konsole - en to nn translation catalogue (791 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
nn: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
nn: Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
nn: Vis

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
nn: Delt vising

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
nn: Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
nn: Programtillegg

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
nn: Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
nn: &Rulleminne

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
nn: Øktverktøylinje

en: &Window Color Scheme
nn: &Fargeoppsett for vindauge

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
nn: Namn på profilen du vil ha som standard for Konsole-instansar

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
nn: JSON-utformingsfil som skal lastast for bruk i nye Konsole-instansar

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
nn: Bruk innebygd profil i staden for standardprofilen

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
nn: Mappa terminalen startar i for nye økter som brukar denne profilen

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
nn: Ikkje lukk første økt automatisk når ho vert avslutta.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
nn: Lag ei ny fane i eit gammalt vindauge i staden for å starta eit nytt vindauge (krev at «Køyr alle Konsoll-vindauge i éin prosess» er slegen på)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
nn: Lag faner som definert i faneoppsettfila

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
nn: Start Konsole i bakgrunnen og la programmet komma fram når du trykkjer «Ctrl + Shift + F12» (som standard)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
nn: Køyr i ein separat prosess

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
nn: Via menylinja og ignorer standardoppsettet

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
nn: Gøym menylinja og ignorer standardoppsettet

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
nn: Vis fanelinja og ignorer standardoppsettet

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
nn: Gøym fanelinja og ignorer standardoppsettet

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
nn: Start Konsole i fullskjermsmodus

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
nn: Slå av gjennomsiktige bakgrunnar, også dersom systemet har støtte før dei.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
nn: Vis oversikt over tilgjengelege profilar

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
nn: Vis oversikt over alle namna og typane til profileigenskapar (for bruk med «-p»)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
nn: Endra verdien til ein profileigenskap.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
nn: Kommando som skal køyrast. Dette valet fangar opp alle seinare argument, så bruk det som siste val.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
nn: Tving gjennom gjenbruk av program­instansar sjølv når det vil føra til tapt funksjonalitet, for eksempel «--new-tab». Mest brukt til feilsøking.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
nn: Argument for kommandoen

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
nn: Vis/gøym bakgrunnsvindauge

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
nn: %1 på %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
nn: Framgrunn

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
nn: Bakgrunn

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
nn: Farge 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
nn: Farge 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
nn: Farge 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
nn: Farge 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
nn: Farge 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
nn: Farge 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
nn: Farge 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
nn: Farge 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
nn: Framgrunn (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
nn: Bakgrunn (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
nn: Farge 1 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
nn: Farge 2 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
nn: Farge 3 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
nn: Farge 4 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
nn: Farge 5 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
nn: Farge 6 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
nn: Farge 7 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
nn: Farge 8 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
nn: Framgrunn (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
nn: Bakgrunn (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
nn: Farge 1 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
nn: Farge 2 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
nn: Farge 3 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
nn: Farge 4 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
nn: Farge 5 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
nn: Farge 6 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
nn: Farge 7 (svak)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
nn: Farge 8 (svak)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
nn: Fargeoppsett utan namn

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
nn: Farge

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
nn: Intens farge

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
nn: Svak farge

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
nn: Innstillinga for gjennomsiktig bakgrunn vert ikkje brukt, då det ser ut til at skrivebordet ditt ikkje har støtte for gjennomsiktige vindauge.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
nn: Vel bakgrunnsbilete

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
nn: Støtta biletformat

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
nn: Nytt fargeoppsett

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
nn: Endra fargeoppsett

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
nn: Trykk for å velja farge

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
nn: Trykk for å velja intens farge

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
nn: Trykk for å velja svak farge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
nn: Skildring:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
nn: Som standard vert farge- og mettingsverdiane til standard fram- og bakgrunnsfarge valde tilfeldig. Merk at nokre fargeoppsett kanskje brukar andre val for tilfeldige fargar.
    For å sjå verknaden, vel fargar med fargemetting over 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
nn: Vel tilfeldige fargar i kvar økt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
nn: Uklar bakgrunn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
nn: Gjennomsikt for bakgrunnsfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
nn: Prosent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
nn: Gjennomsikt for bakgrunnsbilete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
nn: Bakgrunnsbilete:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
nn: Rediger adressa til bakgrunnsbiletet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
nn: Vel bakgrunnsbilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, dirSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, btnFindSshKey)
en: ...
nn:  …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
nn: Skalering av bakgrunnsbilete:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
nn: Jamsides

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
nn: Strekk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
nn: Utsnitt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
nn: Tilpass

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
nn: Inga skalering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
nn: Spegelvending av bakgrunnsbilete:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
nn: Ikkje spegelvend

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
nn: Vassrett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
nn: Loddrett

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
nn: Begge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
nn: Vassrett anker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
nn: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
nn: Loddrett anker:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
nn: Topp

en: AaZz09...
nn: AaÅå09 …

en: Copy Input
nn: Kopier inndata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
nn: Merk alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
nn: Fjern merking

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
nn: Klarte ikkje opna fila med skriveprogrammet definert i profilinnstillingane.
    Det vert derfor opna i det globale skriveprogrammet.

en: Copy Location
nn: Kopier adresse

en: open with
nn: opna med

en: Generating Thumbnail
nn: Lagar miniatyrbilete

en: Open Link
nn: Opna lenkje

en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse

en: Send Email To...
nn: Send e-post til …

en: Copy Email Address
nn: Kopier e-postadresse

[ctx: @title:window]
en: Select font
nn: Vel skrift

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
nn: Vis alle skrifter

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
nn: Eit terminalprogram treng i utgangspunktet ei skrift der alle teikna er like breie (ei fastbreiddskrift). Bruk av andre typar skrifter kan medføra problem, og bør berre vera nødvendig i særskilde tilfelle.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
nn: Juster rulleminne

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
nn: Endringar vil berre gjelda mellombels og denne økta.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
nn: Skriv inn ei tekstskildring

en: Key Combination
nn: Tastekombinasjon

en: Output
nn: Utdata

en: New Key Binding List
nn: Ny tastebindingsliste

en: Edit Key Binding List
nn: Endra tastebindingsliste

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
nn: Du kan ikkje lagra eit tastebindingsoppsett med ei tom skildring.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
nn: Fjern

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
nn: Testområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
nn: Inndata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
nn: Utdata:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
nn: Terminalemulator

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
nn: © 1997–2022 Konsole-utviklarane

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
nn: Hovudvedlikehaldar, feilfiksing og generelle forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
nn: Tidlegare vedlikehaldar, og port til KDE 4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
nn: Opphavleg utviklar

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
nn: Stor omfaktorering, feilrettingar og store forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
nn: Feilfiksing og generelle forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Martin T. H. Sandsmark
nn: Martin T.H. Sandsmark

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
nn: Feilrettingar og store forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
nn: Generelle forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
nn: Feilfiksar

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
nn: Solaris-støtte og loggstøtte

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
nn: Feilfiksar og forbetring av oppstarten

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
nn: Forbetring av merking

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
nn: Innebygd konsoll,
    verktøylinjer og øktnamn

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
nn: Innebygd konsoll,
    generelle forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
nn: Visuelle effektar

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
nn: Kode frå kvt-prosjektet
    Generelle forbetringar

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
nn: Forbetringar av fargeoppsett og tekstmerking

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
nn: SGI-port

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
nn: FreeBSD-port

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
nn: Takk òg til mange andre.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
nn: &Ny fane

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
nn: &Klon fane

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
nn: Nytt &vindauge

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
nn: Lukk vindauget

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
nn: &Bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
nn: Handter profilar …

[ctx: @item]
en: Activate Menu
nn: Opna meny

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
nn: Lagra faneutforming …

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
nn: Opna faneutforming …

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
nn[0]: Ein prosess køyrer i dette vindauget. Vil du likevel avslutta?
nn[1]: %1 prosessar køyrer i dette vindauget. Vil du likevel avslutta?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
nn: Stadfest lukking

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
nn: Lukk &vindauget

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
nn: Lukk gjeldande &fane

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
nn: Du har %1 opne terminalar i vindauget. Vil du likevel avslutta?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
nn: Profilar

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
nn: Generelt

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
nn: Fanelinje/oppdelarar

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
nn: Mellombelse filer

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
nn: Miniatyrbilete

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
nn: Del-info

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
nn: Skjema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
nn: Snøggtast:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
nn: Filtrer …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
nn: Omvend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
nn: Hjelpeboble

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
nn: Gruppe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
nn: Standard

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
nn: Kommando

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
nn: Åtvaringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
nn: Køyr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
nn: Lagra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
nn: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
nn: Avbryt

en: Quick Commands
nn: Snøggkommandoar

en: Show Quick Access
nn: Vis snøggtilgang

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
nn: Fann ingen snøggkommandoar. Du kan leggja til nye under «Programtillegg → Vis snøggkommandoar».

en: Plugins - Quick Commands
nn: Programtillegg – snøggkommandoar

en: Show Quick Commands
nn: Vis snøggkommandoar

en: A duplicate item exists
nn: Det finst alt ein kommando med dette namnet.

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
nn: Rett opp i alle åtvaringane før du prøver å køyra skriptet

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
nn: Det finst feil i skriptet. Vil du likevel køyra det?

en: Shell Errors
nn: Skalfeil

[ctx: @action:button]
en: Run
nn: Køyr

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
nn: Du er i ferd med å sletta gruppa %1,
     som har fleire kommandoar. Er du sikker på at du vil gjera dette?

en: You are about to delete %1, are you sure?
nn: Du er i ferd med å sletta «%1». Er du sikker på at du vil gjera dette?

en: Delete Quick Commands Configurations
nn: Slett snøggkommando-oppsett

en: Title can not be empty or blank
nn: Tittelen kan ikkje vera tom.

en: Command can not be empty
nn: Kommandoen kan ikkje vera tom.

en: Rename
nn: Endra namn

en: Delete
nn: Slett

en: Warnings (*)
nn: Åtvaringar (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
nn: SSH-oppsett

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
nn: Standard

en: %1 is a folder for SSH entries
nn: %1 er ei mappe for SSH-oppføringar

en: SSH Config
nn: SSH-oppsett

en: Host: %1
nn: Vert: %1

en: SSH Manager
nn: SSH-handsamar

en: Show SSH Manager
nn: Vis SSH-handsamar

en: Show Quick Access for SSH Actions
nn: Vis snøggtilgang til SSH-handlingar

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
nn: Fann ikkje noko lagra SSH-oppsett. Du kan leggja til eit under «Programtillegg → Vis SSH-handsamar».

en: Plugins - SSH Manager
nn: Programtillegg – SSH-handsamar

en: SSH Entries
nn: SSH-oppføringar

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
nn: Klarte ikkje henta ut prosess­namn. Reknar med at me ikkje kan be om tilkopling.

en: Error issuing SSH Command
nn: Feil ved køyring av SSH-kommando

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
nn: Kan ikkje køyra SSH-kommandoar utanfor skalprogrammet (bash, zsh, sh, …).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
nn: SSH-nøkkel

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
nn: Slett

en: Don't Change
nn: Ikkje endra

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
nn: Du er i ferd med å sletta mappa %1,
     som har fleire SSH-oppsett. Er du sikker på at du vil gjera dette?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
nn: Slett SSH-oppsett

en: Missing Hostname
nn: Manglar vertsnamn

en: Missing Name
nn: Manglar namn

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
nn: Viss «Bruk SSH-oppsett» er på, ikkje spesifiser SSH-nøkkel eller brukarnamn.

en: At least Username or SSHKey must be set
nn: Brukarnamn eller SSH-nøkkel må oppgjevast

en: Missing Folder
nn: Manglar mappe

en: An SSH session must have a profile
nn: Ei SSH-økt må ha ein profil

en: Cannot delete this folder
nn: Kan ikkje sletta denne mappa

en: Delete folder and all of its contents
nn: Slett mappa og alt innhaldet

en: Double click to change the folder name.
nn: Dobbeltklikk for å endra mappenamnet.

en: You can't delete an automatically added entry.
nn: Du kan ikkje sletta ei automatisk oppføring.

en: Delete selected entry
nn: Slett den valde oppføringa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
nn: Snøggtast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
nn: Vis oppføringar som ikkje passar filteret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
nn: Byt profil ved til-/fråkopling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
nn: Handsam profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
nn: Identifikator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
nn: Namn på SSH-oppføringa

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
nn: Namnet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
nn: SSH-vertsnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
nn: Vertsnamnet til tenaren

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
nn: Porten til tenaren. For SSH-tilkoplingar er port 22 standard.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
nn: Privatnøkkelen som skal brukast for tilkoplinga

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
nn: Privatnøkkelen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
nn: Viss dette er definert, brukar me ikkje SSH-nøklane definert ovanfor, men heller innstillingane i ~/.ssh/config.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
nn: Bruk ~/.ssh/config for nøkkel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
nn: Brukarnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
nn: Brukarnamnet for tilkoplinga

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
nn: Brukarnamnet ditt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
nn: Mappe

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
nn: For organiseringa vil denne oppføringa vert inni denne mappa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
nn: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
nn: Profilen som skal takast i bruk ved start av SSH-økta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
nn: Legg til ny SSH-oppføring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
nn: Slett valt SSH-oppføring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
nn: Rediger merkt oppføring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
nn: Legg til nytt SSH-oppsett

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
nn: Avbryt tillegg/redigering

en: No plugins available
nn: Det finst ingen tilgjengelege programtillegg

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
nn: Alternativ for utdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
nn: Skrivar&vennleg modus (svart tekst, ingen bakgrunn)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
nn: &Skaler utdata

en: Default profile
nn: Standardprofil

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
nn: Konsole har ikkje løyve til å lagra profilen til %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
nn: Namn

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
nn: Snarveg

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
nn:  [skriveverna]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
nn:  [standard]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
nn: Innebygd profil er alltid tilgjengeleg

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
nn: Dobbeltklikk for å endra snarveg

en: Tab Properties
nn: Faneeigenskapar

en: Save Output From %1
nn: Lagra utdata frå %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
nn: %1 er ei ugyldig nettadresse, så klarte ikkje lagra utdata.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
nn: Det oppstod eit problem ved lagring av utdata.
    %1

en: Black on Light Yellow
nn: Svart på lysegult

en: Black on Random Light
nn: Svart på tilfeldig lys farge

en: Black on White
nn: Svart på kvitt

en: Blue on Black
nn: Blått på svart

en: Dark Pastels
nn: Mørke pastellfargar

en: Green on Black
nn: Grønt på svart

en: Linux Colors
nn: Linux-fargar

en: Red on Black
nn: Raudt på svart

en: Solarized
nn: Solarisert

en: Solarized Light
nn: Solarisert lys

en: White on Black
nn: Kvitt på svart

en: Default (XFree 4)
nn: Standard (XFree 4)

en: Linux console
nn: Linux-konsoll

en: Solaris console
nn: Solaris-konsoll

en: Bell in '%1' (Session '%2')
nn: Varsel i «%1» (økt «%2»)

en: Could not find binary:
nn: Fann ikkje programfil:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
nn: Åtvaring:

en: Could not find an interactive shell to start.
nn: Klarte ikkje finna eit interaktivt skal å starta.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
nn: Klarte ikkje finna «%1». «%2» vert starta i staden. Kontroller profilinnstillingane dine.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
nn: Klarte ikkje starta programmet «%1» med argumenta «%2».

en: Silence in '%1' (Session '%2')
nn: Stilt i «%1» (økt «%2»)

en: Show session
nn: Vis økt

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
nn: D-Bus-metodane sendText/runCommand vart nettopp brukte. Det er eit tryggleiksproblem å lata desse metodane vera offentlege. Viss du vil, kan du endra metodane til berre å støtta intern bruk, ved å rekompilera Konsole. <p>Denne åtvaringa vert berre vist éin gong for denne Konsoll-instansen.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
nn: Fullført

en: Program '%1' crashed.
nn: Programmet «%1» krasja.

en: Program '%1' exited with status %2.
nn: Programmet «%1» avslutta med status %2.

en: ZModem Progress
nn: ZModem-framdrift

en: Activity in '%1' (Session '%2')
nn: Aktivitet i «%1» (økt «%2»)

en: Konsole
nn: Konsoll

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
nn: Prosessen «%1» er ferdig i økta «%2»

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
nn: Konsole veit ikkje korleis bokmerket skal opnast:

en: Search for '%1' with
nn: Søk etter «%1» med

en: Configure Web Shortcuts...
nn: Set opp vevsnarvegar …

en: &Close Session
nn: &Lukk økt

en: Open File Manager
nn: Opna filhandsamaren

en: Copy
nn: Kopier

en: Split View Left-Right
nn: Del visinga venstre/høgre

en: Split View Top-Bottom
nn: Del visinga oppe/nede

en: Copy except prompts
nn: Kopier utanom innkommando

en: Copy user input
nn: Kopier inndata

en: Copy command output
nn: Kopier kommandoresultat

en: Paste Selection
nn: Lim inn utval

en: Web Search
nn: Nettsøk

en: &Select All
nn: &Merk alt

en: Select &Mode
nn: &Merkjemodus

en: Select &Line
nn: Vel &linje

en: Save Output &As...
nn: Lagra utdata &som …

en: &Print Screen...
nn: &Skriv ut skjermen …

en: Adjust Scrollback...
nn: Juster rulleminne …

en: Clear Scrollback
nn: Tøm rulleminne

en: Clear Scrollback and Reset
nn: Tøm rulleminne og skjerm

en: Switch Profile
nn: Byt profil

en: Set &Encoding
nn: Vel &teiknkoding

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow mouse tracking
nn: Tillat sporing av musa

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
nn: Skriveverna

en: &Configure or Rename Tab...
nn: &Tilpass eller endra namn på fane …

en: &All Tabs in Current Window
nn: &Alle fanene i det gjeldande vindauget

en: &Select Tabs...
nn: &Vel faner …

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
nn: &Ingen

en: Copy Input To
nn: Kopier inndata til

en: &ZModem Upload...
nn: &ZModem-opplasting …

en: One-shot monitors
nn: Éingangsovervaking

en: Monitor for &Prompt
nn: Overvak for ledig &kommandolinje

en: Monitor for &Activity
nn: Overvak for &aktivitet

en: Monitor for &Silence
nn: Overvak for &stille

en: Monitor for Process Finishing
nn: Overvak for &prosessfullføring

en: Enlarge Font
nn: Større skrift

en: Shrink Font
nn: Mindre skrift

en: Reset Font Size
nn: Tilbakestill skriftstorleik

en: Send Signal
nn: Send signal

en: &Suspend Task
nn: &Set oppgåve i pause

en: &Continue Task
nn: &Hald fram oppgåve

en: &Hangup
nn: &Legg på

en: &Interrupt Task
nn: &Avbryt oppgåve

en: &Terminate Task
nn: &Avslutt oppgåve

en: &Kill Task
nn: &Drep oppgåve

en: User Signal &1
nn: Brukarsignal &1

en: User Signal &2
nn: Brukarsignal &2

en: Create New Profile...
nn: Lag ny profil …

en: Edit Current Profile...
nn: Endra gjeldande profil …

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nn: Det køyrer eit program i denne økta. Er du sikker på at du vil lukka ho?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
nn: Programmet «%1» køyrer i denne økta. Er du sikker på at du vil lukka ho?

en: Confirm Close
nn: Stadfest lukking

[ctx: @action:button]
en: Close Program
nn: Lukk programmet

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nn: Eit program i denne økta ville ikkje døy. Er du sikker på at du vil drepa det med makt?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
nn: Programmet «%1» i denne økta ville ikkje døy. Er du sikker på at du vil drepa det med makt?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
nn: Tvangsavslutt programmet

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
nn: Ledig kommandolinje vert vist i økta «%1»

en: Open Current Folder With
nn: Opna gjeldande mappe med

en: Save ZModem Download to...
nn: Lagra ZModem-nedlasting til …

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nn: <p>Oppdaga eit forsøk på ei ZModem-filoverføring, men fann ikkje noka passande ZModem-programvare på systemet.</p><p>Du kan prøva å installera pakkane «rzsz» eller «lrzsz».</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
nn: <p>Økta har alt ei ZModem-filoverføring på gang.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
nn: <p>Fann ikkje noka passande ZModem-programvare på systemet.</p><p>Du kan prøva å installera pakkane «rzsz» eller «lrzsz».</p>

en: Select Files for ZModem Upload
nn: Vel filer til ZModem-opplasting

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
nn: Nummer

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @title:window]
en: Configure
nn: Set opp

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
nn: Søk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
nn: Slå på menysnarvegar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
nn: Om du kryssar av her, vert aldri profilinnstillingane brukte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
nn: Hugs vindaugsstorleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
nn: Vis vindaugstittel på tittellinja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
nn: Gje fokus til terminalar når musepeikaren er over dei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
nn: Søk med regulære uttrykk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
nn: Bruk om mogleg om att gammal prosess ved start av Konsole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
nn: Køyr alle Konsoll-vindauge i éin prosess

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
nn: Fargelegg alle treffa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
nn: Vel om søket skal skilja mellom store og små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
nn: Fjern tittellinje og vindaugsramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
nn: Prosess og vindauge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
nn: Varslingar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
nn: Alle dialogvindauge vert viste på nytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
nn: Slå på alle «Ikkje spør igjen»-meldingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
nn: Bruk omvend søkjeretning, frå botnen og opp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
nn: Søk bakover

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
nn: Vis vindaugstittel med skiftsekvensar på tittellinja

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
nn: Gje brukarane tilgang til øvste meny via «Alt + tast»-snarveg

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
nn: Bruk gjeldande vindaugsstorleik ved neste oppstart

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
nn: Noverande Konsole-geometri (vindaugsstorleik) vert brukt.

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
nn: Breidd på miniatyrbilete

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
nn: Vel breidda på miniatyrbilete

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
nn: Bruk «Shift» for å visa miniatyrbilete

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
nn: Bruk «Alt» for å visa miniatyrbilete

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
nn: Bruk «Ctrl» for å visa miniatyrbilete

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
nn: Søket skil mellom store og små bokstavar

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
nn: Fargelegg alle treffa

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
nn: Vel om tekst som samsvarar med søket skal merkjast

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
nn: Styr synlegheit for heile fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
nn: Vel storleik på drahandtaka som vert viste mellom ruter

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
nn: Styr plasseringa av fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
nn: Styr visuell stil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
nn: Bruk ei eigendefinert .css-fil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
nn: .css-fila som skal brukast som stil for fanelinja

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
nn: Tillat midtklikking på faner for å lukka dei

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
nn: Styr om «Ny fane»-knappen på fanelinja skal visast

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
nn: Styr om «Lukk fane»-knappen skal visast

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
nn: Styr kor den nye fana skal plasserast

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
nn: Utvid fanebreidder

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
nn: Bruk systemplassering for rulleminnefiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
nn: Bruk brukarvalt plassering for rulleminnefiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
nn: Bruk brukarvalt plassering for rulleminnefiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
nn: Bruk denne mappa for rulleminnefiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
nn: <html><head/><body><p>Program som brukar KonsolePart, deler profilar.</p><p>Dei deler ikkje med Konsole eller andre program:<ul><li>standardprofil</li><li>vis i meny</li><li>snøggtastar</li></ul></p><p>Du kan melda inn ein <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">feilrapport for Konsole</a> dersom du ønskjer å endra korleis desse elementa vert handterte.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
nn: Lag ein ny profil basert på den valde profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
nn: &Ny …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
nn: Rediger den valde profilen (er ikkje tilgjengeleg for skriveverna profilar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
nn: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
nn: Slett den valde profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
nn: &Fjern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
nn: Set den valde profilen som standard for nye skaløkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
nn: &Bruk som standard

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
nn: Utsjånad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
nn: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
nn: Ved behov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
nn: A&lltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
nn: Al&dri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
nn: Plassering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
nn: Over terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
nn: &Under terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
nn: Vis knapp for fanelukking:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
nn: &På kvar fane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
nn: På &fanelinja

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
nn: Ingen

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
nn: Ymse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
nn: Vis «Ny fane»-knapp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
nn: Utvid einskilde fanebreidder til å dekkja heile vindauget

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
nn: Bruk brukartilpassa stilsett:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
nn: (ingen)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
nn: Åtferd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
nn: Legg nye faner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
nn: På &slutten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
nn: Etter &gjeldande fane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
nn: Lukk fane ved midtklikking

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
nn: Oppdelingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
nn: Vis overskrift:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
nn: Ved behov

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
nn: Aldri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
nn: Storleik på drahandtak:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
nn: Liten

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
nn: Middels

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
nn: Stor

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
nn: Alltid

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
nn: Systemmappe for mellombelse filer (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
nn: Mappe for brukarmellomlager (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
nn: Plassering av rulleminnefil:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
nn: Tilpassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
nn: Storleik:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ThumbnailSize)
en: px
nn: pikslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline </span><span style=" font-weight:600;">files</span> in your profile settings</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Viss du vil bruka denne funksjonen, slå på <span style=" font-weight:600;">Mus → Ymse → Strek under filer</span> i profilinnstillingane.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
nn: Start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
nn: Musepeikaren over pluss

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
nn: Slå på generering av miniatyrbilete

en: Size: %1 x %2
nn: Storleik: %1 × %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
nn[0]: Er du sikker på at du vil lima inn %1 teikn?
nn[1]: Er du sikker på at du vil lima inn %1 teikn?

en: Confirm Paste
nn: Stadfest innliming

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
nn: Tekstslutt/avbryt: Kan avslutta gjelande prosess

en: End Of Transmission: may exit the current process
nn: Sendeslutt: Kan avslutta gjeldande prosess

en: Bell: will try to emit an audible warning
nn: Bjølle: Vil prøva å gje eit lydsignal

en: Backspace
nn: Rettetast

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
nn: Eningskontroll tre / XOFF: Slå av utdata

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
nn: Utbyting / pause: Kan setja gjeldande prosess i pause

en: Escape: used for manipulating terminal state
nn: Escape: Brukt for å endra tilstanden til terminalen

en: File Separator/Quit: may abort the current process
nn: Filskiljeteikn/avbryt: Kan avbryta gjeldande prosess

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
nn: Teksten du prøver å lima inn, inneheld usynlege kontrollteikn. Vil du filtrera dei vekk?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
nn: Stadfest innliming

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
nn: Lim inn &utan kontrollteikn

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
nn: &Lim inn alt

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
nn: &Avbryt

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
nn: <qt>Utdata er <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">lagde i bakgrunnen</a> med tastetrykket «Ctrl + S». Trykk «<b>Ctrl + Q</b>» for å halda fram.</qt>

en: This terminal is read-only.
nn: Denne terminalen er skriveverna.

en: Change &Directory To
nn: Byt &mappe til

en: &Paste Location
nn: L&im inn adresse

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
nn: Delt vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
nn: Del visinga venstre/høgre

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
nn: Del visinga oppe/nede

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
nn: Del visinga automatisk

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
nn: Del visinga venstre/høgre frå neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
nn: Del visinga oppe/nede frå neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
nn: Del visinga automatisk frå neste fane

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
nn: Last ny fane med 2 × 2 terminalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
nn: Last ny fane med 2 × 1 terminalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
nn: Last ny fane med 1 × 2 terminalar

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
nn: Utvid vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
nn: Forminsk vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
nn: Kopla frå gjeldande &vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
nn: Kopla frå gjeldande &fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
nn: Neste fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
nn: Førre fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
nn: Fokus på terminal over

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
nn: Fokus på terminal under

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
nn: Fokus på terminal til venstre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
nn: Fokus på terminal til høgre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
nn: Byt til siste fane

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
nn: Sist brukte faner

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
nn: Byt mellom to faner

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
nn: Sist brukte faner (motsett rekkjefølgje)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
nn: Maksimer/avmaksimer gjeldande vising

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
nn: Maksimer/avmaksimer gjeldande vising

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
nn: Flytt fane til høgre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
nn: Flytt fane til venstre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
nn: Set opp semantisk integrering (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
nn: Slå på/av vising av semantiske hint

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
nn: Slå av/på vising av linjenummer

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
nn: Lik storleik for alle visingar

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
nn: Byt til fane %1

en: Semantic hints
nn: Semantiske hint

en: Line numbers
nn: Linjenummer

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
nn: Lagra faneutforming

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
nn: Konsole-visingsutforming (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
nn: Det oppstod eit problem ved lagring av utforminga.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
nn: Det oppstod eit problem ved lasting av utforminga.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
nn: Opna faneutforming

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
nn: Ingen tasteomsetjar er tilgjengeleg. Manglar informasjon for å kunna gjera om tastetrykk til teikn som vert sendt til terminalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
nn: Snøggtast for vising av URL-hint:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
nn: Ymse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
nn: Nummerer URL-hint i omvend rekkjefølgje, frå botnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
nn: Omvend nummerering av URL-hint

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
nn: Tillat skalprogram å laga blinkande tekstfelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
nn: Tillat blinkande tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
nn: Tillat at utskrift i vindauget vert stoppa mellombels ved å trykkja «CTRL + S»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
nn: Flytkontroll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
nn: Slå på tovegsvising i terminalar (berre for arabisk, persisk og hebraisk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
nn: Tekstvising i begge retningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
nn: Standard teiknkoding:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
nn: Snøggtast for snikkikk på hovudskjermen:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
nn: Fargeoppsett og skrift

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
nn: Lag eit nytt fargeoppsett ut frå det valde oppsettet

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
nn: Ny …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
nn: Endra det valde fargeoppsettet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
nn: Rediger …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
nn: Slett det valde fargeoppsettet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
nn: Tilbakestill det valde fargeoppsettet til standardverdiane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
nn: Standardverdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
nn: Skrift:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
nn: Vel …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
nn: Jamn skrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
nn: Vis sterke fargar i halvfeit skrift

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
nn: Bruk den valde skrifta for linjeteikn i staden for den innebygde koden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
nn: Bruk linjeteikna som finst i skrifta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
nn: Skrivemerke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
nn: Form:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
nn: Blokk

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
nn: I-bjelke

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
nn: Understreking

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
nn: Farge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
nn: Gjev skrivemerket fargen som teiknet under skrivemerket har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
nn: Same som gjeldande teikn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
nn: Bruk ein sjølvvalt, fast farge for skrivemerket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
nn: Sjølvvalt skrivemerkefarge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
nn: Skrivemerke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
nn: Vel fargen som skal brukast til å teikna opp skrivemerket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
nn: Tekst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
nn: Vel fargen som skal brukast til å teikna skrivemerket under gjeldande teikn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
nn: Skrivemerket skal blinka regelmessig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
nn: På

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
nn: Ymse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
nn: Vindauge:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
nn: Vis storleiken av terminalen, i kolonnar og linjer, på skjermen når ein endrar han

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
nn: Vis hint for terminalstorleik etter endring av storleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
nn: Snu alltid om på fargane til merkt tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
nn: Formørkingsgrad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
nn: Ikkje-gjeldande terminalar:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
nn: Terminalinnhald

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
nn: Linjeavstand:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
nn: Talet på piksler mellom to linjer

[ctx: (pixels) visual size unit]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, marginsSpinner)
en:  px
nn:  pikslar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
nn: Margar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
nn: Midtstill:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
nn: Marker om vindauget har mista fokus ved dempa fargane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
nn: Formørk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
nn: Vis loddrett linje ved kolonne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p>Kompleks tekstutforming</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
nn: Kompleks tekstutforming

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
nn: Bruk ordmodus ved tekstvising

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
nn: Ordmodus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
nn: Ignorer attributt­endringar inni ord (elles vil attributt dela opp ord ved vising)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
nn: Bruk same attributt for heile ordet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
nn: Vis ord med ASCII-teikn saman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
nn: ASCII-teikn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
nn: Vis ord skrivne med indiske alfabet saman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
nn: Teikn frå indiske alfabet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
nn: Emoji-skrift:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
nn: Linjer går alltid frå venstre til høgre, i staden for å ha retning fastsett av første sterke teikn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
nn: Tving venstre-til-høgre-retning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
nn: Handter tabellteikningsteikn som sterk venstre-til-høgre-markør.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
nn: Overstyr skriveretning for tabellteikn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
nn: Ignorer wcwidth til problematiske teikn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
nn: Overstyr wcwidth

en: Edit Profile
nn: Endra profil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
nn: Generelt

en: Tabs
nn: Faner

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Scrolling
nn: Rulling

en: Keyboard
nn: Tastatur

en: Key bindings
nn: Tastebindingar

en: Mouse
nn: Mus

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
nn: Avansert

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
nn: Manglar løyve til å lagra innstillingar til: <filename>%1</filename>.<nl/>Endra filløyva eller vel eit anna namn for å lagra innstillingane til ein ny profil.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
nn: Profilnamnet var tomt. Skriv inn eit namn viss du vil lagra innstillingane.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
nn: Det finst alt ein profil med namnet «%1».

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
nn[0]: Redigerer profil: %2
nn[1]: Redigerer %1 profilar: %2

en: Create New Profile
nn: Lag ny profil

en: Edit Profile "%1"
nn: Endra profilen «%1»

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
nn[0]:  kolonne
nn[1]:  kolonnar

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
nn[0]:  rad
nn[1]:  rader

en: System Bell
nn: Systembjølle

en: System Notifications
nn: Systemmeldingar

en: Visual Bell
nn: Visuell bjølle

en: Ignore Bell Events
nn: Ignorer bjøllehendingar

en: Default profile for new terminal sessions in %1
nn: Standardprofil for nye terminaløkter i %1

en: Edit Environment
nn: Endra omgjevnad

en: One environment variable per line
nn: Éin miljøvariabel per linje

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
nn[0]:  sekund
nn[1]:  sekund

en: Select Initial Directory
nn: Vel startmappe

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
nn: Klarte ikkje lasta oppsettet <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
nn: Dette fargeoppsettet brukar ein gjennomsiktig bakgrunn og det ser ikkje ut til at skrivebordet ditt støttar dette.

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
nn: Konsole vart starta før skrivebordseffektane. Start Konsole på nytt for å ta i bruk gjennomsiktig bakgrunn.

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
nn: Formatet er for eksempel «programfil PATH:LINE:COLUMN».
    
    PATH vert bytt ut med filadressa til tekstfila.
    LINE vert bytt ut med linjenummeret.
    COLUMN (kan sløyfast) vert bytt ut med kolonnenummeret.
    Merk: Du må byta ut «PATH:LINE:COLUMN» med syntaksen
    som skriveprogrammet faktisk bruk. Eksempel:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Viss PATH eller LINE manglar i kommandoen, vert denne innstillinga ikkje brukt, og fila vert opna i standard skriveprogram.

en: Text Editor Custom Command
nn: Tilpassa kommando for skriveprogram

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
nn: Vel det ikonet du vil visa på faner som brukar denne profilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
nn: Eit skildrande namn på profilen

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
nn: Profilnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
nn: Standardprofil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
nn: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
nn: Kommando som skal køyrast når ei ny terminaløkt vert oppretta med denne profilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
nn: Startmappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
nn: Mappa skalet startar i for nye økter som brukar denne profilen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
nn: /home/brukarnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
nn: Vel startmappa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
nn: Start i same mappe som den gjeldande økta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
nn: Miljøvariablar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
nn: Endra lista over miljøvariablar og tilhøyrande verdiar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
nn: Startstorleik:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
nn: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Innstillingar → Set opp Konsole → Generelt → Bruk gjeldande vindaugsstorleik</span> må vera slått av for at dette skal verka.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: Terminal bell mode:
nn: Modus for terminalbjølle:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
nn: Semantisk integrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
nn: Emulering av opp-/ned-piler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
nn: Museklikk på skrivelinja flyttar skrivemerket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
nn: Semantiske hint:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
nn: Aldri

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
nn: Når URL-hint vert viste

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
nn: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
nn: Raude feilstolpar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
nn: Raud feilbakgrunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
nn: Vekslande stolpar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
nn: Vekslande bakgrunn:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
nn: Tastebindingar styrer korleis kombinasjonar av tastetrykk i terminalvindauget vert omdanna til teiknstraumen som vert send til terminalprogrammet. Sjå Konsole-handboka for meir informasjon om tilpassing av tastebindingar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
nn: Lag eit nytt oppsett med tastebindingar basert på dei markerte bindingane

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
nn: Ny …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
nn: Rediger oppsettet med markerte tastebindingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
nn: Slett oppsettet med markerte tastebindingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
nn: Tilbakestill det valde tastebindingsoppsettet til standardverdiane

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
nn: Tekstinteraksjon

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
nn: Teikn som vert rekna som delar av eit ord ved dobbeltklikking for å velja heile ord i terminalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
nn: Ordteikn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
nn: Trippelklikk vel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
nn: Heile linja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
nn: Frå museposisjonen til slutten av linja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
nn: Midtklikk lim inn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
nn: Frå utklippstavla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
nn: Frå utvalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
nn: Kopieringsval:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
nn: Kopier automatisk merkt tekst til utklippstavla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
nn: Kopier ved merking

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
nn: Kopier som HTML (med formatering, skrift, fargar, …)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
nn: Kopier tekst som HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
nn: Automatisk rediger merkt tekst for leiande mellomrom; dette kan vera nyttig i somme høve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
nn: Fjern mellomrom først på linja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
nn: Automatisk rediger merkt tekst for etterfølgjande mellomrom; dette kan vera nyttig i somme høve.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
nn: Fjern mellomrom sist på linja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
nn: Om tekst gjenkjend som lenkje eller e-postadresse skal understrekast når musepeikaren er over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
nn: Strek under lenkjer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
nn: Om tekst gjenkjend som filnamn skal understrekast når musepeikaren er over.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
nn: Strek under filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
nn: Kommando for skriveprogram:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
nn: Skriveprogram som skal brukast for opning av adresse til tekstfil på vald linje og kolonne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
nn: Tekst gjenkjend som filnamn, lenkje eller e-postadresse kan opnast med eit musetrykk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
nn: Opna filer/lenkjer med eitt trykk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
nn: Tillat skiftsekvensar for lenkjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
nn: <b>ÅTVARING</b>: Dette reduserer trygg­leiken, då det tillèt at adresser til nett­sider som gjer skade, vert viste som andre nett­adresser eller gøymde heilt.<br>Pass på at du er heilt klar over dette før du eventuelt slå på dette valet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
nn: Tillatne lenkjeformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
nn: Formatet på moglege lenkjer, for eksempel http://, https:// og file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
nn: Trykk og dra merkt tekst ved å halda inne «Ctrl»-tasten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
nn: Bruk «Ctrl»-tasten for trykk-og-dra-funksjon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
nn: Musehjulet fungerer som «pil opp»-/«pil ned»-tastetrykk i program som brukar alternativ skjermbuffer (for eksempel programmet «less»).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
nn: Bruk rulling på alternativ skjermbuffer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
nn: Lim alltid inn sleppte filer og nettadresser, utan å spørja om flytting, kopiering eller lenking.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
nn: Slå av dra-og-slepp-menyen for filer og nettadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
nn: Tekststorleiken aukar/minskar ved bruk «Ctrl + musehjul».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
nn: Bruk «Ctrl + musehjul» for å endra tekststorleik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
nn: Når peikaren er over ein fargekode i heksadesimal­format, vert fargen vist i ei ramme ved sidan av peikaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
nn: Førehandvis fargar når peikaren er over

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
nn: Nokre terminalprogram har musestøtte. Med dette får dei det som standard. Du kan òg slå det på/av undervegs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
nn: Tillèt terminalprogram å handtera klikk- og drahendingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
nn: Rulleminne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
nn: Rull side opp/ned:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
nn: Rull sida halve vindaugshøgda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
nn: Halv skjermhøgd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
nn: Rull sida heile vindaugshøgda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
nn: Full skjermhøgd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
nn: Plassering av rullelinje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
nn: Vis rullefeltet på høgre side av skalet

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
nn: Høgre side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
nn: Vis rullefeltet på venstre side av skalet

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
nn: Venstre side

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
nn: Gøymd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
nn: Fargelegging:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
nn: Fargelegg nyviste linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
nn: Bryt linjer på nytt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
nn: Bryt linjer på nytt ved endring av terminalstorleik

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
nn: Fanenamn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
nn: Faneovervaking

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
nn: Terskel for framleis stillemodus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
nn: Konsole sin terskel for framleis stillemodus

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
nn[0]:  linje
nn[1]:  linjer

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
nn: Når du brukar dette valet, vert rulleminnet lagra i minnet/RAM. Viss du vel ein veldig høg verdi, kan maskina gå tom for ledig minne, noko som kan føra til svært store problem.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
nn: Med dette valet vert rulleminnedataa lagra ukryptert til mellombelse filer. Desse filene vert sletta automatisk når Konsole vert avslutta på vanleg måte.<nl/>Bruk <emphasis>Innstillingar → Set opp Konsole → Mellombelse filer</emphasis> for å velja kor dei mellombelse filene skal lagrast.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
nn: Avgrens kor mange linjer utdata som vert lagra fast tal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
nn: Fast storleik:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
nn: Kor mange linjer utdata som skal lagrast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
nn: Ta vare på alle utdata frå skalet

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
nn: Uavgrensa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
nn: Hugs ikkje tidlegare utdata

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
nn: Ingen

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
nn: Finn …

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
nn: Skriv inn søkjeteksten her

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
nn: Neste

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
nn: Finn neste treff for gjeldande søkjetekst

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
nn: Finn førre treff for gjeldande søkjetekst

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
nn: Vis valmenyen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
nn: Lukk søkjelinja

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
nn: Vel om søket skal skilja mellom store og små bokstavar

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
nn: Som regulært uttrykk

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
nn: Fargelegg alle treffa

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
nn: Vel om tekst som samsvarar med søket skal merkjast

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
nn: Søk bakover

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
nn: Bruk omvend søkjeretning, frå botnen og opp.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
nn: Søk etter gjeldande søkjetekst nedanfrå

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
nn: Søk etter gjeldande søkjetekst ovanfrå

en: Print Shell
nn: Skriv ut skal

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
nn: Oppsett på fanenamn der ein ekstern kommando vert utført (for eksempel ei SSH-tilkopling)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
nn: Format på fanenamn til eksterne økter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
nn: Format på fanenamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
nn: Vanleg format på fanenamna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
nn: Fanefarge:

en: Program Name: %n
nn: Programnamn: %n

en: Current Directory (Short): %d
nn: Gjeldande mappe (kort): %d

en: Current Directory (Long): %D
nn: Gjeldande mappe (lang): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
nn: Vindaugstittel definert av skal: %w

en: Session Number: %#
nn: Øktnummer: %#

en: User Name: %u
nn: Brukarnamn: %u

en: Local Host: %h
nn: Lokalvert: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
nn: Brukarens Bourne-suffiks: %B

en: User Name@ (if given): %U
nn: Brukarnamn@ (viss definert): %U

en: Remote Host (Short): %h
nn: Ekstern maskin (kort): %h

en: Remote Host (Long): %H
nn: Ekstern maskin (lang): %H

en: Command and arguments: %c
nn: Kommando og argument: %c

en: Insert
nn: Set inn

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
nn: Set inn tittelformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
nn: Set inn fjernt tittelformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
nn: Maksimer terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
nn: Flytt terminal til ny fane

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
nn: Lukk terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
nn: Gjenopprett terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
nn: Opna ei ny fane

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
nn: Lukk denne fana

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
nn: &Kopla frå fane

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
nn: &Tilpass eller endra namn på fane …

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
nn: Lukk fane
