konsole - en to mk translation catalogue (108 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
mk: Датотека

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
mk: Уредување

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
mk: Приказ

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
mk: Подели приказ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
mk: Поставувања

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
mk: Помош

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
mk: Д&вижење наназад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
mk: Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
mk: Процент

en: Copy Input
mk: Копирање внес

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
mk: Филтер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
mk: Избери ги сите

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
mk: Одизбери ги сите

en: Open Link
mk: Отвори врска

en: Copy Link Address
mk: Копирај адреса на врска

en: Send Email To...
mk: Испрати е-пошта на...

en: Copy Email Address
mk: Копирај е-поштенска адреса

en: Key Combination
mk: Комбинација од копчиња

en: Output
mk: Излез

en: New Key Binding List
mk: Нова листа на поврзувања на копчиња

en: Edit Key Binding List
mk: Уредување листа на поврзувања на копчиња

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
mk: Додај

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
mk: Отстрани

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
mk: Место за тестирање

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
mk: Влез:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
mk: Излез:

en: Save Output From %1
mk: Зачувување на излезот од %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
mk: %1 е невалидна адреса. Излезот не можеше да биде зачуван.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
mk: Настана проблем при зачувувањето на излезот.
    %1

en: Black on Light Yellow
mk: Црно на светло жолто

en: Black on Random Light
mk: Црно на случајна светла боја

en: Black on White
mk: Црно на бело

en: Dark Pastels
mk: Темни пастели

en: Green on Black
mk: Зелено на црно

en: Linux Colors
mk: Линукс-бои

en: White on Black
mk: Бело на црно

en: Default (XFree 4)
mk: Стандардно (XFree 4)

en: Linux console
mk: Линукс-конзола

en: Solaris console
mk: Соларис-конзола

en: Could not find binary:
mk: Не можев да ја пронајдам бин. датотека:

en: Could not find an interactive shell to start.
mk: Не можев да пронајдам интерактивна школка за стартување.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
mk: Не можев да ја најдам „%1“, наместо тоа ја стартувам „%2“. Проверете ги поставувањата на Вашиот профил.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
mk: Не можев да ја стартувам програмата „%1“ со аргументи „%2“.

en: Program '%1' crashed.
mk: Програмата „%1“ падна.

en: Program '%1' exited with status %2.
mk: Програмата „%1“ излезе со статус %2.

en: ZModem Progress
mk: Прогрес на ZModem

en: Konsole
mk: Конзола

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
mk: Конзолата не знае како да го отвори обележувачот:

en: Paste Selection
mk: Вметни избор

en: &All Tabs in Current Window
mk: Сит&е ливчиња во тековниот прозорец

en: &Select Tabs...
mk: Избе&ри ливчиња...

en: Copy Input To
mk: Копирај внес во

en: Monitor for &Activity
mk: Монитор на &активности

en: Monitor for &Silence
mk: Монитор на &тишина

en: Edit Current Profile...
mk: Уредување на тековниот профил

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
mk: Во оваа сесија моментално се извршува програма. Дали навистина сакате да ја затворите?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
mk: Во оваа сесија моментално работи програмата „%1“. Дали навистина сакате да ја затворите?

en: Confirm Close
mk: Потврда за затворање

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
mk: Го поставува избраниот профил како стандарден за новите терминалски сесии

en: Size: %1 x %2
mk: Големина: %1 x %2

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
mk: Подели приказ на лев/десен

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
mk: Подели приказ на горен/долен

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
mk: Прошири приказ

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
mk: Смали приказ

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
mk: Нема достапен транслатор на тастери. Недостасува информацијата потребна за конверзија на тастери во знаци што ќе се испраќаат на терминалот.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
mk: Им дозволува на терминалските програми да креираат делови од текстот што трепкаат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
mk: Дозволи текст што трепка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
mk: Дозволува излезот да биде суспендиран со притискање на Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
mk: Овозможува двонасочен приказ на терминалите (валидно само за арапски, фарси и еврејски)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
mk: Стандардно кодирање на знаци:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
mk: Креира нова шема на бои врз база на избраната шема

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
mk: Уредување на избраната шема на бои

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
mk: Уреди...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
mk: Ја брише избраната шема на бои

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
mk: Мазни фонтови

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
mk: Покажувач

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
mk: Го поставува покажувачот да одговара на бојата на знакот под него.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
mk: Користи сопствена, фиксна боја за покажувачот

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
mk: Избор на бојата што се користи за исцртување на покажувачот

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
mk: Го прави покажувачот постојано да трепка

en: Edit Profile
mk: Уредување профил

en: Tabs
mk: Ливчиња

en: Appearance
mk: Изглед

en: Scrolling
mk: Движење

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
mk[0]: Уредување %1 профил: %2
mk[1]: Уредување %1 профили: %2
mk[2]: Уредување %1 профили: %2

en: Edit Profile "%1"
mk: Уредување профил „%1“

en: Edit Environment
mk: Уредување околина

en: Select Initial Directory
mk: Избор на иницијална папка

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
mk: Оваа шема на бои користи проѕирна подлога која изгледа дека не е поддржана од Вашата работна површина

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
mk: Изберете ја иконата што ќе се прикажува на ливчињата користејќи го овој профил

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
mk: Описно име за профилот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
mk: Наредба:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
mk: Наредбата за извршување кога се креираат нови терминалски сесии со овој профил

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
mk: Почетна папка:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
mk: Почетната папка за новите терминалски сесии користејќи го овој профил

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
mk: Околина:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
mk: Уредете ја листата на променливи на околина и придружените вредности

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
mk: Ја прикажува лентата за движење на левата страна од прозорецот на терминалот

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
mk: Ја прикажува лентата за движење на левата страна од прозорецот на терминалот

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
mk: Наслови на ливчиња

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
mk: Го ограничува памтењето на излезот на фиксен број редови

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
mk: Колку редови од излезот да се запамтат

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
mk: Го памти целосниот излез од терминалот

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
mk: Формат на наслов што се користи кога се извршува оддалечена наредба (на пример поврзување до друг компјутер преку SSH)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
mk: Формат на наслов на ливчиња за оддалечени:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
mk: Формат на наслов на ливче:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
mk: Формат на наслов на нормални ливчиња

en: Insert
mk: Вметни
