kontact - en to fi translation catalogue (70 entries)

en: Welcome to Kontact %1
fi: Tervetuloa käyttämään Kontactia %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
fi: Kontact hallitsee sähköpostisi, osoitekirjasi, kalenterisi, tehtävälistasi ja paljon muuta.

en: Skip this introduction
fi: Poistu johdannosta

en: Loading Kontact ...
fi: Ladataan Kontactia…

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
fi: Näytä vain kuvakkeet

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
fi: Näytä sivupalkin kohdille kuvake tekstittä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
fi: Valitse tämä, jos haluat sivupalkin kohdat esitettävän kuvakkeina tekstittä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
fi: Näytä vain teksti

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
fi: Näytä sivupalkin kohdille teksti kuvakkeetta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
fi: Valitse tämä, jos haluat sivupalkin kohdissa esitettävä tekstinä kuvakkeitta.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
fi: Näytä kuvakkeet ja teksti

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
fi: Näytä sivupalkin kohdille kuvake ja teksti

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
fi: Valitse tämä, jos haluat sivupalkin kohdissa esitettävän niin kuvake kuin teksti.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
fi: Suuret kuvakkeet

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
fi: Käytä hyvin suuria sivupalkkikuvakkeita

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
fi: Valitse tämä, jos haluat hyvin suuret sivupalkkikuvakkeet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
fi: Tavallisen kokoiset kuvakkeet

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
fi: Käytä tavallisen kokoisia sivupalkkikuvakkeita

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
fi: Valitse tämä, jos haluat tavallisen kokoiset sivupalkkikuvakkeet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
fi: Pienet kuvakkeet

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
fi: Käytä pieniä sivupalkkikuvakkeita

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
fi: Valitse tämä, jos haluat sivupalkin kuvakkeiden olevan hyvin pieniä.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
fi: Piilota sivupaneeli

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
fi: Piilota kuvakesivupaneeli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
fi: Valitse tämä asetus, jos haluat piilottaa kuvakesivupaneelin. Palauta se näkyviin painamalla F9.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
fi: Valitse liitännäinen, johon siirrytään käynnistyksen jälkeen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
fi: Valitse pudotusvalikosta liitännäinen, joka näytetään aluksi Kontactin käynnistyttyä. Muussa tapauksessa Kontact näyttää edellisen käyttökerran viimeiseksi aktiivisena olleen liitännäisen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
fi: Tällä hetkellä aktiivinen liitännäinen

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
fi: Aloita aina liitännäisellä:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
fi: Aloita jokaisen käynnistyksen aloitusliitännäinen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
fi: Kontact käynnistyy yleensä liitännäiseen, jota käytettiin ennen kuin ohjelma viimeksi suljettiin. Valitse tämä, jos haluat Kontactin käynnistyvän tiettyyn liitännäiseen.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
fi: Näytä osiosivupaneeli

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
fi: Näytä tai piilota kuvakesivupaneeli

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
fi: Säästääksesi näyttöpinta-alaa voit haluta piilottaa kuvakesivupaneelin. Piilota osiosivupaneeli poistamalla tästä rasti. Huomaa, että F9-näppäimellä voi piilottaa tai näyttää kuvakesivupaneelin.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
fi: Selain

en: Start with a specific Kontact module
fi: Aloita tietystä Kontact-moduulista

en: Start in iconified (minimized) mode
fi: Käynnistä pienennettynä

en: List all possible modules and exit
fi: Luettele kaikki mahdolliset moduulit ja lopeta

en: KDE personal information manager
fi: KDE:n henkilökohtainen tietojen hallintaohjelma

en: Copyright © 2001–%1 Kontact authors
fi: Tekijänoikeudet © 2001–%1 Kontactin tekijät

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Git Migration
fi: Git-siirros

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
fi:  Alustetaan…

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
fi: Kontactin asetukset…

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
fi: Kontactin asetukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
fi: Saat näkyviin ikkunan, missä voit määrittää Kontactin asetukset.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
fi: Johdanto &Kontactiin

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
fi: Näytä Kontactin johdantosivu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä Kontactin johdantosivun.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide/Show the component sidebar
fi: Piilota tai näytä osiosivupaneeli

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
fi: Piilota tai näytä osiosivupaneeli

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
fi: Sallii sinun mielesi mukaan näyttää tai piilottaa osiosivupaneelin.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
fi: Vaihda liitännäiseen %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
fi: Sovellusta ajetaan itsenäisenä. Tuodaan esille…

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
fi: Osan %1 lataus ei onnistu.

[ctx: @title:window Plugin dependent window title]
en: %1 - Kontact
fi: %1 – Kontact

en: The KDE Personal Information Management Suite.
fi: KDE:n henkilökohtaisten tietojen hallintaohjelma

en: Read Manual
fi: Lue ohje

en: Learn more about Kontact and its components
fi: Opi lisää Kontactista ja sen komponenteista

en: Visit Kontact Website
fi: Vieraile Kontactin verkkosivustolla

en: Access online resources and tutorials
fi: Hae verkosta apua ja oppaita

en: Setup your Accounts
fi: Määritä tilit

en: Prepare Kontact for use
fi: Valmistele Kontact käytettäväksi yritysverkoissa

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
fi: Sivupaneeli on piilotettu. Saat sen jälleen näkyviin %1-näppäimellä.
