kontrast - en to it translation catalogue (39 entries)

en: Favorite colors
it: Colori preferiti

en: Text: %1
it: Testo: %1

en: Background: %1
it: Sfondo: %1

en: Remove
it: Rimuovi

en: Background color copied to clipboard
it: Colore di sfondo copiato negli appunti

en: Text color copied to clipboard
it: Colore del testo copiato negli appunti

en: Color copied to clipboard
it: Colore copiato negli appunti

en: Help
it: Aiuto

en: Contrast
it: Contrasto

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
it: Il contrasto è la differenza di colore tra due oggetti che li rende distinguibili. Nella percezione visiva del mondo reale, il contrasto è determinato dalla differenza di colore e di luminosità dell'oggetto con gli altri oggetto nello stesso campo visivo.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
it: Un valore di contrasto di 21 indica un contrasto perfetto (in genere nero su bianco), mentre il valore 0 indica che i colori sono lo stesso.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
it: Il rapporto di contrasto per il testo normale dovrebbe essere almeno di 4,5 per essere conforme allo standard WCAG AA, e di 7 o più per il WCAG AAA.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
it: Il rapporto di contrasto per il testo grande dovrebbe essere almeno di 3 per essere conforme allo standard WCAG AA, e di 4,5 o più per il WCAG AAA.

en: Contrast Checker
it: Controllo del contrasto

en: Favorite Colors
it: Colori preferiti

en: About
it: Informazioni su

en: Contrast ratio: %1
it: Rapporto di contrasto: %1

en: Perfect for normal and large text
it: Perfetto per testo normale e grande

en: Perfect for large text and good for normal text
it: Perfetto per il testo grande, buono per quello normale

en: Good for large text and bad for normal text
it: Buono per il testo grande, ma scadente per quello normale

en: Bad for large and normal text
it: Scadente per testo grande e normale

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
it: Il contrasto è la differenza di luminosità o di colore che rende un oggetto (o la sua rappresentazione in un'immagine o in uno schermo) distinguibile. Nella percezione visiva del mondo reale, il contrasto è determinato dalla differenza di colore e di luminosità dell'oggetto con gli altri oggetto nello stesso campo di vista.

en: Text
it: Testo

en: Hue %1°
it: Tonalità %1°

en: Saturation %1
it: Saturazione %1

en: Lightness %1
it: Chiarezza %1

en: Background
it: Sfondo

en: Font Size %1px
it: Dimensione del carattere %1px

en: Invert
it: Inverti

en: Randomize
it: Casuale

en: Mark as favorite
it: Segna come preferito

en: Failed to save color
it: Impossibile salvare il colore

en: Font size %1px is bad with the current contrast
it: La dimensione del carattere a %1px non va bene col contrasto corrente

en: Font size %1px is good with the current contrast
it: La dimensione del carattere a %1px è buona col contrasto corrente

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
it: La dimensione del carattere a %1px è perfetta col contrasto corrente

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
it: Un'applicazione per il controllo del contrasto

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
it: Responsabile e creatore

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
it: Testo nella pagina principale CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
it: Motore SQLite per i colori preferiti
