korganizer - en to mai translation catalogue (77 entries)

en: Maintainer
mai: अनुरक्षक

en: Cornelius Schumacher
mai: कार्नेलियस शूमेकर

en: Preston Brown
mai: प्रेस्टन ब्राउन

en: Original Author
mai: मूल लेखक

en: Glen Parker
mai: ग्लेन पार्कर

en: Dan Pilone
mai: डान पिलोन

en: Nick Thompson
mai: निक थाम्पसन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: &Refresh
mai: ताजा करू (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
mai: आइ

[ctx: scroll backward]
en: Back
mai: पाछाँ

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
mai: आगाँ क' तरफ (&F)

en: Configure
mai: बिन्यस्त करू

en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

en: &Address Book
mai: पता पुस्तिका (&A)

en: Error
mai: त्रुटि

en: C&ancel
mai: रद करू (&a)

en: Undo: %1
mai: पहिने जैसा: %1

en: Undo
mai: अनावृत्ति

en: Redo
mai: फिनु सँ करू

en: Delete All
mai: सभटा मेटाबू

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
mai: नाम (&N):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mai: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
mai: आयात करू (&I)

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
mai: निर्यात(&E)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mai: सँपादित करू (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (zoom)
en: &Zoom
mai: छोट-पैघ करू (&Z)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mai: जाउ (&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mai: जमावट (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
mai: मद्दति (&H)

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
mai: मुख्य

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
mai: दृश्य

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
mai: सूचीपत्र

en: Edit...
mai: संपादन...

en: Text
mai: पाठ

en: Boolean
mai: बूलियन

en: Selection
mai: चुनाव

en: Date & Time
mai: दिनाँक आ समय

en: Date
mai: दिनांक

en: Tobias Koenig
mai: टाबियस कोएनिग

en: Delete Page
mai: पृष्ट मिटाउ

en: Type:
mai: प्रकार:

en: Description:
mai: विवरण:

en: &Move
mai: घसकाबू (&M)

en: &Copy
mai: कोपी करू (&C)

en: &Add
mai: जोड़ू (&A)

en: &Cancel
mai: रद्द करू (&C)

en: New Calendar
mai: नवीन कैलेंडर

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
mai: केवल पढ़बाक लेल

en: Calendar
mai: कैलेंडर

[ctx: @title:tab]
en: Colors
mai: रँग

[ctx: @title:group]
en: Resources
mai: संसाधन

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
mai: फान्ट

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
mai: व्यक्तिगत

[ctx: @title:tab]
en: Save
mai: सहेजू

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
mai: कैलेंडर

[ctx: @title:group]
en: Position
mai: स्थिति

[ctx: @title:tab]
en: Regional
mai: क्षेत्रीय

[ctx: @title:group]
en: Holidays
mai: अवकाश

[ctx: @title:group]
en: Appointments
mai: नियोजित मुलाकात

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
mai: सामान्य

[ctx: @title:tab]
en: Month View
mai: महिना दृश्य

en: Reset to Defaults
mai: पूर्वनिर्धारितमे फेर सेट करू

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
mai: हरदम पूछू

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
mai: रँग उभारू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
mai: नवीन (&N)

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
mai: बदलू...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
mai: प्रकाशित करू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
mai: सर्वरक सूचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
mai: कूटशब्द:

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
mai: प्रयोक्ताक नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
mai: स्तम्भसभ क' सँख्या

en: Select a month
mai: माह चुनू

en: Select a year
mai: वर्ष चुनू
