konsole - en to sr translation catalogue (410 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
sr: Фајл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
sr: Уређивање

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
sr: Приказ

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
sr: Подељен приказ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
sr: Подешавање

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
sr: Помоћ

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
sr: Пр&епис

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
sr: Име профила за овај примерак Конзоле.

[ctx: @info:shell]
en: Use the internal FALLBACK profile
sr: Користи унутрашњи одступни профил.

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
sr: Постави почетну радну фасциклу језичка или прозора на задату.

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
sr: Не затварај аутоматски почетну сесију када се заврши.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window
sr: Направи нови језичак у постојећем прозору пре него нови прозор.

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
sr: Направи језичке према задатом поставном фајлу језичака.

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
sr: Покрени Конзолу у позадини тако да може да се дозове напред притиском на Ctrl+Shift+F12 (подразумевано)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
sr: Покрени у засебном процесу

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
sr: Прикажи траку менија, потиснувши подразумевану поставку.

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
sr: Сакриј траку менија, потиснувши подразумевану поставку.

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
sr: Прикажи траку језичака, потиснувши подразумевану поставку.

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
sr: Сакриј траку језичака, потиснувши подразумевану поставку.

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
sr: Покрени Конзолу преко целог екрана

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
sr: Искључи провидне позадине, чак и ако их систем подржава.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
sr: Списак расположивих профила.

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
sr: Наброји сва имена својстава профила и њихове типове (служи уз -p).

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
sr: Измени вредност својства профила.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
sr: Наредба за извршавање. Ова опција хвата све наредне аргументе, тако да мора бити последња.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
sr: Аргументи за наредбу.

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
sr: %1 на %2|/|$[ном %1] на $[лок %2]

[ctx: @item:inmenu The host the user is connected to via ssh]
en: %1
sr: %1|/|$[ном %1]

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
sr: испис

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
sr: позадина

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
sr: боја 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
sr: боја 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
sr: боја 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
sr: боја 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
sr: боја 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
sr: боја 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
sr: боја 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
sr: боја 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
sr: испис (изразит)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
sr: позадина (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
sr: боја 1 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
sr: боја 2 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
sr: боја 3 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
sr: боја 4 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
sr: боја 5 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
sr: боја 6 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
sr: боја 7 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
sr: боја 8 (изразита)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
sr: испис (блед)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
sr: позадина (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
sr: боја 1 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
sr: боја 2 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
sr: боја 3 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
sr: боја 4 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
sr: боја 5 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
sr: боја 6 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
sr: боја 7 (бледа)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
sr: боја 8 (бледа)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
sr: неименована шема боја

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
sr: име

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
sr: боја

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
sr: изразита боја

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
sr: бледа боја

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
sr: Поставка провидности позадине неће бити примењена зато што изгледа да површ не подржава провидне прозоре.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
sr: Избор фајла слике тапета

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
sr: подржане слике

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
sr: Нова шема боја

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
sr: Уређивање шеме боја

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
sr: Кликните за бирање боје.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
sr: Кликните за бирање изразите боје.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
sr: Кликните за бирање бледе боје.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: Description:
sr: Опис:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background transparency:
sr: Провидност позадине:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel)
en: Percent
sr: процената

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
sr: Позадинска слика:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
sr: Уредите путању позадинске слике.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
sr: Изаберите позадинску слику.

en: Copy Input
sr: Копирање уноса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Filter:
sr: Филтер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
sr: Изабери све

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
sr: Поништи избор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
sr: Терминалски програми смеју да исписују трепћући текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
sr: Дозвољен трепћући текст

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
sr: <html>Излаз може бити заустављен притиском <b>Ctrl+S</b></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
sr: Укључи двосмерни приказ у терминалима (само за арапски, персијски и хебрејски)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
sr: Подразумевано кодирање знакова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
sr: Створи нову шему боја на основу изабране

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
sr: Нова...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
sr: Уреди изабрану шему боја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
sr: Уреди...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
sr: Обриши изабрану шему боја

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
sr: Уклони

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
sr: Глатки фонтови

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
sr: Цртај изразите боје подебљаним фонтом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
sr: Користи избрани фонт за линијске знакове уместо уграђеног кода

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
sr: Користи линијске знакове из фонта

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
sr: Курсор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
sr: Задаје курсору да мења боју према знаку који је под њим.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
sr: Користи посебну, фиксну боју за курсор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
sr: Изабери боју за исцртавање курсора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
sr: Курсор који стално трепће

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
sr: Број пиксела између два реда.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton) i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTerminalSizeHint), group (KonsoleWindow)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
sr: Прикажи величину терминала у колонама и редовима у центру прозора после промене величине

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTerminalSizeHint) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton) i18n: ectx: label, entry (ShowTerminalSizeHint), group (KonsoleWindow)
en: Show hint for terminal size after resizing
sr: Напомена о величини терминала по промени величине

en: Edit Profile
sr: Уреди профил

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
sr: Опште

en: Tabs
sr: Језичци

en: Appearance
sr: Изглед

en: Scrolling
sr: Клизање

en: Keyboard
sr: Тастатура

en: Mouse
sr: Миш

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
sr: Напредно

en: <p>Konsole does not have permission to save this profile to:<br /> "%1"</p><p>To be able to save settings you can either change the permissions of the profile configuration file or change the profile name to save the settings to a new profile.</p>
sr: <p>Конзола нема овлашћења да сачува овај профил у:<br />%1</p><p>Да бисте могли да сачувате поставке, треба или да измените дозволе поставног фајла профила, или да промените име профила како би се сачувао као нови профил.</p>

en: <p>Each profile must have a name before it can be saved into disk.</p>
sr: <p>Сваки профил мора бити именован пре него што се сачува.</p>

en: <p>A profile with this name already exists.</p>
sr: <p>Профил са овим именом већ постоји.</p>

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
sr[0]: Уређивање %1 профила: %2
sr[1]: Уређивање %1 профила: %2
sr[2]: Уређивање %1 профила: %2
sr[3]: Уређивање профила: %2

en: Edit Profile "%1"
sr: Уређивање профила „%1“

en: Edit Environment
sr: Уређивање окружења

en: One environment variable per line
sr: Једна променљива окружења по реду.

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
sr[0]:  секунда
sr[1]:  секунде
sr[2]:  секунди
sr[3]:  секунда

en: Select Initial Directory
sr: Избор почетне фасцикле

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
sr: Ова шема боја има провидну позадину, што површ изгледа да не подржава

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
sr: Конзола је покренута пре него што су ефекти површи били укључени. Морате је поново покренути да бисте добили провидну позадину.

en: AaZz09...
sr: АаШш09...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
sr: Изабери иконицу на језичцима који користе овај профил

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
sr: Описни назив профила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
sr: Наредба:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
sr: Наредба која се извршава када се отвори нова терминалска сесија са овим профилом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
sr: Почетна фасцикла:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
sr: Почетна радна фасцикла за нове терминалске сесије под овим профилом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
sr: Изаберите почетну фасциклу.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
sr: Окружење:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
sr: Уреди списак променљивих окружења и придружених вредности

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
sr: Нове...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
sr: од положаја миша до краја реда

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
sr: Аутоматски копирај изабрани текст у клипборд

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
sr: Копирај на избору

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
sr: Уклања водеће размаке у изабраном тексту, што је корисно у неким случајевима.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
sr: Уклони водеће размаке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
sr: Уклања пратеће размаке у изабраном тексту, што је корисно у неким случајевима.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
sr: Уклони пратеће размаке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sr: Текст препознат као веза или адреса е‑поште биће подвучен када се над њим нађе показивач миша.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
sr: Подвлачи везе

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
sr: Текст препознат као фајл, веза или адреса е‑поште може да се отвори непосредним кликом мишем.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sr: Текст препознат као фајл биће подвучен када се над њим нађе показивач миша.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
sr: Подвлачи фајлове

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
sr: За превлачење изабраног текста уз клик мора да се држи и тастер Ctrl.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
sr: Ctrl+точкић миша повећава и смањује величину текста.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
sr: Ctrl+точкић миша за величину текста

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
sr: Отклизај страницу пола висине прозора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
sr: Отклизај страницу целу висину прозора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
sr: Клизачка трака на десној страни терминалског прозора

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
sr: Клизачка трака на левој страни терминалског прозора

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
sr: Наслови језичака

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
sr: Надгледање језичака

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
sr: Праг непрекинуте тишине:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
sr: Праг непрекинуте тишине изнад којег ће Конзола пријавити тишину.

en: Open Link
sr: Отвори везу

en: Copy Link Address
sr: Копирај адресу везе

en: Send Email To...
sr: Пошаљи е‑пошту...

en: Copy Email Address
sr: Копирај адресу е‑поште

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
sr: Подешавање преписа

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
sr: Све подешено је привремено за ову сесију.

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
sr[0]:  ред
sr[1]:  реда
sr[2]:  редова
sr[3]:  ред

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
sr: Ограничи памћење излаза на фиксни број редова

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
sr: Број редова излаза које треба памтити

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
sr: Памти сав излаз који терминал произведе

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
sr: Не памти претходни излаз

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
sr: Унесите текст који треба потражити.

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
sr: Следеће

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
sr: Нађи следеће поклапање са задатим изразом

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
sr: Претходно

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
sr: Нађи претходно поклапање са задатим изразом

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
sr: Прикажи мени опција

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
sr: Затвори траку претраге

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
sr: Разликуј величину слова

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
sr: Да ли претрага разликује величину слова.

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
sr: Поклопи регуларни израз

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
sr: Истакни сва поклапања

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
sr: Треба ли истицати нађени текст.

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
sr: Тражи уназад

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
sr: Треба ли тражити почев од дна.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
sr: Тражи тренутно задати израз почев од дна

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
sr: Тражи тренутно задати израз почев од врха

en: Key Combination
sr: комбинација

en: Output
sr: излаз

en: New Key Binding List
sr: Нов списак свеза тастера

en: Edit Key Binding List
sr: Уређивање списка свеза тастера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton)
en: Add
sr: Додај

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
sr: Пробна област

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
sr: Унос:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
sr: Излаз:

[ctx: @title]
en: Konsole
sr: Конзола

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
sr: Емулатор терминала

[ctx: @info:credit]
en: Kurt Hindenburg
sr: Курт Хинденбург

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
sr: одржавалац, исправке грешака и побољшања

[ctx: @info:credit]
en: Robert Knight
sr: Роберт Најт

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
sr: претходни одржавалац, преношење на КДЕ‑4

[ctx: @info:credit]
en: Lars Doelle
sr: Ларс Деле

[ctx: @info:credit]
en: Original author
sr: првобитни аутор

[ctx: @info:credit]
en: Jekyll Wu
sr: Џекил Ву

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
sr: исправке грешака и побољшања

[ctx: @info:credit]
en: Waldo Bastian
sr: Валдо Бастијан

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Binner
sr: Штефан Бинер

[ctx: @info:credit]
en: Thomas Dreibholz
sr: Томас Драјбхолц

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
sr: општа побољшања

[ctx: @info:credit]
en: Chris Machemer
sr: Крис Махејмер

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
sr: исправке грешака

[ctx: @info:credit]
en: Francesco Cecconi
sr: Франческо Чекони

[ctx: @info:credit]
en: Stephan Kulow
sr: Штефан Кулов

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
sr: подршка за Соларис и историјат

[ctx: @info:credit]
en: Alexander Neundorf
sr: Александер Нојндорф

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
sr: исправке грешака и убрзано покретање

[ctx: @info:credit]
en: Peter Silva
sr: Питер Силва

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
sr: побољшано обележавање

[ctx: @info:credit]
en: Lotzi Boloni
sr: Лоци Болони

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
sr: угнежђена Конзола
    трака алатки и имена сесија

[ctx: @info:credit]
en: David Faure
sr: Давид Фор

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
sr: угнежђена Конзола
    општа побољшавања

[ctx: @info:credit]
en: Antonio Larrosa
sr: Антонио Лароса Хименез

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
sr: визуелни ефекти

[ctx: @info:credit]
en: Matthias Ettrich
sr: Матијас Етрих

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
sr: кôд из пројекта Квт
    општа побољшања

[ctx: @info:credit]
en: Warwick Allison
sr: Ворвик Алисон

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
sr: побољшања шема и избора текста

[ctx: @info:credit]
en: Dan Pilone
sr: Ден Пајлон

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
sr: пребацивање на СГИ

[ctx: @info:credit]
en: Kevin Street
sr: Кевин Стрит

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
sr: пребацивање на ФриБСД

[ctx: @info:credit]
en: Sven Fischer
sr: Свен Фишер

[ctx: @info:credit]
en: Dale M. Flaven
sr: Дејл М. Флејвен

[ctx: @info:credit]
en: Martin Jones
sr: Мартин Р. Џоунс

[ctx: @info:credit]
en: Lars Knoll
sr: Ларс Кнол

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
sr: Хвала многима другима.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
sr: Нови &језичак

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
sr: &Умножи језичак

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
sr: Нови &прозор

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
sr: Затвори прозор

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
sr: &Обележивачи

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
sr: Управљај профилима...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
sr: Активирај мени

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
sr[0]: У овом прозору ради %1 процес, желите ли заиста да га напустите?
sr[1]: У овом прозору раде %1 процеса, желите ли заиста да га напустите?
sr[2]: У овом прозору ради %1 процеса, желите ли заиста да га напустите?
sr[3]: У овом прозору ради један процес, желите ли заиста да га напустите?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
sr: Потврда затварања

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
sr: Затвори &прозор

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
sr: Затвори текући &језичак

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
sr: Опште

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
sr: Профили

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
sr: Подаци о делу

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
sr: Опције излаза

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
sr: &Наклоњено штампачу (црн текст, без позадине)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
sr: &Скалирај излаз

[ctx: Name of the default/builtin profile]
en: Default
sr: Подразумевано

en: Default profile
sr: Подразумевани профил

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
sr: Конзола нема дозволу да сачува овај профил у %1

[ctx: The default name of a profile]
en: Profile #%1
sr: Профил #%1

en: Rename Tab
sr: Преименовање језичка

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
sr: Формат наслова језичка када се извршава удаљена наредба (нпр. ССХ веза са другим рачунаром)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
sr: Формат удаљеног наслова:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
sr: Формат наслова:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
sr: Формат наслова нормалног језичка

en: Save Output From %1
sr: Уписивање излаза из %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
sr: %1 није исправан УРЛ, излаз се не може сачувати.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
sr: Проблем при уписивању излаза.
    %1

en: Black on Light Yellow
sr: Црна на светложутој

en: Black on Random Light
sr: Црна на насумичној светлој

en: Black on White
sr: Црна на белој

en: Blue on Black
sr: Плава на црној

en: Breeze
sr: Поветарац

en: Dark Pastels
sr: Тамне пастеле

en: Green on Black
sr: Зелена на црној

en: Linux Colors
sr: Боје Линукса

en: Red on Black
sr: Црвена на црној

en: Solarized
sr: Осунчано

en: Solarized Light
sr: Осунчано слабије

en: White on Black
sr: Бела на црној

en: Default (XFree 4)
sr: Подразумевано (Икс‑фри86 4)

en: Linux console
sr: Конзола Линукса

en: Solaris console
sr: Конзола Солариса

en: Bell in session '%1'
sr: Звоно у сесији „%1“

en: Could not find binary:
sr: Не могу да нађем наредбу:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
sr: Упозорење:

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
sr: Не могу да нађем %1, покрећем %2 уместо тога. Проверите поставке профила.

en: Could not find an interactive shell to start.
sr: Не могу да нађем интерактивну шкољку за покретање.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
sr: Не могу да извршим наредбу %1 са аргументима „%2“.

en: Silence in session '%1'
sr: Тишина у сесији „%1“

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
sr: <p>Управо је употребљен д‑бус метод <tt>sendText</tt> или <tt>runCommand</tt>.  Из безбедносних разлога, можда не желите да ови методи буду јавни. У том случају можете поново изградити Конзолу тако да су ови методи унутрашњи.</p><p>Ово упозорење ће бити приказано само једном за овај примерак Конзоле.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
sr: Завршено

en: Program '%1' crashed.
sr: Програм „%1“ се срушио.

en: Program '%1' exited with status %2.
sr: Програм „%1“ завршио је стањем %2.

en: ZModem Progress
sr: Напредак з‑модема

en: Activity in session '%1'
sr: Активност у сесији „%1“

en: Konsole
sr: Конзола

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
sr: Конзола не зна како да отвори обележивач:

en: Search for '%1' with
sr: Потражи „%1“ помоћу

en: Configure Web Shortcuts...
sr: Подеси веб пречице...

en: &Close Session
sr: &Затвори сесију

en: Open File Manager
sr: Отвори менаџер фајлова

en: Paste Selection
sr: Налепи избор

en: Web Search
sr: Веб претрага

en: &Select All
sr: &Изабери све

en: Select &Line
sr: Изабери &ред

en: Save Output &As...
sr: Сачувај излаз &као...

en: &Print Screen...
sr: &Одштампај екран...

en: Adjust Scrollback...
sr: Подеси препис...

en: Clear Scrollback
sr: Очисти препис

en: Clear Scrollback and Reset
sr: Очисти препис и ресетуј

en: Edit Current Profile...
sr: Уреди текући профил...

en: Switch Profile
sr: Промени профил

en: Set &Encoding
sr: Постави &кодирање

en: &Rename Tab...
sr: &Преименуј језичак...

en: &All Tabs in Current Window
sr: &све језичке у текућем прозору

en: &Select Tabs...
sr: &изабране језичке...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
sr: &нигде

en: Copy Input To
sr: Копирај унос у

en: &ZModem Upload...
sr: Отпреми &з‑модемом...

en: Monitor for &Activity
sr: Надгледај &активност

en: Monitor for &Silence
sr: Надгледај &тишину

en: Enlarge Font
sr: Повећај фонт

en: Shrink Font
sr: Смањи фонт

en: Send Signal
sr: Пошаљи сигнал

en: &Suspend Task
sr: &Суспендуј задатак

en: &Continue Task
sr: &Настави задатак

en: &Hangup
sr: &Прекини везу

en: &Interrupt Task
sr: &Прекини задатак

en: &Terminate Task
sr: &Обустави задатак

en: &Kill Task
sr: &Укини задатак

en: User Signal &1
sr: Кориснички сигнал &1

en: User Signal &2
sr: Кориснички сигнал &2

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sr: У сесији се тренутно извршава један програм. Желите ли заиста да је затворите?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sr: У сесији се тренутно извршава програм „%1“. Желите ли заиста да је затворите?

en: Confirm Close
sr: Потврда затварања

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
sr: Један програм у овој сесији неће да се укине. Желите ли заиста да га принудно укинете?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
sr: Програм ‘%1’ у овој сесији неће да се укине. Желите ли заиста да га принудно укинете?

en: Print Shell
sr: Штампање шкољке

en: Save ZModem Download to...
sr: Преузимање з‑модемом у...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sr: <p>Откривен је покушај з‑модемског преноса фајла, али на систему нема софтвера за з‑модем.</p><p>Инсталирајте пакет <tt>rzsz</tt> или <tt>lrzsz</tt>.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
sr: <p>У текућој сесији се већ одвија з‑модемски пренос фајла.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sr: <p>На систему нема з‑модемског софтвера.</p><p>Инсталирајте пакет <tt>rzsz</tt> или <tt>lrzsz</tt>.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
sr: Избор фајлова за отпремање з‑модемом

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
sr: број

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
sr: наслов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
sr: Треба ли тражити почев од дна.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
sr: Тражи уназад

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
sr: Активирај убрзиваче у менију

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
sr: Да ли претрага разликује величину слова.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SaveGeometryOnExit)
en: If enabled, profile settings will be ignored
sr: Ако је укључено, игноришу се поставке профила.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
sr: Прикажи наслов прозор на насловној траци

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
sr: Употреби постојећи процес за покретање Конзоле ако је могуће

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
sr: Свих прозори Конзоле у једном процесу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
sr: Сви дијалози ће бити поново приказивани.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
sr: Активирај све поруке „не питај више“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
sr: Поклапај регуларним изразима

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMenuBarByDefault), group (KonsoleWindow)
en: Show menubar by default
sr: Подразумевано прикажи траку менија

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowMenuBarByDefault), group (KonsoleWindow)
en: Show menubar by default in each Konsole window
sr: Подразумевано прикажи траку менија у сваком прозору Конзоле

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
sr: Прикажи наслов прозора задат избегавачким низом на насловној траци

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
sr: Дозволи кориснику приступ менију на врху комбинацијом Alt+тастер

note: i18n: ectx: label, entry (SaveGeometryOnExit), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
sr: Тренутна величина прозора по следећем покретању

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SaveGeometryOnExit), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
sr: Величина прозора ће бити сачувана по напуштању Конзоле.

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
sr: Претрага разликује величину слова

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
sr: Истакни све поклопљено претрагом

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
sr: Треба ли истицати нађени текст.

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
sr: Управљање видљивошћу целе траке језичака

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
sr: Управљање положајем траке језичака

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
sr: Управљање визуелним стилом траке језичака

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
sr: Кориснички дефинисан ЦСС фајл за траку језичака

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
sr: ЦСС фајл за стил траке језичака

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
sr: Управљање смештањем новог језичка

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
sr: Користи системску локацију за фајлове преписа

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
sr: Користи локацију према кориснику за фајлове преписа

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
sr: Користи задату локацију фасцикле за фајлове преписа

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
sr: Користи ову фасциклу за фајлове преписа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
sr: <html><head/><body><p>Програми који користе Конзолин К‑део деле профиле.</p><p>Наредно не деле са Конзолом нити са другим програмима:<ul><li>подразумевани профил</li><li>дато у менију</li><li>пречице</li></ul></p><p>Слободно поднесите <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&amp;product=konsole&amp;component=kpart">пријаву грешке</a> за Конзолу ако желите да се промени како се ово третира.</p></body></html>

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
sr: Двокликните да промените пречицу.

[ctx: @item This will be used as part of the file name]
en: New Profile
sr: нови профил

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based upon the selected profile
sr: Направи нови профил на основу изабраног

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile(s)
sr: Уреди изабране профиле

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile(s)
sr: Обриши изабране профиле

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
sr: Постави изабрани профил као подразумевани за нове сесије

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
sr: &Ово је подразумевани

en: Program Name: %n
sr: назив програма: %n

en: Current Directory (Short): %d
sr: текућа фасцикла (кратко): %d

en: Current Directory (Long): %D
sr: текућа фасцикла (дугачко): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
sr: наслов прозора према шкољци: %w

en: Session Number: %#
sr: број сесије: %#

en: User Name: %u
sr: корисничко име: %u

en: Local Host: %h
sr: локални домаћин: %h

en: User Name@ (if given): %U
sr: корисничко име@ (ако је дато): %U

en: Remote Host (Short): %h
sr: удаљени домаћин (кратко): %h

en: Remote Host (Long): %H
sr: удаљени домаћин (дугачко): %H

en: Command and arguments: %c
sr: наредба и аргументи: %c

en: Insert
sr: Уметни

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
sr: Уметни формат наслова

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
sr: Уметни формат удаљеног наслова

en: Size: XXX x XXX
sr: Величина: XXX×XXX

en: Size: %1 x %2
sr: Величина: %1×%2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
sr[0]: Желите ли заиста да налепите %1 знак?
sr[1]: Желите ли заиста да налепите %1 знака?
sr[2]: Желите ли заиста да налепите %1 знакова?
sr[3]: Желите ли заиста да налепите %1 знак?

en: Confirm Paste
sr: Потврда налепљивања

en: Change &Directory To
sr: Промени &фасциклу на

en: &Paste Location
sr: &Налепи локацију

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
sr: &Откачи језичак

[ctx: @action:inmenu]
en: &Rename Tab...
sr: &Преименуј језичак...

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
sr: Подели приказ лево/десно

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
sr: Подели приказ горе/доле

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
sr: Рашири приказ

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
sr: Скупи приказ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
sr: Следећи језичак

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
sr: Претходни језичак

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
sr: Претходно приказани језичак

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
sr: Пребаци на језичак %1

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
sr: Нема ниједног преводиоца тастатуре. Недостају подаци неопходни за претварање притиска на тастере у знакове за терминал.
