kosmindoormap - en to ar translation catalogue (440 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
ar: خريطة الشارع المفتوحة داخلية لكيدي

[ctx: amenity category]
en: Food & Drinks
ar: طعام وشراب

[ctx: amenity category]
en: Shops
ar: محلات

[ctx: amenity category]
en: Toilets
ar: مراحيض

[ctx: amenity category]
en: Healthcare
ar: الرعاية الصحية

[ctx: amenity category]
en: Amenities
ar: وسائل الراحة

[ctx: amenity category]
en: Accommodations
ar: سكن

en: Elevator
ar: مصعد

en: Staircase
ar: سُلم

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
ar: كحول

[ctx: OSM::shop]
en: Antiques
ar: تحف

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
ar: شقة

[ctx: OSM::tourism]
en: Aquarium
ar: حوض سمك

[ctx: OSM::historic]
en: Archaeological Site
ar: موقع أثري

[ctx: OSM::shop]
en: Art
ar: فن

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
ar: مركز للفنون

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
ar: عمل فنّي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
ar: آلة الصرف الآليّ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
ar: تجاذب

[ctx: OSM::room]
en: Auditorium
ar: قاعة استماع

[ctx: OSM::shop]
en: Baby Goods
ar: سلع أطفال

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
ar: حقيبة

[ctx: OSM::amenity]
en: Baggage Claim
ar: استلام الأمتعة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
ar: مخبز

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
ar: مصرف

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
ar: بار

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
ar: جمال

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
ar: سرير

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
ar: مقعد

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
ar: مشروبات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
ar: درّاجة هوائيّة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
ar: موقف دراجات هوائية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
ar: تأجير دراجات

[ctx: OSM::amenity]
en: Bicycle Repair Station
ar: محطة إصلاح الدراجات

[ctx: OSM::amenity]
en: Beer Garden
ar: حديقة بيرة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
ar: كتب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
ar: بوتيك

[ctx: OSM::leisure]
en: Bowling Alley
ar: صالة بولينغ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
ar: مكتب الصرافة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
ar: جزارة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
ar: مقهى

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
ar: سيارة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
ar: تأجير سيارات

[ctx: OSM::shop]
en: Car Repair
ar: إصلاح السيارات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
ar: مشاركة السيارات

[ctx: OSM::amenity]
en: Car Wash
ar: غسيل السيارات

[ctx: OSM::historic]
en: Castle
ar: قلعة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
ar: محطة شحن

[ctx: OSM::shop]
en: Charity Shop
ar: متجر خيري

[ctx: OSM::shop]
en: Cheese
ar: جبن

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
ar: كيميائي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
ar: شوكولاتة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
ar: سينما

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
ar: سور المدينة

[ctx: OSM::room]
en: Classroom
ar: فصل مدرسي

[ctx: OSM::healthcare]
en: Clinic
ar: عيادة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
ar: ملابس

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
ar: قهوة

[ctx: OSM::amenity]
en: Community Center
ar: مركز اجتماعي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
ar: حاسوب

[ctx: OSM::room]
en: Computer Lab
ar: مختبر حاسب آليّ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
ar: حلويات

[ctx: OSM::room]
en: Conference Room
ar: قاعة مؤتمرات

[ctx: OSM::amenity]
en: Conference Center
ar: مركز مؤتمرات

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Consulate
ar: قنصلية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Convenience Store
ar: متجر صغير

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Copy Shop
ar: محل نسخ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
ar: مستحضرات التجميل

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
ar: مجمع محاكم

[ctx: OSM::amenity]
en: Coworking Space
ar: مساحة عمل مشترك

[ctx: OSM::shop]
en: Art and Craft Supplies
ar: لوازم الفنون والحرف

[ctx: OSM::shop]
en: Curtains
ar: ستائر

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
ar: محل أطعمة مستوردة

[ctx: OSM::healthcare]
en: Dentist
ar: طبيب أسنان

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
ar: متجر متعدد الأقسام

[ctx: OSM::healthcare]
en: Doctor
ar: طبيب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
ar: متجر عتاد

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
ar: مياه شرب

[ctx: OSM::vending]
en: Drinks
ar: شراب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
ar: تنظيف جاف

[ctx: OSM::shop]
en: Electrical
ar: كهربائي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
ar: الإلكترونيّات

[ctx: OSM::diplomatic]
en: Embassy
ar: سفارة

[ctx: OSM::amenity]
en: Events Venue
ar: مكان أحداث

[ctx: OSM::amenity]
en: Exhibition Hall
ar: قاعة معرض

[ctx: OSM::shop]
en: Fabric
ar: نسج

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
ar: موضة

[ctx: OSM::shop]
en: Fashion Accessories
ar: أكسسوارات الموضة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
ar: محطة عبارات

[ctx: OSM::amenity]
en: Fire Station
ar: محطة إطفاء

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Center
ar: مركز لياقة

[ctx: OSM::leisure]
en: Fitness Station
ar: محطة لياقة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
ar: متجر زهور

[ctx: OSM::shop]
en: Food
ar: طعام

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
ar: قاعة طعام

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
ar: نافورة مياه

[ctx: OSM::amenity]
en: Gas Station
ar: محطة وقود

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
ar: أثاث

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
ar: المعرض

[ctx: OSM::shop]
en: Games
ar: ألعاب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
ar: حديقة منزلية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
ar: مركز الحديقة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
ar: دكان الهدايا

[ctx: OSM::leisure]
en: Golf Course
ar: ملعب غولف

[ctx: OSM::office]
en: Government
ar: حكومة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
ar: بائع خضار

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
ar: بيت ضيافة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
ar: حلاق

[ctx: OSM::shop]
en: Hardware
ar: عتاد

[ctx: OSM::shop]
en: Health Food
ar: غذاء صحي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
ar: مساعدات سمع

[ctx: OSM::shop]
en: Hi-fi
ar: هاي فاي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
ar: مستشفى

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
ar: نزل مشتركة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
ar: فندق

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
ar: أدوات منزلية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
ar: مثلجات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
ar: معلومات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
ar: ديكور داخلي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
ar: مقهى إنترنت

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
ar: مجوهرات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
ar: كشك

[ctx: OSM::room]
en: Kitchen
ar: ‎‎مطبخ‎‎

[ctx: OSM::room]
en: Laboratory
ar: مختبر

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
ar: غسيل ملابس

[ctx: OSM::room]
en: Lecture Hall
ar: صالة محاضرات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
ar: مكتبة

[ctx: OSM::amenity]
en: Locker
ar: خزانة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
ar: قفال

[ctx: OSM::amenity]
en: Lost & Found
ar: ضاع ثمّ وُجِد

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
ar: مجمع

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
ar: سوق

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
ar: إمدادات طبية

[ctx: OSM::room]
en: Meeting Room
ar: غرفة اجتماعات

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
ar: معلم تذكاري

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
ar: هاتف محمول

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
ar: حوالة

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
ar: نصب تذكاري

[ctx: OSM::shop]
en: Motorcycle
ar: دراجة نارية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
ar: موقف دراجات نارية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
ar: تأجير دراجة نارية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
ar: متحف

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
ar: موسيقى

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
ar: آلات موسيقيّة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
ar: بائع جرائد

[ctx: OSM::amenity]
en: Nightclub
ar: نادي ليلي

[ctx: OSM::shop]
en: Nutrition Supplements
ar: مكملات غذائية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
ar: مكتب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
ar: محل بصريات

[ctx: OSM::healthcare]
en: Optometrist
ar: طبيب العيون

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Outdoor
ar: أنشطة خارجية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
ar: طلاء

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
ar: منتزه

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
ar: موقف سيارات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
ar: تذاكر وقوف السيارات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
ar: معجنات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
ar: متجر عطور

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
ar: حيوان منزلي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
ar: صيدلية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
ar: صورة

[ctx: OSM::healthcare]
en: Physiotherapist
ar: أخصائي علاج طبيعي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
ar: مكان عبادة

en: Playground
ar: ملعب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
ar: شرطة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
ar: صندوق البريد

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
ar: مكتب بريد

[ctx: OSM::shop]
en: Potery
ar: فخار

[ctx: OSM::healthcare]
en: Psychotherapist
ar: معالج نفسي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
ar: حانة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
ar: تذاكر النقل العام

[ctx: OSM::building]
en: Train Station
ar: محطة القطار

[ctx: place to welcome guests, e.g. in a hotel]
en: Reception
ar: استقبال

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
ar: إعادة تدوير

[ctx: OSM::amenity]
en: Research Institute
ar: معهد أبحاث

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
ar: مطعم

[ctx: OSM::amenity]
en: Sauna
ar: ساونا

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
ar: مدرسية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
ar: تأجير سكوتر ركلة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Seafood
ar: مأكولات بحرية

[ctx: OSM::shop]
en: Second Hand
ar: مستعمل

[ctx: OSM::room]
en: Seminar Room
ar: قاعة ندوات

[ctx: OSM::shop]
en: Shoe Repair
ar: إصلاح أحذية

[ctx: OSM::shop]
en: Shoes
ar: أحذية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
ar: متجر

[ctx: OSM::amenity]
en: Shower
ar: دش

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
ar: مرفق اجتماعي

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
ar: هدايا تذكارية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
ar: رياضة

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Center
ar: مجمع رياضي

[ctx: OSM::amenity]
en: Sports Hall
ar: صالة رياضية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Stationery
ar: قرطاسية

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Supermarket
ar: سوبر ماركت

[ctx: OSM::vending]
en: Sweets
ar: حلويات

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
ar: خياط

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
ar: وشم

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
ar: سيارة أجرة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
ar: شاي

[ctx: OSM::shop]
en: Telecommunication
ar: اتصال عن بعد

[ctx: OSM::room]
en: Terrace
ar: مطل

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
ar: مسرح

[ctx: OSM::tourism]
en: Theme Park
ar: حديقه

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
ar: تذاكر

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
ar: تبغ شائع

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
ar: مراحيض

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
ar: مَبنى البَلدِيّة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
ar: ألعاب

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
ar: وكالة سفر

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
ar: جامعة

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Variety Store
ar: متجر متنوع

[ctx: OSM::amenity]
en: Vending Machine
ar: آلة البيع الذاتي

[ctx: OSM::amenity]
en: Veterinary
ar: بيطري

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
ar: ألعاب فيديو

[ctx: OSM::tourism]
en: Viewpoint
ar: مُطَلّ

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
ar: منطقة انتظار

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
ar: سلة مهملات

[ctx: OSM::shop]
en: Watches
ar: ساعات

[ctx: OSM::vending]
en: Water
ar: ماء

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
ar: نبيذ

[ctx: OSM::tourism]
en: Zoo
ar: حديقة حيوانات

[ctx: OSM::cuisine]
en: African
ar: أفريقي

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
ar: أمريكي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
ar: عربي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
ar: أرجنتيني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
ar: آسيوي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
ar: نمساوي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bagel
ar: بايغل

[ctx: OSM::cuisine]
en: Balkan
ar: بلقاني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Barbecue
ar: باربكيو

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bavarian
ar: بافريان

[ctx: OSM::cuisine]
en: Beef Bowl
ar: وعاء لحم البقر

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bolivian
ar: بوليفي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
ar: برازيلي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
ar: فطور

[ctx: OSM::cuisine]
en: British
ar: بريطاني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brunch
ar: إفطار متأخر

[ctx: OSM::cuisine]
en: Bubble Tea
ar: شاي الفقاعات

[ctx: OSM::cuisine]
en: Buffet
ar: مقصف

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
ar: برغر

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
ar: كعك

[ctx: OSM::cuisine]
en: Caribbean
ar: كاريبي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
ar: دجاج

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
ar: صيني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee
ar: قهوة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
ar: مقهى

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
ar: كعكات

[ctx: OSM::cuisine]
en: Crêpe
ar: كريب

[ctx: OSM::cuisine]
en: Curry
ar: كاري

[ctx: OSM::cuisine]
en: Czech
ar: تشيكي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dessert
ar: التحلية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
ar: فطيرة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Dumplings
ar: زلابية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ethiopian
ar: إثيوبي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Falafel
ar: فلافل

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fast Food
ar: وجبات سريعة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Filipino
ar: فلبيني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
ar: سمك

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
ar: سمك ورقائق

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
ar: فرنسي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fries
ar: بطاط مقلية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Georigan
ar: جورجي

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
ar: ألماني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
ar: يوناني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Grill
ar: شواية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Gyros
ar: جيرو

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hawaiian
ar: هاواي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Hot Dog
ar: هوت دوغ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
ar: مثلجات

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
ar: هندي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
ar: إندونيسي

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
ar: عالميّ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Irish
ar: إيرلندي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
ar: إيطالي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pizza
ar: بيتزا

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
ar: ياباني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
ar: عصير

[ctx: OSM::cuisine]
en: Kebab
ar: كباب

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
ar: كوري

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
ar: لبناني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
ar: محليّ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Malaysian
ar: ماليزي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Meat
ar: لحم

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
ar: متوسطي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
ar: مكسيكي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Moroccan
ar: مغربي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Nepalese
ar: نيبالي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
ar: نودلز

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
ar: باكستاني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
ar: بان كيك

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
ar: معكرونة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pastry
ar: معجنات

[ctx: OSM::cuisine]
en: Persian
ar: فارسي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Peruvian
ar: بيرواوي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Poke
ar: بوك

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
ar: بولنديّة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
ar: برتغالية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pretzel
ar: عقدية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ramen
ar: رامن

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
ar: إقليمي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Russian
ar: روسي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
ar: سلطة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
ar: شطيرة

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
ar: نقانق

[ctx: OSM::cuisine]
en: Seafood
ar: مأكولات بحرية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Shawarma
ar: شاورما

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
ar: حساء

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
ar: إسبانيّ

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
ar: ستيك

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sushi
ar: سوشي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Syrian
ar: سوري

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tacos
ar: تاكو

[ctx: OSM::cuisine]
en: Taiwanese
ar: تايواني

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tapas
ar: تاباس

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tea
ar: شاي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Teahouse
ar: بيت الشاي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Tex-Mex
ar: تكس-مكسيكي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
ar: تايلاندية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
ar: تركية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
ar: نباتي

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
ar: فيتنامية

[ctx: OSM::cuisine]
en: Waffles
ar: وافلز

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken Wings
ar: أجنحة دجاج

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: female
ar: أنثى

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: male
ar: ذكر

[ctx: OSM::gender_segregation]
en: unisex
ar: مختلط

en: %1m
ar: %1م

en: %1km
ar: %1كم

en: Wikipedia
ar: ويكيبيديا

en: Opening Hours
ar: ساعات العمل

en: Contact
ar: متراسل

en: Payment
ar: الدفعة

en: Toilets
ar: مراحيض

en: Accessibility
ar: إتاحة

en: Parking
ar: موقف سيارات

en: Operator
ar: المشغل

en: Formerly
ar: سابقا

en: Description
ar: الوصف

en: Routes
ar: سُبُل

en: Cuisine
ar: مطبخ

en: Diet
ar: نظام غذائي خاص

en: Takeaway
ar: سفري

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
ar: مقبس

en: Available vehicles
ar: سيارات متوفرة

en: Fee
ar: رسم

en: Authentication
ar: استيثاق

en: Bicycle parking
ar: موقف دراجات هوائية

en: Capacity
ar: السعة

en: Disabled parking spaces
ar: مساحة وقوف للمعاقين

en: Women parking spaces
ar: مساحة وقوف للنساء

en: Parent parking spaces
ar: مساحة وقوف للآباء

en: Parking spaces for charging
ar: مساحة وقوف للتعبئة

en: Maximum stay
ar: الحد الأقصى للبقاء

en: Diaper changing table
ar: طاولة تغيير الحفاضات

en: Gender
ar: الجنس

en: Address
ar: عنوان

en: Phone
ar: هاتف

en: Email
ar: البريد الإلكترونيّ

en: Website
ar: موقع الوبّ

en: Cash
ar: نقديّ

en: Digital
ar: رقمي

en: Debit cards
ar: بطاقات خصم

en: Credit cards
ar: بطاقات ائتمانية

en: Stored value cards
ar: بطاقات القيمة المخزنة

en: Wheelchair access
ar: مدخل كرسي متحرك

en: Wheelchair lift
ar: مصعد كرسي متحرك

en: Central key
ar: مفتاح مركزي

en: Speech output
ar: مخرج للكلام

en: Tactile writing
ar: كتابة باللمس

[ctx: transport network]
en: Network
ar: شبكة

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
ar: المدى الباقي

en: only %1
ar: فقط %1

en: no %1
ar: لا %1

[ctx: electrical current/Ampere value]
en: %1 A
ar: %1 أمب

[ctx: electrical power/kilowatt value]
en: %1 kW
ar: %1 كيلو واط

en: yes
ar: نعم

[ctx: payment option]
en: coins only
ar: العملات المعدنية فقط

[ctx: payment option]
en: notes only
ar: العملات الورقية فقط

en: no
ar: لا

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
ar: خالي من الغلوتين

[ctx: OSM::diet_type]
en: halal
ar: حلال

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
ar: كوشير

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
ar: خالي من اللاكتوز

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
ar: نباتي

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
ar: نباتي

[ctx: OSM::payment_method]
en: American Express
ar: أمريكان إكسبريس

[ctx: OSM::payment_method]
en: Apple Pay
ar: أبل باي

[ctx: OSM::payment_method]
en: Diners Club
ar: داينرز كلوب

[ctx: OSM::payment_method]
en: Discover Card
ar: ديسكفور كارد

[ctx: OSM::payment_method]
en: Girocard
ar: جيروكارد

[ctx: OSM::payment_method]
en: Google Pay
ar: جوجل باي

[ctx: OSM::payment_method]
en: JCB
ar: جي سي بي

[ctx: OSM::payment_method]
en: Maestro
ar: قائد جوق

[ctx: OSM::payment_method]
en: Mastercard
ar: ماستركارد

[ctx: OSM::payment_method]
en: UnionPay
ar: يونيون باي

[ctx: OSM::payment_method]
en: V Pay
ar: دفع في

[ctx: OSM::payment_method]
en: Visa
ar: فيزا

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
ar: محدود

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
ar: لا

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
ar: نعم

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Chademo
ar: شاديمو

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Schuko
ar: شوكو

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla
ar: تسلا

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger
ar: شاحن تسلا فائق الشحن

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Tesla Supercharger CCS
ar: نظام الشحن المشترك لشاحن تسلا فائق الشحن المشترك

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
ar: النوع 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
ar: كابل من النوع 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
ar: نظام الشحن المدمج من النوع 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
ar: النوع E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
ar: تطبيق

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
ar: بطاقة عضوية

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: NFC
ar: ان اف سي

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
ar: لا يوجد

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
ar: اتصال هاتفي

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: SMS
ar: رسائل نصية

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
ar: مرابط

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
ar: مربط

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
ar: مبنى

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: ground slots
ar: فتحات أرضية

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: lockers
ar: خزائن

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: racks
ar: رفوف

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
ar: سقيفة

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
ar: حوامل

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wall loops
ar: حلقات حائطية

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: wide stands
ar: حوامل واسعة

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
ar[0]: لا يوجد دراجة هوائية
ar[1]: درجة هوائية واحدة
ar[2]: درجتان هوائيتان
ar[3]: %1 دراجات هوائية
ar[4]: %1 دراجة هوائية
ar[5]: %1 دراجة هوائية

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
ar[0]: لا يوجد أي دراجة
ar[1]: دارجة شبه كهربائية واحدة
ar[2]: دراجتان شبه كهربائية
ar[3]: %1 دراجات شبه كهربائية
ar[4]: %1 دراجة شبه كهربائية
ar[5]: %1 دراجة شبه كهربائية

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
ar[0]: لا يوجد سكوتر ركل
ar[1]: سكوتر ركل واحد
ar[2]: اثنين سكوتر ركل
ar[3]: %1 سكوتر ركل
ar[4]: %1 سكوتر ركل
ar[5]: %1 سكوتر ركل

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
ar[0]: لا يوجد دراجة
ar[1]: دراجة واحدة
ar[2]: دراجتان
ar[3]: %1 دراجات
ar[4]: %1 دراجة
ar[5]: %1 دراجة

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
ar[0]: لا يوجد سيارات
ar[1]: سيارة واحدة
ar[2]: سيارتان
ar[3]: %1 سيارات
ar[4]: %1 سيارة
ar[5]: %1 سيارة

[ctx: tactile writing]
en: braille
ar: برايل

[ctx: tactile writing]
en: embossed printed letters
ar: حروف مطبوعة منقوشة

[ctx: tactile writing]
en: engraved printed letters
ar: حروف مطبوعة محفورة

[ctx: mode of transport]
en: Railway
ar: سكة حديدية

[ctx: mode of transport]
en: Light Rail
ar: قطار خفيف

[ctx: mode of transport]
en: Subway
ar: مترو انفاق

[ctx: mode of transport]
en: Tram
ar: ترام

[ctx: mode of transport]
en: Monorail
ar: قطار أحادي الخط

[ctx: mode of transport]
en: Bus
ar: حافلة

en: Ground floor
ar: الطابق الأرضي

en: Floor %1
ar: الطابق %1
