korganizer - en to pa translation catalogue (195 entries)

en: KOrganizer
pa: ਕੇ-ਪਰਬੰਧਕ

en: A Personal Organizer
pa: ਨਿੱਜੀ ਪਰਬੰਧਕ

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

en: Former Maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Martin Koller
pa: ਮਾਰਟਿਨ ਕੋਲਰ

en: Import &Calendar...
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਅਯਾਤ(&C)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: What's &Next
pa: ਅੱਗੇ ਕੀ ਹੈ(&N)

en: &Month
pa: ਮਹੀਨਾ(&M)

en: &Agenda
pa: ਏਜੰਡਾ(&A)

en: &Event List
pa: ਈਵੈਂਟ ਲਿਸਟ(&E)

en: &To-do List
pa: ਕੰਮ ਸੂਚੀ(&T)

en: &Journal
pa: ਰੋਜ਼ਨਾਮਚਾ(&J)

en: Time&line
pa: ਸਮਾਂ-ਲਾਈਨ(&l)

en: &Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ(&R)

en: F&ilter
pa: ਫਿਲਟਰ

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
pa: ਅੱਜ ਲਈ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
pa: ਅੱਜ

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
pa: ਪਿੱਛੇ(&B)

[ctx: scroll backward]
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
pa: ਅੱਗੇ(&F)

en: &Day
pa: ਦਿਨ(&D)

en: &Next Day | &Next %1 Days
pa[0]: ਅਗਲਾ ਦਿਨ(&N)
pa[1]: ਅਗਲੇ %1 ਦਿਨ (&N)

en: W&ork Week
pa: ਹਫਤਾ ਕੰਮ(&o)

en: &Week
pa: ਹਫਤਾ(&W)

en: New E&vent...
pa: ਨਵੀਂ ਘਟਨਾ(&v)...

en: New &To-do...
pa: ਨਵਾਂ ਕੰਮ (&T)...

en: New &Journal...
pa: ਨਵਾਂ ਰੋਜ਼ਨਾਮਚਾ(&J)...

en: Configure View...
pa: ਝਲਕ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configure
pa: ਸੰਰਚਨਾ

en: &Show
pa: ਵੇਖੋ(&S)

en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

en: Re&quest Update
pa: ਬੇਨਤੀ ਅੱਪਡੇਟ(&q)

en: Send Status &Update
pa: ਹਾਲਤ ਅੱਪਡੇਟ ਭੇਜੋ(&U)

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
pa: ਬੇਨਤੀ ਤਬਦੀਲ(&g)

en: &Mail Free Busy Information...
pa: ਵਿਹਲਾ-ਰੁਝਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪੱਤਰ(&M)...

en: &Upload Free Busy Information
pa: ਵਿਹਲਾ-ਰੁਝਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਅੱਪਲੋਡ ਕਰੋ(&U)

en: &Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ(&A)

en: Show Date Navigator
pa: ਮਿਤੀ ਬਕਸਾ ਵੇਖਾਓ

en: Show To-do View
pa: ਕੰਮ ਕਾਰ ਝਲਕ ਵੇਖਾਓ

en: Show Item Viewer
pa: ਘਟਨਾ ਝਲਕ ਵੇਖਾਓ

en: Show Calendar Manager
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਮੈਨੇਜਰ ਵੇਖੋ

en: Configure &Date && Time...
pa: ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਸਮਾਂ ਸੰਰਚਨਾ(&D)...

en: Manage View &Filters...
pa: ਵੇਖਣ ਫਿਲਟਰ ਪਰਬੰਧਨ(&F)...

en: Cannot upload calendar to '%1'
pa: '%1' ਤੇ ਕੈਲੰਡਰ ਅੱਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Saved calendar '%1'.
pa: ਕੈਲੰਡਰ '%1' ਸੰਭਾਲਿਆ ਹੈ।

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: &Show Event
pa: ਘਟਨਾ ਵੇਖਾਓ

en: &Edit Event...
pa: ਘਟਨ ਸੋਧ(&E)...

en: &Delete Event
pa: ਘਟਨਾ ਹਟਾਓ

en: &Show To-do
pa: ਕੰਮ-ਕਾਰ ਵੇਖਾਓ

en: &Edit To-do...
pa: ਕੰਮ-ਕਾਰ ਸੋਧ...

en: &Delete To-do
pa: ਕੰਮ-ਕਾਰ ਹਟਾਓ

en: Remove Attachments
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਹਟਾਓ

en: Undo: %1
pa: ਵਾਪਸ: %1

en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

en: URL '%1' is invalid.
pa: URL '%1' ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Merge into existing calendar
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੈਲੰਡਰ ਵਿੱਚ ਮਿਲਾਨ

en: Add as new calendar
pa: ਨਵੇਂ ਕੈਲੰਡਰ ਵਾਂਗ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Journal of %1
pa: %1 ਦਾ ਰੋਜ਼ਨਾਮਚਾ

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
pa: ਆਈਟਮ ਹਟਾਉਣੀ?

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
pa: ਭੇਜਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: KOrganizer Confirmation
pa: ਕੇ-ਪਰਬੰਧਕ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: No filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਨਹੀਂ

en: Delete Only This
pa: ਸਿਰਫ਼ ਇਹ ਹੀ ਹਟਾਓ

en: Delete All
pa: ਸਭ ਹਟਾਓ

en: Removing not possible
pa: ਹਟਾਉਣਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Delete C&urrent
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਹਟਾਓ

en: Delete &All
pa: ਸਭ ਹਟਾਉ

en: Unable to copy the item to %1.
pa: '%1' ਲਈ ਇਕਾਈ ਨੂੰ ਨਕਲ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Copying Failed
pa: ਨਕਲ ਅਸਫਲ ਰਹੀ

en: Moving Failed
pa: ਭੇਜਣਾ ਅਸਫਲ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ(&I)

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (zoom)
en: &Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ(&Z)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈ(&A)

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ(&c)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
pa: ਬਾਹੀ(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
pa: ਮੁੱਖ

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
pa: ਝਲਕ

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
pa: ਸੈਡਿਊਲ

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
pa: ਫਿਲਟਰ ਟੂਲਬਾਰ

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
pa: ਨਵਾਂ ਫਿਲਟਰ %1

en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Selection
pa: ਚੋਣ

en: Date & Time
pa: ਸਮਾਂ ਅਤੇ ਮਿਤੀ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Import Page
pa: ਸਫ਼ਾ ਇੰਪੋਰਟ

en: Delete Page
pa: ਸਫ਼ਾ ਹਟਾਓ

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

en: Classname:
pa: ਕਲਾਸ-ਨਾਂ:

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: &Move
pa: ਭੇਜੋ(&M)

en: &Copy
pa: ਨਕਲ(&C)

en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: Unable to save %1 "%2".
pa: %1 "%2" ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Holiday
pa: ਛੁੱਟੀ

en: New Calendar
pa: ਨਵਾਂ ਕੈਲੰਡਰ

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: Calendar
pa: ਕੈਲੰਡਰ

[ctx: @title:group]
en: Resources
pa: ਸਰੋਤ

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
pa: ਨਿੱਜੀ

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
pa: ਈਮੇਲ ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: @title:tab]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
pa: ਕੈਲੰਡਰ

[ctx: @title:group]
en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਸਜਾਵਟ

[ctx: @title:tab]
en: Regional
pa: ਖੇਤਰੀ

[ctx: @title:group]
en: Holidays
pa: ਛੁੱਟੀਆਂ

[ctx: @title:group]
en: Appointments
pa: ਮੁਲਾਕਾਤ

[ctx: @title:group]
en: Reminders
pa: ਯਾਦ ਪੱਤਰ

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
pa: ਮਿੰਟ

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
pa: ਘੰਟੇ

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
pa: ਦਿਨ

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

[ctx: @title:group]
en: Display Options
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਚੋਣਾਂ

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
pa:  ਦਿਨ

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
pa: ਏਜੰਡਾ ਝਲਕ

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
pa:  ਪਿਕਸਲ

[ctx: @title:tab]
en: Month View
pa: ਮਹੀਨਾ ਝਲਕ

[ctx: @title:group]
en: Other Options
pa: ਹੋਰ ਚੋਣਾਂ

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਮੂਲ ਬਣਾਉਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਸਭ ਕੀਤੀਆਂ ਸੋਧਾਂ ਹਟਾ ਦਿੱਤੀਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

en: Setting Default Preferences
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਸੰਦ ਸੈਟਿੰਗ

en: Reset to Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
pa: ਹਟਾਉ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
pa: ਦਿਨ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
pa: ਰੋਜ਼ ਸ਼ੁਰੂ ਘੰਟਾ

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
pa: ਰੋਜ਼ ਅੰਤ ਘੰਟਾ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
pa: ਛੁੱਟੀਆਂ ਬਗੈਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
pa: ਅੱਗੇ x ਦਿਨ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
pa: ਘੰਟਾ ਆਕਾਰ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
pa: ਇਹ ਬਕਸੇ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ ਸਤਰ ਵਿੱਚ ਸਕਿੰਟ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
pa: ਕੇਵਲ ਕੈਲੰਡਰ

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
pa: ਰੋਜ਼ਨਾਮਚਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
pa: ਜਰਨਲ ਇੰਦਰਾਜ਼ਾਂ ਵਿੱਚ ਪੂਰੇ ਕਰਨ ਲਈ ਰਿਕਾਰਡ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
pa: ਛੁੱਟੀ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
pa: ਏਜੰਟਾ ਝਲਕ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
pa: ਏਜੰਡਾ ਝਲਕ ਪਿੱਠਭੂਮੀ ਰੰਗ ਇੱਥੇ ਚੁਣੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
pa: ਕਾਰਜਕਾਰੀ ਘੰਟੇ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
pa: ਅੱਜ ਬਕਾਇਆ ਕਰਨ ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
pa: ਕਰਨ ਲਈ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
pa: ਸਮਾਂ ਪੱਟੀ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
pa: ਮਹੀਨਾ ਦਰਿਸ਼

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
pa: ਕਾਰਜ-ਸੂਚੀ ਦਰਿਸ਼

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਮਾਂ ਸਤਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
pa: ਉਭਾਰਨ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
pa: ਮੂਲ ਘਟਨਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
pa: ਫਿਲਟਰ ਵੇਰਵਾ

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
pa: ਸਭ, ਪਰ ਚੁਣੇ ਛੱਡ ਕੇ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
pa: ਸਿਰਫ ਚੁਣੇ ਹੀ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
pa: ਤਬਦੀਲ...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
pa: ਪਰਕਾਸ਼ਤ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
pa: ਵਿਹਲਾ/ਰੁਝਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਦਿਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
pa: ਸਰਵਰ URL:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
pa: ਪਰਾਪਤ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
pa: ਪਰਾਪਤੀ ਲਈ ਪੂਰੇ ਈ-ਪੱਤਰ ਐਡਰੈੱਸ ਵਰਤੋਂ(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
pa: ਖੋਜ ਲਈ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
pa: ਈਵੈਂਟ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
pa: ਰੋਜ਼ਨਾਮਚਾ(&J)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
pa: ਕੰਮ-ਕਾਰ(&d)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
pa: ਟਿਕਾਣੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
pa: ਵੇਰਵਾ(&r)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
pa: ਸੰਖੇਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
pa: ਮਿਤੀ ਸੀਮਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
pa: ਵੱਲੋਂ(&o):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
pa: ਵੱਲ(&T):

en: Agenda %1
pa: ਏਜੰਡਾ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
pa: ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
pa: ਚੁਣੇ ਕੈਲੰਡਰ

en: Select a month
pa: ਇੱਕ ਮਹੀਨਾ ਚੁਣੋ

en: Select a year
pa: ਇੱਕ ਸਾਲ ਚੁਣੋ
