kontact - en to nds translation catalogue (43 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
nds: Bloots Lüttbiller wiesen

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
nds: Sietpaneel-Elementen mit Lüttbiller ahn Text wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
nds: Maak dit an, wenn Du Sietpaneel-Elementen mit Lüttbiller ahn Text wiesen wullt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
nds: Bloots Text wiesen

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
nds: Sietpaneel-Elementen mit Text ahn Lüttbiller wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
nds: Maak dit an, wenn Du Sietpaneel-Elementen mit Text, man ahn Lüttbiller wiesen wullt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
nds: Lüttbiller un Text wiesen

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
nds: Sietpaneel-Elementen mit Lüttbiller un Text wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
nds: Maak dit an, wenn Du Sietpaneel-Elementen mit Lüttbiller un Text wiesen wullt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
nds: Groot Lüttbiller

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
nds: Groot Sietpaneel-Lüttbiller wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
nds: Maak dit an, wenn Du besünners groot Sietpaneel-Elementen wiesen wullt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
nds: Normaal Lüttbiller

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
nds: Normaal Sietpaneel-Lüttbiller wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
nds: Maak dit an, wenn Du normaal groot Sietpaneel-Elementen wiesen wullt.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
nds: Lütt Lüttbiller

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
nds: Lütt Sietpaneel-Lüttbiller wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
nds: Maak dit an, wenn Du besünners lütt Sietpaneel-Elementen wiesen wullt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
nds: Dat bi elk Programmstart bruukt Moduul utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
nds: Söök ut disse Köörlist dat Moduul ut, dat Du bi elk Programmstart bruken wullt. Anners bruukt "Kontact" dat tolest bruukt Moduul.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
nds: Dat opstunns aktuelle Moduul

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
nds: Jümmers mit dat Moduul starten:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
nds: Dat bi elk Programmstart bruukt Moduul fastleggen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
nds: Normalerwies start Kontact mit dat Moduul, dat ehr't leste Tomaken aktiv weer. Aktiveer dit, wenn Du jümmers mit een Moduul starten wullt.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nds: &Hülp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
nds: Stüern

en: KDE personal information manager
nds: De KDE-Pleger för Dien persöönliche Informatschonen

en: Original Author
nds: Orginaalautor

en: Git Migration
nds: Ümwannelwarktüüch för Git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
nds:  An't Torechtmaken...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
nds: Nieg

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
nds: Kontact instellen...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
nds: Kontact instellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
nds: Binnen en nieg Dialoog kannst Du "Kontact" instellen.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
nds: &Kontact-Inföhren

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
nds: De "Kontact"-Inföhrensiet wiesen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
nds: Maak dit an,wenn Du de "Kontact"-Inföhrensiet wiesen wullt.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
nds: Na Moduul %1 wesseln

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
nds: Programm löppt as enkel Anwennen un geiht na den Vörgrund...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
nds: Komponent för "%1" lett sik nich laden.
