kontact - en to ja translation catalogue (32 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
ja: アイコンのみ表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
ja: テキストのみ表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
ja: アイコンとテキストを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
ja: 大きいアイコン

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
ja: サイドバーに大きいサイズのアイコンを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
ja: 標準のアイコン

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
ja: サイドバーに標準サイズのアイコンを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
ja: 小さいアイコン

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
ja: サイドバーに小さいサイズのアイコンを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
ja: Kontact の起動時に使うプラグインを選択します

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
ja: 現在アクティブなプラグイン

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
ja: 常に指定したプラグインで起動する:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
ja: 通常 Kontact はシャットダウン前に使用されていたプラグインで起動します。常に特定のプラグインで起動するようにするには、このボックスをチェックします。

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
ja: ナビゲータ

en: Start with a specific Kontact module
ja: 指定したモジュールで起動

en: Start in iconified (minimized) mode
ja: アイコン化 (最小化) モードで起動

en: List all possible modules and exit
ja: 利用可能なすべてのモジュールを表示して終了

en: KDE personal information manager
ja: KDE 個人情報マネージャ (PIM)

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
ja:  初期化中...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
ja: 新規作成

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
ja: Kontact を設定(&K)...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
ja: Kontact を設定

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
ja: Kontact はじめに(&O)

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
ja: Kontact の開始ページを表示

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
ja: プラグイン “%1” に切り替えます

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
ja: アプリケーションはスタンドアローンで実行中です。最前面に表示します...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
ja: %1 のためのコンポーネントをロードできません。
