korganizer - en to fr translation catalogue (814 entries)

en: A Personal Organizer
fr: Un agenda personnel pour KDE

en: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 KOrganizer authors
fr: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 Les auteurs de KOrganizer

en: Maintainer
fr: Mainteneur

en: Former Maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Original Author
fr: Auteur originel

en: Developer
fr: Développeur

en: Rafał Rzepecki
fr: Rafal Rzepecki

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
fr: Une partie de ce travail a été sponsorisé par Google lors du « Summer of Code » 2005

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
fr: <qt>Ceci masquera complètement la barre de menu. Vous pouvez l'afficher à nouveau en pressant %1.</qt>

en: Hide menu bar
fr: Masquer la barre de menu

en: Import &Calendar...
fr: Importer un &agenda...

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
fr: Importer un agenda

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
fr: Importer un fichier iCalendar ou vCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
fr: Sélectionnez cette option si vous souhaitez importer le contenu d'un fichier iCalendar ou vCalendar dans votre collection d'agendas actuelle.

en: Get New Calendars...
fr: Obtenir de nouveaux agendas...

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
fr: Charger un agenda depuis « Get Hot New Stuff » (dernières nouveautés)

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
fr: Chercher des agendas à importer sur « Get Hot New Stuff » (dernières nouveautés)

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens the "Get Hot New Stuff" dialog that allows you to search and import fun and useful calendars donated to the community.
fr: Cette option ouvre la fenêtre « Get Hot New Stuff » (dernières nouveautés) qui vous permet de chercher et d'importer des agendas amusants et utiles proposés par la communauté.

en: Could not load calendar %1.
fr: Impossible d'ouvrir l'agenda « %1 ».

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
fr: Les évènements téléchargés seront fusionnés dans votre agenda actuel.

en: Export as &iCalendar...
fr: Exporter en tant que fichier &iCalendar...

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
fr: Exporter l'agenda dans un fichier

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
fr: Exporte votre agenda vers un fichier iCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
fr: Vous permet d'exporter votre collection entière d'agendas dans un fichier iCalendar.

en: Archive O&ld Incidences...
fr: Archiver &les anciens évènements...

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
fr: Archiver les évènements et les tâches à faire dans un fichier

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
fr: Archiver les anciens évènements et les tâches à faire dans un fichier « iCalendar »

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
fr: Cette option ouvre une boîte de dialogue vous permettant de sélectionner d'anciens évènements et tâches à faire que vous pouvez archiver dans un fichier « iCalendar ». Ils seront supprimés de votre collection d'agendas existante.

en: Pur&ge Completed To-dos
fr: Pur&ger les tâches terminées

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
fr: Purger les tâches terminées

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
fr: Supprime les tâches terminées de votre agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
fr: Vous permet de supprimer toutes les tâches terminées de votre collection d'agendas. Il est impossible d'annuler cette action !

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
fr: &Supprimer

en: What's &Next
fr: La suite du &programme...

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
fr: Vue « Suite du programme »

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
fr: Basculer vers la vue Suite du programme

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
fr: Bascule vers la vue « Suite du programme » qui affiche vos évènements et tâches à venir de manière concise pour permettre un aperçu rapide. Toutes les tâches ouvertes seront affichées, mais seuls les évènements des jours sélectionnés dans la barre latérale du navigateur par date seront affichés.

en: &Month
fr: &Mois

[ctx: @info:status]
en: Month View
fr: Vue mensuelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
fr: Bascule vers la vue mensuelle

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
fr: Bascule vers la vue mensuelle, qui affiche tous les évènements et tâches à réaliser sous la forme d'un agenda mensuel classique.

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
fr: Vue agenda

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
fr: Bascule vers la vue agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
fr: Bascule vers la vue agenda, qui présente vos évènements ou vos tâches pour une journée ou davantage, dans l'ordre chronologique. Vous pouvez également consulter la durée de chaque évènement dans l'emploi du temps du jour.

en: &Event List
fr: List des évèn&ements

[ctx: @info:status]
en: List View
fr: Vue liste

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
fr: Bascule vers la vue liste

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
fr: Bascule vers la vue liste, qui affiche toutes vos tâches, évènements et entrées dans le journal pour les dates sélectionnées dans le navigateur par date sous forme de liste.

en: &To-do List
fr: Liste des &tâches

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
fr: Vue liste des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
fr: Bascule vers la vue liste des tâches

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
fr: Bascule vers la vue liste des tâches, ou vous pouvez suivre les tâches que vous devez réaliser.

en: &Journal
fr: Jour&nal

[ctx: @info:status]
en: Journal View
fr: Vue journal

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
fr: Bascule vers la vue journal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
fr: Bascule vers la vue journal, où vous pouvez noter vos réflexions, vos occurrences ou expériences.

en: Time&line
fr: Chrono&logie

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
fr: Vue chronologique

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
fr: Bascule vers la vue chronologique

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
fr: Bascule en vue chronologique, afin d'afficher tous les évènements de l'intervalle sélectionné dans un diagramme de Gantt. Chaque agenda est affiché sur une ligne distincte.

en: &Refresh
fr: &Rafraîchir

[ctx: @info:status]
en: Refresh
fr: Rafraîchir

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
fr: Rafraîchir l'affichage

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
fr: Cette action rafraîchira et redessinera la vue d'agenda actuelle. Elle ne synchronise pas et ne met pas à jour les dossiers d'agendas.

en: F&ilter
fr: Fi&ltre

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
fr: Filtrer les évènements

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
fr: Filtre les évènements provenant de cet agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
fr: Lance des filtres définis par l'utilisateur sur la collection d'agendas. Les filtres doivent être créés au préalable. Consultez l'option « Gérer les filtres de vues » dans le menu Configuration.

en: In Horizontally
fr: Zoom avant horizontal

en: Out Horizontally
fr: Zoom arrière horizontal

en: In Vertically
fr: Zoom avant vertical

en: Out Vertically
fr: Zoom arrière vertical

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
fr: Aller à &aujourd'hui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
fr: Aller à aujourd'hui

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
fr: Fait défiler la vue jusqu'à aujourd'hui

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to the today's date.
fr: Fait défiler la vue actuelle jusqu'à la date d'aujourd'hui.

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
fr: En a&rrière

[ctx: scroll backward]
en: Back
fr: En arrière

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
fr: Revenir en arrière

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
fr: Faire reculer la vue

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
fr: Fait reculer la vue d'un jour, d'une semaine, d'un mois ou d'une année en fonction de la vue d'agenda actuelle.

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
fr: En a&vant

[ctx: scroll forward]
en: Forward
fr: En avant

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
fr: Aller en avant

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
fr: Faire avancer la vue

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
fr: Fait avancer la vue d'un jour, d'une semaine, d'un mois ou d'une année en fonction de la vue d'agenda actuelle.

en: &Day
fr: &Jour

en: &Next Day | &Next %1 Days
fr[0]: Le jour &suivant
fr[1]: Les %1 jours &suivants

en: W&ork Week
fr: Jours ou&vrables

en: &Week
fr: &Semaine

en: New E&vent...
fr: Nouvel é&vènement...

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
fr: Créer un nouvel évènement

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
fr: Crée un nouvel évènement

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
fr: Ouvre une fenêtre qui vous permet de créer un nouvel évènement avec des rappels, des participants, une périodicité et bien plus encore.

en: New &To-do...
fr: Nouvelle &tâche...

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
fr: Créer une nouvelle tâche

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
fr: Crée une nouvelle tâche

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
fr: Ouvre une fenêtre qui vous permet de créer une nouvelle tâche avec des rappels, des participants, une périodicité et bien plus encore.

en: New Su&b-to-do...
fr: Nouvelle &sous-tâche...

en: New &Journal...
fr: &Nouveau journal...

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
fr: Créer un nouveau journal

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
fr: Crée un nouveau journal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
fr: Ouvre une fenêtre vous permettant de créer une nouvelle entrée dans le journal.

en: Configure View...
fr: Configurer la vue...

en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
fr: Configurer la vue

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
fr: Configure la vue actuelle

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a configuration dialog that allows you to change the settings for the current calendar view.
fr: Ouvre une fenêtre de configuration qui vous permet de modifier les paramètres de la vue agenda actuelle.

en: &Show
fr: Affic&her

en: &Edit...
fr: M&odifier...

en: &Make Sub-to-do Independent
fr: Rendre la sous-tâche &indépendante

note: i18n( "&Activate Reminder" ), 0, mCalendarView, SLOT(toggleAlarm()), mACollection, "activate_alarm" ); ************************* SCHEDULE MENU *******************************
en: &Publish Item Information...
fr: &Publier les informations...

en: Send &Invitation to Attendees
fr: Envoyer une &invitation aux participants

en: Re&quest Update
fr: &Demander une mise à jour

en: Send &Cancellation to Attendees
fr: Envoyer une &annulation aux participants

en: Send Status &Update
fr: Envoyer l'état et les &mises à jour

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
fr: Demander une &modification

en: &Mail Free Busy Information...
fr: Envoyer les informations de disponibilité par &courrier électronique...

en: &Send as iCalendar...
fr: &Envoyer comme iCalendar...

en: &Upload Free Busy Information
fr: &Envoyer les informations de disponibilité

en: &Address Book
fr: Carnet d'&adresses

en: Show Date Navigator
fr: Afficher le navigateur par date

en: Show To-do View
fr: Afficher la vue des tâches

en: Show Item Viewer
fr: Afficher l'aperçu des entrées

en: Show Calendar Manager
fr: Afficher le Gestionnaire d'agenda

en: Configure &Date && Time...
fr: Configurer la &date et l'heure...

en: Manage View &Filters...
fr: Gérer les &filtres de vues...

en: Manage T&ags...
fr: Gérer les é&tiquettes

en: &Configure KOrganizer...
fr: &Configurer KOrganizer...

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
fr[0]: 1 évènement a été importé avec succès
fr[1]: %1 évènements ont été importés avec succès

en: There was an error while merging the calendar: %1
fr: Une erreur est survenue lors de la fusion de l'agenda : %1

en: New calendar added successfully
fr: Nouvel agenda ajouté avec succès

en: Could not add a calendar. Error: %1
fr: Impossible d'ajouter un agenda. Erreur : %1

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
fr: Sélectionnez le fichier d'agenda à ouvrir

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
fr: Sélectionnez le fichier d'agenda à importer

en: An error occurred: %1
fr: Une erreur s'est produite : %1

en: Cannot upload calendar to '%1'
fr: Impossible d'envoyer l'agenda vers « %1 »

en: Saved calendar '%1'.
fr: L'agenda « %1 » a été enregistré.

en: Unable to save calendar to the file %1.
fr: Impossible d'enregistrer l'agenda dans le fichier %1.

en: Error
fr: Erreur

en: Could not start control module for date and time format.
fr: Impossible de démarrer le module contrôlant le format de date et d'heure.

en: &Show Event
fr: &Afficher l'évènement

en: &Edit Event...
fr: &Modifier l'évènement...

en: &Delete Event
fr: &Supprimer l'évènement

en: &Show To-do
fr: &Afficher les tâches

en: &Edit To-do...
fr: &Modifier la tâche...

en: &Delete To-do
fr: &Supprimer la tâche

en: Attach as &link
fr: Attacher en tant que &lien

en: Attach &inline
fr: Attacher le contenu

en: Attach inline &without attachments
fr: Inclure le contenu &sans créer de pièce jointe

en: C&ancel
fr: &Annuler

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
fr: Supprimer une pièce jointe d'un message peut invalider sa signature.

en: Remove Attachments
fr: Supprimer les pièces jointes

en: Undo: %1
fr: Annuler : %1

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo: %1
fr: Refaire : %1

en: Redo
fr: Refaire

en: URL '%1' is invalid.
fr: L'URL « %1 » n'est pas valable.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
fr: <p>Voulez-vous fusionner cet agenda dans un agenda existant ou bien en créer un nouveau ?</p><p>Si vous sélectionnez fusionner, vous pourrez choisir l'agenda cible.</p><p>Si vous sélectionnez ajouter, un nouvel agenda sera créé automatiquement.</p>

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
fr: Importer un agenda

en: Merge into existing calendar
fr: Fusionner dans un agenda existant

en: Add as new calendar
fr: Ajouter en tant que nouvel agenda

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
fr: %1 (Déconnecté)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
fr: %1 (par défaut)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
fr: Définit le mot de clé de recherche

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you search for a keyword in your calendars
fr: Vous permet de chercher un mot clé dans vos agendas.

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search...
fr: Chercher…

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
fr: Propriétés du dossier d'agenda %1

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color...
fr: Définir la couleur du do&ssier...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
fr: Définir comme &dossier par défaut

[ctx: @action:inmenu]
en: Serverside Subscription...
fr: Abonnement côté serveur...

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment remplacer votre agenda par défaut actuel par « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
fr: Remplacer l'agenda par défaut ?

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
fr: Ajouter un agenda

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'agenda %1 ?

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
fr: Supprimer l'agenda

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
fr: <p><em>Aucun élément sélectionné</em></p><p>Sélectionnez un évènement, une tâche ou une entrée de journal pour afficher ses détails ici.</p>

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
fr: Visualisez ici les détails des évènements, entrées de journaux ou tâches sélectionnés dans la vue principale de KOrganizer.

en: Todo completed: %1 (%2)
fr: Tâche terminée : %1 (%2)

en: Journal of %1
fr: Journal de %1

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
fr: L'entrée « %1 » est filtrée par vos règles de filtrage actuelles. Aussi, celle-ci sera cachée et n'apparaîtra pas dans la vue.

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer l'élément « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
fr: Supprimer l'élément ?

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
fr: Impossible de déterminer une date cible valable.

en: Make sub-to-dos independent
fr: Rendre les sous-tâches indépendantes

en: Toggle Reminder
fr: Activer / Désactiver le rappel

en: Toggle To-do Completed
fr: Afficher / Masquer les tâches terminées

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
fr: « %1 » a été copié avec succès vers %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
fr: La copie a réussi

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
fr: Impossible de copier l'élément « %1 » vers %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
fr: La copie a échoué

[ctx: @info]
en: Unable to remove the item "%1" from the original calendar. However, a copy of this item has been put into %2
fr: Impossible de supprimer l'élément « %1 » du calendrier d'origine. Néanmoins, une copie de cet élément a été mise dans %2.

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
fr: Le déplacement a échoué

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
fr: « %1 » a été déplacé avec succès de %2 vers %3.

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
fr: Le déplacement a réussi

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
fr: Impossible d'ajouter l'élément « %1 » dans %2. Cet élément n'a pas été déplacé.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
fr: Voulez-vous dissocier l'occurrence du %1 de sa périodicité ?

en: KOrganizer Confirmation
fr: Confirmation de KOrganizer

en: &Dissociate
fr: &Dissocier

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
fr: Voulez-vous uniquement dissocier l'occurrence du %1 de sa périodicité ou aussi dissocier les futures occurrences ?

en: &Only Dissociate This One
fr: &Uniquement dissocier celui-ci

en: &Also Dissociate Future Ones
fr: &Dissocier également les futures occurrences

en: Dissociate future occurrences
fr: Dissocier des occurrences futures de l'évènement

en: Dissociate occurrence
fr: Dissocier l'évènement de sa périodicité

en: Dissociating the future occurrences failed.
fr: La dissociation des occurrences futures a échoué.

en: Dissociating Failed
fr: La dissociation a échoué.

en: Dissociating the occurrence failed.
fr: La dissociation de l'évènement a échoué.

en: Do you want to overwrite %1?
fr: Voulez-vous écraser « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
fr: Exporter un agenda

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
fr: Raison inconnue

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
fr: Impossible d'écrire le fichier iCalendar %1. %2

en: No filter
fr: Aucun filtre

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
fr: L'entrée « %1 » possède des sous-tâches. Voulez-vous supprimer l'entrée et rendre toutes ses sous-tâches indépendantes ou également effacer celles-ci ?

en: Delete Only This
fr: Supprimer celle-ci uniquement

en: Delete All
fr: Tout supprimer

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
fr: L'élément « %1 » est en lecture seule et ne peut donc pas être supprimé. Il doit probablement appartenir à un agenda accessible en lecture uniquement.

en: Removing not possible
fr: La suppression est impossible

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
fr: L'évènement « %1 » se répète à plusieurs dates. Voulez-vous vraiment supprimer l'évènement sélectionné et toutes ses occurrences ?

en: Also Delete &Future
fr: Supprimer également les &futures occurrences

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
fr: L'évènement « %1 » se répète à plusieurs dates. Voulez-vous supprimer seulement celle du %2, également toutes les futures occurrences de celui-ci  ou toutes les occurrences de l'évènement sélectionné.

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
fr: L'évènement « %1 » se répète à plusieurs dates. Voulez-vous supprimer toutes les occurrences de l'évènement sélectionné, seulement celle du %2 ou toutes les occurrences de celui-ci ?

en: Delete C&urrent
fr: Supprimer l'évènement &sélectionné

en: Delete &All
fr: &Tout supprimer

en: Delete "%1"
fr: Supprimer « %1 »

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
fr: Aucun agenda n'est sélectionné dans le gestionnaire d'agenda. Aucune tâche n'a été purgée.

en: There are no completed to-dos to purge.
fr: Aucune tâche terminée à purger.

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
fr: Supprimer toutes les tâches terminées des agendas sélectionnés ?

en: Purge To-dos
fr: Purger les tâches

en: Purge
fr: Purger

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
fr: Impossible de modifier « %1 ». Il y a un verrou détenu par un autre processus.

en: Unable to copy the item to %1.
fr: Impossible de copier l'entrée sur %1.

en: Copying Failed
fr: La copie a échoué

en: Unable to move the item to  %1.
fr: Impossible de déplacer l'entrée dans %1.

en: Moving Failed
fr: Le déplacement a échoué

en: 0 completed to-dos were purged.
fr: 0 tâche terminée ont été purgée.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
fr[0]: %1 tâche a été ignorée car elle possède des tâches filles en cours ou en lecture seule.
fr[1]: %1 tâches ont été ignorées car elles possèdent des tâches filles en cours ou en lecture seule.

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
fr[0]: %1 tâche terminée a été purgée.
fr[1]: %1 tâches terminées ont été purgées.

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
fr: Une erreur est survenue lors de la purge des tâches terminées : %1

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
fr: Vous avez créé un évènement dans un agenda actuellement filtré.
    Dans la barre latérale de gauche vous pouvez activer l'agenda pour voir cet évènement.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
fr: Vous avez créé un évènement dans un agenda actuellement filtré.
    Vous pouvez l'activer depuis le gestionnaire de d'agenda (Configuration / Barre latérale / Afficher le gestionnaire d'agenda)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
fr: Définit le nom du dossier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
fr: Saisissez un nom ici pour définir le nom de ce dossier.

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
fr: &Nom :

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
fr: Bloquer les rappels localement

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
fr: Ignore les rappels provenant de cet agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
fr: Cochez cette case si vous ne voulez pas recevoir de rappels provenant d'éléments associés à cet agenda.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
fr: &Utiliser une icône personnalisée :

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
fr: Définit une icône personnalisée

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
fr: Cochez cette case si vous voulez définir une icône personnalisée pour ce dossier.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
fr: &Importer

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
fr: &Exporter

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: M&odifier

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Afficher

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fr: &Aller

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
fr: Ac&tions

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
fr: &Planning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
fr: Barre &latérale

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
fr: Principale

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
fr: Vues

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
fr: Planning

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
fr: Barre des filtres

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
fr: <qt> <p>Sélectionnez les dates que vous souhaitez faire apparaître dans la vue principale de KOrganizer. Maintenez le bouton de votre sourie appuyé pour sélectionner plusieurs jours à la fois.</p> <p>Utilisez les boutons ci-dessus pour naviguer vers les mois ou les années adjacents</p>. <p>Chaque ligne représente une semaine. Le nombre dans la colonne de gauche indique le numéro de la semaine dans l'année. Cliquez dessus pour sélectionner toute la semaine.</p></qt>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
fr: Modifier les filtres d'agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
fr: Utilisez ce bouton pour ajouter un nouveau filtre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
fr: Utilisez ce bouton pour supprimer le filtre actuellement sélectionné.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
fr: Nouveau filtre %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le filtre « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
fr: Supprimer le filtre ?

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
fr: Afficheur d'évènements

en: Edit...
fr: Modifier...

en: Show in Context
fr: Afficher dans le contexte

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
fr: Trouver dans les agendas

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
fr: &Chercher

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
fr: Démarrer la recherche

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
fr: Cliquer sur ce bouton pour démarrer la recherche.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
fr: Impossible d'effectuer la recherche car l'expression n'est pas valable. Saisissez une expression valable contenant (si nécessaire) les méta-caractères « * » et « ? ».

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
fr: Aucun élément correspondant à votre recherche n'a été trouvé.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
fr: Résultats de la recherche

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
fr[0]: %1 correspondance
fr[1]: %1 correspondances

[ctx: A collection of all declined invidations.]
en: Declined Invitations
fr: Invitations refusées

[ctx: A collection of all open invidations.]
en: Open Invitations
fr: Invitations en cours

en: Text
fr: Texte

en: Numeric Value
fr: Valeur Numérique

en: Boolean
fr: Booléen

en: Selection
fr: Sélection

en: Date & Time
fr: Date et heure

en: Qt Designer Fields Dialog
fr: Champs de dialogue Qt Designer

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
fr: <qt>Voulez-vous vraiment supprimer <b>%1</b> ?</qt>

en: Import Page
fr: Importer une page

en: Designer Files
fr: Fichiers Designer

en: <qt><b>Warning:</b> Qt Designer could not be found. It is probably not installed. You will only be able to import existing designer files.</qt>
fr: <qt><b>Avertissement : </b>impossible de trouver Qt Designer. Il n'est probablement pas installé. Vous ne pourrez importer que les fichiers designer existants.</qt>

en: Available Pages
fr: Pages disponibles

en: Preview of Selected Page
fr: Aperçu de la page sélectionnée

en: <qt><p>This section allows you to add your own GUI Elements ('<i>Widgets</i>') to store your own values into %1. Proceed as described below:</p><ol><li>Click on '<i>Edit with Qt Designer</i>'</li><li>In the dialog, select '<i>Widget</i>', then click <i>OK</i></li><li>Add your widgets to the form</li><li>Save the file in the directory proposed by Qt Designer</li><li>Close Qt Designer</li></ol><p>In case you already have a designer file (*.ui) located somewhere on your hard disk, simply choose '<i>Import Page</i>'</p><p><b>Important:</b> The name of each input widget you place within the form must start with '<i>X_</i>'; so if you want the widget to correspond to your custom entry '<i>X-Foo</i>', set the widget's <i>name</i> property to '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Important:</b> The widget will edit custom fields with an application name of %2.  To change the application name to be edited, set the widget name in Qt Designer.</p></qt>
fr: <qt><p>Cette section vous permet d'ajouter vos propres composants graphiques d'interface pour stocker vos propres informations dans %1. Procédez tel que décrit ci-dessous :</p> <ol> <li>Cliquez sur « Modifier avec Qt Designer</li> <li>Dans la boîte de dialogue, sélectionnez « composant graphique » puis cliquez sur <i>Ok</i></li><li>Ajoutez vos composants graphique au formulaire</li> <li>Enregistrez le fichier dans le dossier proposé par Qt Designer</li> <li>Fermez Qt Designer</li> </ol> <p>Dans le cas où vous avez déjà un fichier designer (*.ui), choisissez « Importer une page ».</p> <p><b>Important :</b> Le nom de chaque composant graphique de saisie que vous positionnez dans le formulaire doit commencer par <i>X_</i>. Ainsi, si vous souhaitez qu'un champ de saisie corresponde à votre champ personnalisé <i>X-Test</i>, le <i>nom</i> du composant graphique doit être <i>X_test</i>.</p> <p><b>Important :</b> Les données champs personnalisés seront modifiés avec le nom d'application %2. Pour changer le nom de l'application, vous devez modifier le nom du composant graphique dans Qt Designer.</p></qt>

en: <a href="whatsthis:%1">How does this work?</a>
fr: <a href="whatsthis:%1">Comment cela fonctionne ?</a>

en: Delete Page
fr: Supprimer la page

en: Import Page...
fr: Importer une page...

en: Edit with Qt Designer...
fr: Modifier avec Qt Designer...

en: Key:
fr: Clé :

en: Type:
fr: Type :

en: Classname:
fr: Nom de classe :

en: Description:
fr: Description :

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
fr: Impossible de retrouver l'évènement depuis Akonadi

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
fr: Impossible de retrouver l'évènement depuis Akonadi : l'évènement demandé n'existe pas.

en: &Move
fr: D&éplacer

en: &Copy
fr: &Copier

en: &Add
fr: &Ajouter

en: &Cancel
fr: &Annuler

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
fr: Affic&her

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit...
fr: Modifi&er...

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
fr: &Supprimer

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print...
fr: Im&primer...

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w...
fr: &Aperçu avant impression...

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
fr: Co&uper

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
fr: &Copier

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
fr: Co&ller

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
fr: Créer une tâche à partir d'un évènement

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for Event
fr: Créer une note pour un évènement

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
fr: (Dés)Acti&ver les tâches terminées

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
fr: Créer un évènement à partir d'une tâche

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for To-do
fr: Créer une note pour la tâche

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
fr: &Activer / Désactiver le rappel

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence...
fr: &Dissocier de la périodicité...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar...
fr: Envoyer comme « iCalendar »...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
fr: Désac&tiver le rappel

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
fr: Ac&tiver le rappel

en: Unable to save %1 "%2".
fr: Impossible d'enregistrer %1 « %2 ».

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
fr: Configuration du résumé des évènements

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
fr: Afficher le début des prochains évènements

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
fr: N'afficher que les évènements d'aujourd'hui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez voir les évènements se déroulant seulement à cette date.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
fr: Aujourd'hui seulemen&t

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
fr: Afficher les évènements commençant le prochain mois

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez voir les évènements commençant durant les prochains 31 jours.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
fr: Jusqu'au prochain &mois (31 jours)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
fr: Sélectionnez les jours pour lesquels afficher les évènements à venir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez spécifier le nombre de jours dans le futur pour les évènements à venir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
fr: Jusqu'au(x) prochai&n(s) :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
fr: Définissez le nombre de jours pour lesquels afficher les évènements à venir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
fr: Utilisez ce champ pour choisir le nombre de jours pour lesquels afficher les évènements à venir jusqu'à un an dans le futur.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
fr: 1 jour

[ctx: days to show in summary]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en:  days
fr:  jours

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
fr: Afficher ces évènements à venir à partir de votre agenda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
fr: Afficher les anniversaires de votre agenda en utilisant aussi la ressource « Anniversaire »

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre agenda dans le résumé des prochains évènements. Cette option n'est disponible que si vous utilisez la ressource « Anniversaire » dans votre agenda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
fr: A&fficher les anniversaires

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
fr: Affiche les anniversaires de votre agenda quand la ressource « Anniversaire » est utilisée

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre agenda dans le résumé des prochains évènements. Cette option n'est disponible que si vous utilisez la ressource « Anniversaire » dans votre agenda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
fr: Afficher les &anniversaires

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupwareGroup)
en: Groupware Settings
fr: Configuration du logiciel de groupe de travail

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show events belonging to my calendars only
fr: Afficher uniquement les évènements appartenant à mes agendas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez que le résumé affiche uniquement les évènements appartenant à vos agendas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my events only
fr: Afficher uniquement &mes évènements

en: Upcoming Events
fr: Évènements à venir

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
fr[0]: Aucun évènement prévu d'ici demain
fr[1]: Aucun évènement prévu d'ici les %1 prochains jours

en: &Edit Appointment...
fr: Modifier le rendez-vous...

en: &Delete Appointment
fr: Supprimer le rendez-vous

en: Edit Event: "%1"
fr: Modifier l'évènement : « %1 »

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal...
fr: Nouveau journal...

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
fr: Créer un nouveau journal

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
fr: Vous pourrez créer une nouvelle entrée dans le journal à l'aide d'une boîte de dialogue.

en:  day |  days
fr[0]:  jour
fr[1]:  jours

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event...
fr: Nouvel évènement...

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
fr: Créer un nouvel évènement

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
fr: Vous pourrez créer un nouvel évènement à l'aide d'une boîte de dialogue.

[ctx: @item]
en: Meeting
fr: Réunion

[ctx: @item]
en: Note: %1
fr: Remarque : %1

[ctx: Event from email summary]
en: Mail: %1
fr: Courriel : %1

[ctx: Event from email content]
en: <b>From:</b> %1<br /><b>To:</b> %2<br /><b>Subject:</b> %3
fr: <b>De : </b> %1<br /><b>Vers : </b> %2<br /><b>Objet : </b> %3

[ctx: the appointment is today]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
fr: Demain

en: in 1 day | in %1 days
fr[0]: dans 1 jour
fr[1]: dans %1 jours

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
fr: dans

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
fr[0]: 1 h
fr[1]: %1 h

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
fr[0]: 1 min
fr[1]: %1 min

en: now
fr: maintenant

en: all day
fr: toute la journée

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
fr: Suivant : %1

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do...
fr: Nouvelle tâche...

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
fr: Créer une nouvelle tâche

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
fr: Vous pourrez créer une nouvelle tâche à l'aide d'une boîte de dialogue.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
fr: Configuration du résumé des tâches

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
fr: Afficher les échéances des tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
fr: Afficher seulement les tâches expirant aujourd'hui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
fr: Sélectionnez cette case si vous voulez voir les tâches expirant uniquement à cette date.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
fr: Afficher les tâches expirant avant le prochain mois

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez voir les tâches expirant durant les 31 prochains jours.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
fr: Sélectionnez les jours pour lesquels afficher les tâches en attente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez spécifier le nombre de jour dans le futur pour les tâches en attente.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
fr: Choisissez le nombre de jours pour afficher les tâches en attente

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
fr: Utilisez ce champ pour choisir le nombre de jours pour lesquels afficher les tâches en attente jusqu'à un an dans le futur.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
fr: Cacher les types suivants de tâches

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
fr: Cacher les tâches terminées

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas voir les tâches qui sont déjà terminées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
fr: Terminée

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
fr: Cacher les tâches sans date d'échéance

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas voir les tâches sans date d'échéance.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
fr: À durée indéterminée (aucune date d'échéance)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
fr: Cacher les tâches non-démarrées

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas voir les tâches ayant une date de début dans le futur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
fr: Non démarrée (la date de début est dans le futur)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
fr: Cacher les tâches en cours

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas voir les tâches ayant été commencées mais pas encore terminées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
fr: En cours (démarrée mais non terminée)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
fr: Cacher les tâches en retard

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne voulez pas voir les tâches ayant dépassées leur date d'échéance mais pas encore terminées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
fr: En retard (pas terminée et la date d'échéance est dépassée)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show To-dos belonging to my calendars only
fr: Afficher uniquement les tâches appartenant à mes agendas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez que le résumé affiche uniquement les tâches appartenant à votre agenda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my To-dos only
fr: Afficher uniquement &mes tâches

en: Pending To-dos
fr: Tâches en cours

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
fr: Demain

en: 1 day ago | %1 days ago
fr[0]: il y a 1 jour
fr[1]: il y a %1 jours

[ctx: the to-do is due]
en: due
fr: échéance

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
fr[0]: Aucune tâche en attente d'ici demain
fr[1]: Aucune tâche en attente d'ici les %1 prochains jours

en: &Mark To-do Completed
fr: &Marquer la tâche comme terminée

en: Edit To-do: "%1"
fr: Modifier la tâche : « %1 »

en: open-ended
fr: sans échéance

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
fr: échéance dépassée

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
fr: débute aujourd'hui

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
fr: non commencée

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
fr: terminée

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
fr: en cours

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
fr: Configuration du résumé des rendez-vous spéciaux

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
fr: Afficher les rendez-vous spéciaux démarrés

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
fr: Afficher uniquement les occasions spéciales pour aujourd'hui

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
fr: Sélectionnez cette option pour n'afficher que les occasions spéciale se déroulant à cette date.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
fr: Afficher les occasions spéciales commençant durant le mois prochain

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez afficher les occasions spéciales commençant durant les 31 prochains jours.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
fr: Sélectionnez les jours pour lesquels afficher les occasions spéciales à venir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez spécifier le nombre de jours dans le futur pour les occasions spéciales à venir.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
fr: Sélectionnez le nombre de jours pour lesquels afficher les occasions spéciales à venir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
fr: Utilisez ce champ pour sélectionner le nombre de jours pour lesquels afficher les occasions spéciales à venir jusqu'à une année dans le futur.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
fr: Afficher ces dates spéciales de votre agenda

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
fr: Afficher les anniversaires à partir de votre agenda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre agenda dans le résumé des prochain occasions spéciales. Normalement, ce sont des évènements présents dans la catégorie « Anniversaire ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
fr: Afficher les anniversaires à partir de votre agenda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre agenda dans le résumé des prochaines occasions spéciales. Normalement, ce sont les évènements présents dans la catégorie « Anniversaire ».

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
fr: Afficher les vacances à partir de votre agenda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
fr: Activez cette option pour inclure les vacances de votre agenda dans le résumé des prochaines occasions spéciales. Ce sont les évènements configurés de votre région de vacances ou les évènements présents dans la catégorie « Vacances ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
fr: Afficher les &vacances

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
fr: Afficher les occasions spéciales à partir de votre agenda

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
fr: Activer cette option pour inclure les évènements de votre agenda dans la catégorie « Occasion spéciale ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
fr: Afficher les occasions s&péciales

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
fr: Afficher ces dates spéciales à partir de votre liste de contacts

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
fr: Afficher les anniversaires à partir de votre carnet d'adresses

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre carnet d'adresses dans le résumé des occasions spéciales à venir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
fr: Afficher les &anniversaires

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
fr: Afficher les anniversaires à partir de votre carnet d'adresses

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
fr: Activez cette option pour inclure les anniversaires de votre carnet d'adresses dans le résumés des occasions spéciales à venir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
fr: Afficher les &anniversaires

en: Upcoming Special Dates
fr: Prochaines dates particulières

[ctx: the special day is today]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
fr: Demain

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Anniversary
fr: Anniversaire

en: Holiday
fr: Vacances

en: Change of Seasons
fr: Changements de saison

en: Special Occasion
fr: Occasion spéciale

en: one year | %1 years
fr[0]: un an
fr[1]: %1 ans

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
fr[0]: Aucune occasion spéciale d'ici demain
fr[1]: Aucune occasion spéciale d'ici les %1 prochains jours

en: Send &Mail
fr: Envoyer un &message

en: View &Contact
fr: Afficher le &contact

en: Mail to:"%1"
fr: Écrire à « %1 »

en: Special Dates Summary
fr: Résumé des dates particulières

en: Kontact Special Dates Summary
fr: Résumé des rendez-vous spéciaux Kontact

en: Current Maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: New Calendar
fr: Nouvel agenda

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
fr: En lecture seule

en: Calendar
fr: Agenda

en: Import the specified files as separate calendars
fr: Importer les fichiers spécifiés comme des agendas distincts

en: Merge the specified files into an existing calendar
fr: Fusionner les fichiers spécifiés dans un agenda existant

en: Display the specified incidence (by URL)
fr: Afficher l'évènement spécifié (par URL)

en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
fr: Fichiers ou urls d'agenda. À moins que -i ou -m soit explicitement donné, il sera demandé à l'utilisateur s'il souhaite importer ou fusionner.

en: Lists the available options for user feedback
fr: Liste les options disponibles pour les retours des utilisateurs

en: Merged calendar
fr: Agenda fusionné

en: Calendars Side by Side
fr: Agendas côte à côte

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
fr: Impossible d'afficher la vue de la semaine de travail car les jours de travail ne sont pas configurés. Il faut définir au moins une journée de travail dans la configuration « Date et heure ».

[ctx: @title:tab]
en: Colors
fr: Couleurs

[ctx: @title:group]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
fr: Sélectionnez la catégorie que vous souhaitez modifier. Vous pouvez changer la couleur de la catégorie sélectionnée avec le bouton de couleur adjacent.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
fr: Choisir la couleur de la catégorie sélectionnée dans la liste déroulante adjacente.

[ctx: @title:group]
en: Resources
fr: Ressources

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
fr: Sélectionnez l'agenda que vous souhaitez modifier. Vous pouvez changer la couleur de l'agenda sélectionné avec le bouton ci-dessous.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
fr: Choisissez ici la couleur de l'agenda sélectionné en utilisant la liste déroulante ci-dessous.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
fr: Polices

[ctx: @label]
en: Event text
fr: Texte de l'évènement

[ctx: @label]
en: Mail transport:
fr: Transport de courrier électronique :

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
fr: Personnel

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
fr: Configuration messagerie

[ctx: @title:tab]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
fr: Agendas

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
fr: Comptes de l'agenda

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
fr: Afficher en haut de l'agenda

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
fr: Afficher en bas de l'agenda

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
fr: Décorations de l'agenda

[ctx: @action]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
fr: Impossible de configurer ce module externe

[ctx: @title:tab]
en: Regional
fr: Régional

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
fr: Date et heure

[ctx: @title:group]
en: Holidays
fr: Vacances

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
fr: Utiliser les vacances de cette région :

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
fr: Sélectionner les régions des jours fériés

[ctx: @title:group]
en: Working Period
fr: Période de travail

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
fr: Cochez cette case afin que KOrganizer marque ce jour de la semaine comme travaillé. S'il s'agit d'un jour travaillé pour vous, cochez cette case, sinon ces heures ne seront pas marquées avec la couleur adaptée.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
fr: Lundi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
fr: Mardi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
fr: Mercredi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
fr: Jeudi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
fr: Vendredi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
fr: Samedi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
fr: Dimanche

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
fr: Valeurs par défaut

[ctx: @title:group]
en: Appointments
fr: Rendez-vous

[ctx: @title:group]
en: Reminders
fr: Rappels

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
fr: Délai par défaut des rappels :

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
fr: heure(s)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
fr: jour(s)

en: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
fr: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Fichiers audio (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:group]
en: Display Options
fr: Options d'affichage

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
fr:  jours

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
fr: Navigateur par date

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
fr: Vue agenda

[ctx: @title:tab]
en: Month View
fr: Vue mensuelle

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
fr: Vue des tâches

[ctx: @title:group]
en: Other Options
fr: Autres options

en: KOrganizer Configure User FeedBack
fr: Configurer les retours des utilisateurs de KOrganize

en: Choose...
fr: Sélectionner…

[ctx: @title:window]
en: Preferences
fr: Préférences

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
fr: Vous êtes sur le point réinitialiser toutes les préférences. Toutes les modifications de celles-ci vont être supprimées.

en: Setting Default Preferences
fr: Configurer les préférences par défaut

en: Reset to Defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
fr: Confirmer les suppressions

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
fr: Toujours demander une confirmation lors de la suppression définitive d'éléments

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez qu'un message de confirmation s'affiche lors de la suppression d'éléments.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
fr: Les nouveaux évènements, tâches et entrées de journaux devraient

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be added to the default calendar
fr: Être ajouté dans l'agenda par défaut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
fr: Sélectionnez cette option pour toujours enregistrer les nouveaux évènements, les tâches et les entrées de journaux en utilisant l'agenda par défaut.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
fr: Être ajoutés à un agenda sélectionné dans la liste

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
fr: Sélectionnez cette option pour choisir l'agenda à utiliser pour enregistrer les nouvelles entrées (évènement, tâche, entrée de journal). Cette option est recommandée si vous avez l'intention d'utiliser la fonctionnalité des dossiers partagés du serveur Kolab ou si vous gérez plusieurs comptes en utilisant Kontact comme un client Kolab.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
fr: Sélectionnez votre fuseau horaire dans la liste de la boîte déroulante. Si votre ville n'est pas listée, sélectionnez-en une qui se situe dans le même fuseau horaire. KOrganizer gérera automatiquement les décalages horaires.

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
fr: La journée commence à

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
fr: Saisissez ici l'heure de début des évènements. Cette heure devrait être l'heure au plus tôt pour un évènement car il s'agira de l'heure affichée en haut de la fenêtre.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
fr: Utiliser les jours fériés des régions :

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
fr: Choisissez ici les régions dont vous voulez utiliser les jours fériés. Les jours fériés définis sont affichés comme des jours non ouvrés dans le navigateur de dates, la vue agenda, etc.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
fr: Premier jour de la semaine :

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
fr: Sélectionnez le premier jour de chaque semaine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
fr: Sélectionnez le premier jour de chaque semaine. Généralement, celui-ci est défini dans votre langue et vous pouvez ignorer ce paramètre.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
fr: Heure de début de journée

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
fr: Saisissez ici l'heure de début de votre journée de travail. Les heures travaillées seront indiquées en couleur par KOrganizer.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
fr: Heure de fin de journée

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
fr: Saisissez ici l'heure de fin de votre journée de travail. Les heures travaillées seront indiquées en couleur par KOrganizer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
fr: Exclure les vacances

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
fr: Cochez cette case pour empêcher KOrganizer de marquer les heures de travail pendant les vacances.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
fr: Remplir les jours occupés avec une couleur d'arrière-plan différente

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que le couleur d'arrière-plan de la vue mensuelle soit différente pour les jours qui possèdent au moins un évènement durant toute la journée marqué comme occupé. Vous pouvez également changer cette couleur d'arrière-plan dans la page de configuration des couleurs. L'option s'appelle « Couleur de l'arrière-plan pour les jours occupés »

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
fr: Activer les bulles d'aide de résumé

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
fr: Activez cette option si vous voulez qu'une bulle d'aide s'affiche lorsque vous passez la souris au-dessus d'un évènement.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: To-dos use tag colors
fr: Les tâches à faire utilisent des couleurs de catégories

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
fr: Sélectionnez cette case afin que les tâches à faire utilisent les couleurs de catégorie et non les couleurs spécifiques relatives à leurs dates d'échéance, courantes, fixées à aujourd'hui et dépassées.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
fr: x jours suivants

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
fr: Sélectionnez le nombre de jour à afficher dans la vue « Les x jours suivants ». Cette vue est accessible depuis le menu « Affichage => Les x jours suivants ».

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
fr: Affiche ce nombre de jour à la fois dans la vue « Les x jours suivants »

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
fr: Afficher les évènements quotidiens

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
fr: Cochez cette case pour afficher les jours contenant des tâches ou des évènements quotidiens en gras dans le navigateur par date. Décochez cette case pour donner plus d'importance aux entrées ponctuelles.

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
fr: Afficher les évènements hebdomadaires

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
fr: Cochez cette case pour afficher les jours contenant des tâches ou des évènements hebdomadaires en gras dans le navigateur par date. Décochez cette case pour donner plus d'importance aux entrées ponctuelles.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
fr: Afficher les tâches au lieu des évènements dans la vue des tâches

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
fr: Cochez cette case pour afficher les jours contenant des tâches en gras dans le navigateur par date dans la vue des tâches.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
fr: Afficher les journaux au lieu des évènements dans la vue journal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
fr: Cochez cette case pour afficher les jours contenant des journaux en gras dans le navigateur par date dans la vue journal.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
fr: Les numéros de semaine sélectionne semaine de travail en mode semaine de travail

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
fr: Cochez cette case pour sélectionner une semaine de travail quand vous cliquez sur le numéro de semaine dans le navigateur par date. Décocher cette case pour sélectionner la semaine complète.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
fr: Taille de l'heure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
fr: Sélectionne la hauteur des lignes horaires de la grille de l'agenda en pixel. Augmenter cette valeur rendra chaque case de l'agenda plus grande.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
fr: Définit la hauteur (en pixels) d'une cellule dans l'agenda

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
fr: Afficher les icônes dans la vue agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les icônes (rappel, périodicité etc.) dans les cellules de la vue agenda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
fr: Afficher les icônes dans la vue agenda

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
fr: Afficher les tâches

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
fr: Cochez cette case pour afficher les tâches dans la vue agenda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
fr: Afficher les tâches dans la vue agenda

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
fr: Afficher l'heure actuelle (ligne de Marcus Bains)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
fr: Sélectionnez cette option pour afficher une ligne indiquant l'heure actuelle dans la vue quotidienne ou hebdomadaire (ligne de Marcus Bains)

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
fr: Afficher l'indicateur de temps

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
fr: Afficher les secondes sur la ligne de Marcus Bains (heure actuelle)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
fr: Cochez cette option pour afficher les secondes sur la ligne de temps

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Display seconds with the current-time indicator
fr: Afficher les secondes sur l'indicateur de temps

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
fr: La sélection de la plage horaire dans la vue agenda démarre l'éditeur d'évènement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
fr: Cochez cette case pour démarrer la fenêtre d'ajout d'un évènement automatiquement lorsque qu'une plage de temps est sélectionnée dans la vue par jour ou par semaine. Pour sélectionner une plage de temps, maintenez le bouton gauche de la souris appuyé et glissez la souris depuis l'heure de début jusqu'à l'heure de fin de l'évènement que vous souhaitez saisir.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
fr: Ouvrir automatiquement l'éditeur d'évènement quand une plage de temps est sélectionnée

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
fr: Usage des couleurs

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Tag inside, calendar outside
fr: Catégorie à l'intérieur, agenda à l'extérieur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Catégorie à l'intérieur, agenda à l'extérieur » si vous souhaitez que les éléments de l'agenda utilisent la couleur de leur catégorie avec une bordure de la couleur de l'agenda. Veuillez utiliser la page de configuration « Couleurs et Polices » pour définir ces couleurs.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
fr: Afficher les éléments d'agenda avec leur couleur de catégorie à l'intérieur et avec la couleur de l'agenda pour leur bordure

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Calendar inside, tag outside
fr: Agenda à l'intérieur, catégorie à l'extérieur

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Agenda à l'intérieur, catégorie à l'extérieur » si vous souhaitez que les éléments des agendas utilisent leurs couleurs associées d'agenda avec une bordure de la couleur de leur catégorie. Veuillez utiliser la page de configuration « Couleurs et Polices » pour définir ces couleurs.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
fr: Afficher les éléments des agendas avec leur couleur d'agenda à l'intérieur et avec la couleur de leur catégorie pour la bordure.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only tag
fr: Catégorie uniquement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Uniquement la catégorie » si vous souhaitez dessiner les éléments d'agenda (à la fois intérieur et bordure) avec la couleur de leur catégorie. Veuillez utiliser la page de configuration « Couleurs et Polices » pour définir ces couleurs.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
fr: Afficher les éléments des agendas en utilisant leur couleur de catégorie pour l'intérieur et la bordure

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
fr: Uniquement l'agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Uniquement l'agenda » si vous souhaitez dessiner les éléments d'agenda (à la fois intérieur et bordure) avec la couleur de l'agenda. Veuillez utiliser la page de configuration « Couleurs et Polices » pour définir ces couleurs.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
fr: Affiche les éléments des agendas avec la couleur de l'agenda pour l'intérieur et la bordure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que le couleur d'arrière-plan de la vue agenda soit différente pour les jours qui possèdent au moins un évènement durant toute la journée marqué comme occupé. Vous pouvez également changer cette couleur d'arrière-plan dans la page de configuration des couleurs. L'option s'appelle « Couleur de l'arrière-plan pour les jours occupés »

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
fr: Affichage de plusieurs agendas

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
fr: Fusionner tous les agendas dans une seule vue

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
fr: Sélectionnez l'option « Fusionner tous les agendas dans une seule vue » si vous souhaitez afficher tous les agendas ensemble.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
fr: Afficher tous les agendas fusionnés ensemble

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
fr: Afficher les agendas côte à côte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
fr: Sélectionnez l'option « Afficher les agendas côte à côte » si vous souhaitez afficher deux agendas qui seront affichés l'un à coté de l'autre.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
fr: Afficher deux agendas côte à côte

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
fr: Basculer entre les vues avec des onglets

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
fr: Sélectionnez l'option « Basculer entre les vues avec des onglets » si vous souhaitez pouvoir basculer entre les agendas avec la touche tabulation.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
fr: Parcourir les agendas

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
fr: Afficher les icônes dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les icônes (rappel, périodicité etc.) dans la vue mensuelle.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
fr: Activer les icônes dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
fr: Afficher l'heure éléments dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher l'heure des entrées dans la vue mensuelle.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
fr: Affiche l'heure des entrées dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les tâches dans la vue mensuelle.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
fr: Afficher les tâches dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
fr: Afficher les journaux

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez afficher les journaux dans la vue mensuelle.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
fr: Afficher les journaux dans la vue mensuelle

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
fr: Utiliser toute la fenêtre pour la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
fr: Cochez cette case pour que la vue par mois utilise tout l'espace disponible. Ceci permet de gagner un peu de place pour mieux afficher la vue par mois mais en contrepartie, les autres composants graphiques comme le navigateur par date, l'afficheur de détail des évènements et la liste des agendas, ne seront plus accessibles.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
fr: Afficher les éléments mensuels en utilisant leur couleur de catégorie pour l'intérieur et la couleur de l'agenda pour la bordure

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
fr: Afficher les éléments mensuels en utilisant la couleur de leur agenda pour l'intérieur et la couleur de leur catégorie pour la bordure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Uniquement la catégorie » si vous souhaitez représenter les éléments de l'agenda (intérieur et bordure) avec la couleur de leurs catégories. Veuillez utiliser la page de configuration « Couleurs et Polices » pour définir ces couleurs.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their tag color for the inside and border
fr: Afficher les éléments mensuels en utilisant leur couleur de catégorie pour l'intérieur et la bordure

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
fr: Sélectionnez l'option « Uniquement l'agenda » si vous souhaitez représenter les éléments de l'agenda (intérieur et bordure) avec la couleur de l'agenda. Ces couleurs et polices peuvent être définies dans la page de configuration des couleurs et polices.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
fr: Affiche les éléments mensuels en utilisant la couleur de l'agenda pour l'intérieur et la bordure

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
fr: Toujours afficher les tâches achevées en base de la liste

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
fr: Les tâches achevées sont affichées en bas de la liste, sans tenir compte de la priorité

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
fr: Cochez cette case si vous souhaitez que les tâches achevées soit groupées en bas de la liste.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
fr: Utiliser toute la fenêtre pour l'affichage de la liste des tâches

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
fr: Utilise toute la fenêtre pour l'affichage de la liste des tâches

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
fr: Cochez cette case pour que la vue des tâches utilise tout l'espace disponible. Ceci permet de gagner un peu de place pour mieux afficher l'ensemble des tâches mais en contrepartie, les composants graphiques comme le navigateur par date, l'afficheur de détail des tâches et la liste des agendas, ne seront plus accessibles.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
fr: Affiche les tâches à plat

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
fr: Affiche les tâches à plat au lieu d'une arborescence

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
fr: Cochez cette option si vous souhaitez afficher les tâches dans une liste à plat au lieu d'une arborescence.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
fr: Enregistrer les tâches effectuées dans des entrées de journaux

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
fr: Cochez cette case pour enregistrer automatiquement l'accomplissement d'une tâche comme une nouvelle entrée de journal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
fr: Couleur des vacances

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
fr: Sélectionnez ici la couleur des vacances. Cette couleur sera utilisée pour afficher le nom ou le numéro des mois et des jours de vacances dans le navigateur par date.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
fr: Couleur de fond de la vue agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
fr: Sélectionne la couleur de fond de la vue agenda.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: Agenda view current-time line color
fr: Couleur de la ligne de temps de la vue agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
fr: Sélectionne la couleur utilisée par le ligne de temps (Marcus Bains).

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
fr: Utilise cette couleur pour afficher l'heure actuelle (ligne de Marcus Bains)

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
fr: Couleur de l'arrière-plan pour les jours occupés

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
fr: Quand une journée est complètement marquée comme occupée, vous pouvez utiliser une couleur d'arrière-plan différente dans la vue agenda et dans la vue mensuelle. Vous pouvez choisir ces couleurs ici.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
fr: Couleur des heures de travail

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
fr: Sélectionnez la couleur de fond des heures de travail dans la vue agenda.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
fr: Couleur des tâches à faire aujourd'hui

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
fr: Sélectionnez la couleur des tâches à faire aujourd'hui

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
fr: Couleur des tâches en retard

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
fr: Sélectionnez la couleur des tâches en retard

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
fr: Barre de temps

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
fr: Cliquez sur ce bouton pour configurer la police utilisée pour les heures. Il s'agit des heures indiquées à gauche dans la vue agenda. Ce bouton permet d'ouvrir une boîte de dialogue de sélection de police.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
fr: Vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
fr: Cliquez sur ce bouton pour configurer la police de vue mensuelle. Ce bouton permet d'ouvrir une boîte de dialogue de sélection de police.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
fr: Vue agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
fr: Cliquez sur ce bouton pour configurer la police de vue agenda. Ce bouton permet d'ouvrir une boîte de dialogue de sélection de police qui sera utilisée pour les évènements dans la vue agenda.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time line
fr: Ligne de temps actuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
fr: Cliquez sur ce bouton pour configurer la police utilisée pour la ligne de temps. Il s'agit de la ligne qui indique l'heure actuelle dans la vue agenda. Ce bouton permet d'ouvrir une boîte de dialogue de sélection de police.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
fr: Méthode par défaut pour joindre une tâche

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
fr: Méthode par défaut pour joindre un courrier électronique à une tâche

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
fr: Toujours demander

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
fr: Joindre uniquement un lien vers le message

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
fr: Joindre le message complet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
fr: Couleur de surbrillance

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
fr: Sélectionnez la couleur de surbrillance ici. La couleur de surbrillance sera utilisée pour maquer la zone sélectionnée de votre agenda et dans le navigateur par date.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
fr: Utiliser les couleurs du système

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
fr: Utiliser les couleurs du système plutôt que les couleurs personnalisées. En activant cette option, tous les autres paramètres de couleur seront ignorés

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
fr: Couleur de fond de la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
fr: Sélectionnez ici la couleur de fond de la vue mensuelle

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
fr: Sélectionnez la couleur de surbrillance ici. La couleur de surbrillance sera utilisée pour maquer la zone sélectionnée de votre agenda et dans le navigateur par date et la vue mensuelle.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
fr: Sélectionnez la couleur des heures de travail pour la vue mensuelle ici.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
fr: Couleur par défaut d'un évènement

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
fr: Sélectionnez ici la couleur par défaut d'un évènement. Cette couleur sera utilisée pour les évènements pour un mois. Veuillez noter que vous pouvez définir ci-dessous une couleur distincte pour chaque catégorie d'évènement.

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
fr: Chercher

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
fr: &Nouveau

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
fr: Détails du filtre

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
fr: Sélectionnez cette option si vous ne souhaitez pas afficher les entrées récurrentes dans vos vues. Les entrées récurrentes quotidiennes ou hebdomadaires peuvent occuper beaucoup de place, il est donc parfois utile de les cacher.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
fr: Masquer les évènement et les tâches &périodiques

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
fr: Si cette case est cochée, le filtre cachera toutes les tâches achevée de la liste. Optionnellement, seuls les éléments qui ont été achevés depuis un certain nombre de jour sont cachés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
fr: Masquer les tâches &effectuées

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
fr: Cette option vous permet de sélectionnez quelles tâches achevées doivent être cachées. Si vous choisissez <i>immédiatement</i> ceci cachera la tâche dès que vous la cocherez. Vous pouvez augmenter ou diminuer le nombre de jours avec les boutons fléchés.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
fr: &Jours après achèvement :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
fr: Vous pouvez définir ici le nombre de jours après lequel les tâches marquées comme achevées seront masquées de la liste des tâches. Si vous choisissez « immédiatement », toutes les tâches achevées seront cachées. Si vous choisissez une valeur de 1, toutes les tâches marquées comme achevées depuis plus de 24 heures seront cachées.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
fr: Cette option cache toutes les tâches de la liste dont la date de début n'a pas encore été atteinte. Attention, la date de départ est distincte de la date d'échéance pour une tâche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
fr: Masquer les tâches &inactives.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mCategoriesButtonGroup)
en: Tags
fr: Étiquettes

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
fr: Quand cette option est sélectionnée, le filtre affichera tous les éléments <i>ne contenant aucune</i> des catégories sélectionnées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
fr: Tout afficher sauf la sélection

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
fr: Quand cette option est sélectionnée, le filtre affichera tous les éléments contenant l'une des catégories sélectionnées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
fr: Afficher uniquement la sélection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
fr: Modifier...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
fr: Cette option permet de cacher toutes les tâches qui ne vous sont pas assignées. <br>
    Seules les tâches avec au moins un participant seront vérifiées. Si vous n'êtes pas dans la liste des participants, la tâche sera cachée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
fr: Masquer les tâches qui ne me sont pas affectées

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
fr: A&nnoncer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
fr: En annonçant votre disponibilité, vous permettez à d'autres personnes de consulter votre agenda pour organiser une réunion. Seules les plages d'indisponibilité sont annoncées, pas les détails de vos rendez-vous.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
fr: Cochez cette case pour envoyer automatiquement vos informations de disponibilités.
    Il est possible de ne pas utiliser cette option et d'envoyer par mail vos informations de disponibilités via le menu « Planning ». Remarque : si KOrganizer est utilisé comme client Kolab, cette opération n'est pas nécessaire. Le serveur Kolab2 prend en charge la publication de ces informations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
fr: Annoncer &automatiquement les informations de disponibilité

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
fr: Configurez ici l'intervalle de temps minimum en minutes entre deux publications. Ceci n'est utilisé que dans le cas ou vous avez choisi d'envoyer automatiquement vos informations.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
fr: Délai minimum entre deux envois (en minutes) :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
fr: Configurez ici le nombre jours vous souhaitez publier et rendre disponibles pour les autres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
fr: Annoncer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
fr: Période de disponibilité

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
fr: Informations du serveur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
fr: Saisissez ici l'adresse (URL) du serveur sur lequel vous souhaitez publier vos informations de disponibilités.
    Demandez à l'administrateur de ce serveur la syntaxe de l'URL.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
fr: Saisissez votre identifiant et mot de passe pour le serveur de groupe de travail.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
fr: Saisissez ici les informations de d'identification de votre compte sur le serveur.
    
    Spécificité pour les serveurs Kolab2 : enregistrez votre UID (IDentifiant Utilisateur). Par défaut votre UID est votre adresse électronique mais il peut être différent dans certains cas. Dans ce cas, vous devez saisir ici votre UID.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
fr: Cochez cette case pour permettre à KOrganizer de se souvenir de votre mot de passe et éviter de vous le demander à chaque fois que vos informations de disponibilités sont publiées. Ce mot de passe sera stocké dans un simple fichier. Pour des raisons de sécurité, ceci n'est que très peu recommandé.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
fr: Se souvenir du mot de &passe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
fr: URL du serveur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
fr: (inutile si vous utilisez le serveur Kolab en version 2)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
fr: &Réceptionner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
fr: En recueillant les informations de disponibilité que les autres ont publiées, vous pouvez prendre en compte leur agenda quand vous les invitez à une réunion.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
fr: Cochez cette case pour recevoir les informations de disponibilité des autres. Notez bien que vous devez au préalable correctement renseigner les informations de connexion au serveur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
fr: Recueillir automatiquement les in&formations de disponibilité des autres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
fr: Faites ceci pour utiliser utilisateur@domaine.suffixe au lieu de utilisateur.suffixe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
fr: Cochez cette case pour télécharger un fichier d'informations de disponibilité au format utilisateur@domain.ifb (par exemple raymond@ma.petite.entreprise.com.ifb). Sinon, le format utilisé sera utilisateur.ifb (pour suivre l'exemple précédent : raymond.ifb). Demandez à 'l'administrateur de ce serveur si vous avez un doute sur le format à utiliser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
fr: Utilisez l'&adresse de messagerie complète pour la réception

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
fr: Saisissez ici l'adresse (URL) du serveur sur lequel les informations de disponibilités sont publiées.
    Demandez à l'administrateur de ce serveur les détails sur cette adresse. Voici un exemple pour un serveur Kolab2 :
    
    https://kolab2.com/freebusy/
    
    Sinon, vous pouvez également indiquer une URL complète vers les données de disponibilité. Par exemple : 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
fr: &Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
fr: Mot de &passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
fr: Se souvenir du &mot de passe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
fr: &Chercher :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
fr: Rechercher un motif. Vous pouvez utiliser les caractères génériques « * » et « ? », si nécessaire.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
fr: Examinez les différents champs pour voir s'ils contiennent le modèle de recherche : le motif « réu » correspondrait à « réunion de lancement ». Les caractères génériques « * » et « ? » (correspondent, respectivement à un nombre quelconque de caractères et à un caractère unique) sont pris en charge. Par exemple, le modèle de recherche « réu*chef » correspond à « réunion avec le chef ». Le filtre « c ? t » renvoie à « cat », « cot », etc.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
fr: Chercher

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Search for events with matching criteria.
fr: Rechercher des évènements correspondant aux critères.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez rechercher des évènements correspondant au profil de recherche et ayant leurs dates de début ou de fin dans l'intervalle de dates spécifiées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
fr: Évèn&ements

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Search for journal entries with matching criteria.
fr: Rechercher les entrées de journaux correspondant aux critères.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez rechercher des entrées de journaux correspondant au profil de recherche et ayant leurs dates de début dans l'intervalle de dates spécifiées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
fr: &Journaux

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Search for to-dos with matching criteria.
fr: Rechercher des tâches à faire correspondant aux critères.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez rechercher des tâches à faire correspondant au profil de recherche et ayant leurs dates d'échéance dans l'intervalle de dates spécifiées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
fr: Tâ&ches

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
fr: Chercher dans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Include tags in your search.
fr: Inclure des étiquettes dans votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
fr: Sélectionnez cette option si vous souhaitez faire correspondre les étiquettes avec votre profil de votre recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Ta&gs
fr: &Balises

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Include locations in your search.
fr: Inclure des emplacements dans votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez faire correspondre les emplacements avec votre profil de recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
fr: Emplacements

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Include descriptions in your search.
fr: Inclure des descriptions dans votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez faire correspondre les descriptions avec votre profil de recherche.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Include summaries in your search.
fr: Inclure des résumés dans votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez faire correspondre les résumés avec votre profil de recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
fr: Résu&més

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Include attendees in your search.
fr: Inclure des participants dans votre recherche

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
fr: Sélectionnez cette option si vous voulez faire correspondre les participants avec votre profil de recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
fr: Participants

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
fr: Plage de date

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
fr: &De :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, startDate)
en: The starting date of the period to search.
fr: La date de début de la période de recherche.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, startDate)
en: Search for items in the time period starting at the date given here.
fr: Rechercher les éléments dans la période de date, commençant à la date indiquée ici.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KDateComboBox, startDate) i18n: ectx: property (text), item, widget (KDateComboBox, endDate)
en: 2008-08-18
fr: 18-08-2008

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
fr: &À :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, endDate)
en: The ending date of the period to search.
fr: La date de fin pour la période à chercher.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, endDate)
en: Search for items in the time period ending at the date given here.
fr: Rechercher les éléments dans la période de date, se terminant à la date indiquée ici.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
fr: Afficher les évènements uniquement si leurs dates de début et de fin sont complètement incluses dans la période de temps spécifiée.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
fr: Sélectionnez cette option uniquement si vous voulez trouver des évènements se produisant entièrement dans la période de dates spécifiées. Les évènements démarrant dans l'intervalle de dates mais se terminant après ou se terminant dans l'intervalle de dates mais démarrant avant, seront exclus des résultats de recherche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
fr: &Exclure les évènements se déroulant en dehors de la période de temps spécifiée.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
fr: Inclure les tâches à faire ayant une date de début, une date d'échéance ou une date de fin dans la plage de dates spécifiées ou n'ayant ni date de début, ni date de fin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
fr: Cochez cette option pour rechercher les tâches à faire ayant une date de début, une date d'échéance ou une date d'achèvement dans la plage de dates spécifiées ou n'ayant ni date de début, ni date de fin.  Si l'option n'est pas cochée, seules les tâches à faire dont la date d'échéance est comprise dans la plage de dates seront affichées.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include all to-dos &within the specified date range
fr: Inclure toutes les tâches à &faire dans la période de date indiquée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
fr: Jour

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
fr: Semaine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
fr: Mois

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
fr: Configurer la vue côte à côte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
fr: Affiche un agenda par colonne d'agenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
fr: Utiliser un paramétrage d'agenda personnalisé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
fr: Titre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
fr: Agendas sélectionnés

en: Scroll to week number %1
fr: Aller à la semaine numéro %1

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
fr: Cliquez ici pour vous déplacer jusqu'à la semaine numéro %1 de l'année affichée.

en: A column header of the %1 dates in the month.
fr: Un en-tête de colonne pour les dates %1 du mois.

en: Calendar's custom icon
fr: Icône personnalisée de l'agenda

en: To-do
fr: Tâche

en: Recurring
fr: Périodicité

en: Alarm
fr: Alarme

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Needs Reply
fr: Nécessite une réponse

en: Attending
fr: Participe

en: Maybe Attending
fr: Participe peut-être

en: Organizer
fr: Organisateur

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
fr: Icônes à utiliser

en: Scroll backward to the previous year
fr: Se déplacer une année en arrière

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
fr: Cliquez sur ce bouton pour vous déplacer approximativement au même jour de l'année précédente

en: Scroll backward to the previous month
fr: Se déplacer un mois en arrière

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
fr: Cliquez sur ce bouton pour vous déplacer approximativement au même jour du mois précédent

en: Scroll forward to the next month
fr: Se déplacer un mois en avant

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
fr: Cliquez sur ce bouton pour vous déplacer approximativement au même jour du mois suivant

en: Scroll forward to the next year
fr: Se déplacer une année en avant

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
fr: Cliquez sur ce bouton pour vous déplacer approximativement au même jour de l'année suivante

en: Select a month
fr: Choisissez un mois

en: Select a year
fr: Choisissez une année
