konversation - en to he translation catalogue (1180 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
he: &הוסף

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
he: &חלון

en: Usage:
he: שימוש:

en: Konversation Bookmarks Editor
he: עורך הסימניות של Konversation

en: topic protection
he: הגנת נושא

en: no messages from outside
he: ללא הודעות מבחוץ

en: secret
he: חשאי

en: invite only
he: הזמנה בלבד

en: private
he: פרטי

en: moderated
he: ממודר

en: password protected
he: מוגן בססמה

en: anonymous
he: אנונימי

en: no colors allowed
he: צבעים אסורים

en: user limit
he: כמות משתמשים מוגבלת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
he: חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
he: קיצור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
he: החלפה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
he: &חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
he: &הסר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
he: כינוי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
he: מיקום מחדש:

en: Outgoing
he: יוצא

en: Incoming
he: נכנס

en: Both
he: שניהם

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
he: חדש

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
he: חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
he: ביטוי רגולרי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
he: החלף ב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
he: חפש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
he: החלף בתוך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
he: &חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
he: ה&סר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
he: החלף ב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
he: חפש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
he: החלף עם:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
he: אפשר חתימות &זמן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
he: &תבנית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
he: הצג &תאריכים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
he: הצג יומן &אחרון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
he: &שורות:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
he: &מראה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
he: &הצג את נושא החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
he: הצג כפתורי &מצב החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
he: הצג &רשימת כינויים וכפתורים מהירים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
he: הצג את שמות המתחמים &ברשימת הכינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
he: הצג שמות אמתיים ברשימת הכינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
he: הצג &כפתורים מהירים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
he: הצג &קופסה לשינוי הכינוי שלך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
he: הצג סרגל &גלילה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
he: אפשר תמונת &רקע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
he: &נתיב:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
he: כללי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
he: השמע את צליל המערכת כאשר מתקבל אצלך צלצול אסקיי (תו 0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
he: השמע צפצוף &מערכת בעץ קבלת פעמון ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
he: הסתר אירועים של &כניסה/יציאה/כינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
he: בטל &הרחבת משתנים (למשל %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
he: &נתב את כל הודעות המצב אל חלון מצב השרת

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
he: כמה שורות לשמור בחוצצים, 0 = ללא הגבלה

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
he: ללא הגבלה

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
he: שעה אחרונה

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
he: יום אחרון

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
he: שבוע אחרון

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
he: שורות סימון

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
he: מכניס שורת תזכורת אל חלון השיחה כאשר אתה עובר אל חלון שיחה אחת או מקטין את היישום.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
he: אפשר חיפוש מידע אוטומטי אודות משתמשים (/who)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
he: צבעים מותאמים אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
he: &השתמש בצבעים מותאמים אישית עבור שדה הקלט, שם הכינוי ורשימת הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
he: &רקע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
he: &הודעת השרת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
he: &קישור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
he: הודעת ה&חדר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
he: &פעולה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
he: יומן של שיחה &קודמת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
he: הודעת ה&פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
he: הודעת &שאילתה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
he: &חותמת זמן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
he: רקע &חלופי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
he: כינויים צבועים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
he: צבע הכינוי ה&עצמי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
he: &אפשר טקסט צבוע בהודעות IRC

en:  second |  seconds
he[0]: שנייה אחת
he[1]:  שניות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
he: אפשר התחברות מחדש אוטומטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
he: המתנה לפני חיבור מחדש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
he: מספר ניסיונות לחיבור מחדש:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
he: דיבאג

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
he: הצג חלון &יומן נקי בעת החיבור

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
he: הצפנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
he: הצפנת ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
he: מתווך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
he: סוג:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
he: כתובת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
he: יציאה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
he: שם משתמש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
he: ססמה:

en:  byte |  bytes
he[0]:  בית אחד
he[1]:  בתים

en: Network Interface
he: ממשק רשת

en: Reply From IRC Server
he: תשובה מהשרת IRC

en: Specify Manually
he: קבע ידנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
he: &תיקיית הורדה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
he: &הוסף שולח לשם הקובץ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
he: &צור תיקייה עבור השולח

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
he: המר רווחים בשמות הקבצים אל קוים תחתונים לפני השליחה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
he: קבל קבצים להורדה באופן א&וטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
he: המשך הורדות באופן או&טומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
he: אפשר מצב העברה מהירה, Fast DCC (ייתכן כי &לא יעבוד עם כל הלקוחות)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
he: אם אפשרות זו מופעלת עבור העברות בחיבורי IPv6 יעשו על ידי ממשק IPv4 הנקבע כאן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
he: עבור ל־&IPv4 לשליחות DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
he: מקסימום &זמן העברת DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
he: &גודל החוצץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
he: &שיטה לקבלת כתובת עצמית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
he: כתובת &עצמית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
he: יציאות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
he: אל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
he: אפשר &יציאות מסוימות עבור שיחות DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
he: טקסט השיחה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
he: רשימת כינויים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
he: תצוגת כרטיסיות:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
he: הצג את הודעת היום (MOTD) בגופן ברוחב קבוע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
he: אפשר גופן &קבוע רוחב עבור הודעות MOTD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
he: הפוך את כינויי השולחים ל&מודגשים בתצוגת השיחה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
he: אפשר עגינה בלוח

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
he: &השתמש במגש המערכת עבור הודעות חדשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
he: הסתר חלון בהפעלה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
he: השלמת כינויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
he: &שיטת השלמה:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
he: גלגול פנימי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
he: השלמת מסוף

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
he: השלמת מסוף עם תיבת השלמות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
he: &רישא בתחילת השורה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
he: &מקום אחר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
he: שונות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
he: בטל התראות כאשר במצב &מרוחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
he: השתמש ב&דפדפן מותאם אישית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
he: תו &פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
he: השתמש בתגובת &גרסה מותאמת אישית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
he: תיבת הקלט מתרחבת עם הטקסט

en: Select Sound File
he: בחר את קובץ הצליל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
he: &השמע צליל עבור פרטי רשימה מודגשים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
he: הדגש &תמיד את הכינוי הנוכחי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
he: תמיד הדגש את ה&שורות שלי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
he: רשימת הדגשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
he: הדגשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
he: שמע

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
he: טקסט אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
he: חלונות שיחה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
he: &תבנית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
he: צבע:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
he: &צליל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
he: חלונות שיחה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
he: תבנית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
he: סוג

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
he: תבנית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
he: סוגי הודעות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
he: חדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDCC)
en: DCC
he: העברה ישירה (DCC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
he: הודעה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
he: שאילתה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
he: הזמנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
he: &הסר הכל

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
he: אפשר אם אתה רוצה ששדה הקלט יבצע בדיקת איות אוטומטית תוך כדי כתיבה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
he: כאשר תפעיל את האפשרות הזאת שדה הקלט יגדל אנכית כאשר יתמלא.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
he: &הצג שמות אמתיים ליד הכינויים

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
he: פתח כרטיסיית כינויים בתצפית בעת הפעלת היישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
he: הודעה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
he: הודעה פרטית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
he: הכינוי בשימוש כעת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
he: הדגשות

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
he: אירוע בחדר הם שינויי מצבים או משתמשים עוזבים (או מצטרפים) לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
he: אירוע בחדר

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
he: אירועי יישום קוראים בכרטיסיות Konsole, כרטיסיות מצבי DCC או כרטיסיות יישום אחרות שלא קשורות ישירות לשיחות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
he: אירוע יישום

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
he: &אפשר יומן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
he: אפשר קבצי־יומן באותיות &קטנות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
he: &הוסף את שם המארח לשם קובץ היומן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
he: &נתיב קובץ היומן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
he: השתמש בעורך המערכת כדי לפתוח את היומן

en: Normal Users
he: משתמשים רגילים

en: Voice (+v)
he: קול (V+)

en: Halfops (+h)
he: אופ למחצה (h+)

en: Operators (+o)
he: אופים (o+)

en: Channel Admins (+p)
he: מנהלי החדר (+p)

en: Channel Owners (+q)
he: בעלי החדר (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
he: &פקודה להפעלה בעת לחיצה כפולה על כינוי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
he: מיין ללא תלות באותיות &רישיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
he: מיין לפי &פעילות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
he: מיין &לפי מצב משתמש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
he: (סדר כינויים מחדש על ידי גרירה)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
he: מצב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
he: הסבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
he: &אפשר תצוגה על המסך

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
he: תצוגה על ה&מסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
he: &צייר צלליות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
he: גופן תצוגה:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
he: הצג הודעות על ה&מסך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
he: &אם הכינוי שלי מופיע בהודעות חדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
he: ב&כל הודעה בחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
he: בפעילות &שאילתה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
he: כאשר אנשים עוזבים או &מצטרפים לחדר

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
he: אפשר צבעים מותאמים אישית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
he: צבע ה&טקסט:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
he: צבע ה&רקע:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
he: &הגדרות אחרות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
he: &משך:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
he: &מסך:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OSDDuration)
en:  ms
he:  מש

en: Default Identity
he: זהות ברירת־מחדל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
he: שם הכפתור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
he: פעולת הכפתור

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
he: הסר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
he: שם הכפתור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
he: פעולת הכפתור:

en: Interface
he: ממשק

en: Behavior
he: התנהגות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
he: הודעות

en: Chat Window
he: חלון שיחה

en: Nicklist Themes
he: ערכות נושא של כינויים

en: Colors
he: צבעים

en: Fonts
he: גופנים

en: Quick Buttons
he: כפתורים מהירים

en: Tabs
he: כרטיסיות

en: Connection
he: חיבור

en:  line |  lines
he[0]: שורה אחת
he[1]:  שורות

en:  nick |  nicks
he[0]:  כינוי
he[1]:  כינויים

en: Nickname List
he: רשימת כינויים

en: Command Aliases
he: קיצורי פקודות

en: Auto Replace
he: החלפה אוטומטית

en: Logging
he: יומן

en: Watched Nicknames
he: כינויים בתצפית

en: On Screen Display
he: תצוגה על המסך (OSD)

en: Warning Dialogs
he: חלונות הזהרה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
he: מראה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
he: השתמש בטקסט צבעוני

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
he: השתמש בֵּלֶדִים צבעוניים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
he: אפשרויות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
he: תן קדימות לחלון שיחת הגדשת צבעים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
he: מיקום:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
he: מעלה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
he: מטה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
he: שמאל

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
he: הצג &כפתורי סגירה על הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
he: מקם את כפתור הסגירה בצד &ימין של תצוגת הכרטיסיות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
he: מקוד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
he: העבר &התמקדות אל כרטיסיות חדשות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
he: העבר התמקדות אל &שאילתות חדשות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
he: עכבר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
he: לחיצה א&מצעית כדי לסגור כרטיסייה

en: Select Theme Package
he: בחר חבילת ערכת נושא

en: Failed to Download Theme
he: הורדת הערכה נכשלה

en: Theme archive is invalid.
he: ארכיב הערכה לא תקין.

en: Cannot Install Theme
he: אין אפשרות להתקין את הערכה

en: Do you want to remove %1?
he: האם ברצונך להסיר את %1?

en: Remove Theme
he: הסר ערכה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
he: &הסר ערכה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
he: סמל עבור משתמשים רגילים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
he: סמל עבור משתמשים "מרוחקים"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
he: סמל עבור אנשים עם קול

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
he: סמל עבור משתמשים עם הרשאות אופ למחצה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
he: סמל עבור משתמשים עם הרשאות OP

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
he: סמל עבור משתמשים עם הרשאות ניהול

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
he: סמל עבור משתמשים עם הרשאות בעלות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
he: תצוגה מקדימה:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
he: ... התקבלה הזמנה אל ערוץ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
he: ... שמירת את היומן תשמור רק את החלק הנראה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
he: ... יומן הולך להימחק

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
he: ... קיימת שאילתה פתוחה עבור המשתמש שברשימת ההתעלמויות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
he: ... מחליף חיבור אל שרת אחר באותה רשת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
he: ... יוצר חיבור חדש אל רשת שכבר מחוברת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
he: ... סוגר כרטיסייה של שרת

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
he: ... סוגר כרטיסיית חדר

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
he: ... סוגר כרטיסיית שאילתה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
he: ... סוגר כרטיסיית שיחה ישירה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
he: ... אין אפשרות למצוא מקור לרשימת הערוצים מהכרטיסייה הנוכחית

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
he: ... אתה החלטת להסתיר את התפריט

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
he: ... הצגה של חדרים עלולה לגרום לניתוק בגלל הגודל

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
he: ... הדבקה של כמויות טקסט גדולות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
he: ... יציאה מ־Konversation דרך לוח העגינה

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
he: ... אתה החלטת להתעלם מכינוי

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
he: ... אתה הפסקת להתעלם מכינוי

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
he: ... יוצא מ־Konversaion באמצע העברות קבצים ישירות

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
he: ... כמה תווים מהודעה הנוכחית לא תואמים את הקידוד הפעיל

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
he: ... סגירת החלון תקטין אותו אל לוח העגינה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
he: הצג חלון הזהרה כאשר...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
he: פקודה ל&ביצוע כאשר בעת לחיצה כפולה על איש־קשר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
he: &תדירות עדכון:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
he: הרשת לא פעילה. יתחבר באופן אוטומטי כאשר החיבור יחודש.

en: Error
he: שגיאה

en: Reconnection attempts exceeded.
he: מספר ניסיונות מרבי.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
he: אתה כבר מחובר אל %1. האם ברצונך לפתוח חיבור אחר?

en: Already connected to %1
he: אתה כבר מחובר אל %1

en: Create connection
he: צור חיבור

en: Switch Server
he: החלף שרת

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
he: אנא מלא את ה<b>זהות</b> שלך.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
he: אנא מלא את ה<b>שם האמתי</b> שלך.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
he: עליך לספק לפחות <b>כינוי</b> אחד.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
he: <qt> הזהות שלך "%1" לא הוגדרה כראוי: <br/>%2 </qt>

en: Identity Settings
he: הגדרות זהות

en: Edit Identity...
he: ערוך זהות...

en: Debug: %1
he: דיבאג: %1

en: Error: %1
he: שגיאה: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
he: השרת %1 לא נמצא: getNickName.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח בקשת DCC %1 אל השותף דרך שרת ה־IRC.

en: Awaiting acceptance by remote user...
he: מחכה לאישור מהצד השני...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
he: המשתמש %1 (ב־%2) מציע לך DCC %3

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
he: הצעת DCC %1 מאת %2

en: Accept
he: קבל

en: Reject
he: סרב

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
he: את דחית את הצעת DCC %1

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
he: בקשת DCC %1 נדחתה

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC SEND %1 אל הצד השני דרך שרת ה־IRC

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC %1 אל הצד השני דרך שרת ה־IRC

en: Could not open a socket for listening: %1
he: לא יכול לפתוח שקע (socket) להאזנה: %1

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
he: לוח לבן

[ctx: DCC extension]
en: Chat
he: שיחה

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
he: נוצרה שיחת DCC %1 עם %2.

en: Socket error: %1
he: שגיאת שקע: %1

en: Could not accept the client.
he: אין אפשרות לאשר את הלקוח.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
he: נוצרה שיחת DCC %1 עם %2.

en: Connection closed.
he: החיבור נסגר.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
he: האם ברצונך לסגור את DCC %1 עם %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
he: סגור DCC %1

en: Talking to yourself
he: אתה מדבר אל עצמך

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
he: ברירת מחדל (%1)

en: Usage
he: שימוש

en: Usage: %1ME text
he: שימוש: %1 ME טקסט

en: Unknown command.
he: פקודה לא מוכרת.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
he: התקבלה בקשת CTCO-%1 בלתי ידועה מאת %2

en: No vacant port
he: אין יציאה זמינה

en: Could not open a socket
he: לא יכול לפתוח שקע (socket)

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
he: שליחה פאסיבית

en: Open
he: פתח

en: Select Recipient
he: בחר יעד

en: Select nickname and close the window
he: בחר את הכינוי וסגור את החלון

en: Close the window without changes
he: סגור את החלון ללא שינויים

en: DCC Receive Question
he: שאלת קבלת DCC

en: O&riginal Filename
he: שם הקובץ ה&מקורי

en: Suggest &New Filename
he: הצע שם קובץ &חדש

en: Use as new default download folder
he: בתור תיקיית הורדה חדשה

en: &Resume
he: &המשך

en: R&ename
he: ש&נה שם

en: Status
he: מצב

en: Details
he: פרטים

en: DCC Send
he: שליחת DCC

en: DCC Receive
he: קבלת DCC

en:  (Reverse DCC)
he:  (מצב DCC הפוך)

en: Unknown server
he: שרת לא יודע

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
he: משתמש %1 ב־%2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
he: כן, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
he: לא

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
he: פחות משנייה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
he: שם הקובץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
he: שותף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
he: עצמי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
he: מצב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
he: התקדמות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
he: מיקום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
he: מיקום נוכחי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
he: גודל הקובץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
he: המשך:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
he: מהירות נוכחית:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
he: זמן העברה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
he: החל ב:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
he: הסתיים ב:

en: File
he: קובץ

en: Partner
he: שותף

en: Started At
he: התחיל ב...

en: Progress
he: התקדמות

en: Position
he: מיקום

en: Speed
he: מהירות

en: Sender Address
he: כתובת השולח

en: Remaining
he: נשאר

en: %1/sec
he: %1/ש

en: Queued
he: בתור

en: Preparing
he: מכין

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
he: מחכה

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
he: מתחבר

en: Receiving
he: מקבל

en: Sending
he: שולח

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
he: הסתיים

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
he: נכשל

en: Aborted
he: בוטל

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
he: בתור - העברה מחכה לאישור או דחייה שלך

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
he: מכין - העברה בודרת קבצים ברי חידוש

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
he: מכין - העברה מכינה את המידע להעברה

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
he: מחכה - ההעברה מחכה לצד השני לאישור או דחייה

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
he: מתחבר - העברה מתחברת לצד השני

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
he: מקבל - העברה מקבלת מידע מהצד השני

en: Sending - Transfer is sending data to partner
he: שולח - ההעברה שולחת מידע לצד השני

en: Done - Transfer has completed successfully
he: הסתיים - העברה התסיימה בהצלחה

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
he: נכשל - העברה הסתיימה עם "סיבה לא ידועה"

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
he: נכשל - ההעברה הסתיימה עם סיבה "%1"

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
he: בוטל - ההעברה בוטלה על ידי המשתמש

en: Incoming Transfers
he: העברות נכנסות

en: Outgoing Transfers
he: העברות יוצאות

en: DCC Status
he: מצב העברות

en: &Select All Items
he: &בחר את כל הפרטים

en: S&elect All Completed Items
he: ב&חר את כל הפרטים הושלמו

en: &Accept
he: &קבל

en: Start receiving
he: התחל את הקבלה

en: A&bort
he: &ביטול

en: Abort the transfer(s)
he: בטל את העברה

en: Resend
he: שלח מחדש

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
he: &נקה

en: Clear all selected Items
he: נקה את כל הפריטים שנבחרו

en: Clear Completed
he: העברה הושלמה

en: Clear Completed Items
he: נקה פריטים שהושלמו

en: &Open File
he: &פתח קובץ

en: Run the file
he: הפעל את הקובץ

en: Open Location
he: פתח מיקום

en: Open the file location
he: פתח את מיקום הקובץ

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
he[0]: אתה בחרת את הקובץ %1 להפעלה, האם ברצונך להמשיך?
he[1]: אתה בחרת %1 קבצים להפעלה, האם אתה בטוח שאתה רוצה להמשיך?

en: The admin has restricted the right to receive files
he: המנהל הגביל את ההרשאות לקבל קבצים

en: Invalid sender address (%1)
he: כתובת שולח לא תקינה (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
he: תעבורה לא נתמכת (גודל=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
he: <b>אין אפשרות ליצור את התיקייה או לא בר כתיבה.</b><br />תיקייה: %1<br />

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
he: <b>הקובץ בשימוש על ידי העברה אחרת.</b><br />%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
he: אין אפשרות ליצור מופע של KIO

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
he[0]: <b>קובץ חלקי כבר קיים:</b><br />%2<br />גודל הקובץ החלקי הוא בית אחד.<br />
he[1]: <b>קובץ חלקי כבר קיים.</b><br />%1<br />גודל הקובץ החלקי הוא %2 בתים<br />

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
he: <b>הקובץ כבר קיים.</b><br />%1 (%2)<br/> השולח מדווח על גודל של %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
he: <b>אין אפשרות לפתוח את הקובץ.<br />שגיאה: %1</b><br />%2<br />

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח אישור Reverse DCC SEND אל הצד השני דרך ה־IRC

en: Waiting for connection
he: מחכה לחיבור

en: Waiting for remote host's acceptance
he: ממתין לאישור השרת המרוחק

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח בקשת המשך עבור DCC RECV אל הצד השני דרך שרת ה־IRC.

en: Unexpected response from remote host
he: תגובה לא צפויה מהשרת

en: Could not accept the connection (socket error).
he: אין אפשרות לאשר את החיבור (שגיאת שקע, socket error).

en: Transfer error
he: שגיאת העברה

en: KIO error: %1
he: שגיאת: KIO: ‏  %1

en: Timed out
he: הזמן עבר

en: The admin has restricted the right to send files
he: המנהל מונע את האפשרות של שליחת קבצים

en: The url "%1" does not exist
he: הכתובת "%1" לא קיימת

en: Enter Filename
he: הכנס את שם הקובץ

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
he: <qt> הקובץ שאתה שולח אל <i>%1</i> לא מכיל שם קובץ. <br /> אנא הכנס את שם הקובץ המוגש לצד השני, או בטל את העברת הקובץ. </qt>

en: No filename was given
he: לא ניתן שם קובץ

en: Could not retrieve "%1"
he: לא יכול לקבל את "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
he: אין אפשרות לשלוח קוב בגודל 0 בתים.

en: DCC SEND request was rejected
he: בקשת שליחת DCC נדחתה

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
he: אין אפשרות לשלוח בקשת DCC SEND אל הצד השני דרך שרת ה־IRC.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
he: הפעולה הסתיימה בהצלחה. לא ייתכן כי זה קורה בחלון שגיאות.

en: Could not read from file "%1".
he: אין אפשרות לקרוא מהקובץ "%1".

en: Could not write to file "%1".
he: אין אפשרות לכתוב לקובץ "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
he: ארעה שגיאה חמורה אשר אי אפשר לצאת ממנה.

en: Could not open file "%1".
he: לא יכול לפתוח את הקובץ "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
he: הפעולה בוטלה באופן מפתיע.

en: The operation timed out.
he: עבר זמנה של הפעולה.

en: An unspecified error happened on close.
he: אירעה שגיאה לא מוכרת בעת הסגירה.

en: Unknown error. Code %1
he: שגיאה לא מוכרת. קוד %1

en: Columns
he: עמודות

en: Clear Image
he: נקה תמונה

en: Save As...
he: שמור בתור...

en: Freehand Drawing
he: ציור ביד חופשית

en: Draw a straight line
he: צייר קו ישר

en: Draw a rectangle
he: צייר מלבן

en: Draw an ellipse
he: צייר אליפסה

en: Draw text
he: צייר טקסט

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
he: בחירה

en: Eraser
he: מוחק

en: Fill a contiguous area with the foreground color
he: מלא שטח רצי, בצבע החזית

en: Draw an arrow
he: צייר חץ

en: Select a color from the image
he: בחר צבע מהתמונה

en: Save Image
he: שמור תמונה

en: Identities
he: זהויות

en: Server Password
he: ססמת שרת

en:  minute |  minutes
he[0]:  דקה
he[1]:  דקות

en: Change identity information
he: שנה מידע אודות הזהות

en: Discards all changes made
he: שכח מכל השינויים שנעשו

en: Add Identity
he: הוסף זהות

en: Identity name:
he: שם הזהות:

en: You need to give the identity a name.
he: עליך לתת שם לזהות.

en: Rename Identity
he: שנה שם לזהות

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
he: זוהי הזהות בשימוש, אם תמחק אותה הגדרות הרשת יחזרו לברירת המחדל. האם למחוק בכל זאת?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
he: האם אתה בטוח כי ברצונך למחוק את כל המידע אודות זהות זו?

en: Delete Identity
he: מחק זהות

en: Duplicate Identity
he: צור עותק של הזהות

en: You must add at least one nick to the identity.
he: עליך להוסיף לפחות כינוי אחד לזהות.

en: Please enter a real name.
he: אנא הכנס שם אמיתי.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
he: &זהות:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
he: הוסף

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
he: העתק

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
he: שנה שם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
he: &שם אמיתי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
he: כינוי

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
he: זיהוי אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
he: &שירות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
he: פקודה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
he: חשבון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
he: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
he: אם תסמן את האפשרות הזאת, כאשר אתה כותב את פקודת <b>/away</b>קו אופקי יופיע בחדר, המסמן את הנקודה בה אתה הלכת. משתמשי IRC אחרים לא יראו את הקו הזה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
he: סמן את המקום האחרון בחלונות השיחה כאשר אתה במצב מרוחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
he: הודעת "מרוחק" ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
he: כינוי מרוחק:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
he: אם תבחר באפשרות זו, Konversaion תעביר את הזהות הזאת למצב מרוחק כאשר השומר מסך מתחיל לעבוד, או כאשר עובר פרק זמן המוגדר מטה.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
he: מצב מרוחק אוטומטי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
he: קבע מרוחק אחרי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
he: של חוסר פעולה מצד המשתמש

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
he: אם תבחר באפשרות זו, Konversaion תבטל את סימון מרוחק עבור הזהות הזאת כאשר שומר המסך מפסיק או זוהתה פעולה כלשהי מצד המשתמש.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
he: חזור ממצב מרוחק כאשר יש פעילות מצד המשתמש

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
he: מתקדם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
he: &פקודת קדם במסוף:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
he: קבע קיד&וד:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
he: &זהות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
he: &סיבת עזיבה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
he: כאשר אתה עוזב שרת, ההודעה הזאת מוצגת לאחרים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
he: היישום Konversation הסתיים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
he: &סיבת עזיבה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
he: כאשר אתה עוזב חדר, ההודעה הזאת נשלחת לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
he: &סיבת "בעיטה":

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
he: כאשר בועטים אותך מחדר (בדרך כלל אופ), ההודעה הזאת נשלחת לחדר.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
he: המשתמש הלך.

en: Edit Channel Settings
he: ערוך את מאפייני החדר

en: Maximum users allowed in channel
he: הכמות המרבית של אנשים שיכולים להיות בחדר

en: Completion
he: השלמה

en: Possible completions: %1.
he: השלמות אפשריות: %1.

en: Channel Password
he: ססמת החדר

en: Channel User Limit
he: מגבלת ערוצי משתמש

en: Enter the new user limit for the channel:
he: קבע הגבלה על מספר המשתתפים בחדר.

en: You are now known as %1.
he: אתה ידוע כעת בתור %1.

en: %1 is now known as %2.
he: המשתמש %1 ידוע כעת בתור %2.

en: You have left channel %1.
he: אתה עזבת את החדר %1.

en: Kick
he: בעיטה

en: You have kicked yourself from channel %1.
he: אתה העפת את עצמך מהחדר %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
he: אתה העפת את עצמך מהחדר %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
he: אתה הועפת מהחדר %1 על ידי %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
he: אתה הועפת מהחדר %1 על ידי %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
he: אתה העפת את %1 מהחדר.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
he: אתה העפת את %1 מהחדר (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
he: המשתמש %1 הועף מהחדר על ידי %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
he: המשתמש %1 הועף מהחדר על ידי %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
he[0]: כינוי %1
he[1]: %1 כינויים

en: Topic
he: נושא

en: The channel topic is "%1".
he: נושא החדר הוא "%1"‏.

en: You set the channel topic to "%1".
he: אתה קבעת את נושא החדר אל "%1"‏.

en: %1 sets the channel topic to "%2".
he: המשתמש %1 קבע את נושא החדר אל "%2"‏.

en: You set a quiet on %1.
he: אתה נמצא במצב שקט ב־%1.

en: %1 sets a quiet on %2.
he: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר שקט ב־%2.

en: You remove the quiet on %1.
he: אתה מסיר את מצב החדר שקט ב־%1.

en: %1 removes the quiet on %2.
he: המשתמש %1 מסיר את מצב החדר שקט ב־%2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
he: אתה הענקת לעצמך הרשאת בעלות לחדר.

en: You give channel owner privileges to %1.
he: אתה הענקת למשתמש %1 הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
he: המשתמש %1 העניק לך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
he: המשתמש %1 העניק לך הרשאות בעלות על החדר למשתמש %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
he: אתה נטלת מעצמך הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel owner privileges from %1.
he: אתה נטלת ממשתמש %1 הרשאות בעלות על החדר.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
he: משתמש %1 נטל ממך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
he: משתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר.

en: You give channel admin privileges to yourself.
he: אתה הענקת לעצמך הרשאות ניהול לחדר.

en: You give channel admin privileges to %1.
he: אתה הענקת למשתמש %1 הרשאות ניהול לחדר.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
he: המשתמש %1 העניק לך הרשאות ניהול על החדר.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
he: המשתמש %1 העניק למשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel admin privileges from yourself.
he: אתה נטלת מעצמך הרשאת בעלות על החדר.

en: You take channel admin privileges from %1.
he: אתה נטלת ממשתמש %1 הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
he: המשתמש %1 נטל ממך הרשאת בעלות על החדר.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
he: המשתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת בעלות על החדר .

en: You give channel operator privileges to yourself.
he: אתה הענקת לעצמך הרשאות אופ על החדר.

en: You give channel operator privileges to %1.
he: אתה מעניק הרשאת אופ למשתמש %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
he: המשתמש %1 מעניק לך הרשאת אופ.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
he: המשתמש %1 מעניק הרשאת אופ למשתמש %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
he: אתה נוטל מעצמך הרשאת אופ.

en: You take channel operator privileges from %1.
he: אתה נוטל ממשתמש %1 הרשאת אופ.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
he: המשתמש %1 נוטל ממך הרשאת אופ.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
he: המשתמש %1 נטל ממשתמש %2 הרשאת אופ.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
he: אתה נתת לעצמך אופ למחצה.

en: You give channel halfop privileges to %1.
he: אתה מעניק הרשאות אופ למחצה אל %1.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
he: אתה קבעת את מצב החדר אל "צבעים אסורים".

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
he: המשתמש "%1" קבע את מצב החדר אל "צבעים אסורים".

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
he: אתה קבע את המצב "אפשר קודי צבעים".

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
he: המשתמש %1 ביטל את המצב "אפשר קודי צבעים".

en: You switch on 'topic protection'.
he: אתה שינית מצב של "הגנת נושא".

en: %1 switches on 'topic protection'.
he: המשתמש %1 שינה מצב של "הגנת נושא".

en: You switch off 'topic protection'.
he: אתה ביטלת את "הגנת נושא".

en: %1 switches off 'topic protection'.
he: המשתמש %1 ביטל את "הגנת הנושא".

en: You set the channel key to '%1'.
he: אתה קבעת את מפתח החדר אל "%1".

en: %1 sets the channel key to '%2'.
he: המשתמש %1 קבע את מפתח החדר אל "%2".

en: You remove the channel key.
he: אתה הסרת את מפתח החדר.

en: %1 removes the channel key.
he: המשתמש %1 מסיר את מפתח החדר.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
he[0]: אתה הגבלת את החדר אל כינוי אחד.
he[1]: אתה הגבלת את החדר אל %1 כינויים.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
he[0]: המשתמש %2 הגביל את החדר אל כינוי אחד.
he[1]: המשתמש %2 הגבלת את החדר אל %1 כינויים.

en: You remove the channel limit.
he: אתה מסיר את הגבלת הערוץ.

en: You set the channel mode '%1'.
he: אתה קבעת את מצב החדר אל "%1".

en: %1 sets the channel mode '%2'.
he: המשתמש %1 קבע את מצב החדר אל "%2".

en: You set channel mode +%1
he: אתה קבעת את מצב החדר אל +%1

en: %1 sets channel mode +%2
he: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר אל +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
he: אתה מסיר את מצב החדר "%1".

en: %1 removes the channel mode '%2'.
he: המשתמש %1 מסיר את מצב החדר "%2".

en: You set channel mode -%1
he: אתה קבעת את מצב החדר אל -%1

en: %1 sets channel mode -%2
he: המשתמש %1 קבעת את מצב החדר אל -%2

en: You have to be an operator to change this.
he: עליך להיות אופ כדי לבצע את זה.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
he: רק אופ יכול לשנות את נושא החדש. %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
he: אין הודעות מאנשים חיצוניים. %1

en: Secret channel.  %1
he: חדר סודי. %1

en: Invite only channel.  %1
he: חדר עם הזמנה בלבד. %1

en: Private channel.  %1
he: חדר פרטי. %1

en: Moderated channel.  %1
he: חדר ממודר. %1

en: Protect channel with a password.
he: הגן על החדר עם ססמה.

en: Set user limit to channel.
he: קבע הגבלה על מספר המשתתפים בחדר.

en: Do you want to leave %1?
he: האם ברצונך לעזוב את %1?

en: Leave Channel
he: עזוב חדר

en: Identity Default ( %1 )
he: זהות ברירת־המחדל (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
he: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
he: &חדר:

en: Channel Name
he: שם החדר

en: Channel Topic
he: נושא החדר

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
he: רשימת החדרים

[ctx: save list]
en: Save &List...
he: ש&מור רשימה...

en: Click here to save the channel list.
he: לחץ לשמירת רשימת הערוצים.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
he: &רענן רשימה

en: Click here to refresh the channel list.
he: לחץ כאן לרענון רשימת הערוצים.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
he: &הצטרף אל חדר

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
he: לחץ כאן להצטרפות אל חדר. כרטיסייה חדשה תיווצר עבור החדר הזה.

en: Refreshing.
he: מרענן

en: Channels: %1 (%2 shown)
he: חדרים: %1 (%2 מוצגים)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
he:  משתמשים לא ייחודיים: %1 (מתוכם %2 מוצגים)

en: Save Channel List
he: שמור את רשימת החדרים

en: Konversation Channel List: %1 - %2
he: רשימת החדרים של Konversation: %1- %2

en: Join Channel
he: הצטרף אל חדר

en: Channel List for %1
he: רשימת החדרים עבור %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
he: &מרב המשתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
he: &מינימום משתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
he: &חדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
he: &נושא

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
he: הכנס כאן מחרוזת סימון.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
he: חפש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
he: &ביטוי רגולרי

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
he: ללא הגבלה

en: Operator
he: אופ

en: Admin
he: מנהל

en: Owner
he: בעלים

en: Half-operator
he: אופ למחצה

en: Has voice
he: יש לו קול

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
he: התקבלה בקשת CTCP-PING מאת %1 אל חדר %2, שולח תשובה.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
he: התקבלה בקשת CTCP-%1 מאת %2, שולח תשובה.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
he: התקבלה בקשת גרסה מאת %1 אל חדר %2.

en: Received Version request from %1.
he: התקבלה בקשת גרסה מאת %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC SEND לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC ACCEPCT לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC RESUME לא תקנית מאת %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC CHAT לא תקנית מאת %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
he: התקבלה פקודת DCC לא ידועה %1 מאת %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
he: התקבלה בקשת CTCP-%1 לא ידועה מאת %2 אל חדר %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
he: התקבלה בקשת CTCP-%1 בלתי ידועה מאת %2.

en: -%1 to %2- %3
he: -%1 אל %2- %3

en: second | seconds
he[0]: שנייה אחת
he[1]: שניות

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
he: התקבלה בקשת CTCP-ping מאת %1, והיא: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
he: התקבלה תשובת CTCP-%1 מאת %2, והיא: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
he: התקבל DH1080_INIT מאת %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
he: התקבל DH1080_FINISH מאת %1

en: %1 invited you to channel %2.
he: המשתמש %1 הזמין אותך אל חדר %2.

en: You have set personal modes: %1
he: אתה קבעת מצב פרטי: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
he: המשתמש %1 שינה את המצבים הפרטיים שלך: %2

en: %1 sets mode: %2
he: המשתמש %1 קובע מצב: %2

en: Your personal modes are:
he: המצבים האישיים שלך הם:

en: Channel modes:
he: מצבי חדר:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
he[0]: מוגבל אל המשתמש %1
he[1]: מוגבל %1 למשתמשים

en: URL
he: כתובת

en: Channel URL: %1
he: כתובת הערוץ: %1‎

en: Created
he: נוצר

en: This channel was created on %1.
he: החדר הזה נוצר בתאריך %1.

en: %1 is logged in as %2.
he: המשתמש %1 מחובר בתור %2.

en: Names
he: שמות

en: The channel %1 has no topic set.
he: לחדר "%1" אין נושא.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
he: נושא החדר עבור %1 הוא "%2"‎

en: The topic was set by %1 on %2.
he: הנושא נקבע על ידי %1‎ בתאריך %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
he: הנושא עבור %1 נקבע על ידי %2 בתאריך %3.

en: %1 is actually using the host %2.
he: המשתמש %1 בעצם משתמש בשרת %2.

en: %1: No such nick/channel.
he: אין כזה כינוי או חדר: %1.

en: No such nick: %1.
he: אין כזה כינוי: %1.

en: %1: No such channel.
he: אין כזה חדר: %1.

en: Nickname already in use, try a different one.
he: הכינוי כבר בשימוש. אנא נסה אחד אחר.

en: Nickname already in use. Trying %1.
he: הכינוי כבר בשימוש. מנסה את %1.

en: You are not on %1.
he: אתה לא נמצא ב־%1.

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
he: עליך להיות אופ ב־%1 כדי לבצע את זה.

en: You are now an IRC operator on this server.
he: אתה כעת אופ בשרת IRC זה.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
he: המארח "%1" הוא המארח המוסתר שלך (נקבע על ידי השירותים).

en: Away
he: מרוחק

en: %1 is away: %2
he: המשתמש %1 מרוחק: %2

en: You invited %1 to channel %2.
he: אתה הזמנת את %1 אל חדר %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
he: המשתמש %1 כרגע %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
he: הכתובת %1 (%2) היא: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
he: אין אפשרות לבדוק את הכתובת עבור %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
he: המשתמש %1 הוא משתמש מזוהה.

en: %1 is using a secure connection.
he: %1 משתמש בחיבור מאובטח.

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
he: המשתמש %1 הוא %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
he:  (מרוחק)

en: %1 is a user on channels: %2
he: המשתמש %1 הוא משתמש בחדרים: %2

en: %1 has voice on channels: %2
he: המשתמש %1 יש לו קול בחדרים: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
he: המשתמש %1 הוא אופ למחצה בחדרים: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
he: המשתמש %1 הוא אופ בחדרים: %2

en: %1 is owner of channels: %2
he: המשתמש %1 הוא הבעלים בחדר: %2

en: %1 is admin on channels: %2
he: המשתמש %1 הוא מנהל בחדר: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
he: המשתמש %1 מחובר דרך %2 ‎‏(%3).

en: %1 is available for help.
he: %1 זמין לעזרה.

en: %1 is an IRC Operator.
he: המשתמש %1 הוא אופ.

en: 1 day | %1 days
he[0]: יום אחד
he[1]: %1 ימים

en: 1 hour | %1 hours
he[0]: שעה אחת
he[1]: %1 שעות

en: 1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה אחת
he[1]: %1 דקות

en: 1 second | %1 seconds
he[0]: שנייה אחת
he[1]: %1 שניות

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
he: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 ימים, %3 שעות, %4 דקות, %5 שניות.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
he: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 שעות, %3 דקות, %4 שניות.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
he: המשתמש %1 לא פעיל במשך %2 דקות, %3 שניות.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
he[0]: המשתמש %2 לא פעיל במשך שנייה אחת.
he[1]: המשתמש %2 לא פעיל במשך %1 שניות.

en: %1 has been online since %2.
he: המשתמש %1 מחובר מאז %2.

en: Userhost
he: מארח המשתמש

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
he: ‏%1%2 הוא ‎‎%3%4.

en:  (IRC Operator)
he:  (אופ IRC)

en:  (away)
he:  (מרוחק)

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
he[0]: %2 (%1 משתמש): %3
he[1]: %2 (%1 משתמשים): %3

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
he: (לא יודע)

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
he: המשתמשים %1 נקבעו על ידי %2 בתאריך %3

en: No such server: %1.
he: אין שרת כזה: %1.

en: %1 is currently unavailable.
he: המשתמש %1 כרגע לא זמין.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
he: הכינוי %1 כבר בשימוש. מנסה את %2.

en: %1: Unknown command.
he: פקודה לא מוכרת: %1.

en: Not registered.
he: לא רשום.

en: %1: This command requires more parameters.
he: הפקודה %1 דורשת יותר ארגומנטים.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
he: אין אשפרות להתחבר של %1: הערוץ מוגן ססמה וסופקה ססמה לא נכונה או לא סופקה ססמה כלל.

en: You are now logged in as %1.
he: אתה מחובר כעת בתור %1.

en: SASL authentication successful.
he: אימות SASL עבר בהצלחה

en: SASL authentication attempt failed.
he: אימות SASL נכשל.

en: SASL authentication aborted.
he: אימות  ְSASL בוטל.

en: Channel Invites
he: הזמנות של חדרים

en: Join
he: הצטרף

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
he: תמיד התעלם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
he: חיבור:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
he: &ססמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
he: שם מתחם:

en: Away&nbsp;Message:
he: הודעת&nbsp;מרוחק:

en: (unknown)
he: (לא יודע)

en: Online&nbsp;Since:
he: מחובר&nbsp;מאז:

en: Watched Nicks Online
he: רשימת כינויים מחוברים בתצפית

en: &Add Nickname...
he: &הוסף כינוי...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
he: לחץ כאן כדי להוסיף כינוי אל רשימת הכינויים שמופיעים במסך זה.

en: &Remove Nickname
he: &הסר כינוי

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
he: לחץ כאן כדי להסיר כינוי מרשימת הכינויים שמופיעים במסך זה.

en: Open &Query
he: פתח &שאילתה

en: &Join Channel
he: &הצטרף אל חדר

en: Network/Nickname/Channel
he: שם הרשת/כינוי/חדר

en: Additional Information
he: מידע נוסף

en:  online via %1
he:  מחובר דרך %1

en:  since %1
he:  מאז %1

en:  Voice
he:  קול

en:  HalfOp
he:  אופ למחצה

en:  Operator
he:  אופ

en:  Owner
he:  בעלים

en:  Admin
he:  מנהל

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
he: ההודעה ששלחת כוללת תווים שלא קיימים במערך התווים שלך. אם תבחר להמשיך התווים יומרו בסימני שאלה ???.

en: Encoding Conflict Warning
he: הזהרת התנגשות מערכי תווים

en: Raw
he: גלמי

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
he: שימוש:  %1JOIN <ערוץ> [ססמה]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
he: שימוש:  %1KICK <כינוי> [סיבה]

en: %1KICK only works from within channels.
he: הפקודה %1KICK פועלת רק בערוצים.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
he: הפקודות %1PART וגם %1LEAVE ללא ארגומנטים פועלות רק בתוך ערוץ בשאילתה.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
he: הפקודה %1PART ללא שם ערוץ פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
he: הפקודה %1TOPIC ללא ארגומנטים פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
he: הפקודה %1TOPIC ללא שם הערוץ פעילה רק בתוך ערוץ.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
he: הפקודה %1NAMES ללא מטרה עלולה לנתק אותך מהשרת. הגדר "*" אם באמת אתה מתכוון לזה.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
he: שימוש: %1close [חלון] סוגר כרטיסיית ערוץ או שאילתה, או הכרטיסייה הנוכחית אם לא הוגדרה אחת.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
he: שימוש: %1NOTICE <מקבל> <הודעה>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
he: שולח בקשת "%1" אל %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
he: הפקודה %1ME פעילה רק בתוך ערוצים, שאילתות או כרטיסיית העברה ישירה (DCC).

en: You need to specify a recipient.
he: עליך להגדיר מקבל.

en: You cannot open queries to channels.
he: אין אפשרות לפתוח שאילתות אל ערוצים.

en: You need to specify a message.
he: עליך לספק הודעה.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
he: שולח בקשת CTCP-%1 אל %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
he: שימוש: ‎%1AME [-LOCAL]‎ טקסט

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
he: שימוש: ‎%1AMSG [-LOCAL]‎ טקסט

en: Usage: %1OMSG text
he: שימוש: ‎%1OMSG [-LOCAL]‎ טקסט

en: Sending notice "%1" to %2.
he: שולח בקשת "%1" אל %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
he: שימוש: ‎%1NOTICE טקסט

en: Usage: %1QUOTE command list
he: שימוש: ‎%1QUOTE רשימת פקודות

en: Usage: %1SAY text
he: שימוש: ‎%1SAY טקסט

en: File "%1" does not exist.
he: הקובץ "%1" לא קיים.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
he: שימוש: %1DCC ‏[SEND [כינוי [קובץ]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
he: שימוש: %1DCC ‏[GET [כינוי [קובץ]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
he: שימוש: %1DCC ‏[CHAT [כינוי]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
he: שימוש: %1DCC ‏[WHITEBOARD [כינוי]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
he: פקודה לא מזוהה %1DCC %2. הפקודות האפשריות הן: SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
he: שימוש: %1INVITE ‏<כינוי> [ערוץ]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
he: הפקודה %1INVITE ללא ערוץ פועלות רק בתוך ערוצים.

en: %1 is not a channel.
he: השם %1 הוא לא חדר.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
he: שימוש: %1EXEC ‏[‎-SHOWPATH] <תסריט> [רשימת ארגומנטים]

en: The script name may not contain "../".
he: שם התסריט לא יכול להכיל ‎"../"‎.

en: The notify list is currently empty.
he: רשימת ההודעות כרגע ריקה.

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
he: הכנס שם משתמש וססמה עבור הרשאות אופ של IRC:

en: IRC Operator Password
he: ססמת אופ של IRC

en: Added %1 to your ignore list.
he: המשתמש %1 הוסף אל רשימת ההתעלמות שלך.

en: Ignore
he: התעלם

en: Removed %1 from your ignore list.
he: המשתמש %1 הוסר מרשימת ההתעלמות שלך.

en: Current encoding is: %1
he: הקידוד הנוכחי הוא: %1

en: Switched to %1 encoding.
he: נבחר הקידוד %1.

en: %1 is not a valid encoding.
he: הקידוד %1 הוא לא קידוד תקני.

en: Unable to set an encryption key for %1.
he: אין אפשרות לקבוע מפתח הצפנה עבור %1.

en: The key for %1 has been set.
he: נקבע מפתח עבור %1.

en: The key for %1 has been deleted.
he: המפתח עבור %1 נמחק.

en: No key has been set for %1.
he: לא נקבע מפתח עבוד %1.

en: The key for %1 is "%2".
he: המפתח עבור %1 הוא "%2".

en: Do you want to close your query with %1?
he: האם ברצונך לסגור את השאילתה עם משתמש %1?

en: Close Query
he: סגור את השאילתה הזאת

en: Warning
he: אזהרה

en: Server found, connecting...
he: השרת נמצא, מתחבר...

en: Closing capabilities negotiation.
he: סוגר את ניהול היכולות

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
he: ניהול היכולות כשל: כנראה לא נתמך על ידי השרת.

en: SASL capability denied or not supported by server.
he: יכולת SASL נדחתה או לא נתמכת על ידי השרת.

en: SSL Connection Error
he: שגיאת חיבור SSL

en: SSL Connection Warning
he: הזהרת חיבור SSL

en: Delayed connect aborted.
he: חיבור מושהה בוטל.

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
he: אף אחד מהכינויים בזהות "%1" מתקבלים על ידי החיבור "%2".
    אנא הכניס אחד חדש או לחץ בטל להתנתק:

en: Nickname error
he: שגיאת כינוי

en: Select File(s) to Send to %1
he: בחר קובץ או קבצים לשליחה אל %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC SEND לא תקנית מאת %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
he: המשתמש %1 מבקש לשלוח לך את "%2" (%3)...

en: unknown size
he: גודל לא יודע

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
he: התקבלה בקשת DCC CHAT לא תקנית מאת %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
he: מבקש מ־%1 לקבל את הקובץ "%2" לשליחה (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
he: מבקש מ־%1 לקבל באופן פאסיבי את הקובץ "%2" לשליחה (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
he: מבקש מ־%1 לקבל את %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
he: התקבלה הודעת אישור על DCC פאסיבי לא תקנית מאת %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
he: התקבלה הודעת אישור על DCC פאסיבי לא תקנית עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
he: ממשיך את ההורדה של "%1" מ־%2 ממשיך ב־%3 מאת %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
he: התקבלה בקשת המשך לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
he: ממשיך את השליחה של "%1" אל %2 מתחיל ב־%3% מתוך %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
he: התקבלה בקשת המשך לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
he: התקבלה בקשת דחייה לא תקינה עבור "%1" מאת %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
he: התקבלה בקשת דחייה לא תקינה מאת %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
he: ההורדה של "%1" מאת %2 הסתיימה.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
he: ההורדה של "%1" מאת %2 נכשלה. סיבה: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
he: השליחה של "%1" אל %2 הסתיימה.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
he: השליחה של "%1" אל %2 נכשלה. סיבה: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
he: שולח את "%1" אל %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
he: מוריד את "%1" (%2) מאת %3...

en: %1 is online (%2).
he: המשתמש %1 מחובר (%2).

en: %1 went offline (%2).
he: המשתמש %1 כבר לא מחובר (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
he: שגיאה: אין אפשרות למצוא את התסריט "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
he: שגיאה: אין אפשרות להפעיל את התסריט "%1". אנא בדוק הרשאות.

en: Gone away for now
he: הלכתי לרגע קט

en: You are now marked as being away (reason: %1).
he: אתה כעת מסומן בתור מרוחק (סיבה: %1).

en: You are now marked as being away.
he: אתה כעת מסומן בתור מרוחק.

en: You are no longer marked as being away.
he: אתה כבר לא מסומן כמרוחק.

en: You are not marked as being away.
he: אתה לא מסומן בתור מרוחק.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
he: העברת מפתחות ראשונית עם %1 כשלה.

en: Unable to perform key exchange with %1.
he: אין אפשרות לבצע החלפת מפתחות ראשית עם %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
he: אין אפשרות לפענח את DH1080_INIT של %1. החלפת מפתחות כשלה.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
he: המפתח נקבע וכל ההודעות שלך יוצפנו, שולח DH1080_FINISH אל %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
he: אין אפשרות לסיים את החלפת המפתחות עם %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
he: פוענח בהצלחה חלק ה־DH1080_FINISH שנשלח על ידי %1. המפתח שלך נקבע וכל ההודעות שלך יוצפנו מעכשיו.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
he: נכשלה הפענוח של DH1080_FINISH הנשלח על ידי %1. החלפת מפתחות כשלה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
he: &שרת:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
he: כתובת השרת, או מספר ה־IP של השרת. irchelp.org מחזיק את רשימת השרתים.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
he: &יציאה:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
he: הכנס את מספר היציאה הנדרשת לחיבור לשרת. עבור רב השרתים זה צריך להיות <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
he: חיבור &מאובטח (SSL)

en: Change network information
he: שנה מידע אודות הרשת

en: Edit Server
he: ערוך שרת

en: Add Channel
he: הוסף חדר

en: Edit Channel
he: ערוך חדר

en: The server address is required.
he: כתובת השרת היא חובה.

en: The channel name is required.
he: שם החדר הוא חובה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
he: שם הרשת:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
he: זהות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
he: &ערוך...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
he: פקודות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
he: שרתים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
he: הצטרף אוטומטית אל חדרים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
he: &התחבר בעת הפעלת היישום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
he: ה&וסף...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
he: &ערוך...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
he: מחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
he: הוסף...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
he: ע&רוך...

en: C&onnect
he: &התחבר

en: Connect to the server
he: התחבר אל השרת

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
he: לחץ כאן להתחברות לרשת IRC ולחדר.

en: New Network
he: רשת חדשה

en: Edit Network
he: ערוך רשת

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
he: אין באפשרות למחוק את %1.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
he[0]: אין באפשרותך למחוק את השרת נבחר.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.
he[1]: אין באפשרותך למחוק את השרתים הנבחרים.
    
    הרשת %2 צריכה להכיל לפחות שרת אחד.

en: Do you really want to delete the selected entries?
he: האם באמת ברצונך למחוק את הכניסות הנבחרות?

en: Do you really want to delete %1?
he: האם ברצונך להסיר את %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
he: לחץ כאן להגדרת רשת חדשה, כולל השרת להתחברות, והחדרים להצטרפות אוטומטית בעת החיבור.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
he: &חדש...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
he: &מחק

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
he: רשת

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
he: זהות

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
he: חדרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
he: &הצג בעת הפעלת היישום

en: Author
he: יוצר

en: Konsole
he: מסוף - Konsole

en: A user-friendly IRC client
he: לקוח IRC ידידותי למשתמש

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
he: היישום Konversation הוא לקוח IRC, ראשי תיבות של Internet Relay Chat.
    פגוש חברים, הכר חברים חדשים ובזבז את זמנך הפנוי בשיחה על הנושא האהוב אליך.

en: Original Author, Project Founder
he: כותב מקורי, מקים הפרויקט

en: Maintainer
he: מתחזק

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
he: מתחזק, מתאם שחרורים, ממשק משתמש, ניהול פרוטוקול, מצב מרוחק אוטומטי

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
he: תמיכה ב־DCC, שיפורי קידודים,  תצוגה על המסך

en: Protocol handling, Input line
he: ניהול פרוטוקול, שורת קלט

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
he: תמיכה ב־Blowfish, תמיכה ב־SSL, הסבה אל KNetwork, צביעת שמות, תמיכה בערכות של כינויים

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
he: אינטגרציה עם KAddressBook/Kontact, וכמו כן refactoring

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
he: הסבה של העברה ישירות אל KDE 4, שיפורים בתחום העברות ישירות

en: Website hosting
he: מארח האתר

en: Website maintenance
he: תחזוקת האתר

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
he: הרחבת מצבים מרובים, מיקום סגירת החלון, יישום של תצוגה על המסך

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
he: תיעוד, שיפור רשימות תצפית, הרחבת דפדפן מותאם אישית

en: Color configurator, Highlight dialog
he: תצורת צבע, חלון הדגשת תחביר

en: DCOP interface
he: ממשק DCOP

en: Non-Latin1-Encodings
he: קידודים שהם לא Latin1

en: Konsole part view
he: תצוגת רכיב Konsole

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
he: חיבור מהיר, הסבה אל תצוגה על המסך חדשה, עוד שיפורים ותיקוני באגים

en: A Handful of fixes and code cleanup
he: הרבה תיקוני באגים, וניקוי קוד

en: Drag&Drop improvements
he: שיפורי גרירה

en: Artwork
he: אומנות

en: Firefox style searchbar
he: שדה חיפוש בסגנון Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
he: מצבים גולמיים, קיבוץ כרטיסיות פר שרת, רשימות נידויים

en: System tray patch
he: טלאי מגש מערכת

en: Bug fixes
he: תיקוני באגים

en: Extended user modes patch
he: טלאי של מצבי משתמש מורחבים

en: Close visible tab with shortcut patch
he: סגירת הכרטיסייה המוצגת על ידי קיצור

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
he: עבור בין הכרטיסיות בעזרת הגלגלת של העכבר

en: Channel ownership mode patch
he: טלאי למצב בעלות על חדר

en: Option to enable IRC color filtering
he: אפשרות להפעלה של סינון צבעי IRC

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
he: תיקוני באגים, תצוגת מסך, ניקוי נושאים

en: Sysinfo script
he: תסריט Sysinfo

en: Auto-join context menu
he: תפריט חיבור מחדש

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
he: תיקונים רבים, הסבת ההצפנה אל QCA2, הוספת תמיכה של DH1080 בהחלפת המפתחות.

en: Bug fixes and enhancements.
he: תיקוני באגים ושיפורים.

en: Various bug fixes and enhancements.
he: תיקוני באגים ושיפורים.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
he: תמיכה ב־KStatusNotifierItem, תמיכה ב־KIdleTime שיפורים נוספים

en: irc:// URL or server hostname
he: כתובת ‎irc://‎ או שם שרת

en: Server to connect
he: שרת להתחברות

en: Port to use
he: יציאה לשימוש

en: Channel to join after connection
he: חדר להצטרפות אחרי החיבור

en: Nickname to use
he: כינוי לשימוש

en: Password for connection
he: ססמה לחיבור

en: Use SSL for connection
he: השתמש בחיבור מאובטח לחיבור (SSL)

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
he: בטל חיבורים אוטומטיים אל רשתות כלשהן

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
he: יוצא ומפעיל מחדש את Konversation (אם מופעל, אחרת אין לזה משמשעות)

en: &Server List...
he: &רשימת שרתים...

en: Manage networks and servers
he: ניהול רשתות ושרתים

en: Quick &Connect...
he: &חיבור מהיר...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
he: הכנס את כתובת שרת ה־IRC להתחברות

en: &Reconnect
he: &התחבר מחדש

en: Reconnect to the current server.
he: התחבר מחדש אל השרת.

en: &Disconnect
he: &התנתק

en: Disconnect from the current server.
he: התנתק מהשרת הנוכחי.

en: &Identities...
he: &זהויות...

en: Manage your nick, away and other identity settings
he: נהל את הכינוי שלך במצב "מרוחק", והגדרות זהויות אחרות

en: &Watched Nicks
he: כינויים ב&תצפית

en: &DCC Status
he: &מצב העברות DCC

en: &Open Logfile
he: &פתח קובץ יומן

en: Open the known history for this channel in a new tab
he: פתח את ההיסטוריה הידועה עבור חדר זה בכרטיסייה חדשה

en: &Channel Settings...
he: &הגדרת חדר...

en: Open the channel settings dialog for this tab
he: פותח את הגדרות החדר עבור כרטיסייה זו

en: Channel &List
he: &רשימת חדרים

en: Show a list of all the known channels on this server
he: הצג את רשימת על החדרים בשרת זה

en: &URL Catcher
he: &תופס כתובות

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
he: רשימה של כל הכתובות שהוזכרו לאחרונה בכרטיסייה חדשה

en: New &Konsole
he: &מסוף חדש

en: Open a terminal in a new tab
he: פתח מסוף בכרטיסייה חדשה

en: &Next Tab
he: &כרטיסייה הבאה

en: &Previous Tab
he: &כרטיסייה קודמת

en: Close &Tab
he: סגור &כרטיסייה

en: Next Active Tab
he: כרטיסייה פעילה הבאה

en: Move Tab Up
he: העבר כרטיסייה מעלה

en: Move Tab Down
he: העבר כרטיסייה מטה

en: Move Tab Right
he: העבר כרטיסייה ימינה

en: Move Tab Left
he: העבר כרטיסייה שמאלה

en: Rejoin Channel
he: הצטרף מחדש אל החדר

en: Enable Notifications
he: אפשר הודעות

en: Join on Connect
he: הצטרף בעת התחברות

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Set Encoding
he: קבע קידוד

en: Go to Tab %1
he: עבור אל כרטיסייה %1

en: Clear &Marker Lines
he: נקה שורות &סימון

en: Clear marker lines in the current tab
he: נקה שורות &סימון

en: &Clear Window
he: &נקה חלון

en: Clear the contents of the current tab
he: נקה את התוכן של הכרטיסייה הנוכחית

en: Clear &All Windows
he: נקה את &כל החלונות

en: Clear the contents of all open tabs
he: נקה את התוכן של כל הכרטיסיות הפתוחות

en: Global Away
he: מצג מרוחק גלובאלי

en: &Join Channel...
he: &הצטרף אל חדר...

en: &IRC Color...
he: &צבעים של IRC...

en: Set the color of your current IRC message
he: קבע את הצבע של הודעת ה־IRC הנוכחית

en: &Marker Line
he: &שורת סימון

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
he: הוסף קו אופקי בכרטיסייה הנוכחית שרק אתה יכול לראות

en: Special &Character...
he: &תו מיוחד...

en: Insert any character into your current IRC message
he: הכנס תו כלשהו אל הודעת ה־IRC שלך

en: Close &All Open Queries
he: סגור את &כל השאילתות הפתוחות

en: Show Nicklist
he: הצג רשימת כינויים

en: Show/Hide Konversation
he: הצג או הסתר את Konversation

en: Enable On Screen Display
he: אפשר תצוגה על המסך

en: Bookmarks
he: מועדפים

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
he: <qt> יש לך העברה ישירה של קובץ פעילה. האם ברצונך לצאת מ־<b>Konversaion</b>? </qt>

en: Confirm Quit
he: אישור יציאה

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
he: <qt> האם אתה בטוח כי ברצונך לצאת מ־<b>konversation</b>? </qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
he: <p> סגירת החלון הראשי תשאיר את Konversation רצה במגש המערכת. השתמש בפקודת <b>יציאה</b> מתפריט <b>Konversation</b> בכדי לצאת מהיישום. </p>

en: Docking in System Tray
he: עוגן במגש המערכת

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
he: <qt> זה יחביא את שורת התפריט לגמרי. באפשרותך להציג אותה שוב על ידי הפקודה: %1. </qt>

en: Toggle Notifications
he: אפשר או בטל הודעות

en: Toggle Away Globally
he: קבע או בטל מרוחק באופן גלובלי

en: Insert &IRC Color...
he: &הכנס צבע של IRC...

en: Insert Special &Character...
he: הכנס &תו מיוחד...

en: Insert &Marker Line
he: הכנס &שורת סימון

en: &Channel List
he: &רשימת חדרים

en: Set &Away Globally
he: קבע &מרוחק באופן גלובלי

en: Server List
he: רשימת שרתים

en: %1 joined %2
he: המשתמש %1 הצטרף אל %2

en: %1 parted %2
he: המשתמש %1 עזב  את %2

en: %1 quit %2
he: המשתמש %1 יצא מ־%2

en: %1 changed nickname to %2
he: המשתמש %1 שינה את הכינוי שלו אל %2

en: %1 wants to send a file to you
he: המשתמש %1 רוצה לשלוח לך קובץ

en: %1 has started a conversation (query) with you.
he: המשתמש %1 התחיל שיחה (שאילתה) אתך.

en: You are kicked by %1 from %2
he: אתה נזרקת על ידי %1 מ־%2

en: %1 started a DCC chat with you
he: המשתמש %1 התחיל בשיחת DCC אתך

en: [HighLight] (%1) *** %2
he: [הדגשה] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
he: ההתחברות אל %1 נכשלה

en: You have joined %1.
he: אתה הצטרפת אל %1‏‎.

en: Reset...
he: אפס...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
he: סגור

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
he: שורות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
he: בתים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
he: כמות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
he: שורות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
he: בתים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
he: מקבל:

en: Quick Connect
he: חיבור מהיר

en: &Server host:
he: &שרת המארח:

en: Enter the host of the network here.
he: הכנס כאן את השם של הרשת.

en: The port that the IRC server is using.
he: היציאה ששרת ה־IRC משתמש.

en: &Nick:
he: &כינוי:

en: The nick you want to use.
he: הכינוי שברצונך להשתמש.

en: P&assword:
he: &ססמה:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
he: אם שרת ה־IRC שלך דורש ססמה הכנס אותה כאן (רב השרתים לא מצריכים ססמה).

en: &Use SSL
he: &השתמש ב־SSL

en: Lag: Unknown
he: פער: לא ידוע

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
he: כל התקשורת עם השרת מוצפנת. זה גורם לכמה אנשים קשה לקרוא את הקשורות שלך.

en: Lag: %1 ms
he: פער: %1 מש'

en: Lag: %1 s
he: פער: %1 ש'

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
he: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 ימים, %3 שעות, %4 דקות ו־%5 שניות.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
he: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 שעות, %3 דקות ו־%4 שניות.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
he: אין תשובה מהשרת %1 יותר מ־%2 דקות ו־%3 שניות.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
he[0]: אין תשובה מהשרת %2 למשך יותר משנייה אחת.
he[1]: אין תשובה מהשרת %2 יותר מ־%1 שניות.

en: Failed to download %1: %2
he: ההורדה של %1 נכשלה: %2

en: Error parsing router description.
he: שגיאת בעת פיענוח של תיאור הנתב.

en: URL Catcher
he: תופס כתובות

[ctx: open url]
en: &Open
he: &פתח

en: &Save...
he: &שמור...

en: Add Bookmark...
he: הוסף לסימניות...

[ctx: copy url]
en: &Copy
he: &העתק

en: Copy URLs to the clipboard.
he: העתק כתובות אל לוח העריכה

[ctx: delete url]
en: &Delete
he: &מחק

en: Delete selected link.
he: מחק קישור נבחר.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
he: ש&מור רשימה...

en: Save list.
he: שמור רשימה.

en: Click to save the entire list to a file.
he: לחץ לשמירת כל הרשימה אל קובץ.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
he: &נקה רשימה

en: Clear list.
he: נקה רשימה

en: Click to erase the entire list.
he: לחץ למחיקת על הרשימה.

en: From
he: מאת

en: Date
he: תאריך

en: Open URLs
he: פתח כתובות

en: Save link as
he: שמור קישור בתור

en: Save URL List
he: שמור את כתובת הרשימה

en: Konversation URL List: %1
he: רשימת כתובת של Konversation: %1

en: (away)
he: (מרוחק)

en: &Change away message...
he: &שנה הודעת לא נמצא...

en: Change away message
he: שנה הודעת לא נמצא

en: Enter new away message:
he: הנכס הודעת לא נמצא חדשה:

en: Channel Settings for %1
he: אפשרויות חדר עבור %1

en: Parameter
he: פרמטר

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
he: &נושא

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
he: חפש:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
he: &מצבים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
he: רק אופים יכולים לשנות את &נושא החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
he: &ללא הודעות מחוץ לחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
he: חדר &סודי, החדר לא נמצא ברשימת החדרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
he: רק אנשים עם ה&זמנה יכולים להתחבר לחדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
he: חדר &ממודר, רק אנשים עם קול יכולים לכתוב אל החדר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
he: ה&גבלת מספר משתמשים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
he: &ססמת החדר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
he: הצג מצבים &מתקדמים >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
he: רשימת &נידויים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
he: שם מתחם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
he: נקבע על ידי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
he: זמן הקביעה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
he: הוסף נידוי

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
he: הסר נידוי

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
he: 
    *** קובץ היומן התחיל
    *** בתאריך %1

en: Edit Watched Nickname
he: ערוך רשימת כינויים בתצפית

en: &Network name:
he: שם ה&רשת:

en: Pick the server network you will connect to here.
he: אנא בחר את שרת הרשת שברצונך להתחבר אליה כאן.

en: N&ickname:
he: &כינוי:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
he: <qt> הכינוי בתצפית בעת בתחבורות לשרת ברשת. </qt>

en: All Networks
he: כל הרשתות

en: Change notify information
he: שנה הגדרות של התרעות

en: Exception
he: יוצאים מן הכלל

en: Insert Character
he: הוסף תו

en: &Insert
he: &הוסף

en: Insert a character
he: הוסף תו

en: IRC Color Chooser
he: בוחר צבעי IRC

en: None
he: ללא

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
he: ככה תיראה ההודעה שלך עם הצבעים הללו

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
he: הצבע הנבחר הוסף אל שדה הקלט.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
he: צבע הרקע הנבחר הוסף אל שדה הקלט.

en: Copy Link Address
he: העתק כתובת הקישור

en: Add to Bookmarks
he: הוסף למועדפים

en: Save Link As...
he: שמור קישור בתור...

en: Get &topic
he: קבל &נושא

en: Get &user list
he: קבל &רשימת משתמשים

en: Open Query
he: פתח שאילתה

en: Modes
he: מצבים

en: Give Op
he: הענק אופ

en: Take Op
he: הוצא אופ

en: Give HalfOp
he: הענק אופ למחצה

en: Take HalfOp
he: הוצא אופ למחצה

en: Give Voice
he: הענק קול

en: Take Voice
he: הוצא קול

en: Kick / Ban
he: בעיטה / נידוי

en: Kickban
he: בעיטה ונידוי

en: Ban Nickname
he: נידוי של שם משתמש

en: Ban *!*@*.host
he: נידוי של ‪*!*@*.host‬

en: Ban *!*@domain
he: נידוי של ‎*!*@domain‬

en: Ban *!user@*.host
he: נידוי של ‎*!user@*.host‬

en: Ban *!user@domain
he: נידוי של ‎*!user@domain‬

en: Kickban *!*@*.host
he: העף ונדה את ‎*!*@*.host‬

en: Kickban *!*@domain
he: העף ונדה את ‎*!*@domain‬

en: Kickban *!user@*.host
he: העף ונדה את ‎*!user@*.host‬

en: Kickban *!user@domain
he: העף ונדה את ‎*!user@domain‬

en: &Version
he: &גרסה

en: &Ping
he: &פינג

en: Unignore
he: בטל התעלמות

en: Add to Watched Nicks
he: הוסף לרשימת כינויים בתצפית

en: Remove From Watched Nicks
he: הסר מרשימת כינויים בתצפית

en: Send &File...
he: שלח &קובץ...

en: Open DCC Chat
he: פתח חלון שיחת DCC

en: Do you want to ignore %1?
he: האם ברצונך להתעלם ממשתמש %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
he: האם באמת ברצונך להתעלם מהמשתמשים הנבחרים?

en: Do you want to stop ignoring %1?
he: האם ברצונך להפסיק להתעלם ממשתמש %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
he: האם באמת ברצונך להפסיק להתעלם מהמשתמשים הנבחרים?

en: 1 byte | %1 bytes
he[0]: בית אחד
he[1]: %1 בתים

en: 1 line | %1 lines
he[0]: שורה אחת
he[1]: %1 שורות

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
he: <qt> אתה מנסה להדביק כמות רבה של טקסט (%1 או %2) אל השיחה. זה יכול ליצור מצב של התנתקויות או הצפות. האם באמת ברצונך להמשיך? </qt>

en: Large Paste Warning
he: הזהרת הדבקה גדולה

en: Paste
he: הדבק

en: Open a query with %1
he: פתח שאילתה עם %1

en: Join the channel %1
he: התחבר לחדר %1

en: Logfile of %1
he: קובץ היומן של %1

en: Reload
he: רענן

en: Clear Logfile
he: נקה קובץ יומן

en: Show last:
he: הצג את חלק האחרון של הקובץ:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
he: בתיבה זאת קובעים את גודל קובץ היומן. הקביעה הזאת תיכנס לתוקף רק בעת הפעלה מחדש של Konversation. לכל קובץ יומן יכול להיות הגדרה ייחודית.

en:  KB
he:  ק"ב

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
he: ההודעות בקובץ היומן רשומות כאן. הרשומות הישנות ביותר נמצאות בראש והחדשות ביותר בתחתית.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
he: האם באמת ברצונך למחוק את כל רשומות היומן מקובץ זה?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
he: הערה: בעת שמירת קובץ היומן, אתה תשמור גם את כל המידע בקובץ, לא רק את החלק שאתה רואה במציג זה.

en: Save Logfile
he: שמור קובץ יומן

en: Choose Destination Folder
he: בחר תיקיית היעד

en: OSD Preview - drag to reposition
he: OSD - תצוגה על המסך - הזז למיקום מחדש

en: Edit Multiline Paste
he: ערוך הדבקה בעלת שורות מרובות

en: &Send
he: &שלח

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
he: הוסף מירכאות &ציטוט

en: Raw Log
he: יומן נקי

en: Whole Words Only
he: מילים שלמות בלבד

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
he: &חפש:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
he: &הבא

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
he: &הקודם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
he: &אפשרויות

en: Close Tab
he: סגור כרטיסייה

en: Disconnect From Server
he: התנתק מהשרת

en: Disconnect
he: התנתק

en: Find Text...
he: מצא טקסט...

en: Search for text in the current tab
he: חפש עבור טקסט בכרטיסייה הנוכחית

en: Channel &List for %1
he: &רשימת החדרים עבור %1

en: &Open Logfile for %1
he: &פתח קובץ־יומן עבור %1

en: &Channel Settings for %1...
he: &אפשרויות חדר עבור %1...

en: Rename Tab
he: שנה שם של כרטיסייה

en: Enter new tab name:
he: הכנס את השם החדש של הכרטיסייה:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
he: ברירת מחדל (%1)

en: &Rename Tab...
he: שנה שם של כרטיסייה:

en: You can only search in text fields.
he: אתה יכול לחפש רק בשדות טקסט.

en: Find Text Information
he: מידע חיפוש טקסט

en: Channel List Warning
he: הזהרת רשימת חלונות

en: Watched Nicks
he: כינויים בתצפית
