kontrast - en to sv translation catalogue (37 entries)

en: Favorite colors
sv: Favoritfärger

en: Background: %1
sv: Bakgrund: %1

en: Remove
sv: Ta bort

en: Background color copied to clipboard
sv: Bakgrundsfärg kopierad till klippbordet

en: Text color copied to clipboard
sv: Textfärg kopierad till klippbordet

en: Color copied to clipboard
sv: Färg kopierad till klippbordet

en: Help
sv: Hjälp

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Contrast is the difference in color between two objects that allows them to be distinguished. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
sv: Kontrast är skillnaden i färg mellan två objekt som gör att de är särskiljbara. I visuell perception av den verkliga världen bestäms kontrast av skillnaden i färg och ljusstyrka mellan objektet och andra objekt i samma synfält.

en: A contrast value of 21 indicates a perfect contrast (usually black on white), and a value of 0 indicate that the two colors are the same.
sv: Kontrastvärdet 21 anger perfekt kontrast (oftast svart på vitt), och värdet 0 anger att de två färgerna är likadana.

en: For normal text, the contrast ratio should be at least of 4.5 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 7 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
sv: För normal text ska kontrastförhållandet vara minst 4,5 för att uppfylla standarden WCAG AA och ett kontrastförhållande på 7 eller mer krävs för att uppfylla standarden WCAG AAA.

en: For large text, the contrast ratio should be at least of 3 to conform to the WCAG AA standard and a contrast ratio of 4.5 or more is required to conform with the WCAG AAA standard.
sv: För stor text ska kontrastförhållandet vara minst 3 för att uppfylla standarden WCAG AA och ett kontrastförhållande på 4,5 eller mer krävs för att uppfylla standarden WCAG AAA.

en: Contrast Checker
sv: Kontrastkontroll

en: Favorite Colors
sv: Favoritfärger

en: About
sv: Om

en: Contrast ratio: %1
sv: Kontrastförhållande: %1

en: Perfect for normal and large text
sv: Perfekt för normal och stor text

en: Perfect for large text and good for normal text
sv: Perfekt för stor text och bra för normal text

en: Good for large text and bad for normal text
sv: Bra för stor text och dålig för normal text

en: Bad for large and normal text
sv: Dålig för stor och normal text

en: Contrast is the difference in luminance or color that makes an object (or its representation in an image or display) distinguishable. In visual perception of the real world, contrast is determined by the difference in the color and brightness of the object and other objects within the same field of view.
sv: Kontrast är skillnaden i luminositet eller färg som gör att ett objekt (eller dess representation på en bild eller skärm) särskiljbar. I visuell perception av den verkliga världen bestäms kontrast av skillnaden i färg och ljusstyrka mellan objektet och andra objekt i samma synfält.

en: Hue %1°
sv: Färgton %1°

en: Saturation %1
sv: Färgmättnad %1

en: Lightness %1
sv: Ljushet %1

en: Background
sv: Bakgrund

en: Font Size %1px
sv: Teckenstorlek %1 bildpunkter

en: Invert
sv: Invertera

en: Randomize
sv: Slumpmässig

en: Mark as favorite
sv: Markera som favorit

en: Failed to save color
sv: Misslyckades spara färg

en: Font size %1px is bad with the current contrast
sv: Teckenstorlek %1 bildpunkter är dålig med aktuell kontrast

en: Font size %1px is good with the current contrast
sv: Teckenstorlek %1 bildpunkter är bra med aktuell kontrast

en: Font size %1px is perfect with the current contrast
sv: Teckenstorlek %1 bildpunkter är perfekt med aktuell kontrast

[ctx: @title]
en: A contrast checker application
sv: Ett program för kontrastkontroll

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and creator
sv: Utvecklare och skapare

[ctx: @info:credit]
en: Text on the main page CC-BY-SA-4.0
sv: Text på huvudsidan CC-BY-SA-4.0

[ctx: @info:credit]
en: SQLite backend for favorite colors
sv: SQLite-gränssnitt för favoritfärger
