korganizer - en to ar translation catalogue (941 entries)

[ctx: @info/plain]
en: KOrganizer
ar: منظّمك

[ctx: @info/plain]
en: A Personal Organizer
ar: منظّم شخصي

[ctx: @info/plain]
en: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2026 KOrganizer authors
ar: حقوق النشر © 1997–1999 بريستون براون
    حقوق النشر © 2000–2004, 2007 كورنيليوس  شوماخر 
    حقوق النشر © 2004–2005 رينهولد كاينهوفر
    حقوق النشر © 2006–2012 ألين وينتر
    حقوق النشر © 2012–2026 مؤلفو منظمك

[ctx: @info:credit]
en: Allen Winter
ar: ألين وينتر

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer
ar: الصائن

[ctx: @info:credit]
en: Reinhold Kainhofer
ar: رينهولد كينهوفر

[ctx: @info:credit]
en: Former Maintainer
ar: الصائن السابق

[ctx: @info:credit]
en: Cornelius Schumacher
ar: كورنيليوس شوماخر

[ctx: @info:credit]
en: Preston Brown
ar: برستون براون

[ctx: @info:credit]
en: Original Author
ar: المؤلف الأصلي

[ctx: @info:credit]
en: Laurent Montel
ar: لوران مونتال

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Richard Apodaca
ar: ريتشارد أبوداكا

[ctx: @info:credit]
en: Björn Balazs
ar: بيورن بالاز

[ctx: @info:credit]
en: Jan-Pascal van Best
ar: جان باسكال فان بيست

[ctx: @info:credit]
en: Bertjan Broeksema
ar: بيرتجان بروكسيما

[ctx: @info:credit]
en: Laszlo Boloni
ar: لازلو بولوني

[ctx: @info:credit]
en: Barry Benowitz
ar: باري بينويتز

[ctx: @info:credit]
en: Christopher Beard
ar: كريستوفر بيرد

[ctx: @info:credit]
en: Kalle Dalheimer
ar: كالي دالهايمر

[ctx: @info:credit]
en: Ian Dawes
ar: يان دوز

[ctx: @info:credit]
en: Thomas Eitzenberger
ar: توماس ايتزينبرجر

[ctx: @info:credit]
en: Neil Hart
ar: نيل هارت

[ctx: @info:credit]
en: Declan Houlihan
ar: ديكلان هوليهان

[ctx: @info:credit]
en: Hans-Jürgen Husel
ar: هانز يورغن هوسل

[ctx: @info:credit]
en: Tim Jansen
ar: تيم يانسن

[ctx: @info:credit]
en: Christian Kirsch
ar: كريستيان كيرش

[ctx: @info:credit]
en: Tobias König
ar: توبياس كونيغ

[ctx: @info:credit]
en: Martin Koller
ar: مارتين كوللر

[ctx: @info:credit]
en: Uwe Koloska
ar: أوي كولوسكا

[ctx: @info:credit]
en: Sergio Luis Martins
ar: سيرجيو لويس مارتينز

[ctx: @info:credit]
en: Mike McQuaid
ar: مايك ماكويد

[ctx: @info:credit]
en: Glen Parker
ar: غلين باركر

[ctx: @info:credit]
en: Dan Pilone
ar: دان بيلوني

[ctx: @info:credit]
en: Roman Rohr
ar: رومان رور

[ctx: @info:credit]
en: Rafał Rzepecki
ar: رافائيل رزيبيكي

[ctx: @info:credit]
en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
ar: رعا برنامج ”صيف البرمجة 2005“ من غوغل بعضًا من هذا العمل

[ctx: @info:credit]
en: Don Sanders
ar: دون ساندرز

[ctx: @info:credit]
en: Bram Schoenmakers
ar: برام شوينماكرز

[ctx: @info:credit]
en: Günter Schwann
ar: غونتر شوان

[ctx: @info:credit]
en: Herwin Jan Steehouwer
ar: هيروين جان ستيهوير

[ctx: @info:credit]
en: Mario Teijeiro
ar: ماريو تيجيرو

[ctx: @info:credit]
en: Nick Thompson
ar: نيك طومسون

[ctx: @info:credit]
en: Bo Thorsen
ar: بو تورسن

[ctx: @info:credit]
en: Larry Wright
ar: لاري رايت

[ctx: @info:credit]
en: Thomas Zander
ar: توماس تساندر

[ctx: @info:credit]
en: Fester Zigterman
ar: فيستر زيغترمان

[ctx: @info]
en: This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.
ar: سيُخفي هذا شريط القوائم بالكامل. يمكنك إظهاره ثانيةً بضغط %1.

[ctx: @title:window]
en: Hide menu bar
ar: أخفِ شريط القوائم

[ctx: @action:inmenu]
en: Import &Calendar…
ar: استورِد ت&قويمًا…

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
ar: استيراد التقويم

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
ar: استيراد ملف iCalendar أو vCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
ar: حدد إدخال القائمة هذا إذا كنت ترغب في استيراد محتويات ملف iCalendar أو vCalendar إلى مجموعة التقويم الحالية الخاصة بك.

[ctx: @action:inmenu]
en: Export as &iCalendar…
ar: صدّر بن&سق iCalendar…

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
ar: صدر تقويم إلى ملف

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
ar: صدر تقويمك إلى ملف iCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
ar: يسمح لك بتصدير مجموعة التقويم بأكملها إلى ملف iCalendar واحد.

[ctx: @action:inmenu]
en: Archive O&ld Incidences…
ar: أرشِف الحدوثات الق&ديمة…

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
ar: أرشفة الأحداث والمهام في ملف

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
ar: أرشفة الأحداث القديمة والمهام في ملف iCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
ar: مدخلة القائمة هذه تفتح مربع حوار يسمح لك بتحديد الأحداث والمهام القديمة التي يمكنك أرشفتها في ملف iCalendar.

[ctx: @action:inmenu]
en: Pur&ge Completed To-dos
ar: ت&خلّص من المهام المكتملة

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
ar: تخلّص من المهام المكتملة

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
ar: أزل المهام المكتملة من تقويمك

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
ar: يسمح لك بإزالة جميع المهام المكتملة من مجموعة التقويم الخاصة بك.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @action:inmenu]
en: What's &Next
ar: ما الآ&تي

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
ar: عرض ما هو التالي ؟

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
ar: بدّل إلى عرض "ما التالي"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
ar: التبديل إلى عرض "ما هو التالي" الذي يعرض الأحداث والمهام "قريبًا" في قائمة قصيرة للقراءة السريعة.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Month
ar: ال&شهر

[ctx: @info:status]
en: Month View
ar: منظور الشهر

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
ar: بدّل إلى عرض الشهر

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
ar: التبديل إلى عرض الشهر، الذي يعرض جميع الأحداث والمهام المستحقة في تخطيط تقويم شهري مألوف.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Agenda
ar: جدول الأ&عمال

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
ar: منظور جدول الأعمال

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
ar: بدّل إلى عرض جدول الأعمال

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
ar: التبديل إلى عرض جدول الأعمال، الذي يعرض أحداثك أو المهام المستحقة ليوم واحد أو أكثر، مرتبة ترتيبًا زمنيًا.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Event List
ar: قائمة الأ&حداث

[ctx: @info:status]
en: List View
ar: عرض مسرد

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
ar: بدل إلى عرض القائمة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
ar: التبديل إلى طريقة عرض القائمة، التي تعرض جميع المهام والأحداث وإدخالات دفتر اليومية للتواريخ المحددة في "مستكشف التاريخ" كقائمة.

[ctx: @action:inmenu]
en: &To-do List
ar: قائمة الم&هام

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
ar: عرض المهام

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
ar: بدّل إلى عرض قائمة المهام

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
ar: التبديل إلى عرض قائمة المهام، الذي يوفر لك مكانًا لتتبع المهام التي يتعين عليك إنجازها.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Journal
ar: اليو&ميّة

[ctx: @info:status]
en: Journal View
ar: عرض دفتر اليومية

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
ar: بدّل إلى طريقة عرض دفتر اليومية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
ar: التبديل إلى عرض دفتر اليومية، الذي يوفر لك مكانًا لتسجيل أفكارك أو أحداثك أو تجاربك.

[ctx: @action:inmenu]
en: Time&line
ar: ال&خط الزمني

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
ar: عرض الخط الزمني

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
ar: بدّل إلى عرض "الخط الزمني"

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
ar: التبديل إلى طريقة عرض الخط الزمني، والتي تعرض كافة الأحداث للفترة الزمنية المحددة في طريقة عرض جانت.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Refresh
ar: &حدّث

[ctx: @info:status]
en: Refresh
ar: &حدّث

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
ar: حدّث العرض

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
ar: هذا الإجراء سيحدث ويعيد رسم عرض التقويم الحالي، ولا يزامن أي مجلدات التقويم أو تحديثها.

[ctx: @action:inmenu]
en: F&ilter
ar: ر&شّح

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
ar: مرشح الحدوث

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
ar: رشّح الحدوث من التقويم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
ar: تشغيل مرشحات العرض المعرفة من قبل المستخدم على مجموعة التقويم.

[ctx: @action:inmenu]
en: In Horizontally
ar: قرّب أفقيًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Out Horizontally
ar: بعّد أفقيًا

[ctx: @action:inmenu]
en: In Vertically
ar: قرّب عموديًا

[ctx: @action:inmenu]
en: Out Vertically
ar: بعّد عموديًا

[ctx: @action:inmenu Jump to today]
en: To &Today
ar: إلى ال&يوم

[ctx: @action:button]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
ar: مرّر نحو اليوم

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
ar: مرّر نحو عرض اليوم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to today's date.
ar: يمرر العرض الحالي إلى تاريخ اليوم.

[ctx: @action:inmenu scroll backward]
en: &Backward
ar: إلى ال&خلف

[ctx: @action:button scroll backward]
en: Back
ar: عُد

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
ar: مرر للخلف

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
ar: مرر لعرض الخلف

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
ar: التمرير للخلف بمقدار يوم أو أسبوع أو شهر أو سنة، اعتمادًا على عرض التقويم الحالي.

[ctx: @action:inmenu scroll forward]
en: &Forward
ar: إلى الأ&مام

[ctx: @action:button scroll forward]
en: Forward
ar: تقدّم

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
ar: مرر للأمام

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
ar: مرر إلى عرض الأمام

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
ar: التمرير للأمام بيوم أو أسبوع أو شهر أو سنة، اعتمادًا على عرض التقويم الحالي.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Day
ar: اليو&م

[ctx: @action:inmenu agenda view show 1 day at a time]
en: Day
ar: اليوم

[ctx: @info:status]
en: View 1 day at a time
ar: عرض يوم واحد في كل مرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show 1 day at a time in Agenda View
ar: اعرض يوم واحد في كل مرة في عرض الأجندة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to show only 1 day at a time in Agenda View.
ar: حدد هذا الخيار لإظهار يوم واحد فقط في كل مرة في "عرض الأجندة".

[ctx: @action:inmenu agenda view show a few days at a time]
en: &Next Days
ar: الأيام ال&تالية

[ctx: @info:status]
en: View a few days at a time
ar: عرض أيام قليلة في كل مرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the next few days at a time in Agenda View
ar: اعرض الأيام القليلة القادمة في كل مرة في عرض الأجندة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to show the next few days at a time in Agenda View. Configure the <placeholder>Next X Days</placeholder> setting in the <interface>Views->General</interface> settings page to adjust the number of days shown.
ar: حدد هذا الخيار لعرض الأيام القليلة التالية في عرض الأجندة. اضبط إعداد <placeholder>الأيام X التالية</placeholder> في صفحة إعدادات <interface>المناظير->عام</interface> لضبط عدد الأيام المعروضة.

[ctx: @action:inmenu]
en: W&eek Schedule
ar: ج&دول الأسبوع

[ctx: @action:inmenu agenda view show the weekly schedule days only (eg. no weekends)]
en: Week Schedule
ar: جدول الأسبوع

[ctx: @info:status]
en: Show a week at a time showing days included in your weekly schedule only
ar: عرض أسبوع في كل مرة مع إظهار الأيام المضمنة في جدولك الأسبوعي فقط

[ctx: @info:tooltip]
en: Show a week at a time in Agenda View, excluding days that are not included in your weekly schedule (ie. weekends are excluded)
ar: عرض أسبوع في كل مرة في عرض الأجندة، باستثناء الأيام غير المضمنة في جدولك الأسبوعي (على سبيل المثال، ستُستبعد عطل نهاية الأسبوع)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to show a week at a time, excluding the days that are not included in your weekly schedule. Configure your schedule by selecting days in the <placeholder>Weekly Schedule</placeholder> setting in the <interface>Time and Date->Regional</interface> page.<para>Typically this view is intended for showing the week without weekend days.</para>
ar: حدد هذا الخيار لعرض أسبوع كامل، باستثناء الأيام غير المضمنة في جدولك الأسبوعي. يمكنك ضبط جدولك باختيار الأيام من إعداد <placeholder>الجدول الأسبوعي</placeholder> في صفحة <interface>الوقت والتاريخ->المنطقة</interface>. <para>عادةً ما يُستخدم هذا العرض لعرض الأسبوع دون أيام عطلة نهاية الأسبوع.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: &Week
ar: الأ&سبوع

[ctx: @action:inmenu agenda view show a week at a time]
en: Week
ar: الأسبوع

[ctx: @info:status]
en: View a week at a time
ar: اعرض أسبوع في كل مرة

[ctx: @info:tooltip]
en: Show 1 week at a time in Agenda View
ar: اعرض أسبوع واحد في كل مرة في عرض الأجندة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this option to show a week at a time in Agenda View.
ar: حدد هذا الخيار لإظهار أسبوع في كل مرة في "عرض الأجندة".

[ctx: @action:inmenu]
en: New E&vent…
ar: &حدث جديد…

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
ar: أنشِئ حدثًا جديدًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
ar: أنشِئ حدثًا جديدًا

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
ar: بدء مربع حوار يسمح لك بإنشاء حدث جديد مع التذكيرات والحضور والتكرارات وغير ذلك الكثير.

[ctx: @action:inmenu]
en: New &To-do…
ar: م&همّة جديدة…

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
ar: أنشئ مهمّة جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
ar: أنشئ مهمّة جديدة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
ar: بدء مربع حوار يسمح لك بإنشاء مهمة جديدة تتضمن التذكيرات والحاضرين والتكرارات وغير ذلك الكثير.

[ctx: @action:inmenu]
en: New Su&b-to-do…
ar: مهمّة &فرعيّة جديدة…

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Journal…
ar: يو&ميّة جديدة…

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
ar: أنشئ يوميّة جديدة

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
ar: أنشئ يوميّة جديدة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
ar: بدء مربع حوار يسمح لك بإنشاء إدخال دفتر يومية جديد.

[ctx: @action:inmenu Jump to date]
en: &Pick a Date
ar: ا&ختر تاريخاً

[ctx: @action:button]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: @info:status]
en: Scroll the view to user selected dates
ar: مرّر العرض إلى التواريخ المحددة من قبل المستخدم

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to user selected dates
ar: مرّر العرض إلى التواريخ المحددة من قبل المستخدم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens a date selection dialog for quickly navigating the view.
ar: تفتح مربع حوار اختيار التاريخ للتنقل السريع في العرض.

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure View…
ar: اضبط العرض…

[ctx: @action:button]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @info:status]
en: Configure the multi-calendar view
ar: اضبط منظور التقويم المتعدد

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the multi-calendar view
ar: اضبط منظور التقويم المتعدد

[ctx: @info:whatsthis]
en: In the multi-calendar view, starts a dialog that allows configuring the view. Currently only the multi-calendar view is supported. See the Multiple Calendars options in the Views->Agenda Views settings.
ar: في عرض التقويمات المتعددة، يُفتح مربع حوار يسمح بضبط العرض. حاليًا، لا يُدعم سوى عرض التقويمات المتعددة. راجع خيارات التقويمات المتعددة في إعدادات "العروض" -> "منظور جدول الأعمال".

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
ar: ا&عرض

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit…
ar: &حرّر…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Make Sub-to-do Independent
ar: اج&عل المهمّة الفرعية مستقلة

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n( "&Activate Reminder" ), 0, mCalendarView, SLOT(toggleAlarm()), mACollection, "activate_alarm" ); ************************* SCHEDULE MENU *******************************
en: &Publish Item Information…
ar: ان&شر معلومات العنصر…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send &Invitation to Attendees
ar: أرسِل ال&دعوات إلى الحضور

[ctx: @action:inmenu]
en: Re&quest Update
ar: ا&طلب التحديث

[ctx: @action:inmenu]
en: Send &Cancellation to Attendees
ar: أرسِل الإل&غاء إلى الحضور

[ctx: @action:inmenu]
en: Send Status &Update
ar: أرسِل ت&حديث الحالة

[ctx: @action:inmenu counter proposal]
en: Request Chan&ge
ar: اطلب الت&غيير

[ctx: @action:inmenu]
en: &Mail Free Busy Information…
ar: أ&برِد معلومات متفرّغ مشغول…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Send as iCalendar…
ar: أر&سِل بنسق iCalendar…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Upload Free Busy Information
ar: ار&فع معلومات متوفّر مشغول

[ctx: @action:inmenu]
en: &Address Book
ar: &دفتر العناوين

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Date Navigator
ar: اعرض متصفّح التواريخ

[ctx: @action:inmenu]
en: Show To-do View
ar: اعرض منظور المهام

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Item Viewer
ar: اعرض عارض العناصر

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Calendar Manager
ar: اعرض مدير التقاويم

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure &Date && Time…
ar: اضبط ال&تاريخ والوقت…

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View &Filters…
ar: أدِر مر&شّحات المنظور…

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage T&ags…
ar: أدِر ال&وسوم…

[ctx: @action:inmenu]
en: What's new
ar: ما الجديد

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure KOrganizer…
ar: ا&ضبط «منظّمك»…

[ctx: @info]
en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
ar[0]: لم يُستورد أي شيء.
ar[1]: نجح استيراد حدوث واحد.
ar[2]: نجح استيراد حدوثين اثنين.
ar[3]: نجح استيراد %1 حدوثات.
ar[4]: نجح استيراد %1 حدوثًا.
ar[5]: نجح استيراد %1 حدوث.

[ctx: @info]
en: There was an error while merging the calendar: <message>%1</message>
ar: حدث خطأ أثناء دمج التقويم: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: New calendar added successfully
ar: نجحت إضافة التقويم الجديد

[ctx: @info]
en: Could not add a calendar. Error: <message>%1</message>
ar: تعذّرت إضافة التقويم. الخطأ: <message>%1</message>

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
ar: اختر ملف تقويم لفتحه

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
ar: اختر ملف تقويم لاستيراده

[ctx: @info]
en: An error occurred: <message>%1 (url: %2)</message>
ar: حدث خطأ: <message>%1 (العنوان: %2)</message>

[ctx: @info]
en: Cannot upload calendar to <filename>%1</filename>
ar: تعذّر رفع التقويم إلى <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Saved calendar <filename>%1</filename>
ar: حُفظ التقويم <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Unable to save calendar to the file <filename>%1</filename>
ar: تعذّر حفظ التقويم في الملف <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Error
ar: خطأ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Next Day | &Next %1 Days
ar[0]: اليوم ال&تالي
ar[1]: اليوم ال&تالي
ar[2]: اليومان ال&تاليان
ar[3]: %1 أيام ال&تالية
ar[4]: %1 يومًا ال&تالي
ar[5]: %1 يوم ال&تالي

[ctx: @info]
en: Could not start control module for date and time format.
ar: تعذّر بدء وحدة التحكّم لتنسيق التاريخ والوقت.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show Event
ar: ا&عرض الحدث

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit Event…
ar: &حرّر الحدث…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Delete Event
ar: ا&حذف الحدث

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show To-do
ar: ا&عرض المهمّة

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit To-do…
ar: &حرّر المهمّة…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Delete To-do
ar: ا&حذف المهمّة

[ctx: @action:inmenu]
en: Attach as &link
ar: أرفِق كراب&ط

[ctx: @action:inmenu]
en: Attach &inline
ar: أرفِق &ضمن السياق

[ctx: @action:inmenu]
en: Attach inline &without attachments
ar: أرفِق ضمن السياق &دون مرفقات

[ctx: @action:inmenu]
en: C&ancel
ar: أ&لغِ

[ctx: @info]
en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
ar: يمكن أن تؤدي إزالة المرفقات من أحد رسائل البريد إلى إبطال التوقيع.

[ctx: @title:window]
en: Remove Attachments
ar: أزل المرفقات

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo: %1
ar: تراجَع عن: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ar: تراجَع

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo: %1
ar: أعِد: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
ar: أعِد

[ctx: @action:button]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: @info]
en: URL <filename>%1</filename> is invalid.
ar: العنوان <filename>%1</filename> غير صالح.

[ctx: @info]
en: <para>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</para><para>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</para><para>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</para>
ar: <para>أتريد دمج عنصر التقويم هذا بالتقويم الموجود أو استخدامه لإنشاء تقويم جديد؟</para><para>إن اخترت الدمج فسيُطلب منك اختيار التقويم المقصد.</para><para>إن اخترت الإضافة فسيُنشأ تقويم لك آليًّا.</para>

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
ar: استيراد التقويم

[ctx: @action:button]
en: Merge into existing calendar
ar: ادمج بالتقويم الموجود

[ctx: @action:button]
en: Add as new calendar
ar: أضِف كتقويم جديد

[ctx: @item this calendar is offline]
en: %1 (Offline)
ar: ‏%1 (غير متّصل)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
ar: %1 (المبدئيّ)

[ctx: @info:tooltip]
en: Calendar search
ar: بحث التقاويم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start typing to search for a calendar within the collection.
ar: ابدأ الكتابة للبحث عن تقويم داخل المجموعة.

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, calendar to search]
en: Search for calendar…
ar: ابحث عن تقويم…

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
ar: خصائص مجلد التقاويم %1

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color…
ar: ا&ضبط لون المجلد…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
ar: تعيين كمجلد &مبدئي

[ctx: @info]
en: Do you really want to set <filename>%1</filename> as your default calendar folder?<para>This will replace <filename>%2</filename> as the default calendar folder.</para>
ar: هل تريد حقًا تعيين <filename>%1</filename> كمجلد تقويم مبدئي؟<para>سيؤدي هذا إلى استبدال <filename>%2</filename> كمجلد تقويم مبدئي.</para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to set <filename>%1</filename> as your default calendar folder?
ar: هل تريد حقًا تعيين <filename>%1</filename> على أنه مجلد تقويم المبدئي لديك؟

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
ar: هل تريد استبدال التقويم المبدئي؟

[ctx: @info]
en: <filename>%1</filename> is now your default event calendar
ar: <filename>%1</filename> هو الآن تقويم الأحداث المبدئي الخاص بك

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
ar: إضافة التّقويم

[ctx: @info]
en: Add new calendar failed: <message>%1</message>
ar: فشلت إضافة تقويم جديد: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> calendar?<para><note>The calendar data will not be deleted, nor will the calendar be removed from its remote resource. The <filename>%1</filename> calendar can be added again at any time.</note></para>
ar: هل تريد حقًا حذف تقويم <filename>%1</filename>؟<para><note>لن تُحذف بيانات التقويم، ولن يُزال التقويم من مصدره البعيد.يمكن إضافة تقويم <filename>%1</filename> مرة أخرى في أي وقت.</note></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> calendar?<para><note>The calendar data will not be deleted, nor will the calendar be removed from its remote resource. The <filename>%1</filename> calendar can be added again at any time.</note></para><para><warning>This calendar contains your default calendar folder <filename>%2</filename>. If you delete it you may be prompted to select a new default calendar folder.</warning></para>
ar: هل تريد حقًا حذف تقويم <filename>%1</filename>؟<para><note>لن تُحذف بيانات التقويم، ولن يُزال التقويم من مصدره البعيد.يمكن إضافة تقويم <filename>%1</filename> مرة أخرى في أي وقت. </note></para><para><warning>يحتوي هذا التقويم على مجلد التقويم المبدئي <filename>%2</filename>. إذا حذفته، فقد يُطلب منك تحديد مجلد تقويم مبدئي جديد.</warning></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> calendar?<para><note>The calendar data will not be deleted, nor will the calendar be removed from its remote resource. The <filename>%1</filename> calendar can be added again at any time.</note></para><para><warning>This calendar contains your default calendar folder. If you delete it you may be prompted to select a new default calendar folder.</warning></para>
ar: هل تريد حقًا حذف تقويم <filename>%1</filename>؟<para><note>لن تُحذف بيانات التقويم، ولن يُزال التقويم من مصدره البعيد.يمكن إضافة تقويم <filename>%1</filename> مرة أخرى في أي وقت. </note></para><para><warning>يحتوي هذا التقويم على مجلد التقويم المبدئي. إذا حذفته، فقد يُطلب منك تحديد مجلد تقويم مبدئي جديد. </warning></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> calendar?<para><note>The calendar data will not be deleted, nor will the calendar be removed from its remote resource. The <filename>%1</filename> calendar can be added again at any time.</note></para><para><warning>This is your default calendar. If you delete it you may be prompted to select a new default calendar.</warning></para>
ar: هل تريد حقًا حذف تقويم <filename>%1</filename>؟<para><note>لن تُحذف بيانات التقويم، ولن يُزال التقويم من مصدره البعيد.يمكن إضافة تقويم <filename>%1</filename> مرة أخرى في أي وقت.</note></para> <para><warning>هذا هو تقويمك المبدئي. إذا حذفته، فقد يُطلب منك اختيار تقويم مبدئي جديد.</warning></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> folder?<para><warning>This cannot be undone. Please consider carefully before pressing the %2 button.</warning></para>
ar: هل تريد حقًا حذف ملف <filename>%1</filename>؟<para><warning>لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. يُرجى التفكير مليًا قبل الضغط على زر %2.</warning></para>

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the <filename>%1</filename> folder?<para><warning>This cannot be undone. Please consider carefully before pressing the %2 button.</warning></para><para><warning>This is your default calendar folder. If you delete it you may be prompted to select a new default calendar.</warning></para>
ar: هل تريد حقًا حذف تقويم <filename>%1</filename>؟<para><warning>لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. يُرجى التفكير مليًا قبل الضغط على زر %2.</warning></para> <para><warning>يحتوي هذا التقويم على مجلد التقويم المبدئي. إذا حذفته، فقد يُطلب منك تحديد مجلد تقويم مبدئي جديد.</warning></para>

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
ar: أأحذف التّقويم؟

[ctx: @info]
en: The calendar you are attempting to remove is corrupted in some way. If you continue the calendar data will be removed. <para><warning>This cannot be undone. Please consider carefully before pressing the %1 button.</warning></para>
ar: التقويم الذي تحاول إزالته تالف. إذا تابعت، فستُحذف بيانات التقويم. <para><warning>لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. يُرجى التفكير مليًا قبل الضغط على زر %1.</warning></para>

[ctx: @info]
en: Delete calendar failed: <message>Invalid Akonadi agent instance</message>
ar: فشل حذف التقويم: <message>نسخة غير صالح لوكيل أنكوداي</message>

[ctx: @info]
en: Consider setting a default calendar for new events
ar: فكر في تعيين تقويم مبدئي للأحداث الجديدة

[ctx: @info]
en: Consider adding a write-enabled events calendar
ar: فكر في إضافة تقويم أحداث ممكّن للكتابة

[ctx: @info]
en: Delete calendar failed: <message>%1</message>
ar: فشل حذف التقويم: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: <para><emphasis>No Item Selected</emphasis></para><para>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</para>
ar: <para><emphasis>لا عناصر محدّدة</emphasis></para><para>اختر حدثًا أو مهمّة أو مدخلة يوميّة لعرض تفاصيلها هنا.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
ar: يعرض تفاصيل الأحداث أو مدخلات اليوميّة أو المهام المحدّدة في منظور «منظّمك» الأساسي هنا.

[ctx: @info/plain]
en: Todo completed: %1 (%2)
ar: اكتملت المهمّة: %1 ‏(%2)

[ctx: @info/plain]
en: Journal of %1
ar: يوميّة %1

[ctx: @info]
en: The item <resource>%1</resource> is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
ar: رُشّح العنصر <resource>%1</resource> حسب قواعد الترشيح الحالية، لذلك سيكون مخفيًا ولن يظهر في المنظور.

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
ar: أمتأكّد من إزالة العنصر ”%1“ للأبد؟

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
ar: أأحذف العنصر؟

[ctx: @info]
en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
ar: فشل اللصق: تعذّر تحديد تاريخ هدف صالح.

[ctx: @info/plain]
en: Make sub-to-dos independent
ar: اجعل المهام الفرعيّة مستقلة

[ctx: @info/plain]
en: Toggle Reminder
ar: مبدل التذكير

[ctx: @info alarm enabled]
en: <message>%1</message> reminder is enabled
ar: تذكير <message>%1</message> ممكن

[ctx: @info alarm disabled]
en: <message>%1</message> reminder is disabled
ar: تذكير <message>%1</message> معطل

[ctx: @info/plain]
en: Toggle To-do Completed
ar: بدّل بين حالتي اكتملت المَهمة

[ctx: @info percentage completed]
en: To-do <message>%1</message> %2 percent completed
ar: أكملت المهمة <message>%1</message> بنسبة %2

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
ar: نجح نسخ ”%1“ إلى %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
ar: نجح النسخ

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
ar: تعذّر نسخ العنصر ”%1“ إلى %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
ar: فشل النسخ

[ctx: @info]
en: Unable to remove the item "%1" from the original calendar. However, a copy of this item has been put into %2
ar: تعذر إزالة العنصر "%1" من التقويم الأصلي. ومع ذلك،وُضع نسخة من هذا العنصر في %2

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
ar: فشل النقل

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
ar: نجح نقل ”%1“ من %2 إلى %3.

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
ar: نجح النقل

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
ar: تعذّرت إضافة العنصر ”%1“ في %2. لم يُنقل هذا العنصر.

[ctx: @info]
en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
ar: أتريد إلغاء ربط الحدوث في تاريخ %1 من التكرار؟

[ctx: @title:window]
en: KOrganizer Confirmation
ar: تأكيد «منظّمك»

[ctx: @action:button]
en: &Dissociate
ar: ا&فصل

[ctx: @info]
en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
ar: أتريد إلغاء ربط الحدوث في تاريخ %1 من التكرار أو تريد فصل الحدوثات المستقبلية؟

[ctx: @action:button]
en: &Only Dissociate This One
ar: افصل هذا فح&سب

[ctx: @action:button]
en: &Also Dissociate Future Ones
ar: افصل الحدوثات المستقبلية أي&ضًا

[ctx: @info/plain]
en: Dissociate future occurrences
ar: افصل الحدوثات المستقبليّة

[ctx: @info/plain]
en: Dissociate occurrence
ar: افصل الحدوث

[ctx: @info]
en: Dissociating the future occurrences failed.
ar: فشل فصل الحدوثات المستقبلية.

[ctx: @title:window]
en: Dissociating Failed
ar: فشل الفصل

[ctx: @info]
en: Dissociating the occurrence failed.
ar: فشل فصل الحدوثات.

[ctx: @title:window]
en: KOrganizer
ar: منظّمك

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar to File
ar: صدّر تقويم إلى ملف

[ctx: @info]
en: Do you want to overwrite <filename>%1</filename>?
ar: أتريد الكتابة فوق <filename>%1</filename>؟

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
ar: تصدير التقويم

[ctx: @info save failure cause unknown]
en: Reason unknown
ar: السبب مجهول

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file <filename>%1</filename>: <message>%2</message>
ar: تعذّرت كتابة ملف iCalendar بالاسم <filename>%1</filename>: <message>%2</message>

[ctx: @info/plain]
en: No filter
ar: دون مرشح

[ctx: @info]
en: The item <resource>%1</resource> has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
ar: للعنصر <resource>%1</resource> مهام فرعيّة. أتريد حذف هذا العنصر فحسب وجعل مهامه الفرعيّة مستقلة، أم حذف المهمّة مع كل مهامها الفرعيّة؟

[ctx: @action:button]
en: Delete Only This
ar: احذف هذه فقط

[ctx: @action:button]
en: Delete All
ar: احذف الكل

[ctx: @info]
en: The item <resource>%1</resource> is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
ar: عُلّم العنصر <resource>%1</resource> على أنه للقراءة فقط ولا يمكن حذفه، أغلب الظن بأنه لتقويم للقراءة فقط.

[ctx: @title:window]
en: Removing not possible
ar: الحذف غير ممكن

[ctx: @info]
en: The calendar item <resource>%1</resource> recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
ar: يتكرّر عنصر التقاويم <resource>%1</resource> في عدد من التواريخ، أمتأكّد من حذفه مع كل تكراراته؟

[ctx: @action:button]
en: Also Delete &Future
ar: احذف الحدوثات المس&تقبلية أيضًا

[ctx: @info]
en: The calendar item <resource>%1</resource> recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
ar: يتكرر عنصر التقويم <resource>%1</resource> في تواريخ متعددة. هل تريد حذف العنصر الحالي فقط في %2، أم أيضًا الأحداث المستقبلية، أم كل أحداثه؟

[ctx: @info]
en: The calendar item <resource>%1</resource> recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
ar: يتكرّر عنصر التقاويم <resource>%1</resource> في عدد من التواريخ. أتريد حذف الحالي في %2 فقط، أو حذف كل الحدوثات؟

[ctx: @action:button]
en: Delete C&urrent
ar: احذف ال&حالي

[ctx: @action:button]
en: Delete &All
ar: احذف ال&كل

[ctx: @info/plain]
en: Delete "%1"
ar: احذف "%1"

[ctx: @info]
en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
ar: كل التقاويم غير مؤشّر عليها في مدير التقاويم. لم تُنظّف أية مهام.

[ctx: @info]
en: There are no completed to-dos to purge.
ar: لا مهام غير مكتملة لتنظيفها.

[ctx: @info]
en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
ar: أأحذف المهام المكتملة من التقاويم المؤشّر عليها؟

[ctx: @title:window]
en: Purge To-dos
ar: تنظيف المهام

[ctx: @action:button]
en: Purge
ar: نظّف

[ctx: @info]
en: Unable to copy item <resource>%1</resource>.
ar: تعذّر نسخ العنصر <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Unable to move item <resource>%1</resource>.
ar: تعذّر نقل العنصر <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: 0 completed to-dos were purged.<nl/>
ar: لم تنُظّفت أي مهمّة مكتملة.<nl/>

[ctx: @info]
en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
ar[0]: لم أتجاهل أية مهمّة.
ar[1]: تجاهلتُ مهمّة واحدة لأن فيها أبناء إما أنهم لم يكتملوا أو أنهم للقراءة فقط.
ar[2]: تجاهلتُ مهمّتين لأن فيهما أبناء إما أنهم لم يكتملوا أو أنهم للقراءة فقط.
ar[3]: تجاهلتُ %1 مهام لأن فيها أبناء إما أنهم لم يكتملوا أو أنهم للقراءة فقط.
ar[4]: تجاهلتُ %1 مهمّةً لأن فيها أبناء إما أنهم لم يكتملوا أو أنهم للقراءة فقط.
ar[5]: تجاهلتُ %1 مهمّة لأن فيها أبناء إما أنهم لم يكتملوا أو أنهم للقراءة فقط.

[ctx: @info]
en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
ar[0]: لم تُنظّف أية مهام مكتملة.
ar[1]: نُظّفت مهمّة واحدة مكتملة.
ar[2]: نُظّفت مهمّتين مكتملتين.
ar[3]: نُظّفت %1 مهام مكتملة.
ar[4]: نُظّفت %1 مهمّةً مكتملة.
ar[5]: نُظّفت %1 مهمّة مكتملة.

[ctx: @info]
en: An error occurred while purging completed to-dos: <message>%1</message>
ar: حدث خطأ أثناء تنظيف المهام المكتملة:  <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.<para>To see the newly created incidence, please enable its calendar in the calendar manager.</para>
ar: أنشأت حدثًا في تقويم مخفيّ حاليًا.<para>لرؤية الحدث المُنشأ حديثًا، يرجى تمكين تقويمه في مدير التقويم.</para>

[ctx: @info]
en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.<para>To see the newly created incidence, please enable its calendar in the calendar manager.</para><para>The calendar manager is currently hidden. Show the manager using the <interface>Settings->Sidebar->Show Calendar Manager</interface> menu.</para>
ar: أنشأت حدثًا في تقويم مخفيّ حاليًا.<para>لرؤية الحدث المُنشأ حديثًا، يرجى تمكين تقويمه في مدير التقويم.</para> <para>مدير التقويم مخفي حاليًا. اعرض المدير باستخدام القائمة <interface>الإعدادات->الشريط الجانبي->إظهار مدير التقويم</interface>.</para>

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
ar: عام

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
ar: اضبط اسم المجلد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
ar: أدخِل اسمًا هنا لضبط اسم هذا المجلد.

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
ar: امنع التذكيرات المحلية

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
ar: تجاهل التذكيرات من هذا التقويم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
ar: أشّر على هذا المربّع إن كنت لا تريد استلام تذكيرات من العناصر المرتبطة بهذا التقويم.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
ar: ا&ستخدم أيقونة مخصّصة:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
ar: اضبط أيقونة مخصّصة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت ضبط أيقونة مخصّصة لهذا المجلد.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ar: ا&ستورِد

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ar: &صدّر

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: من&ظور

note: i18n: ectx: Menu (zoom)
en: &Zoom
ar: الت&قريب

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: ا&نتقل

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
ar: إ&جراءات

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
ar: &جدولة

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
ar: ال&شريط الجانبي

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
ar: الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
ar: المناظير

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
ar: الجدولة

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
ar: شريط أدوات المرشّحات

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
ar: <p>اختر من هنا التواريخ التي تريد عرضها في منظور «منظّمك» الرئيسي. أبقِ زر الفأرة مضغوطًا لتحديد أكثر من يوم واحد.</p><p>انقر الأزرار العلوية لتتنقّل بين الأشهر والسنوات الماضية/القادمة.</p><p>يعرض كل سطر أسبوعًا واحدًا. الرقم في العمود الأيمن هو رقم الأسبوع من السنة. انقره لتحديد الأسبوع كاملًا.</p>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
ar: تحرير مرشّحات التقاويم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
ar: انقر هذا الزر لتعريف مرشّح جديد.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
ar: انقر هذا الزر لإزالة المرشّح النشط حاليًا.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
ar: مرشّح جديد %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
ar: أمتأكّد من إزالة المرشّح ”%1“ للأبد؟

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
ar: أأحذف المرشّح؟

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
ar: عارض الأحداث

[ctx: @action:button]
en: Edit…
ar: حرّر…

[ctx: @action:button]
en: Show in Context
ar: اعرض في السياق

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
ar: ابحث في التقاويم

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
ar: ا&بحث

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
ar: ابدأ البحث

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
ar: انقر هذا الزر لبدء البحث.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
ar: تعبير البحث غير صالح، تعذّر البحث. رجاءً أدخِل تعبير بحث مستخدمًا محارف البدء ”*“ و”?“ عند الحاجة.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
ar: لم يعثر على عناصر تطابق نمط بحثك.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
ar: نتائج البحث

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
ar[0]: لا تطابقات
ar[1]: تطابق واحد
ar[2]: تطابقان
ar[3]: %1 تطابقات
ar[4]: %1 تطابقًا
ar[5]: %1 تطابق

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
ar: فشل في استرداد الإصابة من أكونادي

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
ar: فشل في استرداد الحدث من أكونداي: الحدث المطلوب غير موجود.

[ctx: @item:intext delimiter for joining holiday names]
en: ,
ar: ، و

[ctx: delimiter for joining holiday names]
en: ,
ar: ، و

en: New E&vent…
ar: &حدث جديد…

en: New &To-do…
ar: م&همّة جديدة…

en: New &Journal…
ar: يو&ميّة جديدة…

en: &Move
ar: ا&نقل

en: &Copy
ar: ا&نسخ

en: &Add
ar: أ&ضِف

en: &Cancel
ar: أل&غِ

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
ar: ا&حذف

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print…
ar: ا&طبع…

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w…
ar: &عاين الطباعة…

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
ar: &قص

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
ar: ا&نسخ

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
ar: أ&لصق

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event
ar: حدث جديد

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do
ar: مهمّة جديدة

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
ar: أنشِئ مَهمّة من الحدث

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
ar: أنشئ حدث من المهام

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
ar: &علّم المَهمّة على أنها اكتملت

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
ar: &بدّل التذكير

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence…
ar: ا&فصل عن التكرار…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar…
ar: إرسال كـ iCalendar…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
ar: أو&قف تشغيل التذكير

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
ar: &شغل التذكير

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
ar: ضبط ملخّص الأحداث

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
ar: اعرض الأحداث القادمة التي ستبدأ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
ar: اعرض أحداث اليوم فقط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت عرض الأحداث التي تجري في هذا التاريخ فحسب.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
ar: اليوم &فحسب

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
ar: اعرض الأحداث التي ستبدأ خلال الشهر القادم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت عرض الأحداث التي ستبدأ في وقت ما من الأيام 31 القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
ar: خلال ال&شهر القادم (31 يومًا)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
ar: اختر عدد الأيام لعرض الأحداث القادمة خلالها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
ar: أشّر على هذا المربّع لتحديد عدد الأيام في المستقبل للأحداث القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
ar: خلال الأيام كذا ال&قادمة:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
ar: اضبط عدد الأيام لعرض الأحداث القادمة خلالها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
ar: استخدم هذا المربع الدوار لتعيين عدد الأيام لعرض الأحداث القادمة حتى عام واحد في المستقبل.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
ar: 1

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
ar: اعرض الأحداث القادمة هذه من تقويمك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
ar: أظهر أعياد الميلاد من تقويمك عند استخدام مورد عيد الميلاد أيضًا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين أعياد الميلاد من تقويمك في ملخص الأحداث القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
ar: اعرض أعيا&د الميلاد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
ar: إظهار المناسبات السنوية من تقويمك عند استخدام مورد أعياد الميلاد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين المناسبات السنوية من تقويمك في ملخص الأحداث القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
ar: اعرض ال&سنويّات

en: Upcoming Events
ar: الأحداث القادمة

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
ar[0]: لا أحداث قادمة ستبدأ في اليوم القادم
ar[1]: لا أحداث قادمة ستبدأ في اليوم القادم
ar[2]: لا أحداث قادمة ستبدأ في اليومين القادمين
ar[3]: لا أحداث قادمة ستبدأ في الأيام ال‍ %1 القادمة
ar[4]: لا أحداث قادمة ستبدأ في الأيام ال‍ %1 القادمة
ar[5]: لا أحداث قادمة ستبدأ في الأيام ال‍ %1 القادمة

en: &Edit Appointment…
ar: &حرّر الموعد…

en: &Delete Appointment
ar: ا&حذف الموعد

en: Edit Event: "%1"
ar: حرّر الحدث: ”%1“

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal…
ar: يوميّة جديدة…

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
ar: أنشِئ يوميّة جديدة

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه إنشاء مدخلة يوميّة جديدة.

en:  day |  days
ar[0]:  (أقلّ من يوم)
ar[1]:  يوم واحد
ar[2]:  يومان
ar[3]:  أيّام
ar[4]:  يومًا
ar[5]:  يوم

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event…
ar: حدث جديد…

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
ar: أنشِئ حدثًا جديدًا

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه إنشاء حدث جديد.

[ctx: @item]
en: Meeting
ar: اجتماع

[ctx: @item]
en: Note: %1
ar: ملاحظة: %1

[ctx: @info/plain event summary from email subject]
en: Mail: %1
ar: البريد: %1

[ctx: @info event description from email content]
en: <emphasis>From:</emphasis> %1<nl/><emphasis>To:</emphasis> %2<nl/><emphasis>Subject:</emphasis> %3
ar: <emphasis>من:</emphasis> %1<nl/> <emphasis>إلى:</emphasis> %2<nl/> <emphasis>الموضوع:</emphasis> %3

[ctx: the appointment is today]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
ar: الغد

en: in 1 day | in %1 days
ar[0]: اليوم
ar[1]: الغد
ar[2]: خلال يومين
ar[3]: خلال %1 أيام
ar[4]: خلال %1 يومًا
ar[5]: خلال %1 يوم

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
ar: خلال

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
ar[0]: %1 سا
ar[1]: %1 سا
ar[2]: %1 سا
ar[3]: %1 سا
ar[4]: %1 سا
ar[5]: %1 سا

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
ar[0]: %1 دق
ar[1]: %1 دق
ar[2]: %1 دق
ar[3]: %1 دق
ar[4]: %1 دق
ar[5]: %1 دق

en: now
ar: الآن

en: all day
ar: طول اليوم

[ctx: Time from - to]
en: %1 - %2
ar: ‏%1 - ‏%2

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
ar: التالي: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do…
ar: مهمّة جديدة…

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
ar: أنشِئ مهمّة جديدة

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
ar: سيُعرض حواريّ يمكنك منه إنشاء مهمّة جديدة.

[ctx: @info/plain to-do summary from email subjuect]
en: Mail: %1
ar: البريد: %1

[ctx: @info to-do description from email content]
en: <emphasis>From:</emphasis> %1<nl/><emphasis>To:</emphasis> %2<nl/><emphasis>Subject:</emphasis> %3
ar: <emphasis>من:</emphasis> %1<nl/> <emphasis>إلى:</emphasis> %2<nl/> <emphasis>الموضوع:</emphasis> %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
ar: ضبط ملخّصات المهام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
ar: عرض استحقاقات المهام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
ar: أظهر المهام المستحقة اليوم فقط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت رؤية المهام المستحقّة في هذا التاريخ فحسب.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
ar: اعرض المهام المستحقّة خلال الشهر القادمة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت تريد رؤية المهام المستحقة في وقت ما خلال الـ 31 يومًا القادمة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
ar: حدد الأيام لإظهار المهام المعلقة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت تريد تحديد عدد الأيام في المستقبل للمهام المعلقة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
ar: عيّن عدد الأيام لإظهار المهام المعلقة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
ar: استخدم هذا المربع لتعيين عدد الأيام لإظهار المهام المعلقة حتى عام واحد في المستقبل.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
ar: أخفِ أنواع المهام الآتية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
ar: أخفِ المهام المكتملة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت لا تريد رؤية المهام التي أكملت فعلًا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
ar: الم&كتملة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
ar: أخفِ المهام التي لا تاريخ استحقاق لها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
ar: أشر على هذا المربع إذا كنت لا تريد رؤية المهام ذات النهايات المفتوحة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
ar: &مفتوحة (لا يوجد تاريخ استحقاق)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
ar: أخفِ المهام التي لم تبدأ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت لا تريد رؤية المهام التي لها تاريخ بداية في المستقبل.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
ar: ال&تي لم تبدأ (وقت البدء يقع في المستقبل)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
ar: أخفِ المهام الجارية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت لا تريد رؤية المهام التي بدأت ولكن لم تكتمل بعد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
ar: ال&جارية (بدأت إلا أنها لم تكتمل)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
ar: أخفِ المهام المتأخّرة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت لا تريد رؤية المهام التي تجاوزت تاريخ استحقاقها ولكن لم تكتمل بعد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
ar: &متأخر (غير مكتمل وتجاوز تاريخ الاستحقاق)

en: Pending To-dos
ar: المهام المتبقية

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
ar: الغد

en: 1 day ago | %1 days ago
ar[0]: اليوم
ar[1]: قبل يوم واحد
ar[2]: قبل يومين
ar[3]: قبل %1 أيام
ar[4]: قبل %1 يومًا
ar[5]: قبل %1 يوم

[ctx: the to-do is due]
en: due
ar: مستحقّة

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
ar[0]: لا يوجد مهام متبقية خلال اليوم القادم
ar[1]: لا يوجد مهام متبقية خلال اليوم القادم
ar[2]: لا يوجد مهام متبقية خلال اليومين القادمين
ar[3]: لا يوجد مهام متبقية خلال الأيام ال‍ %1 القادمة
ar[4]: لا يوجد مهام متبقية خلال الأيام ال‍ %1 القادمة
ar[5]: لا يوجد مهام متبقية خلال الأيام ال‍ %1 القادمة

en: &Edit To-do…
ar: &حرّر المهمّة…

en: &Delete To-do
ar: ا&حذف المهمّة

en: &Mark To-do Completed
ar: &علّم المهمّة على أنها اكتملت

en: Edit To-do: "%1"
ar: حرّر المهمّة: ”%1“

en: open-ended
ar: مفتوح الطرف

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
ar: تأخّرت

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
ar: تبدأ اليوم

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
ar: لم تبدأ بعد

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
ar: اكتملت

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
ar: جارية

[ctx: Separator for status like this: overdue, completed]
en: ,
ar: ،

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
ar: ملخص ضبط التواريخ الخاصة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
ar: اعرض التواريخ الخاصّة التي ستبدأ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
ar: اعرض المناسبات الخاصّة اليوم فقط

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت عرض المناسبات الخاصّة التي تجري في هذا التاريخ فحسب.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
ar: اعرض المناسبات الخاصّة التي ستبدأ خلال الشهر القادم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت عرض المناسبات الخاصّة التي ستبدأ في وقت ما من الأيام 31 القادمة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
ar: اختر عدد الأيام لعرض المناسبات الخاصّة القادمة خلالها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
ar: أشّر على هذا المربّع لتحديد عدد الأيام في المستقبل للمناسبات الخاصّة القادمة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
ar: اضبط عدد الأيام لعرض المناسبات الخاصّة القادمة خلالها

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
ar: استخدم هذا المربع الدوار لتعيين عدد الأيام لإظهار المناسبات الخاصة القادمة لمدة تصل إلى عام واحد في المستقبل.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
ar: اعرض المناسبات الخاصّة القادمة هذه من تقويمك

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
ar: اعرض أعياد الميلاد من تقويمك

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين أعياد الميلاد من تقويمك في ملخص المناسبات الخاصة القادمة. عادةً، تكون هذه الأحداث تحمل علامة "عيد الميلاد".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
ar: اعرض السنويّات من تقويمك

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين المناسبات السنوية من تقويمك في ملخص المناسبات الخاصة القادمة.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
ar: اعرض العُطل من تقويمك

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين العطل من تقويمك في ملخص المناسبات الخاصة القادمة. هذه هي الأحداث من منطقة العطل التي ضبطتها، أو الأحداث التي تحمل علامة "عطلة".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
ar: اعرض العُ&طل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
ar: اعرض المناسبات الخاصّة من تقويمك

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين الأحداث من تقويمك مع علامة "مناسبة خاصة".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
ar: اعرض المناسبات ال&خاصّة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
ar: اعرض التواريخ الخاصّة هذه من قائمة المتراسلين

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
ar: اعرض أعياد الميلاد من دفتر العناوين

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
ar: مكّن هذا الخيار لتضمين أعياد الميلاد من دفتر العناوين الخاص بك في ملخص المناسبات الخاصة القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
ar: اعرض أ&عياد الميلاد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
ar: اعرض السنويّات من دفتر العناوين

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
ar: أشّر على هذا المربّع لتضمين السنويّات في دفتر العناوين في ملخّص المناسبات الخاصّة القادمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
ar: اعرض ال&سنويّات

en: Upcoming Special Dates
ar: التواريخ الخاصّة القادمة

[ctx: the special day is today]
en: Today
ar: اليوم

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
ar: الغد

en: Birthday
ar: عيد ميلاد

en: Anniversary
ar: السّنويّة

en: Holiday
ar: عطلة

en: Change of Seasons
ar: غيّر المواسم

en: Special Occasion
ar: مناسبة خاصّة

en: one year | %1 years
ar[0]: بضعة شهور
ar[1]: عام واحد
ar[2]: عامان اثنان
ar[3]: %1 أعوام
ar[4]: %1 عامًا
ar[5]: %1 عام

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
ar[0]: لا تواريخ خاصّة
ar[1]: لا تواريخ خاصّة خلال اليوم القادم
ar[2]: لا تواريخ خاصّة خلال اليومين القادمين
ar[3]: لا تواريخ خاصّة خلال ال‍ %1 أيام القادمة
ar[4]: لا تواريخ خاصّة خلال ال‍ %1 يومًا القادمة
ar[5]: لا تواريخ خاصّة خلال ال‍ %1 يوم القادمة

en: Send &Mail
ar: أرسِل &بريدًا

en: View &Contact
ar: اعرض المترا&سل

en: Mail to:"%1"
ar: رسالة إلى: ”%1“

[ctx: @info/plain]
en: Special Dates Summary
ar: ملخّص بالتواريخ الخاصّة

[ctx: @info/plain]
en: Kontact Special Dates Summary
ar: ملخّص بتواريخ «متراسلك» الخاصّة

[ctx: @info/plain]
en: Copyright © 2003 Tobias Koenig
    Copyright © 2004–2010 Allen Winter
ar: الحقوق محفوظة © 2003 لِ‍ Tobias Koenig
    الحقوق محفوظة © 2004-2019 لِ‍ Allen Winter

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
ar: الصائن الحاليّ

en: KOrganizer
ar: منظّمك

en: New Calendar
ar: تقويم جديد

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
ar: للقراءة فقط

en: Calendar
ar: التقويم

[ctx: @info:shell]
en: Import the specified files as separate calendars
ar: استورِد الملفات المحدّدة كتقاويم منفصلة

[ctx: @info:shell]
en: Merge the specified files into an existing calendar
ar: ادمج الملفات المحدّدة بأحد التقاويم الموجودة

[ctx: @info:shell]
en: Display the specified incidence (by URL)
ar: عرض الحدوث المحدد (حسب العنوان URL)

en: Url
ar: الرابط

[ctx: @info:shell]
en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
ar: ملفات التقويم أو عناوين URL. ما لم يحدد -i أو -m صراحةً، سيسأل المستخدم عما إذا كان يريد الاستيراد أو الدمج

[ctx: @info:shell]
en: Lists the available options for user feedback
ar: يسرد الخيارات المتاحة لمشاركة بياناتك

en: Merged calendar
ar: تقويم مدمج

en: Calendars Side by Side
ar: التقاويم جنبًا إلى جنب

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
ar: لا يمكن عرض أسبوع العمل نظرًا لعدم وجود أيام عمل مُهيأة.يرجى ضبط يوم عمل واحد على الأقل بشكل صحيح في تفضيلات الوقت والتاريخ.

[ctx: @title:tab]
en: Colors
ar: الألوان

[ctx: @title:group]
en: Tags
ar: الوسوم

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
ar: حدد العلامة التي تريد تعديلها. يمكنك تغيير لون العلامة المحددة باستخدام زر اللون المجاور.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
ar: اختر لون العلامة المحددة في المربع المنسدل المجاور.

[ctx: @title:group]
en: Resources
ar: الموارد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
ar: اختر التقويم الذي تريد تعديله. يمكنك تغيير لون التقويم المنتقى مستخدمًا الزر أدناه.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
ar: اختر لون التقويم المنتقى مستخدمًا القائمة المنسدلة أعلاه.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ar: الخطوط

[ctx: @label]
en: Event text
ar: نص الأحداث

[ctx: @label]
en: Mail transport:
ar: نقل البريد:

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
ar: شخصي

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

[ctx: @title:group]
en: Reminders
ar: التذكيرات

[ctx: @title:tab]
en: Save
ar: الحفظ

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
ar: التقاويم

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
ar: حسابات التقاويم

[ctx: @title:tab activities settings]
en: Activities
ar: الأنشطة

[ctx: @option:check]
en: Enabled
ar: ممكّن

[ctx: @title:group]
en: Position
ar: المكان

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
ar: اعرض أعلى مناظير جداول الأعمال

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
ar: اعرض أسفل مناظير جداول الأعمال

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
ar: زخرفة التقاويم

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
ar: تعذّر ضبط هذه الملحقة

[ctx: @title:tab]
en: Regional
ar: إقليميات

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
ar: الوقت والتاريخ العام

[ctx: @title:group]
en: Holidays
ar: العُطل

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
ar: استخدم منطقة العُطل:

[ctx: @item:inlistbox Holiday region, region language]
en: %1 (%2)
ar: ‏%1 ‏(%2)

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
ar: حدّد مناطق العُطل

[ctx: @title:group]
en: Weekly Schedule
ar: جدول الأسبوع

[ctx: @info:tooltip]
en: Include %1 as part of your weekly schedule
ar: ضمّن %1 كجزء من جدولك الأسبوعي

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to consider %1 a part of your regular weekly schedule. Any %1 daily hours will be shown with different colors than times outside your regular schedule. Check this box if %1 is included as part of your regular weekly schedule (even if you don't work). Typically, weekend days should be unchecked.
ar: ضع علامة في هذا المربع لاعتبار %1 جزءًا من جدولك الأسبوعي المعتاد. ستظهر أي ساعات عمل يومية %1 بألوان مختلفة عن الأوقات خارج جدولك المعتاد. ضع علامة في هذا المربع إذا كانت %1 مُضمنة في جدولك الأسبوعي المعتاد (حتى لو لم تكن تعمل). عادةً، يجب إلغاء تحديد أيام عطلة نهاية الأسبوع.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
ar: الإثنين

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
ar: الثلاثاء

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
ar: الأربعاء

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
ar: الخميس

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
ar: الجمعة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
ar: السبت

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
ar: الأحد

[ctx: @info:tooltip]
en: Highlight holidays differently from your regular schedule
ar: أبرز العُطل بشكل مختلف عن جدولك المعتاد

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to highlight holidays differently than days included with your regular schedule.
ar: حدد هذا المربع لتسليط الضوء على العطل بشكل مختلف عن الأيام المضمنة في جدولك المعتاد.

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
ar: القيم المبدئية

[ctx: @title:group]
en: Appointments
ar: المواعيد

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
ar: وقت التذكير المبدئي:

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
ar: من الدقائق

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
ar: من الساعات

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
ar: من الأيام

[ctx: @info/plain]
en: Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
ar: ملفات الصوت (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
ar: عام

[ctx: @title:group]
en: Display Options
ar: خيارات العرض

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
ar:  من الأيام

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
ar: متصفّح التواريخ

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
ar: منظور جدول الأعمال

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
ar:  بكسل

[ctx: @title:tab]
en: Month View
ar: منظور الشهر

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
ar: منظور المهام

[ctx: @title:group]
en: Other Options
ar: خيارات أخرى

[ctx: @action:button]
en: Choose…
ar: اختر…

[ctx: @title:window]
en: Preferences
ar: تفضيلات

[ctx: @info]
en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
ar: أنت على وشك تعيين جميع التفضيلات إلى القيم المبدئية. ستفقد جميع التعديلات المخصصة.

[ctx: @title:window]
en: Setting Default Preferences
ar: ضبط التفضيلات المبدئية

[ctx: @action:button]
en: Reset to Defaults
ar: صفّر إلى المبدئيّات

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
ar: أكّد عمليات الحذف

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
ar: أكّد دومًا عند حذف العناصر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض حواريّ تأكيد عند حذف العناصر.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
ar: الأحداث والمهام ومدخلات اليوميّة الجديدة

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be added to the default calendar
ar: ستُضاف إلى التقويم المبدئي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
ar: حدد هذا الخيار لتسجيل الأحداث الجديدة والمهام وقيود اليومية دائمًا باستخدام التقويم المبدئي الحالي.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
ar: ستسألك عن التقويم الذي سيُستخدم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
ar: حدد هذا الخيار لاختيار التقويم الذي سيستخدم لتسجيل العنصر في كل مرة تقوم فيها بإنشاء حدث جديد أو مهمة أو إدخال يومية. يوصى بهذا الخيار إذا كنت تنوي استخدام وظيفة المجلدات المشتركة لخادم Kolab أو إذا كان عليك إدارة حسابات متعددة باستخدام "متراسلك" كعميل كيدي Kolab.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
ar: اختر منطقتك الزمنية من قائمة المواقع في هذه القائمة المنسدلة. إن لم تكن مدينتك موجودة، فاختر مدينة لها نفس المنطقة الزمنية لمدينتك. سيضبط «منظّمك» التوقيت الصيفي. آليًّا.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
ar: يوم بدأ الأسبوع:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
ar: اختر أوّل يوم من كل أسبوع

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
ar: اختر أوّل يوم من كل أسبوع. يمكنك عادةً تجاهل هذا فهو مضبوط في المحلية.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
ar: ساعة البداية اليومية

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Set the time you typically start your day
ar: حدد الوقت الذي تبدأ فيه يومك عادةً

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for your daily schedule here. Your daily schedule hours will be marked with a separate color.
ar: أدخِل وقت بدء جدولك اليومي هنا. ستُميز ساعات جدولك اليومي بلون منفصل.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
ar: ساعة النهاية اليومية

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Set the time you typically end your day
ar: حدد الوقت الذي ينتهي فيه يومك عادةً

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Enter the ending time for your daily schedule here. Your daily schedule hours will be marked with a separate color.
ar: أدخِل وقت نهاية جدولك اليومي هنا. ستُميز ساعات جدولك اليومي بلون منفصل.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
ar: لوّن أيام الانشغال بلون خلفية مختلف

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت ملء خلفية منظور الشهر بلون مختلف لتلك الأيام التي فيها حدث واحد على الأقل عُلّم بِ‍”مشغول“. يمكنك أيضًا تغيير لون الخلفية المستخدم لهذا الخيار في صفحة ضبط الألوان. طالع إعداد ”لون خلفية أيام الانشغال“.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
ar: مكّن التلميحات لعرض الملخّصات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
ar: أشّر على هذا المربع لعرض تلميحات أدوات التلخيص عند تحريك الفأرة فوق حدث أو مهمة.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: To-dos use tag colors
ar: تستخدم المهام ألوان الوسوم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
ar: حدد هذا المربع بحيث تستخدم المهام ألوان العلامة وليس الألوان الخاصة بالمستحق أو المستحق اليوم أو حالة التأخير

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
ar: الأيام كذا القادمة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
ar: اختر عدد الأيّام التي ستُعرض في منظور ”الأيام القادمة“. للوصول إلى منظور ”الأيام كذا القادمة“، اختر عنصر قائمة ”الأيام كذا القادمة“ من قائمة ”منظور“.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
ar: اعرض هذا العدد من الأيام في آن واحد في منظور ”الأيام كذا القادمة“

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
ar: اعرض العناصر التي تتكرّر يوميًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
ar: أشر على هذا المربع لإظهار الأيام التي تحتوي على أحداث يومية متكررة بخط عريض في متصفح التاريخ، أو ألغ التأشير عليه لإعطاء أهمية أكبر للأحداث الأخرى (غير المتكررة اليومية).

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
ar: اعرض العناصر التي تتكرّر أسبوعيًا

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
ar: أشر على هذا المربع لإظهار الأيام التي تحتوي على أحداث أسبوعية متكررة بخط غامق في متصفح التاريخ، أو ألغ تحديده لإعطاء أهمية أكبر للأحداث الأخرى (غير المتكررة الأسبوعية).

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
ar: اعرض المهام بدلاً من الأحداث عندما تكون في عرض المهام

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
ar: أشر على هذا المربع لإظهار الأيام التي تحتوي على المهام بخط عريض في متصفح التاريخ عندما تكون في عرض المهام.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
ar: اعرض اليوميّات بدل الأحداث في منظور اليوميّة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
ar: أشّر على هذا المربع لإظهار الأيام التي تحتوي على دفاتر يومية بخط غامق في "متصفح التاريخ" أثناء عرض دفتر اليومية.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShow), group (General View)
en: Show week numbers
ar: أظهر أرقام الأسابيع

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShow), group (General View)
en: Check this box to show the Date Navigator's week numbers.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض أرقام الأسبوع في مستعرض التاريخ.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
ar: أرقام الأسبوع تحدد أسبوع العمل عندما تكون في وضع أسبوع العمل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.  Ignored if week numbers are not shown.
ar: حدد هذا المربع لتحديد أسبوع عمل عند النقر على أرقام الأسابيع في مستعرض التاريخ، أو إلغاء تحديده وتحديد الأسبوع بأكمله. لا يعمل بهذا الخيار إذا لم تظهر أرقام الأسابيع.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
ar: مقاس الساعة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
ar: حدّد ارتفاع صفوف الساعات في شبكة جدول الأعمال (بوحدة البكسل). بزيادة هذه القيمة يزيد ارتفاع كل صف في شبكة جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
ar: اضبط الارتفاع (بالبكسل) لوحدة ساعة في شبكة جدول الأعمال

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
ar: اعرض الأيقونات في عناصر منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض الأيقونات (مثل المنبّهات والتكرارات وغيرها) في عناصر منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
ar: اعرض الأيقونات في عناصر منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemDesc), group (Agenda View)
en: Show incidence descriptions in agenda view items
ar: اعرض أوصاف الأحداث في عناصر عرض جدول الأعمال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemDesc), group (Agenda View)
en: Check this box to display the incidence descriptions in agenda view items.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض أوصاف الأحداث في عناصر منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemDesc), group (Agenda View)
en: Display incidence descriptions agenda view items
ar: اعرض أوصاف الأحداث في عناصر منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
ar: اعرض المهام

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض المهام في منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
ar: اعرض المهام في منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
ar: اعرض خط الوقت الحالي (ماركوس بينز)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
ar: أشّر على هذا المربع لعرض خط في عرض اليوم أو الأسبوع يشير إلى خط الوقت الحالي (خط ماركوس باينز).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
ar: اعرض مؤشّر الوقت الحالي

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Show seconds and timezone on the current-time (Marcus Bains) line
ar: اعرض الثواني والمنطقة الزمنية في خط الوقت الحالي (ماركوس بينز)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time (Marcus Bains) line. Depending on your locale, the timezone will also be displayed.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت تريد عرض الثواني على خط الوقت الحالي (ماركوس باينز). وفقًا لموقعك، سيُعرض أيضًا المنطقة الزمنية.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Display seconds (possibly with timezone) with the current-time indicator
ar: اعرض الثواني (ربما مع المنطقة الزمنية) باستخدام مؤشر الوقت الحالي

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
ar: تحديد النطاق الزمني في عرض جدول الأعمال يبدأ محرر الأحداث

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
ar: حدد هذا المربع لبدء تشغيل محرر الأحداث آليًّا عند تحديد نطاق زمني في العرض اليومي والأسبوعي. لتحديد نطاق زمني، اسحب الفأرة من وقت البدء إلى وقت الانتهاء للحدث الذي تخطط له.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
ar: مكّن محرر الأحداث الآليّ مع تحديد النطاق الزمني

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
ar: استخدام الألوان

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Tag inside, calendar outside
ar: الوسم بالداخل، تقويم بالخارج

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "الوسم بالداخل والتقويم بالخارج" إذا كنت ترغب في رسم عناصر التقويم باستخدام لون الوسم المرتبط بها، مع رسم حدود العنصر بلون تقويمك. يُرجى استخدام صفحة ضبط الألوان والخطوط لتعيين هذه الألوان.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
ar: رسم بنود جدول الأعمال بلون علامتها الداخلية ولون التقويم لحدودها

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Calendar inside, tag outside
ar: تقويم بالداخل، علامة بالخارج

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "التقويم بالداخل، علامة بالخارج" إذا كنت ترغب في رسم عناصر التقويم باستخدام لون التقويم المرتبط بها، مع رسم حدود العنصر بلون علامته.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
ar: ارسم بنود جدول الأعمال بلون التقويم الخاص بها بالداخل وحدد اللون الخاص بحدودها

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only tag
ar: الوسوم فقط

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "العلامة فقط" إذا كنت ترغب في رسم عناصر التقويم (سواء الداخلية أو الحدودية) باستخدام لون العلامة المرتبطة بها.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
ar: ارسم بنود جدول الأعمال باستخدام لون العلامة الخاص بها للداخل والحدود

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
ar: التقويم فحسب

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "التقويم فقط" إذا كنت تريد رسم عناصر التقويم (سواء الداخلية أو الحدودية) باستخدام لون التقويم الخاص بها.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
ar: ارسم بنود جدول الأعمال باستخدام لون التقويم الخاص بها للداخل والحدود

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت ملء خلفية جدول الأعمال بلون مختلف لتلك الأيام التي فيها حدث واحد على الأقل عُلّم بِ‍”مشغول“. يمكنك أيضًا تغيير لون الخلفية المستخدم لهذا الخيار في صفحة ضبط الألوان. طالع إعداد ”لون خلفية أيام الانشغال“.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
ar: عرض التقاويم المتعددة

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
ar: ادمج كل التقاويم في منظور واحد

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
ar: حدد خيار "دمج كافة التقويمات في عرض واحد" إذا كنت تريد أن تعرض جميع التقويمات الخاصة بك معًا في عرض جدول أعمال واحد.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
ar: أظهر كافة التقويمات المدمجة معًا

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
ar: اعرض التقاويم جنبًا إلى جنب

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
ar: حدد خيار "إظهار التقويمات جنبًا إلى جنب" إذا كنت ترغب في رؤية تقويمين في وقت واحد، في عرض جنبًا إلى جنب.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
ar: اعرض تقويمين جنبًا إلى جنب

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
ar: بدّل بين المناظير مستخدمًا مفتاح Tab

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
ar: أشّر على ”بدّل بين المناظير مستخدمًا مفتاح Tab“ إن أردت الانتقال بين التقاويم باستخدام مفتاح Tab.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
ar: تنقّل في التقاويم بمفتاح Tab

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
ar: اعرض أيقونات في عناصر منظور الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض الأيقونات (مثل المنبّهات والتكرارات وغيرها) في عناصر منظور الشهر.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
ar: اعرض أيقونات في عناصر منظور الشهر

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
ar: اعرض الوقت في عناصر منظور الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض الوقت في عناصر منظور الشهر.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
ar: اعرض الوقت في عناصر منظور الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض المهام في منظور الشهر.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
ar: اعرض المهام في منظور الشهر

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
ar: اعرض اليوميّات

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
ar: أشّر على هذا المربّع لعرض اليوميّات في منظور الشهر.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
ar: اعرض اليوميّات في منظور الشهر

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
ar: يستخدم منظور الشهر النافذة كاملة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
ar: حدد هذا المربع لاستخدام نافذة منظمك بالكامل عند عرض عرض الشهر. إذا حُدد هذا المربع، فستحصل على بعض المساحة لعرض الشهر، ولكن لن يعرض عناصر واجهة المستخدم الأخرى، مثل متصفح التاريخ وتفاصيل العناصر وقائمة التقويمات.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
ar: ارسم عناصر الشهر بلون علامتها الداخلية ولون التقويم لحدودها

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
ar: ارسم عناصر الشهر بلون التقويم الخاص بها بالداخل وحدد لون حدودها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "العلامة فقط" إذا كنت ترغب في رسم عناصر التقويم (سواء الداخلية أو الحدودية) بلون العلامة المرتبطة بها.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their tag color for the inside and border
ar: ارسم عناصر الشهر باستخدام لون العلامة الخاص بها للداخل والحدود

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
ar: حدد خيار "التقويم فقط" إذا كنت ترغب في رسم عناصر التقويم (داخليًا وحدوديًا) بلون التقويم الخاص بها. يُرجى استخدام صفحة ضبط الألوان والخطوط لتعيين هذه الألوان.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
ar: ارسم عناصر الشهر باستخدام لون التقويم الخاص بها للداخل والحدود

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
ar: عرض المهام المكتملة دائمًا في أسفل القائمة

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
ar: عرض المهام المكتملة في أسفل القائمة، بغض النظر عن الأولوية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد تجميع كافة المهام المكتملة دائمًا في أسفل قائمة المهام.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
ar: تستخدم قائمة المَهام كامل النافذة

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
ar: اعرض قائمة المهام في نافذة منظمك الكاملة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
ar: حدد هذا المربع لاستخدام نافذة منظمك بالكامل عند عرض عرض قائمة المهام. إذا حدد هذا المربع، فستحصل على بعض المساحة لعرض قائمة المهام، ولكن لن يعرض عناصر واجهة المستخدم الأخرى، مثل متصفح التاريخ وتفاصيل المهام وقائمة التقويمات.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
ar: اعرض قائمة المهام كقائمة مسطحة

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
ar: عرض المهام كقائمة مسطحة بدلاً من شجرة هرمية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد رؤية كافة مهامك في قائمة مسطحة بدلاً من ترتيبها في شجرة هرمية.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
ar: سجّل المهام المكتملة في إدخالات دفتر اليومية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
ar: أشّر على هذا المربع لتسجيل إكمال مهمة ما في إدخال جديد في دفتر يومياتك آليًّا.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
ar: لون العُطل:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
ar: اختر من هنا لون العُطل. سيُستخدم هذا اللون لأسماء العُطل في منظور الشهر ولرقم العطلة في متصفّح التواريخ.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
ar: لون خلفية منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
ar: اختر من هنا لون خلفية منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: Agenda view current-time (Marcus Bains) line color
ar: لون خط عرض جدول الأعمال في الوقت الحالي (ماركوس باينز)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
ar: اختر لونًا لاستخدامه لخط الوقت الحالي (ماركوس بينز).

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
ar: استخدم هذا اللون لخط الوقت الحالي (ماركوس بينز) في منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
ar: لون خلفية أيام الانشغال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
ar: عندما يكون لديك حدث طوال اليوم وُضعت علامة عليه على أنه مشغول، يمكنك الحصول على لون خلفية مختلف لجدول الأعمال أو عرض الشهر لهذا اليوم.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
ar: لون ساعات العمل

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
ar: اختر من هنا لون ساعات العمل في منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
ar: لون المهام المستحقّة اليوم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
ar: اختر من هنا لون المهام المستحقّة اليوم.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
ar: لون المهام المتأخّرة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
ar: اختر من هنا لون المهام المتأخّرة.

note: i18n: ectx: label, entry (MonthTodayColor), group (Colors)
en: Month view today background color
ar: لون خلفية اليوم في عرض الشهر

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MonthTodayColor), group (Colors)
en: Set the background color for today's date in month view
ar: عيّن لون الخلفية لتاريخ اليوم في عرض الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MonthTodayColor), group (Colors)
en: In Month View, select the background color for today's date.
ar: في عرض الشهر، حدد لون الخلفية لتاريخ اليوم.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
ar: شريط الوقت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
ar: انقر هذا الزر لضبط خط شريط الوقت. شريط الوقت هو ودجة تعرض الساعات في منظور جدول الأعمال. سيفتح هذا الزر حواريّ ”اختر خطًا“ فيتيح لك اختيار خط الساعات لشريط الوقت.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
ar: منظور الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
ar: انقر هذا الزر لضبط خط منظور الشهر. سيفتح هذا الزر حواريّ ”اختر خطًا“ فيتيح لك اختيار خط العناصر في منظور الشهر.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
ar: منظور جدول الأعمال

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
ar: انقر هذا الزر لضبط خط منظور جدول الأعمال. سيفتح هذا الزر حواريّ ”اختر خطًا“ فيتيح لك اختيار خط الأحداث في منظور جدول الأعمال.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time (Marcus Bains) line
ar: خط الوقت الحالي (ماركوس بينز)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the current-time (Marcus Bains) line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
ar: اضغط على هذا الزر لضبط خط سطر الوقت الحالي (ماركوس باينز). سيفتح هذا الزر مربع الحوار "تحديد الخط"، مما يسمح لك باختيار الخط لسطر الوقت الحالي في عرض الأجندة.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
ar: طريقة مرفقات المهامّ المبدئية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
ar: الطريقة المبدئية في إرفاق البريد التي يُفلت على إحدى المهام

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
ar: اسأل دائمًا

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
ar: أرفِق رابطًا بالرسالة فحسب

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
ar: أرفِق الرسالة كاملة

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
ar: لون الإبراز

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
ar: اختر من هنا  لون الإبراز. سيُستخدم لون الإبراز لتعليم المناطق المحدّدة حاليًا في جدول الأعمال ومتصفّح التواريخ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
ar: استخدم لون النظام

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
ar: استخدام لون النظام بدلا من اللون المحدد من قبل المستخدم.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
ar: لون خلفية منظور الشهر

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
ar: اختر من هنا لون خلفية منظور الشهر.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
ar: حدد لون التمييز هنا. سيستخدم لون التمييز لتمييز المنطقة المحددة حاليًا في الشهر وفي متصفح التاريخ.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
ar: حدد لون خلفية ساعات العمل لعرض الشهر هنا.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
ar: لون الأحداث المبدئي

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
ar: حدد لون الحدث المبدئي هنا. سيستخدم لون الحدث المبدئي للأحداث في شهرك. لاحظ أنه يمكنك تحديد لون منفصل لكل علامة حدث أدناه.

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
ar: ابحث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
ar: ا&حذف

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
ar: تفاصيل المرشّح

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
ar: أشّر على هذا الخيار إن لم ترد عرض الأحداث والمهام المتكرّرة في مناظيرك. يمكن للعناصر المتكرّرة يوميًا وأسبوعيًا أخذ مساحة كبيرة، فسيكون هذا الخيار مفيدًا لإخفائها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
ar: أخفِ الأحداث والمهام المت&كرّرة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
ar: إذا حدد هذا المربع، سيخفي المرشح كافة عناصر المهام من القائمة، التي أُكملت.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
ar: أخفِ المهام الم&كتملة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
ar: سيسمح لك هذا الخيار بتحديد المهام المكتملة التي يجب إخفاؤها. عند اختيار <i>فورًا</i>، ستخفى المهمة بمجرد تحديدها. يمكنك زيادة أو تقليل عدد الأيام في مربع التكرار.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
ar: أيام بعد الا&نتهاء:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
ar: هنا يمكنك تحديد عدد الأيام التي يجب إكمال عنصر من عناصر المهام المطلوب إجراؤها لإخفائه من قائمة المهام المطلوب إجراؤها. إذا حددت "فورًا"، فستخفى جميع عناصر المهام المطلوب إجراؤها. على سبيل المثال، إذا اخترت قيمة 1، فستخفى جميع عناصر المهام المطلوب إجراؤها، والتي وضع علامة "اكتملت" عليها منذ أكثر من 24 ساعة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
ar: يخفي هذا الخيار جميع المهام المطلوب تنفيذها من قائمتك ما لم يصل إلى تاريخ البدء. (لاحظ أن تاريخ البدء ليس هو تاريخ استحقاق عنصر المهمة المطلوب تنفيذها.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
ar: أخفِ المهام &غير النشطة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mCategoriesButtonGroup)
en: Tags
ar: الوسوم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
ar: عند تحديد هذا الخيار، سيعرض هذا المرشح جميع العناصر التي <i>لا</i> تحتوي على أي من العلامات المحددة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
ar: اعرض الكل عدا المحدّد

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
ar: عند تحديد هذا الاختيار، سيعرض هذا المرشح كافة العناصر التي تحتوي على أي من العلامات المحددة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
ar: اعرض المحدّد فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change…
ar: غيّر…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
ar: يخفي هذا الخيار جميع المهام التي عُينت لشخص آخر من قائمتك.<br>
    سيُتحقق فقط من المهام التي تحتوي على مشارك واحد على الأقل. إذا لم تكن في قائمة الحاضرين، فستخفى المهمة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
ar: أخفِ المهام لم تسند لي

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
ar: ا&نشر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
ar: من خلال نشر معلومات "متوفر/مشغول"، فإنك تسمح للآخرين بأخذ تقويمك في الاعتبار عند دعوتك لحضور اجتماع. تُنشر الأوقات التي تكون مشغولاً فيها فقط، وليس سبب انشغالهم.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
ar: حدد هذا المربع لتحميل معلوماتك المتوفرة/المشغولة آليًّا.
    من الممكن تخطي هذا الخيار وإرسال معلوماتك المتوفرة/المشغولة عبر البريد الإلكتروني أو تحميلها باستخدام قائمة "الجدول" في منظمك.
    ملاحظة: إذا كان منظمك يعمل كعميل كيدي Kolab، فهذا ليس ضروريًا، حيث يتولى خادم Kolab2 نشر معلوماتك المتوفرة/المشغولة ويدير الوصول إليها من المستخدمين الآخرين.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
ar: انشر معلومات متوفر/م&شغول آليًّا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
ar: اضبط الحد الأدنى للفاصل الزمني بالدقائق بين كل تحميل هنا. لا يكون هذا الضبط فعالاً إلا في حالة اختيارك نشر معلوماتك آليًّا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
ar: الحد الأدنى للوقت بين عمليات الرفع (بالدقائق):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
ar: اضبط عدد أيام التقويم التي ترغب في نشرها وإتاحتها للآخرين هنا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
ar: انشر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
ar: أيام معلومات متوفر/مشغول

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
ar: معلومات الخادم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
ar: أدخل عنوان URL الخاص بالخادم الذي سينشر معلومات متوفر/مشغول عليه هنا.
    اطلب من مسؤول الخادم هذه المعلومات.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
ar: أدخل كلمة سر الولوج لخادم البرامج الجماعية هنا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
ar: كلمة السر:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
ar: أدخل معلومات الولوج المتعلقة بحسابك على الخادم هنا.
    
    خصوصية خادم Kolab2: سجلت معرفك الفريد (UID). بشكل مبدئي سيكون معرفك الفريد هو عنوان بريدك الإلكتروني على خادم Kolab2، ولكن قد يكون مختلفًا أيضًا. في الحالة الأخيرة، أدخل معرفك الفريد.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
ar: اسم المستخدم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
ar: أشّر على هذا المربع لجعل منظمك يتذكر كلمة سرك ويتخطى سؤالك في كل مرة يحمّل فيها  معلومات متوفر/مشغول الخاصة بك، عن طريق تخزينها في ملف الضبط.
     لأسباب أمنية، لا يوصى بتخزين كلمة سرك في ملف الضبط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
ar: تذكّر كلمة ال&سر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
ar: مسار الخادم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
ar: (لا حاجة في حالة استخدام خادم Kolab الإصدار 2)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
ar: ال&جلب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
ar: من خلال استرداد معلومات متوفر/مشغول التي نشرها الآخرون، يمكنك أخذ التقويم الخاص بهم في الاعتبار عند دعوتهم إلى اجتماع.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
ar: أشّر على هذا المربع لاسترداد معلومات متوفر/مشغول الخاصة بالأشخاص الآخرين آليًّا. لاحظ أنه يتعين عليك ملء معلومات الخادم الصحيحة لجعل هذا ممكنًا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
ar: اجلب معلومات مت&فرّغ/مشغول لبقية الأشخاص آليًّا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
ar: عيّن هذا لاسترداد user@domain.ifb بدلاً من user.ifb من الخادم

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
ar: حدد هذا المربع لتنزيل ملف "متاح/مشغول" بتنسيق "user@domain.ifb" (على سبيل المثال joe@company.com.ifb). وإلا، فسينزل ملف "متاح/مشغول" بتنسيق user.ifb (على سبيل المثال joe.ifb). اسأل مسؤول الخادم إذا لم تكن متأكدًا من كيفية ضبط هذا الخيار.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
ar: استخدم &عنوان البريد كاملًا للجلب

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
ar: أدخل عنوان URL للخادم الذي ينشر معلومات "متوفر/مشغول" عليه هنا.
    اطلب من مسؤول الخادم هذه المعلومات.
    فيما يلي مثال لعنوان URL لخادم Kolab2:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    بدلاً من ذلك، يمكنك تحديد مسار كامل لمعلومات "متوفر/مشغول". على سبيل المثال: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
ar: ا&سم المستخدم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
ar: كلمة ال&سر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
ar: &تذكّر كلمة السر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
ar: ابحث &عن:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
ar: نمط البحث. استخدم الأحرف البدل "*" و"؟" حسب رغبتك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
ar: افحص الحقول المختلفة لترى ما إذا كانت تحتوي على نمط البحث: النمط "meet" يطابق "kick-off meeting". الأحرف البدل "*"  مدعومة (تتطابق مع أي عدد من الأحرف) وعلامة "?" (تتطابق مع أي حرف واحد). على سبيل المثال، يطابق نمط البحث "meet*boss" "Meeting with boss". يطابق النمط "c?t" "cat" و"cot" وما إلى ذلك.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
ar: ابحث عن

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Search for events with matching criteria.
ar: البحث عن الأحداث ذات المعايير المطابقة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
ar: ضع علامة في هذا المربع إذا كنت تريد البحث عن الأحداث التي تطابق نمط البحث ولها تواريخ البدء أو تواريخ الانتهاء في نطاق التاريخ المحدد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
ar: الأ&حداث

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Search for journal entries with matching criteria.
ar: ابحث عن قيود اليومية ذات المعايير المطابقة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد البحث عن إدخالات دفتر اليومية التي تطابق نمط البحث ولها تواريخ بدء في نطاق التاريخ المحدد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
ar: اليو&ميّات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Search for to-dos with matching criteria.
ar: ابحث عن المهام ذات المعايير المطابقة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد البحث عن المهام التي تطابق نمط البحث ولها تواريخ استحقاق في نطاق التاريخ المحدد.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
ar: الم&هام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
ar: ابحث في

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Include tags in your search.
ar: ضمّن الوسوم في بحثك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد تضمين العلامات مع نمط بحثك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Ta&gs
ar: الو&سوم

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Include locations in your search.
ar: ضمّن المواقع في بحثك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد تضمين المواقع مع نمط بحثك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
ar: المواقع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Include descriptions in your search.
ar: ضمّن الأوصاف في بحثك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد تضمين الأوصاف مع نمط بحثك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
ar: الأوصا&ف

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Include summaries in your search.
ar: ضمّن الملخّصات في بحثك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
ar: أشّر على هذا المربع إذا كنت تريد تضمين الملخّصات مع نمط بحثك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
ar: المل&خّصات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Include attendees in your search.
ar: ضمّن الحضور في بحثك.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
ar: أشّر على هذا المربّع إن أردت تضمين الحضور في أنماط بحثك.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
ar: الحضور

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
ar: مدى التّاريخ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dateRangeCheckbox)
en: When checked, the search will be limited to the specified date range.
ar: عند التحديد، سيقتصر البحث على نطاق التاريخ المحدد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dateRangeCheckbox)
en: Check this box to search for events within a specified date range. If the box is unchecked, all events will be searched.
ar: حدد هذا المربع للبحث عن الأحداث ضمن نطاق تاريخي محدد. إذا لم يحدد المربع، فسيبحث عن جميع الأحداث.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dateRangeCheckbox)
en: Limit search to specified date range
ar: قصر البحث على نطاق التاريخ المحدد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
ar: م&ن:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, startDate)
en: The starting date of the period to search.
ar: تاريخ بداية الفترة المراد البحث فيها.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, startDate)
en: Search for items in the time period starting at the date given here.
ar: ابحث عن العناصر في الفترة الزمنية بدءًا من التاريخ المذكور هنا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
ar: إ&لى:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, endDate)
en: The ending date of the period to search.
ar: تاريخ انتهاء الفترة المراد البحث فيها.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, endDate)
en: Search for items in the time period ending at the date given here.
ar: ابحث عن العناصر في الفترة الزمنية المنتهية في التاريخ المذكور هنا.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
ar: اعرض الأحداث فقط إذا كان تاريخ البدء وتاريخ الانتهاء كلاهما في نطاق التاريخ المحدد.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
ar: حدد هذا المربع إذا كنت تريد فقط العثور على الأحداث التي تحدث بالكامل ضمن نطاق التاريخ المحدد. ستستبعد الأحداث التي تبدأ خلال نطاق التاريخ ولكنها تنتهي بعده، أو تنتهي خلال نطاق التاريخ ولكنها تبدأ قبله، من نتائج البحث.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
ar: ا&ستبعد الأحداث التي تمتد خارج نطاق التاريخ المحدد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
ar: ضمّن المهام التي لها تاريخ بدء أو تاريخ استحقاق أو تاريخ اكتمال ضمن نطاق التاريخ المحدد، أو التي ليس لها تاريخ بدء ولا تاريخ انتهاء.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
ar: حدد هذا المربع للبحث عن المهام التي لها تاريخ بدء أو تاريخ استحقاق أو تاريخ اكتمال في نطاق التاريخ المحدد، أو التي ليس لها تاريخ بدء أو تاريخ انتهاء. إذا لم تحدد المربع، فستعرض المهام التي لها تاريخ استحقاق في نطاق التاريخ فقط.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include all to-dos &within the specified date range
ar: &ضمن جميع المهام التي يجب إنجازها ضمن نطاق التاريخ المحدد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, unfiltered)
en: Uncheck this box to skip incidences matching the currently selected view filter
ar: ألغ تحديد هذا المربع لتخطي الحوادث المطابقة لعامل تصفية العرض المحدد حاليًا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, unfiltered)
en: When this box is checked all incidences will be considered in the search, even those that aren't displayed according the currently selected view filter
ar: عند تحديد هذا المربع، ستؤخذ جميع الحوادث في الاعتبار في البحث، حتى تلك التي لم تُعرض وفقًا لمرشح العرض المحدد حاليًا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, unfiltered)
en: Include all incidences matched by view filter
ar: تضمين جميع الحوادث المطابقة لمرشح العرض

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
ar: اليوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
ar: الأسبوع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
ar: الشهر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAgendaBtn)
en: Agenda
ar: جدول الأعمال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mPreviousBtn)
en: <
ar: ‏<

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
ar: اليوم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNextBtn)
en: >
ar: ‏>

[ctx: @title:column]
en: Agenda %1
ar: جدول أعمال %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
ar: اضبط عرض جنبًا إلى جنب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
ar: اعرض تقويم واحد لكل عمود جدول أعمال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
ar: استخدم إعدادًا مخصّصًا للتقويم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
ar: عدد الأعمدة

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
ar: العنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
ar: التقاويم المحدّدة

en: Reminders are enabled by default for all new events and to-dos. To disable this behavior, uncheck the Enable reminders options in the settings Time&Date->Default Values tab
ar: التذكيرات مفعّلة بشكل مبدئي لجميع الأحداث والمهام الجديدة. لتعطيل هذه الميزة، أزل علامة الاختيار من خيار ”مكّن التذكيرات“ في علامة التبويب ”الوقت والتاريخ->القيم المبدئية“ في الإعدادات.

en: Month view: no longer display the month year header to save vertical space and remove redundancy
ar: عرض الشهر: لم يعد يُعرض عنوان الشهر والسنة لتوفير المساحة العمودية وإزالة التكرار

en: Month view: use a slightly different color for drawing the day headers for days outside of the currently selected month
ar: عرض الشهر: استخدم لونًا مختلفًا قليلاً لرسم عناوين الأيام خارج الشهر المحدد حاليًا

en: Month view: the navigation controls on the lower right side are removed in favor of the improved application navigator bar
ar: عرض الشهر: إزالة عناصر التحكم في التنقل الموجودة في الجانب الأيمن السفلي واستبدالها بشريط تنقل محسّن للتطبيق

en: Month view: the background color for today's date cell can be changed. To configure the color,  set the "Month view today background color" in the Colors and Fonts settings
ar: عرض الشهر: يمكن تغيير لون خلفية خلية تاريخ اليوم. لتكوين اللون،  اضبط ”لون خلفية عرض الشهر اليوم“ في إعدادات الألوان والخطوط.

en: Navigator bar: improved by adding week scrolling and showing/hiding the sidebar on a per-view basis
ar: شريط التنقل: تحسين بإضافة التمرير الأسبوعي وإظهار/إخفاء الشريط الجانبي على أساس كل عرض على حدة

en: Navigator bar: added a button to scroll the view to the current date
ar: شريط التنقل: إضافة زر للتمرير إلى التاريخ الحالي

en: Agenda view: events with short durations are displayed with their starting time in addition to their summary
ar: عرض جدول الأعمال: تُعرض الأحداث قصيرة المدة مع وقت بدايتها بالإضافة إلى ملخصها

en: Agenda view: optionally show the incidence descriptions inside the agenda items. To enable this behavior, check the "Show incidence descriptions in agenda view items" option in the View->Agenda View tab
ar: عرض جدول الأعمال: اختيارياً، اعرض أوصاف الحوادث داخل بنود جدول الأعمال. لتمكين هذا السلوك، حدد خيار ”عرض أوصاف الأحداث في بنود عرض جدول الأعمال” في لسان عرض->عرض جدول الأعمال.

en: Search: the search settings are saved/restored
ar: البحث: حفظ/استعادة إعدادات البحث

en: Agenda view: added timelabels context menu to show/hide time labels for the system timezone on the right (or left) side as well
ar: عرض جدول الأعمال: إضافة قائمة سياق لإظهار/إخفاء التسميات الزمنية لمنطقة التوقيت للنظام على الجانب الأيمن (أو الأيسر) أيضًا.

en: Incidence editor: detect and warn about creating incidences in the past
ar: محرر الحدوث: يكتشف إنشاء أحداث في الماضي وينبه عليها

en: Incidence editor: add emoji support
ar: محرر الأحداث: إضافة دعم الرموز التعبيرية

en: Add What's New menu
ar: أضِف قائمة ما الجديد

en: The current view is remembered
ar: حُفظ المنظور الحالي

en: Add a Date Picker dialog available on the Go menu
ar: أضف مربع حوار منتقي التاريخ المتاح في قائمة انتقل

en: Agenda view: consolidated the "Day", "Next X Days", "Work Schedule", "Week" time ranges into the Agenda tool button
ar: عرض جدول الأعمال: دمج النطاقات الزمنية ”اليوم“ و”الأيام X التالية“ و”جدول العمل“ و”الأسبوع“ في زر أداة جدول الأعمال

en: Agenda view: added timelabels context menu option to toggle a 24-hour (military style) clock
ar: عرض جدول الأعمال: إضافة خيار قائمة سياق علامات الوقت لتبديل ساعة 24 ساعة (النمط العسكري)

en: Agenda view: added context menu to create new Event or To-do
ar: عرض جدول الأعمال: إضافة قائمة سياق لإنشاء حدث أو مهمة جديدة

en: To-do view: added context menu options for toggling completion and reminders
ar: طريقة عرض المهام: إضافة خيارات قائمة السياق لتبديل الإكمال والتذكيرات

en: To-do view: save/restore fullview setting
ar: عرض المهام: حفظ/استعادة إعدادات العرض الكامل

en: To-do view: save/restore flatview setting
ar: عرض المهام: حفظ/استعادة إعدادات العرض المسطح

en: Date navigator: added an option in the Configure->Views settings for hiding the week numbers
ar: متصفح التاريخ: إضافة خيار في إعدادات التهيئة-> إعدادات العروض لإخفاء أرقام الأسبوع

en: Date navigator: the "Week numbers select a work week when in work week mode" setting is true by default
ar: متصفح التاريخ: يكون إعداد ”أرقام الأسبوع تحدد أسبوع العمل عندما تكون في وضع أسبوع العمل“ صحيحًا بشكل مبدئي

en: Incidence editor: remember/restore the template manager geometry
ar: محرر الأحداث: تذكّر/استعادة شكل مدير القالب

en: Incidence editor: support drag-and-drop attachments
ar: محرر الأحداث: دعم مرفقات السحب والإفلات

en: The export calendar dialog remembers its last export folder location
ar: يتذكر مربع تصدير التقويم موقع مجلد التصدير الأخير

en: The import calendar dialog remembers its last import folder location
ar: يتذكر مربع حوار استيراد التقويم موقع مجلد الاستيراد الأخير

en: Get Hot New Stuff removed
ar: إزالة احصل على بيانات جديدة

en: Add calendar file: remote calendars are always read-only
ar: إضافة ملف تقويم: التقويمات عن بُعد تكون دائماً للقراءة فقط

en: Add calendar file: will not permit an empty file path
ar: إضافة ملف تقويم: لن يسمح بمسار ملف فارغ

en: DAV configuration: dialog allows seeing the account password when editing
ar: ضبط DAV: يتيح مربع الحوار رؤية كلمة سر الحساب عند التحرير

en: DAV configuration: wizard shows icons for the various providers
ar: ضبط DAV: يعرض المعالج أيقونات لمختلف المزودين

en: DAV configuration: wizard updated list of providers
ar: ضبط DAV: تحديث المعالج لقائمة المزودين

en: Semantics are changed from a "working schedule" concept to a "week schedule" concept to accommodate non-working users
ar: تغيير الدلالات من مفهوم ”جدول العمل“ إلى مفهوم ”جدول الأسبوع“ لاستيعاب المستخدمين غير العاملين

en: Initial "New Event" start times are consistent across all the views
ar: أوقات بدء ”الحدث الجديد“ الأولية متسقة في جميع طرق العرض

en: Improved default event calendar handling
ar: تحسين معالجة أحداث التقويم المبدئية

en: Incidences with a long excluded dates list no longer create huge tooltips
ar: لم تعد الأحداث التي تحتوي على قائمة تواريخ مستثناة طويلة تنشئ تلميحات ضخمة

en: Fixed the organizer email address for incidences with attendees
ar: إصلاح عنوان البريد الإلكتروني الخاص بالمنظم للحالات التي حدثت مع الحضور

en: Agenda view: events without a duration are displayed as 30 long (rather than 15 minutes long)
ar: منظور جدول الأعمال: تُعرض الأحداث التي لا تحتوي على مدة زمنية على أنها مدتها 30 دقيقة (بدلاً من 15 دقيقة).

note: i18n()});
en: Incidence editor: the tags are sorted alphabetically in the tags editor
ar: محرر الحدوث: الوسوم مرتبة أبجديًا في محرر الوسوم

[ctx: @info start/end week number of line in date picker]
en: %1/%2
ar: ‏%1/‏%2

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll to week number %1
ar: انتقل إلى الأسبوع رقم %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
ar: انقر هنا للانتقال وعرض الأسبوع رقم %1 من السنة المعروضة حاليًا.

[ctx: @info:whatsthis]
en: A column header of the %1 dates in the month.
ar: ترويسة أعمدة لأيام %1 من الشهر.

en: Calendar's custom icon
ar: أيقونة التقويم المخصّصة

en: To-do
ar: مهمّة

en: Journal
ar: يوميّة

en: Recurring
ar: متكرّر

en: Alarm
ar: منبّه

[ctx: the incidence is read-only]
en: Read Only
ar: للقراءة فقط

en: Needs Reply
ar: يحتاج ردًا

en: Attending
ar: سأحضر

en: Maybe Attending
ar: قد أحضر

en: Organizer
ar: المنظّم

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
ar: الأيقونات لاستخدامها

[ctx: @info:tooltip]
en: Show/hide the sidebar in this view
ar: اعرض/اخفِ الشريط الجانبي لهذا العرض

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to show/hide the sidebar in the current view. Each view can show/hide the sidebar independently.
ar: انقر فوق هذا الزر لإظهار/إخفاء الشريط الجانبي في العرض الحالي. يمكن لكل عرض إظهار/إخفاء الشريط الجانبي بشكل مستقل.

[ctx: @info::whatsthis]
en: Scrolls the current view to today's date.
ar: يمرر العرض الحالي إلى تاريخ اليوم.

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll backward a year
ar: مرر للخلف سنة

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض إلى نفس اليوم التقريبي من السنة السابقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll backward a month
ar: مرر للخلف شهر

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض إلى نفس التاريخ التقريبي للشهر السابق

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll backward a week
ar: مرر للخلف أسبوع

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to back 1 week in time
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض أسبوع واحد للخلف

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll forward a week
ar: مرر للأمام أسبوع

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to forward 1 week in time
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض أسبوع واحد للأمام

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll forward a month
ar: مرر للأمام شهر

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض إلى نفس التاريخ التقريبي للشهر التالي

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll forward a year
ar: مرر للأمام سنة

[ctx: @info::whatsthis]
en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
ar: انقر فوق هذا الزر لتمرير العرض إلى نفس اليوم التقريبي من السنة التالية

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a month
ar: اختر شهرًا

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a year
ar: اختر سنة
