kontact - en to nn translation catalogue (72 entries)

en: Welcome to Kontact %1
nn: Velkommen til Kontact %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
nn: Bruk Kontact til e-post, adressebøker, kalender og hugselister, med meir.

en: Skip this introduction
nn: Hopp over innføringa

en: Loading Kontact ...
nn: Lastar Kontact …

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
nn: Vis berre ikon

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
nn: Vis element i sidestolpen med ikon og utan tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
nn: Kryss av her viss du ønskjer elementa i sidestolpen å ha ikon utan tekst.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
nn: Vis berre tekst

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
nn: Vis element i sidestolpen med tekst og utan ikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
nn: Kryss av her viss du ønskjer elementa i sidestolpen å ha tekst utan ikon.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
nn: Vis både ikon og tekst

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
nn: Vis element i sidestolpen med ikon og tekst

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
nn: Kryss av her viss du ønskjer elementa i sidestolpen å ha ikon og tekst.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
nn: Store ikon

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
nn: Vis store ikon i sidestolpen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
nn: Kryss av her viss du ønskjer at ikona i sidestolpen skal vera ekstra store.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
nn: Vanlege ikon

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
nn: Vis mellomstore ikon i sidestolpen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
nn: Kryss av her viss du ønskjer at ikona i sidestolpen skal ha vanleg storleik.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
nn: Små ikon

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
nn: Vis små ikon i sidestolpen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
nn: Kryss av her viss du ønskjer at ikona i sidestolpen skal vera ekstra små.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
nn: Gøym sidestolpe

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
nn: Gøym ikon-sidestolpe

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
nn: Trykk her for å gøyma ikon-sidestolpen. Trykk «F9» for å visa han igjen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
nn: Vel kva programtillegg som skal brukast ved oppstart

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
nn: Vel kva programtillegg du vil Kontact skal bruka ved oppstart. Elles vert det siste brukte tillegget brukt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
nn: Det gjeldande tillegget

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
nn: Start alltid med tillegget:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
nn: Vel tillegg sjølv ved kvar start

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
nn: Til vanleg vil Kontact visa det tillegget som vart brukt sist gong. Kryss av her for å velja eit anna tillegg i staden for.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
nn: Vis komponent-sidestolpen

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
nn: Vis/gøym ikon-sidestolpe

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
nn: For å spara plass kan du velja å gøyma ikon-sidestolpen. Fjern avkryssinga her for å gøyma komponent-sidestolpen. Merk at snøggtasten «F9» vil visa/gøym ikon-sidestolpen.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
nn: Navigering

en: Start with a specific Kontact module
nn: Start med fast Kontact-modul

en: Start in iconified (minimized) mode
nn: Start som ikon (minimert)

en: List all possible modules and exit
nn: Vis oversikt over alle moglege modular og avslutt

en: KDE personal information manager
nn: Handtering av personleg informasjon i KDE

en: Copyright © 2001–%1 Kontact authors
nn: © 2001–%1 Kontact-utviklarane

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: Git Migration
nn: Git-migrering

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
nn:  Startar opp …

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
nn: Ny

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
nn: Set opp Kontact …

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
nn: Set opp Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
nn: Du vil få opp eit dialogvindauge der du kan setja opp Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
nn: &Kontact-innføring

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
nn: Vis ei innføring i Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
nn: Vel dette for å visa ei innføring i Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide/Show the component sidebar
nn: Vis/gøym komponent-sidestolpen

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
nn: Vis/gøym komponent-sidestolpen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
nn: Lèt deg visa eller gøyma komponent-sidestolpen.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
nn: <qt>Dette vil gøyma menylinja heilt. Du kan visa ho att ved å trykkja %1.</qt>

en: Hide menu bar
nn: Gøym menylinja

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
nn: Byt til tillegg %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
nn: Programmet køyrer sjølvstendig. Hentar det fram …

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
nn: Klarte ikkje lasta delen for %1.

[ctx: @title:window Plugin dependent window title]
en: %1 - Kontact
nn: %1 – Kontact

en: The KDE Personal Information Management Suite.
nn: Handtering av personleg informasjon i KDE

en: Read Manual
nn: Les handboka

en: Learn more about Kontact and its components
nn: Lær meir om Kontact og Kontact-programma

en: Visit Kontact Website
nn: Besøk Kontact-nettstaden

en: Access online resources and tutorials
nn: Finn innføringar og andre ressursar

en: Setup your Accounts
nn: Setja opp kontoar

en: Prepare Kontact for use
nn: Førebu Kontact for bruk

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
nn: Sidestolpen er no gøymd. Trykk «%1» for å visa han igjen.
