kontact - en to el translation catalogue (70 entries)

en: Welcome to Kontact %1
el: Καλωσορίσατε στο Kontact %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
el: Το Kontact χειρίζεται το ηλ. ταχυδρομείο σας, το βιβλίο διευθύνσεων σας, το ημερολόγιό σας τη λίστα των προς υλοποίηση εργασιών σας και πολλά άλλα.

en: Skip this introduction
el: Να παραλειφθεί αυτή η εισαγωγή

en: Loading Kontact ...
el: Φόρτωση Kontact...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
el: Εμφάνιση εικονιδίων μόνο

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
el: Εμφάνιση αντικειμένων πλευρικής γραμμής με εικονίδια χωρίς κείμενο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα αντικείμενα της πλευρικής γραμμής να έχουν εικονίδια χωρίς κείμενο.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
el: Εμφάνιση κειμένου μόνο

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
el: Εμφάνιση αντικειμένων πλευρικής γραμμής με κείμενο χωρίς εικονίδια

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα αντικείμενα της πλευρικής γραμμής να έχουν κείμενο χωρίς εικονίδια.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
el: Εμφάνιση εικονιδίων και κειμένου

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
el: Εμφάνιση αντικειμένων πλευρικής γραμμής με εικονίδια και κείμενο

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα αντικείμενα της πλευρικής γραμμής να έχουν εικονίδια και κείμενο.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
el: Μεγάλα εικονίδια

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων πλευρικής γραμμής μεγάλου μεγέθους

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα εικονίδια της πλευρικής γραμμής να είναι πολύ μεγάλα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
el: Κανονικά εικονίδια

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων πλευρικής γραμμής κανονικού μεγέθους

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα εικονίδια της πλευρικής γραμμής να είναι κανονικού μεγέθους.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
el: Μικρά εικονίδια

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
el: Εμφάνιση εικονιδίων πλευρικής γραμμής μικρού μεγέθους

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε τα εικονίδια της πλευρικής γραμμής να είναι πολύ μικρά.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
el: Απόκρυψη πλευρικής γραμμής

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
el: Απόκρυψη της πλευρικής γραμμής εικονιδίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να αποκρύψετε την πλευρική γραμμή με τα εικονίδια. Πιέστε F9 για επανεμφάνιση.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
el: Επιλέξτε το αρχικό πρόσθετο για χρήση σε κάθε εκκίνηση

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
el: Επιλέξτε το πρόσθετο από αυτήν τη λίστα επιλογών που θα χρησιμοποιηθεί ως το αρχικό πρόσθετο κάθε φορά που ξεκινά το Kontact. Διαφορετικά, το Kontact θα επαναφέρει το τελευταίο ενεργό πρόσθετο από την προηγούμενη χρήση.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
el: Το τρέχον ενεργό πρόσθετο

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
el: Εκκίνηση πάντα με το συστατικό:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
el: Επιλέγετε το αρχικό πρόσθετο σε κάθε εκκίνηση

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
el: Συνήθως το Kontact θα ξεκινήσει με το πρόσθετο που χρησιμοποιούσε πριν τερματιστεί. Επιλέξτε αυτό το πεδίο αν θα θέλατε να ξεκινήσετε το Kontact με το συγκεκριμένο πρόσθετο.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
el: Να εμφανίζεται η πλευρική γραμμή συστατικών

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της πλευρικής γραμμής εικονιδίων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
el: Για να αξιοποιήσετε περισσότερο χώρο στην οθόνη μπορείτε να κρύψετε την πλευρική γραμμή εικονιδίων. Αναιρέστε την επιλογή αυτή για να αποκρύψετε την πλευρική γραμμή των συστατικών. Σημειώστε ότι το πλήκτρο F9 θα αποκρύψει/εμφανίσει την πλευρική γραμμή των εικονιδίων.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμών εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
el: Πλοήγηση

[ctx: @info:shell]
en: Start with a specific Kontact module
el: Εκκίνηση με συγκεκριμένο άρθρωμα του Kontact

[ctx: @info:shell]
en: Start in iconified (minimized) mode
el: Εκκίνηση στο πλαίσιο συστήματος

[ctx: @info:shell]
en: List all possible modules and exit
el: Εμφάνιση όλων των πιθανών αρθρωμάτων και έξοδος

en: KDE personal information manager
el: Διαχειριστής προσωπικών πληροφοριών του KDE

en: Copyright © 2001–%1 Kontact authors
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2001–%1, οι συγγραφείς του Kontact

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Git Migration
el: Μετάβαση στο git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
el: Αρχικοποίηση...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
el: Διαμόρφωση Kontact...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
el: Διαμόρφωση Kontact...

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
el: Θα παρουσιαστεί ένας διάλογος από όπου θα μπορείτε να διαμορφώσετε το Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
el: &Εισαγωγή στο Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
el: Εμφάνιση της σελίδας εισαγωγής στο Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να βλέπετε τη σελίδα εισαγωγής στο Kontact

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
el: Απόκρυψη/εμφάνιση της πλευρικής γραμμής συστατικών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
el: Σας επιτρέπει να εμφανίσετε ή να αποκρύψετε την πλευρική γραμμή συστατικών.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
el: <qt>Αυτό θα αποκρύψει εντελώς τη γραμμή του μενού. Την εμφανίζετε πάλι πληκτρολογώντας %1.</qt>

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη της γραμμής του μενού

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
el: Εναλλαγή στο πρόσθετο %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
el: Η εφαρμογή εκτελείται ανεξάρτητα. Μεταφορά στο προσκήνιο...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
el: Αδυναμία φόρτωσης τμήματος του %1.

en: The KDE Personal Information Management Suite.
el: Σουίτα Διαχείρισης Προσωπικών Πληροφοριών του KDE.

en: Read Manual
el: Ανάγνωση βιβλίου οδηγιών

en: Learn more about Kontact and its components
el: Μάθετε περισσότερα για το Kontact και τα συστατικά του

en: Visit Kontact Website
el: Επισκεφθείτε τον ιστότοπο του Kontact

en: Access online resources and tutorials
el: Πρόσβαση σε πόρους και εκπαίδευση στο διαδίκτυο

en: Setup your Accounts
el: Ρυθμίστε τους λογαριασμούς σας

en: Prepare Kontact for use
el: Προετοιμάστε το Kontact για χρήση

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
el: Η πλευρική γραμμή είναι σε απόκρυψη. Εμφανίστε τη πάλι με χρήση του πλήκτρου %1.
