kosmindoormap - en to cs translation catalogue (191 entries)

en: Wikipedia
cs: Wikipedie

en: Opening Hours
cs: Otvírací doba

en: Contact
cs: Kontakt

en: Payment
cs: Platba

en: Toilets
cs: Toalety

en: Accessibility
cs: Zpřístupnění

en: Parking
cs: Parkování

en: Operator
cs: Operátor

en: Routes
cs: Směrování

en: Cuisine
cs: Kuchyně

en: Diet
cs: Jídelníček

en: Available vehicles
cs: Dostupná vozidla

en: Fee
cs: Poplatky

en: Authentication
cs: Ověření

en: Bicycle parking
cs: Stojan na kola

en: Capacity
cs: Kapacita

en: Diaper changing table
cs: Přebalovací pult

en: Address
cs: Adresa

en: Phone
cs: Telefon

en: Email
cs: E-mail

en: Website
cs: Webová stránka

en: Cash
cs: Hotovost

en: Debit cards
cs: Debetní karty

en: Credit cards
cs: Kreditní karty

en: Wheelchair access
cs: Přístupné na vozíčku

[ctx: transport network]
en: Network
cs: Síť

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
cs: Zbývající dosah

en: only %1
cs: pouze %1

en: yes
cs: ano

en: no
cs: ne

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
cs: Alkohol

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Artwork
cs: Grafika

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
cs: Bankomat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
cs: Atrakce

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bag
cs: Batoh

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
cs: Pekárna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
cs: Banka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
cs: Postel

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
cs: Lavička

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
cs: Pití

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
cs: Kolo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
cs: Stojan na kola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
cs: Půjčovna kol

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
cs: Knihy

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
cs: Směnárna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
cs: Řezník

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
cs: Kavárna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
cs: Auto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
cs: Půjčovna vozů

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
cs: Dobíjecí stanice

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
cs: Drogerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
cs: Kino

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
cs: Městské opevnění

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
cs: Oblečení

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
cs: Káva

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
cs: Počítač

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
cs: Konfekce

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
cs: Kosmetika

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
cs: Budova soudu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
cs: Doktor

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
cs: Pitná voda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
cs: Suché čištění

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
cs: Elektronika

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
cs: Móda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
cs: Rychlé občerstvení

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
cs: Květinářství

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
cs: Fontána

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
cs: Nábytek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
cs: Galerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
cs: Zahrada

[ctx: OSM::office]
en: Government
cs: Vláda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
cs: Zelinářství

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
cs: Kadeřník

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
cs: Nemocnice

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Houseware
cs: Domácí potřeby

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
cs: Zmrzlina

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Information
cs: Informace

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
cs: Dekorace interiérů

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
cs: Internetová kavárna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
cs: Klenotnictví

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
cs: Kiosek

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
cs: Prádelna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
cs: Knihovna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
cs: Zámečnictví

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
cs: Ztráty a nálezy

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
cs: Trh

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
cs: Zdravotní potřeby

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
cs: Památník

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
cs: Mobilní telefon

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
cs: Parkoviště pro motocykly

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
cs: Půjčovna motocyklů

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
cs: Muzeum

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
cs: Hudba

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
cs: Hudební nástroje

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
cs: Kancelář

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
cs: Optik

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
cs: Parkování

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
cs: Parkovací lístky

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
cs: Pečivo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
cs: Parfumerie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
cs: Mazlíček

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
cs: Lékárna

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
cs: Fotka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
cs: Modlitebna

en: Playground
cs: Hřiště

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
cs: Policie

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
cs: Poštovní schránka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
cs: Pošta

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
cs: Hospoda

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
cs: Jízdenky veřejné dopravy

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
cs: Recyklace

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
cs: Restaurace

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
cs: Škola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
cs: Boty

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
cs: Obchod

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Social Facility
cs: Sociální zařízení

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
cs: Suvenýry

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
cs: Sporty

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
cs: Krejčí

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
cs: Tetování

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
cs: Čaj

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
cs: Divadlo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
cs: Lístky

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
cs: Tabák

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
cs: Toalety

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
cs: Radnice

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
cs: Hračky

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
cs: Cestovní agentura

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
cs: Univerzita

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
cs: Video hry

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
cs: Odpadkový koš

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
cs: Víno

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
cs: Americká

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
cs: Arabská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
cs: Argentinská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
cs: Asijská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
cs: Rakouská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
cs: Brazilská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
cs: Snídaně

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
cs: Dort

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
cs: Kuře

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
cs: Čínština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
cs: Kobliha

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
cs: Ryba

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
cs: Francouzský

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
cs: Německý

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
cs: Řecký

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
cs: Zmrzlina

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
cs: Indický

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
cs: Indonéský

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
cs: Mezinárodní

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
cs: Italština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
cs: Japonština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
cs: Džus

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
cs: Korejština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
cs: Libanonská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
cs: Místní

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
cs: Středomořská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
cs: Mexický

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
cs: Nudle

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
cs: Pákistánská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
cs: Lívanec

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pasta
cs: Těstoviny

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
cs: Polský

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
cs: Portugalský

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
cs: Místní

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
cs: Salát

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
cs: Sendvič

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
cs: Klobása

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
cs: Polévka

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
cs: Španělský

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
cs: Thajština

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
cs: Turecký

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
cs: Vegetariánská

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
cs: Vietnamský

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
cs: Bezlepková

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
cs: košer

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
cs: ne

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
cs: ano

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
cs: Typ 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
cs: Typ E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
cs: žádný

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
cs: telefonní hovor

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
cs: budova

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
cs: kůlna

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: stands
cs: stojany

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
cs[0]: %1 kolo
cs[1]: %1 kola
cs[2]: %1 kol

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
cs[0]: 1 elektrokolo
cs[1]: %1 elektrokola
cs[2]: %1 elektrokol

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
cs[0]: %1 koloběžka
cs[1]: %1 koloběžky
cs[2]: %1 koloběžek

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
cs[0]: 1 moped
cs[1]: %1 mopedy
cs[2]: %1 mopedů

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
cs[0]: %1 auto
cs[1]: %1 auta
cs[2]: %1 aut
