kontrast - en to el translation catalogue (37 entries)

en: Font size %1px is bad with the current contrast
el: Το μέγεθος γραμματοσειράς %1px δεν είναι καλό με την τρέχουσα αντίθεση

en: Font size %1px is good with the current contrast
el: Το μέγεθος γραμματοσειράς %1px είναι καλό με την τρέχουσα αντίθεση

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
el: Το μέγεθος γραμματοσειράς %1px είναι τέλειο με την τρέχουσα αντίθεση

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
el: Μια εφαρμογή ελέγχου αντίθεσης

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
el: Συντηρητής και δημιουργός

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
el: Κείμενο στην κύρια σελίδα CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
el: Σύστημα υποστήριξης SQLite για τα προτιμώμενα χρώματα

[ctx: @title:menu]
en: Favorite Colors
el: Προτιμώμενα χρώματα

[ctx: @action:tooltip]
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: @action:button]
en: Text: %1
el: Κείμενο: %1

[ctx: @action:button]
en: Background: %1
el: Φόντο: %1

[ctx: @info:inline]
en: Background color copied to clipboard
el: Το χρώμα του φόντου αντιγράφτηκε στο πρόχειρο

[ctx: @info:inline]
en: Text color copied to clipboard
el: Το χρώμα του κειμένου αντιγράφτηκε στο πρόχειρο

[ctx: @info:inline]
en: Color copied to clipboard
el: Το χρώμα αντιγράφτηκε στο πρόχειρο

[ctx: @title:menu]
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: @title:heading]
en: Contrast
el: Αντίθεση

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
el: Η αντίθεση είναι η χρωματική διαφορά ανάμεσα σε δύο αντικείμενα που τους επιτρέπει να γίνονται διακριτά. Στην οπτική αντίληψη στον πραγματικό κόσμο, η αντίθεση καθορίζεται από τη διαφορά στο χρώμα και στη λαμπρότητα του αντικειμένου και των άλλων αντικειμένων μέσα στο ίδιο οπτικό πεδίο.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
el: Τιμή αντίθεσης 21 σημαίνει τέλεια αντίθεση (συνήθως μαύρο σε λευκό) και τιμή 0 σημαίνει ότι τα δύο χρώματα είναι ίδια.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
el: Για το κανονικό κείμενο, η αναλογία αντίθεσης πρέπει να είναι τουλάχιστον 4.5 για τη συμμόρφωση με το WCAG AA πρότυπο και μια αναλογία αντίθεσης 7 ή περισσότερο απαιτείται για συμμόρφωση με το WCAG AAA πρότυπο.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
el: Για μεγάλο κείμενο, η αναλογία αντίθεσης πρέπει να είναι τουλάχιστον 3 για τη συμμόρφωση με το WCAG AA πρότυπο και μια αναλογία αντίθεσης 4.5 ή περισσότερο απαιτείται για συμμόρφωση με το WCAG AAA πρότυπο.

[ctx: @title:menu]
en: Contrast Checker
el: Έλεγχος αντίθεσης

[ctx: @title:menu]
en: About
el: Περίγραμμα

[ctx: @label]
en: Contrast ratio: %1
el: Αναλογία αντίθσης: %1

en: Perfect for normal and large text
el: Τέλεια για κανονικό και μεγάλο κείμενο

en: Perfect for large text and good for normal text
el: Τέλεια για μεγάλο κείμενο και καλή για κανονικό

en: Good for large text and bad for normal text
el: Καλή για μεγάλο κείμενο και κακή για κανονικό

en: Bad for large and normal text
el: Κακή για μεγάλο και κανονικό κείμενο

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
el: Η αντίθεση είναι η διαφορά στην ακτινοβολία ή στο χρώμα η οποία καθιστά ένα αντικείμενο (ή την αναπαράστασή του σε μια εικόνα ή οθόνη) διακριτό. Στην οπτική αντίληψη στον πραγματικό κόσμο, η αντίθεση ορίζεται από τη διαφορά στο χρώμα και στη λαμπρότητα του αντικειμένου και των άλλων αντικειμένων μέσα στο ίδιο οπτικό πεδίο.

[ctx: @label]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: @label]
en: Hue: %1°
el: Απόχρωση: %1

[ctx: @label]
en: Saturation: %1
el: Κορεσμός: %1

[ctx: @label]
en: Lightness: %1
el: Χρωματικό πλάτος: %1

[ctx: @label]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: @label]
en: Font size: %1px
el: Μέγεθος γραμματοσειράς: %1px

[ctx: @action:button]
en: Invert
el: Αντιστροφή

[ctx: @action:button]
en: Randomize
el: Τυχαιοποίηση

[ctx: @action:button]
en: Mark as Favorite
el: Να σημειωθεί ως προτιμώμενο
