konsole - en to th translation catalogue (147 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
th: แฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
th: แก้ไข

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
th: มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
th: แยกมุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
th: ตั้งค่า

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
th: ช่วยเหลือ

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
th: การเ&ลื่อนกลับ

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
th: %1 บน %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
th: พื้นหน้า

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
th: พื้นหลัง

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
th: สี 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
th: สี 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
th: สี 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
th: สี 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
th: สี 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
th: สี 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
th: สี 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
th: สี 8

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
th: สี

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
th: การตั้งค่าความโปร่งแสงของพื้นหลัง จะยังไม่ถูกใช้งาน เนื่องจากระบบพื้นที่ทำงานของคุณไม่รองรับการแสดงผลหน้าต่างแบบโปร่งแสง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
th: คำอธิบาย:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
th: ร้อยละ

en: Copy Input
th: คัดลอกข้อมูลเข้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
th: ตัวกรอง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
th: ยกเลิกการเลือกทั้งหมด

en: Open Link
th: เปิดที่อยู่เชื่อมโยง

en: Copy Link Address
th: คัดลอกที่อยู่เชื่อมโยง

en: Send Email To...
th: ส่งอีเมลไปที่...

en: Copy Email Address
th: คัดลอกที่อยู่อีเมล

en: Key Combination
th: รูปแบบการกดแป้น

en: Output
th: ค่าส่งออก

en: New Key Binding List
th: สร้างรายการปุ่มพิมพ์ลัดใหม่

en: Edit Key Binding List
th: แก้ไขรายการปุ่มพิมพ์ลัด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
th: เพิ่ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
th: ลบออก

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
th: พื้นที่ทดสอบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
th: ข้อมูลเข้า:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
th: แสดงผล:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
th: จาก

en: Default profile
th: โพรไฟล์ปริยาย

en: Save Output From %1
th: บันทึกการแสดงผลหน้าจอจาก %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
th: %1 ไม่ใช่ที่อยู่ URL ที่ถูกต้อง ไม่สามารถบันทึกการแสดงผลหน้าจอได้

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
th: เกิดปัญหาขึ้นเมื่อมีการบันทึกการแสดงผลหน้าจอ
    %1

en: Black on Light Yellow
th: ตัวอักษรดำบนพื้นเหลืองสว่าง

en: Black on Random Light
th: ตัวอักษรดำบนพื้นสว่างสุ่มสี

en: Black on White
th: ตัวอักษรดำบนพื้นขาว

en: Dark Pastels
th: ดินสอสีแบบมืด

en: Green on Black
th: ตัวอักษรเขียวบนพื้นดำ

en: Linux Colors
th: สีแบบลินุกซ์

en: White on Black
th: ตัวอักษรขาวบนพื้นดำ

en: Default (XFree 4)
th: เทอร์มินัลปริยาย (XFree 4)

en: Linux console
th: เทอร์มินัลแบบคอนโซลลินุกซ์

en: Solaris console
th: เทอร์มินัลคอนโซลโซลาริส

en: Could not find binary:
th: ไม่สามารถค้นหาแฟ้มไบนารีได้:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
th: แจ้งเตือน:

en: Could not find an interactive shell to start.
th: ไม่สามารถค้นหาเชลล์ที่จะสั่งทำงานได้

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
th: ไม่สามารถค้นหา '%1' ได้, กำลังเริ่ม '%2' เพื่อใช้งานแทน  โปรดตรวจสอบการตั้งค่าโพรไฟล์ของคุณ

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
th: ไม่สามารถเริ่มการทำงานโปรแกรม '%1' ด้วยอาร์กิวเมนต์ '%2' ได้

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
th: เสร็จสิ้น

en: Program '%1' crashed.
th: โปรแกรม '%1' ทำงานข้ดข้อง

en: Program '%1' exited with status %2.
th: โปรแกรม '%1' ออกจากการทำงานด้วยสถานะ %2

en: ZModem Progress
th: ความคืบหน้าของ ZModem

en: Konsole
th: คอนโซล-K

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
th: คอนโซล-K ไม่ทราบว่าจะทำการเปิดที่คั่นหน้าต่อไปนี้ได้อย่างไร:

en: Open File Manager
th: เปิดเครื่องมือจัดการแฟ้ม

en: Paste Selection
th: วางการเลือก

en: Save Output &As...
th: บันทึกข้อความผลลัพธ์ที่แ&สดงผลเป็น...

en: Clear Scrollback
th: ล้างหน้าจอเลื่อนกลับ

en: Clear Scrollback and Reset
th: ล้างหน้าจอเลื่อนกลับและเริ่มใหม่

en: Set &Encoding
th: ตั้งชุด&รหัสอักขระ

en: &All Tabs in Current Window
th: แ&ท็บทั้งหมดในหน้าต่างปัจจุบัน

en: &Select Tabs...
th: เลือกแ&ท็บ...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
th: &ไม่มี

en: Copy Input To
th: คัดลอกข้อมูลเข้า ไปยัง

en: &ZModem Upload...
th: อัปโหลดผ่าน &ZModem...

en: Monitor for &Activity
th: เฝ้าดู&กิจกรรมต่าง ๆ

en: Monitor for &Silence
th: เฝ้าดูการไ&ม่มีกิจกรรม

en: Enlarge Font
th: เพิ่มขนาดตัวอักษร

en: Shrink Font
th: ลดขนาดตัวอักษร

en: Edit Current Profile...
th: แก้ไขโพรไฟล์ปัจจุบัน

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
th: มีโปรแกรมกำลังทำงานอยู่ในวาระการใช้งานนี้ คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะปิดมันจริง ๆ ?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
th: โปรแกรม '%1' กำลังทำงานอยู่ในวาระการใช้งานนี้ คุณแน่ใจหรือว่าต้องการจะปิดมันจริง ๆ ?

en: Confirm Close
th: ยืนยันการปิด

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
th: <p>ตรวจพบการพยายามส่งถ่ายแฟ้มผ่าน ZModem แต่ไม่พบโปรแกรม ZModem ที่เหมาะสมในระบบนี้</p><p>คุณควรจะทำการติดตั้งแพกเกจ 'rzsz' หรือ 'lrzsz' ก่อน</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
th: <p>มีการส่งถ่ายแฟ้มผ่านทาง ZModem ในวาระปัจจุบันอยู่แล้ว</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
th: <p>ไม่พบโปรแกรม ZModem ที่เหมาะสมในระบบนี้</p><p>คุณควรจะทำการติดตั้งแพกเกจ 'rzsz' หรือ 'lrzsz' ก่อน</p>

en: Select Files for ZModem Upload
th: เลือกแฟ้มสำหรับอัปโหลดผ่าน ZModem

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
th: ตั้งโพรไฟล์ที่เลือกไว้เป็นค่าปริยาย สำหรับวาระเทอร์มินัลใหม่

en: Size: %1 x %2
th: ขนาด: %1 x %2

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
th: มุมมองแยก ซ้าย/ขวา

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
th: มุมมองแยก บน/ล่าง

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
th: มุมมองขยาย

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
th: มุมมองย่อ

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
th: ไม่มีตัวแปลแป้นพิมพ์  ข้อมูลที่จำเป็นในการเปลี่ยนการกดแป้นเป็นอักขระเพื่อส่งไปยัง เทอร์มินัลหายไป

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
th: อนุญาตให้โปรแกรมเทอร์มินัลสร้างการกระพริบของส่วนหนึ่งของข้อความได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
th: อนุญาตให้มีการกระพริบข้อความ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
th: อนุญาตให้ทำการหยุดการแสดงผลไว้ก่อนได้ ด้วยการกดปุ่มพิมพ์ Crtl+S

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
th: เปิดใช้การแสดงผลสองทิศทางบนเทอร์มินัล (ใช้กับภาษาอารบิก, ฟาร์ซี และ ฮิบรู เท่านั้น)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
th: การเข้ารหัสอักขระปริยาย:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
th: สร้างชุดสีใหม่โดยใช้ฐานจากชุดสีที่เลือก

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
th: สร้าง...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
th: แก้ไขชุดสีที่เลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
th: แก้ไข...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
th: ลบชุดสีที่เลือก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
th: แสดงตัวอักษรแบบนุ่มนวล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
th: วาดตัวอักษรตัวหนาด้วยสีที่เข้มขึ้น

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
th: เคอร์เซอร์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
th: ตั้งเคอร์เซอร์ให้ตรงกับสีของสีตัวอักษรและอยู่ใต้อักษร

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
th: ใช้ค่ากำหนดเอง โดยใช้ค่าสีตายตัวสำหรับเคอร์เซอร์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
th: เลือกสีที่ใช้ในการวาดเคอร์เซอร์

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
th: ทำให้เคอร์เซอร์กระพริบตามปกติ

en: Edit Profile
th: แก้ไขโพรไฟล์

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
th: ทั่วไป

en: Tabs
th: แท็บ

en: Appearance
th: รูปลักษณ์

en: Scrolling
th: การเลื่อน

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
th[0]: กำลังแก้ไขโพรไฟล์ %1: %2

en: Edit Profile "%1"
th: แก้ไขโพรไฟล์ "%1"

en: Edit Environment
th: แก้ไขสภาพแวดล้อม

en: Select Initial Directory
th: เลือกไดเรกทอรีเริ่มต้น

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
th: ชุดสีนี้ใช้พื้นหลังแบบโปร่งแสง ซึ่งดูเหมือนว่าพื้นที่ทำงานของคุณจะไม่รองรับ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
th: เลือกไอคอนที่จะให้แสดงบนแท็บที่ใช้โพรไฟล์นี้

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
th: ชื่ออธิบายของโพรไฟล์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
th: คำสั่ง:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
th: คำสั่งที่จะเรียกใช้ เมื่อมีการสร้างวาระของเทอร์มินัลขึ้นมาใหม่โดยใช้โพรไฟล์นี้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
th: ไดเรกทอรีเริ่มต้น

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
th: ไดเรกทอรีทำงานเริ่มต้นสำหรับวาระเทอร์มินัลใหม่ที่ใช้โพรไฟล์นี้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
th: สภาพแวดล้อม:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
th: แก้ไขรายการของตัวแปรสภาพแวดล้อมและค่าที่เกี่ยวข้อง

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
th: สร้าง...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
th: แสดงแถบเลื่อนทางด้านขวาของหน้าต่างเทอร์มินัล

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
th: แสดงแถบเลื่อนทางด้านซ้ายชองหน้าต่างเทอร์มินัล

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
th: หัวเรื่องแท็บ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
th: จำกัดการแสดงผลหน้าจอที่ให้จำไว้ตามจำนวนบรรทัดที่กำหนด

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
th: จำนวนบรรทัดของการแสดงผลหน้าจอที่ให้จำ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
th: จำการแสดงผลหน้าจอทั้งหมดที่แสดงออกมาโดยเทอร์มินัล

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
th: ถัดไป

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
th: ก่อนหน้า

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
th: รูปแบบหัวเรื่องแท็บที่ใช้เมื่อมีการประมวลผลคำสั่งแบบทางไกล (เช่น การเชื่อมต่อกับเครื่องคอมพิวเตอร์อื่นผ่านทาง SSH)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
th: รูปแบบหัวเรื่องแท็บแบบทางไกล:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
th: รูปแบบหัวเรื่องแท็บ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
th: รูปแบบหัวเรื่องแท็บธรรมดา

en: Insert
th: แทรก

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
th: แ&ยกแท็บ
