kontact - en to ru translation catalogue (84 entries)

en: Welcome to Kontact %1
ru: Добро пожаловать в Kontact %1

en: Kontact handles your e-mail, address book, calendar, to-do list and more.
ru: Kontact позволяет работать с электронной почтой, контактами, календарём, задачами и многим другим.

en: Skip this introduction
ru: Пропустить это введение

en: Loading Kontact ...
ru: Загрузка Kontact...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons Only
ru: Только значки

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and without text
ru: Показать элементы боковой панели в виде значков без текста

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons without text.
ru: При выборе этой опции на боковой панели будут отображаться только значки без текста.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Text Only
ru: Только текст

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with text and without icons
ru: Показать элементы боковой панели в виде текста без значков

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have text without icons.
ru: При выборе этой опции на боковой панели будет отображаться только текст без значков.

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Icons && Text
ru: Значки и текст

[ctx: @info:status]
en: Show sidebar items with icons and text
ru: Показать элементы боковой панели в виде значков с текстом

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar items to have icons and text.
ru: При выборе этой опции на боковой панели будут отображаться значки с текстом.

[ctx: @action:inmenu]
en: Big Icons
ru: Большие значки

[ctx: @info:status]
en: Show large size sidebar icons
ru: Показывать значки крупного размера на боковой панели

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra big.
ru: При выборе этой опции значки боковой панели будут крупными.

[ctx: @action:inmenu]
en: Normal Icons
ru: Обычные значки

[ctx: @info:status]
en: Show normal size sidebar icons
ru: Показывать значки обычного размера на боковой панели

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be normal size.
ru: При выборе этой опции значки боковой панели будут обычного размера.

[ctx: @action:inmenu]
en: Small Icons
ru: Маленькие значки

[ctx: @info:status]
en: Show small size sidebar icons
ru: Показывать значки маленького размера на боковой панели

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want the sidebar icons to be extra small.
ru: При выборе этой опции значки боковой панели будут маленькими.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Sidebar
ru: Скрыть боковую панель

[ctx: @info:status]
en: Hide the icon sidebar
ru: Скрыть боковую панель значков

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to hide the icon sidebar. Press F9 to unhide.
ru: Используйте этот параметр для скрытия боковой панели. Нажмите клавишу F9, чтобы сделать панель видимой.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the initial plugin to use on each start
ru: Выберите модуль, открываемый при каждом запуске

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the plugin from this drop down list to be used as the initial plugin each time Kontact is started. Otherwise, Kontact will restore the last active plugin from the previous usage.
ru: Выберите из раскрывающегося списка модуль, который будет использоваться в качестве начального при каждом запуске Kontact. Иначе будет использоваться последний активный модуль из предыдущих запусков.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ActivePlugin), group (View) i18n: ectx: whatsthis, entry (ActivePlugin), group (View)
en: The currently active plugin
ru: Текущий активный модуль

note: i18n: ectx: label, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Always start with plugin:
ru: Всегда начинать работу с модуля:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Set the initial plugin on each start
ru: Модуль, открываемый при каждом запуске

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ForceStartupPlugin), group (View)
en: Usually Kontact will come up with the plugin used before shutdown. Check this box if you would like the specified plugin to come up on start instead.
ru: Обычно при запуске Kontact открывается последний используемый модуль. Включите этот параметр, чтобы при запуске открывался определённый модуль.

note: i18n: ectx: label, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show the component sidebar
ru: Показывать боковую панель модулей

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SideBarOpen), group (View)
en: Show/Hide the icon sidebar
ru: Показать или скрыть боковую панель значков

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SideBarOpen), group (View)
en: To save screen real estate you might choose to hide the icon sidebar. Uncheck this box to hide the component sidebar. Note that the F9 key will hide/show the icon sidebar.
ru: Скрытие боковой панели значков позволяет сэкономить место на экране. Снимите флажок, чтобы скрыть боковую панель модулей. При нажатии клавиши F9 панель будет показана снова.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ru: &Справка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: ToolBar (navigatorToolBar)
en: Navigator
ru: Календарь

en: Start with a specific Kontact module
ru: Запуск с указанным модулем

en: Start in iconified (minimized) mode
ru: Запустить в свёрнутом виде

en: List all possible modules and exit
ru: Показать список доступных модулей и выйти

en: KDE personal information manager
ru: Электронный секретарь KDE

en: Copyright © 2001–%1 Kontact authors
ru: © Авторы Kontact, 2001–%1

en: Allen Winter
ru: Аллен Уинтер (Allen Winter)

en: Rafael Fernández López
ru: Рафаэль Фернандес Лопес (Rafael Fernández López)

en: Daniel Molkentin
ru: Даниэл Молкентин (Daniel Molkentin)

en: Don Sanders
ru: Дон Сандерс (Don Sanders)

en: Cornelius Schumacher
ru: Корнелиус Шумахер (Cornelius Schumacher)

en: Tobias König
ru: Тобиас Кёниг (Tobias König)

en: David Faure
ru: Дэвид Фаури (David Faure)

en: Ingo Klöcker
ru: Инго Клёкер (Ingo Klöcker)

en: Sven Lüppken
ru: Свен Люпкен (Sven Lüppken)

en: Zack Rusin
ru: Зак Русин (Zack Rusin)

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
ru: Матиас Хельцер-Клипфел (Matthias Hoelzer-Kluepfel)

en: Original Author
ru: Автор идеи

en: Torgny Nyblom
ru: Торни Ниблом (Torgny Nyblom)

en: Git Migration
ru: Перенос исходного кода на Git

[ctx: @info:status]
en:  Initializing...
ru:  Инициализация...

[ctx: @title:menu create new pim items (message,calendar,to-do,etc.)]
en: New
ru: Создать

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Kontact...
ru: Настроить Kontact...

[ctx: @info:status]
en: Configure Kontact
ru: Настроить Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can configure Kontact.
ru: Будет открыто диалоговое окно настройки Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Kontact Introduction
ru: &Введение в Kontact

[ctx: @info:status]
en: Show the Kontact Introduction page
ru: Показать страницу вводной информации о Kontact

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option to see the Kontact Introduction page.
ru: Показать страницу вводной информации о Kontact.

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide/Show the component sidebar
ru: Скрыть или показать боковую панель модулей

[ctx: @info:status]
en: Hide/Show the component sidebar
ru: Скрыть или показать боковую панель модулей

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to show or hide the component sidebar as desired.
ru: Позволяет показать или скрыть боковую панель модулей.

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ru: <qt>Это действие полностью скроет меню. Чтобы снова вывести его, нажмите %1.</qt>

en: Hide menu bar
ru: Скрытие строки меню

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Plugin %1", plugin->title() ) );
en: Switch to plugin %1
ru: Переключить на модуль %1

[ctx: @info:status]
en: Application is running standalone. Foregrounding...
ru: Приложение запущено автономно. Приоритетное обслуживание...

[ctx: @info]
en: Cannot load part for %1.
ru: Не удалось загрузить компонент %1

[ctx: @title:window Plugin dependent window title]
en: %1 - Kontact
ru: %1 — Kontact

en: The KDE Personal Information Management Suite.
ru: Персональный информационный менеджер от KDE

en: Read Manual
ru: Прочитать руководство

en: Learn more about Kontact and its components
ru: Узнать больше о Kontact и его компонентах

en: Visit Kontact Website
ru: Посетить веб-сайт Kontact

en: Access online resources and tutorials
ru: Просмотреть информацию и обучающие материалы в Интернете

en: Setup your Accounts
ru: Настроить учётные записи

en: Prepare Kontact for use
ru: Подготовить Kontact для работы

[ctx: @info:status]
en: Sidebar is hidden. Show the sidebar again using the %1 key.
ru: Боковая панель скрыта. Нажатие клавиши %1 покажет её снова.
