korganizer - en to id translation catalogue (556 entries)

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
id: Mengimpor sebuah kalender

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
id: Mengimpor sebuah file iCalendar atau vCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
id: Pilih entri menu ini jika kamu mau mengimpor daftar isi si file iCalendar atau vCalendar ke dalam koleksi kalendermu saat ini.

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
id: Ekspor kalender ke file

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
id: Ekspor kalendermu ke sebuah file iCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
id: Memungkinkan kamu untuk mengekspor seluruh koleksi kalender ke satu file iCalendar.

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
id: Arsipkan acara dan rencana ke sebuah file

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
id: Arsipkan acara dan rencana yang sudah lama ke sebuah file iCalendar

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
id: Entri menu ini membuka dialog yang memungkinkan kamu untuk memilih acara dan rencana lama yang bisa kamu arsipkan ke dalam file iCalendar. Mereka akan dihapus dari koleksi kalendermu yang ada.

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
id: Musnahkan rencana yang sudah usai

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
id: Hapus rencana yang sudah usai dari kalendermu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
id: Memungkinkan kamu untuk menghapus semua rencana yang sudah usai dari koleksi kalendermu. Aksi ini tidak bisa diurungkan!

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
id: Apa Tampilan Selanjutnya

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
id: Beralih ke Apa Tampilan Selanjutnya

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
id: Mengalihkan ke Tampilan "Apa Selanjutnya", yang menampilkan acara dan rencanamu yang "segera hadir" dalam daftar pendek untuk dibaca cepat. Semua rencana yang terbuka akan didisplaykan, tetapi hanya acara dari hari yang dipilih dalam bilah sisi Navigator Tanggal yang akan ditampilkan.

[ctx: @info:status]
en: Month View
id: Tampilan Bulan

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
id: Beralih ke Tampilan Bulan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
id: Mengalihkan ke Tampilan Bulan, yang menampilkan semua acara dan jatuh tempo rencana dalam sebuah tataletak kalender bulanan yang familiar.

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
id: Tampilan Agenda

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
id: Beralih ke Tampilan Agenda

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
id: Mengalihkan ke Tampilan Agenda, yang menampilkan acara atau jatuh tempo rencana untuk sehari atau lebih, diurutkan secara kronologis. Kamu juga bisa melihat lamanya setiap acara dalam tabel waktu hari.

[ctx: @info:status]
en: List View
id: Tampilan Daftar

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
id: Beralih ke Tampilan Daftar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
id: Mengalihkan ke Tampilan Daftar, yang mendisplaykan semua rencana, acara dan seluruh jurnalmu untuk tanggal yang dipilih di dalam Navigator Tanggal sebagai sebuah daftar.

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
id: Tampilan Daftar Rencana

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
id: Beralih ke Tampilan Daftar Rencana

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
id: Mengalihkan ke tampilan Daftar Rencana, yang menyediakan tempat untukmu untuk melacak tugas yang perlu dilakukan.

[ctx: @info:status]
en: Journal View
id: Tampilan Jurnal

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
id: Beralih ke Tampilan Jurnal

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
id: Mengalihkan ke Tampilan Jurnal, yang menyediakan tempat untukmu untuk merekam refleksi, kejadian, atau pengalamanmu.

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
id: Tampilan Linimasa

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
id: Beralih ke Tampilan Linimasa

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
id: Mengalihkan ke Tampilan Linimasa, yang menampilkan semua acara untuk rentang waktu yang dipilih dalam tampilan Gantt. Setiap kalender didisplaykan dalam baris terpisah.

[ctx: @info:status]
en: Refresh
id: Segarkan

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
id: Segarkan display

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
id: Tindakan ini akan menyegarkan dan menggambar ulang tampilan kalender saat ini. Itu tidak menyinkronkan atau memperbarui folder kalender apapun.

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
id: Filter insiden

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
id: Filter insiden dari kalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
id: Menjalankan filter tampilan yang ditentukan pengguna pada koleksi kalender. Filter harus dibuat terlebih dahulu. Lihat opsi "Kelola Filter Tampilan" di menu Pengaturan.

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
id: Gulir ke Hari Ini

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
id: Gulir tampilan ke hari ini

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
id: Gulir Mundur

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
id: Gulir mundur tampilan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
id: Menggulirkan mundur berdasarkan hari, pekan, bulan, atau tahun, tergantung pada tampilan kalender saat ini.

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
id: Gulir Maju

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
id: Gulir maju tampilan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
id: Gulir maju berdasarkan hari, pekan, bulan atau tahun, tergantung tampilan kalender saat ini.

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
id: Buat sebuah Acara baru

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
id: Buat sebuah Acara baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
id: Menjalankan sebuah dialog yang memungkinkan kamu untuk membuat Acara baru dengan pengingat, peserta, perutinan dan banyak lainnya.

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
id: Buat sebuah Rencana baru

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
id: Buat sebuah Rencana baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
id: Menjalankan sebuah dialog yang memungkinkan kamu untuk membuat Rencana baru dengan pengingat, peserta, perutinan dan banyak lainnya.

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
id: Membuat sebuah Jurnal baru

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
id: Membuat sebuah Jurnal baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
id: Menjalankan sebuah dialog yang memungkinkan kamu untuk membuat entri Jurnal baru.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
id: &Tampilkan

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
id: Pilih File Kalender untuk Buka

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
id: Pilih File Kalender untuk Impor

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
id: Impor Kalender

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
id: Properti Folder Kalender %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
id: Setel sebagai Folder &Default

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
id: Ganti Kalender Default

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
id: Tambahkan Kalender

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
id: Hapus Kalender

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus item "%1" secara permanen?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
id: Hapus Item?

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
id: "%1" telah berhasil disalin ke %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
id: Berhasil Menyalin

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
id: Tak bisa menyalin item "%1" ke %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
id: Gagal Menyalin

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
id: Gagal Memindah

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
id: "%1" telah berhasil dipindah dari %2 ke %3.

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
id: Berhasil Memindah

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
id: Tak bisa menambahkan item "%1" ke dalam %2. Item ini belum dipindahkan.

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
id: Ekspor Kalender

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
id: Umum

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
id: Setel nama folder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
id: Masukkan sebuah nama di sini untuj mengeset nama folder ini.

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
id: &Nama:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
id: Blokir pengingat secara lokal

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
id: Abaikan pengingat dari kalender ini

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin menerima pengingat dari item yang berhubungan dengan kalender ini.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
id: &Gunakan ikon kustom:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
id: Setel sebuah ikon kostum

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mengeset icon kustom untuk folder in.i

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
id: &Impor

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
id: &Menuju

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
id: &Aksi

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
id: &Jadwal

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: &Pengaturan

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
id: &Bilah Sisi

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
id: &Bantuan

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
id: Utama

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
id: Tampilan

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
id: Jadwal

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
id: Bilah Alat Filter

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
id: <qt><p>Pilih tanggal yang ingin kamu displaykan di tampilan utama KOrganizer di sini. Tahan tombol mouse untuk memilih lebih dari satu hari.</p><p> Tekan tombol atas untuk menelusuri bulan atau tahun sebelumnya / selanjutnya.</p><p>Setiap baris menunjukkan pekan. Angka di kolom kiri adalah angka pekan dalam setahun. Tekan untuk memilih sepanjang pekan.</p></qt>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
id: Edit  Filter Kalender

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
id: Tekan tombol ini untuk menentukan filter baru.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
id: Tekan tombol ini untuk menghapus filter yang aktif saat ini.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
id: Filter Baru %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus secara permanen filter "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
id: Hapus Filter?

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
id: Penampil Acara

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
id: Temukan dalam Kalender

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
id: &Cari

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
id: Mulai mencari

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
id: Tekan tombol ini untuk mulai mencari.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
id: Ekspresi pencarian tidak valid, tidak bisa melakukan pencarian. Silakan masukkan sebuah ekspresi pencarian menggunakan karakter tanda baca '*' dan '?' yang diperlukan.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
id: Tidak ada item yang ditemukan yang cocok dengan pola pencarianmu.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
id: Hasil Pencarian

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
id[0]: %1 cocok
id[1]: %1 cocok

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
id: Gagal mengambil insiden dari Akonadi

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
id: Gagal menerima insiden dari Akonadi: insiden yang diminta belum ada.

en: &Move
id: &Pindah

en: &Copy
id: &Salin

en: &Add
id: &Tambah

en: &Cancel
id: &Batal

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
id: &Hapus

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
id: Po&tong

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
id: &Salin

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
id: &Tempel

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
id: Buat Rencana dari Acara

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
id: Buat Acara dari Rencana

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
id: &Jungkit Rencana Yang Sudah Usai

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
id: &Jungkit Pengingat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
id: &Jungkit Matikan Pengingat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
id: &Jungkit Nyalakan Pengingat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
id: Konfigurasi Ringkasan Acara

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
id: Tampilkan Pemulaian Acara Mendatang

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
id: Tampilkan acara untuk hari ini saja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat kejadian acara pada tanggal ini saja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
id: &Hari ini saja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
id: Tampilkan pemulaian acara pada bulan depan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat acara yang mulai selama beberapa waktu 31 hari kedepan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
id: Dalam &bulan depan (31 hari)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
id: Pilih hari untuk menampilkan acara mendatang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin menentukan jumlah hari di masa depan untuk acara mendatang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
id: Pada beberapa ke &depan:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
id: Setel jumlah hari untuk menampilkan acara mendatang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
id: Gunakan spinbox ini untuk menyetel jumlah hari untuk menampilkan acara mendatang hingga 1 tahun di masa mendatang.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
id: Sehari

[ctx: days to show in summary]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en:  days
id:  hari

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
id: Tampilkan Acara Mendatang Ini Dari Kalendermu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
id: Tampilkan ulang tahun dari kalendermu juga ketika menggunakan sumberdaya Ulang Tahun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan ulang tahun dari kalendermu dalam ringkasan acara yang akan datang. Opsi ini hanya tersedia jika Anda menggunakan sumberdaya Ulang Tahun di kalendermu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
id: Tampilkan &ulang tahun

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
id: Menampilkan anniversary dari kalendermu saat menggunakan sumberdaya Ulang Tahun

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan anniversary dari kalendermu di ringkasan acara mendatang. Opsi ini hanya tersedia jika kamu menggunakan sumberdaya Ulang Tahun di kalendermu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
id: Tampilkan &anniversary

en: Upcoming Events
id: Acara Mendatang

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
id[0]: Tidak ada acara mendatang yang dimulai dalam beberapa hari ke depan
id[1]: Tidak ada acara mendatang yang dimulai dalam %1 hari ke depan

en: &Delete Appointment
id: &Hapus Janji

en: Edit Event: "%1"
id: Edit Acara: "%1"

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
id: Membuat sebuah jurnal baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
id: Kamu akan disajikan dengan dialog di mana kamu bisa membuat entri jurnal baru.

en:  day |  days
id[0]:  hari
id[1]:  hari

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
id: Membuat sebuah acara baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
id: Kamu akan disajikan dengan dialog di mana kamu bisa membuat item acara baru.

[ctx: @item]
en: Meeting
id: Pertemuan

[ctx: @item]
en: Note: %1
id: Catatan: %1

[ctx: the appointment is today]
en: Today
id: Hari Ini

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
id: Besok

en: in 1 day | in %1 days
id[0]: dalam sehari
id[1]: dalam %1 hari

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
id: dalam

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
id[0]: 1 jam
id[1]: %1 jam

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
id[0]: 1 mnt
id[1]: %1 mnt

en: now
id: sekarang

en: all day
id: semua hari

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
id: Selanjutnya: %1

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
id: Membuat sebuah rencana baru

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
id: Kamu akan disajikam dengan sebuah dialog di mana kamu bisa membuat item rencana yang baru.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
id: Konfigurasi Ringkasan Rencana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
id: Tampilkan Jatuh Tempo Rencana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
id: Tampilkan jatuh tempo Rencana hari ini saja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat jatuh tempo Rencana pada tanggal ini saja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
id: Tampilkan jatuh tempo Rencana dalam bulan berikutnya

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat Rencana yang akan jatuh tempo dalam 31 hari ke depan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
id: Pilih hari untuk menampilkan penundaan Rencana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin menentukan jumlah hari di masa depan untuk penundaan Rencana.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
id: Setel jumlah hari untuk menampilkan penundaan Rencana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
id: Gunakan kotak spin ini untuk mengeset jumlah hari untuk menampilkan penundaan Rencana sampai 1 tahun pada masa depan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
id: Sembunyikan Tipe Rencana Berikut

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
id: Sembunyikan Rencana yang sudah usai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin melihat Rencana yang sudah usai.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
id: &Usai

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
id: Sembunyikan Rencana tanpa tanggal jatuh tempo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin melihat Rencana yang terakhir dibuka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
id: Terakhir di&buka (tanpa tanggal jatuh tempo)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
id: Sembunyikan Rencana tak diawali

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin melihat Rencana dengan tanggal awal di masa depan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
id: Tak bera&wal (tanggal awal adalah di masa depan)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
id: Sembunyikan Rencana yang sedang berlangsung

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin melihat Rencana yang sedang dimulai tapi belum usai.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
id: Sedang ber&langsung (dimulai tetapi belum usai)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
id: Sembunyikan Rencana yang sudah telat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
id: Centang kotak ini jika kamu tidak ingin melihat Rencana yang sudah berlalu tanggal jatuh temponya tetapi belum usai.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
id: Telat (belum usai dan lebih dari tanggal jatuh tempo)

en: Pending To-dos
id: Rencana Yang Tertunda

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
id: Hari Ini

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
id: Besok

en: 1 day ago | %1 days ago
id[0]: 1 hari yang lalu
id[1]: %1 hari yang lalu

[ctx: the to-do is due]
en: due
id: jatuh tempo

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
id[0]: Tidak ada rencana yang tertunda dalam beberapa hari berikutnya
id[1]: Tidak ada rencana yang tertunda dalam %1 hari berikutnya

en: &Delete To-do
id: &Hapus Rencana

en: &Mark To-do Completed
id: &Tandai Rencana Yang Sudah Usai

en: Edit To-do: "%1"
id: Edit Rencana: "%1"

en: open-ended
id: yang terakhir dibuka

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
id: telat

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
id: mulai hari ini

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
id: belum dimulai

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
id: usai

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
id: sedang berlangsung

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
id: Konfigurasi Ringkasan Tanggal Khusus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
id: Tampilkan Pemulaian Tanggal Khusus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
id: Tampilkan acara-acara khusus untuk hari ini saja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat acara-acara khusus yang terjadi pada tanggal ini saja.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
id: Tampilkan acara-acara khusus mulai bulan depan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat acara-acara khusus yang dimulai suatu saat selama 31 hari ke depan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
id: Pilih hari untuk menampilkan acara-acara khusus yang akan datang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin menentukan jumlah hari di masa mendatang untuk acara-acara khusus yang akan datang.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
id: Tetapkan jumlah hari untuk menampilkan acara-acara khusus yang akan datang

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
id: Gunakan spinbox ini untuk mengatur jumlah hari untuk menampilkan acara-acara khusus yang akan datang hingga satu tahun ke depan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
id: Tampilkan Tanggal Khusus Tersebut Dari Kalendermu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
id: Tampilkan hari lahir dari kalendermu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan hari lahir dari kalendermu dalam ringkasan acara-acara khusus yang akan datang. Biasanya, ini adalah acara dengan tag "Hari Lahir".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
id: Tampilkan anniversary dari kalendermu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan anniversari dari kalendermu dalam ringkasan acara-acara khusus yang akan datang. Biasanya, ini adalah acara dengan tag "Anniversary".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
id: Tampilkan hari libur dari kalendermu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan hari libur dari kalendermu dalam ringkasan acara-acara khusus yang akan datang. Ini adalah acara dari region hari libur yang kamu konfigurasikan, atau acara dengan tag "Hari Libur".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
id: Tampilkan &hari libur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
id: Tampilkan acara-acara khusus dari kalendermu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan acara dari kalendermu dengan tag "acara-acara khusus".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
id: Tampilkan acara-acara &khusus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
id: Tampilkan Tanggal Khusus Tersebut Dari Daftar Kontakmu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
id: Tampilkan hari lahir dari buku alamatmu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan hari lahir dari buku alamatmu di ringkasan acara-acara khusus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
id: Tampilkan hari &lahir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
id: Tampilkan anniversary dari buku alamatmu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
id: Fungsikan opsi ini untuk menyertakan anniversary dari buku alamatmu di ringkasan acara-acara khusus yang akan datang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
id: Tampilkan anni&versary

en: Upcoming Special Dates
id: Tanggal-tanggal Khusus Mendatang

[ctx: the special day is today]
en: Today
id: Hari Ini

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
id: Besok

en: Birthday
id: Hari Lahir

en: Holiday
id: Hari Raya

en: Change of Seasons
id: Ubah Musim

en: Special Occasion
id: Acara-acara Khusus

en: one year | %1 years
id[0]: setahun
id[1]: %1 tahun

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
id[0]: Tidak ada tanggal khusus yang tertunda dalam 1 hari ke depan
id[1]: Tidak ada tanggal khusus yang tertunda dalam %1 hari ke depan

en: Send &Mail
id: Kirim &Surat

en: View &Contact
id: Tampilan &Kontak

en: Mail to:"%1"
id: Surat ke:"%1"

en: New Calendar
id: Kalender Baru

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
id: hanya baca

en: Calendar
id: Kalender

en: Merged calendar
id: Kelender digabungkan

en: Calendars Side by Side
id: Sisi demi Sisi Kalender

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
id: Tak mampu mendisplaykan pekan kerja sejak tidak adanya hari kerja yang dikonfigurasi. Silakan konfigurasikan setidaknya 1 hari kerja pada preferensi Waktu dan Tanggal.

[ctx: @title:tab]
en: Colors
id: Warna

[ctx: @title:group]
en: Tags
id: Tag

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
id: Pilih tah yang ingin kamu modifikasi. Kamu bisa ubah warna tag yang dipilih menggunakan tombol warna yang bersebelahan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
id: Pilih warna pada tag yang dipilih di kotak kombo yang bersebelahan.

[ctx: @title:group]
en: Resources
id: Sumberdaya

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
id: Pilih kalender yang ingin kamu modifikasi. Kamu bisa mengubah warna kalender yang dipih menggunakan tombol di bawah.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
id: Pilih di sini warna kalender yang dipilih menggunakan kotak kombo di atas.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
id: Font

[ctx: @label]
en: Event text
id: Teks acara

[ctx: @label]
en: Mail transport:
id: Transpor surat mail:

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
id: Pengaturan Email

[ctx: @title:group]
en: Reminders
id: Pengingat

[ctx: @title:tab]
en: Save
id: Simpan

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
id: Kalender

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
id: Akun Kalender

[ctx: @title:group]
en: Position
id: Posisi

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
id: Tampilkan di sebelah atas tampilan agenda

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
id: Tampilkan di sebelah bawah tampilan agenda

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
id: Dekorasi Kalender

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
id: Tak mampu mengonfigurasi plugin ini

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
id: Waktu dan Tanggal umum

[ctx: @title:group]
en: Holidays
id: Hari Libur

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
id: Gunakan region hari libur:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
id: Pilih Region Hari Libur

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
id: Senin

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
id: Selasa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
id: Rabu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
id: Kamis

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
id: Jumat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
id: Sabtu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
id: Minggu

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
id: Nilai Default

[ctx: @title:group]
en: Appointments
id: Janji Temu

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
id: Waktu pengingat default:

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
id: menit

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
id: jam

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
id: hari

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
id: Umum

[ctx: @title:group]
en: Display Options
id: Opsi Display

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
id:  hari

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
id: Navigator Tanggal

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
id: Tampilan Agenda

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
id:  piksel

[ctx: @title:tab]
en: Month View
id: Tampilan Bulan

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
id: Tampilan Rencana

[ctx: @title:group]
en: Other Options
id: Opsi Lain

[ctx: @title:window]
en: Preferences
id: Preferensi

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
id: Konfirmasikan penghapusan

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
id: Selalu konfirmasikan ketika menghapus item

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan sebuah dialog konfirmasi ketika menghapus item.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be added to the default calendar
id: Ditambahkan ke kalender default

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
id: Pilih opsi ini untuk selalu merekam acara baru, rencana dan entri jurnal menggunakan kalender default saat ini.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
id: Ditanya kalender mana yang akan digunakan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
id: Pilih opsi ini untuk memilih kalender yang akan digunakan untuk mencatat item setiap kali kamu membuat acara baru, agenda, atau entri jurnal. Pilihan ini disarankan jika kamu ingin menggunakan fungsionalitas folder bersama dari server Kolab atau harus mengelola banyak akun menggunakan Kontact sebagai klien Kolab KDE.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
id: Pilih zona waktumu dari daftar lokasi di kotak tarik-turun ini. Jika kotamu tidak terdaftar, pilih salah satu yang membagikan zona waktu yang sama. KOrganizer akan secara otomatis menyetel musim panas.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
id: Awal hari pekan:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
id: Pilih hari pertama pada tiap pekan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
id: Pilih hari pertama pada tiap pekan. Biasanya, kamu bisa mengabaikan ini sejak disetel pada pengaturan lokal.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
id: Awal jam harian

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
id: Akhir jam harian

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
id: Warnai hari-hari sibuk dengan warna latar belakang yang berbeda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin latar belakang tampilan bulan diisi dengan warna berbeda pada hari-hari yang memiliki setidaknya satu acara sepanjang hari yang ditandai sebagai sibuk. Kamu juga bisa mengubah warna latar belakang yang digunakan untuk opsi ini pada halaman konfigurasi Warna. Cari pengaturan "Warna latar hari sibuk".

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
id: Fungsikan tooltips untuk mendisplaykan ringkasan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan tooltips ringkasan ketika melayangi pakai mouse di acara atau rencana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: To-dos use tag colors
id: Warna-warna tag yang digunakan rencana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
id: Centang kotak ini sehingga acara tersebut akan menggunakan warna tag dan bukan warna khusus untuk jatuh temponya, hari jatuh tempo atau keadaan telat

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
id: X hari berikutnya

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
id: Pilih nomor "x" hari yang akan didisplaykan pada tampilan hari berikutnya. Untuk mengakses tampilan "x" hari berikutnya, pilih item menu "X Hari Berikutnya" dari menu "Tampilan".

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
id: Tampilkan ini beberapa hari pada satu waktu di tampilan "X" hari berikutnya

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
id: Tampilkan item yang rutin harian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
id: Centang kotak ini untuk menampilkan hari-hari yang berisi acara berutin harian dalam jenis huruf tebal di Navigator Tanggal, atau hapus centang untuk lebih menonjolkan acara lain (non-rutin harian).

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
id: Tampilkan item yang rutin pekanan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
id: Centang kotak ini untuk menampilkan hari-hari yang berisi acara berutin pekanan dalam jenis huruf tebal di Navigator Tanggal, atau hapus centang untuk lebih menonjolkan acara lain (non-rutin pekanan).

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
id: Tampilkan rencana alih-alih acara ketika dalam Tampilan Rencana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
id: Centang kotak ini untuk menampilkan hari-hari yang berisi rencana dalam jenis huruf tebal di Navigator Tanggal saat dalam tampilan rencana.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
id: Tampilkan jurnal alih-alih acara ketika dalam Tampilan Jurnal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
id: Centang kotak ini untuk menampilkan hari-hari yang berisi jurnal dalam jenis huruf tebal di Navigator Tanggal saat dalam tampilan jurnal.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
id: Nomor pekan memilih sebuah pekan kerja ketika dalam mode pekan kerja

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
id: Ukuran jam

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
id: Pilih ketinggian baris jam di kisi agenda, dalam piksel. Meningkatkan nilai ini akan membuat setiap baris dalam kisi agenda lebih tinggi.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
id: Atur ketinggian (dalam piksel) untuk sebuah jam di kisi agenda

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
id: Tampilkan ikon di item tampilan agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan ikon (alarm, perutinan, dll.) di item-item tampilan agenda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
id: Displaykan ikon-ikon di item tampilan agenda

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
id: Tampilkan rencana

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan rencana di tampilan agenda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
id: Displaykan rencana di tampilan agenda

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
id: Tampilkan garis waktu saat ini (Marcus Bains)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan garis di tampilan hari atau pekan mengindikasikan garis waktu saat ini (garis Marcus Bains).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
id: Displaykan indikator waktu saat ini

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
id: Pemilihan rentang waktu di tampilan agenda memulai editor acara

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
id: Centang kotak ini untuk memulai editor acara secara otomatis ketika kamu memilih rentang waktu dalam tampilan harian dan pekanan. Untuk memilih rentang waktu, seret mouse dari waktu awal ke waktu akhir acara yang akan kamu rencanakan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
id: Fungsikan editor acara otomatis dengan pemilihan rentang waktu

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
id: Penggunaan Warna

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Tag inside, calendar outside
id: Tag di dalam, kalender di luar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Tag di dalam, kalender di luar" jika kamu ingin menggambar item kalender menggunakan warna tag yang terkait, dengan tepian item digambar dengan warna kalendernya. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
id: Gambar item agenda dengan warna tag di dalamnya dan warna kalender untuk tepiannya

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Calendar inside, tag outside
id: Kalrnder di dalam, tag di luar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Kalender di dalam, tag di luar" jika kamu ingin menggambar item kalender menggunakan warna kalender terkait, dengan tepian item digambar dengan warna tagnya. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
id: Gambar item agenda dengan warna kalender di dalamnya dan beri tag warna untuk tepiannya

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only tag
id: Hanya tag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Hanya tag" jika kamu ingin menggambar item kalender (baik di dalam maupun di tepi) menggunakan warna tag yang terkait. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
id: Gambari item agenda menggunakan warna tag untuk bagian dalam dan tepinya

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
id: Hanya kalender

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Hanya kalender" jika kamu ingin menggambar item kalender (baik di dalam maupun di tepi) menggunakan warna kalendernya. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
id: Gambari item agenda menggunakan warna kalendernya untuk bagian dalam dan tepinya

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin latar belakang agenda diisi dengan warna berbeda pada hari-hari yang memiliki setidaknya satu acara sepanjang hari yang ditandai sebagai sibuk. Kamu juga bisa mengubah warna latar belakang yang digunakan untuk opsi ini pada halaman konfigurasi Warna. Cari pengaturan "Warna latar hari sibuk".

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
id: Multipel Display Kalender

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
id: Gabung semua kalender ke dalam satu tampilan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
id: Pilih opsi "Gabungkan semua kalender menjadi satu tampilan" jika kamu ingin semua kalender ditampilkan bersama dalam satu tampilan agenda.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
id: Tampilan semua kalender yang digabungkan bersama

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
id: Tampilkan kalender sisi demi sisi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
id: Pilih opsi "Tampilkan kalender sesi demi sisi" jika kamu ingin melihat dua kalender sekaligus, dalam tampilan berdampingan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
id: Tampilkan dua kalender berdampingan

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
id: Beralih antara tampilan dengan tab

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
id: Pilih "Beralih antara tampilan dengan tab" jika kamu ingin berganti-ganti antara kalender menggunakan tombol tab.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
id: Tab melalui kalender

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
id: Tampilkan ikon dalam item tampilan bulan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan ikon (alarm, berutin, dll.) dalam item tampilan bulan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
id: Displaykan ikon di item tampilan bulan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
id: Tampilkan waktu di item-item tampilan bulan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan waktu di item-item tampilan bulan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
id: Displaykan waktu di item-item tampilan bulan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan rencana di tampilan bulan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
id: Displaykan rencana di tampilan bulan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
id: Tampilkan jurnal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
id: Centang kotak ini untuk mendisplaykan jurnal di tampilan bulan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
id: Diaplaykan jurnal di tampilan bulan

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
id: Tampilan bulan menggunakan jendela penuh

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
id: Centang kotak ini untuk menggunakan jendela KOrganizer penuh saat mendisplaykan tampilan bulan. Jika kotak ini dicentang, kamu akan mendapatkan beberapa ruang untuk tampilan bulanan, tetapi widget lain, seperti navigator tanggal, detail item, dan daftar kalender, tidak akan didisplaykan.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
id: Gambari item-item bulan dengan warna tag bagian dalamnya dan warna kalender untuk tepiannya

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
id: Gambari item-item bulan dengan warna tag dan warna bagian dalam kalender untuk tepiannya

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Hanya tag" jika kamu ingin menggambar item kalender (baik di dalam maupun di tepi) dengan warna tag yang terkait. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their tag color for the inside and border
id: Gambari item-item bulan menggunakan warna tag-nya untuk bagian dalam dan tepian

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
id: Pilih opsi "Hanya kalender" jika kamu ingin menggambar item kalender (baik di dalam maupun di tepi) dengan warna kalendernya. Silakan gunakan halaman konfigurasi Warna dan Font untuk mengatur warna-warna ini.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
id: Gambari item bulan menggunakan warna kalendernya untuk bagian dalam dan tepinya

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
id: Selalu displaykan rencana yang diselesaikan di bagian bawah daftar

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
id: Rencana yang diselesaikan didisplaykan di bagian bawah daftar, apa pun prioritasnya

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin semua rencana yang telah diselesaikan selalu dikelompokkan di bagian bawah daftar rencana.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
id: Tampilan daftar rencana menggunakan jendela penuh

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
id: Displaykan daftar rencana dalam sebuah jendela lengkap KOrganizer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
id: Centang kotak ini untuk menggunakan jendela KOrganizer lengkap saat mendisplaykan tampilan daftar rencana. Jika kotak ini dicentang, kamu akan mendapatkan beberapa ruang untuk tampilan daftar rencana, tetapi widget lain, seperti navigator tanggal, detail agenda dan daftar kalender, tidak akan didisplaykan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
id: Displaykan rencana dalam sebuah daftar flat

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
id: Displaykan rencana sebagai daftar flat alih-alih pada ranting hierarki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin melihat semua rencana dalam daftar flat alih-alih diatur dalam ranting hierarki.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
id: Rekaman rencana yang sudah selesai di entri jurnal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
id: Centang kotak ini untuk mencatat penyelesaian tugas dalam entri baru jurnal Anda secara otomatis.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
id: Warna hari raya

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
id: Pilih warna hari raya di sini. Warna hari raya akan digunakan untuk nama hari libur di tampilan bulan dan nomor hari libur di navigator tanggal.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
id: Warna latar belakang tampilan agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
id: Pilih warna latar belakang tampilan agenda di sini.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
id: Pilih warna yang digunakan untuk garis waktu saat ini (Marcus Bains).

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
id: Gunakan warna ini untuk garis waktu saat ini (Marcus Bains) Tampilan Agenda

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
id: Warna latar belakang hari sibuk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
id: Bila kamu memiliki acara sepanjang hari yang ditandai sebagai sibuk, kamu bisa memiliki agenda atau warna latar belakang tampilan bulan yang berbeda untuk hari itu. Pilih warna di sini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
id: Warna jam kerja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
id: Pilih warna jam kerja untuk tampilan agenda di sini.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
id: Warna rencana yang jatuh tempo hari ini

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
id: Pilih warna rencana yang jatuh tempo hari ini di sini.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
id: Warna rencana yang telat

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
id: Pilih warna rencana yang telat di sini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
id: Bilah waktu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
id: Tekan tombol ini untuk mengonfigurasi font bilah waktu. Bilah waktu adalah widget yang menunjukkan jam dalam tampilan agenda. Tombol ini akan membuka dialog "Pilih Font", memungkinkan kamu memilih font jam untuk bilah waktu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
id: Tampilan bulan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
id: Tekan tombol ini untuk mengkonfigurasi font tampilan bulan. Tombol ini akan membuka dialog "Pilih Font", memungkinkan kamu memilih font untuk item dalam tampilan bulan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
id: Tampilan agenda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
id: Tekan tombol ini untuk mengonfigurasi font tampilan agenda. Tombol ini akan membuka dialog "Pilih Font", memungkinkan kamu memilih font untuk acara dalam tampilan agenda.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
id: Metode lampiran rencana default

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
id: Cara default melampirkan email yang dijatuhkan ke tugas

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
id: Selalu tanyakan

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
id: Hanya lampirkan link ke pesan

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
id: Lampirkan pesan lengkap

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
id: Warna sorotan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
id: Pilih warna sorotan di sini. Warna sorotan akan digunakan untuk menandai area yang saat ini dipilih di agendamu dan di navigator tanggal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
id: Gunakan warna sistemp

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
id: Gunakan warna sistem alih-alih warna yang ditentukan pengguna. Jika diaktifkan akan mengabaikan semua pengaturan warna lainnya

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
id: Warna latar belakang tampilan Bulan

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
id: Pilih warna latar belakang tampilan Bulan di sini.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
id: Pilih warna sorotan di sini. Warna sorotan akan digunakan untuk menandai area yang saat ini dipilih di Bulanmu dan di navigator tanggal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
id: Pilih warna latar belakang jam kerja untuk tampilan Bulan di sini.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
id: Warna acara default

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
id: Pilih warna acara default di sini. Warna acara default akan digunakan untuk acara di Bulanmu. Perhatikan bahwa kamu bisa menentukan warna terpisah untuk setiap tag acara di bawah ini.

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
id: Cari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
id: &Baru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
id: &Hapus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
id: Filter Detail

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
id: Nama:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
id: Pilih opsi ini jika kamu tidak ingin menampilkan rencana dan acara berutin di tampilan. Item berutin harian dan pekanan mungkin membutuhkan banyak ruang, jadi itu mungkin berguna untuk menyembunyikannya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
id: Sembunyikan acara dan rencana yang be&rutin

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
id: Jika kotak ini dicentang, filter akan menyembunyikan semua item rencana dari daftar, yang telah diselesaikan. Opsional, hanya item yang telah diselesaikan selama hari tertentu yang disembunyikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
id: Sembunyikan rencana yang sudah usai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
id: Opsi ini akan memungkinkan kamu untuk memilih rencana mana yang sudah diselesaikan yang harus disembunyikan. Saat kamu memilih <i>Langsung</i> , itu akan menyembunyikan rencana segera setelah kamu mencentangnya. Kamu bisa menambahi atau mengurangi jumlah hari di spinbox.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
id: &Hari sesudah penyelesaian:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
id: Di sini kamu bisa memberikan angka dari item rencana yang telah selesai menjadi tersembunyi dari daftar rencana. Jika kamu memilih "Langsung", semua rencana yang selesai akan disembunyikan. Jika kamu, misalnya, memilih nilai 1, semua item rencana akan disembunyikan, yang telah ditandai selesai lebih lama dari 24 jam yang lalu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
id: Opsi ini menyembunyikan semua rencana dari daftarmu, dimana tanggal awal belum tercapai. (Ingat bahwa tanggal awal bukanlah tanggal jatuh tempo pada item rencana.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
id: Sembunyikan rencana yang t&idak aktif

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mCategoriesButtonGroup)
en: Tags
id: Tag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
id: Ketika opsi ini dipilih, filter ini akan menampilkan semua item-item yang <i>tidak</i> mengandung tag-tag apapun yang dipilih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
id: Tampilkan semua kecuali yang dipilih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
id: Ketika opsi ini dipilih, filter ini akan menampilkan semua item-item yang mengandung tag-tag apapun yang dipilih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
id: Tampilkan hanya yang dipilih

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
id: Opsi ini menyembunyikan semua rencana dari daftarmu yang diberikan kepada orang lain.<br>
    Hanya daftar rencana yang memiliki minimal satu peserta yang akan diperiksa. Jika kamu tidak ada dalam daftar peserta, rencana akan disembunyikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
id: Sembunyikan rencana yang tidak ditandatangani ke aku

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
id: &Lansirkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
id: Dengan melansirkan informasi Senggang/Sibuk, kamu membolehkan lainnya untuk mengambil kalendermu ke dalam akun ketika mengundangmu untuk rapat pertemuan. Hanya saat kamu sedang sibuk yang terlansir, bukan saat mereka sedang sibuk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
id: Centang kotak ini untuk mengunggah informasi Senggang/Sibukmu secara otomatis.
    Kamu bisa melewati opsi ini dan mengirimkan atau mengunggah informasi Senggang/Sibukmu menggunakan menu Jadwal KOrganizer.
    Catatan: Jika KOrganizer adalah bertindak sebagai klien KDE Kolab, ini tidak diperlukan, karena server Kolab2 mengurus penerbitan informasi Senggang/Sibukmu dan mengelola aksesnya dari pengguna lain.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
id: Lansirkan informasi senggang/sibukmu secara otomatis

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
id: Konfigurasikan interval waktu minimum dalam menit antara setiap unggahan di sini. Konfigurasi ini hanya efektif jika kamu memilih untuk melansirkan informasimu secara otomatis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
id: Waktu minimum antara unggahan (dalam hitungan menit):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
id: Konfigurasikan jumlah hari kalender yang kamu inginkan untuk dilansirkan dan tersedia untuk orang lain di sini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
id: Lansirkan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
id: informasi senggang/sibuk harian

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
id: Informasi Server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
id: Seharusnya masukkan URL server tempat informasi Senggang/Sibukmu yang dilansirkan di sini.
    Tanyakan informasi ini kepada administrator server.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
id: Masukkan kata sandi login server perangkat grupmu di sini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
id: Kata Sandi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
id: Masukkan informasi login terkait akunmu di server sini.
    
    Sebuah server Kolab2 secara khusus: Mendaftarkan UID kamu (Pengidentifikasi Unik). Secara default UID kamu akan menjadi alamat emailmu di server Kolab2 tetapi mungkin juga berbeda. Dalam kasus terakhir masukkan UID kamu.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
id: Nama Pengguna:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
id: Centang kotak ini untuk membuat KOrganizer mengingat kata sandimu dan lewati pertanyaan setiap kali informasi Senggang/Sibukmu diunggah, dengan menyimpannya di file konfigurasi.
    Untuk alasan keamanan, tidak disarankan untuk menyimpan kata sandi di file konfigurasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
id: Ingat kata &sandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
id: URL Server:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
id: (Tidak perlu jika menggunakan server Kolab versi 2)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
id: &Ambil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
id: Dengan mengambil informasi Senggang/Sibuk yang telah dilansirkan orang lain, kamu bisa mempertimbangkan kalender mereka saat mengundang mereka ke pertemuan rapat.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
id: Centang kotak ini untuk mengambil informasi Senggang/Sibuk orang lain secara otomatis. Perhatikan bahwa kamu harus mengisi informasi server yang benar untuk memungkinkan hal ini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
id: Ambil informasi senggang/si&buk orang lain secara otomatis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
id: Setel ini untuk mengambil pengguna@domain.ifb alih-alih pengguna.ifb dari server

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
id: Centang kotak ini untuk mengunduh file senggang/sibuk dalam format "pengguna@domain.ifb" (misalnya budi@perusahaan.com.ifb). Jika tidak,itu akan mengunduh file senggang/sibuk dalam sebuah file format pengguna.ifb (misalnya budi.ifb). Tanyakan ke server administrator jika kamu tidak yakin tentang cara mengkonfigurasi opsi ini".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
id: Gunakan alamat lengkap email untuk penerimaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
id: &Nama Pengguna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
id: Kata &Sandi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
id: &Ingat kata sandi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
id: Men&cari:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
id: Cari pola. Gunakan karakter pengganti “*” dan “?” seperti yang diinginkan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
id: Periksa berbagai bidang untuk melihat apakah bidang tersebut berisi pola penelusuran: Pola “bertemu” akan cocok dengan “rapat awal”. Karakter pengganti “*” (cocok dengan sejumlah karakter) dan “?” (cocok dengan karakter tunggal apa pun) didukung. Misal, pola pencarian “bertemu*boss” cocok dengan “Bertemu dengan boss”. Pola “c?t" akan cocok dengan “cat”, “cot”, dan seterusnya.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
id: Mencari

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Search for events with matching criteria.
id: Mencari acara dengan kriteria yang sesuai.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencari acara yang cocok dengan pola pencarian dan memiliki tanggal awal atau tanggal akhir dalam rentang tanggal yang diberikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
id: &Acara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Search for journal entries with matching criteria.
id: Mencari entri jurnal dengan kriteria yang sesuai.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencari entri jurnal yang cocok dengan pola pencarian dan memiliki tanggal awal dalam rentang tanggal yang diberikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
id: &Jurnal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Search for to-dos with matching criteria.
id: Mencari rencana dengan kriteria yang sesuai.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencari rencana yang cocok dengan pola dan memiliki tanggal jatuh tempo dalam rentang tanggal yang diberikan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
id: Ren&cana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
id: Cari Di

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Include tags in your search.
id: Sertakan tag dalam pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencocokkan tag dalam pola pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Ta&gs
id: Ta&g

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Include locations in your search.
id: Sertakan lokasi dalam pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencocokkan lokasi dengan pola pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
id: Lokasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Include descriptions in your search.
id: Sertakan deskripsi dalam pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencocokkan deskripsi dalam pola pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
id: Desk&ripsi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Include summaries in your search.
id: Sertakan ringkasan dalam pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencocokkan ringkasan dengan pola pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
id: &Ringkasan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Include attendees in your search.
id: Sertakan peserta dalam pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
id: Centang kotak ini jika kamu ingin mencocokkan peserta dengan pola pencarianmu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
id: Peserta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
id: Rentang Tanggal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
id: &Dari:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, startDate)
en: The starting date of the period to search.
id: Tanggal bermulai periode pencarian.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, startDate)
en: Search for items in the time period starting at the date given here.
id: Pencarian item dalam periode waktu yang bermulai pada tanggal yang diberikan di sini.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KDateComboBox, startDate) i18n: ectx: property (text), item, widget (KDateComboBox, endDate)
en: 2008-08-18
id: 18-08-2008

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
id: &Ke:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, endDate)
en: The ending date of the period to search.
id: Tanggal berakhir periode pencarian.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, endDate)
en: Search for items in the time period ending at the date given here.
id: Mencari item dalam periode waktu yang berakhir pada tanggal yang diberikan di sini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
id: Displaykan acara hanya jika tanggal awal dan tanggal akhir keduanya dalam rentang tanggal yang ditentukan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
id: Centang kotak ini jika kamu hanya ingin menemukan acara yang terjadi seluruhnya dalam rentang tanggal yang ditentukan. Acara yang dimulai selama rentang tanggal tetapi berakhir setelahnya, atau berakhir selama rentang tanggal tetapi dimulai sebelum rentang tanggal tersebut, akan dikecualikan dari hasil pencarian.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
id: Kecualikan &acara yang berlangsung di luar rentang tanggal yang ditentukan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
id: Sertakan rencana yang memiliki tanggal awal, tanggal jatuh tempo, atau tanggal penyelesaian dalam rentang tanggal yang ditentukan, atau tidak memiliki tanggal awal maupun tanggal akhir.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
id: Centang kotak ini untuk mencari tugas yang memiliki tanggal awal, tanggal jatuh tempo, atau tanggal selesai dalam rentang tanggal yang ditentukan, atau tidak memiliki tanggal awal maupun tanggal akhir. Jika kotak tidak dicentang, hanya tugas yang memiliki tanggal jatuh tempo dalam rentang tanggal yang akan didisplaykan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include all to-dos &within the specified date range
id: Sertakan semua rencana dalam rentang tanggal yang ditentukan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
id: Hari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
id: Pekan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
id: Bulan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
id: Hari Ini

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
id: Konfigurasi Tampilan Berdampingan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
id: Tampilkan satu kalender tiap kolom agenda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
id: Gunakan pengaturan kalender kustom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
id: Jumlah kolom

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
id: Judul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
id: Pilih Kalender

en: Calendar's custom icon
id: Ikon kustom kalender

en: To-do
id: Rencana

en: Journal
id: Jurnal

en: Recurring
id: Berutin

en: Needs Reply
id: Perlu Balas

en: Attending
id: Menghadiri

en: Maybe Attending
id: Mungkin Menghadiri

en: Organizer
id: Penyelenggara

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
id: Ikon-ikon yang mau digunakan
