kontrast - en to fi translation catalogue (38 entries)

en: Font size %1px is bad with the current contrast
fi: Fonttikoko %1 px on huono nykyisellä kontrastilla

en: Font size %1px is good with the current contrast
fi: Fonttikoko %1 px on hyvä nykyisellä kontrastilla

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
fi: Fonttikoko %1 px on täydellinen nykyisellä kontrastilla

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
fi: Kontrastintarkistussovellus

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
fi: Ylläpitäjä ja luoja

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
fi: Pääsivun teksti CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
fi: Suosikkivärien SQLite-taustaosa

[ctx: @title:menu]
en: Favorite Colors
fi: Suosikkivärit

[ctx: @action:tooltip]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Text: %1
fi: Teksti: %1

[ctx: @action:button]
en: Background: %1
fi: Tausta: %1

[ctx: @action:button]
en: Apply
fi: Käytä

[ctx: @info:inline]
en: Background color copied to clipboard
fi: Taustaväri kopioitu leikepöydälle

[ctx: @info:inline]
en: Text color copied to clipboard
fi: Tekstiväri kopioitu leikepöydälle

[ctx: @info:inline]
en: Color copied to clipboard
fi: Väri kopioitu leikepöydälle

[ctx: @title:menu]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: @title:heading]
en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
fi: Kontrasti on väriero, joka tekee kahdesta kohteesta erottuvia. Todellisen maailman visuaalisessa hahmotuksessa kontrastin määrittää tarkasteltavan kohteen ja muiden samassa näkökentässä olevien kohteiden värin ja kirkkauden ero.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
fi: Kontrastikerroin 21 osoittaa täydellistä kontrastia (yleensä mustaa valkoisella), ja arvo 0 osoittaa kahden värin olevan samat.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
fi: Tavallisen kokoiselle tekstille kontrastikertoimen tulisi olla vähintään 4,5 ollakseen WCAG AA -standardin mukainen, ja kerroin 7 tai enemmän vaaditaan WCAG AAA -standardin mukaisuuteen.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
fi: Suurelle tekstille kontrastikertoimen tulisi olla vähintään 3 ollakseen WCAG AA -standardin mukainen, ja kerrointa 4,5 tai enemmän vaaditaan WCAG AAA -standardin mukaisuuteen.

[ctx: @title:menu]
en: Contrast Checker
fi: Kontrastin tarkistus

[ctx: @title:menu]
en: About
fi: Tietoa

[ctx: @label]
en: Contrast ratio: %1
fi: Kontrastikerroin: %1

en: Perfect for normal and large text
fi: Täydellinen tavallisen kokoiselle ja suurelle tekstille

en: Perfect for large text and good for normal text
fi: Täydellinen suurelle ja hyvä tavallisen kokoiselle tekstille

en: Good for large text and bad for normal text
fi: Hyvä suurelle ja huono tavallisen kokoiselle tekstille

en: Bad for large and normal text
fi: Huono suurelle ja tavallisen kokoiselle tekstille

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
fi: Kontrasti on luminanssi- tai väriero, joka tekee kohteesta (tai sen kuvasta näytöllä) erottuvan. Todellisen maailman visuaalisessa hahmotuksessa kontrastin määrittää tarkasteltavan kohteen ja muiden samassa näkökentässä olevien kohteiden värin ja kirkkauden ero.

[ctx: @label]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @label]
en: Hue: %1°
fi: Sävy: %1°

[ctx: @label]
en: Saturation: %1
fi: Kylläisyys: %1

[ctx: @label]
en: Lightness: %1
fi: Valoisuus: %1

[ctx: @label]
en: Background
fi: Tausta

[ctx: @label]
en: Font size: %1px
fi: Fonttikoko: %1 px

[ctx: @action:button]
en: Invert
fi: Käännä

[ctx: @action:button]
en: Randomize
fi: Satunnaista

[ctx: @action:button]
en: Mark as Favorite
fi: Merkitse suosikiksi
