konversation - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (1565 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
sr@ijekavianlatin: &Umetanje

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
sr@ijekavianlatin: &Prozor

en: You need to specify a command.
sr@ijekavianlatin: Morate da zadate naredbu.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
sr@ijekavianlatin: Naredba je uspešno izvršena ali nije proizvela nikakav izlaz (ili samo praznine).

en: The media script requires Python %1 or higher.
sr@ijekavianlatin: Medija skripta traži Python %1 ili noviji.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokušaju nabrajanja medija plejera u pogonu.

en: No running audio players found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan audio plejer u pogonu.

en: No running video players found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan video plejer u pogonu.

en: "%1" is not running.
sr@ijekavianlatin: „%1“ nije u pogonu.

en: No running media players found.
sr@ijekavianlatin: Nije nađen nijedan medija plejer u pogonu.

en: Nothing is playing in %1.
sr@ijekavianlatin: Ništa se ne pušta u %1.|/|Ništa se ne pušta u $[lok %1].

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
sr@ijekavianlatin: Nijedan od audio plejera u pogonu (%1) ništa ne pušta.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
sr@ijekavianlatin: Nijedan od video plejera u pogonu (%1) ništa ne pušta.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
sr@ijekavianlatin: Nijedan od medija plejera u pogonu (%1) ništa ne pušta.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
sr@ijekavianlatin: Greška pri pokušaju dobavljanja metapodataka medijuma sa %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
sr@ijekavianlatin: Postoji problem sa regularnim izrazom navedenim u REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
sr@ijekavianlatin: %1 ne prijavljuje metapodatke potrebne za prikazivanje poruke.

en: There is a problem in the output format configuration.
sr@ijekavianlatin: Postoji problem u postavi izlaznog formata.

en: media v%1 for Konversation.
sr@ijekavianlatin: media v. %1 za Konverzaciju.

en: Usage:
sr@ijekavianlatin: Upotreba:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
sr@ijekavianlatin: „/media“ — prijavljuje šta se pušta u prvom nađenom plejeru.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
sr@ijekavianlatin: „/media [ 'audio' | 'video' ]“ — prijavljuje šta se pušta u nekom poznatom audio ili video plejeru.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
sr@ijekavianlatin: „/media { Player }“ — prijavljuje šta se pušta u zadatom plejeru, ako bude pronađen.

en: D-Bus
sr@ijekavianlatin: D‑Bus

en: Konversation Bookmarks Editor
sr@ijekavianlatin: Konverzacijin uređivač obilježivača

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sr@ijekavianlatin: Vaša instalacija Qt‑ove kriptografske arhitekture (QCA) ne podržava Difi-Helmanovu razmenu ključeva. Verovatno treba da instalirate dodatni priključak. Difi-Helmanovu razmenu obično pruža priključak „qca-ossl“.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sr@ijekavianlatin: Vaša instalacija Qt‑ove kriptografske arhitekture (QCA) ne podržava Blowfish u režimu ulančavanja šifrarskih blokova (CBC). Verovatno treba da instalirate dodatni priključak. Podršku za Blowfish obično pruža priključak „qca-ossl“.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sr@ijekavianlatin: Vaša instalacija Qt‑ove kriptografske arhitekture (QCA) ne podržava Blowfish u režimu elektronske kodne knjige (⁠ECB). Verovatno treba da instalirate dodatni priključak. Podršku za Blowfish obično pruža priključak „qca-ossl“.

en: topic protection
sr@ijekavianlatin: zaštita teme

en: no messages from outside
sr@ijekavianlatin: bez poruka spolja

en: secret
sr@ijekavianlatin: tajno

en: invite only
sr@ijekavianlatin: samo na poziv

en: private
sr@ijekavianlatin: privatno

en: moderated
sr@ijekavianlatin: moderisano

en: password protected
sr@ijekavianlatin: zaštićeno lozinkom

en: anonymous
sr@ijekavianlatin: anonimno

en: no colors allowed
sr@ijekavianlatin: boje nisu dozvoljene

en: user limit
sr@ijekavianlatin: ograničenje korisnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
sr@ijekavianlatin: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
sr@ijekavianlatin: alijas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
sr@ijekavianlatin: zamjena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: U&kloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
sr@ijekavianlatin: Alijas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
sr@ijekavianlatin: Zamjena:

en: Outgoing
sr@ijekavianlatin: odlaznom

en: Incoming
sr@ijekavianlatin: dolaznom

en: Both
sr@ijekavianlatin: oba

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
sr@ijekavianlatin: novo

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
sr@ijekavianlatin: novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
sr@ijekavianlatin: regiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
sr@ijekavianlatin: zamijeni u

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
sr@ijekavianlatin: nađi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
sr@ijekavianlatin: zamijeni sa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
sr@ijekavianlatin: No&va

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
sr@ijekavianlatin: U&kloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
sr@ijekavianlatin: Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
sr@ijekavianlatin: Zamijeni sa:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
sr@ijekavianlatin: &Vremenske oznake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
sr@ijekavianlatin: Sa &datumom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
sr@ijekavianlatin: &Istorijat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
sr@ijekavianlatin: &Redova:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
sr@ijekavianlatin: Raspored

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
sr@ijekavianlatin: &Tema kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
sr@ijekavianlatin: Dugmad &režima kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
sr@ijekavianlatin: Lista &nadimaka na kanalu i brza dugmad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
sr@ijekavianlatin: &Maske domaćina u listi nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
sr@ijekavianlatin: Prava &imena u listi nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
sr@ijekavianlatin: &Brza dugmad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
sr@ijekavianlatin: &Polje za promjenu mog nadimka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
sr@ijekavianlatin: &Klizačka traka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
sr@ijekavianlatin: Pozadinska &slika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
sr@ijekavianlatin: Put&anja:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
sr@ijekavianlatin: Oglašava sistemsko zvono kada primite ASCII kontrolni znak zvona (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
sr@ijekavianlatin: Sistemsko &zvono na primljeno ASCII zvono

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
sr@ijekavianlatin: Bez &događaja pridruživanja/napuštanja/nadimaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
sr@ijekavianlatin: Ako je popunjeno, prikazuju se samo događaji u vezi sa aktivnim i nadgledanim nadimcima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
sr@ijekavianlatin: Osim za nadgledane nadimke i nadimke aktivne u toku

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
sr@ijekavianlatin: prethodnih 10 minuta

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
sr@ijekavianlatin: prethodnog sata

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
sr@ijekavianlatin: prethodnog dana

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
sr@ijekavianlatin: prethodne sedmice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
sr@ijekavianlatin: Nema proširivanja promjenljivih pri slanju teksta na server. Promjenljiva počinje sa „%“; na primjer, %B će se proširiti na znakove potrebne da se tekst podeblja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
sr@ijekavianlatin: Bez &proširivanja promjenljivih (npr. %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
sr@ijekavianlatin: P&reusmjeri sve poruke stanja u prozor stanja servera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
sr@ijekavianlatin: Zadržava nisku režima kanala kao skup znakova, umjesto prevođenja u ljudski čitljive riječi. Npr. „*** Režimi kanala: bez poruka spolja“ postaće „*** Režimi kanala: n“

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
sr@ijekavianlatin: Sirovi znakovi režima (npr. +o) umesto opisa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
sr@ijekavianlatin: Koliko redova čuvati u baferima, 0 za neograničeno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
sr@ijekavianlatin: &Ograničenje prepisa:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount)
en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
sr@ijekavianlatin: Linije podsjećanja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
sr@ijekavianlatin: Umeće liniju u prozor ćaskanja da vas podsjeti kada ste se prebacili u drugo ćaskanje ili minimizovali program.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
sr@ijekavianlatin: Označi posljednji položaj u prozoru ćaskanja prije skrivanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
sr@ijekavianlatin: Ukloni liniju tek kada treba prikazati novi tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
sr@ijekavianlatin: Prikaži ručno umetnute linije u svim prozorima ćaskanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
sr@ijekavianlatin: Automatska potraga podataka o korisniku (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
sr@ijekavianlatin: &Najveći broj korisnika na kanalu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
sr@ijekavianlatin: &Period ažuriranja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
sr@ijekavianlatin: Posebne boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
sr@ijekavianlatin: &Posebne boje za polje unosa, listu nadimaka i listu jezičaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
sr@ijekavianlatin: Po&zadina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
sr@ijekavianlatin: Poruka &servera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
sr@ijekavianlatin: &Hiperveza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
sr@ijekavianlatin: Poruka &kanala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
sr@ijekavianlatin: &Radnja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
sr@ijekavianlatin: &Istorijat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
sr@ijekavianlatin: Poruka &naredbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
sr@ijekavianlatin: Poruka &upita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
sr@ijekavianlatin: &Vremenska oznaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
sr@ijekavianlatin: Š&traftasta pozadina:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
sr@ijekavianlatin: Obojeni nadimci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
sr@ijekavianlatin: Boja &mog nadimka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
sr@ijekavianlatin: <html>Ako uključite ovu opciju, kodovi boja dodati IRC porukama rezultovaće obojenim tekstom u prozoru za ćaskanje. Kodove boja možete dodavati svojim porukama pomoću <i>Umetanje→IRC boja...</i>.</html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
sr@ijekavianlatin: &Dozvoli obojeni tekst u IRC porukama

en:  second |  seconds
sr@ijekavianlatin[0]:  sekunda
sr@ijekavianlatin[1]:  sekunde
sr@ijekavianlatin[2]:  sekundi
sr@ijekavianlatin[3]:  sekunda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
sr@ijekavianlatin: Automatsko ponovno povezivanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
sr@ijekavianlatin: Zastoj prije povezivanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
sr@ijekavianlatin: Pokušaja povezivanja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
sr@ijekavianlatin: &Sirov dnevnički prozor pri povezivanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
sr@ijekavianlatin: Šifrovanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevana vrsta šifrovanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
sr@ijekavianlatin: <p>⁠ECB ili režim „elektronske kodne knjige“ podržavaju mnogi klijenti, kao što su FISH i Mirckripcija, ali se generalno smatra nebezbednim.</p><p>CBC ili režim „ulančavanje šifrarskih blokova“ nije podržan u FISH‑u ali jeste u Mirckripciji. Ako planirate da koristite razmjenu ključeva najbolje je da prvo saznate da li vaš sagovornik ima klijent koji može da koristi CBC, jer u suprotnom vi ćete moći da vidite šta on piše ali on neće moći da vidi šta vi pišete.</p>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
sr@ijekavianlatin: Elektronska kodna knjiga (⁠ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
sr@ijekavianlatin: Ulančavanje šifrarskih blokova (CBC)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
sr@ijekavianlatin: Proksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
sr@ijekavianlatin: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ProxyType)
en: Socks v5
sr@ijekavianlatin: SOCKS5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
sr@ijekavianlatin: Adresa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
sr@ijekavianlatin: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
sr@ijekavianlatin: Lozinka:

en:  byte |  bytes
sr@ijekavianlatin[0]:  bajt
sr@ijekavianlatin[1]:  bajta
sr@ijekavianlatin[2]:  bajtova
sr@ijekavianlatin[3]:  bajt

en: Network Interface
sr@ijekavianlatin: mrežno sučelje

en: Reply From IRC Server
sr@ijekavianlatin: odgovor sa IRC servera

en: Specify Manually
sr@ijekavianlatin: ručno zadato

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
sr@ijekavianlatin: DCC postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
sr@ijekavianlatin: &Fascikla preuzimanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
sr@ijekavianlatin: &Dodaj pošiljaoca imenu fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
sr@ijekavianlatin: &Napravi fasciklu za pošiljaoca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
sr@ijekavianlatin: Pretvori razmake u imenima fajlova u podvlake prije slanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
sr@ijekavianlatin: Automatski prihvati ponudu za &preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
sr@ijekavianlatin: Automatski &nastavi preuzimanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
sr@ijekavianlatin: &Brzo DCC slanje (možda neće raditi sa svim klijentima)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
sr@ijekavianlatin: Pasivno DCC slanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, DCC prenosi za IPv6 veze obavljaće se preko IPv4 sučelja, postavljenog ovdje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
sr@ijekavianlatin: &Spadni na IPv4 sučelje za DCC slanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
sr@ijekavianlatin: Prekovrijeme DCC &slanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
sr@ijekavianlatin: Veličina &bafera:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
sr@ijekavianlatin: &Metod za dobavljanje mog IP‑a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
sr@ijekavianlatin: &Moj IP:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
sr@ijekavianlatin: Portovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
sr@ijekavianlatin: Određeni p&ortovi za DCC ćaskanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: to
sr@ijekavianlatin: do

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
sr@ijekavianlatin: Određeni portovi za ser&ver DCC prenosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
sr@ijekavianlatin: Koristi UPnP za uspostavljanje NAT‑a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
sr@ijekavianlatin: Automatski prihvati ponudu DCC ćaskanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
sr@ijekavianlatin: Tekst ćaskanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
sr@ijekavianlatin: Lista nadimaka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
sr@ijekavianlatin: Traka jezičaka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
sr@ijekavianlatin: Prikazuj MOTD‑ove (poruke dana) fiksnim fontom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
sr@ijekavianlatin: &Fiksni font za MOTD poruke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
sr@ijekavianlatin: Po&debljani nadimci pošiljalaca u prikazu ćaskanja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
sr@ijekavianlatin: Sistemska kaseta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
sr@ijekavianlatin: &Obavještenja o novoj poruci u sistemskoj kaseti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
sr@ijekavianlatin: Obavijesti &samo kada se okine isticanje ili pomene moj nadimak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
sr@ijekavianlatin: Sakrij prozor po pokretanju

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
sr@ijekavianlatin: Dovršavanje nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
sr@ijekavianlatin: Režim do&vršavanja:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
sr@ijekavianlatin: utkano kruženje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
sr@ijekavianlatin: nalik na školjku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
sr@ijekavianlatin: nalik na školjku sa poljem za dovršavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
sr@ijekavianlatin: &Sufiks na početku reda:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
sr@ijekavianlatin: &drugdje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
sr@ijekavianlatin: Razlikuj veličinu slova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Ostalo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
sr@ijekavianlatin: Bez obavještenja tokom &odsutnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
sr@ijekavianlatin: Poseban odgovor na &verziju:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovdje možete postaviti poseban odgovor na zahtjeve <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
sr@ijekavianlatin: Polje za unos se širi sa tekstom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
sr@ijekavianlatin: Znak &naredbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
sr@ijekavianlatin: Poseban veb &pregledač:

en: Select Sound File
sr@ijekavianlatin: Izbor zvučnog fajla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
sr@ijekavianlatin: &Zvuk pri isticanju

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
sr@ijekavianlatin: U&vijek istakni moj trenutni nadimak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
sr@ijekavianlatin: Uvijek istakni &moje redove:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
sr@ijekavianlatin: Lista isticanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
sr@ijekavianlatin: isticanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
sr@ijekavianlatin: zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
sr@ijekavianlatin: auto. tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
sr@ijekavianlatin: Prozori ćaskanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
sr@ijekavianlatin: &Obrazac:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
sr@ijekavianlatin: Boja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
sr@ijekavianlatin: &Zvuk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
sr@ijekavianlatin: Isprobaj zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
sr@ijekavianlatin: &Auto. tekst:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
sr@ijekavianlatin: Prozori ćaskanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
sr@ijekavianlatin: Ovo isticanje će biti traženo samo u prozorima ćaskanja ovde nabrojanim po imenu, ili u svim prozorima ako se polje ostavi praznim. Više imena zadaju se razdvojena zapetama.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
sr@ijekavianlatin: &Obavještenja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
sr@ijekavianlatin: obrazac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
sr@ijekavianlatin: vrsta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
sr@ijekavianlatin: Obrazac:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
sr@ijekavianlatin: Vrste poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
sr@ijekavianlatin: Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
sr@ijekavianlatin: Napomena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
sr@ijekavianlatin: Upit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
sr@ijekavianlatin: Pozovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
sr@ijekavianlatin: Ukloni &sve

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
sr@ijekavianlatin: Sakrij klizačku traku

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
sr@ijekavianlatin: Uključite ukoliko želite da se provjerava pravopis dok kucate u svim ulaznim linijama IRC.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
sr@ijekavianlatin: Uključivanjem ovoga polje unosa će se proširiti uspravno ako se skroz popuni.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
sr@ijekavianlatin: Pokreni sa skrivenim glavnim prozorom

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
sr@ijekavianlatin: Prikaži &prava imena pored nadimaka

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
sr@ijekavianlatin: Otvori po pokretanju jezičak nadgledanih nadimaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
sr@ijekavianlatin: &Bilježenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
sr@ijekavianlatin: Bilježi samo privatne razgovore (upite, DCC ćaskanja)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
sr@ijekavianlatin: Imena dnevničkih fajlova &malim slovima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
sr@ijekavianlatin: &Ime domaćina u imenima dnevničkih fajlova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
sr@ijekavianlatin: &Putanja dnevničkog fajla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
sr@ijekavianlatin: Sistemski uređivač teksta za otvaranje dnevnika

en: Normal Users
sr@ijekavianlatin: Normalni korisnici

en: Voice (+v)
sr@ijekavianlatin: Glas (+v)

en: Halfops (+h)
sr@ijekavianlatin: Poluopovi (+h)

en: Operators (+o)
sr@ijekavianlatin: Operateri (+o)

en: Channel Admins (+p)
sr@ijekavianlatin: Administratori kanala (+p)

en: Channel Owners (+q)
sr@ijekavianlatin: Vlasnici kanala (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
sr@ijekavianlatin: &Naredba koja se izvršava na dvoklik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
sr@ijekavianlatin: Ređanje &bez razlikovanja veličine slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
sr@ijekavianlatin: Ređanje po &aktivnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
sr@ijekavianlatin: Ređanje po &stanju korisnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
sr@ijekavianlatin: (Ređanje nadimaka prilagođavate prevlačenjem.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
sr@ijekavianlatin: režim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
sr@ijekavianlatin: objašnjenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
sr@ijekavianlatin: &Aktiviraj ekranski prikaz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
sr@ijekavianlatin: &Crtaj sijenke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
sr@ijekavianlatin: Font OSD‑a:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
sr@ijekavianlatin: Prikaži OSD poruku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
sr@ijekavianlatin: kada se &moj nadimak pojavi u poruci kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
sr@ijekavianlatin: na &bilo koju poruku kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
sr@ijekavianlatin: na aktivnost &upita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
sr@ijekavianlatin: na &događaje pridruživanja i odlaženja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
sr@ijekavianlatin: Posebne boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
sr@ijekavianlatin: Boja &teksta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
sr@ijekavianlatin: Boja &pozadine:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
sr@ijekavianlatin: Ostale postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
sr@ijekavianlatin: &Trajanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
sr@ijekavianlatin: &Ekran:

en: Default Identity
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani identitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
sr@ijekavianlatin: Dostupni mjestodržači

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
sr@ijekavianlatin: %c: tekući kanal
    %i: sadržaj ulazne linije
    %k: ključ kanala
    %K: lozinka servera
    %n: pošalji naredbu direktno serveru umjesto mojoj ulaznoj liniji
    %o: tekući nadimak
    s<niska>%: niska kojom se razdvajaju nadimci u %u
    %u: lista izabranih nadimaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
sr@ijekavianlatin: ime dugmeta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
sr@ijekavianlatin: radnja dugmeta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn)
en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
sr@ijekavianlatin: Ime dugmeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
sr@ijekavianlatin: Radnja dugmeta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
sr@ijekavianlatin: Brza dugmad za postupke nad nadimkom u kontekstnim menijima nadimaka

en: Interface
sr@ijekavianlatin: Sučelje

en: Behavior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
sr@ijekavianlatin: Obavještenja

en: Chat Window
sr@ijekavianlatin: Prozor ćaskanja

en: Nicklist Themes
sr@ijekavianlatin: Teme liste nadimaka

en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

en: Quick Buttons
sr@ijekavianlatin: Brza dugmad

en: Tabs
sr@ijekavianlatin: Jezičci

en: General Behavior
sr@ijekavianlatin: Opšte ponašanje

en: Connection
sr@ijekavianlatin: Veza

en:  line |  lines
sr@ijekavianlatin[0]:  red
sr@ijekavianlatin[1]:  reda
sr@ijekavianlatin[2]:  redova
sr@ijekavianlatin[3]:  red

en:  nick |  nicks
sr@ijekavianlatin[0]:  nadimak
sr@ijekavianlatin[1]:  nadimka
sr@ijekavianlatin[2]:  nadimaka
sr@ijekavianlatin[3]:  nadimak

en: Nickname List
sr@ijekavianlatin: Lista nadimaka

en: Command Aliases
sr@ijekavianlatin: Alijasi naredbi

en: Auto Replace
sr@ijekavianlatin: Automatska zamjena

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignorisanje

en: Logging
sr@ijekavianlatin: Bilježenje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
sr@ijekavianlatin: Isticanje

en: Watched Nicknames
sr@ijekavianlatin: Nadgledani nadimci

en: On Screen Display
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz

en: Warning Dialogs
sr@ijekavianlatin: Dijalozi upozorenja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
sr@ijekavianlatin: Izgled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
sr@ijekavianlatin: Obojeni tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
sr@ijekavianlatin: Obojene lampice

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
sr@ijekavianlatin: Događaji programa se odvijaju u jezičcima Konsole, DCC traci stanja i drugim jezičcima u programu koji se ne koriste direktno za ćaskanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
sr@ijekavianlatin: Događaj programa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
sr@ijekavianlatin: Poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
sr@ijekavianlatin: Privatna poruka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
sr@ijekavianlatin: Trenutni nadimak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
sr@ijekavianlatin: Događaji kanala su promjene režima ili dolasci i odlasci korisnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
sr@ijekavianlatin: Događaj kanala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
sr@ijekavianlatin: Ako izaberete ovo, boje koje ste izabrali na stranici za postavke isticanja pregaziće boje pod „Trenutni nadimak“ i „Isticanje“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
sr@ijekavianlatin: Prednost imaju boje isticanja iz prozora ćaskanja

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
sr@ijekavianlatin: Podešavanje jezičaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
sr@ijekavianlatin: Razmještaj:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
sr@ijekavianlatin: vrh

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
sr@ijekavianlatin: dno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
sr@ijekavianlatin: lijevo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
sr@ijekavianlatin: Dugme za &zatvaranje na jezičcima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
sr@ijekavianlatin: Dugme za zatvaranje &desno u traci jezičaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
sr@ijekavianlatin: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
sr@ijekavianlatin: &Fokusiraj nove jezičke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
sr@ijekavianlatin: Fokusiraj nove &upite

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
sr@ijekavianlatin: Miš

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
sr@ijekavianlatin: &Srednji klik na jezičak zatvara ga

en: Select Theme Package
sr@ijekavianlatin: Izbor paketa tema

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
sr@ijekavianlatin: teme Konverzacije (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška (0)

en: Failed to Download Theme
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da preuzmem temu

en: Theme archive is invalid.
sr@ijekavianlatin: Arhiva teme nije ispravna.

en: Cannot Install Theme
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da instaliram temu

en: Do you want to remove %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da uklonite %1?

en: Remove Theme
sr@ijekavianlatin: Uklanjanje teme

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
sr@ijekavianlatin: Podešavanje teme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall Theme...
sr@ijekavianlatin: &Instaliraj temu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
sr@ijekavianlatin: &Ukloni temu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
sr@ijekavianlatin: Ikonica za normalne korisnike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
sr@ijekavianlatin: Ikonica za odsutne korisnike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
sr@ijekavianlatin: Ikonica za korisnike sa glasom

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
sr@ijekavianlatin: Ikonica za korisnike sa ovlašćenjima poluoperatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
sr@ijekavianlatin: Ikonica za korisnike sa ovlašćenjima operatera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
sr@ijekavianlatin: Ikonica za korisnike sa ovlašćenjima administratora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
sr@ijekavianlatin: Ikonica za korisnike sa ovlašćenjima vlasnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
sr@ijekavianlatin: Pregled:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
sr@ijekavianlatin: ...na prijem pozivnice za kanal

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
sr@ijekavianlatin: ...kada bi upisivanje dnevničkog fajla sačuvalo samo vidljivi deo

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
sr@ijekavianlatin: ...kada sledi brisanje dnevničkog fajla

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
sr@ijekavianlatin: ...kada postoji otvoren upit za nadimak koji je upravo označen ignorisanim

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
sr@ijekavianlatin: ...pri prebacivanju veze na drugi server u okviru iste mreže

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
sr@ijekavianlatin: ...pri uspostavljanju nove veze ka već povezanoj mreži

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
sr@ijekavianlatin: ...pri zatvaranju jezička servera

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
sr@ijekavianlatin: ...pri zatvaranju jezička kanala

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
sr@ijekavianlatin: ...pri zatvaranju jezička upita

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
sr@ijekavianlatin: ...pri zatvaranju jezička DCC ćaskanja

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
sr@ijekavianlatin: ...ako se izvor za listu kanala ne može odrediti iz tekućeg jezička

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
sr@ijekavianlatin: ...kada izaberete sakrivanje trake menija

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
sr@ijekavianlatin: ...ako nabrajanje kanala može izazvati prekid veze zbog obimnog preuzimanja

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
sr@ijekavianlatin: ...pri nalepljivanju velike količine teksta

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
sr@ijekavianlatin: ...pri napuštanju Konverzacije preko kasetne ikonice

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
sr@ijekavianlatin: ...kada ste zadali ignorisanje nekog nadimka

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
sr@ijekavianlatin: ...kada ste prestali da ignorišete neki nadimak

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
sr@ijekavianlatin: ...pri napuštanju Konverzacije dok su DCC prenosi fajlova još aktivni

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
sr@ijekavianlatin: ...ako neki znakovi u poruci nisu saglasni sa aktivnim kodiranjem

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
sr@ijekavianlatin: ...kada zatvaranje prozora znači minimizovanje u sistemsku kasetu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
sr@ijekavianlatin: Prikaži dijalog upozorenja...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kada je nadgledanje nadimaka uključeno, bićete obavještavani pri dolasku i odlasku van veze nadimaka u listi <i>Nadgledani nadimci na vezi</i>.</p><p>Možete otvoriti i prozor <i>Nadgledani nadimci</i> da biste videli stanja svih nadgledanih nadimaka.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
sr@ijekavianlatin: &Nadgledanje nadimaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Kada je popunjeno, prozor <i>Nadgledani nadimci</i> biće automatski otvoren po pokretanju Konverzacije.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
sr@ijekavianlatin: &Jezičak nadgledanih nadimaka po pokretanju

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kada dvokliknete na nadimak u prozoru <i>Nadgledani nadimci</i>, ova naredba stavlja se u <b>ulaznu liniju</b> u prozoru servera.</p><p>U naredbi se mogu koristiti sljedeći simboli:</p><ul><li>%u: nadimak na koji je dvokliknuto</li><li>%K: lozinka servera</li><li>%n: slanje naredbe direktno na server umjesto u ulaznu liniju</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
sr@ijekavianlatin: &Naredba koja se izvršava dvoklikom na nadimak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kada dvokliknete na nadimak u prozoru <i>Nadgledani nadimci</i>, ova naredba stavlja se u <b>ulaznu liniju</b> u prozoru servera.</p><p>U naredbi se mogu koristiti sljedeći simboli:</p><ul><li>%u: nadimak na koji je dvokliknuto</li><li>%K: lozinka servera</li><li>%n: slanje naredbe direktno na server umjesto u ulaznu liniju</li></ul></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
sr@ijekavianlatin: Konverzacija će provjeriti stanje dolje prikazanih nadimaka poslije svakog ovog perioda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
sr@ijekavianlatin: Period &ažuriranja:

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
sr@ijekavianlatin: Mreža je van pogona, automatski ću se povezati kad se podigne.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
sr@ijekavianlatin[0]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekundu.
sr@ijekavianlatin[1]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[2]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekundi.
sr@ijekavianlatin[3]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za 1 sekundu.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
sr@ijekavianlatin[0]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekundu.
sr@ijekavianlatin[1]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[2]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za %1 sekundi.
sr@ijekavianlatin[3]: Pokušaću da se povežem na %2 (port %3) za 1 sekundu.

en: Error
sr@ijekavianlatin: Greška

en: Reconnection attempts exceeded.
sr@ijekavianlatin: Premašeni pokušaji povezivanja.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
sr@ijekavianlatin: Već ste povezani na %1. Želite li da otvorite još jednu vezu?

en: Already connected to %1
sr@ijekavianlatin: Već povezan na %1

en: Create connection
sr@ijekavianlatin: Otvori vezu

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
sr@ijekavianlatin: Trenutno ste povezani na %1 preko „%2“ (port %3). Želite li da se prebacite na „%4“ (port %5)?

en: Switch Server
sr@ijekavianlatin: Promijeni server

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
sr@ijekavianlatin: Popunite <b>identitet</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
sr@ijekavianlatin: Popunite svoje <b>pravo ime</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
sr@ijekavianlatin: Navedite bar jedan <b>nadimak</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Vaš identitet „%1“ nije ispravno podešen:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke identiteta

en: Edit Identity...
sr@ijekavianlatin: Uredi identitet...

en: Debug: %1
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje: %1

en: Error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
sr@ijekavianlatin: getNickname: Server %1 nije pronađen.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem zahtjev za DCC %1 sagovorniku preko IRC servera.|/|Ne mogu da pošaljem zahtjev za DCC $[aku %1] sagovorniku preko IRC servera.

en: Awaiting acceptance by remote user...
sr@ijekavianlatin: Čekam prihvatanje udaljenog korisnika...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
sr@ijekavianlatin: %1 (sa %2) nudi vam DCC %3|/|%1 (sa %2) nudi vam DCC $[aku %3]

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
sr@ijekavianlatin: Ponuda DCC %1 od %2|/|Ponuda DCC $[gen %1] od %2

en: Accept
sr@ijekavianlatin: Prihvati

en: Reject
sr@ijekavianlatin: Odbaci

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
sr@ijekavianlatin: Odbili ste ponudu DCC %1.|/|Odbili ste ponudu DCC $[gen %1].

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za DCC %1 je odbijen|/|Zahtjev za DCC $[aku %1] je odbijen

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem sagovorniku obrnuto odobrenje za DCC %1, preko IRC servera.|/|Ne mogu da pošaljem sagovorniku obrnuto odobrenje za DCC $[aku %1], preko IRC servera.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo prosljeđivanje porta %1. Svejedno šaljem DCC zahtjev udaljenom korisniku.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem sagovorniku obrnuto odobrenje za DCC %1, preko IRC servera.|/|Ne mogu da pošaljem sagovorniku obrnuto odobrenje za DCC $[aku %1], preko IRC servera.

en: Could not open a socket for listening: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim soket za slušanje: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
sr@ijekavianlatin: Nudim vezu DCC %1 za %2 na portu %3...|/|Nudim vezu DCC $[gen %1] za %2 na portu %3...

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
sr@ijekavianlatin: blokče|/|$[svojstva nom,aku blokče gen blokčeta dat,lok blokčetu ins blokčetom]

[ctx: DCC extension]
en: Chat
sr@ijekavianlatin: ćaskanje|/|$[svojstva nom,aku ćaskanje gen ćaskanja dat,lok ćaskanju ins ćaskanjem]

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
sr@ijekavianlatin: Uspostavljam vezu DCC %1 sa %2 (%3:%4)...|/|Uspostavljam vezu DCC $[gen %1] sa %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
sr@ijekavianlatin: Uspostavljena veza DCC %1 sa %2.|/|Uspostavljena veza DCC $[gen %1] sa %2.

en: Socket error: %1
sr@ijekavianlatin: Greška soketa: %1

en: Could not accept the client.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prihvatim klijent.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
sr@ijekavianlatin: Uspostavljena veza DCC %1 sa %2.|/|Uspostavljena veza DCC $[gen %1] sa %2.

en: Connection closed.
sr@ijekavianlatin: Veza je zatvorena.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
sr@ijekavianlatin: DCC %1 sa %2 na portu %3.|/|DCC $[nom %1] sa %2 na portu %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
sr@ijekavianlatin: DCC %1 sa %2 na %3:%4.|/|DCC $[nom %1] sa %2 na %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
sr@ijekavianlatin: Želite li da zatvorite DCC %1 sa %2?|/|Želite li da zatvorite DCC $[aku %1] sa %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje DCC %1|/|Zatvaranje DCC $[gen %1]

en: Talking to yourself
sr@ijekavianlatin: Pričate sami sa sobom

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano ( %1 )

en: Usage
sr@ijekavianlatin: Upotreba

en: Usage: %1ME text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1ME tekst

en: Unknown command.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
sr@ijekavianlatin: Primljen nepoznat CTCP-%1 zahtjev od %2

en: No vacant port
sr@ijekavianlatin: Nema slobodnog porta

en: Could not open a socket
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim soket

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
sr@ijekavianlatin: Pasivno slanje

en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvaranje

en: Select Recipient
sr@ijekavianlatin: Izbor primaoca

en: Select nickname and close the window
sr@ijekavianlatin: Izaberite nadimak i zatvorite prozor.

en: Close the window without changes
sr@ijekavianlatin: Zatvorite prozor bez izmijena.

en: DCC Receive Question
sr@ijekavianlatin: Pitanje DCC primanja

en: O&riginal Filename
sr@ijekavianlatin: &Izvorno ime fajla

en: Suggest &New Filename
sr@ijekavianlatin: Predloži &novo ime

en: Use as new default download folder
sr@ijekavianlatin: Ovo je nova podrazumevana fascikla preuzimanja

en: &Resume
sr@ijekavianlatin: &Nastavi

en: R&ename
sr@ijekavianlatin: Pre&imenuj

en: Status
sr@ijekavianlatin: Stanje

en: Details
sr@ijekavianlatin: Detalji

en: DCC Send
sr@ijekavianlatin: DCC slanje

en: DCC Receive
sr@ijekavianlatin: DCC primanje

en:  (Reverse DCC)
sr@ijekavianlatin:  (obrnuti DCC)

en: Unknown server
sr@ijekavianlatin: nepoznat server

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
sr@ijekavianlatin: %1 na %2, %3 (port %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
sr@ijekavianlatin: %1 na %2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
sr@ijekavianlatin: da, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
sr@ijekavianlatin: ne

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
sr@ijekavianlatin: &lt; 1 sek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
sr@ijekavianlatin: Ime fajla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
sr@ijekavianlatin: Sagovornik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
sr@ijekavianlatin: Ja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
sr@ijekavianlatin: Stanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
sr@ijekavianlatin: Napredak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
sr@ijekavianlatin: Mjesto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
sr@ijekavianlatin: Trenutni položaj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
sr@ijekavianlatin: Veličina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
sr@ijekavianlatin: Nastavljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
sr@ijekavianlatin: Trenutna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
sr@ijekavianlatin: Prosječna brzina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme prenosa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
sr@ijekavianlatin: Procijenjeno preostalo vrijeme:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
sr@ijekavianlatin: Ponuđeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
sr@ijekavianlatin: Pokrenuto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
sr@ijekavianlatin: Završeno:

en: File
sr@ijekavianlatin: fajl

en: Partner
sr@ijekavianlatin: sagovornik

en: Started At
sr@ijekavianlatin: pokrenuto

en: Progress
sr@ijekavianlatin: napredak

en: Position
sr@ijekavianlatin: položaj

en: Speed
sr@ijekavianlatin: brzina

en: Sender Address
sr@ijekavianlatin: adresa pošiljaoca

en: Remaining
sr@ijekavianlatin: preostalo

en: %1/sec
sr@ijekavianlatin: %1/sek.

en: Queued
sr@ijekavianlatin: u redu

en: Preparing
sr@ijekavianlatin: priprema se

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
sr@ijekavianlatin: nastupa

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
sr@ijekavianlatin: povezuje se

en: Receiving
sr@ijekavianlatin: prima se

en: Sending
sr@ijekavianlatin: šalje se

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
sr@ijekavianlatin: gotovo

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
sr@ijekavianlatin: neuspjelo

en: Aborted
sr@ijekavianlatin: prekinuto

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
sr@ijekavianlatin: u redu — prenos čeka da ga prihvatite ili da odbacite

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
sr@ijekavianlatin: priprema se — prenos provjerava da li postoje fajlovi za nastavljanje

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
sr@ijekavianlatin: priprema se — prenos skuplja podatke za slanje

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
sr@ijekavianlatin: nastupa — prenos čeka da ga sagovornik prihvati ili da odbije

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
sr@ijekavianlatin: povezuje se — prenos se povezuje sa sagovornikom

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
sr@ijekavianlatin: prima se — prenos prima podatke od sagovornika

en: Sending - Transfer is sending data to partner
sr@ijekavianlatin: šalje se — prenos šalje podatke sagovorniku

en: Done - Transfer has completed successfully
sr@ijekavianlatin: gotovo — prenos je uspješno završen

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
sr@ijekavianlatin: neuspjelo — prenos nije uspio iz „nepoznatih razloga“

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
sr@ijekavianlatin: neuspjelo — prenos nije uspeo zbog: „%1“

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
sr@ijekavianlatin: prekinuto — korisnik je prekinuo prenos

en: Incoming Transfers
sr@ijekavianlatin: Dolazni prenosi

en: Outgoing Transfers
sr@ijekavianlatin: Odlazni prenosi

en: DCC Status
sr@ijekavianlatin: DCC stanje

en: &Select All Items
sr@ijekavianlatin: &Izaberi sve stavke

en: S&elect All Completed Items
sr@ijekavianlatin: Izaberi sve &završene stavke

en: &Accept
sr@ijekavianlatin: &Prihvati

en: Start receiving
sr@ijekavianlatin: Počni primanje

en: A&bort
sr@ijekavianlatin: Pre&kini

en: Abort the transfer(s)
sr@ijekavianlatin: Prekini prenose

en: Resend
sr@ijekavianlatin: Ponovi slanje

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
sr@ijekavianlatin: &Očisti

en: Clear all selected Items
sr@ijekavianlatin: Očisti sve izabrane stavke

en: Clear Completed
sr@ijekavianlatin: Očisti završene

en: Clear Completed Items
sr@ijekavianlatin: Očisti završene stavke

en: &Open File
sr@ijekavianlatin: &Otvori fajl

en: Run the file
sr@ijekavianlatin: Pokreni fajl

en: Open Location
sr@ijekavianlatin: Otvori mjesto

en: Open the file location
sr@ijekavianlatin: Otvori lokaciju fajla

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
sr@ijekavianlatin[0]: Izabrali ste %1 fajl za izvršavanje. Želite li da nastavite?
sr@ijekavianlatin[1]: Izabrali ste %1 fajla za izvršavanje. Želite li da nastavite?
sr@ijekavianlatin[2]: Izabrali ste %1 fajlova za izvršavanje. Želite li da nastavite?
sr@ijekavianlatin[3]: Izabrali ste fajl za izvršavanje. Želite li da nastavite?

en: Execute %1 file | Execute %1 files
sr@ijekavianlatin[0]: Izvršavanje %1 fajla
sr@ijekavianlatin[1]: Izvršavanje %1 fajla
sr@ijekavianlatin[2]: Izvršavanje %1 fajlova
sr@ijekavianlatin[3]: Izvršavanje fajla

en: The admin has restricted the right to receive files
sr@ijekavianlatin: Administrator je ograničio pravo za primanje fajlova

en: Invalid sender address (%1)
sr@ijekavianlatin: Neispravna adresa pošiljaoca (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
sr@ijekavianlatin: Nepodržano pregovaranje (veličina fajla=0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
sr@ijekavianlatin: <b>Ne mogu da napravim fasciklu ili odredište nije upisivo.</b><br/>Fascikla: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
sr@ijekavianlatin: <b>Drugi prenos koristi ovaj fajl.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim primjerak K‑U/I‑ja

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
sr@ijekavianlatin[0]: <b>Postoji djelimični fajl.</b><br/>%2<br/>Veličina delimičnog fajla: %1 bajt<br/>
sr@ijekavianlatin[1]: <b>Postoji djelimični fajl.</b><br/>%2<br/>Veličina delimičnog fajla: %1 bajta<br/>
sr@ijekavianlatin[2]: <b>Postoji djelimični fajl.</b><br/>%2<br/>Veličina delimičnog fajla: %1 bajtova<br/>
sr@ijekavianlatin[3]: <b>Postoji djelimični fajl.</b><br/>%2<br/>Veličina djelimičnog fajla: 1 bajt<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
sr@ijekavianlatin: <b>Fajl već postoji.</b><br/>%1 (%2)<br/>Pošiljalac prijavljuje veličinu fajla %3.<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
sr@ijekavianlatin: <b>Ne mogu da otvorim fajl.<br/>Greška: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem obrnuto odobrenje za DCC slanje sagovorniku preko IRC servera.

en: Waiting for connection
sr@ijekavianlatin: Čekam na vezu

en: Waiting for remote host's acceptance
sr@ijekavianlatin: Čekam pristanak udaljenog domaćina

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem zahtjev za nastavak DCC prijema sagovorniku preko IRC servera.

en: Unexpected response from remote host
sr@ijekavianlatin: Neočekivani odziv udaljenog domaćina

en: Could not accept the connection (socket error).
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da prihvatim vezu (greška soketa).

en: Transfer error
sr@ijekavianlatin: Greška u prenosu

en: KIO error: %1
sr@ijekavianlatin: K‑U/I greška: %1

en: Timed out
sr@ijekavianlatin: Isteklo vrijeme

en: The admin has restricted the right to send files
sr@ijekavianlatin: Administrator je ograničio pravo na slanje fajlova

en: The url "%1" does not exist
sr@ijekavianlatin: URL „%1“ ne postoji

en: Enter Filename
sr@ijekavianlatin: Unos imena fajla

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Fajl koji šaljete korisniku <i>%1</i> nema ime.<br/>Unesite ime fajla koje će videti primalac, ili otkažite DCC prenos.</qt>

en: unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: No filename was given
sr@ijekavianlatin: Ime fajla nije dato

en: Could not retrieve "%1"
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dobavim „%1“

en: Unable to send a 0 byte file.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da šaljem fajl nulte veličine.

en: DCC SEND request was rejected
sr@ijekavianlatin: Zahtjev za DCC slanje je odbijen

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pošaljem zahtjev za DCC slanje sagovorniku preko IRC servera.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
sr@ijekavianlatin: Postupak je uspjeo. Ne bi trebalo nikad da se desi u dijalogu greške.

en: Could not read from file "%1".
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da čitam iz fajla „%1“.

en: Could not write to file "%1".
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da pišem u fajl „%1“.

en: A fatal unrecoverable error occurred.
sr@ijekavianlatin: Došlo je do kobne, nepovratne greške.

en: Could not open file "%1".
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl „%1“.

en: The operation was unexpectedly aborted.
sr@ijekavianlatin: Postupak je neočekivan prekinut.

en: The operation timed out.
sr@ijekavianlatin: Isteklo je vrijeme za postupak.

en: An unspecified error happened on close.
sr@ijekavianlatin: Neočekivana greška pri zatvaranju.

en: Unknown error. Code %1
sr@ijekavianlatin: Nepoznata greška. Kôd %1

en: Columns
sr@ijekavianlatin: Kolone

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
sr@ijekavianlatin: Izbor fonta u blokčetu

en: Clear Image
sr@ijekavianlatin: Očisti sliku

en: Save As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj kao...

en: Freehand Drawing
sr@ijekavianlatin: Slobodnom rukom

en: Draw a straight line
sr@ijekavianlatin: Prava linija

en: Draw a rectangle
sr@ijekavianlatin: Pravougaonik

en: Draw an ellipse
sr@ijekavianlatin: Elipsa

en: Draw text
sr@ijekavianlatin: Tekst

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
sr@ijekavianlatin: Izbor

en: Eraser
sr@ijekavianlatin: Gumica

en: Fill a contiguous area with the foreground color
sr@ijekavianlatin: Popuni ograničenu oblast bojom iscrtavanja

en: Draw an arrow
sr@ijekavianlatin: Strelica

en: Select a color from the image
sr@ijekavianlatin: Izaberite boju sa slike.

en: Save Image
sr@ijekavianlatin: Upisivanje slike

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
sr@ijekavianlatin: slike (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
sr@ijekavianlatin: Identiteti

en: Nickname
sr@ijekavianlatin: Nadimak

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak vaših nadimaka. Nadimak je ime pod kojim će vas videti drugi korisnici. Možete uneti kakvo god ime želite, samo prvi znak mora biti slovo.
    
    Pošto nadimci moraju biti jedinstveni na cijeloj IRC mreži, server može odbiti željeno ime jer ga neko već koristi kao svoj nadimak. Zato unesite i alternativne nadimke; ako server odbije vaš prvi izbor, Konverzacija će isprobati alternative.

[ctx: Cert = Certificate]
en: SASL EXTERNAL (Cert)
sr@ijekavianlatin: SASL EXTERNAL (sert.)

en: Standard NickServ
sr@ijekavianlatin: standardni NickServ

en: Server Password
sr@ijekavianlatin: lozinka servera

en: SSL Client Certificate
sr@ijekavianlatin: SSL sertifikat klijenta

en:  minute |  minutes
sr@ijekavianlatin[0]:  minut
sr@ijekavianlatin[1]:  minuta
sr@ijekavianlatin[2]:  minuta
sr@ijekavianlatin[3]:  minut

en: Change identity information
sr@ijekavianlatin: Izmijeni podatke o identitetu

en: Discards all changes made
sr@ijekavianlatin: Odbacuje sve učinjene izmjene

en: Add Identity
sr@ijekavianlatin: Dodavanje identiteta

en: Identity name:
sr@ijekavianlatin: Ime identiteta:

en: You need to give the identity a name.
sr@ijekavianlatin: Morate dati ime identitetu.

en: Rename Identity
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje identiteta

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
sr@ijekavianlatin: Ovaj identitet je u upotrebi. Ako ga uklonite, mrežne postavke koje ga koriste spašće na podrazumijevani identitet. Da li ga svejedno obrisati?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete sve podatke ovog identiteta?

en: Delete Identity
sr@ijekavianlatin: Brisanje identiteta

en: Duplicate Identity
sr@ijekavianlatin: Dupliranje identiteta

en: You must add at least one nick to the identity.
sr@ijekavianlatin: Identitetu morate dodati bar jedan nadimak.

en: Please enter a real name.
sr@ijekavianlatin: Unesite pravo ime.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
sr@ijekavianlatin: Ovde uneta lozinka potisnuće onu zadatu u postavkama servera, ako je ima.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
sr@ijekavianlatin: (opciono)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
sr@ijekavianlatin: Autentifikacija na osnovu sertifikata primorava aktiviranje SSL‑a za vezu, potiskujući postavke servera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
sr@ijekavianlatin: &Identitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
sr@ijekavianlatin: Dodaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
sr@ijekavianlatin: Dupliraj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
sr@ijekavianlatin: &Pravo ime:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
sr@ijekavianlatin: Ovdje unesite svoje pravo ime. IRC nije projektovan da vas sakrije od prijatelja ili neprijatelja — imajte ovo na umu ako ste mislili da se ponašate zlonamjerno. Lažno „pravo ime“ može biti dobar način da sakrijete svoj pol od napadnih zaluđenika, ali se računar koji koristite uvijek može ispratiti, tako da nećete biti zaista anonimni.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
sr@ijekavianlatin: Automatska identifikacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
sr@ijekavianlatin: &Servis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
sr@ijekavianlatin: Ime servisa može biti <tt>nickserv</tt> ili ime koje zavisi od mreže, kao <tt>nickserv@servisi.dal.net</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
sr@ijekavianlatin: Naredba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
sr@ijekavianlatin: Nalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
sr@ijekavianlatin: PEM fajl:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
sr@ijekavianlatin: Odsutnost

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite ovu kućicu, kad god izdate naredbu <tt>/away</tt>, na kanalu će se pojaviti vodoravna linija da označi trenutak kad ste otišli. Drugi korisnici IRC‑a ne vide ovu liniju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
sr@ijekavianlatin: Označi u prozoru ćaskanja posljednji položaj pre odlaska

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
sr@ijekavianlatin: Podrazumevana poruka odsutnosti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
sr@ijekavianlatin: Ovde uneti tekst koristi se kao poruka o odsutnosti kada se poruka ne zada kao argument naredbe <tt>/away</tt> ili <tt>/aaway</tt>, kao i kada se primeni <i>Globalna odsutnost</i> kroz meni ili prečicom sa tastature.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
sr@ijekavianlatin: Nadimak pri odsutnosti:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
sr@ijekavianlatin: Unesite nadimak koji pokazuje da ste odsutni. Kad god izvršite naredbu <tt>/away poruka</tt> u kanalu kome ste se pridružili sa ovim identitetom, Konverzacija će automatski promijeniti vaš nadimak u nadimak pri odsutnosti. Tako će drugi korisnici znati da ste odsutni sa računara. Kad ponovo izvršite naredbu <tt>/away</tt> u kanalu u kojem ste bili odsutni, Konverzacija će automatski promijeniti vaš nadimak nazad u prvobitni. Ako ne želite da se nadimak automatski mijenja pri odsutnosti, ostavite ovo prazno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite, Konverzacija će automatski postaviti odsutnost na sve veze pod ovim identitetom čim se pokrene čuvar ekrana ili poslije dolje podešenog perioda mirovanja korisnika.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
sr@ijekavianlatin: Automatska odsutnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
sr@ijekavianlatin: Odsutnost poslije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
sr@ijekavianlatin: mirovanja korisnika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite, Konverzacija će automatski poništiti odsutnost na svim vezama pod ovim identitetom čim se čuvar ekrana zaustavi ili se otkrije aktivnost korisnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
sr@ijekavianlatin: Automatsko &vraćanje na aktivnost

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
sr@ijekavianlatin: Ako popunite ovo, Konverzacija će automatski izvršiti naredbu odsutnosti u svim jezičcima kanala pod ovim identitetom. <tt>%s</tt> u naredbi odsutnosti menja se porukom o odsutnosti. Kada se vratite, izvršiće se naredba povratka. <tt>%t</tt> u naredbi povratka menja se trajanjem odsutnosti.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
sr@ijekavianlatin: Naredbe odsutnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
sr@ijekavianlatin: Naredba odsutnosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
sr@ijekavianlatin: Naredba povratka:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
sr@ijekavianlatin: Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
sr@ijekavianlatin: Naredba &pre školjke:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
sr@ijekavianlatin: <p>Ovde možete uneti naredbu za izvršavanje prije početka povezivanja sa serverom.</p><p>Ako imate više servera u ovom identitetu, naredba će biti izvršena za svaki od njih.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
sr@ijekavianlatin: &Kodiranje:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
sr@ijekavianlatin: Ova postavka utiče na kodiranje znakova koji se šalju na server. Ono takođe utiče i na to kako se poruke prikazuju. Kada prvi put otvorite Konverzaciju ona automatski preuzima ovu postavku od operativnog sistema. Ako imate problema pri prikazivanju poruka drugih korisnika, pokušajte da promijenite ovu postavku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
sr@ijekavianlatin: &IDENT:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
sr@ijekavianlatin: Kada se povežete, mnogi serveri šalju upit na vaš računar radi IDENT odgovora. Ako računar nema pokrenut IDENT server, taj odgovor šalje Konverzacija. Razmaci nisu dozvoljeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
sr@ijekavianlatin: Razlog &napuštanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
sr@ijekavianlatin: Kad god napustite server, ova poruka će biti prikazana drugima.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
sr@ijekavianlatin: Konverzacija prekinuta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
sr@ijekavianlatin: Razlog &odlaska:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
sr@ijekavianlatin: Kad god napustite kanal, ova poruka će biti poslata na njega.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
sr@ijekavianlatin: Razlog &izbacivanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
sr@ijekavianlatin: Kad vas neko izbaci sa kanala (obično IRC operater), ova poruka će biti poslata na kanal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
sr@ijekavianlatin: Korisnik ukinut.

en: Edit Channel Settings
sr@ijekavianlatin: Uredi postavke kanala

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Svaki kanal na IRC‑u ima pridruženu temu. To je jednostavno poruka koju svi mogu videti.</p><p>Ako ste operater, ili režim kanala <tt>T</tt> nije postavljen, temu možete promijeniti klikom na dugme <i>Uredi postavke kanala</i> levo od nje. Ovde takođe možete vidjeti i istorijat tema.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
sr@ijekavianlatin: Najviše korisnika dozvoljeno na kanalu

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo je ograničenje broj korisnika na kanalu — koliko ih najviše može biti na kanalu u isto vrijeme. Ovo možete postaviti ako ste operater. Režim kanala <tt>T</tt> (tema, dugme lijevo) biće automatski postavljen ako postavite ovo.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo prikazuje vaš trenutni nadimak, i alternative ako ste ih postavili. Ako izaberete ili unesete drugi nadimak, IRC serveru će biti poslat zahtjev za promjenu nadimka. Ako server dopusti, novi nadimak će biti izabran. Ako unesete novi nadimak, morate pritisnuti Enter na kraju.</p><p>Alternativne nadimke možete urediti opcijom <i>Identiteti</i> u meniju <i>Podešavanje</i>.</p></qt>

en: Completion
sr@ijekavianlatin: Dovršavanje

en: Possible completions: %1.
sr@ijekavianlatin: Moguća dovršavanja: %1.

en: Channel Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka kanala

en: Channel User Limit
sr@ijekavianlatin: Ograničenje korisnika

en: Enter the new user limit for the channel:
sr@ijekavianlatin: Unesite novo ograničenje broja korisnika na kanalu:

en: Nick
sr@ijekavianlatin: Nadimak

en: You are now known as %1.
sr@ijekavianlatin: Sada ste poznati kao %1.

en: %1 is now known as %2.
sr@ijekavianlatin: %1 je poznat kao %2.

[ctx: Message type]
en: Join
sr@ijekavianlatin: Pridruži se

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
sr@ijekavianlatin: Pridružili ste se (%1) kanalu %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) pridruži se ovom kanalu.

[ctx: Message type]
en: Quit
sr@ijekavianlatin: Napusti

en: You (%1) have left this server.
sr@ijekavianlatin: Napustili ste (%1) ovaj server.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
sr@ijekavianlatin: Napustili ste (%1) ovaj server (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
sr@ijekavianlatin: Izađi

en: You have left channel %1.
sr@ijekavianlatin: Napustili se kanal %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
sr@ijekavianlatin: Napustili ste (%1) kanal %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj server (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj kanal.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj kanal (%3).

en: Kick
sr@ijekavianlatin: Izbaci

en: You have kicked yourself from channel %1.
sr@ijekavianlatin: Sami ste sebe izbacili sa kanala %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
sr@ijekavianlatin: Sami ste sebe izbacili sa kanala %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
sr@ijekavianlatin: %2 vas izbaci sa kanala %1.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
sr@ijekavianlatin: %2 vas izbaci sa kanala %1 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
sr@ijekavianlatin: Izbacili ste %1 sa kanala.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
sr@ijekavianlatin: Izbacili ste %1 sa kanala (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
sr@ijekavianlatin: %2 izbaci %1 sa kanala.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
sr@ijekavianlatin: %2 izbaci %1 sa kanala (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
sr@ijekavianlatin[0]: %1 nadimak
sr@ijekavianlatin[1]: %1 nadimka
sr@ijekavianlatin[2]: %1 nadimaka
sr@ijekavianlatin[3]: 1 nadimak

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
sr@ijekavianlatin[0]:  (%1 op)
sr@ijekavianlatin[1]:  (%1 opa)
sr@ijekavianlatin[2]:  (%1 opova)
sr@ijekavianlatin[3]:  (1 op)

en: Topic
sr@ijekavianlatin: Tema

en: The channel topic is "%1".
sr@ijekavianlatin: Tema kanala je „%1“.

en: You set the channel topic to "%1".
sr@ijekavianlatin: Postavili ste temu kanala na „%1“.

en: %1 sets the channel topic to "%2".
sr@ijekavianlatin: %1 postavi temu kanala na „%2“.

en: You set a quiet on %1.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste tišinu za %1.

en: %1 sets a quiet on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi tišinu za %2.

en: You remove the quiet on %1.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste tišinu za %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni tišinu za %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
sr@ijekavianlatin: Dali ste sebi ovlašćenja vlasnika kanala.

en: You give channel owner privileges to %1.
sr@ijekavianlatin: Dali ste osobi %1 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam dade ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
sr@ijekavianlatin: %1 dade osobi %2 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: You take channel owner privileges from yourself.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste sebi ovlašćenja vlasnika kanala.

en: You take channel owner privileges from %1.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste osobi %1 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam oduze ovlašćenja vlasnika kanala.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
sr@ijekavianlatin: %1 oduze osobi %2 ovlašćenja vlasnika kanala.

en: You give channel admin privileges to yourself.
sr@ijekavianlatin: Dali ste sebi ovlašćenja administratora kanala.

en: You give channel admin privileges to %1.
sr@ijekavianlatin: Dali ste osobi %1 ovlašćenja administratora kanala.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam dade ovlašćenja administratora kanala.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
sr@ijekavianlatin: %1 dade osobi %2 ovlašćenja administratora kanala.

en: You take channel admin privileges from yourself.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste sebi ovlašćenja administratora kanala.

en: You take channel admin privileges from %1.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste osobi %1 ovlašćenja administratora kanala.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam oduze ovlašćenja administratora kanala.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
sr@ijekavianlatin: %1 oduze osobi %2 ovlašćenja administratora kanala.

en: You give channel operator privileges to yourself.
sr@ijekavianlatin: Dali ste sebi ovlašćenja operatera kanala.

en: You give channel operator privileges to %1.
sr@ijekavianlatin: Dali ste osobi %1 ovlašćenja operatera kanala.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam dade ovlašćenja operatera kanala.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
sr@ijekavianlatin: %1 dade osobi %2 ovlašćenja operatera kanala.

en: You take channel operator privileges from yourself.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste sebi ovlašćenja operatera kanala.

en: You take channel operator privileges from %1.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste osobi %1 ovlašćenja operatera kanala.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam oduze ovlašćenja operatera kanala.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
sr@ijekavianlatin: %1 oduze osobi %2 ovlašćenja operatera kanala.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
sr@ijekavianlatin: Dali ste sebi ovlašćenja poluopa.

en: You give channel halfop privileges to %1.
sr@ijekavianlatin: Dali ste osobi %1 ovlašćenja poluopa.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam dade ovlašćenja poluopa.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
sr@ijekavianlatin: %1 dade osobi %2 ovlašćenja poluopa.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste sebi ovlašćenja poluopa.

en: You take channel halfop privileges from %1.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste osobi %1 ovlašćenja poluopa.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam oduze ovlašćenja poluopa.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
sr@ijekavianlatin: %1 oduze osobi %2 ovlašćenja poluopa.

en: You give yourself permission to talk.
sr@ijekavianlatin: Dali ste sebi dozvolu da pričate.

en: You give %1 permission to talk.
sr@ijekavianlatin: Dali ste osobi %1 dozvolu da priča.

en: %1 gives you permission to talk.
sr@ijekavianlatin: %1 vam dade dozvolu da pričate.

en: %1 gives %2 permission to talk.
sr@ijekavianlatin: %1 dade osobi %2 dozvolu da priča.

en: You take the permission to talk from yourself.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste sebi dozvolu da pričate.

en: You take the permission to talk from %1.
sr@ijekavianlatin: Oduzeli ste osobi %1 dozvolu da priča.

en: %1 takes the permission to talk from you.
sr@ijekavianlatin: %1 vam oduze dozvolu da pričate.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
sr@ijekavianlatin: %1 oduze osobi %2 dozvolu da priča.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „boje nisu dozvoljene“.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „boje nisu dozvoljene“.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „boje dozvoljene“.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „boje dozvoljene“.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „samo na poziv“.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „samo na poziv“.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste režim „samo na poziv“ sa kanala.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni režim „samo na poziv“ sa kanala.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „moderisano“.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „moderisano“.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „nemoderisano“.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „nemoderisano“.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „bez poruka spolja“.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „bez poruka spolja“.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „poruke spolja dozvoljene“.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „poruke spolja dozvoljene“.

en: You set the channel mode to 'private'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „privatno“.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „privatno“.

en: You set the channel mode to 'public'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „javno“.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „javno“.

en: You set the channel mode to 'secret'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „tajno“.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „tajno“.

en: You set the channel mode to 'visible'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „vidljivo“.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „vidljivo“.

en: You switch on 'topic protection'.
sr@ijekavianlatin: Uključili ste „zaštita teme“.

en: %1 switches on 'topic protection'.
sr@ijekavianlatin: %1 uključi „zaštita teme“.

en: You switch off 'topic protection'.
sr@ijekavianlatin: Isključili ste „zaštita teme“.

en: %1 switches off 'topic protection'.
sr@ijekavianlatin: %1 isključi „zaštita teme“.

en: You set the channel key to '%1'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste ključ kanala na „%1“.

en: %1 sets the channel key to '%2'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi ključ kanala na „%2“.

en: You remove the channel key.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste ključ kanala.

en: %1 removes the channel key.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni ključ kanala.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
sr@ijekavianlatin[0]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimak.
sr@ijekavianlatin[1]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimka.
sr@ijekavianlatin[2]: Postavili ste ograničenje kanala na %1 nadimaka.
sr@ijekavianlatin[3]: Postavili ste ograničenje kanala na 1 nadimak.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimak.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimka.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 postavi ograničenje kanala na %1 nadimaka.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 postavi ograničenje kanala na 1 nadimak.

en: You remove the channel limit.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste ograničenje kanala.

en: %1 removes the channel limit.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni ograničenje kanala.

en: You set a ban on %1.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste zabranu za %1.

en: %1 sets a ban on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi zabranu za %2.

en: You remove the ban on %1.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste zabranu za %1.

en: %1 removes the ban on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni zabranu za %2.

en: You set a ban exception on %1.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste izuzetak zabrane za %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi izuzetak zabrane za %2.

en: You remove the ban exception on %1.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste izuzetak zabrane za %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni izuzetak zabrane za %2.

en: You set invitation mask %1.
sr@ijekavianlatin: Postali ste masku pozivnice %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi masku pozivnice %2.

en: You remove the invitation mask %1.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste masku pozivnice %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni masku pozivnice %2.

en: You set the channel mode '%1'.
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala na „%1“.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala na „%2“.

en: You set channel mode +%1
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala +%1

en: %1 sets channel mode +%2
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala +%2.

en: You remove the channel mode '%1'.
sr@ijekavianlatin: Uklonili ste režim kanala „%1“.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
sr@ijekavianlatin: %1 ukloni režim kanala „%2“.

en: You set channel mode -%1
sr@ijekavianlatin: Postavili ste režim kanala -%1

en: %1 sets channel mode -%2
sr@ijekavianlatin: %1 postavi režim kanala -%2

en: You have to be an operator to change this.
sr@ijekavianlatin: Morate biti operater da biste ovo izmijenili.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
sr@ijekavianlatin: Temu može izmijeniti samo operater kanala.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
sr@ijekavianlatin: Bez poruka za kanal od spoljnih klijenata.  %1

en: Secret channel.  %1
sr@ijekavianlatin: Tajni kanal.  %1

en: Invite only channel.  %1
sr@ijekavianlatin: Kanal samo uz pozivnicu.  %1

en: Private channel.  %1
sr@ijekavianlatin: Privatni kanal.  %1

en: Moderated channel.  %1
sr@ijekavianlatin: Moderisan kanal.  %1

en: Protect channel with a password.
sr@ijekavianlatin: Zaštitite kanal lozinkom.

en: Set user limit to channel.
sr@ijekavianlatin: Postavite ograničenje korisnika na kanalu.

en: Do you want to leave %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da napustite %1?

en: Leave Channel
sr@ijekavianlatin: Napuštanje kanala

en: Leave
sr@ijekavianlatin: Napusti

en: Identity Default ( %1 )
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano za identitet (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
sr@ijekavianlatin: &Kanal:

en: Channel Name
sr@ijekavianlatin: ime kanala

en: Users
sr@ijekavianlatin: korisnika

en: Channel Topic
sr@ijekavianlatin: tema kanala

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
sr@ijekavianlatin: Lista kanala

[ctx: save list]
en: Save &List...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &listu...

en: Click here to save the channel list.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da sačuvate listu kanala.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
sr@ijekavianlatin: &Osvježi listu

en: Click here to refresh the channel list.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da osvježite listu kanala.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
sr@ijekavianlatin: Pri&druži se kanalu

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da biste se pridružili kanalu. Pojaviće se novi jezičak.

en: Refreshing.
sr@ijekavianlatin: Osvježavam.

en: Channels: %1 (%2 shown)
sr@ijekavianlatin: Kanala: %1 (prikazanih: %2)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
sr@ijekavianlatin:  nejedinstvenih korisnika: %1 (prikazanih: %2)

en: Save Channel List
sr@ijekavianlatin: Upisivanje liste kanala

en: Konversation Channel List: %1 - %2
sr@ijekavianlatin: Konverzacijina lista kanala: %1 — %2

en: Join Channel
sr@ijekavianlatin: Pridruži se kanalu

en: Open URL
sr@ijekavianlatin: Otvori URL

en: Channel List for %1
sr@ijekavianlatin: Lista kanala za %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
sr@ijekavianlatin: Naj&više korisnika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
sr@ijekavianlatin: Naj&manje korisnika:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
sr@ijekavianlatin: Ovde je prikazana filtrirana lista kanala. Ako ne koristite regularne izraze, Konverzacija će izlistati svaki kanal čije ime sadrži filtersku nisku koju ste unijeli. Ime kanala ne mora počinjati tom niskom.
    
    Izaberite kanal kojem želite da se pridružite klikom na njega. Desnim klikom na kanal dobijate listu svih veb adresa koje se pominju u temi kanala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
sr@ijekavianlatin: &Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
sr@ijekavianlatin: &Tema

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
sr@ijekavianlatin: Unesite ovdje nisku filtera.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
sr@ijekavianlatin: Traži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
sr@ijekavianlatin: &Regularni izraz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete ograničiti listu kanala na one kanale sa najmanjim brojem korisnika. Biranjem „bez ograničenja“ isključujete ovaj kriterijum.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
sr@ijekavianlatin: bez ograničenja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete ograničiti listu kanala na one kanale sa najvećim brojem korisnika. Biranjem „bez ograničenja“ isključujete ovaj kriterijum.

en: Operator
sr@ijekavianlatin: operater

en: Admin
sr@ijekavianlatin: administrator

en: Owner
sr@ijekavianlatin: vlasnik

en: Half-operator
sr@ijekavianlatin: poluoperater

en: Has voice
sr@ijekavianlatin: ima glas

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
sr@ijekavianlatin: Primljen CTCP-PING zahtjev od %1 za kanal %2, šaljem odgovor.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
sr@ijekavianlatin: Primljen CTCP-%1 zahtjev od %2, šaljem odgovor.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
sr@ijekavianlatin: Primljen zahtjev za verziju od %1 za kanal %2.

en: Received Version request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen zahtjev za verziju od %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen loš DCC SEND zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen loš DCC ACCEPT zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen loš DCC RESUME zahtjev od %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen loš DCC CHAT zahtjev od %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljena je nepoznata DCC naredba %1 od %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
sr@ijekavianlatin: Primljen nepoznat CTCP-%1 zahtjev od %2 za kanal %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljen nepoznat CTCP-%1 zahtjev od %2.

en: -%1 to %2- %3
sr@ijekavianlatin: —%1 za %2— %3

en: second | seconds
sr@ijekavianlatin[0]:  sekunda
sr@ijekavianlatin[1]:  sekunde
sr@ijekavianlatin[2]:  sekundi
sr@ijekavianlatin[3]:  sekunda

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
sr@ijekavianlatin: Primljen CTCP-PING odgovor od %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
sr@ijekavianlatin: Primljen CTCP-%1 odgovor od %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
sr@ijekavianlatin: Primljen DH1080_INIT od %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
sr@ijekavianlatin: Primljen DH1080_FINISH od %1

en: -%1- %2
sr@ijekavianlatin: —%1— %2

en: %1 invited you to channel %2.
sr@ijekavianlatin: %1 vas poziva na kanal %2.

en: Capabilities
sr@ijekavianlatin: Sposobnosti

en: You have set personal modes: %1
sr@ijekavianlatin: Postavili ste lične režime: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
sr@ijekavianlatin: %1 izmijeni vaše lične režime: %2

en: %1 sets mode: %2
sr@ijekavianlatin: %1 postavlja režim: %2

en: Welcome
sr@ijekavianlatin: Dobro došli

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
sr@ijekavianlatin: Server %1 (verzija %2), korisnički režimi: %3, kanalski režimi: %4

en: Support
sr@ijekavianlatin: Podrška

en: Your personal modes are:
sr@ijekavianlatin: Vaši lični režimi su:

en: Channel modes:
sr@ijekavianlatin: Režimi kanala:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
sr@ijekavianlatin[0]: ograničeno na %1 korisnika
sr@ijekavianlatin[1]: ograničeno na %1 korisnika
sr@ijekavianlatin[2]: ograničeno na %1 korisnika
sr@ijekavianlatin[3]: ograničeno na 1 korisnika

en: Channel URL: %1
sr@ijekavianlatin: URL kanala: %1

en: Created
sr@ijekavianlatin: Napravljen

en: This channel was created on %1.
sr@ijekavianlatin: Ovaj kanal je napravljen %1.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(' ',1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
sr@ijekavianlatin: Ko‑je

en: %1 is logged in as %2.
sr@ijekavianlatin: %1 je prijavljen kao %2.

en: Names
sr@ijekavianlatin: Imena

en: End of NAMES list.
sr@ijekavianlatin: Kraj liste imena.

en: TOPIC
sr@ijekavianlatin: Tema

en: The channel %1 has no topic set.
sr@ijekavianlatin: Tema kanala „%1“ nije postavljena.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
sr@ijekavianlatin: Tema kanala za %1 je: „%2“

en: The topic was set by %1 on %2.
sr@ijekavianlatin: %1 postavi temu %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
sr@ijekavianlatin: Temu za %1 postavi %2 u %3.

en: %1 is actually using the host %2.
sr@ijekavianlatin: %1 u stvari koristi domaćin %2.

en: %1: No such nick/channel.
sr@ijekavianlatin: %1: nema takvog nadimka/kanala.

en: No such nick: %1.
sr@ijekavianlatin: Nema takvog nadimka: %1.

en: %1: No such channel.
sr@ijekavianlatin: %1: nema takvog kanala.

en: Nickname already in use, try a different one.
sr@ijekavianlatin: Nadimak je već u upotrebi, pokušajte sa drugim.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
sr@ijekavianlatin: Nadimak %1 je već u upotrebi, ali je veza prekinuta pre nego što ste odgovorili.

en: Nickname already in use. Trying %1.
sr@ijekavianlatin: Nadimak je već u upotrebi. Pokušavam sa %1.

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
sr@ijekavianlatin: Pogrešan nadimak. Mijenjam nadimak u %1.

en: You are not on %1.
sr@ijekavianlatin: Vi niste na %1.

en: Message of the day:
sr@ijekavianlatin: Poruka dana:

en: End of message of the day
sr@ijekavianlatin: Kraj poruke dana

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
sr@ijekavianlatin: Morate biti operater kanala u %1 da biste ovo uradili.

en: You are now an IRC operator on this server.
sr@ijekavianlatin: Sada ste IRC operater na ovom serveru.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
sr@ijekavianlatin: „%1“ je sada vaš skriveni domaćin (postavljen od servisa).

en: Current users on the network: %1
sr@ijekavianlatin: Trenutni korisnici na mreži: %1

en: Current users on %1: %2.
sr@ijekavianlatin: Trenutni korisnici na %1: %2.

en: Away
sr@ijekavianlatin: Odsutan

en: %1 is away: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je odsutan: %2

en: You invited %1 to channel %2.
sr@ijekavianlatin: Pozvali ste %1 na kanal %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
sr@ijekavianlatin: %1 je %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
sr@ijekavianlatin: Razriješen %1 (%2) na adresi: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da razrešim adresu za %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
sr@ijekavianlatin: %1 je prepoznati korisnik.

en: %1 is using a secure connection.
sr@ijekavianlatin: %1 koristi bezbednu vezu.

en: Who
sr@ijekavianlatin: Ko

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
sr@ijekavianlatin: %1 je %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
sr@ijekavianlatin:  (odsutan)

en: End of /WHO list for %1
sr@ijekavianlatin: Kraj liste /WHO za %1.

en: %1 is a user on channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je korisnik na kanalima: %2

en: %1 has voice on channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 ima glas na kanalima: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je poluop na kanalima: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je operater na kanalima: %2

en: %1 is owner of channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je vlasnik kanala: %2

en: %1 is admin on channels: %2
sr@ijekavianlatin: %1 je administrator na kanalima: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
sr@ijekavianlatin: %1 je na vezi preko %2 (%3).

en: %1 is available for help.
sr@ijekavianlatin: %1 je dostupan za pomoć.

en: %1 is an IRC Operator.
sr@ijekavianlatin: %1 je IRC operater.

en: 1 day | %1 days
sr@ijekavianlatin[0]: %1 dan
sr@ijekavianlatin[1]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[2]: %1 dana
sr@ijekavianlatin[3]: 1 dan

en: 1 hour | %1 hours
sr@ijekavianlatin[0]: %1 čas
sr@ijekavianlatin[1]: %1 časa
sr@ijekavianlatin[2]: %1 časova
sr@ijekavianlatin[3]: 1 čas

en: 1 minute | %1 minutes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 minut
sr@ijekavianlatin[1]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 minuta
sr@ijekavianlatin[3]: 1 minut

en: 1 second | %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: %1 sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: 1 sekunda

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
sr@ijekavianlatin: %1 miruje već %2, %3, %4 i %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
sr@ijekavianlatin: %1 miruje već %2, %3 i %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
sr@ijekavianlatin: %1 miruje već %2 i %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
sr@ijekavianlatin[0]: %2 miruje već %1 sekundu.
sr@ijekavianlatin[1]: %2 miruje već %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[2]: %2 miruje već %1 sekundi.
sr@ijekavianlatin[3]: %2 miruje već 1 sekundu.

en: %1 has been online since %2.
sr@ijekavianlatin: %1 je na vezi od %2.

en: End of WHOIS list.
sr@ijekavianlatin: Kraj liste WHOIS.

en: Userhost
sr@ijekavianlatin: Korisnik-domaćin

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
sr@ijekavianlatin: %1%2 je %3%4.

en:  (IRC Operator)
sr@ijekavianlatin:  (IRC operater)

en:  (away)
sr@ijekavianlatin:  (odsutan)

en: List
sr@ijekavianlatin: Lista

en: List of channels:
sr@ijekavianlatin: Lista kanala:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
sr@ijekavianlatin[0]: %2 (%1 korisnik): %3
sr@ijekavianlatin[1]: %2 (%1 korisnika): %3
sr@ijekavianlatin[2]: %2 (%1 korisnika): %3
sr@ijekavianlatin[3]: %2 (1 korisnik): %3

en: End of channel list.
sr@ijekavianlatin: Kraj liste kanala.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
sr@ijekavianlatin: (nepoznat)

en: BanList:%1
sr@ijekavianlatin: Lista zabrana: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
sr@ijekavianlatin: %2 postavi %1 na %3

en: End of Ban List.
sr@ijekavianlatin: Kraj liste zabrana.

en: No such server: %1.
sr@ijekavianlatin: Nema takvog servera: %1.

en: %1 is currently unavailable.
sr@ijekavianlatin: %1 je trenutno nedostupan.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
sr@ijekavianlatin: Nadimak %1 nije dostupan. Pokušavam %2.

en: %1: Unknown command.
sr@ijekavianlatin: %1: Nepoznata naredba.

en: Not registered.
sr@ijekavianlatin: Nije registrovan.

en: %1: This command requires more parameters.
sr@ijekavianlatin: %1: naredba zahtijeva više parametara.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se pridružim kanalu %1 jer je zaštićen lozinkom, a lozinka ili nije zadata ili je pogrešna.

en: You are now logged in as %1.
sr@ijekavianlatin: Sada ste prijavljeni kao %1.

en: SASL authentication successful.
sr@ijekavianlatin: SASL autentifikacija uspešna.

en: SASL authentication attempt failed.
sr@ijekavianlatin: Pokušaj SASL autentifikacije propao.

en: SASL authentication aborted.
sr@ijekavianlatin: SASL autentifikacija obustavljena.

en: Channel Invites
sr@ijekavianlatin: Pozivnice kanala

en: Join
sr@ijekavianlatin: Pridruži se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
sr@ijekavianlatin: Primili ste pozivnice za sljedeće kanale. Izaberite kanale kojima želite da se pridružite:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
sr@ijekavianlatin: Uvijek pitaj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
sr@ijekavianlatin: Uvijek se pridruži

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
sr@ijekavianlatin: Uvijek ignoriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
sr@ijekavianlatin: Od sada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
sr@ijekavianlatin: Veza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
sr@ijekavianlatin: Maska domaćina:

en: Away&nbsp;Message:
sr@ijekavianlatin: Poruka&nbsp;odsutnosti:

en: (unknown)
sr@ijekavianlatin: (nepoznat)

en: Online&nbsp;Since:
sr@ijekavianlatin: Na&nbsp;vezi&nbsp;od:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th><img src="%1"/></th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th><img src="%2"/></th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th><img src="%3"/></th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th><img src="%4"/></th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th><img src="%5"/></th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th><img src="%6"/></th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th><img src="%7"/></th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo prikazuje sve osobe na kanalu, po njihovim nadimcima, i sa slikom koja označava njihovo stanje.</p><table><tr><th><img src="%1"/></th><td>Ova osoba ima administratorska ovlašćenja.</td></tr><tr><th><img src="%2"/></th><td>Ova osoba je vlasnik kanala.</td></tr><tr><th><img src="%3"/></th><td>Ova osoba je operater kanala.</td></tr><tr><th><img src="%4"/></th><td>Ova osoba je poluoperater kanala.</td></tr><tr><th><img src="%5"/></th><td>Ova osoba ima glas i stoga može pričati na moderisanom kanalu.</td></tr><tr><th><img src="%6"/></th><td>Ova osoba nema nikakva posebna ovlašćenja.</td></tr><tr><th><img src="%7"/></th><td>Ovo, preklopljeno preko bilo kojeg iznad, pokazuje da je osoba trenutno odsutna.</td></tr></table><p>Značenje administratora, vlasnika i poluopa razlikuje se između različitih IRC servera.</p><p>Lebdjenjem iznad nekog nadimka dobijate njegovo trenutno stanje, kao i eventualne podatke koje imate u adresaru za ovu osobu. Pogledajte priručnik Konverzacije za više detalja.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
sr@ijekavianlatin: Nadgledani nadimci na vezi

en: &Add Nickname...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj nadimak...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da biste dodali novi nadimak u spisak nadimaka navedenih na ovom ekranu.

en: &Remove Nickname
sr@ijekavianlatin: &Ukloni nadimak

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da biste uklonili nadimak sa spiska nadimaka navedenih na ovom ekranu.

en: &Whois
sr@ijekavianlatin: &Ko‑je

en: Open &Query
sr@ijekavianlatin: Otvori &upit

en: &Join Channel
sr@ijekavianlatin: Pri&druži se kanalu

en: Network/Nickname/Channel
sr@ijekavianlatin: mreža/nadimak/kanal

en: Additional Information
sr@ijekavianlatin: dodatni podaci

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo su svi nadimci na vašoj listi nadgledanja, podvedeni pod mrežu servera na koju su povezani.</p><p>Kolona <i>dodatni podaci</i> prikazuje podatke poznate za svaki nadimak.</p><p>Kanali na kojima nadimak učestvuje prikazani su ispod svakog nadimka.</p><p>Nadimci pod <i>van veze</i> nisu povezani ni na jedan od servera u mreži.</p><p>Desnim klikom na nadimak dobijate dodatne funkcije.</p>

en:  online via %1
sr@ijekavianlatin:  na vezi preko %1

en:  since %1
sr@ijekavianlatin:  od %1

en:  Voice
sr@ijekavianlatin:  glas

en:  HalfOp
sr@ijekavianlatin:  poluop

en:  Operator
sr@ijekavianlatin:  operater

en:  Owner
sr@ijekavianlatin:  vlasnik

en:  Admin
sr@ijekavianlatin:  admin

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
sr@ijekavianlatin: Poruka koju šaljete sadrži znake koji ne postoje u trenutnom kodiranju. Ako izaberete da ipak nastavite, ti znaci će biti zamijenjeni sa „?“.

en: Encoding Conflict Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje o sukobu sa kodiranjem

en: Raw
sr@ijekavianlatin: Sirovo

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1JOIN <kanal> [lozinka]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1KICK <nadimak> [razlog]

en: %1KICK only works from within channels.
sr@ijekavianlatin: %1KICK radi samo unutar kanala.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
sr@ijekavianlatin: %1PART i %1LEAVE bez parametara radi samo unutar kanala ili upita.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
sr@ijekavianlatin: %1PART bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
sr@ijekavianlatin: %1TOPIC bez parametara radi samo unutar kanala.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
sr@ijekavianlatin: %1TOPIC bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
sr@ijekavianlatin: %1NAMES bez cilja može vam prekinuti vezu sa serverom. Navedite „*“ ako zaista želite ovo.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1close [prozor] zatvara imenovani kanal ili jezičak upita, ili trenutni jezičak ako se ni jedan ne navede.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1NOTICE <primalac> <poruka>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
sr@ijekavianlatin: Šaljem opomenu „%1“ za %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
sr@ijekavianlatin: %1ME radi samo u jezičku kanala, upita ili DCC ćaskanja.

en: You need to specify a recipient.
sr@ijekavianlatin: Morate da zadate primaoca.

en: You cannot open queries to channels.
sr@ijekavianlatin: Ne možete da otvarate upite sa kanalima.

en: You need to specify a message.
sr@ijekavianlatin: Morate da zadate poruku.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
sr@ijekavianlatin: Šaljem CTCP-%1 zahtjev za %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1AME [-LOCAL] tekst

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1AMSG [-LOCAL] tekst

en: Usage: %1OMSG text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1OMSG tekst

en: Sending notice "%1" to %2.
sr@ijekavianlatin: Šaljem napomenu „%1“ za %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1ONOTICE tekst

en: Usage: %1QUOTE command list
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1QUOTE lista naredbe

en: Usage: %1SAY text
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1SAY tekst

en: File "%1" does not exist.
sr@ijekavianlatin: Fajl „%1“ ne postoji.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1DCC [SEND [nadimak [imefajla]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1DCC [GET [nadimak [imefajla]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1DCC [CHAT [nadimak]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1DCC [WHITEBOARD [nadimak]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
sr@ijekavianlatin: Nepoznata naredba %1DCC %2. Moguće naredbe su SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1INVITE <nadimak> [kanal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
sr@ijekavianlatin: %1INVITE bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1 is not a channel.
sr@ijekavianlatin: %1 nije kanal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1EXEC [-SHOWPATH] <skripta> [lista parametara]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
sr@ijekavianlatin: Fajl skripte ‘%1’ nađen u: %2

en: The script name may not contain "../".
sr@ijekavianlatin: Ime skripte ne smije da sadrži „../“.

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
sr@ijekavianlatin: Lista obavještavanja je ispražnjena (uklonjeni %1).

en: The notify list is currently empty.
sr@ijekavianlatin: Lista obavještavanja je trenutno prazna.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista obavještavanja: %1 (dodati %2).

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista obavještavanja: %1 (uklonjeni %2).

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista obavještavanja: %1 (dodati %2, uklonjeni %3).

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
sr@ijekavianlatin: Trenutna lista obavještavanja: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
sr@ijekavianlatin: Obavijesti

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
sr@ijekavianlatin: Unesite korisničko ime i lozinku za ovlašćenja IRC operatera:

en: IRC Operator Password
sr@ijekavianlatin: Lozinka IRC operatera

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
sr@ijekavianlatin: %1BAN bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
sr@ijekavianlatin: %1KICKBAN bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <nadimak|maska>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <nadimak|maska> [razlog]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
sr@ijekavianlatin: %1UNBAN bez imena kanala radi samo unutar kanala.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1UNBAN [kanal] obrazac

en: Added %1 to your ignore list.
sr@ijekavianlatin: %1 dodati na vašu listu ignorisanja.

en: Ignore
sr@ijekavianlatin: Ignoriši

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1IGNORE [ -ALL ] <korisnik‑1> <korisnik‑2> ... <korisnik‑n>

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1UNIGNORE <korisnik‑1> <korisnik‑2> ... <korisnik‑n>

en: Removed %1 from your ignore list.
sr@ijekavianlatin: %1 uklonjeni sa vaše liste ignorisanja.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
sr@ijekavianlatin[0]: Nema ignorisanih: %2
sr@ijekavianlatin[1]: Nema ignorisanih: %2
sr@ijekavianlatin[2]: Nema ignorisanih: %2
sr@ijekavianlatin[3]: Nema ignorisanog: %2

en: Current encoding is: %1
sr@ijekavianlatin: Trenutno kodiranje je: %1

en: Switched to %1 encoding.
sr@ijekavianlatin: Postavljeno kodiranje %1.

en: %1 is not a valid encoding.
sr@ijekavianlatin: %1 nije dobro kodiranje.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1setkey <nadimak|kanal> <ključ> postavlja ključ šifrovanja za nadimak ili kanal. %1setkey <ključ> u u jezičku kanala ili upita, postavlja ključ za njih. Polje ključa prepoznaje prefikse cbc: i ecb: za postavljanje režima lanca šifrarskih blokova ili elektronske kodne knjige. Podrazumijevani režim na koji se spada kada nije naveden prefiks se može podesiti u dijalogu za podešavanje pod „Ponašanje→Veza→Šifrovanje→Podrazumijevana vrsta šifrovanja:“, gdje je podrazumijevana postavka „Elektronska kodna knjiga (⁠ECB)“.

en: Unable to set an encryption key for %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da postavim ključ za šifrovanje za %1.

en: The key for %1 has been set.
sr@ijekavianlatin: Ključ za %1 je sada postavljen.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
sr@ijekavianlatin: Postavljanje šifrarskog ključa zahtijeva da Konverzacija bude izgrađena sa bibliotekom kriptografske arhitekture Qt‑a (QCA). Obratite se svom distributeru oko paketa Konverzacije sa podrškom za QCA, ili izgradite Konverzaciju sa prisutnim QCA‑om.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1keyx <nadimak|kanal> okida DH1080 razmenu ključeva sa korisnikom.

en: Unable to request a key exchange from %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da zatražim razmjenu ključeva od %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
sr@ijekavianlatin: Počinjem DH1080 razmjenu ključeva sa %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1delkey <nadimak> ili <kanal> briše ključ za šifrovanje za nadimak ili kanal.

en: The key for %1 has been deleted.
sr@ijekavianlatin: Ključ za %1 je sada obrisan.

en: No key has been set for %1.
sr@ijekavianlatin: Ključ nije postavljen za %1.

en: The key for %1 is "%2".
sr@ijekavianlatin: Ključ za %1 je sada „%2“.

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1KILL <nadimak> [komentar]

en: Usage: %1DNS <nick>
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1DNS <nadimak>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
sr@ijekavianlatin: Upotreba: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
sr@ijekavianlatin: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanal | nadimak]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
sr@ijekavianlatin: %1CLEAR [-ALL] [kanal | nadimak]

en: Resolved %1 to: %2
sr@ijekavianlatin: %1 razrešeno na: %2

en: Unable to resolve %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da razriješim %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>U ovoj traci prikazani su neki detalji o osobi sa kojom pričate u ovom upitu. Dato je puno ime i maska domaćina.</p><p>Pogledajte <i>Priručnik za Konverzaciju</i> za objašnjenje šta je maska domaćina.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da zatvorite upit sa %1?

en: Close Query
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje upita

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj server.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
sr@ijekavianlatin: %1 (%2) napusti ovaj server (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
sr@ijekavianlatin: Izvršavam naredbu školjke pred povezivanje...

en: Pre-shell command executed successfully!
sr@ijekavianlatin: Naredba školjke pred povezivanje uspješno izvršena.

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
sr@ijekavianlatin: Problem pri izvršavanju naredbe školjke pred povezivanje:

en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: Looking for server %1 (port %2)...
sr@ijekavianlatin: Tražim server %1 (port %2)...

en: Server found, connecting...
sr@ijekavianlatin: Server pronađen, povezujem se...

en: Negotiating capabilities with server...
sr@ijekavianlatin: Pregovaram o mogućnostima servera...

en: Requesting capabilities: %1
sr@ijekavianlatin: Zahtevam sposobnosti: %1

en: Closing capabilities negotiation.
sr@ijekavianlatin: Zatvaram pregovor o mogućnostima.

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
sr@ijekavianlatin: Pregovor o mogućnostima propao: izgleda da server ne podržava.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
sr@ijekavianlatin: Server prijavio sposobnost za SASL, pokušavam SASL %1 autentifikaciju...|/|Server prijavio sposobnost za SASL, pokušavam SASL $[nom %1] autentifikaciju...

en: SASL capability denied or not supported by server.
sr@ijekavianlatin: Sposobnost za SASL odbijena ili je server nema.

en: SSL Connection Error
sr@ijekavianlatin: Greška sa SSL vezom

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
sr@ijekavianlatin: Veza sa serverom %1 (port %2) izgubljena tokom čekanja odgovora korisnika na SSL grešku. Sledi automatsko povezivanje ako se greška zanemari.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
sr@ijekavianlatin: Izgubljena veza sa serverom %1 (port %2): %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
sr@ijekavianlatin: SSL sertifikat za server %1 (port %2) nije prošao proveru autentičnosti.

en: SSL Connection Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje o SSL vezi

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da se povežem na %1 (port %2) sa SSL šifrovanjem. Ili server ne podržava SSL (jeste li zadali pravi port?) ili ste odbacili sertifikat. %3

en: Delayed connect aborted.
sr@ijekavianlatin: Odloženo povezivanje  obustavljeno.

en: Disconnected from %1 (port %2).
sr@ijekavianlatin: Prekinuta veza sa %1 (port %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
sr@ijekavianlatin: Nijedan nadimak iz identiteta „%1“ nije prihvaćen za vezu „%2“.
    Unesite novi ili pritisnite „Odustani“ za prekid veze:

en: Nickname error
sr@ijekavianlatin: Greška nadimka

en: Select File(s) to Send to %1
sr@ijekavianlatin: Izbor fajlova za slanje ka %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen loš zahtjev za DCC slanje od %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
sr@ijekavianlatin: %1 nudi da vam pošalje „%2“ (%3)...

en: unknown size
sr@ijekavianlatin: nepoznata veličina

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen je loš zahtjev za DCC ćaskanje od %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
sr@ijekavianlatin: Pitam %1 da prihvati otpremanje „%2“ (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
sr@ijekavianlatin: Pitam %1 da prihvati pasivno otpremanje „%2“ (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
sr@ijekavianlatin: Pitam %1 da prihvati %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljena je neispravna poruka prihvatanja pasivnog DCC ćaskanja od %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljena je neispravna poruka prihvatanja pasivnog DCC slanja za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
sr@ijekavianlatin: Nastavljam preuzimanje „%1“ od %2 počevši na %3% od %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljena je neispravna poruka prihvatanja nastavljanja za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
sr@ijekavianlatin: Nastavljam otpremanje „%1“ za %2 počevši na %3% od %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljen neispravan zahtjev za nastavak „%1“ od %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
sr@ijekavianlatin: Primljen neispravan zahtjev za odbijanje za „%1“ od %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
sr@ijekavianlatin: Primljen neispravan zahtjev za odbijanje od %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje „%1“ od %2 je završeno.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
sr@ijekavianlatin: Preuzimanje „%1“ od %2 nije uspjelo. Razlog: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
sr@ijekavianlatin: Otpremanje „%1“ za %2 je završeno.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
sr@ijekavianlatin: Otpremanje „%1“ za %2 nije uspjelo. Razlog: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
sr@ijekavianlatin: Šaljem „%1“ za %2...

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
sr@ijekavianlatin: Preuzimam „%1“ (%2) od %3...

en: %1 is online (%2).
sr@ijekavianlatin: %1 je na vezi (%2).

en: %1 went offline (%2).
sr@ijekavianlatin: %1 ode van veze (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
sr@ijekavianlatin: Greška: Ne mogu da nađem skriptu „%1“.

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
sr@ijekavianlatin: Greška: Ne mogu da izvršim skriptu „%1“. Proverite dozvole fajla.

en: Gone away for now
sr@ijekavianlatin: Odsutan za sada

en: You are now marked as being away (reason: %1).
sr@ijekavianlatin: Sada ste označeni kao odsutni (razlog: %1).

en: You are now marked as being away.
sr@ijekavianlatin: Sada ste označeni kao odsutni.

en: You are no longer marked as being away.
sr@ijekavianlatin: Više niste označeni kao odsutni.

en: You are not marked as being away.
sr@ijekavianlatin: Niste označeni kao odsutni.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo pokretanje razmjene ključeva sa %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da izvršim razmjenu ključeva sa %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo raščlanjivanje DH1080_INIT od %1. Razmjena ključeva neuspjela.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
sr@ijekavianlatin: Vaš ključ je postavljen i vaše će poruke sada biti šifrovane, šaljem DH1080_FINISH za %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da dovršim razmjenu ključeva sa %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
sr@ijekavianlatin: Uspješno raščlanjen DH1080_FINISH koji posla %1. Vaš ključ je postavljen i vaše će poruke sada biti šifrovane.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo raščlanjivanje DH1080_FINISH koji posla %1. Razmjena ključeva nije uspjela.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
sr@ijekavianlatin: Ime ili IP broj servera. irchelp.org održava listu servera.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
sr@ijekavianlatin: Unesite broj porta na serveru za povezivanje. Za većinu servera trebalo bi da bude <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
sr@ijekavianlatin: Popunite ako želite da koristite SSL, protokol za bezbjednu za komunikaciju sa serverom. Ovo štiti privatnost komunikacije između vašeg računara i IRC servera. Server mora da podržava SSL da bi ovo radilo. U većini slučajeva, ako server ne podržava SSL povezivanje neće uspjeti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
sr@ijekavianlatin: &Bezbjedna veza (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
sr@ijekavianlatin: Popunite ako želite da se koristi globalna postava proksija za komunikaciju sa ovim serverom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
sr@ijekavianlatin: Koristi &globalni proksi

en: Change network information
sr@ijekavianlatin: Izmena podataka o mreži

en: Add Server
sr@ijekavianlatin: Dodavanje servera

en: Edit Server
sr@ijekavianlatin: Uređivanje servera

en: Add Channel
sr@ijekavianlatin: Dodavanje kanala

en: Edit Channel
sr@ijekavianlatin: Uređivanje kanala

en: The network name is required.
sr@ijekavianlatin: Potrebno je ime mreže.

en: You need to add at least one server to the network.
sr@ijekavianlatin: Morate mreži dodati bar jedan server.

en: The server address is required.
sr@ijekavianlatin: Potrebna je adresa servera.

en: The channel name is required.
sr@ijekavianlatin: Potrebno je ime kanala.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
sr@ijekavianlatin: Ime mreže:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
sr@ijekavianlatin: Identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
sr@ijekavianlatin: <qt>Izaberite postojeći identitet, ili kliknite na dugme <i>Uredi...</i> da biste dodali novi ili izmijenili postojeći identitet. Identitet vas identifikuje i određuje vaš nadimak kada se povežete na mrežu.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
sr@ijekavianlatin: &Uredi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
sr@ijekavianlatin: Naredbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the freenode network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Opciono. Ova naredba će biti poslata serveru nakon povezivanja. Primer: <tt>/msg NickServ IDENTIFY <i>nekalozinka</i></tt>. Ovo je primjer za mrežu Freenode, koja zahtijeva da korisnici registruju svoj nadimak sa lozinkom i prijave se pri povezivanju (<tt><i>nekalozinka</i></tt> je lozinka za nadimak naveden u identitetu). Možete navesti više naredbi razdvajajući ih tačka-zapetom.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
sr@ijekavianlatin: Ovdje unesite ime mreže. Na ekranu liste servera možete napraviti koliko god unosa želite sa istom mrežom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
sr@ijekavianlatin: Serveri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
sr@ijekavianlatin: Automatski se pridruži kanalima:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje ako želite da se Konverzacija automatski poveže na ovu mrežu svaki put kada je pokrenete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
sr@ijekavianlatin: Poveži po pokretanju &programa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
sr@ijekavianlatin: Ovo je lista IRC servera u mreži. Kada se povezujete sa mrežom, Konverzacija će pokušati da se poveže prvo sa serverom na vrhu. Ako ovo ne uspije pokušaće sa drugim, trećim serverom i dalje. Najmanje jedan server mora biti naveden. Kliknite na server da biste ga naznačili.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
sr@ijekavianlatin: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
sr@ijekavianlatin: &Uredi...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
sr@ijekavianlatin: Obriši

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
sr@ijekavianlatin: Opciono. Ovo je lista kanala kojima ćete se automatski pridružiti kada se Konverzacija poveže na server. Ovo možete ostaviti praznim ako ne želite automatsko pridruživanje nekom kanalu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
sr@ijekavianlatin: Ure&di...

en: C&onnect
sr@ijekavianlatin: &Poveži se

en: Connect to the server
sr@ijekavianlatin: Poveži se sa serverom

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da biste se povezali na izabranu IRC mrežu i kanal.

en: New Network
sr@ijekavianlatin: Nova mreža

en: Edit Network
sr@ijekavianlatin: Uređivanje mreže

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
sr@ijekavianlatin: Ne možete da obrišete %1.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
sr@ijekavianlatin[0]: Ne možete da obrišete izabrane servere.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.
sr@ijekavianlatin[1]: Ne možete da obrišete izabrane servere.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.
sr@ijekavianlatin[2]: Ne možete da obrišete izabrane servere.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.
sr@ijekavianlatin[3]: Ne možete da obrišete izabrani server.
    
    Mreža %2 mora imati bar jedan server.

en: Do you really want to delete the selected entries?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete izabrane unose?

en: Do you really want to delete %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da obrišete %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da biste definisali novu mrežu, uključujući server na koji se povezuje i kanale kojima se automatski priključuje po povezivanju.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
sr@ijekavianlatin: &Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Freenode network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
sr@ijekavianlatin: Ovdje je prikazana lista podešenih IRC mreža. IRC mreža je skup servera koji sarađuju. Dovoljno je da se povežete samo na jedan server u mreži da biste bili povezani sa cijelom IRC mrežom. Kada se povežete, Konverzacija će se automatski pridružiti prikazanim kanalima. Kada se Konverzacija pokrene po prvi put, biće već unijeta mreža Freenode i kanal <tt>#kde</tt>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
sr@ijekavianlatin: mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
sr@ijekavianlatin: identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
sr@ijekavianlatin: kanali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
sr@ijekavianlatin: Pri&kaži po pokretanju programa

en: Unknown
sr@ijekavianlatin: nepoznat

en: Text
sr@ijekavianlatin: tekst

en: Author
sr@ijekavianlatin: autor

en: Time
sr@ijekavianlatin: vrijeme

en: Manage Konsole Profiles
sr@ijekavianlatin: Upravljanje profilima Konsole

en: Konversation
sr@ijekavianlatin: Konverzacija

en: A user-friendly IRC client
sr@ijekavianlatin: Predusretljivi IRC klijent

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
sr@ijekavianlatin: Konverzacija je klijent za IRC, protokol ćaskanja preko Interneta.
    
    Sastanite se sa prijateljima na mreži, steknite nova poznanstva i opustite se pričajući o omiljenim temama.

en: Dario Abatianni
sr@ijekavianlatin: Dario Abatijani

en: Original Author, Project Founder
sr@ijekavianlatin: Prvobitni autor, osnivač projekta.

en: Peter Simonsson
sr@ijekavianlatin: Peter Simonson

en: Maintainer
sr@ijekavianlatin: Održavalac.

en: Eike Hein
sr@ijekavianlatin: Ajke Hajn

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
sr@ijekavianlatin: Održavalac, menadžer izdavanja, korisničko sučelje, upravljanje povezivanjem, rukovanje protokolom, automatska odsutnost.

en: Shintaro Matsuoka
sr@ijekavianlatin: Šintaro Macuoka

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
sr@ijekavianlatin: DCC, rukovanje kodiranjima, postavljanje OSD‑a.

en: Eli MacKenzie
sr@ijekavianlatin: Ilaj Makenzi

en: Protocol handling, Input line
sr@ijekavianlatin: Rukovanje protokolima, ulazna linija.

en: İsmail Dönmez
sr@ijekavianlatin: Ismail Donmez

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
sr@ijekavianlatin: Podrška za SSL i Blowfish, prenos na KNetwork, nadimci u boji, podrška za teme ikonica.

en: John Tapsell
sr@ijekavianlatin: Džon Tapsel

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
sr@ijekavianlatin: Refaktorisanje, uklapanje sa K‑adresarom i Kontactom.

en: Bernd Buschinski
sr@ijekavianlatin: Bernd Bušinski

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
sr@ijekavianlatin: Prenos DCC‑a na KDE4, razna poboljšanja DCC‑a.

en: Olivier Bédard
sr@ijekavianlatin: Olivje Bedar

en: Website hosting
sr@ijekavianlatin: Udomljavanje veb sajta.

en: Jędrzej Lisowski
sr@ijekavianlatin: Jendžej Lisovski

en: Website maintenance
sr@ijekavianlatin: Održavanje veb sajta.

en: Christian Muehlhaeuser
sr@ijekavianlatin: Kristijan Milhojzer

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
sr@ijekavianlatin: Proširenje višestrukih režima, postavljanje vidžeta za zatvaranje, funkcionalnost OSD‑a.

en: Gary Cramblitt
sr@ijekavianlatin: Gari Kramblit

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
sr@ijekavianlatin: Dokumentacija, poboljšanja za nadgledane nadimke, posebno proširenje veb pregledača.

en: Matthias Gierlings
sr@ijekavianlatin: Matijas Girlings

en: Color configurator, Highlight dialog
sr@ijekavianlatin: Podešavač boja, dijalog isticanja.

en: Alex Zepeda
sr@ijekavianlatin: Aleks Zepeda

en: DCOP interface
sr@ijekavianlatin: DCOP sučelje.

en: Stanislav Karchebny
sr@ijekavianlatin: Stanislav Karčebnji

en: Non-Latin1-Encodings
sr@ijekavianlatin: Kodiranja izvan latinice‑1.

en: Mickael Marchand
sr@ijekavianlatin: Mikael Maršan

en: Konsole part view
sr@ijekavianlatin: Prikaz Konsolinog dela.

en: Michael Goettsche
sr@ijekavianlatin: Mihael Geče

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
sr@ijekavianlatin: Brzo povezivanje, prenos novog OSD‑a, druge mogućnosti i ispravke grešaka.

en: Benjamin Meyer
sr@ijekavianlatin: Bendžamin K. Mejer

en: A Handful of fixes and code cleanup
sr@ijekavianlatin: Dosta ispravki i čišćenja koda.

en: Jakub Stachowski
sr@ijekavianlatin: Jakub Stahovski

en: Drag&Drop improvements
sr@ijekavianlatin: Poboljšanja prevlačenja.

en: Sebastian Sariego
sr@ijekavianlatin: Sebastijan Sarijego Benitez

en: Artwork
sr@ijekavianlatin: Grafika.

en: Renchi Raju
sr@ijekavianlatin: Renči Radžu

en: Firefox style searchbar
sr@ijekavianlatin: Traka pretrage u stilu Firefoxa.

en: Michael Kreitzer
sr@ijekavianlatin: Majkl Krajcer

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
sr@ijekavianlatin: Sirovi režimi, grupisanje jezičaka po serveru, lista zabrana.

en: System tray patch
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za sistemsku kasetu.

en: Lucijan Busch
sr@ijekavianlatin: Lucijan Buš

en: Bug fixes
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka.

en: Sascha Cunz
sr@ijekavianlatin: Saša Kunc

en: Extended user modes patch
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za proširene korisničke režime.

en: Steve Wollkind
sr@ijekavianlatin: Stiv Volkind

en: Close visible tab with shortcut patch
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za zatvaranje vidljivog jezička pomoću prečice.

en: Thomas Nagy
sr@ijekavianlatin: Tamaš Nađ

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
sr@ijekavianlatin: Mijenjanje jezičaka točkićem na mišu.

en: Tobias Olry
sr@ijekavianlatin: Tobijas Olri

en: Channel ownership mode patch
sr@ijekavianlatin: Zakrpa za režim vlasništva kanala.

en: Ruud Nabben
sr@ijekavianlatin: Rud Naben

en: Option to enable IRC color filtering
sr@ijekavianlatin: Opcija za uključivanje filtriranja IRC boja.

en: Lothar Braun
sr@ijekavianlatin: Lotar Braun

en: Ivor Hewitt
sr@ijekavianlatin: Ajvor Hjuit

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka, OSD, čišćenja tema.

en: Emil Obermayr
sr@ijekavianlatin: Emil Obermajr

en: Sysinfo script
sr@ijekavianlatin: Skripta sysinfo

en: Juan Carlos Torres
sr@ijekavianlatin: Huan Karlos Tores

en: Auto-join context menu
sr@ijekavianlatin: Kontekstni meni automatskog pridruživanja.

en: Travis McHenry
sr@ijekavianlatin: Travis Makenri

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
sr@ijekavianlatin: Razne ispravke, prenos šifrovanja na QCA 2, dodao podršku za DH1080 razmjenu ključeva.

en: Modestas Vainius
sr@ijekavianlatin: Modestas Vajnijus

en: Bug fixes and enhancements.
sr@ijekavianlatin: Ispravke grešaka i poboljšanja.

en: Abdurrahman AVCI
sr@ijekavianlatin: Abdurahman Avdži

en: Various bug fixes and enhancements.
sr@ijekavianlatin: Razne ispravke grešaka i poboljšanja.

en: Martin Blumenstingl
sr@ijekavianlatin: Martin Blumenštingl

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
sr@ijekavianlatin: Podrška za KStatusNotifierItem i KIdleTime, druga poboljšanja.

en: irc:// URL or server hostname
sr@ijekavianlatin: irc:// URL ili ime domaćina servera

en: Server to connect
sr@ijekavianlatin: Server za povezivanje

en: Port to use
sr@ijekavianlatin: Željeni port

en: Channel to join after connection
sr@ijekavianlatin: Kanal za pridruživanje nakon povezivanja

en: channel
sr@ijekavianlatin: Kanal

en: Nickname to use
sr@ijekavianlatin: Željeni nadimak

en: nickname
sr@ijekavianlatin: nadimak

en: Password for connection
sr@ijekavianlatin: Lozinka za povezivanje

en: password
sr@ijekavianlatin: lozinka

en: Use SSL for connection
sr@ijekavianlatin: Koristi SSL za vezu

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
sr@ijekavianlatin: Isključi automatsko povezivanje na bilo koju IRC mrežu

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
sr@ijekavianlatin: Odloži aktivnost D‑Busa i stvaranje sučelja zadati broj milisekundi

en: msec
sr@ijekavianlatin: ms

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
sr@ijekavianlatin: Napušta i ponovo pokreće Konverzaciju (ako je u pogonu, inače nema efekta)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
sr@ijekavianlatin: Postavlja KUniqueApplication::NonUniqueInstance (samo za ispravljanje, koristiti oprezno)

en: Restart
sr@ijekavianlatin: Pokreni ponovo

en: Quit and restart the application
sr@ijekavianlatin: Napusti i ponovo pokreni program

en: &Server List...
sr@ijekavianlatin: Lista &servera...

en: Manage networks and servers
sr@ijekavianlatin: Upravljanje mrežama i serverima

en: Quick &Connect...
sr@ijekavianlatin: Brzo &povezivanje...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
sr@ijekavianlatin: Upišite adresu novog IRC servera za povezivanje

en: &Reconnect
sr@ijekavianlatin: &Poveži se ponovo

en: Reconnect to the current server.
sr@ijekavianlatin: Ponovo se povezuje sa trenutnim serverom.

en: &Disconnect
sr@ijekavianlatin: &Prekini vezu

en: Disconnect from the current server.
sr@ijekavianlatin: Prekida vezu sa trenutnim serverom.

en: &Identities...
sr@ijekavianlatin: &Identiteti...

en: Manage your nick, away and other identity settings
sr@ijekavianlatin: Namestite svoj nadimak, odsutnost i druge postavke identiteta.

en: &Watched Nicks
sr@ijekavianlatin: &Nadgledani nadimci

en: &DCC Status
sr@ijekavianlatin: &DCC stanje

en: &Open Logfile
sr@ijekavianlatin: Otvori fajl &dnevnika

en: Open the known history for this channel in a new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori istorijat za ovaj kanal u novom jezičku

en: &Channel Settings...
sr@ijekavianlatin: Postavke &kanala...

en: Open the channel settings dialog for this tab
sr@ijekavianlatin: Otvori dijalog postavki kanala za ovaj jezičak

en: Channel &List
sr@ijekavianlatin: &Lista kanala

en: Show a list of all the known channels on this server
sr@ijekavianlatin: Prikaži listu svih poznatih kanala na ovom serveru

en: &URL Catcher
sr@ijekavianlatin: &Hvatač URL‑ova

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
sr@ijekavianlatin: Nabroji sve skorije pominjane URL‑ove u novom jezičku

en: New &Konsole
sr@ijekavianlatin: &Nova Konsole

en: Open a terminal in a new tab
sr@ijekavianlatin: Otvori terminal u novom jezičku

en: &Next Tab
sr@ijekavianlatin: &Sljedeći jezičak

en: &Previous Tab
sr@ijekavianlatin: &Prethodni jezičak

en: Close &Tab
sr@ijekavianlatin: &Zatvori jezičak

en: Last Focused Tab
sr@ijekavianlatin: Poslednji fokusirani jezičak

en: Next Active Tab
sr@ijekavianlatin: Sljedeći aktivni jezičak

en: Move Tab Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak nagore

en: Move this tab
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ovaj jezičak

en: Move Tab Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak nadolje

en: Move Tab Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak udesno

en: Move Tab Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri jezičak ulijevo

en: Rejoin Channel
sr@ijekavianlatin: Ponovo se pridruži kanalu

en: Enable Notifications
sr@ijekavianlatin: Uključi obavještenja

en: Join on Connect
sr@ijekavianlatin: Pridruži se po povezivanju

en: Connect at Startup
sr@ijekavianlatin: Poveži se po pokretanju

en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano

en: Set Encoding
sr@ijekavianlatin: Postavi kodiranje

en: Go to Tab %1
sr@ijekavianlatin: Idi na jezičak %1

en: Clear &Marker Lines
sr@ijekavianlatin: Očis&ti linije podsjećanja

en: Clear marker lines in the current tab
sr@ijekavianlatin: Čisti linije podsjećanja u tekućem jezičku

en: Enlarge Font Size
sr@ijekavianlatin: Povećaj veličinu fonta

en: Increase the current font size
sr@ijekavianlatin: Povećaj trenutnu veličinu fonta

en: Reset Font Size
sr@ijekavianlatin: Resetuj veličinu fonta

en: Reset the current font size to settings values
sr@ijekavianlatin: Resetuj trenutnu veličinu fonta na vrednost iz postavki

en: Decrease the current font size
sr@ijekavianlatin: Smanji trenutnu veličinu fonta

en: &Clear Window
sr@ijekavianlatin: &Očisti prozor

en: Clear the contents of the current tab
sr@ijekavianlatin: Očisti sadržaj tekućeg jezička

en: Clear &All Windows
sr@ijekavianlatin: Očisti &sve prozore

en: Clear the contents of all open tabs
sr@ijekavianlatin: Očisti sadržaj svih otvorenih jezičaka

en: Global Away
sr@ijekavianlatin: Globalna odsutnost

en: &Join Channel...
sr@ijekavianlatin: Pri&druži se kanalu...

en: Join a new channel on this server
sr@ijekavianlatin: Pridruži se novom kanalu na ovom serveru

en: &IRC Color...
sr@ijekavianlatin: IRC &boja...

en: Set the color of your current IRC message
sr@ijekavianlatin: Postavite boju svoje trenutne IRC poruke

en: &Marker Line
sr@ijekavianlatin: &Linija podsjećanja

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
sr@ijekavianlatin: Dodaje u trenutni jezičak vodoravnu liniju koju samo vi vidite

en: Special &Character...
sr@ijekavianlatin: Poseban &znak...

en: Insert any character into your current IRC message
sr@ijekavianlatin: Ubacite bilo koji znak u svoju trenutnu IRC poruku

en: Focus Input Box
sr@ijekavianlatin: Fokusiraj polje za unos

en: Close &All Open Queries
sr@ijekavianlatin: Zatvori sve &otvorene upite

en: Show Nicklist
sr@ijekavianlatin: Prikaži listu nadimaka

en: Show/Hide Konversation
sr@ijekavianlatin: Prikaži/sakrij Konverzaciju

en: Enable On Screen Display
sr@ijekavianlatin: Ekranski prikaz (OSD)

en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>U toku su DCC prenosi fajlova. Želite li zaista da napustite <b>Konverzaciju</b>?</qt>

en: Confirm Quit
sr@ijekavianlatin: Potvrda napuštanja

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Želite li zaista da napustite <b>Konverzaciju</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Zatvaranjem glavnog prozora, Konverzacija će nastaviti da radi u sistemskoj kaseti. Upotrebite <i>Napusti</i> iz menija <b>Konverzacije</b> da izađete iz programa.</p>

en: Docking in System Tray
sr@ijekavianlatin: Pristajanje u sistemsku kasetu

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Ovo će potpuno sakriti traku menija. Možete je ponovo prikazati pritiskom <b>%1</b>.</qt>

en: Hide menu bar
sr@ijekavianlatin: Sakrij traku menija

en: Toggle Notifications
sr@ijekavianlatin: Obrni obavještavanje

en: Toggle Away Globally
sr@ijekavianlatin: Obrni globalnu odsutnost

en: Insert &IRC Color...
sr@ijekavianlatin: Umetni IRC &boju...

en: Insert Special &Character...
sr@ijekavianlatin: Umetni poseban &znak...

en: Insert &Marker Line
sr@ijekavianlatin: Umetni &liniju podsjećanja

en: &Channel List
sr@ijekavianlatin: Lista &kanala

en: Set &Away Globally
sr@ijekavianlatin: Postavi &odsutnost globalno

en: Server List
sr@ijekavianlatin: Lista servera

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
sr@ijekavianlatin: Nova poruka od %1 u %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
sr@ijekavianlatin: Vaš nadimak spomenu %1 u %2.

en: [HighLight] (%1) <%2>
sr@ijekavianlatin: [Istaknuto] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
sr@ijekavianlatin: [Istaknuto] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
sr@ijekavianlatin: Nova poruka u upitu: %1

en: [Query] <%1>
sr@ijekavianlatin: [Upit] <%1>

en: [Query] <%1> %2
sr@ijekavianlatin: [Upit] <%1> %2

en: %1 joined %2
sr@ijekavianlatin: %1 se pridruži na %2

en: %1 parted %2
sr@ijekavianlatin: %1 ode sa %2

en: %1 quit %2
sr@ijekavianlatin: %1 napusti %2

en: %1 changed nickname to %2
sr@ijekavianlatin: %1 promijeni nadimak u %2

en: %1 wants to send a file to you
sr@ijekavianlatin: %1 želi da vam pošalje fajl

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
sr@ijekavianlatin: Greška u DCC prenosu: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
sr@ijekavianlatin: %1 — prenos fajla je završen

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
sr@ijekavianlatin: Otvori

en: %1 changed modes in %2: %3
sr@ijekavianlatin: %1 promijeni režime u %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
sr@ijekavianlatin: %1 započe razgovor (upit) sa vama.

en: You are kicked by %1 from %2
sr@ijekavianlatin: %1 vas izbaci sa kanala %2

en: %1 started a DCC chat with you
sr@ijekavianlatin: %1 započe DCC ćaskanje sa vama

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
sr@ijekavianlatin: Isticanje okinuto u %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
sr@ijekavianlatin: Isticanje okinu %2 u %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
sr@ijekavianlatin: [Istaknuto] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo povezivanje na %1

en: You have joined %1.
sr@ijekavianlatin: Pridružili ste se na %1.

en: Reset...
sr@ijekavianlatin: Resetuj...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
sr@ijekavianlatin: Ovo se ne može opozvati, želite li zaista da se vratite podrazumijevane vrijednosti?

en: Reset Values
sr@ijekavianlatin: Resetovanje vrijednosti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
sr@ijekavianlatin: Zatvori

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
sr@ijekavianlatin: Spori red

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
sr@ijekavianlatin: redova

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
sr@ijekavianlatin: bajtova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
sr@ijekavianlatin: starost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
sr@ijekavianlatin: broj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
sr@ijekavianlatin: redova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
sr@ijekavianlatin: bajtova:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
sr@ijekavianlatin: Normalni red

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
sr@ijekavianlatin: Brzi red

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
sr@ijekavianlatin: Svi redovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
sr@ijekavianlatin: primljeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
sr@ijekavianlatin: bajtova (sirovo):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
sr@ijekavianlatin: bajtova (kodirano):

en: Quick Connect
sr@ijekavianlatin: Brzo povezivanje

en: &Server host:
sr@ijekavianlatin: Domaćin &servera:

en: Enter the host of the network here.
sr@ijekavianlatin: Unesite ovdje domaćin mreže.

en: The port that the IRC server is using.
sr@ijekavianlatin: Port koji IRC server koristi.

en: &Nick:
sr@ijekavianlatin: &Nadimak:

en: The nick you want to use.
sr@ijekavianlatin: Nadimak koji želite.

en: P&assword:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
sr@ijekavianlatin: Ako IRC server zahteva lozinku, unesite je ovdje (većina servera ne zahtijeva lozinku).

en: &Use SSL
sr@ijekavianlatin: &Koristi SSL

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo prikazuje broj korisnika na kanalu, i broj onih koji su operateri (opovi).</p><p>Operater kanala je korisnik koji ima posebna ovlašćenja, kao što su izbacivanje i zabranjivanje korisnika, promjena režima kanala, postavljanje drugih korisnika za operatere.</p></qt>

en: Lag: Unknown
sr@ijekavianlatin: kašnjenje: nepoznato

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
sr@ijekavianlatin: Veza sa serverom je šifrovana. Time je drugima otežano da prisluškuju vašu komunikaciju.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Traka stanja prikazuje razne poruke, uključujući i bilo kakve probleme pri povezivanju sa serverom. Skroz desno prikazano je trenutno kašnjenje do servera. Kašnjenje je vrijeme potrebno vašim porukama da stignu na server i sa servera nazad do vas.</qt>

en: Lag: %1 ms
sr@ijekavianlatin: kašnjenje: %1 ms

en: Lag: %1 s
sr@ijekavianlatin: kašnjenje: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
sr@ijekavianlatin: Od servera %1 nema odgovora duže od %2, %3, %4 i %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
sr@ijekavianlatin: Od servera %1 nema odgovora duže od %2, %3 i %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
sr@ijekavianlatin: Od servera %1 nema odgovora duže od %2 i %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
sr@ijekavianlatin[0]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[1]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekunde.
sr@ijekavianlatin[2]: Od servera %2 nema odgovora duže od %1 sekundi.
sr@ijekavianlatin[3]: Od servera %2 nema odgovora duže od 1 sekunde.

en: Failed to download %1: %2
sr@ijekavianlatin: Neuspjelo preuzimanje %1: %2

en: Error parsing router description.
sr@ijekavianlatin: Greška pri raščlanjivanju opisa rutera.

en: URL Catcher
sr@ijekavianlatin: Hvatač URL‑ova

[ctx: open url]
en: &Open
sr@ijekavianlatin: &Otvori

en: Open URLs in external browser.
sr@ijekavianlatin: Otvori URL‑ove u spoljašnjem pregledaču

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Izaberite ispod neki URL (ili više njih), pa kliknite na ovo dugme da pokrenete program pridružen MIME tipu tog URL‑a.</p>-<p>Pod <i>Podešavanje→Ponašanje→Opšte</i> možete navesti poseban veb pregledač za veb URL‑ove.</p>

en: &Save...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj...

en: Save selected URLs to the disk.
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj izabrane URL‑ove na disk

en: Add Bookmark...
sr@ijekavianlatin: Dodaj obilježivač...

[ctx: copy url]
en: &Copy
sr@ijekavianlatin: &Kopiraj

en: Copy URLs to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Kopiraj URL‑ove u klipbord

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
sr@ijekavianlatin: Izaberite iznad neki URL (ili više njih), pa kliknite na ovo dugme da ga kopirate u klipbord.

[ctx: delete url]
en: &Delete
sr@ijekavianlatin: O&briši

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
sr@ijekavianlatin: Izaberite iznad neki URL (ili više njih), pa kliknite na ovo dugme da ga uklonite sa spiska.

en: Delete selected link.
sr@ijekavianlatin: Obriši izabranu vezu

[ctx: save url list]
en: &Save List...
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj listu...

en: Save list.
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj listu

en: Click to save the entire list to a file.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da sačuvate celu listu u fajl.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
sr@ijekavianlatin: Očis&ti listu

en: Clear list.
sr@ijekavianlatin: Očisti listu

en: Click to erase the entire list.
sr@ijekavianlatin: Kliknite da obrišete celu listu.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
sr@ijekavianlatin: Lista URL‑ova pomenutih u bilo kojem od Konverzacijinih prozora tokom ove sesije.

en: From
sr@ijekavianlatin: sa

en: Date
sr@ijekavianlatin: datum

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste više od jednog URL‑a. Želite li zaista da otvorite nekoliko URL‑ova odjednom?

en: Open URLs
sr@ijekavianlatin: Otvaranje URL‑ova

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
sr@ijekavianlatin: Izabrali ste više od jednog URL‑a. Za svaki od njih otvoriće se fajl dijalog za zadavanje odredišta. Želite li zaista da sačuvate nekoliko URL‑ova odjednom?

en: Save link as
sr@ijekavianlatin: Upisivanje kao

en: Save URL List
sr@ijekavianlatin: Upisivanje liste URL‑ova

en: Konversation URL List: %1
sr@ijekavianlatin: Konverzacijina lista URL‑ova: %1

en: (away)
sr@ijekavianlatin: (odsutnost)

en: &Unaway
sr@ijekavianlatin: &Evo me

en: &Change away message...
sr@ijekavianlatin: &Izmeni poruku odsutnosti...

en: Change away message
sr@ijekavianlatin: Izmena poruke odsutnosti

en: Enter new away message:
sr@ijekavianlatin: Unesite novu poruku odsutnosti:

en: Channel Settings for %1
sr@ijekavianlatin: Postavke kanala za %1

en: &Hide Advanced Modes <<
sr@ijekavianlatin: &Sakrij napredne režime <<

en: &Show Advanced Modes >>
sr@ijekavianlatin: &Prikaži napredne režime >>

en: Parameter
sr@ijekavianlatin: parametar

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Kontroliše <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Režim teme (<tt>T</tt>) znači da samo operater kanala može promijeniti temu kanala.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Bez poruka spolja (<tt>N</tt>) znači da korisnici koji nisu na kanalu ne mogu da šalju poruke vidljive svima na kanalu. Ovo je postavljeno kod skoro svih kanala, radi sprečavanja nepoželjnih poruka.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Tajni kanal (<tt>S</tt>) neće se prikazati u listi kanala, niti će korisnici moći da vide da ste na kanalu naredbom <tt>WHOIS</tt> ili nečim sličnim. Ako je ovaj režim postavljen, samo korisnici na istom kanalu znaće da ste i vi na njemu.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Kanal samo na pozivnicu (<tt>I</tt>) znači da mu se korisnici mogu pridružiti samo ako su pozvani. Da bi se neko pozvao, operater kanala mora izdati naredbu <tt>/invite nadimak</tt> unutar kanala.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Privatni kanal (<tt>P</tt>) prikazan je u listi svih kanala, ali tema nije prikazana. <tt>WHOIS</tt> nad korisnikom može i ne mora prikazati da je na privatnom kanalu, u zavisnosti od IRC servera.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Na moderisanom kanalu (<tt>M</tt>) mogu pričati samo operateri, poluoperateri i korisnici sa glasom.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Zaštićeni kanal zahtijeva od korisnika lozinku da bi se pridružio.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Određuje <em>režim</em> kanala, stoga samo operater može ovo promijeniti.</p><p>Kanal sa ograničenjem broja korisnika (<tt>L</tt>) ne dozvoljava više od zadatog broja korisnika na kanalu u isto vrijeme. Neki kanali imaju bota koji sjedi na kanalu i mijenja ovo automatski u zavisnosti od zauzeća kanala.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
sr@ijekavianlatin: &Tema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
sr@ijekavianlatin: &Režimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
sr@ijekavianlatin: Temu može izmijeniti samo &operater kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
sr@ijekavianlatin: &Bez poruka izvan kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
sr@ijekavianlatin: T&ajni kanal, koji se ne prikazuje u listi kanala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
sr@ijekavianlatin: Samo &pozvani mogu da se pridruže kanalu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
sr@ijekavianlatin: &Moderisani kanal, samo korisnici sa glasom mogu pisati na njemu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
sr@ijekavianlatin: O&graničenje korisnika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
sr@ijekavianlatin: &Lozinka kanala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
sr@ijekavianlatin: Prikaži &napredne režime >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
sr@ijekavianlatin: Lista &zabrana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
sr@ijekavianlatin: maska domaćina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
sr@ijekavianlatin: postavio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
sr@ijekavianlatin: vrijeme postavljanja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj zabrane

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
sr@ijekavianlatin: Dodaj zabranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
sr@ijekavianlatin: Ukloni zabranu

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
sr@ijekavianlatin: 
    *** Dnevnički fajl započet
    *** %1

en: Edit Watched Nickname
sr@ijekavianlatin: Uređivanje nadgledanog nadimka

en: &Network name:
sr@ijekavianlatin: Ime &mreže:

en: Pick the server network you will connect to here.
sr@ijekavianlatin: Ovdje izaberite mrežu servera na koju ćete se povezati.

en: N&ickname:
sr@ijekavianlatin: &Nadimak:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Nadimak koji će se nadgledati pošto se povežete na server u mreži.</qt>

en: All Networks
sr@ijekavianlatin: Sve mreže

en: Change notify information
sr@ijekavianlatin: Izmeni podatke obavještenja

en: Exception
sr@ijekavianlatin: Izuzetak

en: Insert Character
sr@ijekavianlatin: Umetanje znakova

en: &Insert
sr@ijekavianlatin: &Umetni

en: Insert a character
sr@ijekavianlatin: Umetni znak

en: IRC Color Chooser
sr@ijekavianlatin: Birač IRC boja

en: None
sr@ijekavianlatin: ništa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
sr@ijekavianlatin: Ovako će vaša poruka izgledati sa ovim bojama.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo je pregled toga kako čitaoci mogu vidjeti vašu poruku ako izaberete ove boje.</p><p><b>Napomena: Ovo ne podržavaju svi klijenti, a i neki korisnici mogu izabrati da ignorišu promjene boja.</b></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
sr@ijekavianlatin: Izabrana boja teksta dodaje se ulaznoj liniji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovdje možete izabrati koje boje će biti tekst koji pošaljete u sljedećoj poruci. Ako izaberete boju i kliknete na <i>U redu</i>, izabrana boja će biti dodata ulaznoj liniji. Sav tekst pisan poslije toga biće te boje, sve dok je ponovo ne promijenite.</p><p><b>Napomena: Neki korisnici isključuju opciju kojom se ovo može vidjeti.</b></p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
sr@ijekavianlatin: Boja &ispisa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
sr@ijekavianlatin: Izabrana boja pozadine teksta dodaje se ulaznoj liniji.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovdje birate koja će biti boja pozadine za tekst koji ćete poslati u sljedećoj poruci. Ako izaberete boju i kliknete na <i>U redu</i>, izabrana boja će biti dodata ulaznoj liniji. Sav tekst pisan poslije toga biće te boje, sve dok je ponovo ne promijenite.</p><p>Izbor podrazumijevanog <i>ništa</i> neće promijeniti boju pozadine teksta, i čitaoci će vidjeti vašu poruku sa njihovom normalnom bojom pozadine.</p><p><b>Napomena: Ovo ne podržavaju svi klijenti, a i neki korisnici isključuju opciju kojom se ovo može vidjeti.</b></p></qt>

en: Copy Link Address
sr@ijekavianlatin: Kopiraj adresu veze

en: Add to Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Dodaj u obilježivače

en: Open With...
sr@ijekavianlatin: Otvori pomoću...

en: Save Link As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj vezu kao...

en: Search for '%1' with
sr@ijekavianlatin: Potraži „%1“ pomoću

en: Configure Web Shortcuts...
sr@ijekavianlatin: Podesi veb prečice...

en: Get &topic
sr@ijekavianlatin: Dobavi &temu

en: Get &user list
sr@ijekavianlatin: Dobavi listu &korisnika

en: Open Query
sr@ijekavianlatin: Otvori upit

en: Modes
sr@ijekavianlatin: Režimi

en: Give Op
sr@ijekavianlatin: Daj OP

en: Take Op
sr@ijekavianlatin: Uzmi OP

en: Give HalfOp
sr@ijekavianlatin: Daj poluop

en: Take HalfOp
sr@ijekavianlatin: Uzmi poluop

en: Give Voice
sr@ijekavianlatin: Daj glas

en: Take Voice
sr@ijekavianlatin: Uzmi glas

en: Kick / Ban
sr@ijekavianlatin: Izbaci / zabrani

en: Kickban
sr@ijekavianlatin: Izbaci i zabrani

en: Ban Nickname
sr@ijekavianlatin: Zabrani nadimak

en: Ban *!*@*.host
sr@ijekavianlatin: Zabrani *!*@*.domacin

en: Ban *!*@domain
sr@ijekavianlatin: Zabrani *!*@domen

en: Ban *!user@*.host
sr@ijekavianlatin: Zabrani *!korisnik@*.domacin

en: Ban *!user@domain
sr@ijekavianlatin: Zabrani *!korisnik@domen

en: Kickban *!*@*.host
sr@ijekavianlatin: Izbaci i zabrani *!*@*.domacin

en: Kickban *!*@domain
sr@ijekavianlatin: Izbaci i zabrani *!*@domen

en: Kickban *!user@*.host
sr@ijekavianlatin: Izbaci i zabrani *!korisnik@*.domacin

en: Kickban *!user@domain
sr@ijekavianlatin: Izbaci i zabrani *!korisnik@domen

en: &Version
sr@ijekavianlatin: &Verzija

en: Unignore
sr@ijekavianlatin: Obustavi ignorisanje

en: Add to Watched Nicks
sr@ijekavianlatin: Dodaj u nadgledane nadimke

en: Remove From Watched Nicks
sr@ijekavianlatin: Ukloni iz nadgledanih nadimaka

en: Send &File...
sr@ijekavianlatin: Pošalji &fajl...

en: Open DCC Chat
sr@ijekavianlatin: Otvori DCC ćaskanje

en: Open DCC Whiteboard
sr@ijekavianlatin: Otvori DCC blokče

en: Do you want to ignore %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da ignorišete %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
sr@ijekavianlatin: Želite li da ignorišete izabrane korisnike?

en: Do you want to stop ignoring %1?
sr@ijekavianlatin: Želite li da obustavite ignorisanje %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
sr@ijekavianlatin: Želite li da obustavite ignorisanje izabranih korisnika?

en: Query author
sr@ijekavianlatin: Upit sa autorom

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>U ulaznoj liniji pišete poruke za slanje na kanal, upit ili server. Poruku poslatu na kanal vide svi na kanalu, dok se poruka u upitu šalje samo osobi u upitu sa vama.</p><p>Da biste automatski dovršili, nadimak započnite kucanje i pritisnite Tab. Ako niste započeli kucanje, upotrebiće se posljednji dovršeni nadimak.</p><p>Možete slati i specijalne naredbe:</p><table><tr><th><tt>/me <i>radnja</i></tt></th><td>prikazuje se kao radnja u kanalu ili upitu. Na primjer: <tt>/me pjeva pesmu</tt> prikazaće se u kanalu kao „(nadimak) pjeva pesmu“.</td> </tr><tr><th><tt>/whois <i>nadimak</i></tt></th><td>prikazuje informacije o toj osobi, uključujući i na kojim kanalima učestvuje.</td></tr></table><p>Za više naredbi pogledajte priručnik Konverzacije.</p><p>Poruka ne može sadržati više redova.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 bajt
sr@ijekavianlatin[1]: %1 bajta
sr@ijekavianlatin[2]: %1 bajtova
sr@ijekavianlatin[3]: 1 bajt

en: 1 line | %1 lines
sr@ijekavianlatin[0]: %1 red
sr@ijekavianlatin[1]: %1 reda
sr@ijekavianlatin[2]: %1 redova
sr@ijekavianlatin[3]: 1 red

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt>Pokušavate da nalijepite veliki dio teksta (%1 ili %2) u ćaskanje. To može izazvati resetovanja veze ili poplavna izbacivanja. Želite li zaista da nastavite?</qt>

en: Large Paste Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje o velikom naljepku

en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalepi

en: Open a query with %1
sr@ijekavianlatin: Otvori upit sa %1

en: Join the channel %1
sr@ijekavianlatin: Pridruži se kanalu %1

en: Logfile of %1
sr@ijekavianlatin: Dnevnički fajl za %1

en: Reload
sr@ijekavianlatin: Dopuni

en: Clear Logfile
sr@ijekavianlatin: Očisti dnevnički fajl

en: Show last:
sr@ijekavianlatin: Prikaži posljednjih:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
sr@ijekavianlatin: U ovom polju zadajete najveću veličinu fajla dnevnika. Ova postavka nema uticaja dok ponovo ne pokrenete Konverzaciju. Svaki fajl dnevnika može imati odvojene postavke.

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
sr@ijekavianlatin: Ovdje se prikazuju poruke iz fajla dnevnika. Najstarije poruke su na vrhu a najsvježije na dnu.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da trajno odbacite sve dnevničke informacije ovog fajla?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
sr@ijekavianlatin: Napomena: Upisivanjem dnevničkog fajla sačuvaćete sve podatke u fajlu, a ne samo dio koji možete da vidite u prikazivaču.

en: Save Logfile
sr@ijekavianlatin: Upisivanje dnevničkog fajla

en: Choose Destination Folder
sr@ijekavianlatin: Izbor odredišne fascikle

en: OSD Preview - drag to reposition
sr@ijekavianlatin: Pregled OSD‑a — prevucite da promijenite položaj

en: Edit Multiline Paste
sr@ijekavianlatin: Uređivanje višerednog naljepka

en: &Send
sr@ijekavianlatin: &Pošalji

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač naljepaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
sr@ijekavianlatin: Dodaje navode &citata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
sr@ijekavianlatin: &Ukloni novoredove

en: Raw Log
sr@ijekavianlatin: Sirovi dnevnik

en: Match Case
sr@ijekavianlatin: Poklopi veličinu slova

en: Whole Words Only
sr@ijekavianlatin: Samo cijele riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
sr@ijekavianlatin: &Nađi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
sr@ijekavianlatin: Skoči na sljedeće poklapanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeće

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
sr@ijekavianlatin: Skoči na prethodno poklapanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
sr@ijekavianlatin: Izmeni ponašanje pretrage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
sr@ijekavianlatin: &Opcije

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da zatvorite „%1“?
    
    Biće zatvoreni i svi pridruženi jezičci.

en: Close Tab
sr@ijekavianlatin: Zatvaranje jezička

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
sr@ijekavianlatin: Želite li da prekinete vezu sa „%1“?
    Biće zatvoreni i svi pridruženi jezičci.

en: Disconnect From Server
sr@ijekavianlatin: Prekidanje veze sa serverom

en: Disconnect
sr@ijekavianlatin: Prekini vezu

en: Delete excess text
sr@ijekavianlatin: Obriši preobilan tekst

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
sr@ijekavianlatin: Tekst iznad ograničenja servera od %1 bajtova prikazan je u boji.|/|Tekst iznad ograničenja servera od %1 $[množ ^1 bajta bajta bajtova] prikazan je u boji.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
sr@ijekavianlatin: %1 — %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak svih tema koje su bile postavljane za ovaj kanal dok je njegov jezičak bio otvoren.
    
    Za istovetne teme koje su više puta postavljane, prikazuje se samo poslednje javljanje.
    
    Kada izaberete temu sa spiska, biće uneta u polje za uređivanje ispod. Pošto počnete da menjate sadržaj polja, međutim, spisak će se prebaciti iz normalnog režima izbora stavki u režim izbora njihovog teksta, tako da možete preneti nešto u novu temu. Na režim izbora stavki i sinhronizovano polje za uređivanje vraćate se tako što opozovete do početnog teksta ili zatvorite pa otvorite dijalog.

en: Konversation - IRC Client
sr@ijekavianlatin: Konverzacija — IRC klijent

en: Find Text...
sr@ijekavianlatin: Nađi tekst...

en: Search for text in the current tab
sr@ijekavianlatin: Traži tekst u tekućem jezičku

en: Channel &List for %1
sr@ijekavianlatin: &Lista kanala za %1

en: &Open Logfile for %1
sr@ijekavianlatin: Otvori &dnevnički fajl za %1

en: &Channel Settings for %1...
sr@ijekavianlatin: Postavke &kanala za %1...

en: Rename Tab
sr@ijekavianlatin: Preimenovanje jezička

en: Enter new tab name:
sr@ijekavianlatin: Unesite novo ime jezička:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
sr@ijekavianlatin: podrazumijevano (%1)

en: &Rename Tab...
sr@ijekavianlatin: &Preimenuj jezičak...

en: You can only search in text fields.
sr@ijekavianlatin: Možete tražiti samo u tekstualnim poljima.

en: Find Text Information
sr@ijekavianlatin: Traženje tekstualnih podataka

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
sr@ijekavianlatin: Da bi se znalo za koji server treba prikazati listu kanala, lista može biti otvorena samo iz upita, kanala ili prozora stanja.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
sr@ijekavianlatin: Upotreba ove funkcije može izazvati puno mrežnog saobraćaja. Ako vam veza nije dovoljno brza, moguće je da će server prekinuti vezu sa vašim klijentom.

en: Channel List Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje o listi kanala

en: Watched Nicks
sr@ijekavianlatin: Nadgledani nadimci
