kontact - en to da translation catalogue (69 entries)

en: Welcome to Kontact %1
da: Velkommen til Kontact %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
da: Kontact håndterer din e-mail, adressebog, kalender, gøremålsliste med mere.

en: Skip this introduction
da: Skip denne introduktion

en: Loading Kontact ...
da: Indlæser Kontact...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
da: Vis kun ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
da: Vis elementer i sidepanelet med ikoner og uden tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at elementer i sidepanelet skal have ikoner uden tekst.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
da: Vis kun tekst

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
da: Vis elementer i sidepanelet med tekst og uden ikoner

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at elementer i sidepanelet skal have tekst uden ikoner.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
da: Vis ikoner og tekst

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
da: Vis elementer i sidepanelet med ikoner og tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at elementer i sidepanelet skal have ikoner og tekst.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
da: Store ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
da: Vis ikoner i sidepanelet i stor størrelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at ikoner i sidepanelet skal være ekstra store.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
da: Normale ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
da: Vis ikoner i sidepanelet i normal størrelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at ikoner i sidepanelet skal have normal størrelse.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
da: Små ikoner

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
da: Vis ikoner i sidepanelet i lille størrelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at ikoner i sidepanelet skal være ekstra små.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
da: Skjul sidepanel

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
da: Skjul sidepanel med ikoner

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
da: Vælg denne indstilling hvis ønsker at skjule sidepanelet med ikoner. Tryk F9 for at vise det igen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
da: Vælg det plugin der skal bruges først hver opstart.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
da: Vælg det plugin, der skal bruges indledningsvist hver gang Kontact startes, fra denne drop-ned-liste. Ellers vil Kontact genskabe det senest aktive plugin fra tidligere brug.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
da: Det aktuelt aktive plugin

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
da: Start altid med plugin:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
da: Vælg plugin til visning ved opstart

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
da: Normalt starter Kontact med det plugin som blev brugt da programmet blev lukket. Markér dette felt hvis du ønsker at det specificerede plugin skal vises ved start i stedet.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
da: Vis sidepanelet med komponenter

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
da: Vis/skjul sidepanelet med ikoner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
da: For at spare plads på skærmen kan du vælge at skjule sidepanelet med ikoner. Afmarkér dette felt for at skjule sidepanelet med komponenter. Bemærk at F9-tasten vil skjule/vise sidepanelet med ikoner.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
da: Navigering

en: Start with a specific Kontact module
da: Start med et angivet Kontact-modul

en: Start in iconified (minimized) mode
da: Start i ikonificeret (minimeret) tilstand

en: List all possible modules and exit
da: Vis liste over mulige moduler og afslut

en: KDE personal information manager
da: KDE's håndtering af personlig information

en: Copyright © 2001–%1 Kontact authors
da: Ophavsret © 2001–%1 Kontact-udviklerne

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Git Migration
da: Migrering til Git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
da:  Initialiserer...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
da: Ny

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
da: Indstil Kontact...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
da: Indstil Kontact...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog, hvor du kan indstille Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
da: Introduktion til &Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
da: Vis Kontacts introduktionsside

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
da: Vælg denne indstilling for at se Kontacts introduktionsside.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide/Show the component sidebar
da: Vis/skjul sidepanelet med komponenter

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
da: Vis/skjul sidepanelet med komponenter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
da: Lader dig vise eller skjule sidepanelet med komponenter som du ønsker.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
da: Skift til pluginet %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
da: Program kører selvstændigt. Sætter i forgrund...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
da: Kan ikke indlæse Part for %1.

en: The KDE Personal Information Management Suite.
da: KDE's programpakke til håndtering af personlig information (PIM).

en: Read Manual
da: Læs håndbogen

en: Learn more about Kontact and its components
da: Lær mere om Kontact og dets komponenter

en: Visit Kontact Website
da: Besøg Kontacts hjemmeside

en: Access online resources and tutorials
da: Tilgå online-ressourcer og gennemgange

en: Setup your Accounts
da: Sæt dine konti op

en: Prepare Kontact for use
da: Gør Kontact klar til brug

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
da: Sidepanelet er skjult. Vis sidepanelet med %1-tasten.
