konversation - en to ru translation catalogue (1552 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
ru: Вст&авка

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
ru: &Окно

en: You need to specify a command.
ru: Необходимо указать команду.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
ru: Команда выполнена успешно, но не вернула никаких результатов (либо вернула только пробел).

en: The media script requires Python %1 or higher.
ru: Сценарию команды /media требуется Python %1 или выше.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
ru: При попытке получить список запущенных медиаплееров произошла ошибка.

en: No running audio players found.
ru: Запущенные аудиоплееры не обнаружены.

en: No running video players found.
ru: Запущенные видеоплееры не обнаружены.

en: "%1" is not running.
ru: «%1» не запущен.

en: No running media players found.
ru: Запущенные медиаплееры не обнаружены.

en: Nothing is playing in %1.
ru: В «%1» ничего не воспроизводится.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
ru: Ни один из запущенных аудиоплееров (%1) ничего не воспроизводит.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
ru: Ни один из запущенных видеоплееров (%1) ничего не воспроизводит.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
ru: Ни один из запущенных медиаплееров (%1) ничего не воспроизводит.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
ru: При попытке получить список метаданных медиаресурса от «%1» произошла ошибка.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
ru: В регулярном выражении, указанном в REGEX_FIXUP, есть ошибка.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
ru: Плеер «%1» не передал метаданные, необходимые для вывода сообщения.

en: There is a problem in the output format configuration.
ru: Ошибка в строке формата выводимых данных.

en: media v%1 for Konversation.
ru: Сценарий media v%1 для Konversation.

en: Usage:
ru: Использование:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
ru: /media — сообщить, что воспроизводит первый найденный плеер.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
ru: /media [ 'audio' | 'video' ] — сообщить, что воспроизводит известный аудио- или видеоплеер.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
ru: /media { Player } — сообщить, что воспроизводит указанный плеер (если он работает).

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
ru: Обмен ключами по методу Диффи — Хеллмана не поддерживается установленной в вашей системе библиотекой Qt Cryptographic Architecture (QCA). Требуется установка дополнительного модуля. Поддержка обмена ключами по методу Диффи — Хеллмана обычно предоставляется модулем qca-ossl.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
ru: Алгоритм Blowfish в режиме сцепления блоков шифротекста (CBC) не поддерживается установленной в вашей системе библиотекой Qt Cryptographic Architecture (QCA). Требуется установка дополнительного модуля. Поддержка алгоритма Blowfish обычно предоставляется модулем qca-ossl.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
ru: Алгоритм Blowfish в режиме электронной кодовой книги (ECB) не поддерживается установленной в вашей системе библиотекой Qt Cryptographic Architecture (QCA). Требуется установка дополнительного модуля. Поддержка алгоритма Blowfish обычно предоставляется модулем qca-ossl.

en: topic protection
ru: защита темы

en: no messages from outside
ru: без сообщений извне канала

en: secret
ru: секретный

en: invite only
ru: только по приглашению

en: private
ru: частный

en: moderated
ru: модерируемый

en: password protected
ru: защищённый паролем

en: anonymous
ru: анонимный

en: no colors allowed
ru: цвета запрещены

en: user limit
ru: лимит пользователей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
ru: Псевдоним

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
ru: Замена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
ru: &Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
ru: Псевдоним:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
ru: Замена:

en: Outgoing
ru: Исходящее

en: Incoming
ru: Входящее

en: Both
ru: Все

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
ru: Новое правило

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
ru: Новое правило

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
ru: Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
ru: Замена

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
ru: Найти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
ru: Заменить на

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
ru: Замена:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
ru: Найти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
ru: Заменить на:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
ru: Показывать &время сообщений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
ru: &Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
ru: По&казывать даты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateLine)
en: Show date marker when date changes
ru: Показывать индикатор даты при изменении даты

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
ru: &Фоновый журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
ru: &Строк:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
ru: &Внешний вид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
ru: &Показывать тему канала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
ru: Показывать кнопки ре&жимов канала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
ru: Показывать список &пользователей и быстрые кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
ru: Показывать маски &клиентов в списке пользователей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
ru: Показывать &настоящие имена в списке пользователей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
ru: Показывать &быстрые кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
ru: Показывать &поле для смены вашего ника

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
ru: Показывать п&олосу прокрутки

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
ru: &Фоновое изображение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
ru: &Путь:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
ru: Общие

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
ru: Воспроизводить системный сигнал при получении символа ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
ru: &Системный сигнал при получении ASCII BEL

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
ru: Скрывать события в&хода/выхода/смены имени

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
ru: Не подставлять значения переменных при отправке текста на сервер. Переменные начинаются с «%»; например, %B заменяется символами, выделяющими текст полужирным.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
ru: &Отключить подстановку %C, %B, %G и так далее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
ru: Перенаправлять &все сообщения о смене статуса в окно соединения с сервером

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
ru: Оставлять строку режимов канала как комбинацию символов, вместо перевода в понятный человеку вид. Например, «*** Режимы канала: без сообщений извне» будет выглядеть как «*** Режимы канала: n»

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
ru: Показывать команды режимов (например, +o) вместо их описаний

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
ru: Сколько строк хранить в буферах; 0=все

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
ru: Без ограничений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
ru: &Предел обратной прокрутки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
ru: Если этот параметр включён, будут показаны только события, связанные с активными никами или с никами из списка наблюдаемых.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
ru: Кроме ников из списка наблюдаемых и ников, активных в течение

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
ru: последних 10 минут

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
ru: последнего часа

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
ru: последнего дня

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
ru: последней недели

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
ru: Линии запоминания

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
ru: Вставлять линию запоминания в окно разговора при переключении на другое окно разговора или сворачивании окна приложения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
ru: Отмечать последнюю позицию в окне чата при скрытии окна

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
ru: Изменять положение линии, только если будет показан новый текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
ru: Показывать линии запоминания во всех каналах/личных разговорах

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
ru: Включить автоматический поиск информации о пользователе (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
ru: &Максимальное количество пользователей на канале:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
ru: Интер&вал обновления:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
ru: Собственные цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
ru: &Использовать собственные цвета для поля ввода, списка пользователей и списка вкладок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
ru: &Фон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
ru: Сообщение &сервера:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
ru: &Гиперссылка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
ru: Сообщение в &канале:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
ru: &Действие:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
ru: &Фоновый журнал:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
ru: Текст к&оманды:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
ru: &Личное сообщение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
ru: &Время сообщения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
ru: &Альтернативный фон:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
ru: Цветные ники

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
ru: &Цвет своего ника:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
ru: Если этот параметр включён, цветовые коды IRC-сообщений будут показаны как цветной текст. Вы можете добавить цвет в ваши сообщения, выбрав в меню «Вставка» пункт «Цвет IRC...»

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
ru: &Разрешить цветной текст в сообщениях

en:  second |  seconds
ru[0]:  секунда
ru[1]:  секунды
ru[2]:  секунд
ru[3]:  секунда

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
ru: Автоматическое переподключение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
ru: Задержка переподключения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
ru: Попыток повторного подключения:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
ru: Отладка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
ru: Показывать окно &журнала при соединении

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
ru: Шифрование

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
ru: Тип шифрования по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
ru: Режим электронной кодовой книги (ECB) поддерживается многими клиентами шифрования, в том числе FiSH и Mircryption, однако обычно этот метод считается небезопасным.
    
    Режим сцепления блоков шифротекста (CBC) не поддерживается FiSH, но поддерживается Mircryption. Если вы планируете использовать обмен ключами, убедитесь, что клиент вашего собеседника поддерживает CBC. В противном случае вы сможете прочитать, что пишет ваш собеседник, а он ваши сообщения прочитать не сможет.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
ru: Электронная кодовая книга (ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
ru: Режим сцепления блоков шифротекста (CBC)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
ru: Прокси-сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
ru: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_ProxyType)
en: Socks v5
ru: Socks5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ru: Адрес:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ru: Порт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
ru: Пользователь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ru: Пароль:

en:  byte |  bytes
ru[0]:  байт
ru[1]:  байта
ru[2]:  байтов
ru[3]:  байт

en: Network Interface
ru: Сетевой интерфейс

en: Reply From IRC Server
ru: Ответ сервера IRC

en: Specify Manually
ru: Указать вручную

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
ru: Параметры DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
ru: Каталог з&агрузок по DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
ru: Добавить &отправителя к имени файла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
ru: Создать &папку для отправителя

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
ru: Заменять пробелы на подчёркивания перед отправкой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
ru: &Автоматически принимать загрузку по DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
ru: &Автоматически продолжать загрузку по DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
ru: Использовать быструю отправку DCC (может не поддерживаться другим клиентом)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
ru: Использовать пассивную отправку DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
ru: Автоматически принимать предложение разговора DCC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
ru: Использовать UPnP для прохождения NAT

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
ru: Если этот параметр включён, передачи DCC для IPv6 будут производиться через IPv4 интерфейс, указанный здесь.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
ru: Перейти на IPv&4 для отправки DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
ru: В&ремя ожидания передачи DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
ru: Размер б&уфера:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
ru: &Способ определения своего IP:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
ru: &Свой IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
ru: Порты

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
ru: Укажите порты для &передачи DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
ru: —

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
ru: Укажите порты для &разговоров через DCC:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
ru: Текст разговора:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
ru: Список пользователей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
ru: Вкладки:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
ru: Показывать сообщение дня (MOTD) моноширинным шрифтом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
ru: Использовать моноширинный шрифт для сообщений MOTD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
ru: Показывать ники отправителей в разговоре &полужирным шрифтом

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
ru: Системный лоток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
ru: &Использовать системный лоток для уведомлений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
ru: Уведомлять, только когда кто-то упоминает ваш ник или слово для подсветки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
ru: Скрывать окно при запуске

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
ru: Автодополнение ников

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
ru: &Режим дополнения:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
ru: Последовательный проход

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
ru: Как в оболочке

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
ru: Как в оболочке со списком вариантов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
ru: В на&чале строки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
ru: Ве&зде:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
ru: Прочее

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
ru: Отключить уведомления на время &отсутствия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
ru: Использовать другой &браузер:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
ru: &Командный символ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
ru: Ответ на запрос &версии:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
ru: <qt>Здесь можно настроить ответ на запрос версии клиента <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
ru: Расширять поле ввода

en: Select Sound File
ru: Выберите звуковой файл

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
ru: &Включить звуки для подсветки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
ru: Всегда подсвечивать &собственный ник:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
ru: Всегда подсвечивать &свои строки:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
ru: Список подсвечивания

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
ru: Подсвечивать

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
ru: Звук

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
ru: Автотекст

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
ru: Окна разговоров

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
ru: &Шаблон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
ru: Цвет:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
ru: &Звук:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
ru: Проверить звук

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
ru: &Автотекст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
ru: Окна разговоров:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
ru: Эта фраза будет подсвечена только в тех окнах разговоров, которые указаны здесь, или же во всех окнах, если поле пусто. Имена чатов должны быть разделены запятыми.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
ru: Использовать &уведомления:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
ru: Шаблон

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
ru: Тип

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
ru: Шаблон:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
ru: Типы сообщений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
ru: Канал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
ru: Сообщение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
ru: Личный разговор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
ru: Приглашение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
ru: &Удалить все

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
ru: Скрыть полосу прокрутки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
ru: Включите, если требуется проверять орфографию вводимого текста

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
ru: При включении этого параметра поле ввода будет расширяться вертикально, если вводимый текст не помещается на одной строке.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
ru: Запускать в свёрнутом виде

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
ru: Показывать &настоящие имена рядом с никами

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
ru: Все события

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: Channels and queries with events
ru: Каналы и личные разговоры с событиями

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
ru: Показывать вкладку «Наблюдаемые ники» при запуске приложения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLauncherEntryCount)
en: &Enable Display of Unseen Events Count On Launcher Entry
ru: &Включить показ количества непросмотренных событий на записи на панели запуска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Count &mode:
ru: &Режим подсчёта:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, countedEventsGroupBox)
en: Counted Events
ru: Подсчитанные события

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
ru: Сообщение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
ru: Личное сообщение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
ru: Использован текущий ник

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
ru: Подсветка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
ru: События канала — это смены режимов или вход/выход с канала других пользователей.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
ru: Событие канала

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
ru: События программы возникают во вкладках эмулятора терминала, вкладке DCC и других вкладках программы, не используемых для разговора.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
ru: Событие программы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
ru: &Вести журнал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
ru: Записывать только частные разговоры (запросы, разговоры DCC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
ru: Имя журнала в &нижнем регистре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
ru: Добавлять в имена файлов имя &компьютера

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
ru: &Путь к файлу журнала:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
ru: Использовать системный текстовый редактор для открытия журналов

en: Normal Users
ru: Обычные пользователи

en: Voice (+v)
ru: С правом голоса (+v)

en: Halfops (+h)
ru: Полуоператоры (+h)

en: Operators (+o)
ru: Операторы (+o)

en: Channel Admins (+p)
ru: Администраторы канала (+p)

en: Channel Owners (+q)
ru: Владельцы канала (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
ru: Команды для выполнения при &двойном щелчке:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
ru: Не учитывать рег&истр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
ru: Упорядочить по &активности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
ru: Упорядочить по &статусу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
ru: (перетаскивание позволяет изменить порядок категорий пользователей)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
ru: Режим

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
ru: Объяснение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
ru: &Использовать индикатор

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
ru: Индикатор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
ru: &Рисовать тени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
ru: Шрифт текста индикатора:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
ru: Выводить &индикатор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
ru: Если своё &имя появляется в сообщении на канале

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
ru: При любом сообщении на &канале

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
ru: При &личном разговоре

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
ru: При событиях в&хода/выхода

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
ru: Включить собственные цвета

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
ru: &Цвет текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
ru: &Фон:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
ru: &Другие параметры

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
ru: &Длительность:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
ru: &Экран:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OSDDuration)
en:  ms
ru:  мс

en: Default Identity
ru: Профиль по умолчанию

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
ru: Доступные символы подстановки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
ru: %c: Текущий канал
    %i: Содержимое поля ввода
    %k: Ключ канала
    %K: Пароль сервера
    %n: Отправить команду прямо на сервер вместо поля ввода
    %o: Текущий пользователь
    %s<term>%: Задать разделитель ников в %u
    %u: Список выбранных ников

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
ru: Имя кнопки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
ru: Действие кнопки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
ru: Имя кнопки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
ru: Действие кнопки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
ru: Показывать быстрые кнопки, оперирующие с никами в их контекстных меню

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Behavior
ru: Поведение

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
ru: Уведомления

en: Chat Window
ru: Окно разговора

en: Nicklist Themes
ru: Темы списка пользователей

en: Colors
ru: Цвета

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Quick Buttons
ru: Быстрые кнопки

en: Tabs
ru: Вкладки

en: General Behavior
ru: Общее поведение

en: Connection
ru: Подключение

en:  line |  lines
ru[0]:  строка
ru[1]:  строки
ru[2]:  строк
ru[3]:  строка

en:  nick |  nicks
ru[0]:  ник
ru[1]:  ника
ru[2]:  ников
ru[3]:  ник

en: Nickname List
ru: Список пользователей

en: Command Aliases
ru: Псевдонимы команд

en: Auto Replace
ru: Автозамена

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
ru: Игнорирование

en: Logging
ru: Журналирование

en: Watched Nicknames
ru: Наблюдаемые ники

en: On Screen Display
ru: Индикатор

en: Launcher Entry
ru: Запись на панели запуска

en: Warning Dialogs
ru: Окна предупреждений

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
ru: Вид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
ru: Использовать цветной текст

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
ru: Использовать цветные светодиоды

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
ru: Параметры

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
ru: Если этот параметр включён, цвета, выбранные в разделе параметров «Подсветка», будут использоваться вместо цветов для «Использован текущий ник» и «Подсветка».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
ru: Использовать цвета как для подсвечиваемых сообщений

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
ru: Настройка вкладок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
ru: Положение:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
ru: Сверху

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
ru: Снизу

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
ru: Слева

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
ru: Показывать кнопки &закрытия вкладок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
ru: Показывать кнопку &закрытия на правой стороне вкладок

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
ru: Фокус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
ru: П&ереводить фокус на новые вкладки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
ru: Переводить фокус на новые р&азговоры

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
ru: Мышь

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
ru: &Щелчок по вкладке средней кнопкой мыши закрывает её

en: Select Theme Package
ru: Выберите тему

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
ru: Темы Konversation (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
ru: Неизвестная ошибка (0)

en: Failed to Download Theme
ru: Не удалось загрузить тему

en: Theme archive is invalid.
ru: Архив с темой содержит ошибки.

en: Cannot Install Theme
ru: Не удалось установить тему

en: Do you want to remove %1?
ru: Удалить %1?

en: Remove Theme
ru: Удалить тему

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
ru: Настройка темы

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
ru: &Загрузить новые темы...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
ru: &Установить из файла...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
ru: &Удалить тему

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
ru: Значок обычных пользователей

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
ru: Значок отсутствующих пользователей

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
ru: Значок пользователей с голосом

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
ru: Значок полуоператоров

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
ru: Значок операторов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
ru: Значок администраторов

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
ru: Значок владельцев

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
ru: Просмотр:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
ru: ... получено приглашение на канал

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
ru: ... при сохранении файла журнала будет сохранена только видимая его часть

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
ru: ... файл журнала будет удалён

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
ru: ... открыто окно личного разговора с пользователем, чей ник добавлен в список игнорирования

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
ru: ... происходит подключение к другому серверу в той же сети

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
ru: ... создаётся соединение с сетью, с которой уже есть соединение

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
ru: ... закрывается вкладка сервера

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
ru: ... закрывается вкладка канала

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
ru: ... закрывается вкладка личного разговора

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
ru: ... закрывается вкладка разговора DCC

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
ru: ... невозможно определить источник списка каналов из текущей вкладки

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
ru: ... скрывается строка меню

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
ru: ... список каналов может вызвать отключение от сервера в связи с большим размером загружаемых данных

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
ru: ... вставляется большой объём текста

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
ru: ... пользователь выходит из Konversation, используя значок в системном лотке

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
ru: ... ник добавляется в список игнорирования

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
ru: ... ник удаляется из списка игнорирования

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
ru: ... пользователь выходит из Konversation во время передачи файла через DCC

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
ru: ... некоторые символы в сообщении несовместимы с текущей кодировкой

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
ru: ... закрытие окна приводит к сворачиванию программы в системный лоток

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
ru: Показывать предупреждение, когда...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>
    Если наблюдение за пользователями включено, при их входе или выходе из сети появляются соответствующие уведомления.</p>
    <p>Также можно открыть окно <b>Наблюдаемые ники</b> для просмотра статуса наблюдаемых ников.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
ru: &Наблюдение за пользователями

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
ru: <qt>Если этот параметр включён, окно <b>Наблюдаемые ники</b> будет открываться при каждом запуске программы.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
ru: Показывать вкладку «На&блюдаемые ники» при запуске приложения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>По двойному щелчку по имени пользователя в окне <b>Наблюдаемые ники</b>
    эта команда будет помещена в <b>строку ввода</b> окна сервера.</p>
    <p>Доступны следующие переменные:</p><ul>
    <li>%u: имя пользователя.</li>
    <li>%K: пароль сервера.</li>
    <li>%n: отправить команду прямо на сервер вместо строки ввода.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
ru: Команда, &выполняемая по двойному щелчку по нику:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
ru: <qt>
    <p>По двойному щелчку по нику в окне <b>Наблюдаемые ники</b>
     эта команда будет помещена в <b>строку ввода</b> окна сервера.</p>
    <p>Доступны следующие символы:</p><ul>
    <li>%u: имя пользователя.</li>
    <li>%K: пароль сервера.</li>
    <li>%n: отправить команду прямо на сервер вместо строки ввода.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
ru: Статус пользователей со следующими никами будет проверяться с заданным интервалом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
ru: Интервал &обновления:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
ru: Сведения

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
ru: Соединение с сетью разорвано. Повторное подключение произойдёт, как только соединение восстановится.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
ru[0]: Попытка подключения к %2 (порт %3) через %1 секунду.
ru[1]: Попытка подключения к %2 (порт %3) через %1 секунды.
ru[2]: Попытка подключения к %2 (порт %3) через %1 секунд.
ru[3]: Попытка подключения к %2 (порт %3) через %1 секунду.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
ru[0]: Попытка переподключения к %2 (порт %3) через %1 секунду.
ru[1]: Попытка переподключения к %2 (порт %3) через %1 секунды.
ru[2]: Попытка переподключения к %2 (порт %3) через %1 секунд.
ru[3]: Попытка переподключения к %2 (порт %3) через %1 секунду.

en: Error
ru: Ошибка

en: Reconnection attempts exceeded.
ru: Число попыток переподключения исчерпано.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
ru: Уже имеется подключение к %1. Открыть другое соединение'?

en: Already connected to %1
ru: Уже имеется подключение к %1

en: Create connection
ru: Создать подключение

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
ru: В данный момент имеется подключение к %1 через «%2» (порт %3). Переключиться на «%4» (порт %5)?

en: Switch Server
ru: Переключить сервер

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
ru: Заполните поле <b>Ident</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
ru: Введите в соответствующем поле ваше <b>настоящее имя</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
ru: Укажите в соответствующем поле хотя бы один <b>ник</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
ru: <qt>Профиль «%1» не настроен:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
ru: Параметры профиля

en: Edit Identity...
ru: Изменить профиль...

en: Debug: %1
ru: Отладочное сообщение: %1

en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
ru: getNickname: сервер %1 не найден.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось отправить запрос DCC %1 через сервер IRC.

en: Awaiting acceptance by remote user...
ru: Ожидание подтверждения удалённым пользователем...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
ru: %1 (на %2) предлагает DCC %3

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
ru: Предложение DCC %1 от %2

en: Accept
ru: Принять

en: Reject
ru: Отклонить

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
ru: Вы отклонили предложение DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
ru: Запрос DCC %1 был отвергнут

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось отправить подтверждение обратного DCC %1 через сервер IRC.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
ru: Не удалось перенаправить порт %1. Отправка запроса DCC удалённому пользователю.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось отправить подтверждение обратного DCC %1 через сервер IRC.

en: Could not open a socket for listening: %1
ru: Не удалось открыть сокет для прослушивания: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
ru: Предлагается соединение DCC %1 с %2 через порт %3...

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
ru: Доска

[ctx: DCC extension]
en: Chat
ru: Чат

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
ru: Установка соединения DCC %1 с %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
ru: Установлено соединение для DCC %1 с %2.

en: Socket error: %1
ru: Ошибка сокетов: %1

en: Could not accept the client.
ru: Клиент не принят.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
ru: Установлено соединение для DCC %1 с %2.

en: Connection closed.
ru: Подключение закрыто.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
ru: Разговор DCC %1 с %2 на порте %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
ru: Разговор DCC %1 с %2 на %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
ru: Закрыть разговор DCC %1 с %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
ru: Закрыть разговор DCC %1

en: Talking to yourself
ru: Разговаривает с вами

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
ru: По умолчанию ( %1 )

en: Usage
ru: Использование

en: Usage: %1ME text
ru: Использование: %1ME текст

en: Unknown command.
ru: Неизвестная команда.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
ru: Получен неизвестный запрос CTCP-%1 от %2

en: No vacant port
ru: Нет свободного порта

en: Could not open a socket
ru: Не удалось открыть сокет

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
ru: Пассивная отправка

en: Open
ru: Выбор файла

en: Select Recipient
ru: Выберите получателя

en: Select nickname and close the window
ru: Выбрать ник и закрыть окно

en: Close the window without changes
ru: Закрыть окно без применения изменений

en: DCC Receive Question
ru: Получение по DCC

en: O&riginal Filename
ru: И&мя файла

en: Suggest &New Filename
ru: Предложить &новое имя

en: Use as new default download folder
ru: Использовать как папку для загрузки по умолчанию

en: &Resume
ru: &Продолжить

en: R&ename
ru: П&ереименовать

en: Status
ru: Состояние

en: Details
ru: Подробности

en: DCC Send
ru: Отправка DCC

en: DCC Receive
ru: Получение DCC

en:  (Reverse DCC)
ru:  (обратный DCC)

en: Unknown server
ru: Неизвестный сервер

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
ru: %1 на %2, %3 (порт %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
ru: %1 на %2

[ctx: %1=ownIP, %2=ownPort]
en: %1 (port %2)
ru: %1 (порт %2)

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
ru: Да, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
ru: Нет

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
ru: &lt; 1 с

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
ru: Имя файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
ru: Партнёр:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
ru: Сам:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
ru: Состояние:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
ru: Выполнение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
ru: Расположение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
ru: Текущая позиция:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
ru: Размер файла:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
ru: Продолжить:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
ru: Текущая скорость:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
ru: Средняя скорость:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
ru: Время передачи:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
ru: Оставшееся время:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
ru: Предложено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
ru: Начато:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
ru: Закончено:

en: File
ru: Файл

en: Partner
ru: Партнёр

en: Started At
ru: Начато

en: Progress
ru: Выполнение

en: Position
ru: Позиция

en: Speed
ru: Скорость

en: Sender Address
ru: Адрес отправителя

en: Remaining
ru: Осталось

en: %1/sec
ru: %1/c

en: Queued
ru: В очереди

en: Preparing
ru: Подготовка

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
ru: Ожидание

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
ru: Подключение

en: Receiving
ru: Получение

en: Sending
ru: Отправка

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
ru: Завершено

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
ru: Ошибка

en: Aborted
ru: Отменено

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
ru: В очереди — вы должны принять или отклонить передачу

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
ru: Подготовка — проверка наличия файлов, доступных для возобновления передачи

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
ru: Подготовка — получение информации о передаче

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
ru: Ожидание — партнёр должен принять или отклонить передачу

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
ru: Подключение — подключение к партнёру

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
ru: Получение — получение данных от партнёра

en: Sending - Transfer is sending data to partner
ru: Отправка — отправка данных партнёру

en: Done - Transfer has completed successfully
ru: Завершено — передача успешно завершена

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
ru: Ошибка — передача не удалась по неизвестной причине

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
ru: Ошибка — передача не удалась. Причина: «%1»

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
ru: Отменено — передача отменена пользователем

en: Incoming Transfers
ru: Входящие передачи

en: Outgoing Transfers
ru: Исходящие передачи

en: DCC Status
ru: Состояние DCC

en: &Select All Items
ru: &Выделить все

en: S&elect All Completed Items
ru: &Выделить завершённые передачи

en: &Accept
ru: &Принять

en: Start receiving
ru: Получить

en: A&bort
ru: П&рекратить

en: Abort the transfer(s)
ru: Отменить передачи

en: Resend
ru: Переслать

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
ru: &Очистить

en: Clear all selected Items
ru: Очистить все выделенные передачи

en: Clear Completed
ru: Очистить завершённые

en: Clear Completed Items
ru: Очистить завершённые передачи

en: &Open File
ru: &Открыть файл

en: Run the file
ru: Выполнить файл

en: Open Location
ru: Отрыть расположение

en: Open the file location
ru: Открыть расположение файла

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
ru[0]: Выбран %1 файл для запуска. Продолжить?
ru[1]: Выбраны %1 файла для запуска. Продолжить?
ru[2]: Выбраны %1 файлов для запуска. Продолжить?
ru[3]: Выбран %1 файл для запуска. Продолжить?

[ctx: @action:button]
en: Execute %1 File | Execute %1 Files
ru[0]: Запуск %1 файла
ru[1]: Запуск %1 файлов
ru[2]: Запуск %1 файлов
ru[3]: Запуск %1 файла

en: The admin has restricted the right to receive files
ru: Администратор запретил получать файлы

en: Invalid sender address (%1)
ru: Неверный адрес отправителя (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
ru: Невозможно открыть доступ (размер равен нулю)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
ru: <b>Не удалось создать папку.</b><br/>Папка: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
ru: <b>Файл используется другой передачей.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
ru: Не удалось создать экземпляр KIO

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
ru[0]: <b>Неполный файл уже существует.</b><br/>%2<br/>Размер: %1 байт<br/>
ru[1]: <b>Неполный файл уже существует.</b><br/>%2<br/>Размер: %1 байта<br/>
ru[2]: <b>Неполный файл уже существует.</b><br/>%2<br/>Размер: %1 байтов<br/>
ru[3]: <b>Неполный файл уже существует.</b><br/>%2<br/>Размер: %1 байт<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
ru: <b>Файл уже существует.</b><br/>%1 (%2)<br/>Размер принимаемого файла %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
ru: <b>Не удалось открыть файл.<br/>Ошибка: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось отправить подтверждение обратной передачи DCC через сервер IRC.

en: Waiting for connection
ru: Ожидание соединения

en: Waiting for remote host's acceptance
ru: Ожидание принятия удалённым пользователем

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось отправить запрос возобновления получения файла посредством DCC через сервер IRC.

en: Unexpected response from remote host
ru: Неожиданный ответ от удалённого компьютера

en: Could not accept the connection (socket error).
ru: Не удалось принять соединение (ошибка сокета).

en: Transfer error
ru: Ошибка передачи

en: KIO error: %1
ru: Ошибка KIO: %1

en: Timed out
ru: Время ожидания истекло

en: The admin has restricted the right to send files
ru: Администратор запретил передавать файлы

en: The url "%1" does not exist
ru: Адрес «%1» не существует

en: Enter Filename
ru: Введите имя файла

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
ru: <qt>Файл, отправляемый <i>%1</i>, не имеет имени.<br/>Введите имя файла, которое будет показано у получателя, или отмените передачу DCC.</qt>

en: unknown
ru: неизвестно

en: No filename was given
ru: Не передано имя файла

en: Could not retrieve "%1"
ru: Не удалось получить «%1».

en: Unable to send a 0 byte file.
ru: Нельзя отправить файл нулевого размера.

en: DCC SEND request was rejected
ru: Запрос отправки через DCC отвергнут пользователем

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
ru: Не удалось передать запрос отправки файла посредством DCC через сервер IRC.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
ru: Операция успешна. Никогда не должно появляться в сообщении об ошибке.

en: Could not read from file "%1".
ru: Не удалось произвести чтение из файла «%1».

en: Could not write to file "%1".
ru: Не удалось произвести запись в файл «%1».

en: A fatal unrecoverable error occurred.
ru: Возникла неисправимая ошибка.

en: Could not open file "%1".
ru: Не удалось открыть файл «%1».

en: The operation was unexpectedly aborted.
ru: Операция была неожиданно прервана.

en: The operation timed out.
ru: Время ожидания завершения операции истекло.

en: An unspecified error happened on close.
ru: При закрытии произошла неизвестная ошибка.

en: Unknown error. Code %1
ru: Неизвестная ошибка. Код %1

en: Columns
ru: Столбцы

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
ru: Выбор шрифта доски

en: Clear Image
ru: Очистить изображение

en: Save As...
ru: Сохранить как...

en: Freehand Drawing
ru: Кисть

en: Draw a straight line
ru: Нарисовать прямую

en: Draw a rectangle
ru: Нарисовать прямоугольник

en: Draw an ellipse
ru: Нарисовать эллипс

en: Draw text
ru: Вставить текст

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
ru: Выделение

en: Eraser
ru: Ластик

en: Fill a contiguous area with the foreground color
ru: Залить замкнутую область основным цветом

en: Draw an arrow
ru: Нарисовать стрелку

en: Select a color from the image
ru: Выбрать цвет из изображения

en: Save Image
ru: Сохранить изображение

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
ru: Изображения (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
ru: Профили

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
ru: Это список ваших ников. Ник — это имя, под которым вы будете известны. Вы можете выбрать себе любой ник. Первый символ ника должен быть буквой.
    
    Ваш ник должен быть уникальным в IRC-сети. Выбранное вами имя может быть отклонено сервером, если его уже использует кто-то ещё. Введите альтернативные ники (если основной ник будет отклонён сервером, один из них будет использоваться вместо него).

[ctx: Cert = Certificate]
en: SASL EXTERNAL (Cert)
ru: SASL EXTERNAL (сертификат)

en: Standard NickServ
ru: Стандартный NickServ

en: Server Password
ru: Пароль сервера

en: SSL Client Certificate
ru: Клиентский сертификат SSL

en:  minute |  minutes
ru[0]:  минута
ru[1]:  минуты
ru[2]:  минут
ru[3]:  минута

en: Change identity information
ru: Изменить профиль

en: Discards all changes made
ru: Отменить все сделанные изменения

en: Add Identity
ru: Добавить профиль

en: Identity name:
ru: Имя профиля:

en: You need to give the identity a name.
ru: Укажите имя профиля.

en: Rename Identity
ru: Переименовать профиль

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
ru: Этот профиль сейчас используется. Если его удалить, всё, что его использует, перейдёт на профиль по умолчанию. Продолжить?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
ru: Удалить всю информацию этого профиля?

en: Delete Identity
ru: Удалить профиль

en: Duplicate Identity
ru: Создать копию профиля

en: You must add at least one nick to the identity.
ru: Необходимо указать хотя бы один ник для профиля.

en: Nicks must not contain spaces.
ru: Ник не должен содержать пробелов.

en: Please enter a real name.
ru: Введите настоящее имя.

en: Ident must not contain spaces.
ru: Название профиля не должно содержать пробелов.

en: NickServ may not function with auto join;  SASL is recommended.
ru: При автоматическом входе на каналы NickServ может не работать; рекомендуется использовать SASL.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
ru: Введённый здесь пароль переопределит тот, что задан в параметрах сервера.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
ru: (необязательно)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
ru: Проверка подлинности по сертификату требует включения SSL для данного подключения, вне зависимости от параметров сервера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
ru: &Профиль:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
ru: Добавить

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
ru: Создать копию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
ru: Переименовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
ru: &Настоящее имя:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
ru: Введите своё реальное имя. IRC не предполагает, что вы будете скрываться от ваших друзей или врагов. Имейте это в виду, если собираетесь совершать злодеяния. Выдуманное имя может, например, скрыть ваш пол от кого-то, но ваш компьютер можно отследить и на полную анонимность рассчитывать не следует.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
ru: Ник

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
ru: Автоматическая идентификация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
ru: Слу&жба:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
ru: Имя службы: это может быть <b><i>nickserv</i></b> или зависящее от сети имя (например, <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
ru: Команда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
ru: Имя пользователя:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
ru: Па&роль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
ru: Файл PEM:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
ru: Отсутствие

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
ru: Если этот флажок установлен, при переходе в режим <b>Отсутствую</b> в канале будет выведена линия, отмечающая момент вашего ухода. Другие пользователи IRC не увидят эту линию.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
ru: Отмечать последнюю позицию в окнах чата при уходе

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
ru: Сообщение об отсутствии по умолчанию:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
ru: Текст, который здесь введён, используется как сообщение об отсутствии, когда не указан аргумент команды <b>/away</b> или <b>/aaway</b>, а также когда активирована команда «Глобальное отсутствие».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
ru: Ник во время отсутствия:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
ru: Введите ник, указывающий на ваше отсутствие. При выполнении команды <b>/away msg</b> на любом канале с данным профилем Konversation автоматически сменит ваш ник на ник во время отсутствия. Другие пользователи смогут видеть, что вы не у компьютера. При выполнении <b>/away</b> на канале, в котором у вас установлен статус «Отсутствую», Konversation автоматически сменит ваш ник на обычный. Если не требуется автоматически менять ник на время отсутствия, оставьте это поле пустым.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
ru: Если этот флажок установлен, все соединения, использующие этот профиль, получат статус «Отошёл» при запуске экранной заставки или через определённый промежуток времени, если пользователь не активен.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
ru: Автоотсутствие

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
ru: Установить режим отсутствия после

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
ru: при отсутствии активности пользователя

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
ru: Если этот флажок установлен, для всех соединений, использующих этот профиль, будет отменён статус «Отошёл» при остановке хранителя экрана или возобновлении активности пользователя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
ru: Автоматически возвращаться при активности

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
ru: Если этот флажок установлен, Konversation будет автоматически отправлять сообщение об отсутствии на все каналы, на которых вы находитесь с данным профилем. <b>%s</b> будет заменено сообщением об отсутствии. Когда вы вернётесь, будет запущена команда при возвращении. <b>%t</b> в команде будет заменено на длительность периода вашего отсутствия.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
ru: Команды при отсутствии

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
ru: Команда при отсутствии:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
ru: Команда при возвращении:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
ru: &Предварительная команда:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
ru: Команда, которая будет выполняться перед подключением к серверу<br>Если в вашем профиле задано несколько серверов, она будет выполнена для каждого из них

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
ru: &Кодировка:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
ru: Здесь можно выбрать кодировку, в которой будут отправляться вводимые вами данные. Это также влияет на показ сообщений. При первом запуске Konversation автоматически получает этот параметр от операционной системы. Если сообщения от других пользователей отображаются некорректно, попробуйте изменить этот параметр.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
ru: И&дентификация клиента (Ident):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
ru: При подключении многие серверы запрашивают от вашего компьютера IDENT. Если на вашем компьютере не запущен сервер IDENT, указанный здесь ответ будет отправлен с помощью Konversation. Пробелы не разрешены.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
ru: Причина &выхода:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
ru: Это сообщение будет показано другим пользователям при выходе с сервера.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
ru: Работа программы Konversation прекращена.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
ru: Причина &покидания:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
ru: Это сообщение отправляется в канал, когда вы его покидаете.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
ru: Причина в&ыкидывания (kick):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
ru: Это сообщение отправляется в канал, если вас выкидывают с него (обычно это делает оператор IRC).

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
ru: Пользователь вышел.

en: Edit Channel Settings
ru: Настроить параметры канала

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
ru: <qt><p>У каждого канала IRC есть своя тема — сообщение, которые все могут видеть.</p><p>Если вы имеете статус оператора или не был установлен режим канала <em>«T»</em>, вы можете изменить тему, нажав кнопку «Настроить параметры канала» (она расположена слева от темы). В том же диалоговом окне можно просмотреть предыдущие темы.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
ru: Максимальное количество пользователей на канале

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
ru: <qt><p>Это лимит пользователей канала — максимальное число пользователей, которые могут быть на канале одновременно.  Если вы оператор, то можете установить этот параметр.  Режим канала <b>T</b>opic (тема) будет автоматически установлен, если установлен этот параметр.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
ru: <qt><p>Ваш текущий ник, а также его варианты. Если вы введёте другой ник, серверу IRC будет отправлен запрос на его смену. Если сервер позволит произвести смену, ваш ник изменится. При ручном вводе ника нужно нажать клавишу «Enter».</p><p>Альтернативные варианты вашего ника можно изменить с помощью пункта <em>Профили</em> меню <em>Настройка</em>.</p></qt>

en: Completion
ru: Дополнение

en: Possible completions: %1.
ru: Варианты: %1.

en: Channel Password
ru: Пароль канала

en: Channel User Limit
ru: Лимит пользователей канала

en: Enter the new user limit for the channel:
ru: Новый лимит пользователей на канале:

en: Nick
ru: Ник

en: You are now known as %1.
ru: Вы изменили имя на %1.

en: %1 is now known as %2.
ru: %1 меняет имя на %2.

[ctx: Message type]
en: Join
ru: Вход

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
ru: Вы (%1) зашли на канал %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
ru: %1 (%2) входит на этот канал.

[ctx: Message type]
en: Quit
ru: Выход

en: You (%1) have left this server.
ru: Вы (%1) вышли с этого сервера.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
ru: Вы (%1) вышли с этого сервера (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
ru: Покидание

en: You have left channel %1.
ru: Вы покинули канал %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
ru: Вы (%1) покинули канал %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
ru: %1 (%2) выходит с этого сервера.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
ru: %1 (%2) выходит с этого сервера (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
ru: %1 (%2) покидает этот канал.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
ru: %1 (%2) покидает этот канал (%3).

en: Kick
ru: Выкинуть

en: You have kicked yourself from channel %1.
ru: Вы выкинули себя с канала %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
ru: Вы выкинули себя с канала %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
ru: %2 выкидывает вас с канала %1.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
ru: %2 выкидывает вас с канала %1 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
ru: Вы выкинули %1 с канала.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
ru: Вы выкинули %1 с канала (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
ru: %2 выкидывает %1 с канала.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
ru: %2 выкидывает %1 с канала (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
ru[0]: %1 пользователь
ru[1]: %1 пользователя
ru[2]: %1 пользователей
ru[3]: %1 пользователь

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
ru[0]:  (%1 оператор)
ru[1]:  (%1 оператора)
ru[2]:  (%1 операторов)
ru[3]:  (%1 оператор)

en: Topic
ru: Тема

en: The channel topic is "%1".
ru: Тема на канале: «%1».

en: You set the channel topic to "%1".
ru: Вы сменили тему на канале на «%1».

en: %1 sets the channel topic to "%2".
ru: %1 меняет тему на канале на «%2».

en: You set a quiet on %1.
ru: Вы заглушили %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
ru: %1 заглушает %2.

en: You remove the quiet on %1.
ru: Вы сняли заглушку с участника %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
ru: %1 снимает заглушку с %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
ru: Вы дали себе права владельца канала.

en: You give channel owner privileges to %1.
ru: Вы дали %1 права владельца канала.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
ru: %1 даёт вам права владельца канала.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
ru: %1 даёт %2 права владельца канала.

en: You take channel owner privileges from yourself.
ru: Вы отобрали у себя права владельца канала.

en: You take channel owner privileges from %1.
ru: Вы отобрали у %1 права владельца канала.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
ru: %1 отбирает у вас права владельца канала.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
ru: %1 отбирает у %2 права владельца канала.

en: You give channel admin privileges to yourself.
ru: Вы дали себе права администратора канала.

en: You give channel admin privileges to %1.
ru: Вы дали %1 права администратора канала.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
ru: %1 даёт вам права администратора канала.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
ru: %1 даёт %2 права администратора канала.

en: You take channel admin privileges from yourself.
ru: Вы отобрали у себя права администратора канала.

en: You take channel admin privileges from %1.
ru: Вы отобрали у %1 права администратора канала.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
ru: %1 отбирает у вас права администратора канала.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
ru: %1 отбирает у %2 права администратора канала.

en: You give channel operator privileges to yourself.
ru: Вы дали себе права оператора канала.

en: You give channel operator privileges to %1.
ru: Вы дали %1 права оператора канала.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
ru: %1 даёт вам права оператора канала.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
ru: %1 даёт %2 права оператора канала.

en: You take channel operator privileges from yourself.
ru: Вы отобрали у себя права оператора канала.

en: You take channel operator privileges from %1.
ru: Вы отобрали у %1 права оператора канала.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
ru: %1 отбирает у вас права оператора канала.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
ru: %1 отбирает у %2 права оператора канала.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
ru: Вы дали себе права полуоператора канала.

en: You give channel halfop privileges to %1.
ru: Вы дали %1 права полуоператора канала.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
ru: %1 даёт вам права полуоператора канала.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
ru: %1 даёт %2 права полуоператора канала.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
ru: Вы отобрали у себя права полуоператора канала.

en: You take channel halfop privileges from %1.
ru: Вы отобрали у %1 права полуоператора канала.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
ru: %1 отбирает у вас права полуоператора канала.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
ru: %1 отбирает у %2 права полуоператора канала.

en: You give yourself permission to talk.
ru: Вы дали себе право голоса.

en: You give %1 permission to talk.
ru: Вы дали %1 право голоса.

en: %1 gives you permission to talk.
ru: %1 даёт вам право голоса.

en: %1 gives %2 permission to talk.
ru: %1 даёт %2 право голоса.

en: You take the permission to talk from yourself.
ru: Вы отобрали у себя право голоса.

en: You take the permission to talk from %1.
ru: Вы отобрали у %1 право голоса.

en: %1 takes the permission to talk from you.
ru: %1 отбирает у вас право голоса.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
ru: %1 отбирает у %2 право голоса.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
ru: Вы установили режим канала «цвета запрещены».

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
ru: %1 устанавливает режим канала «цвета запрещены».

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
ru: Вы установили режим канала «цвета разрешены».

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
ru: %1 устанавливает режим канала «цвета разрешены».

en: You set the channel mode to 'invite only'.
ru: Вы установили режим канала «только по приглашению».

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
ru: %1 устанавливает режим канала «только по приглашению».

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
ru: Вы отключили режим канала «только по приглашению».

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
ru: %1 отключает режим канала «только по приглашению».

en: You set the channel mode to 'moderated'.
ru: Вы установили режим канала «модерируемый».

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
ru: %1 устанавливает режим канала «модерируемый».

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
ru: Вы установили режим канала «не модерируемый».

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
ru: %1 устанавливает режим канала «не модерируемый».

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
ru: Вы установили режим канала «без сообщений извне».

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
ru: %1 устанавливает режим канала «без сообщений извне».

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
ru: Вы установили режим канала «разрешить сообщения извне».

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
ru: %1 устанавливает режим канала «разрешить сообщения извне».

en: You set the channel mode to 'private'.
ru: Вы установили режим канала «частный».

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
ru: %1 устанавливает режим канала «частный».

en: You set the channel mode to 'public'.
ru: Вы установили режим канала «общий».

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
ru: %1 устанавливает режим канала «общий».

en: You set the channel mode to 'secret'.
ru: Вы установили режим канала «секретный».

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
ru: %1 устанавливает режим канала «секретный».

en: You set the channel mode to 'visible'.
ru: Вы установили режим канала «видимый».

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
ru: %1 устанавливает режим канала «видимый».

en: You switch on 'topic protection'.
ru: Вы включили защиту темы.

en: %1 switches on 'topic protection'.
ru: %1 включает защиту темы.

en: You switch off 'topic protection'.
ru: Вы отключили защиту темы.

en: %1 switches off 'topic protection'.
ru: %1 отключает защиту темы.

en: You set the channel key to '%1'.
ru: Вы поменяли ключ канала на «%1».

en: %1 sets the channel key to '%2'.
ru: %1 меняет ключ канала на «%2».

en: You remove the channel key.
ru: Вы убрали ключ канала.

en: %1 removes the channel key.
ru: %1 убирает ключ канала.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
ru[0]: Вы установили лимит пользователей на канале: %1 пользователь.
ru[1]: Вы установили лимит пользователей на канале: %1 пользователя.
ru[2]: Вы установили лимит пользователей на канале: %1 пользователей.
ru[3]: Вы установили лимит пользователей на канале: %1 пользователь.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
ru[0]: %2 устанавливает лимит пользователей на канале: %1 пользователь.
ru[1]: %2 устанавливает лимит пользователей на канале: %1 пользователя.
ru[2]: %2 устанавливает лимит пользователей на канале: %1 пользователей.
ru[3]: %2 устанавливает лимит пользователей на канале: %1 пользователь.

en: You remove the channel limit.
ru: Вы убрали лимит пользователей.

en: %1 removes the channel limit.
ru: %1 убирает лимит пользователей.

en: You set a ban on %1.
ru: Вы забанили %1.

en: %1 sets a ban on %2.
ru: %1 банит %2.

en: You remove the ban on %1.
ru: Вы отменили бан %1.

en: %1 removes the ban on %2.
ru: %1 отменяет бан %2.

en: You set a ban exception on %1.
ru: Вы поставили исключение бана на %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
ru: %1 ставит исключение бана на %2.

en: You remove the ban exception on %1.
ru: Вы убрали исключение бана на %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
ru: %1 убирает исключение бана на %2.

en: You set invitation mask %1.
ru: Вы поставили маску приглашения %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
ru: %1 ставит маску приглашения %2.

en: You remove the invitation mask %1.
ru: Вы убрали маску приглашения %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
ru: %1 убирает маску приглашения %2.

en: You set the channel mode '%1'.
ru: Вы установили режим канала «%1».

en: %1 sets the channel mode '%2'.
ru: %1 устанавливает режим канала «%2».

en: You set channel mode +%1
ru: Вы установили режим канала +%1

en: %1 sets channel mode +%2
ru: %1 устанавливает режим канала +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
ru: Вы убрали режим канала «%1».

en: %1 removes the channel mode '%2'.
ru: %1 убирает режим канала «%2».

en: You set channel mode -%1
ru: Вы установили режим канала -%1

en: %1 sets channel mode -%2
ru: %1 устанавливает режим канала -%2

en: You have to be an operator to change this.
ru: Для выполнения действия требуются права оператора.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
ru: Тема может быть изменена только операторами канала.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
ru: Без сообщений в канал от пользователей извне. %1

en: Secret channel.  %1
ru: Секретный канал. %1

en: Invite only channel.  %1
ru: Канал только по приглашениям.  %1

en: Private channel.  %1
ru: Частный канал.  %1

en: Moderated channel.  %1
ru: Модерируемый канал. %1

en: Protect channel with a password.
ru: Защитить канал паролем.

en: Set user limit to channel.
ru: Установить лимит пользователей на канале.

en: Do you want to leave %1?
ru: Покинуть %1?

en: Leave Channel
ru: Покинуть канал

en: Leave
ru: Покинуть

en: Identity Default ( %1 )
ru: Умолчание профиля ( %1 )

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
ru: Паро&ль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
ru: &Канал:

en: Channel Name
ru: Имя канала

en: Users
ru: Пользователи

en: Channel Topic
ru: Тема канала

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
ru: Список каналов

[ctx: save list]
en: Save &List...
ru: Со&хранить список...

en: Click here to save the channel list.
ru: Щёлкните для сохранения списка каналов.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
ru: &Обновить список

en: Click here to refresh the channel list.
ru: Щёлкните для обновления списка каналов.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
ru: &Зайти на канал

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
ru: Нажмите здесь для входа на канал. Для него откроется новая вкладка.

en: Refreshing.
ru: Обновление...

en: Channels: %1 (%2 shown)
ru: Каналов: %1 (показано: %2)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
ru:  Неуникальных пользователей: %1 (показано: %2)

en: Save Channel List
ru: Сохранение списка каналов

en: Konversation Channel List: %1 - %2
ru: Сгенерированный Konversation список каналов IRC: %1, %2

en: Join Channel
ru: Зайти на канал

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Channel List for %1
ru: Список каналов для %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
ru: М&аксимум пользователей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
ru: &Минимум пользователей:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
ru: Здесь показывается фильтрованный список каналов. Учтите, что если вы не используете регулярные выражения, Konversation покажет все каналы, содержащие в названии введённую строку фильтра. Название канала не обязательно начинается с введённой вами строки.\n\nВыберите канал, на который вы хотите войти, щёлкнув по нему. Чтобы получить список всех веб-адресов, упомянутых в теме канала, щёлкните по нему правой кнопкой.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
ru: &Канал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
ru: &Тема

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
ru: Введите строку для фильтрации здесь.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
ru: Поиск

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
ru: &Регулярное выражение

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
ru: Вы можете ограничить список каналов введением минимального количества пользователей. Выбор значения «Без ограничений» снимает ограничение.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
ru: Без ограничений

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
ru: Вы можете ограничить список каналов введением максимального количества пользователей. Выбор значения «Без ограничений» снимает ограничение.

en: Operator
ru: Оператор

en: Admin
ru: Администратор

en: Owner
ru: Владелец

en: Half-operator
ru: Полуоператор

en: Has voice
ru: С правом голоса

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
ru: Получен запрос CTCP-PING от %1 на канале %2, отправляется ответ.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
ru: Получен запрос CTCP-%1 от %2, отправляется ответ.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
ru: Получен запрос версии от %1 на канале %2.

en: Received Version request from %1.
ru: Получен запрос версии от %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC SEND от %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC ACCEPT от %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC RESUME от %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC CHAT от %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
ru: Получена неизвестная команда DCC %1 от %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
ru: Получен неизвестный запрос CTCP-%1 от %2 на канале %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
ru: Получен неизвестный запрос CTCP-%1 от %2.

en: -%1 to %2- %3
ru: -%1 к %2- %3

en: second | seconds
ru[0]: секунда
ru[1]: секунды
ru[2]: секунд
ru[3]: секунда

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
ru: Получен ответ CTCP-PING от %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
ru: Получен ответ CTCP-%1 от %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
ru: Получен DH1080_INIT от %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
ru: Получен DH1080_FINISH от %1

en: %1 invited you to channel %2.
ru: %1 приглашает вас на канал %2.

en: Capabilities
ru: Возможности

en: You have set personal modes: %1
ru: Установлен персональный режим: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
ru: %1 изменил наш персональный режим: %2

en: %1 sets mode: %2
ru: %1 устанавливает режим: %2

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
ru: Сервер %1 (версия %2), режимы пользователей: %3, режимы каналов: %4

en: Support
ru: Поддержка

en: Your personal modes are:
ru: Ваш персональный режим:

en: Channel modes:
ru: Режимы канала:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
ru[0]: ограничено %1 пользователем
ru[1]: ограничено %1 пользователями
ru[2]: ограничено %1 пользователями
ru[3]: ограничено %1 пользователем

en: URL
ru: URL-адрес

en: Channel URL: %1
ru: Адрес канала: %1

en: Created
ru: Создан

en: This channel was created on %1.
ru: Этот канал был создан %1.

en: %1 is logged in as %2.
ru: %1 вошёл как %2.

en: Names
ru: Имена

en: End of NAMES list.
ru: Конец списка имён.

en: TOPIC
ru: ТЕМА

en: The channel %1 has no topic set.
ru: Тема на канале %1 отсутствует.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
ru: Тема на канале %1: «%2»

en: The topic was set by %1 on %2.
ru: Тема была задана %1 в %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
ru: Тема канала %1 была задана %2 в %3.

en: %1 is actually using the host %2.
ru: %1 на самом деле использует компьютер %2.

en: %1: No such nick/channel.
ru: %1: нет такого пользователя/канала.

en: No such nick: %1.
ru: Нет такого пользователя: %1.

en: %1: No such channel.
ru: %1: нет такого канала.

en: Nickname already in use, try a different one.
ru: Ник уже занят, попробуйте другой.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
ru: Ник «%1» уже используется, но до того, как вы успели ответить, произошла ошибка соединения.

en: Nickname already in use. Trying %1.
ru: Ник уже занят. Пробуется «%1».

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
ru: Недопустимый ник. Будет использоваться %1.

en: You are not on %1.
ru: Вы не вошли на %1.

en: Message of the day:
ru: Сообщение дня:

en: End of message of the day
ru: Конец сообщения дня.

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
ru: Для выполнения действия требуются права оператора на %1.

en: You are now an IRC operator on this server.
ru: Вы стали оператором IRC на данном сервере.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
ru: Теперь вы скрываетесь под именем «%1» (определённым сервером).

en: Current users on the network: %1
ru: Пользователи в сети: %1

en: Current users on %1: %2.
ru: Пользователи в %1: %2.

en: Away
ru: Отсутствует

en: %1 is away: %2
ru: %1 отсутствует: %2

en: You invited %1 to channel %2.
ru: Вы пригласили %1 на канал %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
ru: %1 — %2&#64;%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
ru: Определено %1 (%2) на адресе %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
ru: Невозможно определить адрес для %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
ru: %1 идентифицирован.

en: %1 is using a secure connection.
ru: %1 использует защищённое соединение.

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
ru: %1 %2&#64;%3 (%4)%5

en:  (Away)
ru:  (отсутствует)

en: End of /WHO list for %1
ru: Конец информации о пользователе %1

en: %1 is a user on channels: %2
ru: %1 находится на каналах: %2

en: %1 has voice on channels: %2
ru: %1 имеет право голоса на каналах: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
ru: %1 является полуоператором на каналах: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
ru: %1 является оператором на каналах: %2

en: %1 is owner of channels: %2
ru: %1 является владельцем каналов: %2

en: %1 is admin on channels: %2
ru: %1 является администратором каналов: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
ru: %1 на связи через %2 (%3).

en: %1 is available for help.
ru: %1 доступен для помощи.

en: %1 is an IRC Operator.
ru: %1 является оператором IRC.

en: 1 day | %1 days
ru[0]: %1 день
ru[1]: %1 дня
ru[2]: %1 дней
ru[3]: %1 день

en: 1 hour | %1 hours
ru[0]: %1 час
ru[1]: %1 часа
ru[2]: %1 часов
ru[3]: %1 час

en: 1 minute | %1 minutes
ru[0]: %1 минута
ru[1]: %1 минуты
ru[2]: %1 минут
ru[3]: %1 минута

en: 1 second | %1 seconds
ru[0]: %1 секунда
ru[1]: %1 секунды
ru[2]: %1 секунд
ru[3]: %1 секунда

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
ru: %1 бездействует %2, %3, %4 и %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
ru: %1 бездействует %2, %3 и %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
ru: %1 бездействует %2 и %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
ru[0]: %2 бездействует %1 секунду.
ru[1]: %2 бездействует %1 секунды.
ru[2]: %2 бездействует %1 секунд.
ru[3]: %2 бездействует %1 секунду.

en: %1 has been online since %2.
ru: %1 в сети с %2.

en: End of WHOIS list.
ru: Конец информации о пользователе.

en: Userhost
ru: Компьютер пользователя

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
ru: %1%2 это %3%4.

en:  (IRC Operator)
ru:  (оператор IRC)

en:  (away)
ru:  (отсутствует)

en: List
ru: Список

en: List of channels:
ru: Список каналов:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
ru[0]: %2 (%1 пользователь): %3
ru[1]: %2 (%1 пользователя): %3
ru[2]: %2 (%1 пользователей): %3
ru[3]: %2 (%1 пользователь): %3

en: End of channel list.
ru: Конец списка каналов.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
ru: (неизвестный)

en: BanList:%1
ru: Список бана:%1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
ru: %1 установлен %2 на %3

en: End of Ban List.
ru: Конец списка бана.

en: No such server: %1.
ru: Сервер %1 не найден.

en: %1 is currently unavailable.
ru: %1 недоступен.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
ru: Ник «%1» недоступен. Пробуется «%2».

en: %1: Unknown command.
ru: %1: неизвестная команда.

en: Not registered.
ru: Не зарегистрирован.

en: %1: This command requires more parameters.
ru: %1: недостаточно параметров.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
ru: Невозможно присоединиться к %1: канал защищён паролем. Пароль неверный или не указан.

en: You are now logged in as %1.
ru: Вы вошли под именем %1.

en: SASL authentication successful.
ru: Проверка SASL прошла успешно.

en: SASL authentication attempt failed.
ru: Проверка SASL завершилась неудачей.

en: SASL authentication aborted.
ru: Проверка SASL прервана.

en: Channel Invites
ru: Приглашения на каналы

en: Join
ru: Зайти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
ru: Вы получили приглашения на следующие каналы. Выберите каналы, к которым следует присоединиться:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
ru: Всегда спрашивать

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
ru: Всегда присоединяться

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
ru: Всегда игнорировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
ru: В дальнейшем:

en: Are you sure you want to remove this channel from your history?
ru: Удалить этот канал из журнала?

en: Remove channel
ru: Удалить канал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
ru: Подключение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
ru: П&ароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
ru: Маска клиента:

en: Away&nbsp;Message:
ru: Сообщение&nbsp;статуса&nbsp;«Отсутствует»:

en: (unknown)
ru: (неизвестный)

en: Online&nbsp;Since:
ru: В&nbsp;сети&nbsp;с:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th>%2</th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th>%3</th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th>%4</th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th>%5</th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th>%6</th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th>%7</th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
ru: <qt><p>Показывает всех участников канала. Указывается ник каждого участника, а также изображение, показывающее его статус.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>Участник имеет права администратора.</td></tr><tr><th>%2</th><td>Участник является владельцем канала.</td></tr><tr><th>%3</th><td>Участник является оператором канала.</td></tr><tr><th>%4</th><td>Участник является полуоператором канала.</td></tr><tr><th>%5</th><td>Участник имеет право голоса и, следовательно, может говорить в модерируемом канале.</td></tr><tr><th>%6</th><td>Участник без специальных полномочий.</td></tr><tr><th>%7</th><td>Это изображение, наложенное на любое из вышеприведённых, показывает, что в данный момент участник отсутствует.</td></tr></table><p>Значения статусов администратора, владельца и полуоператора могут быть разными на разных серверах IRC.</p><p>Наведите курсор на один из ников, чтобы просмотреть его статус. Более подробные сведения доступны в руководстве пользователя Konversation.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
ru: Наблюдаемые доступные пользователи

en: &Add Nickname...
ru: &Добавить ник...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
ru: Щёлкните, чтобы добавить ник в список, выводимый в этом окне.

en: &Remove Nickname
ru: &Удалить ник

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
ru: Щёлкните, чтобы удалить ник из списка, выводимого в этом окне.

en: Open &Query
ru: Открыть окно &личного разговора

en: &Join Channel
ru: &Зайти на канал

en: Network/Nickname/Channel
ru: Сеть/Ник/Канал

en: Additional Information
ru: Дополнительные сведения

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
ru: <p>Это все ники из вашего списка наблюдаемых ников, находящиеся на серверах. </p><p>В столбце <b>Дополнительные сведения</b> показана информация о каждом нике.</p><p>Под каждым ником показаны каналы, на которых он присутствует.</p><p>Ники с пометкой <b>Не в сети</b> не подключены ни к одному серверу сети.</p><p>Чтобы выполнить дополнительные действия с ником, щёлкните по нему правой кнопкой мыши.</p>

en:  online via %1
ru:  на связи через %1

en:  since %1
ru:  с %1

en:  Voice
ru:  Голос

en:  HalfOp
ru:  Полуоператор

en:  Operator
ru:  Оператор

en:  Owner
ru:  Владелец

en:  Admin
ru:  Администратор

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
ru: Сообщение, которое вы хотите передать, содержит символы, не существующие в текущей кодировке. Если вы решите продолжить отправку, эти символы будут заменены на знак «?».

en: Encoding Conflict Warning
ru: Предупреждение о конфликте кодировок

en: Raw
ru: Без обработки

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
ru: Использование: %1JOIN <канал> [пароль]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
ru: Использование: %1KICK <ник> [причина]

en: %1KICK only works from within channels.
ru: %1KICK работает только на канале.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
ru: %1PART и %1LEAVE без параметров работает только на канале или при личном сообщении.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
ru: %1PART без имени канала работает только на канале.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
ru: %1TOPIC без параметров работает только на канале.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
ru: %1TOPIC без имени канала работает только на канале.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
ru: %1NAMES без цели может привести к отключению от сервера. Укажите «*», если следует использовать эту опцию.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
ru: Использование: %1close [окно] закрывает указанное окно канала или личного разговора или текущую вкладку, если окно не указано.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
ru: Использование: %1NOTICE <получатель> <сообщение>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
ru: Отправка уведомления «%1» для %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
ru: %1ME работает только при отправке с канала, в личном разговоре или в чате DCC.

en: You need to specify a recipient.
ru: Необходимо указать получателя.

en: You cannot open queries to channels.
ru: Невозможно открыть личный разговор с каналом.

en: You need to specify a message.
ru: Необходимо указать сообщение.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
ru: Отправка запроса CTCP-%1 для %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
ru: Использование: %1AME [-LOCAL] текст

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
ru: Использование: %1AMSG [-LOCAL] текст

en: Usage: %1OMSG text
ru: Использование: %1OMSG текст

en: Sending notice "%1" to %2.
ru: Отправка уведомления «%1» для %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
ru: Использование: %1ONOTICE текст

en: Usage: %1QUOTE command list
ru: Использование: %1QUOTE список команд

en: Usage: %1SAY text
ru: Использование: %1SAY текст

en: File "%1" does not exist.
ru: Файл «%1» не существует.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
ru: Использование: %1DCC [SEND [ник [файл]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
ru: Использование: %1DCC [GET [ник [файл]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
ru: Использование: %1DCC [CHAT [ник]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
ru: Использование: %1DCC [WHITEBOARD [ник]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
ru: Неизвестная команда %1DCC %2. Возможные команды: SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
ru: Использование: %1INVITE <ник> [канал]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
ru: %1INVITE без имени канала работает только на канале.

en: %1 is not a channel.
ru: %1 не является каналом.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
ru: Использование: %1EXEC [-SHOWPATH] <сценарий> [список параметров]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
ru: Файл сценария «%1» найден в %2

en: The script name may not contain "../".
ru: Имя сценария не может содержать «../».

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
ru: Использование: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
ru: Список уведомлений очищен (удалено: %1).

en: The notify list is currently empty.
ru: Список уведомлений пуст.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
ru: Текущий список уведомлений: %1 (добавлено: %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
ru: Текущий список уведомлений: %1 (удалено: %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
ru: Текущий список уведомлений: %1 (добавлено: %2; удалено: %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
ru: Текущий список уведомлений: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
ru: Уведомление

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
ru: Введите имя пользователя и пароль для получения привилегий оператора IRC:

en: IRC Operator Password
ru: Пароль оператора IRC

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
ru: %1BAN без имени канала работает только на канале.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
ru: %1KICKBAN без имени канала работает только на канале.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
ru: Использование: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [канал] <ник | маска>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
ru: Использование: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [канал] <ник | маска> [причина]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
ru: %1UNBAN без имени канала работает только на канале.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
ru: Использование: %1UNBAN [канал] шаблон

en: Added %1 to your ignore list.
ru: %1 добавлен в список игнорирования

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
ru: Использование: %1IGNORE [-ALL] <ник-1> <ник-2> ... <ник-n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
ru: Использование: %1UNIGNORE <ник-1> <ник-2> ... <ник-n>

en: Removed %1 from your ignore list.
ru: %1 удалён из списка игнорирования.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
ru[0]: Не найдено в списке игнорирования: %2
ru[1]: Не найдено в списке игнорирования: %2
ru[2]: Не найдено в списке игнорирования: %2
ru[3]: Не найдено в списке игнорирования: %2

en: Current encoding is: %1
ru: Текущая кодировка: %1

en: Switched to %1 encoding.
ru: Переключено на кодировку %1.

en: %1 is not a valid encoding.
ru: %1 — неверная кодировка.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
ru: Использование: %1setkey <ник|канал> <ключ> устанавливает ключ шифрования для ника или канала. %1setkey <ключ> при нахождении во вкладке канала или личного разговора устанавливает ключ для них. В поле «ключ» может быть указан префикс «cbc:» или «ecb:» для выбора режима шифрования: режима сцепления блоков шифротекста (CBC) или режима электронной кодовой книги (ECB). Если не указан префикс, используется значение по умолчанию, которое можно изменить в окне параметров (Поведение -> Подключение -> Шифрование -> Тип шифрования по умолчанию).

en: Unable to set an encryption key for %1.
ru: Невозможно установить ключ шифрования для %1.

en: The key for %1 has been set.
ru: Ключ для %1 установлен.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
ru: Для использования ключа шифрования необходимо, чтобы Konversation был собран с библиотекой Qt Cryptographic Architecture (QCA). Обратитесь к вашему поставщику ПО для получения Konversation с поддержкой QCA или пересоберите программу с поддержкой QCA.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
ru: Использование: %1keyx <ник|канал> устанавливает обмен ключами по методу Диффи — Хеллмана для указанного ника или канала

en: Unable to request a key exchange from %1.
ru: Не удалось запросить обмен ключами с %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
ru: Начало обмена ключами по методу Диффи — Хеллмана с %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
ru: Использование: %1delkey <ник> или <канал> удаляет ключ шифрования для ника или канала

en: The key for %1 has been deleted.
ru: Ключ для %1 удалён.

en: No key has been set for %1.
ru: Ключ для %1 не задан.

en: The key for %1 is "%2".
ru: Ключ для %1 — «%2».

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
ru: Использование: %1KILL <ник> [причина]

en: Usage: %1DNS <nick>
ru: Использование: %1DNS <ник>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
ru: Использование: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
ru: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [канал | ник]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
ru: %1CLEAR [-ALL] [канал | ник]

en: Resolved %1 to: %2
ru: Определено доменное имя %1: %2

en: Unable to resolve %1.
ru: Не удалось определить доменное имя %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
ru: <qt><p>Некоторая информация о человеке, с которым вы общаетесь лично, показывается на панели. Показывается полное имя и маска клиента.</p><p>Узнать, как связать ник с контактом в адресной книге и что такое маска, можно в <i>Руководстве пользователя Konversation</i>.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
ru: Закрыть диалог с %1?

en: Close Query
ru: Закрыть диалог

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
ru: %1 (%2) выходит с этого сервера.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
ru: %1 (%2) выходит с этого сервера (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
ru: Запуск команды оболочки перед соединением...

en: Pre-shell command executed successfully!
ru: Предварительная команда выполнена успешно!

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
ru: При выполнении этой команды произошла ошибка:

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Looking for server %1 (port %2)...
ru: Поиск сервера %1 (порт %2)...

en: Server found, connecting...
ru: Сервер найден. Подключение...

en: Negotiating capabilities with server...
ru: Согласование возможностей с сервером...

en: Server does not support %1 as SASL authentication mechanism, skipping SASL authentication.
ru: Сервер не поддерживает %1 в качестве средства проверки SASL. Проверка SASL будет пропущена.

en: Requesting capabilities: %1
ru: Запрос возможностей: %1

en: Closing capabilities negotiation.
ru: Завершение согласования возможностей.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
ru: Согласовать возможности не удалось: похоже, что сервер это не поддерживает.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
ru: Сервер подтверждает поддержку SASL. Попытка проверки SASL %1...

en: SASL capability denied or not supported by server.
ru: Запрос поддержки SASL не принят сервером.

en: SSL Connection Error
ru: Ошибка соединения SSL

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
ru: Соединение с сервером %1 (порт %2) потеряно во время ожидания реакции пользователя на ошибку SSL. Автоматическое повторное подключение произойдёт, если ошибка будет проигнорирована.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
ru: Соединение с сервером %1 (порт %2) разорвано: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
ru: Сертификат SSL для сервера %1 (порт %2) не прошёл проверку подлинности.

en: SSL Connection Warning
ru: Предупреждение соединения SSL

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
ru: Не удалось соединиться с %1 (порт %2), используя шифрование SSL. Возможно, сервер не поддерживает его (указан ли корректный порт?) или вы отклонили сертификат. %3

en: Delayed connect aborted.
ru: Подключение с задержкой отменено.

en: Disconnected from %1 (port %2).
ru: Отключено от %1 (порт %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
ru: Ни один ник из профиля «%1» не был принят сервером «%2».
    Введите другой ник или нажмите кнопку «Отмена» для отключения:

en: Nickname error
ru: Ошибка ника

en: Select File(s) to Send to %1
ru: Выберите файл для отправки %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC SEND от %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
ru: %1 предлагает вам получить «%2» (%3)...

en: unknown size
ru: неизвестный размер

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
ru: Получен некорректный запрос DCC CHAT от %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
ru: Запрос к %1 для подтверждения загрузки «%2» (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
ru: Запрос к %1 для подтверждения пассивной загрузки «%2» (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
ru: Запрос к %1 для подтверждения %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
ru: Получен недопустимый ответ на запрос пассивного разговора DCC от %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
ru: Получен недопустимый ответ на запрос пассивной отправки файла «%1» через DCC от %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
ru: Продолжение загрузки «%1» от %2 начато на %3 из %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
ru: Получен недопустимый запрос продолжения для «%1» от %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
ru: Продолжение отправки «%1» пользователю %2, начиная с %3% из %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
ru: Получен неверный запрос продолжения для «%1» от %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
ru: Получен недопустимый запрос остановки для «%1» от %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
ru: Получен неверный запрос остановки от %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
ru: Загрузка файла «%1» от %2 завершена.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
ru: Не удалось получить файл «%1» от %2. Причина: %3

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
ru: Отправка «%1» к %2 завершена.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
ru: Не удалось отправить файл «%1» к %2. Причина: %3

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
ru: Отправка «%1» к %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
ru: Загрузка «%1» (%2) от %3...

en: %1 is online (%2).
ru: %1 в сети (%2).

en: %1 went offline (%2).
ru: %1 больше не в сети (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
ru: Ошибка: не удалось найти сценарий «%1».

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
ru: Ошибка: не удалось выполнить сценарий «%1». Проверьте права доступа.

en: Gone away for now
ru: Временно отсутствую

en: You are now marked as being away (reason: %1).
ru: Вы отмечены как отсутствующий (причина: %1).

en: You are now marked as being away.
ru: Вы отмечены как отсутствующий.

en: You are no longer marked as being away.
ru: Вы больше не отмечены как отсутствующий.

en: You are not marked as being away.
ru: Вы не отмечены как отсутствующий.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
ru: Не удалось инициировать обмен ключами с %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
ru: Не удалось совершить обмен ключами с %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
ru: Не удалось разобрать DH1080_INIT %1. Обмен ключами произвести не удалось.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
ru: Ключ установлен, и теперь ваши сообщения будут шифроваться. Отправка DH1080_FINISH %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
ru: Не удалось завершить обмен ключами с %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
ru: Успешно разобран DH1080_FINISH, отправленный %1. Ключ установлен, и теперь ваши сообщения будут шифроваться.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
ru: Не удалось разобрать DH1080_FINISH, отправленный %1. Обмен ключами произвести не удалось.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
ru: &Сервер:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
ru: Имя или IP-адрес сервера, список серверов можно найти на irchelp.org.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
ru: По&рт:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
ru: Введите порт сервера для подключения. Обычно это <b>6777</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
ru: Установите этот флажок, если требуется использовать Secure Socket Layer (SSL) для связи с сервером. Это защитит соединение между вашим компьютером и сервером IRC. Если сервер не поддерживает SSL, в большинстве случаев соединение будет сброшено.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
ru: &Безопасное соединение (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
ru: Установите этот флажок, если для связи с сервером следует использовать глобальную конфигурацию прокси.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
ru: &Использовать глобальную конфигурацию прокси

en: Change network information
ru: Изменить информацию о сети

en: Add Server
ru: Добавить сервер

en: Edit Server
ru: Изменить сервер

en: Add Channel
ru: Добавить канал

en: Edit Channel
ru: Изменить канал

en: The network name is required.
ru: Необходимо имя сети

en: You need to add at least one server to the network.
ru: Необходимо добавить хотя бы один сервер сети.

en: The server address is required.
ru: Необходим адрес сервера.

en: The channel name is required.
ru: Необходимо имя канала.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
ru: Имя сети:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
ru: Профиль:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
ru: Выберите существующий профиль или нажмите кнопку «Изменить» для добавления нового профиля или редактирования существующего. Профиль используется для вашей идентификации и для получения вашего ника при соединении с сетью.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
ru: &Изменить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
ru: Команды:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the Libera network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
ru: <qt>Необязательно. Эта команда будет отправлена серверу после соединения. Пример: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. Это пример для сети Libera, в которой пользователям необходимо идентифицировать ники путём ввода пароля при входе. <i>konvirocks</i> — это пароль для ника, указанного в профиле. Можно ввести несколько команд, разделяя их двоеточиями.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
ru: Введите имя сети здесь. Вы можете создать в списке серверов столько записей с одинаковой сетью, сколько вам необходимо.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
ru: Серверы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
ru: Каналы для автоматического подключения:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
ru: Установите этот флажок, если требуется, чтобы программа автоматически подключалась к этой сети при запуске.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
ru: По&дключаться при запуске программы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
ru: Это список серверов IRC-сети. При подключении к сети Konversation сначала пытается подключиться к верхнему в списке серверу. Если это не удаётся, выполняется попытка подключения к следующему в списке серверу и так далее. Должен быть указан как минимум один сервер. Чтобы выбрать сервер, щёлкните по нему.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
ru: &Добавить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
ru: &Изменить...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
ru: Необязательно. Это список каналов, на которые необходимо автоматически заходить при подключении к серверу. Если не требуется автоматически заходить на какие-либо каналы, оставьте этот список пустым.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
ru: Добавить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
ru: Изм&енить...

en: C&onnect
ru: Под&ключиться

en: Connect to the server
ru: Подключиться к серверу

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
ru: Нажмите здесь для соединения с IRC-сетью и каналом.

en: New Network
ru: Добавить сеть

en: Edit Network
ru: Изменить сеть

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
ru: Невозможно удалить %1.
    
    В сети %2 должен быть как минимум один сервер.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
ru[0]: Невозможно удалить выбранные серверы.
    
    В сети %2 должен быть как минимум один сервер.
ru[1]: Невозможно удалить выбранные серверы.
    
    В сети %2 должен быть как минимум один сервер.
ru[2]: Невозможно удалить выбранные серверы.
    
    В сети %2 должен быть как минимум один сервер.
ru[3]: Невозможно удалить выбранный сервер.
    
    В сети %2 должен быть как минимум один сервер.

en: Do you really want to delete the selected entries?
ru: Удалить выбранные записи?

en: Do you really want to delete %1?
ru: Удалить %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
ru: Нажмите здесь для добавления новой сети, включая серверы для подключения и каналы для автоматического входа после подключения.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
ru: &Добавить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Libera network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
ru: Здесь показывается список настроенных IRC-сетей. IRC-сеть — это несколько сообщающихся серверов. Для подключения ко всей сети достаточно подключиться к одному из её серверов. Как только соединение будет установлено, программа Konversation автоматически войдёт на показанные каналы. При первом запуске программа Konversation автоматически войдёт на канал <i>#kde</i> сети Libera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
ru: Сеть

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
ru: Профиль

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
ru: Каналы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
ru: Пок&азывать при запуске программы

en: Unknown
ru: н/д

en: Text
ru: Текст

en: Author
ru: Автор

en: Time
ru: Время

en: Konsole
ru: Терминал

en: Manage Konsole Profiles
ru: Управление профилями Konsole

en: A user-friendly IRC client
ru: Удобный клиент для IRC

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
ru: © Команда Konversation, 2002—%1

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
ru: Konversation — клиент для общения по протоколу IRC (Internet Relay Chat).
    Встречайтесь с друзьями в сети, знакомьтесь с новыми людьми и
    общайтесь на интересные темы.

en: Original Author, Project Founder
ru: Автор первоначальной версии, основатель проекта

en: Maintainer
ru: Сопровождающий

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
ru: Сопровождающий, выпуск версий, интерфейс пользователя, управление соединениями, поддержка протоколов, автоматический статус «Отошёл»

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
ru: DCC, улучшения работы с кодировками, позиционирование индикатора

en: Protocol handling, Input line
ru: Поддержка протоколов, строка ввода

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
ru: Поддержка Blowfish, SSL, перенос на KNetwork, цветовое выделение пользователей, темы значков

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
ru: Реорганизация кода, интеграция с KAddressBook/Kontact

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
ru: Портирование DCC на KDE 4, различные улучшения в DCC

en: Website hosting
ru: Хостинг

en: Website maintenance
ru: Веб-мастер

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
ru: Расширения режимов сервера, размещение кнопки закрытия вкладок, индикатор

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
ru: Документация, улучшение слежения за никами, расширение для браузера

en: Color configurator, Highlight dialog
ru: Настройка цветов, диалог подсветки

en: DCOP interface
ru: Интерфейс DCOP

en: Non-Latin1-Encodings
ru: Кодировки, отличные от Latin-1

en: Konsole part view
ru: Встраиваемый терминал

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
ru: Быстрое соединение, новый индикатор, другое

en: A Handful of fixes and code cleanup
ru: Многочисленные исправления и чистка кода

en: Drag&Drop improvements
ru: Улучшения перетаскивания

en: Artwork
ru: Внешний вид

en: Firefox style searchbar
ru: Панель поиска в стиле Firefox

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
ru: Raw-режимы, группировка вкладок, список бана

en: System tray patch
ru: Использование системного лотка

en: Bug fixes
ru: Исправления ошибок

en: Extended user modes patch
ru: Поддержка расширенных режимов пользователей

en: Close visible tab with shortcut patch
ru: Закрытие текущей вкладки по комбинации клавиш

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
ru: Циклическая прокрутка вкладок колесом мыши

en: Channel ownership mode patch
ru: Поддержка режима владельца канала

en: Option to enable IRC color filtering
ru: Включение цветовой фильтрации

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
ru: Исправления ошибок, OSD, очистка тем

en: Sysinfo script
ru: Сценарий sysinfo

en: Auto-join context menu
ru: Контекстное меню для автоматического входа

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
ru: Различные исправления, портирование средств шифрования на QCA2, добавлена поддержка обмена ключами по методу Диффи — Хеллмана

en: Bug fixes and enhancements.
ru: Исправления ошибок, различные улучшения

en: Various bug fixes and enhancements.
ru: Исправления ошибок, различные улучшения

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
ru: Поддержка KStatusNotifierItem, KIdleTime, другие улучшения

en: irc:// URL or server hostname
ru: Адрес irc:// или имя сервера

en: Server to connect
ru: Сервер, к которому следует подключаться

en: server
ru: сервер

en: Port to use
ru: Порт, к которому следует подключаться

en: port
ru: порт

en: Channel to join after connection
ru: Канал, на который следует входить после соединения с сервером

en: channel
ru: канал

en: Nickname to use
ru: Ник

en: nickname
ru: ник

en: Password for connection
ru: Пароль для соединения

en: password
ru: пароль

en: Use SSL for connection
ru: Использовать SSL для шифрования соединения

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
ru: Отключить автоматическое соединение с любыми IRC-сетями

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
ru: Установить задержку деятельности D-Bus и создания интерфейса на указанное число миллисекунд

en: msec
ru: мс

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
ru: Завершить и перезапустить Konversation (если программа уже запущена)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
ru: Устанавливает KUniqueApplication::NonUniqueInstance (только для отладки, использовать осторожно)

en: Restart
ru: Перезапустить

en: Quit and restart the application
ru: Выйти и перезапустить приложение

en: &Server List...
ru: Список &серверов...

en: Manage networks and servers
ru: Управление сетями с серверами

en: Quick &Connect...
ru: &Быстрое подключение...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
ru: Введите адрес нового сервера IRC

en: &Reconnect
ru: П&ереподключиться

en: Reconnect to the current server.
ru: Переподключиться к серверу

en: &Disconnect
ru: &Отключиться

en: Disconnect from the current server.
ru: Отключиться от текущего сервера

en: &Identities...
ru: &Профили...

en: Manage your nick, away and other identity settings
ru: Настроить ники, параметры режима «Отошёл» и другие параметры профиля

en: &Watched Nicks
ru: На&блюдаемые ники

en: &DCC Status
ru: &Состояние DCC

en: &Open Logfile
ru: Открыть &журнал

en: Open the known history for this channel in a new tab
ru: Открыть известную историю для этого канала в новой вкладке

en: &Channel Settings...
ru: &Параметры канала...

en: Open the channel settings dialog for this tab
ru: Открыть параметры канала, открытого в текущей вкладке

en: Channel &List
ru: Список к&аналов

en: Show a list of all the known channels on this server
ru: Показать список всех известных каналов на этом сервере

en: &URL Catcher
ru: &Сборщик ссылок

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
ru: Показать список всех URL, которые были упомянуты, в новой вкладке

en: New &Konsole
ru: Открыть эмулятор &терминала

en: Open a terminal in a new tab
ru: Открыть терминал в новой вкладке

en: &Next Tab
ru: Следующая &вкладка

en: &Previous Tab
ru: &Предыдущая вкладка

en: Close &Tab
ru: З&акрыть вкладку

en: Last Focused Tab
ru: Последняя выбранная вкладка

en: Next Active Tab
ru: Следующая активная &вкладка

en: Move Tab Up
ru: Переместить вкладку вверх

en: Move this tab
ru: Переместить выбранную вкладку

en: Move Tab Down
ru: Переместить вкладку вниз

en: Move Tab Right
ru: Переместить вкладку вправо

en: Move Tab Left
ru: Переместить вкладку влево

en: Rejoin Channel
ru: Переподключиться к каналу

en: Enable Notifications
ru: Уведомления

en: Join on Connect
ru: Заходить при подключении

en: Connect at Startup
ru: Подключаться при запуске

en: Default
ru: По умолчанию

en: Set Encoding
ru: Кодировка

en: Go to Tab %1
ru: Перейти на вкладку %1

en: Clear &Marker Lines
ru: &Очистить линии запоминания

en: Clear marker lines in the current tab
ru: Очистить линии запоминания текущей вкладки

en: Enlarge Font Size
ru: Увеличить размер шрифта

en: Increase the current font size
ru: Увеличить текущий размер шрифта

en: Reset Font Size
ru: Сбросить размер шрифта

en: Reset the current font size to settings values
ru: Установить для текущего размера шрифта значение по умолчанию

en: Shrink Font Size
ru: Уменьшить размер шрифта

en: Decrease the current font size
ru: Уменьшить текущий размер шрифта

en: &Clear Window
ru: &Очистить окно

en: Clear the contents of the current tab
ru: Очистить содержимое текущей вкладки

en: Clear &All Windows
ru: &Очистить все окна

en: Clear the contents of all open tabs
ru: Очистить содержимое всех вкладок

en: Global Away
ru: Глобальное отсутствие

en: &Join Channel...
ru: &Зайти на канал...

en: Join a new channel on this server
ru: Зайти на новый канал на текущем сервере

en: &IRC Color...
ru: &Цвет IRC...

en: Set the color of your current IRC message
ru: Установить цвет вашего текущего сообщения в IRC

en: &Marker Line
ru: &Линия запоминания

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
ru: Добавить горизонтальную линию, видимую только вам

en: Special &Character...
ru: &Вставить символ...

en: Insert any character into your current IRC message
ru: Вставить нестандартный символ в текущее сообщение

en: Focus Input Box
ru: Перевести фокус на поле ввода

en: Close &All Open Queries
ru: Закрыть &все личные разговоры

en: Show Nicklist
ru: Показать список ников

en: Show/Hide Konversation
ru: Показать/скрыть Konversation

en: Enable On Screen Display
ru: Включить экранное уведомление

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
ru: <qt>У вас есть активные передачи DCC. Выйти из <b>Konversation</b>?</qt>

en: Confirm Quit
ru: Подтверждение выхода

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
ru: <qt>Завершить работу <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
ru: <p>Закрытие главного окна Konversation оставит его работающим в системном лотке. Для выхода из программы выберите пункт <b>Выход</b> в меню <b>Файл</b> или контекстном меню значка в лотке.</p>

en: Docking in System Tray
ru: Встраивание в системный лоток

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
ru: <qt>Это действие полностью скроет меню. Чтобы снова вывести его, нажмите %1.</qt>

en: Hide menu bar
ru: Скрытие строки меню

en: Toggle Notifications
ru: Уведомления

en: Toggle Away Globally
ru: Установить статус &Отсутствую глобально

en: Insert &IRC Color...
ru: &Цвет IRC...

en: Insert Special &Character...
ru: &Специальный символ...

en: Insert &Marker Line
ru: Вставить &линию запоминания

en: &Channel List
ru: Список &каналов

en: Set &Away Globally
ru: Установить статус &Отсутствую глобально

en: Server List
ru: Список серверов

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
ru: Новое сообщение от %1 в %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
ru: Ваш ник был упомянут %1 в %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
ru: [Подсветка] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
ru: [Подсветка] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
ru: Новое личное сообщение от %1

en: [Query] <%1>
ru: [Запрос] <%1>

en: [Query] <%1> %2
ru: [Запрос] <%1> %2

en: %1 joined %2
ru: %1 заходит на %2

en: %1 parted %2
ru: %1 покидает %2

en: %1 quit %2
ru: %1 вышел из %2

en: %1 changed nickname to %2
ru: %1 сменил ник на %2

en: %1 wants to send a file to you
ru: %1 хочет передать вам файл

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
ru: Произошла ошибка при передаче файла через DCC: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
ru: Передача файла %1 завершена

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
ru: Открыть

en: %1 changed modes in %2: %3
ru: %1 сменил режим в %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
ru: %1 начал диалог с вами.

en: You are kicked by %1 from %2
ru: Вас выкинул %1 с канала %2

en: %1 started a DCC chat with you
ru: %1 начал с вами чат DCC

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
ru: Включена подсветка в %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
ru: Пользователь %2 упомянул слово для подсветки в %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
ru: [Подсветка] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
ru: Не удалось подключиться к %1

en: You have joined %1.
ru: Вы вошли на %1.

en: Reset...
ru: Сбросить...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
ru: Восстановить значения по умолчанию? Это действие нельзя отменить.

en: Reset Values
ru: Сбросить значения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
ru: Закрыть

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
ru: Медленная очередь

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
ru: Строк

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
ru: Байтов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
ru: Возраст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
ru: Счётчик:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
ru: Строк:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
ru: Байтов:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
ru: Обычная очередь

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
ru: Быстрая очередь

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
ru: Все очереди

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
ru: Получено:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
ru: Байтов (оригинал):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
ru: Байтов (закодированных):

en: Quick Connect
ru: Быстрое подключение

en: &Server host:
ru: &Сервер:

en: Enter the host of the network here.
ru: Введите здесь имя узла сети.

en: The port that the IRC server is using.
ru: Порт, используемый сервером IRC.

en: &Nick:
ru: &Ник:

en: The nick you want to use.
ru: Псевдоним, под которым вы хотите вести разговор.

en: P&assword:
ru: П&ароль:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
ru: Если ваш сервер IRC требует пароль, введите его здесь (однако большинство служб не требуют его)

en: &Use SSL
ru: &Использовать SSL

en: Ready
ru: Готово к работе

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
ru: <qt><p>Показывает количество пользователей на канале и количество операторов канала.</p><p>Оператор — это пользователь со специальными привилегиями, такими как возможность возможность выкидывать и банить пользователей, изменять режимы канала, делать других пользователей операторами</p></qt>

en: Lag: Unknown
ru: Задержка: неизвестно

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
ru: Соединение с сервером шифруется. Это усложняет подслушивание ваших разговоров.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
ru: <qt>В строке состояния выводятся различные сообщения, в том числе сообщения проблемах при подключении к серверу. Справа показана задержка коммуникации с сервером. Задержка — это время, за которое сообщения успевают дойти от вашего устройства до сервера и вернуться обратно.</qt>

en: Lag: %1 ms
ru: Задержка: %1 мс

en: Lag: %1 s
ru: Задержка: %1 с

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
ru: Сервер %1 не отвечает %2, %3, %4 и %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
ru: Сервер %1 не отвечает %2, %3 и %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
ru: Сервер %1 не отвечает %2 и %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
ru[0]: Сервер %2 не отвечает %1 секунду.
ru[1]: Сервер %2 не отвечает %1 секунды.
ru[2]: Сервер %2 не отвечает %1 секунд.
ru[3]: Сервер %2 не отвечает %1 секунду.

en: Failed to download %1: %2
ru: Не удалось загрузить %1: %2

en: Error parsing router description.
ru: Не удалось разобрать описание маршрутизатора.

en: URL Catcher
ru: Сборщик ссылок

[ctx: open url]
en: &Open
ru: &Открыть

en: Open URLs in external browser.
ru: Открыть адрес в браузере.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
ru: <p>Выберите один или несколько <b>адресов URL</b> и нажмите эту кнопку, чтобы открыть их с помощью соответствующего приложения.<p>В параметрах на вкладке <b>Поведение</b> | <b>Общие</b> можно указать нестандартный браузер для веб-адресов URL.</p>

en: &Save...
ru: &Сохранить...

en: Save selected URLs to the disk.
ru: Сохранить выбранные URL-адреса на диск.

en: Add Bookmark...
ru: Добавить закладку...

[ctx: copy url]
en: &Copy
ru: &Копировать

en: Copy URLs to the clipboard.
ru: Копировать URL-адреса в буфер обмена.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
ru: Выберите один или несколько <b>URL-адресов</b> и нажмите эту кнопку, чтобы скопировать их в буфер обмена.

[ctx: delete url]
en: &Delete
ru: &Удалить

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
ru: Выберите один или несколько <b>URL-адресов</b> и нажмите эту кнопку, чтобы удалить их из списка.

en: Delete selected link.
ru: Удалить выбранную ссылку.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
ru: Со&хранить список...

en: Save list.
ru: Сохранить список.

en: Click to save the entire list to a file.
ru: Сохранить список в файл

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
ru: О&чистить список

en: Clear list.
ru: Очистить список.

en: Click to erase the entire list.
ru: Очистить список

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
ru: Список всех адресов (URL), появлявшихся во всех окнах Konversation с момента его запуска.

en: From
ru: От

en: Date
ru: Дата

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
ru: Вы выбрали больше одного URL-адреса. Открыть сразу несколько URL-адресов?

en: Open URLs
ru: Открытие URL-адресов

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
ru: Вы выбрали больше одного URL-адреса. Диалог выбора папки для сохранения откроется для каждого из них. Сохранить сразу несколько URL-адресов?

en: Save link as
ru: Сохранить ссылку как

en: Save URL List
ru: Сохранить список URL

en: Konversation URL List: %1
ru: Сгенерированный Konversation список адресов: %1

en: (away)
ru: (отошёл)

en: &Unaway
ru: Убрать статус «Отошёл»

en: &Change away message...
ru: &Изменить сообщение об отсутствии...

en: Change away message
ru: Редактирование сообщения об отсутствии

en: Enter new away message:
ru: Введите новое сообщение об отсутствии:

en: Channel Settings for %1
ru: Параметры канала для %1

en: &Hide Advanced Modes <<
ru: &Скрыть расширенные режимы <<

en: &Show Advanced Modes >>
ru: &Расширенные режимы >>

en: Parameter
ru: Параметр

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может это изменить.</p><p><b>T</b>opic (тема) обозначает, что только оператор канала может сменить тему.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p><b>N</b>o messages (без сообщений) извне обозначает, что пользователи не на канале не могут отправлять в него сообщения.  Почти на всех каналах установлен этот режим для предотвращения нежелательных сообщений.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p><b>S</b>ecret (секретный) канал не будет показываться в списке каналов. Также другие пользователи не смогут увидеть, что вы на канале, с помощью команды <em>WHOIS</em> или другой похожей.  Только пользователи, с которыми вы на канале, будут знать, что вы на этом канале, если этот режим установлен.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p>Только <b>I</b>nvite (по приглашению) обозначает, что пользователи могут зайти на канал, только если получат приглашение. Для приглашения кого-либо используйте команду <em>/invite ник</em> на канале.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.<p></p><b>P</b>rivate (частный) канал показывается в списке каналов, но тема не указывается.  Команда <em>WHOIS</em> может как показывать, так и не показывать, что пользователь на частном канале. Это зависит от сервера.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p><b>M</b>oderated (модерируемый) канал — это канал, на котором могут общаться только операторы, полуоператоры и пользователи с правом голоса.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p>При входе на защищённый канал пользователям необходимо ввести пароль.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
ru: <qt><p>Контролирует <em>режим</em> канала. Только оператор может сменить это.</p><p><b>L</b>imit (ограничение) обозначает, что количество пользователей на канале не может превышать указанный лимит.  Некоторые каналы имеют бота, который изменяет этот параметр в зависимости от загруженности канала.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
ru: Тем&а

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ru: Поиск:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
ru: Режим&ы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
ru: &Тема может быть изменена только операторами канала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
ru: &Без сообщений извне канала

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
ru: &Секретный канал, отсутствующий в списке каналов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
ru: Для захода на канал требуется &приглашение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
ru: &Модерируемый канал, в который могут писать только участники с правом голоса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
ru: &Максимум пользователей:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
ru: &Пароль канала:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
ru: &Расширенные режимы >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
ru: Список забаненных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
ru: Маска клиента:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
ru: Установлен

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
ru: Время установки

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
ru: Обновить бан

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
ru: Добавить бан

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
ru: Отменить бан

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
ru: 
    *** Журнал начат
    *** %1

en: Edit Watched Nickname
ru: Изменение наблюдаемого ника

en: &Network name:
ru: &Сеть:

en: Pick the server network you will connect to here.
ru: Выберите сеть, к которой следует подключиться.

en: N&ickname:
ru: Ни&к:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
ru: <qt>Ник, за которым следует наблюдать, если установлено соединение с сервером сети.</qt>

en: All Networks
ru: Все сети

en: Change notify information
ru: Изменить уведомление

en: Exception
ru: Исключение

en: Insert Character
ru: Вставка символа

en: &Insert
ru: Вст&авка

en: Insert a character
ru: Вставить символ

en: IRC Color Chooser
ru: Выбор цвета

en: None
ru: Отсутствует

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
ru: Как будет выглядеть ваше сообщение с этими цветами

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
ru: <qt>Это пример того, как ваши читатели увидят ваше сообщение, если вы выберете эти цвета.<br>
    <b>Примечание: не все клиенты это поддерживают, а некоторые пользователи могут отключать возможность отображения цветов.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
ru: Просмотр

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
ru: Выбранный цвет текста добавлен в строку ввода.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
ru: <qt>Здесь вы можете выбрать цвет текста для следующих отправляемых сообщений. Если вы выберете цвет и нажмёте кнопку «ОК», выбранный цвет будет добавлен в строку ввода. Любой текст, написанный после, будет окрашен в этот цвет, пока вы снова не смените цвет.<br>
    <b>Примечание: не все пользователи включают отображение цветных сообщений.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
ru: Цвет &текста:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
ru: Выбранный цвет фона добавлен в строку ввода.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
ru: <qt>Здесь вы можете выбрать цвета фона для следующих отправляемых сообщений.
    Если вы выберете цвет и нажмёте кнопку «ОК», выбранный цвет будет применён в строке ввода.
    Любой текст, написанный после, будет окрашен в этот цвет, пока вы снова не смените цвет.<br>
    Выбор стандартного варианта «<i>Отсутствует</i>» не меняет цвет фона вашего сообщения, так что ваши собеседники увидят сообщения с обычным цветом фона.<br>
    <b>Примечание: не все клиенты поддерживают это, а некоторые пользователи могут отключать возможность отображения цветов.</b></qt>

en: Copy Link Address
ru: Скопировать адрес

en: Add to Bookmarks
ru: Добавить в избранное

en: Open With...
ru: Открыть с помощью...

en: Save Link As...
ru: Сохранить ссылку как...

en: Search for '%1' with
ru: Искать «%1» с помощью

en: Configure Web Shortcuts...
ru: Настроить веб-сокращения...

en: Get &topic
ru: Получить &тему

en: Get &user list
ru: Получить &список пользователей

en: Open Query
ru: Открыть окно привата

en: Modes
ru: Режимы

en: Give Op
ru: Дать статус оператора

en: Take Op
ru: Забрать статус оператора

en: Give HalfOp
ru: Дать статус полуоператора

en: Take HalfOp
ru: Забрать статус полуоператора

en: Give Voice
ru: Дать право голоса

en: Take Voice
ru: Забрать право голоса

en: Kick / Ban
ru: Выкинуть/Забанить

en: Kickban
ru: Выкинуть и забанить

en: Ban Nickname
ru: Забанить по нику

en: Ban *!*@*.host
ru: Бан *!*@*.компьютер

en: Ban *!*@domain
ru: Бан *!*@домен

en: Ban *!user@*.host
ru: Бан *!пользователь@*.компьютер

en: Ban *!user@domain
ru: Бан *!пользователь@домен

en: Kickban *!*@*.host
ru: Выкинуть и забанить *!*@*.компьютер

en: Kickban *!*@domain
ru: Выкинуть и забанить *!*@домен

en: Kickban *!user@*.host
ru: Выкинуть и забанить *!пользователь@*.компьютер

en: Kickban *!user@domain
ru: Выкинуть и забанить *!пользователь@домен

en: &Version
ru: &Версия клиента

en: &Ping
ru: &Пинг

en: Unignore
ru: Отменить игнорирование

en: Add to Watched Nicks
ru: Наблюдать за пользователем

en: Remove From Watched Nicks
ru: Убрать ник из наблюдаемых

en: Send &File...
ru: Передать &файл...

en: Open DCC Chat
ru: Открыть чат DCC

en: Open DCC Whiteboard
ru: Открыть доску DCC

en: Do you want to ignore %1?
ru: Игнорировать %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
ru: Игнорировать выделенных пользователей?

en: Do you want to stop ignoring %1?
ru: Прекратить игнорировать %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
ru: Прекратить игнорировать выделенных пользователей?

[ctx: Opens a query (private message) window with the author of the topic]
en: Query author
ru: Запросить автора

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
ru: <qt><p>Строка ввода — это поле, в котором вы вводите сообщения для отправки на канал, лично пользователю или на сервер. Сообщения, отправляемые на канал, будут видны всем на канале. Личные сообщения видны только человеку, которому вы их отправляете.</p><p>Чтобы автоматически дополнить ник, нажмите клавишу «Tab» при его вводе. Если вы ещё не начали ввод, будет вставлен последний использованный ник.</p><p>Также вы можете отправлять специальные команды:</p><table><tr><th>/me <i>действие</i></th><td>показывает действие на канале или в личном разговоре. Например:  <em>/me поёт песни</em> будет показано на канале как «[ник] поёт песни».</td></tr><tr><th>/whois <i>ник</i></th><td>показывает информацию человеке, включая каналы, на которых он находится.</td></tr></table><p>Информация о других командах доступна в руководстве пользователя Konversation.</p><p>Сообщение может состоять из не более чем 512 символов и не может содержать переносов строк.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
ru[0]: %1 байт
ru[1]: %1 байта
ru[2]: %1 байтов
ru[3]: %1 байт

en: 1 line | %1 lines
ru[0]: %1 строка
ru[1]: %1 строки
ru[2]: %1 строк
ru[3]: %1 строка

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
ru: <qt>Вы хотите вставить большой объём текста (байт: %1; строк: %2) в окно разговора. Это может вызвать отключение или бан за «флуд». Продолжить?</qt>

en: Large Paste Warning
ru: Предупреждение о вставке большого текста

en: Paste
ru: Вставить

en: Open a query with %1
ru: Открыть окно личного разговора с %1

en: Join the channel %1
ru: Зайти на канал %1

en: Logfile of %1
ru: Журнал %1

en: Reload
ru: Обновить

en: Clear Logfile
ru: Очистить журнал

en: Show last:
ru: Показать последние:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
ru: Установите здесь максимальный размер файла журнала. Изменение этого параметра вступает в силу при следующем запуске Konversation. Можно указать разные значения этого параметра для каждого журнала.

en:  KB
ru:  КБ

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
ru: Сообщения из журнала показываются здесь. Самые старые записи вверху, а самые новые — внизу.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
ru: Удалить всю информацию журналирования в этом файле?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
ru: Примечание: файл журнала будет содержать все данные, а не только те, что вы видите на экране.

en: Save Logfile
ru: Сохранить журнал

en: Choose Destination Folder
ru: Выбор каталога назначения

en: OSD Preview - drag to reposition
ru: Образец индикатора, его можно перетаскивать мышью

en: Edit Multiline Paste
ru: Отредактировать многострочную вставку из буфера обмена

en: &Send
ru: &Отправить

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
ru: Редактор вставки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
ru: Добавить индикаторы &цитирования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
ru: Убрать &переносы строк

en: Raw Log
ru: Необработанный журнал

en: Match Case
ru: С учётом регистра

en: Whole Words Only
ru: Только целые слова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
ru: &Найти:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
ru: Перейти к следующему совпадению

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
ru: &Следующее

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
ru: Перейти к предыдущему совпадению

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
ru: &Предыдущее

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
ru: Изменить параметры поиска

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
ru: &Параметры

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
ru: Закрыть «%1»?
    
    Все связанные вкладки также будут закрыты.

en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
ru: Отключиться от «%1»?
    
    Все связанные вкладки также будут закрыты.

en: Disconnect From Server
ru: Отключиться от сервера

en: Disconnect
ru: Отключиться

en: Delete excess text
ru: Удалить лишний текст

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
ru: Текст, размер которого превышает установленное на сервере ограничение (в байтах: %1), выделяется цветом.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
ru: %1: %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
ru: Это список всех тем, которые были назначены для этого канала, пока была открыта его вкладка.
    
    Если одна тема была назначена кем-то несколько раз подряд, показывается только последняя запись.
    
    Когда вы выбираете тему в списке, её текст переносится в расположенное ниже поле ввода. Однако как только вы начнёте изменять его содержимое, список переключится из режима обычного выбора в режим, допускающий выделение текста в записях, чтобы вы могли включить их текст в новую тему. Чтобы вернуться к режиму выбора записей и синхронного поля ввода, вернитесь к исходному тексту или закройте и повторно откройте этот диалог.

en: IRC Client
ru: Клиент IRC

en: Find Text...
ru: Найти текст...

en: Search for text in the current tab
ru: Выполнить поиск по тексту в текущей вкладке

en: Channel &List for %1
ru: Список каналов для %1

en: &Open Logfile for %1
ru: Открыть &журнал для %1

en: &Channel Settings for %1...
ru: Па&раметры канала для %1...

en: Rename Tab
ru: Переименовать вкладку

en: Enter new tab name:
ru: Введите новое имя вкладки:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
ru: Стандартная ( %1 )

en: &Rename Tab...
ru: &Переименовать вкладку...

en: You can only search in text fields.
ru: Поиск возможен только в текстовых полях.

en: Find Text Information
ru: Найти текстовую информацию

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
ru: Список каналов может быть открыт только из окна личного разговора, канала или состояния, чтобы было ясно, к какому серверу он относится.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
ru: При использовании этой функции сетевой трафик может сильно возрасти. При недостаточной скорости соединения сервер может отключить ваш клиент.

en: Channel List Warning
ru: Предупреждение списка каналов

en: Watched Nicks
ru: Наблюдаемые ники
