konversation - en to da translation catalogue (1482 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
da: &Indsæt

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
da: Vi&ndue

en: You need to specify a command.
da: Du skal angive en kommando.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
da: Kommandoen blev kørt, men returnerede intet output eller kun blanktegn.

en: The media script requires Python %1 or higher.
da: Media-scriptet kræver Python %1 eller nyere.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
da: En fejl opstod under forsøg på at opliste kørende medieafspillere.

en: No running audio players found.
da: Ingen kørende lydafspillere fundet.

en: No running video players found.
da: Ingen kørende videoafspillere fundet.

en: "%1" is not running.
da: "%1" kører ikke.

en: No running media players found.
da: Ingen kørende medieafspillere fundet.

en: Nothing is playing in %1.
da: Intet afspilles i %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
da: Ingen af de kørende lydafspillere (%1) spiller noget.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
da: Ingen af de kørende videoafspillere (%1) spiller noget.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
da: Ingen af de kørende medieafspillere (%1) spiller noget.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
da: En fejl opstod under forsøg på at hente metadata om mediet fra %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
da: Der er et problem med det regulære udtryk der er angivet i REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
da: %1 rapporterede ikke de nødvendige metadata til at skrive en besked.

en: There is a problem in the output format configuration.
da: Der er et problem konfigurationen af output-formatet.

en: media v%1 for Konversation.
da: media v%1 til Konversation.

en: Usage:
da: Brug:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
da: "/media" - rapporter hvad den først fundne afspiller spiller.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
da: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - rapportér hvad der spilles i en kendt lyd- eller videoafspiller.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
da: "/media { afspiller }" - rapportér hvad der spilles i den angivne afspiller hvis den bliver fundet.

en: Konversation Bookmarks Editor
da: Konversation bogmærkeredigering

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
da: Diffie-Hellman-nøgleudveksling er ikke understøttet af din installation af Qt Cryptographic Architecture (QCA). Du skal sandsynligvis installere et ekstra udbyder-plugin. Diffie-Hellman-nøgleudveksling leveres normalt af pluginetqca-ossl.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
da: Blowfish i cipher-block chaining-tilstand (CBC) er ikke understøttet af din installation af Qt Cryptographic Architecture (QCA). Du skal sandsynligvis installere et ekstra udbyder-plugin til QCA. Blowfish-understøttelse leveres normalt af pluginetqca-ossl.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
da: Blowfish i electronic codebook-tilstand (ECB) er ikke understøttet af din installation af Qt Cryptographic Architecture (QCA). Du skal sandsynligvis installere et ekstra udbyder-plugin til QCA. Blowfish-understøttelse leveres normalt af pluginetqca-ossl.

en: topic protection
da: emnebeskyttelse

en: no messages from outside
da: ingen meddelelser udefra

en: secret
da: hemmelig

en: invite only
da: kun for inviterede

en: private
da: privat

en: moderated
da: modereret

en: password protected
da: adgangskodebeskyttet

en: anonymous
da: anonym

en: no colors allowed
da: ingen farver tilladt

en: user limit
da: brugergrænse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
da: Erstatning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
da: Erstatning:

en: Outgoing
da: Udgående

en: Incoming
da: Indkommende

en: Both
da: Begge

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
da: Ny

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
da: Reg. udtr.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
da: Erstat i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
da: Erstat med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
da: N&y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
da: Erstat i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
da: Erstat med:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
da: Aktivér &tidsstempler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
da: &Vis datoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
da: Vis &historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
da: &Linjer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
da: &Vis kanalemne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
da: Vis kanal&tilstandsknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
da: Vis &nick-liste og hurtigknapper for kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
da: Vis værtsmas&ker i kaldenanavnslisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
da: Vis rigtige navne i kaldenavnslisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
da: Vis &hurtigknapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
da: Vis &felt til at ændre eget kaldenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
da: Vis &rullebjælke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
da: Aktivér &baggrundsbillede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
da: S&ti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
da: Aktiverer systembip når du modtager kontroltegnet ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
da: Aktivér &systembip ved indkommende ASCII BEL-tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
da: Skjul &gå med-/forlad-/nick-hændelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
da: Ekspandér ikke variable når tekst sendes til serveren. En variabel begynder med "%". For eksempel ekspanderes %B til tegnene som behøves for at vise teksten med fed type.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
da: Deaktivér variabele&kspansion (f.eks. %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
da: &Omdirigér statusmeddelelser til serverstatus-vinduet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
da: Behold kanaltilstandsstrengen som en tegnkombination i stedet for at oversætte den til letforståelige ord. Eksempel: "*** Kanaltilstande: Ingen meddelelser udefra" bliver til "*** Kanaltilstande: n"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
da: Vis tegn i rå tilstand (f.eks. +o) i stedet for beskrivelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
da: Hvor mange linjer der skal holdes i buffere. 0 = ubegrænset

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
da: Ubegrænset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
da: Ti&lbagerulningsgrænse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
da: Hvis markeret, vil kun begivenheder vedrørende aktive og overvågede nicks blive vist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
da: Undtagen overvågede nicks og nicks der har været aktive indenfor

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
da: seneste 10 min.

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
da: seneste time

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
da: seneste dag

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
da: seneste uge

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
da: Markeringslinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
da: Indsætter en huskelinje i chatvinduet når du skifter til et andet chatvindue eller minimerer programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
da: Markér den sidste position i et chatvindue når det skjules

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
da: Flyt kun linjen når ny tekst er ved at skulle vises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
da: Vis manuelt indsatte linjer i alle chatvinduer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
da: Aktivér automatisk opslag af brugerinformation (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
da: &Maksimalt antal brugere i en kanal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
da: Opdateringsinter&val:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
da: Brugervalgte farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
da: &Anvend brugervalgte farver til input-felt, kaldenavnsliste og fanebladsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
da: &Baggrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
da: &Servermeddelelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
da: &Hyperlink:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
da: Kanal&meddelelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
da: Handli&ng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
da: Histori&k:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
da: Komman&domeddelelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
da: &Forespørgselsmeddelelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
da: &Tidsstempel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
da: A&lternativ baggrund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
da: Farvede nicks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
da: &Egen nick-farve:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
da: Ved at aktivere dette, vises farvekoder som er tilføjet til IRC-meddelelser som farvet tekst i dit chatvindue. Du kan tilføje farvekoder i dine meddelelser ved at vælge Indsæt -> IRC-farve

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
da: Tillad &farvet tekst i IRC-meddelelser

en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
da: Aktivér automatisk genforbindelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
da: Forsinkelse på genforbindelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
da: Genforbindelsesforsøg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
da: Fejlsøgning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
da: Vis vindue med rå &log ved forbindelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
da: Kryptering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
da: Standard krypteringstype:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
da: ECB- eller Electronic Codebook-tilstand understøttes af mange krypteringsklienter såsom FiSH eller Mircryption men det anses dog generelt for usikkert.
    
    CBC eller Cipher-Block Chaining-tilstand understøttes ikke af FiSH, men understøttes af Mircryption. Hvis du vil bruge nøgleudvekslning er det bedst først at finde ud af om modparten har en klient der kan bruge CBC, ellers vil du kunne se hvad de siger, men de vil ikke kunne læse hvad du siger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
da: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Network Interface
da: Netværkskort

en: Reply From IRC Server
da: Svar fra IRC-server

en: Specify Manually
da: Angiv manuelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
da: DCC-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
da: Download-&mappe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
da: Tilføj &afsender til filnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
da: &Opret mappe for afsender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
da: Konvertér mellemrum i filnavn til understreg før afsendelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
da: Acceptér a&utomatisk tilbud om download

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
da: &Genoptag download automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
da: Aktivér hurtig DCC-afsendelse (virker måske &ikke med alle klienter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
da: Aktivér passiv DCC-send

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
da: Acceptér automatisk tilbud om DCC-chat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
da: Aktivér UPnP til NAT-gennemgang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
da: Hvis denne indstilling er aktiveret vil DCC-overførsler for IPv6-forbindelser blive udført over IPv4-grænsefladen som angives her

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
da: Gå tilbage til IPv&4-grænseflade til DCC-send:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
da: Tidsudløb for DCC-send:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
da: B&ufferstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
da: &Metode til at hente egen IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
da: E&gen IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
da: Porte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
da: Aktivér specifikke &porte til DCC-overførselsserver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
da: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
da: Aktivér bestemte p&orte til DCC-chat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
da: Chattekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
da: Kaldenavnsliste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
da: Fanebladslinje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
da: Vis MOTD (dagens meddelelse) med en fast skrifttype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
da: &Aktivér fast skrifttype til MOTD-meddelelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
da: Vis afsender-kaldenavne med &fed i chatvinduet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
da: Aktivér statusikon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
da: Brug sta&tusområdet til bekendtgørelse af nye meddelelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
da: &Underret kun når en fremhævning udløses eller dit nuværende nick bruges

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
da: Skjul vinduet ved opstart

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
da: Kaldenavnsfuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
da: Fuldførelses&tilstand:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
da: Indlejret cyklus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
da: Skal-agtig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
da: Skal-agtig med fuldførelsesboks

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
da: Suffi&ks ved begyndelsen af linje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
da: &Andet sted:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
da: Deaktivér bekendtgørelser når du er &borte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
da: Anvend brugervalgt web&browser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
da: Komman&dotegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
da: Anvend brugervalgt &versionssvar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
da: <qt>Her kan du sætte dit eget svar på <b>CTCP <i>VERSION</i></b>-anmodninger .</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
da: Input-feltet udvides med teksten

en: Select Sound File
da: Vælg lydfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
da: &Aktivér lyd til fremhævninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
da: Fremhæv al&tid eget aktuelle nick:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
da: Fremhæv altid egne &linjer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
da: Fremhævningsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
da: Fremhævninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
da: Lyd

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
da: Autotekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
da: Chatvinduer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
da: &Mønster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
da: &Lyd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
da: Test lyd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
da: A&utotekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
da: Chatvinduer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
da: Denne fremhævning vil kun blive søgt efter i chatvinduer der er oplistet her ved navn eller i alle chatvinduer hvis feltet lades stå tomt. Flere navne skal separeres med kommaer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
da: Aktivér &bekendtgørelser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
da: Mønster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
da: Mønster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
da: Meddelelsestyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
da: Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
da: Notits

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
da: Forespørgsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
da: Invitation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
da: Fjern &alle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
da: Skjul rullebjælken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
da: Aktivér hvis alle IRC-input-linjer skal stavekontrolleres under indtastning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
da: Aktivering af dette vil få input-feltet til at vokse i højden når det fyldes op.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
da: Start med skjult hovedvindue

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
da: Vis ri&gtige navne ved siden af kaldenavne

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
da: Åbn faneblad med overvågede nicks ved programstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
da: Meddelelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
da: Privat meddelelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
da: Aktuelt benyttet nick

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
da: Fremhævning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
da: Kanalhændelser er ændring af tilstand eller brugere som forlader eller går med i en kanal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
da: Kanalhændelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
da: Programhændelser sker i Konsole-faneblade, DCC-statusfanebladet og andre programfaneblade som ikke direkte bruges til chat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
da: Programhændelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
da: &Aktivér logning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
da: Log kun private samtaler (forespørgsler, DCC-chats)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
da: &Aktivér små bogstaver til logfilnavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
da: Tilføj &værtsnavn til logfilnavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
da: Sti &til logfil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
da: Brug systemets tekstredigering til at åbne logge

en: Normal Users
da: Normale brugere

en: Voice (+v)
da: Stemme (+v)

en: Halfops (+h)
da: Halv-op'er (+h)

en: Operators (+o)
da: Operatører (+o)

en: Channel Admins (+p)
da: Kanaladministratorer (+p)

en: Channel Owners (+q)
da: Kanalejere (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
da: &Kommando der skal køres ved dobbeltklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
da: Sortér uden &versalfølsomhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
da: Sortér efter &aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
da: Sortér efter bru&gerstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
da: (Lav om på sortering af nicks med træk og slip)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
da: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
da: Forklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
da: &Aktivér On Screen Display

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
da: &Tegn skygger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
da: OSD-skrifttype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
da: Vis &OSD-meddelelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
da: &Hvis eget nick forekommer i en kanalmeddelelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
da: Ved enhver kanal&meddelelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
da: Ved &forespørgselsaktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
da: Ved &gå med-/forlad-hændelser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
da: Aktivér brugervalgte farver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
da: Tekst&farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
da: &Baggrundsfarve:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
da: Ø&vrige indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
da: &Varighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
da: S&kærm:

en: Default Identity
da: Standardidentitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
da: Tilgængelige pladsholdere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
da: %c: Nuværende kanal
    %i: Indhold af input-felt
    %k: Kanalnøgle
    %K: Serveradgangskode
    %n: Send kommando direkte til serveren i stedet for dit input-felt
    %o: Nuværende kaldenavn
    %s<term>%: udtryk brugt til at adskille kaldenavne i %u
    %u: Liste over udvalgte kaldenavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
da: Knapnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
da: Knaphandling

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
da: Knapnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
da: Knaphandling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
da: Vis hurtigknapper som virker på kaldenavne i kontekstmenuer for kaldenavne

en: Interface
da: Brugerflade

en: Behavior
da: Opførsel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
da: Bekendtgørelser

en: Chat Window
da: Chatvindue

en: Nicklist Themes
da: Temaer for nick-liste

en: Colors
da: Farver

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Quick Buttons
da: Hurtigknapper

en: Tabs
da: Faneblade

en: General Behavior
da: Generel opførsel

en: Connection
da: Forbindelse

en:  line |  lines
da[0]:  linje
da[1]:  linjer

en: Nickname List
da: Kaldenavnsliste

en: Command Aliases
da: Kommandoaliasser

en: Auto Replace
da: Auto-erstat

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
da: Ignorér

en: Logging
da: Logning

en: Watched Nicknames
da: Overvågede kaldenavne

en: Warning Dialogs
da: Advarselsdialoger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
da: Brug farvet tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
da: Brug farvede lysdioder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
da: Hvis du markerer dette, vil de farver du vælger i siden med fremhævningsindstillinger tilsidesætte farverne for "Aktuelt benyttet nick" og "Highlight".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
da: Giv forrang til chatvinduets fremhævningsfarver

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
da: Indstilling af fanebladslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
da: Placering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
da: Bund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
da: Venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
da: Vis lukke&knapper på faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
da: Vis en lukkeknap til &højre i fanebladslinjen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
da: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
da: Giv nye faneblade &fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
da: Giv nye &forespørgsler fokus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
da: Mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
da: &Midterklik på et faneblad for at lukke det

en: Select Theme Package
da: Vælg temapakke

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
da: Konversation-temaer (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
da: Ukendt fejl (0)

en: Failed to Download Theme
da: Download af tema mislykkedes

en: Theme archive is invalid.
da: Temaarkivet er ugyldigt.

en: Cannot Install Theme
da: Kan ikke installere tema

en: Do you want to remove %1?
da: Vil du fjerne %1?

en: Remove Theme
da: Fjern tema

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
da: Temaindstilling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
da: &Fjern tema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
da: Ikon for normale brugere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
da: Ikon for brugere der er borte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
da: Ikon for brugere med stemme

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
da: Ikon for brugere med halv-operatør-privilegier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
da: Ikon for brugere med operatør-privilegier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
da: Ikon for brugere med administrator-privilegier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
da: Ikon for brugere med ejer-privilegier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
da: ... en kanalinvitation modtages

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
da: ... gemning af en logfil kun ville gemme den synlige del

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
da: ... en logfil er ved at blive slettet

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
da: ... en åben forespørgsel findes for et kaldenavn som netop er blevet markeret som ignoreret

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
da: ... skift af en forbindelse til en anden server på samme netværk

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
da: ... oprettelse af en ny forbindelse til et allerede forbundet netværk

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
da: ... lukning af et serverfaneblad

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
da: ... lukning af et kanalfaneblad

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
da: ... lukning af et forespørgselsfaneblad

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
da: ... lukning af et DCC-chat-faneblad

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
da: ... en kilde for kanallisten ikke kan bestemmes fra det aktuelle faneblad

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
da: ... du har valgt at skjule menulinjen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
da: ... en kanaloplistning kan forårsage afbrudt forbindelse pga. downloadstørrelsen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
da: ... indsættelse af store tekstportioner

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
da: ... Konversation afsluttes via statusikonet

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
da: ... du har valgt at ignorere et kaldenavn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
da: ... du har valgt at holde op med at ignorere et kaldenavn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
da: ... Konversation afsluttes mens DCC-filoverførsler er aktive

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
da: ... nogle tegn i en besked er inkompatible med det aktive tegnsæt

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
da: ... lukning af vinduet vil minimere til statusområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
da: Vis en advarselsdialog når...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
da: <qt>
    <p>
    Når kaldenavnsovervågning er aktiveret, bliver du underrettet når kaldenavne som er på listen over <b>Overvågede netværk/kaldenavne</b> kommer online eller går offline.</p>
    <p>Du kan også åbne vinduet <b>Overvågede nicks</b> for at se status for alle overvågede kaldenavne.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
da: Aktivér kaldenavnsovervågning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
da: <qt>Hvis markeret, åbnes vinduet <b>Overvågede nicks</b> automatisk når Konversation startes.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
da: Vis faneblad med overvågede nicks ved progr&amstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Når du dobbeltklikker på et kaldenavn i vinduet <b>overvågede nicks</b> placeres denne kommando i <b>input-linjen</b> i servervinduet.</p>
    <p>Følgende symboler kan bruges i kommandoen:</p><ul>
    <li>%u: Det kaldenavn der er dobbeltklikket på.</li>
    <li>%K: Serveradgangskode.</li>
    <li>%n: Send kommando direkte til serveren i stedet for input-linjen.</li> "
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
da: Kommandoer der skal &køres når der dobbeltklikkes på kaldenavnet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
da: <qt>
    <p>Når du dobbeltklikker på et kaldenavn i vinduet <b>overvågede nicks</b> placeres denne kommando i <b>input-linjen</b> i servervinduet.</p>
    <p>Følgende symboler kan bruges i kommandoen:</p><ul>
    <li>%u: Det kaldenavn der blev dobbeltklikket på.</li>
    <li>%K: Serveradgangskode.</li>
    <li>%n: Send kommando direkte til serveren i stedet for input-linjen. </li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
da: Konversation kontrollerer status for kaldenavne på listen nedenfor med dette interval.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
da: &Opdateringsinterval:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
da: Netværket er nede. Der vil automatisk blive forbundet igen når det er oppe igen.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
da[0]: Prøver at forbinde til %2 (port %3) om 1 sekund.
da[1]: Prøver at forbinde til %2 (port %3) om %1 sekunder.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
da[0]: Prøver at forbinde til %2 (port %3) igen om 1 sekund.
da[1]: Prøver at forbinde til %2 (port %3) igen om %1 sekunder.

en: Error
da: Fejl

en: Reconnection attempts exceeded.
da: Genforbindelsesforsøg overskredet.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
da: Du er allerede forbundet til %1. Vil du åbne endnu en forbindelse?

en: Already connected to %1
da: Allerede forbundet til %1

en: Create connection
da: Opret forbindelse

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
da: Du er i øjeblikket forbundet til %1 via "%2" (port %3). Vil du skifte til "%4" (port %5) i stedet?

en: Switch Server
da: Skift server

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
da: Udfyld din <b>identitet</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
da: Udfyld dit <b>rigtige navn</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
da: Angiv mindst ét <b>kaldenavn</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
da: <qt>Din identitet "%1" er ikke sat korrekt op:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
da: Identitetsindstillinger

en: Edit Identity...
da: Redigér identitet...

en: Debug: %1
da: Fejlsøgning: %1

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
da: getNickname: Serveren %1 ikke fundet.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende en DCC %1-anmodning til partneren via IRC-serveren.

en: Awaiting acceptance by remote user...
da: Afventer accept fra ekstern bruger...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
da: %1 (på %2) tilbyder DCC %3 med dig

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
da: Tilbud om DCC %1 fra %2

en: Accept
da: Acceptér

en: Reject
da: Afvis

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
da: Du afviste tilbuddet om DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
da: Anmodningen om DCC %1 blev afvist

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende reverse DCC %1-bekræftelse til partneren via IRC-serveren.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
da: Kunne ikke åbne porten %1. Sender DCC-anmodning til ekstern bruger alligevel.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende reverse DCC %1-bekræftelse til partneren via IRC-serveren.

en: Could not open a socket for listening: %1
da: Kunne ikke åbne en sokkel til lytning: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
da: Tilbyder DCC %1-forbindelse til %2 på port %3...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
da: Opretter DCC %1-forbindelse til %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
da: Oprettede DCC %1-forbindelse til %2.

en: Socket error: %1
da: Sokkelfejl: %1

en: Could not accept the client.
da: Kunne ikke acceptere klienten.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
da: Oprettede DCC %1-forbindelse til %2.

en: Connection closed.
da: Forbindelse lukket.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
da: DCC %1 med %2 på port %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
da: DCC %1 med %2 på %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
da: Vil du lukke din DCC %1 med %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
da: Luk DCC %1

en: Talking to yourself
da: Tale med dig selv

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
da: Standard ( %1 )

en: Usage
da: Brug

en: Usage: %1ME text
da: Brug: %1ME tekst

en: Unknown command.
da: Ukendt kommando.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
da: Modtog ukendt CTCP-%1-forespørgsel fra %2

en: No vacant port
da: Ingen ledig port

en: Could not open a socket
da: Kunne ikke åbne en sokkel

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
da: Passiv send

en: Open
da: Åbn

en: Select Recipient
da: Vælg modtager

en: Select nickname and close the window
da: Vælg kaldenavn og luk vinduet

en: Close the window without changes
da: Luk vinduet uden ændringer

en: DCC Receive Question
da: DCC modtagespørgsmål

en: O&riginal Filename
da: &Oprindeligt filnavn

en: Suggest &New Filename
da: Foreslå &nyt filnavn

en: Use as new default download folder
da: Brug som ny standardmappe til download

en: &Resume
da: &Genoptag

en: R&ename
da: Om&døb

en: Details
da: Detaljer

en: DCC Send
da: Send med DCC

en: DCC Receive
da: Modtag med DCC

en: Unknown server
da: Ukendt server

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
da: %1 på %2, %3 (port %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
da: %1 på %2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
da: Ja, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
da: Nej

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
da: &lt; 1sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
da: Selv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
da: Fremgang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
da: Placering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
da: Nuværende position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
da: Filstørrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
da: Genoptaget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
da: Nuværende hastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
da: Gns.hastighed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
da: Overførselstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
da: Anslået tilbageværende tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
da: Tilbudt kl.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
da: Startet kl.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
da: Afsluttet kl.:

en: File
da: Fil

en: Started At
da: Påbegyndt

en: Progress
da: Fremgang

en: Speed
da: Hastighed

en: Sender Address
da: Afsenderadresse

en: Remaining
da: Tilbage

en: %1/sec
da: %1/sek.

en: Queued
da: I kø

en: Preparing
da: Forbereder

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
da: Forestående

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
da: Forbinder

en: Receiving
da: Modtager

en: Sending
da: Sender

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
da: Færdig

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
da: Mislykkedes

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
da: I kø - overførslen venter på at du accepterer eller afviser den

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
da: Forbereder - overførslen tjekker efter filer der kan genoptages

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
da: Forbereder - overførslen indsamler de data der skal sendes

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
da: Forestående - overførslen venter på at partneren skal acceptere eller afvise den

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
da: Forbinder - overførslen er ved at forbinde til partneren

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
da: Modtager - overførslen modtager data fra partneren

en: Sending - Transfer is sending data to partner
da: Sender - overførslen sender data til partneren

en: Done - Transfer has completed successfully
da: Færdig - overførslen er blevet gennemført

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
da: Mislykket - overførslen mislykkedes af "ukendt årsag"

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
da: Mislykket - overførslen mislykkedes pga. "%1"

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
da: Afbrudt - overførslen blev afbrudt af brugeren

en: Incoming Transfers
da: Indkommende overførsler

en: Outgoing Transfers
da: Udgående overførsler

en: DCC Status
da: DCC-status

en: &Select All Items
da: Markér &alle elementer

en: S&elect All Completed Items
da: Markér alle &færdige elementer

en: &Accept
da: &Acceptér

en: Start receiving
da: Påbegynd modtagelse

en: A&bort
da: Af&bryd

en: Abort the transfer(s)
da: Afbryd overførsler

en: Resend
da: Send igen

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
da: &Ryd

en: Clear all selected Items
da: Ryd alle markerede elementer

en: Clear Completed
da: Ryd gennemførte

en: Clear Completed Items
da: Ryd gennemførte elementer

en: &Open File
da: Å&bn fil

en: Run the file
da: Kør filen

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Open the file location
da: Åbn filplaceringen

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
da[0]: Du har valgt at køre %1 fil, vil du virkelig fortsætte?
da[1]: Du har valgt at køre %1 filer, vil du virkelig fortsætte?

en: The admin has restricted the right to receive files
da: Administratoren har begrænset rettigheden til at modtage filer

en: Invalid sender address (%1)
da: Ugyldig afsenderadresse (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
da: Ikke-understøttet forhandling (filstørrelse=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
da: <b>Kan ikke oprette mappen eller destinationen er ikke skrivbar.</b><br/>Mappe: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
da: <b>Filen bruges af en anden overførsel.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
da: Kunne ikke oprette en KIO-instans

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
da[0]: <b>En del af en fil findes.</b><br/>%2<br/>Fildelens størrelse: 1 byte.<br/>
da[1]: <b>En del af en fil findes.</b><br/>%2<br/>Fildelens størrelse: %1 bytes<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
da: <b>Filen findes allerede.</b><br/>%1<br/>%1 (%2)<br/>Afsenderen rapporterer en filstørrelse på %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
da: <b>Kunne ikke åbne filen.<br/>Fejl: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende reverse DCC SEND-bekræftelse til partneren via IRC-serveren.

en: Waiting for connection
da: Venter på forbindelse

en: Waiting for remote host's acceptance
da: Afventer den eksterne værts godkendelse

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende DCC RECV-genoptagelsesanmodning til partneren via IRC-serveren.

en: Unexpected response from remote host
da: Uventet svar fra ekstern vært

en: Could not accept the connection (socket error).
da: Kunne ikke acceptere forbindelsen (sokkelfejl).

en: Transfer error
da: Overførselsfejl

en: KIO error: %1
da: KIO-fejl: %1

en: Timed out
da: Tidsudløb

en: The admin has restricted the right to send files
da: Administratoren har begrænset rettigheden til at sende filer

en: The url "%1" does not exist
da: URL'en "%1" findes ikke

en: Enter Filename
da: Angiv filnavn

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
da: <qt>Filen du sender til <i>%1</i> har ikke et filnavn.<br/>Angiv et filnavn som kan vises til modtageren, eller annullér DCC-overførslen</qt>

en: unknown
da: ukendt

en: No filename was given
da: Intet filnavn angivet

en: Could not retrieve "%1"
da: Kunne ikke hente "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
da: Kan ikke sende fil på 0 byte.

en: DCC SEND request was rejected
da: Anmodning om DCC SEND blev afvist

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
da: Kunne ikke sende en DCC SEND-anmodning til partneren via IRC-serveren.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
da: Operationen lykkedes. Bør aldrig forekomme i en fejldialog.

en: Could not read from file "%1".
da: Kunne ikke læse fra filen "%1".

en: Could not write to file "%1".
da: Kunne ikke skrive til filen "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
da: En fatal ugenoprettelig fejl opstod.

en: Could not open file "%1".
da: Kunne ikke åbne filen "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
da: Operationen blev uventet afbrudt.

en: The operation timed out.
da: Tiden løb ud for operationen.

en: An unspecified error happened on close.
da: En uspecificeret fejl skete ved lukning.

en: Unknown error. Code %1
da: Ukendt fejl. Kode %1

en: Columns
da: Kolonner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
da: Skrifttypevælger til whiteboard

en: Clear Image
da: Ryd billede

en: Save As...
da: Gem som...

en: Freehand Drawing
da: Frihåndstegning

en: Draw a straight line
da: Tegn en lige linje

en: Draw a rectangle
da: Tegn et rektangel

en: Draw an ellipse
da: Tegn en ellipse

en: Draw text
da: Tegn tekst

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
da: Markering

en: Eraser
da: Viskelæder

en: Fill a contiguous area with the foreground color
da: Udfyld et tilstødende område med forgrundsfarven

en: Draw an arrow
da: Tegn en pil

en: Select a color from the image
da: Vælg en farve fra billedet

en: Save Image
da: Gem billede

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
da: Billeder (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
da: Identiteter

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
da: Dette er din liste over kaldenavne. Et kaldenavn er det navn som andre brugere vil kende dig som. Du kan bruge hvilket navn du vil. Det første tegn skal være et bogstav.
    
    Eftersom kaldenavne skal være entydige i et helt IRC-netværk, kan dit ønskede navn afvises af serveren hvis en anden allerede bruger det. Angiv alternative kaldenavne for dig selv. Hvis dit første valg afvises af serveren, forsøger Konversation med de alternative kaldenavne.

en: SASL PLAIN
da: SASL-PLAIN

[ctx: Cert = Certificate]
en: SASL EXTERNAL (Cert)
da: SASL-EKSTERN (Cert.)

en: Server Password
da: Adgangskode til server

en: SSL Client Certificate
da: SSL-klientcertifikat

en:  minute |  minutes
da[0]:  minut
da[1]:  minutter

en: Change identity information
da: Ændr identitetsinformation

en: Discards all changes made
da: Kasserer alle udførte ændringer

en: Add Identity
da: Tilføj identitet

en: Identity name:
da: Identitetsnavn:

en: You need to give the identity a name.
da: Du skal give identiteten et navn.

en: Rename Identity
da: Omdøb identitet

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
da: Denne identitet bruges. Hvis du fjerner den, vil netværksindstillingerne som bruger den, gå tilbage til standardidentiteten. Vil du slette den alligevel?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
da: Vil du virkelig slette al information for denne identitet?

en: Delete Identity
da: Slet identitet

en: Duplicate Identity
da: Duplikeret identitet

en: You must add at least one nick to the identity.
da: Du skal mindst tilføje ét nick til identiteten.

en: Please enter a real name.
da: Angiv venligst et rigtigt navn.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
da: Den adgangskode der angives her vil blive brugt i stedet for den, der er angivet i serverindstillingerne, hvis den er angivet.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
da: (valgfri)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
da: Certifikat-baseret autentifikation tvinger SSL til at blive aktiveret for en forbindelse uanset eventuelle serverindstillinger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
da: &Identitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
da: Duplikat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
da: Omdøb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
da: Ri&gtige navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
da: Angiv dit rigtige navn her. IRC er ikke beregnet til at holde dig skjult fra dine venner eller fjender. Husk dette hvis du er fristet til at opføre dig ondsindet. Et forfalsket "rigtige navn" kan være en god måde at skjule dit køn for nørderne derude, men maskinen du bruger kan altid spores så du kan aldrig være helt anonym.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
da: Kaldenavn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
da: Identificér dig automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
da: &Tjeneste:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
da: Tjenestenavnet kan være <b><i>nickserv</i></b> eller et netværksafhængigt navn såsom <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
da: Kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
da: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
da: Adgangs&kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
da: PEM-fil:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
da: Borte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
da: Hvis du markerer dette felt, vises en vandret linje i kanalen, så snart du udfører kommandoen <b>/away</b> som markerer stedet hvor du gik bort. Andre IRC-brugere ser ikke den vandrette linje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
da: Markér den sidste position i chatvinduer når du går bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
da: Standard bortemeddelelse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
da: Den tekst du angiver her bruges som bortemeddelelse når ingen meddelelse gives som argument til kommandoerne <b>/away</b> eller <b>/aaway</b> samt når Globalt borte slås til/fra fra menuen eller via tastaturgenvejen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
da: Borte-kaldenavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
da: Angiv et kaldenavn som angiver at du er borte. Så snart du udfører kommandoen <b>/away meddelelse</b> i en kanal du er gået med i med denne identitet, ændrer Konversation automatisk dit kaldenavne til borte-kaldenavnet. Andre brugere kan se at du er borte fra computeren. Så snart du udfører kommandoen <b>/away</b> i en kanal hvor du er borte, ændrer Konversation automatisk dit kaldenavn tilbage til det oprindelige. Hvis du ikke vil ændre dit kaldenavn automatisk når du er borte, så lad det være tomt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
da: Hvis du markerer dette felt, vil Konversation automatiske sætte alle forbindelser, som bruger denne identitet til borte, når pauseskærmen starter efter en periode af brugerinaktivitet indstillet nedenfor.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
da: Automatisk borte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
da: Sæt til borte efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
da: af brugerinaktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
da: Hvis du markerer dette felt, vil Konversation automatisk annullere "borte" for alle forbindelser, som bruger denne identitet, når pauseskærmen stopper eller ny brugeraktivitet registreres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
da: Vend automatisk tilbage ved aktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
da: Hvis du markerer dette felt, kører Konversation automatisk bortekommandoen  i alle kanalfaneblade der bruger denne identitet. <b>%s</b> i bortekommandoen erstattes med bortemeddelelsen. Når du vender tilbage vil tilbage-kommandoen blive kørt. <b>%t</b> i tilbage-kommandoen erstattes med det tidsrum hvor du var væk.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
da: Bortekommandoer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
da: Bortekommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
da: Tilbage-kommando:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
da: Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
da: &Indledende skalkommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
da: Her kan du angive en kommando som skal køres inden forbindelsen til serveren startes.<br>Hvis du har flere servere i identiteten udføres kommandoen for hver server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
da: &Tegnsæt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
da: Denne indstilling påvirker hvordan tegn du skriver indkodes til afsendelse til serveren. Den påvirker også hvordan meddelelser vises. Når du først starter Konversation, hentes indstillingen automatisk fra operativsystemet. Hvis du synes at have problemer med at se andre brugeres meddelelser korrekt, så forsøg at ændre denne indstilling.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
da: Når du forbinder, spørger mange servere din maskine om et IDENT-svar. Hvis din computer ikke kører en IDENT-server, sendes dette svar af Konversation. Mellemrum er ikke tilladt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
da: &Afslutningsårsag:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
da: Når du forlader en server, vises denne meddelelse til andre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
da: Konversation lukket ned.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
da: &Forladeårsag:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
da: Når du forlader en kanal, sendes denne meddelelse til kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
da: Spar&k ud-årsag:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
da: Når du sparkes ud af en kanal (oftest af en IRC-operatør), sendes denne meddelelse til kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
da: Bruger elimineret.

en: Edit Channel Settings
da: Redigér kanalindstillinger

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
da: <qt><p>Hver kanal på IRC har et tilhørende emne. Det er simpelthen en meddelelse som alle kan se.</p><p>Hvis du er operatør, eller kanaltilstanden <em>"T"</em> ikke er aktiveret, kan du ændre emnet, ved at klikke på knappen Redigér kanalegenskaber til venstre for emnet. Du kan også se historikken over emner der.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
da: Maks. antal brugere som tillades i kanalen

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
da: <qt><p>Dette er kanalens brugergrænse: Det maksimale antal brugere som må være i kanalen samtidigt. Hvis du er operatør, kan du sætte denne. Kanaltilstanden <b>T</b> (emne, knappen til venstre) vil automatisk blive sat hvis dette er sat.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
da: <qt><p>Dette viser dit nuværende nick, og eventuelle alternativer du har sat op. Hvis du vælger eller indtaster et andet kaldenavn, sendes en anmodning om at ændre dit nick til IRC-serveren. Hvis serveren tillader det, vælges det nye kaldenavn. Hvis du indtaster et nyt kaldenavn skal du trykke på Retur-tasten til sidst.</p><p>Du kan redigere alternative kaldenavne under punktet <em>Identiteter</em> i menuen <em>Indstillinger</em>.</p></qt>

en: Completion
da: Fuldførelse

en: Possible completions: %1.
da: Mulige fuldførelser: %1.

en: Channel Password
da: Kanaladgangskode

en: Channel User Limit
da: Brugergrænse for kanal

en: Enter the new user limit for the channel:
da: Angiv den ny brugergrænse for kanalen:

en: You are now known as %1.
da: Du kendes nu som %1.

en: %1 is now known as %2.
da: %1 er nu kendt som %2.

[ctx: Message type]
en: Join
da: Gå med

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
da: Du (%1) er gået med i kanalen %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
da: %1 (%2) er gået med i denne kanal.

[ctx: Message type]
en: Quit
da: Afslut

en: You (%1) have left this server.
da: Du (%1) har forladt denne server.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
da: Du (%1) har forladt denne server (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
da: Tag afsked

en: You have left channel %1.
da: Du har forladt kanalen %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
da: Du (%1) har forladt kanalen %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
da: %1 (%2) har forladt denne server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
da: %1 (%2) har forladt denne server (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
da: %1 (%2) har forladt denne kanal.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
da: %1 (%2) har forladt denne kanal (%3).

en: Kick
da: Spark ud

en: You have kicked yourself from channel %1.
da: Du har sparket dig selv ud af kanalen %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
da: Du har sparket dig selv ud af kanalen %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
da: Du er blevet sparket ud af kanalen %1 af %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
da: Du er blevet sparket ud af kanalen %1 af %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
da: Du har sparket %1 ud af kanalen.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
da: Du har sparket %1 ud af kanalen (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
da: %1 er blevet sparket ud af kanalen af %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
da: %1 er blevet sparket ud af kanalen af %2 (%3).

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
da[0]:  (%1 op)
da[1]:  (%1 op'er)

en: Topic
da: Emne

en: The channel topic is "%1".
da: Kanalens emne er "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
da: Du satte kanalemnet til "%1".

en: %1 sets the channel topic to "%2".
da: %1 sætter kanalemnet til "%2".

en: You set a quiet on %1.
da: Du gjorde %1 tavs.

en: %1 sets a quiet on %2.
da: %1 gør %2 tavs.

en: You remove the quiet on %1.
da: Du fjerner tavsgørelse af %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
da: %1 fjerner tavsgørelse af %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
da: Du giver kanalejer-privilegier til dig selv.

en: You give channel owner privileges to %1.
da: Du giver kanalejer-privilegier til %1.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
da: %1 giver kanalejer-privilegier til dig.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
da: %1 giver kanalejer-privilegier til %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
da: Du tager kanalejer-privilegier fra dig selv.

en: You take channel owner privileges from %1.
da: Du tager kanalejer-privilegier fra %1.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
da: %1 tager kanalejer-privilegier fra dig.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
da: %1 tager kanalejer-privilegier fra %2.

en: You give channel admin privileges to yourself.
da: Du giver kanaladmin-privilegier til dig selv.

en: You give channel admin privileges to %1.
da: Du giver kanaladmin-privilegier til %1.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
da: %1 giver kanaladmin-privilegier til dig.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
da: %1 giver kanaladmin-privilegier til %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
da: Du tager kanaladmin-privilegier fra dig selv.

en: You take channel admin privileges from %1.
da: Du tager kanaladmin-privilegier fra %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
da: %1 tager kanaladmin-privilegier fra dig.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
da: %1 tager kanaladmin-privilegier fra %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
da: Du giver kanaloperatør-privilegier til dig selv.

en: You give channel operator privileges to %1.
da: Du giver kanaloperatør-privilegier til %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
da: %1 giver kanaloperatør-privilegier til dig.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
da: %1 giver kanaloperatør-privilegier til %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
da: Du tager kanaloperatør-privilegier fra dig selv.

en: You take channel operator privileges from %1.
da: Du tager kanaloperatør-privilegier fra %1.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
da: %1 tager kanaloperatør-privilegier fra dig.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
da: %1 tager kanaloperatør-privilegier fra %2.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
da: Du giver kanal-halv-op-privilegier til dig selv.

en: You give channel halfop privileges to %1.
da: Du giver kanal-halv-op-privilegier til %1.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
da: %1 giver kanal-halv-op-privilegier til dig.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
da: %1 giver kanal-halv-op-privilegier til %2.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
da: Du tager kanal-halv-op-privilegier fra dig selv.

en: You take channel halfop privileges from %1.
da: Du tager kanal-halv-op-privilegier fra %1.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
da: %1 tager kanal-halv-op-privilegier fra dig.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
da: %1 tager kanal-halv-op-privilegier fra %2.

en: You give yourself permission to talk.
da: Du giver dig selv tilladelse til at tale.

en: You give %1 permission to talk.
da: Du giver %1 tilladelse til at tale.

en: %1 gives you permission to talk.
da: %1 giver dig tilladelse til at tale.

en: %1 gives %2 permission to talk.
da: %1 giver %2 tilladelse til at tale.

en: You take the permission to talk from yourself.
da: Du tager tilladelse til at tale fra dig selv.

en: You take the permission to talk from %1.
da: Du tager tilladelse til at tale fra %1.

en: %1 takes the permission to talk from you.
da: %1 tager tilladelse til at tale fra dig.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
da: %1 tager tilladelse til at tale fra %2.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "ingen farver tilladt".

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "ingen farver tilladt".

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "tillad farvekoder".

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "tillad farvekoder".

en: You set the channel mode to 'invite only'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "kun for inviterede".

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "kun for inviterede".

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
da: Du fjerner "kun for inviterede"-tilstand fra kanalen.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
da: %1 fjerner "kun for inviterede"-tilstand fra kanalen.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "modereret".

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "modereret".

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "ikke modereret".

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "ikke modereret".

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "ingen meddelelser udefra".

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "ingen meddelelser udefra".

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "tillad meddelelser udefra".

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
da: %1 sætter kanaltilstanden til "tillad meddelelser udefra".

en: You set the channel mode to 'private'.
da: Du sætter kanalstilstanden til "privat".

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
da: %1 sætter kanalstilstanden til "privat".

en: You set the channel mode to 'public'.
da: Du sætter kanalstilstanden til "offentlig".

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
da: %1 sætter kanalstilstanden til "offentlig".

en: You set the channel mode to 'secret'.
da: Du sætter kanalstilstanden til "hemmelig".

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
da: %1 sætter kanalstilstanden til "hemmelig".

en: You set the channel mode to 'visible'.
da: Du sætter kanalstilstanden til "synlig".

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
da: %1 sætter kanalstilstanden til "synlig".

en: You switch on 'topic protection'.
da: Du slår "emnebeskyttelse" til.

en: %1 switches on 'topic protection'.
da: %1 slår "emnebeskyttelse" til.

en: You switch off 'topic protection'.
da: Du slår "emnebeskyttelse" fra.

en: %1 switches off 'topic protection'.
da: %1 slår "emnebeskyttelse" fra.

en: You set the channel key to '%1'.
da: Du sætter kanalnøglen til "%1".

en: %1 sets the channel key to '%2'.
da: %1 sætter kanalnøglen "%2".

en: You remove the channel key.
da: Du fjerner kanalnøglen.

en: %1 removes the channel key.
da: %1 fjerner kanalnøglen.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
da[0]: Du sætter kanalgrænsen til 1 nick.
da[1]: Du sætter kanalgrænsen til %1 nicks.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
da[0]: %2 sætter kanalgrænsen til 1 nick.
da[1]: %2 sætter kanalgrænse til %1 nicks.

en: You remove the channel limit.
da: Du fjerner kanalgrænsen.

en: %1 removes the channel limit.
da: %1 fjerner kanalgrænsen.

en: You set a ban on %1.
da: Du bandlyser %1.

en: %1 sets a ban on %2.
da: %1 bandlyser %2.

en: You remove the ban on %1.
da: Du fjerner bandlysning af %1.

en: %1 removes the ban on %2.
da: %1 fjerner bandlysning af %2.

en: You set a ban exception on %1.
da: Du sætter en bandlysningsundtagelse på %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
da: %1 sætter en bandlysningsundtagelse på %2.

en: You remove the ban exception on %1.
da: Du fjerner en bandlysningsundtagelse fra %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
da: %1 fjerner en bandlysningsundtagelse fra %2.

en: You set invitation mask %1.
da: Du sætter invitationsmaske %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
da: %1 sætter invitationsmaske %2.

en: You remove the invitation mask %1.
da: Du fjerner invitationsmasken %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
da: %1 fjerner invitationsmasken %2.

en: You set the channel mode '%1'.
da: Du sætter kanaltilstanden til "%1".

en: %1 sets the channel mode '%2'.
da: %1 sætter kanaltilstanden "%2".

en: You set channel mode +%1
da: Du sætter kanaltilstanden +%1

en: %1 sets channel mode +%2
da: %1 sætter kanaltilstanden +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
da: Du fjerner kanaltilstanden "%1".

en: %1 removes the channel mode '%2'.
da: %1 fjerner kanaltilstanden "%2".

en: You set channel mode -%1
da: Du sætter kanaltilstanden -%1

en: %1 sets channel mode -%2
da: %1 sætter kanaltilstanden -%2

en: You have to be an operator to change this.
da: Du skal være operatør for at ændre dette.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
da: Emnet kan kun ændres af kanaloperatøren. %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
da: Ingen meddelelser til kanal fra klienter udefra. %1

en: Secret channel.  %1
da: Hemmelig kanal. %1

en: Invite only channel.  %1
da: Kanal kun for inviterede. %1

en: Private channel.  %1
da: Privat kanal. %1

en: Moderated channel.  %1
da: Modereret kanal. %1

en: Protect channel with a password.
da: Beskyt kanalen med adganskode.

en: Set user limit to channel.
da: Sæt brugergrænse for kanal.

en: Do you want to leave %1?
da: Vil du forlade %1?

en: Leave Channel
da: Forlad kanal

en: Leave
da: Forlad

en: Identity Default ( %1 )
da: Identitetsstandard ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
da: Adgangs&kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
da: K&anal:

en: Channel Name
da: Kanalnavn

en: Users
da: Brugere

en: Channel Topic
da: Kanalemne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
da: Kanalliste

[ctx: save list]
en: Save &List...
da: Gem &liste...

en: Click here to save the channel list.
da: Klik her for at gemme kanallisten.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
da: &Genopfrisk liste

en: Click here to refresh the channel list.
da: Klik her for at genopfriske kanallisten.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
da: &Gå med i kanal

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
da: Klik her for at gå med i kanalen. Et nyt faneblad oprettes for kanalen.

en: Refreshing.
da: Genopfrisker.

en: Channels: %1 (%2 shown)
da: Kanaler: %1 (%2 vises)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
da:  Ikke-entydige brugere: %1 (%2 vises)

en: Save Channel List
da: Gem kanalliste

en: Konversation Channel List: %1 - %2
da: Konversation kanalliste: %1 - %2

en: Join Channel
da: Gå med i kanal

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Channel List for %1
da: Kanalliste for %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
da: Ma&ks. antal brugere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
da: &Min. antal brugere:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
da: Den filtrerede kanalliste vises her. Bemærk at hvis du ikke bruger regulære udtryk, viser Konversation alle kanaler hvis navn indeholder filterstrengen som du angav. Kanalnavnet behøver ikke at begynde med strengen du angav.\n\nVælg en kanal du vil gå med i ved at klikke på den. Højreklik på kanalen for at få en liste over alle webadresser som nævnes i kanalens emne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
da: &Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
da: &Emne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
da: Angiv en filterstreng her.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
da: Søg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
da: &Regulært udtryk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
da: Du kan begrænse kanallisten til de kanaler som har et minimalt antal brugere her. At vælge "Ingen grænse" deaktiverer kriteriet.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
da: Ingen grænse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
da: Du kan begrænse kanallisten til de kanaler som har et maksimalt antal brugere her. At vælge "Ingen grænse" deaktiverer kriteriet.

en: Operator
da: Operatør

en: Owner
da: Ejer

en: Half-operator
da: Halv-operatør

en: Has voice
da: Har stemme

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
da: Modtog CTCP-PING-anmodning fra %1 til kanalen %2, sender svar.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
da: Modtog CTCP-%1-forespørgsel fra %2, sender svar.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
da: Modtog versionsforespørgsel fra %1 til kanalen %2.

en: Received Version request from %1.
da: Modtog versionsforespørgsel fra %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC SEND-anmodning fra %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC ACCEPT-anmodning fra %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC RESUME-anmodning fra %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC CHAT-anmodning fra %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
da: Ukendt DCC-kommando %1 modtaget fra %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
da: Modtog ukendt CTCP-%1-forespørgsel fra %2 til kanalen %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
da: Modtog ukendt CTCP-%1-forespørgsel fra %2.

en: -%1 to %2- %3
da: -%1 til %2- %3

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
da: Modtog CTCP-PING-svar fra %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
da: Modtog CTCP-%1-svar fra %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
da: Modtog DH1080_INIT fra %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
da: Modtog DH1080_FINISH fra %1

en: %1 invited you to channel %2.
da: %1 inviterede dig til kanalen %2.

en: Capabilities
da: Kapabiliteter

en: You have set personal modes: %1
da: Du har angivet personlige tilstande: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
da: %1 har ændret dine personlige tilstande: %2

en: %1 sets mode: %2
da: %1 sætter tilstand: %2

en: Welcome
da: Velkommen

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
da: Server %1 (Version %2), brugertilstande: %3, kanaltilstande: %4

en: Support
da: Understøttelse

en: Your personal modes are:
da: Dine personlige tilstande er:

en: Channel modes:
da: Kanaltilstande:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
da[0]: begrænset til %1 bruger
da[1]: begrænset til %1 brugere

en: Channel URL: %1
da: Kanal-URL: %1

en: Created
da: Oprettet

en: This channel was created on %1.
da: Denne kanal blev oprettet den %1.

en: %1 is logged in as %2.
da: %1 er nu logget ind som %2.

en: Names
da: Navne

en: End of NAMES list.
da: Slut på NAMES-liste.

en: TOPIC
da: EMNE

en: The channel %1 has no topic set.
da: Kanalen %1 har intet emne angivet.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
da: Kanalens emne for %1 er: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
da: Emnet blev sat af %1 den %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
da: Emnet for %1 blev sat af %2 den %3.

en: %1 is actually using the host %2.
da: %1 bruger i virkeligheden værten %2.

en: %1: No such nick/channel.
da: %1: Nick/kanal findes ikke.

en: No such nick: %1.
da: Intet sådant nick: %1.

en: %1: No such channel.
da: %1: Ingen sådan kanal.

en: Nickname already in use, try a different one.
da: Kaldenavnet er allerede i brug, prøv et andet.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
da: Kaldenavnet %1 blev allerede brugt, men forbindelsen mislykkedes før du svarede.

en: Nickname already in use. Trying %1.
da: Kaldenavnet er allerede i brug. Prøver %1.

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
da: Fejlagtigt kaldenavn. Ændrer nick til %1.

en: You are not on %1.
da: Du er ikke på %1.

en: Message of the day:
da: Dagens meddelelse:

en: End of message of the day
da: Slut på dagens meddelelse

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
da: Du skal være kanaloperatør i %1 for at gøre dette.

en: You are now an IRC operator on this server.
da: Du er nu IRC-operatør på denne server.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
da: "%1" er nu din skjulte vært (sat af tjeneste).

en: Current users on the network: %1
da: Nuværende brugere på netværket: %1

en: Current users on %1: %2.
da: Nuværende brugere på %1: %2.

en: Away
da: Borte

en: %1 is away: %2
da: %1 er borte: %2

en: You invited %1 to channel %2.
da: Du inviterede %1 til kanalen %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
da: %1 er %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
da: Løste %1 (%2) til adressen: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
da: Kunne ikke løse adressen for %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
da: %1 er en identificeret bruger.

en: %1 is using a secure connection.
da: %1 benytter en sikker forbindelse.

en: Who
da: Hvem

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
da: %1 er %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
da:  (borte)

en: End of /WHO list for %1
da: Slut på /WHO-liste for %1

en: %1 is a user on channels: %2
da: %1 er en bruger i kanalerne: %2

en: %1 has voice on channels: %2
da: %1 har stemme i kanalerne: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
da: %1 er halv-op i kanalerne: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
da: %1 er operatør i kanalerne: %2

en: %1 is owner of channels: %2
da: %1 er ejer af kanalerne: %2

en: %1 is admin on channels: %2
da: %1 er admin i kanalerne: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
da: %1 er online via %2 (%3).

en: %1 is available for help.
da: %1 er til rådighed til hjælp.

en: %1 is an IRC Operator.
da: %1 er IRC-operatør.

en: 1 day | %1 days
da[0]: 1 dag
da[1]: %1 dage

en: 1 hour | %1 hours
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

en: 1 minute | %1 minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

en: 1 second | %1 seconds
da[0]: 1 sekund
da[1]: %1 sekunder

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
da: %1 har været inaktiv i %2, %3, %4 og %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
da: %1 har været inaktiv i %2, %3 og %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
da: %1 har været inaktiv i %2 og %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
da[0]: %2 har været inaktiv i 1 sekund.
da[1]: %2 har været inaktiv i %1 sekunder.

en: %1 has been online since %2.
da: %1 har været online siden %2.

en: End of WHOIS list.
da: Slut på WHOIS-liste.

en: Userhost
da: Brugervært

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
da: %1%2 er %3%4.

en:  (IRC Operator)
da:  (IRC-operatør)

en:  (away)
da:  (borte)

en: List
da: Liste

en: List of channels:
da: Liste over kanaler:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
da[0]: %2 (%1 bruger): %3
da[1]: %2 (%1 brugere): %3

en: End of channel list.
da: Slut på kanalliste.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
da: (ukendt)

en: BanList:%1
da: Bandlysningsliste: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
da: %1 sat af %2 den %3

en: End of Ban List.
da: Slut på bandlysningsliste.

en: No such server: %1.
da: Ingen sådan server: %1.

en: %1 is currently unavailable.
da: %1 er for øjeblikket ikke tilgængelig.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
da: Kaldenavnet %1 er ikke ledigt. Prøver %2.

en: %1: Unknown command.
da: %1: Ukendt kommando.

en: Not registered.
da: Ikke registreret.

en: %1: This command requires more parameters.
da: %1: Denne kommando kræver flere parametre.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
da: Kan ikke gå med i %1: Kanalen er adgangskodebeskyttet og der blev enten givet en forkert adgangskode eller slet ingen.

en: You are now logged in as %1.
da: Du er nu logget ind som %1.

en: SASL authentication successful.
da: SASL-autentifikation lykkedes.

en: SASL authentication attempt failed.
da: Forsøg på SASL-autentifikation slog fejl.

en: SASL authentication aborted.
da: SASL-autentifikation afbrudt.

en: Channel Invites
da: Kanalinvitationer

en: Join
da: Gå med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
da: Du har modtaget invitationer til følgende kanaler. Vælg de kanaler du vil gå med i:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
da: Spørg altid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
da: Gå altid med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
da: Ignorér altid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
da: Fra nu af:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
da: Forbindelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
da: &Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
da: Værtsmaske:

en: Away&nbsp;Message:
da: Bortemeddelelse:

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Online&nbsp;Since:
da: Online siden:

en: Watched Nicks Online
da: Overvågede nicks online

en: &Add Nickname...
da: &Tilføj kaldenavn...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
da: Klik for at føje et nyt nick til listen over kaldenavne som vises på skærmen.

en: &Remove Nickname
da: &Fjern kaldenavn

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
da: Klik for at fjerne et nick fra listen over kaldenavne som vises på skærmen.

en: Open &Query
da: Åbn &forespørgsel

en: &Join Channel
da: &Gå med i kanal

en: Network/Nickname/Channel
da: Netværk/kaldenavn/kanal

en: Additional Information
da: Yderligere information

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
da: <p>Dette er alle kaldenavnene på din liste over overvågede kaldenavne, på listen under servernetværket de er forbundet til. </p><p>Kolonnen <b>Yderligere information</b> viser informationen som er kendt for hvert kaldenavn.</p><p>Kanalerne som kaldenavnet er gået med i er på listen under hvert kaldenavn.</p><p>Kaldenavne som vises under <b>Offline</b> er ikke forbundet til nogen af serverne på netværket.</p> <p>Højreklik med musen på et kaldenavn for at udføre yderligere funktioner.</p>

en:  since %1
da:  siden %1

en:  Voice
da:  Stemme

en:  HalfOp
da:  Halv-op

en:  Operator
da:  Operatør

en:  Owner
da:  Ejer

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
da: Beskeden du er ved at sende indeholder tegn der ikke eksisterer i dit nuværende tegnsæt. Hvis du vælger at fortsætte alligevel vil disse tegn blive erstattet med "?".

en: Encoding Conflict Warning
da: Advarsel om tegnsætkonflikt

en: Raw
da: Rå

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
da: Brug: %1JOIN <kanal> [adgangskode]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
da: Brug: %1KICK <nick> [årsag]

en: %1KICK only works from within channels.
da: %1KICK virker kun indefra kanaler.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
da: %1PART og %1LEAVE uden parametre virker kun indefra en kanal eller en forspørgsel.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
da: %1PART uden kanalnavn virker kun indefra en kanal.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
da: %1TOPIC uden parametre virker kun indefra en kanal.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
da: %1TOPIC uden kanalnavn virker kun indefra en kanal.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
da: %1NAMES uden mål kan afbryde forbindelse til serveren. Angiv  "*" hvis du virkelig vil dette.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
da: Brug: %1close [vindue] lukker navngiven kanal eller forespørgselsfaneblad, eller det aktuelle faneblad hvis intet angives.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
da: Brug: %1NOTICE <modtager> <meddelelse>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
da: Sender notitsen "%1" til %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
da: %1ME virker kun fra en kanal, forespørgsel eller DCC-chatfaneblad.

en: You need to specify a recipient.
da: Du skal angive en modtager.

en: You cannot open queries to channels.
da: Du kan ikke åbne forespørgsler til kanaler.

en: You need to specify a message.
da: Du skal angive en besked.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
da: Sender CTCP-%1-anmodning til %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
da: Brug: %1AME [-LOKAL] tekst

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
da: Brug: %1AMSG [-LOKAL] tekst

en: Usage: %1OMSG text
da: Brug: %1OMSG tekst

en: Sending notice "%1" to %2.
da: Sender notitsen "%1" til %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
da: Brug: %1ONOTICE tekst

en: Usage: %1QUOTE command list
da: Brug: %1QUOTE kommandoliste

en: Usage: %1SAY text
da: Brug: %1SAY tekst

en: File "%1" does not exist.
da: Filen "%1" findes ikke.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
da: Brug: %1DCC [SEND [kaldenavn [filnavn]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
da: Brug: %1DCC [GET [kaldenavn [filnavn]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
da: Brug: %1DCC [CHAT [kaldenavn]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
da: Brug: %1DCC [WHITEBOARD [kaldenavn]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
da: Ikke genkendt kommando %1DCC %2. Mulige kommandoer er SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
da: Brug: %1INVITE <nick> [kanal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
da: %1INVITE uden kanalnavn virker kun indefra kanaler.

en: %1 is not a channel.
da: %1 er ikke en kanal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
da: Brug: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameterliste]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
da: Scriptfilen "%1" blev fundet i: %2

en: The script name may not contain "../".
da: Scriptnavnet må ikke indeholde "../".

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
da: Brug: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
da: Bekendtgørelseslisten er blevet tømt (fjernede %1).

en: The notify list is currently empty.
da: Bekendtgørelseslisten er tom i øjeblikket.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
da: Aktuel bekendtgørelsesliste: %1 (tilføjet %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
da: Aktuel bekendtgørelsesliste: %1 (fjernede %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
da: Aktuel bekendtgørelsesliste: %1 (tilføjede %2, fjernede %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
da: Aktuel bekendtgørelsesliste: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
da: Bekendtgør

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
da: Angiv brugernavn og adgangskode for IRC operatør-privilegier:

en: IRC Operator Password
da: IRC operatør-adgangskode

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
da: %1BAN uden kanalnavn virker kun indefra en kanal.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
da: %1KICKBAN uden kanalnavn virker kun indefra en kanal.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
da: Brug: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal]  <kaldenavn |maske>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
da: Brug: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN] [channel] <kaldenavn|maske> [årsag]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
da: %1UNBAN uden kanalnavn virker kun indefra en kanal.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
da: Brug: %1UNBAN [channel] mønster

en: Added %1 to your ignore list.
da: Tilføjede %1 til din ignorér-liste.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
da: Brug: %1IGNORE [ -ALL ] <bruger 1> <bruger 2> ... <bruger n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
da: Brug: %1UNIGNORE <bruger 1> <bruger 2> ... <bruger n>

en: Removed %1 from your ignore list.
da: Fjernede %1 fra din ignorér-liste.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
da[0]: Ingen sådan ignorering: %2
da[1]: Ingen sådan ignoreringer: %2

en: Current encoding is: %1
da: Aktuelt tegnsæt er: %1

en: Switched to %1 encoding.
da: Skiftede til tegnsættet %1.

en: %1 is not a valid encoding.
da: %1 er ikke et gyldigt tegnsæt.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
da: Brug: %1setkey <nick|kanal <nøgle> sætter krypteringsnøglen for nick eller kanal. %1setkey <key> når du er i en kanal eller et forespørgselsfaneblad, sætter nøglen for den eller det. Nøglefeltet genkender "cbc:"- og "ecb:"-præfiks til at sætte blokkens chiffer-operationstilstand til enten Cipher-Block Chaining eller Electronic Codebook. Tilstanden der er standard når intet præfiks angives kan ændres i konfigurationsdialogen Opførsel -> Forbindelse -> Kryptering -> Standard krypteringstype, hvor standard for den indstilling er Electronic Codebook (ECB).

en: Unable to set an encryption key for %1.
da: Kan ikke sætte en krypteringsnøgle for %1.

en: The key for %1 has been set.
da: Nøglen for %1 er blevet angivet.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
da: At sætte en krypteringsnøgle kræver at Konversation er blevet bygget med understøttelse af biblioteket Qt Cryptographic Architecture (QCA). Kontakt din distributør angående en pakke med QCA-understøttelse, eller genbyg Konversation med QCA til stede.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
da: Brug: %1keyx <nick|kanal> udløser udveksling af DH1080-nøgle med målet.

en: Unable to request a key exchange from %1.
da: Kan ikke anmode om nøgleudveksling fra %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
da: Påbegynder udveksling af DH1080-nøgle med %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
da: Brug: %1delkey <nick> eller <kanal> sletter krypteringsnøglen for nick eller kanal

en: The key for %1 has been deleted.
da: Nøglen for %1 er blevet slettet.

en: No key has been set for %1.
da: Ingen nøgle er blevet angivet for %1.

en: The key for %1 is "%2".
da: Nøglen for %1 er "%2".

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
da: Brug: %1KILL <nick> [kommentar]

en: Usage: %1DNS <nick>
da: Brug: %1DNS <nick>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
da: Brug: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
da: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanal | kaldenavn]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
da: %1CLEAR [-ALL] [kanal | kaldenavn]

en: Resolved %1 to: %2
da: Løste %1 til: %2

en: Unable to resolve %1.
da: Kunne ikke løse %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
da: <qt><p>Nogle detaljer, om personen du taler med i denne forespørgsel, vises i denne linje. Fuldt navn og værtsmaske vises.</p><p>Se <i>Konversation-håndbogen</i> for en forklaring af hvad en værtsmaske er.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
da: Vil du lukke forespørgslen med %1?

en: Close Query
da: Luk forespørgsel

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
da: %1 (%2) har forladt denne server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
da: %1 (%2) har forladt denne server (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
da: Kørsel af skal-kommando før forbindelse...

en: Pre-shell command executed successfully!
da: Før-skal-kommandoen blev kørt!

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
da: Der opstod et problem under kørsel af kommandoen:

en: Warning
da: Advarsel

en: Looking for server %1 (port %2)...
da: Leder efter serveren %1 (port %2)...

en: Server found, connecting...
da: Server fundet, forbinder...

en: Negotiating capabilities with server...
da: Forhandler funktionalitet med server...

en: Requesting capabilities: %1
da: Anmoder om kapabiliteter: %1

en: Closing capabilities negotiation.
da: Afslutter forhandling af funktionalitet.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
da: Kunne ikke forhandle funktionalitet: Synes ikke understøttet af serveren.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
da: SASL-funktioner bekræftet af server, forsøger SASL-%1-autentifikation...

en: SASL capability denied or not supported by server.
da: SASL-funktioner nægtet eller ikke understøttet af serveren.

en: SSL Connection Error
da: SSL-forbindelsesfejl

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
da: Forbindelsen til serveren %1 (port %2) blev mistet mens der ventedes på svar fra brugeren på en SSL-fejl. Vil automatisk forbinde igen hvis fejlen ignoreres.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
da: Forbindelse mistet til serven %1 (port %2): %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
da: SSL-certifikatet for serveren %1 (port %2) klarede ikke autenticitetstjekket.

en: SSL Connection Warning
da: Advarsel for SSL-forbindelse

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
da: Kunne ikke forbinde til %1 (port %2) med SSL-kryptering. Måske understøtter serveren ikke SSL (har du valgt den rigtige port?), eller måske afviste du certifikatet. %3

en: Delayed connect aborted.
da: Forsinket forbindelse afbrudt.

en: Disconnected from %1 (port %2).
da: Forbindelse til %1 (port %2) afbrudt.

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
da: Ingen kaldenavne fra identiteten "%1" blev accepteret af forbindelsen "%2".
    Angiv et nyt, eller tryk på Annullér for at afbryde forbindelsen:

en: Nickname error
da: Fejl i kaldenavn

en: Select File(s) to Send to %1
da: Vælg filer der skal sendes til %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC SEND-anmodning fra %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
da: %1 tilbyder at sende dig "%2" (%3)...

en: unknown size
da: ukendt størrelse

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
da: Modtog ugyldig DCC CHAT-anmodning fra %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
da: Beder %1 om at acceptere upload af "%2" (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
da: Beder %1 om at acceptere passiv upload af "%2" (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
da: Beder %1 om at acceptere %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
da: Modtog ugyldig passiv DCC-chat-acceptmeddelelse fra %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
da: Modtog ugyldig passiv DCC send-acceptmeddelelse for "%1" fra %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
da: Genoptager download af "%1" fra %2 begyndende ved %3 % af %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
da: Modtog ugyldig acceptmeddelelse om genoptagelse for "%1" fra %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
da: Genoptager upload af "%1" til %2 begyndende ved %3 % af %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
da: Modtog ugyldig forespørgsel om genoptagelse for "%1" fra %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
da: Modtog ugyldig afvisningsforespørgsel for "%1" fra %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
da: Modtog ugyldig afvisningsforespørgsel fra %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
da: Download af "%1" fra %2 færdig.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
da: Download af "%1" fra %2 mislykkedes. Årsag: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
da: Upload af "%1" til %2 færdig.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
da: Upload af "%1" til %2 mislykkedes. Årsag: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
da: Sender "%1" til %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
da: Downloader "%1" (%2) fra %3...

en: %1 is online (%2).
da: %1 er online (%2).

en: %1 went offline (%2).
da: %1 gik offline (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
da: Fejl: Kunne ikke finde scriptet "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
da: Fejl: Kunne ikke køre scriptet "%1". Tjek filrettigheder.

en: Gone away for now
da: Borte for øjeblikket

en: You are now marked as being away (reason: %1).
da: Du er nu markeret som borte (årsag: %1).

en: You are now marked as being away.
da: Du er nu markeret som borte.

en: You are no longer marked as being away.
da: Du er ikke længere markeret som borte.

en: You are not marked as being away.
da: Du er ikke markeret som borte.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
da: Initialisering af nøgleudveksling med %1 mislykkedes.

en: Unable to perform key exchange with %1.
da: Kan ikke udføre nøgleudveksling med %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
da: Fortolkning af DH1080_INIT fra %1 mislykkedes. Nøgleudveksling mislykkedes.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
da: Din nøgle er sat og dine beskeder vil nu blive krypterede, sender DH1080_FINISH til %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
da: Kan ikke gennemføre nøgleudveksling med %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
da: Vellykket fortolkning af DH1080_FINISH sendt af %1. Din nøgle er sat og dine beskeder vil nu blive krypterede.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
da: Fortolkning af DH1080_FINISH sendt af %1 mislykkedes. Nøgleudveksling mislykkedes.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
da: Serverens navn eller IP-adresse. Irchelp.org vedligeholder en liste over servere.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
da: Angiv portnummeret som kræves for at forbinde til serveren. For de fleste servere bør dette være <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
da: Markér om du vil bruge SSL-protokollen (Secure Socket Layer) til at kommunikere med serveren. Dette beskytter dit privatliv ifm. kommunikation mellem din computer og IRC-serveren. Serveren skal understøtte SSL-protokollen for at dette virker. I de fleste tilfælde vil forbindelsen mislykkes, hvis serveren ikke understøtter SSL.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
da: Sikker &forbindelse (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
da: Markér dette hvis du vil bruge den globale proxy-konfiguration til at kommunikere med denne server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
da: &Brug global proxy

en: Change network information
da: Ændr netværksinformation

en: Add Server
da: Tilføj server

en: Edit Server
da: Redigér server

en: Add Channel
da: Tilføj kanal

en: Edit Channel
da: Redigér kanal

en: The network name is required.
da: Netværksnavn kræves.

en: You need to add at least one server to the network.
da: Du skal tilføje mindst én server til netværket.

en: The server address is required.
da: Serveradressen kræves.

en: The channel name is required.
da: Kanalnavnet kræves.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
da: Netværksnavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
da: Identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
da: Vælg en eksisterende identitet eller klik på Redigér for at tilføje en ny identitet eller redigere en eksisterende. Identiteten identificerer dig og bestemmer dit kaldenavn når du forbinder til netværket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
da: Kommandoer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
da: Angiv netværkets navn her. Du kan oprette så mange indgange i serverliste-vinduet med samme netværk, som du har lyst til.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
da: Servere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
da: Gå automatisk med i kanaler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
da: Markér dette hvis Konversation skal forbinde automatisk til netværket når du starter Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
da: Forbi&nd ved programstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
da: Dette er en liste over IRC-servere i netværket. Ved forbindelse til netværket, forsøger Konversation først at forbinde til den øverste server. Hvis det mislykkes, prøves den næste server. Hvis det mislykkes prøves den tredje, og så videre. Mindst én server skal angives. Klik på en server for at markere den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
da: Valgfrit. Dette er en liste over kanaler som du automatisk går med i når Konversation har forbundet til en server. Du kan lade dette være tomt, hvis du ikke ønsker at gå med i nogen kanaler automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
da: R&edigér...

en: C&onnect
da: F&orbind

en: Connect to the server
da: Forbind til serveren

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
da: Klik her for at forbinde til det markerede IRC-netværk samt kanal.

en: New Network
da: Nyt netværk

en: Edit Network
da: Redigér netværk

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
da: Du kan ikke slette %1.
    
    Netværket %2 skal have mindst én server.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
da[0]: Du kan ikke slette den markerede server.
    
    Netværket %2 skal have mindst én server.
da[1]: Du kan ikke slette de markerede servere.
    
    Netværket %2 skal have mindst én server.

en: Do you really want to delete the selected entries?
da: Vil du virkelig fjerne de markerede indgange?

en: Do you really want to delete %1?
da: Vil du virkelig slette %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
da: Klik her for at definere et nyt netværk, inklusive serveren der skal forbindes til, og kanalerne der automatisk skal gås med i efter forbindelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
da: S&let

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
da: Netværk

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
da: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
da: Kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
da: &Vis ved programstart

en: Unknown
da: Ukendt

en: Text
da: Tekst

en: Author
da: Ophavsmand

en: Time
da: Tid

en: Manage Konsole Profiles
da: Håndtér Konsole-profiler

en: A user-friendly IRC client
da: En brugervenlig IRC-klient

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
da: (C) 2002-%1 af Konversation-holdet

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
da: Konversation er en klient til protokollen Internet Relay Chat (IRC).
    
    Mød venner på nettet, få nye bekendtskaber og fortab dig i snak om dit yndlingsemne.

en: Original Author, Project Founder
da: Oprindelig udvikler, projektets grundlægger

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
da: Vedligeholder, udgivelsesansvarlig, brugerflade, forbindelseshåndtering, protokolhåndtering, auto-borte

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
da: DCC, tegnsætshåndtering, OSD-positionering

en: Protocol handling, Input line
da: Protokolhåndtering, input-linje

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
da: Blowfish, SSL-understøttelse, portering af KNetwork, farvede nicks, nick-listetemaer

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
da: Omfaktorering, integration med KAddressBook og Kontact

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
da: Portering af DCC til KDE 4, diverse DCC-forbedringer

en: Website hosting
da: Hosting af webside

en: Website maintenance
da: Vedligeholdelse saf webside

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
da: Flertilstandsudvidelse, placering af lukkekontrol, OSD-funktionalitet

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
da: Dokumentation, forbedring af overvågede nicks, udvidelse til brugervalgt browser

en: Color configurator, Highlight dialog
da: Farveindstilling, fremhævningsdialog

en: DCOP interface
da: DCOP-grænseflade

en: Non-Latin1-Encodings
da: Ikke-Latin1 tegnsæt

en: Konsole part view
da: Visning af Konsole Part

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
da: Hurtigforbind, portering af nyt OSD, andre funktioner og fejlrettelser

en: A Handful of fixes and code cleanup
da: En håndfuld rettelser og kodeoprydning

en: Drag&Drop improvements
da: Forbedtringer af træk og slip

en: Artwork
da: Grafik

en: Firefox style searchbar
da: Søgelinje i Firefox-stil

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
da: Rå-tilstande, fanebladsgruppering pr. server, bandlysningsliste

en: System tray patch
da: Patch til statusområde

en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

en: Extended user modes patch
da: Patch til udvidede brugertilstande

en: Close visible tab with shortcut patch
da: Patch til at lukke faneblad med genvej

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
da: Gå gennem faneblade med musehjulet

en: Channel ownership mode patch
da: Patch til kanalejerskab

en: Option to enable IRC color filtering
da: Mulighed for at aktivere IRC-farvefiltrering

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
da: Fejlrettelser, OSD-arbejde, oprydning i emner

en: Sysinfo script
da: Sysinfo-script

en: Auto-join context menu
da: Kontekstmenu til autotilslutning

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
da: Diverse rettelser, portering af kryptering til QCA2, tilføjede understøttelse af DH1080 nøgleudveksling.

en: Bug fixes and enhancements.
da: Fejlrettelser og forbedringer.

en: Various bug fixes and enhancements.
da: Diverse fejlrettelser og forbedringer.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
da: KStatusNotifierItem-understøttelse, KIdleTime-understøttelse, andre forbedringer

en: irc:// URL or server hostname
da: irc://-URL eller serverens værtsnavn

en: Server to connect
da: Server der skal forbindes til

en: server
da: Server

en: Port to use
da: Port der skal bruges

en: Channel to join after connection
da: Kanal der skal gås med i efter forbindelse

en: channel
da: kanal

en: Nickname to use
da: Kaldenavn der skal bruges

en: nickname
da: kaldenavn

en: Password for connection
da: Adgangskode for forbindelse

en: password
da: adgangskode

en: Use SSL for connection
da: Brug SSL til forbindelse

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
da: Deaktivér automatisk forbindelse til ethvert IRC-netværk

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
da: Forsink D-Bus-aktivitet og UI-oprettelse med det angivne antal millisekunder

en: msec
da: msek

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
da: Afslutter og genstarter Konversation (hvis den kører, ellers ingen effekt)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
da: Sætter KUniqueApplication::NonUniqueInstance (kun fejlsøgning, brug med omtanke)

en: Restart
da: Genstart

en: Quit and restart the application
da: Afslut og genstart programmet

en: &Server List...
da: &Serverliste...

en: Manage networks and servers
da: Håndtér netværk og servere

en: Quick &Connect...
da: Hurtig&forbind...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
da: Angiv adressen for en ny IRC-server at forbinde til

en: &Reconnect
da: &Forbind igen

en: Reconnect to the current server.
da: Forbind til nuværende server igen.

en: &Disconnect
da: &Afbryd forbindelse

en: Disconnect from the current server.
da: Afbryd forbindelse til nuværende server.

en: &Identities...
da: &Identiteter...

en: Manage your nick, away and other identity settings
da: Håndtér nick-, borte- andre identitetsindstillinger

en: &Watched Nicks
da: &Overvågede nicks

en: &DCC Status
da: &DCC-status

en: &Open Logfile
da: Å&bn logfil

en: Open the known history for this channel in a new tab
da: Åbn kendt historik for kanalen i et nyt faneblad

en: &Channel Settings...
da: &Kanalindstillinger...

en: Open the channel settings dialog for this tab
da: Åbn dialogen med kanalindstillinger for dette faneblad

en: Channel &List
da: Kanal&liste

en: Show a list of all the known channels on this server
da: Vis en liste over alle kendte kanaler på serveren

en: &URL Catcher
da: &URL-fanger

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
da: Vis liste over alle URL'er som er blevet nævnt for nylig i et nyt faneblad

en: New &Konsole
da: Ny &Konsole

en: Open a terminal in a new tab
da: Åbn en terminal i et nyt faneblad

en: &Next Tab
da: &Næste faneblad

en: &Previous Tab
da: &Forrige faneblad

en: Close &Tab
da: Luk &faneblad

en: Last Focused Tab
da: Seneste faneblad i fokus

en: Next Active Tab
da: Næste aktive faneblad

en: Move Tab Up
da: Flyt faneblad opad

en: Move this tab
da: Flyt dette faneblad

en: Move Tab Down
da: Flyt faneblad nedad

en: Move Tab Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Move Tab Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Rejoin Channel
da: Gå med i kanal igen

en: Enable Notifications
da: Aktivér bekendtgørelser

en: Join on Connect
da: Gå med ved forbindelse

en: Connect at Startup
da: Forbind ved opstart

en: Default
da: Standard

en: Set Encoding
da: Sæt tegnsæt

en: Go to Tab %1
da: Gå til faneblad %1

en: Clear &Marker Lines
da: Ryd &markeringslinjer

en: Clear marker lines in the current tab
da: Ryd markeringslinjer i nuværende faneblad

en: Enlarge Font Size
da: Forstør skrift

en: Increase the current font size
da: Forsøg aktuel skriftstørrelse

en: Reset Font Size
da: Nulstil skriftstørrelse

en: Reset the current font size to settings values
da: Nulstil den aktuelle skriftstørrelse til indstillingsværdierne

en: Decrease the current font size
da: Formindsk den aktuelle skriftstørrelse

en: &Clear Window
da: &Ryd vindue

en: Clear the contents of the current tab
da: Ryd indholdet af nuværende faneblad

en: Clear &All Windows
da: Ryd &alle vinduer

en: Clear the contents of all open tabs
da: Ryd indholdet af alle åbne faneblade

en: Global Away
da: Globalt borte

en: &Join Channel...
da: &Gå med i kanal...

en: Join a new channel on this server
da: Gå med i en ny kanal på denne server

en: &IRC Color...
da: &IRC-farve...

en: Set the color of your current IRC message
da: Angiv farve for din nuværende IRC-meddelelse

en: &Marker Line
da: &Markeringslinje

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
da: Indsæt en vandret linje i nuværende faneblad som kun du kan se

en: Special &Character...
da: Special&tegn...

en: Insert any character into your current IRC message
da: Indsæt et hvilket som helst tegn i din nuværende IRC-meddelelse

en: Focus Input Box
da: Få input-felt i fokus

en: Close &All Open Queries
da: Luk &alle åbne forespørgsler

en: Show Nicklist
da: Vis nickliste

en: Show/Hide Konversation
da: Vis/skjul Konversation

en: Enable On Screen Display
da: Aktivér On Screen Display

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
da: <qt>Du har aktive DCC-filoverførsler. Vil du virkelig afslutte <b>Konversation</b>?</qt>

en: Confirm Quit
da: Bekræft afslutning

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
da: <qt>Vil du virkelig afslutte <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
da: <p>Ved lukning af hovedvinduet holdes Konversation kørende i statusområdet. Brug <b>Afslut</b> fra <b>Konversation</b>-menuen for at afslutte programmet.</p>

en: Docking in System Tray
da: Dokker i statusområdet

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
da: <qt>Dette vil skjule menulinjen fuldstændigt. Du kan vise den igen ved at taste %1.</qt>

en: Hide menu bar
da: Skjul menulinjen

en: Toggle Notifications
da: Slå bekendtgørelser til og fra

en: Toggle Away Globally
da: Slå globalt borte til og fra

en: Insert &IRC Color...
da: Indsæt &IRC-farve...

en: Insert Special &Character...
da: Indsæt special&tegn...

en: Insert &Marker Line
da: Indsæt &markeringslinje

en: &Channel List
da: &Kanalliste

en: Set &Away Globally
da: &Angiv som borte globalt

en: Server List
da: Serverliste

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
da: Ny besked fra %1 i %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
da: Dit kaldenavn blev nævnt af %1 i %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
da: [Fremhæv] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
da: [Fremhæv] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
da: Ny forespørgselsmeddelelse fra %1

en: [Query] <%1>
da: [Forespørgsel] <%1>

en: [Query] <%1> %2
da: [Forespørgsel] <%1> %2

en: %1 joined %2
da: %1 gik med i %2

en: %1 parted %2
da: %1 forlod %2

en: %1 quit %2
da: %1 afsluttede %2

en: %1 changed nickname to %2
da: %1 skiftede kaldenavn til %2

en: %1 wants to send a file to you
da: %1 vil sende dig en fil

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
da: En fejl er opstået i en DCC-overførsel: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
da: %1 filoverførsel gennemført

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
da: Åbn

en: %1 changed modes in %2: %3
da: %1 skiftede tilstande i %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
da: %1 har startet en samtale (forespørgsel) med dig.

en: You are kicked by %1 from %2
da: Du er blevet sparket ud af %2 af %1

en: %1 started a DCC chat with you
da: %1 har startet en DCC-chat med dig

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
da: Fremhævning udløst i %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
da: Fremhævning udløst af %2 i %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
da: [Fremhæv] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
da: Forbindelse til %1 mislykkedes

en: You have joined %1.
da: Du er gået med i %1.

en: Reset...
da: Nulstil...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
da: Dette kan ikke fortrydes, vil du virkelig nulstille til standardværdier?

en: Reset Values
da: Nulstil værdier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
da: Luk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
da: Langsom kø

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
da: Alder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
da: Tælling:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
da: Linjer:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
da: Normal kø

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
da: Hurtig kø

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
da: Alle køer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
da: Modtaget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
da: Bytes (rå):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
da: Bytes (indkodede):

en: Quick Connect
da: Hurtigforbind

en: &Server host:
da: &Servervært:

en: Enter the host of the network here.
da: Angiv værten for netværket her.

en: The port that the IRC server is using.
da: Den port som IRC-serveren bruger.

en: The nick you want to use.
da: Det nick du vil bruge.

en: P&assword:
da: &Adgangskode:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
da: Hvis IRC-serveren kræver en adgangskode, så angiv den her (de fleste servere kræver ikke adgangskode.)

en: &Use SSL
da: Br&ug SSL

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
da: <qt><p>Dette viser antallet af brugere i kanalen, og antallet af dem som er operatører (op'er).</p><p>En kanaloperatør er en bruger som har særlige rettigheder, såsom muligheden for at sparke ud og bandlyse brugere, ændre kanaltilstand og gøre andre brugere til operatører.</p></qt>

en: Lag: Unknown
da: Forsinkelse: Ukendt

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
da: Al kommunikation med serveren er krypteret. Det gør det sværere for nogen at aflytte kommunikationen.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
da: <qt>Statuslinjen viser diverse meddelelser, inklusive eventuelle forbindelsesproblemer til serveren. Længst til højre vises nuværende forsinkelse til serveren. Forsinkelsen er tiden det tager for meddelelser fra dig at nå serveren, og fra serveren tilbage til dig.</qt>

en: Lag: %1 ms
da: Forsinkelse: %1 ms

en: Lag: %1 s
da: Forsinkelse: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
da: Intet svar fra serveren %1 i mere end %2, %3, %4 og %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
da: Intet svar fra serveren %1 i mere end %2, %3 og %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
da: Intet svar fra serveren %1 i mere end %2 og %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
da[0]: Intet svar fra serveren %2 i mere end 1 sekund.
da[1]: Intet svar fra serveren %2 i mere end %1 sekunder.

en: Failed to download %1: %2
da: Download af %1 mislykkedes: %2

en: Error parsing router description.
da: Fejl under fortolkning af routerbeskrivelse.

en: URL Catcher
da: URL-fanger

[ctx: open url]
en: &Open
da: Å&bn

en: Open URLs in external browser.
da: Åbn URL'er i ekstern browser.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
da: <p>Markér en eller flere <b>URL'er</b> nedenfor, og tryk derefter på knappen for at starte programmet som hører sammen med URL'ens MIME-type.</p>-<p>I <b>Indstillinger</b>, under <b>Opførsel</b> | <b>Generelt</b>, kan du angive en brugervalgt browser til web-URL'er.</p>

en: &Save...
da: &Gem...

en: Save selected URLs to the disk.
da: Gem markerede URL'er til disken.

en: Add Bookmark...
da: Tilføj bogmærke...

[ctx: copy url]
en: &Copy
da: &Kopiér

en: Copy URLs to the clipboard.
da: Kopiér URL'er til udklipsholder.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
da: Markér en eller flere <b>URL'er</b> ovenfor, og klik derefter på denne knap for at kopiere dem til udklipsholderen.

[ctx: delete url]
en: &Delete
da: S&let

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
da: Markér en eller flere <b>URL'er</b> ovenfor, og klik derefter på denne knap for at fjerne dem fra listen.

en: Delete selected link.
da: Slet markeret link.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
da: &Gem liste...

en: Save list.
da: Gem liste.

en: Click to save the entire list to a file.
da: Klik for at gemme hele listen til en fil.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
da: &Ryd liste

en: Clear list.
da: &Ryd liste.

en: Click to erase the entire list.
da: Klik for at rydde hele listen.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
da: Liste over URL'er som blev nævnt i et af Konversation-vinduerne i denne session.

en: From
da: Fra

en: Date
da: Dato

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
da: Du har valgt mere end én URL. Vil du virkelig åbne flere URL'er på en gang?

en: Open URLs
da: Åbn URL'er

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
da: Du har valgt mere end én URL. En fildialog til angivelse af destination vil blive åbnet for hver. Vil du virkelig åbne flere URL'er på en gang?

en: Save link as
da: Gem link som

en: Save URL List
da: Gem URL-liste

en: Konversation URL List: %1
da: Konversation URL-liste: %1

en: (away)
da: (borte)

en: &Unaway
da: &Afborte

en: &Change away message...
da: Æ&ndr bortemeddelelse...

en: Change away message
da: Ændr bortemeddelelse

en: Enter new away message:
da: Angiv ny bortemeddelelse:

en: Channel Settings for %1
da: Kanalindstillinger for %1

en: &Hide Advanced Modes <<
da: S&kjul avancerede tilstande <<

en: &Show Advanced Modes >>
da: Vi&s avancerede tilstande >>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>T</b> (emnetilstand) betyder at kun kanaloperatøren kan ændre kanalens emne.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>N</b> (ingen meddelelser udefra) betyder at brugere som ikke er i kanalen, ikke kan sende meddelelser som alle i kanalen kan se. Næsten alle kanaler har dette aktiveret for at forhindre irritationsmeddelelser.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>S</b> (hemmelig kanal) betyder at kanalen ikke vil dukke op i kanallisten, ingen vil desuden kunne se at du er i kanalen med <em>WHOIS</em>-kommandoen eller lignende. Kun folk der er i den samme kanal, kan vide at du er i kanalen, hvis denne tilstand er sat.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>I</b> (kun for inviterede) betyder at folk kun kan gå med i kanalen hvis de er inviteret. For at invitere nogen skal en kanaloperatør køre kommandoen <em>/invite nick</em> indefra kanalen.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>P</b> (privat kanal) betyder at kanalen vises i en liste over alle kanaler, men emnet vises ikke. En brugers <em>WHOIS</em> viser måske om vedkommende er i en privat kanal eller ej, afhængigt af IRC-serveren.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>M</b> (modereret kanal) betyder at kun operatører, halv-operatører og dem der har stemme kan tale.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p>En beskyttet kanal kræver at brugere skal angive en adgangskode for at kunne gå med i kanalen.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
da: <qt><p>Disse styrer kanalens <em>tilstand</em>. Kun en operatør kan ændre dem.</p><p><b>L</b> (kanalgrænse) betyder at højest et bestemt antal brugere må være i kanalen ad gangen. Nogle kanaler har en "bot" som ændrer dette automatisk afhængigt af hvor travl kanalen er.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
da: &Emne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
da: &Tilstande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
da: &Emnet kan kun ændres af kanaloperatører

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
da: &Ingen meddelelser fra udenfor kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
da: &Hemmelig kanal. Kanalen vises ikke i kanallisten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
da: Kun &inviterede må gå med i kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
da: &Modereret kanal. Kun personer med stemme kan skrive til kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
da: Bruger&grænse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
da: Kanala&dgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
da: Vis &avancerede tilstande >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
da: &Bandlysningsliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
da: Værtsmaske

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
da: Sat af

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
da: Sat kl.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
da: Opdatér bandlysning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
da: Tilføj bandlysning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
da: Fjern bandlysning

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
da: 
    *** Logfil startet
    *** den %1

en: Edit Watched Nickname
da: Redigér overvågede kaldenavne

en: &Network name:
da: &Netværksnavn:

en: Pick the server network you will connect to here.
da: Vælg det servernetværk du vil forbindes til her.

en: N&ickname:
da: &Kaldenavn:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
da: <qt>Det kaldenavn der skal holdes øje med når der er forbundet til en server på netværket.</qt>

en: All Networks
da: Alle netværk

en: Change notify information
da: Ændr bekendtgørelsesinformation

en: Exception
da: Undtagelse

en: Insert Character
da: Indsæt tegn

en: &Insert
da: In&dsæt

en: Insert a character
da: Indsæt et tegn

en: IRC Color Chooser
da: IRC-farvevælger

en: None
da: Ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
da: Sådan her ser din meddelelse ud med disse farver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
da: <qt>Dette er en forhåndsvisning af hvordan læserne kan se din meddelelse hvis du vælger disse farver.<br>
    <b>Bemærk: Alle klienter understøtter ikke dette, og visse brugere kan have valgt at ignorere dine farveændringer.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
da: Forhåndsvisning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
da: Den valgte tekstfarve tilføjes til input-linjen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
da: <qt>Her vælger du hvilken farve du ønsker at teksten i næste meddelelse du sender skal have. Hvis du vælger en farve og trykker på Ok, tilføjes den valgte farve til input-linjen. Al tekst som skrives derefter vil have den valgte farve, indtil du ændrer farve igen.<br>
    <b>Bemærk: Ikke alle brugere aktiverer muligheden for at se dette.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
da: For&grundsfarve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
da: Den valgte baggrundsfarve for tekst tilføjes til input-linjen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
da: <qt>Her vælger du hvilken farve du ønsker at tekstens baggrund skal have i næste meddelelse du sender.
    Hvis du vælger en farve og trykker på Ok, tilføjes den valgte farve til input-linjen.
    Al tekst som skrives derefter vil have den valgte farve, indtil du ændrer farve igen.<br>
    Ved at vælge standardværdien "<i>Ingen</i>" ændres meddelelsens baggrundsfarve ikke, så læserne ser meddelelsen med deres normale baggrundsfarve for tekst.<br>
    <b>Bemærk: Ikke alle klienter understøtter dette, og ikke alle brugere aktiverer muligheden for at se dette.</b></qt>

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse

en: Add to Bookmarks
da: Tilføj til bogmærker

en: Open With...
da: Åbn med...

en: Save Link As...
da: Gem link som...

en: Search for '%1' with
da: Søg efter "%1" med

en: Configure Web Shortcuts...
da: Indstil webgenveje...

en: Get &topic
da: Hent &emne

en: Get &user list
da: Hent &brugerliste

en: Open Query
da: Åbn forespørgsel

en: Modes
da: Tilstande

en: Give Op
da: Giv op

en: Take Op
da: Tag op

en: Give HalfOp
da: Giv halv-op

en: Take HalfOp
da: Tag halv-op

en: Give Voice
da: Giv stemme

en: Take Voice
da: Tag stemme

en: Kick / Ban
da: Spark ud / bandlys

en: Kickban
da: Spark ud+bandlys

en: Ban Nickname
da: Bandlys kaldenavn

en: Ban *!*@*.host
da: Bandlys *!*@*.vært

en: Ban *!*@domain
da: Bandlys *!*@domæne

en: Ban *!user@*.host
da: Bandlys *!bruger@*.vært

en: Ban *!user@domain
da: Bandlys *!bruger@domæne

en: Kickban *!*@*.host
da: Spark ud+bandlys *!*@*.vært

en: Kickban *!*@domain
da: Spark ud+bandlys *!*@domæne

en: Kickban *!user@*.host
da: Spark ud+bandlys *!bruger@*.vært

en: Kickban *!user@domain
da: Spark ud+bandlys *!bruger@domæne

en: Unignore
da: Ignorér ikke

en: Add to Watched Nicks
da: Tilføj til overvågede aliasser

en: Remove From Watched Nicks
da: Fjern fra overvågede nicks

en: Send &File...
da: Send &fil...

en: Open DCC Chat
da: Åbn DCC-chat

en: Open DCC Whiteboard
da: Åbn DCC Whiteboard

en: Do you want to ignore %1?
da: Vil du ignorere %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
da: Vil du ignorere de markerede brugere?

en: Do you want to stop ignoring %1?
da: Vil du holde op med at ignorere %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
da: Vil du holde op med at ignorere de markerede brugere?

en: Query author
da: Forespørg ophavsmand

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
da: <qt><p>Input-linjen er der hvor du skriver meddelelser der skal sendes til kanalen, forespørgslen eller serveren. En meddelelse sendt til en kanal ses af alle i kanalen, hvorimod en meddelelse i en forespørgsel kun sendes til personen som er i forespørgslen med dig.</p><p>For automatisk at fuldføre det kaldenavn du er begyndt at indtaste, trykkes på Tabulator-tasten. Hvis du ikke er begyndt at skrive, vil det senest fuldførte kaldenavn blive brugt.</p><p>Du kan også sende særlige kommandoer:</p><table><tr><th>/me <i>handling</i></th><td>dukker op som en handling i kanalen eller forespørgslen. For eksempel vil: <em>/me synger en sang</em> blive vist i kanalen som "nick synger en sang".</td></tr><tr><th>/whois <i>nick</i></th><td>viser information om denne person, inklusiv hvilke kanaler de er i.</td></tr></table><p>For flere kommandoer, se Konversation-håndbogen.</p><p>En meddelelse kan ikke indeholde flere linjer.</p></qt>

en: 1 line | %1 lines
da[0]: 1 linje
da[1]: %1 linjer

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
da: <qt>Du er ved at indsætte en stor mængde tekst i chatten (%1 eller %2). Dette kan forårsage at forbindelsen nulstilles eller bortvisning pga. oversvømning. Vil du virkelig fortsætte?</qt>

en: Large Paste Warning
da: Advarsel om stor indsætning

en: Paste
da: Indsæt

en: Open a query with %1
da: Åbn forespørgsel med %1

en: Join the channel %1
da: Gå med i kanalen %1

en: Logfile of %1
da: Logfil for %1

en: Reload
da: Genindlæs

en: Clear Logfile
da: Ryd logfil

en: Show last:
da: Vis sidste:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
da: Brug dette felt til at angive logfilens maksimale størrelse. Indstillingen får ikke virkning før du genstarter Konversation. Hver logfil kan have en separat indstilling.

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
da: Meddelelser fra logfilen vises her. De ældste meddelelser er øverst og de nyeste er nederst.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
da: Vil du virkelig kassere al loginformation i denne fil permanent?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
da: Bemærk: Ved at gemme logfilen vil du gemme al data i filen, ikke kun den del du kan se i denne fremviser.

en: Save Logfile
da: Gem logfil

en: Choose Destination Folder
da: Vælg destinationsmappe

en: OSD Preview - drag to reposition
da: OSD-forhåndsvisning - træk for at skifte position

en: Edit Multiline Paste
da: Redigér indsætning af flere linjer

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
da: Indsæt-redigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
da: Tilføj &citationstegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
da: &Fjern linjeskift

en: Raw Log
da: Rå log

en: Match Case
da: Versalfølsom

en: Whole Words Only
da: Kun hele ord

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
da: Gå til næste fund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
da: &Næste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
da: Gå til forrige fund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
da: &Forrige

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
da: Ændr søgeopførsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
da: &Indstillinger

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
da: Vil du virkelig lukke "%1"?
    
    Alle tilknyttede faneblade vil også blive lukket.

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
da: Vil du afbryde forbindelsen til "%1"?
    
    Alle tilknyttede faneblade vil også blive lukket.

en: Disconnect From Server
da: Afbryd forbindelse til serveren

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Delete excess text
da: Slet overskydende tekst

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
da: Tekst ud over serverens begrænsning på %1 bytes vises farvet.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
da: %1 af %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
da: Dette er en liste med alle de emner, der har været sat for denne kanal mens fanebladet var åbent.
    
    Hvis det samme emne bliver sat flere gange i træk af nogen, så vises kun den sidste udgave.
    
    Når du vælger et emne i listen, så dukker dets tekst op i redigeringslinjen under det. Når du begynder at ændre linjens indhold, så skifter listen fra den almindelige emneudvalgstilstand for at lade dig udføre tekstmarkering i emnerne, hvis du ønsker at inkludere noget af deres tekst i et nyt emne. For at komme tilbage udvalgstilstanden og et synkroniseret redigeringsfelt skal du fortryde tilbage til den oprindelige tekst eller lukke og genåbne dialogen.

en: Find Text...
da: Find tekst...

en: Search for text in the current tab
da: Søg efter tekst i nuværende faneblad

en: Channel &List for %1
da: Kanal&liste for %1

en: &Open Logfile for %1
da: Å&bn logfil for %1

en: &Channel Settings for %1...
da: &Kanalindstillinger for %1...

en: Rename Tab
da: Omdøb faneblad

en: Enter new tab name:
da: Angiv nyt navn til faneblad:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
da: Standard (%1)

en: &Rename Tab...
da: &Omdøb faneblad...

en: You can only search in text fields.
da: Du kan kun søge i tekstfelter.

en: Find Text Information
da: Find tekstinformation

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
da: For at vide hvilken server kanallisten skal vises for, kan listen kun åbnes fra et forespørgsels-, kanal- eller statusvindue.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
da: Brug af denne funktion kan resultere i en masse netværkstraffik. Hvis din forbindelse ikke er hurtig nok, er det muligt at serveren afbryder forbindelsen til din klient.

en: Channel List Warning
da: Kanalliste-advarsel

en: Watched Nicks
da: Overvågede nicks
