korganizer - en to fi translation catalogue (826 entries)

en: A Personal Organizer
fi: Ajankäytön hallinta

en: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 KOrganizer authors
fi: Tekijänoikeudet © 1997–1999 Preston Brown
    Tekijänoikeudet © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Tekijänoikeudet © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Tekijänoikeudet © 2006–2012 Allen Winter
    Tekijänoikeudet © 2012–2022 KOrganizerin tekijät

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Former Maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
fi: Googlen rahoittama osa työstä, osa Summer of Code 2005 -tempausta

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fi: <qt>Tämä piilottaa valikkorivin täysin. Saat sen uudelleen näkyviin näppäimellä %1.</qt>

en: Hide menu bar
fi: Piilota valikkorivi

en: Import &Calendar...
fi: Tuo &kalenteri…

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
fi: Tuo kalenteri

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
fi: Tuo iCalendar- tai vCalendar-tiedosto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
fi: Valitse tämä, jos haluat tuoda nykyiseen kalenterikokoelmaasi iCalendar- tai vCalendar-tiedoston sisällön.

en: Get New Calendars...
fi: Nouda uusia kalentereita…

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
fi: Lataa kalenteri ”Hae verkosta” -toiminnolla

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
fi: Etsi ”Hae verkosta” -toiminnolla tuotavia kalentereita

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens the "Get Hot New Stuff" dialog that allows you to search and import fun and useful calendars donated to the community.
fi: Tämä valikkokohta avaa ”Hae verkosta” -ikkunan, jolla voi etsiä ja tuoda yhteisön lahjoittamia hauskoja ja hyödyllisiä kalentereita.

en: Could not load calendar %1.
fi: Kalenteria %1 ei voitu ladata.

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
fi: Haetut tilaisuudet liitetään nykyiseen kalenteriisi.

en: Export as &iCalendar...
fi: Vie &iCalendarina…

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
fi: Vie kalenteri tiedostoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
fi: Vie kalenteri iCalendar-tiedostoon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
fi: Antaa sinun viedä koko kalenterikokoelman yhteen iCalendar-tiedostoon.

en: Archive O&ld Incidences...
fi: &Arkistoi vanhat esiintymät…

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
fi: Arkistoi tapahtumat ja tehtävät tiedostoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
fi: Arkistoi vanhat tapahtumat ja tehtävät iCalendar-tiedostoon

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
fi: Tästä valikkokohdasta avautuu ikkuna, jossa voi valita vanhoja tapahtumia ja tehtäviä arkistoitavaksi iCalendar-tiedostoon. Ne poistetaan olemassa olevasta kalenterikokoelmasta.

en: Pur&ge Completed To-dos
fi: &Poista valmiit tehtävät

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
fi: Siivoa valmistuneet tehtävät

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
fi: Poista kalenterista valmistuneet tehtävät

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
fi: Antaa poistaa kalenterikokoelmasta kaikki valmistuneet tehtävät. Tätä toimintoa ei voi kumota!

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
fi: &Poista

en: What's &Next
fi: &Seuraavat tapahtumat

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
fi: Seuraavat tapahtumat -näkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
fi: Vaihda Seuraavat tapahtumat -näkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
fi: Vaihtaa Seuraavat tapahtumat -näkymään, joka esittää tulossa olevat tapahtumat ja tehtävät pikaisesti tarkasteltavaksi. Avoimet tehtävät näytetään kaikki, mutta tapahtumat vain päiväselaimesta valituilta päiviltä.

en: &Month
fi: &Kuukausi

[ctx: @info:status]
en: Month View
fi: Kuukausinäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
fi: Vaihda kuukausinäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
fi: Vaihtaa kuukausinäkymään, joka esittää tapahtumat ja tehtävien määräajat tuttuna kuukausikalenteriasetteluna.

en: &Agenda
fi: &Päivyri

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
fi: Päivyrinäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
fi: Vaihda päivyrinäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
fi: Vaihtaa päivyrinäkymään, joka esittää tapahtumat ja erääntyvät tehtävät yhdeltä tai useammalta päivältä ajan mukaan lajiteltuna. Päivän aikataulusta näkyy myös kunkin tapahtuman kesto.

en: &Event List
fi: &Tapahtumaluettelo

[ctx: @info:status]
en: List View
fi: Luettelonäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
fi: Vaihda luettelonäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
fi: Vaihtaa luettelonäkymään, joka esittää päiväselaimesta valittujen päivien tehtävät, tapahtumat ja päiväkirjamerkinnät luettelona.

en: &To-do List
fi: &Tehtäväluettelo

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
fi: Tehtäväluettelonäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
fi: Vaihda tehtäväluettelonäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
fi: Vaihtaa tehtäväluettelonäkymään, joka tarjoaa paikan, missä voit seurata, mitä sinun pitäisi tehdä.

en: &Journal
fi: &Päiväkirja

[ctx: @info:status]
en: Journal View
fi: Päiväkirjanäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
fi: Vaihda päiväkirjanäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
fi: Vaihtaa päiväkirjanäkymään, joka tarjoaa paikan, jonne tallentaa havaintosi ja kokemuksesi.

en: Time&line
fi: Aika&jana

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
fi: Aikajananäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
fi: Vaihda aikajananäkymään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
fi: Vaihtaa aikajananäkymään, joka esittää valitun ajanjakson tapahtumat Gantt-näkymänä. Kukin kalenteri näkyy omalla rivillään.

en: &Refresh
fi: Päi&vitä

[ctx: @info:status]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
fi: Virkistä näkymä

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
fi: Tämä toiminto virkistää nykyisen kalenterinäkymän. Se ei synkronoi tai päivitä kalenterikansioita.

en: F&ilter
fi: Suod&atin

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
fi: Suodata esiintymät

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
fi: Suodata esiintymät kalenterista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
fi: Suorittaa käyttäjän määrittämät näkymäsuodattimet kalenterikokoelmalle. Suodattimet on ensin luotava. Katso asetuksista ”Näkymäsuodatinten hallinta”.

en: In Horizontally
fi: Sisään vaakasuunnassa

en: Out Horizontally
fi: Ulos vaakasuunnassa

en: In Vertically
fi: Sisään pystysuunnassa

en: Out Vertically
fi: Ulos pystysuunnassa

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
fi: &Tähän päivään

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
fi: Tänään

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
fi: Siirry &tähän päivään

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
fi: Vieritä tähän päivään

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to the today's date.
fi: Vierittää nykyisen näkymän tämän päivän kohdalle.

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
fi: Siirry &taaksepäin

[ctx: scroll backward]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
fi: Siirry &taaksepäin

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
fi: Vieri&tä taaksepäin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
fi: Vierittää taaksepäin nykyisen kalenterinäkymän mukaisesti päivän, viikon, kuukauden tai vuoden.

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
fi: Siirry &eteenpäin

[ctx: scroll forward]
en: Forward
fi: Eteenpäin

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
fi: Siirry &eteenpäin

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
fi: Vi&eritä eteenpäin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
fi: Vierittää eteenpäin nykyisen kalenterinäkymän mukaisesti päivän, viikon, kuukauden tai vuoden.

en: &Day
fi: &Päivä

en: &Next Day | &Next %1 Days
fi[0]: &Seuraava päivä
fi[1]: &Seuraavat %1 päivää

en: W&ork Week
fi: &Työviikkonäkymä

en: &Week
fi: &Viikko

en: New E&vent...
fi: Uusi &tapahtuma…

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
fi: Luo uusi tapahtuma

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
fi: Luo uusi tapahtuma

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
fi: Avaa ikkunan, jossa voit luoda uuden tapahtuman muistutuksineen, osallistujineen, toistoineen ym.

en: New &To-do...
fi: Uusi &tehtävä…

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
fi: Luo uusi tehtävä

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
fi: Luo uusi tehtävä

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
fi: Avaa ikkunan, jossa voit luoda uuden tehtävän muistutuksineen, osallistujineen, toistoineen ym.

en: New Su&b-to-do...
fi: Uusi ali&tehtävä…

en: New &Journal...
fi: &Uusi päiväkirjamerkintä…

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
fi: Luo uusi päiväkirja

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
fi: Luo uusi päiväkirja

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
fi: Avaa ikkunan, jossa voit luoda uuden päiväkirjamerkinnän.

en: Configure View...
fi: Näkymän asetukset…

en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
fi: Näkymän asetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
fi: Nykyisen näkymän asetukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a configuration dialog that allows you to change the settings for the current calendar view.
fi: Avaa asetusikkunan, jossa voi muuttaa nykyisen kalenterinäkymän asetuksia.

en: &Show
fi: &Näytä

en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

en: &Make Sub-to-do Independent
fi: &Tee alitehtäväluettelosta itsenäinen

note: i18n( "&Activate Reminder" ), 0, mCalendarView, SLOT(toggleAlarm()), mACollection, "activate_alarm" ); ************************* SCHEDULE MENU *******************************
en: &Publish Item Information...
fi: Julkaise ta&pahtuman tiedot…

en: Send &Invitation to Attendees
fi: Lähetä kutsu osall&istujille

en: Re&quest Update
fi: &Pyydä päivitys

en: Send &Cancellation to Attendees
fi: Lähetä &peruutus osallistujille

en: Send Status &Update
fi: Lähetä &tilapäivitys

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
fi: Tee vastaehdotus

en: &Mail Free Busy Information...
fi: &Lähetä varaustilanne sähköpostitse

en: &Send as iCalendar...
fi: Lähetä &iCalendar-muodossa…

en: &Upload Free Busy Information
fi: &Lähetä varaustiedot

en: &Address Book
fi: &Osoitekirja

en: Show Date Navigator
fi: Näytä päiväselain

en: Show To-do View
fi: Näytä tehtävänäkymä

en: Show Item Viewer
fi: Näytä tapahtumanäkymä

en: Show Calendar Manager
fi: Näytä kalenterien hallinta

en: Configure &Date && Time...
fi: P&äiväysasetukset…

en: Manage View &Filters...
fi: Näkymä&suodatinten hallinta…

en: Manage T&ags...
fi: &Hallitse luokituksia…

en: &Configure KOrganizer...
fi: KOr&ganizerin asetukset…

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
fi[0]: 1 esiintymä tuotiin onnistuneesti.
fi[1]: %1 esiintymää tuotiin onnistuneesti.

en: There was an error while merging the calendar: %1
fi: Sattui virhe liitettäessä kalenteria: %1

en: New calendar added successfully
fi: Uuden kalenterin lisääminen onnistui

en: Could not add a calendar. Error: %1
fi: Kalenterin lisääminen epäonnistui. Virhe: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
fi: Valitse avattava kalenteritiedosto

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
fi: Valitse tuotava kalenteritiedosto

en: An error occurred: %1
fi: Sattui virhe: %1

en: Cannot upload calendar to '%1'
fi: Ei voida lähettää kalenteria kohteeseen ”%1”

en: Saved calendar '%1'.
fi: Tallennettu kalenteri ”%1”.

en: Unable to save calendar to the file %1.
fi: Kalenteria ei voitu tallentaa tiedostoon %1.

en: Error
fi: Virhe

en: Could not start control module for date and time format.
fi: Päivämäärän ja ajan asetuksia ei voitu avata.

en: &Show Event
fi: &Näytä tapahtuma

en: &Edit Event...
fi: &Muokkaa tapahtumaa…

en: &Delete Event
fi: &Poista tapahtuma…

en: &Show To-do
fi: &Näytä tehtäväluettelo

en: &Edit To-do...
fi: &Muokkaa tehtäväluetteoa…

en: &Delete To-do
fi: &Poista tehtävä

en: Attach as &link
fi: &Liitä linkkinä

en: Attach &inline
fi: &Sisällytä tekstiin

en: Attach inline &without attachments
fi: &Sisällytä tekstiin (liitteittä)

en: C&ancel
fi: &Peru

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
fi: Sähköpostin liitteiden poistaminen saattaa tehdä allekirjoituksesta virheellisen.

en: Remove Attachments
fi: Poista liitteet

en: Undo: %1
fi: Kumoa: %1

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo: %1
fi: Tee uudelleen: %1

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: URL '%1' is invalid.
fi: Verkko-osoite ”%1” on virheellinen.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
fi: <p>Haluatko yhdistää tämän kalenterimerkinnän olemassa olevaan kalenteriin vai luoda uuden kalenterin?</p><p>Jos valitset yhdistämisen, sinun on valittava kohdekalenteri.</p><p>Jos valitset uuden kalenterin luomisen, se luodaan automaattisesti.</p>

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
fi: Kalenterin tuonti

en: Merge into existing calendar
fi: Yhdistä olemassa olevaan kalenteriin

en: Add as new calendar
fi: Lisää uutena kalenterina

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
fi: %1 (ei verkossa)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
fi: %1 (oletus)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
fi: Aseta hakusana

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you search for a keyword in your calendars
fi: Antaa etsiä kalentereista hakusanaa

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
fi: Kalenterikansion %1 ominaisuudet

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color...
fi: Aseta kansion &väri…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
fi: Käytä &oletuskansiona

[ctx: @action:inmenu]
en: Serverside Subscription...
fi: Palvelinpuolen tilaus…

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
fi: Haluatko varmasti, että ”%1” korvaa nykyisen oletuskalenterisi?

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
fi: Korvataanko oletuskalenteri?

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
fi: Lisää kalenteri

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
fi: Haluatko varmasti poistaa kalenterin %1?

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
fi: Poista kalenteri

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
fi: <p><em>Yhtään merkintää ei ole valittuna</em></p><p>Näytä yksityiskohdat valitsemalla tapahtuma, tehtävä tai päiväkirjamerkintä.</p>

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
fi: Näytä KOrganizerin päänäytössä valittujen tapahtumien, päiväkirjamerkintöjen tai tehtävien yksityiskohdat tässä.

en: Todo completed: %1 (%2)
fi: Tehtävä valmis: %1 (%2)

en: Journal of %1
fi: %1 päiväkirja

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
fi: Merkintä "%1" on suodatettu nykyisillä suodatinasetuksillasi. Se on piilotettuna eikä näy näytössä.

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi merkinnän ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
fi: Poistetaanko merkintä?

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
fi: Liittäminen epäonnistui: kelvollista kohdepäivää ei voitu päätellä.

en: Make sub-to-dos independent
fi: Tee alitehtävistä itsenäisiä

en: Toggle Reminder
fi: Vaihda muistutuksen tilaa

en: Toggle To-do Completed
fi: Vaihda tehtävän valmis-tilaa

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
fi: ”%1” kopioitiin onnistuneesti kohteeseen %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
fi: Kopiointi onnistui

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
fi: Merkintää ”%1” ei saatu kopioiduksi kohteeseen %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
fi: Kopiointi epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
fi: Siirto epäonnistui

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
fi: ”%1” siirrettiin onnistuneesti (%2–%3).

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
fi: Siirto onnistui

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
fi: Merkintää ”%1” ei voitu lisätä kohteeseen %2. Merkintää ei siirretty.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
fi: Haluatko irrottaa tapahtuman %1 toistoista?

en: KOrganizer Confirmation
fi: KOrganizer varmistus

en: &Dissociate
fi: &Irrota

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
fi: Haluatko irrottaa vain tapahtuman %1 toistoista vai irrottaa myös tulevat tapahtumat?

en: &Only Dissociate This One
fi: Irrota &vain tämä

en: &Also Dissociate Future Ones
fi: Irrota &tulevatkin tapahtumat

en: Dissociate future occurrences
fi: Irrota tapahtuma tulevista toistoista

en: Dissociate occurrence
fi: Irrota tapahtuma toistoista

en: Dissociating the future occurrences failed.
fi: Tulevien tapahtumien irrotus epäonnistui.

en: Dissociating Failed
fi: Irrotus epäonnistui.

en: Dissociating the occurrence failed.
fi: Tapahtuman irrotus toistosta epäonnistui.

en: iCalendars (*.ics)
fi: iCal-kalenterit (*.ics)

en: Do you want to overwrite %1?
fi: Haluatko korvata kohteen %1?

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
fi: Vie kalenteri

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
fi: Tuntematon syy

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
fi: Ei voida kirjoittaa iCalendar-tiedostoa %1. %2

en: No filter
fi: Ei suodatinta

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
fi: Merkinnällä "%1" on alitehtäviä. Haluatko poistaa tämän merkinnän ja tehdä kaikki sen alitehtävät itsenäisiksi tai poistaa merkinnän alitehtävineen?

en: Delete Only This
fi: Poista vain tämä

en: Delete All
fi: Poista kaikki

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
fi: Merkintä ”%1” on vain luettavissa eikä sitä voi poistaa. Se kuuluu ehkä vain luettavissa olevaan kalenteriin.

en: Removing not possible
fi: Poisto ei ole mahdollinen

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
fi: Kalenterimerkintä ”%1” toistuu useampana päivänä. Haluatko varmasti poistaa tapahtuman kaikkine toistumiskertoineen?

en: Also Delete &Future
fi: Poista myös t&ulevat

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
fi: Kalenterimerkintä ”%1” toistuu useampana päivänä. Haluatko poistaa nykyisen tapahtuman ajalta %2, tulevatkin toistumiskerrat vai kaikki merkinnät?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
fi: Kalenterimerkintä ”%1” toistuu useampana päivänä. Haluatko poistaa vain nykyisen tapahtuman ajalta %2 vai kaikki toistumiskerrat?

en: Delete C&urrent
fi: P&oista nykyinen

en: Delete &All
fi: Poista &kaikki

en: Delete "%1"
fi: Poista ”%1”

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
fi: Mikään kalenteri ei ole valittuna kalenterien hallinnassa. Tehtäviä ei poistettu.

en: There are no completed to-dos to purge.
fi: Ei ole valmiita tehtäviä, joita poistaa.

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
fi: Poistetaanko kaikki valmiit tehtävät valituista kalentereista?

en: Purge To-dos
fi: Poista tehtävät

en: Purge
fi: Poista

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
fi: Merkintää ”%1” ei voi muokata, koska se on toisen prosessin lukitsema.

en: Unable to copy the item to %1.
fi: Merkintää ei voitu kopioida kohteeseen %1.

en: Copying Failed
fi: Kopiointi epäonnistui

en: Unable to move the item to  %1.
fi: Merkintää ei voitu siirtää kohteeseen  %1.

en: Moving Failed
fi: Siirto epäonnistui

en: 0 completed to-dos were purged.
fi: Yhtään valmista tehtävää ei poistettu.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
fi[0]: %1 tehtävä sivuutettiin, koska sillä on tekemättömiä tai kirjoitussuojattuja alitehtäviä.
fi[1]: %1 tehtävää sivuutettiin, koska niillä on tekemättömiä tai kirjoitussuojattuja alitehtäviä.

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
fi[0]: Poistettiin %1 valmista tehtävä.
fi[1]: Poistettiin %1 valmista tehtävää.

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
fi: Sattui virhe poistettaessa valmiita tehtäviä: %1

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
fi: Loit esiintymän kalenteriin, joka ei ole näkyvissä.
    Jotta näet esiintymän, tuo kalenteri näkyviin vasemman sivupalkin kalenteriluettelosta.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
fi: Loit esiintymän kalenteriin, joka ei ole näkyvissä.
    Voit tuoda kalenterin näkyviin kalenterien hallinnasta (Asetukset → Sivupalkki → Näytä kalenterien hallinta)

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
fi: Aseta kansion nimi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
fi: Syötä tälle kansiolle annettava nimi.

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
fi: &Nimi:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
fi: Estä hälytykset paikallisesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
fi: Sivuuta tämän kalenterin muistutukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet haluat vastaanottaa sähköposteja tähän kalenteriin kytketyistä merkinnöistä.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
fi: Käytä &omaa kuvaketta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
fi: Käytä omaa kuvaketta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat asettaa kansiolle oman kuvakkeen.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
fi: &Tuo

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
fi: &Vie

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (zoom)
en: &Zoom
fi: &Suurennus

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
fi: &Toiminnot

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
fi: &Aikataulu

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
fi: &Sivupalkki

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
fi: Pää

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
fi: Näkymät

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
fi: Aikataulu

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
fi: Suodattimien työkalurivi

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
fi: <qt><p>Valitse haluamasi päivät KOrganizerin päänäytölle tässä. Useamman päivän voi valita pitämällä hiiren painiketta alhaalla.</p><p>Siirry kuukaudesta tai vuodesta toiseen ylälaidan painikkeilla.</p><p>Kukin rivi näyttää yhden viikon. Vasemmassa sarakkeessa on viikon järjestysnumero. Sen painaminen valitsee koko viikon.</p></qt>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
fi: Muokkaa kalenterisuodattimia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
fi: Määritä uusi suodatin napsauttamalla tätä painiketta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
fi: Voit poistaa käytössä olevan suodattimen napsauttamalla tästä.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
fi: Uusi suodatin %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyvästi suodattimen ”%1”?

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
fi: Poistetaanko suodatin?

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
fi: Tapahtumanäkymä

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Show in Context
fi: Näytä kontekstissaan

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
fi: Etsi kalentereista

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
fi: &Etsi

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
fi: Käynnistä haku

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
fi: Aloita haku painamalla tästä.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
fi: Virheellinen hakulause: haku ei onnistu.  Anna hakulause, jossa voi tarpeen mukaan käyttää jokerimerkkejä ”*” ja ”?”.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
fi: Hakulausettasi vastaavia kohteita ei löytynyt.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
fi: Hakutulokset

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
fi[0]: %1 osuma
fi[1]: %1 osumaa

[ctx: A collection of all declined invidations.]
en: Declined Invitations
fi: Hylätyt kutsut

[ctx: A collection of all open invidations.]
en: Open Invitations
fi: Vastaamattomat kutsut

en: Text
fi: Teksti

en: Numeric Value
fi: Lukuarvo

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Selection
fi: Valinta

en: Date & Time
fi: Päivämäärä ja aika

en: Date
fi: Päivä

en: Qt Designer Fields Dialog
fi: QT Designer -kenttäikkuna

en: (c) 2004 Tobias Koenig
fi: © 2004 Tobias König

en: Tobias Koenig
fi: Tobias König

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
fi: <qt>Haluatko varmasti poistaa kohteen ”<b>%1</b>”?</qt>

en: Import Page
fi: Tuo sivu

en: Designer Files
fi: Designer-tiedostot

en: <qt><b>Warning:</b> Qt Designer could not be found. It is probably not installed. You will only be able to import existing designer files.</qt>
fi: <qt><b>Varoitus:</b> Qt Designeria ei löytynyt. Sitä ei luultavasti ole asennettu. Voit tuoda vain olemassa olevia Designer-tiedostoja.</qt>

en: Available Pages
fi: Saatavilla olevat sivut

en: Preview of Selected Page
fi: Valitun sivun esikatselu

en: <qt><p>This section allows you to add your own GUI Elements ('<i>Widgets</i>') to store your own values into %1. Proceed as described below:</p><ol><li>Click on '<i>Edit with Qt Designer</i>'</li><li>In the dialog, select '<i>Widget</i>', then click <i>OK</i></li><li>Add your widgets to the form</li><li>Save the file in the directory proposed by Qt Designer</li><li>Close Qt Designer</li></ol><p>In case you already have a designer file (*.ui) located somewhere on your hard disk, simply choose '<i>Import Page</i>'</p><p><b>Important:</b> The name of each input widget you place within the form must start with '<i>X_</i>'; so if you want the widget to correspond to your custom entry '<i>X-Foo</i>', set the widget's <i>name</i> property to '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Important:</b> The widget will edit custom fields with an application name of %2.  To change the application name to be edited, set the widget name in Qt Designer.</p></qt>
fi: <qt><p>Tässä osiossa voit lisätä omia käyttöliittymäalkioita omia arvojasi tallentamiseksi kohteeseen %1. Jatka näin:</p><ol><li>napsauta ”<i>Muokkaa Qt Designerilla</i>”</li><li>valitse ikkunasta ”<i>Alkio</i>” ja napsauta <i>OK</i></li><li>lisää alkio lomakkeeseen</li><li>tallenna tiedosto Qt Designerin ehdottamaan kansioon</li><li>sulje Qt Designer.</li></ol><p>Jos sinulla on jo Qt Designer -tiedosto (*.ui) jossakin, valitse vain ”<i>Tuo sivu</i>”</p><p><b>Tärkeää:</b> Kunkin lomakkeeseen lisätyn syöttöalkion on alettava ”<i>X_</i>”, joten jos haluat alkion vastaavan mukautettua kenttää ”<i>X-Foo</i>”, aseta alkion <i>nimi</i>-ominaisuudeksi ”<i>X_Foo</i>”.</p><p><b>Tärkeää:</b> Alkio muokkaa mukautettuja kenttiä sovellusnimellä %2. Muuta muokattavan sovelluksen nimeä asettamalla alkion nimi Qt Designerissa.</p></qt>

en: <a href="whatsthis:%1">How does this work?</a>
fi: <a href="whatsthis:%1">Miten tämä toimii?</a>

en: Delete Page
fi: Poista sivu

en: Import Page...
fi: Tuo sivu…

en: Edit with Qt Designer...
fi: Muokkaa Qt Designerilla…

en: Key:
fi: Avain:

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Classname:
fi: Luokan nimi:

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
fi: Esiintymän nouto Akonadista epäonnistui

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
fi: Esiintymän nouto Akonadista epäonnistui: pyydettyä esiintymää ei ole olemassa.

en: &Move
fi: &Siirrä

en: &Copy
fi: &Kopioi

en: &Add
fi: &Lisää

en: &Cancel
fi: &Peru

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
fi: &Näytä

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
fi: &Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print...
fi: T&ulosta…

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w...
fi: Tulostuksen &esikatselu…

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
fi: &Leikkaa

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
fi: &Kopioi

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
fi: L&iitä

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
fi: Luo tapahtumasta tehtävä

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for Event
fi: Luo tapahtumaan muistiinpano

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
fi: Vaihda t&ehtävän valmis-tilaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
fi: Luo tehtävästä tapahtuma

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for To-do
fi: Luo tehtävään muistiinpano

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
fi: &Vaihda muistutuksen tilaa

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence...
fi: &Irrota toistosta…

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar...
fi: Lähetä iCalendarina…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
fi: &Poista muistutukset käytöstä

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
fi: &Ota muistutukset käyttöön

en: Unable to save %1 "%2".
fi: Ei voitu tallettaa %1 "%2".

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
fi: Tapahtumien yhteenvedon asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
fi: Näytä tulevat tapahtumat alkaen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
fi: Näytä tapahtumat vain tältä päivältä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä vain tämän päivän tapahtumat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
fi: Va&in tänään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
fi: Näytä kuukauden sisään alkavat tapahtumat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä tapahtumat, jotka alkavat seuraavien 31 päivän aikana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
fi: &Tulevalta kuulta (31 päivää)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
fi: Valitse monenko päivän tulevat tapahtumat näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat määrittää, monenko päivän tulevat tapahtumat näytetään.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
fi: &Seuraavalta ajalta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
fi: Aseta monenko päivältä tulevat tapahtumat näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
fi: Tällä säätimellä voit asettaa, moneltako päivältä (vuoteen saakka) haluat nähdä tulevat tapahtumat.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
fi: 1 päivä

[ctx: days to show in summary]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en:  days
fi:  päivää

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
fi: Näytä nämä tulevat tapahtumat kalenteristasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
fi: Näytä syntymäpäivät kalenteristasi, kun käytössä on myös syntymäpäiväresurssi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
fi: Näytä tulevien tapahtumien yhteenvedossa kalenterin syntymäpäivät valitsemalla tämä asetus. Asetusta voi käyttää vain, jos kalenterissa on syntymäpäiväresurssi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
fi: &Syntymäpäivät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
fi: Näytä merkkipäivät kalenteristasi, kun syntymäpäiväresurssi on käytössä

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
fi: Sisällytä kalenterista merkkipäivät tulevien tapahtumien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu. Asetus on käytettävissä vain, jos kalenterissa on syntymäpäiväresurssi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
fi: M&erkkipäivät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupwareGroup)
en: Groupware Settings
fi: Ryhmätyöohjelmiston asetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show events belonging to my calendars only
fi: Näytä vain omiin kalentereihini kuuluvat tapahtumat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
fi: Valitse tämä, jos haluat näyttää yhteenvedossa vain omiin kalentereihisi kuuluvat tapahtumat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my events only
fi: Näytä vain &omat tapahtumani

en: Upcoming Events
fi: Tulevat tapahtumat

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
fi[0]: Ei tapahtumia %1 vuorokauden kuluessa
fi[1]: Ei tapahtumia seuraavien %1 päivän sisällä

en: &Edit Appointment...
fi: &Muokkaa tapaamista…

en: &Delete Appointment
fi: &Poista tapaaminen

en: Edit Event: "%1"
fi: Muokkaa tapahtumaa: ”%1”

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal...
fi: Uusi päiväkirjamerkintä…

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
fi: Luo uusi päiväkirjamerkintä

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
fi: Saat näkyviin ikkunan, jossa voit luoda uuden päiväkirjamerkinnän.

en:  day |  days
fi[0]:  päivä
fi[1]:  päivää

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event...
fi: Uusi tapahtuma…

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
fi: Luo uusi tapahtuma

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
fi: Tämä avaa kyselyikkunan, jossa voit luoda uuden tapahtuman.

[ctx: @item]
en: Meeting
fi: Tapaaminen

[ctx: @item]
en: Note: %1
fi: Muistiinpano: ”%1”

[ctx: Event from email summary]
en: Mail: %1
fi: Sähköposti: %1

[ctx: Event from email content]
en: <b>From:</b> %1<br /><b>To:</b> %2<br /><b>Subject:</b> %3
fi: <b>Lähettäjä:</b> %1<br /><b>Vastaanottaja:</b> %2<br /><b>Aihe:</b> %3

[ctx: the appointment is today]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: in 1 day | in %1 days
fi[0]: päivän kuluttua
fi[1]: %1 päivän kuluttua

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
fi[0]: 1 t
fi[1]: %1 t

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
fi[0]: 1 min kuluttua
fi[1]: %1 min kuluttua

en: now
fi: nyt

en: all day
fi: koko päivä

[ctx: Time from - to]
en: %1 - %2
fi: %1–%2

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
fi: Seuraava: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do...
fi: Uusi tehtävä…

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
fi: Luo uusi tehtävä

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
fi: Tämä avaa kyselyikkunan, jossa voit luoda uuden tehtävän.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
fi: Tehtävien yhteenvedon asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
fi: Näytä tehtävät, joilla on määräaika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
fi: Näytä vain tehtävät, joiden määräaika on tänään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat nähdä vain ne tehtävät, joiden määräaika on tänään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
fi: Näytä tehtävät, joiden määräaika on kuukauden sisään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat nähdä tehtävät, joiden määräaika on 31 päivän sisään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
fi: Valitse, monenko päivän ajalta odottavat tehtävät näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat määrittää ajanjakson, jonka ajalta odottavat tehtävät näytetään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
fi: Aseta aika (päivissä), jolta odottavat tehtävät näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
fi: Aseta tällä kentällä aika, jolta odottavat tehtävät näytetään (enintään vuoden tulevaisuuteen).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
fi: Piilota seuraavat tehtävätyypit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
fi: Piilota valmistuneet tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet haluat nähdä valmistuneita tehtäviä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
fi: &Valmiit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
fi: Piilota määräpäivättömät tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet halua nähdä tehtäviä, joilla ei ole asetettu määräpäivää.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
fi: &Avoimet (ei määräpäivää)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
fi: Piilota aloittamattomat tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet haluat nähdä tehtäviä, joiden aloituspäivä on tulevaisuudessa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
fi: A&loittamattomat (aloituspäivä tulevaisuudessa)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
fi: Piilota meneillään olevat tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet haluat nähdä tehtäviä, jotka on aloitettu mutta jotka eivät vielä ole valmiita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
fi: &Meneillään olevat (aloitettu muttei valmis)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
fi: Piilota myöhässä olevat tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
fi: Valitse tämä ruutu, ellet halua nähdä tehtäviä, jotka ovat ohittaneet määräpäivänsä valmistumatta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
fi: &Myöhässä (ei valmis, mutta määräpäivä ohi)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show To-dos belonging to my calendars only
fi: Näytä vain omiin kalentereihini kuuluvat tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
fi: Valitse tämä, jos haluat yhteenvedossa näytettävän vain omiin kalentereihisi kuuluvat tehtävät.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my To-dos only
fi: Näytä vain &omat tehtäväni

en: Pending To-dos
fi: Odottavat tehtävät

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: 1 day ago | %1 days ago
fi[0]: 1 päivä sitten
fi[1]: %1 päivää sitten

[ctx: the to-do is due]
en: due
fi: määräpäivä

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
fi[0]: Ei tehtävien määräpäivää seuraavan päivän sisällä
fi[1]: Ei tehtävien määräpäivää seuraavien %1 päivän sisällä

en: &Mark To-do Completed
fi: &Merkitse tehtävä tehdyksi

en: Edit To-do: "%1"
fi: Muokkaa tehtävää: ”%1”

en: open-ended
fi: päättymisaika avoin

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
fi: myöhässä

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
fi: alkaa tänään

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
fi: ei aloitettu

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
fi: valmis

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
fi: tekeillä

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
fi: Erityispäivien yhteenvedon asetukset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
fi: Näytä erityispäivät alkaen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
fi: Näytä vain tänäiset erityistilaisuudet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä vain tänään tapahtuvat erityistilaisuudet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
fi: Näytä seuraavan kuukauden aikana alkavat erityistilaisuudet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat nähdä seuraavien 31 päivän aikana käynnistyvät erityistilaisuudet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
fi: Valitse, monenko päivät tulevät erityistilaisuudet näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat määrittää, monenko päivän ajalta tulevat erityistilaisuudet näytetään.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
fi: Aseta, monenko päivän ajalta tulevat erityistilaisuudet näytetään

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
fi: Tällä säätimellä voit asettaa, moneltako päivältä tulevat erityistapahtumat näytetään (enintään vuodelta).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
fi: Näytä nämä erityispäivät kalenteristasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
fi: Näytä syntymäpäivät kalenterista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
fi: Sisällytä kalenterista syntymäpäivät tulevien erityistilaisuuksien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu. Nämä ovat tyypillisesti ”Syntymäpäivä”-luokituksen tapahtumia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
fi: Näytä merkkipäivät kalenteristasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
fi: Sisällytä kalenterista vuosipäivät tulevien erityistilaisuuksien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu. Nämä ovat tyypillisesti ”Vuosipäivä”-luokituksen tapahtumia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
fi: Näytä vapaapäivät kalenteristasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
fi: Sisällytä kalenterista vapaapäivät tulevien erityistilaisuuksien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu. Vapaapäivät määrittyvät alueen tai ”Vapaapäivä”-luokitukseen kuulumisen mukaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
fi: Näytä &vapaapäivät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
fi: Näytä erityistapahtumat kalenteristasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
fi: Sisällytä kalenterissa ”erityistilaisuuksiksi” merkityt tapahtumat valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
fi: &Erityistilaisuudet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
fi: Näytä nämä erityispäivät yhteystietoluettelostasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
fi: Näytä syntymäpäivät osoitekirjastasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
fi: Sisällytä kalenterista syntymäpäivät tulevien erityistilaisuuksien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
fi: &Syntymäpäivät

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
fi: Näytä merkkipäivät osoitekirjastasi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
fi: Sisällytä kalenterista merkkipäivät tulevien erityistilaisuuksien yhteenvetoon valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
fi: &merkkipäivät

en: Upcoming Special Dates
fi: Tulevat merkkipäivät

[ctx: the special day is today]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
fi: Huomenna

en: Birthday
fi: Syntymäpäivä

en: Anniversary
fi: Vuosipäivä

en: Holiday
fi: Vapaapäivä

en: Change of Seasons
fi: Vuodenajan vaihtuminen

en: Special Occasion
fi: Erityinen tapahtuma

en: one year | %1 years
fi[0]: yksi vuosi
fi[1]: %1 vuotta

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
fi[0]: Ei syntymä- tai juhlapäiviä seuraavan päivän sisällä
fi[1]: Ei syntymä- tai juhlapäiviä seuraavien %1 päivän sisällä

en: Send &Mail
fi: Lähetä sähkö&postia

en: View &Contact
fi: Näytä &yhteystieto

en: Mail to:"%1"
fi: Lähetä sähköpostia henkilölle: ”%1”

en: Special Dates Summary
fi: Merkkipäivien yhteenveto

en: Kontact Special Dates Summary
fi: Yhteenveto

en: Current Maintainer
fi: Nykyinen ylläpitäjä

en: New Calendar
fi: Uusi kalenteri

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
fi: vain luku

en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Import the specified files as separate calendars
fi: Tuo valitut tiedostot erillisiksi kalentereiksi

en: Merge the specified files into an existing calendar
fi: Yhdistää valitut tiedostot olemassa olevaan kalenteriin

en: Display the specified incidence (by URL)
fi: Näytä (verkko-osoitteena) annettu esiintymä

en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
fi: Kalenteritiedostot tai verkko-osoitteet. Ellei erityisesti ole annettu -i tai -m, kysytään erillisessä ikkunassa käyttäjältä onko tarkoitus tuoda (import) vai liittää (merge).

en: Lists the available options for user feedback
fi: Luettelee eri käyttäjäpalautemahdollisuudet

en: Merged calendar
fi: Liitetty kalenteri

en: Calendars Side by Side
fi: Kalenterit rinnakkain

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
fi: Työviikkoa ei voida näyttää, koska työpäiviä ei ole määritetty. Määritä ainakin yksi työpäivä päiväysasetuksissa.

[ctx: @title:tab]
en: Colors
fi: Värit

[ctx: @title:group]
en: Tags
fi: Luokitukset

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
fi: Valitse tässä luokitus, jota haluat muuttaa. Luokituksen väriä voi muuttaa viereisestä painikkeesta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
fi: Valitse yhdistelmäkentästä valitun luokituksen väri.

[ctx: @title:group]
en: Resources
fi: Tietolähteet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
fi: Valitse tässä kalenteri, jota haluat muuttaa. Kalenterin väriä voi muuttaa alla olevasta painikkeesta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
fi: Valitse tässä väri yllä olevasta yhdistelmäkentästä valitun kalenterin väri.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
fi: Fontit

[ctx: @label]
en: Event text
fi: Tapahtuman teksti

[ctx: @label]
en: Mail transport:
fi: Postinvälitys:

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
fi: Henkilökohtainen

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
fi: Sähköpostin asetukset

[ctx: @title:tab]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
fi: Kalenterit

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
fi: Kalenteritilit

[ctx: @title:group]
en: Position
fi: Sijainti

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
fi: Näytä ylinnä päivyrinäkymissä

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
fi: Näytä alinna päivyrinäkymissä

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
fi: Kalenterin koristeet

[ctx: @action]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
fi: Liitännäisen määrittely epäonnistui

[ctx: @title:tab]
en: Regional
fi: Paikallinen

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
fi: Yleinen päivä ja aika

[ctx: @title:group]
en: Holidays
fi: Vapaapäivät

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
fi: Käytä vapaapäiväaluetta:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
fi: Valitse vapaapäiväalue

[ctx: @title:group]
en: Working Period
fi: Työaika

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
fi: Tällä valinnalla KOrganizer merkitsee työajan viikon tälle päivälle. Valitse, jos tämä on sinulle työpäivä. Muussa tapauksessa työpäivän tunteja ei merkitä värillä.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
fi: Maanantai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
fi: Tiistai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
fi: Keskiviikko

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
fi: Torstai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
fi: Perjantai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
fi: Lauantai

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
fi: Sunnuntai

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
fi: Oletusarvot

[ctx: @title:group]
en: Appointments
fi: Tapaamiset

[ctx: @title:group]
en: Reminders
fi: Muistutukset

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
fi: Hälytyksen oletusaika:

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
fi: minuutti(a)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
fi: tunti(a)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
fi: päivä(ä)

en: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
fi: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Äänitiedostot (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
fi: Yleistä

[ctx: @title:group]
en: Display Options
fi: Näyttöasetukset

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
fi:  päivää

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
fi: Päivämääräselain

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
fi: Päivyrinäkymä

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
fi:  kuvapistettä

[ctx: @title:tab]
en: Month View
fi: Kuukausinäkymä

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
fi: Tehtävänäkymä

[ctx: @title:group]
en: Other Options
fi: Muut asetukset

en: KOrganizer Configure User FeedBack
fi: KOrganizerin käyttäjäpalauteasetukset

en: (c) 2020-2021 Laurent Montel
fi: © 2020–2021 Laurent Montel

en: Choose...
fi: Valitse…

[ctx: @title:window]
en: Preferences
fi: Asetukset

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
fi: Olet palauttamassa oletusasetukset. Kaikki omat muutokset menetetään.

en: Setting Default Preferences
fi: Otetaan oletusasetukset käyttöön.

en: Reset to Defaults
fi: Palauta oletusasetukset

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
fi: Vahvista poisto

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
fi: Varmista aina merkintöjen poistaminen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
fi: Valitse tämä, jos haluat varmistuskyselyn poistoihin.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
fi: Lisättäessä tapahtumia, tehtäviä tai päiväkirjamerkintöjä:

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be added to the default calendar
fi: Lisää oletuskalenteriin

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
fi: Tallenna uudet tapahtumat, tehtävät ja päiväkirjamerkinnät aina oletuskalenteriin valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
fi: Kysy, mitä kalenteria käytetään

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
fi: Tällä asetuksella kalenteri, johon uudet tapahtumat, tehtävät tai päiväkirjamerkinnät lisätään, pitää aina ensin valita. Tätä suositellaan, jos aiot käyttää Kolab-palvelimen jaettuja kansioita tai sinulla on Kontactissa useita Kolab-asiakastilejä.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
fi: Valitse aikavyöhykkeesi paikkojen luettelosta tässä alasvetolaatikossa. Jos kaupunkiasi ei ole luettelossa, valitse jokin saman aikavyöhykkeen kaupunki. KOrganizer ottaa automaattisesti kesä- ja talviajan käyttöön.

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
fi: Työpäivä alkaa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
fi: Anna tähän päivän tapahtumien alkuaika. Tämän ajan pitäisi olla aikaisin aika, jota käytät päivänäytöllä näkyville tapahtumille.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
fi: Käytä vapaapäiväaluetta:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
fi: Valitse tästä alue, jonka vapaapäiviä haluat käyttää. Määritetyt vapaapäivät näytetään päiväselaimessa, päivyrinäkymässä jne. ei-arkipäivinä.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
fi: Viikon aloittava päivä:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
fi: Valitse viikon ensimmäinen päivä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
fi: Valitse viikon ensimmäinen päivä. Tavallisesti tämä voi sivuuttaa, koska maa-asetukset asettavat sen.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
fi: Päivän aloittava tunti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
fi: Anna tähän työajan alkuaika. Työaika merkitään KOrganizerissa eri värillä.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
fi: Päivän päättävä tunti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
fi: Anna tähän työajan päättymisaika. Työaika merkitään KOrganizerissa eri värillä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
fi: Ohita vapaapäivät

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
fi: Valitse tämä ruutu, niin KOrganizer ei merkitse työaikaa vapaapäiville.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
fi: Osoita varatut päivät eri taustavärillä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
fi: Valitse tämä, jos haluat kuukausinäkymään eri taustavärin päiviksi, joilla on vähintään yksi varatuksi merkitty koko päivän tapahtuma. Myös asetuksessa käytettävää taustaväriä voi muuttaa värien asetussivulta. Ks. asetusta ”Varattujen päivien taustaväri”.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
fi: Näytä työkaluvihjeissä yhteenvedot

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
fi: Tämä valinta näyttää vihjekuplassa tapahtuman yhteenvedon kun tapahtumaa osoitetaan hiirellä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: To-dos use tag colors
fi: Käytä tehtäviin luokitusvärejä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
fi: Tällä valinnalla tehtävät käyttävät luokitusväriään eivätkä määräajan tai erääntymistilansa värejä

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
fi: Seuraavat x päivää

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
fi: Valitse, montako (”x”) päivää seuraavien päivien näkymässä näytetään. Seuraavien x päivän näkymän saat valitsemalla Näkymä-valikosta ”Seuraavat x päivää”.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
fi: Näytä näin monta päivää kerrallaan seuraavien ”x” päivän näkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
fi: Näytä päivittäin toistuvat merkinnät

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
fi: Tällä valinnalla päivittäin toistuvat tapahtumat näytetään päivänäkymässä vahvennettuna. Jos et valitse tätä, ainutkertaiset tapahtumat ovat näkyvämpiä.

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
fi: Näytä viikoittain toistuvat merkinnät

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
fi: Tällä valinnalla näytetään viikoittaisten toistuvien tapahtumien päivät vahvennettuna päivänäkymässä. Tavallisille ei toistuville tapahtumille tulee enemmän huomiota, jos tämä valinta ei ole valittuna.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
fi: Näytä tehtävät tapahtumien sijaan tehtävänäkymässä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
fi: Näytä tehtäviä sisältävät päivät lihavoituina tehtävänäkymän päiväselaimessa valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
fi: Näytä päiväkirjat tapahtumien sijaan päiväkirjanäkymässä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
fi: Näytä päiväkirjamerkinnän sisältävät päivät lihavoituina päiväkirjanäkymän päiväselaimessa valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
fi: Viikon numerot valitsevat työpäivät työviikkotilassa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
fi: Valitse päiväselaimen viikkonumeroita napsautettaessa vain työpäivät valitsemalla tämä ruutu, muuten valitaan koko viikko.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
fi: Tunnin koko

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
fi: Valitse päivyrin tuntirivien korkeus kuvapisteinä. Arvon nostaminen tekee kustakin päivyrin ruudukon rivistä korkeamman.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
fi: Aseta päivyrinäkymän tunnin korkeus (kuvapisteinä)

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
fi: Näytä kuvakkeet päivyrinäkymän merkinnöille

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä kuvakkeet (hälytykset, toisto jne.) päivyrinäkymän merkinnöille.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
fi: Näytä kuvakkeet päivyrinäkymän merkinnöille

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
fi: Näytä tehtävät

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
fi: Valitse tämä, jos haluat nähdä tehtävät päivyrinäkymässä.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
fi: Näytä tehtävät päivyrinäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
fi: Näytä nykyhetken viiva

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
fi: Näytä päivä- tai viikkonäkymässä nykyhetkeä osoittava viiva (ns. Marcus Bains -viiva) valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
fi: Osoita nykyhetki

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
fi: Näytä nykyhetken viivalla sekunnit

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
fi: Tämä valinta näyttää sekunnit nykyisessä kellonajan viivassa

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Display seconds with the current-time indicator
fi: Näytä sekunnit nykyhetken osoittimessa

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
fi: Aikavälin valinta päivyrinäkymässä avaa tapahtumamuokkaimen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
fi: Tällä valinnalla tapahtumamuokkain käynnistyy automaattisesti, kun valitset päivittäis- tai viikottaiskalenterinäkymästä aikavälin. Valitaksesi haluamasi aikavälin paina hiiren painiketta aikavälin alkukohdassa, vedä hiiri loppuajankohtaan ja vapauta painike.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
fi: Ota käyttöön automaattinen tapahtumamuokkain aikavälivalinnalla

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
fi: Värien käyttö

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Tag inside, calendar outside
fi: Luokitus sisä-, kalenteri ulkopuolella

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Luokitus sisä-, kalenteri ulkopuolella” -asetus, jos haluat kalenterimerkinnät väritettävän luokitusvärillään niin, että merkinnän reunus on sen kalenterin värinen. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
fi: Väritä päivyrin merkinnät luokitusvärillään sisältä ja kalenterin värillä reunoilta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Calendar inside, tag outside
fi: Kalenteri sisä-, luokitus ulkopuolella

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Kalenteri sisä-, luokitus ulkopuolella” -asetus, jos haluat kalenterimerkinnät väritettävän niihin yhdistetyn kalenterin värillä niin, että merkinnän reunus on sen luokituksen värinen. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
fi: Väritä päivyrin merkinnät kalenterin värillä sisältä ja luokitusvärillään reunoilta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only tag
fi: Vain luokitus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Vain luokitus” -asetus, jos haluat värittää kalenterimerkinnät (niin sisältä kuin reunoilta) luokitusvärillään. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
fi: Väritä päivyrin merkinnät luokitusvärillään sisältä ja reunoilta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
fi: Vain kalenteri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Vain kalenteri” -asetus, jos haluat värittää kalenterimerkinnät (niin sisältä kuin reunoilta) kalenterinsa värillä. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
fi: Väritä päivyrin merkinnät kalenterin värillä sisältä ja reunoilta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
fi: Valitse tämä, jos haluat päivyriin eri taustavärin päiviksi, joilla on vähintään yksi varatuksi merkitty koko päivän tapahtuma. Voit myös muuttaa asetuksessa käytettävää taustaväriä värien asetussivulta. Ks. asetusta ”Varattujen päivien taustaväri”.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
fi: Useamman kalenterin näyttö

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
fi: Yhdistä kaikki kalenterit yhteen näkymään

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
fi: Valitse ”Yhdistä kaikki kalenterit yhdeksi näkymäksi”, jos haluat nähdä kaikki kalenterisi samassa päivyrinäkymässä.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
fi: Yhdistä kaikki kalenterit yhteen näkymään

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
fi: Näytä kalenterit rinnakkain

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
fi: Valitse ”Näytä kalenterit rinnakkain”, jos haluat nähdä kaksi kalenteria yhtä aikaa vierekkäin.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
fi: Näytä kaksi kalenteria rinnakkain

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
fi: Vaihda näkymää sarkainnäppäimellä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
fi: Valitse ”Vaihda näkymien välillä sarkainnäppäimellä”, jos haluat siirtyä kalenterista toiseen sarkainnäppäimen avulla.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
fi: Siirry kalenterista toiseen sarkainnäppäimellä

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
fi: Näytä kuukausinäkymän merkintöjen kuvakkeet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
fi: Näytä kuukausinäkymän merkinnöille kuvakkeet (hälytys, toisto jne.) valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
fi: Näytä kuukausinäkymän merkintöjen kuvakkeet

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
fi: Näytä kuukausinäkymän merkintöjen kellonajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
fi: Näytä kuukausinäkymän merkinnöille kellonajat valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
fi: Näytä kuukausinäkymän merkintöjen kellonajat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
fi: Näytä kuukausinäkymässä tehtävät valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
fi: Näytä tehtävät kuukausinäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
fi: Näytä päiväkirjat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
fi: Näytä kuukausinäkymässä päiväkirjat valitsemalla tämä ruutu.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
fi: Näytä päiväkirjat kuukausinäkymässä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
fi: Kuukausinäkymä käyttää koko ikkunaa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
fi: Kun tämä ruutu on valittu, kuukausinäkymä käyttää koko KOrganizer-ikkunaa. Saat lisätilaa kuukausinäkymälle, mutta muita elementtejä kuten päiväselainta, merkinnän yksityiskohtia tai kalenterien luetteloa ei näytetä.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
fi: Väritä kuukauden merkinnät luokitusvärillään sisältä ja kalenterivärillään reunoilta

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
fi: Väritä kuukauden merkinnät kalenterivärillään sisältä ja luokitusvärillään reunoilta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Vain luokitus” -asetus, jos haluat värittää kalenterimerkinnät (niin sisältä kuin reunoilta) luokitusvärillään. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their tag color for the inside and border
fi: Väritä kuukauden merkinnät luokitusvärillään sisältä ja reunoilta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fi: Valitse ”Vain kalenteri” -asetus, jos haluat värittää kalenterimerkinnät (niin sisältä kuin reunoilta) kalenterinsa värillä. Värit voit asettaa Värit ja fontit -asetussivulta.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
fi: Väritä kuukauden merkinnät kalenterivärillään sisältä ja reunoilta

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
fi: Näytä valmiit tehtävät aina luettelon lopussa

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
fi: Valmiit tehtävät näytetään luettelon lopussa prioriteetistaan riippumatta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
fi: Valitse tämä, jos haluat valmiiden tehtävien ryhmittyvän aina tehtäväluettelossa alimmas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
fi: Tehtäväluettelonäkymä käyttää koko ikkunaa

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
fi: Näytä tehtäväluettelo KOrganizerin koko ikkunassa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
fi: Kun tämä ruutu on valittu, tehtäväluettelonäkymä käyttää koko KOrganizer-ikkunaa. Saat lisätilaa tehtäväluettelonäkymälle, mutta muita elementtejä kuten päiväselainta, tehtävien yksityiskohtia ja kalenterien luetteloa ei näytetä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
fi: Näytä tehtävät luettelona

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
fi: Näyttää tehtävät luettelona puurakenteen sijaan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
fi: Valitse tämä, jos haluat esittää tehtäväsi yksiulotteisena luettelona hierarkkisen puurakenteen sijaan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
fi: Kirjaa valmiit tehtävät päiväkirjamerkinnöiksi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
fi: Tällä valinnalla tehtävän loppuunsuoritus vie tehtävän päiväkirjamerkinnäksi automaattisesti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
fi: Loman väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
fi: Valitse tässä vapaapäivien väri. Vapaapäivän väriä käytetään vapaapäivän nimessä kuukausinäytöllä ja vapaapäivän numerossa päivänäkymässä.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
fi: Päivyrinäkymän taustaväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
fi: Valitse tästä päivyrinäkymän taustaväri.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: Agenda view current-time line color
fi: Päivyrinäkymän nykyhetken viivan väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
fi: Valitse nykyhetken viivan väri

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
fi: Käytä tätä väriä päivyrinäkymän nykyhetken viivaan

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
fi: Varattujen päivien taustaväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
fi: Kun sinulla on varatuksi merkitty koko päivän tapahtuma, päivää voidaan merkitä eri päivyri- tai kuukausinäkymätaustavärillä. Valitse väri tästä.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
fi: Työtuntien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
fi: Valitse tästä päivyrinäkymän työtuntien väri.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
fi: Tänään erääntyvien tehtävien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
fi: Valitse tässä tänään erääntyvien tehtävien väri

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
fi: Erääntyneiden tehtävien väri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
fi: Valitse tässä erääntyneiden tehtävien väri

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
fi: Aikapalkki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
fi: Aseta aikapalkin fontti napsauttamalla tätä painiketta. Aikapalkki on elementti, joka näyttää tunnit päivyrinäkymässä. Painike avaa fontinvalintaikkunan, josta voit valita aikapalkin tunteja osoittavan fontin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
fi: Kuukausinäkymä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
fi: Aseta kuukausinäkymän fontti napsauttamalla tätä painiketta. Se avaa fontinvalintaikkunan, josta voit valita kuukausinäkymän tapahtumia osoittavan fontin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
fi: Päivyrinäkymä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
fi: Aseta päivyrinäkymän fontti napsauttamalla tätä painiketta. Se avaa fontinvalintaikkunan, josta voit valita päivyrinäkymän tapahtumia osoittavan fontin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time line
fi: Nykyinen aikajana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
fi: Aseta aikajanan nykyhetken fontti napsauttamalla tätä. Painike avaa fontinvalintaikkunan, josta voit valita päivyrinäkymän nykyhetkeä osoittavan fontin.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
fi: Oletustapa tehtävien liittämiseksi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
fi: Oletustapa hylättyjen sähköpostien liittämiseksi tehtävään

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
fi: Kysy aina

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
fi: Liitä viestiin linkki

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
fi: Liitä koko viesti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
fi: Korostusväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
fi: Valitse tästä korostusväri, jolla merkitään päivyrisi ja päiväselaimesi valittu alue.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
fi: Käytä järjestelmäväriä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
fi: Käytä järjestelmäväriä käyttäjän määrittämän sijaan. Jos käytössä, muut väriasetukset sivuutetaan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
fi: Tehtävänäkymän taustaväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
fi: Valitse tässä kuukausinäytön taustaväri.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
fi: Valitse tässä korostusväri. Korostusvärillä merkitään kuukausi- ja päiväselaimessa valittu alue.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
fi: Valitse tässä työajan taustaväri kuukausinäytölle.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
fi: Tapahtuman oletusväri

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
fi: Valitse tässä tapahtumien oletusväri. Oletusväriä käytetään kuukausinäytössä tapahtumille. Huomaa, että kullekin tapahtumaluokitukselle voi määrittää eri värin.

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
fi: &Uusi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
fi: Suodattimen tiedot

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
fi: Valitse tämä, jos et halua näyttää toistuvia tapaamisia näytöllä. Ne vievät paljon tilaa päivä- ja viikkonäytöillä. Siksi niiden piilottaminen voi helpottaa työskentelyä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
fi: Piilota &toistuvat tapahtumat ja tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
fi: Tällä asetuksella suodatin piilottaa kaikki suoritetut tehtävät luettelosta. Vaihtoehtoisesti piilotetaan vain tehtävät, joiden valmistumisesta on tietty aika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
fi: Piilota val&miit tehtävät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
fi: Tällä valinnalla voit valita, mitkä valmiit tehtävät piilotetaan. Kun valitset <i>välittömästi</i>, tehtävä piilotetaan heti, kun se on merkitty tehdyksi. Voit lisätä tai vähentää päivien lukumäärää kiertolaatikosta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
fi: &Päiviä valmistumisen jälkeen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
fi: Tästä voi valita, montako päivää loppuun saatettu tehtävä näkyy tehtäväluettelossa. Jos valitset ”välittömästi”, kaikki valmiit tehtävät piilotetaan. Jos valitset esimerkiksi 1, kaikki yli vuorokauden ajan valmiiksi merkityt tehtävät piilotetaan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
fi: Tällä valinnalla luettelosta voi piilottaa tehtävät, joiden aloituspäivä ei ole vielä tullut. (Huomaa, ettei aloituspäivä ole sama kuin määräpäivä!)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
fi: Piilota &passiiviset tehtävät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mCategoriesButtonGroup)
en: Tags
fi: Luokitukset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
fi: Kun tämä asetus on valittu, suodatin näyttää kaikki <i>paitsi</i> valittujen luokitusten merkinnät.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
fi: Näytä kaikki &paitsi valitut

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
fi: Tällä asetuksella suodatin näyttää kaikki tapahtumat, jotka sisältävät minkä tahansa valitun luokituksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
fi: Näytä vain valitut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
fi: Muuta…

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
fi: Tämä valinta piilottaa kaikki muille annetut tehtävät luettelostasi.<br>
    Vain ne tehtävät tarkistetaan, joissa on vähintään yksi osallistuja. Jos et ole osallistujaluettelossa, tehtävä piilotetaan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
fi: Piilota muille annetut tehtävät

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
fi: J&ulkaise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
fi: Varaustilanteesi julkaisemalla muut voivat ottaa kalenterisi huomioon kutsuessaan sinua tapaamisiin. Vain varausaikasi julkaistaan, ei syytä, miksi olet varattu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
fi: Automatisoi aikavaraustietojesi vienti valitsemalla tämä ruutu.
    Valinnan voi ohittaa, jolloin tiedot voi lähettää sähköpostitse tai KOrganizerin Ajoita-valikosta.
    Jos KOrganizeria käytetään KDE Kolabin osana, tätä ei tarvita. Kolab2-palvelin pitää huolta siitä, että varaustietojesi julkaistaan ja muut pääsevät niihin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
fi: &Julkaise varaustiedot automaattisesti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
fi: Aseta tässä lähetysten välinen vähimmäisaika minuutteina. Asetusta käytetään vain, jos tiedot julkaistaan automaattisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
fi: Vientien välinen aika vähintään (minuutteina):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
fi: Aseta tässä, montako kalenteripäivää haluat julkaista muiden saataville.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
fi: Julkaise

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
fi: Varaustiedon päivien lukumäärä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
fi: Palvelintiedot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
fi: Anna sen palvelimen osoite, johon varaustietosi julkaistaan.
    Kysy osoite palvelimen ylläpitäjältä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
fi: Anna tähän ryhmätyöpalvelimen kirjautumissalasana.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
fi: Anna tässä tilisi tiedot palvelimeen.
    
    Kolab2-palvelimen erityisominaisuus: Rekisteröi UID-tunnuksesi (Unique IDentifier). Oletuksena UID-tunnuksesi on Kolab2-palvelimen sähköpostiosoitteesi, mutta se voi olla muukin. Jälkimmäisessä tapauksessa anna UID-tunnuksesi.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
fi: Tällä valinnalla KOrganizer muistaa salasanasi tallentamalla sen asetustiedostoon. Näin salasanakysely ohitetaan,  kun KOrganizer päivittää varaustietojen julkaisua.
    Tietoturvasyistä salasanan tallentamista asetustiedostoon ei suositella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
fi: Muista s&alasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
fi: Palvelimen osoite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
fi: (Ei tarpeen, jos käytössä Kolab-palvelimen versio 2)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
fi: &Hae

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
fi: Noutamalla muiden julkaisemat varaustiedot voit ottaa huomioon heidän kalenterinsa huomioon kutsuessasi heitä tapaamiseen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
fi: Nouda toisten ihmisten varaustiedot automaattisesti valitsemalla tämä ruutu. Huomaa, että palvelintietojen on oltava kunnossa, jotta tämä toimisi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
fi: Nouda toisten &varaustiedot automaattisesti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
fi: Asettaa user@domain.ifb haun user.ifb haun sijaan palvelimelta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
fi: Tällä valinnalla voit ladata varaustiedoston muodossa ”user@domain.ifb” (esim. joe@company.com.ifb). Muulloin vapaa/varattu-tiedosto ladataan muodossa user.ifb (esim. joe.ifb). Kysy palvelimen ylläpitäjältä tarkempia tietoja asetuksia varten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
fi: Käytä h&akuun koko sähköpostiosoitetta

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
fi: Anna sen palvelimen osoite, johon varaustietosi julkaistaan.
    Kysy osoite palvelimen ylläpitäjältä.
    Tässä on esimerkki Kolab2-palvelimen osoitteesta:
    
    https://kolab.example.com/freebusy/
    
    Vaihtoehtoisesti voit määrittää varaustiedon koko polun, esimerkiksi: 
    https://kolab.example.com/freebusy/user.xfb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
fi: Käyttäjätu&nnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
fi: &Muista salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
fi: &Etsi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
fi: Hakukuvio. Jokerimerkkejä ”*” ja ”?” voi käyttää.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
fi: Tarkista eri kentistä, sisältävätkö ne hakukuvion. Kuvio ”tapa” täsmäisi jonoon ”aloitustapaaminen”. Jokerimerkkejä ”*” (täsmää mihin tahansa määrään mitä vain merkkejä) ja ”?” (täsmää yksittäiseen merkkiin) voi käyttää. Esimerkiksi kuvio ”tapa*pomo” täsmäisi jonoon ”Tapaaminen pomon kanssa”. Kuvio ”k?s” täsmäisi jonoihin ”kissa”, ”kassa” jne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
fi: Etsi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Search for events with matching criteria.
fi: Etsi ehtoja vastaavia tapahtumia.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat etsiä hakuehtoja vastaavia tapahtumia, joiden alkamis- tai päättymisajat sisältyvät annettuun ajanjaksoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
fi: &Tapahtumat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Search for journal entries with matching criteria.
fi: Etsi ehtoja vastaavia päiväkirjamerkintöjä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat etsiä hakuehtoja vastaavia päiväkirjamerkintöjä, joiden alkamis- tai päättymisajat sisältyvät annettuun ajanjaksoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
fi: &Päiväkirjat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Search for to-dos with matching criteria.
fi: Etsi ehtoja vastaavia tehtäviä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat etsiä hakuehtoja vastaavia tehtäviä, joiden määräajat sisältyvät annettuun ajanjaksoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
fi: &Tehtävät

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
fi: Etsi kohteesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Include tags in your search.
fi: Sisällytä hakuun luokitukset.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat hakukuvion etsivän myös luokituksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Ta&gs
fi: &Luokitukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Include locations in your search.
fi: Sisällytä hakuun sijainnit.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat hakukuvion etsivän myös sijainneista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
fi: Paikat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Include descriptions in your search.
fi: Sisällytä hakuun kuvaukset.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat hakukuvion etsivän myös kuvauksista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
fi: Kuva&ukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Include summaries in your search.
fi: Sisällytä hakuun yhteenvedot.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat hakukuvion etsivän myös yhteenvedoista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
fi: Yhteenve&dot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Include attendees in your search.
fi: Sisällytä hakuun osallistujat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat hakukuvion etsivän myös osallistujista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
fi: Osallistujat

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
fi: Tietoalue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
fi: &Alkaen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, startDate)
en: The starting date of the period to search.
fi: Etsinnän kohteena olevan ajanjakson alkamispäivä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, startDate)
en: Search for items in the time period starting at the date given here.
fi: Etsi ajanjaksolta merkintöjä, joiden alkamisaika on tässä annettu päivämäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
fi: A&sti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, endDate)
en: The ending date of the period to search.
fi: Etsinnän kohteena olevan ajanjakson päättymispäivä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, endDate)
en: Search for items in the time period ending at the date given here.
fi: Etsi ajanjaksolta merkintöjä, joiden päättymisaika on tässä annettu päivämäärä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
fi: Näytä tapahtumat vain, jos sekä niiden alkamis- että päättymisaika sisältyy annettuun ajanjaksoon.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
fi: Valitse tämä ruutu, jos haluat etsiä vain tapahtumia, jotka sisältyvät kokonaisuudessaan annettuun ajanjaksoon. Pois jätetään tapahtumat, jotka alkavat ajanjaksolla mutta päättyvät sen jälkeen tai päättyvät ajanjaksolla mutta alkavat sitä ennen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
fi: &Jätä pois tapahtumat, jotka ulottuvat annetun ajanjakson ulkopuolelle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
fi: Sisällytä tehtävät, joiden alkamis-, määrä- tai valmistumispäivä sisältyy annettuun ajanjaksoon tai joilla ei ole alkamis- tai päättymisaikaa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
fi: Valitsemalla tämän ruudun etsitään tehtäviä, joiden alkamis-, määrä- tai valmistumispäivä sisältyy annettuun ajanjaksoon tai joilla ei ole alkamis- tai päättymisaikaa. Ellei ruutua ole valittu, näytetään vain tehtävät, joiden määräpäivä sisältyy annettuun ajanjaksoon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include all to-dos &within the specified date range
fi: Sisällytä &annetun aikavälin tehtävät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
fi: Päivä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
fi: Viikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
fi: Kuukausi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mAgendaBtn)
en: Agenda
fi: Päivyri

en: Agenda %1
fi: Päivyri %1

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
fi: Rinnakkaisnäkymäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
fi: Näytä yksi kalenteri kussakin päivyrin sarakkeessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
fi: Käytä mukautettuja kalenteriasetuksia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
fi: Valitut kalenterit

en: Scroll to week number %1
fi: Siirry viikkoon numero %1

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
fi: Siirrä näkymä nykyisen vuoden viikkoon numero %1 napsauttamalla tästä.

en: A column header of the %1 dates in the month.
fi: Kuukauden %1päivien sarakeotsikko

en: Calendar's custom icon
fi: Kalenterin oma kuvake

en: To-do
fi: Tehtävä

en: Journal
fi: Päiväkirja

en: Recurring
fi: Toistuva

en: Alarm
fi: Hälytys

en: Read Only
fi: Vain luku

en: Needs Reply
fi: Vaatii vastauksen

en: Attending
fi: Osallistuu

en: Maybe Attending
fi: Ehkä osallistuu

en: Organizer
fi: Järjestäjä

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
fi: Käytettävät kuvakkeet

en: Scroll backward to the previous year
fi: Siirry taaksepäin edelliseen vuoteen

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
fi: Siirry suunnilleen samaan edellisvuoden päivään napsauttamalla tätä painiketta

en: Scroll backward to the previous month
fi: Siirry taaksepäin edelliseen kuukauteen

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
fi: Siirry suunnilleen samaan viime kuun päivään napsauttamalla tätä painiketta

en: Scroll forward to the next month
fi: Siirry eteenpäin seuraavaan kuukauteen

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
fi: Siirry suunnilleen samaan ensi kuun päivään napsauttamalla tätä painiketta

en: Scroll forward to the next year
fi: Siirry eteenpäin seuraavaan vuoteen

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
fi: Siirry suunnilleen samaan ensi vuoden päivään napsauttamalla tätä painiketta

en: Select a month
fi: Valitse kuukausi

en: Select a year
fi: Valitse vuosi
