kontrast - en to gl translation catalogue (38 entries)

en: Font size %1px is bad with the current contrast
gl: %1 px é un tamaño de tipo de letra malo para o contraste actual.

en: Font size %1px is good with the current contrast
gl: %1 px é un tamaño de tipo de letra bo para o contraste actual.

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
gl: %1 px é un tamaño de tipo de letra perfecto para o contraste actual.

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
gl: Unha aplicación de comprobación de contraste

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
gl: Mantemento e creación.

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
gl: Texto na páxina principal: CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
gl: Motor de SQLite para as cores favoritas.

[ctx: @title:menu]
en: Favorite Colors
gl: Cores favoritas

[ctx: @action:tooltip]
en: Remove
gl: Retirar

[ctx: @action:button]
en: Text: %1
gl: Texto: %1

[ctx: @action:button]
en: Background: %1
gl: Fondo: %1

[ctx: @action:button]
en: Apply
gl: Aplicar

[ctx: @info:inline]
en: Background color copied to clipboard
gl: A cor de fondo copiouse no portapapeis.

[ctx: @info:inline]
en: Text color copied to clipboard
gl: O texto copiouse no portapapeis.

[ctx: @info:inline]
en: Color copied to clipboard
gl: A cor copiouse no portapapeis.

[ctx: @title:menu]
en: Help
gl: Axuda

[ctx: @title:heading]
en: Contrast
gl: Contraste

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
gl: O contraste é a diferenza de for entre dous obxectos que permite distinguilos. Na percepción visual da realidade, o contraste determínao a diferenza de cor e brillo do obxecto con respecto ao resto de obxectos dentro do mesmo campo de visión.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
gl: Un valor de contraste de 21 indica un contraste perfecto (normalmente negro sobre branco), e un valor de 0 indica que as cores son idénticas.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
gl: Para texto normal, a taxa de contraste debería ser polo menos de 4,5 para cumprir co estándar AA de WCAG, e para o AAA requírese unha taxa de contraste de 7 ou máis.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
gl: Para texto grande, a taxa de contraste debería ser polo menos de 3 para cumprir co estándar AA de WCAG, e para o AAA requírese unha taxa de contraste de 4,5 ou máis.

[ctx: @title:menu]
en: Contrast Checker
gl: Comprobador de contraste

[ctx: @title:menu]
en: About
gl: Sobre

[ctx: @label]
en: Contrast ratio: %1
gl: Taxa de contraste: %1

en: Perfect for normal and large text
gl: Perfecto para texto normal e grande.

en: Perfect for large text and good for normal text
gl: Perfecto para texto grande e bo para texto normal.

en: Good for large text and bad for normal text
gl: Bo para texto grande e malo para texto normal.

en: Bad for large and normal text
gl: Malo para texto grande e normal.

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
gl: O contraste é a diferenza de luminosidade e cor que permite distinguir un obxecto (ou a súa representación nunha imaxe ou pantalla). Na percepción visual da realidade, o contraste determínao a diferenza entre a cor e brillo dun obxecto e o do resto de obxectos no mesmo campo de visión.

[ctx: @label]
en: Text
gl: Texto

[ctx: @label]
en: Hue: %1°
gl: Ton: %1°

[ctx: @label]
en: Saturation: %1
gl: Saturación: %1

[ctx: @label]
en: Lightness: %1
gl: Luminosidade: %1

[ctx: @label]
en: Background
gl: Fondo

[ctx: @label]
en: Font size: %1px
gl: Tamaño do tipo de letra: %1 px

[ctx: @action:button]
en: Invert
gl: Inverter

[ctx: @action:button]
en: Randomize
gl: Aleatorio

[ctx: @action:button]
en: Mark as Favorite
gl: Marcar como favorita
