konversation - en to sv translation catalogue (1536 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
sv: &Infoga

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
sv: &Fönster

en: You need to specify a command.
sv: Du måste ange ett kommando.

en: The command executed successfully, but did not return any output or only whitespace.
sv: Kommandot kördes utan problem, men gav antingen ingen utdata eller bara blanktecken.

en: The media script requires Python %1 or higher.
sv: Mediaskriptet kräver Python %1 eller senare.

en: An error occurred while trying to list the running media players.
sv: Ett fel uppstod vid försök att lista mediaspelare som kör.

en: No running audio players found.
sv: Inga ljudspelare som kör hittades.

en: No running video players found.
sv: Inga videospelare som kör hittades.

en: "%1" is not running.
sv: "%1" kör inte.

en: No running media players found.
sv: Inga mediaspelare som kör hittades.

en: Nothing is playing in %1.
sv: Inget spelas upp i %1.

[ctx: 1 = Comma-separated list of audio players.]
en: None of the running audio players (%1) are playing anything.
sv: Inga av de ljudspelare som kör (%1) spelar någonting.

[ctx: 1 = Comma-separated list of video players.]
en: None of the running video players (%1) are playing anything.
sv: Inga av de videospelare som kör (%1) spelar någonting.

[ctx: 1 = Comma-separated list of media players.]
en: None of the running media players (%1) are playing anything.
sv: Inga av de mediaspelare som kör (%1) spelar någonting.

en: An error occurred while trying to retrieve media metadata from %1.
sv: Ett fel uppstod vid försök att hämta metadata för media från %1.

[ctx: REGEX_FIXUP is the name of a config key in a config file.]
en: There is a problem with the regular expression specified in REGEX_FIXUP.
sv: Det finns ett problem med det reguljära uttrycket angivet i REGEX_FIXUP.

en: %1 did not report the metadata needed to output a message.
sv: %1 rapporerade inte metadata som krävs för att skapa ett meddelande.

en: There is a problem in the output format configuration.
sv: Det finns ett problem i inställningen av utdataformatet.

en: media v%1 for Konversation.
sv: media v%1 för Konversation.

en: Usage:
sv: Användning:

en: "/media" - report what the first player found is playing.
sv: "/media" - rapportera vad den första påträffade spelaren spelar upp.

en: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - report what is playing in a known audio or video player.
sv: "/media [ 'audio' | 'video' ]" - rapportera vad som spelas i en stödd ljud- eller videospelare.

en: "/media { Player }" - report what is playing in the specified player if it is found.
sv: "/media { Player }" - rapportera vad som spelas i den angivna spelaren om den stöds.

en: Konversation Bookmarks Editor
sv: Bokmärkeseditor för Konversation

en: Diffie-Hellman key exchange is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin. Diffie-Hellman key exchange support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sv: Diffie-Hellman nyckelutbyte stöds inte av installationen av Qt:s kryptografiska arkitektur (QCA). Troligen behöver du installera ytterligare ett insticksprogram från leverantören. Stöd för Diffie-Hellman nyckelutbyte tillhandahålls oftast av insticksprogrammet qca-ossl.

en: Blowfish in cipher-block chaining (CBC) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sv: Kedjning av chifferblock (CBC) i Blowfish stöds inte av installationen av Qt:s kryptografiska arkitektur (QCA). Troligen behöver du installera ytterligare ett insticksprogram från leverantören för QCA. Stöd för Blowfish tillhandahålls oftast av insticksprogrammet qca-ossl.

en: Blowfish in electronic codebook (ECB) mode is not supported by your installation of the Qt Cryptographic Architecture (QCA). You likely need to install an additional provider plugin for QCA. Blowfish support is usually provided by the qca-ossl plugin.
sv: Elektroniskt kodboksläge (ECB) i Blowfish stöds inte av installationen av Qt:s kryptografiska arkitektur (QCA). Troligen behöver du installera ytterligare ett insticksprogram från leverantören för QCA. Stöd för Blowfish tillhandahålls oftast av insticksprogrammet qca-ossl.

en: topic protection
sv: ämnesskydd

en: no messages from outside
sv: inga meddelanden från utsidan

en: secret
sv: hemlig

en: invite only
sv: endast inbjudan

en: private
sv: privat

en: moderated
sv: modererad

en: password protected
sv: nyckelskyddad

en: anonymous
sv: anonym

en: no colors allowed
sv: inga färgkoder tillåtna

en: user limit
sv: användargräns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
sv: Ersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
sv: &Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement:
sv: Ersättning:

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Both
sv: Båda

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
sv: Ny

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView) i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: RegEx
sv: Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace In
sv: Ersätt i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
sv: Ersätt med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
sv: N&y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Replace in:
sv: Ersätt i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
sv: Ersätt med:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Timestamping)
en: Enable &Timestamps
sv: Aktivera &tidsstämplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDate)
en: Sho&w dates
sv: Visa &datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowDateLine)
en: Show date marker when date changes
sv: Visa datummarkering när datum ändras

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBacklog)
en: Show &Backlog
sv: Visa &historik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Lines:
sv: &Rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTopic)
en: &Show channel topic
sv: &Visa kanalämne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowModeButtons)
en: Show channel &mode buttons
sv: Visa &kanallägesknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNickList)
en: Show channel &nick list and quick buttons
sv: Visa kanalsmek&namnslista och snabbknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutoUserhost)
en: Show hostmas&ks in nickname list
sv: Visa värddatormask i sme&knamnslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowRealNames)
en: Show real names in nickname list
sv: Visa riktiga namn i smeknamnslistan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtons)
en: Show &quick buttons
sv: Visa sna&bbknappar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowNicknameBox)
en: Show bo&x to change own nickname
sv: Visa r&uta för att ändra eget smeknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowIRCViewScrollBar)
en: Show sc&rollbar
sv: Visa &rullningslist

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowBackgroundImage)
en: Enable Back&ground Image
sv: Aktivera bak&grundsbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: P&ath:
sv: Sök&väg:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
sv: Allmänt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Sounds the system bell when you receive an ASCII BEL (0x07) control character
sv: Aktiverar systemljud när du tar emot styrtecknet ASCII BEL (0x07)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Enable s&ystem bell on incoming ASCII BEL
sv: Aktivera &signal vid inkommande ASCII BEL-tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEvents)
en: Hide &Join/Part/Nick events
sv: Dölj &händelserna gå med, lämna eller smeknamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Do not expand variables when sending text to the server. A variable starts with '%'; for example, %B will expand to the characters needed to make a text bold.
sv: Expandera inte variabler när text skickas till servern. En variabel börjar med '%'. Till exempel expanderas %B till tecknen som behövs för att visa texten med fetstil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableExpansion)
en: Disable variable (e.g. %C, %B, %G...) e&xpansion
sv: Inaktivera variabele&xpansion (t.ex. %C, %B, %G...)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RedirectServerAndAppMsgToStatusPane)
en: &Redirect status messages to the server status window
sv: &Skicka alla statusmeddelanden vidare till serverns statusfönster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Keep channel mode string as a combination of characters instead of translating them into human readable words. E.g. '*** Channel modes: no messages from outside' will become '*** Channel modes: n'
sv: Behåll kanallägessträngen som en teckenkombination istället för att översätta dem till mänskligt läsbar form. T.ex. '*** Kanallägen: inga meddelanden utifrån' blir '*** Kanallägen: n'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLiteralModes)
en: Show raw mode characters (e.g. +o) instead of descriptions
sv: Visa obehandade väljartecken (t.ex. +o) istället för beskrivningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: How many lines to keep in buffers, 0 = unlimited
sv: Hur många rader som behålls i buffrar. 0 = obegränsad

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
sv: Obegränsad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Scrollbac&k limit:
sv: Histori&kgräns:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: If checked, only events concerning active and watched nicks will be displayed.
sv: Om markerad, visas bara händelser som rör aktiva och bevakade smeknamn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActive)
en: Except for watched nicks and nicks active within the
sv: Utom för bevakade och aktiva smeknamn inom

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last 10 min
sv: de senaste 10 minuterna

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last hour
sv: den senaste timmen

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last day
sv: den senaste dagen

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
sv: den senaste veckan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Marker Lines
sv: Markeringslinjer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Inserts a remember line into the chat window when you switch to another chat window or minimize the application.
sv: Infogar en komihåg-linje i chattfönster när du byter till ett annat chattfönster eller minimerar programmet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLine)
en: Mark the last position in a chat window when it is hidden
sv: Markera den sista positionen i ett chattfönster när det döljs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AutomaticRememberLineOnlyOnTextChange)
en: Move the line only when new text is about to be shown
sv: Flytta bara linjen när ny text just ska visas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MarkerLineInAllViews)
en: Show manually inserted lines in all chat windows
sv: Visa manuellt infogade linjer i alla chattfönster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoWhoContinuousEnabled)
en: Enable Automatic User Information Look Up (/WHO)
sv: Aktivera automatisk uppslagning av användarinformation (/WHO)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Max. number of users in a channel:
sv: &Maximalt antal användare i en kanal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, whoIntervalLbl)
en: Update inter&val:
sv: Uppdateringsinter&vall:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Custom Colors
sv: Egna färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_InputFieldsBackgroundColor)
en: &Use custom colors for input box, nickname list and tab list
sv: An&vänd egna färger för indatarutor, smeknamnslista och fliklista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
sv: &Bakgrund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Server message:
sv: &Servermeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: H&yperlink:
sv: &Hyperlänk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Channel &message:
sv: Kanal&meddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Actio&n:
sv: &Åtgärd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Bac&klog:
sv: &Historik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Comman&d message:
sv: K&ommandomeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_8)
en: &Query message:
sv: &Frågemeddelande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_9)
en: &Timestamp:
sv: &Tidsstämpel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_10)
en: A&lternate background:
sv: A&lternativ bakgrund:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_UseColoredNicks)
en: Colored Nicks
sv: Färgade smeknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Own nick color:
sv: &Egen smeknamnsfärg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: By enabling this option, color codes added to IRC messages will be displayed in your chat window as colored text. You can add color codes to your messages, by selecting Insert -> IRC Color
sv: Genom att aktivera det här alternativet, visas färgkoder som har lagts till i IRC-meddelanden som färgad text i ditt chattfönster. Du kan lägga till färgkoder i dina meddelanden genom att välja Infoga -> IRC-färg.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AllowColorCodes)
en: &Allow Colored Text in IRC Messages
sv: Tillåt &färgad text i IRC-meddelanden

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_AutoReconnect)
en: Enable Automatic Reconnect
sv: Aktivera automatisk återuppkoppling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reconnectDelayLabel)
en: Reconnect delay:
sv: Fördröjning innan återanslutning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Reconnection attempts:
sv: Återanslutningsförsök:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
sv: Felsökning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RawLog)
en: Show raw &log window when connecting
sv: Visa fönster med obehandlad &logg vid anslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
sv: Kryptering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default encryption type:
sv: Standardkrypteringstyp:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: ECB or Electronic Codebook mode is supported by many encryption clients like FiSH and Mircryption however it is generally considered to be insecure.
    
    CBC or Cipher Block Chaining mode is not supported by FiSH but is supported by Mircryption. If you are going to use key exchange it is best to first find out if your peer has a client that can use CBC otherwise you will be able to see what they are saying, but they will not be able to read what you are saying.
sv: ECB eller elektroniskt kodboksläge stöds av många krypteringsprogram som FiSH och Mircryption, dock anses det i allmänhet vara osäkert.
    
    CBC eller kedjning av chifferblock stöds inte av FiSH, men av Mircryption. Om du kommer att använda nyckelutbyte är det bäst att ta reda på om motparten har ett program som kan använda CBC annars kommer du att kunna läsa vad de säger, men de kommer inte att kunna läsa vad du säger.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Electronic Codebook (ECB)
sv: Elektronisk kodbok (ECB)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_EncryptionType)
en: Cipher-Block Chaining (CBC)
sv: Kedjning av chifferblock (CBC)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
sv: Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
sv: Lösenord:

en: Network Interface
sv: Nätverksgränssnitt

en: Reply From IRC Server
sv: Svar från IRC-server

en: Specify Manually
sv: Ange manuellt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DCC_ConfigUI)
en: DCC_Settings
sv: DCC-inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dccPathLbl)
en: Download &folder:
sv: Ladda ner &katalog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAddPartner)
en: &Add sender to file name
sv: Lägg till &avsändare till filnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccCreateFolder)
en: Cr&eate folder for sender
sv: Skapa katalog &för avsändare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpaceToUnderscore)
en: Convert spaces in file names to underscores before sending
sv: Omvandla mellanslag i filnamn till understreck innan den skickas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoGet)
en: Automaticall&y accept download offer
sv: Acceptera a&utomatiskt begäran om nerladdning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccAutoResume)
en: Au&tomatically resume download
sv: Å&teruppta nerladdning automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccFastSend)
en: Enable fast DCC send (Might &not work with all clients)
sv: Aktivera s&nabb DCC-sändning (fungerar kanske inte med alla klienter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccPassiveSend)
en: Enable passive DCC send
sv: Aktivera passiv DCC-sändning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccChatAutoAccept)
en: Automatically accept DCC chat offer
sv: Acceptera automatiskt begäran om DCC chatt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccUPnP)
en: Enable UPnP for NAT traversal
sv: Aktivera UPnP för NAT-genomkorsning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: If this option enabled dcc transfers for IPv6 connections will be done over IPv4 interface set here
sv: Om det här alternativet är aktiverat, utförs DCC-överföringar med IPv6-anslutningar med IPv4-gränssnittet som anges här

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccIPv4Fallback)
en: Fallback to an IPv&4 interface for DCC send:
sv: Återgå till IPv&4-gränssnitt för DCC-sändning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: DCC send t&imeout:
sv: T&idsgräns vid DCC-sändning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Buffer si&ze:
sv: B&ufferstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Method to get own IP:
sv: &Metod för att få egen IP-adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ownIP)
en: O&wn IP:
sv: E&gen IP-adress:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Ports
sv: Portar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificSendPorts)
en: Enable specific &ports for DCC transfer server:
sv: Aktivera specifika &portar för DCC-överföringsservern:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
sv: till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DccSpecificChatPorts)
en: Enable specific p&orts for DCC chat:
sv: Aktivera specifika p&ortar för DCC chatt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTextFont)
en: Chat text:
sv: Chattext:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomListFont)
en: Nickname list:
sv: Smeknamnslista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomTabFont)
en: Tab bar:
sv: Flikrad:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Show MOTD (Message Of The Day) message in fixed font
sv: Använd teckensnitt med fast breddsteg för MOTD (Dagens meddelande)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FixedMOTD)
en: Enable fi&xed font for MOTD messages
sv: Aktivera te&ckensnitt med fast breddsteg för dagens meddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseBoldNicks)
en: Show sender nicknames &bold in the chat view
sv: Visa avsändarens smeknamn med &fetstil i chattfönstret

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ShowTrayIcon)
en: Enable System Tray
sv: Aktivera systembrickan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotify)
en: &Use system tray for new message notification
sv: An&vänd systembrickan för underrättelse om nytt meddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TrayNotifyOnlyOwnNick)
en: Only &notify when a highlight is triggered or your current nick is used
sv: Underrätta bara när en markering träffas på eller ditt &nuvarande smeknamn används

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HideToTrayOnStartup)
en: Hide window on startup
sv: Dölj fönster vid start

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, middleLabel)
en: Nickname Completion
sv: Komplettering av smeknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Completion &mode:
sv: Ko&mpletteringsläge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Inline Cycle
sv: Cykel på plats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like
sv: Som skalet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_NickCompletionMode)
en: Shell-Like with Completion Box
sv: Som skalet med kompletteringsruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startOfLineLabel)
en: Suffi&x at start of line:
sv: Suffi&x i början av raden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Elsewhere:
sv: A&lla andra ställen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_DisableNotifyWhileAway)
en: Disable notifications while &away
sv: Inaktivera underrättelser vid &frånvaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseCustomBrowser)
en: Use custom web &browser:
sv: Använd egen webb&läsare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandCharLabel)
en: Comman&d char:
sv: &Kommandotecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CustomVersionReplyEnabled)
en: Use custom &version reply:
sv: Använd eget &versionssvar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_CustomVersionReply)
en: <qt>Here you can set a custom reply for <b>CTCP <i>VERSION</i></b> requests.</qt>
sv: <qt>Här kan du ställa in ett eget svar på begäran om <b>CTCP <i>VERSION</i></b>.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseMultiRowInputBox)
en: Input box expands with text
sv: Indatarutan expanderar med texten

en: Select Sound File
sv: Välj ljudfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightSoundsEnabled)
en: Ena&ble sound for highlights
sv: Aktivera &ljud för markeringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightNick)
en: Alwa&ys highlight own current nick:
sv: Färglägg alltid n&uvarande smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HighlightOwnLines)
en: Always highlight own &lines:
sv: &Färglägg alltid egna rader:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Highlight List
sv: Markera lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
sv: Färgläggningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
sv: Ljud

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Auto Text
sv: Automatisk text

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Chat Windows
sv: Chattfönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
sv: &Mönster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, soundLabel)
en: &Sound:
sv: &Ljud:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, soundPlayBtn)
en: Test sound
sv: Testa ljud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoTextLabel)
en: A&uto text:
sv: A&utomatisk text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chatWindowsLabel)
en: Chat windows:
sv: Chattfönster:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, chatWindowsInput)
en: This highlight will only be searched for in chat windows listed here by name, or in all chat windows if the field is left empty. Multiple names have to be separated by commas.
sv: Markeringen söks bara efter i chattfönster som listas här enligt namn, eller i alla chattfönster om fältet är tomt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, enableNotificationsLabel)
en: Enable &notifications:
sv: Aktivera u&nderrättelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Pattern
sv: Mönster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
sv: Typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
sv: Mönster:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpMessageTypes)
en: Message Types
sv: Meddelandetyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
sv: Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
sv: Notis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
sv: Fråga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
sv: Bjud in

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
sv: Ta bort &alla

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Hide the scrollbar
sv: Dölj rullningslist

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enable if you want all the IRC input lines to check your spelling as you type
sv: Aktivera om du vill att alla IRC-inmatningsrader ska kontrollera stavning medan du skriver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General Options)
en: Enabling this will cause the input box to grow vertically when it fills up.
sv: Att aktivera det här gör att indatarutan växer vertikalt när den fylls.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: Start with hidden main window
sv: Starta med dolt huvudfönster

note: i18n: ectx: label, entry, group (General Options)
en: &Show real names next to nicknames
sv: Visa r&iktiga namn intill smeknamn

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: All events
sv: Alla händelser

note: i18n: ectx: label, entry (LauncherEntryCountMode), group (LauncherEntry) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_LauncherEntryCountMode)
en: Channels and queries with events
sv: Kanaler och förfrågningar med händelser

note: i18n: ectx: label, entry (OpenWatchedNicksAtStartup), group (Notify List)
en: Open Watched Nicks tab at application startup
sv: Visa flik med bevakade smeknamn vid programstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowLauncherEntryCount)
en: &Enable Display of Unseen Events Count On Launcher Entry
sv: Aktiv&era visning av antal osedda händelser vid inledande start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLbl)
en: Count &mode:
sv: Rä&kningsläge:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, countedEventsGroupBox)
en: Counted Events
sv: Räknade händelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
sv: Meddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUsePrivate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsPrivate)
en: Private message
sv: Privat meddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseNick) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsNick)
en: Current nick used
sv: Aktuellt använt smeknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
sv: Färgläggning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel events are mode changes or users joining/leaving a channel.
sv: Kanalhändelser är ändringar av läge eller användare som lämnar eller går med i en kanal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseChannelEvents) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsEvents)
en: Channel event
sv: Kanalhändelse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application events occur in Konsole tabs, the DCC Status tab and other application tabs not used directly for chatting.
sv: Programhändelser inträffar i terminalflikar, DCC-statusfliken och andra programflikar som inte direkt används för chatt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseSystem) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsSystem)
en: Application event
sv: Programhändelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_Log)
en: &Enable Logging
sv: Aktivera loggning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrivateOnly)
en: Only log private conversations (queries, DCC chats)
sv: Logga bara privata konversationer (förfrågningar, DCC-chattar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LowerLog)
en: Enable &lower case logfile names
sv: Aktivera små &bokstäver i loggfilnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AddHostnameToLog)
en: &Append hostname to logfile names
sv: Lägg till &värddatornamn till loggfilnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Logfile &path:
sv: Loggfil&sökväg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseExternalLogViewer)
en: Use system text editor to open logs
sv: Använd systemets texteditor för att öppna loggar

en: Normal Users
sv: Normala användare

en: Voice (+v)
sv: Med röst (+v)

en: Halfops (+h)
sv: Deloperatörer (+h)

en: Operators (+o)
sv: Operatörer (+o)

en: Channel Admins (+p)
sv: Kanaladministratörer (+p)

en: Channel Owners (+q)
sv: Kanalägare (+q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Command to be executed on double click:
sv: &Kommandon att köra vid dubbelklick:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortCaseInsensitive)
en: Sort case &insensitive
sv: Sortera skift&lägesokänsligt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByActivity)
en: Sort by &activity
sv: Sortera enligt &aktivitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SortByStatus)
en: Sort b&y user status
sv: So&rtera enligt användarstatus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orderHintLabel)
en: (Reorder nick sorting order by drag and drop)
sv: (Ordna om smeknamnens sortering med drag och släpp)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
sv: Läge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Explanation
sv: Förklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseOSD)
en: &Enable On Screen Display
sv: Akti&vera meddelanden på skärmen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: On &Screen Display
sv: Meddelanden &på skärmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDDrawShadow)
en: &Draw shadows
sv: &Rita skuggor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: OSD font:
sv: Teckensnitt för skärmmeddelanden:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Show &OSD Message
sv: &Visa meddelanden på skärmen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowOwnNick)
en: &If own nick appears in channel message
sv: Om eget smeknamn finns &i kanalmeddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannel)
en: On an&y channel message
sv: Vid godtyckligt &kanalmeddelande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowQuery)
en: On &query activity
sv: Vid aktivitet i &frågekanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OSDShowChannelEvent)
en: On &Join/Part events
sv: För händelserna &gå med eller lämna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_OSDUseCustomColors)
en: Enable Custom Colors
sv: Använd egna färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Te&xt color:
sv: Te&xtfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: O&ther Settings
sv: Ö&vriga inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
sv: &Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: S&creen:
sv: &Skärm:

en: Default Identity
sv: Standardidentitet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Available Placeholders
sv: Tillgängliga platsmarkörer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placeholderHelpLabel)
en: %c: Current channel
    %i: Input box contents
    %k: Channel key
    %K: Server password
    %n: Send command directly to the server instead of your input box
    %o: Current nickname
    %s<term>%: term used to separate nicknames in %u
    %u: List of selected nicknames
sv: %c: Nuvarande kanal
    %i: Inmatningsrutans innehåll
    %k: Kanalnyckel
    %K: Serverlösenord
    %n: Skicka kommandon direkt till servern istället för till din inmatningsruta
    %o: Nuvarande smeknamn
    %s<ord>%: ord som används för att separera smeknamn i %u
    %u: Lista med utvalda smeknamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Name
sv: Knappnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, buttonListView)
en: Button Action
sv: Knapphändelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Button name:
sv: Knappnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionLabel)
en: Button action:
sv: Knapphändelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowQuickButtonsInContextMenu)
en: Show quick buttons that operate on nicknames in nickname context menus
sv: Visa snabbknappar som fungerar för smeknamn i sammanhangsberoende menyer för smeknamn

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Behavior
sv: Beteende

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
sv: Underrättelser

en: Chat Window
sv: Chattfönster

en: Nicklist Themes
sv: Teman för smeknamnslista

en: Colors
sv: Färger

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Quick Buttons
sv: Snabbknappar

en: Tabs
sv: Flikar

en: General Behavior
sv: Allmänt beteende

en: Connection
sv: Anslutning

en:  line |  lines
sv[0]:  rad
sv[1]:  rader

en:  nick |  nicks
sv[0]:  smeknamn
sv[1]:  smeknamn

en: Nickname List
sv: Smeknamnslista

en: Command Aliases
sv: Kommandoalias

en: Auto Replace
sv: Ersätt automatiskt

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
sv: Ignorera

en: Logging
sv: Loggning

en: Watched Nicknames
sv: Redigera bevakat smeknamn

en: On Screen Display
sv: Meddelanden på skärmen

en: Launcher Entry
sv: Inledande start

en: Warning Dialogs
sv: Varningsdialogrutor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
sv: Utseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsText)
en: Use colored text
sv: Använd färgad text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsLeds)
en: Use colored LEDs
sv: Använd färgade lysdioder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: If you select this, the colors you chose in the Highlights preferences page will override the colors for "Current nick used" and "Highlight".
sv: Om du markerar det här, överskrider färgerna du väljer på inställningssidan Färgläggningar färgerna för "Aktuellt använt smeknamn" och "Färgläggning".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsOverride)
en: Give precedence to chat window highlight colors
sv: Ge chattfönstrets färgläggning företräde

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Tabs_PreferencesUI)
en: TabBar_Config
sv: Flikradsinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
sv: Placering:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
sv: Längst upp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
sv: Längst ner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseButtons)
en: Show &close button on tabs
sv: Visa &stängknappar på flikar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowTabBarCloseButton)
en: Show a close button on the &right side of the tab bar
sv: Visa en stängningsknapp till &höger i flikraden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
sv: Fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_BringToFront)
en: &Focus new tabs
sv: Ge nya flikar &fokus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusNewQueries)
en: Focus new &queries
sv: Ge nya frå&gor fokus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
sv: Mus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MiddleClickClose)
en: &Middle-click on a tab to close it
sv: &Mittenklicka på en flik för att stänga den

en: Select Theme Package
sv: Välj temapaket

en: Konversation Themes (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)
sv: Konversation-teman (*.tar.gz *.tar.bz2 *.tar *.zip)

en: Unknown error (0)
sv: Okänt fel (0)

en: Failed to Download Theme
sv: Misslyckades ladda ner tema

en: Theme archive is invalid.
sv: Arkivet med teman är ogiltigt.

en: Cannot Install Theme
sv: Kan inte installera tema

en: Do you want to remove %1?
sv: Vill du ta bort %1?

en: Remove Theme
sv: Ta bort tema

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
sv: Temainställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, getButton)
en: G&et New Themes...
sv: Hämta nya t&eman...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, installButton)
en: I&nstall from File...
sv: I&nstallera från fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
sv: &Ta bort tema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel1)
en: Icon for normal users
sv: Ikon för normala användare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel2)
en: Icon for away users
sv: Ikon för frånvarande användare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel3)
en: Icon for users with voice
sv: Ikon för användare med röst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel4)
en: Icon for users with half-operator privileges
sv: Ikon för användare med rättigheter som deloperatör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel5)
en: Icon for users with operator privileges
sv: Ikon för användare med rättigheter som operatör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel6)
en: Icon for users with admin privileges
sv: Ikon för användare med rättigheter som administratör

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, previewLabel7)
en: Icon for users with owner privileges
sv: Ikon för användare med rättigheter som ägare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel invitation is received
sv: ... en kanalinbjudning har tagits emot

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... saving a log file would save only the visible portion
sv: ... bara den synliga delen skulle sparas av en loggfil

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a log file is about to be deleted
sv: ... en loggfil håller på att tas bort

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... an open query exists for a nickname that has just been marked as ignored
sv: ... en pågående fråga finns för ett smeknamn som just har markerats att ignoreras

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... switching a connection to a different server in the same network
sv: ... en anslutning byter till en annan server i samma nätverk

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... creating a new connection to an already connected network
sv: ... en ny anslutning skapas till ett redan anslutet nätverk

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a server tab
sv: ... en serverflik stängs

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a channel tab
sv: ... en kanalflik stängs

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a query tab
sv: ... en frågeflik stängs

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing a DCC Chat tab
sv: ... en DCC chattflik stängs

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a source for the channel list cannot be determined from the current tab
sv: ... en källa för kanallistan inte kan bestämmas från den nuvarande fliken

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to hide the menu bar
sv: ... du har valt att dölja menyraden

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... a channel listing may cause disconnection due to the download size
sv: ... en kanallistning kan orsaka nerkoppling på grund av nerladdningens storlek

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... pasting large portions of text
sv: ... stora mängder text klistras in

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation via the tray icon
sv: ... Konversation avslutas via ikonen i systembrickan

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to ignore a nickname
sv: ... du har valt att ignorera ett smeknamn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... you have chosen to stop ignoring a nickname
sv: ... du har valt att sluta ignorera ett smeknamn

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... quitting Konversation while DCC file transfers are active
sv: ... Konversation avslutas medan DCC-filöverföringar är aktiva

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... some characters in a message are incompatible with the active encoding
sv: ... vissa tecken i ett meddelande är inte kompatibla med den aktiva kodningen

[ctx: @item:inlistbox Checkbox item, determines whether warning dialog is shown; concludes sentence "Show a warning dialog when..."]
en: ... closing the window will minimize to the system tray
sv: ... fönstret minimeras i systembrickan när det stängs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dialogListView)
en: Show a warning dialog when...
sv: Visa en varningsdialogruta när...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: <qt>
    <p>
    When the nickname watcher is turned on, you will be notified when the nicknames appearing in the <b>Watched Networks/Nicknames</b> list come online or go offline.</p>
    <p>You can also open the <b>Watched Nicks</b> window to see the status of all the watched nicknames.</p>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>
    När smeknamnsbevakning är aktiverad, blir du underrättad när smeknamnen som finns i listan <b>Bevakade nätverk eller smeknamn</b> kopplas upp eller ner.</p>
    <p>Du kan också öppna fönstret <b>Bevakade smeknamn</b> för att se status för alla bevakade smeknamn.</p>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseNotify)
en: Enable nic&kname watcher
sv: Använd sme&knamnsbevakning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: <qt>When checked, the <b>Watched Nicks</b> window will be automatically opened when starting Konversation.</qt>
sv: <qt>Om markerad, visas fönstret <b>Bevakade smeknamn</b> automatiskt när Konversation startas.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OpenWatchedNicksAtStartup)
en: Show Watched Nicks tab on &application startup
sv: Visa flik med bev&akade smeknamn vid programstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
    command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>"
    </ul>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>När du dubbelklickar på ett smeknamn i fönstret <b>Bevakade smeknamn</b> läggs det här kommandot till på <b>inmatningsraden</b> i serverfönstret.</p>
    <p>Följande symboler kan användas i kommandot:</p><ul>
    <li>%u: Det dubbelklickade smeknamnet.</li>
    <li>%K: Serverns lösenord.</li>
    <li>%n: Skicka kommandot direkt till servern istället för att lägga till det i din inmatningsrad.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyActionLabel)
en: Command e&xecuted when nickname is double clicked:
sv: Kommando att &köra när smeknamn dubbelklickas:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_NotifyDoubleClickAction)
en: <qt>
    <p>When you double click a nickname in the <b>Watched Nicks</b> window, this
     command is placed in the <b>Input Line</b> on the server window.</p>
    <p>The following symbols can be used in the command:</p><ul>
    <li>%u: The nickname double clicked.</li>
    <li>%K: Server password.</li>
    <li>%n: Send command directly to the server instead of your input line.</li>
    </ul>
    </qt>
sv: <qt>
    <p>När du dubbelklickar på ett smeknamn i fönstret <b>Bevakade smeknamn</b> läggs det här kommandot till på <b>inmatningsraden</b> i serverfönstret.</p>
    <p>Följande symboler kan användas i kommandot:</p><ul>
    <li>%u: Det dubbelklickade smeknamnet.</li>
    <li>%K: Serverns lösenord.</li>
    <li>%n: Skicka kommandot direkt till servern istället för att lägga till det i din inmatningsrad.</li>
    </ul>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, notifyDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_NotifyDelay)
en: Konversation will check the status of the nicknames listed below at this interval.
sv: Konversation kontrollerar status för smeknamnen som listas nedan med detta intervall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
sv: &Uppdateringsintervall:

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
sv: Information

en: Network is down, will reconnect automatically when it is back up.
sv: Nätverket är nerkopplat. Det kommer att anslutas automatiskt när det är uppkopplat igen.

en: Trying to connect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to connect to %2 (port %3) in %1 seconds.
sv[0]: Försöker ansluta till %2 (port %3) om 1 sekund.
sv[1]: Försöker ansluta till %2 (port %3) om %1 sekunder.

en: Trying to reconnect to %2 (port %3) in 1 second. | Trying to reconnect to %2 (port %3) in %1 seconds.
sv[0]: Försöker återansluta till %2 (port %3) om 1 sekund.
sv[1]: Försöker återansluta till %2 (port %3) om %1 sekunder.

en: Error
sv: Fel

en: Reconnection attempts exceeded.
sv: Antal försök att återansluta överskridna.

en: You are already connected to %1. Do you want to open another connection?
sv: Du är redan ansluten till %1. Vill du öppna en annan anslutning?

en: Already connected to %1
sv: Redan ansluten till %1

en: Create connection
sv: Skapa anslutning

en: You are presently connected to %1 via '%2' (port %3). Do you want to switch to '%4' (port %5) instead?
sv: Du är för närvarande ansluten till %1 via '%2' (port %3). Vill du byta till '%4' (port %5) istället?

en: Switch Server
sv: Byt server

en: Please fill in your <b>Ident</b>.<br/>
sv: Fyll i din <b>identitet</b>.<br/>

en: Please fill in your <b>Real name</b>.<br/>
sv: Fyll i ditt <b>Riktiga namn</b>.<br/>

en: Please provide at least one <b>Nickname</b>.<br/>
sv: Tillhandahåll minst ett <b>Smeknamn</b>.<br/>

en: <qt>Your identity "%1" is not set up correctly:<br/>%2</qt>
sv: <qt>Din identitet "%1" är inte riktigt inställd:<br/>%2</qt>

en: Identity Settings
sv: Identitetsinställningar

en: Edit Identity...
sv: Redigera identitet...

en: Debug: %1
sv: Felsökning: %1

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: getNickname: Server %1 is not found.
sv: hämta smeknamn: Servern %1 hittades inte.

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send a DCC %1 request to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka begäran om DCC %1 till motparten via IRC-servern.

en: Awaiting acceptance by remote user...
sv: Väntar på godkännande av fjärranvändare...

[ctx: %1=partnerNick, %2=Servername, %3=dcc extension as chat or wboard]
en: %1 (on %2) offers to DCC %3 with you
sv: %1 (på %2) erbjuder att använda DCC %3 med dig

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: DCC %1 offer from %2
sv: Erbjudande om DCC %1 från %2

en: Accept
sv: Acceptera

en: Reject
sv: Avslå

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: You rejected the DCC %1 offer.
sv: Du avslog erbjudan om DCC %1.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard]
en: DCC %1 request was rejected
sv: Begäran om DCC %1 avslogs

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka omvänd bekräftelse av DCC %1 till motparten via IRC-servern.

en: Failed to forward port %1. Sending DCC request to remote user regardless.
sv: Misslyckades vidarebefordra port %1. Skickar DCC-begäran till fjärranvändare ändå.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Could not send Reverse DCC %1 acknowledgement to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka omvänd bekräftelse av DCC %1 till motparten via IRC-servern.

en: Could not open a socket for listening: %1
sv: Kunde inte öppna ett uttag för att lyssna: %1

[ctx: %1=dcc extension like Chat or Whiteboard,%2=partnerNick, %3=port]
en: Offering DCC %1 connection to %2 on port %3...
sv: Erbjuder anslutning för DCC %1 till %2 via port %3...

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
sv: Skrivtavla

[ctx: DCC extension]
en: Chat
sv: Chatt

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard ,%2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: Establishing DCC %1 connection to %2 (%3:%4)...
sv: Upprättar anslutning för DCC %1 till %2 (%3:%4)...

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
sv: Upprättade anslutning för DCC %1 till %2.

en: Socket error: %1
sv: Uttagsfel: %1

en: Could not accept the client.
sv: Kunde inte acceptera klienten.

[ctx: %1=dcc extension as Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Established DCC %1 connection to %2.
sv: Upprättade anslutning för DCC %1 till %2.

en: Connection closed.
sv: Anslutning nerkopplad.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick, %3=port]
en: DCC %1 with %2 on port %3.
sv: DCC %1 med %2 via port %3.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2 = nickname, %3 = IP, %4 = port]
en: DCC %1 with %2 on %3:%4.
sv: DCC %1 med %2 på %3:%4.

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard, %2=partnerNick]
en: Do you want to close your DCC %1 with %2?
sv: Vill du stänga DCC %1 med %2?

[ctx: %1=extension like Chat or Whiteboard]
en: Close DCC %1
sv: Stäng DCC %1

en: Talking to yourself
sv: Talar för dig själv

[ctx: %1=Encoding]
en: Default ( %1 )
sv: Standard (%1)

en: Usage
sv: Användning

en: Usage: %1ME text
sv: Användning: %1ME text

en: Unknown command.
sv: Okänt kommando.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2
sv: Tog emot okänd CTCP %1-begäran från %2

en: No vacant port
sv: Ingen ledig port

en: Could not open a socket
sv: Kunde inte öppna ett uttag

[ctx: passive dcc send]
en: Passive Send
sv: Passiv sändning

en: Open
sv: Öppna

en: Select Recipient
sv: Välj mottagare

en: Select nickname and close the window
sv: Välj smeknamn och stäng fönstret

en: Close the window without changes
sv: Stäng fönstret utan att göra ändringar

en: DCC Receive Question
sv: DCC mottagningsfråga

en: O&riginal Filename
sv: U&rsprungligt filnamn

en: Suggest &New Filename
sv: Föreslaget &nytt filnamn

en: Use as new default download folder
sv: Använd som ny standardkatalog för nerladdningar

en: &Resume
sv: Åte&ruppta

en: R&ename
sv: &Byt namn

en: Details
sv: Detaljinformation

en: DCC Send
sv: Skicka med DCC

en: DCC Receive
sv: Ta emot med DCC

en:  (Reverse DCC)
sv:  (Omvänd DCC)

en: Unknown server
sv: Okänd server

[ctx: %1=partnerNick, %2=IRC Servername, %3=partnerIP, %4=partnerPort]
en: %1 on %2, %3 (port %4)
sv: %1 på %2, %3 (port %4)

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
sv: %1 på %2

[ctx: %1=Transferstartposition]
en: Yes, %1
sv: Ja, %1

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
sv: Nej

[ctx: less than 1 sec]
en: &lt; 1sec
sv: &lt; 1 sek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
sv: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel23)
en: Partner:
sv: Motpart:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Self:
sv: Mig själv:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
sv: Förlopp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
sv: Plats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
sv: Nuvarande position:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
sv: Filstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Resumed:
sv: Återupptagen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Current speed:
sv: Nuvarande hastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Average speed:
sv: Medelhastighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Transferring time:
sv: Överföringstid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
sv: Uppskattad återstående tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Offered at:
sv: Erbjuden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Started at:
sv: Påbörjad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Finished at:
sv: Avslutad:

en: File
sv: Fil

en: Partner
sv: Motpart

en: Started At
sv: Påbörjad den

en: Progress
sv: Förlopp

en: Speed
sv: Hastighet

en: Sender Address
sv: Avsändaradress

en: Remaining
sv: Återstår

en: %1/sec
sv: %1/sekund

en: Queued
sv: Köad

en: Preparing
sv: Förbereder

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
sv: Vilande

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
sv: Ansluter

en: Receiving
sv: Tar emot

en: Sending
sv: Skickar

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
sv: Klar

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
sv: Misslyckad

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Queued - Transfer is waiting for you to accept or reject it
sv: Köad: Överföringen väntar på att du ska acceptera eller avslå den

en: Preparing - Transfer is checking for resumable files
sv: Förbereder: Överföringen kontrollerar filer som kan återupptas

en: Preparing - Transfer is acquiring the data to send
sv: Förbereder: Överföringen hämtar data att skicka

en: Pending - Transfer is waiting for the partner to accept or reject it
sv: Vilar: Överföringen väntar på att motparten ska acceptera eller avslå den

en: Connecting - Transfer is connecting to the partner
sv: Ansluter: Överföringen ansluter till motparten

en: Receiving - Transfer is receiving data from the partner
sv: Tar emot: Överföringen tar emot data från motparten

en: Sending - Transfer is sending data to partner
sv: Skickar: Överföringen skickar data till motparten

en: Done - Transfer has completed successfully
sv: Klar: Överföringen är klar med lyckat resultat

en: Failed - Transfer failed with 'unknown reason'
sv: Misslyckades: Överföringen misslyckades av 'okänd anledning'

en: Failed - Transfer failed with reason '%1'
sv: Misslyckades: Överföringen misslyckades av följande orsak: '%1'

en: Aborted - Transfer was aborted by the User
sv: Avbruten: Överföringen avbröts av användaren

en: Incoming Transfers
sv: Inkommande överföringar

en: Outgoing Transfers
sv: Utgående överföringar

en: &Select All Items
sv: Markera &alla poster

en: S&elect All Completed Items
sv: Mark&era alla klara poster

en: &Accept
sv: &Acceptera

en: Start receiving
sv: Börja ta emot

en: A&bort
sv: Av&bryt

en: Abort the transfer(s)
sv: Avbryt överföringen eller överföringarna

en: Resend
sv: Skicka igen

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
sv: &Rensa

en: Clear all selected Items
sv: Rensa alla markerade poster

en: Clear Completed
sv: Rensa klara

en: Clear Completed Items
sv: Rensa klara poster

en: &Open File
sv: Ö&ppna fil

en: Run the file
sv: Kör filen

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Open the file location
sv: Öppna filplatsen

en: You have selected %1 file to execute, are you sure you want to continue? | You have selected %1 files to execute, are you sure you want to continue?
sv[0]: Du har valt %1 fil att köra. Är du säker på att du vill fortsätta?
sv[1]: Du har valt %1 filer att köra. Är du säker på att du vill fortsätta?

[ctx: @action:button]
en: Execute %1 File | Execute %1 Files
sv[0]: Kör %1 fil
sv[1]: Kör %1 filer

en: The admin has restricted the right to receive files
sv: Administratören har begränsat rättigheten att ta emot filer

en: Invalid sender address (%1)
sv: Ogiltig avsändaradress (%1)

en: Unsupported negotiation (filesize=0)
sv: Förhandling som inte stöds (filstorlek = 0)

en: <b>Cannot create the folder or destination is not writable.</b><br/>Folder: %1<br/>
sv: <b>Kan inte skapa katalogen eller målet är inte skrivbart.</b><br/>Katalog: %1<br/>

en: <b>The file is used by another transfer.</b><br/>%1<br/>
sv: <b>Filen används av en annan överföring.</b><br/>%1<br/>

en: Could not create a KIO instance
sv: Kunde inte skapa en I/O-slavinstans

en: <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: 1 byte.<br/> | <b>A partial file exists:</b><br/>%2<br/>Size of the partial file: %1 bytes.<br/>
sv[0]: <b>En del av filen finns:</b><br/>%2<br/>Fildelens storlek: 1 byte.<br/>
sv[1]: <b>En del av filen finns:</b><br/>%2<br/>Fildelens storlek: %1 byte.<br/>

[ctx: %1=fileName, %2=local filesize, %3=sender filesize]
en: <b>The file already exists.</b><br/>%1 (%2)<br/>Sender reports file size of %3<br/>
sv: <b>Filen finns redan.</b><br/>%1 (%2)<br/>Avsändaren rapporterar filstorleken %3<br/>

en: <b>Could not open the file.<br/>Error: %1</b><br/>%2<br/>
sv: <b>Kunde inte öppna filen.<br/>Fel: %1</b><br/>%2<br/>

en: Could not send Reverse DCC SEND acknowledgement to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka omvänd DCC-sändningsbekräftelse motparten via IRC-servern.

en: Waiting for connection
sv: Väntar på anslutning

en: Waiting for remote host's acceptance
sv: Väntar på att den andra användaren ska acceptera

en: Could not send DCC RECV resume request to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka begäran om återupptagning av DCC-mottagning till motparten via IRC-servern.

en: Unexpected response from remote host
sv: Oväntat svar från fjärrvärddator

en: Could not accept the connection (socket error).
sv: Kunde inte acceptera anslutningen (uttagsfel).

en: Transfer error
sv: Överföringsfel

en: KIO error: %1
sv: I/O-fel: %1

en: Timed out
sv: Tidsgräns överskriden

en: The admin has restricted the right to send files
sv: Administratören har begränsat rättigheten att skicka filer

en: The url "%1" does not exist
sv: Webbadressen "%1" finns inte

en: Enter Filename
sv: Skriv in filnamn

en: <qt>The file that you are sending to <i>%1</i> does not have a filename.<br/>Please enter a filename to be presented to the receiver, or cancel the dcc transfer</qt>
sv: <qt>Filen du skickar till <i>%1</i> har inget filnamn.<br/>Skriv in ett filnamn som visas för mottagaren, eller avbryt DCC-överföringen.</qt>

en: unknown
sv: okänd

en: No filename was given
sv: Inget filnamn angavs

en: Could not retrieve "%1"
sv: Kunde inte hämta "%1"

en: Unable to send a 0 byte file.
sv: Kunde inte skicka fil med 0 byte.

en: DCC SEND request was rejected
sv: DCC SEND-begäran avslogs

en: Could not send a DCC SEND request to the partner via the IRC server.
sv: Kunde inte skicka begäran om DCC-sändning till motparten via IRC-servern.

en: The operation was successful. Should never happen in an error dialog.
sv: Åtgärden lyckades. Bör aldrig inträffa i en feldialogruta.

en: Could not read from file "%1".
sv: Kunde inte läsa från filen "%1".

en: Could not write to file "%1".
sv: Kunde inte skriva till filen "%1".

en: A fatal unrecoverable error occurred.
sv: Ett allvarligt fel utan möjlighet till återhämtning inträffade.

en: Could not open file "%1".
sv: Kunde inte öppna filen "%1".

en: The operation was unexpectedly aborted.
sv: Åtgärden avbröts oväntat.

en: The operation timed out.
sv: Åtgärden överskred tidsgräns.

en: An unspecified error happened on close.
sv: Ett ospecificerat fel uppstod vid stängning.

en: Unknown error. Code %1
sv: Okänt fel. Kod %1

en: Columns
sv: Kolumner

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WhiteBoardFontChooserUi)
en: Whiteboard Font Chooser
sv: Val av teckensnitt för skrivtavla

en: Clear Image
sv: Sudda bild

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Freehand Drawing
sv: Frihandsritning

en: Draw a straight line
sv: Rita en rak linje

en: Draw a rectangle
sv: Rita en rektangel

en: Draw an ellipse
sv: Rita en ellips

en: Draw text
sv: Rita text

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
sv: Markering

en: Eraser
sv: Radera

en: Fill a contiguous area with the foreground color
sv: Fyll i ett sammanhängande område med förgrundsfärgen

en: Draw an arrow
sv: Rita en pil

en: Select a color from the image
sv: Välja en färg från bilden

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Images (*.png *.xpm *.jpg)
sv: Bilder (*.png *.xpm *.jpg)

en: Identities
sv: Identiteter

en: This is your list of nicknames. A nickname is the name that other users will know you by. You may use any name you desire. The first character must be a letter.
    
    Since nicknames must be unique across an entire IRC network, your desired name may be rejected by the server because someone else is already using that nickname. Enter alternate nicknames for yourself. If your first choice is rejected by the server, Konversation will try the alternate nicknames.
sv: Det här är din lista med smeknamn. Ett smeknamn är namnet som andra användare känner dig som. Du kan använda vilket namn du vill. Det första tecknet måste vara en bokstav.
    
    Eftersom smeknamn måste vara unika i ett helt IRC-nätverk, kan ditt önskade namn förkastas av servern eftersom någon annan redan använder det. Skriv in alternativa smeknamn för dig själv. Om ditt första val förkastas av servern, försöker Konversation med de alternativa smeknamnen.

[ctx: Cert = Certificate]
en: SASL EXTERNAL (Cert)
sv: SASL EXTERNAL (certifikat)

en: Standard NickServ
sv: Standardserver för smeknamn

en: Server Password
sv: Serverlösenord

en: SSL Client Certificate
sv: SSL-klientcertifikat

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en: Change identity information
sv: Ändra identitetsinformation

en: Discards all changes made
sv: Slänger alla ändringar gjorda

en: Add Identity
sv: Lägg till identitet

en: Identity name:
sv: Identitetsnamn:

en: You need to give the identity a name.
sv: Du måste ge identiteten ett namn.

en: Rename Identity
sv: Byt namn på identitet

en: This identity is in use, if you remove it the network settings using it will fall back to the default identity. Should it be deleted anyway?
sv: Den här identiteten används. Om du tar bort den kommer nätverksinställningarna som använder den återgå till förvald identitet. Ska den tas bort ändå?

en: Are you sure you want to delete all information for this identity?
sv: Är du säker på att du vill ta bort all information för identiteten?

en: Delete Identity
sv: Ta bort identitet

en: Duplicate Identity
sv: Duplicera identitet

en: You must add at least one nick to the identity.
sv: Du måste åtminstone lägga till ett smeknamn i identiteten.

en: Nicks must not contain spaces.
sv: Smeknamn får inte innehålla mellanslag.

en: Please enter a real name.
sv: Skriv in ett riktigt namn.

en: Ident must not contain spaces.
sv: Ident får inte innehålla mellanslag.

en: NickServ may not function with auto join;  SASL is recommended.
sv: NickServ kanske inte fungerar för gå med automatiskt. SASL rekommenderas.

en: The password entered here will override the one set in the server settings, if any.
sv: Lösenordet som skrivs in här överskrider det som är valt i serverinställningarna, om det finns något.

[ctx: Shown in unfilled line edit]
en: (optional)
sv: (valfri)

en: Certificate-based authentication forces SSL to be enabled for a connection, overriding any server settings.
sv: Certifikatbaserad behörighetskontroll kräver att SSL är aktiverat för en anslutning, och överskrider eventuella serverinställningar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
sv: &Identitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
sv: Duplicera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
sv: Byt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
sv: &Riktigt namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_realNameEdit)
en: Enter your real name here. IRC is not intended to keep you hidden from your friends or enemies. Keep this in mind if you are tempted to behave maliciously. A fake "real name" can be a good way to mask your gender from all the nerds out there, but the PC you use can always be traced so you will never be truly anonymous.
sv: Skriv in ditt riktiga namn här. IRC är inte avsett för att hålla dig dold från dina vänner eller fiender. Kom ihåg det om du är frestad att bete dig ondsint. Ett förfalskat "riktigt namn" kan vara ett bra sätt att dölja ditt kön för töntar därute, men datorn du använder kan alltid spåras så du kan aldrig vara helt anonym.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
sv: Smeknamn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, autoIdentifyGroup)
en: Auto Identify
sv: Automatisk identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservNicknameLabel)
en: Ser&vice:
sv: T&jänst:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nickservNicknameEdit)
en: Service name can be <b><i>nickserv</i></b> or a network-dependent name such as <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>
sv: Tjänstnamnet kan vara <b><i>nickserv</i></b> eller ett nätverksberoende namn som <b><i>nickserv@services.dal.net</i></b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
sv: Kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
sv: Konto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
sv: Lö&senord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pemClientCertFileLabel)
en: PEM file:
sv: PEM-fil:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
sv: Borta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: If you check this box, whenever you perform an <b>/away</b> command, a horizontal line will appear in the channel, marking the point where you went away. Other IRC users do not see this horizontal line.
sv: Om du markerar rutan, visas en horisontell linje i kanalen så fort du utför kommandot <b>/away</b> som markerar stället där du gick ifrån. Andra IRC-användare ser inte den horisontella linjen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_insertRememberLineOnAwayChBox)
en: Mark the last position in chat windows when going away
sv: Markera den sista positionen i chattfönster när du går ifrån

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayMessageLabel)
en: Default away message:
sv: Normalt frånvaromeddelande:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayMessageEdit)
en: The text you enter here is used as the away message when no message is entered as an argument to the <b>/away</b> or <b>/aaway</b> commands, and also when Global Away is toggled from the menu or via the keyboard shortcut.
sv: Texten som skrivs in här används som frånvaromeddelande när inget meddelande skrivs in som argument för kommandona <b>/away</b> eller <b>/aaway</b>, och dessutom om Allmän frånvaro ändras i menyn eller via snabbtangenten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayNicknameLabel)
en: Away nickname:
sv: Smeknamn vid frånvaro:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_awayNickEdit)
en: Enter a nickname that indicates you are away. Whenever you perform an <b>/away msg</b> command in any channel joined with this Identity, Konversation will automatically change your nickname to the Away nickname. Other users will be able to tell you are away from your computer. Whenever you perform an <b>/away</b> command in any channel in which you are away, Konversation will automatically change your nickname back to the original. If you do not wish to automatically change your nickname when going away, leave blank.
sv: Skriv in ett smeknamn som anger att du är borta. Så fort du utför kommandot <b>/away meddelande</b> i någon kanal du gått med i med den här identiteten, ändrar Konversation automatiskt ditt smeknamn till smeknamnet vid frånvaro. Andra användare kan avgöra om du är borta från datorn. Så fort du utför kommandot <b>/away</b> i någon kanal där du är borta, ändrar Konversation automatiskt tillbaka ditt smeknamn till det ursprungliga. Om du inte vill ändra ditt smeknamn automatiskt när du är borta, lämna det tomt.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically set all connections using this Identity away when the screensaver starts or after a period of user inactivity configured below.
sv: Om du markerar rutan, kommer Konversation automatiskt markera alla anslutningar som använder identiteten som frånvarande när skärmsläckaren startar eller efter en period utan aktivitet av användaren som ställs in nedan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, automaticAwayGroup)
en: Automatic Away
sv: Automatisk frånvaro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, setAwayAfterLabel)
en: Set away after
sv: Ange som frånvarande efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, timeOfUserInactivityLabel)
en: of user inactivity
sv: utan aktivitet av användaren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: If you check this box, Konversation will automatically cancel away for all connections using this Identity when the screensaver stops or new user activity is detected.
sv: Om du markerar rutan, kommer Konversation automatiskt avbryta frånvaro för anslutningar som använder identiteten när skärmsläckaren stoppar eller ny aktivitet av användaren detekteras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_automaticUnawayChBox)
en: Automatically return on activity
sv: Återkom automatiskt vid aktivitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: If you check this box, Konversation will automatically run the away command in all channel tabs using this Identity. <b>%s</b> in the away command is replaced with the away message. When you return, it will run the return command. <b>%t</b> in the return command is replaced with the length of time you were away.
sv: Om du markerar rutan, skickar Konversation automatiskt frånvaromeddelanden till alla kanalflikar som använder den här identiteten. <b>%s</b> ersätts med frånvaromeddelandet. När du kommer tillbaka, utförs återkomstkommandot. <b>%t</b> i återkomstkommandot ersätts med tiden du var borta.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, awayCommandsGroup)
en: Away Commands
sv: Frånvarokommandon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, awayLabel)
en: Away command:
sv: Frånvarokommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unAwayLabel)
en: Return command:
sv: Återkomstkommando:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
sv: Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sCommandLabel)
en: &Pre-shell command:
sv: &Inledande skalkommando:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_sCommandEdit)
en: Here you can enter a command to be executed before connection to server starts<br>If you have multiple servers in this identity this command will be executed for each server
sv: Här kan du skriva in ett kommando som ska köras innan anslutningen till servern startas.<br>Om du har flera servrar i identiteten utförs kommandot för varje server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
sv: &Kodning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_codecCBox)
en: This setting affects how characters you type are encoded for sending to the server. It also affects how messages are displayed. When you first open Konversation, it automatically retrieves this setting from the operating system. If you seem to be having trouble seeing other user's messages correctly, try changing this setting.
sv: Den här inställningen påverkar hur tecken du skriver in kodas för att skickas till servern. Den påverkar också hur meddelanden visas. När du först startar Konversation, hämtas inställningen automatiskt från operativsystemet. Om du verkar ha problem med att se andra användares meddelanden riktigt, försök att ändra den här inställningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loginLabel)
en: I&dent:
sv: I&dentifikation:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_loginEdit)
en: When you connect, many servers query your computer for an IDENT response. If you computer is not running an IDENT server, this response is sent by Konversation. No spaces are allowed.
sv: När du ansluter frågar många servrar din dator om ett IDENT-svar. Om datorn inte kör en IDENT-server, skickas det här svaret av Konversation. Några mellanslag är inte tillåtna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, quitLabel)
en: &Quit reason:
sv: &Avslutningsorsak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_quitEdit)
en: Whenever you leave a server, this message is shown to others.
sv: Så fort du lämnar en server, visas det här meddelandet för andra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_quitEdit) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Konversation terminated.
sv: Konversation avbruten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, partLabel)
en: &Part reason:
sv: &Lämningsorsak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_partEdit)
en: Whenever you leave a channel, this message is sent to the channel.
sv: Så fort du lämnar en kanal, skickas det här meddelandet till kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kickLabel)
en: &Kick reason:
sv: &Utsparkningsorsak:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: Whenever you are kicked from a channel (usually by an IRC operator), this message is sent to the channel.
sv: Så fort du sparkas ut från en kanal (oftast av en IRC-operatör), skickas det här meddelandet till kanalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_kickEdit)
en: User terminated.
sv: Avbruten av användare.

en: Edit Channel Settings
sv: Redigera kanalinställningar

en: <qt><p>Every channel on IRC has a topic associated with it.  This is simply a message that everybody can see.</p><p>If you are an operator, or the channel mode <em>'T'</em> has not been set, then you can change the topic by clicking the Edit Channel Properties button to the left of the topic.  You can also view the history of topics there.</p></qt>
sv: <qt><p>Varje kanal på IRC har ett tillhörande ämne. Det är helt enkelt ett meddelande som alla kan se.</p><p>Om du är en operatör, eller kanalläget <em>'T'</em> inte har aktiverats, kan du ändra ämne genom att klicka på knappen Redigera kanalegenskaper till vänster om ämnet. Där kan du också titta på historiken över ämnen.</p></qt>

en: Maximum users allowed in channel
sv: Maximalt antal användare som tillåts i kanalen

en: <qt><p>This is the channel user limit - the maximum number of users that can be in the channel at a time.  If you are an operator, you can set this.  The channel mode <b>T</b>opic (button to left) will automatically be set if set this.</p></qt>
sv: <qt><p>Det här är kanalens användargräns: Det maximala antalet användare som kan finnas i kanalen samtidigt. Om du är operatör, kan du ställa in det. Kanalläget Ämne (knappen till vänster) markeras automatiskt om du ändrar detta.</p></qt>

en: <qt><p>This shows your current nick, and any alternatives you have set up.  If you select or type in a different nickname, then a request will be sent to the IRC server to change your nick.  If the server allows it, the new nickname will be selected.  If you type in a new nickname, you need to press 'Enter' at the end.</p><p>You can edit the alternative nicknames from the <em>Identities</em> option in the <em>Settings</em> menu.</p></qt>
sv: <qt><p>Det här visar ditt nuvarande smeknamn, och eventuella alternativ som du har ställt in. Om du väljer eller skriver in ett annat smeknamn, skickas en begäran till IRC-servern att ändra ditt smeknamn. Om servern tillåter det, väljes det nya smeknamnet. Om du skriver in ett nytt smeknamn måste du trycka på returtangenten i slutet.</p><p>Du kan redigera de alternativa smeknamnen under alternativet <em>Identiteter</em> i menyn <em>Arkiv</em>.</p></qt>

en: Completion
sv: Komplettering

en: Possible completions: %1.
sv: Möjliga kompletteringar: %1.

en: Channel Password
sv: Kanalnyckel:

en: Channel User Limit
sv: Kanalens begränsning av antalet användare

en: Enter the new user limit for the channel:
sv: Ange den nya begränsning av antalet användare för kanalen:

en: Nick
sv: Smeknamn

en: You are now known as %1.
sv: Du är nu känd som %1.

en: %1 is now known as %2.
sv: %1 is har nu smeknamnet %2.

[ctx: Message type]
en: Join
sv: Gå med

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel]
en: You (%1) have joined the channel %2.
sv: Du (%1) har gått med i kanalen %2.

[ctx: %1 is the nick joining and %2 the hostmask of that nick]
en: %1 (%2) has joined this channel.
sv: %1 (%2) har gått med i kanalen.

[ctx: Message type]
en: Quit
sv: Avsluta

en: You (%1) have left this server.
sv: Du (%1) har lämnat den här servern.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = reason]
en: You (%1) have left this server (%2).
sv: Du (%1) har lämnat den här servern (%2).

[ctx: Message type]
en: Part
sv: Lämna

en: You have left channel %1.
sv: Du har lämnat kanalen %1.

[ctx: %1 = our hostmask, %2 = channel, %3 = reason]
en: You (%1) have left channel %2 (%3).
sv: Du (%1) har lämnat kanalen %2 (%3).

en: %1 (%2) has left this server.
sv: %1 (%2) har lämnat den här servern.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostname, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
sv: %1 (%2) har lämnat den här servern (%3).

en: %1 (%2) has left this channel.
sv: %1 (%2) har lämnat den här kanalen.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this channel (%3).
sv: %1 (%2) har lämnat den här kanalen (%3).

en: Kick
sv: Sparka ut

en: You have kicked yourself from channel %1.
sv: Du har sparkat ut dig själv från kanalen %1.

[ctx: %1 adds the channel and %2 the reason]
en: You have kicked yourself from channel %1 (%2).
sv: Du har sparkat ut dig själv från kanalen %1 (%2).

[ctx: %1 adds the channel, %2 adds the kicker]
en: You have been kicked from channel %1 by %2.
sv: Du har blivit utsparkad från kanal %1 av %2.

[ctx: %1 adds the channel, %2 the kicker and %3 the reason]
en: You have been kicked from channel %1 by %2 (%3).
sv: Du har blivit utsparkad från kanal %1 av %2 (%3).

en: You have kicked %1 from the channel.
sv: Du har sparkat ut %1 från kanalen.

[ctx: %1 adds the kicked nick and %2 the reason]
en: You have kicked %1 from the channel (%2).
sv: Du har sparkat ut %1 från kanalen (%2).

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 adds the kicker]
en: %1 has been kicked from the channel by %2.
sv: %1 har blivit utsparkad från kanalen av %2.

[ctx: %1 adds the kicked nick, %2 the kicker and %3 the reason]
en: %1 has been kicked from the channel by %2 (%3).
sv: %1 har blivit utsparkad från kanalen av %2 (%3).

en: %1 nick | %1 nicks
sv[0]: %1 smeknamn
sv[1]: %1 smeknamn

en:  (%1 op) |  (%1 ops)
sv[0]:   (%1 operatör)
sv[1]:  (%1 operatörer)

en: Topic
sv: Ämne

en: The channel topic is "%1".
sv: Kanalens ämne är "%1".

en: You set the channel topic to "%1".
sv: Du ställde in kanalens ämne till "%1".

en: %1 sets the channel topic to "%2".
sv: %1 ställer in kanalens ämne till "%2".

en: You set a quiet on %1.
sv: Du ställde in %1 som tyst.

en: %1 sets a quiet on %2.
sv: %1 ställer in %2 som tyst.

en: You remove the quiet on %1.
sv: Du tar bort inställningen av tyst för %1.

en: %1 removes the quiet on %2.
sv: %1 tar bort inställningen som tyst för %2.

en: You give channel owner privileges to yourself.
sv: Du ger ägarprivilegier för kanalen till dig själv.

en: You give channel owner privileges to %1.
sv: Du ger ägarprivilegier för kanalen till %1.

en: %1 gives channel owner privileges to you.
sv: %1 ger dig ägarprivilegier för kanalen.

en: %1 gives channel owner privileges to %2.
sv: %1 ger ägarprivilegier för kanalen till %2.

en: You take channel owner privileges from yourself.
sv: Du tar bort ägarprivilegier för kanalen från dig själv.

en: You take channel owner privileges from %1.
sv: Du tar bort ägarprivilegier för kanalen från %1.

en: %1 takes channel owner privileges from you.
sv: %1 tar bort ägarprivilegier för kanalen från dig.

en: %1 takes channel owner privileges from %2.
sv: %1 tar bort ägarprivilegier för kanalen från %2.

en: You give channel admin privileges to yourself.
sv: Du ger kanaladministratörsprivilegier för kanalen till dig själv.

en: You give channel admin privileges to %1.
sv: Du ger kanaladministratörsprivilegier för kanalen till %1.

en: %1 gives channel admin privileges to you.
sv: %1 ger dig kanaladministratörsprivilegier för kanalen.

en: %1 gives channel admin privileges to %2.
sv: %1 ger kanaladministratörsprivilegier för kanalen till %2.

en: You take channel admin privileges from yourself.
sv: Du tar bort kanaladministratörsprivilegier för kanalen från dig själv.

en: You take channel admin privileges from %1.
sv: Du tar bort kanaladministratörsprivilegier för kanalen från %1.

en: %1 takes channel admin privileges from you.
sv: %1 tar bort kanaladministratörsprivilegier för kanalen från dig.

en: %1 takes channel admin privileges from %2.
sv: %1 tar bort kanaladministratörsprivilegier för kanalen från %2.

en: You give channel operator privileges to yourself.
sv: Du ger operatörsprivilegier för kanalen till dig själv.

en: You give channel operator privileges to %1.
sv: Du ger operatörsprivilegier för kanalen till %1.

en: %1 gives channel operator privileges to you.
sv: %1 ger dig operatörsprivilegier för kanalen till dig.

en: %1 gives channel operator privileges to %2.
sv: %1 ger operatörsprivilegier för kanalen till %2.

en: You take channel operator privileges from yourself.
sv: Du tar operatörsprivilegier för kanalen från dig själv.

en: You take channel operator privileges from %1.
sv: Du tar operatörsprivilegier för kanalen från %1.

en: %1 takes channel operator privileges from you.
sv: %1 tar bort operatörsprivilegier för kanalen från dig.

en: %1 takes channel operator privileges from %2.
sv: %1 tar bort operatörsprivilegier för kanalen från %2.

en: You give channel halfop privileges to yourself.
sv: Du ger deloperatörsprivilegier för kanalen till dig själv.

en: You give channel halfop privileges to %1.
sv: Du ger deloperatörsprivilegier för kanalen till %1.

en: %1 gives channel halfop privileges to you.
sv: %1 ger dig deloperatörsprivilegier för kanalen till dig.

en: %1 gives channel halfop privileges to %2.
sv: %1 ger deloperatörsprivilegier för kanalen till %2.

en: You take channel halfop privileges from yourself.
sv: Du tar deloperatörsprivilegier för kanalen från dig själv.

en: You take channel halfop privileges from %1.
sv: Du tar deloperatörsprivilegier för kanalen från %1.

en: %1 takes channel halfop privileges from you.
sv: %1 tar bort deloperatörsprivilegier för kanalen från dig.

en: %1 takes channel halfop privileges from %2.
sv: %1 tar bort deloperatörsprivilegier för kanalen från %2.

en: You give yourself permission to talk.
sv: Du ger dig själv tillåtelse att tala.

en: You give %1 permission to talk.
sv: Du ger %1 tillåtelse att tala.

en: %1 gives you permission to talk.
sv: %1 ger dig tillåtelse att tala.

en: %1 gives %2 permission to talk.
sv: %1 ger %2 tillåtelse att tala.

en: You take the permission to talk from yourself.
sv: Du ger tillåtelse att tala till dig själv.

en: You take the permission to talk from %1.
sv: Du ger dig tillåtelse att tala från %1.

en: %1 takes the permission to talk from you.
sv: %1 tar ifrån dig tillåtelse att tala.

en: %1 takes the permission to talk from %2.
sv: %1 tar ifrån %2 tillåtelse att tala.

en: You set the channel mode to 'no colors allowed'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'inga färger tillåtna'.

en: %1 sets the channel mode to 'no colors allowed'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'inga färger tillåtna'.

en: You set the channel mode to 'allow color codes'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'tillåt färgkoder'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow color codes'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'tillåt färgkoder'.

en: You set the channel mode to 'invite only'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'endast inbjudna'.

en: %1 sets the channel mode to 'invite only'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'endast inbjudna'.

en: You remove the 'invite only' mode from the channel.
sv: Du tar bort 'endast inbjudna'-läget från kanalen.

en: %1 removes the 'invite only' mode from the channel.
sv: %1 tar bort 'endast inbjudna'-läget från kanalen.

en: You set the channel mode to 'moderated'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'modererad'.

en: %1 sets the channel mode to 'moderated'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'modererad'.

en: You set the channel mode to 'unmoderated'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'omodererad'.

en: %1 sets the channel mode to 'unmoderated'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'omodererad'.

en: You set the channel mode to 'no messages from outside'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'inga meddelanden från utsidan'.

en: %1 sets the channel mode to 'no messages from outside'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'inga meddelanden från utsidan'.

en: You set the channel mode to 'allow messages from outside'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'tillåt meddelanden från utsidan'.

en: %1 sets the channel mode to 'allow messages from outside'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'tillåt meddelanden från utsidan'.

en: You set the channel mode to 'private'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'privat'.

en: %1 sets the channel mode to 'private'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'privat'.

en: You set the channel mode to 'public'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'öppen'.

en: %1 sets the channel mode to 'public'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'öppen'.

en: You set the channel mode to 'secret'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'hemlig'.

en: %1 sets the channel mode to 'secret'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'hemlig'.

en: You set the channel mode to 'visible'.
sv: Du ställde in kanalläget till 'synlig'.

en: %1 sets the channel mode to 'visible'.
sv: %1 ställer in kanalläget till 'synlig'.

en: You switch on 'topic protection'.
sv: Du slår på 'ämnesskydd'.

en: %1 switches on 'topic protection'.
sv: %1 slår på 'ämnesskydd'.

en: You switch off 'topic protection'.
sv: Du slår av 'ämnesskydd'.

en: %1 switches off 'topic protection'.
sv: %1 slår av 'ämnesskydd'.

en: You set the channel key to '%1'.
sv: Du ställde in kanalens nyckel till '%1'.

en: %1 sets the channel key to '%2'.
sv: %1 ställer in in kanalens nyckel till '%2'.

en: You remove the channel key.
sv: Du tar bort kanalens nyckel.

en: %1 removes the channel key.
sv: %1 tar bort kanalens nyckel.

en: You set the channel limit to 1 nick. | You set the channel limit to %1 nicks.
sv[0]: Du ställde in kanalbegränsning till 1 smeknamn.
sv[1]: Du sätter kanalbegränsning till %1 smeknamn.

en: %2 sets the channel limit to 1 nick. | %2 sets the channel limit to %1 nicks.
sv[0]: %2 ställer in kanalbegränsning till 1 smeknamn.
sv[1]: %2 sätter kanalbegränsning till %1 smeknamn.

en: You remove the channel limit.
sv: Du tar bort kanalbegränsningen.

en: %1 removes the channel limit.
sv: %1 tar bort kanalbegränsningen.

en: You set a ban on %1.
sv: Du bannlyste %1.

en: %1 sets a ban on %2.
sv: %1 bannlyser %2.

en: You remove the ban on %1.
sv: Du tar bort bannlysningen av %1.

en: %1 removes the ban on %2.
sv: %1 tar bort bannlysningen av %2.

en: You set a ban exception on %1.
sv: Du ställde in ett bannlysningsundantag på %1.

en: %1 sets a ban exception on %2.
sv: %1 ställer in ett bannlysningsundantag på %2.

en: You remove the ban exception on %1.
sv: Du tar bort bannlysningsundantaget från %1.

en: %1 removes the ban exception on %2.
sv: %1 tar bort bannlysningsundantaget från %2.

en: You set invitation mask %1.
sv: Du ställde in inbjudnings-mask %1.

en: %1 sets invitation mask %2.
sv: %1 ställer in inbjudnings-mask %2.

en: You remove the invitation mask %1.
sv: Du tar bort inbjudnings-masken %1.

en: %1 removes the invitation mask %2.
sv: %1 tar bort inbjudningsmasken %2.

en: You set the channel mode '%1'.
sv: Du ställde in kanalens läge till '%1'.

en: %1 sets the channel mode '%2'.
sv: %1 ställer in kanalens läge till '%2'.

en: You set channel mode +%1
sv: Du ställde in kanalläget till +%1

en: %1 sets channel mode +%2
sv: %1 ställer in kanalläget till +%2

en: You remove the channel mode '%1'.
sv: Du tar bort kanalläget '%1'.

en: %1 removes the channel mode '%2'.
sv: %1 tar bort kanalläget '%2'.

en: You set channel mode -%1
sv: Du ställde in kanalläget till -%1

en: %1 sets channel mode -%2
sv: %1 ställer in kanalläget till -%2

en: You have to be an operator to change this.
sv: Du måste vara operatör för att ändra detta.

en: Topic can be changed by channel operator only.  %1
sv: Ämne kan endast ändras av kanaloperatören.  %1

en: No messages to channel from clients on the outside.  %1
sv: Inga meddelanden till kanalen för utomstående klienter.  %1

en: Secret channel.  %1
sv: Hemlig kanal.  %1

en: Invite only channel.  %1
sv: Endast inbjudna-kanal.  %1

en: Private channel.  %1
sv: Privat kanal.  %1

en: Moderated channel.  %1
sv: Modererad kanal.  %1

en: Protect channel with a password.
sv: Skydda kanalen med en nyckel.

en: Set user limit to channel.
sv: Sätt begränsning av antalet användare, för kanal.

en: Do you want to leave %1?
sv: Vill du lämna %1?

en: Leave Channel
sv: Lämna kanal

en: Leave
sv: Lämna

en: Identity Default ( %1 )
sv: Standardidentitet (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
sv: L&ösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, channelLbl)
en: C&hannel:
sv: &Kanal:

en: Channel Name
sv: Kanalnamn

en: Users
sv: Användare

en: Channel Topic
sv: Kanalämne

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChannelListWidgetUI)
en: Channel List
sv: Kanaler

[ctx: save list]
en: Save &List...
sv: Spara &lista...

en: Click here to save the channel list.
sv: Klicka här för att spara kanallistan.

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
sv: Uppdate&ra lista

en: Click here to refresh the channel list.
sv: Klicka här för att uppdatera kanallistan.

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
sv: &Gå med i kanal

en: Click here to join the channel. A new tab is created for the channel.
sv: Klicka här för att gå med i kanalen. En ny flik skapas för kanalen.

en: Refreshing.
sv: Uppdaterar.

en: Channels: %1 (%2 shown)
sv: Kanaler: %1 (%2 visas)

en:  Non-unique users: %1 (%2 shown)
sv:  Inte unika användare: %1 (%2 visas)

en: Save Channel List
sv: Spara kanaler

en: Konversation Channel List: %1 - %2
sv: Konversation-kanaler: %1 - %2

en: Join Channel
sv: Gå med i kanal

en: Open URL
sv: Öppna webbadress

en: Channel List for %1
sv: Kanallista för %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMaxUser)
en: Ma&ximum users:
sv: Ma&ximalt antal användare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_lblMinuser)
en: &Minimum users:
sv: &Minimalt antal användare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, m_channelListView)
en: The filtered list of channels is displayed here. Notice that if you do not use regular expressions, Konversation lists any channel whose name contains the filter string you entered. The channel name does not have to start with the string you entered.\n\nSelect a channel you want to join by clicking on it. Right click on the channel to get a list of all web addresses mentioned in the channel's topic.
sv: Den filtrerade kanallistan visas här. Observera att om du inte använder reguljära uttryck, listar Konversation alla kanaler vars namn innehåller filtersträngen som du skriver in. Kanalnamnet behöver inte börja med strängen du skrev in.\n\nVälj en kanal du vill gå med i genom att klicka på den. Högerklicka på kanalen för att få en lista med alla webbadresser som nämns i kanalens ämne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_channelBox)
en: &Channel
sv: &Kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_topicBox)
en: &Topic
sv: Äm&ne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Enter a filter string here.
sv: Skriv in en filtreringssträng här.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexBox)
en: &Regular expression
sv: &Reguljärt uttryck

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_minUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a minimum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
sv: Du kan begränsa kanallistan till de kanaler som har ett minimalt antal användare här. Att välja "Ingen begränsning" inaktiverar kriteriet.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
sv: Ingen begränsning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: You can limit the channel list to those channels with a maximum number of users here. Choosing "No Limit" disables this criterion.
sv: Du kan begränsa kanallistan till de kanaler som har ett maximalt antal användare här. Att välja "Ingen begränsning" inaktiverar kriteriet.

en: Operator
sv: Operatör

en: Admin
sv: Administratör

en: Owner
sv: Ägare

en: Half-operator
sv: Deloperatör

en: Has voice
sv: Har röst

en: Received CTCP-PING request from %1 to channel %2, sending answer.
sv: Tog emot CTCP-pingbegäran från %1 till kanal %2. Skickar svar.

en: Received CTCP-%1 request from %2, sending answer.
sv: Tog emot CTCP-%1-begäran från %2. Skickar svar.

en: Received Version request from %1 to channel %2.
sv: Tog emot versionsbegäran från %1 till kanal %2.

en: Received Version request from %1.
sv: Tog emot versionsbegäran från %1.

en: Received invalid DCC SEND request from %1.
sv: Tog emot ogiltig DCC-sändningsbegäran från %1.

en: Received invalid DCC ACCEPT request from %1.
sv: Tog emot ogiltig DCC-acceptansbegäran från %1.

en: Received invalid DCC RESUME request from %1.
sv: Tog emot ogiltig DCC-återupptagningsbegäran från %1.

en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
sv: Tog emot ogiltig begäran om DCC chatt från %1.

en: Unknown DCC command %1 received from %2.
sv: Okänt DCC kommando %1 mottaget från %2.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2 to Channel %3.
sv: Tog emot okänd CTCP %1-begäran från %2 till kanal %3.

en: Received unknown CTCP-%1 request from %2.
sv: Tog emot okänd CTCP %1-begäran från %2.

en: -%1 to %2- %3
sv:  %1 till %2- %3

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: Received CTCP-PING reply from %1: %2 %3.
sv: Tog emot CTCP-pingsvar från %1: %2 %3.

en: Received CTCP-%1 reply from %2: %3.
sv: Tog emot CTCP %1 svar från %2: %3.

en: Received DH1080_INIT from %1
sv: Tog emot DH1080_INIT från %1

en: Received DH1080_FINISH from %1
sv: Tog emot DH1080_FINISH från %1

en: %1 invited you to channel %2.
sv: %1 bjöd in dig till kanal %2.

en: Capabilities
sv: Kapacitet

en: You have set personal modes: %1
sv: Du har ställt in personliga lägen: %1

en: %1 has changed your personal modes: %2
sv: %1 har ändrat dina personliga lägen: %2

en: %1 sets mode: %2
sv: %1 ställer in läget: %2

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Server %1 (Version %2), User modes: %3, Channel modes: %4
sv: Server %1 (Version %2), användarläge: %3, kanalläge: %4

en: Support
sv: Stöd

en: Your personal modes are:
sv: Dina personliga lägen är:

en: Channel modes:
sv: Kanallägen:

en: limited to %1 user | limited to %1 users
sv[0]: begränsad till %1 användare
sv[1]: begränsad till %1 användare

en: URL
sv: Webbadress

en: Channel URL: %1
sv: Kanalwebbadress: %1

en: Created
sv: Skapad

en: This channel was created on %1.
sv: Den här kanalen skapades %1.

note: i18n("Whois"),parameterList.join(" ").section(QLatin1Char(' '),1)+' '+trailing); The above line works fine, but can't be i18n'ised. So use the below instead.. I hope this is okay.
en: Whois
sv: Vem-är-det

en: %1 is logged in as %2.
sv: %1 är nu inloggad som %2.

en: Names
sv: Namn

en: End of NAMES list.
sv: Slut på namnlista.

en: TOPIC
sv: ÄMNE

en: The channel %1 has no topic set.
sv: Kanalen %1 har inget ämne inställt.

en: The channel topic for %1 is: "%2"
sv: Kanalens ämne för %1 är: "%2"

en: The topic was set by %1 on %2.
sv: Ämne sattes av %1 vid %2.

en: The topic for %1 was set by %2 on %3.
sv: Ämnet för %1 sattes av %2 vid %3.

en: %1 is actually using the host %2.
sv: %1 använder i själva verket värddatorn %2.

en: %1: No such nick/channel.
sv: %1: Inget sådant smeknamn/kanal.

en: No such nick: %1.
sv: Inget sådant smeknamn: %1.

en: %1: No such channel.
sv: %1: Ingen sådan kanal.

en: Nickname already in use, try a different one.
sv: Smeknamnet används redan. Försök med ett annat.

en: The nickname %1 was already in use, but the connection failed before you responded.
sv: Smeknamnet %1 är redan använt, men anslutningen slutade fungera innan du svarade.

en: Nickname already in use. Trying %1.
sv: Smeknamn är upptaget. Provar %1

en: Erroneous nickname. Changing nick to %1.
sv: Felaktigt smeknamn. Ändrar smeknamn till %1.

en: You are not on %1.
sv: Du är nu inte på %1.

en: MOTD
sv: Dagens-meddelande

en: Message of the day:
sv: Dagens meddelande:

en: End of message of the day
sv: Slut på dagens meddelande

en: You need to be a channel operator in %1 to do that.
sv: .Du måste vara kanaloperatör i %1 för att göra det

en: You are now an IRC operator on this server.
sv: Du är nu en IRC-operatör på den här servern.

en: '%1' is now your hidden host (set by services).
sv: '%1' är nu din dolda värddator (inställd av tjänster).

en: Current users on the network: %1
sv: Nuvarande användare på nätverket: %1

en: Current users on %1: %2.
sv: Nuvarande användare på %1: %2.

en: Away
sv: Borta

en: %1 is away: %2
sv: %1 är borta: %2

en: You invited %1 to channel %2.
sv: Du har inbjudit %1 till kanal %2.

en: %1 is %2@%3 (%4)
sv: %1 är %2@%3 (%4)

en: Resolved %1 (%2) to address: %3
sv: Löste upp %1 (%2) till adressen: %3

en: Unable to resolve address for %1 (%2)
sv: Kunde inte lösa upp adressen för %1 (%2)

en: %1 is an identified user.
sv: %1 är en identifierad användare.

en: %1 is using a secure connection.
sv: %1 använder en säker anslutning.

en: Who
sv: Vem

en: %1 is %2@%3 (%4)%5
sv: %1 är %2@%3 (%4)%5

en:  (Away)
sv:  (borta)

en: End of /WHO list for %1
sv: Slut på listan vem-är-det för %1

en: %1 is a user on channels: %2
sv: %1 är användare på kanalerna: %2

en: %1 has voice on channels: %2
sv: %1 får prata på kanalerna: %2

en: %1 is a halfop on channels: %2
sv: %1 är deloperatör på kanalerna: %2

en: %1 is an operator on channels: %2
sv: %1 är operatör på kanalerna: %2

en: %1 is owner of channels: %2
sv: %1 är ägare av kanalerna: %2

en: %1 is admin on channels: %2
sv: %1 är administratör på kanalerna: %2

en: %1 is online via %2 (%3).
sv: %1 är uppkopplad via %2 (%3).

en: %1 is available for help.
sv: %1 är tillgänglig för hjälp.

en: %1 is an IRC Operator.
sv: %1 är en IRC-operatör.

en: 1 day | %1 days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: %1 dagar

en: 1 hour | %1 hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: %1 timmar

en: 1 minute | %1 minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: %1 minuter

en: 1 second | %1 seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, %4, and %5.
sv: %1 har varit overksam i %2, %3, %4 och %5.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2, %3, and %4.
sv: %1 har varit overksam i %2, %3 och %4.

[ctx: %1 = name of person, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: %1 has been idle for %2 and %3.
sv: %1 har varit overksam i %2 och %3.

en: %2 has been idle for 1 second. | %2 has been idle for %1 seconds.
sv[0]: %2 har varit overksam i 1 sekund.
sv[1]: %2 har varit overksam i %1 sekunder.

en: %1 has been online since %2.
sv: %1 är uppkopplad sedan %2.

en: End of WHOIS list.
sv: Slut på Vem-är-det-listan.

en: Userhost
sv: Användardator

[ctx: %1 = nick, %2 = shows if nick is op, %3 = hostmask, %4 = shows away]
en: %1%2 is %3%4.
sv: %1%2 är %3%4.

en:  (IRC Operator)
sv:  (IRC-operatör)

en:  (away)
sv:  (borta)

en: List
sv: Lista

en: List of channels:
sv: Kanaler:

en: %2 (%1 user): %3 | %2 (%1 users): %3
sv[0]: %2 (%1 användare): %3
sv[1]: %2 (%1 användare): %3

en: End of channel list.
sv: Slut på kanaler.

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
sv: (okänd)

en: BanList:%1
sv: Bannlysningslista: %1

[ctx: BanList message: e.g. *!*@aol.com set by MrGrim on <date>]
en: %1 set by %2 on %3
sv: %1 tillagd av %2 den %3

en: End of Ban List.
sv: Slut på bannlysningslista.

en: No such server: %1.
sv: Ingen sådan server: %1.

en: %1 is currently unavailable.
sv: %1 är för närvarande inte tillgänglig.

en: Nickname %1 is unavailable. Trying %2.
sv: Smeknamnet %1 är inte tillgängligt. Provar %2.

en: %1: Unknown command.
sv: %1: Okänt kommando.

en: Not registered.
sv: Inte registrerad.

en: %1: This command requires more parameters.
sv: %1: Kommandot kräver fler parametrar.

en: Cannot join %1: The channel is password-protected and either a wrong or no password was given.
sv: Kan inte gå med i %1: Kanalen är lösenordsskyddad och antingen angavs ett felaktigt lösenord eller inget alls.

en: You are now logged in as %1.
sv: Du är nu inloggad som %1.

en: SASL authentication successful.
sv: SASL-behörighetskontroll lyckades.

en: SASL authentication attempt failed.
sv: Försök att få SASL-behörighet misslyckades

en: SASL authentication aborted.
sv: SASL-behörighetskontroll avbruten.

en: Channel Invites
sv: Kanalinbjudningar

en: Join
sv: Gå med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel)
en: You have received invites for the following channels. Select the channels you want to join:
sv: Du har tagit emot inbjudningar till följande kanaler. Välj kanalerna du vill gå med i:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
sv: Fråga alltid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Join
sv: Gå alltid med

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ignore
sv: Ignorera alltid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From now on:
sv: I fortsättningen:

en: Are you sure you want to remove this channel from your history?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här kanalen från din historik?

en: Remove channel
sv: Ta bort kanal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
sv: Anslutning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
sv: &Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostmaskLabel)
en: Hostmask:
sv: Värddatormask:

en: Away&nbsp;Message:
sv: Frånvaromeddelande:

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Online&nbsp;Since:
sv: Uppkopplad&nbsp;sedan:

en: <qt><p>This shows all the people in the channel.  The nick for each person is shown, with a picture showing their status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>This person has administrator privileges.</td></tr><tr><th>%2</th><td>This person is a channel owner.</td></tr><tr><th>%3</th><td>This person is a channel operator.</td></tr><tr><th>%4</th><td>This person is a channel half-operator.</td></tr><tr><th>%5</th><td>This person has voice, and can therefore talk in a moderated channel.</td></tr><tr><th>%6</th><td>This person does not have any special privileges.</td></tr><tr><th>%7</th><td>This, overlaid on any of the above, indicates that this person is currently away.</td></tr></table><p>The meaning of admin, owner and halfop varies between different IRC servers.</p><p>Hovering over any nick shows their current status. See the Konversation Handbook for more information.</p></qt>
sv: <qt><p>Det här visar alla personer i kanalen. Smeknamnet för varje person visas, och en bild som anger deras status.<br /></p><table><tr><th>%1</th><td>Den här personen har administratörsrättigheter.</td></tr><tr><th>%2</th><td>Den här personen är en kanalägare.</td></tr><tr><th>%3</th><td>Den här personen är kanaloperatör.</td></tr><tr><th>%4</th><td>Den här personen är deloperatör för kanalen.</td></tr><tr><th>%5</th><td>Den här personen har en röst, och kan därför tala i en modererad kanal.</td></tr><tr><th>%6</th><td>Den här personen har inte några särskilda rättigheter.</td></tr><tr><th>%7</th><td>Överlagrat på något av ovanstående anger det här att den här personen för närvarande är borta.</td></tr></table><p>Betydelsen av administratör, ägare och deloperatör varierar mellan olika IRC-servrar.</p><p>Att hålla musen över ett smeknamn visar nuvarande status, samt eventuell information i adressboken för personen. Se Konversations handbok för mer information.</p></qt>

en: Watched Nicks Online
sv: Bevakade uppkopplade smeknamn

en: &Add Nickname...
sv: &Lägg till smeknamn...

en: Click to add a new nick to the list of nicknames that appear on this screen.
sv: Klicka för att lägga till ett nytt smeknamn i listan med smeknamn som visas på skärmen.

en: &Remove Nickname
sv: &Ta bort smeknamn

en: Click to remove a nick from the list of nicknames that appear on this screen.
sv: Klicka för att ta bort ett smeknamn från listan med smeknamn som visas på skärmen.

en: &Whois
sv: &Vem-är-det

en: Open &Query
sv: Öppna &frågekanal

en: &Join Channel
sv: &Gå med i kanal

en: Network/Nickname/Channel
sv: Nätverk/smeknamn/kanal

en: Additional Information
sv: Ytterligare information

en: <p>These are all the nicknames on your Nickname Watch list, listed under the server network they are connected to.</p><p>The <b>Additional Information</b> column shows the information known for each nickname.</p><p>The channels the nickname has joined are listed underneath each nickname.</p><p>Nicknames appearing under <b>Offline</b> are not connected to any of the servers in the network.</p><p>Right-click with the mouse on a nickname to perform additional functions.</p>
sv: <p>Det här är alla smeknamn i din lista med bevakade smeknamn, listade under servernätverket de är anslutna till.</p><p>Kolumnen <b>Ytterligare information</b> visar informationen som är känd för varje smeknamn.</p><p>Kanalerna som smeknamnet har gått med i listas under varje smeknamn.</p><p>Smeknamn som visas under <b>Nerkopplade</b> är inte anslutna till någon av servrarna i nätverket.</p> <p>Högerklicka med musen på ett smeknamn för att utföra ytterligare funktioner.</p>

en:  online via %1
sv:  uppkopplad via %1

en:  since %1
sv:  sedan %1

en:  Voice
sv:  Röst

en:  HalfOp
sv:  Deloperatör

en:  Operator
sv:  Operatör

en:  Owner
sv:  Ägare

en:  Admin
sv:  Administratör

en: The message you are sending includes characters that do not exist in your current encoding. If you choose to continue anyway those characters will be replaced by a '?'.
sv: Meddelandet du skickar innehåller tecken som inte finns i den nuvarande kodningen. Om du väljer att fortsätta ändå kommer dessa tecken att ersättas med ett '?'.

en: Encoding Conflict Warning
sv: Varning för kodningskonflikt

en: Raw
sv: Obehandlad

en: Usage: %1JOIN <channel> [password]
sv: Användning: %1JOIN <kanal> [nyckel]

en: Usage: %1KICK <nick> [reason]
sv: Användning: %1KICK <smeknamn> [skäl]

en: %1KICK only works from within channels.
sv: %1KICK fungerar endast inifrån kanaler.

en: %1PART and %1LEAVE without parameters only work from within a channel or a query.
sv: %1PART och %1LEAVE utan parametrar fungerar endast inifrån en kanal eller en frågekanal.

en: %1PART without channel name only works from within a channel.
sv: %1PART utan kanalnamn fungerar endast inifrån kanaler.

en: %1TOPIC without parameters only works from within a channel.
sv: %1TOPIC utan parametrar fungerar endast inifrån kanaler.

en: %1TOPIC without channel name only works from within a channel.
sv: %1TOPIC utan kanalnamn fungerar endast inifrån en kanal.

en: %1NAMES with no target may disconnect you from the server. Specify '*' if you really want this.
sv: %1NAMES utan mål kan koppla ner dig från servern. Ange  '*' om du verkligen vill det.

en: Usage: %1close [window] closes the named channel or query tab, or the current tab if none specified.
sv: Användning: %1close [fönster] stänger namngiven kanal eller frågeflik, eller den nuvarande fliken om ingen anges.

en: Usage: %1NOTICE <recipient> <message>
sv: Användning: %1NOTICE <mottagare> <meddelande>

[ctx: %1 is the message, %2 the recipient nickname]
en: Sending notice "%1" to %2.
sv: Sänder notis "%1" till %2.

en: %1ME only works from a channel, query or DCC chat tab.
sv: %1ME fungerar endast inifrån en kanal, en frågekanal eller DCC-chatt.

en: You need to specify a recipient.
sv: Du måste ange en mottagare.

en: You cannot open queries to channels.
sv: Du kan inte öppna förfrågan till kanaler.

en: You need to specify a message.
sv: Du måste ange ett meddelande.

en: Sending CTCP-%1 request to %2.
sv: Sänder CTCP %1-begäran till %2.

en: Usage: %1AME [-LOCAL] text
sv: Användning: %1AME [-LOCAL] text

en: Usage: %1AMSG [-LOCAL] text
sv: Användning: %1AMSG [-LOCAL] text

en: Usage: %1OMSG text
sv: Användning: %1OMSG text

en: Sending notice "%1" to %2.
sv: Sänder notis "%1" till %2.

en: Usage: %1ONOTICE text
sv: Användning: %1ONOTICE text

en: Usage: %1QUOTE command list
sv: Användning: %1QUOTE kommandolista

en: Usage: %1SAY text
sv: Användning: %1SAY text

en: File "%1" does not exist.
sv: Filen "%1" finns inte.

en: Usage: %1DCC [SEND [nickname [filename]]]
sv: Användning: %1DCC [SEND smeknamn [filnamn]]]

en: Usage: %1DCC [GET [nickname [filename]]]
sv: Användning: %1DCC [GET [smeknamn [filnamn]]]

en: Usage: %1DCC [CHAT [nickname]]
sv: Användning: %1DCC [CHAT [smeknamn]]

en: Usage: %1DCC [WHITEBOARD [nickname]]
sv: Användning: %1DCC [WHITEBOARD [smeknamn]]

en: Unrecognized command %1DCC %2. Possible commands are SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.
sv: Okänt kommando %1DCC %2. Möjliga kommandon är SEND, CHAT, CLOSE, GET, WHITEBOARD.

en: Usage: %1INVITE <nick> [channel]
sv: Användning: %1INVITE <smeknamn> [kanal]

en: %1INVITE without channel name works only from within channels.
sv: %1INVITE utan kanalnamn fungerar endast inifrån kanaler.

en: %1 is not a channel.
sv: %1 är inte en kanal.

en: Usage: %1EXEC [-SHOWPATH] <script> [parameter list]
sv: Användning: %1EXEC [-SHOWPATH] <skript> [parameterlista]

[ctx: %2 is a filesystem path to the script file]
en: The script file '%1' was found at: %2
sv: Skriptfilen '%1' hittades i: %2

en: The script name may not contain "../".
sv: Skriptnamnet får inte innehålla "../".

en: Usage: %1RAW [OPEN | CLOSE]
sv: Användning: %1RAW [OPEN | CLOSE]

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: The notify list has been emptied (removed %1).
sv: Underrättelselistan har tömts (%1 borttagna).

en: The notify list is currently empty.
sv: Underrättelselistan är för närvarande tom.

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2).
sv: Aktuell underrättelselista: %1 (%2 tillagda)

[ctx: %1 and %2 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (removed %2).
sv: Aktuell underrättelselista: %1 (%2 borttagna)

[ctx: %1, %2 and %3 = Comma-separated lists of nicknames]
en: Current notify list: %1 (added %2, removed %3).
sv: Aktuell underrättelselista: %1 (%2 tillagda, %3 borttagna)

[ctx: %1 = Comma-separated list of nicknames]
en: Current notify list: %1.
sv: Aktuell underrättelselista: %1.

[ctx: Message type]
en: Notify
sv: Underrättelse

en: Enter username and password for IRC operator privileges:
sv: Skriv in användarnamn och nyckel för IRC-operatörsprivilegier:

en: IRC Operator Password
sv: Nyckel för IRC-operatörsprivilegier

en: %1BAN without channel name works only from inside a channel.
sv: %1BAN utan kanalnamn fungerar endast inifrån kanaler.

en: %1KICKBAN without channel name works only from inside a channel.
sv: %1KICKBAN utan kanalnamn fungerar endast inifrån en kanal.

en: Usage: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask>
sv: Användning: %1BAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <smeknamn|mask>

en: Usage: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [channel] <nickname | mask> [reason]
sv: Användning: %1KICKBAN [-HOST | -DOMAIN | -USERHOST | -USERDOMAIN] [kanal] <smeknamn | mask> [orsak]

en: %1UNBAN without channel name works only from inside a channel.
sv: %1UNBAN utan kanalnamn fungerar endast inifrån kanaler.

en: Usage: %1UNBAN [channel] pattern
sv: Användning: %1UNBAN [kanal] mönster

en: Added %1 to your ignore list.
sv: Lägger till %1 i din ignorera-lista.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Usage: %1IGNORE [ -ALL ] <user 1> <user 2> ... <user n>
sv: Användning: %1IGNORE [ -ALL ] användarlista

en: Usage: %1UNIGNORE <user 1> <user 2> ... <user n>
sv: Användning: %1UNIGNORE <användare 1> <användare 2> ... <användare n>

en: Removed %1 from your ignore list.
sv: Tog bort %1 från din ignorera-lista.

en: No such ignore: %2 | No such ignores: %2
sv[0]: Inget sådant att ignorera: %2
sv[1]: Inga sådana att ignorera: %2

en: Current encoding is: %1
sv: Aktuell kodning är: %1

en: Switched to %1 encoding.
sv: Byte till kodningen %1.

en: %1 is not a valid encoding.
sv: %1 är inte en giltig kodning.

en: Usage: %1setkey <nick|channel> <key> sets the encryption key for nick or channel. %1setkey <key> when in a channel or query tab sets the key for it. The key field recognizes "cbc:" and "ecb:" prefixes to set the block cipher mode of operation to either Cipher-Block Chaining or Electronic Codebook. The mode it defaults to when no prefix is given can be changed in the configuration dialog under Behavior -> Connection -> Encryption -> Default Encryption Type, with the default for that setting being Electronic Codebook (ECB).
sv: Användning: %1setkey <smeknamn|kanal> <key> anger krypteringsnyckeln för smeknamn eller kanal. %1setkey <nyckel> i en kanal eller frågeflik anger nyckeln för den. Nyckelfältet känner igen prefixen "cbc:" och "ecb:" för att ställa in blockkodsläget vid användning till antingen kedjning av chifferblock (cbc) eller elektronisk kodbok (ecb). Standardvärdet när inget prefix anges kan ändras i inställningsdialogrutan med Beteende -> Anslutning -> Kryptering -> Standardkrypteringstyp, där inställningens normalvärde är elektronisk kodbok (ECB).

en: Unable to set an encryption key for %1.
sv: Kan inte ställa in krypteringsnyckel för %1.

en: The key for %1 has been set.
sv: Nyckeln för %1 är angiven.

en: Setting an encryption key requires Konversation to have been built with support for the Qt Cryptographic Architecture (QCA) library. Contact your distributor about a Konversation package with QCA support, or rebuild Konversation with QCA present.
sv: Att ange en krypteringsnyckel kräver att Konversation har byggts med stöd för Qt:s kryptografiska arkitekturbiblioteket (QCA). Kontakta din distributör om ett paket för Konversation med stöd för QCA, eller bygg om Konversation med QCA närvarande.

en: Usage: %1keyx <nick|channel> triggers DH1080 key exchange with the target.
sv: Användning: %1keyx <smeknamn|kanal> utlöser DH1080-nyckelutbyte med målet.

en: Unable to request a key exchange from %1.
sv: Kan inte begära ett nyckelutbyte med %1.

en: Beginning DH1080 key exchange with %1.
sv: Börjar DH1080-nyckelutbyte med %1.

en: Usage: %1delkey <nick> or <channel> deletes the encryption key for nick or channel
sv: Användning: %1delkey <smeknamn> eller <kanal> Tar bort krypteringsnyckeln för smeknamnet eller kanalen

en: The key for %1 has been deleted.
sv: Nyckeln för %1 har tagits bort.

en: No key has been set for %1.
sv: Någon nyckel har inte angivits för %1.

en: The key for %1 is "%2".
sv: Nyckeln för %1 är "%2".

en: Usage: %1KILL <nick> [comment]
sv: Användning: %1KILL <smeknamn> [kommentar]

en: Usage: %1DNS <nick>
sv: Användning: %1DNS <smeknamn>

en: Usage: %1queuetuner [on | off]
sv: Användning: %1queuetuner [on | off]

en: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [channel | nickname]
sv: %1CYCLE [-APP | -SERVER] [kanal | smeknamn]

en: %1CLEAR [-ALL] [channel | nickname]
sv: %1CLEAR [-ALL] [kanal | smeknamn]

en: Resolved %1 to: %2
sv: Löste upp %1 till: %2

en: Unable to resolve %1.
sv: Kan inte lösa upp %1.

en: <qt><p>Some details of the person you are talking to in this query is shown in this bar. The full name and hostmask is shown.</p><p>See the <i>Konversation Handbook</i> for an explanation of what the hostmask is.</p></qt>
sv: <qt><p>Viss information om personen du talar med i frågekanalen visas i den här raden. Fullständigt namn och värddatormask visas.</p><p>Se <i>Handbok Konversation</i> för en förklaring av vad en värddatormask är.</p></qt>

en: Do you want to close your query with %1?
sv: Vill du stänga frågekanalen med %1?

en: Close Query
sv: Stäng frågekanal

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask]
en: %1 (%2) has left this server.
sv: %1 (%2) har lämnat den här servern.

[ctx: %1 = nick, %2 = hostmask, %3 = reason]
en: %1 (%2) has left this server (%3).
sv: %1 (%2) har lämnat den här servern (%3).

[ctx: The command mentioned is executed in a shell prior to connecting.]
en: Running pre-connect shell command...
sv: Kör skal-kommando innan anslutning...

en: Pre-shell command executed successfully!
sv: Skal-kommando innan anslutning är klart med lyckat resultat.

[ctx: An error message from KDE or Qt is appended.]
en: There was a problem while executing the command:
sv: Ett problem uppstod när kommandot kördes:

en: Warning
sv: Varning

en: Looking for server %1 (port %2)...
sv: Söker efter server %1 (port %2)...

en: Server found, connecting...
sv: Servern hittades, ansluter...

en: Negotiating capabilities with server...
sv: Förhandlar kapacitet med servern...

en: Server does not support %1 as SASL authentication mechanism, skipping SASL authentication.
sv: Servern stöder inte %1 som SASL behörighetskontrollmekanism. Hoppar över SASL behörighetskontroll.

en: Requesting capabilities: %1
sv: Begär kapacitet: %1

en: Closing capabilities negotiation.
sv: Avslutar kapacitetsförhandling

en: Capabilities negotiation failed: Appears not supported by server.
sv: Kapacitetsförhandling misslyckades: Verkar inte stödjas av servern.

en: SASL capability acknowledged by server, attempting SASL %1 authentication...
sv: SASL-kapacitet bekräftad av servern, försöker med SASL %1-behörighetskontroll...

en: SASL capability denied or not supported by server.
sv: SASL-kapacitet avslogs eller stöds inte av servern.

en: SSL Connection Error
sv: SSL-anslutningsfel

en: Connection to server %1 (port %2) lost while waiting for user response to an SSL error. Will automatically reconnect if error is ignored.
sv: Anslutning till server %1 (port %2) förlorades vid väntan på användarens svar på ett SSL-fel. Anslutar automatiskt igen om felet ignoreras.

en: Connection to server %1 (port %2) lost: %3.
sv: Anslutning till server %1 (port %2) förlorad: %3.

en: The SSL certificate for the server %1 (port %2) failed the authenticity check.
sv: Behörighetskontroll av SSL-certifikatet för servern %1 (port %2) misslyckades.

en: SSL Connection Warning
sv: SSL-anslutningsvarning

en: Could not connect to %1 (port %2) using SSL encryption. Either the server does not support SSL (did you use the correct port?) or you rejected the certificate. %3
sv: Kunde inte ansluta till %1 (port %2) med SSL-kryptering. Antingen stöder inte servern SSL (användes rätt port?), eller förkastade du certifikatet. %3

en: Delayed connect aborted.
sv: Fördröjd anslutning avbruten.

en: Disconnected from %1 (port %2).
sv: Nerkopplad från %1 (port %2).

en: No nicknames from the "%1" identity were accepted by the connection "%2".
    Please enter a new one or press Cancel to disconnect:
sv: Några smeknamn för identiteten "%1" accepterades inte av anslutningen "%2".
    Skriv in ett nytt, eller klicka på Avbryt för att koppla ner:

en: Nickname error
sv: Smeknamnsfel

en: Select File(s) to Send to %1
sv: Välj fil(er) att sända till %1

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC SEND request from %1.
sv: Tog emot ogiltig DCC-sändningsbegäran från %1.

en: %1 offers to send you "%2" (%3)...
sv: %1 erbjuder sig att skicka dig "%2" (%3)...

en: unknown size
sv: okänd storlek

[ctx: %1=nickname]
en: Received invalid DCC CHAT request from %1.
sv: Tog emot ogiltig begäran om DCC chatt från %1.

en: Asking %1 to accept upload of "%2" (%3)...
sv: Frågar om %1 accepterar uppladdning av "%2" (%3)...

en: Asking %1 to accept passive upload of "%2" (%3)...
sv: Frågar om %1 accepterar uppladdning av "%2" (%3)...

[ctx: %1=name, %2=dcc extension, chat or wboard for example]
en: Asking %1 to accept %2...
sv: Frågar om %1 accepterar %2...

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid passive DCC chat acceptance message from %1.
sv: Mottog ogiltig meddelande med acceptans av passiv DCC chatt från %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid passive DCC send acceptance message for "%1" from %2.
sv: Mottog ogiltig meddelande med acceptans av passiv DCC-sändning för "%1" från %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming download of "%1" from %2 starting at %3% of %4...
sv: Återupptar nerladdning av "%1" från %2 med början på %3 % av %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume acceptance message for "%1" from %2.
sv: Mottog ogiltig begäran om att återuppta "%1" från %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient, %3 = percentage of file size, %4 = file size]
en: Resuming upload of "%1" to %2 starting at %3% of %4...
sv: Återupptar uppladdning av "%1" till %2 med början på %3 % av %4...

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid resume request for "%1" from %2.
sv: Mottog ogiltig begäran om att återuppta "%1" från %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname]
en: Received invalid reject request for "%1" from %2.
sv: Mottog ogiltig begäran om att avslå "%1" från %2.

[ctx: %1 = nickname]
en: Received invalid reject request from %1.
sv: Mottog ogiltig begäran om att avslå från %1.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 finished.
sv: Nerladdning av "%1" från %2 klar.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of sender]
en: Download of "%1" from %2 failed. Reason: %3.
sv: Nerladdning av "%1" från %2 misslyckades. Orsak: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 finished.
sv: Uppladdning av "%1" till %2 klar.

[ctx: %1 = file name, %2 = nickname of recipient]
en: Upload of "%1" to %2 failed. Reason: %3.
sv: Uppladdning av "%1" till %2 misslyckades. Orsak: %3.

[ctx: %1 = file name, %2 nickname of recipient]
en: Sending "%1" to %2...
sv: Skickar "%1" till %2.

[ctx: %1 = file name, %2 = file size, %3 = nickname of sender]
en: Downloading "%1" (%2) from %3...
sv: Nerladdning av "%1" (%2) från %3...

en: %1 is online (%2).
sv: %1 är uppkopplad (%2).

en: %1 went offline (%2).
sv: %1 kopplade ner (%2).

en: Error: Could not find script "%1".
sv: Fel: Kunde inte hitta skriptet "%1".

en: Error: Could not execute script "%1". Check file permissions.
sv: Fel: Kunde inte köra skriptet "%1". Kontrollera filrättigheter.

en: Gone away for now
sv: Borta för tillfället

en: You are now marked as being away (reason: %1).
sv: Du anges nu som borta (orsak: %1).

en: You are now marked as being away.
sv: Du anges nu som borta.

en: You are no longer marked as being away.
sv: Du anges inte längre som borta.

en: You are not marked as being away.
sv: Du anges inte som borta.

en: Failed to initiate key exchange with %1.
sv: Misslyckades påbörja nyckelutbyte med %1.

en: Unable to perform key exchange with %1.
sv: Kan inte utföra nyckelutbyte med %1.

en: Failed to parse the DH1080_INIT of %1. Key exchange failed.
sv: Misslyckades tolka DH1080_INIT från %1. Nyckelutbyte misslyckades.

en: Your key is set and your messages will now be encrypted, sending DH1080_FINISH to %1.
sv: Din nyckel är inställd, och dina meddelanden kommer nu att vara krypterade. Skickar DH1080_FINISH till %1.

en: Unable to complete key exchange with %1.
sv: Kan inte slutföra nyckelutbyte med %1.

en: Successfully parsed DH1080_FINISH sent by %1. Your key is set and your messages will now be encrypted.
sv: Tolkade DH1080_FINISH skickat av %1 med lyckat resultat. Din nyckel är inställd, och dina meddelanden kommer nu att vara krypterade.

en: Failed to parse DH1080_FINISH sent by %1. Key exchange failed.
sv: Misslyckades tolka DH1080_FINISH från %1. Nyckelutbyte misslyckades.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_serverEdit)
en: The name or IP number of the server. irchelp.org maintains a list of servers.
sv: Namnet eller IP-numret på servern. En lista med servrar upprätthålls av irchelp.org.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_portSBox)
en: Enter the port number required to connect to the server. For most servers, this should be <b>6667</b>.
sv: Skriv in portnumret som krävs för att ansluta till servern. För de flesta servrar ska det vara <b>6667</b>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: Check if you want to use the Secure Socket Layer (SSL) protocol to communicate with the server. This protects the privacy of your communications between your computer and the IRC server. The server must support SSL protocol for this to work. In most cases, if the server does not support SSL, the connection will fail.
sv: Markera om du vill använda SSL-protokollet (Secure Socket Layer) för att kommunicera med servern. Det hemlighåller kommunikationen mellan din dator och IRC-servern. Servern måste stödja SSL-protokoll för att det ska fungera. I de flesta fall om servern inte stöder SSL, misslyckas anslutningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_sslChBox)
en: S&ecure Connection (SSL)
sv: Säk&er anslutning (SSL)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: Check if you want to use the global proxy configuration to communicate with this server.
sv: Kontrollera om du vill använda den globala proxy-inställningen för att kommunicera med servern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_proxyChBox)
en: &Use global proxy
sv: An&vänd global proxy

en: Change network information
sv: Ändra nätverksinformation

en: Add Server
sv: Lägg till server

en: Edit Server
sv: Redigera servern

en: Add Channel
sv: Lägg till kanal

en: Edit Channel
sv: Redigera kanal

en: The network name is required.
sv: Nätverksnamnet krävs.

en: You need to add at least one server to the network.
sv: Du måste åtminstone lägga till en server i nätverket.

en: The server address is required.
sv: Serveradressen krävs.

en: The channel name is required.
sv: Kanalnamnet krävs.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
sv: Nätverksnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
sv: Identitet:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_identityCBox)
en: Choose an existing Identity or click the Edit button to add a new Identity or edit an existing one. The Identity will identify you and determine your nickname when you connect to the network.
sv: Välj en befintlig identitet eller klicka på Redigera för att lägga till en ny identitet eller redigera en befintlig. Identiteten identifierar dig och avgör ditt smeknamn när du ansluter till nätverket.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
sv: Kommandon:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_commandEdit)
en: <qt>Optional. This command will be sent to the server after connecting. Example: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. This example is for the Libera network, which requires users to register their nickname with a password and login when connecting. <i>konvirocks</i> is the password for the nickname given in Identity. You may enter more than one command by separating them with semicolons.</qt>
sv: <qt>Valfritt. Det här kommandot skickas till servern efter anslutning. Exempel: <b>/msg NickServ IDENTIFY <i>konvirocks</i></b>. Exemplet gäller nätverket Libera, som kräver att användare registrerar sina smeknamn med ett lösenord och loggar in vid anslutning. <i>konvirocks</i> är lösenordet för smeknamnet som anges i identiteten. Du kan skriva in mer än ett kommando genom att skilja dem åt med semikolon.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_nameEdit)
en: Enter the name of the Network here. You may create as many entries in the Server List screen with the same Network as you like.
sv: Skriv in nätverkets namn här. Du kan skapa så många poster på skärmen Serverlista med samma nätverk som du vill.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Servers:
sv: Servrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Auto Join Channels:
sv: Gå med automatiskt i kanaler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Check here if you want Konversation to automatically connect to this network whenever you open Konversation.
sv: Markera det här om du vill att Konversation ska ansluta automatiskt till nätverket så fort du startar Konversation.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autoConnectCBox)
en: Co&nnect on application start up
sv: A&nslut vid programstart

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_serverLBox)
en: This is a list of IRC Servers in the network. When connecting to the network, Konversation will attempt to connect to the top server first. If this fails, it will attempt the second server. If this fails, it will attempt the third, and so on. At least one server must be specified. Click a server to highlight it.
sv: Det här är en lista med IRC-servrar i nätverket. Vid anslutning till nätverket, försöker Konversation först ansluta till den översta servern i listan. Om det misslyckas, görs ett försök med den andra servern. Om det misslyckas, görs ett försök med den tredje, och så vidare. Åtminstone en server måste anges. Klicka på en server för att markera den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_channelLBox)
en: Optional. This is a list of the channels that will be automatically joined once Konversation has connected to a server. You may leave this blank if you wish to not automatically join any channels.
sv: Valfritt. Det här är en lista med kanaler som du automatiskt går med i när Konversation har anslutit till en server. Du kan lämna den tom om du önskar att inte gå med automatiskt i några kanaler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
sv: Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
sv: Re&digera...

en: C&onnect
sv: Ans&lut

en: Connect to the server
sv: Anslut till servern

en: Click here to connect to the selected IRC network and channel.
sv: Klicka här för att ansluta till markerat IRC-nätverk och kanal.

en: New Network
sv: Nytt nätverk

en: Edit Network
sv: Redigera nätverk

en: You cannot delete %1.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
sv: Du kan inte ta bort %1.
    
    Nätverket %2 måste ha åtminstone en server.

en: You cannot delete the selected server.
    
    The network %2 needs to have at least one server. | You cannot delete the selected servers.
    
    The network %2 needs to have at least one server.
sv[0]: Du kan inte ta bort markerad server.
    
    Nätverket %2 måste åtminstone ha en server.
sv[1]: Du kan inte ta bort markerade servrar.
    
    Nätverket %2 måste åtminstone ha en server.

en: Do you really want to delete the selected entries?
sv: Vill du verkligen ta bort de markerade posterna?

en: Do you really want to delete %1?
sv: Vill du verkligen ta bort %1?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Click here to define a new Network, including the server to connect to, and the Channels to automatically join once connected.
sv: Klicka här för att definiera ett nytt nätverk, inklusive servern att ansluta till, och kanalerna att gå med i automatiskt efter anslutning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
sv: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (ServerListView, m_serverList)
en: This shows the list of configured IRC networks. An IRC network is a collection of cooperating servers. You need only connect to one of the servers in the network to be connected to the entire IRC network. Once connected, Konversation will automatically join the channels shown. When Konversation is started for the first time, the Libera network and the <i>#kde</i> channel are already entered for you.
sv: Listan med inställda IRC-nätverk visas här. Ett IRC-nätverk är en samling av samarbetande servrar. Du behöver bara ansluta till en av servrarna i nätverket för att vara ansluten till hela IRC-nätverket. När du väl är ansluten, går Konversation automatiskt med i kanalerna som visas. När Konversation startas för första gången, är nätverket Libera och kanalen <i>#kde</i> redan inskrivna åt dig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
sv: Nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
sv: Identitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
sv: Kanaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showAtStartup)
en: &Show at application startup
sv: Vi&sa vid programstart

en: Unknown
sv: Okänd

en: Author
sv: Upphovsman

en: Time
sv: Tid

en: Konsole
sv: Terminal

en: Manage Konsole Profiles
sv: Hantera terminalprofiler

en: A user-friendly IRC client
sv: En användarvänlig IRC-klient

en: Copyright 2002-%1 by the Konversation team
sv: © 2002-%1 av Konversation-gruppen

en: Konversation is a client for the Internet Relay Chat (IRC) protocol.
    
    Meet friends on the net, make new acquaintances and lose yourself in talk about your favorite subject.
sv: Konversation är en klient för Internet Relay Chat (IRC)-protokollet.
    
    Träffa vänner på nätet, gör nya bekantskaper och fördjupa dig i konversation om ditt favoritämne.

en: Original Author, Project Founder
sv: Ursprunglig upphovsman, projektets grundare

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Maintainer, Release Manager, User interface, Connection management, Protocol handling, Auto-away
sv: Underhåll, utgåveansvarig, användargränssnitt, anslutningshantering, protokollhantering, automatisk frånvaro

en: DCC, Encoding handling, OSD positioning
sv: DCC, kodningshantering, positionering av skärmmeddelanden

en: Protocol handling, Input line
sv: Protokollhantering, inmatningsrad

en: Blowfish, SSL support, KNetwork port, Colored nicks, Nicklist themes
sv: Blowfish-stöd, SSL-stöd, överfört till Knetwork, färgade smeknamn, smeknamnsteman

en: Refactoring, KAddressBook/Kontact integration
sv: Omorganisation, integrering med adressbok och Kontact

en: DCC port to KDE 4, various DCC improvements
sv: Överföring av DCC till KDE 4, diverse förbättringar av DCC

en: Website hosting
sv: Värd för hemsida

en: Website maintenance
sv: Underhåll av hemsida

en: Multiple modes extension, Close widget placement, OSD functionality
sv: Utökning till flera lägen, placering av stängknapp, funktion för meddelanden på skärmen

en: Documentation, Watched Nicks improvements, Custom web browser extension
sv: Dokumentation, förbättringar av bevakade smeknamn, utökning med egen webbläsare

en: Color configurator, Highlight dialog
sv: Färginställning, färgläggningsdialogruta

en: DCOP interface
sv: DCOP-gränssnitt

en: Non-Latin1-Encodings
sv: Andra kodningar än Latin-1

en: Konsole part view
sv: Terminalvisning

en: Quick connect, Ported new OSD, other features and bugfixes
sv: Snabbanslutning, överföring av nya skärmmeddelanden, andra funktioner och felrättningar

en: A Handful of fixes and code cleanup
sv: En handfull rättningar och kodupprensning

en: Drag&Drop improvements
sv: Förbättringar av drag och släpp

en: Artwork
sv: Grafik

en: Firefox style searchbar
sv: Sökrad med Firefox-stil

en: Raw modes, Tab grouping per server, Ban list
sv: Obehandlade lägen, flikgruppering per server, bannlysningslista

en: System tray patch
sv: Programfix för systembrickan

en: Bug fixes
sv: Felrättningar

en: Extended user modes patch
sv: Programfix för utökade användarlägen

en: Close visible tab with shortcut patch
sv: Stäng synliga flikar med genvägsprogramfix

en: Cycle tabs with mouse scroll wheel
sv: Byt flik med musens hjul

en: Channel ownership mode patch
sv: Programfix för läget kanalägare

en: Option to enable IRC color filtering
sv: Alternativ för att aktivera filtrering av IRC-färger

en: Bug fixes, OSD work, clearing topics
sv: Felrättningar, arbete på skärmvisning, rensa bort ämnen

en: Sysinfo script
sv: Systeminformationsskript

en: Auto-join context menu
sv: Sammanhangsberoende meny för gå med automatiskt

en: Various fixes, ported encryption to QCA2, added DH1080 key exchange support.
sv: Diverse rättningar, överföring av kryptering till QCA2, tillägg av stöd för nyckelutbyte enligt DH1080.

en: Bug fixes and enhancements.
sv: Felrättningar och förbättringar

en: Various bug fixes and enhancements.
sv: Diverse felrättningar och förbättringar.

en: KStatusNotifierItem support, KIdleTime support, other enhancements
sv: Stöd för KStatusNotifierItem, stöd för KIdleTime och andra förbättringar

en: irc:// URL or server hostname
sv: irc:// webbadress eller serverns värddatornamn

en: Server to connect
sv: Server att ansluta till

en: Port to use
sv: Port att använda

en: Channel to join after connection
sv: Kanal att gå med i efter anslutning

en: channel
sv: kanal

en: Nickname to use
sv: Smeknamn att använda

en: nickname
sv: smeknamn

en: Password for connection
sv: Lösenord för anslutning

en: password
sv: lösenord

en: Use SSL for connection
sv: Använd SSL för anslutning

en: Disable auto-connecting to any IRC networks
sv: Inaktivera automatisk anslutning till alla IRC-nätverk

en: Delay D-Bus activity and UI creation by the specified amount of milliseconds
sv: Fördröj D-Bus aktivitet och att skapa användargränssnitt med det angivna antalet millisekunder

en: msec
sv: msek

en: Quits and restarts Konversation (if running, otherwise has no effect)
sv: Avslutar och startar om Konversation (om det kör, annars har det ingen effekt)

en: Sets KUniqueApplication::NonUniqueInstance (debug only, use with caution)
sv: Ställer in KUniqueApplication::NonUniqueInstance (bara för felsökning, använd med försiktighet)

en: Restart
sv: Starta om

en: Quit and restart the application
sv: Avsluta och starta om programmet

en: &Server List...
sv: &Serverlista...

en: Manage networks and servers
sv: Hantera nätverk och servrar

en: Quick &Connect...
sv: Snabb&anslutning...

en: Type in the address of a new IRC server to connect to
sv: Skriv in adressen för en ny IRC-server att ansluta till

en: &Reconnect
sv: Anslut i&gen

en: Reconnect to the current server.
sv: Anslut till nuvarande server igen.

en: &Disconnect
sv: &Koppla ner

en: Disconnect from the current server.
sv: Koppla ner från nuvarande server.

en: &Identities...
sv: &Identiteter...

en: Manage your nick, away and other identity settings
sv: Hantera smeknamn, frånvaro och andra identitetsinställningar

en: &Watched Nicks
sv: &Bevakade smeknamn

en: &DCC Status
sv: &DCC-status

en: &Open Logfile
sv: Ö&ppna loggfil

en: Open the known history for this channel in a new tab
sv: Öppnar känd historik för kanalen under en ny flik

en: &Channel Settings...
sv: &Kanalinställningar...

en: Open the channel settings dialog for this tab
sv: Öppna dialogrutan med kanalinställningar för fliken

en: Channel &List
sv: Kanal&lista

en: Show a list of all the known channels on this server
sv: Visar en lista med alla kända kanaler på servern

en: &URL Catcher
sv: &Webbadressinfångning

en: List all URLs that have been mentioned recently in a new tab
sv: Listar alla webbadresser som nyligen har nämnts under en ny flik

en: New &Konsole
sv: &Ny terminal

en: Open a terminal in a new tab
sv: Öppna en terminal under en ny flik

en: &Next Tab
sv: &Nästa flik

en: &Previous Tab
sv: &Föregående flik

en: Close &Tab
sv: Stäng &flik

en: Last Focused Tab
sv: Senast fokuserade flik

en: Next Active Tab
sv: Nästa aktiva flik

en: Move Tab Up
sv: Flytta flik uppåt

en: Move this tab
sv: Flytta den här fliken

en: Move Tab Down
sv: Flytta flik neråt

en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

en: Rejoin Channel
sv: Gå med i kanal igen

en: Enable Notifications
sv: Aktivera underrättelser

en: Join on Connect
sv: Gå med vid anslutning

en: Connect at Startup
sv: Anslut vid programstart

en: Default
sv: Standard

en: Set Encoding
sv: Ange kodning

en: Go to Tab %1
sv: Gå till flik %1

en: Clear &Marker Lines
sv: Rensa &markeringslinjer

en: Clear marker lines in the current tab
sv: Rensar markeringslinjer i nuvarande flik

en: Enlarge Font Size
sv: Öka teckenstorlek

en: Increase the current font size
sv: Öka aktuell teckenstorlek

en: Reset Font Size
sv: Återställ teckenstorlek

en: Reset the current font size to settings values
sv: Återställ aktuell teckenstorlek till inställt värde

en: Shrink Font Size
sv: Minska teckenstorlek

en: Decrease the current font size
sv: Minska aktuell teckenstorlek

en: &Clear Window
sv: &Töm fönster

en: Clear the contents of the current tab
sv: Tömmer innehållet i nuvarande flik

en: Clear &All Windows
sv: Töm &alla fönster

en: Clear the contents of all open tabs
sv: Tömmer innehållet i alla öppna flikar

en: Global Away
sv: Allmän frånvaro

en: &Join Channel...
sv: &Gå med i kanal...

en: Join a new channel on this server
sv: Gå med i en ny kanal på den här servern

en: &IRC Color...
sv: &IRC-färg...

en: Set the color of your current IRC message
sv: Ange färg för ditt nuvarande IRC-meddelande

en: &Marker Line
sv: &Markeringslinje

en: Insert a horizontal line into the current tab that only you can see
sv: Lägg till en horisontell linje i nuvarande flik som bara du kan se

en: Special &Character...
sv: Special&tecken...

en: Insert any character into your current IRC message
sv: Infoga vilket tecken som helst i ditt nuvarande IRC-meddelande

en: Focus Input Box
sv: Fokusera inmatningsfält

en: Close &All Open Queries
sv: Stäng &alla öppna frågekanaler

en: Show Nicklist
sv: Visa smeknamnslista

en: Show/Hide Konversation
sv: Visa eller dölj Konversation

en: Enable On Screen Display
sv: Aktivera meddelanden på skärmen

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: <qt>You have active DCC file transfers. Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
sv: <qt>Du har aktiva DCC-filöverföringar. Är du säker på att du vill avsluta <b>Konversation</b>?</qt>

en: Confirm Quit
sv: Bekräfta avslutning

en: <qt>Are you sure you want to quit <b>Konversation</b>?</qt>
sv: <qt>Är du säker på att du vill avsluta <b>Konversation</b>?</qt>

en: <p>Closing the main window will keep Konversation running in the system tray. Use <b>Quit</b> from the <b>Konversation</b> menu to quit the application.</p>
sv: <p>Stängs huvudfönstret fortsätter Konversation att köra i systembrickan. Använd <b>Avsluta</b> i menyn <b>Konversation</b> för att avsluta programmet.</p>

en: Docking in System Tray
sv: Dockning i systembrickan

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Det här döljer menyraden helt och hållet. Du kan visa den igen genom att skriva %1.</qt>

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: Toggle Notifications
sv: Växla underrättelser

en: Toggle Away Globally
sv: Växla borta globalt

en: Insert &IRC Color...
sv: Infoga &IRC-färg...

en: Insert Special &Character...
sv: Infoga special&tecken...

en: Insert &Marker Line
sv: Infoga &markeringslinje

en: &Channel List
sv: &Kanallista

en: Set &Away Globally
sv: &Ange som borta globalt

en: Server List
sv: Serverlista

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New message from %1 in %2
sv: Nytt meddelande från %1 i %2

[ctx: Notification title; see Event/nick in konversation.notifyrc]
en: Your nick was mentioned by %1 in %2
sv: Ditt smeknamn nämndes av %1 i %2

en: [HighLight] (%1) <%2>
sv: [Markerad] (%1) <%2>

en: [HighLight] (%1) <%2> %3
sv: [Markerad] (%1) <%2> %3

[ctx: Notification title; see Event/message in konversation.notifyrc]
en: New query message from %1
sv: Nytt frågemeddelande från %1

en: [Query] <%1>
sv: [Fråga] <%1>

en: [Query] <%1> %2
sv: [Fråga] <%1> %2

en: %1 joined %2
sv: %1 gick med %2

en: %1 parted %2
sv: %1 lämnade %2

en: %1 quit %2
sv: %1 lämnade %2

en: %1 changed nickname to %2
sv: %1 ändrade smeknamn till %2

en: %1 wants to send a file to you
sv: %1 vill skicka en fil till dig

en: An error has occurred in a DCC transfer: %1
sv: Ett fel uppstod under en DCC-överföring: %1

[ctx: %1 - filename]
en: %1 File Transfer is complete
sv: %1 filöverföring är färdig

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
sv: Öppna

en: %1 changed modes in %2: %3
sv: %1 ändrade lägen i %2: %3

en: %1 has started a conversation (query) with you.
sv: %1 har startat en konversation med (ställt en fråga till) dig.

en: You are kicked by %1 from %2
sv: Du är utsparkad av %1 från %2

en: %1 started a DCC chat with you
sv: %1 har startat en DCC-chatt med dig

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered in %1
sv: Markering orsakad i %1

[ctx: Notification title; see Event/highlight in konversation.notifyrc]
en: Highlight triggered by %2 in %1
sv: Markering orsakad av %2 i %1

en: [HighLight] (%1) *** %2
sv: [Markerad] (%1) *** %2

en: Failed to connect to %1
sv: Misslyckades ansluta till %1

en: You have joined %1.
sv: Du har gått med i %1.

en: Reset...
sv: Återställ...

en: This cannot be undone, are you sure you wish to reset to default values?
sv: Det går inte att ångra detta. Är du säker på att du vill återställa till förvalda värden?

en: Reset Values
sv: Återställ värden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
sv: Stäng

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_slowBox)
en: Slow Queue
sv: Långsam kö

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
sv: Byte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
sv: Ålder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
sv: Antal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
sv: Rader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
sv: Byte:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_normalBox)
en: Normal Queue
sv: Normal kö

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_fastBox)
en: Fast Queue
sv: Snabb kö

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_globalBox)
en: All Queues
sv: Alla köer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
sv: Mottaget:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Bytes (Raw):
sv: Byte (obehandlade):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3)
en: Bytes (Encoded):
sv: Byte (kodade):

en: Quick Connect
sv: Snabbanslutning

en: &Server host:
sv: &Servervärddator:

en: Enter the host of the network here.
sv: Skriv in nätverkets värddator här.

en: The port that the IRC server is using.
sv: Porten som IRC-servern använder.

en: &Nick:
sv: Smek&namn:

en: The nick you want to use.
sv: Smeknamnet du vill använda.

en: P&assword:
sv: &Lösenord:

en: If the IRC server requires a password, enter it here (most servers do not require a password.)
sv: Om IRC-servern kräver ett lösenord, skriv in det här (de flesta servrar kräver inte ett lösenord).

en: &Use SSL
sv: An&vänd SSL

en: Ready
sv: Klar

en: <qt><p>This shows the number of users in the channel, and the number of those that are operators (ops).</p><p>A channel operator is a user that has special privileges, such as the ability to kick and ban users, change the channel modes, make other users operators</p></qt>
sv: <qt><p>Det här visar antal användare i kanalen, och antalet av dem som är operatörer (ops).</p><p>En kanaloperatör är en användare som har särskilda rättigheter, som möjligheten att sparka ut och bannlysa användare, ändra kanallägen och göra andra användare till operatörer.</p></qt>

en: Lag: Unknown
sv: Fördröjning: Okänd

en: All communication with the server is encrypted.  This makes it harder for someone to listen in on your communications.
sv: All kommunikation med servern är krypterad. Det gör det svårare för någon att avlyssna kommunikationen.

en: <qt>The status bar shows various messages, including any problems connecting to the server.  On the far right the current delay to the server is shown.  The delay is the time it takes for messages from you to reach the server, and from the server back to you.</qt>
sv: <qt>Statusraden visar diverse meddelanden, inklusive eventuella anslutningsproblem till servern. Längst till höger visas nuvarande fördröjning till servern. Fördröjningen är tiden det tar för meddelanden från dig att nå servern, och från servern tillbaka till dig.</qt>

en: Lag: %1 ms
sv: Fördröjning: %1 ms

en: Lag: %1 s
sv: Fördröjning: %1 s

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x days), %3 = (x hours), %4 = (x minutes), %5 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, %4, and %5.
sv: Inget svar från servern %1 under mer än %2, %3, %4 och %5.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x hours), %3 = (x minutes), %4 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2, %3, and %4.
sv: Inget svar från servern %1 under mer än %2, %3 och %4.

[ctx: %1 = name of server, %2 = (x minutes), %3 = (x seconds)]
en: No answer from server %1 for more than %2 and %3.
sv: Inget svar från servern %1 under mer än %2 och %3.

en: No answer from server %2 for more than 1 second. | No answer from server %2 for more than %1 seconds.
sv[0]: Inget svar från servern %2 under mer än 1 sekund.
sv[1]: Inget svar från servern %2 under mer än %1 sekunder.

en: Failed to download %1: %2
sv: Misslyckades ladda ner %1: %2

en: Error parsing router description.
sv: Fel vid tolkning av routerbeskrivning.

en: URL Catcher
sv: Webbadressinfångning

[ctx: open url]
en: &Open
sv: Ö&ppna

en: Open URLs in external browser.
sv: Öppna webbadresser i extern webbläsare.

en: <p>Select one or several <b>URLs</b> below, then click this button to launch the application associated with the mimetype of the URL.</p>-<p>In the <b>Settings</b>, under <b>Behavior</b> | <b>General</b>, you can specify a custom web browser for web URLs.</p>
sv: <p>Markera en eller flera <b>webbadresser</b> nedan, och klicka därefter på knappen för att starta programmet som hör ihop med webbadressens MIME-typ.</p>
    <p>Du kan ange en egen webbläsare för webbadresser med <b>Inställningar</b>, under <b>Beteende</b> | <b>Allmänt</b>.</p>

en: &Save...
sv: &Spara...

en: Save selected URLs to the disk.
sv: Spara markerade webbadresser på disk.

en: Add Bookmark...
sv: Lägg till bokmärke...

[ctx: copy url]
en: &Copy
sv: K&opiera

en: Copy URLs to the clipboard.
sv: Kopiera webbadresser till klippbordet.

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to copy them to the clipboard.
sv: Markera en eller flera <b>webbadresser</b> ovan, och klicka därefter på knappen för att kopiera dem till klippbordet.

[ctx: delete url]
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Select one or several <b>URLs</b> above, then click this button to delete them from the list.
sv: Markera en eller flera <b>webbadresser</b> ovan, och klicka därefter på knappen för att ta bort dem från listan.

en: Delete selected link.
sv: Ta bort markerad länk.

[ctx: save url list]
en: &Save List...
sv: &Spara lista...

en: Save list.
sv: Spara lista.

en: Click to save the entire list to a file.
sv: Klicka för att spara hela listan i en fil.

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
sv: &Rensa lista

en: Clear list.
sv: Rensa lista.

en: Click to erase the entire list.
sv: Klicka för att rensa hela listan.

en: List of Uniform Resource Locators mentioned in any of the Konversation windows during this session.
sv: Lista med webbadresser som nämns i något av fönstren i Konversation under den här sessionen.

en: From
sv: Från

en: Date
sv: Datum

en: You have selected more than one URL. Do you really want to open several URLs at once?
sv: Du har markerat mer än en webbadress. Vill du verkligen öppna flera webbadresser på en gång?

en: Open URLs
sv: Öppna webbadresser

en: You have selected more than one URL. A file dialog to set the destination will open for each. Do you really want to save several URLs at once?
sv: Du har markerat mer än en webbadress. En fildialogruta för att ange målet kommer att öppnas för var och en av dem. Vill du verkligen spara flera webbadresser på en gång?

en: Save link as
sv: Spara länk som

en: Save URL List
sv: Spara webbadresslista

en: Konversation URL List: %1
sv: Konversation webbadresslista: %1

en: (away)
sv: (borta)

en: &Unaway
sv: &Inte borta

en: &Change away message...
sv: Ändra &frånvaromeddelande...

en: Change away message
sv: Ändra frånvaromeddelande

en: Enter new away message:
sv: Skriv in nytt frånvaromeddelande:

en: Channel Settings for %1
sv: Kanalalternativ för %1

en: &Hide Advanced Modes <<
sv: &Dölj avancerade lägen <<

en: &Show Advanced Modes >>
sv: Vi&sa avancerade lägen >>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>The <b>T</b>opic mode means that only the channel operator can change the topic for the channel.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>Ämnesläget <b>T</b> betyder att bara kanaloperatören kan ändra kanalens ämne.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p><b>N</b>o messages from outside means users who are not in the channel cannot send messages for everybody in the channel to see.  Almost all channels have this set to prevent nuisance messages.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>Inga meddelanden <b>N</b> utifrån betyder att användare som inte finns i kanalen kan skicka meddelanden som alla i kanalen kan se. Nästan alla kanaler har det här aktiverat för att förhindra okynnesmeddelanden.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>S</b>ecret channel will not show up in the channel list, nor will any user be able to see that you are in the channel with the <em>WHOIS</em> command or anything similar.  Only the people that are in the same channel will know that you are in this channel, if this mode is set.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En hemlig kanal <b>S</b> visas inte i kanallistan, och inga användare kan se att du finns i kanalen med kommandot <em>WHOIS</em> eller liknande. Bara personer som finns i samma kanal vet om att du finns i kanalen om läget är inställt.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>An <b>I</b>nvite only channel means that people can only join the channel if they are invited.  To invite someone, a channel operator needs to issue the command <em>/invite nick</em> from within the channel.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En kanal för endast inbjudna <b>I</b> betyder att personer bara kan gå med i kanalen om de är inbjudna. För att bjuda in någon, måste en kanaloperatör ge kommandot <em>/invite smeknamn</em> inne i kanalen.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>P</b>rivate channel is shown in a listing of all channels, but the topic is not shown.  A user's <em>WHOIS</em> may or may not show them as being in a private channel depending on the IRC server.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En privat kanal <b>P</b> visas i listan över alla kanaler, men ämnet visas inte. En användares <em>WHOIS</em> kanske visar att de är i en privat kanal eller inte, beroende på IRC-servern.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A <b>M</b>oderated channel is one where only operators, half-operators and those with voice can talk.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En modererad kanal <b>M</b> är en där bara operatörer, deloperatörer och de med röst kan tala.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A protected channel requires users to enter a password in order to join.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En skyddad kanal kräver att användaren anger ett lösenord för att gå med.</p></qt>

en: <qt><p>These control the <em>mode</em> of the channel.  Only an operator can change these.</p><p>A channel that has a user <b>L</b>imit means that only that many users can be in the channel at any one time.  Some channels have a bot that sits in the channel and changes this automatically depending on how busy the channel is.</p></qt>
sv: <qt><p>De här knapparna styr kanalens <em>läge</em>. Bara en operatör kan ändra dem.</p><p>En kanal som har en användargräns <b>L</b>, betyder att bara så många användare kan finnas i kanalen samtidigt. Vissa kanaler har automatik som befinner sig i kanalen och ändrar gränsen beroende på hur upptagen kanalen är.</p></qt>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, topicTab)
en: Topi&c
sv: Ä&mne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
sv: Sök:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, modesPage)
en: Mo&des
sv: Lä&gen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, topicModeChBox)
en: &Topic can only be changed by channel operators
sv: Ämne kan &endast ändras av kanaloperatörer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, messageModeChBox)
en: &No messages from outside the channel
sv: I&nga meddelanden utanför kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, secretModeChBox)
en: &Secret channel, the channel is not listed in the channel list
sv: &Hemlig kanal. Kanalen anges inte i kanallistan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inviteModeChBox)
en: Only &invited are allowed to join the channel
sv: Bara &inbjudna har rättighet att gå med i kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moderatedModeChBox)
en: &Moderated channel, only people with voice can write to the channel
sv: &Modererad kanal. Bara personer med röst kan skriva i kanalen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, userLimitChBox)
en: User &limit:
sv: Användar&gräns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keyModeChBox)
en: Channel &password:
sv: Kanal&lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, toggleAdvancedModes)
en: Show &Advanced Modes >>
sv: Visa &avancerade lägen >>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Ban List
sv: &Bannlysningslista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Hostmask
sv: Värddatormask

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Set By
sv: Tillagd av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, banList)
en: Time Set
sv: Tid tillagd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, updateBan)
en: Update Ban
sv: Uppdatera bannlysning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBan)
en: Add Ban
sv: Lägg till bannlysning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBan)
en: Remove Ban
sv: Ta bort bannlysning

en: 
    *** Logfile started
    *** on %1
sv: 
    *** Loggfil startad
    *** den %1

en: Edit Watched Nickname
sv: Redigera bevakat smeknamn

en: &Network name:
sv: &Nätverksnamn:

en: Pick the server network you will connect to here.
sv: Välj servernätverket du vill ansluta till här.

en: N&ickname:
sv: Sm&eknamn:

en: <qt>The nickname to watch for when connected to a server in the network.</qt>
sv: <qt>Smeknamnet att bevaka vid anslutning till en server i nätverket.</qt>

en: All Networks
sv: Alla nätverk

en: Change notify information
sv: Ändra underrättelseinformation

en: Exception
sv: Undantag

en: Insert Character
sv: Infoga tecken

en: &Insert
sv: &Infoga

en: Insert a character
sv: Infoga ett tecken

en: IRC Color Chooser
sv: IRC-färgväljare

en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: This is how your message will look with these colors
sv: Så här ser ditt meddelande ut med färgerna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: <qt>This is a preview of how your readers may see view your message if you select these colors.<br>
    <b>Note: Not all clients support this, and some users may have chosen to ignore your color changes.</b>
    </qt>
sv: <qt>Det här är en förhandsgranskning av hur läsarna kan se ditt meddelande om du väljer färgerna.<br>
    <b>Observera: Alla klienter stöder inte detta, och vissa användare kan ha valt att ignorera dina färgändringar.</b>
    </qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: The chosen text color is added to the input line.
sv: Den valda textfärgen läggs till på inmatningsraden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_fgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you the text in the next message you send to be.  If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.  Any text written after this will be in the chosen color, until you change the color again.<br>
    <b>Note:  Not all users turn on the option to see this.</b></qt>
sv: <qt>Här väljer du vilken färg du vill att texten i nästa meddelande du skickar ska ha. Om du väljer en färg och klickar på Ok, läggs den valda färgen till på inmatningsraden. All text som skrivs därefter kommer att ha den valda färgen, ända till du ändrar färg igen.<br>
    <b>Observera: Alla användare aktiverar inte alternativet för att se detta.</b></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_fgColorLbl)
en: Fore&ground color:
sv: För&grundsfärg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: The chosen text-background color is added to the input line.
sv: Den valda bakgrundsfärgen för text läggs till på inmatningsraden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_bgColorCBox) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: <qt>Here you choose what color you want you background for the text in the next message you send to be.
    If you choose a color and click Ok, the chosen color is added to the Input Line.
    Any text written after this will have the chosen color, until you change the color again.<br>
    Choosing the default "<i>None</i>" will not change the background color of your message, so your readers will view your message with their normal background text color.<br>
    <b>Note:  Not all clients support this, and not all users turn on the option to see this.</b></qt>
sv: <qt>Här väljer du vilken färg du vill att textens bakgrund ska ha i nästa meddelande du skickar.
    Om du väljer en färg och klickar på Ok, läggs den valda färgen till på inmatningsraden.
    All text som skrivs därefter kommer att ha den valda färgen, ända till du ändrar färg igen.<br>
    Genom att välja det förvalda värdet "<i>Ingen</i>" ändras inte meddelandets bakgrundsfärg, så att läsarna ser meddelandet med sin normala färg för textbakgrunden.<br>
    <b>Observera: Alla klienter stöder inte detta, och alla användare aktiverar inte alternativet för att se detta.</b></qt>

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Add to Bookmarks
sv: Lägg till bokmärke

en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Save Link As...
sv: Spara länk som...

en: Search for '%1' with
sv: Sök efter '%1' med

en: Configure Web Shortcuts...
sv: Anpassa webbgenvägar...

en: Get &topic
sv: &Hämta ämne

en: Get &user list
sv: Hämta &användarlista

en: Open Query
sv: Öppna frågekanal

en: Modes
sv: Lägen

en: Give Op
sv: Ge operatörsprivilegier

en: Take Op
sv: Ta operatörsprivilegier

en: Give HalfOp
sv: Ge deloperatörsprivilegier

en: Take HalfOp
sv: Ta deloperatörsprivilegier

en: Give Voice
sv: Ge röst

en: Take Voice
sv: Ta röst

en: Kick / Ban
sv: Utsparkning/bannlysning

en: Kickban
sv: Utsparka och bannlys

en: Ban Nickname
sv: Bannlys smeknamn

en: Ban *!*@*.host
sv: Bannlys *|*@*.värddator

en: Ban *!*@domain
sv: Bannlys *|*@domän

en: Ban *!user@*.host
sv: Bannlys *|användare@*.värddator

en: Ban *!user@domain
sv: Bannlys *|användare@domän

en: Kickban *!*@*.host
sv: Utsparka och bannlys *|*@*.värddator

en: Kickban *!*@domain
sv: Utsparka och bannlys *|*@domän

en: Kickban *!user@*.host
sv: Utsparka och bannlys *|användare@*.värddator

en: Kickban *!user@domain
sv: Utsparka och bannlys *|användare@domän

en: &Ping
sv: &Pinga

en: Unignore
sv: Ignorera inte

en: Add to Watched Nicks
sv: Lägg till i bevakade smeknamn

en: Remove From Watched Nicks
sv: Ta bort från bevakade smeknamn

en: Send &File...
sv: Skicka &fil...

en: Open DCC Chat
sv: Öppna DCC-chatt

en: Open DCC Whiteboard
sv: Öppna DCC-skrivtavla

en: Do you want to ignore %1?
sv: Vill du ignorera %1?

en: Do you want to ignore the selected users?
sv: Vill du verkligen ignorera de markerade användarna?

en: Do you want to stop ignoring %1?
sv: Vill du sluta ignorera %1?

en: Do you want to stop ignoring the selected users?
sv: Vill du verkligen sluta ignorera de markerade användarna?

en: Query author
sv: Upphovsman till fråga

en: <qt><p>The input line is where you type messages to be sent the channel, query, or server.  A message sent to a channel is seen by everyone on the channel, whereas a message in a query is sent only to the person in the query with you.</p><p>To automatically complete the nickname you began typing, press Tab. If you have not begun typing, the last successfully completed nickname will be used.</p><p>You can also send special commands:</p><table><tr><th>/me <i>action</i></th><td>shows up as an action in the channel or query.  For example:  <em>/me sings a song</em> will show up in the channel as 'Nick sings a song'.</td></tr><tr><th>/whois <i>nickname</i></th><td>shows information about this person, including what channels they are in.</td></tr></table><p>For more commands, see the Konversation Handbook.</p><p>A message cannot contain multiple lines.</p></qt>
sv: <qt><p>Inmatningsraden är stället där du skriver meddelanden som ska skickas på kanalen, via en förfrågan eller till servern. Ett meddelande som skickas på en kanal ses av alla på kanalen, medan ett meddelande i en förfrågan bara skickas till personen i förfrågan.</p><p>För att automatiskt fylla i smeknamnet du har börjat skriva, tryck på tabulatortangenten. Om du ännu inte har skrivit någonting, används det senast riktigt ifyllda smeknamnet.</p><p>Du kan också skicka specialkommandon: </p><table><tr><th>/me <i>åtgärd</i></th><td>visas som en åtgärd på kanalen eller i förfrågan. Till exempel: <em>/me sjunger en sång</em> visas på kanalen som 'Smeknamn sjunger en sång'.</td></tr><tr><th>/whois <i>smeknamn</i> </th><td>visar information om personen, inklusive vilken kanal de deltar i.</td></tr></table><p>Se Konversations handbok för fler kommandon.</p><p>Ett meddelande kan inte innehålla flera rader.</p></qt>

en: 1 byte | %1 bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: %1 byte

en: 1 line | %1 lines
sv[0]: 1 rad
sv[1]: %1 rader

[ctx: %1 is, for instance, '200 bytes'. %2 is, for instance, '7 lines'. Both are localised (see the two previous messages).]
en: <qt>You are attempting to paste a large portion of text (%1 or %2) into the chat. This can cause connection resets or flood kills. Do you really want to continue?</qt>
sv: <qt>Du försöker klistra in en stor mängd text i chatten (%1 eller %2). Det kan orsaka återställning av anslutningen eller flöden med försök att avbryta. Vill du verkligen fortsätta?</qt>

en: Large Paste Warning
sv: Varning för stor inklistring

en: Paste
sv: Klistra in

en: Open a query with %1
sv: Öppna frågekanal med %1

en: Join the channel %1
sv: Gå med i kanal %1

en: Logfile of %1
sv: Loggfil för %1

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Clear Logfile
sv: Töm loggfil

en: Show last:
sv: Visa senaste:

en: Use this box to set the maximum size of the log file. This setting does not take effect until you restart Konversation. Each log file may have a separate setting.
sv: Använd rutan för att ställa in loggfilens maximala storlek. Inställningen får ingen effekt förrän du startar om Konversation. Varje loggfil kan ha en separat inställning.

en:  KB
sv:  Kibyte

en: The messages in the log file are displayed here. The oldest messages are at the top and the most recent are at the bottom.
sv: Meddelanden från loggfilen visas här. De äldsta meddelandena är längst upp och de senaste längst ner.

en: Do you really want to permanently discard all log information of this file?
sv: Vill du verkligen permanent ta bort all logginformation från filen?

en: Note: By saving the logfile you will save all data in the file, not only the part you can see in this viewer.
sv: Observera: Genom att spara loggfilen kommer du att spara all data i filen, inte bara den del som visas.

en: Save Logfile
sv: Spara loggfil

en: Choose Destination Folder
sv: Välj målkatalog

en: OSD Preview - drag to reposition
sv: Förhandsgranskning av skärmmeddelande. Dra för att byta plats.

en: Edit Multiline Paste
sv: Redigera flerraders inklistring

en: &Send
sv: &Skicka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PasteEditor)
en: Paste Editor
sv: Klistra in i editor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addQuotesButton)
en: Add &Quotation Indicators
sv: Lägg till &citatindikering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNewlinesButton)
en: &Remove Newlines
sv: &Ta bort nyrader

en: Raw Log
sv: Obehandlad logg

en: Match Case
sv: Skiftlägeskänslig

en: Whole Words Only
sv: Bara hela ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
sv: &Sök:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
sv: &Nästa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: Jump to previous match
sv: Gå till föregående träff

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
sv: &Föregående

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: Modify search behavior
sv: Ändra sökbeteende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
sv: &Alternativ

en: Do you really want to close '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
sv: Vill du verkligen stänga '%1'?
    
     Alla tillhörande flikar kommer också att stängas.

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Do you want to disconnect from '%1'?
    
    All associated tabs will be closed as well.
sv: Vill du koppla ner från '%1'?
    
     Alla tillhörande flikar kommer också att stängas.

en: Disconnect From Server
sv: Koppla ner från servern

en: Disconnect
sv: Koppla ner

en: Delete excess text
sv: Ta bort överflödig text

en: Text past the server limit of %1 bytes is shown in color.
sv: Text utanför servergränsen på %1 byte visas färgade.

[ctx: %1 is a timestamp, %2 is the author's name]
en: On %1 by %2
sv: %1 av %2

en: This is a list of all topics that have been set for this channel while its tab was open.
    
    If the same topic is set multiple times consecutively by someone, only the final occurrence is shown.
    
    When you select a topic in the list, the edit field below it will receive its text. Once you start modifying the contents of the field, however, the list will switch from the regular entry selection mode to allowing you to perform text selection on the entries in case you may wish to incorporate some of their text into the new topic. To return to entry selection mode and a synchronized edit field, undo back to the original text or close and reopen the dialog.
sv: Det här är en lista med alla ämnen som har använts i kanalen medan fliken var öppen.
    
    Om samma ämne används flera gånger i rad av någon, visas bara den sista förekomsten.
    
    När ett ämne markeras i listan, får redigeringsfältet under den dess text. När du väl börjar ändra innehållet i fältet, byter listan dock från det vanliga läget för att markera poster till att låta dig utföra textmarkering i posterna, ifall du vill infoga någon av deras texter i det nya ämnet. För att återgå till läget för att markera poster, ångra ändringarna till den ursprungliga texten eller stäng och öppna dialogrutan igen.

en: IRC Client
sv: IRC-klient

en: Find Text...
sv: Sök text...

en: Search for text in the current tab
sv: Sök efter text i nuvarande flik

en: Channel &List for %1
sv: Kanal&lista för %1

en: &Open Logfile for %1
sv: Ö&ppna loggfil för %1

en: &Channel Settings for %1...
sv: &Kanalalternativ för %1...

en: Rename Tab
sv: Byt namn på flik

en: Enter new tab name:
sv: Skriv in nytt fliknamn:

[ctx: Default encoding]
en: Default ( %1 )
sv: Standard (%1)

en: &Rename Tab...
sv: &Byt namn på flik...

en: You can only search in text fields.
sv: Du kan bara söka i textfält.

en: Find Text Information
sv: Sök textinformation

en: To know which server to display the channel list for, the list can only be opened from a query, channel or status window.
sv: Kanallistan kan bara öppnas från ett frågekanal-, kanal- eller statusfönster, för att ta reda på vilken server som listan hör till.

en: Using this function may result in a lot of network traffic. If your connection is not fast enough, it is possible that your client will be disconnected by the server.
sv: Användning av den här funktionen kan orsaka mycket trafik på nätet. Om din anslutning inte är snabb nog, är det möjligt att din klient kopplas ner av servern.

en: Channel List Warning
sv: Varning för kanaler

en: Watched Nicks
sv: Bevakade smeknamn
