konsole - en to nb translation catalogue (319 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
nb: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
nb: Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
nb: Vis

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
nb: Delt visning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
nb: Innstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
nb: Hjelp

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
nb: &Rulleminne

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
nb: Navn på den profilen du vil ha som standard for nye Konsole-instanser

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
nb: Mappa den nye fanen eller vinduet starter i for nye økter som bruker denne profilen

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
nb: Ikke lukk startøkta automatisk når den avslutter.

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
nb: Opprett faner i følge den oppgitte oppsettsfila for faner

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
nb: Start Konsole i bakgrunnen og la den komme til forgrunnen når du trykker Ctrl+Shift+F12 (standard)

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
nb: Vis menylinja, overstyr standardinnstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
nb: Skjul menylinja, overstyr standardinnstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
nb: Vis fanelinja, overstyr standardinnstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
nb: Skjul fanelinja, overstyr standardinnstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
nb: Start Konsole i fullskjermmodus

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
nb: Slå av gjennomsiktige bakgrunner, selv om systemet har støtte før dem.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
nb: Vis en liste over de tilgjengelige profilene

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
nb: List alle navnene og typene på profilegenskaper (for bruk med -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
nb: Endre verdien til en profilegenskap.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
nb:  Kommando som skal kjøres. Dette valget fanger opp alle senere argumenter, så bruk det som siste valg.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
nb: Argumenter for kommandoen

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
nb: %1 på %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
nb: Forgrunn

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
nb: Bakgrunn

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
nb: Farge 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
nb: Farge 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
nb: Farge 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
nb: Farge 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
nb: Farge 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
nb: Farge 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
nb: Farge 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
nb: Farge 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
nb: Forgrunn (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
nb: Bakgrunn (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
nb: Farge 1 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
nb: Farge 2 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
nb: Farge 3 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
nb: Farge 4 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
nb: Farge 5 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
nb: Farge 6 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
nb: Farge 7 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
nb: Farge 8 (intens)

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
nb: Navn

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
nb: Farge

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
nb: Intens farge

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
nb: Innstillinga for gjennomsiktig bakgrunn blir ikke brukt, fordi det ser ut til at skrivebordet ditt ikke har støtte for gjennomsiktige vinduer.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
nb: Velg en bildefil for tapetbilde

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
nb: Trykk for å velge farge

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
nb: Trykk for å velge intens farge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
nb: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
nb: Prosent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
nb: Bakgrunnsbilde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
nb: Rediger sti til bakgrunnsbildet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
nb: Velg bakgrunnsbilde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, dirSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, btnFindSshKey)
en: ...
nb:  …

en: AaZz09...
nb: AaÅå09 …

en: Copy Input
nb: Kopier inndata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
nb: Velg alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
nb: Fravelg alt

en: Open Link
nb: Åpne lenke

en: Copy Link Address
nb: Kopier lenkeadresse

en: Send Email To...
nb: Send e-post til …

en: Copy Email Address
nb: Kopier e-postadresse

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
nb: Juster rulleminne

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
nb: Justeringer er midlertidig og gjelder bare denne økta.

en: Key Combination
nb: Tastekombinasjon

en: Output
nb: Utdata

en: New Key Binding List
nb: Nytt tastaturoppsett

en: Edit Key Binding List
nb: Endre tastaturoppsettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
nb: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
nb: Slett

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
nb: Testområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
nb: Inndata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
nb: Utdata:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
nb: Terminalemulator

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
nb: Generell vedlikeholder, feilretting og generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
nb: Forrige vedlikeholder, portet til KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
nb: Opprinnelig forfatter

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
nb: Feilretting og generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
nb: Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
nb: Feilfikser

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
nb: Støtte for Solaris, og historien

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
nb: Feilfikser og forbedret oppstartshastighet

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
nb: Merket forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
nb: Innebygd Konsole
    verktøylinjer og øktnavn

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
nb: Innebygget Konsole
    Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
nb: Visuelle effekter

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
nb: Kode fra  kvt-prosjektet
    Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
nb: Forbedringer av oppsettet og tekstvalgene

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
nb: SGI-port

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
nb: FreeBSD-port

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
nb: Takk også til mange andre.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
nb: &Ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
nb: &Klon fane

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
nb: Nytt &vindu

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
nb: Lukk vinduet

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
nb: &Bokmerker

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
nb: Håndter profiler …

[ctx: @item]
en: Activate Menu
nb: Aktiver meny

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
nb[0]: Det kjører en prosess i dette vinduet. Er du sikker på at du vil avslutte?
nb[1]: Det kjører %1 prosesser i dette vinduet. Er du sikker på at du vil avslutte?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
nb: Bekreft lukking

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
nb: Lukk &vinduet

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
nb: Lukk gjeldende &fane

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
nb: Profiler

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
nb: Generelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
nb: Alternativer for utdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
nb: Utskri&ftsvennlig (svart tekst, ingen bakgrunn)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
nb: &Skaler utdsata …

en: Default profile
nb: Standardprofil

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
nb: Dobbelttrykk for å endre snarvei

en: Save Output From %1
nb: Lagre utdata fra %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
nb: %1 er en ugyldig URL, klarte ikke å lagre utdata.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
nb: Det oppsto et problem ved lagring av utdata.
    %1

en: Black on Light Yellow
nb: Sort på lys gult

en: Black on Random Light
nb: Sort på tilfeldig lys farge

en: Black on White
nb: Sort på hvitt

en: Blue on Black
nb: Blått på sort

en: Dark Pastels
nb: Mørke pastellfarger

en: Green on Black
nb: Grønt på sort

en: Linux Colors
nb: Linuxfarger

en: Red on Black
nb: Rødt på sort

en: Solarized
nb: Solarisert

en: Solarized Light
nb: Solarisert lys

en: White on Black
nb: Hvitt på sort

en: Default (XFree 4)
nb: Standard (XFree 4)

en: Linux console
nb: Linux skall

en: Solaris console
nb: Solaris skall

en: Could not find binary:
nb: Fant ikke binærfila:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
nb: Advarsel:

en: Could not find an interactive shell to start.
nb: Klarte ikke finne et interaktivt skall å starte.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
nb: Klarte ikke finne «%1», starter «%2» i stedet. Undersøk profilinnstillingene dine.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
nb: Klarte ikke starte programmet «%1» med argumenter «%2».

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
nb: Ferdig

en: Program '%1' crashed.
nb: Programmet «%1» krasjet.

en: Program '%1' exited with status %2.
nb: Programmet «%1» avsluttet med status %2.

en: ZModem Progress
nb: Framdrift for ZModem

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
nb: Konsole vet ikke hvordan bokmerket skal åpnes:

en: Search for '%1' with
nb: Søk etter «%1» med

en: Configure Web Shortcuts...
nb: Sett opp nettsnarveier …

en: &Close Session
nb: &Lukk økt

en: Open File Manager
nb: Åpne filbehandler

en: Paste Selection
nb: Lim inn utvalg

en: Web Search
nb: Nettsøk

en: &Select All
nb: &Velg alt

en: Select &Line
nb: Velg &linje

en: Save Output &As...
nb: L&agre utdata som …

en: &Print Screen...
nb: &Skriv ut skjermen …

en: Adjust Scrollback...
nb: Juster rulleminnet …

en: Clear Scrollback
nb: Slett rulleminnet

en: Clear Scrollback and Reset
nb: Slett rulleminnet og tilbakestill

en: Switch Profile
nb: Bytt profil

en: Set &Encoding
nb: Velg &tegnkoding

en: &All Tabs in Current Window
nb: &Alle faner i gjeldende vindu

en: &Select Tabs...
nb: &Velg faner …

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
nb: &Ingen

en: Copy Input To
nb: Kopier inndata til

en: &ZModem Upload...
nb: &ZModem-opplasting …

en: Monitor for &Activity
nb: Registrer &aktivitet

en: Monitor for &Silence
nb: Registrer &stillhet

en: Enlarge Font
nb: Større skrift

en: Shrink Font
nb: Mindre skrift

en: Send Signal
nb: Send signal

en: &Suspend Task
nb: &Suspender oppgaven

en: &Continue Task
nb: &Fortsett oppgaven

en: &Hangup
nb: &Legg på

en: &Interrupt Task
nb: &Avbryt oppgaven

en: &Terminate Task
nb: Avslu&tt oppgaven

en: &Kill Task
nb: &Drep oppgaveb

en: User Signal &1
nb: Brukersignal &1

en: User Signal &2
nb: Brukersignal &2

en: Edit Current Profile...
nb: Rediger gjeldende profil …

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nb: Det kjører nå et program i denne økta. Er du sikker på at du vil lukke den?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nb: Programmet «%1» kjører nå i denne økta. Er du sikker på at du vil lukke den?

en: Confirm Close
nb: Bekreft lukking

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nb: Et program i denne økta ville ikke dø. Er du sikker på at du vil drepe det med makt?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nb: Programmet «%1» i denne økta ville ikke dø. Er du sikker på at du vil drepe det med makt?

en: Save ZModem Download to...
nb: Lagre ZModem-nedlasting til …

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nb: <p>Et forsøk på ZModem filoverføring er oppdaget, men det ble ikke funnet noe passende ZModem-programvare på dette systemet.</p><p>Du vil kanskje installere «rzsz» eller «lrzsz»-pakka.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
nb: <p>Denne økta har allerede en ZModem filoverføring i gang.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nb: <p>Det ble ikke funnet noe passende ZModem-programvare på dette systemet.</p><p>Du vil kanskje installere «rzsz» eller «lrzsz»-pakka.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
nb: Velg filer som skal lastes opp med ZModem

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
nb: Nummer

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
nb: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
nb: Slå på menysnarveier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
nb: Profilinnstillingene blir ignorert hvis dette er slått på

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
nb: Vis vindustittel på tittellinja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
nb: Alle dialogvinduer vil bli vist på nytt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
nb: Slå på alle «Ikke spør igjen»-meldinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
nb: Bestemmer om søk skal begynne nedenfra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
nb: Søk bakover

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
nb: Vis vindustittel på tittellinja

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
nb: Gi brukerne tilgang til øverste meny via Alt+tast-kombinasjon

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
nb: Bruk gjeldende vindusstørrelse i meste oppstart

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
nb: Vindustørrelsen vil bli lagret når Konsole avslutter

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
nb: Styr synlighet for hele fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
nb: Styr posisjonen for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
nb: Styr visuell stil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
nb: Bruk en egendefinert .css-fil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
nb: .css-fila som skal brukes som stil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
nb: Styr hvor den nye fanen skal plasseres

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
nb: Bruk systemets mappeplassering for rulleminne-filer

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
nb: Bruk brukerens egenoppsatte plassering for rulleminne-filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
nb: Sett den valgte profilen som standard for nye skalløkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
nb: Velg som &standard

en: Size: %1 x %2
nb: Størrelse: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
nb[0]: Er du sikker på at du vil lime inn %1 tegn?
nb[1]: Er du sikker på at du vil lime inn %1 tegn?

en: Confirm Paste
nb: Bekreft liming

en: Change &Directory To
nb: Endre &mappe til

en: &Paste Location
nb: &Lim inn sted

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
nb: Del visninga venstre/høyre

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
nb: Del visninga oppe/nede

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
nb: Utvid visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
nb: Mindre visning

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
nb: Neste fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
nb: Forrige fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
nb: Bytt til siste fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
nb: Bytt til fane %1

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
nb: Ingen tasteoversetter er tilgjengelig. Mangler informasjon for å kunne gjøre om tastetrykk til tegn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
nb: Tillatt terminalprogrammer å lage blinkende tekstfelter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
nb: Tillat blinkende tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
nb: Tillat at utskrift i vinduet stoppes midlertidig ved å trykke CTRL S

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
nb: Slå på to-retnings visning i terminaler (bare gyldig for arabisk, farsi eller hebraisk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
nb: Standard tegnkoding:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
nb: Lag et nytt fargeoppsett ut fra det valgte oppsettet

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
nb: Ny …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
nb: Endre det valgte fargeoppsettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
nb: Rediger …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
nb: Slett det valgte fargeoppsettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
nb: Jevn skrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
nb: Tegn intense farger med halvfet skrift

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
nb: Skrivemerke

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
nb: Bestem at skrivemerket skal passe med fargen på tegnet under merket.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
nb: Bruk en selvvalgt, fast farge for skrivemerket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
nb: Velg farge som skal brukes til å tegne opp skrivemerket

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
nb: Skrivemerket skal blinke regelmessig

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
nb: Vis ny størrelse for terminalen i linjer og kolonner etter endring, midt i vinduet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
nb: Vis hint for terminalstørrelsen etter endring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
nb: Antall piksler mellom to linjer.

en: Edit Profile
nb: Endre profil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
nb: Generelt

en: Tabs
nb: Faner

en: Appearance
nb: Utseende

en: Scrolling
nb: Rulling

en: Keyboard
nb: Tastatur

en: Mouse
nb: Mus

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
nb: Avansert

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
nb[0]: Redigerer profil: %2
nb[1]: Rediger %1 profiler; %2

en: Edit Profile "%1"
nb: Endre profilen «%1»

en: Edit Environment
nb: Endre miljøvariablene

en: One environment variable per line
nb: En miljøvariabel per linje

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
nb[0]:  sekund
nb[1]:  sekunder

en: Select Initial Directory
nb: Velg startmappe

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
nb: Dette fargeoppsettet bruker en gjennomsiktig bakgrunn og det ser ikke ut til at skrivebordet ditt støtter dette

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
nb: Konsole ble startet før skrivebordseffekter ble slått på, Du må starte konsole på nytt for å se gjennomsiktig bakgrunn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
nb: Velg det ikonet du vil vise på faner som bruker denne profilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
nb: Et beskrivende navn på profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
nb: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
nb: Kommandoen som skal utføres når en ny økt opprettes med denne profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
nb: Startmappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
nb: Mappa skallet starter i for nye økter som bruker denne profilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
nb: Velg startmappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
nb: Miljøvariabler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
nb: Endre lista over miljøvariablene og tilhørende verdier

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
nb: Ny …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
nb: Fra museposisjonen til slutten av linja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
nb: Kopier den markerte teksten til utklippstavla automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
nb: Kopier ved markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
nb: Fjern etterfølgende mellomrom i tekstutvalget, nyttig av og til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
nb: Fjern mellomrom på slutten av linja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
nb: Tekst som gjenkjennes som en lenke eller e-postadresse blir understreket når musepekeren svever over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
nb: Understrek lenker

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
nb: Det vil trenges Control-tast og museknapp for å dra den markerte teksten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
nb: Tekststørrelsen øker/minsker når Ctrl + musehjul trykkes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
nb: La Ctrl + musehjul endre størrelsen på teksten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
nb: Rull sida halve vindushøyden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
nb: Rull sida hele vindushøyden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
nb: Vis rullefeltet på høyre side av skallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
nb: Vis rullefeltet på venstre side av skallet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
nb: Fanenavn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
nb: Overvåke faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
nb: Terskel for oppdaget stillhet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
nb: Terskel for kontinuerlig stillhet som Konsole skal oppdage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
nb: Begrens hvor mye utdata som lagres til et fast antall linjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
nb: Antall linjer med utdata som blir lagret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
nb: Ta vare på all utdata fra skallet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
nb: Ikke husk tidligere utdata

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
nb: Skriv inn søketeksten her

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
nb: Neste

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
nb: Finn neste samsvar med ditt nåværende søk

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
nb: Forrige

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
nb: Finn forrige samsvar med ditt nåværende søk

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
nb: Vis valgmenyen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
nb: Lukk søkelinja

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
nb: Skill mellom store og små bokstaver

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
nb: Velg om søket skal skille mellom store og små bokstaver

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
nb: Bruk regulære uttrykk

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
nb: Uthev alle samsvar

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
nb: Velg om du vil utheve tekst som samsvarer med søket

en: Print Shell
nb: Skriv ut skall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
nb: Oppsett på fanenavn der en ekstern kommando utføres (for eksempel en SSH-tilkobling)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
nb: Oppsett for fanenavn på eksterne skall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
nb: Format på fanenavnene:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
nb: Vanlig format på fanenavnene

en: Program Name: %n
nb: Programnavn: %n

en: Current Directory (Short): %d
nb: Gjeldende mappe (kort): %d

en: Current Directory (Long): %D
nb: Gjeldende mappe (lang): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
nb: Vindustittel satt av skallet: %w

en: Session Number: %#
nb: Økt nummer: %#

en: User Name: %u
nb: Brukernavn: %u

en: Local Host: %h
nb: Lokal tjener: %h

en: Remote Host (Short): %h
nb: Ekstern vertsmaskin (kort): %h

en: Remote Host (Long): %H
nb: Ekstern vertsmaskin (lang): %H

en: Insert
nb: Sett inn

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
nb: Sett inn tittelformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
nb: Sett inn fjernt tittelformat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
nb: &Frakoble fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nb: Lukk fane
