konsole - en to sv translation catalogue (840 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
sv: Arkiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
sv: Visa

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
sv: Dela vy

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
sv: Insticksprogram

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
sv: Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
sv: &Historik

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
sv: Sessionsverktygsrad

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
sv: Namn på profil att använda för nya instanser av terminalen

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
sv: JSON-layoutfil att läsas in för användning i nya instanser av terminalen

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
sv: Använd den inbyggda profilen istället för standardprofilen

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
sv: Ställ in den ursprungliga arbetskatalogen för den nya fliken eller fönstret till 'dir'

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
sv: Stäng inte ursprunglig session automatiskt när den avslutas.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
sv: Skapa en ny flik i ett befintligt fönster istället för att skapa ett nytt fönster ('Kör alla fönster i Terminal som en enda process' måste vara aktiverat).

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
sv: Skapar flikar enligt specifikation i angiven flikinställningsfil

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
sv: Starta terminalen i bakgrunden och visa den när tangenten Ctrl+Skift+F12 (standardvärde) trycks ner

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
sv: Kör i en separat process

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
sv: Visa menyraden, överskrid standardinställningen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
sv: Dölj menyraden, överskrid standardinställningen

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
sv: Visa flikraden, överskrid standardinställningen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
sv: Dölj flikraden, överskrid standardinställningen

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
sv: Starta terminal i fullskärmsläge

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
sv: Inaktivera genomskinliga bakgrunder, även om systemet stöder dem.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
sv: Lista tillgängliga profiler

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
sv: Lista alla profilegenskapernas namn och deras typ (för användning med -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
sv: Ändra profilegenskapens värde.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
sv: Kommando att köra. Väljaren tar alla följande argument, så använd den som sista väljare.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
sv: Tvinga återanvändning av befintlig instans även om det förstör funktionalitet, t.ex. --new-tab. I huvudsak för felsökning.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
sv: Parametrar att skicka till kommandot

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
sv: Växla bakgrundsfönster

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
sv: %1 på %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
sv: Förgrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
sv: Färg 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
sv: Färg 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
sv: Färg 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
sv: Färg 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
sv: Färg 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
sv: Färg 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
sv: Färg 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
sv: Färg 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
sv: Förgrund (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
sv: Bakgrund (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
sv: Färg 1 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
sv: Färg 2 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
sv: Färg 3 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
sv: Färg 4 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
sv: Färg 5 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
sv: Färg 6 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
sv: Färg 7 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
sv: Färg 8 (stark)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
sv: Förgrund (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
sv: Bakgrund (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
sv: Färg 1 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
sv: Färg 2 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
sv: Färg 3 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
sv: Färg 4 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
sv: Färg 5 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
sv: Färg 6 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
sv: Färg 7 (svag)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
sv: Färg 8 (svag)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
sv: Namnlöst färgschema

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
sv: Intensiv färg

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
sv: Svag färg

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
sv: Inställningen av genomskinlig bakgrund kommer inte att användas, eftersom skrivbordet inte verkar stödja genomskinliga fönster.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
sv: Välj skrivbordsunderläggets bildfil

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
sv: Bilder som stöds

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
sv: Nytt färgschema

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
sv: Redigera färgschema

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
sv: Klicka för att välja färg

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
sv: Klicka för att välja intensiv färg

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
sv: Klicka för att välja svag färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
sv: Färgton och färgmättnad för förvalda förgrunds- och bakgrundsfärger är normalt slumpmässiga. Vissa färgscheman kanske använder annorlunda slumpinställningar.
    Ange färger med mättnadsvärde större än 0 för att se någon effekt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
sv: Justera färger slumpmässigt för varje session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
sv: Gör bakgrund suddig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
sv: Bakgrundsfärgens genomskinlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
sv: Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
sv: Skrivbordsunderläggets genomskinlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
sv: Redigera bakgrundsbildens sökvägen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
sv: Välj bakgrundsbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
sv: Skrivbordsunderläggets skalning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
sv: Sida vid sida

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
sv: Sträck

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
sv: Beskär

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
sv: Anpassa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
sv: Ingen skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
sv: Vändning av skrivbordsunderlägg:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
sv: Ingen vändning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
sv: Vertikal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
sv: Båda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
sv: Horisontell förankring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
sv: Vertikal förankring:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
sv: Längst upp

en: Copy Input
sv: Kopiera indata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
sv: Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
sv: Färgförhandsgranskning

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
sv: Kunde inte öppna fil med texteditorn angiven i profilinställningarna:
    den kommer att öppnas med systemets standardeditor.

en: Copy Location
sv: Kopiera plats

en: Generating Thumbnail
sv: Genererar miniatyrbild

en: Open Link
sv: Öppna länk

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Send Email To...
sv: Skicka e-post till...

en: Copy Email Address
sv: Kopiera e-postadress

[ctx: @title:window]
en: Select font
sv: Välj teckensnitt

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
sv: Visa alla teckensnitt

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
sv: Av sin natur kräver ett terminalprogram tecken som har lika stor bredd (fast bredd). Alla teckensnitt som inte har fast bredd kan orsaka visningsproblem. Det bör inte vara nödvändigt utom i sällsynta fall.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
sv: Justera historik

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
sv: Justeringen är bara tillfällig för den här sessionen.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
sv: Ange beskrivande beteckning

en: Key Combination
sv: Tangenter

en: Output
sv: Utmatning

en: New Key Binding List
sv: Ny tangentbindningslista

en: Edit Key Binding List
sv: Redigera tangentbindningslista

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
sv: Ett tangentbindningsschema kan inte sparas med en tom beskrivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
sv: Testområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
sv: Inmatning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
sv: Utmatning:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
sv: Terminalemulator

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
sv: © 1997-2022, Konsole-utvecklarna

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
sv: Allmänt underhåll, felrättningar och allmänna förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
sv: Föregående underhåll, överföring till KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
sv: Större omstrukturering, felrättningar och större förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
sv: Felrättningar och allmänna förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
sv: Felrättningar och större förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
sv: Allmänna förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
sv: Felrättningar

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
sv: Solaris-stöd och historik

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
sv: Felrättningar och förbättrad startprestanda

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
sv: Förbättringar av markering

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
sv: Inbäddad terminal
    Verktygsrad och sessionsnamn

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
sv: Inbäddad terminal
    Allmänna förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
sv: Visuella effekter

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
sv: Kod från kvt-projektet
    Allmänna förbättringar

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
sv: Schema och textmarkeringsförbättringar

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
sv: SGI-överföring

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
sv: FreeBSD-överföring

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
sv: Tack till många andra.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
sv: &Ny flik

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
sv: &Duplicera flik

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
sv: Nytt &fönster

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Window Color Scheme
sv: &Fönsterfärgschema

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
sv: Hantera profiler...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
sv: Aktivera meny

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
sv: Spara fliklayout...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
sv: Läs in fliklayout...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
sv[0]: Det finns en process som kör i det här fönstret. Är du säker på att du vill avsluta?
sv[1]: Det finns %1 processer som kör i det här fönstret. Är du säker på att du vill avsluta?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
sv: Bekräfta stängning

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
sv: Stäng &fönster

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
sv: Stäng ak&tuell flik

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
sv: Det finns %1 öppna terminaler i det här fönstret. Vill du ändå avsluta?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
sv: Profiler

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
sv: Minne

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
sv: Flikrad och avdelare

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
sv: Tillfälliga filer

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
sv: Delinformation

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
sv: Formulär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
sv: Genväg:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
sv: Filtrera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
sv: Invertera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
sv: Rubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
sv: Verktygstips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
sv: Grupp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
sv: Kommando

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
sv: Varningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
sv: Kör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
sv: Spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
sv: Uppdatera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Quick Commands
sv: Snabbkommandon

en: Show Quick Access
sv: Visa snabbåtkomst

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
sv: Inga snabbkommandon hittades. Det går att lägga till ett med Insticksprogram - Snabbkommandon.

en: Plugins - Quick Commands
sv: Insticksprogram - Snabbkommandon

en: Show Quick Commands
sv: Visa snabbkommandon

en: A duplicate item exists
sv: Det finns ett duplicerat objekt

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
sv: Rätta alla varningar innan du försöker köra skriptet

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
sv: Det finns några fel med skriptet, vill du verkligen köra det?

en: Shell Errors
sv: Skalfel

[ctx: @action:button]
en: Run
sv: Kör

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
sv: Du ska just ta bort gruppen %1,
     med flera inställningar. Är du säker?

en: You are about to delete %1, are you sure?
sv: Du ska just ta bort %1. Är du säker?

en: Delete Quick Commands Configurations
sv: Ta bort inställningar av snabbkommandon

en: Title can not be empty or blank
sv: Rubriken kan inte vara tom eller bara blanktecken

en: Command can not be empty
sv: Kommandot kan inte vara tomt

en: Rename
sv: Byt namn

en: Delete
sv: Ta bort

en: Warnings (*)
sv: Varningar (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
sv: Inställning av SSH

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
sv: Förval

en: %1 is a folder for SSH entries
sv: %1 är en katalog för SSH-poster

en: SSH Config
sv: Inställning av SSH

en: Host: %1
sv: Värddator: %1

en: SSH Manager
sv: SSH-hanterare

en: Show SSH Manager
sv: Visa SSH-hanterare

en: Show Quick Access for SSH Actions
sv: Visa snabbåtkomst för SSH-åtgärder

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
sv: Ingen sparad SSH-inställning hittades. Det går att lägga till en med Insticksprogram -> SSH-hanterare.

en: Plugins - SSH Manager
sv: Insticksprogram - SSH-hanterare

en: SSH Entries
sv: SSH-poster

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
sv: Kunde inte hämta processnamnet, antag att vi inte kan begära en anslutning

en: Error issuing SSH Command
sv: Fel när SSH-kommando skulle utföras

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
sv: Kan inte utföra SSH-kommandon utanför skalprogrammet (t.ex. bash, zsh, sh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
sv: SSH-nyckel

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
sv: Ta bort

en: Don't Change
sv: Ändra inte

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
sv: Du ska just ta bort katalogen %1,
     med flera SSH-inställningar. Är du säker?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
sv: Ta bort SSH-inställningar

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
sv: Importerad SSH-profil<br/> Vissa inställningar är skrivskyddade.

en: Missing Hostname
sv: Saknar värddatornamn

en: Missing Name
sv: Saknar namn

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
sv: Om Använd SSH-inställning anges, använd inte SSH-nyckel eller användarnamn.

en: At least Username or SSHKey must be set
sv: Åtminstone användarnamn eller SSH-nyckel måste anges

en: Missing Folder
sv: Saknar katalog

en: An SSH session must have a profile
sv: En SSH-session måste ha en profil

en: Cannot delete this folder
sv: Kan inte ta bort katalogen

en: Delete folder and all of its contents
sv: Ta bort katalog och hela dess innehåll

en: Double click to change the folder name.
sv: Dubbelklicka för att ändra katalognamnet.

en: You can't delete an automatically added entry.
sv: En automatiskt tillagd post kan inte tas bort.

en: Delete selected entry
sv: Ta bort vald post

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
sv: Genväg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
sv: Visa poster som inte motsvarar filtret

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
sv: Ändra profil vid anslutning eller nedkoppling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
sv: Hantera profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
sv: Identifierare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
sv: Ett namn på ssh-posten

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
sv: Postens namn i listan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
sv: SSH-värddatornamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
sv: Serverns värddatornamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
sv: Serverns port, 22 är standardvärdet för ssh-anslutningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
sv: Den privata nyckeln använd för anslutningen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
sv: Den privata nyckeln

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
sv: Om det är angivet, litar vi inte på SSH-nyckeln inställd ovan, utan på inställningen i ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
sv: Använd ~/.ssh/config för nyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
sv: Användarnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
sv: Anslutningens användarnamn

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
sv: Ditt användarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
sv: Katalog

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
sv: Av organisationsskäl är posten inne i katalogen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
sv: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
sv: Profilen som ska vara aktiv när ssh-sessionen börjar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
sv: Lägg till en ny SSH-post

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
sv: Ta bort vald SSH-post

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
sv: Redigera vald post

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
sv: Lägg till ny SSH-inställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
sv: Avbryt tillägg eller redigering

en: No plugins available
sv: Inga insticksprogram tillgängliga

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
sv: Utskriftsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
sv: Skrivar&vänligt läge (svart text, ingen bakgrund)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
sv: &Skala utmatning

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
sv: Inbyggd

en: Default profile
sv: Standardprofil

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
sv: Profil %1

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
sv: Terminal har inte rättighet att spara profilen i %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
sv: Genväg

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
sv:  [Skrivskyddad]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
sv:  [Standard]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
sv: Den inbyggda profilen är alltid tillgängliga

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
sv: Dubbelklicka för att ändra genväg

en: Tab Properties
sv: Flikegenskaper

en: Save Output From %1
sv: Spara historik från %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
sv: %1 är en ogiltig webbadress. Historiken kunde inte sparas.

en: Failed to create autosave file at %1.
sv: Misslyckades skapa fil för att spara automatiskt i %1.

en: Stopping autosave due to switching of screens.
sv: Stoppar spara automatiskt på grund av skärmbyte.

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
sv: Fil för spara automatiskt har ändrats externt, vilket förhindrar ytterligare spara automatiskt.

en: Failed to update autosave state on output changes.
sv: Misslyckades uppdatera tillstånd för spara automatiskt vid utmatningsändringar.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
sv: Ett fel uppstod när historiken skulle sparas.
    %1

en: Black on Light Yellow
sv: Svart på ljusgul

en: Black on Random Light
sv: Svart på slumpmässig ljus

en: Black on White
sv: Svart på vit

en: Blue on Black
sv: Blå på svart

en: Dark Pastels
sv: Mörka pastellfärger

en: Green on Black
sv: Grön på svart

en: Linux Colors
sv: Linux färger

en: Red on Black
sv: Röd på svart

en: Solarized
sv: Solariserad

en: Solarized Light
sv: Solariserad ljus

en: White on Black
sv: Vit på svart

en: Default (XFree 4)
sv: Förval (XFree 4)

en: Linux console
sv: Linux-konsoll

en: Solaris console
sv: Solaris-konsoll

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a tab name to search for here
sv: Skriv in ett fliknamn att söka efter här

en: Bell in '%1' (Session '%2')
sv: Ljudsignal i '%1' (session '%2')

en: Could not find binary:
sv: Kunde inte hitta binärfil:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
sv: Varning:

en: Could not find an interactive shell to start.
sv: Kunde inte hitta ett interaktivt skal att starta.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
sv: Kunde inte hitta '%1'. Startar '%2' istället. Kontrollera dina profilinställningar.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
sv: Kunde inte starta programmet '%1' med argumenten '%2'.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
sv: Tystnad i '%1' (session '%2')

en: Show session
sv: Visa session

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
sv: D-Bus metoderna sendText och/eller runCommand har just används. Det finns säkerhetsproblem med att låta dessa metoder vara öppna. Om så önskas, kan metoderna ändras till bara intern användning genom att kompilera om Terminal.<p>Varningen visas bara en gång för den här instansen av Terminal.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
sv: Avslutad

en: Program '%1' crashed.
sv: Programmet '%1' kraschade.

en: Program '%1' exited with status %2.
sv: Programmet '%1' avslutades med status %2.

en: ZModem Progress
sv: Z-modemförlopp

en: Activity in '%1' (Session '%2')
sv: Aktivitet i '%1' (session '%2')

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
sv: Processen '%1' har slutat köra i session '%2'

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
sv: Konsole känner inte till hur bokmärket kan öppnas:

en: Search for '%1' with
sv: Sök efter '%1' med

en: Configure Web Shortcuts...
sv: Anpassa webbgenvägar...

en: &Close Session
sv: Stän&g session

en: Open File Manager
sv: Öppna filhanterare

en: Copy
sv: Kopiera

en: Split View Left-Right
sv: Dela vyn vänster-höger

en: Split View Top-Bottom
sv: Dela vyn topp-botten

en: Copy except prompts
sv: Kopiera utan prompt

en: Copy user input
sv: Kopiera användarinmatning

en: Copy command output
sv: Kopiera kommandoutmatning

en: Paste Selection
sv: Klistra in markering

en: Web Search
sv: Webbsökning

en: &Select All
sv: &Markera alla

en: Select &Mode
sv: Välj &läge

en: Select &Line
sv: Markera &rad

en: Save Output &As...
sv: Spara historik s&om...

en: Auto Save Output As...
sv: Spara historik automatiskt som...

en: Stop Auto Save
sv: Stoppa spara automatiskt

en: &Print Screen...
sv: &Skriv ut skärmen...

en: Adjust Scrollback...
sv: Justera historik...

en: Clear Scrollback
sv: Töm historik

en: Clear Scrollback and Reset
sv: Töm historik och återställ

en: Next Profile
sv: Nästa profil

en: Previous Profile
sv: Föregående profil

en: Switch Profile
sv: Byt profil

en: Set &Encoding
sv: Ang&e kodning

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
sv: Tillåt musföljning

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: &Configure or Rename Tab...
sv: Anpassa eller &byt namn på flik...

en: &All Tabs in Current Window
sv: &Alla flikar i aktuellt fönster

en: &Select Tabs...
sv: &Välj flikar...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
sv: I&nga

en: Copy Input To
sv: Kopiera indata till

en: &ZModem Upload...
sv: Uppladdning med &Zmodem...

en: One-Shot Monitors
sv: Engångsövervakare

en: Monitor for &Prompt
sv: Övervakare av &prompt

en: Monitor for &Activity
sv: Övervakare av &aktivitet

en: Monitor for &Silence
sv: Övervakare av ty&stnad

en: Monitor for Process Finishing
sv: Övervakare av processavslutning

en: Enlarge Font
sv: Öka teckensnitt

en: Shrink Font
sv: Minska teckensnitt

en: Reset Font Size
sv: Återställ teckenstorlek

en: Send Signal
sv: Skicka signal

en: &Suspend Task
sv: &Stoppa aktivitet

en: &Continue Task
sv: &Fortsätt aktivitet

en: &Hangup
sv: &Lägg på

en: &Interrupt Task
sv: &Avbryt aktivitet

en: &Terminate Task
sv: &Terminera aktivitet

en: &Kill Task
sv: &Döda aktivitet

en: User Signal &1
sv: Användarsignal &1

en: User Signal &2
sv: Användarsignal &2

en: Create New Profile...
sv: Skapa ny profil...

en: Edit Current Profile...
sv: Redigera nuvarande profil...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sv: Ett program kör för närvarande i sessionen. Är du säker på att du vill stänga det?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
sv: Programmet '%1' kör för närvarande i sessionen. Är du säker på att du vill stänga det?

en: Confirm Close
sv: Bekräfta stängning

[ctx: @action:button]
en: Close Program
sv: Avsluta program

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
sv: Ett program i sessionen vill inte dö. Är du säker på att du vill tvinga det att dö?

en: The program '%1' in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
sv: Programmet '%1' i den här sessionen vill inte dö. Är du säker på att du vill tvinga det att dö?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
sv: Döda program

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
sv: Skalprompten visas i session '%1'

en: Open Current Folder With
sv: Öppna nuvarande katalog med

en: Save ZModem Download to...
sv: Spara nerladdning med Zmodem som...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sv: <p>Ett filöverföringsförsök med Zmodem har detekterats, men ingen lämplig programvara för Zmodem hittades på systemet.</p><p>Du kanske bör installera paketet 'rzsz' eller 'lrzsz'.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
sv: <p>Den aktuella sessionen har redan en pågående filöverföring med Zmodem.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
sv: <p>Ingen lämplig programvara för Zmodem hittades på systemet.</p><p>Du kanske bör installera paketet 'rzsz' eller 'lrzsz'.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
sv: Välj filer för uppladdning med Zmodem

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
sv: Rubrik

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
sv: Aktivera menygenvägar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
sv: Om aktiverad, ignoreras profilinställningarna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
sv: Kom ihåg fönsterstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
sv: Visa fönsterrubrik i namnlisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
sv: Fokusera terminal när muspekaren finns över den

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
sv: Matcha med användning av reguljära uttryck

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
sv: Återanvänd befintlig process om möjligt när Terminal startas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
sv: Kör alla fönster i Terminal som en enda process

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
sv: Markera alla träffar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
sv: Anger om sökningen är skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
sv: Ta bort fönstrets namnlist och ram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
sv: Process och fönster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
sv: Underrättelser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
sv: Alla dialogrutor kommer att visas igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
sv: Aktivera alla "Fråga inte igen"-meddelanden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
sv: Ställer in om sökningen ska startas från slutet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
sv: Sök bakåt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
sv: Ställer in om sökningen ska stoppa istället för att går runt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap)
en: No wrap
sv: Gå inte runt

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
sv: Visa fönsterrubrik inställd av escape-sekvens i namnlisten

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
sv: Tillåt användare att komma åt menyraden med kombinationen Alt+Tangent

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
sv: Använd nuvarande fönsterstorlek vid nästa start

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
sv: Fönsterstorleken sparas när Terminal avslutas

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
sv: Miniatyrbildsbredd

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
sv: Ställer in miniatyrbildens bredd

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
sv: Använd Skift för att visa en miniatyrbild

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
sv: Använd Alt för att visa en miniatyrbild

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
sv: Använd Ctrl för att visa en miniatyrbild

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
sv: Sökningen är skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
sv: Markera alla sökträffar

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
sv: Anger om hittad text ska markeras

note: i18n: ectx: label, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Search stops instead of wrapping
sv: Sökning stoppar istället för att gå runt

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMemoryMonitoring), group (MemorySettings)
en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
sv: Bestäm om underliggande c-grupper skapas för individuella flikar

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryLimitValue), group (MemorySettings)
en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
sv: Bestämmer minnesanvändningsnivån där inskränkningar börjar

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
sv: Bestäm synligheten för hela flikraden

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
sv: Bestäm storleken på greppet mellan paneler

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
sv: Bestäm flikradens position

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
sv: Bestäm flikradens visuella stil

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
sv: Använd en användardefinierad .css-fil för flikraden

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
sv: Namnet på .css-filen som ska användas för flikradens stil

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
sv: Tillåt att mittenklicka på öppna flikar för att stänga dem

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
sv: Bestäm synligheten för knappen 'Ny flik' i flikraden

note: i18n: ectx: label, entry (SearchTabsButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'Search Tabs' button on the tab bar
sv: Bestäm synligheten för knappen 'Sökflikar' på flikraden

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
sv: Bestäm var knappen 'Stäng flik' visas

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
sv: Bestäm var den nya fliken ska placeras

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
sv: Expandera flikbredderna

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
sv: Använd systemgemensam katalogplats för historikfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
sv: Använd användarspecificerad katalogplats för historikfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
sv: Använd specificerad katalog för historikfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
sv: Använd den här katalogen för historikfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableMemoryMonitoring)
en: Enable memory monitoring:
sv: Aktivera minnesövervakning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
sv: Ändringar får effekt efter omstart. Om aktiverat, leder oavbruten minnesanvändning av Terminal
    som överskrider det angivna värdet till att systemd-oomd eliminerar en eller flera
    flikar som innehåller den eller de minnesintensiva processerna. Observera:
    aktivering kan orsaka större långsamhet vid hög minnesanvändning och att ange
    överdrivet låga värden kan ändå göra att Terminal dödas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Memory limit:
sv: Minnesbegränsning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
sv: <html><head/><body><p>Program som använder KonsolePart delar profiler.</p><p>De delar dock inte följande med Terminal eller andra program:<ul><li>standardprofil</li><li>visa i meny</li><li>genvägar</li></ul></p><p>Skapa gärna en <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">felrapport</a> för Konsole om du önskar se en ändring i hur de hanteras.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
sv: Skapa en ny profil baserat på den valda profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
sv: Redigera den valda profilen (knappen är inaktiverad för skrivskyddade profiler)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
sv: Ta bort den valda profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
sv: Ställ in den valda profilen som förval för nya terminalsessioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
sv: &Spara som förval

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
sv: Visa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
sv: Vid behov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
sv: &Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
sv: A&ldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
sv: Ovanför terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
sv: Under termina&lområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Left)
en: To the left of terminal area
sv: Till vänster om terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Right)
en: To the &right of terminal area
sv: Till &höger om terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
sv: Visa Stäng flik-knapp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: On ea&ch tab
sv: På &varje flik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
sv: På &flikraden

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showSearchTabsButtonLabel)
en: Show Search Tabs button:
sv: Visa knappen Sökflikar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSearchTabsButton)
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, HideSearchTabsButton)
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
sv: Diverse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
sv: Visa knappen 'Ny flik'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
sv: Expandera individuella flikbredder till hela fönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
sv: Använd användardefinierad stilmall:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
sv: (ingen)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
sv: Beteende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
sv: Placera nya flikar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
sv: Lägg till sis&t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
sv: Efter ak&tuell flik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
sv: Stäng flik med mittenklick

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
sv: Avdelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
sv: Visa rubrik:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
sv: Vid behov

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
sv: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
sv: Draggreppstorlek:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
sv: Liten

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
sv: Stor

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
sv: Alltid

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
sv: Tillfällig systemkatalog (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
sv: Använd cachekatalog (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
sv: Plats för historikfiler:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
sv: Egen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ThumbnailSize)
en: px
sv: bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>För att använda funktionen, aktivera <span style=" font-weight:600;">Mus -&gt; Diverse -&gt; Stryk under filer</span> i profilinställningarna.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
sv: Aktivering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
sv: Håll musen över och

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ThumbnailShift)
en: Shift
sv: Skift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
sv: Aktivera generering av miniatyrbilder

en: Size: %1 x %2
sv: Storlek: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
sv[0]: Är du säker på att du vill klistra in %1 tecken?
sv[1]: Är du säker på att du vill klistra in %1 tecken?

en: Confirm Paste
sv: Bekräfta klistra in

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
sv: End of text, avbrott: Kan avbryta aktuell process

en: End Of Transmission: may exit the current process
sv: End of transmission: Kan avsluta aktuell process

en: Bell: will try to emit an audible warning
sv: Bell: Försöker avge en hörbar varning

en: Backspace
sv: Baksteg

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
sv: Device Control Three/XOFF: stoppar utmatning tillfälligt

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
sv: Substitute/Suspend: Stoppar aktuell process

en: Escape: used for manipulating terminal state
sv: Escape: Används för att hantera terminaltillståndet

en: File Separator/Quit: may abort the current process
sv: File Separator/Quit: Kan avbryta aktuell process

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
sv: Texten du försöker klistra in innehåller dolda kontrolltecken. Vill du filtrera bort dem?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
sv: Bekräfta klistra in

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
sv: Klistra in &utan kontrolltecken

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
sv: K&listra in markering

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
sv: Av&bryt

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
sv: <qt>Utmatning har <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">stoppats</a> genom att trycka på Ctrl+S. Tryck på <b>Ctrl+Q</b> för att återuppta den.</qt>

en: This terminal is read-only.
sv: Terminalen är skrivskyddad.

en: Change &Directory To
sv: &Byt katalog till

en: &Paste Location
sv: K&listra in plats

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
sv: Dela vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
sv: Dela vyn vänster/höger

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
sv: Dela vyn topp/botten

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
sv: Dela vyn automatiskt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
sv: Dela vyn vänster-höger från nästa flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
sv: Dela vyn topp-botten från nästa flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
sv: Dela vyn automatiskt från nästa flik

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
sv: Läs in en ny flik med layout 2 x 2 terminaler

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
sv: Läs in en ny flik med layout 2 x 1 terminaler

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
sv: Läs in en ny flik med layout 1 x 2 terminaler

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
sv: Expandera vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
sv: Krymp vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
sv: Koppla loss aktuell &vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
sv: Koppla loss ak&tuell flik

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
sv: Nästa flik

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
sv: Föregående flik

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
sv: Fokus ovanför terminalen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
sv: Fokus under terminalen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
sv: Fokus till vänster om terminalen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
sv: Fokus till höger om terminalen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
sv: Byt till senaste flik

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
sv: Senast använda flikar

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
sv: Byt mellan två flikar

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
sv: Senast använda flikar (baklänges)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
sv: Maximera eller minimera aktuell vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
sv: Maximera eller minimera aktuell vy

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
sv: Maximera eller minimera zoom av aktuell vy

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
sv: Maximera eller minimera zoom av aktuell vy

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
sv: Flytta flik åt höger

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
sv: Flytta flik åt vänster

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
sv: Ställ i n semantisk integrering (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
sv: Visa eller dölj semantiska tips

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
sv: Visa eller dölj radnummer

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
sv: Samma storlek för alla vyer

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
sv: Byt till flik %1

en: Semantic hints
sv: Semantiska tips

en: Line numbers
sv: Radnummer

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
sv: Spara fliklayout

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
sv: Terminal-visningslayout (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
sv: Ett problem uppstod när layouten skulle sparas.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
sv: Ett problem uppstod när layouten skulle läsas in.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
sv: Läs in fliklayout

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
sv: Någon tangenbordskonvertering är inte tillgänglig. Informationen som behövs för att konvertera tangentnedtryckningar till tecken att skicka till terminalen saknas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
sv: Tangentkombinationer för att visa webbadresstips:

[ctx: key on keyboard]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, urlHintsModifierShift)
en: Shift
sv: Skift

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
sv: Diverse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
sv: Numrera webbadresstips i omvänd ordning, med början från slutet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
sv: Omvänd numrering av webbadresstips

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
sv: Tillåt att terminalprogram skapar blinkande textintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
sv: Tillåt blinkande text

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
sv: Tillåt att utskrift stoppas genom att trycka på Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
sv: Flödeskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Default character encoding:
sv: &Förvald teckenkodning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
sv: Genväg för att kika på huvudskärmen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoSaveIntervalLabel)
en: Set interval between autosaves:
sv: Ställ in intervall mellan spara automatiskt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_linenums)
en: Line Numbers:
sv: Radnummer:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsNever)
en: &Never
sv: Al&drig

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsURL)
en: When &URL hints show
sv: När &webbadresstips visas

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsAlways)
en: A&lways
sv: A&lltid

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
sv: Färgschema och teckensnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
sv: Skapa ett nytt färgschema baserat på valt schema

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
sv: Nytt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
sv: Redigera det valda färgschemat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
sv: Redigera...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
sv: Ta bort det valda färgschemat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
sv: Återställ det valda färgschemats inställningar till standardvärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
sv: Standardvärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
sv: Välj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
sv: Jämna teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
sv: Rita starka färger med fetstil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
sv: Använd valt teckensnitt för linjetecken istället för den inbyggda koden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
sv: Använd linjetecken som finns i teckensnittet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
sv: Använd valt teckensnitt för Unicode blindskriftstecken istället för den inbyggda koden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use unicode Braille characters contained in font
sv: Använd Unicode blindskriftstecken som finns i teckensnittet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
sv: Markör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
sv: Form:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
sv: Rektangel

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
sv: I-balk

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
sv: Understreck

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
sv: Ställ in markören att motsvara färgen på tecknet under den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
sv: Motsvara nuvarande tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
sv: Använd en egen, fast färg för markören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
sv: Egen markörfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
sv: Markör:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
sv: Välj färg som används för att rita markören

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
sv: Välj färg som används för att rita tecknet under markören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
sv: Blinkning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
sv: Gör att markören blinkar regelbundet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
sv: Fönster:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
sv: Visa terminalens storlek i kolumner och rader mitt på fönstret efter storleksändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
sv: Visa tips med terminalstorlek efter storleksändring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
sv: Invertera alltid den markerade textens färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
sv: Mörknadsstyrka:

[ctx: Border color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderLabel)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, focusBorderColor)
en: Select the color used to draw the border
sv: Välj färg som används för att rita kanten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
sv: Inaktiva terminaler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Active Terminals:
sv: Aktiva terminaler:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
sv: Terminalinnehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
sv: Radavstånd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
sv: Antal bildpunkter mellan två rader

[ctx: (pixels) visual size unit]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, marginsSpinner)
en:  px
sv:  bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
sv: Marginaler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
sv: Justera till mitten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
sv: Indikera om fönstret är aktivt genom att dämpa färgerna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
sv: Gör mörkare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by drawing a border
sv: Indikera om fönstret är aktivt genom att rita en kant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Border
sv: Kant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
sv: Visa vertikal linjer vid kolumn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Komplex textlayout</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
sv: Komplex textlayout

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
sv: Aktivera textåtergivning med ordläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
sv: Ordläge

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
sv: Ignorera attributändringar mitt i ord (annars delar attributändringar ord när de återges)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
sv: Använd samma attribut för hela ord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
sv: Återge ord med ASCII-tecken tillsammans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
sv: ASCII-tecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
sv: Återge ord med indiska skrifttecken tillsammans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
sv: Indiska skrifttecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
sv: Emoji-teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
sv: Aktivera bidirektionell textåtergivning i terminaler (bara giltigt för arabiska, farsi eller hebreiska)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
sv: Bidirektionell textåtergivning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
sv: Rader är alltid vänster till höger, istället för att bestämmas av första starka tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
sv: Tvinga vänster till höger riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
sv: Behandla tabellritningstecken som starkt vänster till höger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
sv: Överskrid bidirektionellt läge för tabelltecken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
sv: Ignorera bredd för problematiska breda tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
sv: Överskrid bredd för breda tecken

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
sv: Allmänt

en: Tabs
sv: Flikar

en: Appearance
sv: Utseende

en: Scrolling
sv: Historik

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Key bindings
sv: Tangentbindningar

en: Mouse
sv: Mus

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
sv: Otillräckliga rättighet för att spara inställningarna i: <filename>%1</filename>.<nl/>Ändra antingen filens rättigheter eller ange ett annat namn för att spara inställningarna i en ny profil.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
sv: Profilnamnet är tomt. Ange ett namn för att kunna spara inställningarna.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
sv: En profil med namnet "%1" finns redan.

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
sv: Profilnamnet överskrider maximalt tillåten längd (%1).

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
sv: De markerade tecknen är ogiltiga i profilnamn: %1.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
sv[0]: Redigera profil: %2
sv[1]: Redigera %1 profiler: %2

en: Create New Profile
sv: Skapa ny profil

en: Edit Profile "%1"
sv: Redigera profilen "%1"

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
sv[0]:  kolumn
sv[1]:  kolumner

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
sv[0]:  rad
sv[1]:  rader

en: System Bell
sv: Systemlarmklocka

en: System Notifications
sv: Systemunderrättelser

en: Visual Bell
sv: Visuellt alarm

en: Ignore Bell Events
sv: Ignorera alarmhändelser

en: Default profile for new terminal sessions in %1
sv: Standardprofil för nya terminalsessioner i %1

en: Edit Environment
sv: Redigera miljö

en: One environment variable per line
sv: En miljövariabel per rad

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: Select Initial Directory
sv: Välj startkatalog

en: Get New...
sv: Hämta nytt...

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
sv: Misslyckades ladda schemat <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
sv: Färgschemat använder en genomskinlig bakgrund som inte verkar stödjas av skrivbordet.

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
sv: Terminalen startades innan skrivbordseffekter aktiverats. Du måste starta om terminalen för att se genomskinlig bakgrund.

en: Default for file type
sv: Förvald filtyp

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
sv: Formatet är t.ex. 'editorprogram PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    ersätts av sökvägen till textfilen
    LINE    ersätts av radnumret
    COLUMN  (valfritt) ersätts av kolumnnumret
    Observera: 'PATH:LINE:COLUMN' måste ersättas med verklig
    syntax som stöds av editorn som ska användas, t.ex.
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Om PATH eller LINE inte finns med i kommandot, så
    ignoreras inställningen och filen öppnas med den
    förvalda texteditorn.

en: Text Editor Custom Command
sv: Eget texteditorkommando

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
sv: Välj ikon som visas på flikar som använder profilen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
sv: Ett beskrivande namn på profilen

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
sv: Profilnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
sv: Standardprofil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
sv: Kommando att köra när nya terminalsessioner skapas med profilen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: I&nitial directory:
sv: Start&katalog:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
sv: Den ursprungliga arbetskatalogen för nya terminalsessioner som använder profilen

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
sv: /home/användarnamn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
sv: Välj ursprunglig katalog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
sv: Starta i samma katalog som aktuell session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
sv: Miljö:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
sv: Redigera listan med miljövariabler och tillhörande värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal si&ze:
sv: &Ursprunglig terminalstorlek:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Inställningar → Anpassa Terminal →  Allmänt → Kom ihåg fönsterstorlek</span> måste vara inaktiverat för att dessa alternativ ska fungera.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: &Terminal bell mode:
sv: &Terminalalarmmetod:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
sv: Semantisk integrering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
sv: Emulering av uppåt- och neråtpilar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
sv: Musklick på inmatningsraden flyttar markören

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
sv: Semantiska tips:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
sv: När webbadresstips visas

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
sv: Alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
sv: Röda felstaplar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
sv: Röd felbakgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
sv: Alternerande staplar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
sv: Alternerande bakgrund:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
sv: Tangentbindningar styr hur kombinationer av tangenttryckningar i terminalfönstret konverteras till den teckenföljd som sedan skickas till nuvarande terminalprogram. För mer information om hur tangentbindningarna titta i Handbok Terminal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
sv: Skapa ett nytt tangentbindningsschema baserat på valda bindningar

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
sv: Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
sv: Redigera det valda tangentbindningsschemat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
sv: Ta bort det valda tangentbindningsschemat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
sv: Återställ det valda tangentbindningsschemat till standardvärden

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
sv: Textinteraktion

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
sv: Tecken som anses vara del av ett ord vid dubbelklick för att välja hela ord i terminalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
sv: Ordtecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
sv: Trippelklick markerar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: &The whole line
sv: &Hela raden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of &line
sv: Från muspekaren till &radens slut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
sv: Mittenklick klistrar in:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
sv: Från klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
sv: Från markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
sv: Kopieringsalternativ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
sv: Kopiera automatiskt den markerade texten till klippbordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
sv: Kopiera vid markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
sv: Kopiera text som HTML (inklusive formatering, teckensnitt, färger ... etc.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
sv: Kopiera text som HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
sv: Ta bort inledande mellanslag i markerad text, användbart under vissa omständigheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
sv: Ta bort inledande mellanslag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
sv: Ta bort avslutande mellanslag i markerad text, användbart under vissa omständigheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
sv: Ta bort avslutande mellanslag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sv: Text som känns igen som en länk eller en e-postadress kommer att strykas under när muspekaren hålls över den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
sv: Stryk under länkar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
sv: Text som känns igen som en fil kommer att strykas under när muspekaren hålls över den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
sv: Stryk under filer

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
sv: Texteditor att använda när webbadresser för textfiler öppnas på en given rad och kolumn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
sv: Texteditorkommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
sv: Text som känns igen som en fil, en länk eller en e-postadress kan öppnas med ett direkt musklick.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
sv: Öppna filer och länkar med direktklick

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
sv: Tillåt escape-sekvenser för länkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
sv: <b>Varning</b>: Det här kan påverka säkerheten eftersom det tillåter skadliga webbadresser att visas som en annan webbadress eller döljas.<br>Var säker på att du förstår innebörden innan du sätter på det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
sv: Tillåtna länkformat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
sv: Formaten för möjliga länkar, såsom http://, https:// och file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
sv: Markerad text kräver Ctrl-tangent samt klick för att dra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
sv: Kräv Ctrl-tangent för drag och släpp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
sv: Musens rullningshjul emulerar uppåt och neråt-tangenttryckningar i program som använder alternativ skärmbuffert (t.ex. less)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
sv: Aktivera rullning för alternativ skärmbuffert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
sv: Klistra alltid in släppta filer och webbadresser som text, utan att erbjuda åtgärderna flytta, kopiera eller länka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
sv: Inaktivera drag och släpp meny för filer och webbadresser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
sv: Att trycka på Ctrl+Mushjul ökar eller minskar textstorleken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
sv: Låt Ctrl+Mushjul zooma textstorleken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
sv: När musen hålls över en hexadecimal färg visas den i en ruta intill muspekaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
sv: Förhandsgranska färger när muspekaren hålls över

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
sv: Vissa terminalprogram har stöd för mus, och det här låter dem få det som förval. Det kan dessutom stängas av eller sättas på under körning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
sv: Tillåt terminalprogram att hantera klick och dra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
sv: Historik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
sv: Rulla sida uppåt/nedåt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
sv: Färglägg raderna som blir synliga

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
sv: Dold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerSize)
en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
sv: Varje markörs storlek (som procent av rullningslistens längd):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
sv: Färgläggning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
sv: Rulla sidan halva fönsterhöjden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen heigh&t
sv: Halva skärmens höj&d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerColor)
en: Color of scrollbar markers:
sv: Färg på rullningslistmarkörer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSearhcHighlighterColor)
en: Color of scrollbar search highlighting lines:
sv: Färg på rullningslistens sökmarkeringsrader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
sv: Formatera om rader:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
sv: Rulla sidan hela fönsterhöjden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: F&ull screen height
sv: &Hela skärmens höjd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
sv: Visa rullningslist till höger om terminalfönster

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Ri&ght side
sv: Hö&ger sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
sv: Visa rullningslist till vänster om terminalfönster

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: &Left side
sv: &Vänster sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
sv: Formatera om rader när terminalens storlek ändras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
sv: Rullningsradens position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lableSearchHighlighterOpacity)
en: Search highlighting line opacity:
sv: Sökmarkeringsradernas ogenomskinlighet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
sv: Flikrubriker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
sv: Flikövervakning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
sv: Tröskel för kontinuerlig tystnad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
sv: Tröskeln för kontinuerlig tystnad att detekteras av Terminal

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
sv[0]:  rad
sv[1]:  rader

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
sv: När alternativet används, sparas historikdata i minnet. Om du väljer ett jättestort värde, kan systemet få slut på ledigt minne och det kan orsaka allvarliga problem med systemet.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
sv: När alternativet används skrivs historiken okrypterad i tillfälliga filer. Dessa tillfälliga filer tas automatiskt bort när Terminal avslutas normalt.<nl/>Använd <emphasis>Inställningar → Anpassa Konsole → Tillfälliga filer</emphasis> för att välja plats för tillfälliga filer.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
sv: Begränsa historiken till ett fast antal rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fi&xed size:
sv: Fast st&orlek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
sv: Antal rader historik att komma håg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
sv: Kom ihåg all historik skapad av terminalen

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: &Unlimited
sv: O&begränsad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
sv: Kom inte ihåg någon historik

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: &None
sv: I&nga

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
sv: Sök...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
sv: Skriv in texten att söka efter här

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
sv: Hitta nästa träff för nuvarande sökbegrepp

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
sv: Hitta föregående träff för nuvarande sökbegrepp

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
sv: Visa alternativmenyn

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
sv: Stäng sökraden

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
sv: Anger om sökningen är skiftlägeskänslig

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
sv: Matcha reguljärt uttryck

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
sv: Markera alla träffar

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
sv: Anger om hittad text ska markeras

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
sv: Sök bakåt

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
sv: Ställer in om sökningen ska startas från slutet

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
sv: Gå inte runt

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
sv: Ställer in om sökningen ska stoppa istället för att går runt

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
sv: Sök efter nuvarande sökbegrepp från slutet

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
sv: Sök efter nuvarande sökbegrepp från början

en: Print Shell
sv: Skriv ut skalet

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
sv: Flikrubrikformat som används när ett fjärrkommando körs (t.ex. anslutning till en annan dator via SSH)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
sv: Fjärrflikrubrikformat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab title format:
sv: Flikrubrikens forma&t:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
sv: Normalt flikrubrikformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Co&lor:
sv: &Flikfärg:

en: Program Name: %n
sv: Programnamn: %n

en: Current Directory (Short): %d
sv: Arbetskatalog (kort): %d

en: Current Directory (Long): %D
sv: Arbetskatalog (lång): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
sv: Fönsterrubrik inställd av skal: %w

en: Session Number: %#
sv: Sessionsnummer: %#

en: User Name: %u
sv: Användarnamn: %u

en: Local Host: %h
sv: Lokal värddator: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
sv: Användarens Bourne prompter: %B

en: User Name@ (if given): %U
sv: Användarnamn@ (om angivet): %U

en: Remote Host (Short): %h
sv: Fjärrvärddator (kort): %h

en: Remote Host (Long): %H
sv: Fjärrvärddator (lång): %H

en: Command and arguments: %c
sv: Kommando och argument: %c

en: Insert
sv: Infoga

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
sv: Infoga rubrikformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
sv: Infoga fjärrflikrubrikformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
sv: Maximera terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
sv: Flytta terminal till ny flik

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
sv: Stäng terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
sv: Återställ terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
sv: Öppna en ny flik

[ctx: @info:tooltip]
en: Search Tabs
sv: Sökflikar

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
sv: Stäng denna flik

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
sv: Koppla &från flik

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
sv: Anpassa eller &byt namn på flik...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
sv: Stäng flik
