konsole - en to pt translation catalogue (784 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
pt: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
pt: Ver

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
pt: Dividir a Área

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
pt: Configuração

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
pt: 'Plugins'

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
pt: Ajuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
pt: P&osicionamento

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
pt: Barra de Sessões

en: &Window Color Scheme
pt: Esquema de Cores da &Janela

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
pt: O nome do perfil a usar para a nova instância do Konsole

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
pt: O ficheiro JSON de disposição a carregar para usar para a nova instância do Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
pt: Usar o perfil incorporado em vez do predefinido

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
pt: Define a pasta de trabalho inicial da nova página ou janela como sendo 'pasta'

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
pt: Não fechar automaticamente a sessão inicial quando terminar.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
pt: Criar uma página nova numa janela existente, em vez de criar uma janela nova (Deverá activar a opção 'Executar todas as janelas do Konsole num único processo')

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
pt: Criar as páginas como definido no ficheiro de configuração de páginas

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
pt: Inicia o Konsole em segundo plano e passa-o para a frente quando carregar na combinação (por omissão) Ctrl+Shift+F12

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
pt: Executar num processo separado

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
pt: Mostra a barra do menu, substituindo a configuração por omissão

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
pt: Esconde a barra do menu, substituindo a configuração por omissão

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
pt: Mostra a barra de páginas, substituindo a configuração por omissão

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
pt: Esconde a barra de páginas, substituindo a configuração por omissão

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
pt: Iniciar o Konsole em todo o ecrã

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
pt: Desactiva os fundos transparentes, mesmo que o sistema os suporte.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
pt: Listar os perfis disponíveis

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
pt: Apresentar todos os nomes das propriedades do perfil e o seu tipo (a usar com o -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
pt: Mudar o valor de uma propriedade do perfil.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
pt: O comando a executar. Esta opção irá capturar todos os argumentos seguintes, por isso use-a como a última opção.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
pt: Forçar a reutilização da instância existente, mesmo que quebre funcionalidades, p.ex., --new-tab. Maioritariamente para depuração.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
pt: Argumentos passados ao comando

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
pt: Comutar a Janela de Fundo

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
pt: %1 em %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
pt: Principal

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
pt: Fundo

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
pt: Cor 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
pt: Cor 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
pt: Cor 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
pt: Cor 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
pt: Cor 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
pt: Cor 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
pt: Cor 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
pt: Cor 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
pt: Texto (Intenso)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
pt: Fundo (Intenso)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
pt: Cor 1 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
pt: Cor 2 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
pt: Cor 3 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
pt: Cor 4 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
pt: Cor 5 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
pt: Cor 6 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
pt: Cor 7 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
pt: Cor 8 (Intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
pt: Texto (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
pt: Fundo (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
pt: Cor 1 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
pt: Cor 2 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
pt: Cor 3 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
pt: Cor 4 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
pt: Cor 5 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
pt: Cor 6 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
pt: Cor 7 (Leve)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
pt: Cor 8 (Leve)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
pt: Esquema de Cores sem Nome

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
pt: Cor

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
pt: Cor intensa

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
pt: Cor leve

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
pt: A opção de transparência do fundo não será usada, dado que o seu ecrã não parece suportar janelas transparentes.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
pt: Seleccionar o ficheiro do papel de parede

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
pt: Imagens Suportadas

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
pt: Novo Esquema de Cores

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
pt: Editar o Esquema de Cores

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
pt: Carregue para escolher a cor

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
pt: Carregue para escolher a cor intensa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
pt: Carregue para escolher a cor leve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
pt: Descrição:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
pt: Os valores de matiz e saturação das cores principal e de fundo predefinidas são aleatórias por omissão. Alguns esquemas de cores poderão usar diferentes definições de escolha aleatória.
    Para ver algum efeito, configure cores com um valor de saturação superior a 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
pt: Ajustar aleatoriamente as cores em cada sessão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
pt: Borrar o fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
pt: Transparência da cor de fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
pt: Percentagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
pt: Transparência do papel de parede:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
pt: Imagem de fundo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
pt: Editar a localização da imagem de fundo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
pt: Escolher a imagem de fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
pt: Escala do papel de parede:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
pt: Lado-a-Lado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
pt: Esticado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
pt: Recortar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
pt: Adaptar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
pt: Sem Escala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
pt: Inversão do papel de parede:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
pt: Sem Inversão

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
pt: Ambos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
pt: Âncora Horizontal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
pt: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
pt: Âncora Vertical:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
pt: Topo

en: Copy Input
pt: Copiar os Dados de Entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
pt: Filtro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
pt: Deseleccionar Tudo

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro com o editor de texto indicado na configuração do perfil;
    será aberto com o editor predefinido do sistema.

en: Copy Location
pt: Copiar a Localização

en: open with
pt: abrir com

en: Generating Thumbnail
pt: A Gerar a Miniatura

en: Open Link
pt: Abrir a Ligação

en: Copy Link Address
pt: Copiar o Endereço da Ligação

en: Send Email To...
pt: Enviar um E-mail Para...

en: Copy Email Address
pt: Copiar o Endereço de E-mail

[ctx: @title:window]
en: Select font
pt: Seleccionar o tipo de letra

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
pt: Mostrar todos os tipos de letra

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
pt: Pela sua natureza própria, um programa de terminal obriga a que os caracteres do texto tenham uma largura igual (monoespaçados). Qualquer texto não-monoespaçado poderá causar problemas de apresentação. Isto não deveria ser necessário, excepto em casos raros.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
pt: Ajustar o Posicionamento

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
pt: Quaisquer ajustes serão apenas temporários para esta sessão.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
pt: Indique uma legenda descritiva

en: Key Combination
pt: Combinação de Teclas

en: Output
pt: Resultado

en: New Key Binding List
pt: Nova Lista de Combinações de Teclas

en: Edit Key Binding List
pt: Editar a Lista de Combinações de Teclas

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
pt: Não pode gravar um esquema de combinações de teclas com uma descrição vazia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
pt: Remover

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
pt: Área de Teste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
pt: Entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
pt: Saída:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
pt: Emulador de terminal

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
pt: (c) 1997-2022 dos Programadores do Konsole

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
pt: Manutenção geral, correcção de erros e melhoramentos gerais

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
pt: Manutenção anterior, versão para o KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
pt: Autor original

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
pt: Remodelação geral, correcções de erros e melhoramentos gerais

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
pt: Correcção de erros e melhoramentos gerais

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
pt: Correcções de erros e melhoramentos gerais

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
pt: Melhoramentos gerais

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
pt: Correcções de erros

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
pt: Suporte para o Solaris e trabalho no histórico

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
pt: Correcções de erros e melhoria da performance do arranque

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
pt: Melhoramentos marcantes

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
pt: Konsole Incorporado
    Barra de ferramentas e nomes de sessões

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
pt: Konsole Incorporado
    Melhorias gerais

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
pt: Efeitos visuais

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
pt: Código do projecto kvt
    Melhorias gerais

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
pt: Melhorias nos esquemas e na selecção de texto

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
pt: Adaptação para o SGI

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
pt: Conversão para o FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
pt: Obrigado a muitos outros.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
pt: &Nova Página

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
pt: Dupli&car a Página

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
pt: Nova &Janela

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
pt: Fechar a Janela

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
pt: Fa&voritos

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
pt: Gerir os Perfis...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
pt: Activar o Menu

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
pt: Gravar a Disposição de Páginas...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
pt: Carregar uma Disposição de Páginas...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
pt[0]: Tem um processo em execução nesta janela; tem a certeza que deseja sair?
pt[1]: Tem %1 processos em execução nesta janela; tem a certeza que deseja sair?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
pt: Confirmar o Fecho

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
pt: Fechar a &Janela

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
pt: Fechar a &Página Actual

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
pt: Existem %1 páginas abertas nesta janela; tem a certeza que deseja sair?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
pt: Perfis

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
pt: Geral

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
pt: Barra de Páginas / Divisórias

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
pt: Ficheiros Temporários

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
pt: Miniaturas

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
pt: Informação do Componente

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
pt: Formulário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
pt: Atalho:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
pt: Filtro...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
pt: Inverter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
pt: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
pt: Dica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
pt: Grupo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
pt: Predefinição

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
pt: Comando

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
pt: Avisos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
pt: Executar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
pt: Gravar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
pt: Cancelar

en: Quick Commands
pt: Comandos Rápidos

en: Show Quick Access
pt: Mostrar o Acesso Rápido

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
pt: Não foram encontrados comandos rápidos. Poderá adicionar um em 'Plugins' -> Comandos Rápidos

en: Plugins - Quick Commands
pt: 'Plugins' - Comandos Rápidos

en: Show Quick Commands
pt: Mostrar os Comandos Rápidos

en: A duplicate item exists
pt: Já existe um item duplicado

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
pt: Corrija por favor todos os avisos antes de tentar executar este programa

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
pt: Existem alguns erros no programa. Deseja realmente executá-lo?

en: Shell Errors
pt: Erros da Consola

[ctx: @action:button]
en: Run
pt: Executar

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
pt: Está prestes a remover o grupo %1,
    que tem várias configurações; tem a certeza?

en: You are about to delete %1, are you sure?
pt: Está prestes a remover o %1; tem a certeza?

en: Delete Quick Commands Configurations
pt: Remover as Configurações de Comandos Rápidos

en: Title can not be empty or blank
pt: O título não pode estar vazio ou em branco

en: Command can not be empty
pt: O comando não pode estar vazio

en: Rename
pt: Mudar o Nome

en: Delete
pt: Apagar

en: Warnings (*)
pt: Avisos (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
pt: Configuração do SSH

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
pt: Predefinição

en: %1 is a folder for SSH entries
pt: A %1 é uma pasta de itens do SSH

en: SSH Config
pt: Configuração do SSH

en: Host: %1
pt: Máquina: %1

en: SSH Manager
pt: Gestor de SSH

en: Show SSH Manager
pt: Mostrar o Gestor de SSH

en: Show Quick Access for SSH Actions
pt: Mostrar o Acesso Rápido para as Acções do SSH

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
pt: Não foi encontrada nenhuma configuração de SSH gravada. Poderá adicionar uma em 'Plugins' -> Gestor de SSH

en: Plugins - SSH Manager
pt: 'Plugins' - Gestor de SSH

en: SSH Entries
pt: Itens do SSH

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
pt: Não é possível obter o nome do processo; assumir que não é possível pedir uma ligação

en: Error issuing SSH Command
pt: Erro ao invocar o Comando de SSH

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
pt: Não é possível invocar o comando de SSH fora da aplicação da linha de comandos (p.ex., bash, zsh, sh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
pt: Chave de SSH

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pt: Apagar

en: Don't Change
pt: Não Modificar

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
pt: Está prestes a remover a pasta %1, que tem
    várias configurações de SSH; tem a certeza?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
pt: Remover as Configurações de SSH

en: Missing Hostname
pt: Falta o Nome da Máquina

en: Missing Name
pt: Falta o Nome

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
pt: Se a opção Usar a Configuração do SSH estiver activa, não indicar a chave de SSH ou o utilizador.

en: At least Username or SSHKey must be set
pt: Deve indicar pelo menos o Utilizador ou a Chave de SSH

en: Missing Folder
pt: Falta a Pasta

en: An SSH session must have a profile
pt: Uma sessão de SSH deverá ter um perfil

en: Cannot delete this folder
pt: Não é possível remover esta pasta

en: Delete folder and all of its contents
pt: Remover a pasta e todo o seu conteúdo

en: Double click to change the folder name.
pt: Faça duplo-click para mudar o nome da pasta.

en: You can't delete an automatically added entry.
pt: Não pode remover um item adicionado automaticamente.

en: Delete selected entry
pt: Remover o item seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
pt: Atalho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
pt: Mostrar os itens que não correspondam ao filtro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
pt: Mudar de perfil quando se ligar/desligar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
pt: Gerir o perfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
pt: Identificador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
pt: O nome deste item do SSH

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
pt: O nome deste elemento na lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
pt: Nome do Servidor de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
pt: O nome da máquina do servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
pt: Porto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
pt: O porto do servidor; 22 é o valor predefinido para as ligações SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
pt: A chave privada a usar para esta ligação

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
pt: A chave privada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
pt: Se estiver definido, não se baseia na chave de SSH definida acima, mas na configuração em ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
pt: Usar a chave no ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
pt: Nome do Utilizador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
pt: O utilizador da ligação

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
pt: O seu nome de utilizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
pt: Pasta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
pt: Para fins organizacionais, este item ficará dentro desta pasta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
pt: Perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
pt: O perfil a activar quando é iniciada a sessão de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
pt: Adicionar um novo Item de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
pt: Remover o item de SSH seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
pt: Editar o item seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
pt: Adicionar uma nova Configuração de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
pt: Cancelar a Adição ou Edição

en: No plugins available
pt: Sem 'plugins' disponíveis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
pt: Opções do Resultado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
pt: Modo &amigável para impressoras (texto preto, sem fundo)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
pt: Aju&star a escala do resultado

en: Default profile
pt: Perfil por omissão

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
pt: O Konsole não tem permissões para gravar este perfil em %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
pt: Atalho

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
pt:  [Apenas para leitura]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
pt:  [Predefinição]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
pt: O perfil incorporado está sempre disponível

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
pt: Duplo-click para mudar o atalho

en: Tab Properties
pt: Propriedades da Página

en: Save Output From %1
pt: Gravar o Resultado de %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
pt: O %1 é um URL inválido, pelo que o resultado não pôde ser gravado.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
pt: Ocorreu um problema ao gravar o resultado.
    %1

en: Black on Light Yellow
pt: Preto em Amarelo

en: Black on Random Light
pt: Preto com Luz Aleatória

en: Black on White
pt: Preto em Branco

en: Blue on Black
pt: Azul em Preto

en: Breeze
pt: Brisa

en: Dark Pastels
pt: Pastéis Escuros

en: Green on Black
pt: Verde em Preto

en: Linux Colors
pt: Cores do Linux

en: Red on Black
pt: Vermelho em Preto

en: Solarized
pt: Solar

en: Solarized Light
pt: Luz Solar

en: White on Black
pt: Branco em Preto

en: Default (XFree 4)
pt: Predefinido (XFree 4)

en: Linux console
pt: Consola do Linux

en: Solaris console
pt: Consola do Solaris

en: Bell in '%1' (Session '%2')
pt: Campainha em '%1' (Sessão '%2')

en: Could not find binary:
pt: Não foi possível encontrar o binário:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
pt: Aviso:

en: Could not find an interactive shell to start.
pt: Não foi possível encontrar uma linha de comandos interactiva para iniciar.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
pt: Não foi possível encontrar o '%1'; a iniciar o '%2' em alternativa. Verifique por favor a configuração do seu perfil.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
pt: Não foi possível iniciar o programa '%1' com os argumentos '%2'.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
pt: Silêncio em '%1' (Sessão '%2')

en: Show session
pt: Mostrar a sessão

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
pt: Os métodos de D-Bus 'sendText/runCommand' foram agora usados. Existem questões de segurança em relação a permitir que estes métodos sejam públicos. Se o desejar, estes métodos podem ser alterados para uso interno apenas com a recompilação do Konsole. <p>Este aviso só irá aparecer uma vez para esta instância do Konsole.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
pt: Terminado

en: Program '%1' crashed.
pt: O programa '%1' estoirou.

en: Program '%1' exited with status %2.
pt: O programa '%1' terminou com o estado %2.

en: ZModem Progress
pt: Evolução do ZModem

en: Activity in '%1' (Session '%2')
pt: Actividade em '%1' (Sessão '%2')

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
pt: O processo '%1' terminou a sua execução na sessão '%2'

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
pt: O Konsole não sabe como abrir o favorito:

en: Search for '%1' with
pt: Procurar por '%1' com

en: Configure Web Shortcuts...
pt: Configurar os Atalhos Web...

en: &Close Session
pt: Fe&char a Sessão

en: Open File Manager
pt: Abrir o Gestor de Ficheiros

en: Copy
pt: Copiar

en: Split View Left-Right
pt: Dividir a Área em Esquerda-Direita

en: Split View Top-Bottom
pt: Dividir a Área em Cima-Baixo

en: Copy except prompts
pt: Copiar excepto as linhas de comando

en: Copy user input
pt: Copiar os dados do utilizador

en: Copy command output
pt: Copiar o resultado do comando

en: Paste Selection
pt: Colar a Localização

en: Web Search
pt: Pesquisa na Web

en: &Select All
pt: &Seleccionar Tudo

en: Select &Mode
pt: &Modo de Selecção

en: Select &Line
pt: Seleccionar a &Linha

en: Save Output &As...
pt: Gu&ardar o Resultado Como...

en: &Print Screen...
pt: Im&primir o Ecrã...

en: Adjust Scrollback...
pt: Ajustar o Posicionamento...

en: Clear Scrollback
pt: Limpar o Posicionamento

en: Clear Scrollback and Reset
pt: Limpar o Posicionamento e Reiniciar

en: Switch Profile
pt: Mudar de Perfil

en: Set &Encoding
pt: &Escolher a Codificação

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow mouse tracking
pt: Permitir o seguimento do rato

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
pt: Apenas para leitura

en: &Configure or Rename Tab...
pt: &Configurar ou Mudar o Nome da Página...

en: &All Tabs in Current Window
pt: Tod&as as Páginas da Janela Actual

en: &Select Tabs...
pt: Selecciona&r as Páginas...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
pt: &Nenhuma

en: Copy Input To
pt: Copiar os Dados de Entrada Para

en: &ZModem Upload...
pt: Enviar por &ZModem...

en: One-shot monitors
pt: Monitores de ocorrência única

en: Monitor for &Prompt
pt: Monitor da &Linha de Comandos

en: Monitor for &Activity
pt: Monitor de &Actividade

en: Monitor for &Silence
pt: Monitor de &Inactividade

en: Monitor for Process Finishing
pt: Monitor de Fim do Processo

en: Enlarge Font
pt: Aumentar o Tipo de Letra

en: Shrink Font
pt: Diminuir o Tipo de Letra

en: Reset Font Size
pt: Repor o Tamanho da Letra

en: Send Signal
pt: Enviar um Sinal

en: &Suspend Task
pt: &Suspender a Tarefa

en: &Continue Task
pt: &Prosseguir a Tarefa

en: &Hangup
pt: &Interromper

en: &Interrupt Task
pt: &Interromper a Tarefa

en: &Terminate Task
pt: &Terminar a Tarefa

en: &Kill Task
pt: &Matar a Tarefa

en: User Signal &1
pt: Sinal do Utilizador &1

en: User Signal &2
pt: Sinal do Utilizador &2

en: Create New Profile...
pt: Criar um Novo Perfil...

en: Edit Current Profile...
pt: Editar o Perfil Actual...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
pt: Tem várias páginas nesta sessão; tem a certeza que a deseja encerrar?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
pt: O programa '%1' está actualmente em execução nesta sessão. Tem a certeza que o deseja fechar?

en: Confirm Close
pt: Confirmar o Fecho

[ctx: @action:button]
en: Close Program
pt: Fechar o Programa

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
pt: Um programa desta sessão não iria fechar. Deseja interrompê-lo à força?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
pt: O programa '%1' desta sessão não iria fechar. Deseja interrompê-lo à força?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
pt: Matar o Programa

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
pt: A linha de comandos está visível na sessão '%1'

en: Open Current Folder With
pt: Abrir a Pasta Actual Com

en: Save ZModem Download to...
pt: Gravar a Transferência por ZModem em...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
pt: <p>Foi detectada uma tentativa de transferência de ficheiros por ZModem, mas não foi encontrada nenhuma aplicação adequada de ZModem neste sistema.</p><p>Poderá querer instalar o pacote 'rzsz' ou 'lrzsz'.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
pt: <p>A sessão actual já tem uma transferência de ficheiros por ZModem em curso.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
pt: <p>Não foi encontrada nenhuma aplicação adequada de ZModem neste sistema.</p><p>Poderá querer instalar o pacote 'rzsz' ou 'lrzsz'.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
pt: Seleccionar os Ficheiros para o Envio por ZModem

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
pt: Número

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
pt: Título

[ctx: @title:window]
en: Configure
pt: Configurar

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
pt: Procurar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
pt: Activar os aceleradores do menu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
pt: Se estiver activo, a configuração do perfil será ignorada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
pt: Recordar o tamanho da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
pt: Mostrar o título da janela na barra de título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
pt: Colocar os terminais em primeiro plano à passagem do cursor sobre eles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
pt: Corresponder a uma expressão regular

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
pt: Ao lançar o Konsole, reutilizar o processo existente se possível

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
pt: Executar todas as janelas do Konsole num único processo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
pt: Realçar todas as ocorrências

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
pt: Define se a pesquisa faz distinção entre maiúsculas e minúsculas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
pt: Distinguir capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
pt: Remover a barra de título e moldura da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
pt: Processo e janela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
pt: Notificações:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
pt: Todas as janelas serão apresentadas de novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
pt: Activar todas as mensagens "Não Perguntar de Novo"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
pt: Define se a pesquisa deve começar a partir do fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
pt: Procurar para trás

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
pt: Mostrar o título da janela definido por sequências de escape na barra de título

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
pt: Permitir aos utilizadores acederem ao menu de topo com a combinação de teclas Alt+Tecla

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
pt: Usar o tamanho da janela actual no próximo arranque

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
pt: O tamanho da janela será gravado ao sair do Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
pt: Largura da Miniatura

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
pt: Configura a largura da miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
pt: Use o Shift para mostrar uma miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
pt: Use o Alt para mostrar uma miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
pt: Use o Ctrl para mostrar uma miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
pt: A pesquisa faz distinção de capitalização

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
pt: Realçar todas as correspondências da pesquisa

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
pt: Define se o texto correspondente deverá ficar realçado

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
pt: Controlar a visibilidade da barra de páginas inteira

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
pt: Controlar o tamanho da pega entre painéis

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
pt: Controlar a posição da barra de páginas

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
pt: Controlar o estilo visual da barra de páginas

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
pt: Usar um ficheiro .css definido pelo utilizador para a barra de páginas

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
pt: O ficheiro '.css' a usar para o estilo da barra de páginas

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
pt: Permitir o botão do meio sobre as páginas abertas para as fechar

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
pt: Controlar a visibilidade do botão 'Nova Página' da barra de páginas

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
pt: Controlar onde deve ser apresentado o botão "Fechar a página"

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
pt: Controlar onde colocar a nova página

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
pt: Expandir a largura das páginas

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
pt: Para os ficheiros de posicionamento, usar a localização das pastas do sistema

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
pt: Para os ficheiros de posicionamento, usar a localização indicada de forma específica pelo utilizador

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
pt: Para os ficheiros de posicionamento, usar a localização da pasta indicada

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
pt: Para os ficheiros de posicionamento, usar esta pasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
pt: <html><head/><body><p>As aplicações que usam o KonsolePart partilham os perfis.</p><p>Eles não partilham com o Konsole ou com as outras aplicações:<ul><li>o perfil por omissão</li><li>mostrar no menu</li><li>atalhos</li></ul></p><p>Sinta-se à vontade para abrir um <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">relatório de erros</a> se desejar uma alteração à forma como são tratados.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
pt: Cria um novo perfil com base no perfil seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
pt: &Novo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
pt: Edita o perfil seleccionado (este botão está desactivado nos perfis apenas para leitura)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
pt: &Editar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
pt: Apaga o perfil seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
pt: Coloca o perfil seleccionado como predefinido para as sessões de terminal novas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
pt: E&scolher por Omissão

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
pt: Aparência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
pt: Mostrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
pt: Quando necessário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
pt: &Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
pt: &Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
pt: Posição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
pt: Acima da área dos Terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
pt: De&baixo da área dos terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
pt: Mostrar o botão para 'Fechar a Página':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
pt: Em &cada página

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
pt: Na barra de &páginas

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
pt: Nenhum

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
pt: Diversos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
pt: Mostrar o botão de 'Nova Página'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
pt: Expandir as larguras das páginas individuais a toda a janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
pt: Usar uma 'stylesheet' definida pelo utilizador:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
pt: (nenhum)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
pt: Comportamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
pt: Colocar as páginas novas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
pt: No &fim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
pt: Após a página act&ual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
pt: Fechar a página com o botão do meio

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
pt: Divisórias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
pt: Mostrar o Cabeçalho:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
pt: Quando necessário

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
pt: Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
pt: Tamanho da Pega de Arrastamento:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
pt: Pequena

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
pt: Média

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
pt: Grande

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
pt: Sempre

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
pt: Pasta temporária do sistema (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
pt: Pasta de 'cache' do utilizador (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
pt: Localização dos ficheiros de posicionamento:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
pt: Personalizada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
pt: Tamanho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline </span><span style=" font-weight:600;">files</span> in your profile settings</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p><span style=" font-weight:600;">Lembre-se</span>: Para usar esta funcionalidade, activar os <span style=" font-weight:600;">ficheiros</span> em <span style=" font-weight:600;">Rato-&gt;Diversos-&gt;Sublinhado</span> dentro da configuração do rato do seu perfil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
pt: Activação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
pt: Passagem do cursor mais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
pt: Activar a geração das miniaturas

en: Size: %1 x %2
pt: Tamanho: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
pt[0]: Tem a certeza que deseja colar %1 carácter?
pt[1]: Tem a certeza que deseja colar %1 caracteres?

en: Confirm Paste
pt: Confirmar a Colagem

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
pt: Fim do Texto/Interrupção: Poderá interromper o processo actual

en: End Of Transmission: may exit the current process
pt: Fim da Transmissão: Pode sair do processo actual

en: Bell: will try to emit an audible warning
pt: Campainha: Tentará emitir um aviso audível

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
pt: Controlo de Dispositivo Three/XOFF: suspende o resultado

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
pt: Substituição/Suspensão: poderá suspender o processo em execução

en: Escape: used for manipulating terminal state
pt: Escape: usado para manipular o estado do terminal

en: File Separator/Quit: may abort the current process
pt: Separador de Ficheiros/Sair: poderá interromper o processo actual

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
pt: O texto que está a tentar colar contém caracteres de controlo invisíveis; deseja filtrá-los?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
pt: Confirmar a Colagem

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
pt: Colar &sem os caracteres de controlo

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
pt: Co&lar tudo

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
pt: &Cancelar

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
pt: <qt>O resultado foi <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspenso</a> ao carregar em Ctrl+S.  Carregue em <b>Ctrl+Q</b> para continuar.</qt>

en: This terminal is read-only.
pt: Este terminal está apenas para leitura.

en: Change &Directory To
pt: Mu&dar a Pasta Para

en: &Paste Location
pt: Co&lar a Localização

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
pt: Dividir a Área

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
pt: Dividir a Área em Esquerda/Direita

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
pt: Dividir a Área em Cima/Baixo

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
pt: Dividir a Área Automaticamente

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
pt: Dividir a Área da Página Seguinte em Esquerda/Direita

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
pt: Dividir a Área da Página Seguinte em Cima/Baixo

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
pt: Dividir a Área Automaticamente da Página Seguinte

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
pt: Carregar uma nova página com a disposição de 2x2 terminais

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
pt: Carregar uma nova página com a disposição de 2x1 terminais

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
pt: Carregar uma nova página com a disposição de 1x2 terminais

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
pt: Expandir a Área

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
pt: Encolher a Área

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
pt: Dissociar a Á&rea Actual

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
pt: Dissociar a Página Ac&tual

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
pt: Página Seguinte

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
pt: Página Anterior

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
pt: Focar o Terminal Acima

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
pt: Focar o Terminal Abaixo

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
pt: Focar o Terminal à Esquerda

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
pt: Focar o Terminal à Direita

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
pt: Mudar para a Última Página

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
pt: Últimas Páginas Usadas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
pt: Alternar entre as Duas Páginas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
pt: Últimas Páginas Usadas (Inverso)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
pt: Comutar a maximização da área actual

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
pt: Comutar a maximização da área actual

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
pt: Mover a página para a direita

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
pt: Mover a página para a esquerda

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
pt: Configurar a integração semântica (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
pt: Comutar a apresentação de sugestões semânticas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
pt: Comutar a apresentação dos números de linhas

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
pt: Tamanho igual em todas as áreas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
pt: Mudar para a Página %1

en: Semantic hints
pt: Sugestões semânticas

en: Line numbers
pt: Números de linha

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
pt: Gravar a Disposição de Páginas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
pt: Disposição de Janelas do Konsole (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
pt: Ocorreu um problema ao gravar a disposição.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
pt: Ocorreu um problema ao carregar a disposição.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
pt: Carregar uma Disposição de Páginas

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
pt: Não existe um tradutor do teclado disponível. Falta a informação necessária para converter as teclas em caracteres para enviar para o terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
pt: Combinação de teclas para mostrar as dicas do URL:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
pt: Diversos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
pt: Numerar as dicas dos URL's no sentido inverso, a começar a partir do fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
pt: Numeração inversa de dicas dos URL's

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
pt: Permitir aos programas do terminal criar secções de texto intermitentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
pt: Permitir o texto intermitente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
pt: Permitir a suspensão do resultado com o CTRL+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
pt: Controlo de fluxo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
pt: Activar a visualização Bidireccional nos terminais (válido apenas para o Árabe, o Farsi ou o Hebraico)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
pt: Representação de texto bidireccional

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
pt: Codificação de caracteres por omissão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
pt: Atalho para escolher o ecrã principal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
pt: Esquema de cores && tipo de letra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
pt: Criar um novo esquema de cores com base no esquema seleccionado

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
pt: Novo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
pt: Edita o esquema de cores seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
pt: Editar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
pt: Apaga o esquema de cores seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
pt: Repor o esquema de cores seleccionado com os valores predefinidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
pt: Predefinições

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
pt: Tipo de letra:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
pt: Escolher...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
pt: Tipos de letra suaves

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
pt: Desenhar as cores intensas a negrito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
pt: Usar o tipo de letra seleccionado para os caracteres das linhas em vez do código incorporado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
pt: Usar os caracteres das linhas contidos no tipo de letra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
pt: Forma:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
pt: Bloco

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
pt: Traço-I

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
pt: Sublinhado

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
pt: Cor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
pt: Mudar o cursor para corresponder à cor do carácter por baixo deste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
pt: Corresponder ao carácter actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
pt: Usar uma cor fixa e personalizada para o cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
pt: Cor personalizada do cursor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
pt: Seleccionar a cor usada para desenhar o cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
pt: Texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
pt: Seleccionar a cor usada para desenhar o carácter por baixo do cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
pt: Intermitência:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
pt: Fazer o cursor piscar regularmente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
pt: Activo

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
pt: Diversos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
pt: Janela:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
pt: Mostrar o tamanho do terminal em colunas e linhas no centro da janela após o dimensionamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
pt: Mostrar a sugestão de tamanho do terminal após o dimensionamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
pt: Inverter sempre as cores do texto seleccionado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
pt: Potência do escurecimento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
pt: Terminais Inactivos:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
pt: Conteúdo do terminal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
pt: Espaçamento de linhas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
pt: O número de pontos entre duas linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
pt: Margens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
pt: Alinhar ao centro:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
pt: Indicar se a janela está activa, escurecendo as cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
pt: Escurecimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
pt: Mostrar uma linha vertical na coluna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>Disposição de Texto Complexa</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
pt: Disposição de Texto Complexa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
pt: Activar o desenho de texto do modo da palavra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
pt: Modo da palavra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
pt: Ignorar as mudanças de atributos a meio da palavra (caso contrário, as mudanças de atributos irão quebrar a palavra durante o desenho)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
pt: Usar os mesmos atributos para a palavra inteira

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
pt: Desenhar as palavras dos caracteres ASCII em conjunto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
pt: Caracteres ASCII

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
pt: Desenhar as palavras dos caracteres brâmicos em conjunto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
pt: Caracteres de escrita brâmica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
pt: Tipo de letra dos Emojis:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
pt: As linhas são sempre LTR, em vez de ser determinado pelo primeiro carácter forte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
pt: forçar a direcção de linhas LTR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
pt: Tratar os caracteres de desenho da tabela como LTR forte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
pt: Substituição do modo BiDi dos caracteres das tabelas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
pt: Ignorar o 'wcwidth' dos caracteres problemáticos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
pt: Substituir o 'wcwidth'

en: Edit Profile
pt: Editar o Perfil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
pt: Geral

en: Tabs
pt: Páginas

en: Appearance
pt: Aparência

en: Scrolling
pt: Posicionamento

en: Keyboard
pt: Teclado

en: Key bindings
pt: Teclas

en: Mouse
pt: Rato

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
pt: Avançado

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
pt: Não tem permissões para gravar a configuração em: <filename>%1</filename>.<nl/>Pode modificar as permissões do ficheiro de configuração do perfil ou mudar o nome do perfil para gravar a configuração num novo perfil.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
pt: O Nome do Perfil estava vazio; por favor, defina um nome para poder gravar a configuração.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
pt: Já existe um perfil com o nome "%1".

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
pt[0]: A editar o perfil: %2
pt[1]: A editar os %1 perfis: %2

en: Create New Profile
pt: Criar um Novo Perfil

en: Edit Profile "%1"
pt: Editar o Perfil "%1"

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
pt[0]:  coluna
pt[1]:  colunas

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
pt[0]:  linha
pt[1]:  linhas

en: System Bell
pt: Campainha do Sistema

en: System Notifications
pt: Notificações do Sistema

en: Visual Bell
pt: Campainha Visível

en: Ignore Bell Events
pt: Ignorar os Eventos da Campainha

en: Default profile for new terminal sessions in %1
pt: Perfil predefinido para as sessões de terminal novas em %1

en: Edit Environment
pt: Editar o Ambiente

en: One environment variable per line
pt: Uma variável de ambiente por linha

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

en: Select Initial Directory
pt: Seleccionar a Pasta Inicial

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
pt: Não foi possível carregar o esquema <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
pt: Este esquema de cores tem um fundo transparente que não parece ser suportado no seu ambiente

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
pt: O Konsole foi iniciado antes de activar os efeitos do ecrã. Terá de reiniciar o Konsole para ver o fundo transparente.

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
pt: O formato é p.ex. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH   será substituída pela localização do ficheiro de texto
    LINE   será substituída pelo número da linha
    COLUMN (opcional) será substituída pelo número da coluna
    Nota: terá de substituir a 'LOCALIZAÇÃO:LINHA:COLUNA' pela sintaxe actual
    que é suportada pelo editor que deseja usar, p.ex.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Se o PATH ou o LINE não estiverem presentes no comando, esta opção
    será ignorada e o ficheiro será aberto pelo editor de texto predefinido.

en: Text Editor Custom Command
pt: Comando Personalizado do Editor de Texto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
pt: Configuração Geral

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
pt: Seleccione o ícone que aparece nas páginas que usem este perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
pt: Um nome descritivo para o perfil

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
pt: Nome do perfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
pt: Perfil por Omissão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
pt: Comando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
pt: O comando a executar quando forem criadas novas sessões de terminal com este perfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
pt: Pasta inicial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
pt: A pasta de trabalho inicial para as novas sessões de terminal que usem este perfil

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
pt: /home/utilizador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
pt: Escolher a pasta inicial

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
pt: Iniciar na mesma pasta da sessão actual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
pt: Ambiente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
pt: Edite a lista de variáveis de ambiente e os seus valores associados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
pt: Tamanho do terminal inicial:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
pt: <html><head/><body><p>A opção <span style="font-style:italic;">Configuração → Configurar o Konsole → Geral → Recordar o tamanho da janela actual</span> deverá estar desactivada para estes itens funcionar.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: Terminal bell mode:
pt: Modo da campainha do terminal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
pt: Integração Semântica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
pt: Emulação dos cursores para Cima/Baixo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
pt: O botão do rato num campo do texto move o cursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
pt: Sugestões semânticas:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
pt: Nunca

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
pt: No caso de sugestões de URL's mostrar

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
pt: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
pt: Barras de erro a vermelho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
pt: Fundo de erro a vermelho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
pt: Barras alternadas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
pt: Fundo alternado:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
pt: As combinações de teclas controlam a forma como as combinações de teclas da janela do terminal são convertidas na sequência de caracteres enviada para o programa de terminal actual. Para mais informações sobre a personalização das combinações de teclas, veja o Manual do Konsole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
pt: Criar um novo esquema de combinações de teclas com base nas combinações seleccionadas

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
pt: Novo...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
pt: Edita o esquema de combinações de teclas seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
pt: Apaga o esquema de combinações de teclas seleccionado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
pt: Repõe o esquema de combinações de teclas seleccionado com os valores predefinidos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
pt: Interacção com o texto

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
pt: Os caracteres que são considerados parte de uma palavra ao carregar duas vezes para seleccionar palavras inteiras no terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
pt: Caracteres das palavras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
pt: Selecção com 'triplo-click':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
pt: A linha inteira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
pt: Desde a posição do cursor até ao fim da linha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
pt: Colagens com 'click' do meio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
pt: Da área de transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
pt: Da selecção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
pt: Opções de cópia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
pt: Copiar automaticamente o texto seleccionado para a área de transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
pt: Copiar ao seleccionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
pt: Copiar o texto como HTML (incluindo a formatação, tipos de letra, cores... etc)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
pt: Copiar o texto como HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
pt: Retirar os espaços iniciais no texto seleccionado, o que será útil em alguns casos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
pt: Retirar os espaços iniciais

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
pt: Retirar os espaços finais no texto seleccionado, o que será útil em alguns casos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
pt: Retirar os espaços finais

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
pt: O texto reconhecido como uma ligação ou endereço de e-mail ficará sublinhado quando o cursor do rato passar sobre ele.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
pt: Sublinhar as ligações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
pt: O texto reconhecido como um ficheiro ficará sublinhado quando o cursor do rato passar sobre ele.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
pt: Sublinhar os ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
pt: Comando do Editor de Texto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
pt: O editor de texto a usar ao abrir os URL's de ficheiros de texto numa dada linha/coluna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
pt: O texto reconhecido como um ficheiro, ligação ou endereço de e-mail poderá ser aberto se carregar directamente sobre ele com o cursor do rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
pt: Abrir os ficheiros/ligações ao carregar directamente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
pt: Permitir as sequências de escape nas ligações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
pt: <b>ATENÇÃO</b>: Isto tem implicações de segurança, dado que permite apresentar URL's maliciosos como se fosse outro URL ou ficarem escondidos.<br>Certifique-se que entende as implicações antes de activar esta opção.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
pt: Formatos de ligações permitidos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
pt: Os formatos de ligações possíveis, como o http://, https:// e o file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
pt: O texto seleccionado irá precisar da tecla Ctrl para além do rato para arrastar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
pt: Obrigar ao uso da tecla Ctrl no arrastamento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
pt: A roda do rato irá emular o funcionamento das teclas de cursores para cima/baixo nos programas que usam a área do Ecrã Alternativo (p.ex., o 'less')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
pt: Activar o deslocamento na área do Ecrã Alternativo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
pt: Colar sempre os URL's largados como texto, não oferecendo as acções para mover, copiar e criar uma ligação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
pt: Desactivar o menu de arrastamento para os URL's && ficheiros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
pt: Se carregar em Ctrl+roda, irá aumentar/diminuir o tamanho do texto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
pt: Permitir ao Ctrl+roda ampliar o tamanho do texto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
pt: Ao posicionar o rato sobre uma cor em hexadecimal, a mesma será apresentada numa área ao lado do cursor do rato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
pt: Cores da Antevisão à Passagem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
pt: Algumas aplicações de terminal têm suporte para o rato; isto permite-lhes ter acesso ao mesmo por omissão. Poderá ser activado ou desactivado durante a execução como desejar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
pt: Permitir às aplicações de terminal lidar com os 'clicks' e arrastamentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
pt: Histórico:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
pt: Deslocamento do Page Up/Down:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
pt: Deslocar a página em metade da altura da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
pt: Metade da altura do ecrã

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
pt: Deslocar a página em toda a altura da janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
pt: Total da altura do ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
pt: Posição da barra de deslocamento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
pt: Mostra a barra de posicionamento do lado direito da janela de terminal

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
pt: Lado direito

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
pt: Mostra a barra de posicionamento do lado esquerdo da janela de terminal

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
pt: Lado esquerdo

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
pt: Escondida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
pt: Realce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
pt: Realçar as linhas que aparecem na janela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
pt: Realinhar as Linhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
pt: Reajustar as linhas quando o terminal é dimensionado

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
pt: Títulos das Páginas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
pt: Monitorização das Páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
pt: Limite de silêncio contínuo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
pt: O limite de silêncio contínuo a detectar pelo Konsole

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
pt[0]:  linha
pt[1]:  linhas

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
pt: Ao usar esta opção, os dados de posicionamento serão guardados na RAM. Se escolher um valor enorme, o seu sistema poderá ficar sem memória livre e provocar problemas sérios com o seu sistema.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
pt: Ao usar esta opção, os dados históricos serão guardados sem encriptação em ficheiros temporários. Estes ficheiros temporários serão apagados automaticamente ao sair do Konsole de forma ordeira.<nl/>Use a opção <emphasis>Configuração → Configurar o Konsole → Ficheiros Temporários</emphasis> para seleccionar o local onde serão guardados esses ficheiros temporários.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
pt: Limita o resultado recordado a um número fixo de linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
pt: Tamanho fixo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
pt: O número de linhas do resultado a recordar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
pt: Recordar todo o resultado produzido pelo terminal

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
pt: Sem Limite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
pt: Não recordar o resultado anterior

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
pt: Nenhum

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
pt: Procurar...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
pt: Indique aqui o texto a procurar

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
pt: Procura a ocorrência seguinte da pesquisa actual

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
pt: Procura a ocorrência anterior da pesquisa actual

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
pt: Mostrar o menu de opções

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
pt: Fechar a barra de procura

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
pt: Distinguir capitalização

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
pt: Define se a pesquisa faz distinção entre maiúsculas e minúsculas

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
pt: Corresponder a uma expressão regular

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
pt: Realçar todas as correspondências

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
pt: Define se o texto correspondente deverá ficar realçado

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
pt: Procurar para trás

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
pt: Define se a pesquisa deve começar a partir do fundo

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
pt: Procura pela ocorrência seguinte da pesquisa actual a partir do fundo

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
pt: Procura pela ocorrência seguinte da pesquisa actual a partir do topo

en: Print Shell
pt: Imprimir a Linha de Comandos

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
pt: Nenhuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
pt: O formato do título da página quando é executado um comando remoto (p.ex., uma ligação a outro computador por SSH)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
pt: Formato do título da página remota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
pt: Formato do título da página:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
pt: Formato do título da página normal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
pt: Cor da Página:

en: Program Name: %n
pt: Nome do Programa: %n

en: Current Directory (Short): %d
pt: Pasta Actual (Curta): %d

en: Current Directory (Long): %D
pt: Pasta Actual (Completa): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
pt: Título da Janela Definido pela Linha de Comandos: %w

en: Session Number: %#
pt: Número da Sessão: %#

en: User Name: %u
pt: Nome do Utilizador: %u

en: Local Host: %h
pt: Máquina Local: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
pt: Sigilo da linha de comandos Bourne do utilizador: %B

en: User Name@ (if given): %U
pt: Nome do Utilizador (se indicado): %U

en: Remote Host (Short): %h
pt: Máquina Remota (Curto): %h

en: Remote Host (Long): %H
pt: Máquina Remota (Comprida): %H

en: Command and arguments: %c
pt: Comando e argumentos: %c

en: Insert
pt: Inserir

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
pt: Inserir um formato de título

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
pt: Inserir um formato de título remoto

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
pt: Maximizar o terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
pt: Mover o terminal para uma página nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
pt: Fechar o terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
pt: Repor o terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
pt: Abrir uma página nova

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
pt: Fechar esta página

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
pt: &Dissociar a Página

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
pt: &Configurar ou Mudar o Nome da Página...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
pt: Fechar a Página
