konsole - en to pa translation catalogue (352 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
pa: ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
pa: ਸੋਧ

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
pa: ਝਲਕ

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
pa: ਝਲਕ ਵੰਡੋ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗਾਂ

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
pa: ਮਦਦ

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ(&c)

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
pa: ਨਵੇਂ ਕਨਸੋਲ ਮੌਕੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
pa: ਇਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਨਵੇਂ ਟਰਮੀਨਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
pa: ਜਦੋਂ ਬੰਦ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ।

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
pa: ਕਨਸੋਲ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ 'ਚ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ ਤੇ ਅੱਗੇ ਤਦ ਲਿਆਉ, ਜਦੋਂ Ctrl+Shift+F12 ਸਵਿੱਚ (ਡਿਫਾਲਟ) ਦੱਬੀ ਜਾਵੇ

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਕੇ ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਕੇ ਮੇਨੂ-ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਕੇ ਟੈਬ-ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਕੇ ਟੈਬ-ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਕਨਸੋਲ ਸ਼ੁਰੂ

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਪਰੋਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਦਾ ਮੁੱਲ ਬਦਲੋ।

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦਿਓ

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਿੰਡੋ ਬਦਲੋ

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
pa: %2 ਉੱਤੇ %1

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
pa: ਰੰਗ 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
pa: ਰੰਗ 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
pa: ਰੰਗ 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
pa: ਰੰਗ 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
pa: ਰੰਗ 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
pa: ਰੰਗ 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
pa: ਰੰਗ 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
pa: ਰੰਗ 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੧ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੨ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੩ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੪ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੫ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੬ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੭ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
pa: ਰੰਗ ੮ (ਇਟੈਂਸ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੧ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੨ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੩ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੪ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੫ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੬ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੭ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
pa: ਰੰਗ ੮ (ਮੱਧਮ)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
pa: ਬਿਨ-ਨਾਂ ਰੰਗ ਸਕੀਮ

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
pa: ਰੰਗ

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
pa: ਤੇਜ਼ ਰੰਗ

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
pa: ਮੱਧਮ ਰੰਗ

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਚੁਣੋ

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
pa: ਸਹਾਇਕ ਚਿੱਤਰ

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
pa: ਨਵੀਂ ਰੰਗ ਸਕੀਮ

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
pa: ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਸੋਧ

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
pa: ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
pa: ਤੇਜ਼ ਰੰਗ ਚੁਣਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
pa: ਧੁੰਦਲੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
pa: ਫੀ-ਸਦੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਪਾਥ ਸੋਧੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਚੁਣੋ

en: Copy Input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
pa: ਸਭ ਅਣ-ਚੁਣੇ

en: Open Link
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Send Email To...
pa: ...ਨੂੰ ਈਮੇਲ ਭੇਜੋ

en: Copy Email Address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Select font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
pa: ਸਾਰੇ ਫ਼ੋਂਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਅਡਜੱਸਟ

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਕੀਤਾ ਬਦਲਾਅ ਕੇਵਲ ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਆਰਜ਼ੀ ਹੀ ਹੈ।

en: Key Combination
pa: ਸਵਿੱਚ ਮਿਸ਼ਰਨ

en: Output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ

en: New Key Binding List
pa: ਨਵੀਂ ਕੀ ਬਾਈਡਿੰਗ ਲਿਸਟ

en: Edit Key Binding List
pa: ਕੀ ਬਾਈਡਿੰਗ ਲਿਸਟ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
pa: ਟੈਸਟ ਖੇਤਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
pa: ਇੰਪੁੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ:

[ctx: @title]
en: Konsole
pa: ਕੇਨਸੋਲ

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਈਮੂਲੇਟਰ

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
pa: ਪ੍ਰਬੰਧਕ, ਬੱਗ ਸਥਿਰ ਕੀਤੇ ਅਤੇ ਆਮ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Robert Knight
pa: ਰਾਬਰਟ ਨਾਈਟ

[ctx: @info:credit]
en: Lars Doelle
pa: ਲਾਰਸ ਡੂਇੱਲੇ

[ctx: @info:credit]
en: Original author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
pa: ਬੱਗ ਸਥਿਰ ਕੀਤੇ ਅਤੇ ਆਮ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Waldo Bastian
pa: ਵਾਲਡੋ ਬਾਸਟਿਨ

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Binner
pa: ਸਟੀਫਨ ਬਿੱਨੀਰ

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
pa: ਆਮ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Chris Machemer
pa: ਕਰਿਸ ਮਾਚੀਮੀਰ

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
pa: ਬੱਗ ਸਥਿਰ

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Kulow
pa: ਸਟੀਫਨ ਕੋਲੋ

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
pa: Solaris ਸਹਾਇਤਾ ਅਤੇ ਅਤੀਤ

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
pa: ਬੱਗ ਫਿਕਸ ਅਤੇ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਕਾਰਗੁਜ਼ਾਰੀ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Peter Silva
pa: ਪੀਟਰ ਸੀਲਵਾ

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
pa: ਸੁਧਾਰ ਕੀਤੇ

[ctx: @info:credit]
en: Lotzi Boloni
pa: ਲੁਟਜ਼ੀ ਬੋਲੋਨੀ

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਕਨਸੋਂਲ
    ਟੂਲਬਾਰ ਅਤੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨਾਂ

[ctx: @info:credit]
en: David Faure
pa: ਡੇਵਿਡ ਫਾਉਰੀ

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
pa: ਇੰਬੈੱਡ ਕਨਸੋਲ
    ਆਮ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Antonio Larrosa
pa: ਐਂਟੋਨੀਓ ਲਾਰੋਸਾ

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
pa: ਦਿੱਖ ਪਰਭਾਵ

[ctx: @info:credit]
en: Matthias Ettrich
pa: ਮੈਥੂਸ ਇੱਟਰਿਚ

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
pa: kvt ਪ੍ਰੋਜੈਕਟ ਤੋਂ ਕੋਡ
    ਆਮ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Warwick Allison
pa: ਵਾਵਿਕ ਐਲੀਸਨ

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
pa: ਸਕੀਮਾਂ ਅਤੇ ਪਾਠ ਚੋਣ ਸੁਧਾਰ

[ctx: @info:credit]
en: Dan Pilone
pa: ਡੇਨ ਪਾਲੋਨ

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
pa: SGI ਪੋਰਟ

[ctx: @info:credit]
en: Kevin Street
pa: ਕੇਵਿਨ ਸਟਰੀਟ

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
pa: FreeBSD ਪੋਰਟ

[ctx: @info:credit]
en: Sven Fischer
pa: ਸਵੀਨ ਫਿਸਚੀਰ

[ctx: @info:credit]
en: Dale M. Flaven
pa: ਡਲੀ ਐਂਮ. ਫਲਾਵਿਨ

[ctx: @info:credit]
en: Martin Jones
pa: ਮਾਰਤਿਨ ਜੋਨਜ਼

[ctx: @info:credit]
en: Lars Knoll
pa: ਲਾਰਸ ਕਨੱਲ

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
pa: ਕਈ ਹੋਰਾਂ ਦਾ ਧੰਨਵਾਦ ਹੈ।

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
pa: ਟੈਬ ਕਲੋਨ ਕਰੋ(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(&W)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ(&B)

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
pa: ....ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

[ctx: @item]
en: Activate Menu
pa: ਮੇਨੂ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰੋ

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
pa[0]: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਪਰੋਸੈਸ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਇਸ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ %1 ਪਰੋਸੈਸ ਚੱਲ ਰਹੇ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(&W)

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ(&T)

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
pa: ਆਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
pa: ਪਰਿੰਟਰ ਸਹਿਯੋਗੀ ਢੰਗ( ਕਾਲ਼ੇ ਅੱਖਰ, ਕੋਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਨਹੀਂ)(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਸਕੇਲ ਕਰੋ(&S)

en: Default profile
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਰੋਫਾਇਲ

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਬਦਲਣ ਲਈ ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Save Output From %1
pa: %1 ਤੋਂ ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
pa: %1 ਇੱਕ ਗਲਤੀ URL ਹੈ, ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।
    %1

en: Black on Light Yellow
pa: ਹਲਕੇ ਪੀਲੇ 'ਤੇ ਕਾਲਾ

en: Black on Random Light
pa: ਰਲਵੀਂ ਲਾਇਟ ਉੱਤੇ ਕਾਲਾ

en: Black on White
pa: ਸਫੈਦ 'ਤੇ ਕਾਲਾ

en: Blue on Black
pa: ਕਾਲੇ ਉੱਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Breeze
pa: ਬਰੀਜ਼

en: Dark Pastels
pa: ਡਾਰਕ ਪਿਸਟਲਸ

en: Green on Black
pa: ਕਾਲੇ 'ਤੇ ਹਰਾ

en: Linux Colors
pa: ਲਿਨਕਸ ਰੰਗ

en: Red on Black
pa: ਕਾਲੇ ਉੱਤੇ ਲਾਲ

en: Solarized
pa: ਸੋਲਾਈਜ਼ਡ

en: Solarized Light
pa: ਸੋਲਾਈਜ਼ਡ ਰੌਸ਼ਨੀ

en: White on Black
pa: ਕਾਲੇ 'ਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Default (XFree 4)
pa: ਮੂਲ (XFree 4)

en: Linux console
pa: ਲਿਨਕਸ ਕੰਨਸੋਲ

en: Solaris console
pa: ਸਲੋਰਸ ਕੰਨਸੋਲ

en: Could not find binary:
pa: ਬਾਈਨਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ:

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਆਰਗੂਮੈਂਟ '%2' ਨਾਲ ਚਾਲੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
pa: ਸਮਾਪਤ

en: Program '%1' crashed.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਕਰੈਸ਼ ਹੋ ਗਿਆ।

en: Program '%1' exited with status %2.
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਹਾਲਤ %2 ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: ZModem Progress
pa: ZModem ਤਰੱਕੀ

en: Konsole
pa: ਕੇ-ਨਸੋਲ

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
pa: ਕਨਸੋਲ ਨਹੀਂ ਜਾਣਦੀ ਹੈ ਕਿ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਿਵੇਂ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਹੈ:

en: Search for '%1' with
pa: '%1' ਨਾਲ ਖੋਜੋ

en: Configure Web Shortcuts...
pa: ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ...

en: &Close Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: Open File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Paste Selection
pa: ਚੋਣ ਚੇਪੋ

en: Web Search
pa: ਵੈੱਬ ਖੋਜ

en: &Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&S)

en: Select &Line
pa: ਲਾਈਨ ਚੁਣੋ(&L)

en: Save Output &As...
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(&A)...

en: &Print Screen...
pa: ...ਸਕਰੀਨ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(&P)

en: Adjust Scrollback...
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਅਡਜੱਸਟ...

en: Clear Scrollback
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear Scrollback and Reset
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Switch Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਬਦਲੋ

en: Set &Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&E)

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
pa: ਕੇਵਲ-ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: &All Tabs in Current Window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸਭ ਟੈਬਾਂ(&A)

en: &Select Tabs...
pa: ਟੈਬ ਚੁਣੋ(&S)...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ(&N)

en: Copy Input To
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: &ZModem Upload...
pa: &ZModem ਅੱਪਲੋਡ...

en: Monitor for &Activity
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ(&A)

en: Monitor for &Silence
pa: ਖਾਮੋਸ਼ੀ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨੀ(&S)

en: Enlarge Font
pa: ਫੋਂਟ ਵੱਡੇ ਕਰੋ

en: Shrink Font
pa: ਫੋਂਟ ਸੁੰਘੜੋ

en: Reset Font Size
pa: ਫ਼ੋਂਟ ਆਕਾਰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Send Signal
pa: ਸਿਗਨਲ ਭੇਜੋ

en: &Suspend Task
pa: ਕੰਮ ਸਸਪੈਂਡ(&S)

en: &Continue Task
pa: ਕੰਮ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&C)

en: &Hangup
pa: ਹੈਗਅੱਪ(&H)

en: &Interrupt Task
pa: ਟਾਸਕ ਰੋਕੋ(&I)

en: &Terminate Task
pa: ਕੰਮ ਖਤਮ ਕਰੋ(&T)

en: &Kill Task
pa: ਕੰਮ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਖਤਮ(&K)

en: User Signal &1
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਿਗਨਲ &1

en: User Signal &2
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਸਿਗਨਲ &2

en: Edit Current Profile...
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧ...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਹੁਣ ਇਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਹੁਣ ਇਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Confirm Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
pa: ਇਹ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਚੱਲਦਾ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਖਤਮ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਖਤਮ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਹੁਣ ਇਸ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਧੱਕੇ ਨਾਲ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Save ZModem Download to...
pa: ... ਉੱਤੇ ਜੇਮਾਡਮ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਸੰਭਾਲੋ

en: Select Files for ZModem Upload
pa: ZModem ਅੱਪਲੋਡ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
pa: ਨੰਬਰ

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
pa: ਮੇਨੂ ਐਕਸਰਲੇਟਰ ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
pa: ਟਾਈਟਲ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
pa: ਸਭ ਡਾਈਲਾਗ ਫੇਰ ਵੇਖਾਏ ਜਾਣਗੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
pa: ਸਭ "ਫ਼ੇਰ ਨਾ ਪੁੱਛੋ" ਸੁਨੇਿਹਆਂ ਨੂੰ ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
pa: ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਖੋਜ

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
pa: ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਆਕਾਰ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
pa: ਕੇਨਸੋਲ ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਵਿੰਡੋ ਸਾਈਜ਼ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
pa: ਪੂਰੀ ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਦੀ ਦਿੱਖ ਨੂੰ ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
pa: ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਕੰਟਰੋਲ

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਕਰੋ ਕਿ ਕਿੱਥੇ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਰੱਖਣੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
pa: ਨਵੇਂ ਟਰਮੀਨਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਚੁਣਿਆ ਪਰੋਫਾਇਲ ਮੂਲ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਜੋਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&S)

en: Size: %1 x %2
pa: ਅਕਾਰ: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਅੱਖਰ ਚੇਪਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਅੱਖਰ ਚੇਪਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Confirm Paste
pa: ਚੇਪਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
pa: <qt>ਆਉਟਪੁੱਟ ਨੂੰ Ctrl+S ਦਬਾ ਕੇ <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">ਸਸਪੈਂਡ</a> ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।  ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ <b>Ctrl+Q</b> ਦੱਬੋ ਜੀ। ਇਹ ਸੁਨੇਹੇ ਨੂੰ 10 ਸਕਿੰਟਾਂ ਵਿੱਚ ਹਟਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: This terminal is read-only.
pa: ਇਹ ਟਰਮੀਨਲ ਕੇਵਲ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਹੈ।

en: Change &Directory To
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਦਲੋ(&D)

en: &Paste Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਚੇਪੋ(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
pa: ਝਲਕ ਖੱਬੇ/ਸੱਜੇ ਵੰਡੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
pa: ਝਲਕ ਉੱਤੇ/ਹੇਠਾਂ ਵੰਡੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
pa: ਝਲਕ ਫੈਲਾਓ

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
pa: ਝਲਕ ਸੁੰਘੜੋ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
pa: ਟੈਗ ਪਿੱਛੇ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਰਤੀਆਂ ਟੈਬਾਂ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
pa: ਦੋ ਟੈਬਾਂ ਵਿਚਾਲੇ ਬਦਲੋ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
pa: ਪਿਛਲੀ ਵਰਤੀਆਂ ਟੈਬਾਂ (ਉਲਟ)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
pa: ਟੈਬ %1 ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
pa: ਝਪਕਦਾ ਪਾਠ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
pa: ਮੂਲ ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
pa: ਚੁਣੇ ਥੀਮ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਨਵੀਂ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਬਣਾਓ

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
pa: ...ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
pa: ਚੁਣੀ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਸੋਧੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
pa: ...ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
pa: ਚੁਣੀ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
pa: ...ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
pa: ਸਮੂਥ ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
pa: ਕਰਸਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
pa: ਸ਼ਕਲ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
pa: ਕਰਸਰ ਲਈ ਇੱਕ ਪਸੰਦੀਦਾ, ਪੱਕਾ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
pa: ਕਰਸਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਵਰਤਣ ਵਾਸਤੇ ਰੰਗ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
pa: ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਲਗਾਤਾਰ ਝਪਕਦੀ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
pa: ਸਮਰੱਥ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
pa: ਵਿੰਡੋ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
pa: ਦੋ ਲਾਈਨਾਂ ਦੇ ਵਿਚਾਲੇ ਪਿਕਸਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

[ctx: (pixels) visual size unit]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, marginsSpinner)
en:  px
pa: ਪਿਕਸਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
pa: ਕੇਂਦਰ ਵਿੱਚ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ:

en: Edit Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧ

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
pa: ਆਮ

en: Tabs
pa: ਟੈਬ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Scrolling
pa: ਸਕਰੋਲਿੰਗ

en: Keyboard
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ

en: Key bindings
pa: ਸਵਿੱਚ ਬਾਈਡਿੰਗ

en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
pa[0]: ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧ: %2
pa[1]: %1 ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੋਧ: %2

en: Edit Profile "%1"
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ "%1" ਸੋਧ

en: Edit Environment
pa: ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਸੋਧ

en: One environment variable per line
pa: ਹਰੇਕ ਲਾਈਨ ਲਈ ਇੱਕ ਇੰਵਾਇਰਨਮੈਂਟ ਵੇਰੀਬਲ

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
pa[0]:  ਸਕਿੰਟ
pa[1]:  ਸਕਿੰਟ

en: Select Initial Directory
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
pa: ਕਨਸੋਲ ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਪ੍ਰਭਾਵ ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ। ਪਾਰਦਰਸ਼ੀ (ਟਰਾਂਸਪਰੇਟ) ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵੇਖਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਨਸੋਲ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
pa: ਇਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਵਾਲੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਲਈ ਵੇਖਾਉਣ ਵਾਲਾ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਵੇਰਵੇ ਵਾਸਤੇ ਨਾਂ

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
pa: ਇਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਨਵਾਂ ਟਰਮੀਨਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
pa: ਇਸ ਪਰੋਫਾਇਲ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਨਵੇਂ ਟਰਮੀਨਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
pa: ਵਾਤਾਵਰਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਟਰਮੀਨਲ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
pa: ਚੁਣੀ ਬਾਈਡਿੰਗ ਨਾਲ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਸਵਿੱਚ ਬਾਈਡਿੰਗ ਸਕੀਮ ਬਣਾਓ

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
pa: ...ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
pa: ਲਿਖਤ ਦਖ਼ਲ

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
pa: ਅੱਖਰ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਭਾਗ ਮੰਨੇ ਗਏ ਹਨ, ਜਦੋਂ ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਪੂਰਾ ਸ਼ਬਦ ਚੁਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
pa: ਤੀਹਰਾ-ਕਲਿੱਕ ਚੁਣੇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
pa: ਪੂਰੀ ਲਾਈਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
pa: ਮਾਊਸ ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ ਲਾਈਨ ਦੇ ਅੰਤ ਤੱਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
pa: ਮੱਧ ਕਲਿੱਕ ਚੇਪੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
pa: ਚੋਣ ਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਚੋਣਾਂ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
pa: ਚੁਣਿਆ ਟੈਕਸਟ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹੀ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
pa: ਚੁਣੇ ਉੱਤੇ ਕਾਪੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
pa: ਪਿਛਲੀ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬੈਕ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਦੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਸਕਰੋਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਦੇ ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ ਸਕਰੋਲ ਪੱਟੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
pa: ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
pa: ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
pa: ਟੈਬ ਨਿਗਰਾਨੀ

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
pa[0]:  ਲਾਈਨ
pa[1]:  ਲਾਈਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
pa: ਸਥਿਰ ਆਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
pa: ਯਾਦ ਰੱਖਣ ਲਈ ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਾਇਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਰਾਹੀਂ ਤਿਆਰ ਸਭ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
pa: ਪਿਛਲੀ ਆਉਟਪੁੱਟ ਯਾਦ ਨਾ ਰੱਖੋ

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
pa: ਖੋਜੋ...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਇੱਥੇ ਦਿਓ

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਅਗਲਾ ਮੇਲ ਲੱਭੋ

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਪਿਛਲਾ ਮੇਲ ਲੱਭੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
pa: ਚੋਣ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਉ

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
pa: ਖੋਜ ਪੱਟੀ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
pa: ਆਕਾਰ ਪ੍ਰਤੀ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
pa: ਰੈਗੂਲਰ ਸਮੀਕਰਨ ਮੇਲ

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
pa: ਸਭ ਮਿਲਦੇ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
pa: ਪਿੱਛੇ ਵੱਲ ਖੋਜੋ

en: Print Shell
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
pa: ਰਿਮੋਟ ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
pa: ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
pa: ਆਮ ਟੈਬ ਟਾਈਟਲ ਫਾਰਮੈਟ

en: Program Name: %n
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ: %n

en: Current Directory (Short): %d
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ (ਛੋਟਾ): %d

en: Current Directory (Long): %D
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ (ਲੰਮਾ): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
pa: ਵਿੰਡੋ ਟਾਈਟਲ ਸ਼ੈਲ ਵੱਲੋਂ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ: %w

en: Session Number: %#
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੰਬਰ: %#

en: User Name: %u
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ: %u

en: Local Host: %h
pa: ਲੋਕਲ ਹੋਸਟ: %h

en: User Name@ (if given): %U
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨਾਂ@ (ਜੇ ਦਿੱਤਾ ਹੈ): %U

en: Remote Host (Short): %h
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ (ਛੋਟਾ): %h

en: Remote Host (Long): %H
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ (ਲੰਮਾ): %H

en: Command and arguments: %c
pa: ਕਮਾਂਡ ਅਤੇ ਆਰਗੂਮੈਂਟ: %c

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
pa: ਟਾਈਟਲ ਫਾਰਮੈਟ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
pa: ਰਿਮੋਟ ਟਾਈਟਲ ਫਾਰਮੈਟ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
pa: ਟੈਬ ਵੱਖ ਕਰੋ(&D)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ
