kontact - en to ro translation catalogue (39 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
ro: Arată numai pictograme

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
ro: Arată elementele din bara laterală cu pictograme și fără text

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca elementele din bara laterală să aibă pictograme fără text.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
ro: Arată numai text

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
ro: Arată elementele din bara laterală cu text și fără pictograme

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca elementele din bara laterală să aibă text fără pictograme.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
ro: Arată pictograme și text

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
ro: Arată elementele din bara laterală cu pictograme și text

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca elementele din bara laterală să aibă pictograme și text.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
ro: Pictograme mari

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
ro: Arată pictograme mari în bara laterală

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca pictogramele din bara laterală să fie extra-mari.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
ro: Pictograme normale

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
ro: Arată pictograme normale în bara laterală

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca pictogramele din bara laterală să fie de dimensiune normală.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
ro: Pictograme mici

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
ro: Arată pictograme mici în bara laterală

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
ro: Alegeți această opțiune dacă doriți ca pictogramele din bara laterală să fie extra-mici.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
ro: Alegeți extensia inițială de folosit la fiecare pornire

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
ro: Modulul activ momentan

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
ro: Pornește întotdeauna cu modulul:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
ro: Stabilește modulul inițial la fiecare pornire

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KDE personal information manager
ro: Gestionar de informații personale KDE

en: Original Author
ro: Autor original

en: Git Migration
ro: Migrare spre Git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
ro:  Inițializare...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
ro: Nou

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
ro: Configurare Kontact...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
ro: Configurează Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
ro: Vi se va afișa un dialog în care puteți configura Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
ro: Introducere în &Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
ro: Arată pagina introductivă Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
ro: Alegeți această opțiune pentru a vedea pagina introductivă Kontact.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
ro: Comută la modulul %1

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
ro: Componenta pentru %1 nu poate fi încărcată.
