konversation - en to hi translation catalogue (476 entries)

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
hi: विंडो (&W)

en: topic protection
hi: विषय सुरक्षा

en: no messages from outside
hi: बाहर से कोई संदेश नहीं

en: secret
hi: गुप्त

en: invite only
hi: सिर्फ निमंत्रण

en: private
hi: निजी

en: moderated
hi: मध्यस्थता युक्त

en: password protected
hi: पासवर्ड सुरक्षित

en: anonymous
hi: अज्ञातनाम

en: no colors allowed
hi: कोई रंग स्वीकार्य नहीं है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
hi: नया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
hi: अलियास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
hi: बदला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
hi: नया (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
hi: फॉर्मेट: (&F)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
hi: ख़ाका (&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
hi: चैनल का विषय दिखाएँ (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
hi: चैनल मोड बटनों को दिखाएँ (&m)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
hi: असीमित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
hi: पृष्ठभूमिः (&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
hi: सर्वर संदेश (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
hi: चैनल संदेश: (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
hi: क्रियाएँ (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
hi: बैकलॉग: (&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
hi: कमांड संदेश: (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
hi: क्वैरी संदेश: (&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
hi: समय-चिह्न (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
hi: वैकल्पिक पृष्ठभूमि: (&l)

en: Network Interface
hi: नेटवर्क इंटरफेस

en: Reply From IRC Server
hi: आईआरसी सर्वर से जवाब

en: Specify Manually
hi: हस्तचालित निर्दिष्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
hi: प्रेषक के लिए फ़ोल्डर बनाएँ (&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
hi: बफर आकार: (&z)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: IP
hi: आईपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
hi: आईपी जानकारी पाने की विधि: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
hi: अपना निजी आईपी: (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
hi: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
hi: गपशप पाठ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
hi: उपनाम सूची:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
hi: पूर्णता विधि: (&m)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
hi: शेल-जैसा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
hi: शेल-जैसा पूर्णता बक्सा सहित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
hi: कहींऔर: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
hi: केस सेंसिटिव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
hi: कमांड अक्षर: (&d)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
hi: <qt>यहाँ पर आप एक मनपसंद जवाब सेट कर सकते हैं <b>सीटीसीपी <i>संस्करण</i></b> निवेदन.</qt>

en: Select Sound File
hi: ध्वनि फ़ाइल चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
hi: स्वयं की पंक्तियाँ हमेशा उभारें: (&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
hi: हाईलाइट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
hi: ध्वनि

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
hi: स्वचालित पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
hi: पैटर्न: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
hi: ध्वनि: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCTCP)
en: CTCP
hi: सीटीसीपी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
hi: चैनल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDCC)
en: DCC
hi: डीसीसी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
hi: सूचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
hi: निमंत्रित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
hi: लॉगफ़ाइल पथ: (&p)

en: Normal Users
hi: सामान्य उपयोक्ता

en: Voice (+v)
hi: आवाज़ (+v)

en: Halfops (+h)
hi: हाफऑप्स (+h)

en: Operators (+o)
hi: ऑपरेटर्स (+o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
hi: उपयोक्ता स्थिति के हिसाब से छाँटें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
hi: मोड

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
hi: छाया बनाएँ (&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
hi: यदि चैनल संदेश में स्वयं का निक प्रकट हुआ (&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
hi: क्वेरी क्रियाशीलता में (&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
hi: शामिल/अलग होने वाली धटनाओं पर (&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
hi: पृष्ठभूमि का रंगः (&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
hi: अन्य विन्यास (&t)

en: Default Identity
hi: डिफ़ॉल्ट पहचान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
hi: बटन नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
hi: बटन क्रिया

en: Behavior
hi: बर्ताव

en: Colors
hi: रंग

en: Logging
hi: लॉग किया जा रहा है

en: Watched Nicknames
hi: निगरानी में निकनाम

en: Warning Dialogs
hi: चेतावनी संवाद

en: Select Theme Package
hi: प्रसंग पैकेज चुनें

en: Failed to Download Theme
hi: प्रसंग डाउनलोड करने में असफल

en: Theme archive is invalid.
hi: प्रसंग फ़ाइल अवैध है.

en: Cannot Install Theme
hi: नया प्रसंग संस्थापित नहीं कर सकता

en: Remove Theme
hi: प्रसंग मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
hi: प्रसंग हटाएँ (&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
hi: आवाज युक्त उपयोक्ताओं के लिए प्रतीक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
hi: प्रशासक प्रिविलेज युक्त उपयोक्ताओं के लिए प्रतीक

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
hi: ओनर प्रिविलेज युक्त उपयोक्ताओं के लिए प्रतीक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
hi: इस अंतराल पर नीचे सूचीबद्ध किए उपनामों की स्थिति की जाँच कनवर्सेसन करेगा.

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
hi: जानकारी

en: Socket error: %1
hi: साकेट त्रुटि: %1

en: Talking to yourself
hi: अपने आप से बात किया जा रहा है

en: Usage
hi: उपयोग

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
hi: अज्ञात सीटीसीपी प्राप्त-%1 निवेदन %2 से

en: No vacant port
hi: कोई रिक्त पोर्ट नहीं

en: Could not open a socket
hi: सॉकेट खोल नहीं सकता

en: Select Recipient
hi: प्राप्तकर्ता चुनें

en: Select nickname and close the window
hi: उपनाम चुनें तथा विंडो बन्द करें

en: Close the window without changes
hi: बिना किसी परिवर्तनों के विंडो को बन्द करें

en: DCC Receive Question
hi: डीसीसी प्राप्त प्रश्न

en: &Resume
hi: पुनरारंभ (&R)

en: R&ename
hi: नाम बदलें (&e)

en: Status
hi: स्थिति

en: Details
hi: विवरण

en: Partner
hi: संगी

en: Progress
hi: प्रगति

en: Position
hi: स्थिति

en: Speed
hi: गति

en: Sender Address
hi: भेजने वाले का पता

en: %1/sec
hi: %1/सेक.

en: Queued
hi: क़तार-बद्ध

en: Preparing
hi: तैयारी की जा रही है

en: Receiving
hi: प्राप्त किया जा रहा है

en: Sending
hi: भेजा जा रहा है

en: Aborted
hi: छोड़ा गया

en: DCC Status
hi: डीसीसी स्थिति

en: &Select All Items
hi: सभी वस्तुएँ चुनें (&S)

en: S&elect All Completed Items
hi: सभी पूर्ण वस्तुओं को चुनें (&e)

en: &Accept
hi: स्वीकारें (&A)

en: Start receiving
hi: प्राप्त करना प्रारंभ करें

en: A&bort
hi: छोड़ें (&b)

en: Abort the transfer(s)
hi: हस्तांतरण छोड़ें

en: &Open File
hi: फ़ाइल खोलें (&O)

en: Run the file
hi: फ़ाइल चलाएँ

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
hi: असमर्थित निगोशिएशन (फ़ाइलआकार=0)

en: Could not create a KIO instance
hi: केआईओ इंस्टैंस तैयार नहीं कर सका

en: Waiting for remote host's acceptance
hi: रिमोट होस्ट की स्वीकृति के लिए इंतजार किया जा रहा है

en: Unexpected response from remote host
hi: रिमोट होस्ट से अप्रत्याशित प्रतिक्रिया

en: KIO error: %1
hi: केआईओ त्रुटि: %1

en: Timed out
hi: टाइम आउट

en: The url "%1" does not exist
hi: यूआरएल "%1" मौजूद नहीं है

en: Enter Filename
hi: फ़ाइलनाम भरें

en: No filename was given
hi: कोई फ़ाइलनाम नहीं दिया गया है

en: Could not retrieve "%1"
hi: "%1" को प्राप्त नहीं कर सका

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
hi: ऑपरेशन सफल रहा. त्रुटि संवाद में कभी नहीं होगा.

en: Could not read from file "%1".
hi: फ़ाइल "%1" से पढ़ नहीं सका.

en: Could not write to file "%1".
hi: फ़ाइल "%1" पर लिख नहीं सका.

en: A fatal unrecoverable error occurred.
hi: एक गंभीर अनरिकवरेबल त्रुटि हुई.

en: Could not open file "%1".
hi: फ़ाइल "%1" खोल नहीं सका.

en: The operation was unexpectedly aborted.
hi: ऑपरेशन अप्रत्याशित रूप से छोड़ा गया.

en: The operation timed out.
hi: ऑपरेशन टाइम आउट.

en: An unspecified error happened on close.
hi: बन्द होने पर अ-निर्दिष्ट त्रुटि हुई.

en: Unknown error. Code %1
hi: अज्ञात त्रुटि. कोड %1

en: Identities
hi: पहचान

en: Change identity information
hi: पहचान जानकारी बदलें

en: Discards all changes made
hi: किए गए सभी परिवर्तनों को फेंक दें

en: Add Identity
hi: पहचान जोड़ें

en: Identity name:
hi: पहचान नाम:

en: You need to give the identity a name.
hi: आपको पहचान को एक नाम देना होगा.

en: Rename Identity
hi: पहचान नाम बदलें

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
hi: क्या आप वाक़ई इस पहचान की सारी जानकारी मिटाना चाहते हैं?

en: Delete Identity
hi: पहचान मिटाएँ

en: Duplicate Identity
hi: अनुकृति पहचान

en: You must add at least one nick to the identity.
hi: पहचान में आपको कम से कम एक निक जोड़ना होगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
hi: पहचान: (&I)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
hi: अनुकृति

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
hi: नाम बदलें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
hi: वास्तविक नामः (&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
hi: उपनाम

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
hi: स्वचालित पहचान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
hi: सेवाएँ: (&v)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
hi: पासवर्ड: (&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
hi: दूर उपनाम:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
hi: विस्तृत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
hi: एनकोडिंग: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
hi: आइडेंट: (&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
hi: अलग होने का कारण: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
hi: जबर्दस्ती बाहर करने का कारण: (&K)

en: Maximum users allowed in channel
hi: चैनल में स्वीकार्य अधिकतम उपयोक्ता

en: Completion
hi: पूर्णता

en: Possible completions: %1.
hi: संभावित पूर्णता: %1.

en: Channel Password
hi: चैनल पासवर्ड

en: Nick
hi: उपनाम

en: You are now known as %1.
hi: आप अब %1 जैसे जाने जाते हैं.

en: %1 is now known as %2.
hi: %1 अब %2 के रूप में जाना जाता है.

en: Kick
hi: किक

en: Topic
hi: विषय

en: The channel topic is "%1".
hi: चैनल का विषय है "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
hi: आपने चैनल विकल्प "%1" पर सेट किया.

en: %1 sets the channel topic to "%2".
hi: %1 ने चैनल विषय को "%2" पर सेट किया.

en: You give channel owner privileges to yourself.
hi: आपने चैनल मालिक का विशेषाधिकार अपने आप को दिया है.

en: You give channel owner privileges to %1.
hi: आपने चैनल मालिक का विशेषाधिकार %1 को दिया है.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
hi: %1 ने चैनल मालिक का विशेषाधिकार आपको दिया है.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
hi: %1 ने चैनल मालिक का विशेषाधिकार %2 को दिया है.

en: You take channel owner privileges from yourself.
hi: आपने चैनल मालिक का विशेषाधिकार अपने आप से वापस ले लिया है.

en: You take channel owner privileges from %1.
hi: आपने चैनल मालिक का विशेषाधिकार %1 से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
hi: %1 ने चैनल मालिक का विशेषाधिकार आप से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
hi: %1 ने चैनल मालिक का विशेषाधिकार %2 से वापस ले लिया है.

en: You give channel operator privileges to yourself.
hi: आपने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार अपने आप को दिया है.

en: You give channel operator privileges to %1.
hi: आपने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार %1 को दिया है.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
hi: %1 ने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार आपको दिया है.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
hi: %1 ने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार %2 को दिया है.

en: You take channel operator privileges from yourself.
hi: आपने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार अपने आप से वापस ले लिया है.

en: You take channel operator privileges from %1.
hi: आपने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार %1 से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
hi: %1 ने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार आप से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
hi: %1 ने चैनल ऑपरेटर का विशेषाधिकार %2 से वापस ले लिया है.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
hi: आपने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार अपने आप को दिया है.

en: You give channel halfop privileges to %1.
hi: आपने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार %1 को दिया है.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
hi: %1 ने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार आपको दिया है.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
hi: %1 ने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार %2 को दिया है.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
hi: आपने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार अपने आप से वापस ले लिया है.

en: You take channel halfop privileges from %1.
hi: आपने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार %1 से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
hi: %1 ने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार आप से वापस ले लिया है.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
hi: %1 ने चैनल हाफऑप का विशेषाधिकार %2 से वापस ले लिया है.

en: You take the permission to talk from yourself.
hi: आपने वार्ता की अनुमति अपने आप से वापस ले लिया है

en: You take the permission to talk from %1.
hi: वार्ता करने के लिए %1 से आप अनुमति लें.

en: %1 takes the permission to talk from you.
hi: %1 ने वार्ता के लिए आपसे अनुमति ली.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
hi: %1 ने वार्ता के लिए %2 से अनुमति ली.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
hi: आपने चैनल मोड को 'कोई रंग स्वीकार्य नहीं' पर सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
hi: %1 चैनल मोड को 'कोई रंग स्वीकार्य नही' पर सेट किया.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
hi: आपने चैनल मोड को 'रंग कोड स्वीकारें' मेंसेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
hi: %1 चैनल मोड को 'रंग कोड स्वीकारें' में सेट किया.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
hi: आपने चैनल को 'सिर्फ आमंत्रण' मोड में सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'सिर्फ आमंत्रण' में सेट किया.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
hi: आपने चैनल से 'सिर्फ आमंत्रण' मोड को मिटाया

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
hi: %1 ने चैनल से 'सिर्फ आमंत्रण' मोड को मिटाया

en: You set the channel mode to 'moderated'.
hi: आपने चैनल मोड को 'नियंत्रित' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'नियंत्रित' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
hi: आपने चैनल मोड को 'अनियंत्रित' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'अनियंत्रित' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
hi: आपने चैनल मोड को 'बाहर से कोई संदेश नहीं' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
hi: %1 चैनल मोड को 'बाहर से कोई संदेश नहीं' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
hi: आपने चैनल मोड को 'संदेशों को बाहर से स्वीकारें' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
hi: %1 चैनल मोड को 'संदेशों को बाहर से स्वीकारें' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'private'.
hi: आपने चैनल मोड को 'निजी' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'निजी' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'public'.
hi: आपने चैनल मोड को 'सार्वजनिक' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'सार्वजनिक' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'secret'.
hi: आपने चैनल मोड को 'गुप्त' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'गुप्त' सेट किया.

en: You set the channel mode to 'visible'.
hi: आपने चैनल मोड को 'दिखने योग्य' सेट किया.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
hi: %1 ने चैनल मोड को 'दिखने योग्य' सेट किया.

en: You switch on 'topic protection'.
hi: आपने स्विच ऑन किया है 'विषय सुरक्षा'.

en: %1 switches on 'topic protection'.
hi: %1 स्विच ऑन करता है 'विषय सुरक्षा'.

en: You switch off 'topic protection'.
hi: आपने स्विचऑफ किया है 'विषय सुरक्षा'.

en: %1 switches off 'topic protection'.
hi: %1 स्विचऑफ करता है 'विषय सुरक्षा'.

en: You remove the channel limit.
hi: आपने चैनल सीमा हटाया.

en: %1 removes the channel limit.
hi: %1 ने चैनल सीमा हटाई.

en: You set a ban on %1.
hi: आपने %1 पर प्रतिबन्ध लगाया.

en: %1 sets a ban on %2.
hi: %1 ने %2 पर प्रतिबन्ध लगाया.

en: You remove the ban on %1.
hi: आपने %1 पर से प्रतिबन्ध हटाया.

en: %1 removes the ban on %2.
hi: %1 ने %2 से प्रतिबन्ध हटाया.

en: You set a ban exception on %1.
hi: आपने %1 पर प्रतिबन्ध अपवाद सेट किया.

en: %1 sets a ban exception on %2.
hi: %1 ने %2 पर प्रतिबन्ध अपवाद सेट किया.

en: You remove the ban exception on %1.
hi: आपने %1 पर से प्रतिबन्ध अपवाद हटाया.

en: %1 removes the ban exception on %2.
hi: %1 ने %2 से प्रतिबन्ध अपवाद हटाया.

en: You set invitation mask %1.
hi: आपने निमंत्रण मास्क %1 सेट किया.

en: %1 sets invitation mask %2.
hi: %1 ने नियंत्रण मास्क %2 सेट किया.

en: You remove the invitation mask %1.
hi: आपने नियंत्रण मास्क %1 मिटाया.

en: %1 removes the invitation mask %2.
hi: %1 ने नियंत्रण मास्क %2 मिटाया.

en: You have to be an operator to change this.
hi: इसे बदलने के लिए आपको एक ऑपरेटर होना होगा.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
hi: विषय सिर्फ चैनल ऑपरेटर द्वारा बदले जा सकते हैं.  %1

en: Secret channel.  %1
hi: गुप्त चैनल.  %1

en: Invite only channel.  %1
hi: सिर्फ आमंत्रित चैनल.  %1

en: Private channel.  %1
hi: निजी चैनल.  %1

en: Moderated channel.  %1
hi: नियंत्रित चैनल.  %1

en: Protect channel with a password.
hi: चैनल को पासवर्ड से सुरक्षित करें

en: Set user limit to channel.
hi: चैनल पर उपयोक्ता सीमा सेट करें.

en: Identity Default ( %1 )
hi: पहचान डिफ़ॉल्ट ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
hi: पासवर्डः (&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
hi: चैनल: (&h)

en: Channel Name
hi: चैनल नाम

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: Channel Topic
hi: चैनल का विषय

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
hi: चैनल सूची

en: Channels: %1 (%2 shown)
hi: चैनल्स: %1 (%2 दिखाया)

en: Save Channel List
hi: चैनल सूची सहेजें

en: Konversation Channel List: %1 - %2
hi: कनवर्सेसन चैनल सूची: %1 - %2

en: Channel List for %1
hi: %1 के लिए चैनल सूची

en: Operator
hi: आपरेटर

en: Admin
hi: प्रशासक

en: Owner
hi: मालिक

en: Half-operator
hi: हाफ़-आपरेटर

en: Has voice
hi: के पास आवाज है

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
hi: सीटीसीपी-%1 निवेदन %2 से मिला, उत्तर भेजा जा रहा है.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
hi: %1 से संस्करण निवेदन चैनल %2 को प्राप्त हुआ.

en: Received Version request from %1.
hi: %1 से संस्करण निवेदन प्राप्त हुआ.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
hi: अज्ञात डीसीसी कमांड %1 प्राप्त हुआ %2 से.

en: -%1 to %2- %3
hi: -%1 को %2- %3

en: Welcome
hi: सुस्वागतम

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
hi: सर्वर %1 (संस्करण %2), उपयोक्ता मोड्स: %3, चैनल मोड्स: %4

en: Support
hi: समर्थन

en: Channel modes:
hi: चैनल मोड्स:

en: URL
hi: यूआरएल

en: Created
hi: निर्मित

en: This channel was created on %1.
hi: यह चैनल %1 को बनाया गया.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
hi: कौन है

en: Names
hi: नाम

en: End of NAMES list.
hi: नाम सूची का अंत.

en: %1: No such nick/channel.
hi: %1: ऐसा कोई निक/चैनल नहीं.

en: Nickname already in use, try a different one.
hi: उपनाम पहले से ही उपयोग में है. कृपया कोई अन्य चुनें.

en: Nickname already in use. Trying %1.
hi: उपनाम पहले से ही उपयोग में है. %1 को आजमा रहे हैं.

en: MOTD
hi: एमओटीडी

en: Message of the day:
hi: आज का संदेश:

en: End of message of the day
hi: आज के संदेश का अंत

en: Away
hi: दूर

en: %1 is away: %2
hi: %1 दूर है: %2

en: You invited %1 to channel %2.
hi: आपने %1 को चैनल %2 में बुलाया.

en: Who
hi: कौन

en:  (Away)
hi: (दूर)

en: End of /WHO list for %1
hi: %1 के लिए /कोन है सूची का अंत

en: %1 is a user on channels: %2
hi: %1 उपयोक्ता है चैनल: %2 का

en: %1 is a halfop on channels: %2
hi: %1 एक हॉफऑप है चैनल: %2 पर

en: %1 is an operator on channels: %2
hi: %1 ऑपरेटर है चैनल: %2 पर

en: %1 is owner of channels: %2
hi: %1 मालिक है चैनल: %2 का

en: %1 is admin on channels: %2
hi: %1 प्रशासक है चैनल: %2 का

en: 1 minute | %1 minutes
hi[0]: 1 मिनट
hi[1]: %1 मिनट्स

en: 1 second | %1 seconds
hi[0]: 1 सेकंड
hi[1]: %1 सेकंड

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
hi: %1 निष्क्रिय है %2, %3, और %4 से.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
hi: %1 निष्क्रिय है %2 और %3 से.

en: %1 has been online since %2.
hi: %1 ऑनलाइन है %2 से.

en: End of WHOIS list.
hi: कौन है सूची का अंत.

en: Userhost
hi: यूज़रहोस्ट

en:  (IRC Operator)
hi:  (आईआरसी आपरेटर)

en:  (away)
hi: (दूर)

en: List
hi: सूची

en: List of channels:
hi: चैनल की सूची

en: End of channel list.
hi: चैनल सूची का अंत

en: Join
hi: शामिल हों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
hi: पासवर्ड: (&P)

en: (unknown)
hi: (अज्ञात)

en: Watched Nicks Online
hi: निक्स की ऑनलाइन निगरानी

en: &Whois
hi: कौन है (&W)

en: &Join Channel
hi: चैनल में शामिल हों (&J)

en: Network/Nickname/Channel
hi: नेटवर्क/उपनाम/चैनल

en: Additional Information
hi: अतिरिक्त जानकारी

en:  Voice
hi: आवाज़

en:  HalfOp
hi: हाफऑप

en:  Operator
hi: आपरेटर

en:  Owner
hi: मालिक

en:  Admin
hi: प्रशासक

en: Raw
hi: रॉ

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
hi: उपयोग: %1JOIN <चैनल> [पासवर्ड]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
hi: उपयोग: %1KICK <निक> [कारण]

en: %1KICK only works from within channels.
hi: %1KICK सिर्फ चैनल के भीतर ही काम करता है.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
hi: %1PART चैनल नाम के बिना चैनल के भीतर से ही काम करता है.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
hi: %1TOPIC बिना पैरामीटर के सिर्फ चैनल के भीतर से ही काम करता है.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
hi: %1TOPIC चैनल नाम के बगैर सिर्फ चैनल के भीतर से ही काम करता है.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
hi: उपयोग: %1NOTICE <पानेवाला> <संदेश>

en: IRC Operator Password
hi: आईआरसी आपरेटर पासवर्ड

en: Added %1 to your ignore list.
hi: %1 को आपकी नज़रअंदाज सूची में जोड़ा.

en: Ignore
hi: नज़रअंदाज़ करें

en: Server found, connecting...
hi: सर्वर मिला, जुड़ रहा है...

en: SSL Connection Error
hi: एसएसएल कनेक्शन त्रुटि

en: %1 is online (%2).
hi: %1 आनलाइन है (%2).

en: %1 went offline (%2).
hi: %1 ऑफ़लाइन हुआ (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
hi: त्रुटि: स्क्रिप्ट "%1" ढूंढ नहीं पाया.

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
hi: त्रुटि: स्क्रिप्ट "%1" चला नहीं पाया. कृपया अनुमतियाँ जाँचें.

en: You are no longer marked as being away.
hi: आप दूर के रूप में अब चिह्नित नहीं हैं.

en: You are not marked as being away.
hi: आप दूर के रूप में चिह्नित नहीं हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
hi: सर्वरः (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
hi: पोर्टः (&P)

en: Change network information
hi: नेटवर्क जानकारी बदलें

en: Add Server
hi: सर्वर जोड़ें

en: Edit Server
hi: सर्वर का संपादन करें

en: Add Channel
hi: चैनल जोड़ें

en: Edit Channel
hi: चैनल संपादित करें

en: You need to add at least one server to the network.
hi: आपको नेटवर्क में कम से कम एक सर्वर जोड़ना होगा.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
hi: जोड़ें....

en: C&onnect
hi: कनेक्ट (&o)

en: Connect to the server
hi: सर्वर से जुड़ें

en: Edit Network
hi: नेटवर्क संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
hi: नया... (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
hi: नेटवर्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
hi: परिचय

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
hi: चैनल्स

en: Konsole
hi: कंसोल

en: Konversation
hi: कनवर्सेसन

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
hi: रिफ्रेक्टरिंग, के-एड्रेस-बुक/कॉन्टेक्ट इंटीग्रेशन

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
hi: मल्टीपल मोड्स विस्तार, क्लोज़ विज़ेट प्लेसमेंट, ओएसडी फंक्शनलिटी

en: Color configurator, Highlight dialog
hi: रंग कॉन्फ़िगरेटर, उभारने का संवाद

en: DCOP interface
hi: डीकॉप इंटरफेस

en: Non-Latin1-Encodings
hi: नॉन-लेटिन1-एनकोडिंग्स

en: Konsole part view
hi: कंसोल पार्ट व्यू

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
hi: क्विक कनेक्ट, नया ओएसडी पोर्टेड, अन्य विशेषताएँ तथा बग सुधार

en: System tray patch
hi: तंत्र तश्तरी पैच

en: Bug fixes
hi: बग फिक्सेस

en: Extended user modes patch
hi: विस्तारित उपयोक्ता मोड पैच

en: Close visible tab with shortcut patch
hi: शॉर्टकट पैच के साथ दृष्टिगोचर टैब को बन्द करें

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
hi: माउस स्क्रॉल व्हील के द्वारा टैब को सायकल करें

en: Channel ownership mode patch
hi: चैनल मालिक मोड पैच

en: Option to enable IRC color filtering
hi: आईआरसी रंग फिल्टरिंग सक्षम करने का विकल्प

en: &Server List...
hi: सर्वर सूची... (&S)

en: Quick &Connect...
hi: क्विक कनेक्ट... (&C)

en: &Identities...
hi: पहचान... (&I)

en: &Open Logfile
hi: लॉग-फ़ाइल खोलें (&O)

en: &URL Catcher
hi: यूआरएल कैचर (&U)

en: &Next Tab
hi: अगला टैब (&N)

en: &Previous Tab
hi: पिछला टैब (&P)

en: Close &Tab
hi: टैब बंद करें (&T)

en: Enable Notifications
hi: सूचनाएँ सक्षम करें

en: &Clear Window
hi: विंडो साफ करें (&C)

en: &Join Channel...
hi: चैनल में शामिल हों... (&J)

en: &IRC Color...
hi: आईआरसी रंग... (&I)

en: Close &All Open Queries
hi: सभी खुले क्वैरीज़ बन्द करें (&A)

en: Docking in System Tray
hi: तंत्र तश्तरी में डॉक किया जा रहा है

en: &Channel List
hi: चैनल सूची (&C)

en: Set &Away Globally
hi: दूर नियत करें वैश्विक (&A)

en: Server List
hi: सर्वर सूची

en: %1 joined %2
hi: %1 शामिल हुआ %2

en: %1 parted %2
hi: %1 पार्टेड %2

en: %1 has started a conversation (query) with you.
hi: %1 ने आपके साथ वार्तालाप (क्वैरी) प्रारंभ किया

en: Quick Connect
hi: क्विक कनेक्ट

en: &Server host:
hi: सर्वर होस्ट: (&S)

en: Enter the host of the network here.
hi: नेटवर्क के होस्ट को यहाँ भरें.

en: The port that the IRC server is using.
hi: पोर्ट जिसे आईआरसी सर्वर इस्तेमाल करता है.

en: &Nick:
hi: निकः (&N)

en: The nick you want to use.
hi: निक जिसका आप इस्तेमाल करना चाहते हैं:

en: P&assword:
hi: पासवर्डः (&a)

en: &Use SSL
hi: एसएसएल इस्तेमाल करें (&U)

en: Lag: %1 ms
hi: लेग: %1 मि.से.

en: URL Catcher
hi: यूआरएल कैचर

en: Click to save the entire list to a file.
hi: संपूर्ण सूची को एक फ़ाइल में सहेजने के लिए क्लिक करें

en: Click to erase the entire list.
hi: पूरी सूची मिटाने के लिए क्लिक करें.

en: Date
hi: तारीख़

en: Save URL List
hi: यूआरएल सूची सहेजें

en: (away)
hi: (दूर)

en: Parameter
hi: पैरामीटर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
hi: विषय सिर्फ चैनल ऑपरेटर्स द्वारा बदले जा सकते हैं (&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
hi: बाहरी चैनल से कोई नए संदेश नहीं (&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
hi: सिर्फ आमंत्रित ही चैनल में शामिल होने के लिए स्वीकार्य हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
hi: नियंत्रित चैनल, सिर्फ आवाज वाले व्यक्ति ही इस चैनल पर लिख सकेंगे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
hi: उपयोक्ता सीमा: (&l)

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
hi: 
    *** लॉगफ़ाइल प्रारंभ
    *** %1 में

en: Edit Watched Nickname
hi: निगरानी के उपनामों को संपादित करें

en: &Network name:
hi: नेटवर्क नामः (&N)

en: Pick the server network you will connect to here.
hi: सर्वर नेटवर्क चुनें जिससे आप यहाँ जुड़ना चाहते हैं.

en: Change notify information
hi: सूचना जानकारी बदलें

en: Exception
hi: एक्सेप्शन

en: Insert Character
hi: अक्षर प्रविष्ट करें

en: Insert a character
hi: अक्षर प्रविष्ट करें

en: IRC Color Chooser
hi: आईआरसी रंग चयनक

en: None
hi: कुछ नहीं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
hi: चयनित पाठ रंग इनपुट फ़ाइल में जोड़ा गया है.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
hi: इनपुट पंक्ति में चयनित पाठ-पृष्ठभूमि रंग जोड़ा गया है.

en: Add to Bookmarks
hi: पसंद में जोड़ें

en: Open Query
hi: क्वैरी खोलें

en: Modes
hi: मोड्स

en: Give Op
hi: ऑप दें

en: Take Op
hi: ऑप लें

en: Give Voice
hi: आवाज दें

en: Take Voice
hi: आवाज लें

en: Kick / Ban
hi: बाहर / प्रतिबन्ध

en: Kickban
hi: किकबेन

en: Ban Nickname
hi: प्रतिबन्ध उपनाम

en: Ban *!*@*.host
hi: प्रतिबन्ध *!*@*.host

en: Ban *!*@domain
hi: प्रतिबन्ध *!*@domain

en: Ban *!user@*.host
hi: प्रतिबन्ध *!*user@*.host

en: Ban *!user@domain
hi: प्रतिबन्ध *!*user@domain

en: Kickban *!*@*.host
hi: किकबैन *!*@*.host

en: Kickban *!*@domain
hi: किकबैन *!*@domain

en: Kickban *!user@*.host
hi: किकबैन *!user@*.host

en: Kickban *!user@domain
hi: किकबैन *!*user@domain

en: &Version
hi: संस्करण (&V)

en: &Ping
hi: पिंग (&P)

en: Send &File...
hi: फ़ाइल भेजें... (&F)

en: Large Paste Warning
hi: बड़ा चिपकाना चेतावनी

en: Logfile of %1
hi: %1का लॉगफ़ाइल

en: Clear Logfile
hi: लॉगफ़ाइल साफ करें

en: Show last:
hi: अंतिम दिखाएँ:

en:  KB
hi: कि.बा.

en: Save Logfile
hi: लॉगफ़ाइल सहेजें

en: Choose Destination Folder
hi: गन्तव्य फ़ोल्डर चुनें

en: OSD Preview - drag to reposition
hi: ओएसडी पूर्वावलोकन - रीपोज़ीशन के लिए ड्रैग करें

en: Edit Multiline Paste
hi: बहुपंक्ति चिपकाना संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
hi: उद्धरण सूचक जोड़ें (&Q)

en: Raw Log
hi: रॉ लॉग

en: Disconnect From Server
hi: सर्वर से डिस्कनेक्ट करें

en: Find Text...
hi: पाठ ढूंढें...

en: &Open Logfile for %1
hi: %1 के लिए लॉगफ़ाइल खोलें (&O)

en: You can only search in text fields.
hi: आप सिर्फ पाठ फ़ील्ड्स में ढूंढ सकते हैं.

en: Find Text Information
hi: पाठ जानकारी ढूंढें

en: Channel List Warning
hi: चैनल सूची चेतावनी
