korganizer - en to da translation catalogue (616 entries)

en: A Personal Organizer
da: En personlig planlægningskalender

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Former Maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Original Author
da: Oprindelig forfatter

en: Developer
da: Udvikler

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
da: En del af arbejdet er sponsoreret af Google med Summer of Code 2005

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
da: <qt>Dette vil skjule menulinjen helt. Du kan få den vist igen ved at trykke %1.</qt>

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
da: Importér en kalender

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
da: Importér en iCalendar- eller vCalendar-fil

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
da: Indlæs en kalender fra "Get Hot New Stuff"

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
da: Gennemsøg "Get Hot New Stuff" for kalendere der skal importeres

en: Could not load calendar %1.
da: Kunne ikke indlæse kalenderen %1.

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
da: De downloadede begivenheder vil blive flettet ind i denne kalender.

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
da: Eksportér kalender til fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
da: Eksportér din kalender til en iCalendar-fil

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
da: Ryd gennemførte gøremål

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
da: Fjern gennemførte gøremål fra din kalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
da: &Slet

en: What's &Next
da: Hvad er &det næste

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
da: Visning af "Hvad er det næste"

en: &Month
da: &Måned

[ctx: @info:status]
en: Month View
da: Månedvisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
da: Skifte til visning af næste måned

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
da: Agendavisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
da: Skift til agendavisningen

en: &Event List
da: &Begivenhedsliste:

[ctx: @info:status]
en: List View
da: Listevisning

en: &To-do List
da: &Gøremålsliste

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
da: Gøremålslistevisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
da: Skift til gøremålslistevisningen

[ctx: @info:status]
en: Journal View
da: Journalvisning

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
da: Skift til journalvisningen

en: Time&line
da: Tids&linje:

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
da: Tidslinjevisning

[ctx: @info:status]
en: Refresh
da: Genopfrisk

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
da: Genopfrisk skærmen

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
da: Filtrér forekomster

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
da: Filtrér forekomster fra kalenderen

en: In Horizontally
da: Ind horisontalt

en: Out Horizontally
da: Ud horisontalt

en: In Vertically
da: Ind vertikalt

en: Out Vertically
da: Ud vertikalt

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
da: &Til i dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
da: I dag

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
da: Rul til i dag

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
da: Rul visningen af i dag

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
da: &Baglæns

[ctx: scroll backward]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
da: Rul baglæns

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
da: Rul visningen baglæns

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
da: &Fremad

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
da: Rul fremad

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
da: Rul visningen fremad

en: &Day
da: &Dag

en: &Next Day | &Next %1 Days
da[0]: &Næste dag
da[1]: &Næste %1 dage

en: W&ork Week
da: A&rbejdsuge

en: &Week
da: &Uge

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
da: Opret ny begivenhed

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
da: Opret ny begivenhed

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
da: Opret nyt gøremål

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
da: Opret nyt gøremål

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
da: Opret ny journal

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
da: Opret ny journal

en: Configure
da: Indstil

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
da: Indstil visningen

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
da: Indstil den aktuelle visning

en: &Show
da: &Vis

en: Send &Invitation to Attendees
da: Send &invitation til deltagere

en: Send Status &Update
da: Send status&opdatering

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
da: Be&d om ændring

en: &Address Book
da: &Adressebog

en: Show Date Navigator
da: Vis datonavigatør

en: Show To-do View
da: Vis gøremålsvisning

en: Show Item Viewer
da: Vis elementfremviser

en: Show Calendar Manager
da: Vis kalenderhåndtering

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
da[0]: 1 forekomst blev importeret.
da[1]: %1 forekomster blev importeret.

en: There was an error while merging the calendar: %1
da: Der opstod en fejl under fletning af kalenderen: %1

en: New calendar added successfully
da: Ny kalender tilføjet

en: Could not add a calendar. Error: %1
da: Kunne ikke tilføje en kalender. Fejl: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
da: Vælg kalenderfil der skal åbnes

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
da: Vælg kalenderfil der skal importeres

en: An error occurred: %1
da: En fejl opstod: %1

en: Cannot upload calendar to '%1'
da: Kan ikke oplæse kalender til '%1'

en: Saved calendar '%1'.
da: Gemte kalender '%1'.

en: Unable to save calendar to the file %1.
da: Kan ikke gemme kalenderen til filen %1.

en: Could not start control module for date and time format.
da: Kunne ikke starte kontrolmodul for dato- og klokkeslætsformat.

en: &Show Event
da: &Vis begivenhed

en: &Delete Event
da: &Slet begivenhed

en: &Show To-do
da: Vis &gøremål

en: &Delete To-do
da: S&let gøremål

en: Attach as &link
da: Vedlæg som &link

en: Attach &inline
da: Vedlæg &indlejret

en: Attach inline &without attachments
da: Vedlæg indlejret &uden bilag

en: C&ancel
da: &Annullér

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
da: Fjernelse af bilag fra en e-mail kan ugyldiggøre dens underskrift.

en: Undo: %1
da: Fortryd: %1

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo: %1
da: Omgør: %1

en: Redo
da: Omgør

en: URL '%1' is invalid.
da: URL'en '%1' er ugyldig.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
da: <p>Vil du flette dette kalenderelement ind i en eksisterende kalender eller bruger det til at oprette en helt ny kalender?</p><p>Hvis du vælger at flette, vil du få mulighed for at vælge destinationskalender.</p><p>Hvis du vælger at tilføje, så vil der automatisk blive oprettet en ny kalender.</p>

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
da: Importér kalender

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
da: %1 (standard)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
da: Angiv søgeord

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
da: Egenskaber for kalendermappen %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
da: Brug som stan&dardmappe

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
da: Vil du erstatte din standardkalender med "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
da: Erstat standardkalender?

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
da: Tilføj kalender

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
da: Vil du virkelig slette kalenderen %1?

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
da: Slet kalender

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
da: <p><em>Intet element markeret</em></p><p>Markér en begivenhed, journalindgang eller et gøremål for at vise detaljerne her.</p>

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
da: Se detaljer om begivenheder, journalindgange eller gøremål markerede i KOrganizers hovedvisning her.

en: Todo completed: %1 (%2)
da: Gøremål gennemført: %1 (%2)

en: Journal of %1
da: Journal for %1

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
da: Elementet "%1" filtreres af nuværende filterregler, så det bliver skjult og ikke ses i visningen.

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
da: Vil du virkelig fjerne elementet "%1" permanent?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
da: Slet element?

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
da: Indsæt mislykkedes. Kan ikke bestemme en gyldig måldato.

en: Make sub-to-dos independent
da: Gør delgøremål uafhængige

en: Toggle Reminder
da: Slå påmindelser til/fra

en: Toggle To-do Completed
da: Slå gennemført gøremål til/fra

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
da: "%1" blev kopieret til %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
da: Kopiering gennemført

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
da: Kan ikke kopiere elementet "%1" til %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
da: Kopiering mislykkedes

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
da: Flytning mislykkedes

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
da: "%1" blev flyttet fra %2 til %3.

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
da: Flytning gennemført

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
da: Kan ikke føje elementet "%1" ind i %2. Dette element er ikke blevet flyttet.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
da: Vil du dissociere forekomsten %1 fra gentagelsen?

[ctx: @title:window]
en: KOrganizer Confirmation
da: KOrganizer-bekræftelse

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
da: Vil du dissociere forekomsten %1 fra gentagelsen eller også dissociere fra fremtidige forekomster?

en: Dissociate future occurrences
da: Dissociér fremtidige forekomster

en: Dissociate occurrence
da: Dissociér forekomst

en: Dissociating the future occurrences failed.
da: Dissociering af fremtidig forekomst mislykkedes

en: Dissociating the occurrence failed.
da: Dissociering af forekomst mislykkedes

en: iCalendars (*.ics)
da: iCalendar (*.ics)

en: Do you want to overwrite %1?
da: Vil du overskrive %1?

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
da: Ukendt årsag

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
da: Kan ikke skrive iCalendar-filen %1. %2

en: No filter
da: Intet filter

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
da: Elementet "%1" har delgøremål. Vil du kun slette dette element og gøre alle dets delgøremål uafhængige, eller slette det sammen med alle dets delgøremål?

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
da: Elementet "%1" er markeret som skrivebeskyttet og kan ikke slettes. Det hører formodentlig til en skrivebeskyttet kalender.

en: Removing not possible
da: Ikke muligt at fjerne

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
da: Kalenderelementet "%1" gentages over flere datoer. Vil du virkelig slette det, og alle dets gentagelser?

en: KOrganizer Confirmation
da: KOrganizer-bekræftelse

en: Also Delete &Future
da: Slet også &fremtidige

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
da: Kalenderelementet "%1" gentages over flere datoer. Vil du kun slette det nuværende %2, også fremtidige forekomster, eller alle forekomster?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
da: Kalenderelementet "%1" gentages over flere datoer. Vil du kun slette  det nuværende %2, eller alle forekomster?

en: Delete C&urrent
da: Slet n&uværende

en: Delete &All
da: Slet &alle

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
da: Alle kalendere afmarkeres i kalenderhåndteringen. Intet gøremål blev fjernet.

en: There are no completed to-dos to purge.
da: Der er ingen gennemførte gøremål at fjerne.

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
da: Slet alle gennemførte gøremål fra markerede kalendere?

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
da: Kan ikke redigere "%1" fordi den er låst af en anden proces.

en: Unable to copy the item to %1.
da: Kan ikke kopiere elementet til %1

en: Unable to move the item to  %1.
da: Kan ikke flytte elementet til %1.

en: 0 completed to-dos were purged.
da: 0 gennemførte gøremål blev fjernet.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
da[0]: %1 gøremål blev ignoreret, fordi det har ikke gennemførte eller skrivebeskyttede undergøremål.
da[1]: %1 gøremål blev ignoreret, fordi de har ikke gennemførte eller skrivebeskyttede undergøremål.

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
da[0]: %1 gennemførte gøremål blev fjernet.
da[1]: %1 gennemførte gøremål blev fjernet.

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
da: Der opstod en fejl under fjernelse af gennemførte gøremål: %1

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
da: Du oprettede en forekomst i en kalender som aktuelt er filtreret ud.
    Aktivér den i venstre sidepanel i kalenderhåndteringen for at se forekomsten.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
da: Du oprettede en forekomst i en kalender som aktuelt er filtreret ud.
    Du kan aktivere det igennem kalenderhåndteringen (Indstillinger->Sidepanel->Vis kalenderhåndtering)

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
da: Generelt

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
da: Angiv mappenavn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
da: Skriv et navn her for at angive navnet på denne mappe.

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
da: &Navn:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
da: Blokér påmindelser lokalt

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
da: Ignorér påmindelser fra denne kalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil modtage påmindelser fra elementer der er knyttet til denne kalender.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
da: &Brug selvvalgt ikon:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
da: Angiv et brugervalgt ikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
da: Markér feltet hvis du vil angive et brugervalgt ikon til denne mappe.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
da: &Handlinger

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
da: &Skema

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
da: &Sidepanel

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
da: Hoved

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
da: Visninger

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
da: Skema

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
da: Filterværktøjslinje

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
da: <qt><p>Vælg de datoer du vil vise i KOrganizers hovedvisning her. Hold museknappen nede for at vælge mere end en dag.</p><p>Klik på knapperne længst oppe for at bladre til næste eller forrige måned eller år.</p><p>Hver linje viser en uge. Tallet i venstre søjle er ugenummeret i året. Klik på det for at vælge hele ugen.</p></qt>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
da: Redigér kalenderfiltre

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
da: Tryk på denne knap for at definere et nyt filter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
da: Tryk på denne knap for at fjerne det aktuelt aktive filter.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
da: Nyt filter %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
da: Vil du virkelig fjerne filteret "%1" permanent?

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
da: Slet filter?

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
da: Begivenhedsviser

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
da: &Søg

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
da: Start søgning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
da: Tryk på denne knap for at starte søgningen.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
da: Ugyldigt søgeudtryk, kan ikke udføre søgningen. Indtast et søgeudtryk med '*' og '?' som jokertegn, hvor det behøves.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
da: Ingen elementer som matcher dit søgemønster blev fundet.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
da: Kunne ikke hente forekomst fra Akonadi

en: &Move
da: &Flyt

en: &Copy
da: &Kopiér

en: &Add
da: &Tilføj

en: &Cancel
da: &Annullér

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
da: &Vis

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
da: &Slet

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
da: K&lip

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
da: &Kopiér

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
da: &Indsæt

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
da: Opret gøremål fra begivenhed

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
da: S&lå gennemført gøremål til/fra

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
da: Opret begivenhed fra gøremål

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
da: S&lå påmindelser til og fra

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
da: S&lå påmindelse fra

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
da: S&lå påmindelse til

en: Unable to save %1 "%2".
da: Kan ikke gemme %1 "%2".

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
da: Konfiguration af begivenhedsoversigt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
da: Vis kommende begivenheder som starter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
da: Vis kun begivenheder for i dag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
da: Markér dette felt hvis du kun vil se begivenheder som finder sted på denne dato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
da: &Kun i dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
da: Vis begivenheder som starter indenfor den næste måned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
da: Markér dette felt hvis du vil se begivenheder der starter på et tidspunkt indenfor de næste 31 dage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
da: Indenfor den næste &måned (31 dage)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
da: Vælg dage for visning af kommende begivenheder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
da: Markér feltet hvis du vil angive antal dage i fremtiden for kommende begivenheder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
da: Indenfor de &næste:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
da: Angiv antallet af dage til visning af kommende begivenheder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
da: Brug dette spinfelt til at angive antallet af dage til visning af kommende begivenheder op til ét år frem i tiden.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
da: 1 dag

[ctx: days to show in summary]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en:  days
da:  dage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
da: Vis disse kommende begivenheder fra din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
da: Vis fødselsdage fra din kalender, når fødselsdags-ressourcen også bruges

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
da: Aktivér denne indstilling for at medtage fødselsdage fra din kalender i oversigten over kommende begivenheder. Denne indstilling er kun tilgængelig, hvis du bruger fødselsdagsressourcen i din kalender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
da: Vis &fødselsdage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
da: Viser årsdage fra din kalender når fødselsdagsressourcen er i brug

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
da: Aktivér denne indstilling for at medtage årsdage fra din kalender i oversigten over kommende begivenheder. Denne indstilling er kun tilgængelig, hvis du bruger fødselsdagsressourcen i din kalender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
da: Vis å&rsdage

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupwareGroup)
en: Groupware Settings
da: Groupware-indstillinger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show events belonging to my calendars only
da: Vis kun begivenheder som hører til mine kalendere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
da: Markér dette felt hvis du vil have oversigten til at kun at vise begivenheder som hører til din kalender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my events only
da: Vis kun &mine begivenheder

en: Upcoming Events
da: Kommende begivenheder

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
da[0]: Ingen kommende begivenheder starter indenfor det næste døgn
da[1]: Ingen kommende begivenheder starter indenfor de næste %1 dage

en: &Delete Appointment
da: &Slet aftale

en: Edit Event: "%1"
da: Redigér begivenhed: "%1"

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
da: Opret ny journal

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette en ny journalindgang.

en:  day |  days
da[0]:  dag
da[1]:  dage

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
da: Opret ny begivenhed

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette et nyt begivenhedselement.

[ctx: @item]
en: Meeting
da: Møde

[ctx: the appointment is today]
en: Today
da: I dag

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
da: I morgen

en: in 1 day | in %1 days
da[0]: om 1 dag
da[1]: om %1 dage

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
da: om

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
da[0]: 1 time
da[1]: %1 timer

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
da[0]: 1 minut
da[1]: %1 minutter

en: now
da: nu

en: all day
da: hele dagen

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
da: Næste: %1

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
da: Opret nyt gøremål

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
da: Du vil blive præsenteret for en dialog hvor du kan oprette et nyt gøremålselement.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
da: Konfiguration af gøremålsoversigt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
da: Vis forfaldne gøremål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
da: Vis kun gøremål som forfalder i dag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
da: Markér dette felt hvis du kun vil se gøremål som forfalder på denne dato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
da: Vis gøremål som forfalder indenfor den næste måned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
da: Markér dette felt hvis du vil se gøremål der forfalder på et tidspunkt indenfor de næste 31 dage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
da: Vælg dage for visning af udestående gøremål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
da: Markér dette felt hvis du vil angive antal dage ud i fremtiden for udestående gøremål.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
da: Angiv antal dage hvor udestående gøremål vises

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
da: Brug dette spinfelt til at angive antallet af dage til visning af udestående gøremål op til ét år frem i tiden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
da: Skjul følgende gøremålstyper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
da: Skjul gennemførte gøremål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil se gøremål som allerede er gennemført.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
da: &Gennemført

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
da: Skjul gøremål uden forfaldsdato

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil se endeløse gøremål.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
da: &Endeløs (ingen forfaldsdato)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
da: Skjul gøremål der ikke er startet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil se gøremål med startdato i fremtiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
da: &Ikke-startet (startdato er i fremtiden)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
da: Skjul gøremål som er i gang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil se gøremål som er blevet påbegyndt men endnu ikke er gennemført.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
da: &I gang  (påbegyndt men ikke gennemført)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
da: Skjul gøremål der er over forfald

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
da: Markér dette felt hvis du ikke vil se gøremål, som har overskredet deres forfaldsdato, men endnu ikke er gennemført.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
da: Over forfal&d (ej gennemført, overskredet forfaldsdato)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show To-dos belonging to my calendars only
da: Vis kun gøremål som hører til mine kalendere

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
da: Markér dette felt hvis du vil have oversigten til at kun at vise gøremål som hører til dine kalendere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my To-dos only
da: Vis kun &mine gøremål

en: Pending To-dos
da: Forestående gøremål

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
da: I dag

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
da: I morgen

en: 1 day ago | %1 days ago
da[0]: 1 dag siden
da[1]: %1 dage siden

[ctx: the to-do is due]
en: due
da: forfalder

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
da[0]: Ingen udestående gøremål indenfor det næste døgn
da[1]: Ingen udestående gøremål indenfor de næste %1 dage

en: &Mark To-do Completed
da: &Markér gøremål som gennemført

en: Edit To-do: "%1"
da: Redigér gøremål: "%1"

en: open-ended
da: endeløs

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
da: forsinket

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
da: starter i dag

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
da: Ikke startet

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
da: gennemført

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
da: i gang

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
da: Konfiguration af oversigt over særlige datoer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
da: Vis særlige datoer som starter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
da: Vis kun særlige lejligheder for i dag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
da: Markér dette felt hvis du kun vil se særlige lejligheder som finder sted på denne dato.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
da: Vis særlige lejligheder som starter indenfor den næste måned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
da: Markér dette felt hvis du vil se særlige lejligheder der starter på et tidspunkt indenfor de næste 31 dage.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
da: Vælg dage for visning af kommende særlige lejligheder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
da: Markér feltet hvis du vil angive antal dage i fremtiden for kommende særlige lejligheder.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
da: Angiv antallet af dage til visning af kommende særlige lejligheder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
da: Brug dette spinfelt til at angive antallet af dage til visning af kommende særlige lejligheder op til ét år frem i tiden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
da: Vis disse særlige datoer fra din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
da: Vis fødselsdage fra din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
da: Vis årsdage fra din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
da: Vis helligdage fra din kalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
da: Vis &helligdage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
da: Vis særlige lejligheder fra din kalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
da: Vis sæ&rlige lejligheder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
da: Vis disse særlige datoer fra din kontaktliste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
da: Vis fødselsdage fra din adressebog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
da: Aktivér denne indstilling for at medtage fødselsdage fra din adressebog i oversigten over kommende særlige lejligheder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
da: Vis &fødselsdage

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
da: Vis årsdage fra din adressebog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
da: Aktivér denne indstilling for at medtage årsdage fra din adressebog i oversigten over kommende særlige lejligheder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
da: Vis å&rsdage

en: Upcoming Special Dates
da: Kommende særlige datoer

[ctx: the special day is today]
en: Today
da: I dag

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
da: I morgen

en: Birthday
da: Fødselsdag

en: Anniversary
da: Årsdag

en: Holiday
da: Helligdag

en: Change of Seasons
da: Skift af årstider

en: Special Occasion
da: Særlig lejlighed

en: one year | %1 years
da[0]: 1 år
da[1]: %1 år

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
da[0]: Ingen særlige datoer indenfor det næste døgn
da[1]: Ingen særlige datoer indenfor de næste %1 dage

en: Send &Mail
da: Send e-&mail

en: View &Contact
da: Vis &kontakt

en: Mail to:"%1"
da: Mail til:"%1"

en: Special Dates Summary
da: Oversigt over særlige datoer

en: Kontact Special Dates Summary
da: Kontacts oversigt over særlige datoer

en: Copyright © 2003 Tobias Koenig
    Copyright © 2004–2010 Allen Winter
da: Ophavsret © 2003– Tobias Koenig
    Ophavsret © 2004–2010 Allen Winter

en: Current Maintainer
da: Nuværende vedligeholder

en: New Calendar
da: Ny kalender

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
da: skrivebeskyttet

en: Calendar
da: Kalender

en: Merged calendar
da: Indflettet kalender

en: Calendars Side by Side
da: Kalendere side om side

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
da: Kan ikke vise arbejdsugen, da ingen arbejdsdage er konfigureret. Indstil venligst mindst én arbejdsag i indstillingerne for Tid og dato.

[ctx: @title:tab]
en: Colors
da: Farver

[ctx: @title:group]
en: Resources
da: Ressourcer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
da: Vælg den kalender du vil ændre. Du kan ændre den valgte kalenderfarve med knappen nedenfor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
da: Vælg farve på den valgte kalender med kombinationsfeltet ovenfor.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
da: Skrifttyper

[ctx: @label]
en: Event text
da: Begivenhedstekst

[ctx: @label]
en: Mail transport:
da: Mail-transport:

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
da: Personlige

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
da: E-mail-indstillinger

[ctx: @title:group]
en: Reminders
da: Påmindelser

[ctx: @title:tab]
en: Save
da: Gem

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
da: Kalendere

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
da: Kalenderkonti

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
da: Vis øverst i agendavisninger

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
da: Vis nederst i agendavisninger

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
da: Kalenderdekorationer

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
da: Kan ikke indstille dette plugin

[ctx: @title:tab]
en: Regional
da: Regionalt

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
da: Generel klokkeslæt og dato

[ctx: @title:group]
en: Holidays
da: Helligdage

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
da: Brug helligdagsområde:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
da: Vælg helligdagsområder

[ctx: @title:group]
en: Working Period
da: Arbejdsperiode

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
da: Markér feltet for at lade KOrganizer vise arbejdstiden for ugedagen. Hvis det er en arbejdsdag for dig, så markér feltet, ellers vises arbejdstiden ikke med farve.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
da: Mandag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
da: Tirsdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
da: Onsdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
da: Torsdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
da: Fredag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
da: Lørdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
da: Søndag

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
da: Standardværdier

[ctx: @title:group]
en: Appointments
da: Aftaler

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
da: Standardtid for påmindelser:

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
da: minutter

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
da: timer

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
da: dage

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:group]
en: Display Options
da: Visningsindstillinger

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
da:  dage

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
da: Datonavigatør

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
da: Agendavisning

[ctx: @title:tab]
en: Month View
da: Månedvisning

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
da: Gøremålsvisning

[ctx: @title:group]
en: Other Options
da: Andre indstillinger

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
da: Du er ved at sætte alle indstillinger til deres standardværdier. Alle brugervalgte ændringer vil gå tabt.

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
da: Bekræft sletninger

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
da: Bekræft altid før sletning af elementer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
da: Markér feltet for at vise en bekræftelsesdialog når elementer fjernes.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
da: Nye begivenheder, gøremål og journalindgange skal

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
da: Spørge hvilken kalender der skal bruges

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
da: Markér denne indstilling for at vælge den kalender som skal bruges til at registrere element hver gang du opretter en ny begivenhed, nyt gøremål eller ny journalindgang. Dette valg anbefales hvis du har påtænker at bruge funktionaliteten med delte mapper fra Kolab-serveren eller skal håndtere flere konti med brug af Kontact som en Kolab-klient til KDE.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
da: Vælg din tidszone i listen over steder med dropned-feltet. Hvis din by ikke angives, så vælg en som deler samme tidszone. KOrganizer justerer automatisk for sommertid.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
da: Ugentlig startdag:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
da: Vælg første ugedag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
da: Vælg første ugedag. Normalt kan du se bort fra dette, da det er angivet i dine lokalitetsindstillinger.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
da: Daglig starttime

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
da: Indtast starttidspunkt for arbejdstimer her. Arbejdstiden markeres med farve af KOrganizer.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
da: Daglig sluttime

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
da: Indtast sluttidspunktet for arbejdstimer her. Arbejdstiden markeres med farve af Korganizer.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
da: Farvelæg optagede dage med en anden baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
da: Markér dette felt hvis du vil have månedsvisningens baggrund til at blive udfyldt med en anden farve på dage som har mindst én heldagsbegivenhed markeret som optaget. Du kan desuden ændre baggrundsfarven der bruges til denne indstilling i konfigurationssiden Farver. Se efter indstillingen "Baggrundsfarve for optagede dage".

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
da: Aktivér værktøjstip til visning af resuméer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
da: Markér feltet for at vise værktøjstip med resumé når musen holdes over en begivenhed eller et gøremål.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
da: Næste x dage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
da: Vælg antallet af "x" dage der skal vises i næste dage-visningen. For at tilgå næste "x" dage-visningen, vælges menupunktet "Næste X dage" fra menuen "Vis".

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
da: Vis så mange dage ad gangen i Næste "X" dage-visningen

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
da: Vis elementer som gentages dagligt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
da: Markér feltet for at vise dage som indeholder daglig tilbagekommende begivenheder med fed type i datonavigeringen, eller afmarkér den for at give andre begivenheder (som ikke gentages) større vægt.

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
da: Vis elementer som gentages ugentligt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
da: Markér feltet for at vise dage som indeholder ugevis tilbagekommende begivenheder med fed type i datonavigeringen, eller afmarkér det for at give andre begivenheder (som ikke gentages) større vægt.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
da: Vis gøremål i stedet for begivenheder i gøremålsvisningen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
da: Markér feltet for at vise dage som indeholder gøremål med fed skrift i datonavigeringen, når du er i gøremålsvisning.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
da: Viser journaler i stedet for begivenheder når du er i journalvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
da: Markér feltet for at vise dage som indeholder journaler med fed skrift i datonavigeringen, når du er i journalvisning.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
da: Ugenumre vælger en arbejdsuge når du er i arbejdsuge-tilstand

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
da: Markér dette felt for at vælge en arbejdsuge når der klikkes på datonavigeringens ugenumre, eller afmarkér for at vælge hele ugen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
da: Timestørrelse

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
da: Vælg højden af de fire rækker i agendagitteret, i pixels. Forøgelse af værdien vil gøre hver række i agendagitteret højere.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
da: Sæt højden (i pixels) på en time i agendagitteret.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
da: Vis ikoner i elementer i agendavisningen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
da: Markér dette felt for at vise ikoner (alarm, gentagelse, osv.) i elementer i agendavisningen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
da: Vis ikoner i elementer i agendavisningen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
da: Vis gøremål

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
da: Markér dette felt for at vise gøremål i agendavisningen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
da: Vis gøremål i agendavisningen

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
da: Vis nuværende tidspunkt (Marcus Bains)-linje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
da: Markér dette felt for at vise en linje i dag- og ugevisningerne som angiver nuværende tidspunkt (Marcus Bains-linjen).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
da: Vis indikation af nuværende tidspunkt

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
da: Vis sekunder på nuværende tidspunkt-linjen (Marcus Bains)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
da: Markér feltet hvis du vil vise sekunder på linjen med nuværende tid.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Display seconds with the current-time indicator
da: Vis sekunder med indikationen af nuværende tidspunkt

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
da: Tidsintervalsvalg i agendavisning starter begivenhedseditor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
da: Markér feltet for automatisk at starte begivenhedseditoren når du markerer et tidsinterval i dag- og ugevisning. For at markere et tidsinterval, trækkes musen fra starttidspunktet til sluttidspunktet for begivenheden som du skal definere.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
da: Aktivér automatisk begivenhedsredigering med markering af tidsinterval

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
da: Farvebrug

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
da: Kun kalender

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
da: Tegn agendaelementer med deres kategorifarve både indvendigt og til kanten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
da: Markér dette felt hvis du vil have agendavisningens baggrund til at blive udfyldt med en anden farve på dage som har mindst én heldagsbegivenhed markeret som optaget. Du kan desuden ændre baggrundsfarven der bruges til denne indstilling i konfigurationssiden Farver. Se efter indstillingen "Baggrundsfarve for optagede dage".

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
da: Visning af flere kalendere

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
da: Flet alle kalendere sammen til en visning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
da: Vælg indstillingen "Sammenflet alle kalendere i én visning" hvis alle dine kalendere skal vises sammen i én agendavisning.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
da: Vis alle kalendere sammenflettet

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
da: Vis kalendere side om side

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
da: Vælg indstillingen "Vis kalendere side om side" hvis du vil se to kalendere samtidigt, i en side om side-visning.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
da: Vis to kalendere side om side

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
da: Skift mellem visninger med faneblade

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
da: Vælg "Skift mellem visninger med tabulator" hvis du ønsker at skifte mellem kalendere med tabulatortasten.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
da: Tabulering igennem kalendere

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
da: Vis ikoner i månedsvisnings-elementer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
da: Markér dette felt for at vise ikoner (alarm, gentagelse, osv.) i månedsvisnings-elementer.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
da: Vis ikoner i månedsvisnings-elementer

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
da: Vis tidspunkt i elementer i månedsvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
da: Markér dette felt for at vise tidspunkt i elementer i månedsvisning.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
da: Vis tidspunkt i elementer i månedsvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
da: Markér dette felt for at vise gøremål i månedsvisningen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
da: Vis gøremål i månedsvisningen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
da: Vis journaler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
da: Markér dette felt for at vise jornaler i månedsvisningen.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
da: Vis journaler i månedsvisningen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
da: Månedsvisning bruger hele vinduet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
da: Markér dette felt for at bruge hele KOrganizers vindue når månedsvisningen vises. Hvis feltet er markeret, vinder du en del plads for månedsvisningen, men andre grafiske kontroller, såsom datonavigeringen, elementdetaljer og kalenderlisten, vises ikke.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
da: Vælg indstillingen "Kun kalender" hvis du vil tegne kalenderelementer (både indvendigt og kant) i kalenderfarven. Brug konfigurationssiden Farver og skrifttyper for at indstille disse farver.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
da: Tegn månedselementer med deres kalenderfarve både indvendigt og til kanten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
da: Vis altid gennemførte gøremål nederst på listen

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
da: Gennemførte gøremål vises nederst på listen uanset prioritet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
da: Markér dette felt hvis alle gennemførste gøremål altid skal grupperes nederst på gøremålslisten.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
da: Gøremålslistevisningen bruger hele vinduet

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
da: Vis gøremålslisten i et fuldt KOrganizer-vindue

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
da: Markér feltet for at bruge hele Korganizers vindue når gøremålsvisningen vises. Hvis feltet er markeret, vinder du en del plads til visningen af gøremålslisten, men andre grafiske kontroller, såsom datonavigeringen, gøremålsdetaljer og kalenderlisten, vises ikke.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
da: Vis gøremål i en flad liste

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
da: Vis gøremål i en flad liste i stedet for som et hierarkisk træ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
da: Markér dette felt hvis du vil se alle dine gøremål i en flad liste, i stedet for at de arrangeres som et hierarkisk træ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
da: Registrér gennemførte gøremål i journalindgange

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
da: Markér dette felt for automatisk at registrere når et gøremål er gennemført i en ny indgang i din journal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
da: Helligdagsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
da: Vælg farve for helligdage her. Helligdagsfarven bruges for helligdagens navn i månedsvisningen og helligdagens nummer i datonavigeringen.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
da: Agendavisnings baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
da: Vælg baggrundsfarve for agendavisningen her.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: Agenda view current-time line color
da: Farve på nuværende tid-linjen i agendavisningen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
da: Vælg en farve til at bruge til nuværende tidspunkt-linjen (Marcus Bains).

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
da: Brug denne farve til nuværende tidspunkt-linjen (Marcus Bains)

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
da: Baggrundsfarve for optagede dage

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
da: Når du har en heldagsbegivenhed markeret som optaget, kan du have en anden baggrundsfarve i agenda- eller månedsvisningen for den dag. Vælg farven her.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
da: Arbejdsdagsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
da: Vælg farven på arbejdstimer for agendavisningen her.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
da: Farve for gøremål som forfalder i dag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
da: Vælg farve for gøremål som forfalder i dag her.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
da: Farve for forsinket gøremål

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
da: Vælg farve for gøremål som er forsinkede her.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
da: Tidslinje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
da: Klik på knappen for at indstille tidlinjens skrifttype. Tidslinjen er den grafiske kontrol som viser timerne i agendavisningen. Knappen åbner dialogen "Vælg skrifttype", som lader dig vælge skrifttypen for timer i tidslinjen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
da: Månedvisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
da: Tryk på knappen for at indstille månedsvisningens skrifttype. Knappen åbner dialogen "Vælg skrifttype", som lader dig vælge skrifttypen for elementerne i månedsvisningen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
da: Agendavisning

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
da: Klik på knappen for at indstille agendavisningens skrifttype. Knappen åbner dialogen "Vælg skrifttype", som lader dig vælge skrifttypen for begivenheder i agendavisningen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time line
da: Nuværende tid

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
da: Klik på knappen for at indstille skrifttype for nuværende tid. Knappen åbner dialogen "Vælg skrifttype", som lader dig vælge skrifttypen for linjen med nuværende tidspunkt i agendavisningen.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
da: Standardmetode til vedlægning af gøremål

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
da: Standardmåden til vedlægning af droppede e-mails til en opgave

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
da: Spørg altid

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
da: Vedlæg kun link til brev

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
da: Vedlæg hele brevet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
da: Markeringsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
da: Vælg farve for markeringer her. Farven for markering bruges for at markere området som for øjeblikket er valgt i din agenda og i datonavigeringen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
da: Brug systemfarven

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
da: Månedsvisningens baggrundsfarve

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
da: Vælg baggrundsfarve for månedsvisningen her.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
da: Vælg farve for markeringer her. Farven for markering bruges for at markere området som for øjeblikket er valgt i din måned og i datonavigeringen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
da: Vælg baggrundsfarve farve for arbejdstimer i månedsvisningen her.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
da: Standard-begivenhedsfarve

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
da: Søg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
da: &Ny

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
da: Filterdetaljer

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
da: Markér dette hvis du ikke vil vise gentagne begivenheder og gøremål i dine visninger. Daglige og ugentligt gentagende elementer kan optage meget plads, så det kan være praktisk at skjule dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
da: Skjul &gentagne begivenheder og gøremål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
da: Hvis dette felt er markeret, skjuler filtret alle gøremålselementer, som er blevet gennemført, fra listen. Alternativt skjules kun elementer som har været gennemført det givne antal dage.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
da: Skjul genne&mførte gøremål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
da: Dette lader dig vælge hvilke gennemførte gøremål som skal skjules. Når du vælger <i>Med det samme</i>, skjules gøremålet så snart den markeres. Du kan øge eller mindske antal dage i feltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
da: Da&ge efter færdig:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
da: Her kan du angive antal dage et gøremålselement skal have været gennemført for at skjules fra gøremålslisten. Hvis du vælger "Med det samme", skjules alle gennemførte gøremålselementer. Hvis du for eksempel vælger værdien 1, skjules alle gøremålselementer som er markeret som gennemført for mere end 24 timer siden.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
da: Denne indstilling skjuler alle gøremål fra listen hvor startdatoen ikke er nået. (Bemærk at startdatoen er ikke gøremålelementets forfaldsdato.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
da: Skjul &inaktive gøremål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
da: Vis alt undtagen det valgte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
da: Vis kun det valgte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
da: Dette tilvalg skjuler alle gøremål fra listen som er tilknyttet en anden.<br>
    Kun gøremål som har mindst én deltager vil blive kontrolleret. Hvis du ikke er på listen over deltagere skjules gøremålet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
da: Skjul gøremål som ikke er tilknyttet mig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
da: P&ublicér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
da: Ved at publicere ledig/optaget-information, tillader du andre at tage din kalender i betragtning når de inviterer dig til et møde. Kun de tidspunkter du allerede er optaget bliver publiceret, ikke hvorfor du er optaget.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
da: Markér feltet for at overføre din ledig/optaget-information automatisk.
    Det er muligt at springe over dette tilvalg og e-maile eller overføre din ledig/optaget-information med menuen Skemalæg i Korganizer.
    Bemærk: Hvis Korganizer fungerer som en KDE Kolab-klient, kræves dette ikke, eftersom Kolab2-serveren tager sig af at publicere din ledig/optaget-information og håndtere adgang af den for andre brugere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
da: Publicér din ledig/optaget information automatisk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
da: Indstil det minimale tidsinterval mellem overførsler her. Indstillingen gælder kun hvis du vælger at publicere informationen automatisk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
da: Minimumstid mellem overførsler (i minutter):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
da: Indstil antal kalenderdage som du vil publicere og gøre tilgængelig for andre her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
da: Publicér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
da: dage med ledig/optaget information

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
da: Serverinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
da: Indtast URL'en for serveren hvor din ledig/optaget-information skal publiceres her.
    Bed serverens administrator om informationerne.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
da: Indtast adgangskode for groupware-serveren her.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
da: Indtast indlogningsinformationen i forhold til din konto på serveren her.
    
    Specifikt for Kolab2-servere: Registrér din UID (entydige identifikator). Normalt er din UID din e-mailadresse på Kolab2-serveren, men den kan også være anderledes. I det sidste tilfælde, indtast din UID.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
da: Markér feltet for at lade Korganizer huske din adgangskode og undlade at spørge dig om det hver gang ledig/optaget-information overføres, ved at gemme det i konfigurationsfilen.
    Af sikkerhedsgrunde anbefales du ikke at gemme din adgangskode i indstillingsfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
da: &Husk adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
da: Server-URL:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
da: (Ikke nødvendigt hvis der bruges Kolab-server version 2)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
da: &Hent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
da: Ved at hente ledig/optaget-information som andre har publiceret, kan du tage deres kalender med i betragtning når du inviterer dem til at møde.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
da: Markér feltet for at modtage andres ledig/optaget-information automatisk. Bemærk at du skal udfylde korrekt serverinformation for at muliggøre det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
da: Hent andres ledig/o&ptaget-information automatisk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
da: Sæt dette til at hente bruger@domaene.ifb i stedet for bruger.ifb fra serveren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
da: Markér feltet for at hente ledig/optaget-filen på formatet "bruger@domæne.ifb" (for eksempel anna@hjemme.com.ifb). Ellers hentes ledig/optaget-filen ned på formatet bruger.ifb (for eksempel anna.ifb). Spørg serverens administrator hvis du ikke er sikker på hvordan dette skal indstilles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
da: Brug fuld e-mail&adresse når der hentes

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
da: Angiv URL'en for serveren hvor ledig/optaget-information publiceres her.
    Bed serverens administrator om informationerne.
    Her er et eksempel på en URL for Kolab2-servere:
    
    "https://kolab2.eksempel.com/freebusy/"
    
    Alternativt kan du angive en fuld sti til ledig/optaget. For eksempel: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
da: Bruger&navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
da: Kode&ord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
da: &Husk adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
da: &Søg efter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
da: Søg efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
da: &Begivenheder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
da: &Journaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
da: &Gøremål

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
da: Søg i

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
da: Steder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
da: Bes&krivelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
da: Resu&méer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
da: Deltagere

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
da: Datoområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
da: Fr&a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
da: &Til:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
da: Dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
da: Uge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
da: Måned

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
da: Indstil side-om-side-visning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
da: Vis en kalender pr. agendakolonne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
da: Anvend brugervalgt kalenderopsætning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
da: Antal kolonner

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
da: Valgte kalendere

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
da: Tryk her for at rulle skærmen til ugenummer %1 i det aktuelt viste år.

en: A column header of the %1 dates in the month.
da: En kolonneoverskrift med månedens %1 datoer.

en: Calendar's custom icon
da: Kalenderens brugervalgte ikon

en: To-do
da: Gøremål

en: Recurring
da: Gentagelse

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Needs Reply
da: Kræver svar

en: Attending
da: Deltager

en: Maybe Attending
da: Deltager måske

en: Organizer
da: Organisator

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
da: Ikoner der skal bruges

en: Scroll backward to the previous year
da: Rul baglæns til forrige år

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
da: Tryk på denne knap for at rulle skærmen til omtrent den samme dag i det forrige år

en: Scroll backward to the previous month
da: Rul baglæns til forrige måned

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
da: Tryk på denne knap for at rulle skærmen til omtrent den samme dato i den forrige måned

en: Scroll forward to the next month
da: Rul frem til næste måned

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
da: Tryk på denne knap for at rulle skærmen til omtrent den samme dato i den næste måned

en: Scroll forward to the next year
da: Rul fremad til næste år

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
da: Tryk på denne knap for at rulle skærmen til omtrent den samme dag i det næste år
