konversation - en to ja translation catalogue (1007 entries)

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
ja: ウィンドウ(&W)

en: Konversation Bookmarks Editor
ja: Konversation ブックマークエディタ

en: topic protection
ja: トピック保護

en: no messages from outside
ja: チャンネル外部からのメッセージ禁止

en: secret
ja: シークレット

en: invite only
ja: 招待のみ

en: private
ja: プライベート

en: moderated
ja: モデレート

en: password protected
ja: パスワード保護

en: anonymous
ja: 匿名

en: no colors allowed
ja: カラー禁止

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ja: 新規

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
ja: エイリアス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
ja: 置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
ja: 新規(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
ja: エイリアス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
ja: 置換:

en: Outgoing
ja: 送信

en: Incoming
ja: 受信

en: Both
ja: 両方

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
ja: 新規

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
ja: 新規

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
ja: 正規表現

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
ja: 対象

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
ja: 検索文字列

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
ja: 置換文字列

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
ja: 新規(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
ja: 削除(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
ja: 対象:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
ja: 検索文字列:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
ja: 置換文字列:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
ja: タイムスタンプを有効にする(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
ja: フォーマット(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
ja: 日付を表示する(&W)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
ja: バックログを表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
ja: 行(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
ja: レイアウト(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
ja: チャンネルトピックを表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
ja: チャンネルモードボタンを表示する(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
ja: チャンネルニックリストとクイックボタンを表示する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
ja: ニックネームリストにホストマスクを表示する(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
ja: ニックネームリストに本名を表示する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
ja: クイックボタンを表示する(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
ja: ニックネーム変更ボックスを表示する(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
ja: スクロールバーを表示する(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
ja: 背景画像を使う(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
ja: パス(&A):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
ja: 全般

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
ja: ASCII BEL (0x07) 制御文字を受信したときにシステムベルを鳴らします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
ja: ASCII BEL を受信したらシステムベルを鳴らす(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
ja: 参加/退出/ニックイベントを隠す(&J)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
ja: サーバにテキストを送るときに変数を展開しません。変数は '%' で始まります。例えば、%B はテキストをボールド体にするために必要な文字に展開されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
ja: %C, %B, %G などの変数を展開しない(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
ja: ステータスメッセージをサーバステータスウィンドウにも表示する(&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
ja: チャンネルモードを表す文字の組み合わせを人間が理解できる言葉に置き換えません。例えば「*** チャンネルモード: チャンネル外部からのメッセージ禁止」は 「*** チャンネルモード: n」になります。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
ja: バッファに保持する行数。0 は無制限。

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
ja: 無制限

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
ja: しおり

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
ja: 他のチャットウィンドウに切り替えたときや、アプリケーションを最小化したときに、チャットウィンドウにしおりを挿入します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
ja: 非表示になったチャットウィンドウにしおりを挿入する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
ja: 新しいテキストが表示される直前に行を移動する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
ja: すべてのチャットウィンドウにしおりを表示する

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
ja: 自動ユーザ情報取得 (/WHO) を有効にする

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
ja: カスタムカラー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
ja: 入力ボックス、ニックネームリスト、タブリストに指定した色を使う(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
ja: 背景色(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
ja: サーバメッセージ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
ja: ハイパーリンク(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
ja: チャンネルメッセージ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
ja: アクション(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
ja: バックログ(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
ja: コマンドメッセージ(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
ja: クエリーメッセージ(&Q):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
ja: タイムスタンプ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
ja: もう一つの背景色(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
ja: カラーニック

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
ja: 自分のニックカラー(&O):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
ja: このオプションを有効にすると、IRC メッセージに追加されたカラーコードはカラーテキストとしてチャットウィンドウに表示されます。「挿入」->「IRC カラー」でメッセージにカラーコードを追加できます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
ja: IRC メッセージ中のカラーテキストを許可する(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
ja: 自動的に再接続する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
ja: 再接続までの遅延:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
ja: 再接続の試行回数:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
ja: デバッグ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
ja: 接続時に生ログウィンドウを表示する(&L)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
ja: 暗号

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
ja: デフォルトの暗号タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
ja: タイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ja: アドレス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ja: パスワード:

en: Network Interface
ja: ネットワークインターフェース

en: Reply From IRC Server
ja: IRC サーバからの応答

en: Specify Manually
ja: 手動設定

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
ja: DCC 設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
ja: ダウンロードフォルダ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
ja: ファイル名に送信者の名前を追加する(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
ja: 送信者別にフォルダを作成する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
ja: 送信する前にファイル名に含まれる空白をアンダースコアに置き換える

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
ja: 自動的にダウンロードの提案を受け入れる(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
ja: 自動的にダウンロードをレジュームする(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
ja: 高速 DCC 送信を使う(&N) (使えないクライアントがあるかもしれません)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
ja: パッシブ DCC 送信を有効にする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
ja: 自動的に DCC チャットの提案を受け入れる

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
ja: このオプションを有効にすると、IPv6 接続の DCC 転送は、ここで設定した IPv4 インターフェースで実行されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
ja: DCC 送信では IPv4 にフォールバックする(&4):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
ja: DCC 送信タイムアウト(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
ja: バッファサイズ(&Z):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
ja: 自分の IP を取得する方法(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
ja: 自分の IP(&W):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
ja: ポート

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
ja: DCC 転送サーバに特定のポートを使う(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
ja: 〜

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
ja: DCC チャットに特定のポートを使う(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
ja: チャット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
ja: ニックネームリスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
ja: タブバー:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
ja: MOTD (今日のメッセージ) を等幅フォントで表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
ja: MOTD メッセージに等幅フォントを使う(&X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
ja: チャットビューで送信者のニックネームをボールド体で表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
ja: システムトレイを有効にする(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
ja: 新しいメッセージの通知にシステムトレイを使う(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
ja: 強調表示が発生または現在のニックが使用されたときにのみ通知する(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
ja: 起動時にウィンドウを表示しない

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
ja: ニックネーム補完

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
ja: 補完モード(&M):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
ja: シェル風

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
ja: 候補ボックス付きシェル風

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
ja: 行頭の場合の接尾辞(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
ja: その他の場合(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
ja: 離席中は通知を無効にする(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
ja: 指定したウェブブラウザを使う(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
ja: コマンド接頭辞(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
ja: カスタムバージョン応答を使う(&V):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
ja: <qt>ここで <b>CTCP <i>Version</i></b> に対する応答をカスタマイズできます。</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
ja: 入力ボックスをテキストに合わせて拡大する(&I)

en: Select Sound File
ja: サウンドファイルを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
ja: 強調表示に対してサウンドを有効にする(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
ja: 現在の自分のニックネームを強調表示する(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
ja: 自分の発言を強調表示する(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
ja: 強調表示リスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
ja: 強調表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
ja: サウンド

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
ja: 自動応答

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
ja: パターン(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
ja: サウンド(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
ja: サウンドをテスト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
ja: パターン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
ja: タイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
ja: パターン:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
ja: メッセージタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
ja: チャンネル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
ja: クエリー (1対1で会話)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
ja: 招待

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
ja: すべて削除(&A)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
ja: スクロールバーを隠す

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
ja: IRC の入力行で逐次スペルチェックを使用する場合は有効にしてください。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
ja: これを有効にすると、テキストが幅いっぱいまで入力されると、入力ボックスが縦に広がります。

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
ja: メインウィンドウを表示せずに起動する

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
ja: ニックネームの横に本名を表示する(&S)

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
ja: 起動時にニックのオンライン状況タブを表示する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
ja: メッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
ja: プライベートメッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
ja: 現在のニックが使用されたとき

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
ja: 強調表示

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
ja: チャンネルのモード変更またはユーザの参加/退出がチャンネルイベントです。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
ja: チャンネルイベント

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
ja: アプリケーションイベントは Konsole タブ、DCC ステータスタブ、その他チャットには直接使用しないタブで発生します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
ja: アプリケーションイベント

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
ja: ログを保存する(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
ja: ログファイル名に小文字を使う(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
ja: ログファイル名にホスト名を追加する(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
ja: ログファイルのパス(&P):

en: Normal Users
ja: 通常ユーザ

en: Voice (+v)
ja: 発言権所持者 (+v)

en: Halfops (+h)
ja: サブオペレータ (+h)

en: Operators (+o)
ja: オペレータ (+o)

en: Channel Admins (+p)
ja: チャンネル管理者 (+p)

en: Channel Owners (+q)
ja: チャンネル所有者 (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
ja: ダブルクリックしたときに実行するコマンド(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
ja: 大文字小文字を区別せずにソートする(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
ja: 活発さでソートする(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
ja: ユーザの状態でソートする(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
ja: (ドラッグ＆ドロップでソート順を変更できます)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
ja: モード

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
ja: 説明

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ (OSD) を使う(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
ja: 影を描画する(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
ja: OSD フォント:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
ja: 表示する OSD メッセージ(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
ja: 自分のニックネームを含むチャンネルメッセージ(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
ja: すべてのチャンネルメッセージ(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
ja: クエリー (1対1で会話)(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
ja: 参加/退出イベント(&J)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
ja: カスタムカラーを使う(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
ja: テキストの色(&X):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
ja: 背景色(&B):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
ja: その他の設定(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
ja: 表示時間(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
ja: スクリーン(&C):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OSDDuration)
en:  ms
ja:  ミリ秒

en: Default Identity
ja: デフォルトの個人情報

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
ja: 利用可能な置換

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
ja: ボタン名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
ja: ボタンアクション

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ja: 削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
ja: ボタン名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
ja: ボタンアクション:

en: Interface
ja: インターフェース

en: Behavior
ja: 動作

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
ja: 通知

en: Chat Window
ja: チャットウィンドウ

en: Nicklist Themes
ja: ニックリストのテーマ

en: Colors
ja: 色

en: Fonts
ja: フォント

en: Quick Buttons
ja: クイックボタン

en: Tabs
ja: タブ

en: Connection
ja: 接続

en: Nickname List
ja: ニックネームリスト

en: Command Aliases
ja: コマンドエイリアス

en: Auto Replace
ja: 自動置換

en: Logging
ja: ログ

en: Watched Nicknames
ja: 監視するニックネーム

en: On Screen Display
ja: オンスクリーンディスプレイ (OSD)

en: Warning Dialogs
ja: 警告ダイアログ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
ja: カラーテキストを使う

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
ja: カラー LED を使う

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
ja: オプション

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
ja: このオプションを選ぶと、「現在のニックが使用されたとき」と「強調表示」には強調表示のページで設定した色が使用されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
ja: チャットウィンドウの強調表示色を優先する

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
ja: タブバーの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
ja: 配置:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
ja: 上

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
ja: 下

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
ja: 左

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
ja: 閉じるボタンをそれぞれのタブに表示する(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
ja: 閉じるボタンをタブバーの右側に表示する(&R)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
ja: フォーカス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
ja: 新しいタブにフォーカスを移す(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
ja: 新しいクエリーにフォーカスを移す(&Q)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
ja: マウス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
ja: 中クリックでタブを閉じる(&M)

en: Select Theme Package
ja: テーマパッケージを選択

en: Failed to Download Theme
ja: テーマのダウンロードに失敗

en: Theme archive is invalid.
ja: テーマアーカイブが不正です

en: Cannot Install Theme
ja: テーマをインストールできません

en: Do you want to remove %1?
ja: %1 を削除しますか？

en: Remove Theme
ja: テーマを削除

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
ja: テーマ設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
ja: テーマを削除(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
ja: 通常ユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
ja: 離席中のユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
ja: 発言権のあるユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
ja: サブオペレータ権限のあるユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
ja: オペレータ権限のあるユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
ja: 管理者権限のあるユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
ja: 所有者権限のあるユーザのアイコン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
ja: プレビュー:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
ja: ニックネーム監視を使う(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
ja: ニックネームをダブルクリックしたときに実行するコマンド(&X):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
ja: Konversation は下に表示されているニックネームの状態をこの間隔でチェックします。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
ja: 更新間隔(&U):

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
ja: 情報

en: Error
ja: エラー

en: Reconnection attempts exceeded.
ja: 再接続の最大試行回数に達しました。

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
ja: 既に %1 に接続しています。別の接続を確立しますか？

en: Already connected to %1
ja: 既に %1 に接続しています

en: Create connection
ja: 接続を確立

en: Switch Server
ja: サーバを切り替え

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
ja: 「個人情報」を入力してください。<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
ja: 「本名」を入力してください。<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
ja: 少なくとも一つの「ニックネーム」を入力してください。<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
ja: <qt>個人情報 "%1" は正しく設定されていません:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
ja: 個人情報の設定

en: Edit Identity...
ja: 個人情報を編集...

en: getNickname: Server %1 is not found.
ja: getNickname: サーバ %1 が見つかりません。

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
ja: IRC サーバを介して DCC %1 リクエストを相手に送信できませんでした。

en: Accept
ja: 受信

en: Reject
ja: 拒否

en: Could not open a socket for listening: %1
ja: 待ち受けソケットを開けませんでした: %1

en: Socket error: %1
ja: ソケットのエラー: %1

en: Could not accept the client.
ja: クライアントを受け付けられませんでした。

en: Talking to yourself
ja: 自分自身と会話する

en: Usage
ja: 使い方

en: Usage: %1ME text
ja: 使い方: %1ME テキスト

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
ja: 未知の CTCP-%1 リクエストを %2 から受け取りました

en: No vacant port
ja: 空きポートなし

en: Could not open a socket
ja: ソケットを開けませんでした

en: Select Recipient
ja: 送る相手を選択

en: Select nickname and close the window
ja: ニックネームを選んでウィンドウを閉じる

en: Close the window without changes
ja: 変更を破棄してウィンドウを閉じる

en: DCC Receive Question
ja: DCC 受信 質問

en: O&riginal Filename
ja: 元のファイル名(&R)

en: Suggest &New Filename
ja: 新しいファイル名を提案する(&N)

en: &Resume
ja: レジューム(&R)

en: R&ename
ja: 名前変更(&E)

en: Status
ja: ステータス

en: Details
ja: 詳細

en: DCC Send
ja: DCC 送信

en: DCC Receive
ja: DCC 受信

en: Unknown server
ja: 不明なサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
ja: ファイル名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
ja: 相手:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
ja: 自身:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
ja: ステータス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
ja: 進捗:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
ja: 場所:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
ja: レジューム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
ja: 提案:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
ja: 開始:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
ja: 終了:

en: Partner
ja: 相手

en: Progress
ja: 進捗

en: Position
ja: 場所

en: Speed
ja: スピード

en: Sender Address
ja: 送信者のアドレス

en: Remaining
ja: 残り

en: %1/sec
ja: %1/秒

en: Queued
ja: キュー

en: Preparing
ja: 準備中

en: Receiving
ja: 受信中

en: Sending
ja: 送信中

en: Aborted
ja: 中止

en: DCC Status
ja: DCC ステータス

en: &Select All Items
ja: すべてのアイテムを選択(&S)

en: S&elect All Completed Items
ja: すべての完了したアイテムを選択(&E)

en: &Accept
ja: 受信(&A)

en: Start receiving
ja: 受信を開始

en: A&bort
ja: 中止(&B)

en: Abort the transfer(s)
ja: 転送を中止

en: Resend
ja: 再送

en: &Open File
ja: ファイルを開く(&O)

en: Run the file
ja: ファイルを実行

en: The admin has restricted the right to receive files
ja: 管理者がファイルを受信する権限を制限しました

en: Invalid sender address (%1)
ja: 無効な送信者アドレス (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
ja: サポートしていないネゴシエーション (ファイルサイズ=0)

en: Could not create a KIO instance
ja: KIO のインスタンスを作成できませんでした

en: Waiting for connection
ja: 接続するのを待っています

en: Waiting for remote host's acceptance
ja: リモートホストの承認を待っています

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
ja: IRC サーバを介して DCC RECV レジュームリクエストを相手に送信できませんでした。

en: Unexpected response from remote host
ja: リモートホストからの予期しない応答

en: KIO error: %1
ja: KIO エラー: %1

en: Timed out
ja: タイムアウト

en: The admin has restricted the right to send files
ja: 管理者がファイルを送信する権限を制限しました

en: The url "%1" does not exist
ja: URL "%1" は存在しません。

en: Enter Filename
ja: ファイル名入力

en: No filename was given
ja: ファイル名が与えられませんでした

en: Could not retrieve "%1"
ja: "%1" を受信できませんでした。

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
ja: IRC サーバを介して DCC SEND リクエストを相手に送信できませんでした。

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
ja: オペレーションは成功しました。エラーダイアログでは何も起きていないはずです。

en: Could not read from file "%1".
ja: ファイル "%1" を読めませんでした。

en: Could not write to file "%1".
ja: ファイル "%1" へ書き込めませんでした。

en: A fatal unrecoverable error occurred.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。

en: Could not open file "%1".
ja: ファイル "%1" を開けません。

en: The operation was unexpectedly aborted.
ja: オペレーションは予期せずに中止されました。

en: The operation timed out.
ja: タイムアウトしました。

en: An unspecified error happened on close.
ja: 閉じる際に不特定のエラーが発生しました。

en: Unknown error. Code %1
ja: 未知のエラー。コード %1

en: Identities
ja: 個人情報

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
ja: あなたのニックネームのリストです。他のユーザはニックネームによってあなたを識別します。ニックネームはどんなものでも構いませんが、最初は文字でなければなりません。
    
    ニックネームは IRC ネットワーク全体で固有でなければならないので、指定した名前を他の人が既に使っているとサーバに拒否されるかもしれません。そういう場合のために代替ニックネームを入れておいてください。第一希望が拒否された場合、Konversation は代替ニックネームを試します。

en: Change identity information
ja: 個人情報を変更

en: Discards all changes made
ja: すべての変更を破棄する

en: Add Identity
ja: 個人情報を追加

en: Identity name:
ja: 個人情報名:

en: You need to give the identity a name.
ja: 個人情報に名前を付ける必要があります。

en: Rename Identity
ja: 個人情報名を変更

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
ja: この個人情報は使用中です。削除すると、これを使用していたネットワーク設定はデフォルトの個人情報に切り替えられます。削除を続行しますか？

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
ja: 本当にこの個人情報のすべての情報を削除しますか？

en: Delete Identity
ja: 個人情報を削除

en: Duplicate Identity
ja: 個人情報を複製

en: You must add at least one nick to the identity.
ja: 少なくとも一つのニックを個人情報に追加する必要があります。

en: Please enter a real name.
ja: 本名を入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
ja: 個人情報(&I):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
ja: 複製

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
ja: 名前変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
ja: 本名(&R):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
ja: ここにあなたの本名を入れてください。IRC ではあなたは友人からも敵からも隠れることはできません。意地悪をしたくなったときには、そのことを思い出してください。にせの「本名」を使えば変な人からあなたの性別を隠すことができます。しかし、使っているコンピュータは常に追跡可能なので、完全に匿名になることはできません。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
ja: ニックネーム

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
ja: 自動認証 (Identify)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
ja: サービス(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
ja: パスワード(&S):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
ja: これにチェックを入れると <b>/away</b> コマンドを実行したときにチャンネルに横線が入ります。これは離席した時点を示します。この線は他の IRC ユーザには見えません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
ja: 離席時にチャットウィンドウにしおりを挿入する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
ja: 離席時のニックネーム:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
ja: 離席中であることを示すニックネームを入れてください。この個人情報で入ったチャンネルで <b>/away msg</b> コマンドを実行すると、Konversation は自動的にあなたのニックネームを離席時のニックネームに変更します。それによって他のユーザはあなたがコンピュータから離れていることを知ることができます。離席していたチャンネルで <b>/away</b> コマンドを実行すると Konversation は 自動的にあなたのニックネームを元に戻します。離席したときに自動的にニックネームを変更されたくなければ、ここは空白にしておいてください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
ja: これにチェックを入れると、スクリーンセーバーが起動するか、下で指定した時間ユーザの操作がなければ、この個人情報のすべての接続を自動的に離席中に切り替えます。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
ja: 自動離席

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
ja: 離席中に切り替え

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
ja: (ユーザの操作がない)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
ja: これにチェックを入れると、スクリーンセーバーが停止するか、ユーザの操作を検知したときに、この個人情報のすべての接続の離席中を自動的に解除します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
ja: 自動復席

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
ja: 接続前に実行するコマンド(&P):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
ja: ここにはサーバとの接続を開始する前に実行するコマンドを入れることができます。<br>この個人情報に複数のサーバが設定されている場合は、それぞれのサーバに対してこのコマンドが実行されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
ja: エンコーディング(&E):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
ja: この設定はあなたがタイプした文字をどうのようにエンコードしてサーバに送るかを決定します。またメッセージをどのように表示するかも決定します。Konversation は初回起動時に自動的にシステムの設定を取得します。他のユーザのメッセージが正しく表示されないなどの問題がある場合は、この設定を変更してみてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
ja: ユーザ名(&D):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
ja: 多くのサーバは接続時に IDENT 情報を問い合わせます。あなたのコンピュータで IDENT サーバが稼動していない場合、Konversation はここに指定された情報を返します。スペースは含めることはできません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
ja: 終了理由(&Q):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
ja: サーバから退出したときに、このメッセージが他の参加者に表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
ja: 退出理由(&P):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
ja: チャンネルから退出したときに、このメッセージがチャンネルに送信されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
ja: 追い出す理由(&K):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
ja: あなたが (通常は IRC オペレータによって) チャンネルから追い出されたときに、このメッセージをチャンネルに送信します。

en: Edit Channel Settings
ja: チャンネル設定を編集

en: Maximum users allowed in channel
ja: チャンネルの人数制限

en: Completion
ja: 補完

en: Possible completions: %1.
ja: 補完候補: %1

en: Channel Password
ja: チャンネルパスワード

en: You are now known as %1.
ja: ニックネームを %1 に変更しました。

en: %1 is now known as %2.
ja: %1 がニックネームを %2 に変更しました。

en: You have left channel %1.
ja: チャンネル %1 から退出しました。

en: Kick
ja: 追い出す (Kick)

en: You have kicked yourself from channel %1.
ja: 自分自身をチャンネル %1 から追い出しました。

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
ja: 自分自身をチャンネル %1 から追い出しました (%2)。

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
ja: %2 にチャンネル %1 から追い出されました。

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
ja: %2 にチャンネル %1 から追い出されました (%3)。

en: You have kicked %1 from the channel.
ja: %1 をチャンネルから追い出しました。

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
ja: %1 をチャンネルから追い出しました (%2)。

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
ja: %1 が %2 にチャンネルから追い出されました。

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
ja: %1 が %2 にチャンネルから追い出されました (%3)。

en: Topic
ja: トピック

en: The channel topic is "%1".
ja: チャンネルトピックは "%1" です。

en: You set the channel topic to "%1".
ja: チャンネルトピックを "%1" に設定しました。

en: %1 sets the channel topic to "%2".
ja: %1 がチャンネルトピックを "%2" に設定しました。

en: You give channel owner privileges to yourself.
ja: 自分自身に所有者権限を与えました。

en: You give channel owner privileges to %1.
ja: %1 に所有者権限を与えました。

en: %1 gives channel owner privileges to you.
ja: %1 から所有者権限を受け取りました。

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
ja: %1 が %2 に所有者権限を与えました。

en: You take channel owner privileges from yourself.
ja: 自分自身から所有者権限を奪いました。

en: You take channel owner privileges from %1.
ja: %1 から所有者権限を奪いました。

en: %1 takes channel owner privileges from you.
ja: %1 に所有者権限を奪われました。

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
ja: %1 が %2 から所有者権限を奪いました。

en: You give channel admin privileges to yourself.
ja: 自分自身にチャンネル管理者権限を与えました。

en: You give channel admin privileges to %1.
ja: %1 にチャンネル管理者権限を与えました。

en: %1 gives channel admin privileges to you.
ja: %1 からチャンネル管理者権限を受け取りました。

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
ja: %1 が %2 にチャンネル管理者権限を与えました。

en: You take channel admin privileges from yourself.
ja: 自分自身からチャンネル管理者権限を奪いました。

en: You take channel admin privileges from %1.
ja: %1 からチャンネル管理者権限を奪いました。

en: %1 takes channel admin privileges from you.
ja: %1 にチャンネル管理者権限を奪われました。

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
ja: %1 が %2 からチャンネル管理者権限を奪いました。

en: You give channel operator privileges to yourself.
ja: 自分自身にオペレータ権限を与えました。

en: You give channel operator privileges to %1.
ja: %1 にオペレータ権限を与えました。

en: %1 gives channel operator privileges to you.
ja: %1 からオペレータ権限を受け取りました。

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
ja: %1 が %2 にオペレータ権限を与えました。

en: You take channel operator privileges from yourself.
ja: 自分自身からオペレータ権限を奪いました。

en: You take channel operator privileges from %1.
ja: %1 からオペレータ権限を奪いました。

en: %1 takes channel operator privileges from you.
ja: %1 にオペレータ権限を奪われました。

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
ja: %1 が %2 からオペレータ権限を奪いました。

en: You give channel halfop privileges to yourself.
ja: 自分自身にサブオペレータ権限を与えました。

en: You give channel halfop privileges to %1.
ja: %1 にサブオペレータ権限を与えました。

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
ja: %1 からサブオペレータ権限を受け取りました。

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
ja: %1 が %2サブオペレータ権限を与えました。

en: You take channel halfop privileges from yourself.
ja: 自分自身からサブオペレータ権限を奪いました。

en: You take channel halfop privileges from %1.
ja: %1 からサブオペレータ権限を奪いました。

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
ja: %1 にサブオペレータ権限を奪われました。

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
ja: %1 が %2 からサブオペレータ権限を奪いました。

en: You give yourself permission to talk.
ja: 自分自身に発言権を与えました。

en: %1 gives you permission to talk.
ja: %1 から発言権を受け取りました。

en: %1 gives %2 permission to talk.
ja: %1 が %2 に発言権を与えました。

en: You take the permission to talk from yourself.
ja: 自分自身から発言権を奪いました。

en: You take the permission to talk from %1.
ja: %1 から発言権を奪いました。

en: %1 takes the permission to talk from you.
ja: %1 に発言権を奪われました。

en: %1 takes the permission to talk from %2.
ja: %1 が %2 から発言権を奪いました。

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
ja: カラーコードを禁止に設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
ja: %1 がカラーコードを禁止に設定しました。

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
ja: カラーコードを許可に設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
ja: %1 がカラーコードを許可に設定しました。

en: You set the channel mode to 'invite only'.
ja: チャンネルを招待のみに設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
ja: %1 がチャンネルを招待のみに設定しました。

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
ja: 招待のみを解除しました。

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
ja: %1 が招待のみを解除しました。

en: You set the channel mode to 'moderated'.
ja: チャンネルをモデレートに設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
ja: %1 がチャンネルをモデレートに設定しました。

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
ja: チャンネルのモデレート設定を解除しました。

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
ja: %1 がチャンネルのモデレート設定を解除しました。

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
ja: チャンネル外部からのメッセージを禁止に設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
ja: %1 がチャンネル外部からのメッセージを禁止に設定しました。

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
ja: チャンネル外部からのメッセージを許可に設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
ja: %1 がチャンネル外部からのメッセージを許可に設定しました。

en: You set the channel mode to 'private'.
ja: チャンネルをプライベートに設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
ja: %1 がチャンネルをプライベートに設定しました。

en: You set the channel mode to 'public'.
ja: チャンネルをパブリックに設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
ja: %1 がチャンネルをパブリックに設定しました。

en: You set the channel mode to 'secret'.
ja: チャンネルをシークレットに設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
ja: %1 がチャンネルをシークレットに設定しました。

en: You set the channel mode to 'visible'.
ja: チャンネルを可視に設定しました。

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
ja: %1 がチャンネルを可視に設定しました。

en: You switch on 'topic protection'.
ja: トピック保護を有効にしました。

en: %1 switches on 'topic protection'.
ja: %1 がトピック保護を有効にしました。

en: You switch off 'topic protection'.
ja: トピック保護を解除しました。

en: %1 switches off 'topic protection'.
ja: %1 がトピック保護を解除しました。

en: You set the channel key to '%1'.
ja: チャンネルキーを "%1" に設定しました。

en: %1 sets the channel key to '%2'.
ja: %1 がチャンネルキーを "%2" に設定しました。

en: You remove the channel key.
ja: チャンネルキーを削除しました。

en: %1 removes the channel key.
ja: %1 がチャンネルキーを削除しました。

en: You remove the channel limit.
ja: チャンネルの人数制限を解除しました。

en: %1 removes the channel limit.
ja: %1 がチャンネルの人数制限を解除しました。

en: You set a ban on %1.
ja: %1 に対する Ban を設定しました。

en: %1 sets a ban on %2.
ja: %1 が %2 に対する Ban を設定しました。

en: You remove the ban on %1.
ja: %1 に対する Ban を解除しました。

en: %1 removes the ban on %2.
ja: %1 が %2 に対する Ban を解除しました。

en: You set a ban exception on %1.
ja: %1 に対する Ban 例外を設定しました。

en: %1 sets a ban exception on %2.
ja: %1 が %2 に対する Ban 例外を設定しました。

en: You remove the ban exception on %1.
ja: %1 に対する Ban 例外を解除しました。

en: %1 removes the ban exception on %2.
ja: %1 が %2 に対する Ban 例外を解除しました。

en: You set invitation mask %1.
ja: 招待マスク %1 を設定しました。

en: %1 sets invitation mask %2.
ja: %1 が招待マスク %2 を設定しました。

en: You remove the invitation mask %1.
ja: 招待マスク %1 を解除しました。

en: %1 removes the invitation mask %2.
ja: %1 が招待マスク %2 を解除しました。

en: You set channel mode +%1
ja: チャンネルモードを +%1 に設定しました。

en: %1 sets channel mode +%2
ja: %1 がチャンネルモードを +%2 に設定しました。

en: You set channel mode -%1
ja: チャンネルモードを -%1 に設定しました。

en: %1 sets channel mode -%2
ja: %1 がチャンネルモードを -%2 に設定しました。

en: You have to be an operator to change this.
ja: オペレータのみが変更可能

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
ja: トピック保護 (%1)

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
ja: チャンネル外部からのメッセージ禁止 (%1)

en: Secret channel.  %1
ja: シークレットチャンネル (%1)

en: Invite only channel.  %1
ja: 招待のみのチャンネル (%1)

en: Private channel.  %1
ja: プライベートチャンネル (%1)

en: Moderated channel.  %1
ja: モデレートチャンネル (%1)

en: Protect channel with a password.
ja: パスワード保護

en: Set user limit to channel.
ja: 人数制限

en: Do you want to leave %1?
ja: '%1' から退出しますか？

en: Leave Channel
ja: チャンネルから退出

en: Leave
ja: 退出

en: Identity Default ( %1 )
ja: 個人情報のデフォルト ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
ja: パスワード(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
ja: チャンネル(&H):

en: Channel Name
ja: チャンネル名

en: Users
ja: ユーザ

en: Channel Topic
ja: チャンネルトピック

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
ja: チャンネルリスト

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
ja: ここをクリックしてチャンネルに入ります。チャンネルの新しいタブが作成されます。

en: Channels: %1 (%2 shown)
ja: チャンネル数: %1 (%2 表示中)

en: Save Channel List
ja: チャンネルリストを保存

en: Konversation Channel List: %1 - %2
ja: Konversation チャンネルリスト: %1 - %2

en: Join Channel
ja: チャンネルに入る

en: Channel List for %1
ja: %1 のチャンネルリスト

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
ja: フィルタする文字列をここに入力してください。

en: Operator
ja: オペレータ

en: Admin
ja: 管理者

en: Owner
ja: 所有者

en: Half-operator
ja: サブオペレータ

en: Has voice
ja: 発言権所有

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
ja: %1 からチャンネル %2 に対する CTCP-PING リクエストを受け取りました。応答しています。

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
ja: %2 から CTCP-%1 リクエストを受け取りました。応答しています。

en: Received Version request from %1 to channel %2.
ja: %1 からチャンネル %2 に対する Version リクエストを受け取りました。

en: Received Version request from %1.
ja: %1 から Version リクエストを受け取りました。

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
ja: %1 から無効な DCC SEND リクエストを受け取りました。

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
ja: %1 から無効な DCC ACCEPT リクエストを受け取りました。

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
ja: %1 から無効な DCC RESUME リクエストを受け取りました。

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
ja: %1 から無効な DCC CHAT リクエストを受け取りました。

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
ja: %2 から未知の DCC コマンド %1 を受け取りました。

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
ja: %2 からチャンネル %3 に対する未知の CTCP-%1 リクエストを受け取りました。

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
ja: %2 から未知の CTCP-%1 リクエストを受け取りました。

en: -%1 to %2- %3
ja: -%1 -> %2- %3

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
ja: %1 から CTCP-PING リクエストに対する応答を受け取りました: %2 %3

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
ja: %2 から CTCP-%1 リクエストに対する応答を受け取りました: %3

en: %1 invited you to channel %2.
ja: %1 があなたをチャンネル %2 へ招待しました。

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
ja: サーバ %1 (バージョン %2), ユーザモード: %3, チャンネルモード: %4

en: Support
ja: サポート

en: Your personal modes are:
ja: あなたのパーソナルモード:

en: Channel modes:
ja: チャンネルモード:

en: Channel URL: %1
ja: チャンネルの URL: %1

en: Created
ja: 作成

en: This channel was created on %1.
ja: このチャンネルは%1に作成されました。

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
ja: ユーザ情報 (Whois)

en: %1 is logged in as %2.
ja: %1 が %2 としてログインしています。

en: End of NAMES list.
ja: NAMES リスト 終わり

en: The channel %1 has no topic set.
ja: チャンネル %1 にはトピックが設定されていません。

en: The channel topic for %1 is: "%2"
ja: %1 のチャンネルトピック: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
ja: トピックは %1 が %2 に設定したものです。

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
ja: %1 のトピックは %2 が %3 に設定したものです。

en: %1 is actually using the host %2.
ja: %1 は実際にはホスト %2 を使用しています。

en: %1: No such nick/channel.
ja: %1: そのようなニック/チャンネルは存在しません。

en: No such nick: %1.
ja: %1: そのようなニックは存在しません。

en: %1: No such channel.
ja: %1: そのようなチャンネルは存在しません。

en: Nickname already in use, try a different one.
ja: ニックネームは既に使われています。他のニックネームを試してください。

en: Nickname already in use. Trying %1.
ja: ニックネームは既に使われています。%1 を使います。

en: You are not on %1.
ja: あなたは %1 にいません。

en: Message of the day:
ja: MOTD (今日のメッセージ):

en: End of message of the day
ja: MOTD 終わり

en: You are now an IRC operator on this server.
ja: このサーバの IRC オペレータになりました。

en: Current users on the network: %1
ja: ネットワーク上のユーザ: %1

en: Current users on %1: %2.
ja: %1 上のユーザ: %2

en: Away
ja: 離席

en: %1 is away: %2
ja: %1 は離席しています: %2

en: You invited %1 to channel %2.
ja: %1 をチャンネル %2 へ招待しました。

en: %1 is %2@%3 (%4)
ja: %1 は %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
ja: %1 (%2) を次のアドレスに解決: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
ja: %1 (%2) のアドレスを解決できません

en: %1 is an identified user.
ja: %1 は認証されているユーザです。

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
ja: %1 は %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
ja:  (離席中)

en: End of /WHO list for %1
ja: %1 の /WHO リスト 終わり

en: %1 is a user on channels: %2
ja: %1 がユーザであるチャンネル: %2

en: %1 has voice on channels: %2
ja: %1 が発言権を持っているチャンネル: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
ja: %1 がサブオペレータであるチャンネル: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
ja: %1 がオペレータであるチャンネル: %2

en: %1 is owner of channels: %2
ja: %1 が所有者であるチャンネル: %2

en: %1 is admin on channels: %2
ja: %1 が管理者であるチャンネル: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
ja: %1 は %2 (%3) 経由で接続しています。

en: %1 is available for help.
ja: %1 がサポートできます。

en: %1 is an IRC Operator.
ja: %1 は IRC オペレータです。

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
ja: %1 は%2%3%4%5間アイドル状態です。

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
ja: %1 は%2%3%4間アイドル状態です。

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
ja: %1 は%2%3間アイドル状態です。

en: %1 has been online since %2.
ja: %1 は%2からオンラインです。

en: End of WHOIS list.
ja: WHOIS リスト 終わり

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
ja: %1%2 は %3%4 です。

en:  (IRC Operator)
ja:  (IRC オペレータ)

en:  (away)
ja:  (離席中)

en: List
ja: リスト

en: List of channels:
ja: チャンネルリスト:

en: End of channel list.
ja: チャンネルリスト 終わり

en: BanList:%1
ja: Ban リスト:%1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
ja: %1 は%3に %2 によって設定されました

en: End of Ban List.
ja: Ban リスト 終わり

en: %1 is currently unavailable.
ja: %1 は現在利用できません。

en: %1: Unknown command.
ja: %1: 未知のコマンド

en: Not registered.
ja: 登録されていません。

en: %1: This command requires more parameters.
ja: %1: このコマンドにはもっとパラメータが必要です。

en: Join
ja: 参加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
ja: パスワード(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
ja: ホストマスク:

en: (unknown)
ja: (不明)

en: Watched Nicks Online
ja: ニックのオンライン状況

en: &Whois
ja: ユーザ情報 (&Whois)

en: Open &Query
ja: クエリー (1対1で会話) (&Q)

en: &Join Channel
ja: チャンネルに入る(&J)

en: Network/Nickname/Channel
ja: ネットワーク/ニックネーム/チャンネル

en: Additional Information
ja: 追加情報

en:  online via %1
ja:  %1 経由でオンライン

en:  since %1
ja:  %1 より

en:  Voice
ja:  発言権所有者

en:  HalfOp
ja:  サブオペレータ

en:  Operator
ja:  オペレータ

en:  Owner
ja:  所有者

en:  Admin
ja:  管理者

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
ja: 使い方: %1JOIN <チャンネル名> [パスワード]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
ja: 使い方: %1KICK <ニック> [理由]

en: %1KICK only works from within channels.
ja: %1KICK はチャンネルの中でのみ使用できます。

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
ja: %1PART はチャンネルの中でのみチャンネル名なしに使用できます。

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
ja: %1TOPIC はチャンネルの中でのみパラメータなしに使用できます。

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
ja: %1TOPIC はチャンネルの中でのみチャンネル名なしに使用できます。

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
ja: ターゲットを指定しない %1NAMES コマンドを使うと、おそらくサーバから切断されます。これを本当に実行する場合は '*' を指定してください。

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
ja: 使い方: %1close [ウィンドウ名] で、指定した名前のチャンネルまたはクエリータブを閉じます。指定がなければ現在のタブを閉じます。

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
ja: 使い方: %1NOTICE <送信先> <メッセージ>

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
ja: CTCP-%1 リクエストを %2 に送信しています。

en: Usage: %1OMSG text
ja: 使い方: %1OMSG テキスト

en: Sending notice "%1" to %2.
ja: Notice "%1" を %2 に送信しています。

en: Usage: %1ONOTICE text
ja: 使い方: %1ONOTICE テキスト

en: Usage: %1QUOTE command list
ja: 使い方: %1QUOTE コマンドリスト

en: Usage: %1SAY text
ja: 使い方: %1SAY テキスト

en: File "%1" does not exist.
ja: ファイル "%1" は存在しません。

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
ja: 使い方: %1INVITE <ニック> [チャンネル名]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
ja: %1INVITE はチャンネルにいるときのみチャンネル名なしに使用できます。

en: %1 is not a channel.
ja: %1 はチャンネルではありません。

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
ja: 使い方: %1RAW [OPEN | CLOSE]

en: IRC Operator Password
ja: IRC オペレータパスワード

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
ja: %1BAN はチャンネルの中にいるときのみチャンネル名なしに使用できます。

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
ja: %1KICKBAN はチャンネルの中にいるときのみチャンネル名なしに使用できます。

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
ja: %1UNBAN はチャンネルの中にいるときのみチャンネル名なしに使用できます。

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
ja: 使い方: %1UNBAN [チャンネル名] パターン

en: Added %1 to your ignore list.
ja: %1 を無視リストに追加しました。

en: Ignore
ja: 無視 (Ignore)

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
ja: 使い方: %1IGNORE [ -ALL ] <ユーザ 1> <ユーザ 2> ... <ユーザ n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
ja: 使い方: %1UNIGNORE <ユーザ 1> <ユーザ 2> ... <ユーザ n>

en: Removed %1 from your ignore list.
ja: %1 を無視リストから削除しました。

en: Current encoding is: %1
ja: 現在のエンコーディング: %1

en: Switched to %1 encoding.
ja: エンコーディング %1 に切り替えました。

en: %1 is not a valid encoding.
ja: %1 は有効なエンコーディングではありません。

en: The key for %1 has been set.
ja: %1 の鍵を設定しました。

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
ja: 使い方: %1delkey <ニック> または <チャンネル> で、ニックまたはチャンネルの暗号化鍵を削除します。

en: The key for %1 has been deleted.
ja: %1 の鍵を削除しました。

en: No key has been set for %1.
ja: %1 には鍵が設定されていません。

en: The key for %1 is "%2".
ja: %1 の鍵は "%2" です。

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
ja: 使い方: %1KILL <ニック> [コメント]

en: Usage: %1DNS <nick>
ja: 使い方: %1DNS <ニック>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
ja: 使い方: %1queuetuner [on | off]

en: Resolved %1 to: %2
ja: %1 を次に解決しました: %2

en: Do you want to close your query with %1?
ja: %1 とのクエリーを閉じますか？

en: Close Query
ja: クエリーを閉じる

en: Server found, connecting...
ja: サーバ検出完了。接続中...

en: SSL Connection Error
ja: SSL 接続エラー

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
ja: "%1" 個人情報からのいずれのニックネームも接続 "%2" に受け入れられませんでした。
    新しいものを入力するか、接続を切断する場合は「キャンセル」を押しください:

en: Nickname error
ja: ニックネームエラー

en: Select File(s) to Send to %1
ja: %1 へ送るファイルを選択

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
ja: %1 が "%2" (%3) の送信を提案しています...

en: unknown size
ja: 不明なサイズ

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
ja: %1 に "%2" (%3) のアップロードの受け入れを依頼しています...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
ja: %2 から "%1" に対する無効なパッシブ DCC 送信承諾メッセージを受け取りました。

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
ja: %2 からの "%1" のダウンロードを %3% (%4) からレジュームします...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
ja: %2 から "%1" に対する無効なレジューム承諾メッセージを受け取りました。

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
ja: %2 への "%1" のアップロードを %3% (%4) からレジュームします...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
ja: %2 から "%1" に対する無効なレジュームリクエストを受け取りました。

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
ja: %2 からの "%1" のダウンロードが完了しました。

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
ja: %2 からの "%1" のダウンロードに失敗しました。理由: %3

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
ja: %2 への "%1" のアップロードが完了しました。

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
ja: %2 への "%1" のアップロードに失敗しました。理由: %3

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
ja: %2 に "%1" を送信しています...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
ja: %3 から "%1" (%2) をダウンロードしています...

en: %1 is online (%2).
ja: %1 はオンラインです (%2)。

en: %1 went offline (%2).
ja: %1 はオフラインになりました (%2)。

en: Error: Could not find script "%1".
ja: エラー: スクリプト "%1" が見つかりません。

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
ja: エラー: スクリプト "%1" を実行できません。ファイルの許可情報をチェックしてください。

en: You are now marked as being away.
ja: 離席状態に設定しました。

en: You are no longer marked as being away.
ja: 離席状態を解除しました。

en: You are not marked as being away.
ja: 離席状態に設定していません。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
ja: サーバ(&S):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
ja: サーバの名前または IP 番号。irchelp.org がサーバのリストを管理しています。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
ja: ポート(&P):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
ja: サーバに接続するためのポート番号を入れてください。これはたいていのサーバでは <b>6667</b> です。

en: Change network information
ja: ネットワーク情報を変更

en: Add Server
ja: サーバを追加

en: Edit Server
ja: サーバを編集

en: Add Channel
ja: チャンネルを追加

en: Edit Channel
ja: チャンネルを編集

en: The network name is required.
ja: ネットワーク名が必要です。

en: You need to add at least one server to the network.
ja: 少なくとも一つのサーバをネットワークに加える必要があります。

en: The server address is required.
ja: サーバのアドレスが必要です。

en: The channel name is required.
ja: チャンネル名が必要です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
ja: ネットワーク名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
ja: 個人情報:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
ja: 既存の個人情報を選択するか、編集ボタンをクリックして新しい個人情報を追加または既存の個人情報を編集してください。個人情報はネットワーク接続時にあなたを確認しニックネームを決定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
ja: コマンド:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
ja: ここにネットワークの名前を入力してください。サーバリストに同じネットワークのエントリをいくつでも作成できます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
ja: Konversation を起動したときに自動的にこのネットワークに接続する場合は、これにチェックを入れてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
ja: 起動時に自動的に接続する(&N)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
ja: ネットワークの IRC サーバのリストです。ネットワークに接続すると Konversation は最初に一番上のサーバと接続を試みます。これが失敗すると二番目、これも失敗すると三番目、というふうに順に試します。最低一つのサーバを設定する必要があります。クリックでサーバを選択できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
ja: 編集(&D)...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
ja: Konversation がサーバと接続したときに自動的に入るチャンネルのリストです。必須ではありません。どのチャンネルにも自動的に入りたくない場合は、このリストを空にしておいてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
ja: 追加...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
ja: 編集(&I)...

en: C&onnect
ja: 接続(&O)

en: Connect to the server
ja: サーバに接続

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
ja: 選択した IRC ネットワークとチャンネルに接続するにはここをクリックします。

en: New Network
ja: 新しいネットワーク

en: Edit Network
ja: ネットワークを編集

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
ja: %1 を削除することはできません。
    
    ネットワーク %2 には最低一つのサーバが必要です。

en: Do you really want to delete the selected entries?
ja: 本当に選択したエントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete %1?
ja: 本当に %1 を削除しますか？

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
ja: 新しいネットワークを設定します。接続するサーバや接続時に自動的に入るチャンネルも設定できます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
ja: 新規(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
ja: ネットワーク

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
ja: 個人情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
ja: チャンネル

en: Original Author, Project Founder
ja: オリジナル作者、プロジェクト創始者

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
ja: DCC、エンコーディングの処理、OSD 配置

en: Protocol handling, Input line
ja: プロトコルの処理、入力ライン

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
ja: Blowfish、SSL サポート、KNetwork ポート、カラーニック、ニックリストのテーマ

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
ja: 再構築, KAddressBook/Kontact 統合

en: Website hosting
ja: ウェブサイトのホスティング

en: Website maintenance
ja: ウェブサイトのメンテナンス

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
ja: マルチモード拡張、クローズボタン配置、OSD 機能

en: Color configurator, Highlight dialog
ja: カラー設定、強調表示ダイアログ

en: DCOP interface
ja: DCOP インターフェース

en: Non-Latin1-Encodings
ja: 非 Latin1 エンコーディング

en: Konsole part view
ja: Konsole 部分ビュー

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
ja: クイック接続、新 OSD ポート、その他機能とバグ修正

en: A Handful of fixes and code cleanup
ja: たくさんの修正とコード清掃

en: Drag&Drop improvements
ja: ドラッグ＆ドロップ改良

en: Artwork
ja: アートワーク

en: Firefox style searchbar
ja: Firefox スタイルの検索バー

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
ja: Raw モード、サーバによるタブのグループ化、Ban リスト

en: System tray patch
ja: システムトレイのパッチ

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: Extended user modes patch
ja: 拡張ユーザモードのパッチ

en: Close visible tab with shortcut patch
ja: ショートカットで可視タブを閉じるパッチ

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
ja: マウスホイールでのタブ回転

en: Channel ownership mode patch
ja: チャンネル所有モードのパッチ

en: Option to enable IRC color filtering
ja: IRC カラーフィルタのオプション

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
ja: バグ修正、OSD、トピックのクリア

en: Sysinfo script
ja: Sysinfo スクリプト

en: Auto-join context menu
ja: コンテキストメニューの「接続と同時にチャンネルに入る」

en: irc:// URL or server hostname
ja: irc:// URL またはサーバのホスト名

en: Server to connect
ja: 接続するサーバ

en: Port to use
ja: 使用するポート

en: Channel to join after connection
ja: 接続後に入るチャンネル

en: Nickname to use
ja: 使用するニックネーム

en: Password for connection
ja: 接続のためのパスワード

en: Use SSL for connection
ja: 接続に SSL を使う

en: &Server List...
ja: サーバリスト(&S)...

en: Manage networks and servers
ja: ネットワークとサーバの管理

en: Quick &Connect...
ja: クイック接続(&C)...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
ja: 接続する新しい IRC サーバのアドレスを入力

en: &Reconnect
ja: 再接続(&R)

en: Reconnect to the current server.
ja: 現在のサーバに再接続します。

en: &Disconnect
ja: 切断(&D)

en: Disconnect from the current server.
ja: 現在のサーバから切断します。

en: &Identities...
ja: 個人情報(&I)...

en: Manage your nick, away and other identity settings
ja: 自分のニック、離席その他の個人情報を設定

en: &DCC Status
ja: DCC ステータス(&D)

en: &Open Logfile
ja: ログファイルを開く(&O)

en: Open the known history for this channel in a new tab
ja: このチャンネルの既知の履歴を新しいタブに表示

en: &Channel Settings...
ja: チャンネルの設定(&C)...

en: Open the channel settings dialog for this tab
ja: このタブのチャンネル設定ダイアログを開く

en: Channel &List
ja: チャンネルリスト(&L)

en: Show a list of all the known channels on this server
ja: このサーバの既知のチャンネルのリストを表示

en: &URL Catcher
ja: URL キャッチャー(&U)

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
ja: 最近言及されたすべての URL を新しいタブに表示

en: New &Konsole
ja: 新しい Konsole(&K)

en: Open a terminal in a new tab
ja: 新しいタブにターミナルを開く

en: &Next Tab
ja: 次のタブ(&N)

en: &Previous Tab
ja: 前のタブ(&P)

en: Close &Tab
ja: タブを閉じる(&T)

en: Next Active Tab
ja: 次のアクティブなタブ

en: Move Tab Up
ja: タブを上に移動

en: Move Tab Down
ja: タブを下に移動

en: Move Tab Right
ja: タブを右に移動

en: Move Tab Left
ja: タブを左に移動

en: Rejoin Channel
ja: 再びチャンネルに入る

en: Enable Notifications
ja: 通知を有効にする

en: Join on Connect
ja: 接続と同時にチャンネルに入る

en: Set Encoding
ja: エンコーディングを設定

en: Go to Tab %1
ja: タブ %1 へ移動

en: Clear &Marker Lines
ja: しおりをクリア(&M)

en: Clear marker lines in the current tab
ja: 現在のタブのしおりをクリア

en: &Clear Window
ja: ウィンドウをクリア(&C)

en: Clear the contents of the current tab
ja: 現在のタブの内容をクリア

en: Clear &All Windows
ja: すべてのウィンドウをクリア(&A)

en: Clear the contents of all open tabs
ja: 開いているすべてのタブの内容をクリア

en: Global Away
ja: すべて離席

en: &Join Channel...
ja: チャンネルに入る(&J)...

en: &IRC Color...
ja: IRC カラー(&I)...

en: Set the color of your current IRC message
ja: IRC メッセージカラーを設定

en: &Marker Line
ja: しおり(&M)

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
ja: 現在のタブにしおりを挿入

en: Special &Character...
ja: 特殊文字(&C)...

en: Insert any character into your current IRC message
ja: IRC メッセージに特殊な文字を挿入

en: Close &All Open Queries
ja: すべてのクエリーを閉じる(&A)

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
ja: <qt>実行中の DCC ファイル転送があります。本当に <b>Konversation</b> を終了しますか？</qt>

en: Confirm Quit
ja: 終了の確認

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
ja: <qt>本当に <b>Konversation</b> を終了しますか？</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
ja: <p>メインウィンドウを閉じても Konversation はシステムトレイで実行し続けます。終了するには Konversation メニューから「終了」を選択してください。</p>

en: Docking in System Tray
ja: システムトレイにドック

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ja: <qt>メニューバーを完全に隠します。再び表示するには %1 を押してください。</qt>

en: Toggle Notifications
ja: 通知を切り替え

en: Toggle Away Globally
ja: すべてのサーバで離席中に切り替え

en: Insert &IRC Color...
ja: IRC カラーを挿入(&I)...

en: Insert Special &Character...
ja: 特殊文字を挿入(&C)...

en: Insert &Marker Line
ja: しおりを挿入(&M)

en: &Channel List
ja: チャンネルリスト(&C)

en: Set &Away Globally
ja: すべてのサーバで離席中に切り替え(&A)

en: Server List
ja: サーバリスト

en: %1 joined %2
ja: %1 が %2 に入りました

en: %1 parted %2
ja: %1 が %2 から退出しました

en: %1 quit %2
ja: %1 が %2 から切断しました

en: %1 changed nickname to %2
ja: %1 がニックネームを %2 に変えました

en: %1 wants to send a file to you
ja: %1 があなたにファイルを送りたいそうです

en: %1 has started a conversation (query) with you.
ja: %1 があなたと会話 (クエリー) を開始しました。

en: You are kicked by %1 from %2
ja: %1 に %2 から追い出されています

en: [HighLight] (%1) *** %2
ja: [強調表示] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
ja: %1 への接続に失敗しました

en: You have joined %1.
ja: %1 に入りました。

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
ja: これは元に戻せません。本当に標準の値にリセットしますか？

en: Reset Values
ja: 値をリセット

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
ja: 遅いキュー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
ja: 行数

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
ja: バイト数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
ja: 経過時間:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
ja: 件数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
ja: 行数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
ja: バイト数:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
ja: 普通のキュー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
ja: 速いキュー

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
ja: すべてのキュー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
ja: 受信:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
ja: バイト数 (Raw):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
ja: バイト数 (エンコード後):

en: Quick Connect
ja: クイック接続

en: &Server host:
ja: サーバホスト(&S):

en: Enter the host of the network here.
ja: ネットワークのホスト

en: The port that the IRC server is using.
ja: IRC サーバが使用しているポート

en: &Nick:
ja: ニック(&N):

en: The nick you want to use.
ja: 使用するニック

en: P&assword:
ja: パスワード(&A):

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
ja: IRC サーバがパスワードを要求する場合は、それをここに入力してください。ほとんどのサーバではパスワードは必要ありません。

en: &Use SSL
ja: SSL を使う(&U)

en: Lag: Unknown
ja: ラグ: 不明

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
ja: サーバとのすべてのやりとりを暗号化します。これは他人が盗聴するのを困難にします。

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
ja: <qt>ステータスバーはサーバへの接続中のエラーなどのさまざまなメッセージを表示します。右端にはサーバとの間の延滞時間が表示されます。延滞時間とは送信したメッセージがサーバにたどり着くのにかかる時間、サーバからのメッセージがあなたに届くのにかかる時間を意味します。</qt>

en: Lag: %1 ms
ja: ラグ: %1 ミリ秒

en: Lag: %1 s
ja: ラグ: %1 秒

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
ja: サーバ %1 から%2%3%4%5間以上応答がありません。

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
ja: サーバ %1 から%2%3%4間以上応答がありません。

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
ja: サーバ %1 から%2%3間以上応答がありません。

en: URL Catcher
ja: URL キャッチャー

en: Click to save the entire list to a file.
ja: クリックするとリスト全体をファイルに保存します。

en: Click to erase the entire list.
ja: クリックするとリスト全体を消去します。

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
ja: このセッション中に Konversation のすべてのウィンドウ内で言及された URL のリスト

en: Date
ja: 時間

en: Save URL List
ja: URL リストを保存

en: (away)
ja: (離席中)

en: Channel Settings for %1
ja: %1 のチャンネル設定

en: Parameter
ja: パラメータ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
ja: トピック(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
ja: モード(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
ja: トピック保護(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
ja: チャンネル外部からのメッセージ禁止(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
ja: チャンネルリストには表示されないシークレットチャンネル(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
ja: 招待された人のみが入れるチャンネル(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
ja: 発言権のある人だけが書き込めるモデレートチャンネル(&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
ja: 人数制限(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
ja: チャンネルパスワード(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
ja: 詳細モードを表示(&A) >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
ja: Ban リスト(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
ja: ホストマスク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
ja: 設定者

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
ja: 設定日時

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
ja: 
    *** ログ開始
    *** 日時: %1

en: Edit Watched Nickname
ja: 監視するニックネームを編集

en: &Network name:
ja: ネットワーク名(&N):

en: Pick the server network you will connect to here.
ja: ここで接続するサーバネットワークを選んでください。

en: N&ickname:
ja: ニックネーム(&I):

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
ja: <qt>指定したネットワークのサーバに接続しているときに監視するニックネーム。</qt>

en: Change notify information
ja: 通知情報を変更

en: Exception
ja: 例外

en: Insert Character
ja: 文字を挿入

en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: Insert a character
ja: 文字を挿入する

en: IRC Color Chooser
ja: IRC カラー選択

en: None
ja: なし

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
ja: 選択した色を使ったときのメッセージのプレビューです。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
ja: <qt>これはあなたのメッセージが読む人にどのように見えるかを表示しています。<br>
    注意: すべてのクライアントがテキストカラーに対応しているわけではありません。また、カラーを無視するように設定しているユーザもいるかもしれません。
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
ja: プレビュー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
ja: 選択したテキストカラーを入力行へ追加します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
ja: <qt>次に送るメッセージに付ける色をここで選択できます。色を選んで「OK」をクリックするとそのカラーコードが入力行に追加されます。色を再選択するまでその色が入力した文字に適用されます。<br>
    注意: すべてのクライアントがテキストカラーに対応しているわけではありません。</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
ja: 選択した背景カラーを入力行へ追加します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
ja: <qt>次に送るメッセージの背景に付ける色をここで選択できます。
    色を選んで「OK」をクリックするとそのカラーコードが入力行に追加されます。
    色を再選択するまでその色が入力した文字に適用されます。<br>
    デフォルトである「なし」を選択すると背景色を指定しません。つまり、読み手はそれぞれの通常の背景上であなたのメッセージを読むことになります。<br>
    注意: すべてのクライアントがテキストカラーに対応しているわけではありません。また、すべてのユーザがテキストカラーオプションを有効にしているとは限りません。</qt>

en: Add to Bookmarks
ja: ブックマークに追加

en: Save Link As...
ja: リンクを保存...

en: Get &topic
ja: トピックを取得(&T)

en: Get &user list
ja: ユーザリストを取得(&U)

en: Open Query
ja: クエリー (1対1で会話)

en: Modes
ja: モード (Mode)

en: Give Op
ja: オペレータ権限を与える (Mode +o)

en: Take Op
ja: オペレータ権限を奪う (Mode -o)

en: Give HalfOp
ja: サブオペレータ権限を与える (Mode +h)

en: Take HalfOp
ja: サブオペレータ権限を奪う (Mode -h)

en: Give Voice
ja: 発言権を与える (Mode +v)

en: Take Voice
ja: 発言権を奪う (Mode -v)

en: Kick / Ban
ja: 追放 (Kick / Ban)

en: Kickban
ja: 追い出して締め出す (Kickban)

en: Ban Nickname
ja: 締め出す (Ban)

en: Ban *!*@*.host
ja: Ban *!*@*.ホスト

en: Ban *!*@domain
ja: Ban *!*@ドメイン

en: Ban *!user@*.host
ja: Ban *!ユーザ名@*.ホスト

en: Ban *!user@domain
ja: Ban *!ユーザ名@ドメイン

en: Kickban *!*@*.host
ja: Kickban *!*@*.ホスト

en: Kickban *!*@domain
ja: Kickban *!*@ドメイン

en: Kickban *!user@*.host
ja: Kickban *!ユーザ名@*.ホスト

en: Kickban *!user@domain
ja: Kickban *!ユーザ名@ドメイン

en: &Version
ja: バージョン情報 (CTCP &Version)

en: &Ping
ja: ラグ測定 (CTCP &Ping)

en: Unignore
ja: 無視を解除 (Unignore)

en: Add to Watched Nicks
ja: 監視するニックに追加

en: Send &File...
ja: ファイルを送信 (DCC Send) (&F)...

en: Do you want to ignore %1?
ja: %1 を無視しますか？

en: Do you want to ignore the selected users?
ja: 選択したユーザを無視しますか？

en: Do you want to stop ignoring %1?
ja: %1 を無視するのを止めますか？

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
ja: 選択したユーザを無視するのを止めますか？

en: Large Paste Warning
ja: 長いテキスト貼り付けの警告

en: Open a query with %1
ja: %1 とクエリー (1対1で会話)

en: Join the channel %1
ja: チャンネル %1 に入る

en: Logfile of %1
ja: %1 のログファイル

en: Clear Logfile
ja: ログファイルをクリア

en: Show last:
ja: 表示するサイズ:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
ja: このボックスでログファイルの最大サイズを設定します。この設定は Konversation を再起動するまで有効になりません。それぞれのログファイルに対して個別に設定することができます。

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
ja: ログファイルのメッセージがここに表示されます。上が古いメッセージ、下が最近のメッセージです。

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
ja: 本当にこのファイルのすべてのログ情報を完全に破棄しますか？

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
ja: 注意: ログファイルを保存すると、このビューアに表示されている部分だけではなく、すべてのデータがファイルに保存されます。

en: Save Logfile
ja: ログファイルを保存

en: Choose Destination Folder
ja: 保存先フォルダを選択

en: OSD Preview - drag to reposition
ja: OSD プレビュー - ドラッグして位置を調整してください

en: Edit Multiline Paste
ja: 複数行貼り付けの編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
ja: 引用符を追加(&Q)

en: Raw Log
ja: 生ログ

en: Whole Words Only
ja: 単語単位

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
ja: 検索文字列(&I):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
ja: 次へ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
ja: 前へ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
ja: オプション(&O)

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Disconnect From Server
ja: サーバから切断

en: Disconnect
ja: 切断

en: Find Text...
ja: 検索...

en: Search for text in the current tab
ja: 現在のタブでテキストを検索

en: Channel &List for %1
ja: %1 のチャンネルリスト(&L)

en: &Open Logfile for %1
ja: %1 のログファイルを開く(&O)

en: &Channel Settings for %1...
ja: %1 のチャンネル設定(&C)...

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
ja: 標準 ( %1 )

en: You can only search in text fields.
ja: 検索はテキスト領域でのみ可能です。

en: Find Text Information
ja: テキスト検索情報

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
ja: この機能はネットワークに多大なトラフィックを生じさせることがあります。接続速度が十分に速くない場合は、サーバから切断される可能性があります。

en: Channel List Warning
ja: チャンネルリスト警告
