kontact - en to bs translation catalogue (45 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
bs: Prikaži Samo Ikonice

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
bs: Prikaži predmete kod sidebara sa ikonicama ali bez teksta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
bs: Izaberi ovu opciju ako želiš da predmeti kod sidebara imaju ikonice bez teksta.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
bs: Prikaži samo tekst.

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
bs: Prikaži sidebar predmete sa tekstom ali bez ikonica.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
bs: Izaberi ovu opciju ako želiš sidemar predmete da imaju tekst ali da nemaju ikonice.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
bs: Prikaži ikonice i tekst.

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
bs: Prikaži sidebar predmete sa ikonicama i tekstom.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
bs: Izaberi ovu opciju ako želiš da sidebar predmeti imaju ikonice i tekst.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
bs: Velike ikone

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
bs: Prikaži velike ikonice sa bočne trake

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
bs: Izaberi ovu opciju ukoliko želiš da ikonice sa bočne trake budu dodatno veliki.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
bs: Normalne ikone

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
bs: Prikaži normalnu veličinu ikonica na bočnoj traci

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
bs: Izaberi ovu opciju ukoliko želiš da ikonice na bočnoj traci budu normalne veličine

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
bs: Male ikone

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
bs: Prikaži male ikonice na bočnoj traci

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
bs: Izaberi ovu opciju ukoliko želiš da ikonice na bočnoj traci budu dodatno male.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
bs: Izaberi početni dodatak da se koristi na svakom pokretanju

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
bs: Izaberi plugin iz ovog spiska da se koristi kao početni plugin svaki put kada se Kontakt pokrene. U suprotnom, Kontakt će da vrati poslednji aktivni plugin od prošlog korištenja.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
bs: Trenutno aktivni dodatak.

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
bs: Uvijek počni sa dodatkom.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
bs: Podesite osnovni dodatak prilikom svakog starta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
bs: Najčešće će se kontakt pojaviti sa pluginom koji se koristio prije shutdowna. Označi ovu kućicu ako želiš da se taj plugin radije pojavi na startu.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bs: &Pomoć

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Start with a specific Kontact module
bs: Počni sa određenim modulom Kontact-a

en: Start in iconified (minimized) mode
bs: Pokreni se u ikonifikovanom (minimizovanom) režimu

en: List all possible modules and exit
bs: Izlistaj sve moguće module i izađi

en: KDE personal information manager
bs: KDE-ov menadžer ličnih informacija

en: Original Author
bs: Prvobitni autor

en: Git Migration
bs: Git Migratcija

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
bs:  Inicijalizujem...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
bs: Novo

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
bs: Podesi Kontakt

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
bs: Podesi Kontakt

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
bs: Bićete prezentovani sa dijalogom gdje ćete moći da podesite Kontakt

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
bs: &Uvod u Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
bs: Prikaži Kontakt uvodnu stranicu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
bs: Izaberi ovu opciju da vidiš Kontakt uvodnu stranicu

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
bs: Izaberi dodatak %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
bs: Program radi samostalno. Prebacuje se u prvi plan..

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
bs: Ne može da se učita dio za %1
