konversation - en to bs translation catalogue (1487 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
bs: &Umetni

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
bs: &Prozor

en: You need to specify a command.
bs: Trebate specificirati komandu.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
bs: Komanda je izvršena uspješno, ali nije vratila izlaz ili samo prazne znakove.

en: The media script requires Python %1 or higher.
bs: Medijski skript zahtijeva Python %1 ili viši.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
bs: greška pri listanju aktivnih izvođača medija.

en: No running audio players found.
bs: Nema pokrenutih audio izvođača.

en: No running video players found.
bs: Nema pokrenutih video izvođača.

en: "%1" is not running.
bs: %1 ne radi.

en: No running media players found.
bs: Nema pokrenutih medijskih izvođača.

en: Nothing is playing in %1.
bs: Nista se ne igra u %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
bs: Niti jedan audio izvođač (%1) ne izvodi ništa.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
bs: Niti jedan video izvođač (%1) ne izvodi ništa.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
bs: Niti jedan medijski izvođač (%1) ne izvodi ništa.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
bs: DFesila se greška pri preuzimanju metapodataka s %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
bs: Problem s regularnim izrazom navedenim u REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
bs: %1 nije javio metapodatke potrebne za prikaz poruke.

en: There is a problem in the output format configuration.
bs: Ima problem u konfiguraciji izlaznog formata.

en: media v%1 for Konversation.
bs: medij v%1 za Konversation.

en: Usage:
bs: Upotreba:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
bs: "/media" - prijavi šta prvi nađeni izvođač izvodi.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
bs: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - prijavi šta se izvodi u poznatom audio ili video izvođaču.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
bs: "/media { Player }" - izvijesti šta se izvodi u navedenom izvođaču ako je pronađeno.

en: D-Bus
bs: D‑bus

en: Konversation Bookmarks Editor
bs: Konversation-ov uređivač markera

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
bs: Diffie-Hellman razmjena ključeva nije podržana vašom Qt kriptografskom arhitekturom (QCA). Vjerovatno vam je potreban dodatni pružalački priključak. Diffie-Hellman podrška za razmjenu ključeva je data sa qca-ossl dodatkom.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
bs: Blowfish u lancu šifara (CBC) režimu nije podržan vašom Qt kriptografskom arhitekturom (QCA). Vjerovatno vam je potreban dodatni pružalački priključak za QCA. Blowfish podrška je obično omogućena qca-ossl priključkom.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
bs: Blowfish u elektronskom šifarničkom (ECB) režimu nije podržana vašom Qt kriptografskom arhitekturom (QCA). Vjerovatno vam je potreban dodatni pružalački priključak za QCA. Blowfish podrška je obično omogućena qca-ossl priključkom.

en: topic protection
bs: zaštita teme

en: no messages from outside
bs: bez poruka spolja

en: secret
bs: tajno

en: invite only
bs: samo na poziv

en: private
bs: privatno

en: moderated
bs: moderisano

en: password protected
bs: zaštićeno lozinkom

en: anonymous
bs: anonimno

en: no colors allowed
bs: boje nisu dozvoljene

en: user limit
bs: korisnicki limit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
bs: Novi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
bs: Alijas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
bs: Zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
bs: &Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
bs: U&kloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
bs: Alijas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
bs: Zamjena:

en: Outgoing
bs: Odlazeći

en: Incoming
bs: Dolazeći

en: Both
bs: Oboje

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
bs: Novo

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
bs: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
bs: Zamijeni u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
bs: Nađi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
bs: Zamijeni sa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
bs: No&vo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
bs: U&kloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
bs: Zamijeni u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
bs: Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
bs: Zamijeni sa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
bs: Uključi &vremenske pečate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
bs: Pri&kaži datume

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
bs: Prikaži &istorijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
bs: &Linije:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
bs: &Raspored

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
bs: Prikaži &temu kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
bs: Prikaži dugmadi &kanalskih režima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
bs: Prikaži listu &nadimaka i brza dugmad kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
bs: Prikaži maske &domaćina u listi nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
bs: Prikaži prava imena u listi nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
bs: Prikaži &brzu dugmad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
bs: Prikaži &kutiju za promjenu sopstvenog nadimka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
bs: Prikaži klizačku t&raku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
bs: Uključi &pozadinsku sliku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
bs: P&utanja:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
bs: Općenito

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
bs: Oglašava sistemsko zvono kada primite ASCII kontrolni znak BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
bs: Uključi sistemsko &zvono pri dolazećim ASCII BEL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
bs: Sa&krij događaje pridruživanja/napuštanja/nadimaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
bs: Ne proširuj promjenljive pri slanju teksta na server. Promjenljiva počinje sa  '%'; na primjer, %B će se proširiti na znakove potrebne da se tekst podeblja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
bs: Isključi &proširivanje promjenljivih (npr. %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
bs: &Preusmjeri statusne poruke u statusni prozor servera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
bs: Drži znakovni niz režima kanala kao kombinaciju znakova, umjesto prevođenja u ljudski čitljive riječi. Npr. „*** Režimi kanala: bez poruka izvan“ postaće „*** Režimi kanala: n“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
bs: Prikaži sirove znakove mod (npr. + o) umjesto opisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
bs: Koliko linija čuvati u baferima, 0 = neograničeno

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
bs: Neograničeno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
bs: Ako je označeno, samo događaji koje se tiču aktivnih i praćenih nadimaka će biti prikazani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
bs: Osim za praćene nadimke i aktivne nadimke tokom

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
bs: zadnjih 10 min

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
bs: zadnjeg sata

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
bs: zadnji dan

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
bs: prosle sedmice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
bs: Linije podsjećanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
bs: Ubacuje liniju za sjećanje u prozor za razgovor kada se prebacite ne drugi prozor za razgovor ili minimizirate aplikaciju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
bs: Označava posljednju poziciju u prozoru ćaskanja prije skrivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
bs: Ukloni liniju tek kada treba prikazati novi tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
bs: Prikaži ručno ubačene linije u svim prozorima ćaskanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
bs: Uključi automatsku potragu informacija o korisniku (/WHO)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
bs: Posebne boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
bs: &Koristite posebne boje za polje unosa, listu nadimaka i listu kartica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
bs: Po&zadina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
bs: Poruka &servera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
bs: &Hiperveza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
bs: Poruka &kanala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
bs: &Akcija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
bs: Povratni &dnevnik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
bs: Poruka &naredbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
bs: Poruka &upita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
bs: &Vremenski pečat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
bs: A&lternativna pozadina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
bs: Obojeni nadimci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
bs: &Sopstvena boja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
bs: Ako uključite ovu opciju, kodovi boja dodati IRC porukama rezultovaće obojenim tekstom u vašem prozoru za razgovor. Kodove boja možete dodavati svojim porukama pomoću Ubaci -> IRC boja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
bs: &Dozvoli obojeni tekst u IRC porukama

en:  second |  seconds
bs[0]:  sekunda
bs[1]:  sekunde
bs[2]:  sekundi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
bs: Uključi automatsko ponovno povezivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
bs: Zastoj prije ponovnog povezivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
bs: Pokušaji ponovnog povezivanja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
bs: Ispravljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
bs: Prikaži &neobrađen dnevnički prozor pri povezivanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
bs: Šifrovanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
bs: Podrazumijevana vrsta šifrovanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
bs: ⁠ECB ili režim „elektronske kodne knjige“ podržavaju mnogi klijenti, kao što su FISH i Mirckripcija, ali se generalno smatra nesigurnim.
    
    CBC ili režim „lanaca šifrarskih blokova“ nije podržan u FISH‑u ali jeste u Mirckripciji. Ako planirate da koristite razmjenu ključeva najbolje je da prvo saznate da li vaš sagovornik ima klijent koji može da koristi CBC jer u suprotnom vi ćete moći da vidite šta on piše, ali on neće moći da vidi šta vi pišete.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
bs: Elektronska kodna knjiga (⁠ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
bs: Lanci šifrarskih blokova (CBC)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
bs: Proksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
bs: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ProxyType)
en: Socks v5
bs: SOKS‑5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
bs: Adresa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
bs: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
bs: Lozinka:

en:  byte |  bytes
bs[0]:  bajt
bs[1]:  bajtovi
bs[2]:  bajtovi

en: Network Interface
bs: Mrežni interfejs

en: Reply From IRC Server
bs: Odgovor sa IRC servera

en: Specify Manually
bs: Navedite ručno

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
bs: DCC_podešavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
bs: &Direktorij preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
bs: Dod&aj pošiljaoca imenu datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
bs: &Napravi direktorij za pošiljaoca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
bs: Pretvoriti razmake u donje crte u imenima datoteka  prije slanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
bs: Automat&ski prihvati ponudu za preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
bs: Au&tomatski nastavi preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
bs: Uključi brzo DCC slanje (možda &neće raditi sa svim klijentima)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
bs: Uključi pasivno DCC slanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
bs: Automatski prihvati ponudu DCC ćaskanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
bs: Uključi UPnP za NAT prolaz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
bs: Ako je ova opcija uključena, DCC prenosi za IPv6 veze obavljaće se preko IPv4 interfejsa postavljenog ovdje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
bs: Vrati se na IPv&4 interfejs za DCC slanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
bs: DCC isticanje vremena slanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
bs: Veličina &bafera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
bs: &Metod za dobavljanje sopstvenog IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
bs: &Sopstveni IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
bs: Portovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
bs: Uključi navedene &portove za server DCC prijenosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
bs: za

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
bs: Uključi određene p&ortove za DCC razgovor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
bs: Tekst ćaskanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
bs: Lista nadimaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
bs: Traka za tabove:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
bs: Prikaži MOTD (poruku dana) fiksnim fontom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
bs: Koristi &fiksni font za MOTD poruke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
bs: Prikaži boldirane nadimke pošiljaoca u pregledu razgovora

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
bs: Uključi sistemsku kasetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
bs: Ko&risti sistemsku kasetu za obavještenje o novoj poruci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
bs: Samo &obavijesti kada je okinuto isticanje ili je vaš trenutni nadimak upotrebljen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
bs: Sakrij prozor po pokretanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
bs: Dovršavanje nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
bs: Režim do&vršavanja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
bs: Kruženje u liniji

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
bs: Nalik na školjku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
bs: Nalik na školjku sa kutijom za dovršavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
bs: &Sufiks na početku linije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
bs: &Drugdje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
bs: Razlikuje mala i velika slova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
bs: Ostalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
bs: Isključi obavještenja tokom &odsutnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
bs: Koristi poseban web &pretraživač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
bs: Znak &naredbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
bs: Poseban odgovor na &verziju:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
bs: <qt>Ovde možete postaviti poseban odgovor na zahtjeve <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
bs: Polje za unos se proširuje tekstom

en: Select Sound File
bs: Izaberite zvučnu datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
bs: Uključi &zvuke za istaknute

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
bs: U&vijek istakni moj trenutni nadimak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
bs: Uvijek istakni &moje linije:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
bs: Lista isticanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
bs: Isticanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
bs: Zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
bs: Auto. tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
bs: Prozori ćaskanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
bs: &Uzorak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
bs: Boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
bs: &Zvuk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
bs: Testiraj zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
bs: Prozori ćaskanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
bs: Ovo osvjetljenje će biti samo traženo u čat prozorima koji se nalaze na ovoj listi po imenu, ili u svim chat prozora ako je polje ostalo prazno. Višestruka imena moraju da budu razdvojena zarezima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
bs: Omogući &notifikacije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
bs: Model

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
bs: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
bs: Model:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
bs: Tipovi poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
bs: Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
bs: Obavještenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
bs: Upitnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
bs: Pozovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
bs: Ukloni &sve

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
bs: Sakrij klizačku traku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
bs: Aktiviraj ako želiš da sve IRC linije unosa provjere vaš pravopis dok kucate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
bs: Aktiviranje ovoga ce uzrokovati da polje unosa raste vertikalno kada se napuni.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
bs: Pokreni sa skrivenim glavnim prozorom

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
bs: Prikaži &prava imena pored nadimaka

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
bs: Otvori po pokretanju karticu nadgledanih nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
bs: Poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
bs: Lična poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
bs: Trenutni korišteni nadimak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
bs: Istaknuti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
bs: Događaji kanala su promjene načina rada ili dolazak/odlazak korisnika sa kanala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
bs: Događaj na kanalu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
bs: Događaji aplikacije se dešavaju u karticama Konsole, DCC Status  i druge kartice aplikacija se ne koriste direktno za razgovor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
bs: Događaj u aplikaciji

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
bs: Uključi &logiranje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
bs: Bilježi samo privatne konverzacije (upiti, DCC ćaskanja)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
bs: Koristi &mala slova za imena dnevničkih datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
bs: &Dodaj ime domaćina imenima dnevničkih datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
bs: Putanja &dnevničke datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
bs: Koristi sistemski uređivač teksta za otvaranje dnevnika

en: Normal Users
bs: Normalni korisnici

en: Voice (+v)
bs: Glas (+g)

en: Halfops (+h)
bs: Poluoper. (+p)

en: Operators (+o)
bs: Operatori (+o)

en: Channel Admins (+p)
bs: Administratori kanala (+p)

en: Channel Owners (+q)
bs: Vlasnici kanala (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
bs: &Naredba koja se izvršava pri dvokliku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
bs: Sortiraj bez razlikovanja &malih i velikih slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
bs: Sortiraj po &aktivnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
bs: Sortiraj po s&tatusu korisnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
bs: (Preuredi poredak sortiranja nadimaka sa vuci i ispusti)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
bs: Režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
bs: Objašnjenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
bs: &Uključi ekranski prikaz (OSD)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
bs: &Ekranski prikaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
bs: &Crtaj sjenke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
bs: Font za OSD:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
bs: Pri&kaži OSD poruku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
bs: Ako se &moj nadimak pojavi u poruci kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
bs: Pri &bilo kojoj poruci kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
bs: Pri aktivnosti &upita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
bs: Pri događajima pri&druživanja/odlaženja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
bs: Uključi posebne boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
bs: Boja &teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
bs: Boja &pozadine:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
bs: &Ostala podešavanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
bs: &Trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
bs: &Ekran:

en: Default Identity
bs: Podrazumijevani identitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
bs: Dostupni vlasnici mjesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
bs: %c: tekući kanal
    %i: Sadržaj ulaza
    %k: Kanalski ključ
    %K: lozinka za server
    %n: pošalji naredbu direktno serveru umjesto mojoj ulaznoj liniji%o: tekući nadimak
    %s <termin> izraz kojim se razdvajaju nadimci u %u
    %u: lista izabranih nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
bs: Ime dugmeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
bs: Akcija dugmeta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
bs: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
bs: Ime dugmeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
bs: Akcija dugmeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
bs: Prikaži dugmad kratice koji rade s nadimima u kontekstnim menijima nadimaka

en: Interface
bs: Interfejs

en: Behavior
bs: Ponašanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
bs: Obavještenja

en: Chat Window
bs: Prozor za razgovor

en: Nicklist Themes
bs: Teme liste nadimaka

en: Colors
bs: Boje

en: Fonts
bs: Fontovi

en: Quick Buttons
bs: Brza dugmad

en: Tabs
bs: Tabovi

en: Connection
bs: Veza

en:  line |  lines
bs[0]:  linija
bs[1]:  linije
bs[2]:  linija

en:  nick |  nicks
bs[0]:  nadimak
bs[1]:  nadimci
bs[2]:  nadimke

en: Nickname List
bs: Lista nadimaka

en: Command Aliases
bs: Alijasi naredbi

en: Auto Replace
bs: Automatska zamjena

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
bs: Ignoriši

en: Logging
bs: Prijavljivanje

en: Watched Nicknames
bs: Nadgledani nadimci

en: On Screen Display
bs: Prikaz na ekranu

en: Warning Dialogs
bs: Dijalozi upozorenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
bs: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
bs: Koristi tekst u boji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
bs: Koristi obojene LEDove

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
bs: Ako odaberete ovo, boje koje odaberete u Highlight postavkama će zamijeniti boje za "Trenutno korišteni nadimak" and "Istaknuto".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
bs: Daj prednost istaknutom prozoru za razgovor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
bs: Konfiguracija trake kartica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
bs: Postavljanje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
bs: Vrh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
bs: Dno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
bs: Lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
bs: Prikaži &close dugme na karticama

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
bs: Prikaži close dugme na &desnoj strani trake kartica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
bs: Fokusiraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
bs: &Fokusirati nove kartice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
bs: Fokusirati nove &upite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
bs: Miš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
bs: &Srednji klik na karticu zatvara je

en: Select Theme Package
bs: Izaberite paket tema

en: Failed to Download Theme
bs: Nisam uspio da preuzmem temu

en: Theme archive is invalid.
bs: Arhiva teme nije ispravna.

en: Cannot Install Theme
bs: Ne mogu da instaliram temu

en: Do you want to remove %1?
bs: Želite li da uklonite %1?

en: Remove Theme
bs: Ukloni temu

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
bs: Konfiguracija tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
bs: &Ukloni temu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
bs: Ikona za obične korisnike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
bs: Ikona za odsutne korisnike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
bs: Ikona za korisnike sa glasom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
bs: Ikona za korisnike sa ovlašćenjima polu‑operatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
bs: Ikona za korisnike sa ovlašćenjima operatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
bs: Ikona za korisnike sa ovlaštenjima administratora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
bs: Ikona za korisnike sa ovlaštenjima vlasnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
bs: Pregled:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
bs: ... primljen je poziv kanala

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
bs: ... snimanje dnevničke datoteke će snimiti samo vidljivi dio datoteke

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
bs: ... dnevnička datoteka će uskoro da bude obrisana

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
bs: ... otvoren upit se nalazi za nadimak koji je upravo bio označen kao ignorisan

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
bs: ... prenošenje konekcije na drugi server u istoj mreži

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
bs: ... kreiranje nove konekcije na već povezanu mrežu

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
bs: ... zatvaranje kartice od servera

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
bs: ... zatvaranje kanalske kartice

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
bs: ... zatvaranje kartice upita

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
bs: ... zatvaranje DCC chat taba

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
bs: ... izvor za listu kanala se ne može utvrditi iz trenutne kartice

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
bs: ... izabrali ste da sakrijete traku sa menijima

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
bs: ... kanal lista može da prouzrokuje isključenje zbog veličine za preuzimanje

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
bs: ... umetanje velike delove teksta

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
bs: ... napuštanje Konversation kroz sistemski ikonu

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
bs: ... izabrali ste da ignorišete nadimak

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
bs: ... izabrali ste da prestanete ignorišete nadimak

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
bs: ... napuštate Konversation dok DCC file transferi su aktivni

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
bs: ... neki znakovi u poruci su nespojivi sa aktivnim kodiranjem

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
bs: ... zatvaranje prozor će ga minimizirati u sistemskom uglu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
bs: Prikaži dijalog upozorenja na...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>
    Kada je posmatrač nadimaka uključen bićete obaviješteni kada se nadimci koji se pojavljaju u <b>Praćene mreže/Nadimci</b> listi dođu na mrežu ili van mreže.</p>
    <p>Možete otvoriti i prozor <b>Praćeni nadimci</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
bs: U&ključi nadgledanje nadimaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
bs: <qt>Kada je uključeno, prozor <b>Praćeni nadimci</b> će se automatski otvoriti kada startate Konversation.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kada dva puta kliknete na prozor  <b>Praćeni nadimci</b>ova
    komanda se smješta u <b>Unosnu liniju</b> na serverskom prozoru.</p>
    <p>Sljedeći simboli se koriste u komandi:</p><ul>
    <li>%u: Dva puta kluknut nadimak.</li>
    <li>%K: Serverska lozinka.</li>
    <li>%n: Pošalji komandu direktno na server umjesto unosne linije.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
bs: &Naredba koja se izvršava pri dvokliku na nadimak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
bs: <qt>
    <p>Kada dva puta kliknete na prozor  <b>Praćeni nadimci</b>ova
     komanda se smješta u <b>Unosnu liniju</b> na serverskom prozoru.</p>
    <p>Sljedeći simboli se koriste u komandi:</p><ul>
    <li>%u: Dva puta kluknut nadimak.</li>
    <li>%K: Serverska lozinka.</li>
    <li>%n: Pošalji komandu direktno na server umjesto unosne linije.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
bs: Konversation će provjeriti status dolje prikazanih nadimaka poslije svakog ovog perioda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
bs: Interval &osvježavanja:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
bs: Mreža je oborena, automatski će se ponovo povezati kad se vrati.

en: Error
bs: Greška

en: Reconnection attempts exceeded.
bs: Premašeni pokušaji ponovnog povezivanja.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
bs: Već ste povezani na %1. Želite li da otvorite još jednu vezu?

en: Already connected to %1
bs: Već konektovano na %1

en: Create connection
bs: Ostvari vezu

en: Switch Server
bs: Promijeni server

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
bs: Popunite <b>identitet</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
bs: Popunite svoje <b>pravo ime</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
bs: Navedite bar jedan <b>nadimak</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
bs: <qt>Vaš identitet „%1“ nije ispravno podešen:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
bs: Podešavanja identiteta

en: Edit Identity...
bs: Urediti identitet...

en: Error: %1
bs: Greška: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
bs: uzetiNadimak: Server %1 nije pronađen.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem DCC %1 zahtjev sagovorniku preko IRC servera.

en: Awaiting acceptance by remote user...
bs: Čekam prihvatanje udaljenog korisnika...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
bs: %1 (sa %2) nudi vam DCC %3

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
bs: Ponuda DCC %1 od %2

en: Accept
bs: Prihvati

en: Reject
bs: Odbaci

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
bs: Odbili ste ponudu DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
bs: Zahtjev za DCC %1 je odbijen

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem obrnuto DCC %1 odobrenje sagovorniku, preko IRC servera.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem obrnuto DCC %1 odobrenje sagovorniku, preko IRC servera.

en: Could not open a socket for listening: %1
bs: Nisam mogao da otvorim soket za slušanje: %1

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
bs: Tabla

[ctx: DCC extension]
en: Chat
bs: Ćaskanje

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
bs: Uspostavljena DCC %1 veza sa %2.

en: Socket error: %1
bs: Greška soketa: %1

en: Could not accept the client.
bs: Nisam mogao prihvatiti klijenta.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
bs: Uspostavljena DCC %1 veza sa %2.

en: Connection closed.
bs: Veza je zatvorena.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
bs: Želite li da zatvorite DCC %1 sa %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
bs: Zatvori DCC %1

en: Talking to yourself
bs: Pričate sami sa sobom

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
bs: Podrazumevano ( %1 )

en: Usage
bs: Upotreba

en: Usage: %1ME text
bs: Upotreba: %1ME tekst

en: Unknown command.
bs: Nepoznata naredba.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
bs: Primio sam nepoznat CTCP-%1 zahtjev od %2

en: No vacant port
bs: Nema slobodnih portova

en: Could not open a socket
bs: Nisam mogao da otvorim soket

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
bs: Pasivno slanje

en: Open
bs: Otvori

en: Select Recipient
bs: Izaberite primaoca

en: Select nickname and close the window
bs: Izaberite nadimak i zatvorite prozor

en: Close the window without changes
bs: Zatvori prozor bez izmjena

en: DCC Receive Question
bs: Pitanje za DCC primanje

en: O&riginal Filename
bs: I&zvorno ime datoteke

en: Suggest &New Filename
bs: Predloži &novo ime datoteke

en: Use as new default download folder
bs: Novi podrazumijevani direktorij za preuzimanje

en: &Resume
bs: &Nastavi

en: R&ename
bs: Pre&imenuj

en: Details
bs: Detalji

en: DCC Send
bs: DCC slanje

en: DCC Receive
bs: DCC primanje

en:  (Reverse DCC)
bs:  (Obrnuti DCC)

en: Unknown server
bs: Nepoznat server

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
bs: %1 na %2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
bs: Da, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
bs: Ne

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
bs: &lt; 1 sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
bs: Ime datoteke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
bs: Sagovornik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
bs: Sebi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
bs: Napredak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
bs: Mjesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
bs: Trenutna pozicija:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
bs: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
bs: Nastavljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
bs: Trenutna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
bs: Prosječna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
bs: Vrijeme prijenosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
bs: Procijenjeno preostalo vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
bs: Ponuđeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
bs: Pokrenuto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
bs: Završeno:

en: File
bs: Datoteka

en: Started At
bs: Pokrenuto

en: Progress
bs: Napredak

en: Position
bs: Položaj

en: Speed
bs: Brzina

en: Sender Address
bs: Adresa pošiljaoca

en: Remaining
bs: Ostalo je

en: %1/sec
bs: %1/sek.

en: Queued
bs: Na redu

en: Preparing
bs: Pripremam

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
bs: Nastupajuće

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
bs: Povezujem se

en: Receiving
bs: Primam

en: Sending
bs: Šaljem

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
bs: Gotovo

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
bs: Nije uspjelo

en: Aborted
bs: Prekinuto

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
bs: Na redu — Prijenos čeka na vas da prihvatite ili da odbacite

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
bs: Priprema — Prijenos provjerava da li postoje datoteke za nastavljanje

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
bs: Priprema — Prijenos skuplja podatke za slanje

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
bs: Nastupajuće — Prijenos čeka sagovornika da prihvati ili da odbije

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
bs: Povezivanje — Prijenos se povezuje sa sagovornikom

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
bs: Primanje — Prijenos prima podatke od sagovornika

en: Sending - Transfer is sending data to partner
bs: Slanje — Prijenos šalje podatke sagovorniku

en: Done - Transfer has completed successfully
bs: Gotovo — Prijenos je uspješno završen

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
bs: Neuspjelo — Prijenos nije uspio iz „nepoznatih razloga“

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
bs: Neuspjelo — Prijenos nije uspio: „%1“

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
bs: Prekinuto — Prijenos je prekinut od strane korisnika

en: Incoming Transfers
bs: Dolazni prenosi

en: Outgoing Transfers
bs: Odlazni prenosi

en: DCC Status
bs: DCC status

en: &Select All Items
bs: &Izaberi sve stavke

en: S&elect All Completed Items
bs: Izaberi sve &završene stavke

en: &Accept
bs: &Prihvati

en: Start receiving
bs: Počni primanje

en: A&bort
bs: Pre&kini

en: Abort the transfer(s)
bs: Prekini prenose

en: Resend
bs: Ponovi slanje

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
bs: &Očisti

en: Clear all selected Items
bs: Očisti sve izabrane stavke

en: Clear Completed
bs: Očisti završene

en: Clear Completed Items
bs: Očisti završene stavke

en: &Open File
bs: Otvori &datoteku

en: Run the file
bs: Pokreni datoteku

en: Open Location
bs: Otvori mjesto

en: Open the file location
bs: Otvori lokaciju datoteke

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
bs[0]: Izabrali ste %1 datoteku za izvršavanje. Želite li da nastavite?
bs[1]: Izabrali ste %1 datoteke za izvršavanje. Želite li da nastavite?
bs[2]: Izabrali ste %1 datoteka za izvršavanje. Želite li da nastavite?

en: The admin has restricted the right to receive files
bs: Administrator je ograničio pravo za primanje datoteka

en: Invalid sender address (%1)
bs: Neispravna adresa pošiljaoca (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
bs: Nepodržano pregovaranje (veličine datoteke =0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
bs: <b>Ne mogu kreirati direktorij ili odredište nije upisivo.</b><br/>Direktorij: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
bs: <b>Drugi prijenos koristi ovu datoteku.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
bs: Nisam mogao da napravim primjerak KIO-a

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
bs[0]: <b>Postoji djelimična datoteka.</b><br/>%2<br/>Veličina djelimične datoteke: %1 bajt<br/>
bs[1]: <b>Postoji djelimična datoteka.</b><br/>%2<br/>Veličina djelimične datoteke: %1 bajta<br/>
bs[2]: <b>Postoji djelimične datoteka.</b><br/>%2<br/>Veličina djelimične datoteke: %1 bajtova<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
bs: <b>Datoteka već postoji.</b><br/>%1 (%2)<br/>Pošiljalac prijavljuje veličinu datoteke %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
bs: <b>Nisam mogao da otvorim datoteku.<br/>Greška: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem obrnuto DCC SEND odobrenje sagovorniku, preko IRC servera.

en: Waiting for connection
bs: Čekam na vezu

en: Waiting for remote host's acceptance
bs: Čekam pristanak udaljenog domaćina

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem DCC RECV zahtjev za nastavak sagovorniku, preko IRC servera.

en: Unexpected response from remote host
bs: Neočekivani odziv udaljenog domaćina

en: Could not accept the connection (socket error).
bs: Nisam mogao da prihvatim vezu (greška soketa).

en: Transfer error
bs: Greška u prijenosu

en: KIO error: %1
bs: KIO greška: %1

en: Timed out
bs: Isteklo

en: The admin has restricted the right to send files
bs: Administrator je ograničio pravo na slanje datoteka

en: The url "%1" does not exist
bs: URL "%1" ne postoji

en: Enter Filename
bs: Unesite ime datoteke

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
bs: <qt>Datoteka koju šaljete osobi <i>%1</i> nema ime.<br/>Unesite ime datoteke koje će biti predstavljeno primaocu, ili otkažite DCC prijenos.</qt>

en: No filename was given
bs: Ime datoteke nije dato

en: Could not retrieve "%1"
bs: Nisam mogao da dobavim  "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
bs: Ne mogu da šaljem datoteku čija je veličina 0.

en: DCC SEND request was rejected
bs: DCC SEND zahtjev je odbijen

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
bs: Ne mogu da pošaljem DCC SEND zahtjev sagovorniku preko IRC servera.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
bs: Operacija je uspjela. Nikad ne bi trebalo da se desi u dijalogu greške.

en: Could not read from file "%1".
bs: Nisam mogao da čitam iz datoteke  "%1".

en: Could not write to file "%1".
bs: Nisam mogao da pišem u datoteku  "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
bs: Došlo je do kobne, nepovratne greške.

en: Could not open file "%1".
bs: Nisam mogao da otvorim datoteku "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
bs: Operacija je neočekivano prekinuta.

en: The operation timed out.
bs: Isteklo je vrijeme za operaciju.

en: An unspecified error happened on close.
bs: Došlo je do neočekivane greške pri zatvaranju.

en: Unknown error. Code %1
bs: Nepoznata greška. Kôd %1

en: Columns
bs: Kolone

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
bs: Izbor fonta bele table

en: Clear Image
bs: Očisti sliku

en: Save As...
bs: Sačuvaj kao...

en: Freehand Drawing
bs: Slobodnom rukom

en: Draw a straight line
bs: Prava linija

en: Draw a rectangle
bs: Pravougaonik

en: Draw an ellipse
bs: Elipsa

en: Draw text
bs: Tekst

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
bs: Izbor

en: Eraser
bs: Gumica

en: Fill a contiguous area with the foreground color
bs: Popuni bojom iscrtavanja

en: Draw an arrow
bs: Strelica

en: Select a color from the image
bs: Izaberi boju iz slike

en: Save Image
bs: Sačuvaj sliku

en: Identities
bs: Identiteti

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
bs: Ovo je lista vaših nadimaka. Nadimak je ime pod kojim će vas znati ostali korisnici. Možete koristiti ime koje želite. Prvi znak mora biti slovo.
    
    Pošto nadimci moraju biti jedinstveni na cijeloj IRC mreži, vaše željeno ime može biti odbijeno od strane servera jer neko već koristi taj nadimak. Unesite dodatne nadimke za sebe. Ako je vaš prvi izbor odbijen od strane servera, Konversation će isprobati dodatne nadimke.

en: Standard NickServ
bs: Standardni NickServ

en: Server Password
bs: Lozinka servera:

en: SSL Client Certificate
bs: SSL klijentski certifikat

en:  minute |  minutes
bs[0]:  minut
bs[1]:  minuta
bs[2]:  minuta

en: Change identity information
bs: Izmijeni informacije o identitetu

en: Discards all changes made
bs: Odbacuje sve učinjene izmjene

en: Add Identity
bs: Dodaj identitet

en: Identity name:
bs: Ime identiteta:

en: You need to give the identity a name.
bs: Identitetu morate dati ime.

en: Rename Identity
bs: Preimenuj identitet

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
bs: Ovaj identitet je u upotrebi, ako ga uklonite mrežna podešavanja koja ga koriste spašće na podrazumijevani identitet. Da li da se ipak obriše?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
bs: Želite li stvarno obrisati sve informacije ovog identiteta?

en: Delete Identity
bs: Obriši identitet

en: Duplicate Identity
bs: Napravi duplikat identiteta

en: You must add at least one nick to the identity.
bs: Identitetu morate dodati bar jedan nadimak.

en: Please enter a real name.
bs: Unesite pravo ime.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
bs: Ovdje unesena lozinka će preklopiti jedan skup u serverskim postavkama ako ih ima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
bs: &Identitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
bs: Duplikat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
bs: Preimenuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
bs: &Pravo ime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
bs: Ovdje unesite vaše pravo ime. IRC nije namijenjen da bi vas skrivao od prijatelja ili neprijatelja. Imajte ovo na umu ako želite da se ponašate zlonamjerno. Lažno "pravo ime"  može biti dobar način da skrijete vaš pol od svih zaluđenika ovdje, ali računar koji koristite se uvijek može ispratiti tako da nikada nećete zaista biti anonimni.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
bs: Nadimak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
bs: Automatski identifikuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
bs: Ser&vis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
bs: Ime servisa može biti <b><i>nickserv</i></b> ili ime koje zavisi od mreže, kao <b><i>nickserv@servisi.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
bs: Naredba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
bs: Nalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
bs: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
bs: PEM datoteka:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
bs: Odsutan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
bs: Ako popunite ovu kućicu, kad god date naredbu <b>/away</b>, pojaviće se vodoravna linija na kanalu označavajući mjesto gdje ste otišli. Drugi IRC korisnici ne vide ovu liniju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
bs: Označi posljednju poziciju u prozoru ćaskanja prije odlaska

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
bs: Podrazumijevana poruka otsutnosti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
bs: Tekst koji ste unijeli se ovde koristi kao poruka otsutnoti kada nijedna poruka nije unesena kao argument za <b>/away</b> ili <b>/aaway</b> komande, kao i kada je globalna otsutnost odabrana preko menija ili tastaturne prečice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
bs: Nadimak pri odsutnosti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
bs: Unesite nadimak koji pokazuje da ste odsutni. Kadgod izvršite naredbu <b>/away msg</b> u bilo kom kanalu gdje ste pristupili sa ovim identitetom, Konversation će automatski promijeniti vaš nadimak u nadimak pri odsutnosti. Tako će drugi korisnici znati da ste odsutni od računara. Kad god izvršite naredbu <b>/away</b> u bilo kom kanalu gdje ste odsutni, Konversation će automatski promijeniti vaš nadimak nazad u originalni. Ako ne želite da se nadimak mijenja automatski kada ste odsutni, ostavite ovo prazno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
bs: Ako popunite, Konverzacija će automatski postaviti odsutnost na sve veze pod ovim identitetom, čim se pokrene čuvar ekrana ili posle dole podešenog perioda mirovanja korisnika.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
bs: Automatska odsutnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
bs: Odsutnost posle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
bs: mirovanja korisnika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
bs: Ako popunite, Konverzacija će automatski poništiti odsutnost na svim vezama pod ovim identitetom, čim se čuvar ekrana zaustavi ili se otkrije aktivnost korisnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
bs: Au&tomatski se vrati pri aktivnosti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
bs: Ako potvrdite izbor u ovom polju, konversation će automatski pokrenuti komandu u svim gostima karticama kanala  koje koriste taj identitet. <b>%s</b> u komandama otsutnosti je zamijenjeno s porukama otsutnosti. Kada se vratite, to će pokrenuti komandu povratka.<b>%t</b>u komandi povratka je zamenjeno dužinom vremena dok ste bili otsutni.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
bs: Komande otsutnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
bs: Komanda otsutnosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
bs: Komanda povratka:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
bs: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
bs: Naredba &pred-školjke:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
bs: Ovdje možete unijeti naredbu za izvršavanje prije početka povezivanja sa serverom<br>Ako imate više servera u ovom identitetu, naredba će biti izvršena za svaki od njih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
bs: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
bs: Ovo podešavanje utiče na kodiranje znakova koji se šalju na server. Ono takođe utiče i na to kako se poruke prikazuju. Kada prvi put otvorite Konversation on automatski preuzima ovo podešavanje od operativnog sistema. Ako imate problema pri prikazivanju poruka drugih korisnika, pokušajte da promijenite ovo podešavanje.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
bs: Kada se povežete, mnogi serveri šalju upit na vaš računar radi IDENT odgovora. Ako računar nema pokrenut IDENT server, taj odgovor šalje Konversation. Razmaci nisu dozvoljeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
bs: Razlog &napuštanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
bs: Kad god napustite server, ova poruka će biti prikazana drugima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
bs: Konverzacija prekinuta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
bs: Razlog &odlaska:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
bs: Kadgod napustite kanal, ova poruka će biti poslata na njega.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
bs: Razlog &izbacivanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
bs: Kadgod ste izbačeni sa kanala (uglavnom od IRC operatera), ova poruka će biti poslata na kanal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
bs: Korisnik ukinut.

en: Edit Channel Settings
bs: Uredi podešavanja kanala

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
bs: <qt><p>Svaki kanal na IRC‑u ima pridruženu temu. To je jednostavno poruka koju svi mogu vidjeti.</p><p>Ako ste operater, ili režim kanala <em>T</em> nije postavljen, temu možete promijeniti klikom na dugme „Uredi svojstva kanala“ lijevo od nje. Ovdje takođe možete vidjeti i istorijat tema.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
bs: Maksimalno korisnika dozvoljeno na kanalu

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
bs: <qt><p>Ovo je ograničenje korisnîka na kanalu, najveći broj njih koji može biti na kanalu u isto vrijeme. Možete postaviti ovo ako ste operater. Režim kanala Tema (dugme lijevo) biće automatski postavljen ako postavite ovo.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
bs: <qt><p>To pokazuje trenutni nadimak, kao i alternative koje ste postavili. Ako izaberete ili unesete drugi nadimak, onda zahtjev će biti poslat na IRC serveru da promijenite svoj nadimak. Ako server dozvoljava, novi nadimak će biti izabran. Ako otkucate novi nadimak, morate da pritisnete "Enter" na kraju.</p><p>Možete urediti alternativne nadimke iz <em>Identiteti</em> opcije u <em>Postavke</em> meniju.</p></qt>

en: Completion
bs: Dovršavanje

en: Possible completions: %1.
bs: Moguća dovršavanja: %1.

en: Channel Password
bs: Lozinka kanala

en: Channel User Limit
bs: Ograničenje korisnika

en: Enter the new user limit for the channel:
bs: Unesite novo ograničenje broja korisnika na kanalu:

en: Nick
bs: Nadimak

en: You are now known as %1.
bs: Poznati ste kao %1.

en: %1 is now known as %2.
bs: %1 je poznat kao %2.

[ctx: Message type]
en: Join
bs: Pridruži se

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
bs: Vi (%1) ste se pridružili kanalu %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
bs: %1 (%2) se pridružio ovom kanalu.

[ctx: Message type]
en: Quit
bs: Izlaz

en: You (%1) have left this server.
bs: Vi (%1) ste napustili ovaj server.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
bs: Vi (%1) ste napustili ovaj server (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
bs: Dio

en: You have left channel %1.
bs: Napustili se kanal %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
bs: Vi (%1) ste napustili kanal %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
bs: %1 (%2) je napustio ovaj server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
bs: %1 (%2) je napustio ovaj server (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
bs: %1 (%2) je napustio ovaj kanal.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
bs: %1 (%2) je napustio ovaj kanal (%3).

en: Kick
bs: Izbaci

en: You have kicked yourself from channel %1.
bs: Sami ste sebe izbacili sa kanala %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
bs: Izbacili ste se sa kanala %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
bs: Izbačeni ste sa kanala %1 od strane %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
bs: Izbačeni ste sa kanala %1 od strane %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
bs: Izbacili ste %1 sa kanala.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
bs: Izbacili ste %1 sa kanala (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
bs: %1 je izbačen sa kanala od strane %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
bs: %1 je izbačen sa kanala od strane %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
bs[0]: %1 nadimak
bs[1]: %1 nadimka
bs[2]: %1 nadimaka

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
bs[0]:  (%1 op)
bs[1]:  (%1 opa)
bs[2]:  (%1 opova)

en: Topic
bs: Tema

en: The channel topic is "%1".
bs: Tema kanala je "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
bs: Postavili ste temu kanala na "%1".

en: %1 sets the channel topic to "%2".
bs: %1 postavi temu kanala na "%2".

en: You set a quiet on %1.
bs: Postavili ste tihi režim na %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
bs: %1 postavlja tihi režim na %2.

en: You remove the quiet on %1.
bs: Uklanjate tihi režim na %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
bs: %1uklanja tihi režim %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
bs: Dali ste sebi ovlašćenja vlasnika kanala.

en: You give channel owner privileges to %1.
bs: Dali ste osobi %1 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
bs: %1 vam je dala ovlaštenja vlasnika kanala.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
bs: %1 je dala osobi %2 ovlaštenja vlasnika kanala.

en: You take channel owner privileges from yourself.
bs: Oduzeli ste sebi ovlaštenja vlasnika kanala.

en: You take channel owner privileges from %1.
bs: Oduzeli ste osobi %1 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
bs: %1 vam je oduzeo ovlaštenja vlasnika kanala.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
bs: %1 je oduzeo osobi %2 ovlaštenja vlasnika kanala.

en: You give channel admin privileges to yourself.
bs: Dali ste sebi ovlaštenja administratora kanala.

en: You give channel admin privileges to %1.
bs: Dali ste ovlaštenja administratora kanala %1.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
bs: %1 vam daje ovlaštenja administratora kanala.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
bs: %1 daje ovlaštenja administratora kanala %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
bs: Oduzeli ste sebi ovlaštenja administratora kanala.

en: You take channel admin privileges from %1.
bs: Oduzeli ste ovlaštenja administratora kanala od %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
bs: %1 vam je oduzeo ovlaštenja administratora kanala.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
bs: %1 je oduzeo ovlaštenja administratora kanala od %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
bs: Dali ste sebi ovlaštenja operatera kanala.

en: You give channel operator privileges to %1.
bs: Dali ste osobi %1 ovlaštenja operatera kanala.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
bs: %1 vam dade ovlaštenja operatera kanala.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
bs: %1 je dao osobi %2 ovlaštenja operatera kanala.

en: You take channel operator privileges from yourself.
bs: Oduzeli ste sebi ovlaštenja operatera kanala.

en: You take channel operator privileges from %1.
bs: Oduzeli ste osobi %1 ovlaštenja operatera kanala.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
bs: %1 vam je oduzeo ovlaštenja operatera kanala.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
bs: %1 je oduzeo osobi %2 ovlaštenja operatera kanala.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
bs: Dali ste sebi ovlaštenja poluopa.

en: You give channel halfop privileges to %1.
bs: Dali ste osobi %1 ovlaštenja poluopa.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
bs: %1 vam je dao ovlaštenja poluopa.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
bs: %1 je dao osobi %2 ovlaštenja poluopa.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
bs: Oduzeli ste sebi ovlaštenja poluopa.

en: You take channel halfop privileges from %1.
bs: Oduzeli ste osobi %1 ovlaštenja poluopa.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
bs: %1 vam je oduzeo ovlaštenja poluopa.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
bs: %1 je oduzeo osobi %2 ovlaštenja poluopa.

en: You give yourself permission to talk.
bs: Dali ste sebi dozvolu da pričate.

en: You give %1 permission to talk.
bs: Dali ste osobi %1 dozvolu da priča.

en: %1 gives you permission to talk.
bs: %1 vam dade dozvolu da pričate.

en: %1 gives %2 permission to talk.
bs: %1 dade osobi %2 dozvolu da priča.

en: You take the permission to talk from yourself.
bs: Oduzeli ste sebi dozvolu da pričate.

en: You take the permission to talk from %1.
bs: Oduzeli ste osobi %1 dozvolu da priča.

en: %1 takes the permission to talk from you.
bs: %1 vamje  oduzoe dozvolu da pričate.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
bs: %1 je oduzeo osobi %2 dozvolu da priča.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
bs: Postavili ste režim kanala na „boje nisu dozvoljene“.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „boje nisu dozvoljene“.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
bs: Postavili ste režim kanala na „dozvoli kôdove boja“.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „dozvoli kôdove boja“.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
bs: Postavili ste režim kanala na „samo pozvani“.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „samo pozvani“.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
bs: Uklonili ste režim „samo pozvani“ sa kanala.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
bs: %1 ukloni režim „samo pozvani“ sa kanala.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
bs: Postavili ste režim kanala na „moderisan“.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „moderisan“.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
bs: Postavili ste režim kanala na „nemoderisan“.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „nemoderisan“.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
bs: Postavili ste režim kanala na „bez poruka spolja“.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „bez poruka spolja“.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
bs: Postavili ste režim kanala na „dozvoli poruke spolja“.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „dozvoli poruke spolja“.

en: You set the channel mode to 'private'.
bs: Postavili ste režim kanala na „privatan“.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „privatan“.

en: You set the channel mode to 'public'.
bs: Postavili ste režim kanala na „javni“.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „javni“.

en: You set the channel mode to 'secret'.
bs: Postavili ste režim kanala na „tajni“.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „tajni“.

en: You set the channel mode to 'visible'.
bs: Postavili ste režim kanala na „vidljiv“.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
bs: %1 postavlja režim kanala na „vidljiv“.

en: You switch on 'topic protection'.
bs: Uključili ste „zaštitu teme“.

en: %1 switches on 'topic protection'.
bs: %1 uključi „zaštitu teme“.

en: You switch off 'topic protection'.
bs: Isključili ste „zaštitu teme“.

en: %1 switches off 'topic protection'.
bs: %1 isključi „zaštitu teme“.

en: You set the channel key to '%1'.
bs: Postavili ste ključ kanala na „%1“.

en: %1 sets the channel key to '%2'.
bs: %1 postavi ključ kanala na „%2“.

en: You remove the channel key.
bs: Uklonili ste ključ kanala.

en: %1 removes the channel key.
bs: %1 ukloni ključ kanala.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
bs[0]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimak.
bs[1]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimka.
bs[2]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimaka.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
bs[0]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimak.
bs[1]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimka.
bs[2]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimaka.

en: You remove the channel limit.
bs: Uklonili ste ograničenje kanala.

en: %1 removes the channel limit.
bs: %1 ukloni ograničenje kanala.

en: You set a ban on %1.
bs: Postavili ste zabranu za %1.

en: %1 sets a ban on %2.
bs: %1 postavlja zabranu za %2.

en: You remove the ban on %1.
bs: Uklonili ste zabranu za %1.

en: %1 removes the ban on %2.
bs: %1 ukloni zabranu za %2.

en: You set a ban exception on %1.
bs: Postavili ste izuzetak zabrane za %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
bs: %1 postavlja izuzetak zabrane za %2.

en: You remove the ban exception on %1.
bs: Uklonili ste izuzetak zabrane za %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
bs: %1 ukloni izuzetak zabrane za %2.

en: You set invitation mask %1.
bs: Postali ste masku pozivnica %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
bs: %1 postavlja masku pozivnica %2.

en: You remove the invitation mask %1.
bs: Uklonili ste masku pozivnica %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
bs: %1 ukloni masku pozivnica %2.

en: You set the channel mode '%1'.
bs: Postavili ste režim kanala na „%1“.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
bs: %1 postavi režim kanala na „%2“.

en: You set channel mode +%1
bs: Postavili ste režim kanala +%1

en: %1 sets channel mode +%2
bs: %1 postavlja režim kanala +%2.

en: You remove the channel mode '%1'.
bs: Uklonili ste režim kanala „%1“.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
bs: %1 ukloni režim kanala „%2“.

en: You set channel mode -%1
bs: Postavili ste režim kanala -%1

en: %1 sets channel mode -%2
bs: %1 postaljai režim kanala -%2

en: You have to be an operator to change this.
bs: Morate biti operater da biste ovo izmijenili.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
bs: Temu može izmijeniti samo operater kanala.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
bs: Nema poruka za kanal od spoljnih klijenata.  %1

en: Secret channel.  %1
bs: Tajni kanal.  %1

en: Invite only channel.  %1
bs: Kanal samo sa pozivom.  %1

en: Private channel.  %1
bs: Privatni kanal.  %1

en: Moderated channel.  %1
bs: Moderisan kanal.  %1

en: Protect channel with a password.
bs: Zaštiti kanal lozinkom.

en: Set user limit to channel.
bs: Postavi ograničenje korisnika na kanalu.

en: Do you want to leave %1?
bs: Želite li da napustite %1 ?

en: Leave Channel
bs: Napustite kanal

en: Leave
bs: Napusti

en: Identity Default ( %1 )
bs: Podrazumjevano za identitet (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
bs: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
bs: &Kanal:

en: Channel Name
bs: Ime kanala

en: Users
bs: Korisnici

en: Channel Topic
bs: Tema kanala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
bs: Lista kanala

[ctx: save list]
en: Save &List...
bs: Sačuvaj &listu...

en: Click here to save the channel list.
bs: Kliknite ovdje da sačuvate listu kanala.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
bs: &Osvježi listu

en: Click here to refresh the channel list.
bs: Kliknite ovdje da osvježite listu kanala.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
bs: Pri&druži se kanalu

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
bs: Kliknite ovdje da biste se pridružili kanalu. Za kanal će biti napravljena nova kartica.

en: Refreshing.
bs: Osvežavam.

en: Channels: %1 (%2 shown)
bs: Kanali: %1 (%2 prikazana)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
bs:  Nejedinstvenih korisnika: %1 (prikazano: %2)

en: Save Channel List
bs: Snimi listu kanala

en: Konversation Channel List: %1 - %2
bs: Konversation-ova lista kanala: %1 - %2

en: Join Channel
bs: Pridruži se kanalu

en: Open URL
bs: Otvori URL

en: Channel List for %1
bs: Lista kanala za %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
bs: Ma&ksimalno korisnika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
bs: Naj&manje korisnika:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
bs: Ovdje je prikazana filtrirana lista kanala. Primijetite da ako ne koristite regularne izraze, Konverzacija će izlistati svaki kanal čije ime sadrži filtersku nisku koju ste unijeli. Ime kanala ne mora počinjati tom niskom.
    
    Izaberite kanal kojem želite da se pridružite klikom na njega. Desnim klikom na kanal dobijate listu svih veb strana koje se pominju u temi kanala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
bs: &Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
bs: &Tema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
bs: Unesite ovdje znakovni niz filtera.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
bs: Traži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
bs: &Regularni izraz

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
bs: Bez ograničenja

en: Operator
bs: Operater

en: Admin
bs: Administrator

en: Owner
bs: Vlasnik

en: Half-operator
bs: Poluoperater

en: Has voice
bs: Ima glas

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
bs: Primio sam CTCP-PING zahtjev od %1 za kanal %2, šaljem odgovor.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
bs: Primio sam CTCP-%1 zahtjev od %2, šaljem odgovor.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
bs: Primio sam zahtjev za verziju od %1 za kanal %2.

en: Received Version request from %1.
bs: Primio sam zahtjev za verziju od %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
bs: Primljen loš DCC SEND zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
bs: Primljen loš DCC ACCEPT zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
bs: Primljen loš DCC RESUME zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
bs: Primljen loš DCC CHAT zahtjev od %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
bs: Primljena je nepoznata DCC naredba %1 od %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
bs: Primljen nepoznati CTCP-%1 zahtjev od %2 za kanal %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
bs: Primljen nepoznat CTCP-%1 zahtjev od %2.

en: -%1 to %2- %3
bs: -%1 za %2- %3

en: second | seconds
bs[0]: sekunda
bs[1]: sekunde
bs[2]: sekundi

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
bs: Primljen CTCP-PING odgovor od %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
bs: Primljen CTCP-%1 odgovor od %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
bs: Primljen DH1080_INIT od %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
bs: Primljen DH1080_FINISH od %1

en: %1 invited you to channel %2.
bs: %1 vas poziva na kanal %2.

en: You have set personal modes: %1
bs: Postavili ste lične režime: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
bs: %1 je izmijenio vaše lične režime: %2

en: %1 sets mode: %2
bs: %1 postavlja režim: %2

en: Welcome
bs: Dobrodošli

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
bs: Server %1 (verzija %2), korisnički režimi: %3, kanalski režimi: %4

en: Support
bs: Podrška

en: Your personal modes are:
bs: Vaši lični režimi su:

en: Channel modes:
bs: Režimi kanala:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
bs[0]: ograničeno na %1 korisnika
bs[1]: ograničeno na %1 korisnika
bs[2]: ograničeno na %1 korisnika

en: Channel URL: %1
bs: URL kanala: %1

en: Created
bs: Napravljeno

en: This channel was created on %1.
bs: Ovaj kanal je napravljen na %1.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
bs: Ko-je

en: %1 is logged in as %2.
bs: %1 je logiran kao %2.

en: Names
bs: Imena

en: End of NAMES list.
bs: Kraj liste NAMES.

en: TOPIC
bs: TEMA

en: The channel %1 has no topic set.
bs: Kanal %1 nema postavljen naslov.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
bs: Tema kanala za %1 je: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
bs: Tema je postavljena od %1 na %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
bs: Tema za %1 je postavljena od %2 na %3.

en: %1 is actually using the host %2.
bs: %1 zapravo koristi računar %2.

en: %1: No such nick/channel.
bs: %1: nema takvog nadimka/kanala.

en: No such nick: %1.
bs: Nema takvog nadimka: %1.

en: %1: No such channel.
bs: %1: nema takvog nadimka.

en: Nickname already in use, try a different one.
bs: Nadimak je već u upotrebi, pokušajte drugi.

en: Nickname already in use. Trying %1.
bs: Nadimak je već u upotrebi. Pokušavam %1.

en: You are not on %1.
bs: Niste na %1.

en: Message of the day:
bs: Poruka dana:

en: End of message of the day
bs: Kraj poruke dana

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
bs: Morate biti operator kanala u %1 da to uradite.

en: You are now an IRC operator on this server.
bs: Sada ste IRC operator na ovom serveru.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
bs: „%1“ je sada vaš skriveni domaćin (postavljen od servisa).

en: Current users on the network: %1
bs: Trenutni korisnici na mreži: %1

en: Current users on %1: %2.
bs: Trenutni korisnici na %1: %2.

en: Away
bs: Odsutan

en: %1 is away: %2
bs: %1 je odsutan: %2

en: You invited %1 to channel %2.
bs: Pozvali ste %1 u kanal %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
bs: %1 je %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
bs: Riješeno %1 (%2) na adresu: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
bs: U nemogućnosti riješiti adresu za %1 ( %2)

en: %1 is an identified user.
bs: %1 je identifikovani korisnik.

en: %1 is using a secure connection.
bs: %1 koristi sigurnu konekciju.

en: Who
bs: Ko

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
bs: %1 je %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
bs:  (odsutan)

en: End of /WHO list for %1
bs: Kraj liste /WHO za %1.

en: %1 is a user on channels: %2
bs: %1 je korisnik na kanalima: %2

en: %1 has voice on channels: %2
bs: %1 ima glas na kanalima: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
bs: %1 je poluop. na kanalima: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
bs: %1 je operater na kanalima: %2

en: %1 is owner of channels: %2
bs: %1 je vlasnik kanalâ: %2

en: %1 is admin on channels: %2
bs: %1 je administrator na kanalima: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
bs: %1 je na vezi preko %2 (%3).

en: %1 is available for help.
bs: %1 je dostupno za pomoć.

en: %1 is an IRC Operator.
bs: %1 je IRC operater.

en: 1 day | %1 days
bs[0]: %1 dan
bs[1]: %1 dana
bs[2]: %1 dana

en: 1 hour | %1 hours
bs[0]: %1 čas
bs[1]: %1 časa
bs[2]: %1 časova

en: 1 minute | %1 minutes
bs[0]: %1 minut
bs[1]: %1 minuta
bs[2]: %1 minuta

en: 1 second | %1 seconds
bs[0]: %1 sekunda
bs[1]: %1 sekunde
bs[2]: %1 sekundi

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
bs: %1 miruje već %2, %3, %4, i %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
bs: %1 miruje već %2, %3 i %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
bs: %1 miruje već %2 i %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
bs[0]: %2 miruje već %1 sekundu.
bs[1]: %2 miruje već %1 sekunde.
bs[2]: %2 miruje već %1 sekundi.

en: %1 has been online since %2.
bs: %1 je na vezi od %2.

en: End of WHOIS list.
bs: Kraj liste ko-je.

en: Userhost
bs: Korisnik-domaćin

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
bs: %1%2 je %3%4.

en:  (IRC Operator)
bs:  (IRC operater)

en:  (away)
bs:  (odsutan)

en: List
bs: Lista

en: List of channels:
bs: Lista kanala:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
bs[0]: %2 (%1 korisnik): %3
bs[1]: %2 (%1 korisnika): %3
bs[2]: %2 (%1 korisnika): %3

en: End of channel list.
bs: Kraj liste kanala.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
bs: (nepoznat)

en: BanList:%1
bs: Lista zabrana:%1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
bs: %1 postavljeno od %2 na %3

en: End of Ban List.
bs: Kraj liste zabrana.

en: No such server: %1.
bs: Nema takvog servera: %1.

en: %1 is currently unavailable.
bs: %1 je trenutno nedostupan.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
bs: Nadimak %1 je nedostupan. Pokušavam %2.

en: %1: Unknown command.
bs: %1: Nepoznata komanda.

en: Not registered.
bs: Nije registrovan.

en: %1: This command requires more parameters.
bs: %1: Ova komanda zahtijeva više parametara.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
bs: Ne mogu se pridružiti na %1: Kanal je zaštićen lozinkom i lozinka je pogrešna ili nije data.

en: You are now logged in as %1.
bs: Poznati ste kao %1.

en: SASL authentication successful.
bs: SASL autentifikacija je uspješna.

en: SASL authentication attempt failed.
bs: Pokušaj SASL autentifikacije nije uspio.

en: SASL authentication aborted.
bs: SASL autentifikacija prekinuta.

en: Channel Invites
bs: Pozivnice kanala

en: Join
bs: Pridruži se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
bs: Primili ste pozive za sljedeće kanale. Izaberite kanale kojima želite da se priključite:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
bs: Uvijek pitaj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
bs: Uvijek se priključi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
bs: Uvijek ignoriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
bs: Od sada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
bs: Veza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
bs: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
bs: Maska domaćina:

en: Away&nbsp;Message:
bs: Otsutan&nbsp;Poruka:

en: (unknown)
bs: (nepoznat)

en: Online&nbsp;Since:
bs: Prijava&nbsp;od:

en: Watched Nicks Online
bs: Nadgledani nadimci na vezi

en: &Add Nickname...
bs: &Dodaj nadimak...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
bs: Kliknite da biste dodali novi nadimak u spisak nadimaka navedenih na ovom ekranu.

en: &Remove Nickname
bs: &Ukloni nadimak

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
bs: Kliknite da biste uklonili nadimak sa spiska nadimaka navedenih na ovom ekranu.

en: &Whois
bs: &Ko je

en: Open &Query
bs: Otvori &upit

en: &Join Channel
bs: Pri&druži se kanalu

en: Network/Nickname/Channel
bs: Server/nadimak/kanal

en: Additional Information
bs: Dodatne informacije

en:  online via %1
bs:  na vezi preko %1

en:  since %1
bs:  od %1

en:  Voice
bs:  Glas

en:  HalfOp
bs:  Poluop.

en:  Operator
bs:  Operater

en:  Owner
bs:  Vlasnik

en:  Admin
bs:  Administrator

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
bs: Poruka koju šaljete uključuje i znake koji ne postoje u trenutnom kodiranju. Izaberete li da ipak nastavite, ti znaci biće zamijenjeni sa „?“.

en: Encoding Conflict Warning
bs: Upozorenje o sukobu kodiranja

en: Raw
bs: Neobrađen

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
bs: Upotreba: %1JOIN <kanal> [lozinka]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
bs: Upotreba: %1KICK <nadimak> [razlog]

en: %1KICK only works from within channels.
bs: %1KICK radi samo unutar kanala.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
bs: %1PART i %1LEAVE bez parametara radi samo unutar kanala ili upita.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
bs: %1PART bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
bs: %1TOPIC bez parametara radi samo unutar kanala.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
bs: %1TOPIC bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
bs: %1NAMES bez cilja može vam prekinuti vezu sa serverom. Navedite '*'ako zaista želite ovo.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
bs: Upotreba: %1close [prozor] zatvara imenovani kanal ili karticu upita, ili trenutnu karticu ako se ni jedna ne navede.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
bs: Upotreba: %1NOTICE <primalac> <poruka>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
bs: Šaljem opomenu „%1“ za %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
bs: %1ME radi samo s kartica kanala, upita ili DCC ćaskanja.

en: You need to specify a recipient.
bs: Trebate navesti primaoca.

en: You cannot open queries to channels.
bs: Ne možete otvoriti upite na kanale.

en: You need to specify a message.
bs: Trebate navesti poruku.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
bs: Šaljem CTCP-%1 zahtjev prema %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
bs: Upotreba: %1AME [-LOCAL] teksta

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
bs: Upotreba: %1AMSG [-LOCAL] teksta

en: Usage: %1OMSG text
bs: Upotreba: %1OMSG tekst

en: Sending notice "%1" to %2.
bs: Šaljem opomenu „%1“ za %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
bs: Upotreba: %1ONOTICE tekst

en: Usage: %1QUOTE command list
bs: Upotreba: %1QUOTE lista naredbi

en: Usage: %1SAY text
bs: Upotreba: %1SAY tekst

en: File "%1" does not exist.
bs: Datoteka "%1" ne postoji.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
bs: Upotreba: %1DCC [SEND [nadimak [imedatoteke]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
bs: Upotreba: %1DCC [GET [nadimak [imedatoteke]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
bs: Upotreba: %1DCC [CHAT [nadimak]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
bs: Upotreba: %1DCC [WHITEBOARD [nadimak]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
bs: Nepoznata naredba %1DCC %2. Moguće naredbe su SEND, CHAT, CLOSE, GET,WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
bs: Upotreba: %1INVITE <nadimak> [kanal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
bs: %1INVITE bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1 is not a channel.
bs: %1 nije kanal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
bs: Upotreba: %1EXEC [-SHOWPATH] <skripta> [parametarska lista]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
bs: Skriptna datoteka '%1' je nađena na: %2

en: The script name may not contain "../".
bs: Ime skripte ne može sadržati "../".

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
bs: Upotreba: %1RAW [OTVORITI | ZATVORITI]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
bs: Notifikacijska lista je ispražnjena (uklonjeno %1).

en: The notify list is currently empty.
bs: Notifikacijska lista je iprazna.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
bs: Trenutna notifikacijska lista: %1 (dodano %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
bs: Trenutna notifikacijska lista: %1 (uklonjeno %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
bs: Trenutna notifikacijska lista: %1 (dodano %2, uklonjeno %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
bs: Trenutna notifikacijska lista: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
bs: Obavijesti

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
bs: Unesite korisničko ime i lozinku za ovlašćenja IRC operatera:

en: IRC Operator Password
bs: Lozinka IRC operatera

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
bs: %1BAN  bez imena kanala radi samo iz unutrašnjosti kanala.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
bs: %1KICKBAN  bez imena kanala radi samo iz unutrašnjosti kanala.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
bs: Upotreba: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <nadimak | maska>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
bs: Upotreba: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <adimak | maska> [razlog]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
bs: %1UNBAN bez imena kanala radi samo iz unutrašnjosti kanala.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
bs: Upotreba: %1UNBAN [kanal] uzorak

en: Added %1 to your ignore list.
bs: Dodao sam %1 na vašu listu ignorisanja.

en: Ignore
bs: Ignoriši

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
bs: Upotreba: %1IGNORE [ -ALL ] <korisnik 1> <korisnik 2> ... <korisnik n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
bs: Upotreba: %1UNIGNORE <korisnik 1> <korisnik 2> ... <korisnik n>

en: Removed %1 from your ignore list.
bs: Uklonjeno %1 iz vaše liste ignorisanja.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
bs[0]: Nema ignorisanog: %2
bs[1]: Nema ignorisanih: %2
bs[2]: Nema ignorisanih: %2

en: Current encoding is: %1
bs: Trenutno kodiranje je: %1

en: Switched to %1 encoding.
bs: Postavi na %1 kodiranje.

en: %1 is not a valid encoding.
bs: %1 nije važeće kodiranje.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
bs: Upotreba: %1setkey &lt;nadimak|kanal&gt; &lt;ključ&gt; postavlja ključ šifrovanja za nadimak ili kanal. %1setkey &lt;ključ&gt; u kartici kanala ili upita, postavlja ključ za njih. Polje ključa prepoznaje prefikse cbc: i ecb: za postavljanje režima lanca šifrarskih blokova ili elektronske kodne knjige. Podrazumijevani režim na koji se spada kada nije naveden prefiks se može podesiti u dijalogu za podešavanje pod <interface>Ponašanje->Veza->Šifrovanje->Podrazumevana vrsta šifrovanja:</interface>, gdje je podrazumijevana postavka <interface>Elektronska kodna knjiga (⁠ECB)</interface>.

en: Unable to set an encryption key for %1.
bs: Ne mogu da postavim kriptografski ključ za %1.

en: The key for %1 has been set.
bs: Ključ za %1 je sada postavljen.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
bs: Postavljanje šifrarskog ključa zahtjeva da Konverzacija bude izgrađena sa bibliotekom kriptografske arhitekture KuT‑a (KuCA). Obratite se svom distributeru oko paketa Konverzacije sa podrškom za KuCA, ili izgradite Konverzaciju sa prisutnim KuCA‑om.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
bs: Upotreba: %1keyx &lt;nadimak|kanal&gt; okida razmjenu DH1080 ključa sa korisnikom.

en: Unable to request a key exchange from %1.
bs: Ne mogu da tražim razmjenu ključa od %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
bs: Počinjem razmjenu DH1080 ključa sa %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
bs: Upotreba: %1delkey &lt;nadimak&gt; ili &lt;kanal&gt; briše ključ za šifrovanje za nadimak ili kanal

en: The key for %1 has been deleted.
bs: Ključ za %1 je sada izbrisan.

en: No key has been set for %1.
bs: Ključ nije postavljen za %1.

en: The key for %1 is "%2".
bs: Ključ za %1 je sada „%2“.

en: Blowfish
bs: Bloufiš

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
bs: Upotreba: %1KILL &lt;nadimak&gt; [komentar]

en: Usage: %1DNS <nick>
bs: Upotreba: %1DNS <nadimak>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
bs: Upotreba: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
bs: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanal | nadimak]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
bs: %1CLEAR [-ALL] [kanal | nadimak]

en: Resolved %1 to: %2
bs: Riješeno %1 na: %2

en: Unable to resolve %1.
bs: Ne mogu razriješiti %1.

en: Do you want to close your query with %1?
bs: Želite li da zatvorite upit sa %1 ?

en: Close Query
bs: Zatvori upit

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
bs: %1 (%2) je napustio ovaj server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
bs: %1 (%2) je napustio ovaj server (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
bs: Pokretanje pred-konektovane shell komande...

en: Pre-shell command executed successfully!
bs: Perd-shell komanda uspješno izvršena

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
bs: Desio se problem pri izvršenju komande:

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Server found, connecting...
bs: Server je pronađen, povezujem se...

en: Negotiating capabilities with server...
bs: Dogovaram mogućnosti sa serverom...

en: Closing capabilities negotiation.
bs: Zatvaram dogovor o mogućnostima.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
bs: Neuspio dogovor o mogućnostima: izgleda da ih server ne podržava.

en: SASL capability denied or not supported by server.
bs: SASL mogućnost odbačena ili je server ne podržava.

en: SSL Connection Error
bs: Greška sa SSL vezom

en: SSL Connection Warning
bs: SSL Mrežno upozorenje

en: Delayed connect aborted.
bs: Odgođeno spajanje prekinuto.

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
bs: Nijedan nadimak od "%1" identiteta nije prihvatila konekcija "%2".
    Molim unesite novi ili pritisnite Cancel da se diskonektujete:

en: Nickname error
bs: Greška u nadimku

en: Select File(s) to Send to %1
bs: Izaberite datoteku(e) za slanje ka %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
bs: Primljen loš DCC SEND zahtjev od %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
bs: %1 nudi da vam pošalje "%2" (%3)...

en: unknown size
bs: nepoznata veličina

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
bs: Primljen loš DCC CHAT zahtjev od %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
bs: Molba %1 da prihvati postavljenje podatke od "%2" (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
bs: Pitam %1 da prihvati pasivno slanje „%2“ (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
bs: Pitam %1 da prihvati %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
bs: Primljena je neispravna pasivna DCC poruka prihvatanja ćaskanja od %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
bs: Primljena je neispravna pasivna DCC poruka prihvatanja slanja za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
bs: Nastavljam preuzimanje  "%1" od %2 počevši na %3% od %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
bs: Primljena je neispravna poruka prihvatanja nastavljanja za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
bs: Nastavljam postavljanje "%1" na %2 počevši sa %3% od %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
bs: Primio sam neispravan zahtjev za nastavak datoteke za "%1" od %2..

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
bs: Primljen neispravan zahtjev za odbijanje za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
bs: Primljen neispravan zahtjev za odbijanje od %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
bs: Preuzimanje sa  "%1" od %2 završeno.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
bs: Preuzimanje sa "%1" od %2 neuspjelo. Razlog: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
bs: Postavljanje "%1" na %2 završeno.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
bs: Postavljanje "%1" na %2 nije uspjelo. Razlog: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
bs: Šaljem "%1"ka %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
bs: Preuzimam "%1" (%2) od %3...

en: %1 is online (%2).
bs: %1 je na vezi. (%2).

en: %1 went offline (%2).
bs: %1 je otišao sa veze (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
bs: Greška: Nisam mogao da nađem skriptu "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
bs: Greška: Nisam mogao da izvršim skriptu "%1". Provjerite dozvole datoteke.

en: Gone away for now
bs: Odsutan za sada

en: You are now marked as being away (reason: %1).
bs: Označeni ste kao otsutni (razlog: %1).

en: You are now marked as being away.
bs: Sada ste označeni kao odsutni.

en: You are no longer marked as being away.
bs: Više niste označeni kao odsutni.

en: You are not marked as being away.
bs: Niste označeni kao odsutni.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
bs: Neuspjelo pokretanje razmjene ključa sa %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
bs: Ne mogu obaviti razmjenu ključeva s %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
bs: Neuspjelo raščlanjivanje DH1080_INIT od %1. Razmjena ključa neuspjela.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
bs: Vaš ključ je postavljen i vaše će poruke sada biti šifrovane, šaljem DH1080_FINISH za %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
bs: Ne mogu završti razmjenu ključeva s %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
bs: Uspješno raščlanjen DH1080_FINISH poslat od %1. Vaš ključ je postavljen i vaše će poruke sada biti šifrovane.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
bs: Neuspjelo raščlanjivanje DH1080_FINISH poslatog od %1. Razmjena ključa nije uspjela.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
bs: Ime ili IP broj servera. irchelp.org održava listu servera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
bs: Unesite broj porta koji je potreban za povezivanje sa serverom. Za većinu servera to bi trebalo biti <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
bs: Označite ako želite da koristite SSL, protokol za bezbednu za komunikaciju sa serverom. Ovo štiti privatnost komunikacije između vašeg računara i IRC servera. Server mora da podržava protokol SSL da bi ovo radilo. U većini slučajeva, ako server ne podržava SSL, povezivanje neće uspjeti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
bs: &Bezbedna veza (SSL)

en: Change network information
bs: Izmijeni informacije o mreži

en: Add Server
bs: Dodaj server

en: Edit Server
bs: Uredi server

en: Add Channel
bs: Dodaj kanal

en: Edit Channel
bs: Uredi kanal

en: The network name is required.
bs: Potrebno je ime mreže.

en: You need to add at least one server to the network.
bs: Morate mreži dodati bar jedan server.

en: The server address is required.
bs: Potrebna je adresa servera.

en: The channel name is required.
bs: Potrebno je ime kanala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
bs: Ime mreže:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
bs: Identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
bs: Izaberite postojeći identitet ili kliknite na dugme Uredi da biste dodali novi identitet ili izmijenili postojeći. Identitet vas identifikuje i odrađuje vaš nadimak kada ste povezani na mrežu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
bs: &Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
bs: Naredbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
bs: Ovdje unesite ime mreže. Možete napraviti koliko god unosa želite u ekranu liste servera sa istom mrežom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
bs: Serveri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
bs: Kanali za automatsko pridruživanje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
bs: Kliknite ovdje ako želite da se Konversation automatski poveže na ovu mrežu svaki put kada otvorite Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
bs: Poveži po pokretanju &programa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
bs: Ovo je lista IRC servera na mreži. Kada se povezujete sa mrežom, Konversation će pokušati da se poveže prvo sa serverom na vrhu. Ako ovo ne uspije pokušaće sa drugim,trećim serverom i dalje. Najmanje jedan server mora biti naveden. Kliknite na server da biste ga naznačili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
bs: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
bs: &Uredi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
bs: Opciono. Ovo je lista kanala kojima ćete se automatski pridružiti kada se Konversation poveže na server. Ovo možete ostaviti prazno ako ne želite automatsko pridruživanje bilo kom kanalu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
bs: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
bs: Ure&di...

en: C&onnect
bs: &Poveži se

en: Connect to the server
bs: Poveži se sa serverom

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
bs: Kliknite ovdje da bi se povezali na izabranu IRC mrežu i kanal.

en: New Network
bs: Nova mreža

en: Edit Network
bs: Uredi mrežu

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
bs: Ne možete obrisati %1.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
bs[0]: Ne možete izbrisati izabrani server.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.
bs[1]: Ne možete izbrisati izabrane servere.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.
bs[2]: Ne možete izbrisati izabrane servere.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.

en: Do you really want to delete the selected entries?
bs: Da li zaista želite obrisati odabrane unose?

en: Do you really want to delete %1?
bs: Da li zaista želite obrisati %1 ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
bs: Kliknite ovdje da biste definisali novu mrežu, uključujući server na koji se povezuje i kanale kojima se automatski priključuje kada je povezana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
bs: &Novi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
bs: O&briši

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
bs: Mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
bs: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
bs: Kanali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
bs: Pri&kaži po pokretanju programa

en: Unknown
bs: Nepoznat

en: Text
bs: Tekst

en: Author
bs: Stvaralac

en: Time
bs: Vrijeme

en: Konsole
bs: Konzola

en: Manage Konsole Profiles
bs: Upravljanje profilima Konzole

en: Konversation
bs: Konverzacija

en: A user-friendly IRC client
bs: Predusretljivi IRC klijent

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
bs: Konversation je klijent za protokol razgovora putem Interneta (IRC).
    
    Sretnite prijatelje preko mreže, steknite nova poznanstva i opustite se
    pričajući o omiljenim temama.

en: Dario Abatianni
bs: Dario Abatijani

en: Original Author, Project Founder
bs: Prvobitni autor, osnivač projekta

en: Peter Simonsson
bs: Peter Simonson

en: Maintainer
bs: Održavatelj

en: Eike Hein
bs: Ajke Hajn

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
bs: Održavalac, menadžer izdavanja, korisničko sučelje, upravljanje vezama, rukovanje protokolom, automatska odsutnost

en: Shintaro Matsuoka
bs: Šintaro Macuoka

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
bs: DCC, obrada kodiranja, postavljanje OSD-a

en: Eli MacKenzie
bs: Ilaj Makenzi

en: Protocol handling, Input line
bs: Obrada protokola,linija unosa

en: İsmail Dönmez
bs: Ismail Denmez

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
bs: Podrška za SSL i Blowfish, pristup KNetwork, nadimci u boji, teme za liste nadimaka

en: John Tapsell
bs: Džon Tapsel

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
bs: Refaktorisanje, integracija sa Kadddressbook-om/Kontact-om

en: Bernd Buschinski
bs: Bernd Bušinski

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
bs: Prijenos DCC‑a na KDE‑4, razna poboljšanja DCC‑a

en: Olivier Bédard
bs: Olivje Bedar

en: Website hosting
bs: Davanje prostora za stranice

en: Jędrzej Lisowski
bs: Jendžej Lisovski

en: Website maintenance
bs: Održavanje veb stranice

en: Christian Muehlhaeuser
bs: Kristijan Milhojzer

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
bs: Proširenje višestrukih režima, postavljanje kontrole za zatvaranje, OSD funkcionalnost

en: Gary Cramblitt
bs: Gari Kramblit

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
bs: Dokumentacija, poboljšanja praćenih nadimaka, prilagođena proširenja web pretraživača

en: Matthias Gierlings
bs: Matijas Girlings

en: Color configurator, Highlight dialog
bs: Podešivač boja, dijalog isticanja

en: Alex Zepeda
bs: Aleks Zepeda

en: DCOP interface
bs: DCOP interfejs

en: Stanislav Karchebny
bs: Stanislav Karčebnji

en: Non-Latin1-Encodings
bs: Ne-latinična-1 kodiranja

en: Mickael Marchand
bs: Mikael Maršan

en: Konsole part view
bs: Prikaz djela Konsole

en: Michael Goettsche
bs: Mihael Geče

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
bs: Brzo povezivanje, prebacivanje novog OSD-a, druge mogućnosti i ispravke grešaka

en: Benjamin Meyer
bs: Bendžamin K. Mejer

en: A Handful of fixes and code cleanup
bs: Mnogo ispravki i čišćenja koda

en: Jakub Stachowski
bs: Jakub Stahovski

en: Drag&Drop improvements
bs: Poboljšanja prevlačenja i &ispuštanja

en: Sebastian Sariego
bs: Sebastijan Sarijego Benitez

en: Artwork
bs: Grafika

en: Renchi Raju
bs: Renči Radžu

en: Firefox style searchbar
bs: Traka traženja u Firefox stilu

en: Michael Kreitzer
bs: Majkl Krajcer

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
bs: Neobrađeni načini rada, grupisanje kartica po serveru, lista zabrana

en: System tray patch
bs: Zakrpa za sistemsku kasetu

en: Lucijan Busch
bs: Lucijan Buš

en: Bug fixes
bs: Ispravke grešaka

en: Sascha Cunz
bs: Saša Kunc

en: Extended user modes patch
bs: Zakrpa za proširene korisničke režime

en: Steve Wollkind
bs: Stiv Volkind

en: Close visible tab with shortcut patch
bs: Zakrpa za zatvaranje vidljive kartice pomoću prečice

en: Thomas Nagy
bs: Tamaš Nađ

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
bs: Mijenjanje tabova pomoću klizačkog točka na mišu

en: Tobias Olry
bs: Tobijas Olri

en: Channel ownership mode patch
bs: Zakrpa za režim vlasništva kanala

en: Ruud Nabben
bs: Rud Nabijen

en: Option to enable IRC color filtering
bs: Opcija za uključivanje filtriranja IRC boja

en: Lothar Braun
bs: Lotar Braun

en: Ivor Hewitt
bs: Ajvor Hjuit

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
bs: Ispravlja greške, OSD rad, pojašnjava teme

en: Emil Obermayr
bs: Emil Obermajr

en: Sysinfo script
bs: Ispis Sysinformacija

en: Juan Carlos Torres
bs: Huan Karlos Tores

en: Auto-join context menu
bs: Kontekstni meni auto‑pridruživanja

en: Travis McHenry
bs: Travis Makenri

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
bs: Razne ispravke, prijenos šifrovanja na KuCA 2, dodao podršku razmjene DH1080 ključeva.

en: Modestas Vainius
bs: Modestas Vajnijus

en: Bug fixes and enhancements.
bs: Ispravke grešaka i poboljšanja.

en: Abdurrahman AVCI
bs: Abdurahman Avdži

en: Various bug fixes and enhancements.
bs: Razne ispravke grešaka i poboljšanja.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
bs: KStatusNotifierItem podrška, KIdleTime podrška, druga poboljšanja

en: irc:// URL or server hostname
bs: irc:// URL ili ime domaćina servera

en: Server to connect
bs: Server za povezivanje

en: Port to use
bs: Port koji se koristi

en: Channel to join after connection
bs: Kanal kojem se pristupa nakon povezivanja

en: Nickname to use
bs: Nadimak koji se koristi

en: Password for connection
bs: Lozinka za vezu

en: Use SSL for connection
bs: Koristi SSL za vezu

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
bs: Isključi automatsko povezivanje na bilo koje IRC mreže

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
bs: Napušta i pokreće Konversation (ako radi inače nema efekta)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
bs: Postavlja KUniqueApplication::NonUniqueInstance (oprezno, samo za traženje grešaka)

en: Restart
bs: Pokreni ponovo

en: Quit and restart the application
bs: Izaći i ponovo pokreni program

en: &Server List...
bs: Lista &servera...

en: Manage networks and servers
bs: Upravlja mrežama i serverima.

en: Quick &Connect...
bs: Brzo se &poveži...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
bs: Ukucajte adresu novog IRC servera za povezivanje na

en: &Reconnect
bs: &Poveži se ponovo

en: Reconnect to the current server.
bs: Ponovo se poveži sa trenutnim serverom.

en: &Disconnect
bs: &Prekini vezu

en: Disconnect from the current server.
bs: Prekini vezu sa trenutnim serverom.

en: &Identities...
bs: &Identiteti...

en: Manage your nick, away and other identity settings
bs: Uredite vaš nadimak, odlazak i druga podešavanja identiteta

en: &Watched Nicks
bs: &Praćeni nadimci

en: &Open Logfile
bs: Otvori &dnevničku datoteku

en: Open the known history for this channel in a new tab
bs: Otvori poznatu historiju za ovaj kanal u novoj kartici

en: &Channel Settings...
bs: &Podešavanja kanala...

en: Open the channel settings dialog for this tab
bs: Otvori dijalog za postavke kanala za ovu karticu

en: Channel &List
bs: %Lista kanala

en: Show a list of all the known channels on this server
bs: Prikaži listu svih poznatih kanala na ovom serveru

en: &URL Catcher
bs: &Hvatač URL-ova

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
bs: Izlistaj sve URLove koji su su nedavno spomenuti u novoj kartici

en: New &Konsole
bs: Nova &Konzola

en: Open a terminal in a new tab
bs: Otvori terminal u novoj kartici

en: &Next Tab
bs: &Sljedeća kartica

en: &Previous Tab
bs: &Prethodna kartica

en: Close &Tab
bs: &Zatvori karticu

en: Last Focused Tab
bs: Zadnji fokusirani Tab

en: Next Active Tab
bs: Sljedeća aktivna kartica

en: Move Tab Up
bs: Pomjeri karticu gore

en: Move this tab
bs: Pomjeri ovu karticu

en: Move Tab Down
bs: Pomjeri karticu dolje

en: Move Tab Right
bs: Pomjeri karticu desno

en: Move Tab Left
bs: Pomjeri karticu lijevo

en: Rejoin Channel
bs: Ponovo se pridruži kanalu

en: Enable Notifications
bs: Uključi obavještenja

en: Join on Connect
bs: Pridruži se pri povezivanju

en: Connect at Startup
bs: Poveži po pokretanju

en: Default
bs: Podrazumijevano

en: Set Encoding
bs: Postavi kodiranje

en: Go to Tab %1
bs: Idi na karticu %1

en: Clear &Marker Lines
bs: Očis&ti linije podsjećanja

en: Clear marker lines in the current tab
bs: Čisti linije podsjećanja u tekućoj kartici

en: &Clear Window
bs: &Očisti prozor

en: Clear the contents of the current tab
bs: Obriši sadržaj trenutne kartice

en: Clear &All Windows
bs: Očisti &sve prozore

en: Clear the contents of all open tabs
bs: Obriši sadržaj svh otvorenih kartica

en: Global Away
bs: Globalna odsutnost

en: &Join Channel...
bs: &Pridruži se kanalu...

en: Join a new channel on this server
bs: Spoji se na novi kanal na ovom serveru

en: &IRC Color...
bs: &IRC boja...

en: Set the color of your current IRC message
bs: Postavite boju vaše trenutne IRC poruke.

en: &Marker Line
bs: &Linija podsjećanja

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
bs: Dodajte vodoravnu liniju u tekuću karticu koju samo vi vidite

en: Special &Character...
bs: Poseban &znak...

en: Insert any character into your current IRC message
bs: Ubacite bilo koji znak u vašu trenutnu IRC poruku.

en: Focus Input Box
bs: Fokus na ulazno mjesto

en: Close &All Open Queries
bs: Zatvori &sve otvorene upite

en: Show Nicklist
bs: Prikaži listu nadimaka

en: Show/Hide Konversation
bs: Prikaži/sakrij Konversation

en: Enable On Screen Display
bs: Omogući prikaz na ekranu

en: Bookmarks
bs: Obeleživači

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
bs: <qt>U toku su DCC prenosi datoteka. Želite li zaista da napustite <b>Konverzaciju</b>?</qt>

en: Confirm Quit
bs: Potvrdite odustajanje

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
bs: <qt>Jeste li sigurni da želite napustiti <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
bs: <p>Zatvaranje glavnog prozora Konversation će nastaviti da radi u sistemskoj kaseti. Upotrijebite <b>Završite</b> iz <b>Konversation</b> menija da izađete iz programa.</p>

en: Docking in System Tray
bs: Pristajanje u sistemsku kasetu

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
bs: <qt>Ovo će potpuno sakriti traku menija. Možete je prikazati ponovo kucajući %1.</qt>

en: Hide menu bar
bs: Sakrij traku menija

en: Toggle Notifications
bs: Mijenjati obavještenja

en: Toggle Away Globally
bs: Postavi odsutno globalno

en: Insert &IRC Color...
bs: Ubacite %IRC boju...

en: Insert Special &Character...
bs: Ubacite Poseban &znak...

en: Insert &Marker Line
bs: Unesi &liniju podsjećanja

en: &Channel List
bs: Lista &kanala

en: Set &Away Globally
bs: Postavi &odsutnost globalno

en: Server List
bs: Lista servera

en: %1 joined %2
bs: %1 se pridruži na %2

en: %1 parted %2
bs: %1 ode sa %2

en: %1 quit %2
bs: %1 napusti %2

en: %1 changed nickname to %2
bs: %1 promijenio nadimak u %2

en: %1 wants to send a file to you
bs: %1 želi da vam pošalje datoteku

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
bs: Greška se desila u DCC transferu: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
bs: %1 Prijenos datoteke je završen

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
bs: Otvori

en: %1 changed modes in %2: %3
bs: %1 promijenio režim u %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
bs: %1 je započeo razgovor (upit) sa vama.

en: You are kicked by %1 from %2
bs: %1 vas je izbacio sa kanala %2

en: %1 started a DCC chat with you
bs: %1 započeo DCC ćaskanje s vama

en: [HighLight] (%1) *** %2
bs: [Istaknuto] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
bs: Neuspjelo povezivanje na %1

en: You have joined %1.
bs: Pridruzili ste se %1.

en: Reset...
bs: Resetuj...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
bs: Ovo se ne može opozvati, želite li zaista da se vratite podrazumijevane vrijednosti?

en: Reset Values
bs: Resetuj vrijednosti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
bs: Zatvori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
bs: Spori redoslijed

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
bs: Linije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
bs: Bajtova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
bs: Starost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
bs: Broj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
bs: Linije:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
bs: Bajtova:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
bs: Normalni redoslijed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
bs: Brzi redoslijed

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
bs: Svi redoslijedi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
bs: Primljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
bs: Bajtova (sirovo):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
bs: Bajtova (kodirano):

en: Quick Connect
bs: Brzo poveži

en: &Server host:
bs: Domaćin &servera:

en: Enter the host of the network here.
bs: Unesite ovdje domaćina mreže.

en: The port that the IRC server is using.
bs: Port koji koristi IRC server.

en: &Nick:
bs: &Nadimak:

en: The nick you want to use.
bs: Nadimak koji želite da koristite.

en: P&assword:
bs: &Lozinka:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
bs: Ako IRC server zahtjeva lozinku, unesite je ovdje (većina servera ne zahtjeva lozinku).

en: &Use SSL
bs: &Koristi SSL

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
bs: <qt><p>Ovo prikazuje broj korisnika na kanalu, i broj onih koji su operateri (opovi).</p><p>Operater kanala je korisnik koji ima posebna ovlašćenja, kao što su izbacivanje i zabrana korisnika, promjena režima kanala, postavljanje drugih korisnika za operatere.</p></qt>

en: Lag: Unknown
bs: Zaostatak: Nepoznat

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
bs: Sva komunikacija sa serverom je šifrovana. Time je otežano drugima da prisluškuju vašu komunikaciju.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
bs: <qt>Statusna traka prikazuje razne poruke, uključujući i bilo kakve probleme pri povezivanju sa serverom. Skroz desno prikazano je trenutno kašnjenje do servera. Kašnjenje je vrijeme potrebno vašim porukama da stignu na server, i sa servera nazad ka vama.</qt>

en: Lag: %1 ms
bs: Kašnjenje: %1 ms

en: Lag: %1 s
bs: Kašnjenje: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
bs: Od servera %1 nema odgovora duže od %2, %3, %4 i %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
bs: Od servera %1 nema odgovora duže od %2, %3 i %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
bs: Od servera %1 nema odgovora duže od %2 i %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
bs[0]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekunde.
bs[1]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekunde.
bs[2]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekundi.

en: Failed to download %1: %2
bs: Ne mogu da preuzmem %1: %2

en: Error parsing router description.
bs: Greška u analizi opisa rutera.

en: URL Catcher
bs: Hvatač URL-ova

[ctx: open url]
en: &Open
bs: &Otvori

en: Open URLs in external browser.
bs: Otvori URL-ove u eksternom browseru.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
bs: <p>Odaberite jedan ili više <b>URLs</b> dolje i kliknite dugme za pokretanje aplikacije povezane s mimetipom za dati URL.</p>-<p>U <b>Postavke</b>, pod <b>Ponašanje</b> | <b>Opšte</b>, možete navesti vlastiti web pregledač za te URL.</p>

en: &Save...
bs: &Snimi...

en: Save selected URLs to the disk.
bs: Snimi odabrane URL-ove na disk.

en: Add Bookmark...
bs: Dodaj obeleživač...

[ctx: copy url]
en: &Copy
bs: &Kopiraj

en: Copy URLs to the clipboard.
bs: Kopiraj URL-ove u clipboard.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
bs: Odaberite jedan ili više<b>URL-ova</b> gore i kliknite ovo dugme da ih kopirate u clipboard.

[ctx: delete url]
en: &Delete
bs: O&briši

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
bs: Odaberite jedan ili više<b>URL-ova</b> gore i kliknite ovo dugme da ih obrišete s liste.

en: Delete selected link.
bs: Obriši izabranu vezu.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
bs: &Sačuvaj listu...

en: Save list.
bs: Sačuvaj listu.

en: Click to save the entire list to a file.
bs: Kliknite da snimite cijelu listu u datoteku.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
bs: Očis&ti listu

en: Clear list.
bs: Očisti listu.

en: Click to erase the entire list.
bs: Kliknite da obrišete cijelu listu.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
bs: Lista URL-ova pomenutih u bilo kojem od Konversation-ovih prozora tokom ove sesije.

en: From
bs: Sa

en: Date
bs: Datum

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
bs: Odabrali ste više od jednog URL-a. Da li želite otvoriti više URL-ova odjednom?

en: Open URLs
bs: Otvori URL-ove

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
bs: Izabrali ste više od jedne URL. Fajl dijalog da podesite destinaciju će se otvoriti za svaki. Da li zaista želite da sačuvate više URL adresa odjednom?

en: Save link as
bs: Sačuvaj vezu kao

en: Save URL List
bs: Snimi listu URL-ova

en: Konversation URL List: %1
bs: Konverzacijina lista URL‑ova: %1

en: (away)
bs: (odsutan)

en: &Unaway
bs: &Neotsutan

en: &Change away message...
bs: &Promijeni poruku o otsutnosti...

en: Change away message
bs: Promijeni poruku o otsutnosti

en: Enter new away message:
bs: Unesi novu poruku o otsutnosti:

en: Channel Settings for %1
bs: Podešavanja kanala za %1

en: Parameter
bs: Parametar

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo mijenjati.</p><p>Režim teme znači da samo operater kanala može promijeniti temu kanala.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala. Samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Bez poruka izvan znači da korisnici koji nisu na kanalu ne mogu da šalju poruke vidljive svima na kanalu. Ovo je postavljeno kod skoro svih kanala, radi sprečavanja nepoželjnih poruka.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Tajni kanal neće se prikazati u listi kanala, niti će bilo koji korisnik moći da vidi da ste na kanalu naredbom <em>WHOIS</em> ili nečim sličnim. Ako je ovaj režim postavljen, samo ljudi koji su na istom kanalu znaće da ste i vi na njemu.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Kanal samo na pozivanje znači da mu se korisnici mogu pridružiti samo ako su pozvani. Da bi se neko pozvao, operater kanala mora izdati naredbu <em>/invite nadimak</em> u okviru kanala.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Privatni kanal je prikazan u listi svih kanala, ali tema nije prikazana. <em>WHOIS</em> za korisnika može i ne mora prikazati da su na privatnom kanalu, u zavisnosti od IRC servera.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Moderisani kanal je onaj na kome mogu pričati samo operateri, poluoperateri i korisnici sa glasom.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Zaštićeni kanal zahtjeva od korisnika lozinku da bi se povezao.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
bs: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Kanal sa ograničenjem broja korisnika ne dozvoljava više od datog broja korisnika na kanalu u isto vrijeme. Neki kanali imaju bot koji sjedi na kanalu i mijenja ovo automatski u zavisnosti od zauzeća kanala.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
bs: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
bs: Traži:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
bs: &Režimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
bs: Temu može izmijeniti samo &operater kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
bs: &Bez poruka izvan kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
bs: T&ajni kanal, koji se ne prikazuje u listi kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
bs: Samo &pozvanima je dopušteno da se pridruže kanalu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
bs: &Moderisani kanal, samo korisnici sa glasom mogu pisati na njemu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
bs: O&graničenje korisnika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
bs: &Lozinka kanala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
bs: Prikaži &napredne režime >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
bs: &Lista zabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
bs: Maska domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
bs: Postavi prema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
bs: Postavi vrijeme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
bs: Ažuriraj blokiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
bs: Dodaj blokiranje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
bs: Ukloni blokiranje

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
bs: 
    *** Dnevničku datoteku započeti
    *** na %1

en: Edit Watched Nickname
bs: Uredi nadgledani nadimak

en: &Network name:
bs: Ime &mreže:

en: Pick the server network you will connect to here.
bs: Ovdje izaberite mrežu servera na koju ćete se povezati.

en: N&ickname:
bs: &Nadimak:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
bs: <qt>Nadimak na koji treba paziti kada se povežete na server u mreži.</qt>

en: All Networks
bs: Sve mreže

en: Change notify information
bs: Izmijeni informacije obavještenja

en: Exception
bs: Izuzetak

en: Insert Character
bs: Ubaci znak

en: &Insert
bs: &Umetni

en: Insert a character
bs: Ubaci znak

en: IRC Color Chooser
bs: Birač IRC boja

en: None
bs: Nijedno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
bs: Ovako će vaša poruka izgledati sa ovim bojama

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
bs: <qt>Ovo je pregled toga kako čitaoci mogu vidjeti vašu poruku ako izaberete ove boje.<br>
    <b>Napomena: Ovo ne podržavaju svi klijenti, a i neki korisnici mogu izabrati da ignorišu promjene boja.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
bs: Pregled

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
bs: Izabrana boja teksta dodaje se ulaznoj liniji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
bs: <qt>Ovde možete izabrati koje boje će biti tekst koji pošaljete u sljedećoj poruci. Ako izaberete boju i kliknete na „U redu“, izabrana boja će biti dodata ulaznoj liniji. Sav tekst pisan poslije toga biće u istoj boji, sve dok je ponovo ne promijenite.<br>
    <b>Napomena: Ne uključuju svi korisnici opciju kojom se ovo može vidjeti.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
bs: Izabrana boja pozadine teksta dodaje se ulaznoj liniji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
bs: <qt>Ovdje birate koja će biti boja pozadine za tekst koji ćete poslati u sljedećoj poruci.
    Ako izaberete boju i kliknete na „U redu“, izabrana boja će biti dodata ulaznoj liniji.
    Sav tekst pisan poslije toga biće u istoj boji, sve dok je ponovo ne promijenite.<br>
    Izbor podrazumijevanog <i>Nijedna</i>“ neće promijeniti boju pozadine teksta, i čitaoci će vidjeti vašu poruku sa njihovom normalnom bojom pozadine.<br>
    <b>Napomena: Ovo ne podržavaju svi klijenti, a i ne uključuju svi korisnici opciju kojom se ovo može vidjeti.</b></qt>

en: Copy Link Address
bs: Kopiraj adresu veze

en: Add to Bookmarks
bs: Dodaj u markere

en: Open With...
bs: Otvori sa...

en: Save Link As...
bs: Sačuvaj vezu kao...

en: Search for '%1' with
bs: Traži „%1“ pomoću

en: Configure Web Shortcuts...
bs: Podesi web prečice...

en: Get &topic
bs: Dobiti &temu

en: Get &user list
bs: Dati listu &korisnika

en: Open Query
bs: Otvori upit

en: Modes
bs: Načini rada

en: Give Op
bs: Daj op.

en: Take Op
bs: Uzmi op.

en: Give HalfOp
bs: Daj PolaOp.

en: Take HalfOp
bs: Uzmi PolaOp.

en: Give Voice
bs: Daj glas

en: Take Voice
bs: Uzmi glas

en: Kick / Ban
bs: Izbaci / zabrani

en: Kickban
bs: Izbaci i zabrani

en: Ban Nickname
bs: Zabrani nadimak

en: Ban *!*@*.host
bs: Zabrani *!*@*.domaćin

en: Ban *!*@domain
bs: Zabrani *!*@domen

en: Ban *!user@*.host
bs: Zabrani *!korisnik@*.domaćin

en: Ban *!user@domain
bs: Zabrani *!korisnik@domen

en: Kickban *!*@*.host
bs: Izbaci i zabrani *!*@*.domaćin

en: Kickban *!*@domain
bs: Izbaci i zabrani *!*@domen

en: Kickban *!user@*.host
bs: Izbaci i zabrani *!korisnik@*.domaćin

en: Kickban *!user@domain
bs: Izbaci i zabrani *!korisnik@domen

en: &Version
bs: &Verzija

en: Unignore
bs: Ne ignoriši

en: Add to Watched Nicks
bs: Dodaj u  nadgledane nadimke

en: Remove From Watched Nicks
bs: Ukloni s praćenih nadimaka

en: Send &File...
bs: Pošalji &datoteku...

en: Open DCC Chat
bs: Otvori DCC ćaskanje

en: Open DCC Whiteboard
bs: Otvori DCC tablu

en: Do you want to ignore %1?
bs: Želite li da zanemarite %1 ?

en: Do you want to ignore the selected users?
bs: Želite li da zanemarite izabrane korisnike?

en: Do you want to stop ignoring %1?
bs: Želite li da zaustavite ignorisanje %1 ?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
bs: Želite li da prestanete zanemarivati izabrane korisnike?

en: Query author
bs: Upit autora

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
bs: <qt><p>U ulaznoj liniji pišete poruke za slanje na kanal, upit, ili server. Poruku poslatu na kanal vide svi na kanalu, dok se poruka u upitu šalje samo osobi u upitu sa vama.</p><p>Da biste automatski dovršili nadimak započnite kucanje i pritisnite Tab. Ako niste započeli kucanje, posljednji kompletiran nadimak će se koristiti.</p><p>Možete slati i specijalne naredbe:</p><table><tr><th>/me <i>radnja</i></th><td>prikazuje se kao akcija u kanalu ili upitu. Na primjer:  <em>/me pjeva pesmu</em> prikazaće se u kanalu kao „(nadimak) pjeva pesmu“.</td> </tr><tr><th>/whois <i>nadimak</i></th><td>prikazuje informacije o toj osobi, uključujući i to na kojim kanalima se nalaze.</td></tr></table><p>Za još naredbi, pogledajte priručnik Konverzacije.</p><p>Poruka ne može sadržati više redova.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
bs[0]: %1 bajt
bs[1]: %1 bajta
bs[2]: %1 bajtova

en: 1 line | %1 lines
bs[0]: %1 red
bs[1]: %1 reda
bs[2]: %1 redova

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
bs: <qt>Pokušavate da umetnete veliki dio teksta (%1 ili %2) u ćaskanje. To može izazvati resetovanja veze ili poplavna izbacivanja. Želite li zaista da nastavite?</qt>

en: Large Paste Warning
bs: Upozorenje o velikom umetanju

en: Paste
bs: Umetni

en: Open a query with %1
bs: Otvori upit sa %1

en: Join the channel %1
bs: Pridruži se kanalu %1

en: Logfile of %1
bs: Dnevničku datoteku za %1

en: Reload
bs: Dopuni

en: Clear Logfile
bs: Očisti dnevničku datoteku

en: Show last:
bs: Prikaži posljednje:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
bs: Koristite ovo polje da biste odredili najveću veličinu datoteke dnevnika. Ovo podešavanje nema uticaja dok ponovo ne pokrenete Konversation. Svaka datoteka dnevnika može imati odvojena podešavanja.

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
bs: Ovdje se prikazuju poruke iz datoteke dnevnika. Najstarije poruke su na vrhu a najnovije na dnu.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
bs: Želite li zaista da trajno odbacite sve dnevničke informacije ove datoteke?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
bs: Napomena: Snimanjem dnevničkog datoteka snimićete sve podatke u datoteci, a ne samo dio koji možete da vidite u ovom pregledaču.

en: Save Logfile
bs: Snimi dnevničku datoteku

en: Choose Destination Folder
bs: Izaberite odredišni direktorij

en: OSD Preview - drag to reposition
bs: Pregled OSD-a — prevucite da promijenite položaj

en: Edit Multiline Paste
bs: Uredi višelinijsko umetanje

en: &Send
bs: &Pošalji

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
bs: Uređivač umetaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
bs: Dodaje navode &citata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
bs: &Ukloni nove redove

en: Raw Log
bs: Sirovi dnevnik

en: Match Case
bs: Poklopi veličinu slova

en: Whole Words Only
bs: Samo cijele riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
bs: &Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
bs: &Sljedeće

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
bs: &Prethodno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
bs: &Opcije

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
bs: Želite li zaista da zatvorite „%1“?
    
    Biće zatvorene i sve pridružene kartice.

en: Close Tab
bs: Zatvori karticu

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
bs: Želite li da prekinete vezu sa „%1“?
    Biće zatvorene i svi pridružene kartice.

en: Disconnect From Server
bs: Prekini vezu sa serverom

en: Disconnect
bs: Prekini vezu

en: Delete excess text
bs: Obriši višak teksta

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
bs: Vrijeme %1 autor %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
bs: Ovo je lista svih tema koje su bile postavljene na ovom kanalu kada mu je kartica bila otvoreja.
    
    Ako je istu temu neko više puta postavio, prikazana je samo posljednja pojava.
    
    Kada odaberete temu u listi, unosno polje će primiti svoj tekst. Nakon što počnete modifikovati sadržaj polja, ipak, lista će preći iz regularnog režima izbora, omogućujući vam izbor teksta kada želite uključiti neki tekst u novu temu. Da se vratite na režim unosa i sinhronizovano  unosno polje, vratite se na originalni tekst ili zatvorite i ponovo otvorite dijaloški prozor.

en: Find Text...
bs: Pronađi tekst...

en: Search for text in the current tab
bs: Traži tekst u trenutnoj kartici

en: Channel &List for %1
bs: &Lista kanala za %1

en: &Open Logfile for %1
bs: Otvori &dnevničku datoteku za %1

en: &Channel Settings for %1...
bs: Podešavanja &kanala za %1...

en: Rename Tab
bs: Preimenuj karticu

en: Enter new tab name:
bs: Unesite novo ime kartice:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
bs: Podrazumjevano (%1)

en: &Rename Tab...
bs: &Preimenuj karticu...

en: You can only search in text fields.
bs: Možete tražiti samo u tekstualnim poljima.

en: Find Text Information
bs: Nađi tekstualne informacije

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
bs: Lista kanala može biti otvorena samo iz upita, kanala ili prozora stanja da bi se saznalo kom serveru ta lista pripada.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
bs: Upotreba ove funkcije može dovesti do dosta mrežnog saobraćaja. Ako vaša veza nije dovoljno brza, moguće je da će server prekinuti vezu sa vašim klijentom.

en: Channel List Warning
bs: Upozorenje o listi kanala

en: Watched Nicks
bs: Posmatrani nadimci
