konversation 3.4 - en to rw translation catalogue (73 entries)

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
rw: Idirishya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
rw: Gishya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
rw: Irihimbano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
rw: Inshya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
rw: Imiterere:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
rw: Rusange

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
rw: Bitarangira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
rw: Mbuganyuma:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
rw: Kosora amakosa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
rw: kuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
rw: Imyandikire y'inyuguti nkuru/nto

en: Select Sound File
rw: Hitamo idosiye y'ijwi

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
rw: Ijwi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
rw: Ishusho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
rw: Gutumira

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
rw: Ubwoko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
rw: &Igihe- ngombwa:

en: Default Identity
rw: Ikiranga mburabuzi

en: Behavior
rw: imyitwarire

en: Colors
rw: Amabara

en: Logging
rw: Kwinjira

en: Remove Theme
rw: Kuvanamo Insanganyamatsiko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
rw: Igaragazambere:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
rw: Ibisobanuro

en: Usage
rw: Ikoresha

en: &Resume
rw: Cisha make

en: Status
rw: Imimerere

en: Details
rw: Birambuye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
rw: Imimerere:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
rw: Aho bigeze:

en: Progress
rw: Aho bigeze

en: Position
rw: Ibirindiro

en: Speed
rw: Umuvuduko

en: Queued
rw: Yashizwe ku murongo

en: Aborted
rw: Byahagaritswe

en: &Accept
rw: Kwemera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
rw: Gusubiramo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
rw: Guhindura izina

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
rw: Irihimbano

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
rw: Urwego rwo hejuru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
rw: Isobeka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
rw: Ijambobanga:

en: Users
rw: Abakoresha

en: Operator
rw: Mukoresha

en: Admin
rw: Umuyobozi

en: Owner
rw: Nyirabyo

en: Welcome
rw: Urakaza neza

en: Support
rw: Gushigikira

en: Created
rw: Byaremwe

en: Names
rw: Amazina

en: List
rw: Urutonde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
rw: Ijambobanga:

en: (unknown)
rw: (bitazwi)

en: Additional Information
rw: Ibisobanuro Nyongera

en: Ignore
rw: Kureka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
rw: Seriveri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
rw: Umuyoboro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
rw: Kwandika...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
rw: Ongera...

en: C&onnect
rw: Kwihuza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
rw: Gishya...

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
rw: urusobe

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
rw: Ikiranga

en: Maintainer
rw: Umurinzi

en: Move Tab Right
rw: Kwimurira Agafishi Iburyo

en: Move Tab Left
rw: Kwimurira Agafishi Ibumoso

en: Date
rw: Itariki

en: Parameter
rw: Ikintu

en: Insert Character
rw: Ongeramo inyuguti

en: None
rw: Nta na kimwe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
rw: Igaragazambere

en: Add to Bookmarks
rw: Kongera ku Birango

en: Disconnect
rw: Gucomokora
