korganizer - en to sv translation catalogue (822 entries)

en: KOrganizer
sv: Korganizer

en: A Personal Organizer
sv: Personlig planeringskalender

en: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 KOrganizer authors
sv: Copyright © 1997–1999 Preston Brown
    Copyright © 2000–2004, 2007 Cornelius Schumacher
    Copyright © 2004–2005 Reinhold Kainhofer
    Copyright © 2006–2012 Allen Winter
    Copyright © 2012–2022 Korganizers upphovsmän

en: Maintainer
sv: Utvecklare

en: Former Maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Part of work sponsored by Google with Summer of Code 2005
sv: Delar av arbetet sponsrades av Google med Summer of Code 2005

en: <qt>This will hide the menu bar completely. You can show it again by typing %1.</qt>
sv: <qt>Det här döljer menyraden fullständigt. Du kan visa den igen genom att skriva %1.</qt>

en: Hide menu bar
sv: Dölj menyrad

en: Import &Calendar...
sv: Importera &kalender...

[ctx: @info:status]
en: Import a calendar
sv: Importera en kalender

[ctx: @info:tooltip]
en: Import an iCalendar or vCalendar file
sv: Importera en iCalendar- eller vCalendar-fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select this menu entry if you would like to import the contents of an iCalendar or vCalendar file into your current calendar collection.
sv: Välj menyalternativet om du vill importera innehållet av en iCalendar- eller vCalendar-fil till din nuvarande kalendersamling.

en: Get New Calendars...
sv: Hämta nya kalendrar...

[ctx: @info:status]
en: Load a calendar from "Get Hot New Stuff"
sv: Ladda en kalender från "Hämta heta nyheter"

[ctx: @info:tooltip]
en: Search "Get Hot New Stuff" for calendars to import
sv: Sök via "Hämta heta nyheter" efter kalendrar att importera

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens the "Get Hot New Stuff" dialog that allows you to search and import fun and useful calendars donated to the community.
sv: Menyalternativet visar dialogrutan "Hämta heta nyheter" som låter dig söka efter och importera roliga och användbara kalendrar donerade till gemenskapen.

en: Could not load calendar %1.
sv: Kunde inte ladda kalender %1.

en: The downloaded events will be merged into your current calendar.
sv: De nerladdade händelserna kommer att infogas i din aktuella kalender.

en: Export as &iCalendar...
sv: Exportera som &iCalendar...

[ctx: @info:status]
en: Export calendar to file
sv: Exporterar kalender till fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Export your calendar to an iCalendar file
sv: Exportera kalendern till en iCalendar-fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to export your entire calendar collection to one iCalendar file.
sv: Låter dig exportera hela kalendersamlingen till en iCalendar-fil.

en: Archive O&ld Incidences...
sv: Arkivera &gamla förekomster...

[ctx: @info:status]
en: Archive events and to-dos to a file
sv: Arkivera händelser och uppgifter i en fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Archive old events and to-dos to an iCalendar file
sv: Arkivera gamla händelser och uppgifter i en iCalendar-fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: This menu entry opens a dialog that allows you to select old events and to-dos that you can archive into an iCalendar file.  They will be removed from your existing calendar collection.
sv: Menyalternativet visar en dialogruta som låter dig välja gamla händelser och uppgifter som kan arkiveras i en iCalendar-fil. De tas bort från den befintliga kalendersamlingen.

en: Pur&ge Completed To-dos
sv: Rensa färdi&ga uppgifter

[ctx: @info:status]
en: Purge completed to-dos
sv: Rensa färdiga uppgifter

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove completed to-dos from your calendar
sv: Ta bort alla färdiga uppgifter från kalendern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Allows you to remove all completed to-dos from your calendar collection. This action cannot be undone!
sv: Låter dig ta bort alla färdiga uppgifter från kalendersamlingen. Åtgärden går inte att ångra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeleteButton)
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: What's &Next
sv: Vad st&år på tur

[ctx: @info:status]
en: What's Next View
sv: Vyn Vad står på tur

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the What's Next View
sv: Byt till vyn Vad står på tur

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the "What's Next" View, which shows your events and to-dos that are "coming soon" in a short list for quick reading.  All open to-dos will be displayed, but only the events from the days selected in the Date Navigator sidebar will be shown.
sv: Byter till "Vad står på tur", som visar händelser och uppgifter som "snart inträffar" i en kort lista för snabbläsning. Alla pågående uppgifter visas, men bara händelser för dagar markerade i sidoradens datumnavigering.

en: &Month
sv: &Månad

[ctx: @info:status]
en: Month View
sv: Månadsvy

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Month View
sv: Byt till månadsvyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Month View, which shows all the events and due to-dos in a familiar monthly calendar layout.
sv: Byter till månadsvyn, som visar alla händelser och uppgifter att göra med en bekant månadslayout av kalendern.

[ctx: @info:status]
en: Agenda View
sv: Agendavy

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Agenda View
sv: Byt till agendavyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Agenda View, which presents your events or due to-dos for one or more days, sorted chronologically.  You can also see the length of each event in the day timetable.
sv: Byter till agendavyn, som presenterar händelser eller uppgifter under en eller flera dagar, kronologiskt sorterade. Du kan också se varje händelses längd i dagens tidtabell.

en: &Event List
sv: Händ&elselista

[ctx: @info:status]
en: List View
sv: Listvy

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the List View
sv: Byt till listvyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the List View, which displays all your to-dos, events and journal entries for the dates selected in the Date Navigator as a list.
sv: Byter till listvyn, som visar alla uppgifter, händelser och journalanteckningar för datumen som markerades i datumnavigeringen som en lista.

en: &To-do List
sv: &Uppgiftslista

[ctx: @info:status]
en: To-do List View
sv: Uppgiftslista

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the To-do List View
sv: Byt till uppgiftslistan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the To-do List view, which provides a place for you to track tasks that need to be done.
sv: Byter till uppgiftslistan, som tillhandahåller en plats där du kan hålla reda på uppgifter som måste utföras.

en: &Journal
sv: &Journalanteckning

[ctx: @info:status]
en: Journal View
sv: Journalvy

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Journal View
sv: Byt till journalvyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Journal View, which provides a place for you to record your reflections, occurrences or experiences.
sv: Byter till journalvyn, som tillhandahåller en plats där du kan skriva in funderingar, tilldragelser eller erfarenheter.

en: Time&line
sv: Tidsfö&ljd

[ctx: @info:status]
en: Timeline View
sv: Tidsföljdsvy

[ctx: @info:tooltip]
en: Switch to the Timeline View
sv: Byt till tidsföljdsvyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Switches to the Timeline View, which shows all events for the selected timespan in a Gantt view. Each calendar is displayed in a separate line.
sv: Byter till tidsföljdsvyn, som visar alla händelser för det valda tidsintervallet med en GANTT-vy. Varje kalender visas på en separat rad.

en: &Refresh
sv: Uppdate&ra

[ctx: @info:status]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh the display
sv: Uppdatera skärmen

[ctx: @info:whatsthis]
en: This action will refresh and redraw the current calendar view. It does not sync or update any calendar folders.
sv: Åtgärden uppdaterar och ritar om den aktuella kalendervyn. Den synkroniserar eller uppdaterar inga kalenderkataloger.

en: F&ilter
sv: F&iltrera

[ctx: @info:status]
en: Filter incidences
sv: Filtrera förekomster

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter incidences from the calendar
sv: Filtrera förekomster från kalendern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Runs user-defined view filters on the calendar collection. Filters must be created first. See "Manage View Filters" option in the Settings menu.
sv: Applicerar användardefinierade vyfilter på kalendersamlingen. Filter måste först skapas. Se alternativet "Hantera vyfilter" i inställningsmenyn.

en: In Horizontally
sv: In horisontellt

en: Out Horizontally
sv: Ut horisontellt

en: In Vertically
sv: In vertikalt

en: Out Vertically
sv: Ut vertikalt

[ctx: @action Jump to today]
en: To &Today
sv: &Till i dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mTodayBtn)
en: Today
sv: I dag

[ctx: @info:status]
en: Scroll to Today
sv: Gå till i dag

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view to today
sv: Gå till i dag i vyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls the current view to the today's date.
sv: Går till dagens datum i aktuell vy.

[ctx: scroll backward]
en: &Backward
sv: &Bakåt

[ctx: scroll backward]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: @info:status]
en: Scroll Backward
sv: Gå bakåt

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view backward
sv: Gå bakåt i vyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls backward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
sv: Gå bakåt en dag, vecka, månad eller år, beroende på nuvarande kalendervy.

[ctx: scroll forward]
en: &Forward
sv: &Framåt

[ctx: scroll forward]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: @info:status]
en: Scroll Forward
sv: Gå framåt

[ctx: @info:tooltip]
en: Scroll the view forward
sv: Gå framåt i vyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Scrolls forward by a day, week, month or year, depending on the current calendar view.
sv: Gå framåt en dag, vecka, månad eller år, beroende på nuvarande kalendervy.

en: &Day
sv: Da&g

en: &Next Day | &Next %1 Days
sv[0]: &Följande dag
sv[1]: &Följande %1 dagar

en: W&ork Week
sv: Arbetsv&ecka

en: &Week
sv: &Vecka

en: New E&vent...
sv: Ny &händelse...

[ctx: @info:status]
en: Create a new Event
sv: Skapa en ny händelse

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Event
sv: Skapa en ny händelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Event with reminders, attendees, recurrences and much more.
sv: Visar en dialogruta som låter dig skapa en ny händelse med påminnelser, deltagare, upprepning med mera.

en: New &To-do...
sv: Ny &uppgift...

[ctx: @info:status]
en: Create a new To-do
sv: Skapa en ny uppgift

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new To-do
sv: Skapa en ny uppgift

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new To-do with reminders, attendees, recurrences and much more.
sv: Visar en dialogruta som låter dig skapa en ny uppgift med påminnelser, deltagare, upprepning med mera.

en: New Su&b-to-do...
sv: Ny &deluppgift...

en: New &Journal...
sv: Ny &journalanteckning...

[ctx: @info:status]
en: Create a new Journal
sv: Skapa en ny journalanteckning

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new Journal
sv: Skapa en ny journalanteckning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a dialog that allows you to create a new Journal entry.
sv: En dialogrutan visas där du kan skapa en ny journalanteckning.

en: Configure View...
sv: Anpassa vy...

en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @info:status]
en: Configure the view
sv: Anpassa vyn

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure the current view
sv: Anpassa den aktuella vyn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Starts a configuration dialog that allows you to change the settings for the current calendar view.
sv: Visar en inställningsdialogruta som låter dig ändra inställningarna för den nuvarande kalendervyn.

en: &Show
sv: Vi&sa

en: &Edit...
sv: R&edigera...

en: &Make Sub-to-do Independent
sv: &Gör deluppgift oberoende

note: i18n( "&Activate Reminder" ), 0, mCalendarView, SLOT(toggleAlarm()), mACollection, "activate_alarm" ); ************************* SCHEDULE MENU *******************************
en: &Publish Item Information...
sv: &Publicera information om objekt...

en: Send &Invitation to Attendees
sv: Skicka &inbjudan till deltagare

en: Re&quest Update
sv: &Begär uppdatering

en: Send &Cancellation to Attendees
sv: Skicka åter&bud till deltagare

en: Send Status &Update
sv: Skicka status&uppdatering

[ctx: counter proposal]
en: Request Chan&ge
sv: Be&gär ändring

en: &Mail Free Busy Information...
sv: &E-posta information om ledig-upptagen...

en: &Send as iCalendar...
sv: &Skicka som iCalendar...

en: &Upload Free Busy Information
sv: &Ladda upp information om ledig-upptagen

en: &Address Book
sv: &Adressbok

en: Show Date Navigator
sv: Visa datumnavigering

en: Show To-do View
sv: Visa uppgiftsvy

en: Show Item Viewer
sv: Visa objektvy

en: Show Calendar Manager
sv: Visa kalenderhantering

en: Configure &Date && Time...
sv: Anpassa &datum och tid...

en: Manage View &Filters...
sv: Hantera vy&filter...

en: Manage T&ags...
sv: H&antera etiketter...

en: &Configure KOrganizer...
sv: Anpassa &Korganizer...

en: 1 incidence was imported successfully. | %1 incidences were imported successfully.
sv[0]: 1 förekomst importerades med lyckat resultat.
sv[1]: %1 förekomster importerades med lyckat resultat.

en: There was an error while merging the calendar: %1
sv: Ett fel uppstod vid sammanfogning av kalendern: %1

en: New calendar added successfully
sv: Ny kalender tillagd med lyckat resultat

en: Could not add a calendar. Error: %1
sv: Kunde inte lägga till en kalender. Fel: %1

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Open
sv: Välj kalenderfil att öppna

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar File to Import
sv: Välj kalenderfil att importera

en: An error occurred: %1
sv: Ett fel uppstod: %1

en: Cannot upload calendar to '%1'
sv: Kan inte ladda upp kalender till "%1"

en: Saved calendar '%1'.
sv: Sparade kalender "%1".

en: Unable to save calendar to the file %1.
sv: Kan inte spara kalender i filen %1.

en: Error
sv: Fel

en: Could not start control module for date and time format.
sv: Kunde inte starta inställningsmodulen för datum- och tidsformat.

en: &Show Event
sv: Vi&sa händelse

en: &Edit Event...
sv: R&edigera händelse...

en: &Delete Event
sv: Ta &bort händelse

en: &Show To-do
sv: Vi&sa uppgift

en: &Edit To-do...
sv: R&edigera uppgift...

en: &Delete To-do
sv: Ta &bort uppgift

en: Attach as &link
sv: Bilägg som &länk

en: Attach &inline
sv: Bilägg på &plats

en: Attach inline &without attachments
sv: Bilägg på plats &utan bilagor

en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: Removing attachments from an email might invalidate its signature.
sv: Att ta bort en bilaga från ett brev kan göra dess signatur ogiltig.

en: Remove Attachments
sv: Ta bort bilagor

en: Undo: %1
sv: Ångra: %1

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo: %1
sv: Gör om: %1

en: Redo
sv: Gör om

en: URL '%1' is invalid.
sv: Webbadressen "%1" är ogiltig.

[ctx: @info]
en: <p>Would you like to merge this calendar item into an existing calendar or use it to create a brand new calendar?</p><p>If you select merge, then you will be given the opportunity to select the destination calendar.</p><p>If you select add, then a new calendar will be created for you automatically.</p>
sv: <p>Vill du sammanfoga det här kalenderobjektet med en befintlig kalender eller skapa en helt ny kalender?</p><p>Om du väljer att sammanfoga, får du möjlighet att välja målkalendern.</p><p>Om du väljer att lägga till, skapas automatiskt en ny kalender åt dig.</p>

[ctx: @title:window]
en: Import Calendar
sv: Importera kalender

en: Merge into existing calendar
sv: Sammanfoga med befintlig kalender

en: Add as new calendar
sv: Lägg till som ny kalender

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Offline)
sv: %1 (nerkopplad)

[ctx: @item this is the default calendar]
en: %1 (Default)
sv: %1 (standard)

[ctx: @info:tooltip]
en: Set search keyword
sv: Ange söknyckelord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Lets you search for a keyword in your calendars
sv: Låter dig söka efter ett nyckelord i dina kalendrar

[ctx: @info/plain Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @title:window]
en: Properties of Calendar Folder %1
sv: Egenskaper för kalenderkatalog %1

[ctx: @action:inmenu]
en: &Set Folder Color...
sv: &Ange katalogfärg...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set as &Default Folder
sv: Använd som stan&dardkatalog

[ctx: @action:inmenu]
en: Serverside Subscription...
sv: Prenumeration på serversidan...

[ctx: @info]
en: Do you really want replace your current default calendar with "%1"?
sv: Vill du verkligen ersätta den nuvarande standardkalendern med "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Replace Default Calendar?
sv: Ersätt standardkalender?

[ctx: @title:window]
en: Add Calendar
sv: Lägg till kalender

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete calendar %1?
sv: Vill du verkligen ta bort kalendern <b>%1</b>?

[ctx: @title:window]
en: Delete Calendar
sv: Ta bort kalender

en: <p><em>No Item Selected</em></p><p>Select an event, to-do or journal entry to view its details here.</p>
sv: <p><em>Inget objekt markerat</em></p><p>Markera en händelse, uppgift eller journalanteckning för att se dess detaljinformation här.</p>

en: View the details of events, journal entries or to-dos selected in KOrganizer's main view here.
sv: Visa här information om händelser, journalanteckningar eller uppgifter markerade i Korganizers huvudvy.

en: Todo completed: %1 (%2)
sv: Uppgift färdigt: %1 (%2)

en: Journal of %1
sv: Journal för %1

en: The item "%1" is filtered by your current filter rules, so it will be hidden and not appear in the view.
sv: Objektet "%1" filtreras av nuvarande filterregler, så det blir dolt och syns inte i vyn.

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the item "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort objektet "%1" permanent?

[ctx: @title:window]
en: Delete Item?
sv: Ta bort objekt?

en: Paste failed: unable to determine a valid target date.
sv: Misslyckades klistra in: Kunde inte bestämma ett giltigt måldatum.

en: Make sub-to-dos independent
sv: Gör deluppgifter oberoende

en: Toggle Reminder
sv: Växla påminnelse

en: Toggle To-do Completed
sv: Växla färdiga uppgifter

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully copied to %2.
sv: "%1" kopierades till "%2" med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Copying Succeeded
sv: Kopiering lyckades

[ctx: @info]
en: Unable to copy the item "%1" to %2.
sv: Kunde inte kopiera objektet "%1" till %2.

[ctx: @title:window]
en: Copying Failed
sv: Kopiering misslyckades

[ctx: @info]
en: Unable to remove the item "%1" from the original calendar. However, a copy of this item has been put into %2
sv: Kunde inte ta bort objektet "%1" från originalkalendern. En kopia av objektet har dock placerats i %2.

[ctx: @title:window]
en: Moving Failed
sv: Flyttning misslyckades

[ctx: @info]
en: "%1" was successfully moved from %2 to %3.
sv: "%1" flyttades från %2 till %3 med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Moving Succeeded
sv: Flyttning lyckades

[ctx: @info]
en: Unable to add the item "%1" into %2. This item has not been moved.
sv: Kunde inte lägga till objektet "%1" i %2. Objektet har inte flyttats.

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence?
sv: Vill du koppla bort händelsen %1 från upprepningen?

en: KOrganizer Confirmation
sv: Korganizer-bekräftelse

en: &Dissociate
sv: &Koppla bort

en: Do you want to dissociate the occurrence on %1 from the recurrence or also dissociate future ones?
sv: Vill du koppla bort händelsen %1 från upprepningen eller också koppla bort framtida?

en: &Only Dissociate This One
sv: Koppla bara bort &denna

en: &Also Dissociate Future Ones
sv: Koppla också bort &framtida

en: Dissociate future occurrences
sv: Koppla bort framtida förekomster

en: Dissociate occurrence
sv: Koppla bort förekomster

en: Dissociating the future occurrences failed.
sv: Bortkoppling av framtida förekomster misslyckades.

en: Dissociating Failed
sv: Bortkoppling misslyckades

en: Dissociating the occurrence failed.
sv: Bortkoppling av förekomster misslyckades.

en: Do you want to overwrite %1?
sv: Vill du skriva över %1?

[ctx: @title:window]
en: Export Calendar
sv: Exportera kalender

[ctx: save failure cause unknown]
en: Reason unknown
sv: Okänd orsak

[ctx: @info]
en: Cannot write iCalendar file %1. %2
sv: Kan inte skriva iCalendar-filen %1. %2

en: No filter
sv: Inget filter

en: The item "%1" has sub-to-dos. Do you want to delete just this item and make all its sub-to-dos independent, or delete the to-do with all its sub-to-dos?
sv: Objektet "%1" har deluppgifter. Vill du bara ta bort det här objektet och göra alla dess deluppgifter oberoende, eller ta bort det tillsammans med alla deluppgifter?

en: Delete Only This
sv: Ta bara bort den här

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: The item "%1" is marked read-only and cannot be deleted; it probably belongs to a read-only calendar.
sv: Posten "%1" är markerad som skrivskyddad och kan inte tas bort. Troligen hör den till en skrivskyddad kalender.

en: Removing not possible
sv: Inte möjlig att ta bort

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates; are you sure you want to delete it and all its recurrences?
sv: Kalenderobjektet "%1" upprepas under flera datum. Är du säker på att du vill ta bort det och alla dess upprepningar?

en: Also Delete &Future
sv: Ta också bort &framtida

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2, also future occurrences, or all its occurrences?
sv: Kalenderobjektet "%1" upprepas under flera datum. Vill du bara ta bort det nuvarande den %2, också framtida upprepningar, eller alla dess upprepningar?

en: The calendar item "%1" recurs over multiple dates. Do you want to delete only the current one on %2 or all its occurrences?
sv: Kalenderobjektet "%1" upprepas under flera datum. Vill du bara ta bort det nuvarande den %2, eller alla dess upprepningar?

en: Delete C&urrent
sv: Ta bort n&uvarande

en: Delete &All
sv: Ta bort &alla

en: Delete "%1"
sv: Ta bort "%1"

en: All calendars are unchecked in the Calendar Manager. No to-do was purged.
sv: Alla kalendrar är avmarkerade i kalenderhanteringen. Inga uppgifter rensades.

en: There are no completed to-dos to purge.
sv: Det finns inga färdiga uppgifter att rensa.

en: Delete all completed to-dos from checked calendars?
sv: Ta bort alla färdiga uppgifter från markerade kalendrar?

en: Purge To-dos
sv: Rensa uppgifter

en: Purge
sv: Rensa

[ctx: @info]
en: Unable to edit "%1" because it is locked by another process.
sv: Kan inte redigera "%1", eftersom det är låst av en annan process.

en: Unable to copy the item to %1.
sv: Kan inte kopiera objekt till %1.

en: Copying Failed
sv: Kopiering misslyckades

en: Unable to move the item to  %1.
sv: Kan inte flytta objekt till %1.

en: Moving Failed
sv: Flyttning misslyckades

en: 0 completed to-dos were purged.
sv: 0 färdiga uppgifter rensades.

en: %1 to-do was ignored because it has uncompleted or read-only children. | %1 to-dos were ignored because they have uncompleted or read-only children.
sv[0]: %1 uppgift ignorerades eftersom den har ofärdiga eller skrivskyddade underliggande uppgifter.
sv[1]: %1 uppgifter ignorerades eftersom de har ofärdiga eller skrivskyddade underliggande uppgifter.

en: %1 completed to-do was purged. | %1 completed to-dos were purged.
sv[0]: %1 färdig uppgift rensades.
sv[1]: %1 färdiga uppgifter rensades.

en: An error occurred while purging completed to-dos: %1
sv: Ett fel uppstod när färdiga uppgifter skulle rensas: %1

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    On the left sidebar, enable it in the calendar manager to see the incidence.
sv: Du skapade en förekomst i en kalender som för närvarande är bortfiltrerad.
    I vänster sidorad, aktivera den i kalenderhanteringen för att se förekomsten.

en: You created an incidence in a calendar that is currently filtered out.
    You can enable it through the calendar manager (Settings->Sidebar->Show Calendar Manager)
sv: Du skapade en förekomst i en kalender som för närvarande är bortfiltrerad.
    Du kan aktivera den via kalenderhanteringen (Inställningar -> Sidorad -> Visa kalenderhantering).

[ctx: @title:tab General settings for a folder.]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the folder name
sv: Ange katalognamnet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a name here to set the name of this folder.
sv: Ange ett namn här för att ställa in den här katalogens namn

[ctx: @label:textbox Name of the folder.]
en: &Name:
sv: &Namn:

[ctx: @option:check]
en: Block reminders locally
sv: Blockera påminnelser lokalt

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore reminders from this calendar
sv: Ignorera påminnelser från den här kalendern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you do not want to receive reminders from items associated with this calendar.
sv: Markera rutan om du inte vill få påminnelser från objekt som hör ihop med den här kalendern.

[ctx: @option:check]
en: &Use custom icon:
sv: An&vänd egen ikon:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set a custom icon
sv: Ange en egen ikon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to set a custom icon for this folder.
sv: Markera rutan om du vill ange en egen ikon för katalogen.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
sv: E&xportera

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (zoom)
en: &Zoom
sv: &Zooma

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (actions)
en: &Actions
sv: H&ändelser

note: i18n: ectx: Menu (schedule)
en: S&chedule
sv: S&chema

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (sidebar)
en: &Sidebar
sv: &Sidorad

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

[ctx: main toolbar]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: ToolBar (korganizer_toolbar)
en: Views
sv: Vyer

note: i18n: ectx: ToolBar (schedule_toolbar)
en: Schedule
sv: Schema

note: i18n: ectx: ToolBar (filter_toolbar)
en: Filters Toolbar
sv: Filterverktygsrad

en: <qt><p>Select the dates you want to display in KOrganizer's main view here. Hold the mouse button to select more than one day.</p><p>Press the top buttons to browse to the next / previous months or years.</p><p>Each line shows a week. The number in the left column is the number of the week in the year. Press it to select the whole week.</p></qt>
sv: <qt><p>Välj de datum du vill visa i Korganizers huvudvy här. Håll nere musknappen för att välja mer än en dag.</p><p>Klicka på knapparna längst upp för att bläddra till nästa eller föregående månad eller år.</p><p>Varje rad visar en vecka. Talet i vänstra kolumnen är veckonumret under året. Klicka på det för att välja hela veckan.</p></qt>

[ctx: @title::window]
en: Edit Calendar Filters
sv: Redigera kalenderfilter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to define a new filter.
sv: Klicka på knappen för att definiera ett nytt filter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to remove the currently active filter.
sv: Klicka på knappen för att ta bort filtret som för närvarande är aktivt.

[ctx: @label default filter name]
en: New Filter %1
sv: Nytt filter %1

[ctx: @info]
en: Do you really want to permanently remove the filter "%1"?
sv: Vill du verkligen ta bort filtret "%1" permanent?

[ctx: @title:window]
en: Delete Filter?
sv: Ta bort filter?

[ctx: @title:window]
en: Event Viewer
sv: Händelsevisare

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Show in Context
sv: Visa i sammanhang

[ctx: @title:window]
en: Find in Calendars
sv: Sök i kalendrar

[ctx: @action:button search in calendar]
en: &Search
sv: &Sök

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the search
sv: Börja söka

[ctx: @info:whatsthis]
en: Press this button to start the search.
sv: Klicka på knappen för att starta sökningen.

[ctx: @info]
en: Invalid search expression, cannot perform the search. Please enter a search expression using the wildcard characters '*' and '?' where needed.
sv: Ogiltigt sökuttryck, kan inte utföra sökningen. Ange ett sökuttryck med hjälp av jokertecknen "*" och "?" vid behov.

[ctx: @info]
en: No items were found that match your search pattern.
sv: Inga objekt som motsvarar sökuttrycket hittades.

[ctx: @title:window]
en: Search Results
sv: Sökresultat

[ctx: @label]
en: %1 match | %1 matches
sv[0]: %1 träff
sv[1]: %1 träffar

[ctx: A collection of all declined invidations.]
en: Declined Invitations
sv: Avböjda inbjudningar

[ctx: A collection of all open invidations.]
en: Open Invitations
sv: Öppna inbjudningar

en: Numeric Value
sv: Numeriskt värde

en: Boolean
sv: Boolesk

en: Selection
sv: Markering

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: Date
sv: Datum

en: KCMDesignerfields
sv: IM Designer-fält

en: Qt Designer Fields Dialog
sv: Qt Designer-fältdialogruta

en: (c) 2004 Tobias Koenig
sv: © 2004 Tobias Koenig

en: <qt>Do you really want to delete '<b>%1</b>'?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort '<b>%1</b>' ?</qt>

en: Import Page
sv: Importera sida

en: Designer Files
sv: Designer-filer

en: <qt><b>Warning:</b> Qt Designer could not be found. It is probably not installed. You will only be able to import existing designer files.</qt>
sv: <qt><b>Varning:</b> Qt Designer kunde inte hittas. Den är troligen inte installerad. Du kommer bara att kunna importera befintliga Designer-filer.</qt>

en: Available Pages
sv: Tillgängliga sidor

en: Preview of Selected Page
sv: Förhandsgranskning av vald sida

en: <qt><p>This section allows you to add your own GUI Elements ('<i>Widgets</i>') to store your own values into %1. Proceed as described below:</p><ol><li>Click on '<i>Edit with Qt Designer</i>'</li><li>In the dialog, select '<i>Widget</i>', then click <i>OK</i></li><li>Add your widgets to the form</li><li>Save the file in the directory proposed by Qt Designer</li><li>Close Qt Designer</li></ol><p>In case you already have a designer file (*.ui) located somewhere on your hard disk, simply choose '<i>Import Page</i>'</p><p><b>Important:</b> The name of each input widget you place within the form must start with '<i>X_</i>'; so if you want the widget to correspond to your custom entry '<i>X-Foo</i>', set the widget's <i>name</i> property to '<i>X_Foo</i>'.</p><p><b>Important:</b> The widget will edit custom fields with an application name of %2.  To change the application name to be edited, set the widget name in Qt Designer.</p></qt>
sv: <qt><p>Den här sidan låter dig lägga till dina egna grafiska element ('<i>komponenter</i>') för att lagra egna värden i %1. Fortsätt enligt beskrivningen nedan:</p><ol><li>Klicka på '<i>Redigera med Qt Designer...</i>'</li><li>Välj '<i>Widget</i>' i dialogrutan, och klicka därefter på <i>OK</i></li><li>Lägg till dina egna grafiska komponenter i formuläret</li><li>Spara filen i katalogen som föreslås av Qt Designer</li><li>Stäng Qt Designer</li></ol><p> Om du redan har en Designer-fil (*.ui) någonstans på hårddisken, välj helt enkelt '<i>Importera sida</i>'</p> <p><b>Viktigt:</b> Namnet på varje indatakomponent som du lägger till i formuläret måste börja med '<i>X_</i>', så om du vill att den grafiska komponenten ska motsvara din egen post '<i>X-Post</i>', ska den grafiska komponentens namnegenskap anges som '<i>X_Post</i>'.</p><p><b>Viktigt:</b> Den grafiska komponenten redigerar egna fält med programnamnet %2. För att ändra programnamnet som ska redigeras, ange den grafiska komponentens namn i Qt Designer.</p></qt>

en: <a href="whatsthis:%1">How does this work?</a>
sv: <a href="whatsthis:%1">Hur fungerar det här?</a>

en: Delete Page
sv: Ta bort sida

en: Import Page...
sv: Importera sida...

en: Edit with Qt Designer...
sv: Redigera med Qt Designer...

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Type:
sv: Typ:

en: Classname:
sv: Klassnamn:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi
sv: Misslyckades hämta förekomst från Akonadi

en: Failed to retrieve incidence from Akonadi: requested incidence doesn't exist.
sv: Misslyckades hämta förekomst från Akonadi, begärd förekomst finns inte.

en: &Move
sv: &Flytta

en: &Copy
sv: K&opiera

en: &Add
sv: Lä&gg till

en: &Cancel
sv: &Avbryt

[ctx: @action:inmenu]
en: &Show
sv: Vi&sa

[ctx: @action:inmenu]
en: &Edit...
sv: R&edigera...

[ctx: @action:inmenu delete this incidence]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @action:inmenu]
en: &Print...
sv: Skriv &ut...

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Previe&w...
sv: &Förhandsgranska utskrift...

[ctx: @action:inmenu cut this incidence]
en: C&ut
sv: Klipp u&t

[ctx: @action:inmenu copy this incidence]
en: &Copy
sv: K&opiera

[ctx: @action:inmenu]
en: &Paste
sv: K&listra in

[ctx: @action:inmenu]
en: Create To-do from Event
sv: Skapa uppgift från händelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for Event
sv: Skapa anteckning om händelse

[ctx: @action:inmenu]
en: Togg&le To-do Completed
sv: Väx&la färdiga uppgifter

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Event from To-do
sv: Skapa händelse från uppgift

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Note for To-do
sv: Skapa anteckning om uppgift

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder
sv: &Växla påminnelse

[ctx: @action:inmenu]
en: &Dissociate From Recurrence...
sv: &Koppla bort från upprepning...

[ctx: @action:inmenu]
en: Send as iCalendar...
sv: Skicka som iCalendar...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder Off
sv: S&täng av påminnelse

[ctx: @action:inmenu]
en: &Toggle Reminder On
sv: Sä&tt på påminnelse

en: Unable to save %1 "%2".
sv: Kan inte spara %1 "%2".

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ApptSummaryConfig_Base)
en: Event Summary Configuration
sv: Inställning av händelseöversikt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysButtonGroup)
en: Show Upcoming Events Starting
sv: Visa när kommande händelser påbörjas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show events for today only
sv: Visa bara dagens händelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see events occurring on this date only.
sv: Markera rutan om du bara vill se händelser som inträffar på dagens datum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: &Today only
sv: &Bara i dag

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show events starting within the next month
sv: Visa händelser som ska påbörjas inom en månad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see events that start sometime during the next 31 days.
sv: Markera rutan om du vill se händelser som börjar någon gång inom de följande 31 dagarna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Within the next &month (31 days)
sv: Inom nästa &månad (31 dagar)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming events
sv: Välj dagar att visa kommande händelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming events.
sv: Markera rutan om du vill ange antal dagar i framtiden för kommande händelser.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Within the &next:
sv: I&nom följande:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming events
sv: Ställ in antal dagar att visa kommande händelser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming events up to 1 year in the future.
sv: Använd nummerrutan för att ställa in antal dagar att visa kommande händelser, upp till ett år i framtiden.

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: 1 day
sv: 1 dag

[ctx: days to show in summary]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en:  days
sv:  dagar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowButtonGroup)
en: Show These Upcoming Events From Your Calendar
sv: Visa följande kommande händelser från din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Show birthdays from your calendar when also using the Birthday resource
sv: Visa födelsedagar från din kalender när födelsedagsresursen också används

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera födelsedagar från din kalender i översikten av kommande händelser. Alternativet är bara tillgängligt om du använder födelsedagsresursen i din kalender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show &birthdays
sv: Visa &födelsedagar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Shows anniversaries from your calendar when using the Birthdays resource
sv: Visa årsdagar från din kalender när födelsedagsresursen också används

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming events summary. This option is only available if you are using the Birthdays resource in your calendar.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera årsdagar från din kalender i översikten av kommande händelser. Alternativet är bara tillgängligt om du använder födelsedagsresursen i din kalender.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCal) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show &anniversaries
sv: Visa årsd&agar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupwareGroup)
en: Groupware Settings
sv: Inställningar av grupprogram

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show events belonging to my calendars only
sv: Visa bara händelser som hör till mina kalendrar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show events belonging to your calendars only.
sv: Markera rutan om du vill att översikten bara ska visa händelser som hör till dina kalendrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my events only
sv: Visa bara &mina händelser

en: Upcoming Events
sv: Kommande händelser

en: No upcoming events starting within the next day | No upcoming events starting within the next %1 days
sv[0]: Inga inbokade händelser under följande dag
sv[1]: Inga inbokade händelser under följande %1 dagar

en: &Edit Appointment...
sv: &Redigera möte...

en: &Delete Appointment
sv: &Ta bort möte

en: Edit Event: "%1"
sv: Redigera händelse: "%1"

[ctx: @action:inmenu]
en: New Journal...
sv: Ny journalanteckning...

[ctx: @info:status]
en: Create a new journal
sv: Skapa en ny journalanteckning

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new journal entry.
sv: En dialogrutan visas där du kan skapa en ny journalanteckning.

en:  day |  days
sv[0]:  dag
sv[1]:  dagar

[ctx: @action:inmenu]
en: New Event...
sv: Ny händelse...

[ctx: @info:status]
en: Create a new event
sv: Skapa en ny händelse

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new event item.
sv: En dialogrutan visas där du kan skapa en ny händelse.

[ctx: @item]
en: Meeting
sv: Möte

[ctx: @item]
en: Note: %1
sv: Anteckning: %1

[ctx: Event from email summary]
en: Mail: %1
sv: Brev: %1

[ctx: Event from email content]
en: <b>From:</b> %1<br /><b>To:</b> %2<br /><b>Subject:</b> %3
sv: <b>Från:</b> %1<br /><b>Till:</b> %2<br /><b>Rubrik:</b> %3

[ctx: the appointment is today]
en: Today
sv: I dag

[ctx: the appointment is tomorrow]
en: Tomorrow
sv: I morgon

en: in 1 day | in %1 days
sv[0]: om 1 dag
sv[1]: om %1 dagar

[ctx: eg. in 1 hour 2 minutes]
en: in
sv: om

[ctx: use abbreviation for hour to keep the text short]
en: 1 hr | %1 hrs
sv[0]: 1 t
sv[1]: %1 t

[ctx: use abbreviation for minute to keep the text short]
en: 1 min | %1 mins
sv[0]: 1 min
sv[1]: %1 min

en: now
sv: nu

en: all day
sv: hela dagen

[ctx: next occurrence]
en: Next: %1
sv: Nästa: %1

[ctx: @action:inmenu]
en: New To-do...
sv: Ny uppgift...

[ctx: @info:status]
en: Create a new to-do
sv: Skapa en ny uppgift

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be presented with a dialog where you can create a new to-do item.
sv: En dialogrutan visas där du kan skapa en ny uppgift.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TodoSummaryConfig_Base)
en: To-do Summary Configuration
sv: Inställningsdialogruta för uppgiftsöversikt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show To-dos Due
sv: Visa när uppgifter ska vara klara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show To-dos due today only
sv: Visa bara uppgifter som ska vara klara idag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see To-dos due on this date only.
sv: Markera rutan om du bara vill se uppgifter som ska vara klara dagens datum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show To-dos due within the next month
sv: Visa uppgifter som ska vara klara inom en månad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see To-dos that are due sometime during the next 31 days.
sv: Markera rutan om du vill se uppgifter som ska vara klara någon gång inom de följande 31 dagarna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing pending To-dos
sv: Välj dagar att visa väntande uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want specify the number of days in the future for pending To-dos.
sv: Markera rutan om du vill ange antal dagar i framtiden för väntande uppgifter.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show pending To-dos
sv: Ställ in antal dagar att visa väntande uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show pending To-dos up to 1 year in the future.
sv: Använd nummerrutan för att ställa in antal dagar att visa väntande uppgifter, upp till ett år i framtiden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mHideGroup)
en: Hide Following To-do Types
sv: Dölj följande uppgiftstyper

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Hide completed To-dos
sv: Dölj färdiga uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have already been completed.
sv: Markera rutan om du inte vill se uppgifter som redan är färdiga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideCompletedBox)
en: &Completed
sv: &Färdiga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Hide To-dos without a due date
sv: Dölj uppgifter utan datumfrist

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: Check this box if you do not want to see open-ended To-dos.
sv: Markera rutan om du inte vill se uppgifter utan färdigdatum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOpenEndedBox)
en: &Open-ended (no due date)
sv: Ö&ppna (inget färdigdatum)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Hide unstarted To-dos
sv: Dölj ej påbörjade uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos with a start date in the future.
sv: Markera rutan om du inte vill se uppgifter med ett startdatum i framtiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideUnstartedBox)
en: &Unstarted (start date is in the future)
sv: &Inte påbörjade (startdatum är i framtiden)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Hide in-progress To-dos
sv: Dölj uppgifter som pågår

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that have been started but are not yet completed.
sv: Markera rutan om du inte vill se uppgifter som har påbörjats men ännu inte avslutats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInProgressBox)
en: &In-progress (started but not completed)
sv: &Pågående (påbörjade med inte är färdiga)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Hide overdue To-dos
sv: Dölj försenade uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Check this box if you do not want to see To-dos that are past their due date but have not yet been completed.
sv: Markera rutan om du inte vill se uppgifter vars färdigdatum har gått ut, men ännu inte är färdiga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideOverdueBox)
en: Over&due (not completed and beyond due-date)
sv: &Försenade (inte färdiga och efter färdigdatum)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show To-dos belonging to my calendars only
sv: Visa bara uppgifter som hör till mina kalendrar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Check this box if you want the summary to show To-dos belonging to your calendars only.
sv: Markera rutan om du vill att översikten bara ska visa uppgifter som hör till dina kalendrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowMineOnly)
en: Show &my To-dos only
sv: Visa bara &mina uppgifter

en: Pending To-dos
sv: Väntande uppgifter

[ctx: the to-do is due today]
en: Today
sv: I dag

[ctx: the to-do is due tomorrow]
en: Tomorrow
sv: I morgon

en: 1 day ago | %1 days ago
sv[0]: För 1 dag sedan
sv[1]: För %1 dagar sedan

[ctx: the to-do is due]
en: due
sv: ska göras nu

en: No pending to-dos due within the next day | No pending to-dos due within the next %1 days
sv[0]: Inga väntande uppgifter under följande dag
sv[1]: Inga väntande uppgifter under följande %1 dagar

en: &Mark To-do Completed
sv: &Markera uppgift som färdig

en: Edit To-do: "%1"
sv: Redigera uppgift: "%1"

en: open-ended
sv: utan sluttid

[ctx: the to-do is overdue]
en: overdue
sv: försenad

[ctx: the to-do starts today]
en: starts today
sv: startar i dag

[ctx: the to-do has not been started yet]
en: not-started
sv: inte påbörjad

[ctx: the to-do is completed]
en: completed
sv: färdig

[ctx: the to-do is in-progress]
en: in-progress
sv: pågår

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SDSummaryConfig_Base)
en: Special Dates Summary Configuration
sv: Inställning av översikt över speciella datum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDaysGroup)
en: Show Special Dates Starting
sv: Visa speciella datum från

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Show special occasions for today only
sv: Visa bara dagens särskilda tillfällen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateTodayButton)
en: Check this box if you want to see special occasions occurring on this date only.
sv: Markera rutan om du bara vill se särskilda tillfällen som inträffar på dagens datum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Show special occasions starting within the next month
sv: Visa särskilda tillfällen som ska påbörjas inom en månad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateMonthButton)
en: Check this box if you want to see special occasions that start sometime during the next 31 days.
sv: Markera rutan om du vill se särskilda tillfällen som börjar någon gång inom de följande 31 dagarna.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Select the days for showing upcoming special occasions
sv: Välj dagar att visa kommande särskilda tillfällen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDateRangeButton)
en: Check this box if you want to specify the number of days in the future for upcoming special occasions.
sv: Markera rutan om du vill ange antal dagar i framtiden för kommande särskilda tillfällen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Set the number of days to show upcoming special occasions
sv: Ställ in antal dagar att visa kommande särskilda tillfällen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCustomDays)
en: Use this spinbox to set the number of days to show upcoming special occasions up to one year in the future.
sv: Använd nummerrutan för att ställa in antal dagar att visa särskilda tillfällen, upp till ett år i framtiden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromCalGroup)
en: Show These Special Dates From Your Calendar
sv: Visa följande specialdatum från din kalender

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Show birthdays from your calendar
sv: Visa födelsedagar från kalendern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromCalBox)
en: Enable this option to include birthdays from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Birthday" tag.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera födelsedagar från kalendern i översikten av kommande särskilda tillfällen. De är typiskt händelser med etiketten "Födelsedag".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Show anniversaries from your calendar
sv: Visa årsdagar från kalendern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromCalBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your calendar in the upcoming special occasions summary. Typically, these are events with the "Anniversary" tag.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera årsdagar från kalendern i översikten av kommande särskilda tillfällen. De är typiskt händelser med etiketten "Årsdag".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show holidays from your calendar
sv: Visa helgdagar från kalendern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Enable this option to include holidays from your calendar in the upcoming special occasions summary. These are events from your configured holiday region, or events with the "Holiday" tag.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera helgdagar från kalendern i översikten av kommande särskilda tillfällen. De är händelser från det inställda helgområdet, eller med etiketten "Helgdag".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowHolidaysFromCalBox)
en: Show &holidays
sv: Visa &helgdagar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show special occasions from your calendar
sv: Visa särskilda tillfällen från kalendern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Enable this option to include events from your calendar with the "special occasion" tag.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera händelser från kalendern med med etiketten "särskilt tillfälle".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowSpecialsFromCalBox)
en: Show s&pecial occasions
sv: Visa särskilda till&fällen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mShowFromKABButtonGroup)
en: Show These Special Dates From Your Contact List
sv: Visa följande specialdatum från din kontaktlista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birthdays from your address book
sv: Visa födelsedagar från adressboken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Enable this option to include birthdays from your address book in the upcoming special occasions summary.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera födelsedagar från adressboken i översikten av kommande särskilda tillfällen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowBirthdaysFromKABBox)
en: Show birth&days
sv: Visa födelse&dagar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anniversaries from your address book
sv: Visa årsdagar från adressboken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Enable this option to include anniversaries from your address book in the upcoming special occasions summary.
sv: Aktivera alternativet för att inkludera årsdagar från adressboken i översikten av kommande särskilda tillfällen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mShowAnniversariesFromKABBox)
en: Show anni&versaries
sv: &Visa årsdagar

en: Upcoming Special Dates
sv: Förestående speciella datum

[ctx: the special day is today]
en: Today
sv: I dag

[ctx: the special day is tomorrow]
en: Tomorrow
sv: I morgon

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Anniversary
sv: Årsdag

en: Holiday
sv: Högtid

en: Change of Seasons
sv: Årstidsväxling

en: Special Occasion
sv: Särskilt tillfälle

en: one year | %1 years
sv[0]: ett år
sv[1]: %1 år

en: No special dates within the next 1 day | No special dates pending within the next %1 days
sv[0]: Inga speciella datum förestående under följande dag
sv[1]: Inga speciella datum förestående under följande %1 dagar

en: Send &Mail
sv: Skicka &brev

en: View &Contact
sv: Visa &kontakt

en: Mail to:"%1"
sv: E-post till: "%1"

en: Special Dates Summary
sv: Översikt över speciella datum

en: Kontact Special Dates Summary
sv: Kontact-översikt av speciella datum

en: Current Maintainer
sv: Nuvarande utvecklare

en: New Calendar
sv: Ny kalender

[ctx: the calendar is read-only]
en: read-only
sv: skrivskyddad

en: Calendar
sv: Kalender

en: Import the specified files as separate calendars
sv: Importera angivna filer som separata kalendrar

en: Merge the specified files into an existing calendar
sv: Sammanfoga angivna filer med en befintlig kalender

en: Display the specified incidence (by URL)
sv: Visa angiven förekomst (enligt webbadress)

en: Calendar files or urls. Unless -i or -m is explicitly specified, the user will be asked whether to import or merge
sv: Kalenderfiler eller webbadresser. Om inte -i eller -m anges explicit, frågas användaren om import eller sammanfogning ska göras.

en: Lists the available options for user feedback
sv: Lista tillgängliga alternativ för användaråterkoppling

en: Merged calendar
sv: Sammanfogad kalender

en: Calendars Side by Side
sv: Kalendrar sida vid sida

en: Unable to display the work week since there are no work days configured. Please properly configure at least 1 work day in the Time and Date preferences.
sv: Kan inte visa arbetsveckan eftersom några arbetsdagar inte är inställda. Ställ in minst en arbetsdag på ett riktigt sätt i inställningarna av tid och datum.

[ctx: @title:tab]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: @title:group]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the tag you want to modify. You can change the selected tag's color using the adjacent color button.
sv: Markera etiketten som du vill ändra här. Du kan ändra den markerade etikettens färg med den intilliggande färgknappen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose the color of the tag selected in the adjacent combo box.
sv: Välj färg på etiketten som markerats i den intilliggande kombinationsrutan.

[ctx: @title:group]
en: Resources
sv: Resurser

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the calendar you want to modify. You can change the selected calendar color using the button below.
sv: Markera kalendern som du vill ändra här. Du kan ändra den markerade kalenderns färg med knappen nedan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose here the color of the calendar selected using the combo box above.
sv: Välj färg på kalendern som markerats i kombinationsrutan ovan.

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
sv: Teckensnitt

[ctx: @label]
en: Event text
sv: Händelsetext

[ctx: @label]
en: Mail transport:
sv: Brevöverföring:

[ctx: @title:tab personal settings]
en: Personal
sv: Personligt

[ctx: @title:group email settings]
en: Email Settings
sv: E-postinställningar

[ctx: @title:tab]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @title:tab calendar account settings]
en: Calendars
sv: Kalendrar

[ctx: @title]
en: Calendar Accounts
sv: Kalenderkonton

[ctx: @option:check]
note: i18nc( "@option:check", "Show in the month view" ), mPositioningGroupBox );
en: Show at the top of the agenda views
sv: Visa längst upp i agendan

[ctx: @option:check]
en: Show at the bottom of the agenda views
sv: Visa längst ner i agendan

[ctx: @title:group]
en: Calendar Decorations
sv: Kalenderdekorationer

[ctx: @action]
en: Configure
sv: Anpassa

[ctx: @info]
en: Unable to configure this plugin
sv: Kan inte anpassa det här insticksprogrammet

[ctx: @title:tab]
en: Regional
sv: Lokal

[ctx: @title:group]
en: General Time and Date
sv: Allmän tid och datum

[ctx: @title:group]
en: Holidays
sv: Helger

[ctx: @label]
en: Use holiday region:
sv: Använd helgområde:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Select Holiday Regions
sv: Välj helgområden

[ctx: @title:group]
en: Working Period
sv: Arbetsperiod

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box to make KOrganizer mark the working hours for this day of the week. If this is a work day for you, check this box, or the working hours will not be marked with color.
sv: Markera rutan för att låta Korganizer visa arbetstiden för veckodagen. Om det är en arbetsdag för dig, markera rutan, annars visas inte arbetstiden med färg.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Saturday
sv: lördag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: @title:tab]
en: Default Values
sv: Standardvärden

[ctx: @title:group]
en: Appointments
sv: Möten

[ctx: @title:group]
en: Reminders
sv: Påminnelser

[ctx: @label]
en: Default reminder time:
sv: Standardtid för påminnelse:

[ctx: @item:inlistbox reminder units in minutes]
en: minute(s)
sv: minut(er)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in hours]
en: hour(s)
sv: timma(r)

[ctx: @item:inlistbox reminder time units in days]
en: day(s)
sv: dag(ar)

en: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Audio Files (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)
sv: *.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra|Ljudfiler (*.ogg *.wav *.mp3 *.wma *.flac *.aiff *.raw *.au *.ra)

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @title:group]
en: Display Options
sv: Visningsalternativ

[ctx: @label suffix in the N days spin box]
en:  days
sv:  dagar

[ctx: @title:group]
en: Date Navigator
sv: Datumnavigering

[ctx: @title:tab]
en: Agenda View
sv: Agendavy

[ctx: @label suffix in the hour size spin box]
en:  pixels
sv:  bildpunkter

[ctx: @title:tab]
en: Month View
sv: Månadsvy

[ctx: @title:tab]
en: Todo View
sv: Uppgiftsvy

[ctx: @title:group]
en: Other Options
sv: Andra alternativ

en: KCMUserFeedBack
sv: IM användaråterkoppling

en: KOrganizer Configure User FeedBack
sv: Anpassa användaråterkoppling i Korganizer

en: (c) 2020-2021 Laurent Montel
sv: © 2020-2021 Laurent Montel

en: Choose...
sv: Välj...

[ctx: @title:window]
en: Preferences
sv: Anpassning

en: You are about to set all preferences to default values. All custom modifications will be lost.
sv: Du är på väg att ställa in alla alternativ till förvalda värden. Alla egna ändringar kommer att gå förlorade.

en: Setting Default Preferences
sv: Ställer in förvalda alternativ

en: Reset to Defaults
sv: Återställ till förval

note: i18n: ectx: label, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Confirm deletes
sv: Bekräfta borttagningar

note: i18n: ectx: tooltip, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Always confirm when deleting items
sv: Bekräfta alltid när objekt tas bort

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Confirm), group (Save Settings)
en: Check this box to display a confirmation dialog when deleting items.
sv: Markera rutan för att visa en bekräftelsedialogruta när poster tas bort.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: New Events, To-dos and Journal Entries Should
sv: Nya händelser, uppgifter och journalanteckningar ska

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be added to the default calendar
sv: Läggas till i standardkalendern

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to always record new events, to-dos and journal entries using the current default calendar.
sv: Markera alternativet för att alltid lagra en ny händelse, uppgift eller journalanteckning med standardkalendern.

note: i18n: ectx: label, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Be asked which calendar to use
sv: Ge en fråga om kalender att använda

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Destination), group (Save Settings)
en: Select this option to choose the calendar to be used to record the item each time you create a new event, to-do or journal entry. This choice is recommended if you intend to use the shared folders functionality of the Kolab server or have to manage multiple accounts using Kontact as a KDE Kolab client.
sv: Markera alternativet för att välja kalender som ska användas för att lagra ett objekt varje gång du skapar ett nytt. Valet rekommenderas om du avser att använda funktionen med delade kataloger i Kolab-servern eller hantera flera konton med Kontact som KDE:s Kolab-klient.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TimeZoneId), group (Time &amp; Date)
en: Select your timezone from the list of locations on this drop down box. If your city is not listed, select one which shares the same timezone. KOrganizer will automatically adjust for daylight savings.
sv: Välj din tidszon i listan över platser med kombinationsrutan. Om din stad inte anges, välj en som delar samma tidszon. Korganizer justerar automatiskt för sommartid.

note: i18n: ectx: label, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Day begins at
sv: Dagen börjar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DayBegins), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for events here. This time should be the earliest time that you use for events, as it will be displayed at the top.
sv: Skriv in starttiden för händelser här. Tiden ska vara den tidigaste du använder för händelser, eftersom den visas längst upp.

note: i18n: ectx: label, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Use holiday regions:
sv: Använd helgområden:

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Holidays), group (Time &amp; Date)
en: Select which regions you want to use the holidays here. Defined holidays are shown as non-working days in the date navigator, the agenda view, etc.
sv: Ange från vilka områden du vill använda helgdagar här. Angivna helgdagar visas som lediga dagar i datumnavigeringen, agendan, etc.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Weekly start day:
sv: Veckans första dag:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week
sv: Välj första dagen i varje vecka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekStartDay), group (Time &amp; Date)
en: Select the first day of each week. Normally, you can ignore this since it is set in your locale.
sv: Välj första dagen i veckan. Normalt kan det ignoreras eftersom det ställs in av landsinställningarna.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Daily starting hour
sv: Tid då arbetsdagen börjar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursStart), group (Time &amp; Date)
en: Enter the start time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
sv: Skriv in starttiden för arbetstimmar här. Arbetstiden markeras med färg av Korganizer.

note: i18n: ectx: label, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Daily ending hour
sv: Tid då arbetsdagen slutar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WorkingHoursEnd), group (Time &amp; Date)
en: Enter the ending time for the working hours here. The working hours will be marked with color by KOrganizer.
sv: Skriv in sluttiden för arbetstimmar här. Arbetstiden markeras med färg av Korganizer.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Time &amp; Date)
en: Exclude holidays
sv: Undanta helgdagar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Time &amp; Date)
en: Check this box to prevent KOrganizer from marking the working hours on holidays.
sv: Markera rutan för att förhindra att Korganizer anger arbetstid på helger.

note: i18n: ectx: label, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date) i18n: ectx: label, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Color busy days with a different background color
sv: Färglägg upptagna dagar med en annan bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorMonthBusyDaysEnabled), group (Time &amp; Date)
en: Check this box if you want month view's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
sv: Markera rutan om du vill att månadsvyns bakgrund ska fyllas med en annan färg på dagar som har minst en händelse markerad som upptagen. Du kan dessutom ändra bakgrundsfärg använd för det här alternativet på färginställningssidan. Titta efter inställningen "Bakgrundsfärg för upptagna dagar".

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Enable tooltips for displaying summaries
sv: Aktivera verktygstips som visar sammanfattningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box to display summary tooltips when hovering the mouse over an event or a to-do.
sv: Markera rutan för att visa ett verktygstips med en sammanfattning när musen hålls över en händelse eller uppgift.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: To-dos use tag colors
sv: Uppgifter använder etikettfärger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Check this box so that to-dos will use tag colors and not colors specific to their due, due today or overdue state
sv: Markera rutan så att uppgifter använder etikettfärger och inte färger specifika för deras tidsfrist, färdiga idag eller försenade

note: i18n: ectx: label, entry, group (General View)
en: Next x days
sv: Följande dagar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General View)
en: Select the number of "x" days to be displayed in the next days view. To access the next "x" days view, choose the "Next X Days" menu item from the "View" menu.
sv: Välj "x" antal dagar att visa i vyn över följande dagar. För att komma åt vyn över de "x" följande dagarna, välj menyalternativet "Följande dagar" i menyn "Visa".

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (General View)
en: Show this many days at a time in the Next "x" days view
sv: Visa så här många dagar på en gång i vyn över de "x" följande dagarna

note: i18n: ectx: label, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Show items that recur daily
sv: Visa objekt som upprepas dagligen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DailyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing daily recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non daily recurring) events.
sv: Markera rutan för att visa dagar som innehåller dagligen upprepade händelser med fetstil i datumnavigeringen, eller avmarkera den för att ge andra händelser (som inte upprepas) större vikt.

note: i18n: ectx: label, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Show items that recur weekly
sv: Visa objekt som upprepas veckovis

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeeklyRecur), group (General View)
en: Check this box to show the days containing weekly recurring events in bold typeface in the Date Navigator, or uncheck it to give more prominence to other (non weekly recurring) events.
sv: Markera rutan för att visa dagar som innehåller veckovis upprepade händelser med fetstil i datumnavigeringen, eller avmarkera den för att ge andra händelser (som inte upprepas) större vikt.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Show to-dos instead of events when in Todo View
sv: Visa uppgifter istället för händelser i uppgiftsvyn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightTodos), group (General View)
en: Check this box to show the days containing to-dos in bold typeface in the Date Navigator when in to-do view.
sv: Markera rutan för att visa dagar som innehåller uppgifter med fetstil i datumnavigeringen, när den är i uppgiftsvyn.

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Show journals instead of events when in Journal View
sv: Visa journalanteckningar istället för händelser i journalvyn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HighlightJournals), group (General View)
en: Check this box to show the days containing journals in bold typeface in the Date Navigator when in journal view.
sv: Markera rutan för att visa dagar som innehåller journalanteckningar med fetstil i datumnavigeringen, när den är i journalvyn.

note: i18n: ectx: label, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Week numbers select a work week when in work week mode
sv: Veckonummer väljer en arbetsvecka i arbetsveckoläge

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (WeekNumbersShowWork), group (General View)
en: Check this box to select a working week when clicking on the Date Navigator's week numbers, or uncheck it to choose the whole week.
sv: Markera rutan för att välja en arbetsvecka vid klick på datumnavigeringens veckonummer eller avmarkera den för att välja hela veckan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View)
en: Hour size
sv: Timstorlek

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the height of the hour rows in the agenda grid, in pixels. Increasing this value will make each row in the agenda grid taller.
sv: Välj höjden på timraden i agendans rutnät, i bildpunkter. Ökas värdet blir varje rad i agendan högre.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Set the height (in pixels) for an hour in the agenda grid
sv: Välj höjden (i bildpunkter) på en timme i agendans rutnät

note: i18n: ectx: label, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Show icons in agenda view items
sv: Visa ikoner i agendavyns objekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in agenda view items.
sv: Markera rutan för att visa ikoner (alarm, upprepning, etc.) i agendavyns objekt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableAgendaItemIcons), group (Agenda View)
en: Display icons in agenda view items
sv: Visa ikoner i agendavyns objekt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Show to-dos
sv: Visa uppgifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Check this box to display to-dos in the agenda view.
sv: Markera rutan för att visa uppgifter i agendavyn.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosAgendaView), group (Agenda View)
en: Display to-dos in the agenda view
sv: Visa uppgifter i agendavyn

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Show current-time (Marcus Bains) line
sv: Visa aktuell tid (Marcus Bains linje)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box to display a line in the day or week view indicating the current-time line (Marcus Bains line).
sv: Markera rutan för att visa en linje i dag- och veckovyerna som anger aktuell tid (Marcus Bains linje).

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsEnabled), group (Agenda View)
en: Display the current-time indicator
sv: Visar indikering av aktuell tid

note: i18n: ectx: label, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Show seconds on the current-time (Marcus Bains) line
sv: Visa sekunder i aktuell tid (Marcus Bains linje)

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Check this box if you want to show seconds on the current-time line.
sv: Markera rutan om du vill visa sekunder på raden med aktuell tid.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (MarcusBainsShowSeconds), group (Agenda View)
en: Display seconds with the current-time indicator
sv: Visa sekunder i indikeringen av aktuell tid

note: i18n: ectx: label, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Time range selection in agenda view starts event editor
sv: Val av tidsintervall i agendavyn startar händelseeditorn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Check this box to start the event editor automatically when you select a time range in the daily and weekly view. To select a time range, drag the mouse from the start time to the end time of the event you are about to plan.
sv: Markera rutan för att automatiskt starta händelseeditorn när du markerar ett tidsintervall i dags- och veckovyerna. Dra musen från starttiden till sluttiden för händelsen du planerar, för att markera ett tidsintervall.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SelectionStartsEditor), group (Agenda View)
en: Enable automatic event editor with time range selection
sv: Aktivera automatisk händelseredigering vid markering av tidsintervall

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Color Usage
sv: Färganvändning

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Tag inside, calendar outside
sv: Etikett innanför, kalender utanför

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Tag inside, calendar outside" option if you would like to draw calendar items using their associated tag color, with the item's border drawn in the color of its calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Etikett innanför, kalender utanför" om du vill rita kalenderobjekt genom att använda deras tillhörande kategorifärger, med objektets kant ritad med färgen på dess kalender. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their tag color inside and calendar color for their border
sv: Rita agendaobjekt med deras kategorifärger inuti och kalenderfärger på kanten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Calendar inside, tag outside
sv: Kalender innanför, etikett utanför

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Calendar inside, tag outside" option if you would like to draw calendar items using their associated calendar color, with the item's border drawn in the color of its tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Kalender innanför, etikett utanför" om du vill rita kalenderobjekt genom att använda deras tillhörande kalenderfärger, med objektets kant ritad med färgen på dess etikett. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items with their calendar color inside and tag color for their border
sv: Rita agendaobjekt med deras kalenderfärger inuti och etikettfärger på kanten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only tag
sv: Bara etikett

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Bara etikett" om du vill rita kalenderobjekt (både inuti och kanten) genom att använda färgen på deras tillhörande etikett. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their tag color for the inside and border
sv: Rita agendaobjekt med deras etikettfärgen inuti och på kanten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Agenda View) i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Only calendar
sv: Bara kalender

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Agenda View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) using the color of their calendar. Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Bara kalender" om du vill rita kalenderobjekt (både inuti och kanten) genom att använda färgen på deras kalender. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Agenda View)
en: Draw agenda items using their calendar color for the inside and border
sv: Rita agendaobjekt med kalenderfärgen inuti och på kanten

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ColorBusyDaysEnabled), group (Agenda View)
en: Check this box if you want agenda's background to be filled with a different color on days which have at least one all day event marked as busy. Also, you can change the background color used for this option on the Colors configuration page. Look for the "Busy days background color" setting.
sv: Markera rutan om du vill att agendans bakgrund ska fyllas med en annan färg på dagar som har minst en händelse markerad som upptagen. Du kan dessutom ändra bakgrundsfärg använd för det här alternativet på färginställningssidan. Titta efter inställningen "Bakgrundsfärg för upptagna dagar".

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Multiple Calendar Display
sv: Visning av flera kalendrar

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Merge all calendars into one view
sv: Sammanfoga alla kalendrar i en vy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Merge all calendars into one view" option if you would like all your calendars to be shown together in one agenda view.
sv: Välj alternativet "Sammanfoga alla kalendrar i en vy" om du skulle vilja att alla kalendrar visas tillsammans i en agendavy.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show all calendars merged together
sv: Visa alla kalendrar tillsammans

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show calendars side by side
sv: Visa kalendrar sida vid sida

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select the "Show calendars side by side" option if you would like to see two calendars at once, in a side-by-side view.
sv: Välj alternativet "Visa kalendrar sida vid sida" om om du skulle vilja se två kalendrar på en gång, visade sida vid sida.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Show two calendars side-by-side
sv: Visa två kalendrar sida vid sida

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Switch between views with tabs
sv: Byt mellan vyer med tabulator

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Select "Switch between views with tabs" if you would like to alternate between calendars using the tab key.
sv: Välj alternativet "Byt mellan vyer med tabulator" om om du skulle vilja växla mellan kalendrar med tabulatortangenten.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AgendaViewCalendarDisplay), group (Agenda View)
en: Tab through calendars
sv: Byt kalendrar med tabulator

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Show icons in month view items
sv: Visa ikoner i månadsvyns objekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Check this box to display icons (alarm, recursion, etc.) in month view items.
sv: Markera rutan för att visa ikoner (alarm, upprepning, etc.) i månadsvyns objekt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (EnableMonthItemIcons), group (Month View)
en: Display icons in month view items
sv: Visa ikoner i månadsvyns objekt

note: i18n: ectx: label, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Show time in month view items
sv: Visa tid i månadsvyns objekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display the time in month view items.
sv: Markera rutan för att visa tiden i månadsvyns objekt.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTimeInMonthView), group (Month View)
en: Display time in month view items
sv: Visa tiden i månadsvyns objekt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display to-dos in the month view.
sv: Markera rutan för att visa uppgifter i månadsvyn.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowTodosMonthView), group (Month View)
en: Display to-dos in the month view
sv: Visa uppgifter i månadsvyn

note: i18n: ectx: label, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Show journals
sv: Visa journaler

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Check this box to display journals in the month view.
sv: Markera rutan för att visa journaler i månadsvyn.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowJournalsMonthView), group (Month View)
en: Display journals in the month view
sv: Visa journaler i månadsvyn

note: i18n: ectx: label, entry, group (Month View)
en: Month view uses full window
sv: Månadsvy använder hela fönstret

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the month view. If this box is checked, you will gain some space for the monthly view, but other widgets, such as the date navigator, the item details and the calendars list, will not be displayed.
sv: Markera rutan för att använda hela Korganizers fönster när månadsvyn visas. Om rutan är markerad, vinner du en del utrymme för månadsvyn, men andra grafiska komponenter, som datumnavigeringen, objektinformation och kalenderlistan, visas inte.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their tag color inside and calendar color for their border
sv: Rita månadsobjekt med deras etikettfärger inuti och kalenderfärger på kanterna

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items with their calendar color inside and tag color for their border
sv: Rita månadsobjekt med deras kalenderfärger inuti och etikettfärger på kanterna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only tag" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their associated tag.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Bara etikett" om du vill rita kalenderobjekt (både inuti och kanten) med färgen på deras tillhörande etikett. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their tag color for the inside and border
sv: Rita månadsobjekt med deras etikettfärger inuti och på kanterna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Month View)
en: Select the "Only calendar" option if you would like to draw calendar items (both inside and border) in the color of their calendar.  Please use the Colors and Fonts configuration page for setting these colors.
sv: Välj alternativet "Bara kalender" om du vill rita kalenderobjekt (både inuti och kanten) med färgen på deras kalender. Använd inställningssidan Färger och teckensnitt för att ställa in färgerna.

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Month View)
en: Draw month items using their calendar color for the inside and border
sv: Rita månadsobjekt med deras kalenderfärger inuti och på kanterna

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Always display completed to-dos at the bottom of the list
sv: Visa alltid färdiga uppgifter längst ner i listan

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Completed to-dos are displayed at the bottom of the list, regardless of priority
sv: Färdiga uppgifter visas längst ner i listan, oberoende av prioritet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want all completed to-dos to be always grouped at the bottom of the to-do list.
sv: Markera rutan om du vill att alla färdiga uppgifter alltid ska grupperas längst ner i uppgiftslistan.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: To-do list view uses full window
sv: Uppgiftsvyn använder hela fönstret

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-do list in a full KOrganizer window
sv: Visa uppgiftslistan i ett helt Korganizer-fönster

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to use the full KOrganizer window when displaying the to-do list view. If this box is checked, you will gain some space for the to-do list view, but other widgets, such as the date navigator, the to-do details and the calendars list, will not be displayed.
sv: Markera rutan för att använda hela Korganizers fönster när uppgiftsvyn visas. Om rutan är markerad, vinner du en del utrymme för uppgiftsvyn, men andra grafiska komponenter, som datumnavigeringen, uppgiftsinformationer och kalenderlistan, visas inte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos in a flat list
sv: Visa uppgifter i en enkel lista

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Todo View)
en: Display to-dos as a flat list instead of a hierarchical tree
sv: Visa uppgifter i en enkel lista istället för ett hierarkiskt träd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box if you want to see all your to-dos in a flat list instead of being arranged in a hierarchical tree.
sv: Markera rutan om du vill se alla uppgifter i en enkel lista istället för att de arrangeras i ett hierarkiskt träd.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Todo View)
en: Record completed to-dos in journal entries
sv: Lagra färdiga uppgifter som journalanteckningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Todo View)
en: Check this box to record the completion of a to-do in a new entry of your journal automatically.
sv: Markera rutan för att automatiskt lagra när en uppgift är färdig i en ny anteckning i din journal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Holiday color
sv: Färg för högtider

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the holiday color here. The holiday color will be used for the holiday name in the month view and the holiday number in the date navigator.
sv: Välj färg för helgdagar här. Helgdagsfärgen används för helgdagens namn i månadsvyn och helgdagens nummer i datumnavigeringen.

note: i18n: ectx: label, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Agenda view background color
sv: Bakgrundsfärg för agendavy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (AgendaBgColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the agenda view background color here.
sv: Välj agendavyns bakgrundsfärg här.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors)
en: Agenda view current-time line color
sv: Färg på indikering av aktuell tid i agendavyn

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select a color to use for the current-time (Marcus Bains) line.
sv: Välj en färg att använda för aktuell tid (Marcus Bains linje).

note: i18n: ectx: tooltip, entry, group (Colors)
en: Use this color for the Agenda View current-time (Marcus Bains) line
sv: Använd den här färgen för agendavyns aktuella tid (Marcus Bains linje)

note: i18n: ectx: label, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: Busy days background color
sv: Bakgrundsfärg för upptagna dagar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewBgBusyColor), group (Colors)
en: When you have an all day event marked as busy, you can have a different agenda or month view background color for that day. Select the color here.
sv: När en heldagshändelse är markerad som upptagen, kan man ha olika bakgrundsfärg på agendavyn eller månadsvyn för den dagen. Välj färgen här.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Working hours color
sv: Färg för arbetstimmar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Colors)
en: Select the working hours color for the agenda view here.
sv: Välj färg för arbetstimmar i agendavyn här.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do due today color
sv: Färg för uppgifter klara i dag

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoDueTodayColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do due today color here.
sv: Välj färg för uppgifter som ska vara klara i dag här.

note: i18n: ectx: label, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: To-do overdue color
sv: Färg för försenade uppgifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TodoOverdueColor), group (Colors) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the to-do overdue color here.
sv: Välj färg för uppgifter som är försenade här.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Time bar
sv: Tidsrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the time bar font. The time bar is the widget that shows the hours in the agenda view. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the hour font for the time bar.
sv: Klicka på knappen för att anpassa tidradens teckensnitt. Tidraden är den grafiska komponent som visar timmarna i agendavyn. Knappen öppnar dialogrutan "Välj teckensnitt", som låter dig välja teckensnittet för tidradens timmar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Month view
sv: Månadsvy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the month view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the items in the month view.
sv: Klicka på knappen för att anpassa månadsvyns teckensnitt. Knappen öppnar dialogrutan "Välj teckensnitt", som låter dig välja teckensnittet för objekten i månadsvyn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Agenda view
sv: Agendavy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the agenda view font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the events in the agenda view.
sv: Klicka på knappen för att anpassa agendavyns teckensnitt. Knappen öppnar dialogrutan "Välj teckensnitt", som låter dig välja teckensnittet för objekten i agendavyn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Fonts)
en: Current-time line
sv: Aktuell tid

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Fonts)
en: Press this button to configure the current-time line font. This button will open the "Select Font" dialog, allowing you to choose the font for the current-time line in the agenda view.
sv: Klicka på knappen för att anpassa teckensnitt för aktuell tid. Knappen öppnar dialogrutan "Välj teckensnitt", som låter dig välja teckensnittet för raden med aktuell tid i agendavyn.

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Default todo attachment method
sv: Standardmetod för att bilägga till uppgifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: The default way of attaching dropped emails to a task
sv: Standardsättet att bilägga e-post som släpps på en uppgift

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Always ask
sv: Fråga alltid

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Only attach link to message
sv: Bilägg bara en länk till brevet

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultTodoAttachMethod), group (Hidden Options)
en: Attach complete message
sv: Bilägg det fullständiga brevet

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming) i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Highlight color
sv: Färg för markeringar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your agenda and in the date navigator.
sv: Välj färg för markeringar här. Färgen för markering används för att markera området som för närvarande är valt i din agenda och i datumnavigeringen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theming)
en: Use system color
sv: Använd systemfärg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theming)
en: Use system color instead of user defined color. If enabled will ignore all other color settings
sv: Använd systemfärg istället för användardefinierad färg. Om aktiverad ignoreras övriga färginställningar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Month view background color
sv: Bakgrundsfärg för månadsvy

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the Month view background color here.
sv: Välj månadsvyns bakgrundsfärg här.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the highlight color here. The highlight color will be used for marking the currently selected area in your Month and in the date navigator.
sv: Välj färg för markeringar här. Färgen för markering används för att markera området som för närvarande är valt i din månadsvy och i datumnavigeringen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the working hours background color for the Month view here.
sv: Välj bakgrundsfärg för arbetstimmar i månadsvyn här.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Theme/Month view)
en: Default event color
sv: Standardfärg för händelser

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Theme/Month view)
en: Select the default event color here. The default event color will be used for events in your Month. Note that you can specify a separate color for each event tag below.
sv: Välj standardfärg för händelser här. Standardfärgen för händelser används för händelser i din månad. Observera att du kan ange en särskild färg för varje händelseetikett nedan.

[ctx: Displayed grayed-out inside the textbox, verb to search]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KListWidgetSearchLine, searchline)
en: Search
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mNewButton)
en: &New
sv: N&y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mDetailsFrame)
en: Filter Details
sv: Filterinformation

[ctx: filter name]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Select this option if you do not want to show recurring events and to-dos in your views. Daily and weekly recurring items may take a lot of space, so it might be handy to hide them.
sv: Markera det här alternativet om du inte vill visa upprepade händelser och uppgifter i dina vyer. Dagliga och veckovis upprepade objekt kan ta upp mycket utrymme, så det kan vara praktiskt att dölja dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRecurringCheck)
en: Hide &recurring events and to-dos
sv: Dölj upp&repade händelser och uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: If this box is checked, the filter will hide all to-do items from the list, that have been completed. Optionally, only items that have been completed a given number of days are hidden.
sv: Om den här rutan är markerad, döljer filtret alla uppgiftsposter som är färdiga från listan. Alternativt döljs bara poster som har varit färdiga det givna antalet dagar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mCompletedCheck)
en: Hide co&mpleted to-dos
sv: Dölj &färdiga uppgifter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: This option will allow you to select which completed to-dos should be hidden. When you choose <i>Immediately</i>, it will hide the to-do as soon as you check it. You can increase or decrease the number of days in the spinbox.
sv: Det här alternativet låter dig välja vilka färdiga uppgifter som ska döljas. När du väljer <i>Omedelbart</i>, döljs uppgifter så fort de markeras. Du kan öka eller minska antal dagar i nummerrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mCompletedTimeSpanLabel)
en: Da&ys after completion:
sv: Da&gar efter färdiga:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mCompletedTimeSpan)
en: Here you can give the number of days a to-do item has to be completed to be hidden from the to-do list. If you select "Immediately", all completed to-dos will be hidden. If you, for example, choose a value of 1, all to-do items will be hidden, that have been marked finished longer than 24 hours ago.
sv: Här kan du ange antalet dagar en uppgiftspost måste ha varit färdig för att döljas från uppgiftslistan. Om du väljer "Omedelbart", döljs alla färdiga uppgifter. Om du till exempel väljer värdet 1, döljs alla uppgiftsposter som har markerats som färdiga längre än 24 timmar.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: This option hides all to-dos from your list, where the start date has not been reached. (Note that the start date is not the due date of the to-do item.)
sv: Det här alternativet döljer alla uppgifter från listan där startdatumet inte har nåtts. (Observera att startdatumet är inte uppgiftspostens datumfrist.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideInactiveTodosCheck)
en: Hide &inactive to-dos
sv: Dölj &inaktiva uppgifter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mCategoriesButtonGroup)
en: Tags
sv: Etiketter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items which do <i>not</i> contain any of the selected tags.
sv: När det här alternativet är aktiverat, visar filtret alla objekt som <i>inte</i> innehåller någon av de valda etiketterna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatHideCheck)
en: Show all except selected
sv: Visa allt förutom markerat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: When this option is chosen, this filter will show all items containing any of the selected tags.
sv: När det här alternativet är aktiverat, visar filtret alla objekt som innehåller någon av de valda etiketterna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCatShowCheck)
en: Show only selected
sv: Visa endast markerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mCatEditButton)
en: Change...
sv: Ändra...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: This option hides all to-dos from your list which are assigned to someone else.<br>
    Only to-dos which have least one attendee will be checked.  If you are not in the list of attendees the to-do will be hidden.
sv: Alternativet döljer alla uppgifter från listan som tilldelas till någon annan.<br>
    Bara uppgifter som har minst en deltagare kommer att kontrolleras. Om du inte finns bland listan av deltagare döljs uppgiften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mHideTodosNotAssignedToMeCheck)
en: Hide to-dos not assigned to me
sv: Dölj uppgifter som inte är tilldelade till mig

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPublish)
en: P&ublish
sv: P&ublicera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: By publishing Free/Busy information, you allow others to take your calendar into account when inviting you for a meeting. Only the times you have already busy are published, not why they are busy.
sv: Genom att publicera ledig-upptagen information, låter du andra ta hänsyn till din kalender när de bjuder in dig till ett möte. Bara tider du redan är upptagen publiceras, inte varför du är upptagen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Check this box to upload your Free/Busy information automatically.
    It is possible to skip this option and mail or upload your Free/Busy information using the Schedule menu of KOrganizer.
    Note: If KOrganizer is acting as a KDE Kolab client, this is not required, as the Kolab2 server taking care of publishing your Free/Busy information and manages the access to it from other users.
sv: Markera rutan för att ladda upp din ledig-upptagen information automatiskt.
    Det är möjligt att hoppa över alternativet och e-posta eller ladda upp din ledig-upptagen information med menyn Schema i Korganizer.
    Observera: Om Korganizer fungerar som en KDE Kolab-klient, krävs detta inte, eftersom Kolab2-servern tar hand om att publicera din ledig-upptagen information och hantera åtkomst av den för andra användare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishEnable)
en: Publish your free/&busy information automatically
sv: Publicera automatiskt information om ledig-&upptagen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, publishDelayLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDelay)
en: Configure minimum the interval of time in minutes between each upload here. This configuration is only effective in case you choose to publish your information automatically.
sv: Ställ in det minimala tidsintervallet mellan uppladdningar här. Inställningen gäller bara om du väljer att publicera informationen automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publishDelayLabel)
en: Minimum time between uploads (in minutes):
sv: Minimal tid mellan uppladdningar (i minuter):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, publishDays) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Configure the number of calendar days you wish to be published and available to others here.
sv: Ställ in antal kalenderdagar som du vill publicera och göra tillgänglig för andra här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Publish
sv: Publicera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: days of free/busy information
sv: dagar med ledig-upptagen information

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2_2)
en: Server Information
sv: Serverinformation

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Enter the URL for the server on which your Free/Busy information shall be published here.
    Ask the server administrator for this information.
sv: Skriv in webbadressen till servern där din ledig-upptagen information ska publiceras här.
    Fråga serverns administratör om informationen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishPassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrievePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: Enter your groupware server login password here.
sv: Skriv in inloggningslösenordet för grupprogramservern här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel6) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, publishUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: Enter the login information relative to your account on the server here.
    
    A Kolab2 server specificity: Registered your UID (Unique IDentifier). By default your UID would be your email address on the Kolab2 server but it may also be different. In the last case enter your UID.
sv: Skriv in inloggningsinformationen i förhållande till ditt konto på servern här.
    
    Särskilt för Kolab2-servrar: Registrera din UID (unika identifierare). Normalt är din UID din e-postadress på Kolab2-servern, men den kan också vara annorlunda. I det senare fallet, skriv in din UID.

[ctx: login name on the Kolab server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, publishSavePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Check this box to make KOrganizer remember your password and skip asking you each time it uploads your Free/Busy information, by storing it in the configuration file.
    For security reasons, it is not recommended to store your password in the configuration file.
sv: Markera rutan för att låta Korganizer komma ihåg ditt lösenord, och hoppa över att fråga dig om det varje gång ledig-upptagen information laddas upp, genom att lagra det i inställningsfilen.
    Av säkerhetsskäl rekommenderas du att inte lagra ditt lösenord i inställningsfilen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishSavePassword)
en: Remember p&assword
sv: Kom i&håg lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Server URL:
sv: Serverwebbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: (No need if using Kolab server version 2)
sv: (Behövs inte om Kolab-server version 3 används)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabRetrieve)
en: &Retrieve
sv: &Hämta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: By retrieving Free/Busy information that others have published, you can take their calendar into account when inviting them to a meeting.
sv: Genom att hämta ledig-upptagen information, som andra har publicerat, kan du ta hänsyn till deras kalendrar när du bjuder in dem till ett möte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Check this box to retrieve other people's Free/Busy information automatically. Note that you have to fill the correct server information to make this possible.
sv: Markera rutan för att hämta andras ledig-upptagen information automatiskt. Observera att du måste fylla i riktig serverinformation för att möjliggöra det.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveEnable)
en: Retrieve other people's free/&busy information automatically
sv: Hämta andras &ledig-upptagen information automatiskt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Set this to retrieve user@domain.ifb instead of user.ifb from the server
sv: Ange det här för att hämta användare@domän.ifb istället för användare.ifb från servern

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Check this box to download a free/busy file in the format "user@domain.ifb" (for example joe@company.com.ifb). Otherwise, it will download a free/busy file in the format user.ifb (for example joe.ifb). Ask the server Administrator if you are not sure about how to configure this option.
sv: Markera rutan för att ladda ner ledig-upptagen filen på formatet "användare@domän.ifb" (till exempel anna@bolag.com.ifb). Annars laddas ledig-upptagen filen ner på formatet användare.ifb (till exempel anna.ifb). Fråga serverns administratör om du inte är säker på hur alternativet ska ställas in.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fullDomainRetrieval)
en: Use full email &address for retrieval
sv: Använd hela e-post&adressen vid hämtning

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, retrieveUrl) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel7_2)
en: Enter the URL for the server on which the Free/Busy information is published here.
    Ask the server administrator for this information.
    Here is a Kolab2 Server URL example:
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/
    
    Alternatively, you can specify a full path to the Free/Busy. For example: 
    
    https://kolab2.example.com/freebusy/user.xfb
sv: Skriv in webbadressen för servern där ledig-upptagen information publiceras här.
    Fråga serverns administratör om informationen.
    Här är ett exempel på webbadress för Kolab2-servrar:
    
    https://kolab2.exempel.com/ledigupptagen/
    
    Som alternativ kan du ange en fullständig sökväg till ledig-upptagen informationen. Till exempel:
    
    https://kolab2.exempel.com/ledigupptagen/användare.xfb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: User&name:
sv: Användar&namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Passwor&d:
sv: Lösenor&d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, retrieveSavePassword)
en: Re&member password
sv: Ko&m ihåg lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: &Search for:
sv: &Sök efter:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Search pattern. Use wildcards “*” and “?” as desired.
sv: Sökuttryck. Använd jokertecknen '*' och '?' som önskas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, searchEdit)
en: Examine various fields to see if they contain the search pattern: The pattern “meet” would match “kick-off meeting”. Wildcards “*” (matches any number of characters) and “?” (matches any single character) are supported.  For example, the search pattern “meet*boss” matches “Meeting with boss”. The pattern “c?t” would match “cat”, “cot”, and so on.
sv: Undersök diverse fält för att se om de innehåller sökmönstret: Mönstret "möt" skulle motsvara "startmöte". Jokertecken "*" (motsvarar godtyckligt antal tecken) och "?" (motsvara vilket enstaka tecken som helst) stöds. Exempelvis motsvarar sökmönstret "möt*chefen" värdet "Möte med chefen". Mönstret “k?tt” motsvarar “katt”, “kött”, och så vidare.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchTypeGroup)
en: Search For
sv: Sök efter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Search for events with matching criteria.
sv: Sök efter händelser med motsvarande kriterier.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: Check this box if you want to search for events that match the search pattern and have start dates or end dates in the given date range.
sv: Markera rutan om du vill söka efter händelser som motsvarar sökbegreppet samt har start- och slutdatum i angivet datumintervall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eventsCheck)
en: &Events
sv: Händ&elser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Search for journal entries with matching criteria.
sv: Sök efter journalanteckningar med motsvarande kriterier.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: Check this box if you want to search for journal entries that match the search pattern and have start dates in the given date range.
sv: Markera rutan om du vill söka efter journalanteckningar som motsvarar sökbegreppet och har startdatum i det angivna datumintervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, journalsCheck)
en: &Journals
sv: &Journaler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Search for to-dos with matching criteria.
sv: Sök efter uppgifter med motsvarande kriterier

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: Check this box if you want to search for to-dos that match the search pattern and have due dates in the given date range.
sv: Markera rutan om du vill söka efter uppgifter som motsvarar sökbegreppet och har färdigdatum i angivet datumintervall.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, todosCheck)
en: To-&dos
sv: &Uppgifter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, searchGroup)
en: Search In
sv: Sök i

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Include tags in your search.
sv: Inkludera etiketter i sökningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Check this box if you want to match tags against your search pattern.
sv: Markera rutan om du vill hitta etiketter som motsvarar sökmönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, categoryCheck)
en: Ta&gs
sv: Eti&ketter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Include locations in your search.
sv: Inkludera platser i sökningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Check this box if you want to match locations against your search pattern.
sv: Markera rutan om du vill hitta platser som motsvarar sökmönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, locationCheck)
en: Locations
sv: Platser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Include descriptions in your search.
sv: Inkludera beskrivningar i sökningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Check this box if you want to match descriptions against your search pattern.
sv: Markera rutan om du vill hitta beskrivningar som motsvarar sökmönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, descriptionCheck)
en: Desc&riptions
sv: Besk&rivningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Include summaries in your search.
sv: Inkludera sammanfattningar i sökningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Check this box if you want to match summaries against your search pattern.
sv: Markera rutan om du vill hitta sammanfattningar som motsvarar sökmönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, summaryCheck)
en: Su&mmaries
sv: Samma&nfattningar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Include attendees in your search.
sv: Inkludera deltagare i sökningen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Check this box if you want to match attendees against your search pattern.
sv: Markera rutan om du vill hitta deltagare som motsvarar sökmönstret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, attendeeCheck)
en: Attendees
sv: Deltagare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dateRangeGroup)
en: Date Range
sv: Datumintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startDateLabel)
en: Fr&om:
sv: &Från:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, startDate)
en: The starting date of the period to search.
sv: Startdatum för perioden att söka igenom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, startDate)
en: Search for items in the time period starting at the date given here.
sv: Sök efter objekt i tidsperioden som börjar på det datum som anges här.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, endDateLabel)
en: &To:
sv: &Till:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDateComboBox, endDate)
en: The ending date of the period to search.
sv: Slutdatum för perioden att söka igenom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KDateComboBox, endDate)
en: Search for items in the time period ending at the date given here.
sv: Sök efter objekt i tidsperioden som slutar det datum som anges här.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Display events only if their start date and end date are both in the date range specified.
sv: Inkludera bara händelser om deras startdatum och slutdata båda är inom angivet datumintervall.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Check this box if you only want to find events that occur entirely within the date range specified.  Events that start during the date range but end after it, or end during the date range but start before it, will be excluded from the search results.
sv: Markera rutan om du vill hitta händelser som inträffar helt inom angivet datumintervall. Händelser som börjar under datumintervallet men slutar efter det, eller slutar under datumintervallet med börjar före det, undantas från sökresultatet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inclusiveCheck)
en: Exclude e&vents that extend outside the specified date range
sv: Exkludera &händelser som sträcker sig utanför angivet datumintervall

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include to-dos that have a start date, due date,  or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.
sv: Inkludera uppgifter som har ett startdatum, färdigdatum, eller slutdatum i angivet datumintervall, eller varken har startdatum eller slutdatum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Check this box to search for to-dos that have a start date, due date, or completion date in the date range specified, or have neither a start date nor an end date.  If the box is unchecked, only to-dos that have a due date in the date range will be displayed.
sv: Markera rutan för att söka efter uppgifter som har ett startdatum, färdigdatum eller slutdatum i angivet datumintervall, eller varken har ett startdatum eller ett slutdatum. Om rutan inte är markerad, visas bara aktiviteter som har ett färdigdatum i datumintervallet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, includeUndatedTodos)
en: Include all to-dos &within the specified date range
sv: Inkludera alla upp&gifter inom angivet datumintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDayBtn)
en: Day
sv: Dag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mWeekBtn)
en: Week
sv: Vecka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mMothBtn)
en: Month
sv: Månad

[ctx: @title:window]
en: Configure Side-By-Side View
sv: Anpassa vy sida vid sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefaultRB)
en: Show one calendar per agenda column
sv: Visa en kalender per agendakolumn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCustomRB)
en: Use custom calendar setup
sv: Använd egen kalenderinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnNumberLabel)
en: Number of columns
sv: Antal kolumner

[ctx: Agenda title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectedCalendarsLabel)
en: Selected Calendars
sv: Markerade kalendrar

en: Scroll to week number %1
sv: Gå till veckonummer %1

en: Click here to scroll the display to week number %1 of the currently displayed year.
sv: Klicka här för att flytta visningen till veckonummer %1 under året som för närvarande visas.

en: A column header of the %1 dates in the month.
sv: En kolumnrubrik för %1 datum under månaden.

en: Calendar's custom icon
sv: Kalenderns egen ikon

en: To-do
sv: Uppgift

en: Journal
sv: Journalanteckning

en: Recurring
sv: Upprepas

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Needs Reply
sv: Kräver svar

en: Attending
sv: Deltagare

en: Maybe Attending
sv: Möjliga deltagare

en: Organizer
sv: Organisatör

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons to use
sv: Ikoner att använda

en: Scroll backward to the previous year
sv: Gå bakåt till föregående år

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the previous year
sv: Klicka på knappen för att flytta visningen till ungefär samma dag föregående år

en: Scroll backward to the previous month
sv: Gå bakåt till föregående månad

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the previous month
sv: Klicka på knappen för att flytta visningen till ungefär samma dag föregående månad

en: Scroll forward to the next month
sv: Gå framåt till nästa månad

en: Click this button to scroll the display to the same approximate date of the next month
sv: Klicka på knappen för att flytta visningen till ungefär samma dag nästa månad

en: Scroll forward to the next year
sv: Gå framåt till nästa år

en: Click this button to scroll the display to the same approximate day of the next year
sv: Klicka på knappen för att flytta visningen till ungefär samma dag nästa år

en: Select a month
sv: Välj en månad

en: Select a year
sv: Välj ett år
