KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (46 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
hu: Csak ikonok megjelenítése

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
hu: Oldalsáv elemeinek megjelenítése ikonokkal, szöveg nélkül

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha az oldalsáv elemeit ikonokkal, szöveg nélkül szeretné.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
hu: Csak szöveg megjelenítése

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
hu: Oldalsáv elemeinek megjelenítése szöveggel, ikonok nélkül

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha az oldalsáv elemeit szöveggel, ikonok nélkül szeretné.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
hu: Ikonok és szöveg megjelenítése

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
hu: Oldalsáv elemeinek megjelenítése ikonokkal és szöveggel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha szeretné hogy az oldalsáv elemeinek legyenek ikonjaik és szövegük.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
hu: Nagy ikonok

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
hu: Nagyméretű oldalsávikonok megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha rendkívül nagy méretű oldalsávikonokat szeretne.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
hu: Normál ikonok

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
hu: Normál méretű oldalsávikonok megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha normál méretű oldalsávikonokat szeretne.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
hu: Kis ikonok

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
hu: Kisméretű oldalsávikonok megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
hu: Válassza ezt a lehetőséget, ha rendkívül kicsi oldalsávikonokat szeretne.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
hu: A kezdeti bővítmény kiválasztása minden induláskor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
hu: Válassza ki ki a Kontact indulásakor használandó kezdeti bővítményt a legördülő listából. Egyébként a Kontact az utoljára használt bővítménnyel indul.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
hu: A jelenleg aktív bővítmény

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
hu: Indítás mindig ezzel a bővítménnyel:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
hu: A minden indításkor elinduló bővítmény beállítása

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
hu: A Kontact általában az utolsó kilépéskor használt bővítménnyel indul el. Jelölje be ezt az opciót, ha inkább a megadott bővítménnyel szeretné indítani.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hu: &Beállítások

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hu: &Súgó

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
hu: Navigátor

en: Start with a specific Kontact module
hu: Indulás egy megadott Kontact-modullal

en: Start in iconified (minimized) mode
hu: Indulás minimalizált állapotban

en: List all possible modules and exit
hu: A választható modulok kilistázása, majd kilépés

en: KDE personal information manager
hu: KDE információkezelő

en: Original Author
hu: Eredeti szerző

en: Git Migration
hu: Git migráció

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
hu:  Inicializálás…

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
hu: Új

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
hu: A Kontact beállításai…

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
hu: A Kontact beállítása

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
hu: Megjelenik egy párbeszédablak, ahol módosíthatja a Kontact beállításait.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
hu: A &Kontact bemutatása

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
hu: A Kontact bemutatkozó oldalának megjelenítése

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
hu: Válassza ezt a lehetőséget a Kontact bemutatkozó oldalának megjelenítéséhez.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
hu: Váltás a(z) %1 bővítményre

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
hu: Az alkalmazás önállóan fut. Előtérbe hozás…

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
hu: Nem tölthető be objektum ehhez: %1.
