konversation - en to ug translation catalogue (289 entries)

[ctx: Menu title]
note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
ug: قىستۇر(&I)

note: i18n: ectx: Menu (windows)
en: &Window
ug: كۆزنەك(&W)

en: Usage:
ug: ئىشلىتىش ئۇسۇلى:

en: private
ug: شەخسىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Alias
ug: تەخەللۇس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, aliasListView)
en: Replacement
ug: ئالماشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: &New
ug: يېڭى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel)
en: Alias:
ug: تەخەللۇس:

en: Outgoing
ug: چىقىۋاتىدۇ

en: Incoming
ug: كېلىۋاتىدۇ

en: Both
ug: ئىككىلىسى

[ctx: Fallback content for the "Find:" field of an auto-replace rule that gets set when the user leaves the field empty and e.g. switches to another rule in the list. It's identical to the default content of the field after adding a new auto-replace rule.]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: Default content of the "Find:" field of a newly-added auto-replace rule.]
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Find
ug: ئىزدە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, patternListView)
en: Replace With
ug: ئالماشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: Ne&w
ug: يېڭى(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: R&emove
ug: چىقىرىۋەت(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: Find:
ug: ئىزدە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replace with:
ug: ئالماشتۇر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Format:
ug: فورمات(&F):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: &Layout
ug: جايلاشتۇر(&L)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, generalGroupBox)
en: General
ug: ئادەتتىكى

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, kcfg_ReconnectCount) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (KPluralHandlingSpinBox, kcfg_ScrollbackMax)
en: Unlimited
ug: چەكسىز

[ctx: Is prefaced with: Except for watched nicks and nicks active within the]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_HideUnimportantEventsExcludeActiveThreshold)
en: last week
ug: ئوتكەن ھەپتە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Background:
ug: تەگلىك(&B):

en:  second |  seconds
ug[0]:  سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, debugGBox)
en: Debug
ug: سازلا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, encryptionGBox)
en: Encryption
ug: شىفىرلاش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_ProxyEnabled)
en: Proxy
ug: ۋاكالەتچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authTypeLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
ug: ئادرېس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Port:
ug: ئېغىز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usernameLabel)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ug: ئىم:

en:  byte |  bytes
ug[0]:  بايت

en: Network Interface
ug: تور ئارايۈزى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: to
ug: غا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NickCompletionCaseSensitive)
en: Case sensitive
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىشنى پەرقلەندۈر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGBox)
en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

en: Select Sound File
ug: ئاۋاز ھۆججەت تاللا

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Highlights
ug: يورۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (HighlightTreeWidget, highlightListView)
en: Sound
ug: ئاۋاز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, patternLabel)
en: &Pattern:
ug: ئەندىزە(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color:
ug: رەڭ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, ignoreListView)
en: Type
ug: تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Pattern:
ug: ئەندىزە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkChannel)
en: Channel
ug: قانال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkNotice)
en: Notice
ug: ئەسكەرتىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkQuery)
en: Query
ug: سۈرۈشتۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInvite)
en: Invite
ug: تەكلىپ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeAllButton)
en: Remove &All
ug: ھەممىنى ئۆچۈر(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseMsgs) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsMsgs)
en: Message
ug: ئۇچۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LauncherEntryCountUseHighlights) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabNotificationsHighlights)
en: Highlight
ug: يورۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, sortOrder)
en: Mode
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgColorLbl)
en: &Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Duration:
ug: داۋاملىشىش ۋاقتى(&D):

en: Default Identity
ug: كۆڭۈلدىكى كىملىك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_delBtn) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, delBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Interface
ug: ئارايۈز

en: Behavior
ug: ھەرىكەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Notifications
ug: ئۇقتۇرۇشلار

en: Chat Window
ug: پاراڭ كۆزنىكى

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

en: Tabs
ug: بەتكۈچلەر

en: Connection
ug: باغلىنىش

en:  line |  lines
ug[0]:  سىزىقلار

en: Auto Replace
ug: ئۆزلۈكىدىن ئالماشتۇر

[ctx: @title:tab]
en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Logging
ug: كۈندىلىك خاتىرە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, lookGBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Look
ug: كۆرۈنۈش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox10)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, placementLabel)
en: Placement:
ug: ئورۇنلاشتۇرۇش:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Top
ug: ئۈستى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Bottom
ug: ئاستى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_TabPlacement)
en: Left
ug: سول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, focusGBox)
en: Focus
ug: فوكۇس

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mouseGBox)
en: Mouse
ug: چاشقىنەك

en: Remove Theme
ug: ئۆرنەكنى چىقىرىۋەت

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Theme_ConfigUI)
en: Theme_Config
ug: ئۆرنەك سەپلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: &Remove Theme
ug: ئۆرنەك چىقىرىۋەت(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Preview:
ug: ئالدىن كۆزەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, notifyDelayLabel)
en: &Update interval:
ug: يېڭىلاش ئىنتېرۋالى(&U):

note: i18n, and in preShellCommandExited and preShellCommandError
en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Error
ug: خاتالىق

en: Identity Settings
ug: كىملىك تەڭشىكى

en: Error: %1
ug: خاتالىق: %1

en: Accept
ug: قوشۇل

en: Reject
ug: رەت قىل

[ctx: DCC extension]
en: Whiteboard
ug: ئاق تاختا

[ctx: DCC extension]
en: Chat
ug: سۆھبەت

en: Connection closed.
ug: ئۇلىنىش تاقالدى.

en: Usage
ug: ئىشلىتىلىشى

en: Open
ug: ئاچ

en: &Resume
ug: داۋاملاشتۇر(&R)

en: R&ename
ug: ئات ئۆزگەرت(&E)

en: Status
ug: ھالىتى

en: Details
ug: تەپسىلاتلار

[ctx: %1 = PartnerNick, %2 = Partner IRC Servername]
en: %1 on %2
ug: %1 - %2 نىڭدا

[ctx: no - not a resumed transfer]
en: No
ug: ياق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Filename:
ug: ھۆججەت ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Status:
ug: ھالىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel18)
en: Progress:
ug: سۈرئەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Location:
ug: ئورنى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel19)
en: Current position:
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel21)
en: File size:
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Estimated time left:
ug: مۆلچەردىكى قالدۇق ۋاقىت:

en: File
ug: ھۆججەت

en: Partner
ug: ھەمكارلاشقۇچى

en: Progress
ug: سۈرئەت

en: Position
ug: ئورنى

en: Speed
ug: سۈرئىتى

en: Remaining
ug: قالدى

en: Queued
ug: ئۆچىرەت

en: Preparing
ug: تەييارلىق ھالەت

[ctx: Transfer is waiting for the partner to accept or reject it]
en: Pending
ug: كۈتۈۋاتىدۇ

[ctx: Transfer is connecting to the partner]
en: Connecting
ug: باغلىنىۋاتىدۇ

en: Receiving
ug: قوبۇللاۋاتىدۇ

en: Sending
ug: يوللاۋاتىدۇ

[ctx: Transfer has completed successfully]
en: Done
ug: تامام

[ctx: Transfer failed]
en: Failed
ug: مەغلۇپ بولدى

en: Aborted
ug: توختىتىلدى

en: &Accept
ug: قوبۇل قىل(&A)

en: A&bort
ug: توختات(&B)

en: Resend
ug: قايتا يوللا

[ctx: clear selected dcctransfer]
en: &Clear
ug: تازىلا(&C)

en: Clear Completed
ug: تازىلاش تامام

en: &Open File
ug: ھۆججەتنى ئاچ(&O)

en: Open Location
ug: ئورۇننى ئاچ

en: Could not open file "%1".
ug: ھۆججەت «%1» نى ئاچقىلى بولمىدى.

en: The operation timed out.
ug: مەشغۇلات ۋاقىت ھالقىدى.

en: Columns
ug: ئىستونلار

en: Save As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا…

en: Draw a rectangle
ug: تىك تۆت تەرەپلىك سىز

[ctx: dcc whiteboard selection tool]
en: Selection
ug: تاللاش

en: Eraser
ug: ئۆچۈرگۈچ

en: Save Image
ug: سۈرەت ساقلا

en: Identities
ug: كىملىك

en: SSL Client Certificate
ug: SSL خېرىدار گۇۋاھنامىسى

en:  minute |  minutes
ug[0]:  مىنۇت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Identity:
ug: كىملىك(&I):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newBtn)
en: Add
ug: قوش

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, copyBtn)
en: Duplicate
ug: كۆچۈر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, m_editBtn)
en: Rename
ug: ئات ئۆزگەرت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, realNameLabel)
en: &Real name:
ug: ھەقىقىي ئاتى(&R):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, nickGroupBox)
en: Nickname
ug: تەخەللۇس

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickservCommandLabel)
en: Command:
ug: بۇيرۇق:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saslAccountLabel)
en: Account:
ug: ھېسابات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authPasswordLabel)
en: Pa&ssword:
ug: ئىم(&S):

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, awayWidget)
en: Away
ug: يوق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: Advanced
ug: ئالىي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, codecLabel)
en: &Encoding:
ug: كودلاش(&E):

en: Completion
ug: تاماملاش

[ctx: Message type]
en: Join
ug: كىرىش

[ctx: Message type]
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

en: Topic
ug: باش تېما

en: Leave
ug: ئايرىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: Pass&word:
ug: ئىم(&W):

en: Users
ug: ئىشلەتكۈچىلەر

[ctx: refresh list]
en: &Refresh List
ug: تىزىمنى يېڭىلا(&R)

[ctx: join channel]
en: &Join Channel
ug: قانالغا قوشۇل(&J)

en: Open URL
ug: URL ئاچ

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KLineEdit, m_filterLine)
en: Search
ug: ئىزدە

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_minUser) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_maxUser)
en: No Limit
ug: چەكلىمە يوق

en: Operator
ug: ئەمەل بەلگىسى

en: Admin
ug: باشقۇرغۇچى

en: Owner
ug: ئىگىسى

en: second | seconds
ug[0]: سېكۇنت

en: Welcome
ug: مەرھابا

en: Support
ug: قوللاش

en: Created
ug: قۇرغان ۋاقتى

en: Names
ug: ئاتى

en: Away
ug: يوق

en: Who
ug: كىم

en: 1 day | %1 days
ug[0]: %1 كۈن

en: 1 hour | %1 hours
ug[0]: %1 سائەت

en: 1 minute | %1 minutes
ug[0]: %1 مىنۇت

en: 1 second | %1 seconds
ug[0]: %1 سېكۇنت

en: List
ug: تىزىم

[ctx: The server didn't respond with the identity of the ban creator, so we say unknown (in brackets to avoid confusion with a real nickname)]
en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

en: Join
ug: كىرىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_iconLabel)
en: ...
ug: …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_joinPreferences)
en: Always Ask
ug: دائىم سورا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Connection:
ug: باغلىنىش:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: &Password:
ug: ئىم(&P):

en: (unknown)
ug: (نامەلۇم)

en: &Join Channel
ug: قانالغا قوشۇل(&J)

en: Additional Information
ug: قوشۇمچە ئۇچۇر

en:  Voice
ug:  ئاۋاز

en:  Operator
ug:  ئەمەل بەلگىسى

en:  Owner
ug:  ئىگىسى

en:  Admin
ug:  باشقۇرغۇچى

en: Raw
ug: خام

[ctx: Message type]
en: Notify
ug: ئۇقتۇرۇش

en: Ignore
ug: پەرۋا قىلما

en: Warning
ug: ئاگاھلاندۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serverLbl)
en: &Server:
ug: مۇلازىمېتىر(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: &Port:
ug: ئېغىز(&P):

en: Add Server
ug: مۇلازىمېتىر قوش

en: Edit Server
ug: مۇلازىمېتىر تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_networkLabel)
en: Network name:
ug: تور ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_identityLabel)
en: Identity:
ug: كىملىك:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editIdentityButton)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_commandsLabel)
en: Commands:
ug: بۇيرۇقلار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addServerButton)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeServerButton)
en: E&dit...
ug: تەھرىر(&D)…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeServerButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_removeChannelButton)
en: Delete
ug: ئۆچۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addChannelButton)
en: Add...
ug: قوش…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_changeChannelButton)
en: Ed&it...
ug: تەھرىر(&I)…

en: C&onnect
ug: ئۇلا(&O)

en: New Network
ug: يەڭ تور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: &New...
ug: يېڭى(&N)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_delButton)
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Network
ug: تور

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Identity
ug: سالاھىيەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (ServerListView, m_serverList)
en: Channels
ug: قانال

en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Text
ug: تېكىست

en: Author
ug: ئاپتور

en: Time
ug: ۋاقىت

en: Maintainer
ug: مەسئۇل كىشى

en: DCOP interface
ug: DCOP ئارايۈز

en: Artwork
ug: سەنئەت بۇيۇمى

en: Bug fixes
ug: كەمتۈكلەرنى تۈزىتىش

en: Restart
ug: قايتا قوزغات

en: &Reconnect
ug: قايتا باغلان(&R)

en: &Disconnect
ug: ئۈزۈۋەت(&D)

en: &Next Tab
ug: كېيىنكى بەتكۈچ(&N)

en: &Previous Tab
ug: ئالدىنقى بەتكۈچ(&P)

en: Move Tab Right
ug: بەتكۈچنى ئوڭغا يۆتكە

en: Move Tab Left
ug: بەتكۈچنى سولغا يۆتكە

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: &Join Channel...
ug: قانالغا قوشۇل(&J)…

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: Confirm Quit
ug: چېكىنىشنى جەزملەش

en: Docking in System Tray
ug: سىستېما قونداققا توختىتىۋاتىدۇ

en: Hide menu bar
ug: تىزىملىك بالدىقىنى يوشۇر

[ctx: Opens the file from the finished dcc transfer]
en: Open
ug: ئاچ

en: Reset...
ug: R

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, m_closeButton)
en: Close
ug: ياپ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Lines
ug: سىزىقلار

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_slowType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_normalType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_fastType)
en: Bytes
ug: بايت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_2_3_2)
en: Age:
ug: يېشى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_textLabel3_4_2)
en: Count:
ug: سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Lines:
ug: قۇر سانى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Bytes:
ug: بايت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Received:
ug: تاپشۇرۇۋالغىنى:

en: Quick Connect
ug: تېز باغلىنىش

en: P&assword:
ug: ئىم(&A):

[ctx: open url]
en: &Open
ug: ئاچ(&O)

en: &Save...
ug: ساقلا(&S)…

en: Add Bookmark...
ug: خەتكۈش قوشۇش

[ctx: copy url]
en: &Copy
ug: كۆچۈر(&C)

[ctx: delete url]
en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

[ctx: clear url list]
en: &Clear List
ug: تىزىمنى تازىلا(&C)

en: From
ug: يوللىغۇچى

en: Date
ug: چېسلا

en: Parameter
ug: پارامېتىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
ug: ئىزدە:

en: All Networks
ug: بارلىق تورلار

en: Exception
ug: مۇستەسنا

en: Insert Character
ug: ھەرپ قىستۇرۇش

en: &Insert
ug: قىستۇر(&I)

en: None
ug: يوق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_previewLbl)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

en: Copy Link Address
ug: ئۇلانما ئادرېسىنى كۆچۈر

en: Add to Bookmarks
ug: خەتكۈچكە قوش

en: Open With...
ug: بۇنىڭدا ئېچىش…

en: Search for '%1' with
ug: '%1' نى ئىزدەش ئۇسۇلى

en: Configure Web Shortcuts...
ug: تور تېزلەتمىلىرىنى سەپلەش…

en: &Version
ug: نەشرى(&V)

en: Send &File...
ug: ھۆججەت ئەۋەت(&F)…

en: 1 byte | %1 bytes
ug[0]: %1 بايت

en: 1 line | %1 lines
ug[0]: %1 قۇر

en: Paste
ug: چاپلا

en: Reload
ug: قايتا يۈكلە

en:  KB
ug:  كىلوبايت

en: &Send
ug: ئەۋەت(&S)

en: Match Case
ug: چوڭ كىچىك ھەرپنى پەرقلەندۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_findLabel)
en: F&ind:
ug: ئىزدە(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findNextButton)
en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_findPreviousButton)
en: &Previous
ug: ئالدىنقى(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_optionsButton)
en: &Options
ug: تاللانما(&O)

en: Close Tab
ug: بەتكۈچ ياپ

en: Disconnect
ug: ئۈز

en: Rename Tab
ug: بەتكۈچ ئاتىنى ئۆزگەرت

en: &Rename Tab...
ug: بەتكۈچ ئاتىنى ئۆزگەرت(&R)
