korganizer - en to mk translation catalogue (88 entries)

en: KOrganizer
mk: КОрганизатор

en: Maintainer
mk: Одржувач

en: Original Author
mk: Оригинален автор

en: Import &Calendar...
mk: Внеси &календар...

en: What's &Next
mk: Што е след&но

en: &Month
mk: &Месец

en: &To-do List
mk: Лис&та на задачи

en: F&ilter
mk: Ф&илтер

en: &Day
mk: &Ден

en: &Next Day | &Next %1 Days
mk[0]: Следе&н %1 ден
mk[1]: След&ни %1 дена
mk[2]: След&ни %1 дена

en: W&ork Week
mk: Раб&отна недела

en: &Week
mk: &Недела

en: New E&vent...
mk: Нов &настан...

en: New &To-do...
mk: Нова &задача...

en: New Su&b-to-do...
mk: Нова по&дзадача...

en: New &Journal...
mk: Нов &дневник...

en: &Show
mk: Пр&икажи

en: &Edit...
mk: &Уреди...

en: &Make Sub-to-do Independent
mk: Направи ја подзадачата &независна

en: Send &Invitation to Attendees
mk: &Испрати покана на присутните

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
mk: Барај &промена

en: Show Date Navigator
mk: Прикажи навигатор на датуми

en: Configure &Date && Time...
mk: Конфигурирај &датум и време...

en: Manage View &Filters...
mk: Менаџирај &филтри за преглед...

en: Unable to save calendar to the file %1.
mk: Не можам да го зачувам календарот во датотеката %1.

en: Could not start control module for date and time format.
mk: Не можам да го стартувам контролниот модул за формат на датум и време.

en: &Show Event
mk: Прикажи &настан

en: &Edit Event...
mk: Ур&еди настан...

en: &Delete Event
mk: &Избриши настан

en: URL '%1' is invalid.
mk: URL „%1“ не е валидно.

en: Merge into existing calendar
mk: Спои во постоечкиот календар

en: Add as new calendar
mk: Додај како нов календар

en: Make sub-to-dos independent
mk: Направи ги подзадачите независни

en: KOrganizer Confirmation
mk: Потврда на КОрганизатор

en: No filter
mk: Нема филтер

en: Removing not possible
mk: Отстранувањето не е возможно

en: Delete C&urrent
mk: Избриши ја &тековната

en: Delete &All
mk: Избриши ги &сите

en: Purge To-dos
mk: Избриши задачи

en: Purge
mk: Избриши

en: Copying Failed
mk: Копирањето не успеа

en: Moving Failed
mk: Преместувањето не успеа

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
mk: Внес&и

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
mk: &Изнеси

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: &Оди

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
mk: Дејств&а

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
mk: &Странична лента

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
mk: Прикази

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
mk: Алатник со филтери

en: &Add
mk: &Додај

en: Unable to save %1 "%2".
mk: Не можам да ја зачувам %1 „%2“.

en: Holiday
mk: Празник

en: New Calendar
mk: Нов календар

en: Calendar
mk: Календар

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
mk: Потврди бришења

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
mk: Изберете ја вашата временска зона од паѓачката листа со локации. Ако го нема вашиот град изберете некој што е во истата зона. КОрганизатор ќе направи автоматски приспособувања за менувањето на времето.

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
mk: Денот почнува во

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
mk: Почеток на работното време

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
mk: Крај на работното време

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
mk: Исклучи празници

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
mk: Следните х денови

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
mk: Големина на час

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
mk: Боја за празници

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
mk: Боја за работни часови

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
mk: Месечен преглед

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
mk: Боја за означувања

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
mk: &Ново

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
mk: Детали за филтер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
mk: Прикажи ги сите освен избраните

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
mk: Прикажи ги само избраните

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
mk: Измени...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
mk: Информации за серверот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
mk: Лозинка:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
mk: Запамети ја лозинкат&а

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
mk:  URL на сервер:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
mk: П&реземи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
mk: Користи целосна &е-пошт. адреса за преземање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
mk: Корис&нично име:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
mk: Лозинк&а:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
mk: &Запамети ја лозинката

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
mk: Барај &за:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
mk: Барај за

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
mk: &Настани

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
mk: Барај во

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
mk: О&писи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
mk: &Од:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
mk: &До:

en: Select a month
mk: Изберете месец
