konversation - en to pt translation catalogue (1542 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
pt: &Inserir

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
pt: &Janela

en: You need to specify a command.
pt: Tem de indicar um comando.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
pt: O comando foi executado com sucesso, mas não devolveu qualquer resultado ou apenas texto em branco.

en: The media script requires Python %1 or higher.
pt: O programa multimédia necessita do Python %1 ou superior.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enumerar os leitores multimédia em execução.

en: No running audio players found.
pt: Não foram encontrados leitores de áudio em execução.

en: No running video players found.
pt: Não foram encontrados leitores de vídeo em execução.

en: "%1" is not running.
pt: O "%1" não está em execução.

en: No running media players found.
pt: Não foram encontrados leitores multimédia em execução.

en: Nothing is playing in %1.
pt: Não está nada a tocar em %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
pt: Nenhum dos leitores de áudio (%1) em execução está a tocar nada.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
pt: Nenhum dos leitores de vídeo (%1) em execução está a reproduzir nada.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
pt: Nenhum dos leitores multimédia (%1) em execução está a reproduzir nada.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
pt: Ocorreu um erro ao tentar obter os meta-dados multimédia do %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
pt: Ocorreu um problema com a expressão regular indicada em REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
pt: O %1 não devolveu os meta-dados necessários para mostrar uma mensagem.

en: There is a problem in the output format configuration.
pt: Ocorreu um problema com a configuração do formato de destino.

en: media v%1 for Konversation.
pt: conteúdo v%1 do Konversation.

en: Usage:
pt: Utilização:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
pt: "/media" - devolve o que o primeiro leitor encontrado está a tocar.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
pt: "/media [ 'audio' | 'vídeo' ]" - devolve o que está a ser tocado num leitor de áudio ou vídeo suportado.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
pt: "/media { Leitor }" - devolve o que está a ser tocado no leitor indicado, caso seja encontrado.

en: D-Bus
pt: DBus

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
pt: A troca de chaves Diffie-Hellman não é suportada pela sua instalação da Qt Cryptographic Architecture (QCA). Provavelmente terá de instalar um 'plugin' de fornecimento adicional. O suporte para troca de chaves Diffie-Hellman é normalmente oferecido no 'plugin' 'qca-ossl'.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
pt: O Blowfish no modo de encadeamento de blocos de cifras (CBC) não é suportado pela sua instalação da Qt Cryptographic Architecture (QCA). Provavelmente terá de instalar um 'plugin' de fornecedores adicional para o QCA. O suporte para o Blowfish normalmente é fornecido pelo plugin' 'qca-ossl'.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
pt: O Blowfish no modo de livro de códigos electrónico (ECB) não é suportado pela sua instalação da Qt Cryptographic Architecture (QCA). Provavelmente terá de instalar um 'plugin' de fornecedores adicional para o QCA. O suporte para o Blowfish normalmente é fornecido pelo plugin' 'qca-ossl'.

en: topic protection
pt: protecção de tópico

en: no messages from outside
pt: sem mensagens do exterior

en: secret
pt: secreto

en: invite only
pt: por convite apenas

en: private
pt: privado

en: moderated
pt: moderado

en: password protected
pt: protegido por senha

en: anonymous
pt: anónimo

en: no colors allowed
pt: cores não permitidas

en: user limit
pt: limite de utilizadores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
pt: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
pt: Nome Alternativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
pt: Substituição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
pt: &Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
pt: Nome alternativo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
pt: Substituição:

en: Outgoing
pt: Enviado

en: Incoming
pt: Recebido

en: Both
pt: Ambos

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
pt: Novo

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
pt: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
pt: Substituir Em

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
pt: Procurar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
pt: Substituir Por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
pt: No&vo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
pt: R&emover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
pt: Substituir em:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
pt: Procurar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
pt: Substituir por:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
pt: Activar os &Tempos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
pt: &Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
pt: Mostrar as &datas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateLine)
en: Show date marker when date changes
pt: Mostrar o marcador de datas quando muda a data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
pt: Mostrar o &Registo Anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
pt: &Linhas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
pt: &Disposição

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
pt: Mo&strar o tópico do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
pt: Mostrar os botões do &modo do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
pt: Mostrar a lista de alcu&nhas e os botões rápidos do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
pt: Mostrar as más&caras de nomes na lista de alcunhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
pt: Mostrar os nomes verdadeiros na lista de alcunhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
pt: Mostrar os &botões rápidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
pt: Mostrar um &campo para alterar a própria alcunha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
pt: Mostra&r a barra de posicionamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
pt: Activar uma Ima&gem de Fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
pt: Loc&alização:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
pt: Toca a campainha do sistema quando você receber um carácter de controlo ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
pt: Apitar a campa&inha do sistema ao receber um BEL de ASCII

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
pt: Esconder os eventos de Li&gação/Abandono/'Nick'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
pt: Não expandir as variáveis ao enviar o texto para o servidor. Uma variável começa por '%'. P.ex., o %B irá expandir para os caracteres que são necessários para colocar um texto a negrito.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
pt: Desactivar a e&xpansão de variáveis (p.ex., %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
pt: &Redireccionar as mensagens de estado para a janela de estado do servidor

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
pt: Mantém o texto do modo do canal como uma combinação de caracteres, em vez de os traduzir para palavras legíveis. P.ex., o '*** Modos do canal: sem mensagens do exterior' irá ficar '*** Modos do canal: n'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
pt: Mostrar os caracteres em bruto (p.ex., +o), em vez das descrições

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
pt: Quantas linhas a manter no histórico, 0 = ilimitado

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
pt: Sem Limite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
pt: Limite de hi&stórico:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
pt: Se estiver assinalado, só os eventos respeitantes às alcunhas activas e vigiadas é que serão apresentados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
pt: Excepto para as alcunhas vigiadas e activas dentro de

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
pt: últimos 10 min

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
pt: última hora

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
pt: último dia

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
pt: última semana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
pt: Linhas Marcadoras

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
pt: Introduz uma linha de recordação, na janela de conversação, quando mudar para outra janela de conversação ou minimizar a aplicação.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
pt: Marcar a última posição numa janela de conversação quando estiver escondida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
pt: Mover a linha apenas quando estiver prestes a mostrar texto novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
pt: Mostrar as linhas inseridas manualmente em todas as janelas de conversação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
pt: Activar a Pesquisa Automática da Informação do Utilizador (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
pt: Número &máximo de utilizadores num canal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
pt: Inter&valo de actualização:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
pt: Cores Personalizadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
pt: &Usar cores personalizadas no campo de texto, lista de alcunhas e lista de páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
pt: &Fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
pt: Mensagem do &servidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
pt: &Hiperligação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
pt: &Mensagem do canal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
pt: &Acção:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
pt: Re&gisto de segundo plano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
pt: Mensagem &do comando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
pt: Mensagem de pes&quisa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
pt: &Tempo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
pt: Fundo a&lternado:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
pt: Alcunhas Coloridas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
pt: C&or da própria alcunha:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
pt: Ao activar esta opção, os código de cor adicionados a mensagem de IRC serão mostradas na sua janela de conversa como texto colorido. Pode adicionar códigos de cores à suas mensagens escolhendo Inserir -> Cor de IRC

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
pt: Permitir Texto Colorido n&as Mensagens de IRC

en:  second |  seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
pt: Activar a Ligação Automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
pt: Atraso para nova ligação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
pt: Tentativas de novas ligações:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
pt: Depurar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
pt: Mostrar a janela de registos em bruto no início da &ligação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
pt: Encriptação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
pt: Tipo de encriptação por omissão:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
pt: O ECB, ou modo de Livro de Códigos Electrónico, é suportado por muitos clientes de encriptação, como o FiSH ou o Mircryption; contudo, de um modo geral, é considerado inseguro.
    
    O CBC, ou Sequência Encadeada de Blocos de Cifra, não é suportada pelo FiSH, mas é pelo Mircryption. Se vai usar a troca de chaves, é melhor descobrir primeiro se a outra máquina tem um cliente que possa usar o CBC; caso contrário, poderá ver o que eles estão a dizer, mas eles não serão capazes de ler o que você diz.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
pt: Livro de Códigos Electrónico (ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
pt: Sequências de Blocos de Cifra (CBC)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
pt: 'Proxy'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ProxyType)
en: Socks v5
pt: SOCKS v5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
pt: Endereço:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
pt: Porto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
pt: Utilizador:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
pt: Senha:

en: Network Interface
pt: Interface de Rede

en: Reply From IRC Server
pt: Resposta do Servidor IRC

en: Specify Manually
pt: Indicar Manualmente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
pt: Pasta de trans&ferências:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
pt: &Adicionar o remetente ao nome do ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
pt: Criar uma pasta para o r&emetente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
pt: Converter os espaços nos nomes dos ficheiros para sublinhados antes de enviar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
pt: Aceitar automat&icamente os pedidos de transferência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
pt: Continuar au&tomaticamente as transferências

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
pt: Usar um envio por DCC rápido (Poderá &não funcionar em todos os clientes)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
pt: Activar o envio passivo de DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
pt: Aceitar automaticamente os pedidos de conversação DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
pt: Activar o UPnP para a passagem por NAT

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
pt: Se esta opção estiver activa as transferências DCC das ligações IPv6 são feitas utilizando a interface IPv4 configurada aqui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
pt: Voltar à interface IP&v4 no envio DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
pt: Tempo-l&imite do envio DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
pt: Tamanho do 'b&uffer':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
pt: &Método para obter o próprio IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
pt: &Próprio IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
pt: Portos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
pt: Activar os &portos indicados para o servidor de transferência DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
pt: para

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
pt: Utilizar os p&ortos indicados para uma conversa DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
pt: Texto de conversação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
pt: Lista de alcunhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
pt: Barra de páginas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
pt: Mostra a MOTD (Message Of The Day - Mensagem do Dia) com texto monoespaçado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
pt: &Usar um tipo de letra monoespaçado para as mensagens MOTD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
pt: Colocar as alcunhas remetentes a &negrito na janela de conversação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
pt: Activar a Bandeja do Sistema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
pt: &Usar a bandeja do sistema para a notificação de novas mensagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
pt: Só &notificar quando um realce for despoletado ou quando for usada a sua alcunha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
pt: Esconder a janela no arranque

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
pt: Completação de Alcunhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
pt: &Modo de completação:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
pt: Ciclo Incorporado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
pt: Tipo Linha de Comandos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
pt: Tipo Linha de Comandos com Campo de Completação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
pt: Sufi&xo no início da linha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
pt: N&outro lado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
pt: Distinguir capitalização

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
pt: Diversos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
pt: Desactivar as notificações quando &ausente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
pt: Usar o navegador We&b personalizado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
pt: Carácter &de comando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
pt: Utilizar resposta de &versão personalizada:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
pt: <qt>Aqui você poderá indicar uma resposta personalizada aos pedidos de <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
pt: O campo de texto expande com o texto

en: Select Sound File
pt: Seleccionar o Ficheiro de Som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
pt: A&ctivar sons para os realces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
pt: Realçar se&mpre a própria alcunha actual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
pt: Realçar sempre as próprias &linhas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
pt: Lista de Realces

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
pt: Realces

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
pt: Som

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
pt: Auto Texto

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
pt: Janelas de Conversação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
pt: &Padrão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
pt: Cor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
pt: &Som:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
pt: Testar o som

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
pt: Texto &automático:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
pt: Janelas de conversação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
pt: Este realce só será pesquisado nas janelas de conversação indicadas aqui pelo nome ou em todas as janelas de conversação, caso o campo seja deixado em branco. Os vários nomes terão de estar separados por vírgulas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
pt: Activar as &notificações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
pt: Padrão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
pt: Tipo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
pt: Padrão:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
pt: Mensagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
pt: Canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
pt: Aviso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
pt: Pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
pt: Convidar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
pt: Remover &Tudo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
pt: Esconder a barra de posicionamento

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
pt: Active se quiser verificar ortograficamente todas as linhas introduzidas no IRC, à medida que escreve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
pt: Se activar a opção, o campo de texto irá crescer na vertical quando for preenchido.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
pt: Iniciar com a janela principal escondida

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
pt: Mo&strar os nomes verdadeiros ao lado das alcunhas

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
pt: Todos os eventos

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: Channels and queries with events
pt: Canais e pesquisas com eventos

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
pt: Mostrar a página de alcunhas vigiadas no arranque da aplicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLauncherEntryCount)
en: &Enable Display of Unseen Events Count On Launcher Entry
pt: Activar a Visualização do Número de &Eventos Não-Vistos no Item de Lançamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Count &mode:
pt: &Modo de contagem:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, countedEventsGroupBox)
en: Counted Events
pt: Eventos Contados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
pt: Mensagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
pt: Mensagem privada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
pt: Alcunha actual usada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
pt: Realces

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
pt: Os eventos do canal são as mudanças do modo ou os utilizadores a entrar/sair num canal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
pt: Evento do canal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
pt: Os eventos das aplicações ocorrem nas páginas do Konsole, na página de Estado do DCC e nas outras páginas de aplicações não usadas directamente para conversar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
pt: Evento da aplicação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
pt: Activar o R&egisto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
pt: Registar apenas as conversas privadas (consultas, conversas DCC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
pt: Usar os nomes dos registos em minúscu&las

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
pt: &Adicionar o nome da máquina ao nome do ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
pt: &Localização do registo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
pt: Usar o editor de texto do sistema para os registos

en: Normal Users
pt: Utilizadores Normais

en: Voice (+v)
pt: Voz (+v)

en: Operators (+o)
pt: Operadores (+o)

en: Channel Admins (+p)
pt: Administradores do Canal (+p)

en: Channel Owners (+q)
pt: Donos do Canal (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
pt: &Comandos a executar ao carregar duas vezes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
pt: Ordenar sem d&istinguir capitalização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
pt: Ordenar por &actividade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
pt: Ordenar pelo e&stado do utilizador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
pt: (Ordene de novo as alcunhas com 'drag and drop')

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
pt: Modo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
pt: Explicação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
pt: A&ctivar a Visualização no Ecrã

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
pt: Vi&sualização no Ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
pt: &Desenhar as sombras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
pt: Tipo de letra do OSD:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
pt: M&ostrar uma Mensagem no Ecrã

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
pt: Se o própr&io nome aparecer na mensagem do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
pt: Em qualquer me&nsagem do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
pt: Na actividade de pes&quisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
pt: Nos eventos de Li&gação/Abandono

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
pt: Activar as Cores Personalizadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
pt: Cor do te&xto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
pt: Cor de &fundo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
pt: Ou&tras Configurações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
pt: &Duração:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
pt: E&crã:

en: Default Identity
pt: Identidade por Omissão

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
pt: Substituições Permitidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
pt: %c: Canal actual
    %i: Conteúdo do campo de texto
    %k: Chave do canal
    %K: Senha do servidor
    %n: Enviar um comando directamente para o servidor em vez do seu campo de texto
    %o: Alcunha actual
    %s<termo>%: termo usado para separar as alcunhas no %u
    %u: Lista dos utilizadores seleccionados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
pt: Nome do Botão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
pt: Acção do Botão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
pt: Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
pt: Nome do botão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
pt: Acção do botão:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
pt: Mostrar botões rápidos que operam sobre as alcunhas nos seus menus de contexto

en: Behavior
pt: Comportamento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
pt: Notificações

en: Chat Window
pt: Janela de Conversação

en: Nicklist Themes
pt: Temas da Lista de Alcunhas

en: Colors
pt: Cores

en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Quick Buttons
pt: Botões Rápidos

en: Tabs
pt: Páginas

en: General Behavior
pt: Comportamento Geral

en: Connection
pt: Ligação

en:  line |  lines
pt[0]:  linha
pt[1]:  linhas

en:  nick |  nicks
pt[0]:  alcunha
pt[1]:  alcunhas

en: Nickname List
pt: Lista de Alcunhas

en: Command Aliases
pt: Comandos Alternativos

en: Auto Replace
pt: Substituição Automática

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
pt: Ignorar

en: Logging
pt: Registo

en: Watched Nicknames
pt: Alcunhas Vigiadas

en: On Screen Display
pt: Visualização no Ecrã

en: Launcher Entry
pt: Item de Lançamento

en: Warning Dialogs
pt: Janelas de Aviso

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
pt: Aparência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
pt: Usar texto colorido

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
pt: Usar LEDs coloridos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
pt: Se seleccionar isto, as cores que escolheu na página de preferências do Realce irão substituir as cores da "Alcunha actual usada" e do "Realce".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
pt: Dar precedência às cores de realce da janela de conversação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
pt: Posicionamento:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
pt: Topo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
pt: Fundo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
pt: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
pt: Mostrar o botão de fe&cho nas páginas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
pt: Mostrar um botão para fechar a página à di&reita da barra de páginas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
pt: Primeiro Plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
pt: &Páginas novas em primeiro plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
pt: Pes&quisas novas em primeiro plano

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
pt: Rato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
pt: O botão do &meio numa página fecha-a

en: Select Theme Package
pt: Seleccione o Pacote de Tema

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
pt: Temas do Konversation (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
pt: Erro desconhecido (0)

en: Failed to Download Theme
pt: Não Foi Possível Transferir o Tema

en: Theme archive is invalid.
pt: O arquivo do tema é inválido.

en: Cannot Install Theme
pt: Não Foi Possível Instalar o Tema

en: Do you want to remove %1?
pt: Deseja mesmo remover o %1?

en: Remove Theme
pt: Remover o Tema

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
pt: WatchedNicknames_Config

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
pt: Obt&er Temas Novos...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
pt: I&nstalar de um Ficheiro...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
pt: &Remover o Tema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
pt: Ícone para utilizadores normais"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
pt: Ícone para utilizadores ausentes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
pt: Ícone para utilizadores com voz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
pt: Ícone para utilizadores com privilégios de meio operador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
pt: Ícone para utilizadores com privilégios de operador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
pt: Ícone para utilizadores com privilégios de administrador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
pt: Ícone para utilizadores com privilégios de dono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
pt: Antevisão:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
pt: ... for recebido um convite para um canal

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
pt: ... a gravação do registo só gravar apenas a parte visível

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
pt: ... estiver para apagar um ficheiro de registo

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
pt: ... exista uma pesquisa privada por uma alcunha que tenha sido marcada como ignorada

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
pt: ... mudar uma ligação para um servidor diferente na mesma rede

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
pt: ... criar uma ligação nova para uma rede já ligada

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
pt: ... fechar uma página de servidor

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
pt: ... fechar uma página de canais

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
pt: ... fechar uma página de consulta

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
pt: ... fechar uma página de conversação DCC

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
pt: ... não for possível determinar uma fonte para a lista de canais na página actual

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
pt: ... tiver optado por esconder o menu

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
pt: ... a listagem de canal provoque o fim da ligação pelo tamanho da transferência

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
pt: ... colar grande bocados de texto

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
pt: ... sair do Konversation pelo ícone da bandeja

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
pt: ... tiver optado por ignorar uma alcunha

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
pt: ... tiver optado por parar de ignorar uma alcunha

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
pt: ... sair do Konversation com transferências de ficheiros DCC activas

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
pt: ... enviar caracteres incompatíveis com a sua codificação activa

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
pt: ... o fecho da janela a minimizar para a bandeja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
pt: Mostrar uma janela de aviso quando...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
pt: <qt>
    <p>
    Quando a vigia de alcunhas está ligada, você será avisado quando as alcunhas na lista <b>Redes/Alcunhas Vigiadas</b> se ligam ou desligam.</p>
    <p>Pode também abrir a janela <b>Alcunhas Ligadas</b> para ver o estado de todas as alcunhas vigiadas.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
pt: Usar o vigilante de al&cunhas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
pt: <qt>Quando activado, a janela de <b>Alcunhas Vigiadas</b> será aberta automaticamente ao iniciar o Konversation.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
pt: Mostrar &as alcunhas vigiadas ligadas no arranque da aplicação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
pt: <qt>
    <p>Quando carrega duas vezes numa alcunha na janela <b>Alcunhas Vigiadas</b>, este comando é colocado na <b>Linha de Entrada</b> na janela do servidor.</p><p>Os seguintes símbolos podem ser utilizados no comando:</p><ul>
    <li>%u: A alcunha carregada.</li>
    <li>%K: Senha do servidor.</li>
    <li>%n: Enviar comando directamente para o servidor em vez da linha de entrada.</li>"
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
pt: Comandos a e&xecutar ao fazer duplo-click na alcunha:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
pt: <qt>
    <p>Quando carrega duas vezes numa alcunha na janela <b>Alcunhas Vigiadas</b>, este comando é colocado na <b>Linha de Entrada</b> na janela do servidor.</p>
    <p>Os seguintes símbolos podem ser utilizados no comando:</p><ul>
    <li>%u: A alcunha carregada.</li>
    <li>%K: Senha do servidor.</li>
    <li>%n: Enviar comando directamente para o servidor em vez da linha de entrada.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
pt: O Konversation verifica o estado das alcunhas listadas em baixo neste intervalo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
pt: Intervalo de act&ualização:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
pt: Informação

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
pt: A rede está em baixo; será retomada a ligação automaticamente quando voltar.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
pt[0]: A tentar ligar-se a %2 (porto %3) daqui a 1 segundo.
pt[1]: A tentar ligar-se a %2 (porto %3) daqui a %1 segundos.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
pt[0]: A tentar ligar de novo ao %2 (porto %3) daqui a 1 segundo.
pt[1]: A tentar ligar de novo ao %2 (porto %3) daqui a %1 segundos.

en: Error
pt: Erro

en: Reconnection attempts exceeded.
pt: Foi excedida a quantidade-limite de novas ligações.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
pt: Já está ligado a %1. Deseja abrir outra ligação?

en: Already connected to %1
pt: Já ligado a %1

en: Create connection
pt: Criar uma ligação

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
pt: Já está ligado a %1 através de '%2' (porto %3). Deseja mudar para '%4' (porto %5) em alternativa?

en: Switch Server
pt: Mudar de Servidor

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
pt: Por favor preencha o seu <b>ident</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
pt: Por favor preencha o seu <b>Nome real</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
pt: Por favor indique pelo menos uma <b>Alcunha</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
pt: <qt>A sua identidade "%1" não está configurada correctamente:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
pt: Configuração da Identidade

en: Edit Identity...
pt: Editar a Identidade...

en: Debug: %1
pt: Depuração: %1

en: Error: %1
pt: Erro: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
pt: O servidor %1 não foi encontrado.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar um pedido de DCC %1 ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: Awaiting acceptance by remote user...
pt: À espera que o utilizador remoto aceite...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
pt: %1 (em %2) oferece-se para DCC %3 consigo

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
pt: Oferta de %1 DCC de %2

en: Accept
pt: Aceitar

en: Reject
pt: Rejeitar

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
pt: Você recusou a oferta de %1 DCC.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
pt: O pedido %1 de DCC foi rejeitado

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar uma confirmação inversa do DCC %1 ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
pt: Não foi possível encaminhar o porto %1. A enviar o pedido de DCC ao utilizador remoto, de qualquer forma.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar uma confirmação inversa do DCC %1 ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: Could not open a socket for listening: %1
pt: Não foi possível abrir um 'socket' de atendimento: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
pt: A oferecer uma ligação de %1 DCC a %2 no porto %3...

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
pt: Quadro

[ctx: DCC extension]
en: Chat
pt: Conversa

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
pt: A estabelecer a ligação de %1 DCC a %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
pt: Ligação de %1 DCC estabelecida a %2.

en: Socket error: %1
pt: Erro no 'socket': %1

en: Could not accept the client.
pt: Não foi possível aceitar o cliente.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
pt: Ligação de %1 DCC estabelecida a %2.

en: Connection closed.
pt: A ligação foi fechada.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
pt: Conversa DCC %1 com %2 no porto %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
pt: Conversa DCC %1 com %2 em %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
pt: Deseja fechar a sua conversação DCC %1 com o %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
pt: Fechar a DCC %1

en: Talking to yourself
pt: A falar para si mesmo

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
pt: Predefinição ( %1 )

en: Usage
pt: Utilização

en: Usage: %1ME text
pt: Utilização: %1ME texto

en: Unknown command.
pt: Comando desconhecido.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
pt: Foi recebido um pedido CTCP-%1 desconhecido de %2

en: No vacant port
pt: Sem porto livre

en: Could not open a socket
pt: Não foi possível abrir um 'socket'

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
pt: Envio Passivo

en: Open
pt: Abrir

en: Select Recipient
pt: Escolha o Destinatário

en: Select nickname and close the window
pt: Seleccionar o utilizador e fechar a janela

en: Close the window without changes
pt: Fecha a janela sem alterações

en: DCC Receive Question
pt: Pergunta da Recepção DCC

en: O&riginal Filename
pt: Nome do Ficheiro O&riginal

en: Suggest &New Filename
pt: Sugerir um &Novo Nome

en: Use as new default download folder
pt: Usar como nova pasta de transferências predefinida

en: &Resume
pt: Continua&r

en: R&ename
pt: Mudar o Nom&e

en: Status
pt: Estado

en: Details
pt: Detalhes

en: DCC Send
pt: Envio DCC

en: DCC Receive
pt: Recepção DCC

en:  (Reverse DCC)
pt:  (DCC Inverso)

en: Unknown server
pt: Servidor desconhecido

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
pt: %1 em %2, %3 (porto %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
pt: %1 em %2

[ctx: %1=ownIP, %2=ownPort]
en: %1 (port %2)
pt: %1 (porto %2)

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
pt: Sim, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
pt: Não

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
pt: &lt; 1 s

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
pt: Nome do ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
pt: Parceiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
pt: Próprio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
pt: Estado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
pt: Evolução:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
pt: Localização:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
pt: Posição actual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
pt: Tamanho do ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
pt: Continuado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
pt: Velocidade actual:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
pt: Velocidade média:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
pt: Tempo de transferência:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
pt: Tempo restante estimado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
pt: Oferecido a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
pt: Iniciado a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
pt: Terminado a:

en: File
pt: Ficheiro

en: Partner
pt: Parceiro

en: Started At
pt: Iniciado Em

en: Progress
pt: Evolução

en: Position
pt: Posição

en: Speed
pt: Velocidade

en: Sender Address
pt: Endereço do Remetente

en: Remaining
pt: Restantes

en: %1/sec
pt: %1/seg

en: Queued
pt: Em espera

en: Preparing
pt: A preparar

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
pt: Pendente

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
pt: A Ligar

en: Receiving
pt: A Receber

en: Sending
pt: A Enviar

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
pt: Concluído

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
pt: Falhou

en: Aborted
pt: Interrompido

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
pt: Em Espera - A transferência está à espera que você a aceite ou recuse

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
pt: Em Preparação - A transferência está a verificar os ficheiros a prosseguir

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
pt: Em Preparação - A transferência está a adquirir os dados a enviar

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
pt: Pendente - A transferência está à espera que o outro parceiro a aceite ou rejeite

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
pt: A Ligar - A transferência está a ligar-se ao outro parceiro

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
pt: A Receber - A transferência está a receber dados do parceiro

en: Sending - Transfer is sending data to partner
pt: A Enviar - A transferência está a enviar dados para o parceiro

en: Done - Transfer has completed successfully
pt: Pronto - A transferência terminou com sucesso

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
pt: Sem Sucesso - A transferência foi mal-sucedida por 'razões desconhecidas'

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
pt: Sem Sucesso - A transferência foi mal-sucedida pela razão '%1'

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
pt: Interrompida - A transferência foi interrompida pelo utilizador

en: Incoming Transfers
pt: Transferências Recebidas

en: Outgoing Transfers
pt: Transferências Enviadas

en: DCC Status
pt: Estado do DCC

en: &Select All Items
pt: &Seleccionar Todos os Itens

en: S&elect All Completed Items
pt: S&eleccionar Todos os Itens Completos

en: &Accept
pt: &Aceitar

en: Start receiving
pt: Iniciar a recepção

en: A&bort
pt: I&nterromper

en: Abort the transfer(s)
pt: Cancelar a(s) transferência(s)

en: Resend
pt: Reenviar

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
pt: &Limpar

en: Clear all selected Items
pt: Limpar todos os itens seleccionados

en: Clear Completed
pt: Limpar os Completos

en: Clear Completed Items
pt: Limpar os Itens Completos

en: &Open File
pt: Abrir o Ficheir&o

en: Run the file
pt: Executa o ficheiro

en: Open Location
pt: Abrir a Localização

en: Open the file location
pt: Abrir a localização do ficheiro

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
pt[0]: Seleccionou %1 ficheiro a executar; tem a certeza que deseja continuar?
pt[1]: Seleccionou %1 ficheiros a executar; tem a certeza que deseja continuar?

[ctx: @action:button]
en: Execute %1 File | Execute %1 Files
pt[0]: Executar %1 Ficheiro
pt[1]: Executar %1 Ficheiros

en: The admin has restricted the right to receive files
pt: O administrador restringiu o direito de receber ficheiros

en: Invalid sender address (%1)
pt: Endereço do remetente inválido (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
pt: Negociação não suportada (tamanho de ficheiro=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
pt: <b>Não é possível criar a pasta ou o destino não tem permissões de escrita.</b><br/>Pasta: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
pt: <b>O ficheiro está a ser usado por outra transferência.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
pt: Não foi possível criar uma instância KIO

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
pt[0]: <b>Existe um ficheiro parcial.</b><br/>%2<br/>Tamanho do ficheiro parcial: 1 byte<br/>
pt[1]: <b>Existe um ficheiro parcial.</b><br/>%2<br/>Tamanho do ficheiro parcial: %1 bytes<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
pt: <b>O ficheiro já existe.</b><br/>%1 (%2)<br/>O remetente indica que o tamanho do ficheiro é %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
pt: <b>Não foi possível abrir o ficheiro.<br/>Erro: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar uma confirmação inversa do DCC SEND ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: Waiting for connection
pt: À espera da ligação

en: Waiting for remote host's acceptance
pt: À espera da aceitação do computador remoto

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar um pedido de continuação do DCC RECV ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: Unexpected response from remote host
pt: Resposta inesperada da máquina remota

en: Could not accept the connection (socket error).
pt: Não foi possível aceitar a ligação (Erro no 'Socket').

en: Transfer error
pt: Erro de transferência

en: KIO error: %1
pt: Erro do KIO: %1

en: Timed out
pt: Tempo-limite expirado

en: The admin has restricted the right to send files
pt: O administrador restringiu o direito de enviar ficheiros

en: The url "%1" does not exist
pt: O URL "%1" não existe.

en: Enter Filename
pt: Indique o Nome do Ficheiro

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
pt: <qt>O ficheiro que está enviar para <i>%1</i> não tem um nome de ficheiro.<br/>Por favor indique um nome de ficheiro a ser apresentado ao destinatário, ou cancele a transferência DCC</qt>

en: unknown
pt: desconhecido

en: No filename was given
pt: Não foi dado nome de ficheiro

en: Could not retrieve "%1"
pt: Não foi possível obter "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
pt: Não foi possível enviar um ficheiro de 0 'bytes'.

en: DCC SEND request was rejected
pt: O pedido SEND de DCC foi rejeitado

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
pt: Não foi possível enviar um pedido de DCC SEND ao parceiro pelo servidor de IRC.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
pt: A operação decorreu com sucesso. Nunca deverá aparecer numa janela de erro.

en: Could not read from file "%1".
pt: Não foi possível ler do ficheiro "%1".

en: Could not write to file "%1".
pt: Não foi possível escrever para o ficheiro "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
pt: Ocorreu um erro fatal não recuperável.

en: Could not open file "%1".
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
pt: A operação foi inesperadamente abortada.

en: The operation timed out.
pt: A operação expirou.

en: An unspecified error happened on close.
pt: Ocorreu um erro não especificado ao fechar.

en: Unknown error. Code %1
pt: Erro desconhecido. Código %1

en: Columns
pt: Colunas

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
pt: Selector de Tipos de Letra do Quadro

en: Clear Image
pt: Limpar a Imagem

en: Save As...
pt: Gravar Como...

en: Freehand Drawing
pt: Desenho Livre

en: Draw a straight line
pt: Desenhar uma linha a direito

en: Draw a rectangle
pt: Desenhar um rectângulo

en: Draw an ellipse
pt: Desenhar uma elipse

en: Draw text
pt: Desenhar o texto

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
pt: Selecção

en: Eraser
pt: Borracha

en: Fill a contiguous area with the foreground color
pt: Preencher uma área contígua com a cor principal

en: Draw an arrow
pt: Desenhar uma seta

en: Select a color from the image
pt: Seleccionar uma cor da imagem

en: Save Image
pt: Gravar a Imagem

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
pt: Imagens (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
pt: Identidades

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
pt: Esta é a sua lista de alcunhas. Uma alcunha é o nome pelo qual os outros utilizadores o irão conhecer. Poderá usar qualquer nome que desejar. O primeiro carácter deverá ser uma letra.
    
    Dado que as alcunhas deverão ser únicas em toda a rede de IRC, o seu nome desejado poderá ser rejeitado pelo servidor, se alguém já estiver a usar essa alcunha. Indique alcunhas alternativas para si. Se a sua primeira escolha for rejeitada pelo servidor, o Konversation tentará as alcunhas alternativas.

en: SASL PLAIN
pt: SASL SIMPLES

[ctx: Cert = Certificate]
en: SASL EXTERNAL (Cert)
pt: SASL EXTERNO (Cert)

en: Standard NickServ
pt: NickServ Normal

en: Server Password
pt: Senha do Servidor

en: SSL Client Certificate
pt: Certificado de SSL do Cliente

en:  minute |  minutes
pt[0]:  minuto
pt[1]:  minutos

en: Change identity information
pt: Mudar informação de identidade

en: Discards all changes made
pt: Esquecer todas as alterações feitas

en: Add Identity
pt: Adicionar uma Identidade

en: Identity name:
pt: Nome da identidade:

en: You need to give the identity a name.
pt: Você precisa de dar um nome à identidade.

en: Rename Identity
pt: Mudar o Nome da Identidade

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
pt: Esta identidade está a ser utilizada, se a remover as configurações de rede que a usam voltam a utilizar a identidade predefinida. Deve ser apagada de qualquer forma?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
pt: Deseja mesmo eliminar permanentemente toda a informação para esta identidade?

en: Delete Identity
pt: Remover a Identidade

en: Duplicate Identity
pt: Duplicar a Identidade

en: You must add at least one nick to the identity.
pt: Deve adicionar pelo menos uma alcunha à identidade.

en: Nicks must not contain spaces.
pt: As alcunhas não podem ter espaços.

en: Please enter a real name.
pt: Indique por favor um nome real.

en: Ident must not contain spaces.
pt: A identificação não pode ter espaços.

en: NickServ may not function with auto join;  SASL is recommended.
pt: O NickServ poderá não funcionar com a junção automática; recomenda-se o SASL.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
pt: A senha aqui indicada irá substituir a definida na configuração do servidor, se existir.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
pt: (opcional)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
pt: A autenticação por certificado de SSL do cliente obriga o SSL a ficar activo para uma ligação, ignorando as outras definições do servidor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
pt: &Identidade:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
pt: Duplicada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
pt: Mudar o Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
pt: Nome ve&rdadeiro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
pt: Indique aqui o seu nome verdadeiro. O IRC não o pretende manter escondido dos seus amigos e inimigos. Tenha isto em mente se tentar comportar-se indevidamente. Um "nome verdadeiro" falsificado poderá ser uma boa forma de disfarçar o seu sexo dos cromos existentes por aí, mas o PC que você usa poderá sempre ser localizado, como tal nunca estará verdadeiramente anónimo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
pt: Alcunha

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
pt: Identificação Automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
pt: Ser&viço:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
pt: O nome do serviço pode ser <b><i>nickserv</i></b> ou um nome dependente da rede como <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
pt: Comando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
pt: Conta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
pt: &Senha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
pt: Ficheiro PEM:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
pt: Ausente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
pt: Se assinalar esta opção, sempre que efectuar um comando <b>/away</b>, irá aparecer uma linha horizontal no canal, a marcar o ponto em que você se ausentou. Os outros utilizadores de IRC não irão ver esta linha horizontal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
pt: Marcar a última posição nas janelas de conversação ao ausentar-se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
pt: Mensagem de ausência por omissão:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
pt: O texto que introduzir aqui é usado como mensagem de ausência quando não tiver introduzido nenhuma mensagem como argumento dos comandos <b>/away</b> ou <b>/aaway</b> e também quando a Ausência Global está activada no menu ou no atalho de teclado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
pt: Alcunha de ausência:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
pt: Forneça uma alcunha que indique que você está ausente. Sempre que efectuar um comando <b>/away mensagem</b> em qualquer canal a que esteja ligado com esta identidade, o Konversation irá mudar automaticamente a sua alcunha para a alcunha de ausência. Os outros utilizadores poderão perceber que você está ausente do seu computador. Sempre que executar um comando <b>/away</b> em qualquer canal onde esteja ausente, o Konversation irá mudar automaticamente a sua alcunha de volta para a original. Se não quiser mudar automaticamente a sua alcunha ao passar para ausente, deixe em branco.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
pt: Se assinalar esta opção, o Konversation irá configurar todas as ligações com esta Identidade como ausentes, assim que o protector de ecrã iniciar ou após o período de inactividade do utilizador configurado abaixo.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
pt: Ausência Automática

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
pt: Configurar como ausente ao fim de

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
pt: de inactividade do utilizador

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
pt: Se assinalar esta opção, o Konversation irá cancelar automaticamente a ausência para todas as ligações que usem esta Identidade, assim que o protector de ecrã parar ou for detectada nova actividade do utilizador.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
pt: Regressar automaticamente em caso de actividade

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
pt: Se você assinalar esta opção, o Konversation irá mudar enviar automaticamente a mensagem de ausência para todos os canais a que se tenha ligado com esta identidade. O <b>%s</b> é substituído pela <b>mensagem</b>. Quando regressar, irá executado o comando devolvido. O <b>%t</b> no comando de regresso é substituído pela duração em que esteve ausente.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
pt: Comandos de Ausência

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
pt: Comando de ausência:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
pt: Comando de regresso:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
pt: Avançado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
pt: &Pré-comando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
pt: Aqui, você poderá indicar um comando a executar antes do início da ligação ao servidor<br>Se você tiver vários servidores nesta identidade, o comando será executado para cada um deles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
pt: &Codificação:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
pt: Esta opção afecta a forma como os caracteres que você escreve são codificados para enviar para o servidor. Também afecta a forma como as mensagens são apresentadas. Quando o utilizador abre o Konversation pela primeira vez, ele obtém esta opção a partir do sistema operativo. Se você estiver com problemas ao ver as mensagens dos outros utilizadores correctamente, tente mudar esta configuração.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
pt: I&dent.:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
pt: Razão da &partida:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
pt: Sempre que sair de um servidor, esta mensagem é enviada para os outros.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
pt: Konversation terminado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
pt: Razão da &partida:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
pt: Sempre que abandonar um canal, esta mensagem é enviada para ele.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
pt: Razão da e&xpulsão:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
pt: Sempre que você for expulso de um canal (normalmente por um operador de IRC), esta mensagem é enviada para o dito canal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
pt: Terminado pelo utilizador.

en: Edit Channel Settings
pt: Editar a Configuração do Canal

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
pt: <qt><p>Todos os canais no IRC têm um tópico associado a eles. Esta é apenas uma mensagem  que todos podem ver.</p><p>Se for um operator, ou se o modo de canal <em>'T'</em> não estiver activo, então pode alterar o tópico carregando no botão Editar Propriedades do Canal à esquerda do tópico. Pode também ver aqui os tópicos anteriores.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
pt: Número máximo de utilizadores permitidos no canal

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
pt: <qt><p>Este é o limite de utilizadores do canal - o número máximo de utilizadores que poderá estar no canal ao mesmo tempo.  Se for um operador pode configurar isto.  Se o fizer o canal será colocado automaticamente no modo <b>T</b>ópico (o botão à esquerda).</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
pt: <qt><p>Isto mostra a sua alcunha ou nome de utilizador actual, assim como todas as alternativas que tenha configurado. Se seleccionar ou escrever uma alcunha diferente, então será enviado um pedido ao servidor de IRC para mudar a sua alcunha. Se o servidor o permitir, será seleccionada a nova alcunha. Se escrever uma alcunha nova, precisa de carregar em 'Enter' no fim.</p><p>Poderá adicionar ou alterar as alcunhas alternativas na opção <em>Identidades</em> do menu <em>Configuração</em>.</p></qt>

en: Completion
pt: Completação

en: Possible completions: %1.
pt: Completações possíveis: %1.

en: Channel Password
pt: Senha do Canal

en: Channel User Limit
pt: Limite de Utilizadores do Canal

en: Enter the new user limit for the channel:
pt: Indique o limite de utilizadores para o canal:

en: Nick
pt: Alcunha

en: You are now known as %1.
pt: Agora você é conhecido como '%1'.

en: %1 is now known as %2.
pt: '%1' é agora conhecido como '%2'.

[ctx: Message type]
en: Join
pt: Entrar

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
pt: Você (%1) juntou-se ao canal %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
pt: %1 (%2) juntou-se a este canal.

[ctx: Message type]
en: Quit
pt: Sair

en: You (%1) have left this server.
pt: Você (%1) deixou este servidor.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
pt: Você (%1) deixou este servidor (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
pt: Abandonar

en: You have left channel %1.
pt: Você deixou o canal %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
pt: Você (%1) deixou o canal %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
pt: %1 (%2) deixou este servidor.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
pt: %1 (%2) deixou este servidor (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
pt: %1 (%2) deixou este canal.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
pt: %1 (%2) deixou este canal (%3).

en: Kick
pt: Expulsar

en: You have kicked yourself from channel %1.
pt: Você expulsou-se a si mesmo do canal %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
pt: Você expulsou-se a si mesmo do canal %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
pt: Você foi expulso do canal %1 por %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
pt: Você foi expulso do canal %1 por %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
pt: Você expulsou %1 do canal.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
pt: Você expulsou %1 do canal (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
pt: %1 foi expulso do canal por %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
pt: %1 foi expulso do canal por %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
pt[0]: %1 alcunha
pt[1]: %1 alcunhas

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
pt[0]:  (%1 operador)
pt[1]:  (%1 operadores)

en: Topic
pt: Tópico

en: The channel topic is "%1".
pt: O tópico do canal é "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
pt: Você mudou o tópico do canal para "%1".

en: %1 sets the channel topic to "%2".
pt: %1 mudou o tópico do canal para "%2".

en: You set a quiet on %1.
pt: Você silenciou '%1'.

en: %1 sets a quiet on %2.
pt: '%1' silenciou '%2'.

en: You remove the quiet on %1.
pt: Você deixou de silenciar '%1'.

en: %1 removes the quiet on %2.
pt: '%1' deixou de silenciar '%2'.

en: You give channel owner privileges to yourself.
pt: Você deu privilégios de dono de canal a si mesmo.

en: You give channel owner privileges to %1.
pt: Você deu privilégios de dono de canal a %1.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
pt: %1 deu-lhe privilégios de dono de canal.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
pt: %1 deu privilégios de dono de canal a %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
pt: Você tira os privilégios de dono do canal de si próprio.

en: You take channel owner privileges from %1.
pt: Você tira os privilégios de dono do canal a %1.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
pt: %1 tira-lhe os privilégios de dono do canal.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
pt: %1 tira os privilégios de dono do canal a %2.

en: You give channel admin privileges to yourself.
pt: Você deu privilégios de dono de canal a si mesmo.

en: You give channel admin privileges to %1.
pt: Você deu privilégios de dono de canal a %1.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
pt: %1 deu-lhe privilégios de dono de canal.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
pt: %1 deu privilégios de dono de canal a %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
pt: Você tira os privilégios de dono do canal de si próprio.

en: You take channel admin privileges from %1.
pt: Você tira os privilégios de dono do canal a %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
pt: %1 tira-lhe os privilégios de dono do canal.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
pt: %1 tira os privilégios de dono do canal a %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
pt: Você deu privilégios de operador de canal a si mesmo.

en: You give channel operator privileges to %1.
pt: Você deu privilégios de operador de canal a %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
pt: %1 deu-lhe privilégios de operador de canal.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
pt: %1 deu privilégios de operador de canal a %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
pt: Você tira privilégios de operador do canal a si próprio.

en: You take channel operator privileges from %1.
pt: Você tira os privilégios de operador do canal a %1.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
pt: %1 tira-lhe os privilégios de operador do canal.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
pt: %1 tira os privilégios de operador do canal a %2.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
pt: Você deu privilégios de sub-operador de canal a si mesmo.

en: You give channel halfop privileges to %1.
pt: Você deu privilégios de sub-operador de canal a '%1'.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
pt: O '%1' deu-lhe privilégios de operador de canal.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
pt: O '%1' deu privilégios de operador de canal a '%2'.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
pt: Você obtém os privilégios de sub-operador do canal de si próprio.

en: You take channel halfop privileges from %1.
pt: Você obtém os privilégios de sub-operador do canal do '%1'.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
pt: O '%1' obtém os privilégios de sub-operador do canal de si.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
pt: O '%1' obtém os privilégios de sub-operador do canal do '%2'.

en: You give yourself permission to talk.
pt: Você dá a si próprio a permissão para falar.

en: You give %1 permission to talk.
pt: Você dá ao '%1' a permissão para falar.

en: %1 gives you permission to talk.
pt: O '%1' dá a si a permissão para falar.

en: %1 gives %2 permission to talk.
pt: O '%1' dá ao '%2' a permissão para falar.

en: You take the permission to talk from yourself.
pt: Você obtém a permissão para falar de si próprio.

en: You take the permission to talk from %1.
pt: Você obtém a permissão para falar do '%1'.

en: %1 takes the permission to talk from you.
pt: O '%1' obtém a permissão para falar de si.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
pt: O '%1' obtém a permissão para falar do '%2'.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
pt: Você muda o modo do canal para 'cores não permitidas'.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'cores não permitidas'.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
pt: Você muda o modo do canal para 'permitir os códigos de cores'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'permitir os códigos de cores'.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
pt: Você muda o modo do canal para 'convidar apenas'.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'convidar apenas'.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
pt: Você remove o modo de 'convidar apenas' do canal.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
pt: O '%1' remove o modo de 'convidar apenas' do canal.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
pt: Você muda o modo do canal para 'moderado'.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'moderado'.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
pt: Você muda o modo do canal para 'não-moderado'.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'não-moderado'.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
pt: Você muda o modo do canal para 'nenhumas mensagens do exterior'.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'nenhumas mensagens do exterior'.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
pt: Você muda o modo do canal para 'permitir as mensagens do exterior'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
pt: O '%1' muda o modo do canal para 'permitir as mensagens do exterior'.

en: You set the channel mode to 'private'.
pt: Você muda o modo de canal para 'privado'.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
pt: O '%1' muda o modo de canal para 'privado'.

en: You set the channel mode to 'public'.
pt: Você muda o modo de canal para 'público'.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
pt: O '%1' muda o modo de canal para 'público'.

en: You set the channel mode to 'secret'.
pt: Você muda o modo de canal para 'secreto'.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
pt: O '%1' muda o modo de canal para 'secreto'.

en: You set the channel mode to 'visible'.
pt: Você muda o modo de canal para 'visível'.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
pt: O '%1' muda o modo de canal para 'visível'.

en: You switch on 'topic protection'.
pt: Você muda para a 'protecção do tópico'.

en: %1 switches on 'topic protection'.
pt: O '%1' muda para a 'protecção do tópico'.

en: You switch off 'topic protection'.
pt: Você desliga a 'protecção do tópico'.

en: %1 switches off 'topic protection'.
pt: O '%1' desliga a 'protecção do tópico'.

en: You set the channel key to '%1'.
pt: Você mudou a chave do canal para "%1".

en: %1 sets the channel key to '%2'.
pt: %1 mudou a chave do canal para "%2".

en: You remove the channel key.
pt: Você retirou a chave do canal.

en: %1 removes the channel key.
pt: %1 retirou a chave do canal.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
pt[0]: Você define o limite do canal para 1 utilizador.
pt[1]: Você define o limite do canal para %1 utilizadores.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
pt[0]: O '%2' define o limite do canal para 1 utilizador.
pt[1]: O '%2' define o limite do canal para %1 utilizadores.

en: You remove the channel limit.
pt: Você retirou o limite do canal.

en: %1 removes the channel limit.
pt: %1 retirou o limite do canal.

en: You set a ban on %1.
pt: Você marcou para banir o %1.

en: %1 sets a ban on %2.
pt: %1 baniu %2.

en: You remove the ban on %1.
pt: Você remove a expulsão do '%1'.

en: %1 removes the ban on %2.
pt: O '%1' remove a expulsão do '%2'.

en: You set a ban exception on %1.
pt: Você define uma excepção de explosão em '%1'.

en: %1 sets a ban exception on %2.
pt: O '%1' define uma excepção de explosão em '%2'.

en: You remove the ban exception on %1.
pt: Você remove a excepção de expulsão no '%1'.

en: %1 removes the ban exception on %2.
pt: O '%1' remove a excepção de expulsão no '%2'.

en: You set invitation mask %1.
pt: Você define a máscara de convite '%1'.

en: %1 sets invitation mask %2.
pt: O '%1' define a máscara de convite '%2'.

en: You remove the invitation mask %1.
pt: Você remove a máscara de convite '%1'.

en: %1 removes the invitation mask %2.
pt: O '%1' remove a máscara de convite '%2'.

en: You set the channel mode '%1'.
pt: Você mudou o modo do canal para '%1'.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
pt: %1 mudou o modo do canal para '%2'.

en: You set channel mode +%1
pt: Você muda o modo do canal para +%1

en: %1 sets channel mode +%2
pt: %1 muda o modo do canal para +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
pt: Você retirou o modo do canal '%1'.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
pt: %1 retirou o modo do canal '%2'.

en: You set channel mode -%1
pt: Você muda o modo do canal para -%1

en: %1 sets channel mode -%2
pt: %1 muda o modo do canal para -%2

en: You have to be an operator to change this.
pt: Tem que ser o operador para modificar isto.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
pt: O tópico pode ser alterado apenas pelo operador do canal.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
pt: Proibir as mensagens para o canal dos clientes exteriores.  %1

en: Secret channel.  %1
pt: Canal secreto.  %1

en: Invite only channel.  %1
pt: Canal por convite apenas.  %1

en: Private channel.  %1
pt: Canal privado.  %1

en: Moderated channel.  %1
pt: Canal moderado.  %1

en: Protect channel with a password.
pt: Proteger canal com uma senha.

en: Set user limit to channel.
pt: Definir o limite de utilizadores do canal.

en: Do you want to leave %1?
pt: Deseja mesmo sair do %1?

en: Leave Channel
pt: Sair do Canal

en: Leave
pt: Sair

en: Identity Default ( %1 )
pt: Identidade Predefinida ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
pt: Sen&ha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
pt: Ca&nal:

en: Channel Name
pt: Nome do Canal

en: Users
pt: Utilizadores

en: Channel Topic
pt: Tópico do Canal

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
pt: Lista de Canais

[ctx: save list]
en: Save &List...
pt: Gravar a &Lista...

en: Click here to save the channel list.
pt: Carregue aqui para gravar a lista de canais.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
pt: Actualiza&r a Lista

en: Click here to refresh the channel list.
pt: Carregue aqui para actualizar a lista de canais.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
pt: &Entrar no Canal

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
pt: Carregue aqui para se juntar ao canal. É criada uma página para o canal.

en: Refreshing.
pt: A Actualizar.

en: Channels: %1 (%2 shown)
pt: Canais: %1 (%2 visíveis)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
pt:  Utilizadores não únicos: %1 (%2 visíveis)

en: Save Channel List
pt: Gravar Lista de Canais

en: Konversation Channel List: %1 - %2
pt: Lista de Canais do Konversation: %1 - %2

en: Join Channel
pt: Entrar no Canal

en: Open URL
pt: Abrir o URL

en: Channel List for %1
pt: Lista de Canais para %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
pt: Má&ximo de utilizadores:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
pt: Mí&nimo de utilizadores:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
pt: A lista filtrada de canais é mostrada aqui. Repare que, se não usar expressões regulares, o Konversation lista todos os canais cujo nome contenha o texto de filtragem que introduzir aqui. O nome do canal não tem de começar pelo texto que você introduzir.\n\nSeleccione um canal a que se deseja ligar, carregando para tal nele. Carregue com o botão direito no canal para obter uma lista de todos os endereços Web mencionados no tópico do canal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
pt: &Canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
pt: &Tópico

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
pt: Indique aqui o texto de filtragem.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
pt: Procurar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
pt: Expressão &regular

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
pt: Você poderá limitar a lista de canais para apenas os que tenham um número mínimo de utilizadores. Se escolher "Sem Limite", irá desactivar este critério.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
pt: Sem Limite

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
pt: Você poderá limitar a lista de canais para apenas os que tenham um número máximo de utilizadores. Se escolher "Sem Limite", irá desactivar este critério.

en: Operator
pt: Operador

en: Admin
pt: Administração

en: Owner
pt: Dono

en: Half-operator
pt: Meio-operador

en: Has voice
pt: Tem voz

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
pt: Foi recebido um pedido CTCP-PING de %1 para o canal %2, a enviar a resposta.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
pt: Foi recebido um pedido de CTCP-%1 de %2, a enviar resposta.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
pt: Recebido pedido de Versão de %1 para o canal %2.

en: Received Version request from %1.
pt: Recebido pedido de Versão de %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC SEND inválido de %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC ACCEPT inválido de %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC RESUME inválido de %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC CHAT inválido de %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
pt: Comando DCC desconhecido %1 recebido de %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
pt: Foi recebido um pedido CTCP-%1 desconhecido de %2 para o Canal %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
pt: Foi recebido um pedido CTCP-%1 desconhecido de %2.

en: -%1 to %2- %3
pt: -%1 para %2- %3

en: second | seconds
pt[0]:  segundo
pt[1]:  segundos

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
pt: Foi recebida uma resposta de CTCP-PING de %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
pt: Foi recebida uma resposta de CTCP-%1 de %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
pt: Foi recebido o DH1080_INIT de %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
pt: Foi recebido o DH1080_FINISH de %1

en: %1 invited you to channel %2.
pt: %1 convidou-o para o canal %2.

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: You have set personal modes: %1
pt: Você mudou os modos pessoais: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
pt: %1 mudou os seus modos pessoais: %2

en: %1 sets mode: %2
pt: %1 muda o modo: %2

en: Welcome
pt: Bem-vindo

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
pt: Servidor %1 (Versão %2), Modos de utilizador: %3, Modos de canal: %4

en: Support
pt: Suporte

en: Your personal modes are:
pt: Os seus modos pessoais são:

en: Channel modes:
pt: Modos do canal:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
pt[0]: limitado a %1 utilizador
pt[1]: limitado a %1 utilizadores

en: Channel URL: %1
pt: URL do Canal: %1

en: Created
pt: Criado

en: This channel was created on %1.
pt: Este canal foi criado em %1.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
pt: Quem é

en: %1 is logged in as %2.
pt: O %1 está agora ligado como %2.

en: Names
pt: Nomes

en: End of NAMES list.
pt: Fim da lista de NOMES.

en: TOPIC
pt: TÓPICO

en: The channel %1 has no topic set.
pt: O canal %1 não tem tópico definido.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
pt: O tópico do canal "%1" é: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
pt: O tópico foi mudado por %1 em %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
pt: O tópico de %1 foi mudado por %2 em %3.

en: %1 is actually using the host %2.
pt: O %1 está a usar de momento a máquina %2.

en: %1: No such nick/channel.
pt: %1: Não existe esse nome ou canal.

en: No such nick: %1.
pt: Não existe a alcunha: %1.

en: %1: No such channel.
pt: %1: Não existe esse canal.

en: Nickname already in use, try a different one.
pt: A alcunha já está em utilização; tente outra alcunha.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
pt: A alcunha %1 já estava em uso, mas a ligação falhou antes de ter respondido.

en: Nickname already in use. Trying %1.
pt: Alcunha já em utilização. A tentar %1.

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
pt: Alcunha inválida. A mudar a alcunha para %1.

en: You are not on %1.
pt: Você não está em %1.

en: Message of the day:
pt: Mensagem do dia:

en: End of message of the day
pt: Fim da mensagem do dia

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
pt: Tem que ser o operador do canal %1 para efectuar isto.

en: You are now an IRC operator on this server.
pt: Você é agora um operador de IRC neste servidor.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
pt: A '%1' é agora a sua máquina escondida (definida pelos serviços).

en: Current users on the network: %1
pt: Utilizadores actualmente na rede: %1

en: Current users on %1: %2.
pt: Utilizadores actualmente em %1: %2.

en: Away
pt: Ausente

en: %1 is away: %2
pt: %1 está ausente: %2

en: You invited %1 to channel %2.
pt: Convidou %1 para o canal %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
pt: %1 é %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
pt: Resolveu o %1 (%2) como o endereço: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
pt: Não é possível resolver o endereço do %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
pt: %1 é um utilizador identificado.

en: %1 is using a secure connection.
pt: O %1 está a usar uma ligação segura.

en: Who
pt: Quem

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
pt: %1 é %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
pt:  (Ausente)

en: End of /WHO list for %1
pt: Fim da lista /WHO para %1

en: %1 is a user on channels: %2
pt: %1 é utilizador nos canais: %2

en: %1 has voice on channels: %2
pt: %1 tem voz nos canais: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
pt: %1 é sub-operador nos canais: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
pt: %1 é operador nos canais: %2

en: %1 is owner of channels: %2
pt: %1 é o dono nos canais: %2

en: %1 is admin on channels: %2
pt: %1 é o administrador nos canais: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
pt: %1 está ligado via %2 (%3).

en: %1 is available for help.
pt: O %1 está disponível para ajudar.

en: %1 is an IRC Operator.
pt: %1 é um Operador do IRC.

en: 1 day | %1 days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: %1 dias

en: 1 hour | %1 hours
pt[0]: Uma hora
pt[1]: %1 horas

en: 1 minute | %1 minutes
pt[0]: Um minuto
pt[1]: %1 minutos

en: 1 second | %1 seconds
pt[0]: Um segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
pt: %1 está inactivo à %2, %3, %4 e %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
pt: %1 está inactivo à %2, %3 e %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
pt: %1 está inactivo à %2 e %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
pt[0]: %2 está inactivo há 1 segundo.
pt[1]: %2 está inactivo há %1 segundos.

en: %1 has been online since %2.
pt: O %1 está ligado desde %2.

en: End of WHOIS list.
pt: Fim da lista WHOIS.

en: Userhost
pt: Máquina do utilizador

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
pt: %1%2 está %3%4.

en:  (IRC Operator)
pt:  (Operador do IRC)

en:  (away)
pt:  (ausente)

en: List
pt: Lista

en: List of channels:
pt: Lista de canais:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
pt[0]: %2 (%1 utilizador): %3
pt[1]: %2 (%1 utilizadores): %3

en: End of channel list.
pt: Fim da lista de canais.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: BanList:%1
pt: Lista de Expulsões: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
pt: %1 definido por %2 em %3

en: End of Ban List.
pt: Fim da lista de expulsões.

en: No such server: %1.
pt: Não existe o servidor: %1.

en: %1 is currently unavailable.
pt: O %1 está indisponível de momento.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
pt: A alcunha %1 já está em utilização. A tentar %2.

en: %1: Unknown command.
pt: %1: Comando desconhecido.

en: Not registered.
pt: Não registado.

en: %1: This command requires more parameters.
pt: %1: Este comando necessita de mais parâmetros.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
pt: Não é possível ligar a %1: O canal está protegido com uma senha e foi introduzida uma errada ou não foi introduzida de todo.

en: You are now logged in as %1.
pt: Agora você está ligado como %1.

en: SASL authentication successful.
pt: Autenticou-se com sucesso por SASL.

en: SASL authentication attempt failed.
pt: A tentativa de autenticação por SASL foi mal-sucedida.

en: SASL authentication aborted.
pt: A autenticação por SASL foi interrompida.

en: Channel Invites
pt: Convites para Canais

en: Join
pt: Entrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
pt: Foram recebidos convites para os seguintes canais. Seleccione os canais a que se deseja ligar:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
pt: Perguntar Sempre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
pt: Ligar Sempre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
pt: Ignorar Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
pt: A partir de agora:

en: Are you sure you want to remove this channel from your history?
pt: Deseja mesmo remover este canal do seu histórico?

en: Remove channel
pt: Remover o canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
pt: Ligação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
pt: &Senha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
pt: Máscara de máquina:

en: Away&nbsp;Message:
pt: Mensagem&nbsp; de Ausência:

en: (unknown)
pt: (desconhecido)

en: Online&nbsp;Since:
pt: Ligado&nbsp; Desde:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th>%2</th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th>%3</th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th>%4</th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th>%5</th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th>%6</th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th>%7</th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
pt: <qt><p>Isto mostra todas as pessoas no canal. É mostrada a alcunha de cada pessoa, assim como uma imagem que mostra o estado dele.</p><p><table><tr><th><img src="%1"/></th><td>Esta pessoa tem privilégios de administrador.</td></tr><tr><th><img src="%2"/></th><td>Esta pessoa é o dono de um canal.</td></tr><tr><th><img src="%3"/></th><td>Esta pessoa é um operador de um canal.</td></tr><tr><th><img src="%4"/></th><td>Esta pessoa é um semi-operador de um canal.</td></tr><tr><th><img src="%5"/></th><td>Esta pessoa tem voz, como tal poderá falar num canal moderado.</td></tr><tr><th><img src="%6"/></th><td>Esta pessoa não tem quaisquer privilégios especiais.</td></tr><tr><th><img src="%7"/></th><td>Isto, associado a qualquer uma das opções acima, indica que a pessoa está ausente de momento.</td></tr></table></p><p>O significado de administrador, dono e semi-operador varia entre os diferentes servidores de IRC.</p><p>Se passar o rato por cima de uma dada alcunha, aparece o seu estado actual, assim como quaisquer informações no livro de endereços sobre esta pessoa. Veja o Manual do Konversation para mais informações.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
pt: Alcunhas Vigiadas Ligadas

en: &Add Nickname...
pt: &Adicionar uma Alcunha...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
pt: Carregue para adicionar uma nova alcunha a lista de alcunhas que aparecem no ecrã.

en: &Remove Nickname
pt: &Remover a Alcunha

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
pt: Carregue para remover uma alcunha da lista de alcunhas que aparecem no ecrã.

en: &Whois
pt: &Quem é

en: Open &Query
pt: Abrir a Pes&quisa

en: &Join Channel
pt: &Entrar no Canal

en: Network/Nickname/Channel
pt: Rede/Alcunha/Canal

en: Additional Information
pt: Dados Adicionais

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
pt: <p>Estas são todas as alcunhas na lista de Vigia de Alcunhas, listadas na rede de servidores a que estão ligadas.  A lista também inclui as alcunhas no KAddressBook associados à rede de servidores.</p><p>A coluna <b>Informação Adicional</b> mostra a informação conhecida de cada alcunha.</p><p>Os canais a que a alcunha se juntou estão listado por baixo de cada alcunha.</p><p>As alcunhas que aparecem em <b>Desligado</b> não estão ligadas a qualquer dos servidores da rede.</p><p>Carregue com o botão direito do rato numa alcunha para efectuar outras operações.</p>

en:  online via %1
pt:  está ligado via %1

en:  since %1
pt:  desde %1

en:  Voice
pt:  Voz

en:  HalfOp
pt:  MeioOp

en:  Operator
pt:  Operador

en:  Owner
pt:  Dono

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
pt: A mensagem que está a enviar inclui caracteres que não existem na sua codificação actual. Se optar por continuar, esses caracteres serão substituídos por um '?'.

en: Encoding Conflict Warning
pt: Aviso de Conflito de Codificações

en: Raw
pt: Em Bruto

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
pt: Utilização: %1JOIN <canal> [senha]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
pt: Utilização: %1KICK <alcunha> [razão]

en: %1KICK only works from within channels.
pt: %1KICK apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
pt: O %1PART e o %1LEAVE sem parâmetros apenas funcionam de dentro de um canal ou procura.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
pt: %1PART sem nome de canal apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
pt: %1TOPIC sem parâmetros apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
pt: %1TOPIC sem canal apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
pt: O %1NAMES sem alvo podê-lo-á desligar do servidor. Indique '*' se quiser de facto isto.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
pt: Utilização: %1close [janela] fecha o canal com o nome indicado ou a página de pesquisa, ou ainda a página actual se o nome não for indicado.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
pt: Utilização: %1NOTICE <destinatário> <mensagem>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
pt: A enviar o aviso "%1" a %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
pt: %1ME apenas funciona dentro de um canal, pesquisa ou conversa DCC.

en: You need to specify a recipient.
pt: Tem de indicar um destinatário.

en: You cannot open queries to channels.
pt: Não pode abrir consultas para canais.

en: You need to specify a message.
pt: Tem de indicar uma mensagem.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
pt: A enviar um pedido de CTCP-%1 a %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
pt: Utilização: %1AME [-LOCAL] texto

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
pt: Utilização: %1AMSG [-LOCAL] texto

en: Usage: %1OMSG text
pt: Utilização: %1OAMSG texto

en: Sending notice "%1" to %2.
pt: A enviar o aviso "%1" a %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
pt: Utilização: %1ONOTICE texto

en: Usage: %1QUOTE command list
pt: Utilização: %1QUOTE lista de comandos

en: Usage: %1SAY text
pt: Utilização: %1SAY texto

en: File "%1" does not exist.
pt: O ficheiro "%1" não existe.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
pt: Utilização: %1DCC [SEND [alcunha [ficheiro]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
pt: Utilização: %1DCC [GET [alcunha [ficheiro]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
pt: Utilização: %1DCC [CHAT [alcunha]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
pt: Utilização: %1DCC [WHITEBOARD [alcunha]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
pt: O comando %1DCC %2 é desconhecido. Os comandos possíveis são SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
pt: Utilização: %1INVITE <alcunha> [canal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
pt: O %1INVITE sem nome de canal apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1 is not a channel.
pt: O %1 não é um canal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
pt: Utilização: %1EXEC [-SHOWPATH] <programa> [lista de parâmetros]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
pt: O ficheiro do programa '%1' foi encontrado em: %2

en: The script name may not contain "../".
pt: O nome do programa não pode conter "../".

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
pt: Utilização: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
pt: A lista de notificações ficou vazia (foram removidas %1).

en: The notify list is currently empty.
pt: A lista de notificações está vazia.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
pt: Lista de notificações actual: %1 (foram adicionadas %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
pt: Lista de notificações actual: %1 (foram removidas %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
pt: Lista de notificações actual: %1 (foram adicionadas %2 e removidas %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
pt: Lista de notificações actual: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
pt: Notificar

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
pt: Indique o nome de utilizador e senha para obter privilégios de operador de IRC:

en: IRC Operator Password
pt: Senha de Operador de IRC

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
pt: O %1BAN sem nome de canal apenas funciona de dentro de um canal.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
pt: O %1KICKBAN, sem nome de canal, apenas funciona dentro de um canal.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
pt: Utilização: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [canal] <alcunha | máscara>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
pt: Utilização: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [canal] <alcunha | máscara> [razão]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
pt: O %1UNBAN sem nome de canal apenas funciona de dentro de um canal.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
pt: Utilização: %1UNBAN [canal] padrão

en: Added %1 to your ignore list.
pt: Foi adicionado o %1 à sua lista de ignorados.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
pt: Utilização: %1IGNORE [ -ALL ] <utilizador 1> <utilizador 2> ... <utilizador n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
pt: Utilização: %1UNIGNORE <utilizador 1> <utilizador 2> ... <utilizador n>

en: Removed %1 from your ignore list.
pt: Foi removido o %1 da sua lista de ignorados.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
pt[0]: Não existe o item ignorado: %2
pt[1]: Não existe os itens ignorados: %2

en: Current encoding is: %1
pt: A codificação actual é: %1

en: Switched to %1 encoding.
pt: Mudou-se para a codificação %1.

en: %1 is not a valid encoding.
pt: A %1 não é uma codificação válida.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
pt: Utilização: %1setkey <alcunha|canal> <chave> altera a chave de encriptação para a alcunha ou o canal. O %1setkey <chave>, numa página de canal ou de consulta, muda a chave para ele. O campo da 'chave' reconhece os prefixos "cbc:" e "ecb:" para definir o modo de cifra em bloco da operação como sendo encadeado em blocos de cifra ou em livros de códigos electrónicos. Por omissão, é usado o modo que estiver configurado em 'Comportamento -> Ligação -> Encriptação -> Tipo de Encriptação por Omissão', sendo o valor por omissão o primeiro modo.

en: Unable to set an encryption key for %1.
pt: Não foi possível definir uma chave de encriptação para o '%1'.

en: The key for %1 has been set.
pt: A chave de %1 foi agora definida.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
pt: A definição de uma chave de encriptação necessita que o Konversation seja compilado com o suporte para a biblioteca QCA (Qt Cryptographic Architecture - Arquitectura de Criptografia do Qt). Contacte o seu distribuidor para obter um pacote do Konversation com o suporte para o QCA ou compile você mesmo o Konversation com o suporte presente para o QCA.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
pt: Utilização: %1keyx <alcunha|canal> despoleta a troca de chaves DH1080 com o destino.

en: Unable to request a key exchange from %1.
pt: Não foi possível pedir uma troca de chaves com o %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
pt: A iniciar a troca de chaves DH1080 com o %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
pt: Utilização: %1delkey <alcunha> ou <canal> Remove a chave de encriptação da alcunha ou do canal

en: The key for %1 has been deleted.
pt: A chave de %1 foi agora removida.

en: No key has been set for %1.
pt: Não foi definida nenhuma chave para o %1.

en: The key for %1 is "%2".
pt: A chave de %1 é "%2".

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
pt: Utilização: %1KILL <alcunha> [comentário]

en: Usage: %1DNS <nick>
pt: Utilização: %1DNS <alcunha>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
pt: Utilização: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
pt: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [canal | alcunha]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
pt: %1CLEAR [-ALL] [canal | alcunha]

en: Resolved %1 to: %2
pt: Resolveu o %1 como: %2

en: Unable to resolve %1.
pt: Não é possível resolver o %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
pt: <qt><p>Alguns detalhes da pessoa com quem está a falar são mostrados nesta barra.  O nome completo e a máscara de servidor são mostradas.</p><p>Veja no <i>Manual do Konversation</i> uma explicação do que é a máscara do servidor.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
pt: Deseja fechar a sua pesquisa com o %1?

en: Close Query
pt: Fechar a Pesquisa

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
pt: %1 (%2) deixou este servidor.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
pt: %1 (%2) deixou este servidor (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
pt: A executar o comando de pré-ligação...

en: Pre-shell command executed successfully!
pt: O comando de pré-ligação terminou com sucesso!

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
pt: Ocorreu um problema ao executar o comando:

en: Warning
pt: Aviso

en: Looking for server %1 (port %2)...
pt: A procurar pelo servidor %1 (porto %2)...

en: Server found, connecting...
pt: Servidor encontrado, a ligar...

en: Negotiating capabilities with server...
pt: A negociar as capacidades com o servidor...

en: Server does not support %1 as SASL authentication mechanism, skipping SASL authentication.
pt: O servidor não suporta o %1 como mecanismo de autenticação do SASL, como tal será ignorada a autenticação do SASL.

en: Requesting capabilities: %1
pt: A pedir as capacidades: %1

en: Closing capabilities negotiation.
pt: A fechar a negociação das capacidades.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
pt: A negociação de capacidades foi mal-sucedida: não parece ser suportada pelo servidor.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
pt: A capacidade de SASL foi reconhecida pelo servidor, a tentar a autenticação %1 do SASL...

en: SASL capability denied or not supported by server.
pt: A capacidade de SASL foi negada ou não é suportada pelo servidor.

en: SSL Connection Error
pt: Erro de Ligação SSL

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
pt: A ligação ao servidor %1 (porto %2) perdeu-se, enquanto aguardava pela resposta do utilizador, devido a um erro de SSL. Esta será resposta automaticamente se ignorar o erro.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
pt: Ligação ao Servidor %1 (porto %2) falhou: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
pt: O certificado de SSL do servidor %1 (porto %2) não passou no teste de autenticidade.

en: SSL Connection Warning
pt: Aviso de Ligação SSL

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
pt: Não foi possível ligar a %1 (porto %2) utilizando a encriptação SSL. Talvez o servidor não suporte SSL (talvez tenha escolhido o porto errado?) ou porque rejeitou o certificado. %3

en: Delayed connect aborted.
pt: A ligação demorada foi interrompida.

en: Disconnected from %1 (port %2).
pt: Foi desligado de %1 (porto %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
pt: Não foram aceites quaisquer alcunhas da identidade "%1" pela ligação "%2".
    Indique por favor um nome novo ou carregue em Cancelar para desligar:

en: Nickname error
pt: Erro da alcunha

en: Select File(s) to Send to %1
pt: Seleccione os Ficheiros a Enviar para %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC SEND inválido de %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
pt: %1 ofereceu-se para lhe enviar o "%2" (%3)...

en: unknown size
pt: tamanho desconhecido

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
pt: Foi recebido um pedido DCC CHAT inválido de %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
pt: A pedir para %1 aceitar o envio de "%2" (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
pt: A pedir para %1 aceitar o envio passivo de "%2" (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
pt: A pedir para %1 aceitar o(a) %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
pt: Foi recebida uma mensagem de aceitação de conversação DCC passiva inválida de %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
pt: Foi recebida uma mensagem de aceitação de envio passivo inválida do "%1" de %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
pt: A continuar a recepção de "%1" do %2, a começar em %3% de %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
pt: Foi recebida uma mensagem de aceitação de continuação inválida do "%1" de %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
pt: A continuar o envio de "%1" do %2, a começar em %3% de %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
pt: Foi recebido um pedido inválido de continuação do "%1" de %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
pt: Foi recebido um pedido inválido de rejeição do "%1" de %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
pt: Foi recebido um pedido inválido de rejeição de %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
pt: A recepção do "%1" de %2 terminou.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
pt: A recepção de "%1" de %2 falhou. Razão: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
pt: O envio do "%1" para %2 terminou.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
pt: O envio de "%1" para %2 falhou. Razão: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
pt: A enviar o "%1" a %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
pt: A obter o "%1" (%2) de %3...

en: %1 is online (%2).
pt: %1 está ligado (%2).

en: %1 went offline (%2).
pt: %1 desligou-se (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
pt: Erro: Não foi possível encontrar o 'script' "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
pt: Erro: não foi possível executa o 'script' "%1". Verifique as permissões do ficheiro.

en: Gone away for now
pt: Ausente por agora

en: You are now marked as being away (reason: %1).
pt: Você está marcado agora como ausente (razão: "%1").

en: You are now marked as being away.
pt: Você está marcado agora como estando ausente.

en: You are no longer marked as being away.
pt: Você já não está mais marcado como estando ausente.

en: You are not marked as being away.
pt: Você não está marcado como estando ausente.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
pt: Não foi possível iniciar a troca de chaves com o %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
pt: Não foi possível efectuar a troca de chaves com o %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
pt: Não foi possível processar o DH1080_INIT de %1. A troca de chaves foi mal-sucedida.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
pt: A sua chave está definida e as suas mensagens serão agora encriptadas; a enviar o DH1080_FINISH para %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
pt: Não foi possível completar a troca de chaves com o %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
pt: O DH1080_FINISH enviado por %1 foi processado com sucesso. A sua chave está definida e as suas mensagens serão agora encriptadas.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
pt: Não foi possível processar o DH1080_FINISH enviado por %1. A troca de chaves foi mal-sucedida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
pt: &Servidor:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
pt: O nome ou número IP do servidor. O irchelp.org mantém uma lista dos servidores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
pt: &Porto:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
pt: Indique o número de porto necessário para ligar ao servidor. Na maioria dos servidores, este deverá ser o <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
pt: Assinale se quiser usar o protocolo SSL (Secure Socket Layer) para comunicar com o servidor. Isto garante a privacidade das suas comunicações entre o seu computador e o servidor de IRC. Este servidor deverá suportar o protocolo SSL para isto funcionar. Na maioria dos casos, se o servidor não suportar o SSL, a ligação irá falhar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
pt: Ligação S&egura (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
pt: Assinale se quiser usar a configuração global do 'proxy' para comunicar com este servidor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
pt: &Usar o 'proxy' global

en: Change network information
pt: Mudar informação da rede

en: Add Server
pt: Adicionar um Servidor

en: Edit Server
pt: Editar o Servidor

en: Add Channel
pt: Adicionar Canal

en: Edit Channel
pt: Editar o Canal

en: The network name is required.
pt: O nome do rede é obrigatório.

en: You need to add at least one server to the network.
pt: Deve adicionar pelo menos um servidor à rede.

en: The server address is required.
pt: O endereço do servidor é obrigatório.

en: The channel name is required.
pt: O nome do canal é obrigatório.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
pt: Nome da rede:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
pt: Identidade:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
pt: Escolha uma identidade existente ou carregue no botão Editar para adicionar uma nova identidade ou editar uma existente. A identidade representá-lo-á e irá determinar a sua alcunha, quando se ligar à rede.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
pt: &Editar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
pt: Comandos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the Libera network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
pt: <qt>Opcional. Este comando será enviado para o servidor, após a ligação. Exemplo: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. Este é um exemplo para a rede Freenode, a qual obriga a que os utilizadores registem a sua alcunha com uma senha e se autentiquem após a ligação. O <i>konvirocks</i> é a senha da alcunha dada na identidade. Poderá indicar mais que um comando, separando-os por pontos-e-vírgulas (;).</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
pt: Indique o nome da rede aqui. Poderá criar tantos itens no ecrã da Lista de Servidores, com a mesma rede que desejar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
pt: Servidores:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
pt: Juntar Automaticamente aos Canais:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
pt: Assinale esta opção, se quiser que o Konversation se ligue automaticamente a esta rede, sempre que abrir o Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
pt: Ligar &no arranque da aplicação

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
pt: Esta é uma lista dos Servidores de IRC na rede. Ao ligar-se à rede, o Konversation tentar-se-á ligar ao servidor do topo em primeiro lugar. Se isto falhar, irá tentar o segundo servidor. No caso de falha, tentará o terceiro, e assim por diante. Deverá existir pelo menos um servidor. Carregue num servidor para o seleccionar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
pt: &Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
pt: E&ditar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
pt: Opcional. Esta é uma lista dos canais a que se ligará automaticamente, logo que o Konversation se tenha ligado a um servidor. Poderá deixar isto em branco se não quiser ligar-se automaticamente a nenhuns canais.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
pt: Adicionar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
pt: Ed&itar...

en: C&onnect
pt: L&igar

en: Connect to the server
pt: Ligar ao servidor

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
pt: Carregue aqui para se ligar à rede e canal de IRC seleccionados.

en: New Network
pt: Nova Rede

en: Edit Network
pt: Editar a Rede

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
pt: Não pode remover o %1.
    
    A rede %2 necessita de pelo menos um servidor.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
pt[0]: Não pode remover o servidor seleccionado.
    
    A rede %2 necessita de pelo menos um servidor.
pt[1]: Não pode remover os servidores seleccionados.
    
    A rede %2 necessita de pelo menos um servidor.

en: Do you really want to delete the selected entries?
pt: Deseja mesmo apagar os elementos seleccionados?

en: Do you really want to delete %1?
pt: Deseja mesmo remover o '%1'?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
pt: Carregue aqui para definir uma nova rede, incluindo o servidor a que deseja ligar, bem como os canais aos quais se juntar, logo que esteja ligado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
pt: &Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
pt: &Apagar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Libera network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
pt: Isto mostra uma lista com as redes de IRC configuradas. Uma rede de IRC é uma colecção de servidores cooperantes. Só é necessário ligar-se a um dos servidores da rede, para se ligar a toda a rede de IRC. Logo que esteja ligado, o Konversation juntar-se-á automaticamente aos canais apresentados. Quando o Konversation é iniciado pela primeira vez, estarão já introduzidas a rede Freenode e o canal <i>#kde</i> para si. Carregue numa rede para a seleccionar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
pt: Rede

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
pt: Identidade

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
pt: Canais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
pt: Mo&strar no arranque da aplicação

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Text
pt: Texto

en: Author
pt: Autoria

en: Time
pt: Hora

en: Manage Konsole Profiles
pt: Gerir os Perfis do Konsole

en: A user-friendly IRC client
pt: Um cliente de IRC fácil de utilizar

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
pt: 'Copyright' 2002-%1 pela equipa do Konversation

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
pt: O Konversation é um cliente para o protocolo Internet Relay Chat (IRC).
    
    Conheça amigos na Net, faça novos conhecimentos e perca-se a si próprio a falar sobre o seu assunto favorito.

en: Original Author, Project Founder
pt: Autoria Original, Fundação do Projecto

en: Maintainer
pt: Manutenção

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
pt: Manutenção, Gestor de Versões, Interacção com o Utilizador, Gestão de Ligações, Tratamento do Protocolo, Ausência Automática

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
pt: DCC, Tratamento das Codificações, Posicionamento do OSD

en: Protocol handling, Input line
pt: Tratamento do protocolo, linha de entrada

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
pt: Blowfish, Suporte de SSL, Mudanças para o KNetwork, Alcunhas Coloridas, Temas de Ícones

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
pt: Reorganização, integração Kadddressbook/Kontact

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
pt: Versão do DCC para o KDE 4, diversas melhorias do DCC

en: Website hosting
pt: Alojamento da página Web

en: Website maintenance
pt: Manutenção da página Web

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
pt: Extensão de vários modo, colocação do item Fechar, funcionalidade No Ecrã

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
pt: Documentação, melhorias às alcunhas vigiadas, extensões de navegadores Web personalizados

en: Color configurator, Highlight dialog
pt: Configuração de cores, janela de realce

en: DCOP interface
pt: Interface de DCOP

en: Non-Latin1-Encodings
pt: Codificações para além do Latin1

en: Konsole part view
pt: Vista da parte Konsole

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
pt: Ligação rápida, Conversão do novo OSD, outras funcionalidades e correcções

en: A Handful of fixes and code cleanup
pt: Bastantes correcções e limpezas de código

en: Drag&Drop improvements
pt: Melhorias no 'Drag&Drop'

en: Artwork
pt: Gráficos

en: Firefox style searchbar
pt: Barra de procura à Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
pt: Modos em bruto, agrupar em páginas por servidor, lista de expulsões

en: System tray patch
pt: Alteração para a bandeja do sistema

en: Bug fixes
pt: Correcções de erros

en: Extended user modes patch
pt: Actualização dos modos dos utilizadores extendidos

en: Close visible tab with shortcut patch
pt: Fechar a página visível com um atalho

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
pt: Mudar de página com a roda do rato

en: Channel ownership mode patch
pt: 'Patch' de modo de donos do canal

en: Option to enable IRC color filtering
pt: Opção para activar a filtragem de cores IRC

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
pt: Correcções de erros, trabalho da OSD, limpeza de tópicos

en: Sysinfo script
pt: Programa 'sysinfo'

en: Auto-join context menu
pt: Menu de contexto de ligação automática

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
pt: Diversas correcções, passagem da encriptação para o QCA2, adição do suporte de trocas de chaves DH1080.

en: Bug fixes and enhancements.
pt: Correcções de erros e melhorias.

en: Various bug fixes and enhancements.
pt: Diversas correcções de erros e melhorias.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
pt: Suporte ao KStatusNotifierItem, suporte ao KIdleTime, outras melhorias

en: irc:// URL or server hostname
pt: URL irc:// ou nome da máquina do servidor

en: Server to connect
pt: O servidor ao qual ligar

en: server
pt: servidor

en: Port to use
pt: Porto a usar

en: port
pt: porto

en: Channel to join after connection
pt: Canal ao qual juntar-se após a ligação

en: channel
pt: canal

en: Nickname to use
pt: Alcunha a usar

en: nickname
pt: alcunha

en: Password for connection
pt: Senha da ligação

en: password
pt: senha

en: Use SSL for connection
pt: Usar o SSL na ligação

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
pt: Desactivar a ligação automática a qualquer rede de IRC

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
pt: Atrasar a actividade do D-Bus e a criação da UI durante o período em milisegundos indicado

en: msec
pt: ms

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
pt: Sai e reinicia o Konversation (se estiver em execução; caso contrário não fará efeito)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
pt: Activa o KUniqueApplication::NonUniqueInstance (apenas para depuração, use com cuidado)

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Quit and restart the application
pt: Sair e reiniciar a aplicação

en: &Server List...
pt: Lista de &Servidores...

en: Manage networks and servers
pt: Gerir as redes e os servidores

en: Quick &Connect...
pt: Liga&ção Rápida...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
pt: Escreva o endereço do novo servidor de IRC onde ligar...

en: &Reconnect
pt: &Ligar de Novo

en: Reconnect to the current server.
pt: Ligar de novo ao servidor actual.

en: &Disconnect
pt: &Desligar

en: Disconnect from the current server.
pt: Desligar do servidor actual.

en: &Identities...
pt: &Identidades...

en: Manage your nick, away and other identity settings
pt: Gerir a sua configuração de alcunhas, ausência e outras identidades

en: &Watched Nicks
pt: Alcunhas &Vigiadas

en: &DCC Status
pt: Estado do &DCC

en: &Open Logfile
pt: Abrir &o Registo

en: Open the known history for this channel in a new tab
pt: Abre o histórico conhecido deste canal numa página nova.

en: &Channel Settings...
pt: &Configuração do Canal...

en: Open the channel settings dialog for this tab
pt: Usar a janela de configuração do canal nesta página

en: Channel &List
pt: &Lista de Canais

en: Show a list of all the known channels on this server
pt: Mostra uma lista com todos os canais conhecidos neste servidor

en: &URL Catcher
pt: Extractor de &URLs

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
pt: Mostra um histórico de todos os URLs que foram mencionados em qualquer canal

en: New &Konsole
pt: Nova &Konsole

en: Open a terminal in a new tab
pt: Abre um terminal numa página nova

en: &Next Tab
pt: Página Segui&nte

en: &Previous Tab
pt: &Página Anterior

en: Close &Tab
pt: Fe&char a Página

en: Last Focused Tab
pt: Última Página em Foco

en: Next Active Tab
pt: Página Activa Seguinte

en: Move Tab Up
pt: Mover a Página para Cima

en: Move this tab
pt: Mover esta página

en: Move Tab Down
pt: Mover a Página para Baixo

en: Move Tab Right
pt: Mover a Página para a Direita

en: Move Tab Left
pt: Mover a Página para a Esquerda

en: Rejoin Channel
pt: Juntar-se de Novo ao Canal

en: Enable Notifications
pt: Activar as Notificações

en: Join on Connect
pt: Juntar-se ao Ligar

en: Connect at Startup
pt: Ligar no Arranque

en: Default
pt: Predefinição

en: Set Encoding
pt: Escolher a Codificação

en: Go to Tab %1
pt: Ir para a Página %1

en: Clear &Marker Lines
pt: Limpar as Linhas &Marcadoras

en: Clear marker lines in the current tab
pt: Limpar as linhas marcadoras na página actual

en: Enlarge Font Size
pt: Aumentar o Tamanho da Letra

en: Increase the current font size
pt: Aumenta o tamanho actual do tipo de letra

en: Reset Font Size
pt: Repor o Tamanho da Letra

en: Reset the current font size to settings values
pt: Repõe o tamanho do texto com os valores predefinidos

en: Shrink Font Size
pt: Diminuir o Tamanho da Letra

en: Decrease the current font size
pt: Diminui o tamanho actual do tipo de letra

en: &Clear Window
pt: Limpar a &Janela

en: Clear the contents of the current tab
pt: Limpa o conteúdo da janela actual

en: Clear &All Windows
pt: Limpar Tod&as as Janelas

en: Clear the contents of all open tabs
pt: Limpa o conteúdo de todas as janelas

en: Global Away
pt: Ausência Global

en: &Join Channel...
pt: &Entrar no Canal...

en: Join a new channel on this server
pt: Juntar-se a um novo canal neste servidor

en: &IRC Color...
pt: Cor de &IRC...

en: Set the color of your current IRC message
pt: Muda a cor da mensagem de IRC actual.

en: &Marker Line
pt: Linha &Marcadora

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
pt: Adicionar uma linha horizontal que apenas você pode ver.

en: Special &Character...
pt: &Carácter Especial...

en: Insert any character into your current IRC message
pt: Insere qualquer carácter na mensagem actual de IRC.

en: Focus Input Box
pt: Focar o Campo de Texto

en: Close &All Open Queries
pt: Fechar Todas as Pesquisas &Abertas

en: Show Nicklist
pt: Mostrar a Lista de Alcunhas

en: Show/Hide Konversation
pt: Mostrar/Esconder o Konversation

en: Enable On Screen Display
pt: Activar a Visualização no Ecrã

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
pt: <qt>Tem transferências de ficheiros por DCC activas. Tem a certeza que deseja sair do <b>Konversation</b>?</qt>

en: Confirm Quit
pt: Confirmar a Saída

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
pt: <qt>Tem a certeza que deseja sair do <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
pt: <p>Fechar a janela principal mantém o Konversation a correr na bandeja do sistema. Utilize o <b>Sair</b> do menu <b>Konversation</b> para terminar a aplicação.</p>

en: Docking in System Tray
pt: Acoplagem na Bandeja do Sistema

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
pt: <qt>Isto irá esconder a barra do menu por completo. Podê-la-á mostrar de novo se escrever %1.</qt>

en: Hide menu bar
pt: Esconder o menu

en: Toggle Notifications
pt: Comutar as Notificações

en: Toggle Away Globally
pt: Comutar a Ausência Global

en: Insert &IRC Color...
pt: Inserir uma Cor de &IRC...

en: Insert Special &Character...
pt: Inserir um &Carácter Especial...

en: Insert &Marker Line
pt: Inserir uma Linha &Marcadora

en: &Channel List
pt: Lista de &Canais

en: Set &Away Globally
pt: Pôr como &Ausente Globalmente

en: Server List
pt: Lista de Servidores

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
pt: Nova mensagem de %1 em %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
pt: A sua alcunha foi mencionada por %1 em %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
pt: [Realce] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
pt: [Realce] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
pt: Nova mensagem de pesquisa de %1

en: [Query] <%1>
pt: [Consulta] <%1>

en: [Query] <%1> %2
pt: [Consulta] <%1> %2

en: %1 joined %2
pt: %1 ligou-se a %2

en: %1 parted %2
pt: %1 saiu de %2

en: %1 quit %2
pt: %1 saiu de %2

en: %1 changed nickname to %2
pt: %1 mudou a alcunha para %2

en: %1 wants to send a file to you
pt: %1 quer enviar-lhe um ficheiro

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
pt: Ocorreu um erro numa transferência DCC: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
pt: A transferência do ficheiro %1 está terminada

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
pt: Abrir

en: %1 changed modes in %2: %3
pt: %1 mudou os modos em %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
pt: %1 começou uma conversa (procura) consigo.

en: You are kicked by %1 from %2
pt: Você foi expulso por %1 de %2

en: %1 started a DCC chat with you
pt: %1 começou uma conversa DCC consigo

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
pt: Realce despoletado em %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
pt: Realce despoletado por %2 em %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
pt: [Realce] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
pt: Não foi possível ligar a %1

en: You have joined %1.
pt: Você ligou-se a %1.

en: Reset...
pt: Limpar...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
pt: Isto não pode ser anulado; tem a certeza que deseja repor os valores predefinidos?

en: Reset Values
pt: Repor os Valores

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
pt: Fechar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
pt: Fila Lenta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
pt: Linhas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
pt: Idade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
pt: Quantidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
pt: Linhas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
pt: 'Bytes':

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
pt: Fila Normal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
pt: Fila Rápida

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
pt: Todas as Filas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
pt: Recebido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
pt: Bytes (em Bruto):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
pt: Bytes (Codificados):

en: Quick Connect
pt: Ligação Rápida

en: &Server host:
pt: &Servidor:

en: Enter the host of the network here.
pt: Indique o servidor da rede aqui.

en: The port that the IRC server is using.
pt: O porto onde que o servidor IRC está a utilizar.

en: &Nick:
pt: Alcu&nha:

en: The nick you want to use.
pt: A alcunha que deseja utilizar.

en: P&assword:
pt: Senh&a:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
pt: Se o seu servidor de IRC necessita de uma senha, digite-a aqui (a maior parte dos servidores não precisam de senha).

en: &Use SSL
pt: &Usar o SSL

en: Ready
pt: Pronto

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
pt: <qt><p>Isto mostra o número de utilizadores no canal e o número destes que são operadores (ops).</p><p>Um operador do canal é um utilizador que tem privilégios especiais como a capacidade de expulsar e banir utilizadores, mudar os modos do canal e tornar os outros utilizadores operadores</p></qt>

en: Lag: Unknown
pt: Atraso: Desconhecido

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
pt: Toda a comunicação com o servidor é cifrada.  Isto torna mais difícil alguém escutar as suas comunicações.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
pt: <qt>A barra de estado mostra várias mensagens, incluindo todos os problemas de ligação ao servidor. Do lado direito é apresentada a demora até ao servidor. A demora é o tempo que leva às suas mensagens a atingir o servidor, assim como as respostas do mesmo de volta para si.</qt>

en: Lag: %1 ms
pt: Atraso: %1 ms

en: Lag: %1 s
pt: Atraso: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
pt: Nenhuma resposta do servidor %1 à mais de %2, %3, %4 e %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
pt: Nenhuma resposta do servidor %1 à mais de %2, %3 e %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
pt: Nenhuma resposta do servidor %1 à mais de %2 e %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
pt[0]: Nenhuma resposta do servidor %2 há mais de 1 segundo.
pt[1]: Nenhuma resposta do servidor %2 há mais de %1 segundos.

en: Failed to download %1: %2
pt: Não é possível obter o %1: %2

en: Error parsing router description.
pt: Ocorreu um erro ao processar a descrição do 'router'.

en: URL Catcher
pt: Extractor de URLs

[ctx: open url]
en: &Open
pt: &Abrir

en: Open URLs in external browser.
pt: Abrir os URL's num navegador externo.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
pt: <p>Seleccione um ou vários <b>URL</b>'s acima, carregando depois neste botão para invocar a aplicação associada com o tipo MIME do URL.</p>-<p>Em <b>Configuração</b>, sob a opção <b>Comportamento</b> | <b>Geral</b>, poderá indicar um navegador Web externo para os URL's na Web.</p>

en: &Save...
pt: &Gravar...

en: Save selected URLs to the disk.
pt: Gravar os URL's seleccionados no disco.

en: Add Bookmark...
pt: Adicionar aos Favoritos...

[ctx: copy url]
en: &Copy
pt: &Copiar

en: Copy URLs to the clipboard.
pt: Copiar os URL's para a área de transferência.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
pt: Seleccione um ou vários <b>URL</b>'s acima, carregando depois neste botão para copiar o URL para a área de transferência.

[ctx: delete url]
en: &Delete
pt: &Apagar

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
pt: Seleccione ou vários <b>URL</b>'s acima, carregando depois neste botão para apagar o URL da lista.

en: Delete selected link.
pt: Apagar a ligação seleccionada.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
pt: Gravar a &Lista...

en: Save list.
pt: Gravar a lista.

en: Click to save the entire list to a file.
pt: Carregue para gravar a lista inteira num ficheiro.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
pt: &Limpar a Lista

en: Clear list.
pt: Limpar a lista.

en: Click to erase the entire list.
pt: Carregue para limpar a lista por completo.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
pt: Lista de URLs mencionadas em qualquer das janelas do Konversation durante esta sessão.

en: From
pt: De

en: Date
pt: Data

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
pt: Seleccionou mais que um URL. Deseja mesmo abrir vários URL's de uma vez?

en: Open URLs
pt: Abrir os URL's

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
pt: Seleccionou mais que um URL. Será aberta uma janela de selecção do destino para cada um deles. Deseja mesmo gravar vários URL's de uma vez?

en: Save link as
pt: Gravar a ligação como

en: Save URL List
pt: Gravar a Lista de URLs

en: Konversation URL List: %1
pt: Lista de URL's do Konversation: %1

en: (away)
pt: (ausente)

en: &Unaway
pt: &Regressar

en: &Change away message...
pt: Mudar a mensagem de ausên&cia...

en: Change away message
pt: Mudar a mensagem de ausência

en: Enter new away message:
pt: Indique uma nova mensagem de ausência:

en: Channel Settings for %1
pt: Configuração do Canal de %1

en: &Hide Advanced Modes <<
pt: &Esconder os Modos Avançados <

en: &Show Advanced Modes >>
pt: Mostrar os Modos &Avançados >>

en: Parameter
pt: Parâmetro

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que poderá alterá-lo.</p><p>O modo de <b>T</b>ópico significa que só o operador do canal poderá alterar o tópico deste.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que conseguirá alterá-lo.</p><p>O Sem Me<b>N</b>sagens do exterior significa que os utilizadores que não estejam no canal não conseguem enviar mensagens para toda a gente no canal ver. Quase todos os canais têm isto activo para evitar mensagens incómodas.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que poderá alterá-lo.</p><p>Um canal <b>S</b>ecreto não irá aparecer na lista de canais, nem sequer os utilizadores serão capazes de ver que você está no canal com o comando  <em>WHOIS</em> ou algo do género. Só as pessoas que estão no mesmo canal é que irão saber que está neste canal, se este modo estiver activo.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que poderá alterá-lo.</p><p>Um canal apenas por conv<b>I</b>te significa que as pessoas só se poderão ligar ao canal se forem convidados. Para convidar alguém, um operador do canal necessita de enviar o comando <em>/invite utilizador</em> no canal.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que poderá alterá-lo.</p><p>Um canal <b>P</b>rivado é mostrado numa listagem com todos os canais, mas o tópico não é apresentado. O <em>WHOIS</em> de um utilizador poderá ou não mostrá-lo como estando num canal privado, dependendo do servidor de IRC.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que poderá alterá-lo.</p><p>Um canal <b>M</b>oderado é um onde só os operadores, semi-operadores e os que tenham voz poderão falar.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
pt: <qt><p>Estes controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que o poderá alterar.</p><p>Um canal protegido necessita que os utilizadores indiquem uma senha para se ligarem.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
pt: <qt><p>Controlam o <em>modo</em> do canal. Só um operador é que o poderá alterar.</p><p>Um canal com <b>L</b>imite de utilizadores significa que só esse número de utilizadores poderá estar no canal a uma dada altura. Alguns canais têm um sistema que se aloja no canal e ajusta isto automaticamente, dependendo da ocupação do canal.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
pt: Tópi&co

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
pt: Procurar:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
pt: Mo&dos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
pt: O &tópico apenas pode ser alterado pelos operadores do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
pt: Sem me&nsagens do exterior do canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
pt: Canal &secreto, o canal não aparece na lista de canais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
pt: Apenas conv&idados podem juntar-se ao canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
pt: Canal &moderado, apenas pessoas com voz podem escrever no canal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
pt: &Limite de utilizadores:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
pt: &Senha do canal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
pt: Mostrar os Modos &Avançados >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
pt: Lista de E&xpulsões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
pt: Máscara de Máquina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
pt: Definido Por

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
pt: Tempo Definido

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
pt: Actualizar a Expulsão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
pt: Adicionar uma Expulsão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
pt: Remover a Expulsão

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
pt: 
    *** Ficheiro de registo começou
    *** em %1

en: Edit Watched Nickname
pt: Editar as Alcunhas Vigiadas

en: &Network name:
pt: &Nome da rede:

en: Pick the server network you will connect to here.
pt: Escolha a rede de servidores a que se liga aqui.

en: N&ickname:
pt: &Alcunha:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
pt: <qt>A alcunha a vigiar quando ligado a um servidor na rede.</qt>

en: All Networks
pt: Todas as Redes

en: Change notify information
pt: Mudar informação de notificação

en: Exception
pt: Excepção

en: Insert Character
pt: Inserir Carácter

en: &Insert
pt: &Inserir

en: Insert a character
pt: Inserir um carácter

en: IRC Color Chooser
pt: Escola de Cores do IRC

en: None
pt: Nenhuma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
pt: Isto é como a mensagem vai parecer com estas cores

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
pt: <qt>Isto é uma antevisão de como os seus leitores podem ver a sua mensagem se seleccionar estas cores.<br>
    <b>Nota: Nem todos os clientes suportam isto, e alguns utilizadores podem ter escolhido ignorar as suas modificações de cores.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
pt: Antevisão

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
pt: A cor de texto escolhida é adicionada à linha de entrada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
pt: <qt>Aqui escolhe a cor desejada para o texto da próxima mensagem enviada.  Se escolher uma cor e carregar em OK, a cor escolhida é adiciona à linha de entrada. Qualquer texto após isto é escrito na cor escolhida, até voltar a modificar a cor.<br>
    <b>Nota:  Nem todos os utilizadores activam a opção que lhes permite ver isto.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
pt: Cor &principal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
pt: A cor de fundo de texto escolhida é adicionada à linha de entrada.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
pt: <qt>Aqui escolhe a cor desejada para o fundo do texto da próxima mensagem enviada.
    Se escolher uma cor e carregar em OK, a cor escolhida é adiciona à linha de entrada.
    Qualquer texto após isto é escrito na cor escolhida, até voltar a modificar a cor.<br>
    Se escolher o valor predefinido "<i>Nenhum</i>" não modifica o fundo da sua mensagem, de forma a que os seus leitores vem a sua mensagem com a cor de fundo de texto normal.<br>
    <b>Nota:  Nem todos os clientes suportam isto, e nem todos os utilizadores activam a opção que lhes permite ver isto.</b></qt>

en: Copy Link Address
pt: Copiar o Endereço da Ligação

en: Add to Bookmarks
pt: Adicionar aos Favoritos

en: Open With...
pt: Abrir Com...

en: Save Link As...
pt: Gravar a Ligação Como...

en: Search for '%1' with
pt: Procurar por '%1' com

en: Configure Web Shortcuts...
pt: Configurar os Atalhos Web...

en: Get &topic
pt: Obter o &tópico

en: Get &user list
pt: Obter a lista de &utilizadores

en: Open Query
pt: Abrir a Consulta

en: Modes
pt: Modos

en: Give Op
pt: Dar Op

en: Take Op
pt: Tirar Op

en: Give HalfOp
pt: Dar HalfOp

en: Take HalfOp
pt: Tirar HalfOp

en: Give Voice
pt: Dar Voz

en: Take Voice
pt: Retirar Voz

en: Kick / Ban
pt: Expulsar / Banir

en: Kickban
pt: Expulsar e Banir

en: Ban Nickname
pt: Banir a Alcunha

en: Ban *!*@*.host
pt: Banir *!*@*.máquina

en: Ban *!*@domain
pt: Banir *!*@domínio

en: Ban *!user@*.host
pt: Banir *!utilizador@*.máquina

en: Ban *!user@domain
pt: Banir *!utilizador@domínio

en: Kickban *!*@*.host
pt: Expulsar e Banir *!*@*.máquina

en: Kickban *!*@domain
pt: Expulsar e Banir *!*@domínio

en: Kickban *!user@*.host
pt: Expulsar e Banir *!utilizador@*.máquina

en: Kickban *!user@domain
pt: Expulsar e Banir *!utilizador@domínio

en: &Version
pt: &Versão

en: Unignore
pt: Não Ignorar

en: Add to Watched Nicks
pt: Adicionar às Alcunhas Vigiadas

en: Remove From Watched Nicks
pt: Remover das Alcunhas Vigiadas

en: Send &File...
pt: Enviar um &Ficheiro...

en: Open DCC Chat
pt: Abrir uma Conversa DCC

en: Open DCC Whiteboard
pt: Abrir o Quadro DCC

en: Do you want to ignore %1?
pt: Deseja mesmo ignorar %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
pt: Deseja mesmo ignorar os utilizadores seleccionados?

en: Do you want to stop ignoring %1?
pt: Deseja mesmo parar de ignorar %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
pt: Deseja mesmo parar de ignorar os utilizadores seleccionados?

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
pt: <qt><p>A linha de entrada é onde você escreve as mensagens a enviar para o canal, pesquisa ou servidor. Uma mensagem enviada para um canal é vista por toda a gente no canal, enquanto uma mensagem numa pesquisa é enviada apenas para a pessoa que está consigo nessa conversa privada.</p><p>Poderá enviar também comandos especiais:<br/><table><tr><th>/me <i>acção</i></th><td>aparece como uma acção no canal ou pesquisa. Por exemplo:  <em>/me está a cantar uma canção</em> irá aparecer no canal como 'Zé está a cantar uma canção'.</td></tr><tr><th>/whois <i>alcunha</i></th><td>mostra informações sobre esta pessoa, incluindo em que canais ela se encontra.</td></tr></table></p><p>Para mais comandos, veja o Manual do Konversation.</p><p>Uma mensagem poderá ter no máximo 512 caracteres e não poderá conter várias linhas.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
pt[0]: %1 byte
pt[1]: %1 bytes

en: 1 line | %1 lines
pt[0]: 1 linha
pt[1]: %1 linhas

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
pt: <qt>Está a tentar colar uma grande quantidade de texto na conversa (%1 ou %2). Isto pode causar a quebra de ligação ou desconexões por demasiados dados enviados. Quer mesmo continuar?</qt>

en: Large Paste Warning
pt: Aviso de Grande Colagem

en: Paste
pt: Colar

en: Open a query with %1
pt: Abrir uma pesquisa com %1

en: Join the channel %1
pt: Juntar ao canal %1

en: Logfile of %1
pt: Ficheiro do registo do %1

en: Reload
pt: Recarregar

en: Clear Logfile
pt: Limpar o Registo

en: Show last:
pt: Mostrar os últimos:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
pt: Use este campo para indicar o tamanho máximo do ficheiro de registo. Esta opção não fará efeito até que reinicie o Konversation. Cada ficheiro de registo poderá ter uma configuração separada.

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
pt: As mensagens no ficheiro de registo são mostradas aqui. As mensagens mais antigas encontram-se no topo e as mais recentes em baixo.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
pt: Deseja mesmo eliminar permanentemente toda a informação de registo deste ficheiro?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
pt: Nota: Ao gravar o ficheiro de registo você irá gravar todos os dados no ficheiro, não só a parte que você consegue ver nesta janela.

en: Save Logfile
pt: Gravar o Registo

en: Choose Destination Folder
pt: Escolha a Pasta de Destino

en: OSD Preview - drag to reposition
pt: Antevisão OSD - arraste para posicionar

en: Edit Multiline Paste
pt: Editar Colagem Multi-Linha

en: &Send
pt: &Enviar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
pt: Editor da Colagem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
pt: Adicionar Indicadores de &Citação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
pt: &Remover as Mudanças de Linha

en: Raw Log
pt: Registo Bruto

en: Match Case
pt: Corresponder à Capitalização

en: Whole Words Only
pt: Apenas Palavras Inteiras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
pt: P&rocurar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
pt: Saltar para a ocorrência seguinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
pt: Segui&nte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
pt: Ir para a ocorrência anterior

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
pt: An&terior

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
pt: Modificar o comportamento da pesquisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
pt: &Opções

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
pt: Deseja mesmo fechar o '%1'?
    
    Todas as páginas associadas também serão fechadas.

en: Close Tab
pt: Fechar a Página

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
pt: Deseja mesmo desligar-se de '%1'?
    
    Todas as páginas associadas serão também fechadas.

en: Disconnect From Server
pt: Desligar do Servidor

en: Disconnect
pt: Desligar

en: Delete excess text
pt: Apagar o texto em excesso

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
pt: O texto que excede o limite de %1 caracteres do servidor aparece colorido.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
pt: A %1 por %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
pt: Esta é uma lista com todos os tópicos que foram atribuídos a este canal, enquanto a sua página estava aberta.
    
    Os duplicados, que são os tópicos definidos consecutivamente com o mesmo texto e autor, foram reunidos num único elemento da lista. A data e hora apresentadas são as da última hora em que o tópico foi definido.
    
    Quando seleccionar um tópico na lista, o campo de edição por baixo irá receber o seu texto. Assim que comece a modificar o conteúdo do campo, contudo, a lista irá mudar do modo de selecção normal dos itens para lhe permitir fazer a selecção de texto nos itens, caso deseje incorporar algum do seu texto no novo tópico. Para voltar ao modo de selecção do item e ao campo de edição sincronizado, volte atrás com o texto original ou feche e reabra a janela.

en: IRC Client
pt: Cliente de IRC

en: Find Text...
pt: Procurar o Texto...

en: Search for text in the current tab
pt: Procurar o texto na página actual

en: Channel &List for %1
pt: &Lista de Canais para %1

en: &Open Logfile for %1
pt: Abrir &o Ficheiro de Registo de %1

en: &Channel Settings for %1...
pt: &Configuração do Canal para %1...

en: Rename Tab
pt: Mudar o Nome da Página

en: Enter new tab name:
pt: Indique o nome da página nova:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
pt: Por omissão ( %1 )

en: &Rename Tab...
pt: Muda&r o Nome da Página...

en: You can only search in text fields.
pt: Apenas pode procurar em campos de texto.

en: Find Text Information
pt: Procurar Informação Textual

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
pt: A lista de canais só pode ser aberta das janelas de procura, canal ou estado, de forma a saber a que servidor a lista pertence.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
pt: Ao usar esta função poderá originar bastante tráfego de rede. Se a sua ligação não for suficientemente rápida, é possível que o seu cliente seja desligado pelo servidor.

en: Channel List Warning
pt: Aviso da Lista de Canal

en: Watched Nicks
pt: Alcunhas Vigiadas
