kosmindoormap - en to fi translation catalogue (244 entries)

en: KDE OSM Indoor Map
fi: KDE:n OSM-sisätilakartta

en: %1m
fi: %1 m

en: %1km
fi: %1 km

en: Opening Hours
fi: Aukioloajat

en: Contact
fi: Yhteystieto

en: Payment
fi: Maksu

en: Toilets
fi: Vessa

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Parking
fi: Pysäköinti

en: Operator
fi: Operaattori

en: Formerly
fi: Aiemmin

en: Routes
fi: Reitit

en: Diet
fi: Ruokavalio

en: Takeaway
fi: Noutoruoka

[ctx: electrical power socket]
en: Socket
fi: Pistorasia

en: Available vehicles
fi: Käytettävissä olevat kulkuneuvot

en: Fee
fi: Maksu

en: Authentication
fi: Todennus

en: Bicycle parking
fi: Pyöräpysäköinti

en: Capacity
fi: Kapasiteetti

en: Disabled parking spaces
fi: Vammaispysäköinti

en: Women parking spaces
fi: Naisten pysäköinti

en: Parent parking spaces
fi: Perhepysäköinti

en: Parking spaces for charging
fi: Latauspysäköintipaikkoja

en: Maximum stay
fi: Enimmäisaika

en: Diaper changing table
fi: Vaipanvaihtopöytä

en: Address
fi: Osoite

en: Phone
fi: Puhelin

en: Email
fi: Sähköposti

en: Website
fi: Sivusto

en: Cash
fi: Käteinen

en: Digital
fi: Digitaalinen

en: Debit cards
fi: Pankkikortit

en: Credit cards
fi: Luottokortit

en: Stored value cards
fi: Maksukortit

en: Wheelchair access
fi: Pyörätuolikulku

en: Central key
fi: Yleisavain

[ctx: transport network]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: remaining travel range of a battery powered vehicle]
en: Remaining range
fi: Jäljellä oleva kulkusäde

en: only %1
fi: vain %1

en: no %1
fi: ei: %1

en: yes
fi: kyllä

[ctx: payment option]
en: coins only
fi: vain kolikot

[ctx: payment option]
en: notes only
fi: vain setelit

en: no
fi: ei

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Alcohol
fi: Alkoholi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Apartment
fi: Asunto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Arts Center
fi: Taidekeskus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: ATM
fi: Pankkiautomaatti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Attraction
fi: Nähtävyys

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bakery
fi: Leipomo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bank
fi: Pankki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bar
fi: Baari

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beauty
fi: Kauneushoitola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bed
fi: Vuode

[ctx: OSM::amenity]
en: Bench
fi: Penkki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Beverages
fi: Juomat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle
fi: Polkupyörä

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Parking
fi: Pyöräpysäköinti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bicycle Rental
fi: Pyörävuokraus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Books
fi: Kirjat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Boutique
fi: Putiikki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Bureau de Change
fi: Valuutanvaihto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Butcher
fi: Lihakauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cafe
fi: Kahvila

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car
fi: Auto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Rental
fi: Autovuokraus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Car Sharing
fi: Auton jakaminen

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Charging Station
fi: Latauspiste

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chemist
fi: Apteekki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Chocolate
fi: Suklaa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cinema
fi: Elokuvat

[ctx: OSM::historic]
en: Citywall
fi: Kaupunginmuuri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Clothes
fi: Vaatteet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Coffee
fi: Kahvi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Computer
fi: Tietokone

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Confectionery
fi: Makeiset

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Cosmetics
fi: Kosmetiikka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Court House
fi: Oikeustalo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Deli
fi: Herkkukauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Department Store
fi: Tavaratalo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Doctor
fi: Lääkäri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hardware Store
fi: Rautakauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Drinking Water
fi: Juomavesi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Dry Cleaning
fi: Kuivapesu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Electronics
fi: Elektroniikka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fashion
fi: Muoti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fast Food
fi: Pikaruoka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ferry Terminal
fi: Lauttaterminaali

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Florist
fi: Kukkakauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Food Court
fi: Ruokapaikka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Fountain
fi: Lähde

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Furniture
fi: Huonekalut

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gallery
fi: Galleria

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden
fi: Puutarha

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Garden Center
fi: Puutarhaliike

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Gift Shop
fi: Lahjakauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Greengrocer
fi: Vihannesmyyjä

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Guest House
fi: Vierastalo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hairdresser
fi: Kampaamo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hearing Aids
fi: Kuulolaitteet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hospital
fi: Sairaala

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hostel
fi: Hostelli

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Hotel
fi: Hotelli

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Ice Cream
fi: Jäätelö

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Interior Decoration
fi: Sisustus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Internet Cafe
fi: Internetkahvila

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Jewelry
fi: Kultaseppä

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kiosk
fi: Kioski

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Laundry
fi: Pesula

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Library
fi: Kirjasto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Locksmith
fi: Lukkoseppä

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Lost & Found
fi: Sekalaiset

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mall
fi: Ostoskeskus

[ctx: OSM::amenity]
en: Marketplace
fi: Tori

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Medical Supply
fi: Apteekki

[ctx: OSM::historic]
en: Memorial
fi: Muistomerkki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Mobile Phone
fi: Matkapuhelin

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Money Transfer
fi: Rahansiirto

[ctx: OSM::historic]
en: Monument
fi: Muistomerkki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Parking
fi: Moottoripyöräpysäköinti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Motorcycle Rental
fi: Moottoripyörävuokraus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Museum
fi: Museo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Musical Instruments
fi: Soittimet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Newsagent
fi: Lehtikauppias

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Office
fi: Toimisto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Optician
fi: Optikko

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Paint
fi: Maalaus

[ctx: outdoor recreational area]
en: Park
fi: Puisto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking
fi: Pysäköinti

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Parking Tickets
fi: Pysäköintiliput

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pastry
fi: Leivonnaiset

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Perfumery
fi: Hajusteet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pet
fi: Lemmikit

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pharmacy
fi: Apteekki

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Photo
fi: Valokuva

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Place of Worship
fi: Palvontapaikka

en: Playground
fi: Leikkikenttä

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Police
fi: Poliisi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Box
fi: Postilaatikko

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Post Office
fi: Postitoimisto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Pub
fi: Pubi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Public Transport Tickets
fi: Julkisen liikenteen liput

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Recycling
fi: Kierrätys

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Restaurant
fi: Ravintola

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: School
fi: Koulu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Kick Scooter Rental
fi: Potkulautavuokraus

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shoes
fi: Jalkineet

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Shop
fi: Kauppa

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Souvenirs
fi: Matkamuistot

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Sports
fi: Urheilu

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tailor
fi: Räätäli

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tattoo
fi: Tatuointi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Taxi
fi: Taksi

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tea
fi: Tee

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Theatre
fi: Teatteri

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tickets
fi: Liput

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Tobacco
fi: Tupakka

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toilets
fi: Vessat

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Town Hall
fi: Kaupungintalo

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Toys
fi: Lelut

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Travel Agency
fi: Matkatoimisto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: University
fi: Yliopisto

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Video Games
fi: Videopelit

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Waiting Area
fi: Odotusalue

[ctx: OSM::amenity]
en: Waste Basket
fi: Jäteastia

[ctx: OSM::amenity/shop]
en: Wine
fi: Viini

[ctx: OSM::cuisine]
en: American
fi: Amerikkalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Arab
fi: Arabialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Argentinian
fi: Argentiinalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Asian
fi: Aasialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Austrian
fi: Itävaltalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: BBQ
fi: Grilliruoka

[ctx: OSM::cuisine]
en: Brazilian
fi: Brasilialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Breakfast
fi: Aamiainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Burger
fi: Purilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cake
fi: Leivonnainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chicken
fi: Kana

[ctx: OSM::cuisine]
en: Chinese
fi: Kiinalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Coffee Shop
fi: Kahvila

[ctx: OSM::cuisine]
en: Cookies
fi: Keksit

[ctx: OSM::cuisine]
en: Donut
fi: Donitsit

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish
fi: Kala

[ctx: OSM::cuisine]
en: Fish & Chips
fi: Kalaperunat

[ctx: OSM::cuisine]
en: French
fi: Ranskalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: German
fi: Saksalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Greek
fi: Kreikkalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Ice Cream
fi: Jäätelö

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indian
fi: Intialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Indonesian
fi: Indonesialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: International
fi: Kansainvälinen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Italian
fi: Italialainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pizza
fi: Pitsa

[ctx: OSM::cuisine]
en: Japanese
fi: Japanilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Juice
fi: Mehu

[ctx: OSM::cuisine]
en: Korean
fi: Korealainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Lebanese
fi: Libanonilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Local
fi: Paikallinen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mediterranean
fi: Välimerellinen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Mexican
fi: Meksikolainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Noodle
fi: Nuudeli

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pakistani
fi: Pakistanilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Pancake
fi: Pannukakku

[ctx: OSM::cuisine]
en: Polish
fi: Puolalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Portuguese
fi: Portugalilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Regional
fi: Alueellinen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Salad
fi: Salaatti

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sandwich
fi: Voileipä

[ctx: OSM::cuisine]
en: Sausage
fi: Makkara

[ctx: OSM::cuisine]
en: Soup
fi: Keitto

[ctx: OSM::cuisine]
en: Spanish
fi: Espanjalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Steak
fi: Pihvi

[ctx: OSM::cuisine]
en: Thai
fi: Thaimaalainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Turkish
fi: Turkkilainen

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vegetarian
fi: Kasvisruoka

[ctx: OSM::cuisine]
en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

[ctx: OSM::diet_type]
en: gluten free
fi: gluteeniton

[ctx: OSM::diet_type]
en: kosher
fi: košer

[ctx: OSM::diet_type]
en: lactose free
fi: laktoositon

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegan
fi: vegaaninen

[ctx: OSM::diet_type]
en: vegetarian
fi: kasvisruoka

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: limited
fi: rajoitettu

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: no
fi: ei

[ctx: OSM::wheelchair_access]
en: yes
fi: kyllä

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2
fi: Tyyppi 2

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 cable
fi: Tyypin 2 kaapeli

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type 2 CCS
fi: Tyypin 2 CCS

[ctx: OSM::charging_station_socket]
en: Type E
fi: Tyyppi E

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: app
fi: sovellus

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: membership card
fi: jäsenkortti

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: NFC
fi: lähimaksu

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: phone call
fi: puhelu

[ctx: OSM::charging_station_authentication]
en: SMS
fi: tekstiviesti

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: anchors
fi: ankkurit

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: bollard
fi: poiju

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: building
fi: rakennus

[ctx: OSM::bicycle_parking]
en: shed
fi: vaja

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 bike | %1 bikes
fi[0]: 1 polkupyörä
fi[1]: %1 polkupyörää

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 pedelec | %1 pedelecs
fi[0]: %1 sähköpolkupyörä
fi[1]: %1 sähköpolkupyörää

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 kick scooter | %1 kick scooters
fi[0]: %1 potkulauta
fi[1]: %1 potkulautaa

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 moped | %1 mopeds
fi[0]: %1 mopo
fi[1]: %1 mopoa

[ctx: available rental vehicles]
en: %1 car | %1 cars
fi[0]: %1 auto
fi[1]: %1 autoa
