konversation - en to pa translation catalogue (1052 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&I)

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
pa: ਵਿੰਡੋ(&W)

en: You need to specify a command.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਮਾਂਡ ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: No running audio players found.
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਦਾ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: No running video players found.
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਦਾ ਵਿਡੀਓ ਪਲੇਅਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: "%1" is not running.
pa: "%1" ਚੱਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No running media players found.
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਦਾ ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: media v%1 for Konversation.
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਲਈ ਮੀਡਿਆ v%1।

en: Usage:
pa: ਵਰਤੋਂ:

en: topic protection
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: no messages from outside
pa: ਬਾਹਰ ਤੋਂ ਕੋਈ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ

en: secret
pa: ਗੁਪਤ

en: invite only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦੇ ਨਾਲ

en: private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

en: password protected
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਰਾਹੀਂ ਸੁਰੱਖਿਆ

en: anonymous
pa: ਅਣਜਾਣ

en: no colors allowed
pa: ਰੰਗ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

en: user limit
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
pa: ਏਲੀਆਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
pa: ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
pa: ਏਲੀਆਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
pa: ਤਬਦੀਲੀ:

en: Outgoing
pa: ਬਾਹਰੀ

en: Incoming
pa: ਆ ਰਹੇ

en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
pa: ਨਵਾਂ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
pa: ਹਟਾਓ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਤਬਦੀਲੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
pa: ਖੋਜ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲੀ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
pa: ਟਾਈਮ ਸਟੈਂਪ ਯੋਗ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
pa: ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ(&w)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
pa: ਬੈਕਲਾਗ (&backlog) ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
pa: ਲਾਈਨਾਂ(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
pa: ਲੇਆਉਟ(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
pa: ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ ਵੇਖੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
pa: ਚੈਨਲ ਢੰਗ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
pa: ਚੈਨਲ ਆਮ-ਨਾਂ ਲਿਸਟ ਅਤੇ ਤੁਰੰਤ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
pa: ਨਾਂ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਵੇਖੋ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
pa: ਨਾਂ-ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਵਿਅਕਤੀ ਦਾ ਅਸਲੀ ਨਾਂ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
pa: ਤੁਰੰਤ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
pa: ਸਕਰੋਲ-ਬਾਰ ਵੇਖੋ(&r)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ ਯੋਗ(&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
pa: ਮਾਰਗ(&a):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
pa: ਆਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
pa: ਆਉਣ ASCII BEL ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਘੰਟੀ ਚਾਲੂ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
pa: ਜੁਆਇੰਨ/ਪਾਰਟ/ਨਾਂ ਘਟਨਾਵਾਂ ਓਹਲੇ(&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
pa: ਸਭ ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਸਰਵਰ ਹਾਲਤ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਭੇਜੋ(&R)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
pa: ਬਫ਼ਰ ਵਿੱਚ ਕਿੰਨੀਆਂ ਸਤਰਾਂ ਰੱਖੀਆਂ ਜਾਣ, 0=ਬੇਅੰਤ

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
pa: ਬੇਅੰਤ

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
pa: ਆਖਰੀ 10 ਮਿੰਟ

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
pa: ਪਿਛਲੇ ਘੰਟੇ

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
pa: ਪਿਛਲੇ ਦਿਨ

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
pa: ਸਭ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਵਿੱਚ ਲਾਈਨਾਂ ਖੁਦ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੋਜ ਯੋਗ (/WHO)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
pa: ਸਰਵਰ ਸੁਨੇਹਾ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
pa: ਹਾਇਪਰਲਿੰਕ(&y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
pa: ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹਾ(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
pa: ਐਕਸ਼ਨ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
pa: ਬੈਕਲਾਗ(&k):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
pa: ਕਮਾਂਡ ਸੁਨੇਹਾ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
pa: ਕਿਊਰੀ ਸੁਨੇਹਾ(&Q):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
pa: ਟਾਈਮ-ਸਟੈਂਪ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਬੈਂਕਗਰਾਊਡ(&l):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
pa: ਰੰਗਦਾਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
pa: ਆਪਣਾ ਨਾਂ ਰੰਗ(&O):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
pa: IRC ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਵਿੱਚ ਰੰਗਦਾਰ ਟੈਕਸਟ ਮਨਜ਼ੂਰ(&A)

en:  second |  seconds
pa[0]:  ਸਕਿੰਟ
pa[1]:  ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
pa: ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਦੇਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
pa: ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
pa: ਡੀਬੱਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਰਾਅ ਲਾਗ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ(&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਟਾਈਪ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
pa: ਟਾਈਪ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ProxyType)
en: Socks v5
pa: ਸਾਕਟ v5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
pa: ਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en:  byte |  bytes
pa[0]:  ਬਾਈਟ
pa[1]:  ਬਾਈਟ

en: Network Interface
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Specify Manually
pa: ਦਸਤੀ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
pa: DCC ਸੈਟਿੰਗ(_S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੋਲਡਰ(&f):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਲਈ ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਡਾਊਨਲੋਡ ਮੁੜ ਕਰੋ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
pa: DCC ਗੱਲਬਾਤ ਆਫ਼ਰ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
pa: ਬਫ਼ਰ ਆਕਾਰ(&z):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
pa: ਆਪਣਾ IP (&w):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
pa: ਪੋਰਟਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
pa: ਵੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਕਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
pa: ਨਾਂ ਲਿਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
pa: ਟੈਬ ਬਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਦਾ ਨਾਂ ਗੱਲਬਾਤ ਝਲਕ ਵਿੱਚ ਗੂੜਾ ਕਰੋ(&b)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
pa: ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਰਤੋਂ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
pa: ਓਦੋਂ ਹੀ ਸੂਚਨਾ ਦਿਓ, ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ ਜਾਂ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਵਿੰਡੋ ਓਹਲੇ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
pa: ਨਾਂ ਪੂਰਨਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
pa: ਪੂਰਨਤਾ ਢੰਗ(&m):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
pa: ਇਨਲਾਈਨ ਚੱਕਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
pa: ਸ਼ੈਲ-ਵਾਂਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਵਾਂਗ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਬਾਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
pa: ਲਾਈਨ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਵਿੱਚ ਅਗੇਤਰ(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
pa: ਕਿਤੇ ਵੀ(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
pa: ਦੂਰ ਹੋਣ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਆਯੋਗ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
pa: ਕਸਟਮ ਵੈੱਬ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵਰਤੋਂ(&b):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
pa: ਕਮਾਂਡ ਅੱਖਰ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
pa: ਟੈਕਸਟ ਨਾਲ ਇੰਪੁੱਟ ਬਕਸਾ ਫੈਲੇ

en: Select Sound File
pa: ਸਾਊਂਡ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਲਈ ਸਾਊਂਡ ਯੋਗ(&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
pa: ਆਪਣੇ ਮੌਜੂਦਾ ਨਾਂ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ(&y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
pa: ਆਪਣੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ(&l):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
pa: ਸਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
pa: ਆਟੋ ਟੈਕਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
pa: ਪੈਟਰਨ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
pa: ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
pa: ਸਾਊਂਡ(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
pa: ਸਾਊਂਡ ਟੈਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਯੋਗ ਕਰੋ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
pa: ਪੈਟਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
pa: ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
pa: ਪੈਟਰਨ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
pa: ਚੈਨਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
pa: ਨੋਟਿਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
pa: ਕਿਊਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
pa: ਸੱਦਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ(&A)

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
pa: ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
pa: ਲੁਕਵੀਂ ਮੇਨ-ਵਿੰਡੋ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
pa: ਨਾਂ ਦੇ ਨਾਲ ਅਸਲ ਨਾਂ ਵੇਖੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
pa: ਮੌਜੂਦ ਵਰਤਿਆ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
pa: ਚੈਨਲ ਈਵੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਈਵੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖੋ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
pa: ਲਾਗ-ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਵਿੱਚ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਜੋੜੋ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
pa: ਲਾਗਫਾਇਲ ਮਾਰਗ(&p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
pa: ਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟੈਕਸਟ ਐਡੀਟਰ ਵਰਤੋਂ

en: Normal Users
pa: ਆਮ ਯੂਜ਼ਰ

en: Voice (+v)
pa: ਆਵਾਜ਼ (+v)

en: Operators (+o)
pa: ਓਪਰੇਟਰ (+o)

en: Channel Admins (+p)
pa: ਚੈਨਲ ਐਡਮਿਨ (+p)

en: Channel Owners (+q)
pa: ਚੈਨਲ ਓਨਰ (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
pa: ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਨਾਲ ਚਲਾਉਣ ਵਾਲੀ ਕਮਾਂਡ(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਰਾਹੀਂ ਲੜੀਬੱਧ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਹਾਲਤ ਰਾਹੀਂ ਕ੍ਰਮਬੱਧ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
pa: ਮੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖਾਉਣਾ (OSD) ਯੋਗ(&E)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖੋ(O&SD)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
pa: ਸ਼ੈਡੋ ਬਣਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
pa: OSD ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
pa: &OSD ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
pa: ਜੇਕਰ ਮੇਰਾ ਨਾਂ ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹੇ ਵਿੱਚ ਹੋਵੇ(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
pa: ਕਿਸੇ ਵੀ ਚੈਨਲ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
pa: ਕਿਊਰੀ ਐਕਟਵਿਟੀ ਉੱਤੇ(&q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
pa: ਜੁਆਇੰਨ/ਛੱਡਣ ਈਵੈਂਟ ਉੱਤੇ(&J)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
pa: ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(&B):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
pa: ਹੋਰ ਸੈਟਿੰਗ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
pa: ਅੰਤਰਾਲ(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
pa: ਸਕਰੀਨ(&c):

en: Default Identity
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਥਾਂਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
pa: ਬਟਨ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
pa: ਬਟਨ ਐਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
pa: ਬਟਨ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
pa: ਬਟਨ ਐਕਸ਼ਨ:

en: Interface
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Chat Window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ

en: Nicklist Themes
pa: ਨਾਂ-ਲਿਸਟ ਥੀਮ

en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: Quick Buttons
pa: ਤੇਜ਼ ਬਟਨ

en: Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ

en: Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

en:  line |  lines
pa[0]:  ਲਾਈਨ
pa[1]:  ਲਾਈਨਾਂ

en:  nick |  nicks
pa[0]:  ਨਾਂ
pa[1]:  ਨਾਂ

en: Nickname List
pa: ਨਾਂ ਲਿਸਟ

en: Command Aliases
pa: ਕਮਾਂਡ ਏਲੀਆਸ

en: Auto Replace
pa: ਆਟੋ-ਤਬਦੀਲ

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Logging
pa: ਲਾਗ ਰੱਖਣਾ

en: Watched Nicknames
pa: ਵਾਚ ਕੀਤੇ ਨਾਂ

en: On Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਡਿਸਪਲੇਅ

en: Warning Dialogs
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਡਾਈਲਾਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
pa: ਰੰਗ ਪਾਠ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
pa: ਰੰਗਦਾਰ LED ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
pa: ਟੈਬ-ਪੱਟੀ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
pa: ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
pa: ਖੱਬੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
pa: ਟੈਬ ਪੱਟੀ ਉੱਤੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ(&r)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
pa: ਫੋਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
pa: ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ(&q)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
pa: ਮਾਊਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
pa: ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਮੱਧ ਵਿੱਚ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਨਾਲ ਇਹ ਬੰਦ ਕਰੋ(&M)

en: Select Theme Package
pa: ਥੀਮ ਪੈਕੇਜ ਚੁਣੋ

en: Failed to Download Theme
pa: ਥੀਮ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Theme archive is invalid.
pa: ਥੀਮ ਅਕਾਇਵ ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: Cannot Install Theme
pa: ਥੀਮ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Do you want to remove %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Remove Theme
pa: ਥੀਮ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
pa: ਥੀਮ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
pa: ਥੀਮ ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
pa: ਆਮ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
pa: ਦੂਰ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
pa: ਅਰਧ-ਓਪਰੇਟਰ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
pa: ਓਪਰੇਟਰ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
pa: ਐਡਮਿਨ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
pa: ਓਨਰ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
pa: ਝਲਕ:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
pa: ਚੈਨਲ ਸੱਦਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
pa: ...ਇੱਕ ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
pa: ...ਇੱਕੋ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਵੱਖਰੇ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁੱਛੋ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਏ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...ਮਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਕੁਕਉਸੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜਾਂ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਵੱਖਰਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁੱਛ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
pa: ਸਰਵਰ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...ਸਰਵਰ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਤਸਰਵਰ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕroਰੋ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
pa: ਚੈਨਲ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ... ਕਰ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
pa: DCC ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...DCC ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰ

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
pa: ..ਤੁਸੀਂ ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ ਕਰਨ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ, ਜਦੋਂ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਟਰਵਲ(&U):

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਬੰਦ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਮੁੜ ਚਾਲੂ ਹੋਇਆ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼  ਕੀਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Reconnection attempts exceeded.
pa: ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਵੱਧ ਗਈਆਂ ਹਨ।

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰ ਚੁੱਕੇ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨਵਾਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Already connected to %1
pa: %1 ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Create connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਓ

en: Switch Server
pa: ਸਰਵਰ ਬਦਲੋ

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
pa: ਆਪਣੀ <b>ਪਛਾਣ</b> ਦਿਓ ਜੀ।<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
pa: ਆਪਣਾ <b>ਅਸਲੀ ਨਾਂ</b> ਦਿਓ ਜੀ।<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ <b>ਨਾਂ</b> ਤਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਡੀ ਪਛਾਣ "%1" ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ ਹੋਈ:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
pa: ਪਛਾਣ ਸੈਟਿੰਗ

en: Edit Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਸੋਧ...

en: Debug: %1
pa: ਡੀਬੱਗ: %1

en: Error: %1
pa: ਗਲਤੀ: %1

en: Awaiting acceptance by remote user...
pa: ਰਿਮੋਟ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨ ਦੀ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ...

en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Reject
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Could not open a socket for listening: %1
pa: ਲਿਸਨ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਇੱਕ ਸਾਕਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ: %1

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
pa: ਵਾਈਟਬੋਰਡ

[ctx: DCC extension]
en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: Socket error: %1
pa: ਸਾਕਟ ਗਲਤੀ: %1

en: Could not accept the client.
pa: ਕਲਾਇਟ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connection closed.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕੀਤਾ।

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
pa: DCC %1 ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Talking to yourself
pa: ਆਪਣੇ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
pa: ਡਿਫਾਲਟ (%1)

en: Usage
pa: ਵਰਤੋਂ

en: Usage: %1ME text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1ME text

en: Unknown command.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ ਹੈ।

en: No vacant port
pa: ਕੋਈ ਖਾਲੀ ਪੋਰਟ ਨਹੀਂ

en: Could not open a socket
pa: ਸਾਕਟ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Select Recipient
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਚੁਣੋ

en: Select nickname and close the window
pa: ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close the window without changes
pa: ਬਿਨਾਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਦੇ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: O&riginal Filename
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ(&r)

en: Suggest &New Filename
pa: ਨਵਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ(&N)

en: &Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ(&R)

en: R&ename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&e)

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

en: DCC Send
pa: DCC ਭੇਜੋ

en: DCC Receive
pa: DCC ਪ੍ਰਾਪਤ

en: Unknown server
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਰਵਰ

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
pa: %2 ਉੱਤੇ %1

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
pa: ਹਾਂ, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
pa: &lt; ੧ ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
pa: ਭਾਗੀਦਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
pa: ਖੁਦ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
pa: ਹਾਲਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
pa: ਤਰੱਕੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਈਜ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਪੀਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
pa: ਔਸਤ ਸਪੀਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
pa: ਅਨੁਮਾਨਿਤ ਬਾਕੀ ਟਾਈਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
pa: ਮੁਕੰਮਲ:

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Partner
pa: ਭਾਗੀਦਾਰ

en: Started At
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ

en: Progress
pa: ਤਰੱਕੀ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Sender Address
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ ਐਡਰੈੱਸ

en: Remaining
pa: ਬਾਕੀ

en: Queued
pa: ਕਤਾਰਬੱਧ

en: Preparing
pa: ਤਿਆਰੀ ਜਾਰੀ

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
pa: ਬਾਕੀ

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Receiving
pa: ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Sending
pa: ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Aborted
pa: ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

en: Done - Transfer has completed successfully
pa: ਮੁਕੰਮਲ - ਟਰਾਂਸਫਰ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ - ਟਰਾਂਸਫਰ 'ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ' ਕਰਕੇ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ - ਟਰਾਂਸਫਰ '%1' ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ - ਟਰਾਂਸਫਰ ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਵਿੱਚੇ ਹੀ ਰੋਕ ਦਿੱਤਾ

en: Incoming Transfers
pa: ਆ ਰਹੇ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: Outgoing Transfers
pa: ਭੇਜੇ ਜਾ ਰਹੇ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: DCC Status
pa: DCC ਹਾਲਤ

en: &Select All Items
pa: ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ(&S)

en: S&elect All Completed Items
pa: ਸਭ ਪੂਰੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਚੁਣੋ(&e)

en: &Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(&A)

en: Start receiving
pa: ਲੈਣਾ ਸ਼ੁਰੂ

en: A&bort
pa: ਅਧੂਰਾ ਛੱਡੋ(&b)

en: Abort the transfer(s)
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਛੱਡੋ

en: Resend
pa: ਮੁੜ-ਭੇਜੋ

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: Clear all selected Items
pa: ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear Completed
pa: ਸਫ਼ਾਈ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

en: Clear Completed Items
pa: ਪੂਰੀਆਂ ਹੋਈਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: &Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Run the file
pa: ਫਾਇਲ ਚਲਾਓ

en: Open Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open the file location
pa: ਫਾਇਲ ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
pa: <b>ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਟਿਕਾਣਾ ਲਿਖਣਯੋਗ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।</b><br/>ਫੋਲਡਰ: %1<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
pa: <b>ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।<br/>ਗਲਤੀ: %1</b><br/>%2<br/>

en: Waiting for connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Unexpected response from remote host
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਤੋਂ ਅਚਾਨਕ ਜਵਾਬ ਮਿਲਿਆ

en: Could not accept the connection (socket error).
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ (ਸਾਕਟ ਗਲਤੀ)।

en: Transfer error
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਗਲਤੀ

en: KIO error: %1
pa: KIO ਗਲਤੀ: %1

en: Timed out
pa: ਟਾਈਮ ਆਉਟ

en: The admin has restricted the right to send files
pa: ਐਡਮਿਨ ਨੇ ਫਾਇਲਾਂ ਭੇਜਣ ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਈ ਹੈ

en: The url "%1" does not exist
pa: url "%1" ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Enter Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: No filename was given
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: Could not retrieve "%1"
pa: "%1" ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ

en: Could not read from file "%1".
pa: ਫਾਇਲ '%1' ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not write to file "%1".
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Could not open file "%1".
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: The operation timed out.
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ।

en: An unspecified error happened on close.
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unknown error. Code %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਕੋਡ %1

en: Columns
pa: ਕਾਲਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
pa: ਵਾਈਟਬੋਰਡ ਫੋਂਟ ਚੋਣਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 6
pa: ੬

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 7
pa: ੭

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 8
pa: ੮

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 9
pa: ੯

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 10
pa: ੧੦

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 11
pa: ੧੧

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 12
pa: ੧੨

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 14
pa: ੧੪

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 16
pa: ੧੬

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 18
pa: ੧੮

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 20
pa: ੨੦

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 22
pa: ੨੨

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 24
pa: ੨੪

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 26
pa: ੨੬

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 28
pa: ੨੮

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 36
pa: ੩੬

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 48
pa: ੪੮

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fontPointComboBox)
en: 72
pa: ੭੨

en: Clear Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Save As...
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ...

en: Draw a straight line
pa: ਸਿੱਧੀ ਲਾਈਨ ਵਾਹੋ

en: Draw a rectangle
pa: ਚਤੁਰਭੁਜ ਵਾਹੋ

en: Draw an ellipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਵਾਹੋ

en: Draw text
pa: ਟੈਕਸਟ ਲਿਖੋ

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
pa: ਚੋਣ

en: Eraser
pa: ਰਬੜ

en: Draw an arrow
pa: ਤੀਰ ਖਿੱਚੋ

en: Save Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

en: Identities
pa: ਪਛਾਣ

en: Server Password
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸਵਰਡ

en: SSL Client Certificate
pa: SSL ਕਲਾਇਟ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en:  minute |  minutes
pa[0]:  ਮਿੰਟ
pa[1]:  ਮਿੰਟ

en: Change identity information
pa: ਪਛਾਣ ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਦਲੋ

en: Discards all changes made
pa: ਸਭ ਕੀਤੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Add Identity
pa: ਪਛਾਣ ਸੋਧ

en: Identity name:
pa: ਪਛਾਣ ਨਾਂ:

en: You need to give the identity a name.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਛਾਣ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Rename Identity
pa: ਪਛਾਣ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਪਛਾਣ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਸਭ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?

en: Delete Identity
pa: ਪਛਾਣ ਹਟਾਓ

en: Duplicate Identity
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਪਛਾਣ

en: You must add at least one nick to the identity.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਛਾਣ ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Please enter a real name.
pa: ਆਪਣਾ ਅਸਲੀ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
pa: ਪਛਾਣ(&I):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ(&R):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
pa: ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
pa: ਆਟੋ ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
pa: ਸਰਵਿਸ(&v):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
pa: PEM ਫਾਇਲ:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
pa: ਦੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ:ਡਿਫਡਟਡਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
pa: ਦੂਰ ਜਾਣ ਲਈ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਦੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
pa: ਇਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਗ਼ੈਰ-ਸਰਗਰਮੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
pa: ਐਕਟਵਿਟੀ ਉੱਤੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਵਾਪਸ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
pa: ਦੂਰ ਕਮਾਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
pa: ਦੂਰ ਕਮਾਂਡ:ਦੂਰ ਕਮਾਂਡਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
pa: ਵਾਪਸੀ ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
pa: ਪ੍ਰੀ-ਸ਼ੈੱਲ ਕਮਾਂਡ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
pa: ਪਛਾਣ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
pa: ਛੱਡਣ ਕਾਰਨ(&Q):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਸਰਵਰ ਛੱਡੋਗੇ ਤਾਂ ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਖਤਮ ਹੋਇਆ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
pa: ਪਾਰਟ ਕਾਰਨ(&P):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
pa: ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਛੱਡੋਗੇ ਤਾਂ ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਚੈਨਲ ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
pa: ਕਿੱਕ ਦਾ ਕਾਰਨ(&K):

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਖਤਮ ਹੋਇਆ।

en: Edit Channel Settings
pa: ਚੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ ਸੋਧ

en: Maximum users allowed in channel
pa: ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮਨਜ਼ੂਰ ਯੂਜ਼ਰ

en: Completion
pa: ਪੂਰਨਤਾ

en: Possible completions: %1.
pa: ਸੰਭਵ ਪੂਰਨਤਾ: %1

en: Channel Password
pa: ਚੈਨਲ ਪਾਸਵਰਡ

en: Channel User Limit
pa: ਚੈਨਲ ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ

en: Enter the new user limit for the channel:
pa: ਚੈਨਲ ਲਈ ਨਵੀਂ ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ ਸੈੱਟ ਦਿਓ:

en: Nick
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: You are now known as %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ %1 ਵਾਂਗ ਜਾਣੇ ਜਾਓਗੇ।

en: %1 is now known as %2.
pa: %1 ਨੂੰ ਹੁਣ %2 ਕਰਕੇ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

[ctx: Message type]
en: Join
pa: ਜੁਆਇੰਨ

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
pa: %1 (%2)  ਨੇ ਇਹ ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕੀਤਾ।

[ctx: Message type]
en: Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: You (%1) have left this server.
pa: ਤੁਸੀਂ (%1) ਇਹ ਸਰਵਰ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
pa: ਤੁਸੀਂ (%1) ਇਹ ਸਰਵਰ (%2) ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

[ctx: Message type]
en: Part
pa: ਭਾਗ

en: You have left channel %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ %1 ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
pa: ਤੁਸੀਂ (%1) ਚੈਨਲ %2 (%3) ਛੱਡਿਆ।

en: %1 (%2) has left this server.
pa: %1 (%2) ਨੇ ਇਹ ਸਰਵਰ ਛੱਡਿਆ।

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
pa: %1 (%2) ਨੇ ਇਹ ਸਰਵਰ (%3) ਛੱਡਿਆ।

en: %1 (%2) has left this channel.
pa: %1 (%2) ਨੇ ਇਹ ਚੈਨਲ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
pa: %1  (%2) ਇਹ ਚੈਨਲ (%3) ਛੱਡ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ।

en: Kick
pa: ਠੁੱਡਾ ਮਾਰੋ

en: You have kicked yourself from channel %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਖੁਦ ਨੂੰ %1 ਚੈਨਲ ਉੱਤੇ ਬਾਹਰ ਸੁੱਟਿਆ ਹੈ।

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
pa: ਤੁਸੀਂ ਖੁਦ ਨੂੰ ਹੀ %1 (%2) ਚੈਨਲ ਤੋਂ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ।

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %1 ਚੈਨਲ ਤੋਂ %2 ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ।

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %1 ਚੈਨਲ ਤੋਂ %2 (%3) ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ।

en: You have kicked %1 from the channel.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੈਨਲ ਤੋਂ %1 ਨੇ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ ਹੈ।

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ (%2) ਤੋਂ %1 ਨੂੰ ਕਿੱਕ ਮਾਰਿਆ।

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
pa: %1 ਨੂੰ %2 ਨੇ ਚੈਨਲ ਤੋਂ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ।

en: %1 nick | %1 nicks
pa[0]: %1 ਨਾਂ
pa[1]: %1 ਨਾਂ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: The channel topic is "%1".
pa: ਚੈਨਲ ਦਾ ਵਿਸ਼ਾ "%1" ਹੈ।

en: You set the channel topic to "%1".
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਲਈ "%1" ਵਿਸ਼ਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: %1 sets the channel topic to "%2".
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ "%2" ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: You give channel owner privileges to yourself.
pa: ਤੁਸੀਂ ਖੁਦ ਨੂੰ ਚੈਨਲ ਮਾਲਕ ਅਧਿਕਾਰ ਦਿੱਤੇ।

en: You give channel owner privileges to %1.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਚੈਨਲ ਮਾਲਕ ਅਧਿਕਾਰ ਦਿੱਤੇ।

en: %1 gives channel owner privileges to you.
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਚੈਨਲ ਮਾਲਕ ਅਧਿਕਾਰ ਦਿੱਤੇ।

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
pa: %1 ਨੇ %2 ਨੂੰ ਚੈਨਲ ਮਾਲਕ ਅਧਿਕਾਰ ਦਿੱਤੇ।

en: %1 gives you permission to talk.
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੋਲਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਦਿੱਤਾ।

en: You set the channel key to '%1'.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਕੁੰਜੀ '%1' ਲਈ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀ।

en: %1 sets the channel key to '%2'.
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਕੁੰਜੀ '%2' ਸੈੱਟ ਕੀਤੀ।

en: You remove the channel key.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਕੁੰਜੀ ਹਟਾਈ।

en: %1 removes the channel key.
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਕੁੰਜੀ ਹਟਾਈ

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ 1 ਨਾਂ ਲਈ ਸੀਮਿਤ ਕੀਤੀ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ %1 ਨਾਵਾਂ ਲਈ ਸੀਮਿਤ ਕੀਤੀ।

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
pa[0]: %2 ਨੇ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ %1 ਨਾਂ ਲਈ ਸੀਮਿਤ ਕੀਤੀ।
pa[1]: %2 ਨੇ %1 ਨਾਂਵਾਂ ਲਈ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: You remove the channel limit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ ਹਟਾਈ।

en: %1 removes the channel limit.
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਲਿਮਟ ਹਟਾਈ।

en: You set a ban on %1.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਈ।

en: %1 sets a ban on %2.
pa: %1 ਨੇ %2 ਉੱਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਈ।

en: You remove the ban on %1.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਈ।

en: %1 removes the ban on %2.
pa: %1 ਨੇ %2 ਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਈ।

en: You remove the invitation mask %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੱਦਾ ਮਾਸਕ %1 ਹਟਾਇਆ।

en: %1 removes the invitation mask %2.
pa: %1 ਨੇ ਸੱਦਾ ਮਾਸਕ %2 ਹਟਾਇਆ।

en: You set the channel mode '%1'.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਮੋਡ '%1' ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: %1 sets the channel mode '%2'.
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਮੋਡ '%2' ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: You set channel mode +%1
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਮੋਡ +%1 ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: %1 sets channel mode +%2
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਮੋਡ +%2 ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ।

en: You remove the channel mode '%1'.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਮੋਡ '%1' ਹਟਾਓ।

en: %1 removes the channel mode '%2'.
pa: %1 ਚੈਨਲ ਮੋਡ '%2' ਹਟਾਉਦਾ ਹੈ।

en: You set channel mode -%1
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ - %1

en: %1 sets channel mode -%2
pa: %1 ਨੇ ਚੈਨਲ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ - %2

en: You have to be an operator to change this.
pa: ਇਹ ਬਦਲਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਓਪਰੇਟਰ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Secret channel.  %1
pa: ਗੁਪਤ-ਚੈਨਲ:  %1

en: Invite only channel.  %1
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦਾ ਚੈਨਲ:  %1

en: Private channel.  %1
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਚੈਨਲ:  %1

en: Protect channel with a password.
pa: ਚੈਨਲ ਨੂੰ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਰੋ।

en: Set user limit to channel.
pa: ਚੈਨਲ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

en: Do you want to leave %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਛੱਡਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Leave Channel
pa: ਚੈਨਲ ਛੱਡੋ

en: Leave
pa: ਛੱਡੋ

en: Identity Default ( %1 )
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਛਾਣ (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&w):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
pa: ਚੈਨਲ(&h):

en: Channel Name
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Channel Topic
pa: ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ

[ctx: save list]
en: Save &List...
pa: ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ(&L)...

en: Click here to save the channel list.
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
pa: ਲਿਸਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(&R)

en: Click here to refresh the channel list.
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ(&J)

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਹੋਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਦਬਾਓ। ਚੈਨਲ ਲਈ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਬਣਾਈ ਜਾਵੇਗੀ।

en: Refreshing.
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Channels: %1 (%2 shown)
pa: ਚੈਨਲ: %1 (%2 ਵੇਖਾਇਆ)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
pa:  ਵਿਲੱਖਣ ਯੂਜ਼ਰ: %1 (%2 ਵੇਖਾਏ)

en: Save Channel List
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Konversation Channel List: %1 - %2
pa: ਕੇ-ਗੱਲਬਾਤ ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ: %1 - %2

en: Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Open URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Channel List for %1
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਯੂਜ਼ਰ(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਯੂਜ਼ਰ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
pa: ਚੈਨਲ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ(&T)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਫਿਲਟਰ ਸਤਰ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
pa: ਰੈਗੂਲਰ ਸਮੀਕਰਨ(&R)

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
pa: ਲਿਮਟ ਨਹੀਂ

en: Operator
pa: ਓਪਰੇਟਰ

en: Admin
pa: ਐਡਮਿਨ

en: Owner
pa: ਓਨਰ

en: Half-operator
pa: ਅਰਧ-ਓਪਰੇਟਰ

en: -%1 to %2- %3
pa: -%1  %2- %3 ਲਈ

en: second | seconds
pa[0]: ਸਕਿੰਟ
pa[1]: ਸਕਿੰਟ

en: %1 invited you to channel %2.
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ %2 ਚੈਨਲ 'ਚ ਸੱਦਿਆ।

en: You have set personal modes: %1
pa: ਤੁਸੀਂ ਨਿੱਜੀ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕੀਤੇ: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਨਿੱਜੀ ਮੋਡ ਬਦਲੇ ਹਨ: %2

en: %1 sets mode: %2
pa: %1 ਨੇ ਮੋਡ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ: %2

en: Welcome
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
pa: ਸਰਵਰ %1 (ਵਰਜਨ %2), ਯੂਜ਼ਰ ਮੋਡ: %3, ਚੈਨਲ ਮੋਡ: %4

en: Support
pa: ਸਹਿਯੋਗ

en: Your personal modes are:
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਨਿੱਜੀ ਮੋਡ ਹਨ:

en: Channel modes:
pa: ਚੈਨਲ ਮੋਡ:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
pa[0]: %1 ਯੂਜ਼ਰ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ
pa[1]: %1 ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਤੱਕ ਸੀਮਿਤ

en: Channel URL: %1
pa: ਚੈਨਲ URL: %1

en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

en: This channel was created on %1.
pa: ਚੈਨਲ %1 ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ।

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
pa: ਕੌਣ ਹੈ

en: %1 is logged in as %2.
pa: %1 ਨੇ %2 ਵਾਂਗ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Names
pa: ਨਾਂ

en: The channel %1 has no topic set.
pa: ਚੈਨਲ %1 ਦਾ ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The channel topic for %1 is: "%2"
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਵਿਸ਼ਾ ਹੈ: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
pa: %2 ਲਈ %1 ਨੇ ਵਿਸ਼ਾ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
pa: %1 ਲਈ ਵਿਸ਼ਾ %3 ਉੱਤੇ %2 ਨੇ ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ ਸੀ।

en: %1: No such nick/channel.
pa: %1: ਕੋਈ ਨਾਂ/ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No such nick: %1.
pa: ਕੋਈ ਨਾਂ ਨਹੀਂ: %1

en: %1: No such channel.
pa: %1: ਕੋਈ ਇੰਝ ਦਾ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Nickname already in use, try a different one.
pa: ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ, ਵੱਖਰਾ ਵਰਤ ਕੇ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Nickname already in use. Trying %1.
pa: ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ। %1 ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਜਾਰੀ ਹੈ।

en: You are not on %1.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: Message of the day:
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ:

en: End of message of the day
pa: ਦਿਨ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਖਤਮ

en: Current users on the network: %1
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਯੂਜ਼ਰ: %1

en: Current users on %1: %2.
pa: %1 ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਯੂਜ਼ਰ: %2

en: Away
pa: ਦੂਰ

en: %1 is away: %2
pa: %1 ਦੂਰ ਹੈ: %2

en: You invited %1 to channel %2.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ %2 ਉੱਤੇ %1 ਨੂੰ ਸੱਦਿਆ ਹੈ।

en: %1 is %2@%3 (%4)
pa: %1 %2@%3 (%4) ਹੈ

en: %1 is an identified user.
pa: %1 ਇੱਕ ਪਛਾਣਿਆ ਯੂਜ਼ਰ ਹੈ।

en: %1 is using a secure connection.
pa: %1 ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸੁਨੇਹਾ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Who
pa: ਕੌਣ

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
pa: %1 %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
pa:  (ਦੂਰ)

en: %1 is available for help.
pa: %1 ਮਦਦ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।

en: %1 is an IRC Operator.
pa: %1 IRC ਓਪਰੇਟਰ ਹੈ।

en: 1 day | %1 days
pa[0]: 1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

en: 1 hour | %1 hours
pa[0]: 1 ਘੰਟਾ
pa[1]: %1 ਘੰਟੇ

en: 1 minute | %1 minutes
pa[0]: 1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

en: 1 second | %1 seconds
pa[0]: 1 ਸਕਿੰਟ
pa[1]: %1 ਸਕਿੰਟ

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
pa[0]: %2 1 ਸਕਿੰਟ ਚਿਰ ਤੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੈ।
pa[1]: %2 %1 ਸਕਿੰਟਾਂ ਤੋਂ ਵੇਹਲਾ ਹੈ।

en: %1 has been online since %2.
pa: %1 %2 ਚਿਰ ਤੋਂ ਆਨਲਾਇਨ ਹੈ।

en: Userhost
pa: ਯੂਜ਼ਰਹੋਸਟ ਨਾਂ

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
pa: %1%2 %3%4 ਹੈ।

en:  (IRC Operator)
pa:  (IRC ਓਪਰੇਟਰ)

en:  (away)
pa:  (ਦੂਰ)

en: List
pa: ਲਿਸਟ

en: List of channels:
pa: ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
pa[0]: %2 (%1 ਯੂਜ਼ਰ): %3
pa[1]: %2 (%1 ਯੂਜ਼ਰ): %3

en: End of channel list.
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਦਾ ਅੰਤ

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
pa: (ਅਣਜਾਣ)

en: BanList:%1
pa: ਪਾਬੰਦੀਸੂਚੀ:%1

en: End of Ban List.
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਸੂਚੀ ਦਾ ਅੰਤ ਹੈ।

en: No such server: %1.
pa: ਕੋਈ ਸਰਵਰ ਨਹੀਂ: %1

en: %1 is currently unavailable.
pa: %1 ਇਸ ਸਮੇਂ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %1: Unknown command.
pa: %1: ਅਣਜਾਣ ਕਮਾਂਡ ਹੈ।

en: Not registered.
pa: ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: %1: This command requires more parameters.
pa: %1: ਇਸ ਕਮਾਂਡ ਲਈ ਹੋਰ ਪੈਰਾਮੀਟਰ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: You are now logged in as %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ %1 ਵਾਂਗ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Channel Invites
pa: ਚੈਨਲ ਸੱਦੇ

en: Join
pa: ਜੁਆਇੰਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਅਣਡਿੱਠਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
pa: ਹੁਣ ਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
pa: ਹੋਸਟ-ਮਾਸਕ:

en: Away&nbsp;Message:
pa: ਦੂਰ &nbsp;ਸੁਨੇਹਾ:

en: (unknown)
pa: (ਅਣਜਾਣ)

en: Online&nbsp;Since:
pa: ਆਨਲਾਇਨ ਹੈ, ਤੋਂ:

en: Watched Nicks Online
pa: ਨਿਗਰਾਨੀ ਲਈ ਆਨਲਾਈਨ ਨਾਂ

en: &Add Nickname...
pa: ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)...

en: &Remove Nickname
pa: ਨਾਂ ਹਟਾਓ(&R)

en: Open &Query
pa: ਕਿਊਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ(&Q)

en: &Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ(&J)

en: Network/Nickname/Channel
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ/ਆਮ ਨਾਂ/ਚੈਨਲ

en: Additional Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en:  online via %1
pa: %1 ਰਾਹੀਂ ਆਨਲਾਈਨ

en:  since %1
pa:  %1 ਤੋਂ

en:  Voice
pa:  ਆਵਾਜ਼

en:  Operator
pa:  ਓਪਰੇਟਰ

en:  Owner
pa:  ਓਨਰ

en:  Admin
pa:  ਐਡਮਿਨ

en: Encoding Conflict Warning
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਟਕਰਾ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Raw
pa: ਰਾਅ

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1JOIN <channel> [password]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1KICK <nick> [reason]

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
pa: ਵਰਤੋਂ: %1NOTICE <recipient> <message>

en: You cannot open queries to channels.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲਾਂ ਨਾਲ ਕਿਊਰੀ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You need to specify a message.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਦੇਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1AME [-LOCAL] text

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1AMSG [-LOCAL] text

en: Usage: %1OMSG text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1OMSG text

en: Usage: %1ONOTICE text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1ONOTICE text

en: Usage: %1QUOTE command list
pa: ਵਰਤੋਂ: %1QUOTE command list

en: Usage: %1SAY text
pa: ਵਰਤੋਂ: %1SAY text

en: File "%1" does not exist.
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1DCC [GET [nickname [filename]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1DCC [CHAT [nickname]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1INVITE <nick> [channel]

en: %1 is not a channel.
pa: %1 ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
pa: ਵਰਤੋ: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1RAW [OPEN | CLOSE]

en: The notify list is currently empty.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੂਚਨਾ ਲਿਸਟ ਖਾਲੀ ਹੈ।

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੂਚਨਾ ਲਿਸਟ: %1 (%2 ਜੋੜੀ)।

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸੂਚਨਾ ਲਿਸਟ: %1।

[ctx: Message type]
en: Notify
pa: ਸੂਚਨਾ

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
pa: IRC ਚੈਨਲ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: IRC Operator Password
pa: IRC ਓਪਰੇਟਰ ਪਾਸਵਰਡ

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
pa: ਵਰਤੋਂ: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
pa: ਵਰਤੋਂ: %1UNBAN [channel] pattern

en: Added %1 to your ignore list.
pa: %1 ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਅਣਡਿੱਠਾ ਲਿਸਟ 'ਚ ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
pa: ਵਰਤੋਂ: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
pa: ਵਰਤੋਂ: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>

en: Removed %1 from your ignore list.
pa: %1 ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀ ਅਣਡਿੱਠੀ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ।

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
pa[0]: ਅਣਡਿੱਠਾ ਨਹੀਂ: %2
pa[1]: ਕੋਈ ਅਣਡਿੱਠਾ ਨਹੀਂ: %2

en: Current encoding is: %1
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਹੈ: %1

en: Switched to %1 encoding.
pa: %1 ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

en: %1 is not a valid encoding.
pa: %1 ਇੱਕ ਵੈਧ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The key for %1 has been set.
pa: %1 ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਹੁਣ ਸੈੱਟ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: The key for %1 has been deleted.
pa: %1 ਲਈ ਕੁੰਜੀ ਹੁਣ ਹਟਾਈ ਗਈ ਹੈ।

en: The key for %1 is "%2".
pa: %1 ਲਈ ਕੁੰਜੀ "%2" ਹੈ।

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
pa: ਵਰਤੋਂ: %1KILL <nick> [comment]

en: Usage: %1DNS <nick>
pa: ਵਰਤੋਂ: %1DNS <nick>

en: Unable to resolve %1.
pa: %1 ਹੱਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Do you want to close your query with %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨਾਲ ਆਪਣੀ ਕਿਊਰੀ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Close Query
pa: ਕਿਊਰੀ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
pa: %1 (%2) ਨੇ ਇਹ ਸਰਵਰ ਛੱਡਿਆ।

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
pa: %1 (%2) ਨੇ ਇਹ ਸਰਵਰ (%3) ਛੱਡਿਆ।

en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Server found, connecting...
pa: ਸਰਵਰ ਮਿਲਿਆ, ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: SSL Connection Error
pa: SSL ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: SSL Connection Warning
pa: SSL ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Nickname error
pa: ਨਾਂ ਗਲਤੀ

en: Select File(s) to Send to %1
pa: %1 ਨੂੰ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: unknown size
pa: ਅਣਜਾਣ ਸਾਈਜ਼

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
pa: "%2" ਤੋਂ "%1" ਦਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ।

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
pa: %2 ਤੋਂ "%1" ਦਾ ਡਾਊਨਲੋਡ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਇਆ। ਕਾਰਨ: %3

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
pa: "%1" ਦਾ %2 ਉੱਤੇ ਅੱਪਲੋਡ ਮੁਕੰਮਲ ਹੈ।

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
pa: %2 ਨੂੰ "%1" ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
pa: %3 ਤੋਂ "%1" (%2) ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: %1 is online (%2).
pa: %1 ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ (%2)

en: %1 went offline (%2).
pa: %1 ਆਫਲਾਈਨ ਹੋ ਗਿਆ/ਗਈ (%2)

en: Gone away for now
pa: ਹੁਣ ਤੋਂ ਦੂਰ ਗਿਆ ਹੈ

en: You are now marked as being away (reason: %1).
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੁਣ ਦੂਰ ਬਣਾ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ (ਕਾਰਨ: %1)।

en: You are no longer marked as being away.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਦੂਰ ਨਹੀਂ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You are not marked as being away.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੁਣ ਦੂਰ ਨਹੀਂ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
pa: ਸਰਵਰ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
pa: ਪੋਰਟ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ (SSL)(&e)

en: Change network information
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਬਦੀਲ

en: Add Server
pa: ਸਰਵਰ ਸ਼ਾਮਲ

en: Edit Server
pa: ਸਰਵਰ ਸੋਧ

en: Add Channel
pa: ਚੈਨਲ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Edit Channel
pa: ਚੈਨਲ ਸੋਧ

en: The network name is required.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: You need to add at least one server to the network.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਿੱਚ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇਕ ਸਰਵਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: The server address is required.
pa: ਸਰਵਰ ਐਡਰੈੱਸ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ।

en: The channel name is required.
pa: ਚੈਨਲ ਨਾਂ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
pa: ਪਛਾਣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
pa: ਕਮਾਂਡਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
pa: ਸਰਵਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
pa: ਚੈਨਲ ਆਟੋ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਇਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਜਾਵੇ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਤੁਸੀਂ ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਟਾਰਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
pa: ਸੋਧ(&I)...

en: C&onnect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&o)

en: Connect to the server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
pa: ਚੁਣੇ IRC ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੇ ਚੈਨਲਾਂ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਦਬਾਓ।

en: New Network
pa: ਨਵਾਂ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Edit Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੋਧ

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ ਹੋ।
    
    ਨੈੱਟਵਰਕ %2 ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਸਰਵਰ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
pa[0]: ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ ਹੋ।
    
    ਨੈੱਟਵਰਕ %2 ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਸਰਵਰ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਸਰਵਰਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦੇ ਹੋ।
    
    ਨੈੱਟਵਰਕ %2 ਲਈ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਸਰਵਰ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Do you really want to delete the selected entries?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀਆਂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you really want to delete %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
pa: ਨਵਾਂ(&N)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
pa: ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸਟਾਰਟਅੱਪ ਮੌਕੇ ਵੇਖੋ(&S)

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Time
pa: ਸਮਾਂ

en: Konsole
pa: ਕਨਸੋਂਲ

en: Manage Konsole Profiles
pa: ਕਨਸੋਲ ਪਰੋਫਾਇਲ ਪਰਬੰਧ

en: Konversation
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ

en: A user-friendly IRC client
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਸੌਖਾ IRC ਕਲਾਇਟ

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਇੰਟਰਨੈਟ ਰੀਲੇਅ ਚੈਟ (IRC) ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਇੱਕ ਕਲਾਇਟ ਹੈ।
    
    ਨੈੱਟ ਉੱਤੇ ਦੋਸਤਾਂ ਨੂੰ ਮਿਲੋ, ਨਵੇਂ ਵਿਚਾਰ ਲਵੋ ਅਤੇ ਆਪਣੇ ਪਸੰਦੀਦਾ ਵਿਸ਼ੇ ਉੱਤੇ ਗੱਲਾਂ
    ਕਰਦੇ ਹੋਏ ਆਪਣਾ ਆਪ ਗੁਆ ਦਿਓ।

en: Original Author, Project Founder
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ, ਪਰੋਜੈੱਕਟ ਫਾਊਂਡਰ

en: Peter Simonsson
pa: ਪੀਟਰ ਸਿਮੋਨਸਨ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Eike Hein
pa: ਇਕੀ ਹੀਇਨ

en: Protocol handling, Input line
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈਡਲਿੰਗ, ਇੰਪੁੱਟ ਲਾਈਨ

en: Website hosting
pa: ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਹੋਸਟਿੰਗ

en: Website maintenance
pa: ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਪਰਬੰਧ

en: DCOP interface
pa: DCOP ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Non-Latin1-Encodings
pa: ਗ਼ੈਰ-ਲੈਟਿਨ-ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Konsole part view
pa: ਕਨਸੋਲ ਭਾਗ ਝਲਕ

en: Artwork
pa: ਕਲਾਕਾਰੀ

en: Renchi Raju
pa: ਰਾਂਚੀ ਰਾਜੂ

en: Firefox style searchbar
pa: ਫਾਇਰਫਾਕਸ ਸਟਾਈਲ ਖੋਜ-ਪੱਟੀ

en: System tray patch
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਪੈਂਚ

en: Bug fixes
pa: ਬੱਗ ਫਿਕਸ

en: Various bug fixes and enhancements.
pa: ਫੁਟਕਲ ਬੱਗ ਫਿਕਸ ਅਤੇ ਸੁਧਾਰ।

en: irc:// URL or server hostname
pa: irc:// URL ਜਾਂ ਸਰਵਰ ਹੋਸਟਨਾਂ

en: Server to connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਸਰਵਰ

en: Port to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਪੋਰਟ

en: Channel to join after connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਚੈਨਲ

en: Nickname to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਨਾਂ

en: Password for connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ

en: Use SSL for connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ SSL ਵਰਤੋਂ

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
pa: ਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ ਚਲਾਉ (ਜੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਕੋਈ ਅਸਰ ਨਹੀਂ)ਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ ਚਲਾਉ (ਜੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਕੋਈ ਅਸਰ ਨਹੀਂਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ ਚਲਾਉ (ਜੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਕੋਈ ਅਸਰ ਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ ਚਲਾਉ (ਜੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜਕੰਨਵਰਸੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਕੇ ਮਕੰਨਵਰਸ਼ੇਕੰਨਵਰਸ਼ਕੰਨਵਰਸਕਨ

en: Restart
pa: ਮੁੜ-ਚਾਲੂ

en: Quit and restart the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰੋ ਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

en: &Server List...
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ(&S)...

en: Manage networks and servers
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਤੇ ਸਰਵਰ ਪਰਬੰਧ

en: Quick &Connect...
pa: ਤੁਰੰਤ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&C)...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵੇਂ IRC ਸਰਵਰ ਦਾ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ

en: &Reconnect
pa: ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ(&R)

en: Reconnect to the current server.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਮੁੜ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ।

en: &Disconnect
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ(&D)

en: Disconnect from the current server.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕਰੋ।

en: &Identities...
pa: ਪਛਾਣ(&I)...

en: Manage your nick, away and other identity settings
pa: ਆਪਣਾ ਨਾਂ, ਦੂਰ ਜਾਣਾ ਤੇ ਹੋਰ ਪਛਾਣ ਸੈਟਿੰਗ ਦਾ ਪਰਬੰਧ ਕਰੋ

en: &Watched Nicks
pa: ਵਾਚ ਕੀਤੇ ਨਾਂ(&W)

en: &DCC Status
pa: &DCC ਹਾਲਤ

en: &Open Logfile
pa: ਲਾਗਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Open the known history for this channel in a new tab
pa: ਇਸ ਚੈਨਲ ਲਈ ਜਾਣਿਆ ਅਤੀਤ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &Channel Settings...
pa: ਚੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ(&C)...

en: Open the channel settings dialog for this tab
pa: ਇਹ ਟੈਬ ਲਈ ਚੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Channel &List
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ(&L)

en: Show a list of all the known channels on this server
pa: ਇਸ ਚੈਨਲ ਉੱਤੇ ਜਾਣੇ ਚੈਨਲਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ

en: &URL Catcher
pa: &URL ਖੋਜੀ

en: New &Konsole
pa: ਨਵੀਂ ਕਨਸੋਲ(&K)

en: Open a terminal in a new tab
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ 'ਚ ਇੱਕ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: &Next Tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ(&N)

en: &Previous Tab
pa: ਪਿੱਛੇ ਟੈਬ(&P)

en: Close &Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ(&T)

en: Last Focused Tab
pa: ਆਖਰੀ ਫੋਕਸ ਕੀਤੀ ਟੈਬ

en: Next Active Tab
pa: ਅੱਗੇ ਐਕਟਿਵ ਟੈਬ

en: Move Tab Up
pa: ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

en: Move Tab Down
pa: ਟੈਬ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

en: Move Tab Right
pa: ਟੈਬ ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ

en: Move Tab Left
pa: ਟੈਬ ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ

en: Rejoin Channel
pa: ਚੈਨਲ ਮੁੜ-ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Enable Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਯੋਗ ਕਰੋ

en: Join on Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Connect at Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: Set Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਦਿਓ

en: Go to Tab %1
pa: %1 ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Clear &Marker Lines
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&M)

en: Clear marker lines in the current tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨਾਂ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: &Clear Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: Clear the contents of the current tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear &All Windows
pa: ਸਭ ਵਿੰਡੋ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&A)

en: Clear the contents of all open tabs
pa: ਸਭ ਖੁੱਲੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਨੂੰ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Global Away
pa: ਸਭ ਲਈ ਦੂਰ

en: &Join Channel...
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ(&J)...

en: &IRC Color...
pa: &IRC ਰੰਗ...

en: Set the color of your current IRC message
pa: ਆਪਣੇ IRC ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: &Marker Line
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨਾਂ(&M)

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਹਰੀਜ਼ਟਲ ਲਾਈਨ ਖਿੱਚੋ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਵੇਖੋ

en: Special &Character...
pa: ਖਾਸ ਅੱਖਰ(&C)...

en: Focus Input Box
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਬਾਕਸ ਉੱਤੇ ਫੋਕਸ

en: Close &All Open Queries
pa: ਸਭ ਖੁੱਲੀਆਂ ਕਿਊਰੀਆਂ ਬੰਦ ਕਰੋ(&A)

en: Show Nicklist
pa: ਨਾਂ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ

en: Show/Hide Konversation
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਵੇਖੋ/ਓਹਲੇ

en: Enable On Screen Display
pa: ਆਨ ਸਕਰੀਨ ਵੇਖਾਉਣਾ ਚਾਲੂ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਐਕਟਿਵ DCC ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ</b> ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Confirm Quit
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ</b> ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
pa: <p>ਮੇਨ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਚਲਾ ਜਾਵੇਗਾ। <b>ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ</b> ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੇ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚੋਂ <b>ਬਾਹਰ ਜਾਓ</b> ਨੂੰ ਦਬਾਓ</p>

en: Docking in System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਰੱਖੋ

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
pa: <qt>ਇਸ ਨਾਲ ਮੇਨੂ ਬਾਰ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੋ ਜਾਵੇਗੀ। ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ %1 ਟਾਈਪ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।</qt>

en: Hide menu bar
pa: ਮੇਨੂ ਪੱਟੀ ਓਹਲੇ

en: Toggle Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਬਦਲੋ

en: Toggle Away Globally
pa: ਸਭ ਲਈ ਦੂਰ ਬਦਲੋ

en: Insert &IRC Color...
pa: &IRC ਰੰਗ ਸ਼ਾਮਿਲ...

en: Insert Special &Character...
pa: ਖਾਸ ਅੱਖਰ ਸ਼ਾਮਿਲ(&C)...

en: Insert &Marker Line
pa: ਮਾਰਕਰ ਲਾਈਨ ਸ਼ਾਮਲ(&M)

en: &Channel List
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ(&C)

en: Set &Away Globally
pa: ਸਭ ਲਈ ਦੂਰ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&A)

en: Server List
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ

en: %1 joined %2
pa: %1 %2 ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ

en: %1 quit %2
pa: %1 ਨੇ %2 ਬੰਦ ਕੀਤਾ

en: %1 changed nickname to %2
pa: %1 ਨੇ ਨਾਂ %2 ਬਦਲਿਆ ਲਿਆ ਹੈ

en: %1 wants to send a file to you
pa: %1 ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦਾ ਹੈ

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
pa: %1 ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਪੂਰੀ ਹੋਈ

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: %1 has started a conversation (query) with you.
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ (ਕਿਊਰੀ) ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: You are kicked by %1 from %2
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %1 ਨੇ %2 ਤੋਂ ਠੁੱਡਾ ਮਾਰਿਆ

en: Failed to connect to %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: You have joined %1.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਵਿੱਚ ਜੁਆਇੰਨ ਹੋਏ।

en: Reset...
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ...

en: Reset Values
pa: ਮੁੱਲ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
pa: ਹੌਲੀ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
pa: ਬਾਈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
pa: ਉਮਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
pa: ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
pa: ਲਾਈਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
pa: ਬਾਈਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
pa: ਆਮ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
pa: ਤੇਜ਼ ਕਤਾਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
pa: ਸਭ ਕਤਾਰਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
pa: ਮਿਲੇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
pa: ਬਾਈਟ (ਰਾਅ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
pa: ਬਾਈਟ (ਇੰਕੋਡ ਕੀਤੇ):

en: Quick Connect
pa: ਤੁਰੰਤ ਕੁਨੈਕਟ

en: &Server host:
pa: ਸਰਵਰ ਹੋਸਟ(&S):

en: Enter the host of the network here.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਦਾ ਹੋਸਟ ਇੱਥੇ ਦਿਓ।

en: &Nick:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: The nick you want to use.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਹੈ।

en: P&assword:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&a):

en: &Use SSL
pa: SSL ਵਰਤੋਂ(&U)

en: Lag: Unknown
pa: ਲਾਗ: ਅਣਜਾਣ

en: Lag: %1 ms
pa: ਲਾਗ: %1 ms

en: Lag: %1 s
pa: ਲਾਗ: %1 s

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
pa[0]: %2 ਸਰਵਰ ਤੋਂ 1 ਸਕਿੰਟ ਦੇ ਵੱਧ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਆਇਆ।
pa[1]: %2 ਸਰਵਰ ਤੋਂ %1 ਸਕਿੰਟਾਂ ਦੇ ਵੱਧ ਸਮੇਂ ਤੋਂ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਆਇਆ।

en: Failed to download %1: %2
pa: %1 ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %2

en: URL Catcher
pa: URL ਖੋਜੀ

[ctx: open url]
en: &Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Open URLs in external browser.
pa: URL ਬਾਹਰੀ ਬਰਾਊਜ਼ਰ 'ਚ ਖੋਲ੍ਹੋ।

en: &Save...
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

en: Save selected URLs to the disk.
pa: ਚੁਣੇ URL ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Add Bookmark...
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ...

[ctx: copy url]
en: &Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Copy URLs to the clipboard.
pa: URL ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ।

[ctx: delete url]
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Delete selected link.
pa: ਚੁਣਿਆ ਲਿੰਕ ਹਟਾਓ।

[ctx: save url list]
en: &Save List...
pa: ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

en: Save list.
pa: ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Click to save the entire list to a file.
pa: ਪੂਰੀ ਲਿਸਟ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&C)

en: Clear list.
pa: ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ।

en: Click to erase the entire list.
pa: ਪੂਰੀ ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਦਬਾਓ।

en: From
pa: ਵਲੋਂ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Open URLs
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save link as
pa: ਲਿੰਕ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save URL List
pa: URL ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Konversation URL List: %1
pa: ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ URL ਲਿਸਟ: %1

en: (away)
pa: (ਦੂਰ)

en: &Unaway
pa: ਦੂਰ ਨਹੀਂ(&U)

en: &Change away message...
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਬਦਲੋ(&C)...

en: Change away message
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਬਦਲੋ

en: Enter new away message:
pa: ਨਵਾਂ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ:

en: Channel Settings for %1
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ

en: Parameter
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
pa: ਵਿਸ਼ਾ(&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
pa: ਖੋਜ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
pa: ਮੋਡ(&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਸਿਰਫ਼ ਚੈਨਲ ਓਪਰੇਟਰ ਵਲੋਂ ਹੀ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
pa: ਚੈਨਲ ਤੋਂ ਬਾਹਰੀ ਕੋਈ ਸੁਨੇਹਾ ਨਹੀਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
pa: ਗੁਪਤ-ਚੈਨਲ, ਚੈਨਲ ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
pa: ਚੈਨਲ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਸਿਰਫ਼ ਸੱਦੇ ਉੱਤੇ ਹੀ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹੋ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਮਟ(&l):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
pa: ਚੈਨਲ ਪਾਸਵਰਡ(&p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
pa: ਮਾਹਰ ਮੋਡ ਵੇਖੋ(&A) >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਿਸਟ(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
pa: ਹੋਸਟ-ਮਾਸਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
pa: ਸੈੱਟ ਕੀਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
pa: ਸਮਾਂ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਅੱਪਡੇਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
pa: 
    *** ਲਾਗ ਫਾਇਲ %1
    *** ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Edit Watched Nickname
pa: ਨਿਗਰਾਨੀ ਅਧੀਨ ਨਾਂ ਸੋਧੋ

en: &Network name:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ(&N):

en: Pick the server network you will connect to here.
pa: ਸਰਵਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਇੱਥੇ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: N&ickname:
pa: ਨਾਂ(&i):

en: All Networks
pa: ਸਭ ਨੈੱਟਵਰਕ

en: Change notify information
pa: ਸੂਚਨਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਬਦਲੋ

en: Exception
pa: ਛੋਟ

en: Insert Character
pa: ਅੱਖਰ ਪਾਓ

en: &Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&I)

en: Insert a character
pa: ਇੱਕ ਅੱਖਰ ਪਾਓ

en: IRC Color Chooser
pa: IRC ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
pa: ਇਹਨਾਂ ਰੰਗਾਂ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਸੁਨੇਹੇ ਇੰਝ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
pa: ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
pa: ਚੁਣੇ ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ ਨੂੰ ਇਨਪੁੱਟ ਸਤਰ 'ਚ ਜੋੜਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Add to Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Open With...
pa: ...ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save Link As...
pa: ...ਲਿੰਕ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Configure Web Shortcuts...
pa: ਵੈੱਬ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Get &topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਲਵੋ(&t)

en: Get &user list
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਿਸਟ ਲਵੋ(&u)

en: Open Query
pa: ਕਿਊਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Modes
pa: ਮੋਡ

en: Give Op
pa: Op ਦਿਓ

en: Take Op
pa: Op ਲਵੋ

en: Give HalfOp
pa: HalfOp ਦਿਓ

en: Take HalfOp
pa: HalfOp ਲਵੋ

en: Give Voice
pa: ਆਵਾਜ਼ ਦਿਓ

en: Take Voice
pa: ਆਵਾਜ਼ ਲਵੋ

en: Kick / Ban
pa: ਠੁੱਡਾ / ਪਾਬੰਦੀ

en: Kickban
pa: ਠੁੱਡਾ-ਪਾਬੰਦੀ

en: Ban Nickname
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁੱਦਾ ਨਾਂ

en: Ban *!*@*.host
pa: *!*@*.host ਪਾਬੰਦੀ

en: Ban *!*@domain
pa: *!*@domain ਪਾਬੰਦੀ

en: Ban *!user@*.host
pa: *!user@*.host ਪਾਬੰਦੀ

en: Ban *!user@domain
pa: *!user@domain ਪਾਬੰਦੀ

en: &Version
pa: ਵਰਜਨ(&V)

en: &Ping
pa: ਪਿੰਗ(&P)

en: Unignore
pa: ਨਾ-ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Add to Watched Nicks
pa: ਵਾਚ ਕੀਤੇ ਨਿੱਕ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Remove From Watched Nicks
pa: ਵਾਚ ਕੀਤੇ ਨਿੱਕ ਵਿੱਚੋਂ ਹਟਾਓ

en: Send &File...
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(&F)...

en: Open DCC Chat
pa: DCC ਗੱਲਬਾਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open DCC Whiteboard
pa: DCC ਵਾਈਟਬੋਰਡ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Do you want to ignore %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to ignore the selected users?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ?

en: Do you want to stop ignoring %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: 1 byte | %1 bytes
pa[0]: 1 ਬਾਈਟ
pa[1]: %1 ਬਾਈਟ

en: 1 line | %1 lines
pa[0]: 1 ਲਾਈਨ
pa[1]: %1 ਲਾਈਨਾਂ

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
pa: <qt>ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਦਾ ਵੱਡਾ ਭਾਗ ਚੇਪਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ (%1 ਜਾਂ %2)। ਇਸ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਫਲੱਡ ਕਿਲ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Large Paste Warning
pa: ਵੱਧ ਚੇਪਣ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Open a query with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕਿਊਰੀ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Join the channel %1
pa: ਚੈਨਲ %1 ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Logfile of %1
pa: %1 ਲਈ ਲਾਗਫਾਇਲ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ

en: Clear Logfile
pa: ਲਾਗਫਾਇਲ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Show last:
pa: ਆਖਰੀ ਵੇਖੋ:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
pa: ਇਸ ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਲਾਗ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਸਾਈਜ਼ ਸੈੱਟ ਕਰੋ। ਇਸ ਸੈਟਿੰਗ ਕੰਨਵਰਸ਼ੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਸਟਾਰਟ ਹੋਣ ਤੱਕ ਪਰਭਾਵੀ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗੀ। ਹਰੇਕ ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਲਈ ਇੱਕ ਵੱਖਰੀ ਸੈਟਿੰਗ ਵੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
pa: ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੁਨੇਹੇ ਇੱਥੇ ਵੇਖਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ। ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਹਨ ਅਤੇ ਸਭ ਤੋਂ ਨਵੇਂ ਹੇਠਾਂ ਹਨ।

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚੋਂ ਸਭ ਲਾਗ ਜਾਣਕਾਰੀਆਂ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Save Logfile
pa: ਲਾਗਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ

en: Choose Destination Folder
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

en: OSD Preview - drag to reposition
pa: OSD ਝਲਕ - ਸਥਿਤੀ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸੁੱਟੋ

en: Edit Multiline Paste
pa: ਮਲਟੀ-ਲਾਈਨ ਚੇਪਣ ਸੋਧ

en: &Send
pa: ਭੇਜੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
pa: ਚੇਪਣ ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
pa: ਨਵੀਂ-ਲਾਈਨ ਹਟਾਓ(&R)

en: Raw Log
pa: ਰਾਅ ਲਾਗ

en: Match Case
pa: ਮਿਲਦੇ ਕੇਸ

en: Whole Words Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੂਰੇ ਅੱਖਰ ਹੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
pa: ਖੋਜ(&i):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
pa: ਨਵਾਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
pa: ਪਿੱਛੇ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
pa: ਚੋਣਾਂ(&O)

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ '%1' ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
    
    ਸਭ ਸਬੰਧਿਤ ਟੈਬਾਂ ਵੀ ਨਾਲ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ '%1' ਤੋਂ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
    
    ਸਭ ਸਬੰਧਿਤ ਟੈਬਾਂ ਵੀ ਨਾਲ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Disconnect From Server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖਤਮ

en: Disconnect
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
pa: %1 ਉੱਤੇ %2 ਵਲੋਂ

en: Find Text...
pa: ਟੈਕਸਟ ਖੋਜ...

en: Search for text in the current tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਦੀ ਖੋਜ

en: Channel &List for %1
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ(&L)

en: &Open Logfile for %1
pa: %1 ਲਈ ਲਾਗ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: &Channel Settings for %1...
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਸੈਟਿੰਗ(&C)...

en: Rename Tab
pa: ਟੈਬ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Enter new tab name:
pa: ਟੈਬ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
pa: ਡਿਫਾਲਟ (%1)

en: &Rename Tab...
pa: ਟੈਬ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)...

en: You can only search in text fields.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਿਰਫ਼ ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰਾਂ 'ਚ ਹੀ ਖੋਜ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Find Text Information
pa: ਟੈਕਸਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਖੋਜ

en: Channel List Warning
pa: ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Watched Nicks
pa: ਵਾਚ ਕੀਤੇ ਨਾਂ
