konversation - en to el translation catalogue (1517 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
el: Ε&ισαγωγή

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
el: &Παράθυρο

en: You need to specify a command.
el: Πρέπει να δώσετε μια εντολή.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
el: Η εντολή εκτελέστηκε με επιτυχία, αλλά δεν επέστρεψε αποτέλεσμα ή μόνο κενά.

en: The media script requires Python %1 or higher.
el: Το σενάριο μέσου απαιτεί Python %1 ή μεταγενέστερη.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια απαρίθμησης των εκτελούμενων εφαρμογών πολυμέσων.

en: No running audio players found.
el: Δεν βρέθηκαν εκτελούμενες εφαρμογές ήχου.

en: No running video players found.
el: Δεν βρέθηκαν εκτελούμενες εφαρμογές βίντεο.

en: "%1" is not running.
el: Το "%1" δεν εκτελείται.

en: No running media players found.
el: Δεν βρέθηκαν εκτελούμενες εφαρμογές μέσων.

en: Nothing is playing in %1.
el: Τίποτα δεν αναπαράγεται στο %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
el: Καμία από τις εκτελούμενες εφαρμογές ήχου (%1) δεν παίζει τίποτα.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
el: Καμία από τις εκτελούμενες εφαρμογές βίντεο (%1) δεν παίζει τίποτα.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
el: Καμία από τις εκτελούμενες εφαρμογές μέσων (%1) δεν παίζει τίποτα.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την προσπάθεια ανάκτησης των μεταδεδομένων μέσου από το 1%.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
el: Υπάρχει ένα πρόβλημα με την κανονική έκφραση που ορίζεται στο REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
el: Το 1% δεν ανέφερε τα μεταδεδομένα που απαιτούνται για την παραγωγή ενός μηνύματος.

en: There is a problem in the output format configuration.
el: Υπάρχει ένα πρόβλημα στη διαμόρφωση της μορφής εξόδου.

en: media v%1 for Konversation.
el: μέσο v%1 για το Konversation.

en: Usage:
el: Χρήση:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
el: "/media" - αναφέρει τι παίζει η εφαρμογή που βρέθηκε πρώτη.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
el: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - αναφέρει τι αναπαράγεται σε μια γνωστή εφαρμογή ήχου ή βίντεο.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
el: "/media { Player }" - αναφέρει τι αναπαράγεται στη δοσμένη εφαρμογή αν αυτή βρεθεί.

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
el: Η ανταλλαγή κλειδιού Diffie-Hellman δεν υποστηρίζεται από την εγκατεστημένη Qt Cryptographic Architecture (QCA). Πιθανόν χρειάζεται να εγκαταστήσετε ένα επιπλέον πρόσθετο από τον πάροχο. Η υποστήριξη ανταλλαγής κλειδιού Diffie-Hellman συνήθως παρέχεται από το πρόσθετο qca-ossl.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
el: Το Blowfish σε λειτουργία αλυσίδας κρυπτογραφημένων μπλοκ (cipher-block chaining - CBC) δεν υποστηρίζεται από την εγκατεστημένη Qt Cryptographic Architecture (QCA). Πιθανόν χρειάζεται να εγκαταστήσετε ένα επιπλέον πρόσθετο από τον πάροχο για την QCA. Η υποστήριξη Blowfish συνήθως παρέχεται από το πρόσθετο qca-ossl.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
el: Το Blowfish σε λειτουργία electronic codebook (ECB) δεν υποστηρίζεται από την εγκατεστημένη Qt Cryptographic Architecture (QCA). Πιθανόν χρειάζεται να εγκαταστήσετε ένα επιπλέον πρόσθετο από τον πάροχο για την QCA. Η υποστήριξη Blowfish συνήθως παρέχεται από το πρόσθετο qca-ossl.

en: topic protection
el: προστασία θέματος

en: no messages from outside
el: χωρίς εξωτερικά μηνύματα

en: secret
el: μυστικό

en: invite only
el: μόνο πρόσκληση

en: private
el: ιδιωτικό

en: moderated
el: ελεγχόμενο

en: password protected
el: προστασία κωδικού

en: anonymous
el: ανώνυμο

en: no colors allowed
el: δεν επιτρέπονται χρώματα

en: user limit
el: όριο χρηστών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
el: Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
el: Ψευδώνυμο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
el: &Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
el: Αφαί&ρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
el: Ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
el: Αντικατάσταση:

en: Outgoing
el: Εξερχόμενα

en: Incoming
el: Εισερχόμενα

en: Both
el: Και τα δύο

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
el: Νέο

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
el: Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
el: Καν.Εκφρ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
el: Αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
el: Αντικατάσταση με

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
el: &Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
el: Αφαίρ&εση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
el: Αντικατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
el: Αναζήτηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
el: Ενεργοποίηση &χρονικών σφραγίδων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
el: &Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
el: Εμ&φάνιση ημερομηνιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateLine)
en: Show date marker when date changes
el: Να εμφανίζεται ο δείκτης ημερομηνίας όταν η ημερομηνία αλλάζει

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
el: Εμφάνιση &συσσωρευμένων εργασιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
el: &Γραμμές:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
el: &Διάταξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
el: &Εμφάνιση θέματος καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
el: Εμφάνιση κου&μπιών λειτουργίας καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
el: Εμφάνιση &λίστας ψευδωνύμων καναλιού και κουμπιών λειτουργιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
el: Εμφάνιση μάσκας υπολογιστή &στη λίστα ψευδωνύμων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
el: Εμφάνιση πραγματικών ονομάτων δίπλα στα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
el: Εμφάνιση &γρήγορων κουμπιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
el: Εμφάνιση &πλαισίου για αλλαγή του δικού σας ψευδωνύμου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
el: Εμφάνιση γ&ραμμής κύλισης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
el: Ενερ&γοποίηση εικόνας φόντου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
el: &Διαδρομή:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
el: Ήχος συστήματος όταν λαμβάνεται ο χαρακτήρας ελέγχου ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
el: Ενεργοποίηση ήχου &συστήματος κατά τη λήψη ASCII BEL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
el: Απόκρυψη γεγονότων &συμμετοχής/αποχώρησης/ψευδώνυμου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
el: Να μη γίνεται επέκταση μεταβλητών κατά την αποστολή κειμένου στον εξυπηρετητή. Μια μεταβλητή ξεκίνα με το σύμβολο '%': για παράδειγμα το %B θα επεκταθεί στους χαρακτήρες που απαιτούνται ώστε να γίνει το κείμενο έντονο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
el: Απενεργοποίηση ε&πέκτασης μεταβλητών (π.χ. %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
el: &Ανακατεύθυνση όλων των μηνυμάτων κατάστασης στο παράθυρο κατάστασης του εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
el: Η συμβολοσειρά λειτουργίας του καναλιού θα διατηρηθεί ως ένας συνδυασμός χαρακτήρων αντί της μετάφρασης της σε ευανάγνωστη μορφή. Π.χ. Το '*** Λειτουργίες καναλιού: χωρίς εξωτερικά μηνύματα' θα γίνει '*** Λειτουργίες καναλιού: Χ'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
el: Εμφάνιση χαρακτήρων ακατέργαστης raw λειτουργίας (e.g. +o) αντί περιγραφής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
el: Πόσες γραμμές θα αποθηκεύονται στην ενδιάμεση μνήμη, 0 = απεριόριστες

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
el: Όριο &κύλισης κειμένου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
el: Αν επιλεγεί, μόνο γεγονότα που αφορούν ενεργά και παρακολουθούμενα ψευδώνυμα θα εμφανιστούν.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
el: Εκτός παρακολουθούμενων ψευδωνύμων και ενεργών

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
el: τα τελευταία 10 λεπτά

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
el: την τελευταία ώρα

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
el: την τελευταία μέρα

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
el: την τελευταία εβδομάδα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
el: Ενδεικτικές διαγραμμίσεις

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
el: Εισαγωγή γραμμής απομνημόνευσης στο παράθυρο συνομιλίας όταν εναλλάσσετε σε διαφορετικό παράθυρο συνομιλίας ή όταν ελαχιστοποιήσετε την εφαρμογή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
el: Να σημειωθεί η τελευταία θέση σε παράθυρο συνομιλίας όταν είναι κρυμμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
el: Να μετακινηθεί η γραμμή μόνο όταν νέο κείμενο πρόκειται να εμφανιστεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
el: Εμφάνιση χειροκίνητα εισηγμένων γραμμών σε όλα τα παράθυρα συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
el: Ενεργοποίηση αυτόματης αναζήτησης πληροφοριών χρήστη (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
el: &Μεγ. αριθμός χρηστών σε ένα κανάλι:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
el: Χρονικό διάστημα ενημέρ&ωσης:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
el: Προσαρμοσμένα χρώματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
el: &Χρήση προσαρμοσμένων χρωμάτων στο πλαίσιο εισόδου, τη λίστα ψευδωνύμων και καρτελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
el: &Φόντο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
el: Μήνυμα ε&ξυπηρετητή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
el: &Υπερσύνδεσμος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
el: &Μήνυμα καναλιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
el: Ε&νέργεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
el: &Καταγραφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
el: Μήνυμα ε&ντολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
el: Μήνυμα ε&ρωτήματος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
el: Χρονική &σφραγίδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
el: Εναλλακτικό &φόντο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
el: Έγχρωμα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
el: Χρώμα του ψευδωνύμου &σας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
el: Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή, οι χρωματικοί κώδικες που προσθέτονται σε μηνύματα IRC θα αποδίδονται στο παράθυρο συνομιλίας με έγχρωμο κείμενο. Μπορείτε να προσθέσετε χρωματικούς κώδικες στα μηνύματά σας, επιλέγοντας Εισαγωγή -> Χρώμα IRC

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
el: Να &επιτραπεί έγχρωμο κείμενο σε μηνύματα IRC

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
el: Ενεργοποίηση αυτόματης επανασύνδεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
el: Καθυστέρηση επανασύνδεσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
el: Προσπάθειες επανασύνδεσης:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
el: Εμφάνιση ακατέργαστης &καταγραφής κατά τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
el: Προκαθορισμένος τύπος κρυπτογράφησης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
el: Η λειτουργία ECB ή Electronic Codebook υποστηρίζεται από πολλές εφαρμογές κρυπτογράφησης όπως FiSH και Mircryption ωστόσο γενικά θεωρείται μη ασφαλής.
    
    Η λειτουργία αλυσίδας κρυπτογραφημένων μπλοκ (CBC ή Cipher Block Chaining) δεν υποστηρίζεται από το FiSH αλλά υποστηρίζεται από το Mircryption. Αν προτίθεστε να χρησιμοποιήσετε ανταλλαγή κλειδιού, καλύτερα να δείτε πρώτα αν οι ομότιμοι με εσάς κόμβοι έχουν εφαρμογή-πελάτη που να μπορεί να χρησιμοποιήσει CBC διαφορετικά θα μπορείτε να δείτε τι λένε, αλλά εκείνοι δεν θα μπορούν να διαβάσουν τι λέτε εσείς.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
el: Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
el: Διεύθυνση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
el: Θύρα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Network Interface
el: Διεπαφή δικτύου

en: Reply From IRC Server
el: Απάντηση από εξυπηρετητή IRC

en: Specify Manually
el: Ορισμός χειροκίνητα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
el: Ρυθμίσεις DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
el: &Φάκελος λήψης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
el: &Προσθήκη αποστολέα στο όνομα αρχείου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
el: Δη&μιουργία φακέλου για τον αποστολέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
el: Μετατροπή των κενών σε υπογράμμιση στα ονόματα αρχείων πριν την αποστολή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
el: Αυτό&ματη αποδοχή προσφοράς λήψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
el: Αυ&τόματη συνέχιση λήψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
el: Ενεργοποίηση γρήγορης αποστολής DCC (Μπορεί να &μη λειτουργεί με όλους τους πελάτες)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
el: Ενεργοποίηση παθητικής αποστολής DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
el: Αυτόματη αποδοχή DCC συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
el: Ενεργοποίηση UPnP για διάσχιση NAT

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή οι μεταφορές dcc για συνδέσεις IPv6 θα γίνουν μέσω μιας διεπαφής IPv4 που ορίζεται εδώ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
el: Εφεδρεία διεπαφής IPv&4 για αποστολή DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
el: Χρο&νικό όριο αποστολής DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
el: Μέγε&θος ενδιάμεσης μνήμης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
el: &Μέθοδος ανάκτησης ίδιας IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
el: Ί&δια IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
el: Θύρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
el: Ενεργοποίηση συγκεκριμένων θ&υρών για τον εξυπηρετητή DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
el: στο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
el: Ενεργοποίηση συγκεκριμένων θ&υρών για συνομιλία DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
el: Κείμενο συνομιλίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
el: Λίστα ψευδωνύμων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
el: Γραμμή Tab:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
el: Εμφάνιση MOTD (Μήνυμα Της Ημέρας) μηνύματος με σταθερή γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
el: Ενεργοποίηση στα&θερής γραμματοσειράς για τα Μηνύματα Της Ημέρας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
el: &Τονισμός ψευδωνύμων αποστολέων στην προβολή συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
el: Ενεργοποίηση πλαισίου συστήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
el: &Χρήση πλαισίου συστήματος για ειδοποίηση νέου μηνύματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
el: Ει&δοποίηση μόνο όταν πυροδοτείται ένας τονισμός ή χρησιμοποιείται το τρέχον ψευδώνυμό σας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
el: Απόκρυψη παραθύρου στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
el: Συμπλήρωση ψευδώνυμου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
el: &Λειτουργία συμπλήρωσης:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
el: Εσωτερικός κύκλος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
el: Όπως το κέλυφος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
el: Όπως το κέλυφος με πλαίσιο συμπλήρωσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
el: Επί&θεμα στην αρχή της γραμμής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
el: &Αλλού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
el: Απενεργοποίηση ειδοποιήσεων κατά την α&πουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
el: Χρήση προσαρμοσμένου &περιηγητή ιστού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
el: Ε&ντολή χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
el: Χρήση προσαρμοσμένης απάντησης έ&κδοσης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
el: <qt>Εδώ μπορείτε να ορίσετε μια προσαρμοσμένη απάντηση σε αιτήσεις <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
el: Το πλαίσιο εισαγωγής μεγαλώνει με το κείμενο

en: Select Sound File
el: Επιλογή αρχείου ήχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
el: Ενερ&γοποίηση ήχων για τους τονισμούς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
el: Πάντα &τονισμός του τρέχοντος ψευδωνύμου σας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
el: Πάντα τονισμός των &γραμμών σας:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
el: Λίστα τονισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
el: Τονισμοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
el: Ήχος

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
el: Αυτόματο κείμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
el: Παράθυρα συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
el: &Μοτίβο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
el: Ή&χος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
el: Δοκιμή ήχου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
el: &Αυτόματο κείμενο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
el: Παράθυρα συνομιλίας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
el: Αυτός ο τονισμός θα αναζητηθεί μόνο σε παράθυρα συνομιλίας που καταγράφονται εδώ με βάση το όνομα ή σε όλα τα παράθυρα συνομιλίας αν το πεδίο μείνει κενό. Πολλαπλά ονόματα να διαχωρίζονται με κόμμα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
el: Ενεργοποίηση &ειδοποιήσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
el: Μοτίβο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
el: Τύπος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
el: Μοτίβο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
el: Τύποι μηνυμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
el: Κανάλι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
el: Επισήμανση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
el: Ερώτημα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
el: Πρόσκληση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
el: Αφαίρεση ό&λων

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
el: Απόκρυψη της γραμμής κύλισης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
el: Ενεργοποίηση του ορθογραφικού ελέγχου κατά την πληκτρολόγηση σε όλες τις γραμμές εισόδου IRC

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα έχει αποτέλεσμα το μεγάλωμα του πλαισίου εισαγωγής κάθετα όταν αυτό γεμίσει.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
el: Έναρξη με κρυφό κύριο παράθυρο

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
el: &Εμφάνιση πραγματικών ονομάτων δίπλα στα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
el: Όλα τα γεγονότα

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: Channels and queries with events
el: Κανάλια και ερωτήματα με γεγονότα

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
el: Άνοιγμα της καρτέλας παρακολούθησης ψευδωνύμων στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLauncherEntryCount)
en: &Enable Display of Unseen Events Count On Launcher Entry
el: &Ενεργοποίηση εμφάνισης της καταμέτρησης των απαρατήρητων γεγονότων στον εκτελεστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Count &mode:
el: Λειτουργία κατα&μέτρησης:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, countedEventsGroupBox)
en: Counted Events
el: Μετρημένα γεγονότα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
el: Μήνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
el: Προσωπικό μήνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
el: Χρησιμοποιούμενο ψευδώνυμο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
el: Τονισμός

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
el: Τα γεγονότα του καναλιού είναι οι αλλαγές κατάστασης και η συμμετοχή/αποχώρηση χρηστών από το κανάλι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
el: Γεγονός καναλιού

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
el: Τα γεγονότα της εφαρμογής συμβαίνουν στις καρτέλες του Konsole, της κατάστασης DCC και άλλες καρτέλες που δεν χρησιμοποιούνται για συνομιλία.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
el: Γεγονός εφαρμογής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
el: &Ενεργοποίηση καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
el: Να καταγράφονται μόνο οι ιδιωτικές συζητήσεις (ερωτήσεις, DCC συνομιλίες)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
el: Ενεργοποίηση &πεζών στα ονόματα αρχείου καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
el: &Προσθήκη ονόματος υπολογιστή στα ονόματα αρχείου καταγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
el: &Διαδρομή αρχείου καταγραφής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
el: Χρήση επεξεργαστή συστήματος για άνοιγμα καταγραφών

en: Normal Users
el: Κανονικοί χρήστες

en: Channel Admins (+p)
el: Admins καναλιού (+p)

en: Channel Owners (+q)
el: Owners καναλιού (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
el: &Εντολή που θα εκτελείται στο διπλό κλικ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
el: Ταξινόμηση &χωρίς διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
el: Ταξινόμηση κατά ε&νέργεια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
el: Ταξινόμηση &κατά την κατάσταση χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
el: (Διευθέτηση της λίστας ψευδωνύμων με μεταφορά και απόθεση)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
el: Λειτουργία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
el: Εξήγηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
el: &Ενεργοποίηση εμφάνισης πάνω-στην-οθόνη (OSD)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
el: Σε εμ&φάνιση οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
el: &Σχεδίαση σκιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
el: Γραμματοσειρά OSD:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
el: Εμφάνιση μη&νύματος OSD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
el: &Αν εμφανίζεται το ψευδώνυμό σας σε μήνυμα του καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
el: Σε κά&θε μήνυμα καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
el: Σε ε&νέργεια ερωτήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
el: Σε γεγονότα &συμμετοχής/αποχώρησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένων χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
el: Χρώμα κει&μένου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
el: Χρώμα &φόντου:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
el: Ά&λλες ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
el: &Διάρκεια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
el: Ο&θόνη:

en: Default Identity
el: Προκαθορισμένη ταυτότητα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
el: Διαθέσιμοι αντικαταστάτες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
el: %c: Τρέχον κανάλι
    %i: Περιεχόμενα πλαισίου εισαγωγής
    %k: Πλήκτρο καναλιού
    %K: Κωδικός εξυπηρετητή
    %n: Αποστολή εντολής απευθείας στον εξυπηρετητή αντί στο πλαίσιο εισαγωγής
    %o: Τρέχον ψευδώνυμο
    %s<term>%: το term χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό ψευδωνύμων στο %u
    %u: Λίστα των επιλεγμένων ψευδωνύμων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
el: Όνομα κουμπιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
el: Ενέργεια κουμπιού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
el: Όνομα κουμπιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
el: Ενέργεια κουμπιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
el: Εμφάνιση γρήγορων κουμπιών που λειτουργούν πάνω σε ψευδώνυμα σε σχετικά μενού

en: Interface
el: Περιβάλλον

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
el: Ειδοποιήσεις

en: Chat Window
el: Παράθυρο συνομιλίας

en: Nicklist Themes
el: Θέματα λίστας ψευδωνύμων

en: Colors
el: Χρώματα

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Quick Buttons
el: Γρήγορα κουμπιά

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: General Behavior
el: Γενική συμπεριφορά

en: Connection
el: Σύνδεση

en:  line |  lines
el[0]:  γραμμή
el[1]:  γραμμές

en:  nick |  nicks
el[0]:  ψευδώνυμο
el[1]:  ψευδώνυμα

en: Nickname List
el: Λίστα ψευδωνύμων

en: Command Aliases
el: Ψευδώνυμα εντολών

en: Auto Replace
el: Αυτόματη αντικατάσταση

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Watched Nicknames
el: Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση

en: On Screen Display
el: Εμφάνιση πάνω στην οθόνη (OSD)

en: Launcher Entry
el: Είσοδος εκτελεστή

en: Warning Dialogs
el: Διάλογοι προειδοποίησης

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
el: Χρήση έγχρωμου κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
el: Χρήση έγχρωμων LED

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
el: Αν το ενεργοποιήσετε, θα χρησιμοποιηθούν τα χρώματα που επιλέξατε στις προτιμήσεις Τονισμού αντί των χρωμάτων του "Χρησιμοποιούμενου ψευδωνύμου" και του "Τονισμού".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
el: Προτεραιότητα στα χρώματα τονισμού του παραθύρου συνομιλίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
el: Τοποθέτηση:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
el: Κορυφή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
el: Βάση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
el: Εμφάνιση &κουμπιού κλεισίματος στις καρτέλες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
el: &Εμφάνιση του κουμπιού κλεισίματος στα δεξιά της γραμμής καρτέλας

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
el: Εστίαση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
el: &Εστίαση νέων καρτελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
el: Εστίαση νέων ε&ρωτημάτων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
el: Ποντίκι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
el: &Μεσαίο κλικ σε μια καρτέλα για κλείσιμο

en: Select Theme Package
el: Επιλογή πακέτου θέματος

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
el: Θέματα του Konversation (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
el: Άγνωστο σφάλμα (0)

en: Failed to Download Theme
el: Αποτυχία λήψης του θέματος

en: Theme archive is invalid.
el: Η αρχειοθήκη θέματος δεν είναι έγκυρη.

en: Cannot Install Theme
el: Αδυναμία εγκατάστασης του θέματος

en: Do you want to remove %1?
el: Επιθυμείτε τη διαγραφή του %1;

en: Remove Theme
el: Αφαίρεση θέματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
el: Ανάκτηση νέων θ&εμάτων...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
el: Ε&γκατάσταση από αρχείο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
el: Αφαί&ρεση θέματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
el: Εικονίδιο για κανονικούς χρήστες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
el: Εικονίδιο για απόντες χρήστες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
el: Εικονίδιο για χρήστες με voice

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
el: Εικονίδιο για χρήστες με δικαιώματα half-operator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
el: Εικονίδιο για χρήστες με δικαιώματα operator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
el: Εικονίδιο για χρήστες με δικαιώματα admin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
el: Εικονίδιο για χρήστες με δικαιώματα owner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
el: Προεπισκόπηση:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
el: ... ελήφθη πρόσκληση από κανάλι

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
el: ... η αποθήκευση αρχείου καταγραφής (log) θα αποθηκεύσει μόνο το ορατό τμήμα

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
el: ... ένα αρχείο καταγραφής πρόκειται να διαγραφεί

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
el: ... μια ανοικτή ερώτηση υπάρχει για ένα ψευδώνυμο που έχει μόλις σημειωθεί ως αδιάφορο

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
el: ... μεταγωγή της σύνδεσης σε διαφορετικό εξυπηρετητή στο ίδιο δίκτυο

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
el: ... δημιουργία νέας σύνδεσης σε ένα ήδη συνδεδεμένο δίκτυο

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
el: ... κλείσιμο καρτέλας εξυπηρετητή

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
el: ... κλείσιμο καρτέλας καναλιού

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
el: ... κλείσιμο καρτέλας ερωτήματος

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
el: ... κλείσιμο καρτέλας συνομιλίας DCC

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
el: ... μια πηγή για τη λίστα καναλιών δεν μπορεί να οριστεί από την τρέχουσα καρτέλα

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
el: ... έχετε επιλέξει απόκρυψη της γραμμής μενού

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
el: ... η λίστα καναλιών μπορεί να προκαλέσει αποσύνδεση εξαιτίας του μεγέθους λήψης

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
el: ... επικόλληση μεγάλων τμημάτων κειμένου

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
el: ... έξοδος από το Konversation από το εικονίδιο πλαισίου

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
el: ... έχετε επιλέξει να αγνοήσετε ένα ψευδώνυμο

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
el: ... έχετε επιλέξει να σταματήσετε να αγνοείτε ένα ψευδώνυμο

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
el: ... έξοδος από το Konversation ενώ συνεχίζονται οι μεταφορές αρχείων DCC

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
el: ... μερικοί χαρακτήρες σε ένα μήνυμα είναι ασύμβατοι με την ενεργή κωδικοποίηση

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
el: ... το κλείσιμο παραθύρου θα ελαχιστοποιήσει την εφαρμογή στο πλαίσιο συστήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
el: Εμφάνιση προειδοποιητικού διαλόγου όταν...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
el: <qt>
    <p>
    Όταν ενεργοποιείται η παρακολούθηση ψευδωνύμων, θα ειδοποιήστε όταν τα ψευδώνυμα που βρίσκονται στη λίστα <b>Παρακολουθούμενα δίκτυα/ψευδώνυμα</b> συνδεθούν ή αποσυνδεθούν.</p>
    <p>Μπορείτε να ανοίξετε το παράθυρο <b>Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση</b> για να δείτε την κατάσταση όλων των ψευδωνύμων σε παρακολούθηση.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
el: &Ενεργοποίηση παρακολούθησης ψευδωνύμων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
el: <qt>Όταν ενεργοποιηθεί, το παράθυρο <b>Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση</b> θα ανοίγει αυτόματα κατά την εκκίνηση του Konversation.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
el: Εμφάνιση καρτέλας παρακολούθησης ψευδωνύμων σε π&αρακολούθηση στην εκκίνηση της εφαρμογής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Όταν κάνετε διπλό κλικ σε ένα ψευδώνυμο στο παράθυρο <b>Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση</b>, αυτή
    η εντολή τοποθετείται στη <b>γραμμή εισόδου</b> στο παράθυρο του εξυπηρετητή.</p>
    <p>Τα παρακάτω σύμβολα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην εντολή:</p><ul>
    <li>%u: Το ψευδώνυμο στο οποίο έγινε διπλό κλικ.</li>
    <li>%K: Ο κωδικός πρόσβασης του εξυπηρετητή.</li>
    <li>%n: Αποστολή της εντολής απευθείας στον εξυπηρετητή αντί της χρήσης της γραμμής εισόδου.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
el: Εντολή που θα ε&κτελείται όταν γίνεται διπλό κλικ σε ψευδώνυμο:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
el: <qt>
    <p>Όταν κάνετε διπλό κλικ σε ένα ψευδώνυμο στο παράθυρο <b>Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση</b>, αυτή
    η εντολή τοποθετείται στη <b>γραμμή εισόδου</b> στο παράθυρο του εξυπηρετητή.</p>
    <p>Τα παρακάτω σύμβολα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην εντολή:</p><ul>
    <li>%u: Το ψευδώνυμο στο οποίο έγινε διπλό κλικ.</li>
    <li>%K: Ο κωδικός πρόσβασης του εξυπηρετητή.</li>
    <li>%n: Αποστολή της εντολής απευθείας στον εξυπηρετητή αντί της χρήσης της γραμμής εισόδου.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
el: Το Konversation θα ελέγχει την κατάσταση των ψευδωνύμων στην παρακάτω λίστα με αυτό το χρονικό διάστημα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
el: Διάστημα εν&ημέρωσης:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
el: Πληροφορίες

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
el: Το δίκτυο είναι ανενεργό, θα γίνει αυτόματη επανασύνδεση όταν αποκατασταθεί.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
el[0]: Προσπάθεια σύνδεσης στο %2 (θύρα %3) σε 1 δευτερόλεπτο.
el[1]: Προσπάθεια σύνδεσης στο %2 (θύρα %3) σε %1 δευτερόλεπτα.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
el[0]: Προσπάθεια επανασύνδεσης στο %2 (θύρα %3) σε 1 δευτερόλεπτο.
el[1]: Προσπάθεια επανασύνδεσης στο %2 (θύρα %3) σε %1 δευτερόλεπτα.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Reconnection attempts exceeded.
el: Υπέρβαση προσπαθειών επανασύνδεσης.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
el: Είστε ήδη συνδεδεμένοι με %1. Θέλετε να δημιουργήσετε και άλλη σύνδεση;

en: Already connected to %1
el: Ήδη σε σύνδεση με το %1

en: Create connection
el: Δημιουργία σύνδεσης

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
el: Είστε ήδη συνδεδεμένοι στο %1 μέσω '%2' (θύρα %3). Επιθυμείτε να μεταβείτε στο '%4' (θύρα %5);

en: Switch Server
el: Αλλαγή εξυπηρετητή

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
el: Παρακαλώ συμπληρώστε την <b>ταυτότητά</b> σας.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
el: Παρακαλώ συμπληρώστε το <b>πραγματικό όνομά</b> σας.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
el: Παρακαλώ δώστε τουλάχιστον ένα <b>ψευδώνυμο</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
el: <qt>Η ταυτότητά σας "%1" δεν είναι ρυθμισμένη σωστά:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
el: Ρυθμίσεις ταυτότητας

en: Edit Identity...
el: Επεξεργασία ταυτότητας...

en: Debug: %1
el: Διόρθωση σφαλμάτων: %1

en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
el: getNickname: Ο εξυπηρετητής %1 δεν βρέθηκε.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής αίτησης για DCC %1 στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: Awaiting acceptance by remote user...
el: Σε αναμονή αποδοχής από τον απομακρυσμένο χρήστη...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
el: %1 (στο %2) προσφέρεται για DCC %3 με εσάς

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
el: Προσφορά για DCC %1 από %2

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Reject
el: Απόρριψη

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
el: απορρίψατε την προσφορά για DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
el: Το αίτημα για DCC %1 απορρίφθηκε

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής επιβεβαίωσης για αντίστροφο DCC %1 στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
el: Αποτυχία προώθησης της θύρας %1. Αποστολή DCC αιτήματος σε απομακρυσμένο χρήστη ανεξάρτητα.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής επιβεβαίωσης για αντίστροφο DCC %1 στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: Could not open a socket for listening: %1
el: Αδυναμία ανοίγματος μιας υποδοχής για αναμονή: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
el: Προσφορά σύνδεσης για DCC %1 με %2 στη θύρα %3...

[ctx: DCC extension]
en: Chat
el: Συνομιλία

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
el: Επίτευξη σύνδεσης για DCC %1 με %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
el: Επίτευξη σύνδεσης για DCC %1 με %2.

en: Socket error: %1
el: Σφάλμα υποδοχής: %1

en: Could not accept the client.
el: Αδυναμία αποδοχής του πελάτη.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
el: Επίτευξη σύνδεσης για DCC %1 με %2.

en: Connection closed.
el: Η σύνδεση έκλεισε.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
el: DCC %1 με %2 στη θύρα %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
el: DCC %1 με %2 στο %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
el: Επιθυμείτε να κλείσει η συνεδρία σας για DCC %1 με %2;

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
el: Κλείσιμο DCC %1

en: Talking to yourself
el: Συνομιλία με τον εαυτό σας

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
el: Προκαθορισμένο ( %1 )

en: Usage
el: Χρήση

en: Usage: %1ME text
el: Χρήση: %1ME κείμενο

en: Unknown command.
el: Άγνωστη εντολή.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
el: Λήφθηκε άγνωστη αίτηση CTCP-%1 από %2

en: No vacant port
el: Δεν υπάρχει ελεύθερη θύρα

en: Could not open a socket
el: Αδυναμία ανοίγματος μιας υποδοχής

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
el: Παθητική αποστολή

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Select Recipient
el: Επιλογή παραλήπτη

en: Select nickname and close the window
el: Επιλογή ψευδώνυμου και κλείσιμο παραθύρου

en: Close the window without changes
el: Κλείσιμο παραθύρου χωρίς αλλαγές

en: DCC Receive Question
el: Ερώτηση λήψης DCC

en: O&riginal Filename
el: Α&ρχικό όνομα αρχείου

en: Suggest &New Filename
el: Πρόταση &νέου ονόματος

en: Use as new default download folder
el: Χρήση ως νέου προκαθορισμένου φακέλου λήψης

en: &Resume
el: &Συνέχιση

en: R&ename
el: Μετο&νομασία

en: Status
el: Κατάσταση

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: DCC Send
el: Αποστολή DCC

en: DCC Receive
el: Λήψη DCC

en:  (Reverse DCC)
el:  (Αντίστροφο DCC)

en: Unknown server
el: Άγνωστο μέγεθος

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
el: %1 στο %2, %3 (θύρα %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
el: %1 στο %2

[ctx: %1=ownIP, %2=ownPort]
en: %1 (port %2)
el: %1 (θύρα %2)

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
el: Ναι, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
el: Όχι

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
el: &lt; 1 δευτ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
el: Όνομα αρχείου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
el: Συνεργάτης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
el: Ίδιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
el: Κατάσταση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
el: Πρόοδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
el: Τοποθεσία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
el: Τρέχουσα θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
el: Μέγεθος αρχείου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
el: Συνέχιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
el: Τρέχουσα ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
el: Μέση ταχύτητα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
el: Χρόνος μεταφοράς:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
el: Εκτίμηση εναπομένοντος χρόνου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
el: Προσφέρθηκε στις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
el: Εκκίνησε στις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
el: Τελείωσε στις:

en: File
el: Αρχείο

en: Partner
el: Συνεργάτης

en: Started At
el: Ξεκίνησε

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Position
el: Θέση

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Sender Address
el: Διεύθυνση αποστολέα

en: Remaining
el: Απομένει

en: Queued
el: Σε αναμονή

en: Preparing
el: Προετοιμασία

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
el: Εκκρεμεί

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
el: Συνδέεται

en: Receiving
el: Λήψη

en: Sending
el: Αποστολή

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
el: Έγινε

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
el: Απέτυχε

en: Aborted
el: Εγκαταλείφθηκε

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
el: Σε αναμονή - Η μεταφορά σάς περιμένει να την αποδεχτείτε ή να την απορρίψετε

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
el: Σε προετοιμασία - Η μεταφορά ελέγχει για αρχεία που συνεχίζουν

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
el: Σε προετοιμασία - Η μεταφορά ανακτά δεδομένα προς αποστολή

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
el: Εκκρεμεί - Η μεταφορά αναμένει το συνεργάτη να την αποδεχτεί ή να την απορρίψει

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
el: Συνδέεται - Η μεταφορά συνδέεται με το συνεργάτη

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
el: Λαμβάνει - Η μεταφορά λαμβάνει δεδομένα από το συνεργάτη

en: Sending - Transfer is sending data to partner
el: Αποστέλλει - η μεταφορά αποστέλλει δεδομένα στο συνεργάτη

en: Done - Transfer has completed successfully
el: Έγινε - Η μεταφορά ολοκληρώθηκε με επιτυχία

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
el: Απέτυχε - Η μεταφορά απέτυχε με 'άγνωστη αιτία'

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
el: Απέτυχε - Η μεταφορά απέτυχε με αιτία '%1'

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
el: Εγκαταλείφθηκε - Η μεταφορά εγκαταλείφθηκε από τον χρήστη

en: Incoming Transfers
el: Εισερχόμενες μεταφορές

en: Outgoing Transfers
el: Εξερχόμενες μεταφορές

en: DCC Status
el: Κατάσταση DCC

en: &Select All Items
el: &Επιλογή όλων των αντικειμένων

en: S&elect All Completed Items
el: Ε&πιλογή των ολοκληρωμένων αντικειμένων

en: &Accept
el: &Αποδοχή

en: Start receiving
el: Έναρξη λήψης

en: A&bort
el: &Εγκατάλειψη

en: Abort the transfer(s)
el: Εγκατάλειψη της μεταφοράς(ων)

en: Resend
el: Αποστολή ξανά

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
el: &Καθαρισμός

en: Clear all selected Items
el: Καθαρισμός όλων των ολοκληρωμένων αντικειμένων

en: Clear Completed
el: Καθαρισμός ολοκληρωμένων

en: Clear Completed Items
el: Καθαρισμός ολοκληρωμένων αντικειμένων

en: &Open File
el: Ά&νοιγμα αρχείου

en: Run the file
el: Εκτέλεση του αρχείου

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Open the file location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας αρχείου

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
el[0]: Επιλέξατε %1 αρχείο για εκτέλεση, είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Επιλέξατε %1 αρχεία για εκτέλεση, είστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: @action:button]
en: Execute %1 File | Execute %1 Files
el[0]: Εκτέλεση για %1 αρχείο
el[1]: Εκτέλεση για %1 αρχεία

en: The admin has restricted the right to receive files
el: Ο admin απαγόρευσε το δικαίωμα λήψης αρχείων

en: Invalid sender address (%1)
el: Μη έγκυρη διεύθυνση αποστολέα (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
el: Μη υποστηριζόμενη διαπραγμάτευση (μέγεθος αρχείου=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
el: <b>Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου ή ο προορισμός δεν είναι εγγράψιμος.</b><br/>Φάκελος: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
el: <b>Το αρχείο χρησιμοποιείται από άλλη μεταφορά.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
el: Αδυναμία δημιουργίας μιας διεργασίας KIO

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
el[0]: <b>Υπάρχει ένα ημιτελές αρχείο:</b><br/>%2<br/>Μέγεθος του ημιτελούς αρχείου: 1 byte<br/>
el[1]: <b>Υπάρχει ένα ημιτελές αρχείο:</b><br/>%2<br/>Μέγεθος του ημιτελούς αρχείου: %1 bytes<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
el: <b>Το αρχείο υπάρχει ήδη.</b><br/>%1 (%2)<br/>Ο αποστολέας αναφέρει μέγεθος αρχείου του %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
el: <b>Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου.<br/>Σφάλμα: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής επιβεβαίωσης για αντίστροφο DCC SEND στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: Waiting for connection
el: Αναμονή για σύνδεση

en: Waiting for remote host's acceptance
el: Αναμονή αποδοχής από απομακρυσμένο υπολογιστή

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής αίτησης συνέχισης DCC RECV στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: Unexpected response from remote host
el: Μη αναμενόμενη απάντηση από απομακρυσμένο υπολογιστή

en: Could not accept the connection (socket error).
el: Αδυναμία αποδοχής της σύνδεσης (σφάλμα υποδοχής).

en: Transfer error
el: Σφάλμα μεταφοράς

en: KIO error: %1
el: Σφάλμα KIO: %1

en: Timed out
el: Λήξη χρονικού περιθωρίου

en: The admin has restricted the right to send files
el: Ο admin απαγόρευσε το δικαίωμα αποστολής αρχείων

en: The url "%1" does not exist
el: Το url "%1" δεν υπάρχει

en: Enter Filename
el: Εισαγωγή ονόματος αρχείου

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
el: <qt>Το αρχείο που στέλνετε σε <i>%1</i> δεν έχει όνομα.<br/>Παρακαλώ δώστε ένα όνομα αρχείου που θα εμφανιστεί στον αποδέκτη, ή ακυρώστε τη μεταφορά dcc</qt>

en: unknown
el: (άγνωστο)

en: No filename was given
el: Δεν δόθηκε όνομα αρχείου

en: Could not retrieve "%1"
el: Αδυναμία ανάκτησης "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
el: Αδυναμία αποστολής ενός 0 byte αρχείου.

en: DCC SEND request was rejected
el: Η αίτηση DCC SEND απορρίφθηκε

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
el: Αδυναμία αποστολής αίτησης DCC SEND στο συνεργάτη μέσω του εξυπηρετητή IRC.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
el: Η λειτουργία ήταν επιτυχής. Δεν θα πρέπει να συμβαίνει σε ένα διάλογο σφάλματος.

en: Could not read from file "%1".
el: Αδυναμία ανάγνωσης από το αρχείο "%1".

en: Could not write to file "%1".
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
el: Ένα κρίσιμο ανεπανόρθωτο σφάλμα συνέβη.

en: Could not open file "%1".
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
el: Η λειτουργία εγκαταλείφθηκε απρόσμενα.

en: The operation timed out.
el: Έληξε το χρονικό όριο της λειτουργίας.

en: An unspecified error happened on close.
el: Ένα απροσδιόριστο σφάλμα συνέβη κατά το κλείσιμο.

en: Unknown error. Code %1
el: Άγνωστο σφάλμα: Κωδικός %1

en: Columns
el: Στήλες

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
el: Επιλογέας γραμματοσειράς για πίνακα

en: Clear Image
el: Καθαρισμός εικόνας

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Freehand Drawing
el: Ελεύθερο σχέδιο

en: Draw a straight line
el: Σχεδίαση ευθείας γραμμής

en: Draw a rectangle
el: Σχεδίαση παραλληλόγραμμου

en: Draw an ellipse
el: Σχεδίαση έλλειψης

en: Draw text
el: Σχεδίαση κειμένου

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
el: Επιλογή

en: Eraser
el: Γόμα

en: Fill a contiguous area with the foreground color
el: Γέμισμα συνεχόμενης περιοχής με το χρώμα του προσκηνίου

en: Draw an arrow
el: Σχεδίαση βέλους

en: Select a color from the image
el: Επιλογή χρώματος από την εικόνα

en: Save Image
el: Αποθήκευση εικόνας

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
el: Εικόνες (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
el: Ταυτότητες

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
el: Αυτή είναι η λίστα με τα ψευδώνυμα σας. Ένα ψευδώνυμο είναι το όνομα με το οποίο θα σας γνωρίζουν οι άλλοι χρήστες. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε όνομα επιθυμείτε. Ο πρώτος χαρακτήρας του πρέπει να είναι γράμμα.
    
    Επειδή τα ψευδώνυμα είναι μοναδικά σε ένα ολόκληρο δίκτυο IRC, το επιθυμητό σας ψευδώνυμο μπορεί να απορριφθεί από τον εξυπηρετητή επειδή κάποιος άλλος ήδη το χρησιμοποιεί. Εισάγετε εναλλακτικά ψευδώνυμα για εσάς. Αν η πρώτη σας επιλογή απορριφθεί από τον εξυπηρετητή, το Konversation θα δοκιμάσει τα εναλλακτικά ψευδώνυμα.

en: Standard NickServ
el: Τυπικό ψευδώνυμο

en: Server Password
el: Κωδικός πρόσβασης εξυπηρετητή

en: SSL Client Certificate
el: Πιστοποιητικό SSL Client

en:  minute |  minutes
el[0]:  λεπτό
el[1]:  λεπτά

en: Change identity information
el: Τροποποίηση πληροφοριών ταυτότητας

en: Discards all changes made
el: Απόρριψη όλων των τροποποιήσεων

en: Add Identity
el: Προσθήκη ταυτότητας

en: Identity name:
el: Όνομα ταυτότητας:

en: You need to give the identity a name.
el: Πρέπει να δώσετε ένα όνομα στην ταυτότητα.

en: Rename Identity
el: Μετονομασία ταυτότητας

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
el: Αυτή η ταυτότητα χρησιμοποιείται, αν την αφαιρέσετε οι ρυθμίσεις δικτύου θα κάνουν χρήση της εφεδρικής προκαθορισμένης ταυτότητας. Να διαγραφεί;

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή όλων των πληροφοριών αυτής της ταυτότητας;

en: Delete Identity
el: Διαγραφή ταυτότητας

en: Duplicate Identity
el: Αντιγραφή ταυτότητας

en: You must add at least one nick to the identity.
el: Πρέπει να προσθέσετε τουλάχιστον ένα ψευδώνυμο στην ταυτότητα.

en: Nicks must not contain spaces.
el: Τα ψευδώνυμα δεν πρέπει να περιέχουν κενά.

en: Please enter a real name.
el: Δώστε ένα πραγματικό όνομα.

en: Ident must not contain spaces.
el: Η ταυτότητα δεν πρέπει να περιέχει κενά.

en: NickServ may not function with auto join;  SASL is recommended.
el: Το NickServ ίσως να μη λειτουργεί με την αυτόματη εγγραφή, συνιστάται το SASL.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
el: Ο κωδικός πρόσβασης που εισήχθη εδώ θα αντικαταστήσει εκείνον που ορίστηκε στις ρυθμίσεις του εξυπηρετητή, αν υπήρχαν κάποιες.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
el: (προαιρετικό)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
el: Η βασισμένη σε πιστοποιητικό ταυτοποίηση αναγκάζει την ενεργοποίηση του SSL για να γίνει σύνδεση, αντικαθιστώντας τις όποιες ρυθμίσεις του εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
el: &Ταυτότητα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
el: Αντιγραφή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
el: Μετονομασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
el: Π&ραγματικό όνομα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
el: Εισάγετε εδώ το πραγματικό σας όνομα. Το IRC δεν έχει σκοπό να σας διατηρήσει κρυμμένο από τους φίλους ή εχθρούς σας. Να το έχετε αυτό στο νου σας αν θελήσετε να κινηθείτε κακόβουλα. Ένα πλαστό "πραγματικό όνομα" μπορεί να γίνει ένας καλός τρόπος να κρύψετε το φύλο σας από όλους τους nerds εκεί έξω, αλλά το PC που χρησιμοποιείτε μπορεί πάντα να εντοπιστεί έτσι ώστε να μην είστε πραγματικά ανώνυμος.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
el: Αυτόματη αναγνώριση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
el: Υ&πηρεσία:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
el: Η υπηρεσία μπορεί να είναι όπως η <b><i>nickserv</i></b> ή ένα όνομα εξαρτώμενο από το δίκτυο όπως το <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
el: Εντολή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
el: Λογαριασμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
el: PEM αρχείο:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
el: Απουσιάζει

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, κάθε φορά που εκτελείτε μια εντολή <b>/away</b>, θα εμφανίζεται στο κανάλι μια οριζόντια γραμμή, η οποία θα σημειώνει το σημείο από όπου φύγατε. Οι άλλοι χρήστες δεν βλέπουν αυτή τη γραμμή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
el: Να σημειωθεί η τελευταία θέση στα παράθυρα συνομιλίας κατά την απουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
el: Προκαθορισμένο μήνυμα απουσίας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
el: Το κείμενο που δώσατε εδώ χρησιμεύει ως μήνυμα απουσίας όταν δεν έχει δοθεί μήνυμα για όρισμα στις εντολές <b>/away</b> ή <b>/aaway</b>, και επίσης όταν η καθολική απουσία (Global Away) εναλλάσσεται από το μενού ή από συντόμευση πληκτρολογίου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
el: Ψευδώνυμο απουσίας:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
el: Δώστε ένα ψευδώνυμο που να υποδηλώνει ότι απουσιάζετε. Κάθε φορά που δίνετε μια εντολή <b>/away msg</b> σε οποιοδήποτε συνδεδεμένο κανάλι, το Konversation αυτόματα θα τροποποιήσει το ψευδώνυμό σας στο ψευδώνυμο απουσίας. Έτσι οι άλλοι χρήστες θα μπορούν να αντιληφθούν ότι απουσιάζετε από τον υπολογιστή σας. Κάθε φορά που δίνετε μια εντολή <b>/away</b> σε κάποιο κανάλι στο οποίο απουσιάζετε, το Konversation αυτόματα θα τροποποιήσει το ψευδώνυμο σας ξανά στο αρχικό. Αν δεν επιθυμείτε την αυτόματη τροποποίηση του ψευδώνυμου σας κατά την απουσία σας, αφήστε το κενό.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο, το Konversation θα ρυθμίσει αυτόματα όλες τις συνδέσεις που χρησιμοποιούν αυτήν την ταυτότητα στο away όταν ξεκινάει η προστασία οθόνης ή μετά από τη χρονική περίοδο αδράνειας του χρήση όπως διαμορφώθηκε παρακάτω.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
el: Αυτόματη απουσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
el: Ορισμός απουσίας μετά από

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
el: αδράνεια του χρήστη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
el: Αν επιλέξετε αυτό το πλαίσιο, το Konversation θα ακυρώσει αυτόματα όλες τις συνδέσεις που χρησιμοποιούν αυτήν την ταυτότητα όταν διακόπτεται η προστασία οθόνης ή ανιχνεύεται δραστηριότητα νέου χρήστη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
el: Αυ&τόματη επιστροφή αν υπάρχει δραστηριότητα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
el: Αν ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, το Konversation αυτόματα θα εκτελεί την εντολή away σε όλες τις καρτέλες καναλιών με αυτή την ταυτότητα. Το <b>%s</b> στην εντολή away αντικαθίσταται από το μήνυμα. Όταν επιστρέφετε, θα  εκτελέσει την εντολή return. Το <b>%t</b> στην εντολή return αντικαθίσταται με τη χρονική διάρκεια απουσίας.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
el: Εντολές απουσίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
el: Εντολή απουσίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
el: Εντολή επιστροφής:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
el: &Προεντολή κελύφους:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
el: Εδώ μπορείτε να εισάγετε μια εντολή που θα εκτελεστεί πριν εκκινήσει η σύνδεση με τον εξυπηρετητή<br>Αν έχετε πολλαπλούς εξυπηρετητές με αυτή την ταυτότητα, αυτή η εντολή θα εκτελεστεί για κάθε εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
el: &Κωδικοποίηση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
el: Αυτή η ρύθμιση επηρεάζει την κωδικοποίηση των χαρακτήρων που πληκτρολογείτε για την αποστολή τους στον εξυπηρετητή. Επίσης επηρεάζει τα μηνύματα που εμφανίζονται. Όταν ανοίγετε το Konversation για πρώτη φορά, αυτόματα γίνεται ανάκτηση αυτής της ρύθμισης από το λειτουργικό σύστημα. Αν έχετε προβλήματα να δείτε σωστά τα μηνύματα των άλλων χρηστών, δοκιμάστε να τροποποιήσετε αυτήν τη ρύθμιση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
el: Ταυ&τοποίηση:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
el: Όταν συνδέεστε, πολλοί εξυπηρετητές αιτούν στον υπολογιστή σας μια απάντηση IDENT. Αν ο υπολογιστής σας δεν εκτελεί έναν εξυπηρετητή IDENT, αυτή η απάντηση αποστέλλεται από το Konversation. Δεν επιτρέπονται τα κενά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
el: Αι&τία εξόδου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
el: Κάθε φορά που αποχωρείτε από ένα κανάλι, αυτό το μήνυμα εμφανίζεται στους άλλους.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
el: Τερματισμός Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
el: Αι&τία αποχώρησης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
el: Κάθε φορά που αποχωρείτε από ένα κανάλι, αυτό το μήνυμα αποστέλλεται στο κανάλι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
el: Αι&τία Kick:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
el: Κάθε φορά που εκδιώκεστε (kick) από ένα κανάλι (συνήθως από έναν operator IRC), αυτό το μήνυμα αποστέλλεται στο κανάλι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
el: Τερματισμός χρήστη.

en: Edit Channel Settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων καναλιού

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
el: <qt><p>Κάθε κανάλι στο IRC έχει ένα θέμα συσχετισμένο με αυτό.  Αυτό είναι απλά ένα μήνυμα που μπορούν να δουν όλοι.</p><p>Αν είστε ένας operator, ή η λειτουργία του καναλιού <em>'Θ'</em> δεν έχει οριστεί, μπορείτε να τροποποιήσετε το θέμα κάνοντας κλικ στο κουμπί επεξεργασίας ιδιοτήτων καναλιού στα αριστερά του θέματος. Μπορείτε εκεί επίσης να δείτε το ιστορικό των θεμάτων.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
el: Μέγιστος αριθμός χρηστών που επιτρέπονται στο κανάλι

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτό είναι το όριο χρηστών του καναλιού - ο μέγιστος αριθμός χρηστών που μπορούν να συμμετέχουν στο κανάλι κάθε στιγμή.  Αν είστε ένας operator, μπορείτε να ορίσετε την τιμή αυτή. Η λειτουργία καναλιού <b>Θ</b>έμα (κουμπί στα αριστερά) θα οριστεί αυτόματα αν ορίσετε έναν τέτοιο αριθμό.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτό εμφανίζει το τρέχον ψευδώνυμό σας, και κάθε εναλλακτικό που ορίσατε.  Αν επιλέξετε ή πληκτρολογήσετε ένα διαφορετικό ψευδώνυμο, η αίτηση θα σταλεί στον εξυπηρετητή IRC για την αλλαγή του ψευδωνύμου σας. Αν ο εξυπηρετητής το επιτρέπει, το νέο ψευδώνυμο θα επιλεγεί. Αν πληκτρολογήσετε ένα νέο ψευδώνυμο θα πρέπει να πατήσετε το 'Enter' στο τέλος.</p><p>Μπορείτε να τροποποιήσετε τα εναλλακτικά ψευδώνυμα από την επιλογή <em>Ταυτότητες</em> στο μενού <em>Ρυθμίσεις</em>.</p></qt>

en: Completion
el: Συμπλήρωση

en: Possible completions: %1.
el: Πιθανές συμπληρώσεις: %1.

en: Channel Password
el: Κωδικός καναλιού

en: Channel User Limit
el: Όριο χρηστών καναλιού

en: Enter the new user limit for the channel:
el: Δώστε το νέο όριο πλήθους χρηστών για το κανάλι:

en: Nick
el: Ψευδώνυμο

en: You are now known as %1.
el: Τώρα αναγνωρίζεστε ως %1.

en: %1 is now known as %2.
el: Ο χρήστης %1 τώρα αναγνωρίζεται ως %2.

[ctx: Message type]
en: Join
el: Συμμετοχή

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
el: Εσείς από (%1) συμμετέχετε στο κανάλι %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
el: Ο χρήστης %1 (%2) συμμετέχει σε αυτό το κανάλι.

[ctx: Message type]
en: Quit
el: Έξοδος

en: You (%1) have left this server.
el: Αποχωρήσατε (%1) από αυτόν τον εξυπηρετητή.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
el: Εσείς (%1) αποχωρήσατε από αυτόν τον εξυπηρετητή (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
el: Αποχώρηση

en: You have left channel %1.
el: Αποχωρήσατε από το κανάλι %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
el: Εσείς (%1) αποχωρήσατε από το κανάλι %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτόν τον εξυπηρετητή.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτόν τον εξυπηρετητή (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτό το κανάλι.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτό το κανάλι (%3).

en: You have kicked yourself from channel %1.
el: Εκδιώξατε (kick) τον εαυτό σας από το κανάλι %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
el: Εκδιώξατε (kick) τον εαυτό σας από το κανάλι %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
el: Εκδιωχθήκατε (kick) από το κανάλι %1 από το χρήστη %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
el: Εκδιωχθήκατε (kick) από το κανάλι %1 από το χρήστη %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
el: Εκδιώξατε (kick) το χρήστη %1 από το κανάλι.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
el: Εκδιώξατε (kick) το χρήστη %1 από το κανάλι (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
el: Ο χρήστης %1 εκδιώχθηκε από το κανάλι από το χρήστη %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
el: Ο χρήστης %1 εκδιώχθηκε από το κανάλι από το χρήστη %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
el[0]: %1 ψευδώνυμο
el[1]: %1 ψευδώνυμα

en: Topic
el: Θέμα

en: The channel topic is "%1".
el: Το θέμα του καναλιού είναι "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
el: Ορίσατε το θέμα του καναλιού στο "%1".

en: %1 sets the channel topic to "%2".
el: Ο χρήστης %1 όρισε το θέμα του καναλιού σε "%2".

en: You set a quiet on %1.
el: Ορίσατε σίγαση (quiet) στο χρήστη %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
el: Ο χρήστης %1 όρισε σίγαση (quiet) στο χρήστη %2.

en: You remove the quiet on %1.
el: Αφαιρείτε τη σίγαση (quiet) από το χρήστη %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε τη σίγαση (quiet) από το χρήστη %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
el: Δώσατε δικαιώματα owner καναλιού στον εαυτό σας.

en: You give channel owner privileges to %1.
el: Δώσατε δικαιώματα owner καναλιού στο χρήστη %1.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα owner καναλιού σε εσάς.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα owner καναλιού στο χρήστη %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
el: Αφαιρέσατε δικαιώματα owner καναλιού από εσάς.

en: You take channel owner privileges from %1.
el: Αφαιρέσατε δικαιώματα owner καναλιού από το χρήστη %1.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα owner καναλιού από εσάς.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα owner καναλιού από το χρήστη %2.

en: You give channel admin privileges to yourself.
el: Δώσατε δικαιώματα admin καναλιού στον εαυτό σας.

en: You give channel admin privileges to %1.
el: Δώσατε δικαιώματα admin καναλιού στο χρήστη %1.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα admin καναλιού σε εσάς.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα admin καναλιού στο χρήστη %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
el: Αφαιρέσατε δικά σας δικαιώματα admin καναλιού.

en: You take channel admin privileges from %1.
el: Αφαιρείτε δικαιώματα admin καναλιού από το χρήστη %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα admin καναλιού από εσάς.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα admin καναλιού από το χρήστη %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
el: Δώσατε δικαιώματα operator καναλιού στον εαυτό σας.

en: You give channel operator privileges to %1.
el: Δώσατε δικαιώματα operator καναλιού στο χρήστη %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα operator καναλιού σε εσάς.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα operator καναλιού στο χρήστη %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
el: Αφαιρείτε δικαιώματα operator καναλιού από εσάς.

en: You take channel operator privileges from %1.
el: Αφαιρείτε δικαιώματα operator καναλιού από το χρήστη %1.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα operator καναλιού από εσάς.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα operator καναλιού από το χρήστη %2.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
el: Δώσατε δικαιώματα halfop καναλιού στον εαυτό σας.

en: You give channel halfop privileges to %1.
el: Δώσατε δικαιώματα halfop καναλιού στο χρήστη %1.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα halfop καναλιού σε εσάς.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε δικαιώματα halfop καναλιού στο χρήστη %2.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
el: Αφαιρείτε δικαιώματα halfop καναλιού από εσάς.

en: You take channel halfop privileges from %1.
el: Αφαιρείτε δικαιώματα halfop καναλιού από το χρήστη %1.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα halfop καναλιού από εσάς.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε δικαιώματα halfop καναλιού από το χρήστη %2.

en: You give yourself permission to talk.
el: Δώσατε άδεια στον εαυτό σας να μιλήσει.

en: You give %1 permission to talk.
el: Δώσατε στο χρήστη %1 άδεια να μιλήσει.

en: %1 gives you permission to talk.
el: Ο χρήστης %1 σας έδωσε άδεια να μιλήσετε.

en: %1 gives %2 permission to talk.
el: Ο χρήστης %1 έδωσε στο χρήστη %2 άδεια να μιλήσει.

en: You take the permission to talk from yourself.
el: Αφαιρείτε από τον εαυτό σας τη φωνή.

en: You take the permission to talk from %1.
el: Αφαιρείτε τη φωνή από το χρήστη %1.

en: %1 takes the permission to talk from you.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε τη φωνή από σας.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε τη φωνή από το χρήστη %2.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'δεν επιτρέπονται χρώματα'.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'δεν επιτρέπονται χρώματα'.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'επιτρέπονται κωδικοί χρώματος'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'επιτρέπονται κωδικοί χρώματος'.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'μόνο με πρόσκληση'.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'μόνο με πρόσκληση'.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
el: Αφαιρείτε τη λειτουργία 'μόνο με πρόσκληση' από το κανάλι.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε τη λειτουργία 'μόνο με πρόσκληση' από το κανάλι.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'ελεγχόμενο'.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'ελεγχόμενο'.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'μη ελεγχόμενο'.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'μη ελεγχόμενο'.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'χωρίς εξωτερικά μηνύματα'.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'χωρίς εξωτερικά μηνύματα'.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού 'επίτρεψε εξωτερικά μηνύματα'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού 'επίτρεψε εξωτερικά μηνύματα'.

en: You set the channel mode to 'private'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού σε 'ιδιωτικό'.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού σε 'ιδιωτικό'.

en: You set the channel mode to 'public'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού σε 'δημόσιο'.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού σε 'δημόσιο'.

en: You set the channel mode to 'secret'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού σε 'μυστικό'.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού σε 'μυστικό'.

en: You set the channel mode to 'visible'.
el: Ορίσατε τη λειτουργία καναλιού σε 'ορατό'.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
el: Ο χρήστης %1 όρισε τη λειτουργία καναλιού σε 'ορατό'.

en: You switch on 'topic protection'.
el: Εναλλαγή από σας σε 'προστασία θέματος'.

en: %1 switches on 'topic protection'.
el: Εναλλαγή από το χρήστη %1 σε 'προστασία θέματος'.

en: You switch off 'topic protection'.
el: Εναλλαγή από σας σε 'μη προστασία θέματος'.

en: %1 switches off 'topic protection'.
el: %1 αφαιρεί την 'προστασία θέματος'.

en: You set the channel key to '%1'.
el: Ορίσατε το κλειδί του καναλιού σε '%1'.

en: %1 sets the channel key to '%2'.
el: %1 όρισε το κλειδί του καναλιού σε '%2'.

en: You remove the channel key.
el: Αφαιρείτε το κλειδί του καναλιού.

en: %1 removes the channel key.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε το κλειδί του καναλιού.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
el[0]: Ορίσατε το όριο καναλιού σε 1 ψευδώνυμο.
el[1]: Ορίσατε το όριο καναλιού σε %1 ψευδώνυμα.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
el[0]: Ο χρήστης %2 όρισε το όριο καναλιού σε 1 ψευδώνυμο.
el[1]: Ο χρήστης %2 όρισε το όριο καναλιού σε %1 ψευδώνυμα.

en: You remove the channel limit.
el: Αφαιρείτε το όριο καναλιού.

en: %1 removes the channel limit.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε το όριο καναλιού.

en: You set a ban on %1.
el: Ορίσατε απαγόρευση (ban) στο χρήστη %1.

en: %1 sets a ban on %2.
el: Ο χρήστης %1 όρισε απαγόρευση (ban) στο χρήστη %2.

en: You remove the ban on %1.
el: Αφαιρείτε την απαγόρευση (ban) από το χρήστη %1.

en: %1 removes the ban on %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε την απαγόρευση (ban) από το χρήστη %2.

en: You set a ban exception on %1.
el: Ορίσατε μια εξαίρεση απαγόρευσης (ban) στο χρήστη %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
el: Ο χρήστης %1 όρισε μια εξαίρεση απαγόρευσης (ban) στο χρήστη %2.

en: You remove the ban exception on %1.
el: Αφαιρείτε την εξαίρεση απαγόρευσης (ban) από το χρήστη %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε την εξαίρεση απαγόρευσης (ban) από το χρήστη %2.

en: You set invitation mask %1.
el: Ορίσατε μάσκα πρόσκλησης την %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
el: Ο χρήστης %1 όρισε μάσκα πρόσκλησης την %2.

en: You remove the invitation mask %1.
el: Αφαιρείτε τη μάσκα πρόσκλησης %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
el: Ο χρήστης %1 αφαίρεσε τη μάσκα πρόσκλησης %2.

en: You set the channel mode '%1'.
el: Ορίζετε τη λειτουργία του καναλιού σε '%1'.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
el: Ο χρήστης %1 ορίζει τη λειτουργία του καναλιού σε '%2'.

en: You set channel mode +%1
el: Ορίζετε λειτουργία καναλιού +%1

en: %1 sets channel mode +%2
el: Ο χρήστης %1 ορίζει λειτουργία καναλιού +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
el: Αφαιρείτε τη λειτουργία καναλιού '%1'.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
el: Ο χρήστης %1 αφαιρεί τη λειτουργία καναλιού '%2'.

en: You set channel mode -%1
el: Ορίζετε λειτουργία καναλιού -%1

en: %1 sets channel mode -%2
el: Ο χρήστης %1 ορίζει λειτουργία καναλιού -%2

en: You have to be an operator to change this.
el: Πρέπει να είστε ένας operator για να τροποποιήσετε αυτό.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
el: Το θέμα μπορεί να τροποποιηθεί μόνο από operator καναλιού.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
el: Χωρίς μηνύματα καναλιού από εξωτερικούς πελάτες.  %1

en: Secret channel.  %1
el: Μυστικό κανάλι.  %1

en: Invite only channel.  %1
el: Κανάλι μόνο με πρόσκληση.  %1

en: Private channel.  %1
el: Ιδιωτικό κανάλι.  %1

en: Moderated channel.  %1
el: Ελεγχόμενο κανάλι.  %1

en: Protect channel with a password.
el: Προστασία καναλιού με κωδικό πρόσβασης.

en: Set user limit to channel.
el: Ορισμός ορίου χρηστών στο κανάλι.

en: Do you want to leave %1?
el: Επιθυμείτε να αποχωρήσετε από το %1;

en: Leave Channel
el: Αποχώρηση από το κανάλι

en: Leave
el: Αποχώρηση

en: Identity Default ( %1 )
el: Προκαθορισμένη ταυτότητα ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
el: Κ&ωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
el: Κα&νάλι:

en: Channel Name
el: Όνομα καναλιού

en: Users
el: Χρήστες

en: Channel Topic
el: Θέμα καναλιού

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
el: Λίστα καναλιών

[ctx: save list]
en: Save &List...
el: Αποθήκευση &λίστας...

en: Click here to save the channel list.
el: Κάνετε κλικ εδώ για αποθήκευση της λίστας καναλιών.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
el: Α&νανέωση λίστας

en: Click here to refresh the channel list.
el: Κάνετε κλικ εδώ για ανανέωση της λίστας καναλιών.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
el: &Συμμετοχή σε κανάλι

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
el: Κάνετε κλικ εδώ για συμμετοχή στο κανάλι. Μια νέα καρτέλα δημιουργήθηκε για το κανάλι.

en: Refreshing.
el: Ανανέωση.

en: Channels: %1 (%2 shown)
el: Κανάλια: %1 (%2 εμφανίσεις)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
el: Μη μοναδικοί χρήστες: %1 (%2 εμφανίσεις)

en: Save Channel List
el: Αποθήκευση λίστας καναλιών

en: Konversation Channel List: %1 - %2
el: Λίστα καναλιών του Konversation: %1 - %2

en: Join Channel
el: Συμμετοχή σε κανάλι

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Channel List for %1
el: Λίστα καναλιών του %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
el: &Μέγιστος αριθμός χρηστών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
el: Ελά&χιστος αριθμός χρηστών:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
el: Η φιλτραρισμένη λίστα καναλιών εμφανίζεται εδώ. Σημειώστε ότι αν δεν χρησιμοποιείτε κανονικές εκφράσεις, το Konversation εμφανίζει κάθε κανάλι που περιέχει στο όνομά του την εισηγμένη συμβολοσειρά φίλτρου. Δε χρειάζεται υποχρεωτικά να ξεκινά το όνομα με τη συμβολοσειρά που δώσατε.\n\nΕπιλέξτε ένα κανάλι για συμμετοχή κάνοντας κλικ σε αυτό. Δεξί κλικ σε ένα κανάλι για να λάβετε μια λίστα με όλες τις διευθύνσεις από τον ιστό που αναφέρονται στο θέμα του καναλιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
el: &Κανάλι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
el: &Θέμα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
el: Εισαγάγετε εδώ μια συμβολοσειρά φίλτρου.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
el: Αναζήτηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
el: Κανονική έκφ&ραση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
el: Μπορείτε εδώ να περιορίσετε τη λίστα στα κανάλια που έχουν έναν ελάχιστο αριθμό χρηστών. Η επιλογή "Χωρίς όριο" απενεργοποιεί αυτό το κριτήριο.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
el: Χωρίς όριο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
el: Μπορείτε εδώ να περιορίσετε τη λίστα στα κανάλια που έχουν ένα μέγιστο αριθμό χρηστών. Η επιλογή "Χωρίς όριο" απενεργοποιεί αυτό το κριτήριο.

en: Has voice
el: Έχει voice

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
el: Ελήφθη αίτηση CTCP-PING από %1 στο κανάλι %2, αποστολή απάντησης.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
el: Ελήφθη αίτηση CTCP-%1 από %2, αποστολή απάντησης.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
el: Ελήφθη αίτηση έκδοσης από %1 στο κανάλι %2.

en: Received Version request from %1.
el: Ελήφθη αίτηση έκδοσης από %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC SEND από %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC ACCEPT από %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC RESUME από %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC CHAT από %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
el: Άγνωστη εντολή DCC %1 ελήφθη από %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
el: Ελήφθη άγνωστη αίτηση CTCP-%1 από %2 στο κανάλι %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
el: Ελήφθη άγνωστη αίτηση CTCP-%1 από %2.

en: -%1 to %2- %3
el: -%1 στο %2- %3

en: second | seconds
el[0]: δευτερόλεπτο
el[1]: δευτερόλεπτα

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
el: Ελήφθη απάντηση CTCP-PING από %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
el: Ελήφθη απάντηση CTCP-%1 από %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
el: Ελήφθη DH1080_INIT από %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
el: Ελήφθη DH1080_FINISH από %1

en: %1 invited you to channel %2.
el: Ο χρήστης %1 σάς προσκάλεσε στο κανάλι %2.

en: Capabilities
el: Χαρακτηριστικά

en: You have set personal modes: %1
el: Ορίσατε προσωπικές λειτουργίες: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
el: %1 έχει αλλάξει τις προσωπικές σας λειτουργίες: %2

en: %1 sets mode: %2
el: %1 ορίζει λειτουργία: %2

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
el: Εξυπηρετητής %1 (Έκδοση %2), Λειτουργίες χρήστη: %3, Λειτουργίες καναλιού: %4

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Your personal modes are:
el: Οι προσωπικές σας λειτουργίες είναι:

en: Channel modes:
el: Λειτουργίες καναλιού:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
el[0]: περιορισμός σε %1 χρήστη
el[1]: περιορισμός σε %1 χρήστες

en: Channel URL: %1
el: Κανάλι URL: %1

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: This channel was created on %1.
el: Αυτό το κανάλι δημιουργήθηκε %1.

en: %1 is logged in as %2.
el: Ο χρήστης %1 τώρα αναγνωρίζεται ως %2.

en: Names
el: Ονόματα

en: End of NAMES list.
el: Τέλος της λίστας NAMES.

en: The channel %1 has no topic set.
el: Το κανάλι %1 δεν έχει καθορισμένο θέμα.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
el: Το θέμα του καναλιού %1 είναι: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
el: Το θέμα ορίστηκε από το χρήστη %1 στις %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
el: Το θέμα για το %1 ορίστηκε από το χρήστη %2 στις %3.

en: %1 is actually using the host %2.
el: Ο χρήστης %1 χρησιμοποιεί τον υπολογιστή %2.

en: %1: No such nick/channel.
el: %1: Δεν υπάρχει τέτοιο ψευδώνυμο/κανάλι.

en: No such nick: %1.
el: Δεν υπάρχει τέτοιο ψευδώνυμο: %1.

en: %1: No such channel.
el: %1: Δεν υπάρχει τέτοιο κανάλι.

en: Nickname already in use, try a different one.
el: Το ψευδώνυμο χρησιμοποιείται ήδη, δοκιμάστε ένα διαφορετικό.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη, αλλά η σύνδεση απέτυχε πριν από την απάντησή σας

en: Nickname already in use. Trying %1.
el: Το ψευδώνυμο χρησιμοποιείται ήδη. Δοκιμή του %1.

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
el: Εσφαλμένο ψευδώνυμο. Τροποποίηση ψευδωνύμου σε %1.

en: You are not on %1.
el: Δεν είστε στο %1.

en: Message of the day:
el: Μήνυμα της ημέρας:

en: End of message of the day
el: Τέλος του μηνύματος της ημέρας

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
el: Πρέπει να είστε ένας operator καναλιού στο %1 για να το κάνετε αυτό.

en: You are now an IRC operator on this server.
el: Τώρα είστε ένας operator IRC σε αυτόν τον εξυπηρετητή.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
el: %1 είναι τώρα ο κρυφός σας υπολογιστής (ορίστηκε από τις υπηρεσίες).

en: Current users on the network: %1
el: Τρέχοντες χρήστες στο δίκτυο: %1

en: Current users on %1: %2.
el: Τρέχοντες χρήστες στο %1: %2.

en: Away
el: Απουσιάζει

en: %1 is away: %2
el: Ο χρήστης %1 απουσιάζει: %2

en: You invited %1 to channel %2.
el: Προσκαλέσατε το χρήστη %1 στο κανάλι %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
el: Ο χρήστης %1 είναι %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
el: Το %1 (%2) αναλύθηκε στη διεύθυνση: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
el: Αδυναμία ανάλυσης της διεύθυνσης του %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
el: Ο χρήστης %1 είναι ένας αναγνωρισμένος χρήστης.

en: %1 is using a secure connection.
el: %1 χρησιμοποιεί ασφαλή σύνδεση.

en: Who
el: Ποιος

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
el: Ο χρήστης %1 είναι %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
el:  (Απουσιάζει)

en: End of /WHO list for %1
el: Τέλος της λίστας /WHO για %1

en: %1 is a user on channels: %2
el: Το ψευδώνυμο %1 είναι ένας χρήστης των καναλιών: %2

en: %1 has voice on channels: %2
el: Ο χρήστης %1 έχει voice στα κανάλια: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
el: Ο χρήστης %1 είναι halfop των καναλιών: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
el: Ο χρήστης %1 είναι operator των καναλιών: %2

en: %1 is owner of channels: %2
el: Ο χρήστης %1 είναι owner των καναλιών: %2

en: %1 is admin on channels: %2
el: Ο χρήστης %1 είναι admin των καναλιών: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
el: Ο χρήστης %1 είναι σε σύνδεση μέσω του %2 (%3).

en: %1 is available for help.
el: Ο χρήστης %1 είναι διαθέσιμος για βοήθεια.

en: %1 is an IRC Operator.
el: Ο %1 είναι ένας IRC Operator.

en: 1 day | %1 days
el[0]: 1 ημέρα
el[1]: %1 ημέρες

en: 1 hour | %1 hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: %1 ώρες

en: 1 minute | %1 minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: %1 λεπτά

en: 1 second | %1 seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: %1 δευτερόλεπτα

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
el: Ο χρήστης %1 είναι σε αδράνεια για %2, %3, %4, και %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
el: Ο χρήστης %1 είναι σε αδράνεια για %2, %3, και %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
el: Ο χρήστης %1 είναι σε αδράνεια για %2 και %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
el[0]: %2 είναι σε αδράνεια για 1 δευτερόλεπτο.
el[1]: %2 είναι σε αδράνεια για %1 δευτερόλεπτα.

en: %1 has been online since %2.
el: %1 είναι σε σύνδεση από %2.

en: End of WHOIS list.
el: Τέλος της λίστας WHOIS.

en: Userhost
el: Υπολογιστής χρήστη

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
el: %1%2 είναι %3%4.

en:  (away)
el:  (απουσιάζει)

en: List
el: Λίστα

en: List of channels:
el: Λίστα καναλιών:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
el[0]: %2 (%1 χρήστης): %3
el[1]: %2 (%1 χρήστες): %3

en: End of channel list.
el: Τέλος της λίστας καναλιών.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: BanList:%1
el: Λίστα ban:%1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
el: Το %1 ορίστηκε από το %2 την %3

en: End of Ban List.
el: Τέλος της λίστας ban.

en: No such server: %1.
el: Δεν υπάρχει τέτοιος εξυπηρετητής: %1.

en: %1 is currently unavailable.
el: Ο χρήστης %1 δεν είναι τώρα διαθέσιμος.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
el: Το ψευδώνυμο %1 χρησιμοποιείται ήδη. Δοκιμή του %2.

en: %1: Unknown command.
el: %1: Άγνωστη εντολή.

en: Not registered.
el: Δεν έχει καταχωρηθεί.

en: %1: This command requires more parameters.
el: %1: Αυτή η εντολή απαιτεί περισσότερες παραμέτρους.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
el: Αδυναμία συμμετοχής στο %1: Το κανάλι έχει προστασία με κωδικό και δεν δόθηκε κωδικός ή δόθηκε εσφαλμένος.

en: You are now logged in as %1.
el: Τώρα έχετε εισέλθει ως %1.

en: SASL authentication successful.
el: SASL ταυτοποίηση επιτυχής.

en: SASL authentication attempt failed.
el: Η προσπάθεια SASL ταυτοποίησης απέτυχε.

en: SASL authentication aborted.
el: Η SASL πιστοποίηση εγκαταλείφθηκε.

en: Channel Invites
el: Προσκλήσεις καναλιών

en: Join
el: Συμμετοχή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
el: Έχετε λάβει προσκλήσεις για τα ακόλουθα κανάλια. Επιλέξτε τα κανάλια στα οποία θέλετε να συμμετάσχετε:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
el: Πάντα ερώτηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
el: Πάντα συμμετοχή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
el: Πάντα παράβλεψη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
el: Από τώρα και στο εξής:

en: Are you sure you want to remove this channel from your history?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την αφαίρεση αυτού του καναλιού από το ιστορικό;

en: Remove channel
el: Αφαίρεση καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
el: Σύνδεση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
el: Μάσκα υπολογιστή:

en: Away&nbsp;Message:
el: Μήνυμα&nbsp;απουσίας:

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: Online&nbsp;Since:
el: Σε σύνδεση&nbsp;από:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th>%2</th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th>%3</th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th>%4</th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th>%5</th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th>%6</th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th>%7</th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτό εμφανίζει όλον τον κόσμο στο κανάλι.  Εμφανίζεται το ψευδώνυμο κάθε ατόμου, με μια εικόνα που δείχνει την κατάστασή του.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>Αυτό το άτομο έχει δικαιώματα διαχειριστή.</td></tr><tr><th>%2</th><td>Αυτό το άτομο είναι ένας κάτοχος καναλιού.</td></tr><tr><th>%3</th><td>Αυτό το άτομο είναι ένας χειριστής καναλιού.</td></tr><tr><th>%4</th><td>Αυτό το άτομο είναι ένας halfop καναλιού.</td></tr><tr><th>%5</th><td>Αυτό το άτομο έχει φωνή και συνεπώς μπορεί να μιλήσει σε ένα ελεγχόμενο κανάλι.</td></tr><tr><th>%6</th><td>Αυτό το άτομο δεν έχει ιδιαίτερα δικαιώματα.</td></tr><tr><th>%7</th><td>Αυτό υποδηλώνει ότι αυτό το άτομο απουσιάζει αυτή τη στιγμή.</td></tr></table><p>Η σημασία του admin, του owner και του halfop διαφέρει ανάμεσα σε διάφορους εξυπηρετητές IRC.</p><p>Αν μετακινηθείτε πάνω σε οποιοδήποτε ψευδώνυμο εμφανίζεται η τρέχουσα κατάστασή του. Δείτε το εγχειρίδιο του Konversation για περισσότερες πληροφορίες.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
el: Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση

en: &Add Nickname...
el: &Προσθήκη ψευδώνυμου...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
el: Κλικ για προσθήκη νέου ψευδώνυμου στη λίστα ψευδωνύμων που εμφανίζονται σε αυτήν την οθόνη.

en: &Remove Nickname
el: Αφαί&ρεση ψευδωνύμου

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
el: Κλικ για αφαίρεση ψευδωνύμου από τη λίστα ψευδωνύμων που εμφανίζονται σε αυτήν την οθόνη.

en: &Whois
el: &Ποιος είναι

en: Open &Query
el: Άνοιγμα ε&ρωτήματος

en: &Join Channel
el: &Συμμετοχή σε κανάλι

en: Network/Nickname/Channel
el: Δίκτυο/Ψευδώνυμο/Κανάλι

en: Additional Information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
el: <p>Αυτά είναι τα ψευδώνυμα που βρίσκονται στη λίστα παρακολούθησης ψευδωνύμων, εμφανιζόμενα κάτω από το δίκτυο εξυπηρετητή στο οποίο είναι συνδεδεμένα.</p><p>Η στήλη <b>Πρόσθετες πληροφορίες</b> εμφανίζει κάθε πληροφορία διαθέσιμη για κάθε ψευδώνυμο.</p><p>Τα κανάλια στα οποίο συμμετέχει το ψευδώνυμο εμφανίζονται κάτω από κάθε ένα ψευδώνυμο.</p><p>Τα ψευδώνυμα που εμφανίζονται κάτω από το <b>Χωρίς σύνδεση</b> δεν είναι συνδεδεμένα σε κανέναν από τους εξυπηρετητές του δικτύου.</p><p>Με δεξί κλικ με το ποντίκι πάνω σε ένα ψευδώνυμο μπορούν να εκτελεστούν πρόσθετες λειτουργίες.</p>

en:  online via %1
el:  σε σύνδεση μέσω %1

en:  since %1
el:  από %1

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
el: Το μήνυμά σας περιέχει χαρακτήρες εκτός της τρέχουσας κωδικοποίησης. Αν επιλέξετε να συνεχίσετε, οι χαρακτήρες αυτοί θα αντικατασταθούν με '?'.

en: Encoding Conflict Warning
el: Προειδοποίηση σύγκρουσης κωδικοποίησης

en: Raw
el: Ακατέργαστο

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
el: Χρήση: %1JOIN <κανάλι> [κωδικός]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
el: Χρήση: %1KICK <ψευδώνυμο> [αιτία]

en: %1KICK only works from within channels.
el: Το %1KICK λειτουργεί μόνο μέσα από κανάλια.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
el: Τα %1PART και %1LEAVE χωρίς παραμέτρους λειτουργούν μόνο μέσα από ένα κανάλι ή ερώτημα.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
el: Το %1PART χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
el: Το %1TOPIC χωρίς παραμέτρους λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
el: Το %1TOPIC χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
el: Το %1NAMES χωρίς προορισμό μπορεί να σας αποσυνδέσει από τον εξυπηρετητή. Ορίστε το '*' αν επιθυμείτε πραγματικά κάτι τέτοιο.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
el: Χρήση: %1close [παράθυρο] κλείνει το κανάλι ή την καρτέλα ερωτήματος, ή την τρέχουσα καρτέλα αν δεν προσδιορίζεται κάποια.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
el: Χρήση: %1NOTICE <αποδέκτης> <μήνυμα>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
el: Αποστολή ειδοποίησης "%1" στο χρήστη %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
el: Το %1ME λειτουργεί μόνο μέσα από κανάλι, ερώτημα ή καρτέλα για DCC συνομιλία.

en: You need to specify a recipient.
el: Χρειάζεται να προσδιορίσετε παραλήπτη.

en: You cannot open queries to channels.
el: Δεν μπορείτε να ανοίγετε ερωτήματα σε κανάλια.

en: You need to specify a message.
el: Πρέπει να προσδιορίσετε ένα μήνυμα.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
el: Αποστολή αίτησης CTCP-%1 στο χρήστη %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
el: Χρήση: %1AME [-LOCAL] κείμενο

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
el: Χρήση: %1AMSG [-LOCAL] κείμενο

en: Usage: %1OMSG text
el: Χρήση: %1OMSG κείμενο

en: Sending notice "%1" to %2.
el: Αποστολή ειδοποίησης "%1" στο χρήστη %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
el: Χρήση: %1ONOTICE κείμενο

en: Usage: %1QUOTE command list
el: Χρήση: %1QUOTE εντολή λίστα

en: Usage: %1SAY text
el: Χρήση: %1SAY κείμενο

en: File "%1" does not exist.
el: Το αρχείο "%1" δεν υπάρχει.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
el: Χρήση: %1DCC [SEND [ψευδώνυμο [αρχείο]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
el: Χρήση: %1DCC [GET [ψευδώνυμο [αρχείο]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
el: Χρήση: %1DCC [CHAT [ψευδώνυμο]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
el: Χρήση: %1DCC [CHAT [ψευδώνυμο]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
el: Μη αναγνωρίσιμη εντολή %1DCC %2. Πιθανές εντολές είναι οι SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
el: Χρήση: %1INVITE <ψευδώνυμο> [κανάλι]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
el: Το %1INVITE χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: %1 is not a channel.
el: Το %1 δεν είναι κανάλι.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
el: Χρήση: %1EXEC [-SHOWPATH] <σενάριο> [λίστα παραμέτρων]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
el: Το αρχείο σεναρίου '%1' βρέθηκε στο: %2

en: The script name may not contain "../".
el: Το όνομα σεναρίου δεν μπορεί να περιέχει "../".

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
el: Χρήση: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
el: Η λίστα ειδοποιήσεων έχει αδειάσει (αφαιρέθηκαν %1).

en: The notify list is currently empty.
el: Η λίστα ειδοποιήσεων είναι τώρα κενή.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
el: Τρέχουσα λίστα ειδοποιήσεων: %1 (προστέθηκαν %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
el: Τρέχουσα λίστα ειδοποιήσεων: %1 (αφαιρέθηκαν %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
el: Τρέχουσα λίστα ειδοποιήσεων: %1 (προστέθηκαν %2, αφαιρέθηκαν %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
el: Τρέχουσα λίστα ειδοποιήσεων: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
el: Ειδοποίηση

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
el: Δώστε όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης για τα δικαιώματα του IRC operator:

en: IRC Operator Password
el: Κωδικός πρόσβασης operator IRC

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
el: Το %1BAN χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
el: Το %1KICKBAN χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
el: Χρήση: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [κανάλι] <ψευδώνυμο | μάσκα>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
el: Χρήση: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [κανάλι] <ψευδώνυμο | μάσκα> [αιτιολογία]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
el: Το %1UNBAN χωρίς όνομα καναλιού λειτουργεί μόνο μέσα από ένα κανάλι.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
el: Χρήση: %1UNBAN [κανάλι] μοτίβο

en: Added %1 to your ignore list.
el: Ο χρήστης %1 προστέθηκε λίστα αγνόησης.

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
el: Χρήση: %1IGNORE [ -ALL ] <χρήστης 1> <χρήστης 2> ... <χρήστης n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
el: Χρήση: %1UNIGNORE <χρήστης 1> <χρήστης 2> ... <χρήστης n>

en: Removed %1 from your ignore list.
el: Ο χρήστης %1 αφαιρέθηκε από τη λίστα αγνόησης.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
el[0]: Ο χρήστης δεν υπάρχει στη λίστα αγνόησης: %2
el[1]: Οι χρήστες δεν υπάρχουν στη λίστα αγνόησης: %2

en: Current encoding is: %1
el: Τρέχουσα κωδικοποίηση: %1

en: Switched to %1 encoding.
el: Έγινε αλλαγή σε κωδικοποίηση %1.

en: %1 is not a valid encoding.
el: %1 δεν είναι έγκυρη κωδικοποίηση.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
el: Χρήση: %1setkey <ψευδώνυμο|κανάλι> <κλειδί> ορίζει το κλειδί κρυπτογράφησης για το ψευδώνυμο ή το κανάλι. %1setkey <κλειδί> όταν σε ένα κανάλι ή καρτέλα ερωτήματος ορίζει το κλειδί. Το πεδίο του κλειδιού αναγνωρίζει προθέματα "cbc:" και "ecb:" για να οριστεί η λειτουργία κρυπτογράφησης σε Cipher-Block Chaining ή σε Electronic Codebook. Η προκαθορισμένη λειτουργία όταν δεν δίνεται πρόθεμα μπορεί να αλλάξει στο διάλογο διαμόρφωσης από το Συμπεριφορά -> Σύνδεση -> Κρυπτογράφηση -> Προκαθορισμένος τύπος κρυπτογράφησης, με το προκαθορισμένο για αυτήν τη ρύθμιση να είναι το Electronic Codebook (ECB).

en: Unable to set an encryption key for %1.
el: Αδυναμία ορισμού κλειδιού κρυπτογράφησης για %1.

en: The key for %1 has been set.
el: Το κλειδί για το %1 έχει οριστεί.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
el: Ο ορισμός ενός κλειδιού κρυπτογράφησης απαιτεί το Konversation να έχει κατασκευαστεί με υποστήριξη για τη βιβλιοθήκη Qt Cryptographic Architecture (QCA). Επικοινωνήστε με το διανομέα σας για πακέτο Konversation με υποστήριξη QCA, ή κατασκευάστε ξανά το Konversation με QCA.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
el: Χρήση: %1keyx <ψευδώνυμο|κανάλι> πυροδοτεί την ανταλλαγή DH1080 κλειδιού με τον προορισμό.

en: Unable to request a key exchange from %1.
el: Αδυναμία υποβολής αιτήματος για ανταλλαγή κλειδιού από %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
el: Έναρξη ανταλλαγής DH1080 κλειδιού με %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
el: Χρήση: %1delkey <ψευδώνυμο> ή <κανάλι> διαγράφει το κλειδί κρυπτογράφησης για το ψευδώνυμο ή το κανάλι

en: The key for %1 has been deleted.
el: Το κλειδί για το %1 διαγράφηκε.

en: No key has been set for %1.
el: Δεν έχει οριστεί κλειδί για %1.

en: The key for %1 is "%2".
el: Το κλειδί για %1 είναι "%2".

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
el: Χρήση: %1KILL <ψευδώνυμο> [σχόλιο]

en: Usage: %1DNS <nick>
el: Χρήση: %1DNS <ψευδώνυμο>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
el: Χρήση: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
el: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [κανάλι | ψευδώνυμο]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
el: %1CLEAR [-ALL] [κανάλι | ψευδώνυμο]

en: Resolved %1 to: %2
el: Το %1 αναλύθηκε ως: %2

en: Unable to resolve %1.
el: Αδυναμία ανάλυσης του %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
el: <qt><p>Κάποιες λεπτομέρειες εμφανίζονται σε αυτήν τη γραμμή για το άτομο με το οποίο μιλάτε σε αυτό το ερώτημα. Εμφανίζεται το πλήρες όνομα και η μάσκα του υπολογιστή .</p><p>Δείτε το <i>Εγχειρίδιο του Konversation</i> για την εξήγηση της σημασίας της μάσκας υπολογιστή.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
el: Επιθυμείτε το κλείσιμο του ερωτήματος σας με το %1;

en: Close Query
el: Κλείσιμο του ερωτήματος

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτόν τον εξυπηρετητή.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
el: Ο χρήστης %1 (%2) αποχώρησε από αυτόν τον εξυπηρετητή (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
el: Εκτέλεση προ της σύνδεσης εντολής κελύφους...

en: Pre-shell command executed successfully!
el: Η εντολή προ της σύνδεσης εντολής εκτελέστηκε με επιτυχία!

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
el: Υπήρξε πρόβλημα με την εκτέλεση της εντολής:

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Looking for server %1 (port %2)...
el: Αναζήτηση για εξυπηρετητή %1 (θύρα %2)...

en: Server found, connecting...
el: Ο εξυπηρετητής βρέθηκε, γίνεται σύνδεση...

en: Negotiating capabilities with server...
el: Διαπραγμάτευση δυνατοτήτων με τον εξυπηρετητή...

en: Server does not support %1 as SASL authentication mechanism, skipping SASL authentication.
el: Ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει το %1 ως SASL μηχανισμό ταυτοποίησης, η ταυτοποίηση SASL παραλείπεται.

en: Requesting capabilities: %1
el: Αίτημα χαρακτηριστικών: %1

en: Closing capabilities negotiation.
el: Κλείσιμο διαπραγμάτευσης δυνατοτήτων.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
el: Η διαπραγμάτευση δυνατοτήτων απέτυχε: Φαίνεται ότι δεν υποστηρίζεται από τον εξυπηρετητή.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
el: Το χαρακτηριστικό SASL αναγνωρίστηκε από τον εξυπηρετητή, επιχειρείται SASL %1 ταυτοποίηση...

en: SASL capability denied or not supported by server.
el: Το χαρακτηριστικό SASL απορρίφθηκε ή δεν υποστηρίζεται από τον εξυπηρετητή.

en: SSL Connection Error
el: Σφάλμα σύνδεσης SSL

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
el: Η σύνδεση με τον εξυπηρετητή %1 (θύρα %2) χάθηκε κατά την αναμονή για απάντηση του χρήστη σε ένα SSL σφάλμα. Θα γίνει αυτόματη επανασύνδεση αν το σφάλμα αγνοηθεί.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
el: Η σύνδεση με τον εξυπηρετητή %1 (θύρα %2) χάθηκε: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
el: Το SSL πιστοποιητικό για τον εξυπηρετητή %1 (θύρα %2) δεν πέρασε τον έλεγχο ταυτοποίησης.

en: SSL Connection Warning
el: Προειδοποίηση σύνδεσης SSL

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
el: Αδυναμία σύνδεσης με %1 (θύρα %2) με κρυπτογράφηση SSL. Πιθανώς ο εξυπηρετητής να μην υποστηρίζει SSL (χρησιμοποιείτε τη σωστή θύρα;) ή απορρίψατε το πιστοποιητικό. %3

en: Delayed connect aborted.
el: Η καθυστερημένη σύνδεση εγκαταλείφθηκε.

en: Disconnected from %1 (port %2).
el: Αποσύνδεση από %1 (θύρα %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
el: Κανένα από τα ψευδώνυμα της ταυτότητας "%1" δεν έγινε δεκτό από τη σύνδεση "%2".
    Παρακαλώ δώστε ένα νέο ψευδώνυμο ή πατήστε Ακύρωση για να αποσυνδεθείτε:

en: Nickname error
el: Σφάλμα ψευδώνυμου

en: Select File(s) to Send to %1
el: Επιλογή αρχείου(ων) για αποστολή σε %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC SEND από %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
el: Ο χρήστης %1 προσφέρεται να σάς αποστείλει "%2" (%3)...

en: unknown size
el: άγνωστο μέγεθος

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση DCC CHAT από %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
el: Ζητείται από %1 να αποδεχθεί την αποστολή του "%2" (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
el: Ζητείται από %1 να αποδεχθεί την παθητική αποστολή του "%2" (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
el: Ζητείται από %1 να αποδεχθεί %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρο παθητικό μήνυμα αποδοχής DCC συνομιλίας από %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
el: Ελήφθη μη έγκυρο παθητικό μήνυμα αποδοχής DCC αποστολής για το "%1" από %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
el: Συνέχεια λήψης του "%1" από %2 ξεκινώντας από το %3% του %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
el: Ελήφθη μη έγκυρο μήνυμα αποδοχής συνέχισης για το "%1" από %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
el: Συνέχεια αποστολής του "%1" στο χρήστη %2 ξεκινώντας από το %3% του %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση συνέχισης λήψης για το αρχείο "%1" από %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση απόρριψης για το "%1" από %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
el: Ελήφθη μη έγκυρη αίτηση απόρριψης από %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
el: Η λήψη του αρχείου "%1" από το χρήστη %2 ολοκληρώθηκε.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
el: Η λήψη του αρχείου "%1" από το χρήστη %2 απέτυχε. Αιτία: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
el: Η λήψη του "%1" από %2 ολοκληρώθηκε.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
el: Η αποστολή του αρχείου "%1" στο χρήστη %2 απέτυχε. Αιτία: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
el: Αποστολή του "%1" στο χρήστη %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
el: Λήψη του "%1" (%2) από το χρήστη %3...

en: %1 is online (%2).
el: Ο χρήστης %1 είναι σε σύνδεση (%2).

en: %1 went offline (%2).
el: Ο χρήστης %1 αποσυνδέθηκε (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
el: Σφάλμα: Αδυναμία εύρεσης του σεναρίου "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
el: Σφάλμα: Αδυναμία εκτέλεσης του σεναρίου "%1". Ελέγξτε τα δικαιώματα του αρχείου.

en: Gone away for now
el: Τώρα απουσιάζει

en: You are now marked as being away (reason: %1).
el: Αυτή τη στιγμή σημειώθηκε ότι απουσιάζετε (αιτία: %1).

en: You are now marked as being away.
el: Τώρα σημειώθηκε ότι απουσιάζετε.

en: You are no longer marked as being away.
el: Σημειώθηκε ότι δεν απουσιάζετε πλέον.

en: You are not marked as being away.
el: Σημειώθηκε ότι δεν απουσιάζετε.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
el: Αποτυχία έναρξης ανταλλαγής κλειδιού με %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
el: Αδυναμία πραγματοποίησης ανταλλαγής κλειδιού με %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
el: Αποτυχία ανάλυσης του DH1080_INIT του %1. Η ανταλλαγή κλειδιού απέτυχε.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
el: Το κλειδί σας έχει οριστεί και τα μηνύματά σας τώρα θα κρυπτογραφηθούν, αποστέλλεται DH1080_FINISH στο %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
el: Αδυναμία ολοκλήρωσης της ανταλλαγής κλειδιού με %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
el: Επιτυχής ανάλυση του DH1080_FINISH που εστάλη από %1. Το κλειδί σας έχει οριστεί και τα μηνύματά σας τώρα θα κρυπτογραφηθούν.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
el: Αδυναμία ανάλυσης του DH1080_FINISH που εστάλη από %1. Η ανταλλαγή κλειδιού απέτυχε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
el: &Εξυπηρετητής:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
el: Το όνομα ή το IP του εξυπηρετητή. Το irchelp.org διατηρεί μια λίστα των εξυπηρετητών.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
el: &Θύρα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
el: Εισάγετε τον αριθμό της θύρας που απαιτείται για τη σύνδεση με τον εξυπηρετητή. Για τους περισσότερους εξυπηρετητές, αυτό είναι <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή αν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε το πρωτόκολλο Secure Socket Layer (SSL) για την επικοινωνία με τον εξυπηρετητή. Αυτό προστατεύει το ιδιωτικό απόρρητο της επικοινωνίας ανάμεσα στον υπολογιστή σας και τον εξυπηρετητή IRC. Ο εξυπηρετητής πρέπει να υποστηρίζει το πρωτόκολλο SSL για να λειτουργήσει αυτή η επιλογή. Στις περισσότερες περιπτώσεις αν ο εξυπηρετητής δεν υποστηρίζει SSL, η σύνδεση θα αποτύχει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
el: Ασ&φαλής σύνδεση (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
el: Ελέγξτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη διαμόρφωση του γενικού διαμεσολαβητή για να επικοινωνήσετε με αυτόν ον εξυπηρετητή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
el: &Χρήση γενικού διαμεσολαβητή

en: Change network information
el: Τροποποίηση πληροφοριών δικτύου

en: Add Server
el: Προσθήκη εξυπηρετητή

en: Edit Server
el: Επεξεργασία εξυπηρετητή

en: Add Channel
el: Προσθήκη καναλιού

en: Edit Channel
el: Επεξεργασία καναλιού

en: The network name is required.
el: Απαιτείται το όνομα του δικτύου.

en: You need to add at least one server to the network.
el: Χρειάζεται να προσθέσετε τουλάχιστον έναν εξυπηρετητή στο δίκτυο.

en: The server address is required.
el: Απαιτείται η διεύθυνση του εξυπηρετητή.

en: The channel name is required.
el: Απαιτείται το όνομα του καναλιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
el: Όνομα δικτύου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
el: Ταυτότητα:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
el: Επιλέξτε μια ταυτότητα ή κάνετε κλικ στο κουμπί επεξεργασίας για την προσθήκη μιας νέας ταυτότητας ή την επεξεργασία μιας υπάρχουσας. Η ταυτότητα χρησιμοποιείται για τον καθορισμό του ψευδωνύμου σας όταν συνδέεστε στο δίκτυο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
el: Εντολές:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the Libera network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
el: <qt>Προαιρετικό. Αυτή η εντολή θα σταλεί στον εξυπηρετητή μετά τη σύνδεση. Παράδειγμα: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. Αυτό το παράδειγμα αναφέρεται στο δίκτυο Libera, το οποίο απαιτεί από τους χρήστες εγγραφή με το ψευδώνυμό τους και με κωδικό πρόσβασης κατά τη σύνδεση. Το <i>konvirocks</i> είναι ο κωδικός πρόσβασης για το ψευδώνυμο που αποδίδεται από την ταυτότητα. Μπορείτε να εισάγετε παραπάνω από μία εντολές διαχωρίζοντάς τις εντολές με ελληνικό ερωτηματικό.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
el: Εισάγετε εδώ το όνομα του δικτύου. Μπορείτε να δημιουργήσετε όσες καταχωρήσεις επιθυμείτε στην οθόνη λίστας εξυπηρετητών για το ίδιο δίκτυο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
el: Εξυπηρετητές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
el: Αυτόματη συμμετοχή σε κανάλια:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν επιθυμείτε το Konversation να συνδέεται αυτόματα σε αυτό το δίκτυο όταν ανοίγετε το Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
el: &Σύνδεση κατά την εκκίνηση της εφαρμογής

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
el: Αυτή είναι μια λίστα των εξυπηρετητών IRC του δικτύου. Κατά τη σύνδεση στο δίκτυο, το Konversation θα προσπαθήσει να συνδεθεί στον πρώτον εξυπηρετητή. Αν αποτύχει, θα προσπαθήσει να συνδεθεί στο δεύτερο. Αν αποτύχει, θα προσπαθήσει στον τρίτο, και ούτω καθ' εξής. Τουλάχιστον ένας εξυπηρετητής πρέπει να οριστεί. Κάνετε κλικ σε έναν εξυπηρετητή για να τον τονίσετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
el: Ε&πεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
el: Προαιρετικό. Αυτή είναι μια λίστα των καναλιών στα οποία θα συμμετέχετε αυτόματα μετά τη σύνδεση του Konversation με έναν εξυπηρετητή. Μπορείτε να το αφήσετε κενό αν δεν επιθυμείτε την αυτόματη συμμετοχή σε κανάλι.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
el: Προσθήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
el: Επε&ξεργασία...

en: C&onnect
el: Σύν&δεση

en: Connect to the server
el: Σύνδεση με τον εξυπηρετητή

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
el: Κλικ εδώ για σύνδεση με το επιλεγμένο δίκτυο ή κανάλι IRC.

en: New Network
el: Νέο δίκτυο

en: Edit Network
el: Επεξεργασία δικτύου

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε το %1.
    
    Το δίκτυο %2 απαιτείται να έχει τουλάχιστον έναν εξυπηρετητή.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
el[0]: Δεν μπορείτε να διαγράψετε τον επιλεγμένο εξυπηρετητή.
    
    Το δίκτυο %2 απαιτείται να έχει τουλάχιστον έναν εξυπηρετητή.
el[1]: Δεν μπορείτε να διαγράψετε τους επιλεγμένους εξυπηρετητές.
    
    Το δίκτυο %2 απαιτείται να έχει τουλάχιστον έναν εξυπηρετητή.

en: Do you really want to delete the selected entries?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή των επιλεγμένων καταχωρήσεων;

en: Do you really want to delete %1?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη διαγραφή του %1;

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
el: Κάνετε κλικ εδώ για να ορίσετε ένα νέο δίκτυο, που περιλαμβάνει τον εξυπηρετητή για τη σύνδεση και τα κανάλια στα οποία θα συμμετέχει αυτόματα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
el: &Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Libera network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
el: Η λίστα των διαμορφωμένων δικτύων IRC εμφανίζεται εδώ. Ένα δίκτυο IRC είναι μια συλλογή συνεργαζόμενων εξυπηρετητών. Απαιτείται η σύνδεση σε έναν από τους εξυπηρετητές για να συνδεθείτε σε ολόκληρο το δίκτυο IRC. Μετά τη σύνδεση, το Konversation αυτόματα θα συμμετέχει στα εμφανιζόμενα κανάλια. Αν το Konversation εκκινεί για πρώτη φορά, είναι ήδη εισηγμένα για εσάς το δίκτυο Libers και το κανάλι <i>#kde</i>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
el: Δίκτυο

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
el: Ταυτότητα

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
el: Κανάλια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
el: Εμφάνι&ση κατά την εκκίνηση της εφαρμογής

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Text
el: Κείμενο

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Time
el: Χρόνος

en: Manage Konsole Profiles
el: Διαχείριση των προφίλ κονσόλας

en: A user-friendly IRC client
el: Μια φιλική προς το χρήστη εφαρμογή (client) IRC

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
el: Copyright 2002-%1 από την ομάδα του Konversation

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
el: Το Konversation είναι ένα πρόγραμμα για το πρωτόκολλο Internet Relay Chat
    (IRC).
    Συναντήστε φίλους στο διαδίκτυο, κάνετε νέες γνωριμίες και ξεχαστείτε σε συζητήσεις για το αγαπημένο σας θέμα.

en: Original Author, Project Founder
el: Αρχικός συγγραφέας, ιδρυτής του έργου

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
el: Συντηρητής, διαχειριστής εκδόσεων, περιβάλλον χρήστη, διαχείριση σύνδεσης, χειρισμός πρωτοκόλλων, αυτόματη ένδειξη απουσίας

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
el: DCC, χειρισμός κωδικοποιήσεων, τοποθέτηση OSD

en: Protocol handling, Input line
el: Χειρισμός πρωτοκόλλων, γραμμή εισαγωγής

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
el: Blowfish, υποστήριξη SSL, μεταφορά στο KNetwork, έγχρωμα ψευδώνυμα, θέματα λίστας ψευδωνύμων

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
el: Επανασχεδίαση, ενσωμάτωση KAddressBook/Kontact

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
el: Μεταφορά DCC στο KDE 4, διάφορες βελτιώσεις στο DCC

en: Website hosting
el: Φιλοξενία ιστοχώρου

en: Website maintenance
el: Συντήρηση ιστοχώρου

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
el: Επέκταση πολλαπλών λειτουργιών, τοποθέτηση κλεισίματος γραφικού συστατικού, λειτουργία OSD

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
el: Τεκμηρίωση, βελτιώσεις παρακολούθησης ψευδωνύμων, επέκταση προσαρμοσμένου περιηγητή ιστού

en: Color configurator, Highlight dialog
el: Διαμόρφωση χρωμάτων, διάλογος τονισμού

en: DCOP interface
el: Διεπαφή DCOP

en: Non-Latin1-Encodings
el: Μη-Latin1-Κωδικοποιήσεις

en: Konsole part view
el: Προβολή τμήματος Konsole

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
el: Γρήγορη σύνδεση, μεταφορά νέας OSD, άλλες λειτουργίες και διορθώσεις

en: A Handful of fixes and code cleanup
el: Μια σειρά διορθώσεων και καθάρισμα κώδικα

en: Drag&Drop improvements
el: Βελτιώσεις έλξης και &εναπόθεσης

en: Artwork
el: Καλλιτεχνική εργασία

en: Firefox style searchbar
el: Γραμμή αναζήτησης σε στιλ Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
el: Ακατέργαστη λειτουργία, ομαδοποίηση καρτελών ανά εξυπηρετητή, λίστα ban

en: System tray patch
el: Διόρθωση πλαισίου συστήματος

en: Bug fixes
el: Διόρθωση σφαλμάτων

en: Extended user modes patch
el: Διόρθωση λειτουργιών επεκτάσεων χρήστη

en: Close visible tab with shortcut patch
el: Διόρθωση κλεισίματος ορατής καρτέλας με συντόμευση

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
el: Εναλλαγή καρτελών με το ροδάκι του ποντικιού

en: Channel ownership mode patch
el: Διόρθωση λειτουργίας ιδιοκτησίας καναλιού

en: Option to enable IRC color filtering
el: Επιλογή ενεργοποίησης χρωματικού φιλτραρίσματος IRC

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
el: Διορθώσεις σφαλμάτων, λειτουργία OSD, καθαρισμός θεμάτων

en: Sysinfo script
el: Σενάριο Sysinfo

en: Auto-join context menu
el: Μενού ενεργειών αυτόματης συμμετοχής

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
el: Διάφορες διορθώσεις, μεταφορά κρυπτογράφησης σε QCA2, προσθήκη υποστήριξης για ανταλλαγή DH1080 κλειδιού.

en: Bug fixes and enhancements.
el: Διορθώσεις σφαλμάτων και βελτιώσεις.

en: Various bug fixes and enhancements.
el: Διάφορες διορθώσεις σφαλμάτων και βελτιώσεις.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
el: Υποστήριξη KStatusNotifierItem, υποστήριξη KIdleTime, άλλες βελτιώσεις

en: irc:// URL or server hostname
el: irc:// URL ή όνομα εξυπηρετητή

en: Server to connect
el: Εξυπηρετητής για σύνδεση

en: server
el: εξυπηρετητής

en: Port to use
el: Θύρα για χρήση

en: port
el: θύρα

en: Channel to join after connection
el: Κανάλι για συμμετοχή μετά τη σύνδεση

en: channel
el: κανάλι

en: Nickname to use
el: Ψευδώνυμο για χρήση

en: nickname
el: ψευδώνυμο

en: Password for connection
el: Κωδικός πρόσβασης για σύνδεση

en: password
el: κωδικός πρόσβασης

en: Use SSL for connection
el: Χρήση SSL για τη σύνδεση

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
el: Απενεργοποίηση αυτόματης σύνδεσης για όλα τα IRC δίκτυα.

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
el: Καθυστέρηση δραστηριότητας D-Bus και δημιουργίας περιβάλλοντος χρήστη με τη δοσμένη τιμή σε χιλιοστά δευτερολέπτου

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
el: Έξοδος και επανεκκίνηση του Konversation (αν εκτελείται, αλλιώς δεν έχει επίδραση)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
el: Ρυθμίζει το KUniqueApplication::NonUniqueInstance (για διόρθωση σφαλμάτων μόνο, να χρησιμοποιείται με προσοχή)

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Quit and restart the application
el: Έξοδος και επανεκκίνηση της εφαρμογής

en: &Server List...
el: &Λίστα εξυπηρετητών...

en: Manage networks and servers
el: Διαχείριση δικτύων και εξυπηρετητών

en: Quick &Connect...
el: Γρήγορη &σύνδεση...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
el: Πληκτρολογήστε τη διεύθυνση ενός νέου εξυπηρετητή IRC για σύνδεση

en: &Reconnect
el: &Επανασύνδεση

en: Reconnect to the current server.
el: Επανασύνδεση με τον τρέχοντα εξυπηρετητή.

en: &Disconnect
el: &Αποσύνδεση

en: Disconnect from the current server.
el: Αποσύνδεση από τον τρέχοντα εξυπηρετητή.

en: &Identities...
el: &Ταυτότητες...

en: Manage your nick, away and other identity settings
el: Διαχείριση του ψευδωνύμου σας, του μηνύματος απουσίας και άλλων ρυθμίσεων ταυτότητας

en: &Watched Nicks
el: &Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση

en: &DCC Status
el: Κατάσταση &DCC

en: &Open Logfile
el: Ά&νοιγμα αρχείου καταγραφής

en: Open the known history for this channel in a new tab
el: Άνοιγμα του ιστορικού για αυτό το κανάλι σε νέα καρτέλα

en: &Channel Settings...
el: Ρυθμίσεις &καναλιού...

en: Open the channel settings dialog for this tab
el: Άνοιγμα των ρυθμίσεων του καναλιού αυτής της καρτέλας

en: Channel &List
el: &Λίστα καναλιών

en: Show a list of all the known channels on this server
el: Εμφάνιση όλων των καναλιών αυτού του εξυπηρετητή

en: &URL Catcher
el: Σύλληψη &URL

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
el: Λίστα όλων των URL που έχουν αναφερθεί πρόσφατα σε νέα καρτέλα

en: New &Konsole
el: Νέο &Konsole

en: Open a terminal in a new tab
el: Άνοιγμα τερματικού σε νέα καρτέλα

en: &Next Tab
el: &Επόμενη καρτέλα

en: &Previous Tab
el: &Προηγούμενη καρτέλα

en: Close &Tab
el: &Κλείσιμο καρτέλας

en: Last Focused Tab
el: Καρτέλα τελευταίας εστίασης

en: Next Active Tab
el: Επόμενη ενεργή καρτέλα

en: Move Tab Up
el: Μετακίνηση καρτέλας πάνω

en: Move this tab
el: Μετακίνηση αυτής της καρτέλας

en: Move Tab Down
el: Μετακίνηση καρτέλας κάτω

en: Move Tab Right
el: Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

en: Move Tab Left
el: Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

en: Rejoin Channel
el: Επάνοδος σε κανάλι

en: Enable Notifications
el: Ενεργοποίηση ειδοποιήσεων

en: Join on Connect
el: Συμμετοχή κατά τη σύνδεση

en: Connect at Startup
el: Σύνδεση κατά την εκκίνηση

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Set Encoding
el: Ορισμός κωδικοποίησης

en: Go to Tab %1
el: Μετάβαση στην καρτέλα %1

en: Clear &Marker Lines
el: Καθαρισμός ενδεικτικών διαγρα&μμίσεων

en: Clear marker lines in the current tab
el: Καθαρισμός ενδεικτικών διαγραμμίσεων στην τρέχουσα καρτέλα

en: Enlarge Font Size
el: Μεγέθυνση γραμματοσειράς

en: Increase the current font size
el: Αύξηση του μεγέθους της τρέχουσας γραμματοσειράς

en: Reset Font Size
el: Επαναφορά μεγέθους γραμματοσειράς

en: Reset the current font size to settings values
el: Επαναφορά του μεγέθους της τρέχουσας γραμματοσειράς στις τιμές ρύθμισης

en: Shrink Font Size
el: Σμίκρυνση γραμματοσειράς

en: Decrease the current font size
el: Ελάττωση του μεγέθους της τρέχουσας γραμματοσειράς

en: &Clear Window
el: Καθαρισ&μός παραθύρου

en: Clear the contents of the current tab
el: Καθαρισμός του περιεχομένου της τρέχουσας καρτέλας

en: Clear &All Windows
el: Καθαρισμός ό&λων των παραθύρων

en: Clear the contents of all open tabs
el: Καθαρισμός του περιεχομένου όλων των ανοικτών καρτελών

en: Global Away
el: Καθολική απουσία

en: &Join Channel...
el: Σ&υμμετοχή στο κανάλι...

en: Join a new channel on this server
el: Συμμετοχή σε ένα νέο κανάλι σε αυτόν τον εξυπηρετητή

en: &IRC Color...
el: &Χρώμα IRC...

en: Set the color of your current IRC message
el: Ορισμός χρώματος του τρέχοντος μηνύματος IRC

en: &Marker Line
el: Ενδεικτική διαγρά&μμιση

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
el: Προσθήκη μιας οριζόντιας γραμμής που μπορείτε να δείτε μόνο εσείς

en: Special &Character...
el: Ειδικός &χαρακτήρας...

en: Insert any character into your current IRC message
el: Εισαγωγή οποιουδήποτε χαρακτήρα στο τρέχον IRC μήνυμά σας

en: Focus Input Box
el: Εστιασμένο πλαίσιο δεδομένων εισόδου

en: Close &All Open Queries
el: Κλείσιμο ό&λων των ανοικτών ερωτημάτων

en: Show Nicklist
el: Εμφάνιση λίστας ψευδωνύμων

en: Show/Hide Konversation
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη Konversation

en: Enable On Screen Display
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης πάνω-στην-οθόνη (OSD)

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
el: <qt>Έχετε ενεργές μεταφορές DCC αρχείων. Επιθυμείτε σίγουρα την έξοδο από το <b>Konversation</b>;</qt>

en: Confirm Quit
el: Επιβεβαίωση εξόδου

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
el: <qt>Επιθυμείτε σίγουρα την έξοδο από το <b>Konversation</b>;</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
el: <p>Κλείνοντας το κύριο παράθυρο το Konversation θα συνεχίσει να εκτελείται στο πλαίσιο συστήματος. Χρησιμοποιήστε την <b>Έξοδο</b> από το μενού του <b>Konversation</b> για έξοδο από την εφαρμογή.</p>

en: Docking in System Tray
el: Προσάρτηση στο πλαίσιο συστήματος

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
el: <qt>Αυτό θα αποκρύψει τη γραμμή μενού ολοκληρωτικά. Μπορείτε να την εμφανίσετε ξανά πληκτρολογώντας %1.</qt>

en: Hide menu bar
el: Απόκρυψη της γραμμή μενού

en: Toggle Notifications
el: Εναλλαγή ειδοποιήσεων

en: Toggle Away Globally
el: Εναλλαγή καθολικής απουσίας

en: Insert &IRC Color...
el: Εισαγωγή &χρώματος IRC...

en: Insert Special &Character...
el: Εισαγωγή ειδικού χαρα&κτήρα...

en: Insert &Marker Line
el: Εισαγωγή ενδεικτικών διαγρα&μμίσεων

en: &Channel List
el: &Λίστα καναλιών

en: Set &Away Globally
el: Ορισμός κ&αθολικής απουσίας

en: Server List
el: Λίστα εξυπηρετητών

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
el: Νέο μήνυμα από τον/την %1 στο %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
el: Το ψευδώνυμό σας αναφέρθηκε από τον/την %1 στο %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
el: [Τονισμός]  (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
el: [Τονισμός] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
el: Νέο μήνυμα ερωτήματος από τον/την %1

en: [Query] <%1>
el: [Ερώτημα] <%1>

en: [Query] <%1> %2
el: [Ερώτημα] <%1> %2

en: %1 joined %2
el: Ο χρήστης %1 συμμετέχει στο %2

en: %1 parted %2
el: Ο χρήστης %1 αποχώρησε από %2

en: %1 quit %2
el: Ο χρήστης %1 βγήκε από %2

en: %1 changed nickname to %2
el: Ο χρήστης %1 τροποποίησε το ψευδώνυμο σε %2

en: %1 wants to send a file to you
el: Ο χρήστης %1 επιθυμεί να σας στείλει ένα αρχείο

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα σε μια DCC μεταφορά: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
el: Η μεταφορά του αρχείου %1 ολοκληρώθηκε

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
el: Άνοιγμα

en: %1 changed modes in %2: %3
el: %1 τροποποίησε λειτουργίες σε %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
el: Ο χρήστης %1 εκίνησε μια συνομιλία (ερώτημα) με σας.

en: You are kicked by %1 from %2
el: Λάβατε kick από το χρήστη %1 από το κανάλι %2

en: %1 started a DCC chat with you
el: Ο χρήστης %1 εκίνησε μια DCC συνομιλία με εσάς

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
el: Ο τονισμός πυροδοτήθηκε στο %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
el: Ο τονισμός πυροδοτήθηκε από την/τον %2 στο %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
el: [Τονισμός]  (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
el: Αποτυχία σύνδεσης με το %1

en: You have joined %1.
el: Συμμετέχετε στο %1.

en: Reset...
el: Επαναφορά...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
el: Αυτό δεν μπορεί να αναιρεθεί, είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επαναφέρετε τις προκαθορισμένες τιμές;

en: Reset Values
el: Επαναφορά τιμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
el: Κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
el: Αργή ουρά αναμονής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
el: Γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
el: Ηλικία:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
el: Αριθμός:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
el: Γραμμές:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
el: Κανονική ουρά αναμονής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
el: Γρήγορη ουρά αναμονής

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
el: Όλες οι ουρές αναμονής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
el: Ελήφθη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
el: Bytes (με κωδικοποίηση):

en: Quick Connect
el: Γρήγορη σύνδεση

en: &Server host:
el: &Εξυπηρετητής:

en: Enter the host of the network here.
el: Εισάγετε εδώ τον εξυπηρετητή του δικτύου.

en: The port that the IRC server is using.
el: Η θύρα που χρησιμοποιεί ο εξυπηρετητής IRC.

en: &Nick:
el: &Ψευδώνυμο:

en: The nick you want to use.
el: Το ψευδώνυμο που επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε.

en: P&assword:
el: Κ&ωδικός πρόσβασης:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
el: Αν ο εξυπηρετητής IRC απαιτεί κωδικό πρόσβασης, εισάγετε τον εδώ (οι περισσότεροι εξυπηρετητές δεν απαιτούν κωδικό πρόσβασης.)

en: &Use SSL
el: &Χρήση SSL

en: Ready
el: Έτοιμο

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
el: <qt><p>Αυτό εμφανίζει τον αριθμό των χρηστών στο κανάλι, και των αριθμό αυτών που είναι χειριστές (ops).</p><p>Ο operator καναλιού είναι ένας χρήστης με ειδικά προνόμια, όπως τη δυνατότητα kick και ban χρηστών, την αλλαγή των λειτουργιών του καναλιού, και τη μετατροπή άλλων χρηστών σε operators</p></qt>

en: Lag: Unknown
el: Υστέρηση: Άγνωστη

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
el: Όλη η επικοινωνία με τον εξυπηρετητή είναι κρυπτογραφημένη.  Αυτό δυσκολεύει κάποιον να υποκλέψει την επικοινωνία σας.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
el: <qt>Η γραμμή κατάστασης εμφανίζει διάφορα μηνύματα, περιλαμβάνοντας τα προβλήματα σύνδεσης με τον εξυπηρετητή. Στο δεξί άκρο εμφανίζεται η τρέχουσα καθυστέρηση του εξυπηρετητή. Η καθυστέρηση είναι ο χρόνος που απαιτείται για τη λήψη των μηνυμάτων σας από τον εξυπηρετητή και το αντίστροφο.</qt>

en: Lag: %1 ms
el: Υστέρηση: %1 ms

en: Lag: %1 s
el: Υστέρηση: %1 δ

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
el: Χωρίς απάντηση από τον εξυπηρετητή %1 για περισσότερο από %2, %3, %4, και %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
el: Χωρίς απάντηση από τον εξυπηρετητή %1 για περισσότερο από %2, %3, and %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
el: Χωρίς απάντηση από τον εξυπηρετητή %1 για περισσότερο από %2 και %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
el[0]: Χωρίς απάντηση από εξυπηρετητή %2 για περισσότερο από 1 δευτερόλεπτο.
el[1]: Χωρίς απάντηση από εξυπηρετητή %2 για περισσότερο από %1 δευτερόλεπτα.

en: Failed to download %1: %2
el: Αποτυχία λήψης %1: %2

en: Error parsing router description.
el: Σφάλμα ανάλυσης της περιγραφής δρομολογητή.

en: URL Catcher
el: Σύλληψη URL

[ctx: open url]
en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: Open URLs in external browser.
el: Ανοίγει URL σε εξωτερικό περιηγητή.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
el: <p>Επιλέξτε παρακάτω ένα ή περισσότερα <b>URL</b>, έπειτα κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί για την εκκίνηση της εφαρμογής που συσχετίζεται με τον τύπο mime του URL.</p>-<p>Στις <b>Ρυθμίσεις</b>, κάτω από τη <b>Συμπεριφορά</b> | <b>Γενικά</b>, μπορείτε να ορίσετε έναν προσαρμοσμένο περιηγητή ιστού για URL ιστού.</p>

en: &Save...
el: Αποθήκευ&ση...

en: Save selected URLs to the disk.
el: Αποθηκεύει επιλεγμένα URL στο δίσκο.

en: Add Bookmark...
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη...

[ctx: copy url]
en: &Copy
el: &Αντιγραφή

en: Copy URLs to the clipboard.
el: Αντιγραφή των URL στο πρόχειρο.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
el: Επιλέξτε παραπάνω ένα ή περισσότερα <b>URL</b>, έπειτα κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί για αντιγραφή στο πρόχειρο.

[ctx: delete url]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
el: Επιλέξτε παραπάνω ένα ή περισσότερα <b>URL</b>, έπειτα κάνετε κλικ σε αυτό το κουμπί για τη διαγραφή τους από τη λίστα.

en: Delete selected link.
el: Διαγραφή επιλεγμένου συνδέσμου.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
el: Αποθήκευ&ση λίστας...

en: Save list.
el: Αποθήκευση λίστας.

en: Click to save the entire list to a file.
el: Κλικ για αποθήκευση ολόκληρης της λίστας σε ένα αρχείο.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
el: Κα&θαρισμός λίστας

en: Clear list.
el: Καθαρισμός λίστας.

en: Click to erase the entire list.
el: Κλικ για διαγραφή ολόκληρης της λίστας.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
el: Λίστα των διευθύνσεων που εμφανίζονται σε οποιοδήποτε παράθυρο του Konversation κατά τη διάρκεια της συνεδρίας.

en: From
el: Από

en: Date
el: Ημερομηνία

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
el: Έχετε επιλέξει περισσότερα από ένα URL. Θέλετε στ' αλήθεια να ανοίξετε πολλά URL ταυτόχρονα;

en: Open URLs
el: Άνοιγμα URL

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
el: Έχετε επιλέξει περισσότερα από ένα URL. Ένας διάλογος αρχείου για τον ορισμό του προορισμού θα ανοίξει για το καθένα. Θέλετε στ' αλήθεια να αποθηκεύσετε πολλά URL ταυτόχρονα;

en: Save link as
el: Αποθήκευση συνδέσμου ως

en: Save URL List
el: Αποθήκευση λίστας URL

en: Konversation URL List: %1
el: Λίστα με URL του Konversation: %1

en: (away)
el: (απουσιάζει)

en: &Unaway
el: (δεν απο&υσιάζει)

en: &Change away message...
el: Α&λλαγή μηνύματος απουσίας...

en: Change away message
el: Αλλαγή μηνύματος απουσίας

en: Enter new away message:
el: Εισαγωγή νέου μηνύματος απουσίας:

en: Channel Settings for %1
el: Ρυθμίσεις καναλιού για το %1

en: &Hide Advanced Modes <<
el: &Απόκρυψη προχωρημένων λειτουργιών <<

en: &Show Advanced Modes >>
el: Εμφάνι&ση προχωρημένων λειτουργιών >>

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Η λειτουργία <b>Θ</b>έματος σημαίνει ότι μόνο ο operator του καναλιού μπορεί να τροποποιήσει το θέμα για το κανάλι.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p><b>Χ</b>ωρίς εξωτερικά μηνύματα σημαίνει ότι οι χρήστες που δεν βρίσκονται στο κανάλι δεν μπορούν να στείλουν μηνύματα που να είναι ορατά από όλους στο κανάλι. Σχεδόν όλα τα κανάλια έχουν κάτι τέτοιο ενεργό για να αποτρέπουν ενοχλητικά μηνύματα.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα <b>Μ</b>υστικό κανάλι δεν θα εμφανίζεται στη λίστα καναλιών ούτε θα μπορεί κάποιος χρήστης να ελέγξει αν συμμετέχετε σε αυτό με την εντολή <em>WHOIS</em> ή άλλη παρόμοια. Μόνο τα άτομα στο ίδιο κανάλι θα γνωρίζουν ότι συμμετέχετε σε αυτό, αν οριστεί αυτή η λειτουργία.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα κανάλι <b>Π</b>ρόσκλησης μόνο σημαίνει ότι η συμμετοχή είναι μόνο με πρόσκληση. Για να προσκαλέσετε κάποιο άτομο, ένας operator του καναλιού πρέπει να δώσει την εντολή <em>/invite ψευδώνυμο</em> μέσα από το κανάλι αυτό.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα <b>Ι</b>ιδιωτικό κανάλι εμφανίζεται στη λίστα όλων των καναλιών, αλλά όχι και το θέμα του. Μια εντολή ενός χρήστη <em>WHOIS</em> μπορεί ή δεν μπορεί να εμφανίσει τη συμμετοχή σε ένα ιδιωτικό κανάλι ανάλογα με τον εξυπηρετητή IRC.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα <b>Ε</b>λεγχόμενο κανάλι είναι ένα κανάλι στο οποίο μπορούν να μιλήσουν μόνο οι operators, οι halfoperators και όσοι έχουν voice.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα προστατευμένο κανάλι απαιτεί από τους χρήστες την εισαγωγή κάποιου κωδικού πρόσβασης για να συμμετάσχουν.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
el: <qt><p>Αυτά ελέγχουν τη <em>λειτουργία</em> του καναλιού.  Μόνο ένας operator μπορεί να τα αλλάξει.</p><p>Ένα κανάλι που έχει ένα <b>Ό</b>ριο χρηστών σημαίνει ότι ο αριθμός χρηστών που μπορεί να συμμετέχει κάθε στιγμή είναι μέχρι αυτό το όριο.  Κάποια κανάλια έχουν ένα bot που το αλλάζει αυτό αυτόματα ανάλογα με το φόρτο του καναλιού.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
el: Θέ&μα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
el: Αναζήτηση:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
el: Λει&τουργίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
el: Το &θέμα μπορεί να αλλάξει από operators του καναλιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
el: &Χωρίς εξωτερικά του καναλιού μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
el: &Μυστικό κανάλι, το κανάλι δεν εμφανίζεται στη λίστα καναλιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
el: Μόνο &προσκεκλημένοι μπορούν να συμμετάσχουν στο κανάλι

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
el: &Ελεγχόμενο κανάλι, μόνο τα άτομα με φωνή στο κανάλι μπορούν να γράψουν μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
el: Όριο &χρηστών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
el: &Κωδικός καναλιού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
el: Εμφάνιση &προχωρημένων λειτουργιών >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
el: &Λίστα ban

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
el: Μάσκα υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
el: Ορίστηκε από

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
el: Χρόνος ορισμού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
el: Ενημέρωση ban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
el: Προσθήκη ban

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
el: Αφαίρεση ban

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
el: 
    *** Αρχή του αρχείου καταγραφής
    *** στο %1

en: Edit Watched Nickname
el: Επεξεργασία ψευδώνυμου σε παρακολούθηση

en: &Network name:
el: Όνομα &δικτύου:

en: Pick the server network you will connect to here.
el: Επιλέξτε εδώ τον εξυπηρετητή δικτύου για σύνδεση.

en: N&ickname:
el: &Ψευδώνυμο:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
el: <qt>Το ψευδώνυμο που θα παρακολουθείται κατά τη σύνδεση σε έναν εξυπηρετητή του δικτύου.</qt>

en: All Networks
el: Όλα τα δίκτυα

en: Change notify information
el: Τροποποίηση πληροφοριών ειδοποίησης

en: Exception
el: Εξαίρεση

en: Insert Character
el: Εισαγωγή χαρακτήρα

en: &Insert
el: Ε&ισαγωγή

en: Insert a character
el: Εισαγωγή ενός χαρακτήρα

en: IRC Color Chooser
el: Επιλογέας χρώματος IRC

en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
el: Έτσι θα φαίνεται το μήνυμά σας με αυτά τα χρώματα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
el: <qt>Αυτή είναι μια προεπισκόπηση του τρόπου εμφάνισης του μηνύματός σας στους αναγνώστες του αν επιλέξετε αυτά τα χρώματα.<br>
    <b>Σημείωση: Αυτό δεν υποστηρίζεται από όλους τους πελάτες, και επίσης κάποιοι χρήστες μπορεί να έχουν επιλέξει την παράβλεψη των αλλαγών χρώματος.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
el: Το επιλεγμένο έγχρωμο κείμενο προστίθεται στη γραμμή εισόδου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
el: <qt>Εδώ μπορείτε να επιλέξτε το χρώμα που επιθυμείτε για το κείμενο του επόμενου μηνύματός σας. Μόλις επιλέξετε ένα χρώμα κάνετε κλικ στο Εντάξει, και το επιλεγμένο χρώμα θα προστεθεί στη γραμμή εισόδου. Κάθε κείμενο που θα γράψετε μετά από αυτό θα είναι με το επιλεγμένο χρώμα, μέχρι να αλλάξετε το χρώμα ξανά.<br>
    <b>Σημείωση:  Δεν ενεργοποιούν όλοι οι χρήστες την επιλογή εμφάνισης χρωμάτων.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
el: Χρώμα &προσκηνίου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
el: Το επιλεγμένο χρώμα φόντου θα προστεθεί στη γραμμή εισόδου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
el: <qt>Εδώ μπορείτε να επιλέξτε το χρώμα που επιθυμείτε για το φόντο του επόμενου μηνύματός σας.
    Μόλις επιλέξετε ένα χρώμα κάνετε κλικ στο Εντάξει, και το επιλεγμένο χρώμα θα προστεθεί στη γραμμή εισόδου.
    Κάθε κείμενο που θα γράψετε μετά από αυτό θα είναι με το επιλεγμένο χρώμα, μέχρι να αλλάξετε το χρώμα ξανά.<br>
    Επιλέγοντας το προκαθορισμένο "<i>Κανένα</i>" δεν θα τροποποιήσει το χρώμα του φόντου του μηνύματός σας, έτσι οι αναγνώστες του μηνύματός σας θα το δουν με το κανονικό χρώμα φόντου.<br>
    <b>Σημείωση:  Αυτό δεν υποστηρίζεται από όλους τους πελάτες, και επίσης δεν ενεργοποιείται η επιλογή εμφάνισης χρωμάτων από όλους τους χρήστες.</b></qt>

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Add to Bookmarks
el: Προσθήκη στους σελιδοδείκτες

en: Open With...
el: Άνοιγμα με...

en: Save Link As...
el: Αποθήκευση συνδέσμου ως...

en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση για '%1' με

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: Get &topic
el: Λήψη &θέματος

en: Get &user list
el: Λήψη λίστας &χρηστών

en: Open Query
el: Άνοιγμα ερωτήματος

en: Modes
el: Λειτουργίες

en: Give Op
el: Απόδοση Op

en: Take Op
el: Αφαίρεση Op

en: Give HalfOp
el: Απόδοση HalfOp

en: Take HalfOp
el: Αφαίρεση HalfOp

en: Give Voice
el: Απόδοση Voice

en: Take Voice
el: Αφαίρεση Voice

en: Ban Nickname
el: Ban ψευδώνυμο

en: Ban *!*@*.host
el: Ban *!*@*.υπολογιστή

en: Ban *!*@domain
el: Ban *!*@τομέα

en: Ban *!user@*.host
el: Ban *!χρήστη@*.υπολογιστή

en: Ban *!user@domain
el: Ban *!χρήστη@τομέα

en: Kickban *!*@*.host
el: Kickban *!*@*.υπολογιστή

en: Kickban *!*@domain
el: Kickban *!*@τομέα

en: Kickban *!user@*.host
el: Kickban *!χρήστη@*.υπολογιστή

en: Kickban *!user@domain
el: Kickban *!χρήστη@τομέα

en: &Version
el: Έ&κδοση

en: Unignore
el: Αναίρεση παράβλεψης

en: Add to Watched Nicks
el: Προσθήκη στα παρακολουθούμενα ψευδώνυμα

en: Remove From Watched Nicks
el: Αφαίρεση από τα παρακολουθούμενα ψευδώνυμα

en: Send &File...
el: Αποστολή αρ&χείου...

en: Open DCC Chat
el: Άνοιγμα συνομιλίας DCC

en: Open DCC Whiteboard
el: Άνοιγμα πίνακα DCC

en: Do you want to ignore %1?
el: Επιθυμείτε την παράβλεψη του %1;

en: Do you want to ignore the selected users?
el: Επιθυμείτε την παράβλεψη των επιλεγμένων χρηστών;

en: Do you want to stop ignoring %1?
el: Επιθυμείτε την αναίρεση παράβλεψης του %1;

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
el: Επιθυμείτε την αναίρεση παράβλεψης των επιλεγμένων χρηστών;

[ctx: Opens a query (private message) window with the author of the topic]
en: Query author
el: Ερώτηση στον συγγραφέα

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
el: <qt><p>Η γραμμή εισόδου είναι το μέρος που πληκτρολογείτε μηνύματα που θα αποσταλούν στο κανάλι, στο ερώτημα ή στον εξυπηρετητή.  Ένα μήνυμα που αποστέλλεται σε ένα κανάλι είναι ορατό από οποιονδήποτε στο κανάλι, ενώ ένα μήνυμα σε μια ερώτηση αποστέλλεται μόνο στο άτομο που βρίσκεται στην ερώτηση μαζί σας.</p><p>Για την αυτόματη συμπλήρωση του ψευδωνύμου σας ξεκινήστε την πληκτρολόγηση και πατήστε το Tab. Αν δεν ξεκινήσετε την πληκτρολόγηση θα χρησιμοποιηθεί το τελευταίο συμπληρωμένο ψευδώνυμο.</p><p>Μπορείτε επίσης να αποστείλετε ειδικές εντολές:</p><table><tr><th>/me <i>ενέργεια</i></th><td>εμφανίζει μια ενέργεια στο κανάλι ή το ερώτημα.  Για παράδειγμα:  <em>/me τραγουδά ένα τραγούδι</em> θα εμφανιστεί στο κανάλι ως 'Ψευδώνυμο τραγουδά ένα τραγούδι'.</td></tr><tr><th>/whois <i>ψευδώνυμο</i></th><td>εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με αυτό το άτομο, συμπεριλαμβάνοντας τα κανάλια στα οποία συμμετέχει.</td></tr></table><p>Για περισσότερες εντολές, δείτε το εγχειρίδιο του Konversation.</p><p>Ένα μήνυμα δεν μπορεί να περιέχει πολλαπλές γραμμές.</p></qt>

en: 1 line | %1 lines
el[0]: 1 γραμμή
el[1]: %1 γραμμές

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
el: <qt>Προσπαθείτε να επικολλήσετε ένα μεγάλο τμήμα κειμένου (%1 ή %2) στη συνομιλία. Αυτό μπορεί να προκαλέσει επαναφορά σύνδεσης ή εκδιώξεις λόγο πλημμύρας καναλιού. Επιθυμείτε πραγματικά να συνεχίσετε;</qt>

en: Large Paste Warning
el: Προειδοποίηση μεγάλης επικόλλησης

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Open a query with %1
el: Άνοιγμα μιας αίτησης με τον χρήστη %1

en: Join the channel %1
el: Συμμετοχή στο κανάλι %1

en: Logfile of %1
el: Αρχείο καταγραφής του %1

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Clear Logfile
el: Καθαρισμός αρχείου καταγραφής

en: Show last:
el: Εμφάνιση τελευταίου:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
el: Χρησιμοποιήστε αυτό το πλαίσιο για να ορίσετε το μέγιστο μέγεθος του αρχείου καταγραφής. Αυτή η ρύθμιση δεν έχει επίδραση μέχρι να επανεκκινήσετε το Konversation. Κάθε αρχείο καταγραφής μπορεί να έχει διαφορετική ρύθμιση.

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
el: Τα μηνύματα του αρχείου καταγραφής εμφανίζονται εδώ. Τα παλαιότερα μηνύματα βρίσκονται στην κορυφή και τα πιο πρόσφατα κάτω.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
el: Επιθυμείτε πραγματικά τη μόνιμη διαγραφή όλων των πληροφοριών καταγραφής αυτού του αρχείου;

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
el: Σημείωση: Με την αποθήκευση του αρχείου καταγραφής αποθηκεύετε όλα τα δεδομένα του αρχείου, όχι μόνο το τμήμα που βλέπετε σε αυτόν τον προβολέα.

en: Save Logfile
el: Αποθήκευση αρχείου καταγραφής

en: Choose Destination Folder
el: Επιλογή φακέλου προορισμού

en: OSD Preview - drag to reposition
el: Προεπισκόπηση OSD - σύρετε για επανατοποθέτηση

en: Edit Multiline Paste
el: Επεξεργασία επικόλλησης πολλών γραμμών

en: &Send
el: Απο&στολή

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
el: Επεξεργαστής επικόλλησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
el: Προσθήκη ένδειξης &παράθεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
el: Αφαί&ρεση χαρακτήρων αλλαγής γραμμής

en: Raw Log
el: Ακατέργαστη καταγραφή

en: Match Case
el: Ταίριασμα με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Whole Words Only
el: Ολόκληρες λέξεις μόνο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
el: Αναζήτ&ηση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
el: Μετάβαση στο επόμενο ταίριασμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
el: Επόμε&νο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ταίριασμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
el: &Προηγούμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
el: Τροποποίηση συμπεριφοράς αναζήτησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
el: Επιλ&ογές

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
el: Θέλετε πράγματι να κλείσετε το '%1';
    
    Θα κλείσουν και όλες οι σχετικές καρτέλες.

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
el: Θέλετε να αποσυνδεθείτε από '%1';
    Θα κλείσουν και όλες οι σχετικές καρτέλες.

en: Disconnect From Server
el: Αποσύνδεση από εξυπηρετητή

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Delete excess text
el: Διαγραφή των εκτός ορίου κειμένου

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
el: Το κείμενο που υπερβαίνει το όριο των %1 bytes στον εξυπηρετητή εμφανίζεται με χρώμα.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
el: Σε %1 από %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
el: Αυτή είναι μια λίστα όλων των θεμάτων που ορίστηκαν για το κανάλι αυτό ενώ η καρτέλα του ήταν ανοιχτή.
    
    Αν το ίδιο θέμα έχει τεθεί πολλές φορές συνεχόμενα από κάποιον, μόνο μία φορά εμφανίζεται.
    
    Όταν επιλέγετε θέμα στη λίστα, το παρακάτω πεδίο επεξεργασίας θα λάβει το κείμενό του. Μόλις αρχίσετε να τροποποιείτε το περιεχόμενο του πεδίου, η λίστα θα αλλάξει από τη συνηθισμένη λειτουργία επιλογής εγγραφής ώστε να σας επιτρέπει να πραγματοποιήσετε επιλογή κειμένου στις εγγραφές σε περίπτωση που θέλετε να ενσωματώσετε ορισμένο από το κείμενό τους στο νέο θέμα. Για να επιστρέψετε στη λειτουργία επιλογής εγγραφής και σε πεδίο συγχρονισμένης επεξεργασίας, κάντε αναίρεση πίσω στο αρχικό κείμενο ή κλείστε και ανοίξτε το διάλογο.

en: IRC Client
el: Εφαρμογή IRC

en: Find Text...
el: Αναζήτηση κειμένου...

en: Search for text in the current tab
el: Αναζήτηση κειμένου στην τρέχουσα καρτέλα

en: Channel &List for %1
el: &Λίστα καναλιών του %1

en: &Open Logfile for %1
el: Ά&νοιγμα αρχείου καταγραφής για %1

en: &Channel Settings for %1...
el: Ρυθμίσεις για το &κανάλι %1...

en: Rename Tab
el: Μετονομασία καρτέλας

en: Enter new tab name:
el: Εισαγωγή ονόματος νέας καρτέλας:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
el: Προκαθορισμένο ( %1 )

en: &Rename Tab...
el: Μετονομασία κα&ρτέλας...

en: You can only search in text fields.
el: Μπορείτε να αναζητήσετε μόνο στα πεδία κειμένου.

en: Find Text Information
el: Αναζήτηση πληροφοριών κειμένου

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
el: Για να γνωρίζετε σε ποιον εξυπηρετητή εμφανίζεται η λίστα καναλιού, η λίστα μπορεί να ανοιχτεί μόνο από ένα ερώτημα, κανάλι ή παράθυρο κατάστασης.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
el: Η χρήση αυτής της λειτουργίας θα έχει σαν αποτέλεσμα σε αρκετή μεταφορά δεδομένων στο δίκτυο. Αν η σύνδεσή σας δεν είναι αρκετά γρήγορη, υπάρχει περίπτωση να αποσυνδεθεί ο πελάτης σας από τον εξυπηρετητή.

en: Channel List Warning
el: Προειδοποίηση λίστας καναλιών

en: Watched Nicks
el: Ψευδώνυμα σε παρακολούθηση
