konversation - en to ie translation catalogue (344 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
ie: &Inserter

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
ie: &Fenestre

en: Nothing is playing in %1.
ie: %1 ne reproducte alquó

en: "/media" - report what the first player found is playing.
ie: «/media» - raportar que es reproductet del prim trovat reproductor.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
ie: «/media [ 'audio' | 'video' ]» - raportar que es reproductet de un conosset reproductor de audio o video.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
ie: «/media { Reproductor }» - raportar que es reproductet de un providet reproductor (si it es trovat).

en: private
ie: privat

en: moderated
ie: moderat

en: anonymous
ie: anonim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ie: Crear

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
ie: Pseudonim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
ie: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
ie: Pseudonim:

en: Both
ie: Ambi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
ie: Trovar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
ie: &Crear

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
ie: R&emover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
ie: Trovar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
ie: &Formate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
ie: &Lineas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
ie: &Arangeament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
ie: R&ute:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
ie: Sonar li sonette si on recive li caracter ASCII de control BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
ie: Celar evenimentes de ad&herer/partir/nómine

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

en:  second |  seconds
ie[0]:  seconde
ie[1]:  secondes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
ie: Ciffration

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
ie: Electronic cod-libre (ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
ie: Catenation de ciffre-blocs (CBC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
ie: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ie: Adresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ie: Portu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
ie: Nómine de usator:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ie: Contrasigne:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
ie: Parametre&s de DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
ie: &Fólder de descargas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
ie: Converter spacies in nómines de file a substrecs ante que inviar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
ie: Au&tomaticmen reprender li descarga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
ie: Pr&opri IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
ie: Portu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
ie: til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
ie: Barra de cartes:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
ie: Completion de nómines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
ie: &Mode de completion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
ie: Atenter a MAJ/min

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
ie: Diversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
ie: Marcas

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
ie: Son

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
ie: Fenestres de conversation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
ie: &Mustre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
ie: &Son:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
ie: Provar li son

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
ie: Fenestres de conversation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
ie: Permisser &notificationes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
ie: Mustre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
ie: Tip

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
ie: Mustre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
ie: Tipes de missage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
ie: Canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
ie: Noticie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
ie: Demande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
ie: Invitar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
ie: Remover &omni

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
ie: Omni evenimentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
ie: Missage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
ie: Marca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
ie: Eveniment de canal

en: Normal Users
ie: Normal usatores

en: Voice (+v)
ie: Con voce (+v)

en: Halfops (+h)
ie: Demíops (+h)

en: Operators (+o)
ie: Operatores (+o)

en: Channel Admins (+p)
ie: Administratores de canal (+p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
ie: Ordinar secun &activitá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
ie: Explication

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
ie: Fonde de OSD:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
ie: Color de te&xtu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
ie: Color de &funde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
ie: E&cran:

en: Default Identity
ie: Identitá predefinit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
ie: Disponibil substitutes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
ie: %c: Actual chanel
    %i: Contenete de bux de intrada
    %k: Clave de chanel
    %K: Contrasigne del servitor
    %n: Inviar li comande directmen al servitor in vice del bux de intrada
    %o: Actual nómine
    %s<término>%: término a separar nómines in %u
    %u: Liste del selectet nómines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
ie: Nómine de buton

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
ie: Action de buton

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ie: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
ie: Nómine de buton:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
ie: Action de buton:

en: Interface
ie: Interfacie

en: Behavior
ie: Conduida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
ie: Notificationes

en: Chat Window
ie: Fenestre de conversation

en: Colors
ie: Colores

en: Fonts
ie: Fondes

en: Quick Buttons
ie: Rapid-butones

en: Tabs
ie: Cartes

en: General Behavior
ie: General conduida

en: Connection
ie: Conexion

en:  line |  lines
ie[0]:  linea
ie[1]:  lineas

en:  nick |  nicks
ie[0]:  nómine
ie[1]:  nómines

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
ie: Ignorar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
ie: Usar colorat textu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
ie: Optiones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
ie: Plazzament:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
ie: A supra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
ie: Ad infra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
ie: A levul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
ie: Foco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
ie: Mus

en: Select Theme Package
ie: Selecter un paccage de tema

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
ie: Temas de Konversation (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
ie: Ínconosset errore (0)

en: Cannot Install Theme
ie: Ne successat installar un tema

en: Remove Theme
ie: Remover li tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
ie: Obt&ener nov temas...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
ie: I&nstallar ex un file...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
ie: &Remover li tema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
ie: Icone por normal usatores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
ie: Icone por absent usatores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
ie: Previder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
ie: Act&ualisar chascun:

en: Error
ie: Errore

en: Error: %1
ie: Errore: %1

en: Accept
ie: Acceptar

en: Reject
ie: Rejecter

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
ie: Dessin-tabul

[ctx: DCC extension]
en: Chat
ie: Conversation

en: Socket error: %1
ie: Errore de socket: %1

en: Talking to yourself
ie: Parlar con self

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
ie: Predefinit ( %1 )

en: Usage: %1ME text
ie: Usage: %1ME textu

en: Unknown command.
ie: Ínconosset comande.

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
ie: Inviar passivmen

en: Open
ie: Aperter

en: Select Recipient
ie: Selecter un recipiente

en: O&riginal Filename
ie: O&riginal nómine

en: &Resume
ie: &Reprender

en: R&ename
ie: R&enominar

en: Status
ie: Statu

en: Details
ie: Detallies

en: DCC Send
ie: Inviar med DCC

en: DCC Receive
ie: Reciver med DCC

en: Unknown server
ie: Ínconosset servitor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
ie: Nómine de file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
ie: Partenero:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
ie: Statu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
ie: Progresse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
ie: Localisation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
ie: Grandore de file:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
ie: Reprendet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
ie: Actual velocitá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
ie: Medial velocitá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
ie: Ofertat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
ie: Iniciat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
ie: Compleet:

en: Partner
ie: Partenero

en: Progress
ie: Progresse

en: Speed
ie: Velocitá

en: Remaining
ie: Remane

en: Queued
ie: In linea

en: Preparing
ie: Preparante

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
ie: Atendente

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
ie: Conexente

en: Receiving
ie: Recivente

en: Sending
ie: Emissente

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
ie: Finit

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
ie: Ne successat

en: Aborted
ie: Interruptet

en: DCC Status
ie: Statu de DCC

en: &Accept
ie: &Acceptar

en: A&bort
ie: Interru&pter

en: &Open File
ie: &Aperter li file

en: Run the file
ie: Lansar li file

en: Open Location
ie: Aperter li localisation

en: Transfer error
ie: Errore de transferte

en: KIO error: %1
ie: Errore de KIO: %1

en: unknown
ie: ínconosset

en: Unknown error. Code %1
ie: Ínconosset errore. Code %1

en: Columns
ie: Columnes

en: Draw a rectangle
ie: Dessinar un rectangul

en: Draw an ellipse
ie: Dessinar un ellipse

en: Draw text
ie: Dessinar textu

en: Eraser
ie: Erasor

en: Save Image
ie: Gardar li image

en: Identities
ie: Identitás

en: Identity name:
ie: Nómine de identitá:

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
ie: (facultativ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
ie: &Identitá:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
ie: &Adjunter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
ie: Duplicar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
ie: Renominar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
ie: Ve&r nómine:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
ie: Pseudonim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
ie: Ser&vicie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
ie: Comande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
ie: Conto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
ie: Contra&signe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
ie: File PEM:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
ie: Absent

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
ie: Avansat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
ie: C&odification:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
ie: Konversation se finit.

en: Nick
ie: Nómine

[ctx: Message type]
en: Join
ie: Adherer

[ctx: Message type]
en: Quit
ie: Surtida

[ctx: Message type]
en: Part
ie: Departion

en: Kick
ie: Remover

en: %1 nick | %1 nicks
ie[0]: %1 nómine
ie[1]: %1 nómines

en: Topic
ie: Tema

en: Capabilities
ie: Capabilitás

en: Welcome
ie: Benevenit

en: Support
ie: Supporte

en: Created
ie: Creat

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
ie: Quies

en: Names
ie: Nómines

en: TOPIC
ie: TEMA

en: %1 is %2@%3 (%4)
ie: %1 es %2@%3 (%4)

en: Who
ie: Qui

en: 1 day | %1 days
ie[0]: 1 die
ie[1]: %1 dies

en: 1 hour | %1 hours
ie[0]: 1 hor
ie[1]: %1 hores

en: 1 second | %1 seconds
ie[0]: 1 seconde
ie[1]: %1 secondes

en:  (away)
ie:  (absent)

en: List
ie: Liste

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
ie: (ínconosset)

en: Join
ie: Adherer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
ie: Conexion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
ie: &Contrasigne:

en: (unknown)
ie: (ínconosset)

en: &Whois
ie: &Quies

en:  Voice
ie:  Voce

en:  Owner
ie:  Possessor

en:  Admin
ie:  Administrator

en: Usage: %1OMSG text
ie: Usage: %1OMSG textu

[ctx: Message type]
en: Notify
ie: Notification

en: Ignore
ie: Ignorar

en: Current encoding is: %1
ie: Li actual codification: %1

en: %1 is not a valid encoding.
ie: %1 ne es un valid codification.

en: Warning
ie: Avise

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
ie: %1 oferta inviar vos «%2» (%3)...

en: unknown size
ie: ínconosset grandore

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
ie: Descarga de «%1» de %2 ha finit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
ie: &Servitor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
ie: &Portu:

en: Add Server
ie: Adjunter un servitor

en: Add Channel
ie: Adjunter un chanele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
ie: Identitá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
ie: Comandes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
ie: Servitores:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
ie: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
ie: Adjunter…

en: C&onnect
ie: C&onexer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
ie: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
ie: Rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
ie: Identitá

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
ie: Canales

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: Text
ie: Textu

en: Author
ie: Autor

en: Time
ie: Hora

en: Maintainer
ie: Mantenetor

en: Bug fixes
ie: Correctiones de defectes

en: irc:// URL or server hostname
ie: irc://adresse o host-nómine del servitor

en: port
ie: portu

en: channel
ie: canal

en: &Reconnect
ie: &Reconexer

en: &Disconnect
ie: &Deconexer

en: &DCC Status
ie: Statu de &DCC

en: Close &Tab
ie: Cluder li car&te

en: Default
ie: Predefinit

en: Set Encoding
ie: Assignar codification

en: &Clear Window
ie: &Vacuar li fenestre

en: &Marker Line
ie: Linea de &marca

en: Special &Character...
ie: Special &caracter...

en: Bookmarks
ie: Marca-págines

en: &Channel List
ie: Liste de &chaneles

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
ie: Cluder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
ie: Lineas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
ie: Octetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
ie: Etá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
ie: Númere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
ie: Lineas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
ie: Octetes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
ie: Recivet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
ie: Octetes (codificat):

en: &Nick:
ie: &Nómine:

en: P&assword:
ie: Contr&asigne:

en: &Use SSL
ie: &Usar SSL

en: Ready
ie: Finit

en: Lag: Unknown
ie: Retardation: ínconosset

en: Lag: %1 ms
ie: Retardation: %1 ms

en: Lag: %1 s
ie: Retardation: %1 s

[ctx: open url]
en: &Open
ie: &Aperter

en: &Save...
ie: &Gardar...

en: Add Bookmark...
ie: Adjuncter un marca-págine…

[ctx: copy url]
en: &Copy
ie: &Copiar

[ctx: delete url]
en: &Delete
ie: &Remover

[ctx: save url list]
en: &Save List...
ie: &Gardar li liste...

en: Save list.
ie: Gardar li liste.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
ie: &Vacuar li liste

en: Clear list.
ie: Vacuar li liste.

en: From
ie: De

en: (away)
ie: (absent)

en: Parameter
ie: Parametre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
ie: Te&ma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ie: Serchar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
ie: Masca de host

en: &Network name:
ie: &Nómine de rete:

en: N&ickname:
ie: Nóm&ine:

en: All Networks
ie: Omni retes

en: &Insert
ie: &Inserter

en: None
ie: Null

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
ie: Previder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
ie: Color del a&vanplan:

en: Copy Link Address
ie: Copiar li adresse del ligament

en: Add to Bookmarks
ie: Adjunter a marca-págines

en: Open With...
ie: Aperter per...

en: Save Link As...
ie: Gardar li ligament quam...

en: Configure Web Shortcuts...
ie: Configurar abreviationes de web...

en: Ban Nickname
ie: Bannir li pseudonim

en: Ban *!*@*.host
ie: Bannir *!*@*.host

en: Ban *!*@domain
ie: Bannir *!*@dominia

en: Ban *!user@*.host
ie: Bannir *!usator@*.host

en: Ban *!user@domain
ie: Bannir *!usator@dominia

en: Unignore
ie: Designorar

en: Send &File...
ie: Inviar un &file...

en: Open DCC Chat
ie: Aperter un conversation DCC

en: 1 byte | %1 bytes
ie[0]: 1 octete
ie[1]: %1 octetes

en: 1 line | %1 lines
ie[0]: 1 linea
ie[1]: %1 lineas

en: Paste
ie: Collar

en: Reload
ie: Recargar

en: Show last:
ie: Monstrar li ultim:

en:  KB
ie:  ko

en: &Send
ie: &Inviar

en: Match Case
ie: Correspondentie exact

en: Whole Words Only
ie: Solmen integri paroles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
ie: &Sequent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
ie: &Precedent

en: Close Tab
ie: Cluder li carte

en: Disconnect From Server
ie: Deconexer del servitore

en: Disconnect
ie: Deconexer

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
ie: Ye %1 de %2

en: IRC Client
ie: Cliente de IRC

en: Channel &List for %1
ie: Liste de &canales por %1

en: Rename Tab
ie: Renominar li carte

en: &Rename Tab...
ie: &Renominar li carte...

en: Watched Nicks
ie: Observat nómines
