konversation - en to fi translation catalogue (1544 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
fi: &Ikkuna

en: You need to specify a command.
fi: Komento on annettava.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
fi: Komennon suoritus onnistui, mutta tulostetta ei joko ollut tai se sisälsi vain tyhjemerkkejä.

en: The media script requires Python %1 or higher.
fi: Mediakomentojono vaatii Pythonin version %1 tai uudemman.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
fi: Käynnissä olevien mediasoitinten luetteloa kyseltäessä sattui virhe.

en: No running audio players found.
fi: Käynnissä olevaa äänisoitinta ei löydy.

en: No running video players found.
fi: Käynnissä olevaa videosoitinta ei löydy.

en: "%1" is not running.
fi: ”%1” ei ole käynnissä.

en: No running media players found.
fi: Käynnissä olevaa mediasoitinta ei löydy.

en: Nothing is playing in %1.
fi: Mikään ei soi soittimessa %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
fi: Mikään äänisoittimista (%1) ei soita mitään.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
fi: Mikään videosoittimista (%1) ei toista mitään.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
fi: Mikään mediasoittimista (%1) ei toista mitään.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
fi: Noudettaessa median metatietoa soittimelta %1 sattui virhe.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
fi: REGEX_FIXUP-asetuksessa määritetyn säännöllisen lausekkeen kanssa on ongelma.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
fi: %1 ei ilmoittanut viestin tulostamiseen tarvittavaa metatietoa.

en: There is a problem in the output format configuration.
fi: Tulosteen muotoiluasetuksissa on ongelma.

en: media v%1 for Konversation.
fi: media v%1 Konversationille.

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
fi: ”/media” – ilmoita, mikä soi parhaillaan ensimmäiseksi havaitussa soittimessa.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
fi: ”/media [ 'audio' | 'video' ]” – ilmoita, mitä tunnettu ääni- tai videosoitin parhaillaan soittaa.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
fi: ”/media { Soitin }” – ilmoita, mikä annetussa soittimessa (jos se löytyy) parhaillaan soi.

en: Konversation Bookmarks Editor
fi: Konversation-kirjanmerkkimuokkain

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
fi: Qt Cryptographic Architecture (QCA) -asennus ei tue Diffie-Hellman-avaimenvaihtoa. Todennäköisesti pitää asentaa liitännäinen, joka tarjoaa sille tuen. Diffie-Hellman-avaimenvaihtotuen tarjoaa yleensä qca-ossl-liitännäinen.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
fi: Qt Cryptographic Architecture (QCA) -asennus ei tue Blowfishin cipher-block chaining (CBC) -tilaa. Todennäköisesti pitää asentaa liitännäinen, joka tarjoaa sille tuen. Blowfish-tuen tarjoaa yleensä qca-ossl-liitännäinen.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
fi: Qt Cryptographic Architecture (QCA) -asennuksesi ei tue Blowfishin ECB-tilaa (electorinic codebook). Todennäköisesti on asennettava sen tuen tarjoava liitännäinen. Blowfish-tuen tarjoaa yleensä qca-ossl-liitännäinen.

en: topic protection
fi: aihesuojaus

en: no messages from outside
fi: ei ulkoisia viestejä

en: secret
fi: salainen

en: invite only
fi: vain kutsulla

en: private
fi: yksityinen

en: moderated
fi: moderoitu

en: password protected
fi: salasanasuojattu

en: anonymous
fi: nimetön

en: no colors allowed
fi: värejä ei sallittu

en: user limit
fi: käyttäjäraja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
fi: Korvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
fi: Korvaus:

en: Outgoing
fi: Lähtevä

en: Incoming
fi: Tuleva

en: Both
fi: Kumpikin

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
fi: Uusi

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
fi: Korvaa kohteessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
fi: Korvaa kohteella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
fi: Poi&sta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
fi: Korvaa kohteessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
fi: Korvaa kohteella:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
fi: Käytä &aikaleimoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
fi: &Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
fi: Näytä &päivämäärät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateLine)
en: Show date marker when date changes
fi: Näytä päivämäärän vaihtuessa päivämääräosoitin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
fi: Näytä alku&loki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
fi: &Rivejä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
fi: &Asettelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
fi: &Näytä kanavan aihe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
fi: Näytä kanava&tilapainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
fi: Näytä kanavan &nimimerkkiluettelo ja pikapainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
fi: Näytä nimimerkkiluettelossa &palvelinpeitteet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
fi: Näytä nimimerkkiluettelossa oikeatkin nimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
fi: Näytä &pikapainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
fi: &Näytä kenttä nimimerkin muuttamiseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
fi: Näytä &vierityspalkki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
fi: Käytä taustaku&vaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
fi: Si&jainti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
fi: Yleistä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
fi: Soita järjestelmän äänimerkki vastaanotettaessa ASCII BEL (0x07) -ohjausmerkki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
fi: Käytä &järjestelmän merkkiääntä, kun vastaanotetaan ASCII BEL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
fi: Piilota &Liity/Poistu/Nimimerkki-tapahtumat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
fi: Älä lavenna muuttujia lähetettäessä tekstiä palvelimelle. Muuttuja alkaa %-merkillä. Esimerkiksi %B lavenee merkeiksi, joilla teksti lihavoidaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
fi: Älä lavenna &muuttujia (esim. %C, %B, %G…)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
fi: O&hjaa tilaviestit uudelleen palvelimen tilaikkunaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
fi: Säilytä kanavan tilamerkkijono kirjainyhdistelmänä tulkitsematta sitä ihmislukijaa varten. Esimerkiksi ”*** Kanavatilat: ei viestejä ulkopuolelta” esitetään ”*** Kanavatilat: n”

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
fi: Näytä raa’at tilamerkit (esim. +o) kuvausten sijaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
fi: Montako riviä puskurissa säilytetään, 0 = rajattomasti

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
fi: Ei rajoitusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
fi: Vieritys&historia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
fi: Jos valittu, näytetään vain aktiivisten ja seurattujen nimimerkkien tapahtumat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
fi: Poikkeuksena seuratut nimimerkit ja ne, jotka ovat olleet aktiivisena

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
fi: viimeisen 10 minuutin aikana

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
fi: viimeisen tunnin aikana

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
fi: viimeisen päivän aikana

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
fi: viimeisen viikon aikana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
fi: Muistiviivat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
fi: Lisää keskusteluikkunaan muistiviivan, kun vaihtaa toiseen keskusteluikkunaan tai pienentää sovelluksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
fi: Merkitse keskusteluikkunaan pienennettäessä sen viimeisin sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
fi: Siirrä riviä vain, kun uutta tekstiä ollaan näyttämässä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
fi: Näytä kaikissa keskusteluikkunoissa käyttäjän lisäämät muistiviivat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
fi: Käytä automaattista käyttäjätietohakua (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
fi: Kanavan käyttäjien &enimmäismäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
fi: &Virkistysväli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
fi: Omat värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
fi: Käytä syötelaatikossa, nimimerkkil&uettelossa ja välilehtiluettelossa omia värejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
fi: &Tausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
fi: &Palvelinviesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
fi: H&yperlinkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
fi: Kanavan &viesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
fi: &Toiminto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
fi: Alku&loki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
fi: &Komentoviesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
fi: &Keskusteluviesti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
fi: &Aikaleima:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
fi: &Vaihtoehtoinen tausta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
fi: Väritetyt nimimerkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
fi: &Oman nimimerkin väri:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
fi: Käyttämällä tätä valintaa IRC-viesteihin lisätyt värikoodit näytetään värillisenä tekstinä. Värikoodeja lisätään tekstiin valitsemalla Lisää → IRC-väri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
fi: &Salli IRC-viesteissä väritetty teksti

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
fi: Yhdistä uudelleen automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
fi: Uudelleenyhdistämisen aikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
fi: Uudelleenyhdistämisyrityksiä:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
fi: Virheenpaikannus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
fi: &Näytä yhdistettäessä raakaloki-ikkuna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
fi: Salaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
fi: Salauksen oletustyyppi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
fi: Monet salausasiakkaat, kuten FiSH ja Mircryption, tukevat ECB- tai Electronic Block Chaining-tilaa, jota kuitenkin pidetään yleisesti turvattomana.
    FiSH ei tue CBC- tai Cipher Block Chaining-tilaa, mutta Mircryption tukee. Jos avainten vaihtoa käyttää, on ensin paras tutkia, onko vertaisverkossa asiakas, joka voi käyttää CBC:tä. Muuten sinä näet, mitä muut sanovat, mutta he eivät pysty lukemaan, mitä sinä sanot.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
fi: Välityspalvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
fi: Osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
fi: Portti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
fi: Salasana:

en:  byte |  bytes
fi[0]:  tavu
fi[1]:  tavua

en: Network Interface
fi: Verkkoliitäntä

en: Reply From IRC Server
fi: IRC-palvelimen vastaus

en: Specify Manually
fi: Määritä itse

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
fi: DCC_Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
fi: Lataus&kansio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
fi: &Lisää tiedostonimiin lähettäjä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
fi: L&uo lähettäjälle kansio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
fi: Muunna tiedostonimissä sanavälit alaviivoiksi ennen lähetystä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
fi: &Hyväksy lataustarjous automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
fi: &Jatka latausta automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
fi: Käytä nopeaa &DCC-lähetystä (ei ehkä toimi kaikilla asiakkailla)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
fi: Käytä passiivista DCC-lähetystä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
fi: Hyväksy DCC-keskustelutarjous automaattisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
fi: Ota käyttöön UPnP:n NAT-hakemistoaskellus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
fi: Jos tämä otetaan käyttöön, IPv6-yhteyksien DCC-siirrot tehdään tässä asetetulla IPv4-liitännällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
fi: Palaa DCC-lähetyksessä IPv&4-liitäntään:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
fi: DCC-lähetyksen a&ikakatkaisu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
fi: Puskurin k&oko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
fi: &Menetelmä oman IP:n saamiseksi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
fi: &Oma IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
fi: Portit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
fi: Aseta D&CC-siirtopalvelimelle tietyt portit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
fi: →

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
fi: Käytä &DCC-keskusteluun määritettyjä portteja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
fi: Keskusteluteksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
fi: Nimimerkkiluettelo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
fi: Välilehtipalkki:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
fi: Näytä MOTD (päivätiedote) tasavälisellä fontilla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
fi: Käytä &MOTD-tiedotteelle tasavälistä fonttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
fi: Li&havoi keskustelunäkymässä lähettävät nimimerkit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
fi: Näytä ilmoitusaluekuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
fi: Ilmoita &uusista viesteistä ilmoitusalueella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
fi: &Ilmoita vain, kun korostus on laukaistu tai nykyistä nimimerkkiäsi käytetään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
fi: Piilota ikkuna käynnistettäessä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
fi: Nimimerkkien täydennys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
fi: Täydennys&tila:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
fi: Rivinsisäinen kierto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
fi: Komentotulkin kaltainen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
fi: Komentotulkin kaltainen täydennyslaatikolla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
fi: Loppu&liite rivin alussa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
fi: &Muualla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
fi: Älä käytä ilmoituksia &poissaollessasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
fi: Käytä omaa &verkkoselainta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
fi: &Komentomerkki:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
fi: Mukauta &versiovastausta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
fi: <qt>Tässä voit asettaa muokatun vastauksen <b>CTCP <i>VERSION</i></b>-kyselylle.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
fi: Syötekenttä laajennetaan tekstillä

en: Select Sound File
fi: Valitse äänitiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
fi: Käytä ääniä luettelon &korostetuissa merkinnöissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
fi: Korosta aina n&ykyisen nimimerkin sisältävät rivit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
fi: Korosta aina omat &rivit:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
fi: Korostusluettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
fi: Korostukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
fi: Ääni

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
fi: Automaattiteksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
fi: Keskusteluikkunat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
fi: &Malli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
fi: Ää&ni:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
fi: Koesta ääni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
fi: A&utomaattiteksti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
fi: Keskusteluikkunat:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
fi: Jos kenttä ei ole tyhjä, korostusta käytetään vain tässä nimettyihin keskusteluikkunoihin. Tyhjäksi jätettäessä käytetään kaikkiin. Nimet erotetaan pilkulla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
fi: &Ota ilmoitukset käyttöön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
fi: Malli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
fi: Tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
fi: Malli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
fi: Viestityypit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
fi: Kanava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
fi: Ilmoitus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
fi: Keskustelu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
fi: Kutsu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
fi: Poist&a kaikki

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
fi: Piilota vierintäpalkki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
fi: Ota käyttöön, jos haluat kaikki IRC-syöterivit oikoluettavan kirjoittamisen aikana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
fi: Tämän valitseminen kasvattaa syöteikkunaa pystysuunnassa sen täytyttyä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
fi: Aloita pääikkuna piilotettuna

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
fi: Näytä &oikeat nimet nimimerkkien vieressä

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
fi: Kaikki tapahtumat

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: Channels and queries with events
fi: Kanavat ja kyselyt, joilla tapahtumia

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
fi: Avaa seurattujen nimimerkkien välilehti käynnistyksessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLauncherEntryCount)
en: &Enable Display of Unseen Events Count On Launcher Entry
fi: Käytä käynnistintietueessa ei-nähtyjen tapahtumien laskentanäkymää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Count &mode:
fi: &Laskentatapa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, countedEventsGroupBox)
en: Counted Events
fi: Lasketut tapahtumat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
fi: Viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
fi: Yksityisviesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
fi: Nykyinen nimimerkki käytetty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
fi: Korostukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
fi: Kanavatapahtumia ovat tilojen muutokset ja käyttäjien liittyminen/poistuminen kanavalta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
fi: Kanavan tapahtuma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
fi: Sovellustapahtumat tapahtuvat Konsole-välilehdessä, DCC-tilavälilehdessä ja muissa sovellusvälilehdissä, joita ei suoraan käytetä keskusteluun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
fi: Sovellustapahtuma

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
fi: &Ota loki käyttöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
fi: Lokita vain yksityiskeskustelut (tavalliset yksityiskeskustelut ja DCC-keskustelut)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
fi: Käytä &pienaakkosia lokitiedoston nimessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
fi: &Lisää palvelimen nimi lokitiedoston nimiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
fi: Lokitiedoston &polku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
fi: Avaa lokit järjestelmän tekstimuokkaimeen

en: Normal Users
fi: Tavalliset käyttäjät

en: Voice (+v)
fi: Äänioikeutetut (+v)

en: Halfops (+h)
fi: Puolioperaattorit (+h)

en: Operators (+o)
fi: Operaattorit (+o)

en: Channel Admins (+p)
fi: Kanavan ylläpitäjät (+p)

en: Channel Owners (+q)
fi: Kanavan omistajat (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
fi: &Komento, joka suoritetaan kaksoisnapsauttassa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
fi: Lajittele kirjainkokoa &huomioimatta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
fi: L&ajittele tapahtuman mukaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
fi: Lajittele kä&yttäjän tilan mukaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
fi: (Järjestä nimimerkkien lajittelujärjestys uudelleen ”vedä ja pudota”-menettelyllä)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
fi: Tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
fi: Selitys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
fi: &Käytä kuvaruutunäyttöä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
fi: Kuva&ruutunäyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
fi: &Piirrä varjot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
fi: Kuvaruutunäytön fontti:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
fi: Näytä k&uvaruutunäytön viesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
fi: &Jos oma nimimerkki on mainittu kanavan viestissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
fi: &Mistä tahansa kanavan viestistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
fi: &Keskustelutapahtumasta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
fi: &Liittymis/eroamistapahtumista

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
fi: Käytä omia värejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
fi: Te&kstin väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
fi: &Taustaväri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
fi: &Muut asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
fi: &Kesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
fi: &Ruutu:

en: Default Identity
fi: Oletushenkilöys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
fi: Käytettävissä olevat paikanpitäjät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
fi: %c: Nykyinen kanava
    %i: Syötekentän sisältö
    %k: Kanavan avain
    %K: Palvelimen salasana
    %n: Lähetä komento suoraan palvelimelle oman syöterivin sijasta
    %o: Nykyinen nimimerkki
    %s&lt;erotin&gt;%: erotin, jota käytetään erottamaan nimimerkit toisistaan %u-muuttujassa
    %u: Valittujen nimimerkkien luettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
fi: Painikkeen nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
fi: Painikkeen toiminto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
fi: Painikkeen nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
fi: Painikkeen toiminto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
fi: Näytä nimimerkkien kontekstivalikoissa pikapainikkeet, jotka käyttävät nimimerkkiä

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Behavior
fi: Toiminta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Chat Window
fi: Keskusteluikkuna

en: Nicklist Themes
fi: Nimimerkkiluettelon teemat

en: Colors
fi: Värit

en: Fonts
fi: Fontit

en: Quick Buttons
fi: Pikapainikkeet

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: General Behavior
fi: Yleinen toiminta

en: Connection
fi: Yhteys

en:  line |  lines
fi[0]:  rivi
fi[1]:  riviä

en:  nick |  nicks
fi[0]:  nimimerkki
fi[1]:  nimimerkkiä

en: Nickname List
fi: Nimimerkkiluettelo

en: Command Aliases
fi: Komentoaliakset

en: Auto Replace
fi: Automaattinen korvaus

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
fi: Ohitukset

en: Logging
fi: Loki

en: Watched Nicknames
fi: Seuratut nimimerkit

en: On Screen Display
fi: Kuvaruutunäyttö

en: Launcher Entry
fi: Käynnistintietue

en: Warning Dialogs
fi: Varoitusikkunat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
fi: Käytä väritettyä tekstiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
fi: Käytä värivaloja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
fi: Valinnat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
fi: Jos valitset tämän, Korostusetusijasivulla valitut värit korvaavat ”Nykyisen nimimerkin käyttämä”-värit ja ”Korotukset”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
fi: Käytä ensisijaisesti keskusteluikkunan korotusvärejä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
fi: Ylhäällä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
fi: Alhaalla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
fi: Vasemmalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
fi: Näytä välilehtien &sulkemispainikkeet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
fi: Näytä välilehtien s&ulkemispainikkeet välilehtipalkissa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
fi: Kohdistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
fi: Koh&dista uusiin välilehtiin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
fi: Kohdista uusiin &keskusteluihin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
fi: Hiiri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
fi: Sulje välilehti &napsauttamalla sitä hiiren keskimmäisellä painikkeella

en: Select Theme Package
fi: Valitse teemapaketti

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
fi: Konversation-teemat (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
fi: Tuntematon virhe (0)

en: Failed to Download Theme
fi: Teeman lataus ei onnistunut

en: Theme archive is invalid.
fi: Ei kelpaa teema-arkistoksi.

en: Cannot Install Theme
fi: Teeman asennus ei onnistunut

en: Do you want to remove %1?
fi: Haluatko poistaa teeman %1?

en: Remove Theme
fi: Poista teema

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
fi: &Hae uusia teemoja…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
fi: &Asenna tiedostosta…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
fi: &Poista teema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
fi: Tavallisten käyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
fi: Poissa olevien käyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
fi: Äänioikeutettujen käyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
fi: Puolioperaattorikäyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
fi: Operaattorikäyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
fi: Kanavan ylläpitäjäkäyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
fi: Kanavan omistajakäyttäjien kuvake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
fi: Esikatselu:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
fi: …vastaanotettaessa kutsu kanavalle

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
fi: …kun lokitiedoston tallentaminen tallentaisi vain näkyvän osuuden

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
fi: …poistettaessa lokitiedostoa

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
fi: …kun juuri ohitettavan nimimerkin kanssa on keskustelu auki

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
fi: …vaihdettaessa yhteyttä verkon eri palvelimelle

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
fi: …luotaessa uusi yhteys verkkoon, johon ollaan jo yhteydessä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
fi: …suljettaessa palvelinvälilehteä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
fi: …suljettaessa kanavavälilehteä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
fi: …suljettaessa keskusteluvälilehteä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
fi: …suljettaessa DCC-keskusteluvälilehteä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
fi: …kun kanavaluettelon lähdettä ei voi päätellä nykyisen välilehden perusteella

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
fi: …piilotettaessa valikkoriviä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
fi: …kun kanavaluettelo voi aiheuttaa yhteyden katkeamisen latauskoon takia

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
fi: …liitettäessä suuria määriä tekstiä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
fi: …lopetettaessa Konversationia ilmoitusalueelta

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
fi: …aloitettaessa nimimerkin ohittaminen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
fi: …lopetettaessa nimimerkin ohittaminen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
fi: …lopetettaessa Konversationia DCC-tiedostonsiirtojen ollessa käynnissä

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
fi: …viestin joidenkin merkkien ollessa yhteensopimattomia nykyisen merkistökoodauksen kanssa

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
fi: …kun ikkunan sulkeminen pienentää ilmoitusalueelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
fi: Näytä varoitusikkuna…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>
    Kun nimimerkkien seuranta on käytössä, näytetään ilmoi,kun <b>Seuratut Verkot/Nimimerkit</b> -luettelossa tapahtuu paikalle tulemisia tai poistumisia.</p>
    <p>Voit myös avata <b>Seuratut nimimerkit</b> -ikkunan nähdäksesi kaikkien seurattujen nimimerkkien tilan.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
fi: Ota &käyttöön nimimerkkien seuranta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
fi: <qt>Jos valittu, <b>Seuratut nimimerkit</b> -ikkuna avataan automaattisesti, kun Konversation käynnistetään.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
fi: Näytä seur&attujen nimimerkkien välilehti sovelluksen käynnistyttyä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Kun kaksoisnapsautat nimimerkkiä <b>Seuratut nimimerkit</b> -ikkunassa, tämä
    komento sijoitetaan <b>Syöteriville</b> palvelinikkunassa.</p>
    <p>Komennossa voidaan käyttää seuraavia symboleja:</p><ul>
    <li>%u: Kaksoisnapsautettu nimimerkki.</li>
    <li>%K: Palvelimen salasana.</li>
    <li>%n: Lähetä komento suoraan palvelimelle syöterivin sijaan.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
fi: Komento, joka &suoritetaan kaksoisnapsauttaessa nimimerkkiä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
fi: <qt>
    <p>Kun kaksoisnapsautat nimimerkkiä <b>Seuratut nimimerkit</b> -ikkunassa, tämä
    komento sijoitetaan <b>Syöteriville</b> palvelinikkunassa.</p>
    <p>Komennossa voidaan käyttää seuraavia symboleja:</p><ul>
    <li>%u: Kaksoisnapsautettu nimimerkki.</li>
    <li>%K: Palvelimen salasana.</li>
    <li>%n: Lähetä komento suoraan palvelimelle syöterivin sijaan.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
fi: Konversation tarkistaa alla lueteltujen nimimerkkien tilan määritetyin aikavälein.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
fi: &Virkistysväli:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
fi: Tiedoksi

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
fi: Verkko ei ole käytettävissä. Yhdistetään automaattisesti uudelleen kun se jälleen on.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
fi[0]: Yritetään yhdistyä kohteeseen %2 (portti %3) yhdessä sekunnissa.
fi[1]: Yritetään yhdistyä kohteeseen %2 (portti %3) %1 sekunnissa.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
fi[0]: Yritetään yhdistyä uudelleen kohteeseen %2 (portti %3) yhdessä sekunnissa.
fi[1]: Yritetään yhdistyä uudelleen kohteeseen %2 (portti %3) %1 sekunnissa.

en: Error
fi: Virhe

en: Reconnection attempts exceeded.
fi: Uudelleenyhdistämisyritykset ylitetty

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
fi: Sinulla on jo yhteys kohteeseen %1. Haluatko avata toisen yhteyden?

en: Already connected to %1
fi: On jo yhdistetty kohteeseen %1

en: Create connection
fi: Luo yhteys

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
fi: Olet nykyisin yhdistetty kohteeseen %1 kohteen ”%2” (portti %3) kautta. Haluatko vaihtaa sen sijaan kohteeseen ”%4” (portti %5) ?

en: Switch Server
fi: Vaihda palvelin

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
fi: Täytä <b>Ident-vastauksesi</b>.<br />

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
fi: Anna <b>oikea nimesi</b>.<br />

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
fi: Anna vähintään yksi <b>nimimerkki</b>.<br />

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
fi: <qt>Henkilöys ”%1” ei ole oikein määritelty:<br />%2</qt>

en: Identity Settings
fi: Henkilöysasetukset

en: Edit Identity...
fi: Muokkaa henkilöyttä…

en: Debug: %1
fi: Virheenpaikannus: %1

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
fi: getNickname: Palvelinta %1 ei löydetty.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää DCC-%1pyyntöä kumppanille IRC-palvelimen kautta.|/|Ei voitu lähettää DCC-$[pieni_alkukirjain %1]pyyntöä kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: Awaiting acceptance by remote user...
fi: Odotetaan etäkäyttäjän hyväksyntää…

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
fi: %1 (palvelimella %2) esittää sinulle DCC-%3pyynnön|/|%1 (palvelimella %2) esittää sinulle DCC-$[pieni_alkukirjain %3]pyynnön

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
fi: DCC-%1tarjous käyttäjältä %2|/|DCC-$[pieni_alkukirjain %1]tarjous käyttäjältä %2

en: Accept
fi: Hyväksy

en: Reject
fi: Torju

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
fi: Torjuit DCC-%1tarjouksen.|/|Torjuit DCC-$[pieni_alkukirjain %1]tarjouksen.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
fi: DCC-%1pyyntö torjuttiin|/|DCC-$[pieni_alkukirjain %1]pyyntö torjuttiin

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää käänteistä DCC-%1kuittausta kumppanille IRC-palvelimen kautta.|/|Ei voitu lähettää käänteistä DCC-$[pieni_alkukirjain %1]kuittausta kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
fi: Ohjaaminen porttiin %1 epäonnistui. Lähetetään DCC-pyyntö etäkäyttäjälle siitä huolimatta.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää käänteistä DCC-%1kuittausta kumppanille IRC-palvelimen kautta.|/|Ei voitu lähettää käänteistä DCC-$[pieni_alkukirjain %1]kuittausta kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: Could not open a socket for listening: %1
fi: Ei voitu avata pistoketta kuuntelemista varten: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
fi: Tarjotaan DCC-%1yhteyttä käyttäjälle %2 portissa %3…|/|Tarjotaan DCC-$[pieni_alkukirjain %1]yhteyttä käyttäjälle %2 portissa %3…

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
fi: Piirtotaulu

[ctx: DCC extension]
en: Chat
fi: Keskustelu

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
fi: Muodostetaan DCC-%1yhteyttä käyttäjään %2 (%3:%4)…|/|Muodostetaan DCC-$[pieni_alkukirjain %1]yhteyttä käyttäjään %2 (%3:%4)…

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
fi: Muodostettu DCC-%1yhteys käyttäjään %2.|/|Muodostettu DCC-$[pieni_alkukirjain %1]yhteys käyttäjään %2.

en: Socket error: %1
fi: Pistokevirhe: %1

en: Could not accept the client.
fi: Ei voitu hyväksyä asiakasta.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
fi: Muodostettu DCC-%1yhteys käyttäjään %2.|/|Muodostettu DCC-$[pieni_alkukirjain %1]yhteys käyttäjään %2.

en: Connection closed.
fi: Yhteys suljettu.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
fi: DCC-%1 käyttäjän %2 kanssa portissa %3.|/|DCC-$[pieni_alkukirjain %1] käyttäjän %2 kanssa portissa %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
fi: DCC-%1 käyttäjän %2 kanssa osoitteessa %3:%4.|/|DCC-$[pieni_alkukirjain %1] käyttäjän %2 kanssa osoitteessa %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
fi: Haluatko sulkea DCC-%1n käyttäjän %2 kanssa?|/|Haluatko sulkea DCC-$[pieni_alkukirjain %1]n käyttäjän %2 kanssa?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
fi: Sulje DCC-%1|/|Sulje DCC-$[pieni_alkukirjain %1]

en: Talking to yourself
fi: Puhut itsellesi

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
fi: Oletus ( %1 )

en: Usage
fi: Käyttö

en: Usage: %1ME text
fi: Käyttö: %1ME teksti

en: Unknown command.
fi: Tuntematon komento.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
fi: Vastaanotettiin tuntematon CTPCP-%1-pyyntö palvelimelta %2

en: No vacant port
fi: Ei vapaata porttia

en: Could not open a socket
fi: Ei voitu avata pistoketta

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
fi: Passiivinen lähetys

en: Open
fi: Avaa

en: Select Recipient
fi: Valitse vastaanottaja

en: Select nickname and close the window
fi: Valitse nimimerkki ja sulje ikkuna

en: Close the window without changes
fi: Sulje ikkuna tekemättä muutoksia

en: DCC Receive Question
fi: DCC-vastaanottokysymys

en: O&riginal Filename
fi: Alkupe&räinen tiedostonimi

en: Suggest &New Filename
fi: Ehdota &uutta tiedostonimeä

en: Use as new default download folder
fi: Muuta uudeksi oletuslatauskansioksi

en: &Resume
fi: &Jatka

en: R&ename
fi: Muuta &nimeä

en: Status
fi: Tila

en: Details
fi: Tiedot

en: DCC Send
fi: DCC-lähetys

en: DCC Receive
fi: DCC-vastaanotto

en:  (Reverse DCC)
fi:  (Käänteinen DCC)

en: Unknown server
fi: Tuntematon palvelin

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
fi: %1 palvelimella %2, %3 (portti %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
fi: %1 palvelimella %2

[ctx: %1=ownIP, %2=ownPort]
en: %1 (port %2)
fi: %1 (portti %2)

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
fi: Kyllä, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
fi: Ei

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
fi: &lt; 1 s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
fi: Kumppani:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
fi: Oma kone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
fi: Tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
fi: Edistyminen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
fi: Nykyinen sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
fi: Tiedostokoko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
fi: Uudelleenaloitettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
fi: Nykyinen nopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
fi: Keskimääräinen nopeus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
fi: Siirtoaika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
fi: Arvioitu aika jäljellä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
fi: Tarjottu osoitteessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
fi: Alkoi osoitteessa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
fi: Loppui osoitteessa:

en: File
fi: Tiedosto

en: Partner
fi: Kumppani

en: Started At
fi: Käynnistyi osoitteessa

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Position
fi: Kohta

en: Speed
fi: Nopeus

en: Sender Address
fi: Lähettäjän osoite

en: Remaining
fi: Jäljellä

en: %1/sec
fi: %1/s

en: Queued
fi: Jonossa

en: Preparing
fi: Valmistellaan

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
fi: Odotetaan

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Receiving
fi: Vastaanotetaan

en: Sending
fi: Lähetetään

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
fi: Valmis

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Aborted
fi: Keskeytettiin

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
fi: Jonossa – Siirto odottaa sinua hyväksymään tai hylkäämään sen

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
fi: Valmistellaan - Siirtotarkistus uudelleen aloitettaville tiedostoille

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
fi: Valmistellaan - Siirto pyytää lähetettävää dataa

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
fi: Odotetaan – Siirto odottaa kumppanin hyväksyvän tai hylkäävän sen

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
fi: Yhdistetään - Siirto yhdistetään kumppaniin

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
fi: Vastaanotetaan - Siirto vastaanottaa dataa kumppanilta

en: Sending - Transfer is sending data to partner
fi: Lähetetään - Siirto lähettää dataa kumppanille

en: Done - Transfer has completed successfully
fi: Valmis – Siirto on suoritettu onnistuneesti

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
fi: Epäonnistui – Siirto epäonnistui ”tuntemattomasta syystä”

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
fi: Epäonnistui – Siirto epäonnistui syystä: ”%1”

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
fi: Keskeytettiin – Käyttäjä keskeytti siirron

en: Incoming Transfers
fi: Saapuvat siirrot

en: Outgoing Transfers
fi: Lähtevät siirrot

en: DCC Status
fi: DCC-tila

en: &Select All Items
fi: Valit&se kaikki kohteet

en: S&elect All Completed Items
fi: Valits&e kaikki valmistuneet kohteet

en: &Accept
fi: &Hyväksy

en: Start receiving
fi: Aloita vastaanotto

en: A&bort
fi: &Keskeytä

en: Abort the transfer(s)
fi: Keskeytä siirto/siirrot

en: Resend
fi: Lähetä uudelleen

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
fi: &Tyhjennä

en: Clear all selected Items
fi: Tyhjennä kaikki valitut kohteet

en: Clear Completed
fi: Tyhjennä valmistuneet

en: Clear Completed Items
fi: Tyhjennä kaikki valmistuneet kohteet

en: &Open File
fi: &Avaa tiedosto

en: Run the file
fi: Suorita tiedosto

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Open the file location
fi: Avaa tiedostosijainti

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
fi[0]: Olet valinnut %1 tiedoston suoritettavaksi, haluatko varmasti jatkaa?
fi[1]: Olet valinnut %1 tiedostoa suoritettaviksi, haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: @action:button]
en: Execute %1 File | Execute %1 Files
fi[0]: Suorita %1 tiedosto
fi[1]: Suorita %1 tiedostoa

en: The admin has restricted the right to receive files
fi: Ylläpitäjä on rajoittanut oikeutta vastaanottaa tiedostoja

en: Invalid sender address (%1)
fi: Virheellinen lähettäjän osoite (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
fi: Tukematon tiedustelu (tiedostokoko = 0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
fi: <b>Kansio luominen ei onnistunut tai kohteeseen ei voi kirjoittaa.</b><br/>Kansio: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
fi: <b>Toinen siirto käyttää tiedostoa.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
fi: KIO-ilmentymän luominen ei onnistunut

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
fi[0]: <b>Osittainen tiedosto on olemassa.</b><br />%2<br />Osittaisen tiedoston koko: 1 tavu<br />
fi[1]: <b>Osittainen tiedosto on olemassa.</b><br />%2<br />Osittaisen tiedoston koko: %1 tavua<br />

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
fi: <b>Tiedosto on jo olemassa.</b><br/>%1 (%2)<br/>Lähettäjä ilmoittaa tiedostokooksi %3.<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
fi: <b>Tiedoston avaaminen ei onnistunut.<br/>Virhe: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää käänteistä DCC SEND-kuittausta kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: Waiting for connection
fi: Odotetaan yhteyttä

en: Waiting for remote host's acceptance
fi: Odotetaan etäpalvelimen hyväksyntää

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää DCC RECV-uudelleenaloituspyyntöä kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: Unexpected response from remote host
fi: Odottamaton vastaus etäpalvelimelta

en: Could not accept the connection (socket error).
fi: Yhteyttä ei voitu hyväksyä (pistokevirhe).

en: Transfer error
fi: Siirtovirhe

en: KIO error: %1
fi: KIO-virhe: %1

en: Timed out
fi: Aikakatkaisu

en: The admin has restricted the right to send files
fi: Ylläpitäjä on rajoittanut oikeutta lähettää tiedostoja

en: The url "%1" does not exist
fi: Verkko-osoitetta ”%1” ei ole

en: Enter Filename
fi: Anna tiedoston nimi

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
fi: <qt>Tiedostolla, jota olet lähettämässä vastaanottajalle <i>%1</i>, ei ole nimeä.<br />Anna vastaanottajalle näytettävä tiedostonimi tai peru DCC-siirto</qt>

en: unknown
fi: tuntematon

en: No filename was given
fi: Tiedostonimeä ei annettu

en: Could not retrieve "%1"
fi: Tiedoston ”%1” haku ei onnistunut

en: Unable to send a 0 byte file.
fi: Ei kyetä lähettämään tiedostoa, jonka pituus on 0 tavua.

en: DCC SEND request was rejected
fi: DCC SEND -pyyntö torjuttiin

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
fi: Ei voitu lähettää DCC SEND -pyyntöä kumppanille IRC-palvelimen kautta.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
fi: Toimenpide onnistui. Tätä ei pitäisi tapahtua virheikkunassa.

en: Could not read from file "%1".
fi: Tiedoston ”%1” lukeminen ei onnistunut.

en: Could not write to file "%1".
fi: Tiedostoon ”%1” kirjoittaminen ei onnistunut.

en: A fatal unrecoverable error occurred.
fi: Tapahtui vakava, peruuttamaton virhe.

en: Could not open file "%1".
fi: Tiedoston ”%1” avaus ei onnistunut.

en: The operation was unexpectedly aborted.
fi: Toimenpide keskeytettiin odottamatta.

en: The operation timed out.
fi: Toimenpide aikakatkaistiin.

en: An unspecified error happened on close.
fi: Sulkemisessa tapahtui määrittämätön virhe.

en: Unknown error. Code %1
fi: Tuntematon virhe. Koodi %1

en: Columns
fi: Sarakkeet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
fi: Piirtotaulun fonttivalitsin

en: Clear Image
fi: Pyyhi kuva

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Freehand Drawing
fi: Vapaa piirustus

en: Draw a straight line
fi: Piirrä suora viiva

en: Draw a rectangle
fi: Piirrä nelikulmio

en: Draw an ellipse
fi: Piirrä soikio

en: Draw text
fi: Lisää teksti

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
fi: Valinta

en: Eraser
fi: Pyyhekumi

en: Fill a contiguous area with the foreground color
fi: Täytä yhtenäinen alue edustavärillä

en: Draw an arrow
fi: Piirrä nuoli

en: Select a color from the image
fi: Valitse väri kuvasta

en: Save Image
fi: Tallenna kuva

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
fi: Kuvat (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
fi: Henkilöydet

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
fi: Tämä on luettelo nimimerkeistäsi. Nimimerkki on nimi, jolla toiset käyttäjät tuntevat sinut. Voit käyttää mitä tahansa haluamaasi nimeä. Ensimmäisen merkin pitää olla kirjain.
    
    Koska nimimerkkien on oltava koko IRC-verkossa ainutkertaisia, palvelin voi hylätä haluamasi nimimerkin, koska joku toinen jo käyttää sitä. Anna vaihtoehtoisia nimimerkkejä, koska jos palvelin hylkää ensimmäisen valintasi, Konversation yrittää vaihtoehtoisia.

en: Standard NickServ
fi: Standardi NickServ

en: Server Password
fi: Palvelimen salasana

en: SSL Client Certificate
fi: SSL-asiakkaan varmenne

en:  minute |  minutes
fi[0]:  minuutti
fi[1]:  minuuttia

en: Change identity information
fi: Vaihda henkilöystietoja

en: Discards all changes made
fi: Hylkää kaikki tehdyt muutokset

en: Add Identity
fi: Lisää henkilöys

en: Identity name:
fi: Henkilöyden nimi:

en: You need to give the identity a name.
fi: Henkilöydellä on oltava nimi.

en: Rename Identity
fi: Muuta henkilöyden nimeä

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
fi: Tämä henkilöys on käytössä. Jos poistat sen, sitä käyttävät verkkoasetukset palautuvat oletushenkilöyden asetuksiin. Poistetaanko se silti?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
fi: Poistetaanko varmasti kaikki tämän henkilöyden tiedot?

en: Delete Identity
fi: Poista henkilöys

en: Duplicate Identity
fi: Monista henkilöys

en: You must add at least one nick to the identity.
fi: Henkilöydellä on oltava ainakin yksi nimimerkki.

en: Nicks must not contain spaces.
fi: Nimimerkeissä ei saa olla välilyöntejä.

en: Please enter a real name.
fi: Kirjoita oikea nimi.

en: Ident must not contain spaces.
fi: Tunnuksissa ei saa olla välilyöntejä.

en: NickServ may not function with auto join;  SASL is recommended.
fi: NickServ ei välttämättä toimi automaattiyhdistämisen kanssa: SASLia suositellaan.NickServ ei välttämättä toimi automaattiyhdistämisen kanssa: SASLia suositellaan.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
fi: Tässä annettu salasana korvaa palvelinasetuksissa annetun.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
fi: (valinnainen)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
fi: Varmennepohjainen todennus pakottaa yhteydelle SSL:n palvelinasetuksista riippumatta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
fi: Henk&ilöys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
fi: Monista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
fi: Muuta nimeä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
fi: &Oikea nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
fi: Anna tässä oikea nimesi. IRC ei ole tarkoitettu salaamaan oikeaa henkilöyttäsi ystäviltäsi tai vihollisiltasi. Pidä tämä mielessä, jos aiot käyttäytyä huonosti. Väärä ”oikea nimi” voi kuulostaa hyvältä tavalta salata sukupuolesi kaikilta nörteiltä, mutta käyttämäsi tietokone voidaan aina jäljittää, joten et koskaan ole varmasti tuntematon.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
fi: Nimimerkki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
fi: Automaattinen tunnistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
fi: Pal&velu:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
fi: Palvelunimi voi olla <b><i>nickserv</i></b> tai verkkokohtainen nimi, kuten <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
fi: Tili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
fi: PEM-tiedosto:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
fi: Poissaolo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
fi: Jos valitset tämän, aina antaessasi komennon <b>/away</b>, lisätään kanavalle vaakaviiva merkitsemään lähtöajankohtaasi. Muut IRC-käyttäjät eivät näe tätä viivaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
fi: Merkitse viimeinen sijainti keskusteluikkunassa ennen poissaoloa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
fi: Oletuspoissaoloviesti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
fi: Tätä tekstiä käytetään poissaoloviestinä kun viestiä ei anneta argumenttina <b>/away</b>- tai <b>/aaway</b>-komennolle ja kun poissaolo kaikkialla vaihdetaan valikosta tai pikanäppäimellä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
fi: Nimimerkki poissaollessasi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
fi: Anna nimimerkki, jota käytetään poissaollessasi. Aina kun annat komennon <b>/away msg</b> millä tahansa kanavalla, johon olet liittynyt tällä henkilöydellä, Konversation muuttaa automaattisesti nimimerkkisi tähän nimimerkkiin. Muut käyttäjät näkevät jo nimimerkistäsi, että olet poissa tietokoneen luota. Aina kun annat komennon <b>/away</b> millä tahansa kanavalla, josta olet poissa, Konversation vaihtaa nimimerkkisi takaisin alkuperäiseksi. Jos et haluat automaattisesti vaihtaa nimimerkkiäsi lähtiessäsi pois, jätä tämä tyhjäksi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
fi: Jos valitset tämän ruudun, Konversation asettaa automaattisesti kaikki yhteydet käyttäen tätä henkilöyspoissaoloa kun näytönsäästäjä käynnistyy tai kun käyttäjätapahtumia ei ole alla aseteltuna aikana.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
fi: Automaattinen poissaolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
fi: Aseta poissaolo kun on kulunut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
fi: käyttäjätapahtumasta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
fi: Jos valitset tämän ruudun, Konversation peruu automaattisesti poissaolon kaikilta yhteyksiltä käyttäen tätä henkilöyttä kun näytönsäästäjä pysähtyy tai uusi käyttäjätapahtuma havaitaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
fi: Palaa automaattisesti aktiivitilassa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
fi: Jos valitset tämän, Konversation suorittaa automaattisesti poistumiskomennon kaikilla kanavilla, joilla tätä henkilöyttä käytetään . <b>%s</b> korvataan poissaoloviestillä. Palatessasi suoritetaan paluukomento, jossa <b>%t</b> korvataan poissaoloajan pituudella.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
fi: Poissaolokomennot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
fi: Poistumiskomento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
fi: Paluukomento:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
fi: &Esikomento komentotulkissa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
fi: Tässä voit antaa komennon, joka suoritetaan ennen yhdistämistä palvelimeen.<br />Jos tällä henkilöydellä on monta palvelinta, tämä komento suoritetaan jokaiselle palvelimelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
fi: M&erkistö:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
fi: Tämä asetus vaikuttaa siihen, miten kirjoittamasi merkit koodataan palvelimelle lähetettäessä, samoin kuin siihen, miten viestit näytetään. Käynnistäessäsi Konversationin ensi kerran se noutaa asetuksen käyttöjärjestelmältä. Jos toisten kirjoittamien viestien lukeminen oikein aiheuttaa vaikeuksia, kokeile vaihtaa asetusta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
fi: &Tunnus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
fi: Monet palvelimet vaativat yhteyttä otettaessa tunnistautumisen. Ellei tietokoneessa ole IDENT-palvelin käynnissä, Konversation lähettää tämän vastauksen. Välilyöntejä ei saa käyttää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
fi: &Poistumissyy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
fi: Aina kun jätät palvelimen, tämä viesti lähetetään muille.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
fi: Konversation päättynyt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
fi: &Poistumissyy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
fi: Aina kun jätät kanavan, tämä viesti lähetetään kanavalle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
fi: &Ulosheiton syy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
fi: Aina kun sinut heitetään ulos kanavalta (yleensä IRC-operaattorin toimesta), kanavalle lähetetään tämä viesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
fi: Käyttäjä lopetti.

en: Edit Channel Settings
fi: Muokkaa kanava-asetuksia

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
fi: <qt><p>Jokaisella IRC-kanavalla on aihe. Tämä on yksinkertaisesti kaikkien näkemä viesti.</p><p>Jos olet operaattori tai kanavatilaa <em>”T”</em> ei ole asetettu, aihetta voi vaihtaa napsauttamalla painiketta ”Muokkaa kanava-asetuksia” aiheen vasemmalla puolen. Tässä voi nähdä myös aihehistorian.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
fi: Kanavan käyttäjien enimmäismäärä

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
fi: <qt><p>Tämä on kanavan käyttäjärajoitus: enimmäismäärä käyttäjiä, jotka kanavalla voivat yhtä aikaa olla. Operaattori voi asettaa tämän rajan. Jos rajoitus asetetaan, myös <b>T</b>-kanavatila (aihe, painike vasemmalla) asetetaan automaattisesti.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
fi: <qt><p>Tämä näyttää nykyisen nimimerkkisi ja asettamasi muut, vaihtoehtoiset nimimerkit. Jos valitset tai kirjoitat muun nimimerkin, IRC-palvelimeen lähetetään nimimerkin vaihtamispyyntö. Jos palvelin sallii sen, nimimerkki vaihdetaan. Jos kirjoitat uuden nimimerkin, lopuksi tulee painaa ”Enter”.</p><p>Vaihtoehtoisia nimimerkkejä voi muokata valitsemalla <em>Asetukset → Henkilöydet</em>.</p></qt>

en: Completion
fi: Täydennys

en: Possible completions: %1.
fi: Mahdolliset täydennykset: %1.

en: Channel Password
fi: Kanavan salasana

en: Channel User Limit
fi: Kanavakäyttäjäraja

en: Enter the new user limit for the channel:
fi: Aseta kanavalle uusi käyttäjämääräraja:

en: Nick
fi: Nimimerkki

en: You are now known as %1.
fi: Uusi nimimerkkisi on %1.

en: %1 is now known as %2.
fi: %1 vaihtoi nimimerkiksi %2.

[ctx: Message type]
en: Join
fi: Liittyminen

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
fi: Liityit (%1) kanavalle %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
fi: %1 (%2) liittyi tälle kanavalle.

[ctx: Message type]
en: Quit
fi: Poistuminen

en: You (%1) have left this server.
fi: Poistuit (%1) tältä palvelimelta.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
fi: Poistuit (%1) tältä palvelimelta (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
fi: Poistuminen

en: You have left channel %1.
fi: Poistuit kanavalta %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
fi: Poistuit (%1) kanavalta %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
fi: %1 (%2) poistui tältä palvelimelta.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
fi: %1 (%2) poistui tältä palvelimelta (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
fi: %1 (%2) poistui tältä kanavalta.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
fi: %1 (%2) poistui tältä kanavalta (%3).

en: Kick
fi: Heitä ulos

en: You have kicked yourself from channel %1.
fi: Heitit itsesi ulos kanavalta %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
fi: Heitit itsesi ulos kanavalta %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
fi: %2 heitti sinut ulos kanavalta %1.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
fi: %2 heitti sinut ulos kanavalta %1 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
fi: Heitit käyttäjän %1 kanavalta ulos.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
fi: Heitit käyttäjän %1 kanavalta ulos (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
fi: %2 heitti käyttäjän %1 ulos kanavalta.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
fi: %2 heitti käyttäjän %1 ulos kanavalta (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
fi[0]: %1 nimimerkki
fi[1]: %1 nimimerkkiä

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
fi[0]:  (%1 operaattori)
fi[1]:  (%1 operaattoria)

en: Topic
fi: Aihe

en: The channel topic is "%1".
fi: Kanavan aihe on ”%1”.

en: You set the channel topic to "%1".
fi: Asetit kanavan aiheeksi ”%1”.

en: %1 sets the channel topic to "%2".
fi: %1 asetti kanavan aiheeksi ”%2”.

en: You set a quiet on %1.
fi: Asetit hiljennyksen käyttäjälle %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
fi: %1 asetti hiljennyksen käyttäjälle %2.

en: You remove the quiet on %1.
fi: Peruit käyttäjän %1 hiljennyksen.

en: %1 removes the quiet on %2.
fi: %1 perui käyttäjän %2 hiljennyksen.

en: You give channel owner privileges to yourself.
fi: Annoit kanavan omistajan oikeudet itsellesi.

en: You give channel owner privileges to %1.
fi: %1 sai sinulta kanavan omistajan oikeudet.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
fi: %1 antoi sinulle kanavan omistajan oikeudet.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
fi: %1 antoi kanavan omistajan oikeudet käyttäjälle %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
fi: Otit kanavan omistajan oikeudet pois itseltäsi.

en: You take channel owner privileges from %1.
fi: Otit kanavan omistajan oikeudet pois käyttäjältä %1.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
fi: %1 otti sinulta kanavan omistajan oikeudet.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
fi: %1 otti kanavan omistajan oikeudet pois käyttäjältä %2.

en: You give channel admin privileges to yourself.
fi: Annoit kanavan ylläpito-oikeudet itsellesi.

en: You give channel admin privileges to %1.
fi: %1 sai sinulta kanavan ylläpito-oikeudet.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
fi: %1 antoi sinulle kanavan ylläpito-oikeudet.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
fi: %1 antoi kanavan ylläpito-oikeudet käyttäjälle %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
fi: Otit kanavan ylläpito-oikeudet pois itseltäsi.

en: You take channel admin privileges from %1.
fi: Otit kanavan ylläpito-oikeudet pois käyttäjältä %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
fi: %1 otti sinulta kanavan ylläpito-oikeudet.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
fi: %1 otti kanavan ylläpito-oikeudet pois käyttäjältä %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
fi: Annoit kanavan operaattorin oikeudet itsellesi.

en: You give channel operator privileges to %1.
fi: Käyttäjä %1 sai sinulta kanavan operaattorin oikeudet.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
fi: %1 antoi sinulle kanavan operaattorin oikeudet.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
fi: %1 antoi kanavan operaattorin oikeudet käyttäjälle %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
fi: Otit kanavan operaattorin oikeudet pois itseltäsi.

en: You take channel operator privileges from %1.
fi: Otit kanavan operaattorin oikeudet pois käyttäjältä %1.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
fi: %1 otti sinulta kanavan operaattorin oikeudet.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
fi: %1 otti kanavan operaattorin oikeudet pois käyttäjältä %2.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
fi: Annoit kanavan puolioperaattorin oikeudet itsellesi.

en: You give channel halfop privileges to %1.
fi: Käyttäjä %1 sai sinulta kanavan puolioperaattorin oikeudet.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
fi: %1 antoi sinulle kanavan puolioperaattorin oikeudet.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
fi: %1 antoi kanavan puolioperaattorin oikeudet käyttäjälle %2.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
fi: Otit kanavan puolioperaattorin oikeudet pois itseltäsi.

en: You take channel halfop privileges from %1.
fi: Otit kanavan puolioperaattorin oikeudet pois käyttäjältä %1.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
fi: %1 otti sinulta kanavan puolioperaattorin oikeudet.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
fi: %1 otti kanavan puolioperaattorin oikeudet pois käyttäjältä %2.

en: You give yourself permission to talk.
fi: Annoit itsellesi äänioikeuden.

en: You give %1 permission to talk.
fi: Käyttäjä %1 sai sinulta äänioikeuden.

en: %1 gives you permission to talk.
fi: %1 antoi sinulle äänioikeuden.

en: %1 gives %2 permission to talk.
fi: %1 antoi äänioikeuden käyttäjälle %2.

en: You take the permission to talk from yourself.
fi: Otit äänioikeuden pois itseltäsi.

en: You take the permission to talk from %1.
fi: Otit äänioikeuden pois käyttäjältä %1.

en: %1 takes the permission to talk from you.
fi: %1 otti sinulta äänioikeuden.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
fi: %1 otti äänioikeuden pois käyttäjältä %2.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”värit ei sallittu”.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”värit ei sallittu”.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”värit sallittu”.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”värit sallittu”.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”vain kutsulla”.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”vain kutsulla”.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
fi: Poistit kanavalta ”vain kutsulla” tilan.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
fi: %1 otti kanavalta pois ”vain kutsulla” tilan.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”moderoitu”.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”moderoitu”.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”ei moderoitu”.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”ei moderoitu”.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”ei viestejä ulkopuolelta”.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”ei viestejä ulkopuolelta”.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”ulkopuoliset viestit sallitu”.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”ulkopuoliset viestit sallittu”.

en: You set the channel mode to 'private'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”yksityinen”.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”yksityinen”.

en: You set the channel mode to 'public'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”julkinen”.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”julkinen”.

en: You set the channel mode to 'secret'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”salainen”.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”salainen”.

en: You set the channel mode to 'visible'.
fi: Asetit kanavan tilaksi ”näkyvä”.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
fi: %1 asetti kanavan tilaksi ”näkyvä”.

en: You switch on 'topic protection'.
fi: Asetit aihesuojauksen päälle.

en: %1 switches on 'topic protection'.
fi: %1 asetti aihesuojauksen päälle.

en: You switch off 'topic protection'.
fi: Otit aihesuojauksen pois päältä.

en: %1 switches off 'topic protection'.
fi: %1 otti aihesuojauksen pois päältä.

en: You set the channel key to '%1'.
fi: Asetit kanavan avaimeksi ”%1”.

en: %1 sets the channel key to '%2'.
fi: %1 asetti kanavan avaimeksi ”%2”.

en: You remove the channel key.
fi: Poistit käyttäjäavaimen.

en: %1 removes the channel key.
fi: %1 poisti käyttäjäavaimen.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
fi[0]: Asetit kanavan käyttäjämäärän rajaksi 1 nimimerkkiä.
fi[1]: Asetit kanavan käyttäjämäärän rajaksi %1 nimimerkkiä.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
fi[0]: %2 asetti kanavan käyttäjämäärän rajaksi 1 nimimerkkiä.
fi[1]: %2 asetti kanavan käyttäjämäärän rajaksi %1 nimimerkkiä.

en: You remove the channel limit.
fi: Poistit käyttäjämäärärajan.

en: %1 removes the channel limit.
fi: %1 poisti käyttäjämäärärajan.

en: You set a ban on %1.
fi: Annoit porttikiellon käyttäjälle %1.

en: %1 sets a ban on %2.
fi: %1 antoi porttikiellon käyttäjälle %2.

en: You remove the ban on %1.
fi: Peruit käyttäjän %1 porttikiellon.

en: %1 removes the ban on %2.
fi: %1 perui käyttäjän %2 porttikiellon.

en: You set a ban exception on %1.
fi: Asetit porttikiellon poikkeuksen käyttäjälle %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
fi: %1 asetti porttikiellon poikkeuksen käyttäjälle %2.

en: You remove the ban exception on %1.
fi: Poistit porttikiellon poikkeuksen käyttäjältä %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
fi: %1 poisti porttikiellon poikkeuksen käyttäjältä %2.

en: You set invitation mask %1.
fi: Asetit kutsupeitteen %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
fi: %1 asetti kutsupeitteen %2.

en: You remove the invitation mask %1.
fi: Poistit kutsupeitteen %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
fi: %1 poisti kutsupeitteen %2.

en: You set the channel mode '%1'.
fi: Asetit kanavantilaksi ”%1”.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
fi: %1 asetti kanavatilaksi ”%2”.

en: You set channel mode +%1
fi: Asetit kanavatilan +%1

en: %1 sets channel mode +%2
fi: %1 asetti kanavatilan +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
fi: Poistit kanavatilan ”%1”.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
fi: %1 poisti kanavatilan ”%2”.

en: You set channel mode -%1
fi: Asetit kanavatilan -%1

en: %1 sets channel mode -%2
fi: %1 asetti kanavatilan -%2

en: You have to be an operator to change this.
fi: Tämän vaihtamiseksi on oltava operaattori.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
fi: Aihetta voi vaihtaa vain kanavan operaattori.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
fi: Ei viestejä ulkopuolelta kanavalle.  %1

en: Secret channel.  %1
fi: Salainen kanava.  %1

en: Invite only channel.  %1
fi: Vain kutsulla -kanava.  %1

en: Private channel.  %1
fi: Yksityinen kanava.  %1

en: Moderated channel.  %1
fi: Moderoitu kanava.  %1

en: Protect channel with a password.
fi: Suojaa kanava salasanalla.

en: Set user limit to channel.
fi: Aseta kanavalle käyttäjämääräraja.

en: Do you want to leave %1?
fi: Haluatko poistua kanavalta %1?

en: Leave Channel
fi: Poistu kanavalta

en: Leave
fi: Poistu

en: Identity Default ( %1 )
fi: Oletushenkilöys (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
fi: &Kanava:

en: Channel Name
fi: Kanavan nimi

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Channel Topic
fi: Kanavan aihe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
fi: Kanavaluettelo

[ctx: save list]
en: Save &List...
fi: Tallenna &luettelo…

en: Click here to save the channel list.
fi: Tallenna kanavaluettelo napsauttamalla tästä.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
fi: Päi&vitä luettelo

en: Click here to refresh the channel list.
fi: Virkistä kanavaluettelo napsauttamalla tästä.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
fi: Liit&y kanavalle

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
fi: Napsauta tästä liittyäksesi kanavalle. Kanavalle avataan uusi välilehti.

en: Refreshing.
fi: Päivitetään.

en: Channels: %1 (%2 shown)
fi: Kanavia: %1 (%2 näytetty)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
fi: Ei-yksilöiviä käyttäjiä: %1 (%2 näytetty)

en: Save Channel List
fi: Tallenna kanavaluettelo

en: Konversation Channel List: %1 - %2
fi: Konversation kanavaluettelo: %1–%2

en: Join Channel
fi: Liity kanavalle

en: Open URL
fi: Avaa osoite

en: Channel List for %1
fi: Palvelimen %1 kanavaluettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
fi: Eni&mmäiskäyttäjämäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
fi: Väh&immäiskäyttäjämäärä:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
fi: Suodatettu luettelo kanavista näytetään tässä. Huomaa, että jollei säännöllisiä lausekkeita käytetä, Konversation sisällyttää luetteloon kaikki kanavat, joiden nimi sisältää annetun merkkijonon. Kanavan nimen ei tarvitse alkaa annetulla merkkijonolla.
    
    Valitse kanava, johon haluat liittyä, napsauttamalla sitä. Napsauta hiiren kakkospainikeella kanavaa nähdäksesi kaikki verkko-osoitteet, jotka mainitaan kanavan aiheessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
fi: Kana&va

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
fi: Ai&he

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
fi: Anna suodatusmerkkijono.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
fi: Haku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
fi: &Säännöllinen lauseke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
fi: Kanavaluettelo voidaan rajoittaa käyttäjien vähimmäismäärän perusteella. Valitsemalla ”Ei rajaa” rajoitus poistetaan käytöstä.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
fi: Ei rajaa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
fi: Kanavaluettelo voidaan rajoittaa käyttäjien enimmäismäärän perusteella. Valitsemalla ”Ei rajaa” rajoitus poistetaan käytöstä.

en: Operator
fi: Operaattori

en: Admin
fi: Ylläpitäjä

en: Owner
fi: Omistaja

en: Half-operator
fi: Puolioperaattori

en: Has voice
fi: Äänioikeutettu

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
fi: Vastaanotettiin CTCP-PING-pyyntö käyttäjältä %1 kanavalle %2, lähetetään vastaus.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
fi: Vastaanotettiin CTCP-%1-pyyntö käyttäjältä %2, lähetetään vastaus.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
fi: Vastaanotettiin versiotiedustelu käyttäjältä %1 kanavalle %2.

en: Received Version request from %1.
fi: Vastaanotettiin versiotiedustelupyyntö käyttäjältä %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC SEND-pyyntö käyttäjältä %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC ACCEPT-pyyntö käyttäjältä %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC RESUME-pyyntö käyttäjältä %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC CHAT-pyyntö käyttäjältä %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
fi: Tuntematon DCC-komento %1 vastaanotettiin käyttäjältä %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
fi: Vastaanotettiin tuntematon CTCP-%1-pyyntö käyttäjältä %2 kanavalle %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
fi: Vastaanotettiin tuntematon CTPCP-%1-pyyntö palvelimelta %2.

en: -%1 to %2- %3
fi: -%1 käyttäjälle %2- %3

en: second | seconds
fi[0]: sekunti
fi[1]: sekuntia

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
fi: Vastaanotettiin CTCP-PING-vastaus käyttäjältä %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
fi: Vastaanotettiin CTCP-%1-vastaus käyttäjältä %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
fi: Vastaanotettiin DH1080 kohteesta %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
fi: Vastaanotettiin DH1080_FINISH kohteesta %1

en: %1 invited you to channel %2.
fi: %1 kutsui sinut kanavalle %2.

en: Capabilities
fi: Ominaisuudet

en: You have set personal modes: %1
fi: Asetit omat kanavatilat: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
fi: %1 on vaihtanut kanavatilojasi: %2

en: %1 sets mode: %2
fi: %1 asettaa tilan: %2

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
fi: Palvelin %1 (versio %2), käyttäjätilat: %3, kanavatilat: %4

en: Support
fi: Tuki

en: Your personal modes are:
fi: Henkilökohtaiset tilasi ovat:

en: Channel modes:
fi: Kanavatilat:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
fi[0]: rajoitettu %1 käyttäjään
fi[1]: rajoitettu %1 käyttäjään

en: URL
fi: Verkko-osoite

en: Channel URL: %1
fi: Kanavan verkko-osoite: %1

en: Created
fi: Luotu

en: This channel was created on %1.
fi: Tämä kanava on luotu %1.

en: %1 is logged in as %2.
fi: %1 vaihtoi nimimerkiksi %2.

en: Names
fi: Nimet

en: End of NAMES list.
fi: NAMES-luettelon loppu.

en: TOPIC
fi: AIHE

en: The channel %1 has no topic set.
fi: Kanavalla %1 ei ollut asetettuna aihetta.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
fi: Kanavan aihe kohteelle %1 on: ”%2”

en: The topic was set by %1 on %2.
fi: Aiheen asetti %1 %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
fi: Aiheen %1 asetti %2 %3.

en: %1 is actually using the host %2.
fi: %1 käyttää todellisuudessa isäntää %2.

en: %1: No such nick/channel.
fi: %1: nimimerkkiä/kanavaa ei ole.

en: No such nick: %1.
fi: Nimimerkkiä %1 ei ole.

en: %1: No such channel.
fi: Kanavaa %1 ei ole.

en: Nickname already in use, try a different one.
fi: Nimimerkki on jo käytössä, kokeile toista.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
fi: Nimimerkki %1 oli jo käytössä, mutta yhteys katkesi ennen kuin vastasit.

en: Nickname already in use. Trying %1.
fi: Nimimerkki on jo käytössä. Kokeillaan nimimerkkiä %1.

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
fi: Virheellinen nimimerkki. Vaihdetaan nimimerkiksi %1.

en: You are not on %1.
fi: Et ole kohteessa %1.

en: MOTD
fi: Päivän viesti

en: Message of the day:
fi: Päivän viesti:

en: End of message of the day
fi: Päivän viestin loppu

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
fi: Tätä varten olisi oltava kanavan %1 operaattori.

en: You are now an IRC operator on this server.
fi: Olet nyt IRC-operaattori tällä palvelimella.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
fi: ”%1” on nyt piilotettu isäntäsi (palvelujen asentama).

en: Current users on the network: %1
fi: Verkon käyttäjät verkossa: %1

en: Current users on %1: %2.
fi: Kanavan %1 käyttäjät: %2.

en: Away
fi: Poissa

en: %1 is away: %2
fi: %1 on poissa: %2

en: You invited %1 to channel %2.
fi: Kutsuit %1:n kanavalle %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
fi: %1 on %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
fi: Ratkaistu %1 (%2) osoitteeseen: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
fi: Ei kyetä ratkaisemaan osoitetta kohteelle %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
fi: %1 on tunnistettu käyttäjä.

en: %1 is using a secure connection.
fi: %1 käyttää salattua yhteyttä.

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
fi: %1 on %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
fi:  (Poissa)

en: End of /WHO list for %1
fi: /WHO-luettelon loppu kanavalle %1

en: %1 is a user on channels: %2
fi: %1 on käyttäjä kanavilla: %2

en: %1 has voice on channels: %2
fi: %1 on äänioikeutettu kanavilla: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
fi: %1 on puolioperaattori kanavilla: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
fi: %1 on operaattori kanavilla: %2

en: %1 is owner of channels: %2
fi: %1 on omistaja kanavilla: %2

en: %1 is admin on channels: %2
fi: %1 on ylläpitäjä kanavilla: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
fi: %1 on paikalla %2 (%3) välityksellä.

en: %1 is available for help.
fi: %1 on käytettävissä opastetta varten.

en: %1 is an IRC Operator.
fi: %1 on IRC-operaattori.

en: 1 day | %1 days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: %1 päivää

en: 1 hour | %1 hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

en: 1 minute | %1 minutes
fi[0]: 1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: 1 second | %1 seconds
fi[0]: 1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
fi: %1 on ollut jouten %2 %3 %4 %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
fi: %1 on ollut jouten %2 %3 %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
fi: %1 on ollut jouten %2 %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
fi[0]: %2 on ollut jouten 1 sekunnin.
fi[1]: %2 on ollut jouten %1 sekuntia.

en: %1 has been online since %2.
fi: %1 on ollut paikalla alkaen %2.

en: End of WHOIS list.
fi: WHOIS-luettelon loppu.

en: Userhost
fi: Käyttäjäpalvelin

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
fi: %1%2 on %3%4.

en:  (IRC Operator)
fi:  (IRC-operaattori)

en:  (away)
fi:  (poissa)

en: List
fi: Luettelo

en: List of channels:
fi: Kanavaluettelo:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
fi[0]: %2 (%1 käyttäjä): %3
fi[1]: %2 (%1 käyttäjää): %3

en: End of channel list.
fi: Kanavaluettelon loppu.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: BanList:%1
fi: Porttikieltoluettelo: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
fi: %2 asetti %1 kohteella %3

en: End of Ban List.
fi: Porttikieltoluettelon loppu.

en: No such server: %1.
fi: Ei tällaista palvelinta: %1

en: %1 is currently unavailable.
fi: %1 on nykyisin käytettävissä.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
fi: Nimimerkki %1 ei ole saatavilla. Kokeillaan nimimerkkiä %2.

en: %1: Unknown command.
fi: %1: Tuntematon komento.

en: Not registered.
fi: Ei ole rekisteröity.

en: %1: This command requires more parameters.
fi: %1: Tämä komento vaatii lisää parametrejä.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
fi: Kanavalle %1 liittyminen ei onnistunut: Kanava on salasanasuojattu ja salasana oli joko väärin tai sitä ei annettu.

en: You are now logged in as %1.
fi: Olet nyt kirjautunut nimellä %1.

en: SASL authentication successful.
fi: SASL-todennus onnistui.

en: SASL authentication attempt failed.
fi: SASL-todennusyritys epäonnistui.

en: SASL authentication aborted.
fi: SASL-todennus keskeytettiin.

en: Channel Invites
fi: Kanavakutsut

en: Join
fi: Liity

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_iconLabel)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
fi: Olet vastaanottanut kutsuja seuraavilla kanavilla. Valitse kanavat, joihin haluat liittyä:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
fi: Kysy aina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
fi: Liity aina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
fi: Ohita aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
fi: Tästä eteenpäin:

en: Are you sure you want to remove this channel from your history?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kanavan historiasta?

en: Remove channel
fi: Poista kanava

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
fi: Yhteys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
fi: Palvelinpeite:

en: Away&nbsp;Message:
fi: Poissaoloviesti:

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Online&nbsp;Since:
fi: Käyttäjä&nbsp;paikalla&nbsp;alkaen:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th>%2</th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th>%3</th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th>%4</th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th>%5</th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th>%6</th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th>%7</th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
fi: <qt><p>Tässä luettelossa ovat kaikki kanavan henkilöt. Kustakin näkyy nimimerkki ja tilakuvake.<br /></p><table><tr><th><img src="%1"/></th><td>Tällä henkilöllä on ylläpitäjäoikeudet.</td></tr><tr><th><img src="%2"/></th><td>Tämä henkilö on kanavan omistaja.</td></tr><tr><th><img src="%3"/></th><td>Tämä henkilö on kanavan operaattori.</td></tr><tr><th><img src="%4"/></th><td>Tämä henkilö on kanavan puolioperaattori.</td></tr><tr><th><img src="%5"/></th><td>Tällä henkilöllä on äänioikeus, ja hän voi siten keskustella moderoidulla kanavalla.</td></tr><tr><th><img src="%6"/></th><td>Tällä henkilöllä ei ole mitään erityisoikeuksia.</td></tr><tr><th><img src="%7"/></th><td>Tämä minkä tahansa edellä olevan kuvakkeen yllä osoittaa henkilön olevan tällä hetkellä poissa.</td></tr></table><p>Ylläpitäjän, operaattorin ja puolioperaattorin roolien merkitys vaihtelee IRC-palvelimittain.</p><p>Siirtämällä hiiriosoittimen nimimerkin ylle saa näkyviin nimimerkin tämänhetkisen tilan kuten myös osoitekirjaan tallennetut yhteystiedot. Konversation-käyttöohjeesta löytyy lisätietoa.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
fi: Seuratut nimimerkit

en: &Add Nickname...
fi: &Lisää nimimerkki

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
fi: Lisää uusi nimimerkki ruudussa näkyvien luetteloon napsauttamalla.

en: &Remove Nickname
fi: &Poista nimimerkki

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
fi: Poista nimimerkki ruudussa näkyvien luettelosta napsauttamalla.

en: Open &Query
fi: Avaa &keskustelu

en: &Join Channel
fi: Liit&y kanavalle

en: Network/Nickname/Channel
fi: Verkko/Nimimerkki/Kanava

en: Additional Information
fi: Lisätietoja

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
fi: <p>Nämä ovat kaikki seurattujen nimimerkkien luettelosi nimimerkit ryhmitelty palvelinverkon mukaan.</p><p><b>Lisätietosarake</b> näyttää, mitä kustakin nimimerkistä tiedetään.</p><p>Kanavat, joihin nimimerkki on liittynyt, näytetään nimimerkin alla.</p><p>Nimimerkit, jotka ovat otsikon <b>Poissa</b> alla, eivät ole yhteydessä mihinkään verkon palvelimeen.</p><p>Lisää toimintoja saa napsauttamalla nimimerkkiä hiiren kakkospainikkeella.</p>

en:  online via %1
fi:  paikalla %1 välityksellä

en:  since %1
fi:  alkaen %1

en:  Voice
fi:  Äänioikeus

en:  HalfOp
fi:  Puolioperaattori

en:  Operator
fi:  Operaattori

en:  Owner
fi:  Omistaja

en:  Admin
fi:  Ylläpitäjä

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
fi: Lähettämäsi viesti sisältää merkkejä, joita ei esiinny nykyisessä merkistössäsi. Jos jatkat, nämä merkit esitetään ?-merkkeinä.

en: Encoding Conflict Warning
fi: Varoitus merkistöristiriidasta

en: Raw
fi: Raaka

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
fi: Käyttö: %1JOIN <kanava> [salasana]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
fi: Käyttö: %1KICK <nimimerkki> [syy]

en: %1KICK only works from within channels.
fi: %1KICK toimii vain kanavien sisältä.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
fi: %1PART ja %1LEAVE ilman parametreja toimivat vain kanavan tai keskustelun sisältä.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
fi: %1PART ilman kanavan nimeä toimii vain kanavan sisältä.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
fi: %1TOPIC ilman parametreja toimii vain kanavan sisältä.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
fi: %1TOPIC ilman kanavan nimeä toimii vain kanavan sisältä.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
fi: %1NAMES ilman kohdetta saattaa katkaista yhteyden palvelimeen. Anna ”*” vain, jos varmasti haluat tehdä tämän.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
fi: Käyttö: %1close [ikkuna] sulkee nimetyn kanavan tai keskusteluvälilehden, tai nykyisen välilehden, jos mitään ei ole määritelty.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
fi: Käyttö: %1NOTICE <vastaanottaja> <viesti>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
fi: Lähetetään ilmoitus ”%1” käyttäjälle %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
fi: %1ME toimii vain kanavalla, keskustelussa tai DCC-keskusteluvälilehdellä.

en: You need to specify a recipient.
fi: Vastaanottaja on annettava.

en: You cannot open queries to channels.
fi: Et voi avata yksityiskeskusteluja kanaville.

en: You need to specify a message.
fi: Viesti on annettava.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
fi: Lähetetään CTCP-%1 -pyyntö käyttäjälle %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
fi: Käyttö: %1AME [-LOCAL] teksti

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
fi: Käyttö: %1AMSG [-LOCAL] teksti

en: Usage: %1OMSG text
fi: Käyttö: %1OMSG teksti

en: Sending notice "%1" to %2.
fi: Lähetetään ilmoitus ”%1” käyttäjälle %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
fi: Käyttö: %1ONOTICE teksti

en: Usage: %1QUOTE command list
fi: Käyttö: %1QUOTE komentoluettelo

en: Usage: %1SAY text
fi: Käyttö: %1SAY teksti

en: File "%1" does not exist.
fi: Tiedostoa ”%1” ei ole olemassa.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
fi: Käyttö: %1DCC [SEND [nimimerkki [tiedostonimi]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
fi: Käyttö: %1DCC [GET [nimimerkki [tiedostonimi]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
fi: Käyttö: %1DCC [CHAT [nimimerkki]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
fi: Käyttö: %1DCC [WHITEBOARD [nimimerkki]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
fi: Tunnistamaton komento %1DCC %2. Mahdolliset komennot ovat SEND, CHAT, CLOSE, GET ja WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
fi: Käyttö: %1INVITE <nimimerkki> [kanava]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
fi: %1INVITE ilman kanavan nimeä toimii vain kanavien sisältä.

en: %1 is not a channel.
fi: %1 ei ole kanava.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
fi: Käyttö: %1EXEC [-SHOWPATH] <komentojono> [parametriluettelo]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
fi: Komentojono ”%1” löydettiin polusta %2

en: The script name may not contain "../".
fi: Komentojonon nimi ei saa sisältää merkkejä ”../”.

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
fi: Käyttö: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
fi: Ilmoitusluettelo on tyhjennetty (poistettiin: %1).

en: The notify list is currently empty.
fi: Ilmoitusluettelo on tyhjä.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
fi: Nykyinen ilmoitusluettelo: %1 (lisättiin: %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
fi: Nykyinen ilmoitusluettelo: %1 (poistettiin: %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
fi: Nykyinen ilmoitusluettelo: %1 (lisättiin: %2, poistettiin: %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
fi: Nykyinen ilmoitusluettelo: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
fi: Ilmoitus

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
fi: Anna käyttäjätunnus ja salasana IRC-operaattorioikeuksille:

en: IRC Operator Password
fi: IRC-operaattorin salasana

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
fi: %1BAN ilman kanavan nimeä toimii vain kanavan sisältä.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
fi: %1KICKBAN ilman kanavan nimeä toimii vain kanavan sisältä.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
fi: Käyttö: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanava] <nimimerkki | peite>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
fi: Käyttö: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanava] <nimimerkki | peite> [syy]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
fi: %1UNBAN ilman kanavan nimeä toimii vain kanavan sisältä.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
fi: Käyttö: %1UNBAN [kanava] malli

en: Added %1 to your ignore list.
fi: Lisättiin %1 ohitettavien luetteloosi.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
fi: Käyttö: %1IGNORE [ -ALL ] <käyttäjä 1> <käyttäjä 2> … <käyttäjä n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
fi: Käyttö: %1UNIGNORE <käyttäjä 1> <käyttäjä 2> … <käyttäjä n>

en: Removed %1 from your ignore list.
fi: Poistettiin %1 ohitettavien luettelostasi.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
fi[0]: Tuntematon ohitettava: %2
fi[1]: Tuntemattomia ohitettavia: %2

en: Current encoding is: %1
fi: Merkistökoodaus on nyt: %1

en: Switched to %1 encoding.
fi: Merkistökoodaukseksi vaihdettu %1.

en: %1 is not a valid encoding.
fi: %1 ei ole kelvollinen merkistökoodaus.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
fi: Käyttö: %1setkey <nimimerkki|kanava> <avain> asettaa salausavaimen nimimerkille tai kanavalle. %1setkey <avain> kun kanavassa tai keskusteluvälilehdessä asetetaan avain sille. Avainkenttä tunnistaa etuliitteet ”cbc:” ja ”ecb:” asettamaan toiminnon lohkosalaustilaksi joko Cipher-Block Chaining tai Electronic Codebook. Tila, jossa oletuksena ei anneta mitään etuliitettä, voidaan vaihtaa asetusvalintaikkunassa Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type -kohdassa, oletuksella joksi on asetettu Electronic Codebook (ECB).

en: Unable to set an encryption key for %1.
fi: Salausavaimen asetus %1:lle ei onnistu.

en: The key for %1 has been set.
fi: Avain %1:lle asetettu.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
fi: Salausavaimen asettaminen vaatii Konversationin sisäistä Qt Cryptographic Architecture (QCA) -kirjaston tukea. Ota yhteyttä jakelun ylläpitoon saadaksesi Konversation-paketin QCA-tuella tai koosta Konversation itse QCA:n kanssa.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
fi: Käyttö: %1keyx <nimimerkki|kanava> laukaisee DH1080-avainten vaihdon kohteella.

en: Unable to request a key exchange from %1.
fi: Avainten vaihdon pyyntö kohteen %1 kanssa ei onnistu.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
fi: Aloitetaan DH1080-avainvaihto kohteella %1

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
fi: Käyttö: %1delkey <nimimerkki> tai <kanava> poistaa salausavaimen nimimerkille tai kanavalle

en: The key for %1 has been deleted.
fi: Avain %1:lle poistettu.

en: No key has been set for %1.
fi: Kohteelle %1 ei ole asetettu avainta.

en: The key for %1 is "%2".
fi: Avain kohteelle %1 on ”%2”.

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
fi: Käyttö: %1KILL <nimimerkki> [kommentti]

en: Usage: %1DNS <nick>
fi: Käyttö: %1DNS <nimimerkki>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
fi: Käyttö: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
fi: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanava | nimimerkki]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
fi: %1CLEAR [-ALL] [kanava | nimimerkki]

en: Resolved %1 to: %2
fi: Ratkaistu %1 kohteeseen: %2

en: Unable to resolve %1.
fi: Ei kyetä ratkaisemaan %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
fi: <qt><p>Joitakin tietoja henkilöstä, kenen kanssa keskustelet, näytetään tässä palkissa. Koko nimi ja palvelinpeite näytetään.</p><p>Voit katsoa palvelinpeitteen määritelmän <i>Konversationin käyttöohjeesta.</i></p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
fi: Haluatko sulkea keskustelusi käyttäjän %1 kanssa?

en: Close Query
fi: Sulje keskustelu

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
fi: %1 (%2) poistui tältä palvelimelta.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
fi: %1 (%2) poistui tältä palvelimelta (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
fi: Suoritetaan yhdistämisen esikomentoa…

en: Pre-shell command executed successfully!
fi: Esikomento komentotulkissa suoritettiin onnistuneesti!

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
fi: Komennon suorittamisessa oli ongelma:

en: Warning
fi: Varoitus

en: Looking for server %1 (port %2)...
fi: Etsitään palvelinta %1 (portti %2)…

en: Server found, connecting...
fi: Palvelin löytyi, yhdistetään…

en: Negotiating capabilities with server...
fi: Neuvotellaan SASL-ominaisuuksia palvelimen kanssa…

en: Server does not support %1 as SASL authentication mechanism, skipping SASL authentication.
fi: %1 ei ole palvelimen tukema SASL-todennusmenetelmä: ohitetaan SASL-todennus.

en: Requesting capabilities: %1
fi: Kysellään kykyjä: %1

en: Closing capabilities negotiation.
fi: Suljetaan ominaisuuksien neuvottelu.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
fi: Ominaisuuksien neuvottelu epäonnistui: Palvelin ei näytä tukevan.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
fi: Palvelin ilmoitti SASL-kyvystä: kokeillaan SASL %1 -todennusta…

en: SASL capability denied or not supported by server.
fi: Palvelin hylkäsi SASL-ominaisuuden tai ei tue sitä.

en: SSL Connection Error
fi: SSL-yhteysvirhe

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
fi: Yhteys palvelimeen %1 (portti %2) kadotettiin odotettaessa käyttäjän vastausta SSL-virheeseen. Yhdistetään automaattisesti uudelleen, jos virhe jätetään huomiotta.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
fi: Yhteys palvelimeen %1 (portti %2) kadotettiin: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
fi: Palvelimen %1 (portti %2) SSL-varmenne ei läpäissyt aitoustestiä.

en: SSL Connection Warning
fi: SSL-yhteysvaroitus

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
fi: Yhdistäminen palvelimeen %1 (portti %2) SSL:ää käyttäen ei onnistunut. Joko palvelin ei tue SSL:ää (oliko portti oikea?) tai hylkäsit varmenteen. %3

en: Delayed connect aborted.
fi: Viivästetty yhdistäminen keskeytettiin.

en: Disconnected from %1 (port %2).
fi: Yhteys palvelimeen %1 (portti %2) katkaistu.

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
fi: Yhteys ”%2” ei hyväksynyt henkilöyden ”%1” nimimerkkejä.
    Anna uusi tai paina Peru-painiketta yhteyden katkaisemiseksi:

en: Nickname error
fi: Nimimerkkivirhe

en: Select File(s) to Send to %1
fi: Valitse vastaanottajalle %1 lähetettävä(t) tiedosto(t)

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC SEND-pyyntö käyttäjältä %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
fi: %1 tarjoutuu lähettämään sinulle ”%2” (%3)…

en: unknown size
fi: tuntematon koko

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen DCC CHAT-pyyntö käyttäjältä %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
fi: Pyydetään %1 hyväksymään %2:n lataus (%3)…

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
fi: Pyydetään %1 hyväksymään %2:n passiivinen lataus (%3)…

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
fi: Pyydetään käyttäjää %1 hyväksymään %2…

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen passiivinen DCC-keskustelun hyväksymisviesti käyttäjältä ”%1”.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
fi: Vastaanotettiin virheellinen passiivinen DCC-lähetyksen hyväksymisviesti tiedostolle ”%1” lähettäjältä %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
fi: Aloitetaan uudelleen tiedoston ”%1” lataus käyttäjältä %2 alkaen kohdasta %3 %/%4…

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
fi: Vastaanotettiin virheellinen jatkamisen hyväksymispyyntö tiedostolle ”%1” käyttäjältä %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
fi: Jatketaan tiedoston ”%1” latausta käyttäjälle %2 alkaen kohdasta %3 %/%4…

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
fi: Vastaanotettiin virheellinen jatkamispyyntö tiedostolle ”%1” käyttäjältä %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
fi: Vastaanotettiin virheellinen hylkäyspyyntö tiedostolle ”%1” käyttäjältä %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
fi: Vastaanotettiin virheellinen hylkäyspyyntö käyttäjältä %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
fi: Tiedoston ”%1” lataus lähettäjältä %2 päättyi.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
fi: Tiedoston ”%1” lataus lähettäjältä %2 epäonnistui. Syy: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
fi: Tiedoston ”%1” lähetys käyttäjälle %2 päättynyt.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
fi: Tiedoston ”%1” lähetys käyttäjälle %2 epäonnistui. Syy: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
fi: Lähetetään ”%1” käyttäjälle %2…

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
fi: Ladataan ”%1” (%2) käyttäjältä %3…

en: %1 is online (%2).
fi: %1 on paikalla (%2).

en: %1 went offline (%2).
fi: %1 poistui paikalta (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
fi: Virhe: Komentojonoa ”%1” ei löytynyt.

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
fi: Virhe: Komentojonon ”%1” suoritus ei onnistunut. Tarkista tiedoston käyttöoikeudet.

en: Gone away for now
fi: Toistaiseksi poissa

en: You are now marked as being away (reason: %1).
fi: Sinun on nyt merkitty olevan poissa (syy: %1).

en: You are now marked as being away.
fi: Sinun on nyt merkitty olevan poissa.

en: You are no longer marked as being away.
fi: Sinun ei enää ole merkitty olevan poissa.

en: You are not marked as being away.
fi: Sinun ei ole merkitty olevan poissa.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
fi: Avainten vaihdon aloitus kohteen %1 kanssa epäonnistui.

en: Unable to perform key exchange with %1.
fi: Avainten vaihto kohteen %1 kanssa ei onnistu.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
fi: Jäsennys DH1080_INIT/%1 epäonnistui. Avaimen vaihto epäonnistui.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
fi: Avaimesi on asetettu ja viestisi salataan; lähetetään DH1080_FINISH kohteeseen %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
fi: Avainten vaihdon viimeistely kohteen %1 kanssa ei onnistu.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
fi: Kohteen %1 lähettämä DH1080_FINISH jäsennettiin onnistuneesti. Avaimesi on asetettu ja viestisi salataan.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
fi: Kohteen %1 lähettämä DH1080_FINISH-jäsennys epäonnistui. Avaimen vaihto epäonnistui.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
fi: &Palvelin:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
fi: Palvelimen nimi tai IP-osoite. irchelp.org ylläpitää palvelinluetteloa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
fi: &Portti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
fi: Anna porttinumero, johon yhdistetään. Useimmille palvelimille tämä on <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
fi: Valitse tämä, jos haluat käyttää Secure Socket Layer (SSL) -yhteyskäytäntöä palvelimen kanssa viestiessäsi. Tämä suojaa viestintäsi yksityisyyttä tietokoneesi ja IRC-palvelimen välillä. Jotta tämä toimisi, palvelimen tulee tukea SSL-yhteyskäytäntöä. Ellei palvelin tue SSL:ää, yhteydenotto eionnistu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
fi: Salattu yht&eys (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
fi: Valitse, haluatko käyttää tälle palvelinyhteydelle järjestelmänlaajuisia välityspalvelinasetuksia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
fi: &Käytä järjestelmän välityspalvelinasetuksia

en: Change network information
fi: Muuta verkon tietoja

en: Add Server
fi: Lisää palvelin

en: Edit Server
fi: Muokkaa palvelinta

en: Add Channel
fi: Lisää kanava

en: Edit Channel
fi: Muokkaa kanavaa

en: The network name is required.
fi: Vaaditaan verkon nimi.

en: You need to add at least one server to the network.
fi: Verkkoon on lisättävä vähintään yksi palvelin.

en: The server address is required.
fi: Vaaditaan palvelinosoite.

en: The channel name is required.
fi: Vaaditaan kanavanimi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
fi: Verkon nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
fi: Henkilöys:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
fi: Valitse muokattava henkilöys tai lisää uusi napsauttamalla Muokkaa-painiketta. Henkilöys määrittää verkkoon yhdistettäessä käytettävän nimimerkkisi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
fi: Komennot:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the Libera network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
fi: <qt>Valinnainen. Tämä komento lähetetään palvelimeen yhdistämisen jälkeen. Esimerkki: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. Esimerkki on Libera-verkkoon, joka vaatii käyttäjiä rekisteröimään nimimerkkinsä salasanalla ja kirjautumaan sisään yhdistettäessä. <i>konvirocks</i> on henkilöydelle määritetyn lempinimen salasana. Useampia komentoja voi antaa erottamalla ne toisistaan puolipistein.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
fi: Anna verkon nimi. Verkkoluetteloon voidaan luoda samalle verkolle haluttu määrä merkintöjä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
fi: Palvelimet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
fi: Liity automaattisesti kanaville:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
fi: Valitse tämä, jos haluat Konversationin käynnistettäessä automaattisesti yhdistävän tähän verkkoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
fi: Yhdistä sovelluksen käy&nnistyessä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
fi: Tämä on luettelo verkon IRC-palvelimista. Verkkoon yhdistettäessä Konversation yrittää yhdistää ensin luettelon ensimmäiseen palvelimeen. Ellei tämä onnistu, yritetään toista palvelinta, sen jälkeen kolmatta jne. Vähintään yksi palvelin on määritettävä. Valitse palvelin korostamalla se.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
fi: Mu&okkaa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
fi: Valinnainen. Tämä on luettelo kanavista, joille liitytään automaattisesti Konversationin yhdistettyä palvelimeen. Tämän voi jättää tyhjäksi, ellei haluta liittyä millekään kanavalle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
fi: Muo&kkaa…

en: C&onnect
fi: &Yhdistä

en: Connect to the server
fi: Yhdistä palvelimeen

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
fi: Yhdistä valittuun IRC-verkkoon ja kanavalle napsauttamalla tästä.

en: New Network
fi: Uusi verkko

en: Edit Network
fi: Muokkaa verkkoa

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
fi: Palvelinta %1 ei voida poistaa.
    
    Verkolla %2 on oltava vähintään yksi palvelin.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
fi[0]: Valittua palvelinta ei voi poistaa.
    
    Verkolla %2 on oltava vähintään yksi palvelin.
fi[1]: Et voi poistaa valittuja palvelimia.
    
    Verkolla %2 on oltava vähintään yksi palvelin.

en: Do you really want to delete the selected entries?
fi: Haluatko varmasti poistaa valitut kohteet?

en: Do you really want to delete %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa teeman %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
fi: Määritä uusi verkko (palvelin, johon yhdistetään, sekä kanavat, joille automaattisesti liitytään) napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Libera network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
fi: Tässä luettelossa ovat määritetyt IRC-verkot. IRC-verkko on kokoelma yhteistyössä toimivia palvelimia. Vain yhteen palvelimeen tarvitsee yhdistää, jotta koko IRC-verkko olisi käytettävissä. Yhdistämisen jälkeen Konversation liittyy automaattisesti annetuille kanaville. Kun Konversation käynnistetään ensi kertaa, Libera-verkko ja <i>#kde</i>-kanava ovat jo käytössäsi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
fi: Verkko

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
fi: Henkilöys

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
fi: Kanavat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
fi: Näytä &sovelluksen käynnistyessä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Text
fi: Teksti

en: Author
fi: Tekijä

en: Time
fi: Aika

en: Manage Konsole Profiles
fi: Hallitse Konsole-profiileja

en: A user-friendly IRC client
fi: Käyttäjäystävällinen IRC-asiakas

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
fi: © 2002–%1 Konversation-työryhmä

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
fi: Konversation on Internet Relay Chat eli IRC-yhteyskäytännön asiakasohjelma.
    
    Tapaa ystäviä netissä, tee uusia tuttavuuksia ja uppoudu keskusteluun lempiaiheestasi.

en: Original Author, Project Founder
fi: Alkuperäinen tekijä, projektin perustaja

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
fi: Ylläpitäjä, julkaisuhallinta, käyttöliittymä, yhteyshallinta, yhteyskäytäntökäsittely, Automaattinen poissaolo

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
fi: DCC-uudelleenkirjoitus, merkistökoodauskäsittely, OSD-sijoittelu

en: Protocol handling, Input line
fi: Yhteyskäytäntökäsittely, syöterivi

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
fi: Blowfish-tuki, SSL-tuki, KNetwork-siirto, väritetyt nimimerkit, nimimerkkiteemat

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
fi: Siistiminen, KAddressBook/Kontact-integrointi

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
fi: DCC-siirros KDE 4:ään, erilaisia DCC-parannuksia

en: Website hosting
fi: Web-sivuisännöinti

en: Website maintenance
fi: Web-sivuylläpito

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
fi: Monitilalaajennus, Sulje-sovelman sijoittelu, kuvaruutunäyttö

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
fi: Dokumentaatio, parannuksia nimimerkkien seuraamiseen, muokattu verkkoselainlaajennus

en: Color configurator, Highlight dialog
fi: Värimuokkain, korostusikkuna

en: DCOP interface
fi: DCOP-rajapinta

en: Non-Latin1-Encodings
fi: Ei-Latin1-merkistöt

en: Konsole part view
fi: Konsole-näkymä

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
fi: Pikayhdistäminen, uuden kuvaruutunäytön käyttöönotto, muita ominaisuuksia ja virhekorjauksia

en: A Handful of fixes and code cleanup
fi: Kourallinen korjauksia ja koodin siivousta

en: Drag&Drop improvements
fi: Vedä ja pudota -parannuksia

en: Artwork
fi: Grafiikkaa

en: Firefox style searchbar
fi: Firefox-tyylinen etsintäpalkki

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
fi: Raakatilat, välilehtien ryhmittely palvelimittain, porttikieltoluettelo

en: System tray patch
fi: Ilmoitusaluekorjaus

en: Bug fixes
fi: Virhekorjauksia

en: Extended user modes patch
fi: Täydensi käyttäjätilojen korjausta

en: Close visible tab with shortcut patch
fi: Sulje näkyvä välilehti pikakomennolla -korjaus

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
fi: Kierrätä välilehtiä hiiren rullalla

en: Channel ownership mode patch
fi: Kanavan omistajatilojen korjaus

en: Option to enable IRC color filtering
fi: Mahdollisuus tehdä IRC-värisuodatus

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
fi: Virheenkorjauksia OSD-työtä, aiheiden tyhjentämistä

en: Sysinfo script
fi: Sysinfo-komentojono

en: Auto-join context menu
fi: Automaattisen liittymisen konteksivalikko

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
fi: Erilaisia korjauksia, siirretty salaus QCA2:een, lisätty DH1080-avaimenvaihtotuki.

en: Bug fixes and enhancements.
fi: Virheenkorjauksia ja laajennuksia.

en: Various bug fixes and enhancements.
fi: Erilaiset virheenkorjaukset ja laajennukset.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
fi: KStatusNotifierItem-tuki, KIdleTime-tuki, muita parannuksia

en: irc:// URL or server hostname
fi: irc:// Verkko-osoite tai isäntänimi

en: Server to connect
fi: Palvelin, johon yhdistetään

en: server
fi: palvelin

en: Port to use
fi: Käytettävä portti

en: port
fi: portti

en: Channel to join after connection
fi: Kanava, johon liitytään yhdistämisen jälkeen

en: channel
fi: kanava

en: Nickname to use
fi: Käytettävä nimimerkki

en: nickname
fi: nimimerkki

en: Password for connection
fi: Yhteyden salasana

en: password
fi: salasana

en: Use SSL for connection
fi: Käytä SSL-yhteyttä

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
fi: Älä yhdistä automaattisesti mihinkään IRC-verkkoon

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
fi: Viivästä annetun millisekuntimäärän verran D-Bus-toimintaa ja käyttöliittymän luomista

en: msec
fi: ms

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
fi: Käynnistää Konversationin uudelleen (jos käynnissä, muutoin ei vaikutusta)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
fi: Asettaa KUniqueApplication::NonUniqueInstance päälle (vain virheenpaikannukseen; käytä varoen)

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Quit and restart the application
fi: Lopeta ja käynnistä sovellus uudelleen

en: &Server List...
fi: &Palvelinluettelo…

en: Manage networks and servers
fi: Hallitse verkkoja ja palvelimia

en: Quick &Connect...
fi: &Pikayhdistäminen…

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
fi: Anna uuden IRC-palvelimen osoite yhdistämistä varten

en: &Reconnect
fi: &Yhdistä uudelleen

en: Reconnect to the current server.
fi: Yhdistä nykyiseen palvelimeen uudelleen.

en: &Disconnect
fi: Ka&tkaise yhteys

en: Disconnect from the current server.
fi: Katkaise yhteys nykyiseen palvelimeen.

en: &Identities...
fi: &Henkilöydet…

en: Manage your nick, away and other identity settings
fi: Hallitse nimimerkkiäsi, poissaoloasi ja muita henkilöysasetuksia

en: &Watched Nicks
fi: &Seuratut nimimerkit

en: &DCC Status
fi: &DCC-tila

en: &Open Logfile
fi: Avaa l&okitiedosto

en: Open the known history for this channel in a new tab
fi: Avaa tämän kanavan tunnettu historia uudessa välilehdessä

en: &Channel Settings...
fi: &Kanava-asetukset…

en: Open the channel settings dialog for this tab
fi: Avaa kanavan asetusvalintaikkuna tälle välilehdelle

en: Channel &List
fi: Kanava&luettelo

en: Show a list of all the known channels on this server
fi: Näytä kaikkien tunnettujen kanavien luettelo tällä palvelimella

en: &URL Catcher
fi: &Verkko-osoitteiden kaappaaja

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
fi: Luettele kaikki verkko-osoitteet, jotka on mainittu äskettäin uudessa välilehdessä

en: New &Konsole
fi: Uusi &Konsole

en: Open a terminal in a new tab
fi: Avaa pääteikkuna uudessa välilehdessä

en: &Next Tab
fi: &Seuraava välilehti

en: &Previous Tab
fi: &Edellinen välilehti

en: Close &Tab
fi: Sul&je välilehti

en: Last Focused Tab
fi: Viimeksi kohdistettu välilehti

en: Next Active Tab
fi: Seuraava aktiivinen välilehti

en: Move Tab Up
fi: Siirrä välilehteä ylöspäin

en: Move this tab
fi: Siirrä tätä välilehteä

en: Move Tab Down
fi: Siirrä välilehteä alaspäin

en: Move Tab Right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

en: Move Tab Left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

en: Rejoin Channel
fi: Liity uudelleen kanavalle

en: Enable Notifications
fi: Ota käyttöön ilmoitukset

en: Join on Connect
fi: Liity kanavalle

en: Connect at Startup
fi: Yhdistä käynnistyksen yhteydessä

en: Default
fi: Oletus

en: Set Encoding
fi: Aseta merkistökoodaus

en: Go to Tab %1
fi: Siirry välilehteen %1

en: Clear &Marker Lines
fi: Tyhjennä &muistiviivat

en: Clear marker lines in the current tab
fi: Tyhjennä muistiviivat nykyisessä välilehdessä

en: Enlarge Font Size
fi: Suurenna fonttia

en: Increase the current font size
fi: Suurenna käytettyä fonttia

en: Reset Font Size
fi: Palauta fonttikoko

en: Reset the current font size to settings values
fi: Palauttaa käytetyn fontin koon asetusten arvoon

en: Shrink Font Size
fi: Pienennä fonttia

en: Decrease the current font size
fi: Pienennä käytettyä fonttia

en: &Clear Window
fi: &Tyhjennä ikkuna

en: Clear the contents of the current tab
fi: Tyhjennä nykyisen välilehden sisältö

en: Clear &All Windows
fi: Tyhjennä &kaikki ikkunat

en: Clear the contents of all open tabs
fi: Tyhjennä kaikkien avointen välilehtien sisältö

en: Global Away
fi: Poissaolo kaikkialla

en: &Join Channel...
fi: &Liity kanavalle…

en: Join a new channel on this server
fi: Liity uudelle kanavalle tällä palvelimella

en: &IRC Color...
fi: &IRC-väri…

en: Set the color of your current IRC message
fi: Aseta nykyisen IRC-viestisi väri

en: &Marker Line
fi: &Muistiviiva

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
fi: Lisää nykyiseen välilehteen vaakaviiva, jonka vain sinä voit nähdä

en: Special &Character...
fi: &Erikoismerkki…

en: Insert any character into your current IRC message
fi: Lisää mikä tahansa merkki IRC-viestiisi

en: Focus Input Box
fi: Kohdista syötekenttään

en: Close &All Open Queries
fi: Sulje &kaikki avoimet keskustelut

en: Show Nicklist
fi: Näytä nimimerkkiluettelo

en: Show/Hide Konversation
fi: Näytä/piilota Konversation

en: Enable On Screen Display
fi: Käytä kuvaruutunäyttöä

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
fi: <qt>Sinulla on aktiivisia DCC-tiedostosiirtoja. Haluatko varmasti poistua <b>Konversationista</b>?</qt>

en: Confirm Quit
fi: Vahvista lopetus

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
fi: <qt>Lopetetaanko <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
fi: <p>Pääikkunan sulkemisen jälkeen Konversation on käynnissä ilmoitusalueella. Käytä komentoa <b>Lopeta</b> <b>Konversation</b>-valikosta sulkeaksesi sovelluksen.</p>

en: Docking in System Tray
fi: Telakointi ilmoitusalueelle

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin kokonaan. Sen saa takaisin näkyviin komennolla %1.</qt>

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: Toggle Notifications
fi: Ilmoitukset käyttöön/pois

en: Toggle Away Globally
fi: Merkitse poissa tai paikalla olevaksi kaikkialla

en: Insert &IRC Color...
fi: Lisää &IRC-väri…

en: Insert Special &Character...
fi: Lisää &erikoismerkki…

en: Insert &Marker Line
fi: Lisää &muistiviiva

en: &Channel List
fi: &Kanavaluettelo

en: Set &Away Globally
fi: Siirry &poissa olevaksi kaikkialla

en: Server List
fi: Palvelinluettelo

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
fi: Uusi viesti käyttäjältä %1 keskustelussa %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
fi: %1 mainitsi nimimerkkisi keskustelussa %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
fi: [Korostus] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
fi: [Korostus] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
fi: Uusi yksityisviesti käyttäjältä %1

en: [Query] <%1>
fi: [Kysely] <%1>

en: [Query] <%1> %2
fi: [Kysely] <%1> %2

en: %1 joined %2
fi: %1 liittyi kanavalle %2

en: %1 parted %2
fi: %1 poistui kanavalta %2

en: %1 quit %2
fi: %1 lähti kanavalta %2

en: %1 changed nickname to %2
fi: %1 vaihtoi nimimerkiksi %2

en: %1 wants to send a file to you
fi: %1 haluaa lähettää sinulle tiedoston

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
fi: Tapahtui virhe DCC-siirrossa: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
fi: %1 tiedostosiirto on valmis

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
fi: Avaa

en: %1 changed modes in %2: %3
fi: %1 vaihtoi kanavan %2 tiloja: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
fi: %1 on aloittanut keskustelun kanssasi.

en: You are kicked by %1 from %2
fi: %1 heitti sinut ulos kanavalta %2

en: %1 started a DCC chat with you
fi: %1 aloitti DCC-keskustelun kanssasi

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
fi: Korostus laukaistiin keskustelussa %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
fi: %2 laukaisi korostuksen keskustelussa %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
fi: [Korostus] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
fi: Yhteys käyttäjälle %1 epäonnistui

en: You have joined %1.
fi: Uusi nimimerkkisi on %1.

en: Reset...
fi: Palauta alkuperäinen…

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
fi: Tätä ei voi kumota. Haluatko varmasti palauttaa oletusarvot?

en: Reset Values
fi: Palautusarvot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
fi: Sulje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
fi: Hidas jono

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
fi: Rivit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
fi: Tavut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
fi: Ikä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
fi: Lukumäärä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
fi: Rivit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
fi: Tavut:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
fi: Normaalijono

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
fi: Nopea jono

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
fi: Kaikki jonot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
fi: Vastaanotettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
fi: Tavut (raaka):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
fi: Tavut (koodattu):

en: Quick Connect
fi: Pikayhdistäminen

en: &Server host:
fi: &Palvelimen nimi:

en: Enter the host of the network here.
fi: Anna verkon palvelimen nimi.

en: The port that the IRC server is using.
fi: Portti, jota IRC-palvelin käyttää.

en: &Nick:
fi: &Nimimerkki:

en: The nick you want to use.
fi: Nimimerkki, jota haluat käyttää.

en: P&assword:
fi: S&alasana:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
fi: Jos IRC-palvelin vaatii salasanan, syötä se tähän (useimmat palvelimet eivät salasanaa vaadi).

en: &Use SSL
fi: &Käytä SSL-yhteyttä

en: Ready
fi: Valmis

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
fi: <qt><p>Tämä näyttää kanavan kaikkien käyttäjien lukumäärän ja operaattorien lukumäärän.</p><p>Kanavan operaattori on käyttäjä, jolla on eritysoikeuksia, kuten mahdollisuus heittää ulos käyttäjiä ja antaa käyttäjille porttikieltoja, muuttaa kanavatiloja ja tehdä muista käyttäjistä operaattoreita</p></qt>

en: Lag: Unknown
fi: Viive: Tuntematon

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
fi: Kaikki viestiliikenne palvelimelle on salattu. Tämä tekee viestinnän seuraamisen ulkopuoliselle vaikeaksi.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
fi: <qt>Tilarivi näyttää erilaisia viestejä mukaan lukien palvelimeen yhdistämisessä tapahtuneet ongelmat. Verkkoviive palvelimeen näkyy äärimmäisenä oikealla. Verkkoviive on aika, joka viesteiltäsi kestää saavuttaa palvelin ja palvelimen viesteiltä saavuttaa sinut.</qt>

en: Lag: %1 ms
fi: Viive: %1 ms

en: Lag: %1 s
fi: Viive: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
fi: Palvelimelta %1 ei vastausta yli %2 %3 %4 %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
fi: Palvelimelta %1 ei vastausta yli %2 %3 %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
fi: Palvelimelta %1 ei vastausta yli %2 %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
fi[0]: Palvelimelta %2 ei vastausta yli 1 sekuntiin.
fi[1]: Palvelimelta %2 ei vastausta yli %1 sekuntiin.

en: Failed to download %1: %2
fi: Tiedoston %1 lataus epäonnistui: %2

en: Error parsing router description.
fi: Virhe jäsenneltäessä reititinkuvausta.

en: URL Catcher
fi: Verkko-osoitekaappaaja

[ctx: open url]
en: &Open
fi: &Avaa

en: Open URLs in external browser.
fi: Avaa osoitteet ulkoisessa selaimessa.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
fi: <p>Valitse alla yksi tai useampi <b>verkko-osoite</b> ja napsauta sitten tätä painiketta käynnistääksesi sovelluksen, joka on liitetty verkko-osoitteen MIME-tyyppiin.</p>-<p><b>Asetuksissa</b> kohdassa <b>Toiminta</b> | <b>Yleiset</b> voidaan määritellä haluttu verkkoselain verkko-osoitteille.</p>

en: &Save...
fi: &Tallenna…

en: Save selected URLs to the disk.
fi: Tallenna valitut verkko-osoitteet levylle.

en: Add Bookmark...
fi: Lisää kirjanmerkiksi…

[ctx: copy url]
en: &Copy
fi: &Kopioi

en: Copy URLs to the clipboard.
fi: Kopioi verkko-osoitteet leikepöydälle.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
fi: Valitse yksi tai useampi <b>verkko-osoite</b> yllä, ja napsauta sitten tätä painiketta kopioidaksesi ne leikepöydälle.

[ctx: delete url]
en: &Delete
fi: &Poista

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
fi: Valitse yksi tai useampi <b>verkko-osoite</b> yllä, ja napsauta sitten tätä painiketta poistaaksesi ne luettelosta.

en: Delete selected link.
fi: Poista valittu linkki.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
fi: Tallenna &luettelo…

en: Save list.
fi: Tallenna luettelo.

en: Click to save the entire list to a file.
fi: Napsauta tallentaaksesi koko luettelon tiedostoon.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
fi: T&yhjennä luettelo

en: Clear list.
fi: Tyhjennä luettelo.

en: Click to erase the entire list.
fi: Napsauta tyhjentääksesi koko luettelon.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
fi: Luettelo verkko-osoitteista, jotka on mainittu missä tahansa Konversation-ikkunassa tämän istunnon aikana.

en: From
fi: Kohteesta

en: Date
fi: Päivämäärä

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
fi: Olet valinnut useamman kuin yhden osoitteen. Haluatko varmasti avata useampia osoitteita kerralla?

en: Open URLs
fi: Avaa osoitteet

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
fi: Olet valinnut useamman kuin yhden osoitteen. Jokaista kohti avataan oma kohteenvalintaikkuna. Haluatko varmasti tallentaa useampia osoitteita kerralla?

en: Save link as
fi: Tallenna linkki nimellä

en: Save URL List
fi: Tallenna verkko-osoiteluettelo

en: Konversation URL List: %1
fi: Konversation verkko-osoiteluettelo: %1

en: (away)
fi: (poissa)

en: &Unaway
fi: &Lopeta poissaolo

en: &Change away message...
fi: &Muuta poissaoloviestiä…

en: Change away message
fi: Muuta poissaoloviestiä

en: Enter new away message:
fi: Anna uusi poissaoloviesti:

en: Channel Settings for %1
fi: Kanavan %1 asetukset

en: &Hide Advanced Modes <<
fi: Piilota &lisäkanavatilat <<

en: &Show Advanced Modes >>
fi: Näytä &lisäkanavatilat >>

en: Parameter
fi: Parametri

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>T</b>-tila tarkoittaa, että vain operaattori voi vaihtaa kanavan aihetta.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>N</b>-tila tarkoittaa, että käyttäjät, jotka eivät ole kanavalla, eivät voi lähettää viestejä, joita kaikki kanavalla olijat näkevät. Lähes kaikilla kanavilla on tämä tila haitanteon estämiseksi.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatilaa.</p><p><b>S</b>-tila tarkoittaa, että kanava on salainen: se ei näy kanavaluettelossa, eikä kukaan käyttäjä näe komennolla <em>WHOIS</em> tai vastaavalla, että olet kanavalla. Vain samalla kanavalla olevat tietävät sinun liittyneen kanavalle, jos tämä tila on asetettu.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>I</b>-tila tarkoittaa, että kanavalla voi liittyä vain kutsuttaessa. Kutsuakseen jonkun kanavan operaattorin tulee antaa komento <em>/invite nimimerkki</em> kanavan sisältä.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>P</b>-tila tarkoittaa, että kanava on yksityinen, ja sen nimi näytetään kanavaluettelossa, mutta aihetta ei. Komento <em>WHOIS</em> saattaa näyttää tai olla näyttämättä kanavan riippuen IRC-palvelimesta.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>M</b>-tila tarkoittaa, että kanava on moderoitu, ja vain operaattorit, puolioperaattorit ja äänioikeutetut voivat keskustella.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p>Suojattu kanava tarkoittaa käyttäjien on annettava salasana liittyäkseen kanavalle.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
fi: <qt><p>Nämä ohjaavat kanavan <em>tilaa</em>. Vain operaattori voi vaihtaa kanavatiloja.</p><p><b>L</b>-tila tarkoittaa, että kanavalla on käyttäjämääräraja, joka rajoittaa kanavaan kerralla liittyneiden määrää. Joillakin kanavilla on botti, joka automaattisesti muuttaa tätä rajaa kanavan ruuhkaisuuden mukaan.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
fi: Ai&he

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
fi: Haku:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
fi: Kanava&tilat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
fi: &Aiheen voi muuttaa vain kanavan operaattori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
fi: &Ei viestejä kanavan ulkopuolelta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
fi: &Salainen kanava, kanava ei näy kanavaluettelossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
fi: Vain &kutsun saaneet voivat liittyä kanavalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
fi: &Moderoitu kanava, vain äänioikeutetut voivat kirjoittaa kanavalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
fi: Käyttäjä&raja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
fi: Kana&van salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
fi: Näytä &lisäkanavatilat >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
fi: &Porttikieltoluettelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
fi: Palvelinpeite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
fi: Asettaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
fi: Aika asetettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
fi: Virkistyksen esto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
fi: Lisää porttikielto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
fi: Poista porttikielto

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
fi: 
    *** Lokitiedosto aloitettiin
    *** %1

en: Edit Watched Nickname
fi: Muokkaa seurattua nimimerkkiä

en: &Network name:
fi: &Verkon nimi:

en: Pick the server network you will connect to here.
fi: Valitse tässä palvelinverkko, johon yhdistetään.

en: N&ickname:
fi: N&imimerkki:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
fi: <qt>Seurattava nimimerkki, kun olet yhteydessä verkon palvelimeen.</qt>

en: All Networks
fi: Kaikki verkot

en: Change notify information
fi: Muuta ilmoitustietoja

en: Exception
fi: Poikkeus

en: Insert Character
fi: Lisää merkki

en: &Insert
fi: L&isää

en: Insert a character
fi: Lisää merkin

en: IRC Color Chooser
fi: IRC-värivalitsin

en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
fi: Tältä viestisi näyttävät näillä väreillä väritettynä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
fi: <qt>Tästä esikatselussa nähdään, miltä viesti lukijoille näyttää valituilla väreillä.<br />
    <b>Huomaa: Kaikki asiakkaat eivät tue tätä, ja jotkut käyttäjät ovat saattaneet poistaa värit käytöstä.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
fi: Esikatselu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
fi: Valittu tekstiväri lisätään syöteriville.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
fi: <qt>Tässä valitset värin, jota haluat käyttää seuraavassa lähettämässäsi viestissäsi. Jos valitset värin ja painat OK-painiketta, valittu väri lisätään syöteriville. Tämän jälkeen kirjoitettava teksti on valitun väristä, kunnes vaihdat väriä uudelleen.<br />
    <b>Huomaa: Kaikilla käyttäjillä ei ole käytössä värillistä tekstiä.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
fi: &Tekstin väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
fi: Valittu tekstin taustaväri lisätään syöteriville.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
fi: <qt>Tässä valitset värin, jota haluat käyttää taustavärinä seuraavassa lähettämässäsi viestissäsi.
    Jos valitset värin ja painat OK-painiketta, valittu väri lisätään syöteriville.
    Tämän jälkeen kirjoitettava teksti on valitun väristä, kunnes vaihdat väriä uudelleen.<br />
    Oletusarvo ”<i>Ei mitään</i>” ei vaihda tekstin taustaväriä, joten lukijat näkevät viestisi valitulla taustavärillään.<br />
    <b>Huomaa: Kaikki asiakkaat eivät tue tätä, ja kaikki käyttäjät eivät käytä tätä valintaa.</b></qt>

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Add to Bookmarks
fi: Lisää kirjanmerkkeihin

en: Open With...
fi: Avaa ohjelmalla…

en: Save Link As...
fi: Tallenna linkki nimellä…

en: Search for '%1' with
fi: Etsi ”%1” hakukoneella

en: Configure Web Shortcuts...
fi: WWW-pikavalintojen asetukset…

en: Get &topic
fi: Hae &aihe

en: Get &user list
fi: Hae käyttäjäl&uettelo

en: Open Query
fi: Avaa keskustelu

en: Modes
fi: Kanavatilat

en: Give Op
fi: Anna operaattorioikeus

en: Take Op
fi: Peru operaattorioikeus

en: Give HalfOp
fi: Anna puolioperaattorioikeus

en: Take HalfOp
fi: Peru puolioperaattorioikeus

en: Give Voice
fi: Anna äänioikeus

en: Take Voice
fi: Peru äänioikeus

en: Kick / Ban
fi: Heitä ulos / Anna porttikielto

en: Kickban
fi: Heitä ulos ja anna porttikielto

en: Ban Nickname
fi: Anna porttikielto nimimerkille

en: Ban *!*@*.host
fi: Anna porttikielto *!*@*.host

en: Ban *!*@domain
fi: Anna porttikielto *!*@domain

en: Ban *!user@*.host
fi: Anna porttikielto *!user@*.host

en: Ban *!user@domain
fi: Anna porttikielto *!user@domain

en: Kickban *!*@*.host
fi: Heitä ulos ja anna porttikielto *!*@*.host

en: Kickban *!*@domain
fi: Heitä ulos ja anna porttikielto *!*@domain

en: Kickban *!user@*.host
fi: Heitä ulos ja anna porttikielto *!user@*.host

en: Kickban *!user@domain
fi: Heitä ulos ja anna porttikielto *!user@domain

en: &Version
fi: &Versio

en: &Ping
fi: &Lähetä tiedustelupaketti

en: Unignore
fi: Peru ohitus

en: Add to Watched Nicks
fi: Lisää seurattuihin nimimerkkeihin

en: Remove From Watched Nicks
fi: Poista seuratuista nimimerkeistä

en: Send &File...
fi: Lähetä &tiedosto…

en: Open DCC Chat
fi: Avaa DCC-keskustelu

en: Open DCC Whiteboard
fi: Avaa DCC-piirtotaulu

en: Do you want to ignore %1?
fi: Haluatko ohittaa käyttäjän %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
fi: Haluatko ohittaa valitut käyttäjät?

en: Do you want to stop ignoring %1?
fi: Haluatko lopettaa käyttäjän %1 ohittamisen?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
fi: Haluatko lopettaa valittujen käyttäjien ohittamisen?

en: Query author
fi: Yksityiskeskustelun aloittaja

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
fi: <qt><p>Syöteriville kirjoitetaan kanavalle, keskusteluun tai palvelimelle lähetettävät viestit. Kanavalle lähetettävän viestin näkee jokainen kanavaan liittynyt. Sen sijaan keskusteluun lähetetyn viestin näkee vain henkilö, kenen kanssa keskustelet.</p><p>Voit lähettää myös erikoiskomentoja:</p> <table><tr><th>/me <i>toiminto</i></th><td>näkyy toimintana kanavassa tai keskustelussa. Esimerkiksi: <em>/me laulaa laulun</em> näkyy kanavalla ”Nimimerkki laulaa laulun”.</td></tr><tr><th>/whois <i>nimimerkki</i></th><td>näyttää tietoja tästä henkilöstä, mukaan lukien ne kanavat, joihin hän on liittynyt.</td></tr></table><p>Saadaksesi lisätietoja komennoista katso Konversation-käyttöohjetta.</p><p>Viesti voi olla korkeintaan 512 merkkiä pitkä, eikä voi sisältää useita rivejä.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
fi[0]: 1 tavu
fi[1]: %1 tavua

en: 1 line | %1 lines
fi[0]: 1 rivi
fi[1]: %1 riviä

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
fi: <qt>Yrität liittää suuren määrän tekstiä (%1 tai %2) keskusteluun. Tämä saattaa aiheuttaa yhteyden katkeamisen tai automaattisen ulosheittämisen. Haluatko varmasti jatkaa?</qt>

en: Large Paste Warning
fi: Suuren liittämisen varoitus

en: Paste
fi: Liitä

en: Open a query with %1
fi: Avaa keskustelu %1

en: Join the channel %1
fi: Liity kanavaan %1

en: Logfile of %1
fi: Kanavan %1 lokitiedosto

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Clear Logfile
fi: Tyhjennä lokitiedosto

en: Show last:
fi: Näytä viimeiset:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
fi: Aseta lokitiedoston suurin mahdollinen koko tässä kentässä. Asetus ei tule voimaan, ennen kuin Konversation käynnistetään uudelleen. Kullakin lokitiedostolla voi olla oma asetuksensa.

en:  KB
fi:  kt

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
fi: Tässä näkyvät lokitiedoston viestittässä. Vanhimmat viestit ovat ylinnä ja uusimmat alinna.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
fi: Hylätäänkö varmasti tiedoston kaikki lokitieto pysyvästi?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
fi: Huomaa: lokin tallentamalla tallentaa tiedostoon kaiken, ei vain mitä tässä näkyy.

en: Save Logfile
fi: Tallenna lokitiedosto

en: Choose Destination Folder
fi: Valitse kohdekansio

en: OSD Preview - drag to reposition
fi: Kuvaruutunäytön esikatselu – sijoita vetämällä ja pudottamalla

en: Edit Multiline Paste
fi: Muokkaa monirivistä liittämistä

en: &Send
fi: &Lähetä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
fi: Liitä muokkaimeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
fi: Lisää &lainausmerkintä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
fi: Poista &rivinvaihdot

en: Raw Log
fi: Raakaloki

en: Match Case
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

en: Whole Words Only
fi: Vain kokonaiset sanat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
fi: &Etsi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
fi: &Seuraava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
fi: &Edellinen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
fi: Muuta hakuvalintoja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
fi: Valinnat

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
fi: Haluatko varmasti sulkea välilehden ”%1”?
    
    Myös siihen liittyvät välilehdet suljetaan.

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
fi: Katkaistaanko yhteys verkkoon ”%1”?
    
    Myös kaikki sen välilehdet suljetaan.

en: Disconnect From Server
fi: Katkaise yhteys palvelimeen

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Delete excess text
fi: Poista ylimääräinen teksti

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
fi: Palvelimen %1 tavun rajan yli menevä teksti näytetään värillisenä.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
fi: %2 muutti %1

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
fi: Tässä luetellaan kaikki aiheet, jotka kanavalle on asetettu sen välilehden ollessa auki.
    
    Jos saman aihe on asetettu useasti peräkkäin, näytetään vain viimeisin.
    
    Luettelosta valittu aihe liitetään muokkauskenttään. Kun muokkaat kentän sisältöä, luettelon aiheiden tekstit muuttuvat valittaviksi, jotta voi helpommin lisätä osia aiemmista aiheista uuteen aiheeseen. Palataksesi aiheen valintaan ja synkronoituun muokkauskenttään kumoa muokkauskentän muutokset tai sulje ikkuna ja avaa se sitten uudelleen.

en: IRC Client
fi: IRC-asiakas

en: Find Text...
fi: Etsi…

en: Search for text in the current tab
fi: Etsi tekstiä nykyiseltä välilehdeltä

en: Channel &List for %1
fi: Kanavaluettelo – %1

en: &Open Logfile for %1
fi: &Avaa kanavan %1 loki

en: &Channel Settings for %1...
fi: Ka&navan %1 asetukset…

en: Rename Tab
fi: Muuta välilehden nimeä

en: Enter new tab name:
fi: Anna välilehden uusi nimi:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
fi: Oletusmerkistö ( %1 )

en: &Rename Tab...
fi: Muuta &välilehden nimeä…

en: You can only search in text fields.
fi: Vain tekstikentistä voi etsiä.

en: Find Text Information
fi: Etsi tekstitietoa

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
fi: Jotta voisi tietää mihin palvelimeen kanavaluettelo kuuluu, luettelon voi avata vain kysely-, kanava- tai tilaikkunasta.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
fi: Tämän ominaisuuden käyttö voi johtaa verkkoliikenteen kasvuun. Ellei yhteys ole tarpeeksi nopea, palvelin saattaa katkaista yhteyden.

en: Channel List Warning
fi: Kanavaluettelovaroitus

en: Watched Nicks
fi: Seuratut nimimerkit
